Skvrna na kůži – Vše o zdraví

Tak jako v každém jiném orgánu probíhá i v kůži proces stárnutí. Přitom se ukazuje, že lidská kůže stárne dvojím způsobem – vnitřním a zevním. Vnitřní, fyziologické tzv.

spravedlivé stárnutí zaznamenáváme většinou v celém organismu na shodné úrovni. Je výsledkem pohybu ručiček na biologických hodinách a nezastavíme jej.

Fyziologické stárnutí je přibližně z 30 % podmíněno genetikou, avšak hlavní roli hrají hormonální vlivy.

Kůže však podléhá i vlivům zevního prostředí, které mohou proces významně urychlit. Toto zevní  stárnutí kůže ovlivňuje především ultrafialové záření, kouření, volné kyslíkové radikály, diety, dehydratace, stres, smog a další polutanty.

Skvrna na kůži - Vše o zdraví Musíte vypadat mladě

V civilizovaných zemích se neustále prodlužuje průměrná délka života a tím i stárnoucí proces v kůži. Zároveň s tím však stejná společnost nutí jedince vypadat pokud možno trvale mladě.

Stárnutí jiných orgánů není obvykle na první pohled tolik zřejmé jako je tomu u kůže, takže dosažení neměnného vzhledu po dlouhá desetiletí klade velké nároky na dermatology a je jednoznačnou výzvou pro všechny zúčastněné.

Skvrna na kůži - Vše o zdraví Zdraví naší kůže

Pod pojmem zdraví kůže dnes nechápeme pouze prosté potlačení např. zánětlivého procesu, ale musíme postupovat tak, abychom předešli vzniku pozánětlivých změn např.

hyperpigmentací (pigmentové skvrny na kůži), které by byly před několika roky považovány za známku vyléčení.

Farmaceutický i kosmetický průmysl předkládá pro kůži stále nové preparáty, které jsou součástí aktuálního biologického výzkumu.

Skvrna na kůži - Vše o zdraví Hledání příčin stárnutí kůže

Stejně jako v jiných orgánech je třeba i v anti-agingové kožní ambulanci dobře znát molekulárně biologické aspekty procesu stárnutí. Hormonální změny stárnoucího organismu je třeba řešit i v kůži stejně jako v jiných orgánech.

Důležité je pátrání po individuálních rizikových faktorech pomocí klinického vyšetření a laboratorních a genetických testů. Důležitou informaci získá dermatolog díky přístupnosti kůže již prostým klinickým vyšetřením.

Řada dalších věcí je však skryta hlouběji v kůži.

Prokázalo se, že kůže v solární lokalizaci (partie vystavované UV záření) je charakterizována kombinovanými změnami:

  • ztenčení pokožky
  • zhrubění kožního povrchu
  • úbytek vazivových a elastických vláken.

Je to způsobeno tím, že photoaging postihuje díky UVA záření více struktury škáry (střední vrstva kůže). Ultrafialové záření totiž indukuje degradaci kolagenních vláken.

Stárnutí pleti ale nenastupuje za stejných podmínek u každého stejně. Roli tu hrají i různé další faktory označované souborně jako exposom.

Ten definujeme jako komplex škodlivých vnějších i vnitřních vlivů na pokožku.

Skvrna na kůži - Vše o zdraví

Skvrna na kůži - Vše o zdraví Bojujte proti stárnutí kůže

Proti stárnutí pleti způsobené expozomem je namířená celá LIFTACTIV SPECIALIST řada od VICHY Laboiratoires. Jejím nejmladším členem jsou 2 typy ampulí PEPTIDE-C proti vráskám a GLYCO-C proti pigmentaci.

Vysoký obsah aktivních látek přírodního původu v  superkoncentrovaných ampulích  – kyseliny glykolové, vitamínu C a kyseliny hyaluronové cíleně redukuje projevy stárnutí, jako jsou pigmentové skvrny, vrásky, povislá kůže a ztráta elasticity.

Možná si řeknete, k čemu jsou dobré ampule, když už používám pravidelně krémy? Ampule mají svojí přidanou hodnotu. Vysoká koncentrace účinných látek umožňuje doslova léčebnou kúru proti stárnutí. Dokáže ještě více akcelerovat boj s volnými kyslíkovými radikály a exposomem obecně.

Jejich aplikace je jednoduchá a díky speciálnímu aplikátoru se s nimi naučíte hravě pracovat. Efekt je patrný brzy, některé klientky hovořily o rozjasnění a omlazení pleti již po týdnu.

Jen nezapomeňte, že koncentrovaný vitamín C může lehce zbarvit oblečení a proto si po domácím rituálu nezapomeňte řádně opláchnout ruce, případně ideálně používejte papírový kapesník.

Bez ochranného faktoru to nejde! Léto klepe na dveře a jarní sluníčko dokáže být velmi agresivní. I na to myslí řada VICHY Liftactiv.

Do koupelny, ale i do kabelky můžete uložit červenou plochou tubičku s molekulami bránícími škodlivému působení exposomu a ochranným faktorem SPF 25 – LIFTACTIV Collagen Specialist.

Kromě UVB filtru nabízí i vysokou UVA ochranu, která je právě v boji proti photoageingu nezastupitelná.

Dermokosmetika VICHY

Článek byl vytvořen lékařkou Doc. MUDr. Monikou Arenbergerovou, Ph.D. ve spolupráci s L'Oréal Česká republika s.r.o.

Eucerin: Vše o kůži | Xeróza – symptomy, příčiny a řešení

Xeróza – jak ji lze léčit?

V minulosti byla léčba xerózy převážně symptomatická s cílem krátkodobé úlevy od jejích příznaků prostřednictvím lokální aplikace lipidů (zejména rostlinných olejů), zvlhčujících prostředků a přirozených hydratačních faktorů, jako je urea.

Díky lepším znalostem o příčinách a faktorech xerózy lékaři nyní zjistili, že lepší výsledky přináší spíše holistický a vytrvalý přístup k její léčbě.

Na začátku této strategie je eliminování nebo minimalizace příčin a faktorů přispívajících ke vzniku xerózy, a poté se zaměřuje na dodržování adekvátní pravidelné péče o pleť obličeje a těla čištěním a hydratací.

Mytí suché pokožky

Skvrna na kůži - Vše o zdraví Doporučujeme používat šetrné čisticí výrobky, které vaši pleť ochrání.

Šetrné, ale účinné mytí pokožky je základním předpokladem pro následnou aplikaci emoliencií a hydratačních výrobků vyvinutých speciálně pro péči o suchou pokožku. Zvolte jemný mycí přípravek, který prokazatelně nenarušuje bariérovou funkci pokožky a zabrání vysušení pokožky, čímž dále zesílí účinnost následné hydratační péče.

Zlepšení hydratace pokožky

Při účinné léčbě xerózy bychom měli řešit všechny faktory, které ovlivňují a udržují hydrataci pokožky.

Skvrna na kůži - Vše o zdraví Urea váže vodu v pokožce a je klíčovou složkou účinných hydratačních výrobků pro suchou pokožku. Skvrna na kůži - Vše o zdraví Řada výrobků Eucerin UreaRepair PLUS poskytuje účinnou kosmetickou péči pro suchou a extrémně suchou pokožku.

Suché pokožce často schází urea, a proto bývá běžnou složkou hydratačních výrobků. Dalšími příčinami xerózy jsou nedostatek dalších přirozených hydratačních faktorů (NMF) a bariérových lipidů.

Lokálním doplněním těchto životně důležitých molekul lze obnovit schopnost pokožky regulovat hydrataci.

Navíc nově používaná zvlhčující složka  glyceryl glucoside (GG – spojení glycerolu a glukózy) prokázala schopnost stimulovat obnovu vlastní hydratační sítě aquaporinů.

Při klinickém hodnocení prokázaly hydratační výrobky s obsahem přirozených hydratačních faktorů, včetně urey, a ceramidů oproti výrobkům obsahujícím pouze ureu vynikající a dlouhodobější hydrataci pokožky, představují tedy v léčbě xerózy významný pokrok. 

Výrobky s obsahem přirozených hydratačních faktorů (NMF) a Ceramidů také ve srovnání s účinností jiných výrobků prokazatelně významně zlepšují hydrataci pokožky, bariérovou funkci kůže, viditelně suchou a na dotek hrubou pokožku. Kožní snášenlivost byla také hodnocena jako velmi dobrá.

Zajímavé:  Syndrom Spánkové Apnoe Příznaky?

Výrobky péče o pokožku s obsahem prověřených kombinací účinných hydratačních látek řeší klíčové nedostatky při výskytu xerózy a přinášejí zdokonalené terapeutické možnosti léčby tohoto kožního onemocnění. Toto ověřené složení obsahuje řada pro suchou pokožku Eucerin UreaRepair PLUS. 
Pokud se příznaky mění, nebo pokud si nejste jisti, jaká léčba je pro vás nejvhodnější, požádejte o radu dermatologa.

Attention

Pokud se příznaky mění nebo pokud si nejste jisti, jaká léčba je pro vás nejvhodnější, požádejte o radu dermatologa.

Vyhýbejte se přitěžujícím faktorům

Kromě správného mytí a pravidelné hydratační péče je také důležité vyhýbat se faktorům, které ke vzniku suché pokožky přispívají. Následující opatření Vám pomohou snížit závažnost suché pokožky a nutnost léčby:

Skvrna na kůži - Vše o zdraví Pijte dostatečné množství vody.

  • Vyhýbejte se suchému vzduchu – při horkém, suchém či chladném počasí pobývejte co nejméně venku a ve vnitřních vytápěných prostorách používejte zvlhčovač.
  • Omezte čas strávený v horké vodě a dlouhé horké koupele či sprchování nahraďte rychlou vlažnou sprchou.
  • Používejte rukavice při mytí nádobí, tak omezíte kontakt s horkou vodou a agresivními čisticími prostředky.
  • Noste oblečení z přírodních materiálů jako je bavlna a hedvábí, které pokožku nedráždí. Vlna je přírodní, může ale dráždit extrémně suchou či atopickou pokožku, a při tomto onemocnění je třeba se jí vyhnout.
  • Snažte se používat prací prostředky bez barviv a parfémů, neboť mohou ulpět na oblečení i po vyprání a mohou suchou pokožku dráždit.

Zdraví

Krátkodobé a dlouhodobé účinky alkoholu mohou mít vliv na vaše tělo i na duševní zdraví.

Proto je důležité mít dostatek informací – nejlépe dřív než se rozhodnete, zda vůbec a jak moc budete alkohol pít.

Existuje zřejmá souvislost mezi škodlivým užíváním alkoholu a jeho negativními dopady na celé tělo. Alkohol je hned po kouření druhým nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro vznik rakoviny.

Nejvážnější zdravotní rizika užívání alkoholu

Skvrna na kůži - Vše o zdraví Skvrna na kůži - Vše o zdraví

Alkohol je příčinou přibližně 6 % celkové úmrtnosti v ČR, což je asi 6,5 tisíc úmrtí ročně.

  • Nemoci trávicí soustavy – záněty žaludku, střev a slinivky břišní, vředy, cukrovka, rakovina (dutiny ústní, jazyka, hrtanu, žaludku, slinivky břišní, tlustého střeva, atd.).
  • Onemocnění jater – cirhóza, rakovina, zánět.
  • Onemocnění srdce – infarkt myokardu, vysoký krevní tlak, kardiomyopatie (onemocnění srdečního svalu), arytmie.
  • Poruchy spánku, chronická únava, epileptické záchvaty, oslabení imunity.
  • Poškození mozku, neschopnost učit se a zapamatovávat si nové informace.

Alkohol může mít vliv také na vznik a rozvoj řady duševních onemocnění

Skvrna na kůži - Vše o zdraví

  • Úzkosti
  • Deprese
  • Psychotické poruchy
  • Alkoholová demence
  • Závislost

Kombinace užití alkoholu a dalších návykových látek vede obvykle k umocnění účinku užitých látek. Tento účinek se dá předem jen těžko odhadnout.

Užíváte-li léky, dávejte si pozor na kombinaci s alkoholem! Užívání alkoholu spolu s léky na spaní, bolest, úzkost, epilepsii, depresi, uvolnění svalů či s antibiotiky může vážně poškodit zdraví a v některých případech může mít i smrtelné následky.

Poraďte se s lékařem nebo lékárníkem, zda je bezpečné kombinovat alkohol s léky, které užíváte. Také si důkladně přečtěte příbalovou informaci u všech léků, které užíváte – nevhodnost kombinovat lék s pitím alkoholu tam je uvedena.

Tlumivé účinky alkoholu vám sice mohou pomoci usnout, ale i pár skleniček může mít výrazný vliv na kvalitu vašeho spánku. Pokud pijete alkohol pravidelně, možná míváte druhý den pocit únavy, jako byste vůbec nespali. Alkohol snižuje kvalitu spánku a může být i příčinou nespavosti. 

Užívání alkoholu v těhotenství může být nebezpečné jak pro budoucí matku, tak zejména pro nenarozené dítě. Dosud se nepodařilo zjistit přesné množství alkoholu, jež by bylo pro vyvíjející se dítě neškodné – lékaři u nás proto těhotným ženám doporučují, aby alkohol nepily ani v malém množství (tj. doporučují úplnou abstinenci).

Alkohol v době těhotenství může dítěti způsobit tzv. fetální alkoholový syndrom (FAS), který zahrnuje

  • Poruchy růstu
  • Nižší porodní váhu
  • Srdeční a cévní vady
  • Deformity v obličeji
  • Mírnou až střední mentální retardaci
  • Poruchy chování – zvýšená dráždivost do 1 roku věku dítěte, později hyperkinetická porucha (ADHD, tedy hyperaktivita s poruchou pozornosti)
  • Abnormálně malou hlavu způsobenou zpomaleným a nedostatečným vývojem mozku
  • Svalovou hypotonii – snížené napětí a ochablost svalů
  • Poruchy motorických (pohybových) dovedností a koordinace pohybů.

Fetální alkoholový syndrom není jediným ohrožením pro vývoj dítěte v těhotenství. Nemusí dojít přímo k FAS, přesto se u dětí mohou vyskytovat poruchy chování a intelektu, srdeční vady, zrakové a sluchové problémy či anomálie ve vývoji kloubů.

Rodiče mají na své děti mnohem větší vliv, než si častokrát uvědomují. Otevřené a smysluplné rozhovory mezi rodiči a jejich dětmi pomáhají dětem utvářet rozumný vztah k alkoholu.

Jaké jsou důvody, proč děti a mladiství pijí alkohol?

  • V pubertě je častější vyhledávání rizikových situací
  • Kopírování rodičů
  • Snaha vyrovnat se svým kamarádům a starším sourozencům
  • Mladí lidé vidí alkohol všude kolem sebe
  • Snaha vyrovnat se se svými problémy – sami se sebou, v rodině, ve škole nebo s přáteli
  • Testování nastavených pravidel, vlastních hranic a limitů
  • Snaha prokázat svou dospělost

Organismus dětí a dospívajících se stále ještě vyvíjí, proto jsou vystaveni zvýšenému riziku zdravotního a emočního poškození v důsledku pití alkoholu.

Jaká rizika jsou spojená s pití alkoholu mezi mladistvými?

  • Poškození jater
  • Otrava alkoholem
  • Agrese a násilí
  • Záškoláctví
  • Zpomalení vývoje mozku
  • Nehody a úrazy
  • Výskyt psychických problémů
  • Další rizikové situace – neplánované a nechráněné sexuální zkušenosti, noční návraty domů bez doprovodu
  • Experimentování s dalšími návykovými látkami

Na celkový fyzický vzhled významně působí i užívání alkoholu. Jeho účinky se projevují i při běžné konzumaci, první krátkodobé příznaky můžete pozorovat již po „náročné noci“ spojené s pitím alkoholu.

Při opakované konzumaci alkoholu se může objevit

  • Předčasné stárnutí pleti
  • Oteklý obličej
  • Zhoršená kvalita kůže
  • Suché vlasy a mastná pokožka hlavy
  • Kruhy pod očima
  • Vznik rozšířených cév a žilek na tvářích
  • Zarudlé cévky v očích
  • Hematomy a tmavé skvrny na kůži
  • Zvýšené vypadávání vlasů.

Alkohol obsahuje vysoké množství cukru. Energetická hodnota alkoholu je proto velmi vysoká, 1 gram čistého alkoholu = 7 kalorií. Pro představu, 1 gram čistého tuku = 9 kalorií. Kalorie přijaté z alkoholu se nazývají „prázdné kalorie“, protože nemají žádnou výživovou hodnotu.

Zajímavé:  Svalová distrofie - Vše o zdraví

Většina alkoholických nápojů sice obsahuje i vitaminy a minerály, ale ne v dostatečném množství.

Vše o lymské borelióze, co potřebujete vědět

Strašák Lymská borelióza – poznejte nepřítele do detailu. ✔️ Lymeská (též lymská) nemoc, neboli lymeská borelióza je závažným onemocněním, které není radno podceňovat.

Vše, co byste měli vědět o borelióze

Borelióza, Lymeská (též lymská) nemoc, dokáže člověku pořádně znepříjemnit život. U někoho má mírný průběh, jiný se s jejími následky potýká do konce života. Nicméně, stále je zahalena mnohým tajemstvím. Lidé si ji často zaměňují s encefalitidou. Na internetu koluje řada polopravd a mýtů. Jak to tedy s lymskou boreliózou doopravdy je?

Očkování proti ní zatím neexistuje. Nezbývá, než dbát na prevenci při pobytu v přírodě. Ale je to těžké, klíšťata najdete už i v místech, kde byste o ně dřív ani nezavadili. I proto hned na úvod doporučujeme – používejte repelenty při každém výletu na zahradu, louku či do lesa. Stejně tak se po návratu vždy prohlédněte po koupeli. Prevence je to jediné, co může včas pomoci.

Klíšťata – přenašeči nákazy

Nákazu přenášejí klíšťata infikovaná bakterií Borrelia burgdorferi (v České republice je to zejména druh Ixodes ricinus). Ta žije ve střevech klíšťat. Jakmile dojde k přisátí klíštěte, borelie se dostávají do těla člověka. Ovšem tento přenos potřebuje čas.

Čím déle je klíště přisáté, tím větším riziko nákazy zde je. Ve výjimečných případech je možný i přenos krevní tranfuzí. Ovšem v moderní době toto prakticky eliminuje testování a důsledná analýza odebrané krve.

Borrelia burgdorferi – původce boreliózy

Borrelia burgdorferi je bakterie spirálovitého tvaru, která se pohybuje pomocí bičíku. Patří do skupiny mikroorganismů nazvaných spirochety. V České republice se kromě Borrelie burgdorferi vyskytují i další druhy této bakterie – nejčastěji jde o Borrelii garinii, Borrelii afzelii a Borrelia burgdorferi sensu stricto.

Každý kmen borelie se vyznačuje trochu jinými příznaky a je jinak odolný vůči léčbě antibiotiky. Aby lékař mohl určit, o jaký kmen bakterie se jedná, je potřeba speciální vyšetření.

Inkubační doba u boreliózy je různá. Pohybuje se v řádech dnů až týdnů. Po infikování dochází k výskytu prvotním příznaků boreliózy. Ovšem ne u všech nakažených se objeví.

Skvrna na kůži - Vše o zdraví

Příznaky lymské boreliózy

Průběh boreliózy můžeme rozdělit do 3 stádií. Každé stádium má své specifické příznaky.

1. stádium boreliózy

Pokud bylo klíště nakažené, objeví se zhruba za 12 – 23 dní v místě přisátí charakteristický červený flek – tzv. erythema migrans – červená skvrna. Může být velký až 5 cm.

Flek bývá ohraničený, střed skvrny má bledou barvu a směrem k okrajům nabírá červenou barvu. Jestliže vsázíte na protilátky, ty se tvoří s určitým zpožděním po nakažení.

Takže je není možné ihned vysledovat z krve.

Červený flek nebolí, může lehce svědit nebo se loupat. Za pár týdnů zmizí, ale během pár dnů se flek znovu objeví na jiném místě.

S objevení červené skvrny přichází další příznaky. Většina lidí je zamění s běžnou chřipkou. Patří mezi ně horečka, únava, bolesti hlavy, svalů, kloubů nebo bolest v krku.

Ovšem existují i případy, kdy se první fáze boreliózy neprojeví. Nemoc propukne až v dalším stádiu a může způsobit vážné zdravotní problémy.

2. Stádium boreliózy

V tomto stádiu způsobuje borelióza neurologická a srdeční onemocnění. Z nejčastějších onemocnění jmenujme neuroboreliozu, která postihuje centrální nervový systém.

Může dojít také k zánětu nervových kořenů, tzv. paréze. Ta omezuje hybnost končetin a jejich citlivost. Často dochází i k paréze (obrně) lícního nervu, což lze poznat podle poklesu spodního víčka a koutku úst na jedné straně tváře.

  • Ze srdečních onemocnění borelióza nejčastěji způsobuje poruchy srdečního rytmu, což se projevuje bušením srdce.
  • Kromě srdečních a neurologických problémů způsobuje borelióza i nepříjemné kožní problémy – načervenalé zduření prsní bradavky, šourku nebo ušního lalůčku.
  • 3. Stádium boreliózy

Příznaky posledního stádia boreliózy se objevují až po několika měsících i letech. Způsobují chronické zdravotní problémy, které mohou skončit až invaliditou.

Nejčastěji tyto komplikace provází neléčenou boreliózu. Dochází při nich ke vzniku chronických infekcí a k poškození imunitního systému. Nejčastěji jde o chronický zánět mozku a problémy s páteří nebo klouby.

Postiženy jsou hlavně velké klouby – rameno, koleno a loket. Problémy se projevují otoky a bolestmi kloubů.

Neléčená borelióza je také dávána do spojitosti s roztroušenou sklerózou, poruchami paměti, výkyvy nálad a zhoršenou koncentrací.

Dále se může objevit kožní onemocnění Acrodermatitis atrophicans, kterým trpí především ženy. Toto onemocnění postihuje plosky nohou, dlaně na rukou a občas také obličej. Postižená kůže je v těchto místech velmi tenká a dala by se svým vzhledem přirovnat k cigaretovému papírku.

Léčba boreliózy

Na lymskou boreliózu neexituje očkování. Jedinou možnou léčnou je dlouhodobé podávání antibiotik. Preventivní léčba by měla trvat minimálně 4 týdny, lépe 6-8. Ohledně antibiotik vám samozřejmě pomůže lékař.

Velmi důležitá je včasná léčba onemocnění, kdy se šance na úplné uzdravení pohybuje kolem 90 %. V dalších stádiích boreliózy nebo u chronické formy onemocnění se vyléčí asi 30 % pacientů. Proto s návštěvou lékaře neotálejte.

Spolu s léčbou boreliozy myslete i na podpůrnou léčbu, která je spojena s užíváním antibiotik. Zmírníte tím dopad na organismus, spojený s účinky antibiotik.

1. Pro podporu střevní mikroflory při užívání antibiotik:

  • vsaďte na přírodní jogurty a kefíry
  • doplňte laktobacily (např. ve formě kapslí)

K obnovení střevní mikroflory po léčbě je třeba pokračovat v ošetření střev nejméně měsíc po vysazení antibiotik. Myslete proto na to, pokud budete br

2. Předcházení přemnožení plísní při užívání antibiotik

  • vynechte sladké potraviny
  • užívejte oreganový olej
  • vsaďte na extrakt z grepových semínek
Zajímavé:  Dětský Lékař Dvorce U Bruntálu?

3. Odstraňte bakteriální endotoxiny spojené s užíváním antibiotik:

  • rozpustných ve vodě: hodně pijte, nejlépe vodu nebo slabý čaj
  • rozpustných v tucích: podpořte imunitu a funknčnost střev, aby nedocházelo k opětovnému vstřebání toxinů

Základem je prevence

Doslova a do písmene se vyhýbejte klíšťatům, jak jen to půjde. Když milujete pobyty v přírodě, neměl by ve vaší výbavě chybět repelent a vhodné oblečení. Po návratu z procházky je samozřejmostí prohlídka celého těla. Zkontrolujte hlavně podpaží, třísla, podkolenní jamky a místa za ušima.

Nezapomeňte ani posilovat imunitu. Právě imunitní systém pravděpodobně může za to, že u někoho má borelióza velmi mírný průběh a u jiného končí až doživotními následky. A jak si zlepšit imunitu? Například zdravým jídelníčkem, pravidelným sportováním, vitamínovým B-komplexem nebo pitím zeleného čaje.

Lymská borelióza dokáže být velmi zákeřným onemocněním. Včasná léčba je alfou a omegou úplného uzdravení. Proto nikdy neignorujte příznaky, které se u vás objeví po kousnutí klíštětem. Běžte hned k lékaři, pokud:

  • se v místě přisátí klíštěte objevil červený flek
  • máte horečku, bolí vás svaly i klouby a cítíte se neustále unavení
  • jste měli klíště, nenašli jste červený flek, ale objevily se u vás výše uvedené příznaky

Odstranění přisátého klíštěte

Pokud první ochrana před klíšťaty selhala, je potřeba se jej rychle a účinně zbavit. Jestilže na svém těle objevíte klíšte, jednejte rychle. Čím déle je přisáté, tím větší riziko tu je.

Jak tedy klíště správně odstranit?

  • s klíštětem nekroutíme ani ho ničím nemažeme (to nedělejte)
  • uchopte ho speciální pinzetou nebo kartou (k dostání v lékárnách) co nejblíže kůži
  • opatrně klíště vykýváme a vytáhneme
  • ranku poté velmi důkladně vydesinfikujeme běžnými jodovými přípravky
  • ranku poté sledujeme a v případě náznaku obtíží ihned vyhledáme lékaře

Následně můžeme klíště buď zlikvidovat spálením v kousku papírku nebo spláchnutím do odpadu. Rozhodně klíště nerozmačkávejte – jeho trus i střevní obsah je nadále vysoce infekční.

Druhou variantou je ho uschovat do pevně uzavíratelné lahvičky nebo sáčku spolu s listem trávy a dát na rozbor do speciální laboratoře. Zde zjistí, zda bylo klíště přenašečem. Toto doporučujeme především pokud bylo přisáté klíště delší dobu (víc jak 6 hodin), jste-li těhotná nebo máte sníženou imunitu.

Vše o lymeské borelioze

Aktuální článek: Vše o lymské borelióze, co potřebujete vědět

Proč mám tmavé skvrny na pokožce?

Jak porozumět své pokožce

Barva pokožky je většinou podmíněna fototypem člověka a jeho vystavováním se slunci. Místa často vystavená slunečnímu záření jsou tmavší než ta, která jsou zakrytá. Přirozený pigment určuje barvu pokožky a melanin, který organizmus vylučuje pro ochranu pokožky před UV zářením, jí dodává opálení.

Poruchy pigmentace jsou spojeny se špatným fungováním melaninu, které zapříčiňuje buď hyperpigmentaci (tmavé skvrny), nebo depigmentaci (světlejší skvrny). U depigmentace se obvykle jedná o onemocnění jako vitiligo nebo albinismus, které určí lékařské vyšetření.

Nebereme-li v úvahu opálení, je barva pokožky přirozená – je to její pigmentace.

Tato barva je závislá na kožních buňkách, které se nazývají melanocyty. Jejich vlastností je vytváření pigmentu známého pod názvem melanin. Melanin v pokožce zajišťuje přirozenou ochranu před ultrafialovými paprsky (UV), které jsou vyzařovány sluncem.

Pigmentace je výsledkem komplexního procesu, který se skládá ze 4 etap:

1/ Ultrafialové paprsky a „biologické mediátory” (látky přítomné v kožních buňkách) stimulují proces pigmentace a tím také funkci vytváření melaninu v buňkách, které se nazývají melanocyty.

2/ Melanocyty vytvářejí melanin.

3/ Tímto způsobem vytvořený melanin je rozptylován do vrstev epidermis.

4/ Pak směřuje k povrchu pokožky, protože buňky epidermis jsou pořád obnovovány.

UV paprsky procházejí přes epidermis a stimulují pigmentové buňky kůže (melanocyty). Některé melanocyty jsou nepřetržitě narušovány a pak začnou plynule vylučovat velké množství melaninu.

Skvrny se objeví, když vytváření melaninu nepřiměřeně vzroste a když se toto nadbytečné množství melaninu nerozloží na povrchu pokožky rovnoměrně.

Melanin je pak na jistých místech nahromaděn a vytváří nevzhledné skvrny.

Nadměrné vystavování slunci (příliš dlouhý nebo intenzivní pobyt na slunci) postupně způsobuje nadměrné vytváření melaninu, což se projevuje vznikem skvrn, které se také nazývají „jaterní skvrny” (oválné a ploské malé skvrny s různými rozměry).

Tyto skvrny se častěji objevují u lidí, kteří pracují venku (námořníci, stavební dělníci…).

Riziko hyperpigmentace navíc stoupá se stárnutím buněk a hyperpigmentace se postupně většinou vytváří v oblastech, které jsou nejvíc vystavovány slunci (obličej, krk, ruce…).

Slunce a věk tedy představují dva hlavní faktory vzniku pigmentových skvrn, kterým se říká „jaterní” nebo „stařecké” skvrny. Jaterní skvrny se vyskytují u 90 % lidí s bílou pletí, kteří mají víc než 50 let.

Postižen může být jakýkoliv typ pokožky.

Hormonální změny, ke kterým dochází v těhotenství nebo při užívání antikoncepce, mohou způsobit hyperpigmentaci.

U žen s hnědými vlasy a tmavší pokožkou mohou hormonální změny vyvolat vznik  „hnědé masky” na obličeji, které se říká „melazma” nebo „těhotenská maska”. Jsou to skvrny, které se nacházejí v horní části obličeje kromě pokožky hlavy a které jsou výraznější v létě. Jejich  barva se liší a tmavne vlivem ultrafialového záření. 

K této nezávažné pigmentaci dochází naráz, ale zklidní se nebo úplně zmizí, když se hladina hormonů vrátí do normálního stavu (například po narození dítěte). Zůstatková pigmentace však může přetrvávat ještě několik měsíců, dokonce několik let.

V některých případech se „těhotenská maska” objeví také mimo období těhotenství anebo užívání antikoncepce.

Některé rostliny (rostlinné druhy), vůně nebo léky mohou ve spojení se slunečním zářením vyvolat výskyt hnědých skvrn, které jsou důsledkem fotosenzitivní reakce (fototoxicita).
Na pokožce s poraněními nebo jizvami (následky popálení, spálení sluncem, hojení zánětlivých lézí, především akné) se lehčeji vytvoří pigmentové skvrny, pokud je tato pokožka vystavována UV záření.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector