Saunování a wellness – vše o zdraví

Koupí sauny investujeme nejen do svého zdraví, její blahodárné účinky se projeví na posíleném imunitním systému a uvolněném těle, stejně jako na psychickém zklidnění. Vlastní saunou navíc šetříme svůj čas i peníze spojené s dojížděním do wellness zařízení, kde nám může chybět tolik potřené soukromí a naplnění individuálních požadavků.

Druhy saun aneb jaká sauna je pro nás vhodná?Saunování a wellness – vše o zdraví

Finská sauna – klasika mezi saunami může být součástí obydlí, nebo stát samostatně jako zahradní domek, přičemž doporučený minimální rozměr kabiny pro jednotlivce činí 1,4 m3.

Kabina je vyrobena z odolného dřeva a k vytápění se používají kamna na dřevo či kamna elektrická. Součástí saunovacího prostoru jsou také kameny, jejichž poléváním dochází k regulaci vlhkosti v sauně. Nahřátí finské sauny na teplotu 90-100 °C trvá v rozmezí 30-90 minut.

Rozhodujícími faktory jsou umístění sauny (uvnitř nebo venku), výkon kamen a kvalita izolace.

Infrasauna – infračervenou prohřívací kabinu je vhodná umístit do bytu i malého obytného prostoru. Kabinu vyhřívají infrazářiče v přesné vlnové délce.

Vyhřátí infrasauny trvá cca 5-10 minut. Infrasauna nevypouští ani horkost ani páru, proto ji můžete umístit opravdu kamkoli, stačí jen elektrická zásuvka.

V infrasauně je také o hodně menší teplo, vhodná teplota na saunování je okolo 60°C. 

Parní sauna – tento typ sauny je prostorově srovnatelný se saunou finskou, rozdíl nalezneme především ve vnitřní povrchové úpravě.

Kombinují se keramické obklady rozdílných barev a tvarů, které jsou laděny do specifických stylů. V parních saunách nalezneme speciální dávkovací aromapumpy a masážní sprchy, kdy relaxace často probíhá za doprovodu hudby a světelných efektů.

Nejdůležitější součástí sauny je vyvíječ páry. Nabídku komponent pro parní místnosti najdete zde.

Saunování a wellness – vše o zdravíSpecifika prostředí a zdravotní účinky jednotlivých typů saun

Pro finskou saunu je typická vysoká vnitřní teplota 80 – 100 °C doprovázena relativně nízkou vlhkostí. Proto je pobyt v sauně omezen na kratší dobu a doporučuje se následné zchlazení ledovou vodou.

Tento typ saunování je tělesně náročný, a proto není vhodný pro osoby trpící kardiovaskulárními nemocemi, nebo také při akutních virózách.

Teplo, které vychází z kamen, zahřívá vzduch postupně, čímž dochází k postupnému prohřívání svalového tonusu, kdy při následném pocení jsou vylučovány z těla škodliviny a nečistoty. Vůně dřeva a světlo plápolajícího ohně působí na psychiku blahodárněji než neviditelné světlo infrazářičů.

Teplota v infrasauně se pohybuje mezi 30 – 50 °C stejně tak i procento vlhkosti, to umožňuje strávit v kabině bez přestávky až 45 minut.

Jelikož vzduch není skoro zahříván, je saunování vhodné i pro osoby, které ze zdravotních důvodů nemohou navštěvovat klasickou saunu. Z důvodu relativně nízké teploty nedochází ke tvorbě ozdravných látek v těle.

Na druhou stranu infračervené paprsky pronikají hluboko do epidermu pokožky, která teplo rozvádí a tím dochází k intenzivnímu prohřátí a uvolnění svalů.

Máte již jasno, který druh sauny bude pro Vás ten pravý? Podívejte se na další články:

  • Jak vybrat infrasaunu
  • Jak vybrat finskou saunu

Zdroje obrázků: Pexels.com, Pixabay.com

Saunování a wellness – vše o zdraví

29. 7. 2018

Výběr umyvadla určuje atmosféru koupelny – existují umyvdala v tradičním tvaru, retro, rustikální, moderní či další designové kousky. Umyvadla se však neliší…

Číst více

Saunování a wellness – vše o zdraví

29. 7. 2018

Co vše je potřeba vědět, abychom si vybrali opravdu vhodný sprchový kout? Nabídka sprchových koutů je široká, stejně tak existuje množství variant, které…

Číst více

Saunování a wellness – vše o zdraví

3. 9. 2018

Při rekonstrukci nebo nové realizaci koupelny či kuchyně se řeší mimo jiné pořízení vodovodní baterie. Podle toho, kde bude baterie umístěna, se standardně…

Číst více

5 důvodů, proč sauna v zimě prospívá zdraví

Saunování a wellness – vše o zdraví

Pokud vám rýma a kašel v zimním období komplikují život, vyzkoušejte saunu. Ve chvíli, kdy je vaše tělo vystaveno vysoké teplotě (v sauně je to až 90 °C), rychle produkuje bílé krvinky, které poté bojují s viry a infekcí při nachlazení. Je to jako přirozená obranná reakce těla zvýšenou teplotou. Sauna v zimě je proto balzámem na tělo často zkoušené různými nemocemi.

Zdravotní účinky saunování v zimě jsou evidentní a zde jsou některé důvody, proč tomu tak je:

  1. Sauna uvolňuje ucpané nosní dutiny vzniklé nachlazením. Uvolnění dutin bude ještě rychlejší, pokud do vody, kterou poléváte saunové kameny, přidáte eukalyptový olej. Vzniklá pára z těchto kamenů působí blahodárně na ucpaný nos.

  2. TIP pro ženy: pokud máte pocit, že i přes pravidelnou péči a používání kvalitního krému je vaše pleť v zimě mdlá s šedivým nádechem, zdravý a krásný vzhled vám pomůže navrátit právě saunování v zimě. Během pocení tělo vyplavuje škodlivé látky (toxiny), takže se budete nejen cítit zdravěji, ale budete i zdravěji vypadat.

  3. Sauna se v zimě doporučuje jako prevence zejména nemocí horních cest dýchacích a posílení imunity. Střídání tepla a chladu, kterým organismus v sauně prochází, v něm startuje příjemné biologické pochody.

  4. Posílení sliznice. Sliznice v dýchacích cestách se opakovaným pobytem v sauně nebo páře posilují a jsou pružnější. Nevadí jim pak tolik střídání teplot a časté přechody ze zimy do vyhřátých místností a člověku se vyhýbá nachlazení.

  5. Saunování v zimě má blahodárný vliv na psychiku, která v chladných zimních měsících, kdy je i denní světlo kratší, bývá někdy narušena.

Sauna v zimě a ochlazení těla

Saunování a wellness – vše o zdraví

Důležitou součástí saunování je ochlazení těla po dostatečném prohřátí.

Důležitou součástí saunování je ochlazení těla po dostatečném prohřátí. Společnost Saunia nabízí hned čtyři možnosti, jak se ochladit: klasický ochlazovací bazének, sprchu s vodním mlžením, ochlazovací vědra nebo ledovou studnu. Ta funguje tak, že si naberete do hrsti ledové krystalky, které si roztíráte po celém těle a zažíváte spojení účinku chladu a peelingu kůže.

Zajímavé:  Jak Se Zjistí Alergie Na Mléko?

Seznamte se blíže se 6 způsoby ochlazování v sauně.

Saunování a wellness – vše o zdraví

Sauna v zimním období může být unikátním zážitkem.

Některé sauny jsou uzpůsobeny tak, že člověk vyjde ze sauny přímo ven na vzduch a tím se ochladí.

Například největší sauna na světě, která se nachází na severu Norska u města Bodö, stojí přímo na pobřeží Norského moře.

Po prohřátí se její návštěvníci ochlazují rovnou v moři, což přináší mnoha lidem větší požitek. Jelikož moře nezamrzá, tak i sauna v zimním období je zde unikátním zážitkem.

Relaxaci nabízí různá saunová centra, která využívají k saunování venkovní prostory. Nabízí možnost vyjít si během saunování na čerstvý vzduch, třeba na terasu. Neopakovatelné kouzlo mají i sauny v rámci horských wellness center, kdy je možné využít například saunový domek u jezera.

Saunování je pro naše tělo dobré v každém ročním období. Přečtěte si také 6 důvodů, proč chodit do sauny i v létě!

#saunavzimě #Saunovánívzimě #zimnísaunování

Finská sauna – Studio Andrasa – Zdraví, krása a relaxace!

Saunování a wellness – vše o zdraví

Kolébkou saunování je Finsko, kde je návštěva sauny neodmyslitelnou součástí národní kultury. V České republice byla první veřejná sauna otevřená v Brně, v roce 1946. V současné době saunování patří ke zdravému způsobu života, je příjemnou prevencí nejrůznějších chorob, účinnou léčbou a skvělou záležitostí pro rehabilitaci.
Blahodárné účinky saunování ovlivňují nejen naši fyzickou kondici, ale také psychickou pohodu. Pozitivní účinky spočívají ve výrazném posílení imunity, detoxikaci organismu a stimulaci krevního oběhu.

Pravidelné saunování napomáhá proti nespavosti a stresu, uvolňuje svaly a napětí, pozitivní vliv má sauna také na pleť, zpomaluje projevy stárnutí a je vhodnou terapií při redukci váhy a boji proti celulitidě.

Při saunování dochází k regeneraci a očistě těla. Po pobytu v sauně mizí bolesti hlavy, pocity tísně a psychického napětí.

Během jedné návštěvy sauny se z těla odplaví tolik toxinu, kolik činností ledvin za celý týden.

V našem malém wellness ve studiu v Jenštejně je pro Vás k dispozici finská sauna o rozměrech 2,36 m x 2,28 m, která je umístěna v místnosti společně s hydromasážní vířivou vanou a ochlazovnou v podobě sprchy, můžete tedy využít saunu samostatně, či v kombinaci s hydromasážní vířivou vanou. Vždy se však jedná o záležitost zcela privátní, pouze pro jednu až dvě dospělé osoby.

Saunovat u nás můžete i Vaše děti, v určité dny a hodiny, dle objednávkového systému. V tyto dny je sauna vytopena na vhodnou teplotu (60 – 70 stupňů celsia) pro saunování dětí.

Desatero zdravého saunování

  1. V prostoru sauny používejte jen prádlo určené k saunování ( prostěradlo, osušku, ručník) vše je v našem studiu k dispozici
  2. Do skříňky odložte veškeré oblečení včetně šperků, zásadně nepoužívejte plavky, ochráníte tak vlastní zdraví
  3. Před vstupem do sauny se umyjte mýdlem a důkladně se osušte
  4. Nejvhodnější poloha v sauně je v leže, aby teplo rovnoměrně prohřívalo váš organismus, podložte celé své tělo včetně nohou prostěradlem či osuškou, pamatujte že teplo stoupá vzhůru, nižší teplota je tedy na spodních lehátkách, rozdíl v teplotě je znatelný
  5. V sauně dýchejte klidně, můžete dýchat ústy, vydržíte v sauně déle, ale i nosem
  6. Časový limit pobytu v sauně je zcela individuální, u dospělých osob je to mezi 12 – 15 minutami při teplotě 80 – 90 stupňů celsia, u dětí (podle věku) 5 – 8 minut při teplotě 70 – 80 stupňů celsia, pokud začínáte se saunováním, využijte nižší lehátka a při pocitu nevolnosti saunování ukončete
  7. Po opuštění prohřívárny snižte teplotu těla pomocí studené vody, pokud se na to necítíte, ochlazujte se postupně od nejvzdálenějších periferií směrem k srdci, ochlaďte i hlavu, nepoužívejte mýdlo, poté se pečlivě osušte a celý cyklus saunování opakujte 2 – 3x
  8. Během saunování doplňujte tekutiny, ideální je čistá či minerální voda, čaje a iontové nápoje
  9. Po dokončeném saunování si dopřejte odpočinek na relaxačním lehátku minimálně 20 minut, doplňte tekutiny
  10. Saunujte se pro zdraví pravidelně 1x týdně a vaše tělo vám bude vděčné

Objednejte se zde

Kontraindikace

  • Při jakémkoliv závažném onemocnění je nutné konzultovat vhodnost využití procedury s Vaším ošetřujícím lékařem
  • Nachlazení, horečnaté stavy
  • Zánětlivá onemocnění
  • Velmi vysoký neléčený krevní tlak
  • Závažné nemoci srdce nebo oběhového systému
  • Onkologická onemocnění
  • Epilepsie
  • Odřeniny a jiná krvácivá poranění, čerstvé jizvy a vpichy
  • Spáleniny a jiná poranění kůže
  • Plísně, bradavice, vřídky
  • Bezprostředně po vydatném jídle

Saunování a wellness – vše o zdraví

Účinky sauny na zdraví – pravidelné chození do sauny je velmi zdravé

Saunování a wellness – vše o zdraví

Choďte do sauny pravidelně, je to zdravé.

To, že pravidelné návštěvy sauny jsou velmi prospěšné pro naše zdraví, ví dnes již opravdu každý. Možná byste se ale divili, na co všechno saunování pomáhá nebo že sebou nese také určitá rizika. Sauna je velmi dobrá na uklidnění, například po náročném dni v zaměstnání. V sauně jen v klidu a teple odpočíváte, nezatíženi oblečením, nemusíte nikam spěchat, času máte dost. Díky tomuto zklidnění má návštěva sauny velmi dobré účinky na spánek, proto je dobré saunu navštívit večer a poté si už jen dát třeba jen nějaké lehké jídlo a jít spát.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Saunování – pomoc i na psychiku

Jak již bylo řečeno, sauna má na psychiku člověka očistné účinky, podobně ale také na naše tělo, které je plné různých toxických látek, které se odplaví díky velké míře pocení.

V této souvislosti je ale důležité v průběhu saunování doplňovat tekutiny, ideálně pokaždé, když se půjdete z potírny ochladit.

Celkové posílení zdraví

Pravidelné návštěvy sauny posilují imunitu, což se vyplatí zejména v zimních chladných dnech, kdy světem poletují různé chřipkové epidemie. Tím ale výčet preventivních účinků sauny nekončí – sauna pomáhá proti alergiím, infekcím dýchacích cest, pomáhá utišit nervy.

Díky tomu, že se rozšíří póry a cévy, vypadá také vaše pokožka lépe. Sauna se využívá také k prohřátí kloubů, může pomoci při zánětu orgánů trávicí soustavy. Zkrátka sauna je velmi všestranná.

Má sauna rizika?

Rizikem spojeným se saunováním je ochlazování. Po odchodu ze sauny není dobré hned skočit do studeného bazénu, je třeba na to jít pozvolně. Nejprve jít do sprch, kde se umýt od potu a teprve pal pomalým krokem k ochlazovacímu bazénu, do kterého postupně vejít. Poté je dobrý odpočinek, například ve venkovní ochlazovně, doplněný pitím.

Navštívit saunu však nemusí být vhodné pro všechny. Sauna není vhodná pro lidi s vysokým krevním tlakem či nemocným srdcem, podobně jako pro nakažené chřipkou či lidi s horečkou. Obecně platí, že je vhodné poradit se s praktickým lékařem, ale pokud vám nic z uvedených nemocí není, nemělo by se vám nic stát a návštěva sauny by tedy měla být příjemným a uklidňujícím zážitkem.

TIP: Mrkněte na pravidla saunování

Vliv saunování na zdraví člověka

  • zvyšuje se hladina specifických buněk, které jsou schopné pohlcovat choroboplodné mikroby jakož i viry a současně jsou schopny vyvolat tvorbu ochranných protilátek (např. imunoglobulinů) přímo na sliznici dýchacích cest. Tyto přímo brání pronikání infekčních původců do sliznice dýchacích cest a krevního oběhu. Jejich hladina klesá až 7. den po saunování, což je také důvod k pravidelnému saunování jeden krát týdně.
  • zvyšuje se odolnost organismu proti infekcím, je tak významným prvkem otužování a současně i nástrojem prevence a léčby více respiračních onemocnění, nemocí z nachlazení, revmatických a kožních,
  • povzbuzuje a vylaďuje nervové i hormonální funkce organismus,
  • podporuje vylučování odpadních produktů látkové přeměny (např. solí kyseliny mléčné, kyslíkových radikálů, močoviny a jiné) i látek uložených v kůži (po saunování se v potu zvyšuje vylučování olova a jiných chemikálií, které vstupují do těla během práce např. v chemických závodech ),
  • je podpůrným prostředkem při léčbě nespavosti,
  • zmírňuje bolesti a způsobuje relaxaci kosterních svalů,
  • uvolňuje spasmus a přispívá k zotavování po těžké tělesné námaze,
  • zlepšuje pohyblivost páteře a kyčelních kloubů, jakož i cirkulaci v pouzdrech kloubů a později dochází ke zvýšení elasticity fibrózních tkání a snížení viskozity synoviální tekutiny,
  • zlepšení pohybové aktivity, celkové přehřátí organismu zlepšuje podmínky na okamžitý svalový výkon,
  • je vhodná při léčbě některých klimakterických potíží,
  • pomáhá k lepšímu rozložení vody v organismu (např. snížení otoků u lidí s nadváhou).

A co vy? Jak často chodíte do sauny vy? Budeme rádi za komentáře.

Co si dále o saunování přečíst?

VIDEO: ZÁSADY SPRÁVNÉHO SAUNOVÁNÍ

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Finská sauna je výhodný odpočinek pro všechny | Vše pro zdraví

Zdravý život Saunování a wellness – vše o zdraví

Publikováno 4. srpna 2020

Domácí wellness je jistě snem mnoha z nás a tak uvažujeme – li například o sauně, měli bychom vědět několik faktorů, které se sauny týkají.

Především saunu nemůžeme postavit jen tak na zahradě nebo si ji pořídit do koupelny jen proto, že v ní máme ještě trochu místa. Je k tomu třeba mít nejen alespoň malé zkušenosti, ale především projekt.

Samozřejmě se můžeme obrátit na spolehlivou firmu, která se stavbou sauny zabývá a můžeme mít projekt hotový za pár minut.

Trochu historie

Finská sauna byla známá již daleko dříve, ale její sláva a popularita se dostala do středu Evropy až v posledních letech. Vlastně ji znali již ve staověkém Římě, kdy si zde lidé chodili očistit tělo nejen od nečistot, ale šlo o určitou očistu těla a duše.

Využívali ji zejména vládci, vojáci a důstojnící, ale i bohatší měšťané. Dnes je Finská sauna jedním z nejvyhledávanějším odpočinkovým místem. Lidé si sem chodí nejen odpočinout, ale také zrelaxovat své tělo.

Ve Finsku je finská sauna  skoro v každém domě a je považována za finskou tradici.

Jak bychom si tedy mohli saunu pořídit

Máme vlastně několik možností. Můžeme si saunu postavit sami třeba na vlastní zahradě, ale můžeme si také saunu nechat postavit. Pracovníci takových firem mají mnoho zkušeností a jistě nám dobře poradí. Můžeme ale také využít služby, kdy firmy nabízejí saunové moduly, což jsou vlastně hotové sauny, které stačí jen dobře naistalovat.

Finská sauna  na našem pozemku

Konstrukce sauny, kterou chceme mít na své zahradě, se neobejde bez řady problémů týkajících se výběru místa a potřebného vybavení, instalace ventilačního systému, dodržování norem požární bezpečnosti atd.

Nezkušeným lidem se to všechno zdá komplikované, ale ve skutečnosti to není zase tak těžké, ovšem měli bychom se poradit s odborníkem. Musíme mít hlavně vhodný materiál a nesmíme zapomenout ani na izolaci.

Zajímavé:  Alergie Na Psenici Priznaky?

Ta musí být dostatečná, protože v opačném případě by byla sauna prakticky k ničemu.

Saunu si ale také můžeme představit jako dokonalý dřevěný domeček, kde si každý rád odpočine. Saunové moduly jsou pak velmi vhodné pro malé prostory a malé byty, což majitele jistě potěší. Lze je umístit nejen do koupelny, ale také třeba na balkon nebodo suterénu.

Finská sauna  na míru

Sauna na míru představuje také vhodnou alternativu pro ty, co chtějí saunu například v suterénu svého domu a můžeme tak využít každého místa. Vznikne tak doslova originální tvar sauny a to se dá dobře využít. Sauna na míru může být spolehlivou službou firem, které je nabízejí prakticky od A – Z. Vybavení sauny můžeme tvaru sauny také přizpůsobit.

Blahodárné účinky sauny

Máme – li říci něco o sauně a jejích výhodách, lze říci, že pravidelnou návštěvou sauny zvýšíme obranyschopnost našeho těla a je výbornou prevencí jak před nachlazením, tak před podzimní depresí. Je vhodná také pro alergiky, astmatiky a jedince, kteří mají problém s dýchcími cestami. Lékaři také saunu doporučují jako rekonvalescenci poúrazových a pooperačních stavů.

Saunování v roušce? Testujeme to, říká majitel sítě wellness

Úryvek z magazínu Byznys s Vlastislavem Novotným, majitelem wellness center Infinit. (Video: Anita Baselová)

Sdružení provozovatelů wellness zařízení a také skupiny wellness hotelů požadují dřívější zprovoznění alespoň privátního wellness. Zároveň se připravují na znovuotevření i s variantou nošení roušek.

Také provozovatelé wellness center se v důsledku pandemie covid-19 ocitli ze dne na den bez příjmů. Jedna z největších sítí wellness – společnost Infinit – nyní tratí podle majitele a šéfa Sdružení provozovatelů wellness zařízení Vlastislava Novotného každý měsíc tři miliony korun. Oproti prvním týdnům je to ale malá částka.

„Naše firma má měsíční náklady okolo 15 až 16 milionů korun. Prvních 40 nebo 45 dní nás stálo 25 milionů korun – náklady ještě z minulého měsíce běžely, ale příjmy byly nulové. Takže nám z účtu zničehonic zmizelo 25 milionů,“ popisuje Novotný.

Podobný propad cash flow hlásí i další velká síť saunových center Saunia, která za dobu uzavření poboček hlásila k 20. dubnu ztrátu 20 milionů korun. Saunia má 13 poboček po celé ČR a měsíčně každou pobočku navštívilo šest tisíc lidí.

I proto se provozovatelé wellness služeb spojili, aby společně dosáhli dřívějšího otevření alespoň části center a vyjednali co nejlepší a nejbezpečnější podmínky pro znovuotevření. Pro některé majitelé hotelů nebo aquaparků to totiž může být jediný možný zdroj příjmů.

„Snažíme se lobbovat na všechny strany v rámci sdružení, které jsme vytvořili. Už se podařilo pár prvních úspěchů, že se otevřela sportoviště.

Teď se snažíme jít postupně, aby se k otevření maséren přidalo i otevření různých privátních zón, které s tím souvisejí,“ popisuje Vlastislav Novotný.

Masérské služby se mohou podle vládního harmonogramu provozovat od 11. května. Podle provozovatelů jsou privátní zóny wellness služeb bezpečnější než například fitness centra nebo místa s větší koncentrací lidí. Podle dostupných informací se totiž vir v chlorované vodě a ve vyšších teplotách, které v saunách jsou, nešíří. Jediné větší riziko tak představují společné prostory.

„Když jsou to privátní koupele nebo vany, funguje to tam tak, že se vana po každém zákazníkovi vypouští a dezinfikuje, my navíc dezinfikujeme i veškeré potrubí v těchto vanách.

Co se týká vířívek, ze studií, které jsme četli, vyplývá, že chlorovanou pitnou vodou se ten virus vůbec nešíří, takže je to sterilní.

Navíc v bazénech je dvakrát chlorovaná voda a v privátních vířivkách, které mají teplotu vody nad 28 stupňů, je množství chlóru dokonce čtyřnásobné oproti pitné vodě,“ vysvětluje majitel wellness Infinit.

Provozovatelé wellness služeb počítají po znovuotevření s výraznější dezinfekcí veškerých prostor, madel, klik i ventilací, zajedno ale zatím nejsou v názoru, v jakém rozsahu centra otevřít. Někteří by po rozvolnění opatření chtěli otevřít co nejdříve alespoň část, jiní chtějí wellnes spustit až ve chvíli, kdy bude bezpečné zajistit provoz v celkovém rozsahu.

Minimálně ve wellness provozech Infinit už se ale připravují na to, že saunování bude povoleno jen v rouškách, ačkoliv by takové nařízení bylo trochu nesmyslné. „Už to testujeme. Někdo je s tím v pohodě, pro někoho to není úplně ideální.

Obrovská výhoda saun je ale v tom, že je tam teplota 70 i 80 stupňů a tam se prokazatelně zničí viry do jedné minuty.

Už dlouhodobě si děláme stěry a zjistili jsme, že když odejde ze sauny zákazník, do minuty je ta lavice hygienicky čistá, takže když chce mít člověk stoprocentní jistotu, měl by si v sauně sednout na suchou lavici,“ popisuje Novotný.

Právě proto se podle něj v sauně dřív dělala i spoustu obřadů včetně porodů. Sauna totiž byla v minulosti jedním z mála míst, která byla hygienicky čistá.

Nejistá je i situace kolem otevření bazénů. Podle Novotného by bylo v případě pozitivního epidemiologického vývoje namístě v létě zprovoznit minimálně bazény či vířivky ve venkovních prostorách. Například za dodržení podmínky 10 metrů čtverečních na jednoho zákazníka.

Na zprovoznění wellness služeb a bazénů čekají také lázně, které nemohou svým klientům nabízet léčebné procedury v těchto prostorách. Pacienty mohou prozatím přijímat jen za velmi omezených podmínek.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector