Samovyšetření prsu – Vše o zdraví

Vznik některých nádorových onemocnění není možné předvídat, ani jim zabránit. Jiné nemoci ale lze odhalit ve stadiu, kdy jsou dobře léčitelné. Mezi tyto časně nalezitelné, odhalitelné nemoci patří mimo jiné rakovina tlustého střeva, ženských orgánů (děloha, vaječníky, pochva) a především rakovina prsu.

S praktickým lékařem je možné se domluvit na vyšetření, které vede k odhalení zhoubného nádoru tlustého střeva, každoroční návštěva gynekologa by také měla patřit k preventivním programu každé ženy.

Screeningový (preventivní) program pro vyhledávání malých nádorových ložisek v prsu je v České republice dobře zorganizován a je dostupný každé ženě, která o něj projeví zájem.

1. K čemu je dobré samovyšetřování prsů?

Samovyšetřování má i přes možnosti, které nám nabízí mamografie a ultrazvuk, svoji pevnou a nezastupitelnou pozici. Sebepoznání žlázy, které si žena připomíná pravidelným samovyšetřováním, je základem péče o prsy.

Prohlédněte si instruktážní video o samovyšetřování prsů:

2. Technika samovyšetření

Vyšetřit sama sobě vlastní prsy není nic náročného, mnohem těžší je vytrvat.

Souhrn základních principů samovyšetření

  • Vyšetření se musí provádět pravidelně. Jsou to chvíle, které by žena měla každý měsíc věnovat sama sobě a svému zdraví. Ideální doba je 5.–8. den od prvního dne měsíčků. Ženy, které již nemenstruují, by si měly určit jeden den – jedno datum v měsíci, které si dobře pamatují.
  • Pro samovyšetření je třeba si vytvořit pohodu a klid.
  • Prvním krokem je prohlédnutí si prsů v zrcadle s rukama svěšenýma podél těla, posléze se ruce pomalu zdvíhají. Současně se zdvíháním rukou je třeba se otáčet zlehka v pase tak, aby bylo možné si prsy prohlédnout ze všech stran. Všímáme si jakékoli změny kůže: zatahování nebo naopak „vyboulení“, zčervenání, zrakem hledáme možné změny, které jsou popsány v kapitole Co byste měla vědět.
  • Druhá část samovyšetření se provádí vleže na zádech.
  • Pozor! Nevyšetřujeme jen prs. Vyšetřovací pole je mnohem větší: nahoře je ohraničeno klíční kostí, zevně podpažní jamkou, dole linií podprsenky, uvnitř spojnicí hrudní kosti a žeber.
  • Technika vyšetření jsou krouživé pohyby, které provádíme třemi prsty naplocho. Na každém místě se provedou tři kroužky. Pravý prs vyšetřuje levá ruka, levý prs pravá ruka.
  • Vždy se začíná od vrcholu podpažní jamky a postupně krok po kroku se postupuje dolů k rýze podprsenky a pak zase nazpět.
  • Zevní část prsu se vyšetřuje v mírném pootočení těla. Pokud se má vyšetřit levý prs, levá ruka je v poloze nad hlavou, tělo se mírně natočí doprava a pravá ruka vyšetřuje. Natočení těla pomáhá dobrému rozprostření prsní žlázy.
  • Největší důraz se v metodě MammaCare klade na postupné zvyšování tlaku na vyšetřující bříška tří prsů. Při prvním zakroužení je tlak malý, žena si „vnitřním zrakem“ prohlédne vrstvu těsně pod kůží. Při druhém zakroužení za vyššího tlaku si již může prohlídnout vrstvu žlázy, která se pod tlakem prstů lehce rozestoupí. Při třetím zakroužení pod největším tlakem je možno si „prohlédnout“ nejhlubší partie prsu, dokonce svalovou vrstvu za prsní žlázou.
  • Od vrcholu podpažní jamky je řádek po řádku dolů a nahoru postupně vyšetřena zevní část prsu. Jakmile je dosažena bradavka, je dobré položit se zpět na záda, prs se opět rozloží tak, že vyšetření vnitřních partií nebude činit žádný problém.
  • Při samovyšetřování se nesmí vynechat žádná část prsu, je dobré postupovat podle vyšetřovacího vzoru – od podpaží dolů k rýze podprsenky, pak zase nahoru až ke klíční kosti, výsledek by se měl pomyslně podobat hezky pravidelně zoranému políčku.

Pokud najdete v jednom prsu něco, co se vám zdá nové, je dobré porovnávat oba prsy naráz. Prozkoumáte „podezřelý“ nález a stejné místo v druhém prsu. Nejčastěji zjistíte, že něco podobného je i na druhé straně.

  • Samovyšetření prsu - Vše o zdraví
  • Samovyšetření prsu - Vše o zdraví
  • Samovyšetření prsu - Vše o zdraví

3. Na závěr jen malé shrnutí

Samovyšetření je nezastupitelné v mladém věku, ale také u postmenopauzálních žen v dvouletém období mezi dvěma preventivními mamografiemi. Nehmatná nádorová ložiska však nelze při samovyšetření odhalit.

  Proto je třeba docházet i na zobrazovací metody.

Vyhrávají ty ženy, které se naučí samovyšetřovat a ještě k tomu chodí na preventivní mamografii, nebo v mladém věku jednou za dva až tři roky podstoupí vyšetření ultrazvukem, i přesto, že není hrazení pojišťovnami.

Pravidelným samovyšetřováním se žena stává aktivním aktérem v boji o své zdraví. Vedle přínosu pro péči o své prsy si zažívá pocitu uspokojení z vědomého rozhodnutí nenechat věci náhodě. Bylo by dobré, aby si takového dospělého pocitu mít své věci ve svých rukou užívalo stále více českých žen.

Mamma HELP – Samovyšetření prsu – návod pro muže

Stáhnout leták v pdf

I am a Breastman

Tento text je určen pro muže, kteří plně pochopili přísloví „Spojit příjemné s užitečným“ a na obou frontách se jim ho daří realizovat.

Kdy začít s preventivním vyšetřením prsů partnerky?

Nejlépe od hranice dospělosti ženy, tedy řádově od 18. roku. Důležitá je ale pravidelnost. Podle všeobecného mínění jsou prý starší muži ve svém konání zodpovědnější. Ale od mládí přece, pánové, zodpovídáte za své zdraví, studium, práci, sport – podílejte se tedy i na preventivním vyšetření partnerky a na spoluodpovědnosti za její zdraví.

  • Většina z vás se už s touto problematikou seznámila, nebo o ní alespoň četla.
  • Naučte se využívat citu ve svých rukou k vyšetření prsů partnerky.
  • Ženy rády zapojují své muže do této činnosti.
  • Ale jen část žen cítí zodpovědnost ke svému tělu – i tento fakt se postupně mění k lepšímu.
  • Hovořte se svojí partnerkou o prevenci a o tom, jak vám záleží na jejím zdraví.
  • Naopak zapojte i vy partnerku do vyšetření vašich intimních partií a také nemusíte čekat na listopad (akce Movember).

Jak často a kdy vyšetřovat? Co myslíte?

Vytvořte si s partnerkou příjemný rituál, ideálně tak jednou za měsíc – krátce po menstruaci, kdy její prsa nejsou tak citlivá a napjatá. A jak na to? Například při společné koupeli. Nebojte se doteků. Dále pokračujte ve vyšetření, když si partnerka lehne na záda a prsa změní tvar.

Zpříjemněte tyto intimní chvíle tím, že pokožku ošetříte krémem nebo tělovým mlékem. Používejte bříška tří prostředních prstů a střídejte postupně lehký, střední a silnější tlak. Lehce stiskněte i bradavky. Naučte své prsty a dlaně vnímat strukturu prsů, abyste uměl odlišit i případné změny.

Jste si jist, že znáte tvar prsů své partnerky? Víte, k jakým změnám ve tvaru nebo struktuře může dojít a čeho si máte všímat?

  • Bulku, vyklenuté místo nebo zesílenou kůži připomínající pomerančovou kůru.
  • Vtažené místo nebo vpáčenou bradavku.
  • Ekzém prsu nebo bradavky, zvláště když delší dobu svědí.
  • Krvácení nebo výtok tekutiny z bradavky.
  • Barevné změny nebo zarudnutí kůže na prsu.
  • Důlkovatění, zduření, šupinatění, svraštění prsu nebo bradavky.
  • Zvýšenou teplotu a bolestivost prsu.
  • Jemně upozorněte partnerku a pomozte jí se samovyšetřením.
  • Změna ještě neznamená nemoc, proto zachovejte klid a uklidněte i svou partnerku. Pomůže, když ji ujistíte o své podpoře. Zdůrazněte ale, jak vám záleží na odborném vyšetření – to nezlehčujte, nepodceňujte a rozhodně NEODKLÁDEJTE!
  • Sebemenších pochybností však partnerku zbaví až odborný lékař, který posoudí nález z mamografu nebo ultrazvuku.

Pohyb: jakoukoli akci: sportujte, milujte se, tančete kdekoli a kdykoli – zapomeňte na oblíbenou sedací triádu: kancelář, auto, obývák, i na tu zdravotní: nevzhledné špeky, vysoký tlak a usoužené srdce, plíce, klouby.

Zdravou stravu: vařit můžete podle pana Pohlreicha, Jamieho Olivera, nebo prostě podle sebe – trochu o tom přemýšlejte a s citem a fantazií tvořte… Není nic příjemnějšího, než dostat od partnera po hektickém dni na stůl s láskou udělanou večeři.

Nestresovat se: lehce se to povídá, hůř vykonává, ale klídek. Stojí to za to. Bazinga – řečeno jazykem Teorie velkého třesku. První vážnější zdravotní atak vás stejně zabrzdí a na druhý už si dáte sakra pozor.

PREVENCE + VČASNÁ DIAGNÓZA = ŽIVOT

Stáhnout leták v pdf

Zajímavé:  Leky Na Krvácení Z Nosu?

Prevence proti rakovině prsu? Víme jak na to | Žena.cz

Stejně jako chodíme na preventivní prohlídky ke gynekologovi nebo zubaři, měli bychom se starat o svá ňadra. Součástí péče o zdraví ženy by určitě mělo být samovyšetření prsu.

Včasné odhalení nádorového onemocnění prsu, několikanásobně zvyšuje pravděpodobnost úspěšné léčby. Při rakovině bývá velikost nádoru rozhodující. Každá žena by bez ohledu na to, kolik jí je, měla svá prsa pravidelně kontrolovat.

Koho se samovyšetření týká?

Každá žena a dívka by si měla hned po zahájení pravidelného menstruačního cyklu najít jednou za měsíc čas a prsa si preventivně vyšetřit. Nejvhodnější doba pro kontrolu je sedmý den po ukončení menstruace. V této době se prsní žlázy dobře prohmatají.

Pokud vyšetření prsu budeme provádět pravidelně, celkovou techniku si osvojíme a nezabere víc než deset minut. V případě, že už menstruaci nemáte, můžete si dokonce zvolit den, kdy budete kontrolu provádět.

Zrcadlo je náš přítel

Prvním krokem je pozorování před zrcadlem. Musíme se svléknout do půl těla a nechat paže volně podél boků. Kontrolujeme velikost a tvar prsů. Všímáme si, zda v některých místech se pokožka nevtahuje nebo nevyklenuje. Signálem může být zarudnutí nebo zvětšená cévní kresba.

Zvedneme ruce nahoru a prohlédneme si prsa ze všech stran a úhlů. Hlavně si všímáme prsních dvorců a bradavek. Nesmí být vpáčené, neměla by se objevovat krev ani tekutina.

Nezapomeňte si lehnout!

Lehneme si na záda a hlavu položíme na polštář. Pod jedno rameno si srolujeme ručník a stejnou ruku, kterou podkládáme si dáme pod hlavu. Druhou rukou si prohmatáme prs. Prsty jsou natažené těsně u sebe. Při vyšetření používáme plochu prstů. Prs si rozdělíme na čtyři části, kdy začneme nahoře směrem u hrudní kosti. Malými krouživými pohyby prohmatáme celou horní čtvrtinu.

Musíme si všímat jakékoliv změny, bulky, zatvrdlinky a neobvyklých tvarů. Postupně tak dovyšetříme celé prso, včetně dvorce a bradavky. Vnitřní polovinu prsu prohmatáváme s rukou podél těla. Nesmíme zapomenout na podpažní jamku. Stejným způsobem se vyšetřuje druhé prso.

Poslední krok se provádí v sedě

Při vyšetření pravého prsu, si dáme pravou ruku v bok a stejným způsobem si prohmatáme všechny čtyři části prsu, včetně bradavek. Opět je důležité kontrolovat, zda z bradavky nic nevytéká. Po skončení vyšetření, musíme to samé zopakovat na levé straně.

Kdy mám vyhledat pomoc lékaře?

Pokud nenahmatáme vůbec nic, můžeme se k prsům vrátit klidně až za měsíc. V případě, že nahmatáme bulku, zatvrdlinku nebo objevíme zčervenání a výtok, měli bychom neprodleně navštívit mammologickou poradnu, kde vás ovšem nevezmou bez doporučení od lékaře či gynekologa.

Panika není na místě! V prsních žlázách se mohou objevit různé útvary, které nemusí být zhoubné, je však dobré, aby toto posoudil odborník nebo alespoň váš praktický lékař či gynekolog.

  Video Mohlo by Vás také zajímat: Fotil gangy v Guatemale: Nejstrašnější bylo, když k zastřelené ženě přiběhla dcera | Video: Martin Veselovský

Rakovina prsu se objevuje stále u mladších Češek. Symptomem nemusí být jen bulka

„Bylo mi čerstvých 29 let. Jednoho pátečního večera jsem si náhodou v prsu nahmátla bouličku a hned v pondělí jsem zašla ke svému gynekologovi.

Ten mě se slovy, že to v mém věku určitě není nic vážného, chtěl poslat domů. Trvala jsem ale na vyšetření, a tak mě nakonec poslal do mamologické poradny.

Po ultrazvuku a následné biopsii mi paní doktorka sdělila, že se bohužel jedná o agresivní karcinom prsu,“ začíná své vyprávění Petra. 

Přečíst článek ›

Po částečné operaci prsu nastoupila Petra na léčbu chemoterapií, z níž – jak sama přiznává – měla asi největši strach a obavy.

Počty: * Nádor prsu je nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním u českých žen.* Každoročně je v Česku diagnostikováno 7 tisíc nových případů.* Podle lékařů je zhruba pět až deset procent případů rakoviny prsu spojeno se zděděnou genetickou mutací.

* Karcinom prsu postihuje stále častěji i ženy mladší 45 let – na vině jsou mimo jiné narůstající věk prvního těhotenství, ale také dřívější odhalení nemoci.

„V průběhu chemoterapií mi občas dobře nebylo, čekala jsem to ale daleko horší. K biologické léčbě jsem indikována nebyla. S nástupem na chemoterapii jsem si vzala v práci neschopenku. Bylo mi doporučeno z úst lékařů, že by bylo lepší během léčby zůstat doma.

V soukromém životě to občas bylo náročné, ale přítel, rodina a kamarádi mi moc pomohli a podrželi mě. Možná hlavně tím, že nikdo z nich nikdy nedal přede mnou najevo, že to nemusí dopadnout dobře.

A reakce okolí, když už to někdo věděl, byly až na pár výjimek přirozené a normální,“ popisuje Petra. 

I když po chemoterapii bylo vše na dobré cestě, genetické výsledky situaci změnily. Potvrdily totiž mutaci genu BRCA 1. U většiny zhoubných nádorů lékaři nevědíí, proč vznikají. U rakoviny prsu a vaječníku hraje svou úlohu dědičnost, a to právě mutace genu BRCA 1. Proto následovala okamžitá oboustranná mastektomie, včetně odebrání uzlin, a hormonální léčba.

„Teď to je už 5 let od diagnózy. Občas mám strach, že se nemoc vrátí a pravdou je, že stále probíhá hormonální léčba a mám za sebou také tři plastické operace. Nejdůležitější je se nevzdat, vstát, když vás něco srazí k zemi. Život za to určitě stojí. A to radím i ostatním ženám. A také to, aby poslouchaly své tělo a hlídaly si prsa,“ uzavírá Petra. 

Co je rakovina prsu? 

* Rakovina prsu je způsobena růstem rakovinných buněk v prsní tkáni. U žen bývá nejčastější, ale objevit se může i u mužů. Mezi nejčastější symptomy patří bulka, zatvrdnutí či ztuhnutí části prsu, krvavý výtok z bradavky nebo změny ve velikosti, tvaru a vzhledu prsu.

* V počátečních stadiích je nádor většinou tak malý, že se nedá nahmatat a je viditelný pouze na snímku z mamografu. Čím dříve je rakovina diagnostikována, tím se zvyšuje pravděpodobnost úspěšnosti léčby.

Přečíst článek ›

* Inovativní léky proti karcinomu prsu dnes dokážou působit na jednotlivé části specifické pro nádorové buňky. Studie Inovace pro život ukázala, že prevence, inovativní postupy a inovativní léky pomohly prodloužit život pacientek ve všech stadiích onemocnění. 

* Rakovina prsu je dnes diagnostikována v časnějších stadiích než dříve, a to především díky vysoce výkonnému programu screeningu tohoto onemocnění. Biologická léčba se soustřeďuje do komplexních onkologických center. Díky vysoce specializované péči klesá nutnost dlouhodobé hospitalizace. Pomoc můžete najít u Aliance žen s rakovinou prsu.

Tip pro zdraví: Samovyšetření prsouPřed zrcadlem si zkontrolujte, zda vaše prsa vypadají stejně jako minule. Zvedněte ruce nad hlavu a podívejte se znovu. Sledujte, zda nemají jiný tvar, velikost, jinou barvu kůže nebo jinou strukturu. Na prohmatání prsou používejte konečky prstů.

Nejprve jimi zakružte povrchově a potom trochu do hloubky. Nezapomeňte i na podpaží a prostor kolem klíční kosti. Prsa vyšetřujte vždy opačnou rukou – pravou rukou levý prs a naopak. Metodu je dobré opakovat vsedě i vestoje a nakonec na boku vleže. Nezapomeňte zkontrolovat bradavky, zda nedošlo ke změně tvaru či barvy.

Samovyšetření opakujte pravidelně každý měsíc.

Pokud jste nahmatali bulku s nepravidelnými okraji kdekoliv v prsu či v podpaží nebo jste si všimli zarudnutí, otoku kůže, nehojícího se vředu nebo čehokoli neobvyklého, nemusíte hned panikařit! Ne vždy to znamená něco hrozného, ale je vhodné navštívit co nejdříve lékaře.

Názor odborníka: doc. MUDr. Jana Prausová, Phd., MBA (předsedkyně České onkologické společnosti ČLS JEP)

 Základem terapie karcinomu prsu jsou tři léčebné modality: chirurgie, radioterapie a farmakoterapie. Farmakoterapie, dnes indikovaná u pacientů s karcinomem prsu, je stále chemoterapie, dále je zde léčba biologická, terčová nebo cílená a nově také imunoterapie.

Terčová, biologická nebo cílená léčba je skutečně směrována na konkrétní struktury buňky nebo tkáně. Tudíž nepůsobí tak toxicky na zdravé buňky a tkáně.

Imunoterapie nastartuje nebo odbrzdí přirozeně kontrolovanou imunitu vlastní organismu a nastartuje ji proti cizorodým nádorovým buňkám. 

Zajímavé:  Odborný Lékař Bez Doporučení?

Samovyšetření prsu

Rakovina prsu je strašákem všech žen a dívek, preventivní samovyšetření je přitom jednoduché a může je provádět každá žena v pohodlí domova.

Samovyšetření by mělo být provedeno tehdy, když jsou v prsech co nejmenší hormonální změny. Taková situace nastane vždy, když skončí menstruace.

Samovyšetření má vždy začít sebepozorováním.

Některé změny mohou být natolik nápadné (například krvácení z bradavky nebo zarudnutí kůže prsu), že není zapotřebí vytvářet zvláštní podmínky, aby byly odhaleny. Jiný významný příznak, zatahování kůže (nově vzniklý dolíček), musíme hledat aktivně.

Někdy jde dokonce o natolik jemný příznak, že není vůbec jednoduché jej objevit. Téměř každý zhoubný nádor v prsu si při svém růstu přitahuje okolní tkáň. Toto „přitahování“ se přenáší až na kůži, kde se vytvoří dolíček.

Cílem pozorování vlastních prsů je tedy vyhledávání takových dolíčků či větších vtažení.

Je nejlepší postavit se před zrcadlo, nejprve si oba prsy prohlédnout, když jsou ruce spuštěny dolů, pak pomalu zvedat ruce nad hlavu a pomalu a soustředěně si prohlížet oba prsy ze všech stran.

Tak, jak postupně ruce zvedáte, tvar prsů se postupně mění, mění se i rozložení kůže. U žen, které již rodily, se objevují různé změny, zejména poporodní jizvičky v kůži chvílemi vyniknou více, chvílemi méně, ale pozor, objevují se na obou prsech stejně, víceméně ve stejný okamžik a i ve stejném uložení. Jestliže se objeví cokoli jen na jednom prsu, musí se vám to zdát podezřelé.

Druhým krokem samovyšetření je prozkoumání všech částí prsu.

Tímto postupem lze odhalit, zda se v prsu neskrývá nějaká významná změna. Hledáme bouličku. Samovyšetření má význam jen tehdy, když ho provedeme pečlivě, když nezapomeneme na žádnou část prsu.

Vyšetření se provádí pomalými krouživými pohyby, jako vyšetřovací nástroj nám poslouží tři prsty položené vedle sebe. Na prsty lehce tlačíme, ale není nutno se přímo hmoždit. K vyšetření zevních částí prsu používáme vždy ruky z druhé strany, ruka, která je na straně prsu, je zvednutá. Krouživými pohyby postupně vyšetříme jeden a pak i druhý prs.

K prsům patří i oblast podpaždí, které lékaři nazývají slovem axila.
Zde jsou umístěny i u zdravých žen uzliny a je jich celkem velké množství. Za normální situace nejsou hmatné.

Objevit pohmatem je můžeme, když se zvětší. Zvětšení uzlin se může objevit po nemoci jako je chřipka, při onemocnění ramene a z různých jiných příčin, které hned nemusí být závažné.

Zvětšené uzliny se však také mohou objevit při nádorového onemocnění prsu.

Někdy totiž části žlázy zasahují pod kůží dále od prsu, než by se nám mohlo zdát. Tím, že je žláza ukrytá pod kůží, těžko odhadneme, kde vlastně končí.

Některé ženy (a není jich málo) mají přídatné okrsky žlázy, takové malé ostrůvky žlázy, uložené v okolí prsu.

Přídatné ostrůvky mohou zasahovat až do oblasti zad nebo na hrudníku vysoko nad okraj hlavní žlázy. I tato místa je třeba vyšetřit.

Samovyšetření prsou může zachránit život

Samovyšetření prsou Foto: Profimedia.cz

Zhoubné nádory prsu patří mezi nejčastější nádory u žen a každým rokem se objeví kolem šesti tisíc nových případů. A i zde platí pravidlo, že čím dříve je nádor v prsu objeven, tím větší je šance na jeho úplné vyléčení. Právě proto lékaři apelují na všechny ženy po 20. roce života, aby každý měsíc po skončení menstruace věnovaly svým ňadrům několik minut a začaly s jejich samovyšetřením.

Samovyšetření je důležité i u žen nad 45 let, jež pravidelně chodí v rámci screeningu rakoviny prsu každé dva roky na vyšetření prsu pomocí mamografu.

Stejně u žen mladších či rizikových, které pravidelně absolvují ultrazvuk ňader. Období mezi dvěma vyšetřeními bývá totiž dlouhé, trvá celé dva roky.

V mezidobí je tak dobré podle neziskové organizace Loono a kampaně #prsakoule i nadále prsa samovyšetřovat.

Prsy každé ženy jsou jiné, pohmatový vjem závisí na struktuře mléčné žlázy a podílu tukové tkáně. Prsní žláza může být hrbolatá, v zevních částech je často objemnější. Platí, že ve stejných částech prsů na obou stranách je žláza na pohmat přibližně stejná. V podpaží by za normálních okolností neměl být hmatný žádný útvar.

Když si všimnete nesrovnalosti či nahmatáte nějaký útvar, nepodléhejte hned panice. Často se může jednat o cysty, hormonální zduření nebo nezhoubné nádory. Navíc ňadra se mohou v důsledku působení hormonů měnit v čase. Nicméně vždy raději vyhledejte svého gynekologa, případně praktického lékaře, kteří vás doporučí na vyšetření.

Screeningové vyšetření je možné absolvovat i bez doporučení lékaře, ceny se podle zvoleného pracoviště pohybují mezi 300 až 700 korunami za ultrazvuk a 500 až 800 korunami za mamograf. Pakliže se bude jednat o zhoubný nádor, pak mějte vždy na zřeteli, že díky vašemu včasnému odhalení je obrovská pravděpodobnost, že se zcela vyléčíte.

Jaké příznaky hledat
  • – nebolestivé zduření nebo bulka s nepravidelnými okraji
  • – zarudnutí, tuhá kůže, důlkovatění
  • – otok kůže, mokvání, nehojící se vřed
  • – olupování, šupiny kůže okolo bradavky
  • – vtažení bradavky, výtok z bradavky, krvácení
  • – bulka v podpaží nebo nad klíční kostí

Nejprve by se žena měla postavit či posadit před zrcadlo s rukama volně podél těla a svá prsa důkladně prohlédnout pohledem. Pátrejte pečlivě po změnách ve velikosti či tvaru prsů, zda se na kůži prsů neukazují vtažená místa či naopak vyklenutí, případně barevné změny, zarudnutí či zvýšená žilní kresba. Rovněž si všímejte obrysů prsů.

Dále dejte obě ruce nad hlavu a prohlížejte si prsa z různých úhlů. Zjistěte, jestli se neukázaly některé změny od posledního vyšetření. Prohlédněte si také dvorec a bradavku a všimněte si, neobjevuje-li se výtok, krvácení či vpáčení bradavky.

Pak přijde na řadu pohmat. Pravou rukou si budete vyšetřovat levý prs a naopak. Představte si, jako by byl prs rozdělen na čtyři části. Vyšetření začněte v horní vnitřní části. Prsty pravé ruky položte naplocho na kůži levého prsu a pomalými krouživými pohyby s mírným tlakem prohmatejte tuto část prsu.

Sledujte okolí dvorce, dvorec a bradavku. Po stisknutí dvorce pečlivě pozorujte, neobjeví-li se výtok či krvácení z bradavky. Stejným způsobem vyšetřete ostatní části prsu. Na závěr vyšetření levého prsu vsedě či vestoje lehce zvedněte levou ruku tak, aby se uvolnilo podpaží. To pak pečlivě celé prohmatejte. To celé zopakujte i u pravého prsa včetně pravé podpažní jamky.

Ňadra by se měla vyšetřit také vleže. Lehněte si proto a hlavu si položte na polštář. Levé rameno si podložte složeným ručníkem a levou ruku si dejte pod hlavu. Pravou rukou začněte vyšetřovat levý prs stejně jako vestoje od horní vnitřní části až po horní zevní. Při vyšetření zevních částí prsu položte levou paži podél těla. Také vleže vyšetřete podpažní jamku.

Než začnete s vyšetřením pravého prsu, přendejte si složený ručník pod pravé rameno a pravou ruku si dejte pod hlavu. Levou rukou vyšetřujte pravý prs postupně část po části jako u prsu levého.

Může se vám hodit na Firmy.cz:

Provádíte si pravidelně samovyšetření prsu?Ano, minimálně jednou měsíčněAno, máme už s partnerem takový rituálSnažím se, ale občas zapomenuAno, ale asi tak dvakrát do rokaNe, někdy je lepší nevědětCelkem hlasovalo 412 čtenářů.

Hlavní zprávy

Jak na samovyšetření prsu: Kdy zpozornět?

Začínáme se samovyšetřením

Prsy stačí vyšetřovat jednou za měsíc, ale jestliže se samovyšetřením začínáte, provádějte jej první měsíc každý den, případně jednou za dva dny. Naučíte se tak svá prsa dobře znát a jejich případnou změnu v budoucnu ihned zaregistrovat.

Od druhého měsíce, se vyšetřujte mezi pátým až desátým dnem od začátku menstruace, respektive druhý až třetí den po jejím skončení, kdy prsa nejsou již tak napjatá. Pokud již nemenstruujete, pak můžete vyšetření provádět kterýkoli den. Samovyšetření se nejpříjemněji provádí po sprše nebo koupeli.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

 

  • Jak na samovyšetření
  • Pojďme se krok po kroku podívat, jak prsa vyšetřovat doma, sama.
  • Krok č. 1

Na začátku svá prsa zkontrolujte vysvlečená do půl těla pohledem do zrcadla. Začněte s rukama připaženýma k tělu a sledujte, zda na prsou nepozorujete viditelné změny.

Velikost prsou je obvykle na každé straně jiná, ale rozdíl mezi nimi navzájem by neměl příliš výrazný a rozhodně by neměl v průběhu času narůstat. Pokožka by neměla být svraštělá, zduřelá či abnormálně zbarvená (např. zarudlá).

Bradavky by měly být symetrické, bez sekrece a bez vtažení.

Krok č. 2

Dejte ruce nad hlavu a pozorně si prohlédněte prsy v této poloze. Opět se zaměřte na viditelné změny pokožky, výstupky, vtažení bradavky.

Krok č. 3

Prso uchopte oběma dlaněmi. Prohmatejte je svislým klouzavým pohybem, poté vodorovným pohybem. To samé opakujte na druhém prsu. Zaměřte se na to, zda ucítíte bouličku či drobný výstupek, nerovnost.

Krok č. 4

Uvolněte levé rameno a nechte jej poklesnout dolů. Levou ruku nechte volně viset. Pravou rukou prohmatejte levou bradavku, jemně ji stlačte a pozorujte, zda z ní nevytéká mléčný či krvavý výtok. Stejně vyšetřete pravé prso.

Krok č. 5

Položte se na záda tak, aby bylo prso ve vyvýšené poloze. Docílíte ji tak, že si pod lopatku dáte například polštářek či stočený ručník. Nejprve umístěte polštářek pod levou lopatku a pravou rukou si prohmatejte levé prso. Poté postup opakujte na druhé straně, levou rukou vyšetřete pravé prso. Prso prohmatejte bříšky prstů.

Krouživými pohyby začněte od spodu kolem dokola směřujte k bradavce. Nejdříve vyvíjte jen minimální tlak, tak, abyste dobře cítila povrchovou část prsu, a pk silněji, kdy naopak ucítíte případné změny uložené v prsu hlouběji. Každý prs takto vyšetřete dvakrát. Poprvé bude volná ruka za hlavou, podruhé bude ležet podél těla.

Krok č. 6

Stále jste na zádech. Levou ruku si položte pod hlavu a pravou rukou vyšetřete (opět krouživými pohyby bříšky prstů) levé podpaží, zda v něm nenahmatáte malou bulku. Postup opakujte na pravé straně. 

Krok č. 7

Vleže na zádech připažte levou ruku a pravou rukou prohmatejte jamku nad klíční kostí (na levé straně). Zaměřte se na výskyt bulky. Stejně tak postup opakujte na pravé straně, levou rukou.

Proč při vyšetření nic nevynechat

S tím jak měníte polohu těla a rukou, mění se i napětí kůže a rozložení prsu na hrudní stěně. Díky tomu, můžete objevit i změny, které nemusí být, zejména zpočátku, na první pohled patrné. Přitom právě co nejčasnější odhalení zhoubného nádoru je klíčem k jeho rychlé a úspěšné léčbě.

Vyšetření proto provádějte pravidelně, ve všech uvedených sedmi krocích a při sebemenších pochybnostech neváhejte navštívit specialistu, který Vás prohlédne a případně odešle na další potřebná  vyšetření. Nezapomínejte také na vyšetření mízních uzlin, které je podstatnou součástí samovyšetření prsu (krok č. 6 a 7).

Prevence je u nádorových onemocnění zvlášť důležitá, přesto velmi často samotnými ženami opomíjená.

Jaké jsou příznaky karcinomu

Zpozornět by měla každá žena, která pozoruje změnu vzhledu prsů – jednostranné zvětšení celého prsu či jeho části, nemízící zarudnutí kůže, popřípadě stav, kdy kůže vzhledem připomíná pomerančovou kůru.

Stejně tak by mělo podezření vzbudit zarudnutí, olupování či vtažení/vyboulení bradavky, popřípadě jednostranný výtok z bradavky. A pak samozřejmě hmatná bulka, či přetrvávající lokalizovaná bolest prsu. Ačkoliv řada příznaků tohoto onemocnění je nespecifická, tzn.

vyskytují se i u řady dalších, obvykle méně závažných onemocnění, je kontrola u lékaře vždy doporučená.

V jakém věku se samovyšetřením začít?

Ideálně ihned po dosažení dospělosti. Čím dříve se samovyšetřením začnete, tím lépe. Mezi rizikové skupiny patří ženy s brzkým začátkem menstruace, ženy ve vyšším věku, pacientky, které otěhotněly ve vyšším věku, případně které mají pozdní nástup menopauzy. Mezi další rizikové faktory patří nadměrné užívání alkoholu, stres, dědičnost, obezita.

Mamografické screeningové vyšetření

Pokud jste dosáhla věku 45 let, pak máte nárok jednou za dva roky na zdravotní pojišťovnou hrazené mammografické vyšetření.

Takto prováděný screening pomáhá významně snížit počet počet, které u nás na zhoubný nádor prsu ročně umírají, rozhodně to ale neznamená, že byste tím pádem měla přestat se samovyšetřením prsů.

I když jde situaci málo běžnou, tak se nádor může objevit v období právě mezi 2 mammografickými vyšetřeními.

Může na mamografické vyšetření také pacientka, která nedosáhla předepsaného věku, tj. 45 let?

U žen do 40 let je vzhledem k charakteru prsní žlázy vhodnější vyšetření ultrazvukem, ať už při klinickém podezření na patologické změny v prsu nebo jako preventivní vyšetření u žen, které mají vyšší riziko vzniku zhoubného nádoru prsu (např. při nosičství BRCA genu). 

U jinak zdravých žen a nerizikových žen, by tak preventivní mamografické vyšetření nemělo být prováděno před 40., resp. 45. rokem věku. Preventivní vyšetření prsou by si také žena rozhodně neměla „ordinovat“ sama, ale měla by se o něm vždy poradit s lékařem.

Samovyšetření prsu – VZP ČR

Měla byste se vyšetřovat pravidelně jedenkrát měsíčně, a to v období po skončení menstruace, tedy v první polovině cyklu. Důležité je najít si klidné místo a čas, kdy nebudete několik minut rušena. Ideální je koupelna a ložnice, protože potřebujete zrcadlo a lůžko. Vyšetřovací postup by vám měl ukázat váš gynekolog.

Jak se provádí samovyšetření prsu?

Samovyšetření pohledem

Svlékněte se do půl těla a sedněte si (popřípadě si stoupněte) před zrcadlo. Paže nechte volně podél těla. Pátrejte pečlivě po změnách ve velikosti či tvaru prsů.

Sledujte pozorně, zda se na kůži prsů neukazují vtažená místa či naopak vyklenutí, případně barevné změny, zarudnutí či zvýšená žilní kresba. Rovněž si všímejte obrysů prsů. Dále dejte obě ruce nad hlavu a prohlížejte si prsa z různých úhlů.

Zjistěte, jestli se neukázaly nějaké změny od posledního vyšetření. Prohlédněte si také dvorec a bradavku a všimněte si, neobjevuje-li se výtok, krvácení či vpáčení bradavky.

Samovyšetření pohmatem vsedě či vestoje

V této fázi nadále sedíte či stojíte. Pravou rukou si budete vyšetřovat levý prs. Představte si, že by byl prs rozdělen na čtyři části. Vyšetření začněte v horní vnitřní části. Prsty pravé ruky položte naplocho na kůži levého prsu a pomalými krouživými pohyby s mírným tlakem prohmatejte tuto část prsu. Vyšetřete okolí dvorce, dvorec a bradavku.

Po stisknutí dvorce pečlivě pozorujte, neobjeví-li se výtok či krvácení z bradavky. Stejným způsobem vyšetřete dolní vnitřní část prsu. Potom věnujte pozornost dolní zevní části a horní zevní části prsu. Na závěr vyšetření levého prsu vsedě či vestoje lehce zvedněte levou ruku tak, aby se uvolnilo podpaží. To pak pečlivě celé prohmatejte.

Obdobným způsobem vyšetřete levou rukou prs pravý a samozřejmě i pravou podpažní jamku.

Samovyšetření pohmatem vleže

V této fázi již budete potřebovat lůžko. Lehněte si a hlavu si položte na polštář. Levé rameno si podložte složeným ručníkem a levou ruku si dejte pod hlavu.

Pravou rukou začněte vyšetřovat levý prs stejně jako vestoje od horní vnitřní části až po horní zevní. Při vyšetření zevních částí prsu položte levou paži podél těla. Také vleže vyšetřete podpažní jamku.

Než začnete s vyšetřením pravého prsu,

přendejte si složený ručník pod pravé rameno a pravou ruku si dejte pod hlavu. Levou rukou vyšetřujte pravý prs postupně část po části jako u prsu levého.

Při vyšetření je nutné si všímat jakékoliv bulky v prsu, neobvyklých útvarů a tvaru prsů!

Co dělat v případě, když objevím nějakou změnu?

Pokud si v prsu najdete nový neznámý útvar nebo jinou změnu, navštivte ihned svého lékaře nebo přímo specializované mamologické centrum. V žádném případě nepodléhejte panice, v naprosté většině případů se jedná o onemocnění nezhoubné. Je však úkolem odborníka, aby vyloučil závažnější změnu v prsu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector