Říhání – Vše o zdraví

Natura Biotika – aktivní vláknina 860

Základní funkcí našeho žaludku je trávení potravy. Na to, aby žaludek potravu správně a rychle trávil potřebuje kvalitní žaludeční kyseliny – musí být dostatečně kyselé a musí být v dostatečném množství.

Obsah článku:

Při trávení tělo získává z potravy živiny potřebné pro své fungování. V případě, že se v žaludku z nějakého důvodu vytváří málo žaludeční kyseliny, případně je nedostatečně kyselá, dochází ke změnám v trávení, které se mohou projevovat zpočátku nepříjemnými příznaky a rozvinout se do těžkých onemocnění.

Přestože se mnoho lidí stěžuje lidově na „hodně kyseliny“ (tento subjektivní pocit vzniká například při pálení žáhy), často je důvodem jejich obtíží pravý opak – nedostatečná tvorba žaludečních kyselin.

V našem článku se dozvíte, jak odhalit slabou tvorbu žaludečních kyselin, jaké jsou její příznaky a také jak si při tomto onemocnění dokážete pomoci – pomocí léků nebo pomocí domácích receptů.

PROČ JSOU ŽALUDEČNÍ ŠŤÁVY DŮLEŽITÉ – JAKÉ JSOU JEJICH HLAVNÍ FUNKCE?

Říhání - Vše o zdraví

Základní funkcí žaludečních šťáv je trávení potravy. Díky trávení potravy se do těla vstřebávají látky potřebné pro fungování organismu – minerály, vitamíny, aminokyseliny…

Žaludeční šťávy však mají i jiné velmi důležité úkoly:

  • ochranná funkce – žaludeční šťávy brání vstupu bakterií a jejich rozmnožení v trávicím traktu. Pokud v jídle zkonzumujeme nějaké patogenní látky, kyselé prostředí v žaludku je zabije a tak chrání člověka například před otravou jídlem. Významnou roli mají žaludeční kyseliny v ochraně před nebezpečnými bakteriemi jako je například Helicobacter pylori. Tato bakterie po rozmnožení v žaludku může způsobit rozvoj žaludečních vředů, dokonce až rakoviny žaludku.
  • rozkladná funkce – žaludeční šťávy jsou důležité pro trávení proteinů, které potřebujeme pro normální růst buněk, hojení ran… Také jsou tyto šťávy klíčové pro správné vstřebávání vitamínu B12.
  • fyziologická funkcia– díky žaludečním šťávám se v žaludku aktivuje enzym pepsin z neaktivního pepsinogenu. Důležitou roli hrají také pro vylučování žluči z jater a trávicích enzymů z pankreatu – čili ovlivňují i ​​správné fungování jiných orgánů. Díky optimálnímu množství žaludečních šťáv je zajištěn posun potravy ze žaludku do tenkého střeva (aktivují pylorického svěrač).
  • Správné množství kyseliny v žaludku ovlivňuje funkci svěrače jícnu. Pokud tento svěrač nefunguje správně, kyselina se dostává ze žaludku do jícnu a způsobuje pálení žáhy – často připisovány právě vysoké tvorbě žaludečních šťáv.

MÁM NEDOSTATEK ŽALUDEČNÍCH ŠŤÁV?

Říhání - Vše o zdraví

Slabou tvorbu žaludečních šťáv nebo jejich nedostatečnou kyselost dokážete odhalit, pokud na sobě zpozorujete následující příznaky nedostatku šťáv:

  • plynatost a říhání – jsou nejčastější příznaky toho, že se vám tvoří nedostatek žaludečních kyselin. Obvykle nastávají zhruba do hodiny po konzumaci jídla
  • časté a pravidelné pálení žáhy – pálení žáhy je velmi často způsobeno právě nízkými hladinami žaludečních šťáv (ačkoli většina lidí ho připisuje vysoké tvorbě šťáv)
  • rychlé zasycení se i při menších dávkách jídla a velká únava po jídle (tělo je nadměrně zatížené trávením)
  • ztráta hmotnosti
  • průjmy nebo naopak zácpy a viditelné nestrávené zbytky potravy ve stolici
  • anémie – chudokrevnost, nedostatečné vstřebávání železa
  • nadýmání a křeče – jestliže žaludek netráví správně, zůstává v něm potrava, která fermentuje (kvasí) a vytváří množství plynů
  • zápach z úst – způsobený nadměrným množstvím mikrobů v těle
  • špatná kvalita nehtů, vlasů – může poukazovat na nedostatečné vstřebávání vitamínů skupiny B

Proč se v těle přestanou tvořit žaludeční šťávy?

Teorií proč vznikají poruchy správné tvorby žaludečních kyselin je mnoho. Za nejčastější se označuje nadměrné nebo nevhodné užívání léků, hlavně inhibitorů protonové pumpy (Helicid, Nolpaza …) a antacid.

Příčinou může být i přítomnost bakterie Helicobacter pylori. Její rozmnožení v žaludku sníží tvorbu žaludeční kyseliny, aby tak bakterie mohla přežít.

Onemocnění se může rozvinout i při dlouhodobém nedostatku draslíku, sodíku, chloridu, které jsou nezbytné pro správné fungování a tvorbu HCl.

U KOHO SE VYSKYTUJE TOTO ONEMOCNĚNÍ?

Říhání - Vše o zdraví

Achlorhydrie (nízký obsah kyseliny chlorovodíkové v žaludku) se vyskytuje zhruba u 3% lidí do 60 let, ve vyšším věku je prevalence více než 5%, přičemž ve věku nad 80 let se tato porucha vyskytuje až u 12% lidí. U žen se často začne vyskytovat po menopauze.

Věkem se také snižuje množství šťáv v žaludku. Až u 30% lidí je ve vyšším věku prokázáno nedostatečné množství žaludečních šťáv, což u starších lidí negativně ovlivňuje trávení a také vstřebávání živin.

Tento problém se však stále častěji týká i mladších věkových skupin se špatnou životosprávou. Vznik onemocnění ovlivňují i ​​tyto faktory:

  • Hypotyreóza – snížená tvorba hormonů štítné žlázy ovlivňuje i tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku
  • autoimunní gastritida – tělo si samo začne vytvářet protilátky a způsobuje zánět žaludku
  • Dlouhodobé užívání inhibitorů – ukázalo se, že mnoho lidí užívá léky určené ke snižování tvorby žaludečních kyselin nadměrně a déle, než je doporučeno (dokonce roky). Tyto léky mohou způsobit rozvinutí chorobného nedostatku žaludečních kyselin.
  • Stres – také ovlivňuje schopnost žaludku tvořit žaludeční kyseliny

DIAGNOSTIKA – JAK VÁM SLABOU TVORBU ŽALÚDEČNÍCH ŠŤÁV ODHALÍ LÉKAŘ

Pokud se u vás objevují výše zmíněné obtíže, lékař vás může vyšetřit s podezřením na achlorhydrii. Diagnostika se provádí 24hodinovým pozorováním tvorby žaludeční kyseliny.

Jiným způsobem diagnostiky je měření hladin pepsinogenu z krevního séra, případně se na diagnostiku používá tzv.

Heidelberg test (při kterém pacient spolkne elektronickou kapsli, pomocí které lékař na monitoru umí sledovat kyselost trávicího traktu).

Normálně pH zdravého trávicího traktu by mělo mít hodnoty v rozmezí 1-2,2 (max.3).

Jednoduchý domácí test na zjištění množství žaludečních šťáv

Říhání - Vše o zdraví

„Vypijte sklenici vody smíchané s polovinou lžičky sody ráno nalačno. Sledujte reakci svého těla. Pokud do pěti minut nenastane říhnutí, může to být znakem nedostatečné tvorby žaludečních šťáv. Naopak, pokud říhání nastane velmi rychle a je opakované, může to být signálem, že váš žaludek produkuje dostatek až hodně žaludečních šťáv.“

JAK PROBÍHÁ LÉČBA

Farmakologická léčba nízké tvorby žaludečních šťáv nebo nízkého obsahu HCl v žaludečních šťávách v současnosti sestává především v potlačování symptomatických potíží.

Při anémii se pacientovi podává B12. Pokud se toto onemocnění spojuje s bakteriální infekcí, zejména Helicobacter pylori, léčba se zaměřuje na odstranění bakterie z trávicího traktu. Tato léčba spočívá buď v podávání dvoj nebo trojkombinace antibiotik nebo si pacient vybere šetrnější přírodní léčbu helikobaktera.

Při dlouhodobém užívání inhibitorů protonové pumpy se tyto doporučují vysadit, případně snížit jejich dávkování.

Existuje také několik způsobů jak podpořit množství a kvalitu žaludečních šťáv v domácím prostředí – shrnuli jsme je v našem článku věnovaném přírodní léčbě a podpoře tvorby žaludečních šťáv. 

Správné fungování trávicího traktu je velmi důležité – ovlivňuje množství dalších funkcí v těle a také imunitu celého organismu. Pokud jste se v našem článku poznali a trpíte podobnými obtížemi jak jsme popsali, zaměřte se nejprve na harmonizaci žaludku, podpoření tvorby žaludečních šťáv, nebo odstranění případných bakterií.

  • Dobré trávení pozitivně ovlivní celý váš život.
  • NÁŠ TIP:
  • Nedostatek trávicích šťáv může být příčinou nepravidelného nebo ztíženého vyprazdňování.
  • Tehdy je pro vás vhodné užívání vlákniny – například psyllium usnadňuje vyprazdňování a má příznivý vliv na funkci tenkého a tlustého střeva.
  • Psyllium je součástí vlákninového komplexu Natura Biotika.

Říhání: co ho způsobuje a co pomáhá na časté říhání?

Říhání - Vše o zdraví

Říhání (odborně eruktace, lidově krkání) je zpětné vypuzování vzduchu ze žaludku přes dutinu ústní, které je doprovázeno typickým zvukem, vznikajícím rozkmitáním horního jícnového svěrače.

Nejčastější příčinou říhání je spolykání velkého množství vzduchu, které vede k nafouknutí a roztažení (distenzi) žaludku.

Smyslem říhání je pak snížit tlak v žaludku upuštěním přebytečného vzduchu zpátky do jícnu, odkud se vzduch následně dostane do dutiny ústní a z těla ven.

Příčiny říhání?

Říhání vzniká při naplnění žaludku spolykaným vzduchem.

Důvodů, proč spolykáme více vzduchu než obvykle je celá řada, přičemž mezi nejčastější, mimo jiné, patří:

  • hltání jídla a nápojů, bez dostatečného rozmělnění potravy
  • pití sycených nápojů (sodovka, perlivé nápoje, apod.)
  • úzkost
  • Kojenci a malé děti často spolykají velký objem vzduchu, aniž by si to uvědomovali.
  • Platí to zejména pro kojené děti, které je proto bezprostředně po kojení nutné držet ve vzpřímené poloze (posadíte se na židli a opřete si záda o opěradlo a miminko si položíte na hrudník s hlavičkou opřenou o rameno) a nechat ho takzvaně „odříhnout“, aby se zbavilo přebytečného vzduchu ze žaludku spolykaného při krmení.
  • Někdy kojenci při odříhnutí mohou ublinknout i trochu přijatého mléka.
  • Pokud se to stává ojediněle, není to většinou důvod k obavám, nicméně pokud kojenec po krmení zvrací obloukem nebo pravidelně zvrací velké množství přijaté potravy, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
  • V takovém případě by se mohlo jednat například o pylorostenózu (zúžení pyloru neboli vrátníku, což je část žaludku, na kterou již navazuje tenké střevo a při jejím zúžení vznikají problémy, jako je zvracení) nebo jiný problém, který je potřeba řešit.
  • Někteří lidé si mohou ze říhání vytvořit návyk a krkat i v případě, kdy žaludek nemají přebytek vzduchu v žaludku.
  • Často se s tímto problémem setkáváme u lidí, kteří po jídle pociťují tlak v žaludku nebo mají jiné zažívací potíže a říhání jim přináší dočasnou úlevu, protože krátkodobě snižuje pocit tlaku v žaludku.

Aerofagie

Tento odborně znějící název nemá nic společného s létáním, ale označuje spolykání velkého množství vzduchu bez ohledu na příčinu.

Ve většině případů spolykáme velké množství vzduchu při hltání potravy (jíme příliš rychle), ale spolykat velké množství vzduchu můžeme i při jiných činnostech, jako jsou například:

  • mluvení při jídle
  • žvýkání žvýkaček
  • pití brčkem (slámkou)
  • cucání bonbónů nebo lízátek
  • kouření
  • chybění předních zubů a/nebo nesprávně padnoucí zubní náhrady
  • záchvaty úzkosti
  • hyperventilace (stav, často spojený s úzkostí, kdy pacient dýchá zrychleně a mělce, což kromě spolykání vzduchu vede k nedostatečnému okysličení krve, k vzestupu hladiny oxidu uhličitého v krvi a k dalším projevům)
  • dýchání nosem

Některé potraviny a nápoje

Říhání mohou způsobit také některé potraviny a nápoje. Jedná sezejména o sycené a alkoholické nápoje a také potraviny, které způsobují plynatost a nadýmání, což jsou zejména potraviny s vysokým obsahem škrobů, sacharidů a vlákniny.

Zajímavé:  Alergie Na Brýlové Obroučky?

Mezi potraviny, které často způsobují říhání, mimo jiné, patří:

  • fazole
  • luštěniny
  • brokolice
  • hrách
  • cibule
  • zelí
  • květák
  • banány
  • hroznové víno
  • celozrnný chléb

Léky

Říhání je také poměrně častým nežádoucím účinkem některých léků.

Mezi léky, které mohou způsobit říhání, mimo jiné, patří:

  • akarbóza, což je lék ze skupiny perorálních antidiabetik užívaný v léčbě diabetu druhého typu, který patří mezi inhibitory střevních glukosidáz
  • laxativa, jako jsou například laktulóza nebo sorbitol, což jsou léky užívané jako projímadla
  • některé léky proti bolesti ze skupiny nesteroidních antiflogistik, jako jsou například naproxen, ibuprofen nebo aspirin

Navíc nadměrné užívání léků proti bolesti může způsobit gastritidu (zánět žaludku), která je rovněž jednou z příčin říhání.

Některé choroby

Říhání může být také jedním z příznaků řady různých onemocnění. Nicméně, vzhledem k tomu, že říhání je přirozená odpověď organizmu na distenzi (roztažení) žaludku plynem a funguje jako obranný mechanizmus, nelze jen podle něj stanovovat diagnózu.

Vždy je nutné posoudit všechny příznaky onemocnění.

Mezi onemocnění, při kterých se může vyskytnout říhání, mimo jiné, patří:

  • refluxní choroba jícnu: jedná se o onemocnění, při kterém dochází ke zpětnému toku kyselých žaludečních šťáv do jícnu
  • gastroparéza: toto onemocnění se projevuje oslabením svalů ve stěně žaludku, což zhoršuje jeho pohyblivost
  • gastritida: jedná se o onemocnění, které se projevuje zánětem sliznice žaludku. Českým názvem se označuje jako zánět žaludku
  • peptický vřed: jedná se o onemocnění, které se projevuje defekty ve stěně distální části jícnu, v žaludku a horní části tenkého střeva (duodenum)
  • laktózová intolerance: neschopnost správně trávit laktózu neboli mléčný cukr, který se nachází v mléčných výrobcích
  • fruktózová nebo sorbitolová malabsorpce: neschopnost správně trávit sacharidy fruktózu a sorbitol
  • infekce Helicobacter pylori: jedná se o baktérii, která vyvolává záněty žaludku a je také původcem peptických vředů.

Mezi méně časté příčiny říhání, mimo jiné, patří:

  • celiakie: jedná se o autoimunitní onemocnění, které se chronickým zánětem střevní sliznice z důvodu nesnášenlivosti (intolerance) lepku, což je látka obsažená potravinách s vysokým obsahem obilné mouky, jako jsou chléb, bílé pečivo a další
  • syndrom odvodné kličky (dumping syndrom): jedná se o stav, který způsobuje předčasné vyprazdňování nedostatečně stráveného žaludečního obsahu. Tento syndrom býval často spojený s peptickými a žaludečními vředy a vyskytoval se v minulosti zejména po operacích žaludku kvůli vředům. Protože se tyto operace dnes již prakticky neprovádí, je naštěstí poměrně vzácný
  • nedostatečná funkce slinivky břišní (pankreatická insuficience): onemocnění, které vzniká v případě, kdy slinivka netvoří nebo neuvolňuje dostatek trávicích enzymů

Akutní potíže

Pokud se říhání vyskytuje jen občas a pacienta zásadněji neobtěžuje, není to důvod k obavám.

Nicméně pokud pocit tlaku v břiše a/nebo bolesti břicha přetrvávají nebo se zhoršují a říhání nepřináší žádnou úlevu, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Léčba říhání

Za normálních okolností nevyžaduje říhání žádnou léčbu. Pokud ale tento problém pacienta obtěžuje nebo je jeho výskyt častý, je nutné vyhledat lékařskou pomoc, aby se zjistila příčina problému.

Léčba říhání pak závisí na vyvolávající příčině.

V léčbě říhání se využívají jednak režimová opatření a také užívání léků či operace, v závislosti na příčině pacientových potíží.

Režimová opatření

Pokud se chcete zbavit říhání, je vhodné dodržovat následující opatření:

  • jezte pomalu a sousta důkladně kousejte, než je spolknete
  • omezte konzumaci sycených (perlivých) nápojů a kávy
  • vyhněte se žvýkačkám
  • pokud pociťujete tlak vzduchu v žaludku a nedokážete si odříhnout, zkuste si lehnout na bok a přitáhněte kolena k bradě. Pokud to nepomůže, přetočte se na pokrčených kolenou do polohy na břiše a setrvejte v této poloze, dokud si neodříhnete.

Lékařská péče

  1. V případě, že říháte tak často, že vás to obtěžuje nebo máte dlouhodobé bolesti břicha či pocit tlaku v žaludku po jídle a/nebo máte po jídle pocit na zvracení, je nutné vyhledat co nejrychleji lékařskou pomoc.
  2. Lékař nejprve musí zjistit příčinu vašich potíží.

  3. K tomu slouží jednak odběr anamnézy (cílené dotazy na váš zdravotní stav, prodělaná onemocnění a na to, co říhání způsobuje).
  4. Nedílnou součástí diagnostiky je také fyzikální vyšetření a vyšetření na zobrazovacích metodách, jako jsou rentgen, CT, magnetická rezonance nebo ultrazvuk.

  5. V případě podezření na infekci Helicobacter pylori nebo na jinou příčinu přemnožení baktérií ve střevě (odborně syndrom bakteriálního přerůstání ve střevě – SIBO), může lékař doporučit provedení takzvaných vodíkových a metanových dechových testů.

V případě podezření na zánět může lékař provést také laboratorní vyšetření krve, z čehož lze zjistit známky zánětu a případně dalších onemocnění (například diabetes, onemocnění ledvin, jater, apod.).

  • V některých případech je pro diagnostiku příčiny říhání vhodné provést endoskopické vyšetření žaludku a tenkého střeva (gastroskopie).
  • Léčba říhání spočívá v odstranění vyvolávající příčiny.
  • Pokud je příčinou infekce Helicobacter pylori, užívá se kombinace antibiotik a léků na snížení kyselosti žaludečních šťáv.

V případě, že je příčinou pacientových potíží laktózová intolerance nebo nesnášenlivost jiných látek (lepku, fruktózy, apod.), je vhodné se vyhnout potravinám, které tyto látky obsahují.

Ve většině případů ale není nutná žádná speciální léčba říhání, protože tento problém občas postihuje každého z nás.

Prevence říhání

  1. Říhání je přirozená reakce organizmu, kterou se tělo snaží zbavit se nadbytku vzduchu v žaludku.
  2. Proto se vyskytuje u každého z nás a nelze ho úplně odstranit.

  3. Nicméně dodržováním následujících opatření můžete riziko vzniku říhání snížit na přijatelné minimum:
  • Jezte pomalu a nehltejte
  • Vyhněte se žvýkačkám, lízátkům, syceným nápojům a alkoholu
  • Vyhněte se nadměrné konzumaci potravin, které způsobují nadýmání a zvyšují riziko říhání, jako jsou například luštěniny nebo potraviny s vysokým obsahem škrobů a sacharidů
  • Jezte probiotika, která pomáhají při trávení
  • Vyhněte se situacím, které mohou vyvolat úzkost a hyperventilaci a naučte se pracovat se stresem

Co si z článku odnést?

  • Říhání je zpětné vypuzování vzduchu ze žaludku do jícnu a dutiny ústní a odtud ven z těla.
  • Příčin říhání je celá řada a většinou je tento problém spojen s velkým množství spolykaného vzduchu, například při přílišném hltání potravy.
  • Za normálních okolností není nutná žádná zvláštní léčba říhání a tento problém občas postihne každého a nebývá spojen se závažnými komplikacemi.
  • Nicméně pokud vás říhání trápí dlouhodobě, máte pocit tlaku v žaludku nebo často trpíte bolestmi břicha, je vhodné a nutné vyhledat lékařskou pomoc. 

Vše, co potřebujete vědět o říhání – Zdraví – 2021

Přehled

Říhání je akt vytlačování vzduchu ze žaludku ústy. Obvykle k tomu dochází, když se žaludek roztáhne nebo roztáhne kvůli příliš velkému spolknutému vzduchu.

Říhání – jinak známé jako říhání nebo eruktace – uvolňuje vzduch, aby se zmenšila distenze.

Co způsobuje říhání?

Říhání nastává, když se žaludek naplní polknutým vzduchem. Existuje celá řada důvodů, proč lze spolknout více vzduchu než obvykle. Nejběžnější důvody jsou:

  • příliš rychle jíst nebo pít
  • pití sycených nápojů
  • úzkost

Kojenci a malé děti mohou spolknout velké množství vzduchu, aniž by si to uvědomovali. Děti jsou říhané krátce po pití mateřského mléka nebo umělé výživy, aby vyloučily přebytečný vzduch, který byl spolknut během krmení.

Je možné říhat, když žaludek není plný vzduchu. Je to obvykle proto, že říhání se stalo zvykem nebo nástrojem ke snížení břišního nepohodlí.

Říhání však zmírní pouze nepohodlí spojené s polykáním vzduchu. Stále není neobvyklé, že se lidé snaží stejným způsobem zmírnit další břišní nepohodlí.

Aerophagia je dobrovolné nebo nedobrovolné polykání vzduchu. Při příliš rychlém jídle nebo pití se může spolknout nadměrné množství vzduchu. Může se také objevit, když:

  • mluvit a jíst najednou
  • žvýkačka
  • sání na tvrdé bonbóny
  • pití přes slámu
  • kouření
  • nosit špatně nasazené zubní protézy
  • záchvat úzkosti
  • hyperventilační
  • dýchat nosem

Potraviny

Některá jídla a nápoje mohou také způsobit častější říhání. Patří mezi ně sycené nápoje, alkohol a potraviny s vysokým obsahem škrobu, cukru nebo vlákniny, které způsobují plyny.

Mezi běžné viníky patří:

  • fazole
  • čočka
  • brokolice
  • hrášek
  • cibule
  • zelí
  • květák
  • banány
  • rozinky
  • celozrnný chléb

Léky

Řada různých léků může vést k říhání nebo k poruchám, které způsobují říhání. Mohou zahrnovat:

  • lék na cukrovku typu 2 zvaný akarbóza
  • projímadla, jako je laktulóza a sorbitol
  • léky proti bolesti, jako naproxen, ibuprofen a aspirin

Nadměrné užívání léků proti bolesti může způsobit gastritidu, stav, který může způsobit říhání.

Podmínky

Některé zdravotní stavy mohou také zahrnovat říhání jako příznak. Vzhledem k tomu, že říhání je přirozenou odpovědí na břišní nepohodlí, musí být při stanovení diagnózy přítomny další příznaky.

Podmínky, které mohou způsobit říhání, zahrnují:

  • gastroezofageální refluxní choroba (GERD): porucha, která způsobuje, že kyselina ze žaludku proudí nahoru do jícnu
  • gastroparéza: porucha, při které jsou oslabeny svaly ve stěně vašeho žaludku
  • gastritida: porucha, která způsobuje zánět žaludeční sliznice
  • peptické vředy: boláky na jícnu, žaludku a horní části tenkého střeva
  • nesnášenlivost laktózy: neschopnost správně trávit laktózu, složku obsaženou v mléčných výrobcích
  • malabsorpce fruktózy nebo sorbitolu: neschopnost správně strávit sacharidy fruktózu a sorbitol
  • Helicobacter pylori (H. pylori): bakterie, které způsobují žaludeční infekce, což může zvýšit pálení

Méně časté příčiny říhání zahrnují:

  • celiakie: nesnášenlivost lepku, přísady obsažené v mnoha potravinách bohatých na mouku, jako je chléb a krekry
  • dumping syndrom: porucha, která způsobí, že se váš žaludek vyprázdní, než bude jeho obsah řádně stráven
  • pankreatická nedostatečnost: stav, ke kterému dochází, když pankreas není schopen uvolňovat enzymy potřebné pro trávení

Říhání jako jediný příznak obvykle není důvodem k obavám, pokud není časté nebo nadměrné.

Pokud byl váš žaludek po dlouhou dobu roztažený a říhání jej nezbavuje úlevy nebo pokud je bolest břicha silná, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Jak se léčí říhání?

Normální grgání nevyžaduje žádnou léčbu. Pokud se však říhání stane nadměrným, měli byste kontaktovat lékaře a prozkoumat možné stavy, které mohou problém způsobovat.

Léčba bude záviset na příčině.

Samoléčba

Pokud nadměrně pálíte nebo máte roztažený žaludek a nemůžete vytlačit vzduch, obvykle vám pomůže ležet na boku. Užitečné může být také přijetí pozice od kolen k hrudníku. Držte pozici, dokud plyn neprojde.

Pokud často dochází k říhání, měli byste se vyhnout:

  • rychle jíst a pít
  • pití sycených nápojů
  • žvýkačka
Zajímavé:  Léčba Zánětu Čelistního Kloubu?

To může problém ještě zhoršit.

Zdravotní péče

Pokud je vaše říhání nadměrné, je důležité promluvit si se svým lékařem. Váš lékař shromáždí informace o vašich příznacích dotazem, kdy začalo říhání a zda se to stalo dříve.

Zeptají se také na vzorce, například na to, zda k říhání dochází kvůli nervozitě nebo po konzumaci konkrétního jídla nebo pití. Mohou vás také požádat, abyste si několik dní vedli potravinový deník.

Nezapomeňte uvést jakékoli další příznaky, které máte, i když si nemyslíte, že jsou relevantní. To pomůže lékaři získat ucelený obraz o problému, který mu pomůže najít nejpravděpodobnější řešení.

Lékař vás může fyzicky vyšetřit a může vám nařídit další testy, například rentgenové vyšetření břicha nebo studie vyprazdňování žaludku. Mezi další testy patří:

  • MRI skeny
  • CT
  • ultrazvukové skenování
  • testy na špatné trávení
  • vodíkové a metanové zkoušky

Díky tomu bude mít váš lékař jasný přehled o vašem zažívacím systému, což mu pomůže stanovit diagnózu.

Jaké jsou důsledky ponechání říhání neošetřené?

Normální říhání nevyžaduje žádnou léčbu a nemá žádné komplikace.

Pokud se však říhání stalo častější kvůli problémům s trávicím systémem, je možné, že se příznaky zhorší, pokud se neléčí. Můžete také začít pociťovat další příznaky, dokud nebude problém diagnostikován a léčen.

Jak lze zabránit říhání?

Říhání je přirozené. Můžete to ovládat tak, že se vyhnete předmětům, u kterých je pravděpodobné, že vás rozbije. Pokud chcete zabránit říhání, měli byste:

  • Posaďte se a pomalu jíst každé jídlo.
  • Vyvarujte se žvýkání žvýkaček nebo sání tvrdých bonbónů.
  • Vyvarujte se sycených nápojů a alkoholu.
  • Přestaňte konzumovat jakékoli potraviny nebo nápoje, díky nimž je častější říhání.
  • Užívejte probiotické doplňky na podporu trávení.
  • Vyvarujte se situací vyvolávajících úzkost, které mohou způsobit hyperventilaci.

Říhání i větry. Kdy je to normální a kdy varuje před nemocí?

Foto: Nicoleta Ionescu, Shutterstock.com

Větry a říhání ve vás možná vyvolávají pocity studu, jsou ale přirozenou součástí lidského trávení. Ovšem, pokud vás trápí ve snesitelné míře. Jestliže je jejich frekvence náhle zvýšená, neváhejte o tom informovat svého lékaře. Můžete být vážně nemocní.

Existují kultury, kde je hlasité říhnutí po obědě vyjádřením úcty kuchaři. Pokud se ale kvůli podobným zvukům dostáváte do rozpaků, zkuste se zamyslet nejen nad svým jídelníčkem, ale celkovým zdravotním stavem. Může jít o signál vážných potíží.

Normální je „upustit plyn” až dvacetkrát za den. Nadměrné říhání nebo větry varují před problémy v trávicím traktu. Věnujte jim pozornost zejména tehdy, pokud vás trápí nejen v návaznosti na jídlo. Trpíte-li navíc na časté průjmy, nutkavý pocit na stolici, bolesti břicha, kolísá vám váha bez zjevné příčiny nebo krvácíte z konečníku, s návštěvou odborníka neotálejte.

Jde o časté příznaky střevních zánětů, jejichž diagnózu si každý rok vyslechne asi 2 000 Čechů. Dalších přibližně 7 600 lidí ročně se od lékaře dozví, že má rakovinu tlustého střeva nebo konečníku. Může ale jít i o projev nemoci jater, jícnu nebo syndrom dráždivého tračníku.

„Důvodem růstu výskytu střevních zánětů, mezi něž patří Crohnova choroba a ulcerózní kolitida, jsou důsledky životního stylu, nevhodného stravování a životního prostředí, ve kterém žijeme.

Zvyšuje se spotřeba antibiotik, která střevům také neprospívají, více se stresujeme a také se stravujeme potravinami, bohatými na různé chemikálie,“ vysvětluje doktor Milan Lukáš, místopředseda České gastroenterologické společnosti.

A co je varovné, střevní záněty postihují stále více i mladší ročníky.

Foto: Image Point Fr, Shutterstock.com

Ani mladým se nevyhýbají vážné záněty střev, naopak útočí na ně čím dál častěji

Původcem potíží může být to, co jíte. Obecně dráždí alkohol, sycené nápoje, tučné nebo hodně kořeněné jídlo, překyselující potraviny, některé přísady (glutaman).

Ale mohou to být i potraviny vnímané jako zdravé. Vaše tělo může mít totiž problém je strávit.

Svědčit vám nemusí vysoký obsah vlákniny (luštěniny, brokolice, hnědá rýže), mnohé druhy zeleniny (cibule, kedlubny, ředkvičky), ale i hodně sladké ovoce.

Každý organismus reaguje individuálně, co ostatním nečiní problémy, může vám vyvolávat nesnesitelné potíže. Nejlepší je proto vypozorovat, po čem se vám přitíží, a tomu se vyhýbat.

Problémem může být také chybějící některý z trávicích enzymů, které zpracovávají sacharidy, tuky, bílkoviny.Přibývá také lidí trpících celiakií, kterým vadí lepek obsažený v mouce.

„V České republice trpí podle odhadů celiakií 1 ze 100 obyvatel, i když rozpoznaných forem je prozatím méně. Na vině jsou často přehlédnuté příznaky nemoci. Vzhledem k riziku závažných komplikací je nutné se pokusit tento stav změnit,” říká doktor Pavel Kohout, gastroenterolog z Thomayerovy nemocnice v Praze.

Na toto autoimunitní onemocnění platí jedině celoživotní přísná bezlepková dieta, jinak hrozí i další potíže, jako anemie (chudokrevnost) či neplodnost.

Foto: Antonina Vlasova, Shutterstock.com

I to, co se jeví jako zdravé, vám může ve střevech napáchat pěknou paseku

Důvody nadýmání ale mohou být i jiné, než spojené primárně se střevy a trávicím traktem. Například dlouhodobý stres. Zvedá hladinu hormonu kortizolu, který stimuluje produkci žaludeční kyseliny a vede k překyselení žaludku. To vede k nadýmání, ale i ke vzniku žaludečních vředů.

Škodí také, pokud ve stresu jíte, protože máte tendenci jíst rychle a jídlo špatně rozkousat, což vede k jeho horší stravitelnosti. Můžete také s jídlem „nahltat“ více vzduchu, který pak logicky musí ven. To platí i pokud při jídle nadměrně mluvíte. A pozor, těsně po jídle nesportujte, ani si nelehejte!

Pokud vás nadýmání a říhání čas od času postihne, uleví vám nejen medikamenty (některé jsou i volně prodejné), ale i bylinky: čaj z chmelových šišek, máty, zeměžluče nebo puškvorce je to pravé. Okamžitou úlevu přinese i kousek jablka, důkladně ho ale rozžvýkejte.

Každopádně ale při dlouhodobých problémech konzultujte vše s lékařem, zejména provází-li plynatost další trávicí potíže, jako je pálení žáhy nebo zápach z úst. Více pak odhalí ultrazvuk nebo endoskopické vyšetření.

Žaludeční potíže

Zhruba padesát procent populace se potýká dlouhodobě s problémy, jako jsou bolesti břicha, plynatost, říhání, křeče, průjem nebo zácpa. Do ordinace je až po letech trápení dovede strach z nádorového onemocnění.

Potížím, které souvisejí s nepříjemnými pocity při trávení, říkáme funkční dyspepsie. Nejde ovšem o bolest, která vás přepadne jednou za měsíc, potíže trvají více než tři měsíce v roce, a to v různých časových intervalech.

Dyspepsie označuje souhrn řady obtíží, které se vyskytují v různých kombinacích a mohou mít celou řadu příčin.

Termín se užívá v případech, kdy je přítomno více obtíží, například nechutenství, nevolnost, zvracení, pálení žáhy, neurčité bolesti v břiše, pocity plnosti žaludku a střev, nadměrná plynatost a odchod plynů, poruchy stolice (zácpa, průjem). Pacient nemusí trpět všemi těmito příznaky. Již dva či tři stačí.

Dyspepsie mohou být akutní (po nevhodném jídle), ale také déle trvající. Na vzniku dyspepsie se mohou spolupodílet i některé léky. Lékaři soudí, že za některé problémy mohou hormonální poruchy nebo také abnormální vnímání útrobních pocitů. Svou roli hraji i potravinová nesnášenlivost.

Nedaří-li se lékaři určit přesnou příčinu pacientových obtíží, posílá pacienta na podrobnější vyšetření. Endoskopie aneb pohled do nitra, konkrétně do žaludku, jícnu a duodena bývá mnohdy postrachem pacientů.

Spolehlivé vyšetření

V minulosti lékaři vředovou chorobu odhalovali rentgenem, dnes ji zjišťují pomocí spolehlivé gastroskopie, při níž do žaludku zavedou trubičku s optickým zařízením.

Endoskopie je metoda, která odborníkovi umožňuje prohlédnout stav pacientových vnitřních tělesných dutin a dutých orgánů, aniž by bylo nutné otevřít břišní nebo jinou dutinu. Do tělesných dutin se speciální přístroj označovaný jako endoskop zavádí přirozenými otvory (ústy, konečníkem, močovou trubicí).

Endoskopií se v současné době rozumí řada vyšetření nazývaných podle vyšetřovaného orgánu: vyšetření žaludku se označuje jako gastroskopie, případně gastroendoskopie.

Gastroskopií se rozumí endoskopické vyšetření žaludku spojené s vyšetřením jícnu a duodena (dvanáctníku). Právě toto vyšetření umožňuje odebrat z kteréhokoliv zmíněného orgánu vzorky. Ty jsou potom základem pro histologické i mikrobiologické vyšetření.

Konkrétně při vyšetření žaludku mohou rovněž sloužit k orientačnímu posouzení acidity žaludečního obsahu. Gastroskopie by neměla být důvodem pro odkládání návštěvy u odborníka. Zákrok se provádí i nemocnému, u kterého je již lékařům jasné, že má žaludeční vřed.

Vždycky je totiž třeba zkontrolovat, v jakém stavu defekt je. U mladších pacientů má tendenci rychle proděravět sliznici a krvácet. Obě komplikace se dají pomocí přístroje okamžitě ošetřit. U starších lidí se lékaři vyšetřením přesvědčí, jestli jim žaludek neničí rakovina.

Vřed u straších lidí bývá příznakem této zhoubné choroby. Při gastroskopii se pacient také testuje na přítomnost helicobacterie.

Při potížích s tlustým střevem může lékař nařídit koloskopické vyšetření. Zmapovat tenké střevo pomáhá tzv. enterální kapsle. V pilulce o velikosti dvakrát jeden centimetr je zabudována kamera, která prochází celým trávicím traktem.

Její baterie vydrží osm hodin a po celou dobu kamera předává snímky sondám připevněným na těle pacienta. Ty se dostanou do nahrávače dat a z něho je pak proškolený lékař převede do počítače se speciálním programem.

Nakonec celá kapsle docestuje do tlustého střeva a odchází z těla se stolicí, což pacient ani nepocítí. Pojišťovna však toto vyšetření pacientům neproplácí.

Dráždivý tračník

Syndrom dráždivého střeva o sobě dává vědět především problematickým vyprazdňováním. Tračník je jiný název pro tlusté střevo, v němž se někdy objeví problémy, jejichž příčinu zatím medicína nezná. Vědci nevědí, proč se konkrétně střeva podráždí do té míry, že se chovají jako splašená.

Možných příčin je více, ale shoda panuje zejména v tom, že většina z nich souvisí s psychikou. Co tedy pacient cítí? Jsou to především bolesti břicha, pocit plnosti, nadýmání, nespavost. Postiženého pronásledují úporné průjmy, které trvají i celé týdny a ve stresovém období se zhoršují. Průjmovou etapu obvykle vystřídá několikadenní zácpa.

Tehdy je střevo líné a nechce se vyprázdnit, i když člověk pociťuje potřebu. Tyto problémy přivádějí do gastroenterologických ordinací nejvíce pacientů, zvláště žen. Potíže se ohlásí už kolem dvacátého roku života a mohou člověka provázet stále. Nemoci podléhají v první řadě lidé citlivější a méně odolní vůči stresu.

Syndromem dráždivého střeva trpí pravděpodobně až desetina Evropanů. Nemocní velmi často propadají stavům deprese a úzkosti.

 Vyzkoušejte si, které jídlo vám nedělá dobře. Tři týdny ho nekonzumujte a podle výsledků posoudíte, zda je váš zdravotní stav o něco lepší. Někteří nemocní s dráždivým tračníkem nesnášejí například cibuli, česnek, tučná jídla, obilniny. Často nemohou jíst mléčné produkty.

Zajímavé:  Uklidňující Léky Bez Receptu?

Při syndromu dráždivého střeva však není nutné žádné zásadní omezení jídelníčku. Trávicí trakt není postižen žádným onemocněním, proto vás starostí neušetří ani strava s nízkým obsahem cukrů, tuků nebo laktózy.

Jediné, co můžete udělat, je již zmíněné sledování, po kterých potravinách se průjem objeví. Mnoho lidí přiznává, že jej často vyvolávají kořeněná, smažená a mastná jídla nebo luštěniny. Pohyblivost střev může nepříjemně zrychlit i káva, cigarety a alkohol.

Dobré je do stravy zařadit celozrnnou rýži, jogurty, zeleninu a ovoce, ryby a drůbež. Velmi důležité je pomalé rozkousání potravy.

Syndrom dráždivého střeva mohou vyvolat i potravinová alergie, dietní chyby, dieta s nízkým obsahem vlákniny, přepracování, deprese, užívání antibiotik, projímadel. Nemoc se může rozvinout po střevní chřipce nebo nějaké stresující události. Spouštěčem obtíží bývá rozvod, nemoc, úmrtí v rodině. Odstartovat ji může i zánět v trávicím traktu, špatný životní styl, potíže v zaměstnání.

V první fázi se nemoc léčí tak, že se potlačují její nepříjemné projevy, ale vlastní příčina zůstává neovlivněna. Lékař doporučí změnu životosprávy, dietu s dostatkem vlákniny, protiprůjmové léky nebo léky proti zácpě. Pacient by se měl vyvarovat stresových situací.

Při léčbě syndromu dráždivého střeva pomáhá psychologická nebo psychiatrická léčba. Nepleťte se, nejde o uklidňující léky. Důležité je to, že díky těmto konzultacím nachází pacient možnost najít příčinu nemoci. Pacienti se navíc mohou naučit řadu relaxačních metod nebo technik na zvládání stresových situací.

Poruchy jícnu

Možná se vám to také už stalo. Při jídle náhle pocítíte bolest za hrudní kostí a nemůžete polknout. Váš jícen, jehož svalovina posunuje sousta do žaludku, zasáhla křeč.

Nelekejte se, nejde o infarkt, ale o funkční poruchu jícnu. Lékař vám doporučí jíst v klidu, nehltat a hlavně vynechat některé složky potravin, hlavně ty suché. Například rýži, suchý chléb, oříšky, vajíčko natvrdo.

Zapomeňte na chlazené limonády a minerálky.

Funkční průjem

Stres a psychickou únavu může, stejně jako únava, doprovázet i průjem nebo zácpa. Totéž platí o léčbě nádorových onemocnění cytostatiky. Mezi další léčiva, po kterých můžete mít průjem, patří také antibiotika, léky obsahující železo či léky na cukrovku.

Průjem, který doprovází bolest žaludku, nevolnost a zvracení, svědčí o tom, že jste něco špatného snědli. Máte pravděpodobně bakteriální nebo virovou infekci.Důležitý je přísun tekutin. Na pročištění střev můžete použít volně prodejné léky. Jestliže se ale váš stav ani za tři dny nezlepší, zajděte k lékaři.

Snídani spojeným s rychlým přesunem na toaletu znají lidé s funkčním průjmem. Většinou po prvním jídle odcházejí na záchod. Někoho tento problém přepadá po požití velkého množství potravy, třeba po obědě. Odborníci soudí, že důvodem by mohlo být právě kvantum jídla a stres.

Někdy potíže souvisejí s potravinami, které mají projímavý charakter nebo vážou ve střevech vodu. Měli byste omezit pití kávy a nápojů s kofeinem a vyloučit potraviny s vysokým obsahem vlákniny, fruktózy nebo sorbitolu.

Patří sem například bobulovité ovoce, hroznové víno, med, zavařeniny, čokolády, žvýkačky, vanilková zmrzlina. Nevhodná je i nadměrná konzumace piva.

Trpíte-li průjmem vždy po určité potravině, je to jasný signál, abyste se mu vyhýbali. Jste na ně pravděpodobně alergičtí. Průjem při onemocnění štítné žlázy poukazuje na její zvýšenou funkci.

Jestliže trpíte chvíli zácpou a pak zase průjmem, hubnete a ve stolici se vám objevuje krev, měl by vás rozhodně vyšetřit odborník. Můžete mít totiž nádorové onemocnění střeva.

Světle červená krev a bolest při vyprazdňování mohou znamenat hemoroidy nebo poranění konečníku. Ani to by se nemělo obejít bez vyšetření pohmatem.

Zácpa

Podle lékařských kritérií trpí funkční zácpou ten, kdo má méně než tři stolice v týdnu. Jsou tuhé a doprovázejí je křeče v břiše. Sama zácpa, zejména pokud se málo hýbete a špatně se stravujete, může poukazovat na lenost střev. Jestliže často odkládáte cestu na toaletu třeba proto, abyste dokončil práci, můžete si zadělat na poškození přirozeného vyprázdňování.

O potřebě tekutin slyšel každý mnohokrát. Nepijte podle žízně, ale berte pití jako lék. Nevynechávejte snídani. Vláknina by měla převládat. Kromě nedostatku vlákniny může zácpu způsobit také přílišné množství masa nebo mléčných výrobků ve stravě.

 V případě potřeby použijte projímadlo, případně se poraďte s lékařem. Projímadla jako například  Guttalax, Fenolax nebo Regulax jsou podle lékařů vyhánění čerta ďáblem. Vhodnější je například přípravek zvaný Laktulóza, který působí jako fyziologické projímadlo.

Účinná je vláknina Psyllium.

Rostlinné projímadlo by mělo být jen krátkodobým východiskem. Švestky a švestková šťáva působí jako přírodní projímadlo, neměly by se ale brát jako náhrada za vlákninovou dietu. Švestky namočte přes noc a jezte je večer a ráno. Proti zácpě údajně pomáhá také užívat denně lžičku melasy bohaté na minerály.

Doplňování potravy otrubami nelze brát jako dlouhodobou léčbu, zjistilo se totiž, že obsahují látky, které zabraňují vstřebávání prospěšných minerálů. Otruby mohou také způsobit větry a nadýmání. Mnozí odborníci se domnívají, že otruby, které obsahují nerozpustnou vlákninu, neléčí, ale střevo spíš dráždí a obtíže zhoršují.

Lepší je podle nich rozpustná vláknina, jež se vyskytuje v ovoci a zelenině, jako například v jablkách, hruškách, datlích a obilninách.

Pokud možno, pravidelně cvičte, aby se žaludek a zádové svaly udržovaly v kondici, kromě toho se tak podporuje i činnost střev. Trpíte-li zácpou, protože potlačujete potřebu, choďte na záchod vždy po snídani a zkuste se přitom uvolnit. Pokaždé tam zůstaňte asi deset minut, ať už potřebu vykonáte či nikoli. Měly by se tak obnovit pravidelné návyky.

Dráždivý žaludek

Projevuje se tlakem či bolestí v nadbřišku. Ohlásí se po konzumaci potravin podporujících tvorbu žaludeční šťávy, například nápojů s obsahem kofeinu nebo sladkých jídel. Dobře takovému žaludku nedělá ani příliš chladné nebo horké jídlo. Toho se vyvarujte. Jinak vás může potkat bolest nebo pálení žáhy a zvracení. Lékař musí vyloučit vředovou chorobu, která má podobné příznaky.

Podrážděný žaludek či zvracení po tučném nebo zkaženém jídle většinou netrvají příliš dlouho, během dne až tří dnů by měly odeznít.

Dodržujeme dietu – jíme nedráždivá jídla, suchary, rýži s jablkem či vařeným kuřecím masem nebo banán. Pokud se stav ani po třech dnech nezlepší, navštívíme lékaře.

Pokud vás kromě nevolnosti trápí i pálení žáhy, říhání a pocit plnosti, pak možná jde o zánět žaludeční sliznice neboli gastroenteritidu.

Patříte k těm, kteří se v jídle spíš nimrají? Nemáte chuť k jídlu? Pak vás trápí chabý žaludek. I když sníte malé množství potravy, pociťujete tíhu, sytost a plnost v nadbřišku. Takoví lidé někdy mohou trpět nevolností či pocitem žaludku na vodě.

U těchto lidí je potřeba chuť k jídlu povzbudit. Potraviny musí mít výraznou chuť, a proto je neváhejte zasypat voňavým kořením. Vhodné jsou i kyselé potraviny. Před jídlem si dopřejte aperitiv, po jídle pak hořké nebo šumivé nápoje.

To vše totiž zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv.

Žaludeční vředy

V žaludku se tvoří kyselá šťáva, která pomáhá trávit pokrmy. Žaludeční a dvanácterníkovou sliznici před ní chrání výstelka. Občas však ochrannou vrstvu něco naruší a šťáva poruší stěnu žaludku a dvanáctníku. Vředy nemá na svědomí jen špatná životospráva, ale především Helicobacter pylori.

Choroba se vyvine kvůli špatnému stravování, stresu, nedostatku spánku. Také záliba v překyselených jídlech se může projevit tím, že žaludek produkuje více žaludeční kyseliny, sliznice se neubrání a vytvoří se vřed. Na vzniku nemoci se podílí i léky, které dráždí žaludek (např. acylpyrin, ibuprofen).

Mladí lidé jsou odolnější, ale čtyřicátníci a starší by při teplotě měli spíš užívat přípravky s paracetamolem.

Jaké jsou příznaky žaludečních vředů? Pacient si stěžuje na bolesti v nadbřišku, v oblasti mezi prsní kostí a pupkem. Defekt na žaludku bolívá nalačno ve středu břicha a uklidní se po jídle.

Dvanácterníkový vřed potrápí pacienta asi dvě hodiny po jídle a spíše napravo.

V případě, že má nemocný křeče připomínající bodání nožem, jde o prasklý vřed, který je nutno ihned operovat, ohrožuje totiž život.

Máte strach z gastroskopie?

Bakterii Helicobacter pylori může odhalit dechový test. Helicobacter je patogenní bakterie, která dříve nebo později způsobí zánět žaludeční sliznice. Akutní gastritida vás k lékaři dožene rychle, ale chronický zánět nemusí.

Někteří lidé se s ním dlouho trápí, domnívají se, že mají jen horší trávení. V žaludku však může začít proces změn počínajících žaludečními vředy a někdy končící i rakovinou. Nejvyšší riziko, že se chronická gastritida zvrhne v rakovinu, mají lidé kolem třiceti let.

Právě pro ně je dechový test vhodný.

Zjišťování přítomnosti nebezpečné bakterie testováním dechu je velmi přesná metoda, kterou původně využíval americký úřad pro vesmír a letectvo. Jde o počítání radioaktivních atomů uhlíku C13 před a po podání testovací látky. Člověk nejprve vydechne z plic do zkumavky. Pak vypije sklenici džusu s testovací látkou, která se díky tekutině rozlije po celém žaludku.

Po chvíli pacient foukne do další zkumavky. Přesnost tesu je kolem devadesáti devíti procent. Někteří odborníci tvrdí, že dechový test je lepší než sonda. Vzorek sliznice se totiž odebere z jednoho místa v žaludku. Ale kolonie bakterií nemusejí být úplně všude. Pokud se tedy odebere vzorek stěny, kde nejsou, výsledek je negativní, i když je pacient nakažený.

Spolehlivost endoskopického vyšetření je kolem devadesáti procent.

Bakterie se nedá zlikvidovat stravou. Lékař nasadí antibiotika a lék na snížení tvorby žaludeční kyseliny. Při jejich užívání se osmdesáti procentům pacientů  bakterie zničí pohodlně za sedm dní.

Jen asi dvacet procent nemocných potřebuje přelíčit znovu, pět až šest pacientů potřebuje i třetí léčbu. Není pravda, že helicobacter má skoro každý a neví o tom.

Není to bakterie běžně žijící v našem těle, je to cizí mikroorganismus, který získáte zvenčí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector