Slaná chuť v ústech – Vše o zdraví

Jakákoliv zvláštní pachuť v ústech, která nesouvisí s dříve konzumovanou stravou, nám o stavu těla dává určité signály. Co konkrétně může naznačovat, když máme v ústech slanou chuť? Dává nám tím tělo znamení o nějaké probíhající nemoci nebo dostatku určité látky?

Chuťové receptory

Buňky vnímající jednotlivé chutě jsou uložené na jazyku. Označují se jako chuťové pohárky a svým tvarem Slaná chuť v ústech - Vše o zdravíopravdu pohár připomínají. Receptory pro jednotlivé chutě jsou uložené v různých částech jazyka. Na jeho špičce tak pociťujeme chuť sladkou, naopak u kořene jazyka hořkou. Ke vnímání chuti v mnohém napomáhají sliny, které látky roznesou po jazyku.

Nepříjemný slaný pocit

Pokud bez ohledu na konzumovanou stravu člověk vnímá v ústech slanou chuť, je třeba zjistit příčinu. Jen velmi vzácně se jedná o poruchu nervového zásobení dutiny ústní.

Ve většině případů jde o následek užívání léků nebo nedostatek určitých vitamínů – zejména skupiny B. Může se tak projevit i onemocnění močových cest, nedostatek železa, probíhající dehydratace organizmu, nedostačující hygiena úst nebo onemocnění slinných žláz.

Slanost v ústech může nastat i po konzumaci alkoholu nebo kouření.

Řešením je voda i vitamíny

K tomu, že tělo má nedostatek tekutin může dojít i po nadměrné konzumaci kávy, čajů nebo alkoholu. Pro obnovení harmonie těla napomůže dostatečný příjem vody, ale klidně i rehydratační roztok, který je běžně k zakoupení v lékárnách.

V případě, že máme nedostatek vitamínů, se mohou přidávat i další příznaky – bolavé koutky úst, únava, vypadávání vlasů, nechutenství. Je zde nutné zjistit, jaké vitamíny je třeba tělu dodat, a přizpůsobit požadavkům svůj jídelníček.

Pokud se slaná chuť v ústech objevuje často, je na místě konzultovat vše s lékařem. Zjistí případnou probíhající infekci v těle a poradí s jejím odstraněním.

Pachuť v ústech

Zdravím vás a dovoluji si obrátit se na vás s dotazem a pro radu.

před rokem a půl se mi občas v ústech objevovala na hranách jazyka, slaná chuť. Celý stav se ale v čase zhoršuje, i když pocit vnímání změněné chuti se v průběhu dne mění.Také sídlí někdy i na špičce jazyka a přidala se ještě chuť kyselá. Dá se velmi obtížně určit, která převažuje.

Naštěstí stále ještě při jídle rozpoznávám chuť správnou, ta pachuť se objevuje záhy po jídle a přetrvává.I když jsem se snažila na týden některé potraviny vynechat, nepodařilo se mi zjistit, že by po něčem nastal obrat k lepšímu.

Tak jako spousta dalších vaši pacientů jsem absolvovala spoustu vyšetření, ale bez nálezu příčiny, nebo doporučení něčeho, co by vedlo ke zlepšení stavu. Asi před  6 lety jsem se začala léčit kvůli vysokému tlaku, a pak se mi objevily velké problémy na kůži rukou.

Začala mně praskat úplně do hloubky masa kůže na konečcích prstů ( v papilách až do krve).byl to opravdu obrovský problém, neboť kromě toho, že tyto ragády urputně bolely a krvácely, téměř mně znemožňovaly žít.

Nemohla jsem nic stisknout (oděv při oblékání, klíč v zámku, podržet, či zvednout nic těžšího)Asi 2 roky jsem se neúspěšně léčila na různých i vyhlášených kožních odděl. i klinice, zkoušela vše možné, nakonec mně zachránila paní homeopatka a já jsem se vyléčila.

Nedávno jsem si přečetla mnoho článků o vedlejších účincích ,,statinů,,rozhodla jsem se, že po poradě se svým lékařem zkusíme léky změnit.

Již jsem vyzkoušela 4 další preparáty ( některé Ca+ blokátory, nyní i Beta blokátory), dokonce jsem zkusila přes léto na 4 měs.

léky vyřadit (ale hodnota kolem 190/12O mě donutil tlak zase kompenzovat) Ani vysazení léků nepřineslo úlevu od pachutě.Pomýšlela jsem totiž, jestli by nemohla existovat souvislost mezi mými problémy a léky.

Asi před 3 lety jsme s manželem absolvovali báječnou 3 měsíční hubnoucí kúru s naprosto vyváženou stravou, spoustou pohybu a odkyselením organismu.

Já sama jsem v dobré kondici, měřím 168 cm, vážím 71 kg, pracuji , jsem velmi aktivní ve společenském ,  kulturním i rodinném životě , myslím, že naše strava zůstala celkem velmi vyvážená. Téměř nekonzumujeme bílé pečivo, velmi omezeně uzeniny, jíme opravdu denně zeleninu a ovoce.1kávovou lžičku cukru dávám do konve s 1,5l čaje.

Někdy se mi stává, že chuť přelézá až na rty, které mi osychají a jemně praskají. Jindy mám zase pocit hustých slin, ty se ale objevují spíše vzadu , až na kořeni jazyka.

Někdy na pocit pálení, štípání, sucha i tepla, které stav také občas provázejí, zapomenu ( třeba při četbě, na koncertu…), ale jindy mě chuť ruší i v práci.Už začínám upadat na mysli. 

Jsem připravena podniknout cokoli, repektuji dietu dle krevní skupiny. četla jsem také nějakou vaši poštu sostatními pacienty.Ráda bych se  zeptala, jak dlouho se takové očistné kúra např rýže+zelenina drží, jak dlouho se pijí očistné čaje apod.Je mi jasné, že zlepšení nenastane za týden, že je to dlohodobý proces.

Byla jsem již i v léčbě pražské kliniky čínské medicíny, ale také  neúspěšně.

Dobruška

Nepříjemná chuť v ústech může mít 9 příčin

Nepříjemná chuť v ústech může mít 9 příčin. foto: Shutterstock

Nepříjemná chuť v ústech se může projevit zpětně. Proto bude rozumné si vzpomenout, co jste jedli v uplynulých dnech, jak jste se cítili a v některých případech si také prostudovat zdravotní historii své rodiny.

Provedeme vás některými z příčin, jež mohou být zodpovědné za nepříjemnou chuť v ústech.

1. Můžete mít kvasinkovou infekci

Říká se jí také moučnivka nebo moniliáza a jsou při ní zasažena ústa výsevem bílých teček na krku a jazyku.

Infekce je způsobená bakterií Candida Albicans, která přirozeně obývá naši ústní dutinu a její populaci reguluje imunitní systém.

Pokud však váš imunitní systém oslabí, bakterie se může rychle rozmnožit a způsobit infekci. Kromě bílých teček v krku je dalším projevem zvláštní chuť v ústech.

2. Můžete být těhotná

Kromě nevolnosti a únavy si velká většina těhotných žen stěžuje, že je trápí nepříjemná chuť v ústech připomínající kov. Stává se to kvůli hormonálním změnám, k nimž dochází při tvorbě nového života.

Hormony mohou ovlivnit váš čich a chuť do té míry, že začnete nenávidět svůj oblíbený parfém a začnete prahnout po růžičkové kapustě. Ale žádný strach. Vše se obvykle vrátí do normálu v průběhu třetího trimestru.

3. Možná vám chybí zinek

Pokud váš jídelníček neobsahuje dostatek zinku, pokud jej vaše tělo nedostatečně vstřebává nebo pokud máte jeho nedostatek, možná pocítíte zvláštní chuť v ústech a vědci se stále snaží zjistit, proč tomu tak je. Jedna studie zjistila, že zinek pozvedá hladinu gustinu, což je druh proteinu, který ovládá chuťové pohárky.

4. Může to být chřipkou nebo běžným nachlazením

Pokud máte na jazyku hořkou chuť a máte chřipku nebo nachlazení, nemějte obavy, je to normální.

Obě tyto běžné nemoci podle vědců vyvolávají u imunitního systému stav pohotovosti, v němž je připraven na boj s infekcí produkcí proteinů.

Zajímavé:  Ječné Zrno Přírodní Léčba?

Tento proces může způsobit, že se projeví hořkosladká, nepříliš nepříjemná chuť v ústech. Infekce se navíc nachází v krku i v nose a kvůli bakteriím způsobujícím chřipku můžete pociťovat zvláštní chutě.

5. Nepříjemnou chuť v ústech může způsobit cukrovka

Pokud má vaše tělo potíže s regulací hladiny cukru v krvi, můžete pociťovat zvláštní sladkou chuť v ústech. Výzkum ukázal, že pokud trpíte cukrovkou, pociťujete tyto projevy. Dalším důvodem je, že cukrovka někdy může způsobovat nedostatečnou absorpci zinku a v ústech pak cítíte hořkosladkou chuť.

6. Mohou to být piniové oříšky, které jste jedli pár dní nazpět

Vědci ještě stále neobjasnili “syndrom piniových oříšků”, který se vyznačuje hořkou chutí, kterou někteří lidé pociťují několik dní po konzumaci těchto ořechů.

Může trvat několik dní až týdnů a sílit při každém jídle nebo pití. Nemusíte pociťovat zvláštní chuť, když je jíte – to ještě neznamená, že nedostanete zmíněný syndrom. Není se však čeho obávat.

Kromě nezvyklé chuti v ústech se žádnými dalšími vedlejšími účinky neprojevuje.

7. Možná jste příliš vystresovaní

Úzkost může způsobit xerostomii neboli suchost v ústech. Ta je způsobena nízkým množstvím slin. Sliny hrají důležitou úlohu v našem zdraví, podílejí se na zažívání nebo potírání škodlivých bakterií v ústech.

Pokud je tedy tělo nevyrábí v dostatečném množství, budeme pociťovat zvláštní chuť.

Jestli jste nervózní, máte obavy nebo pociťujete úzkost, budete mít tendenci k menší produkci slin, která vysvětluje onu zvláštní chuť.

8. Může to být léky, které berete

Pokud berete určité typy léčiv, můžete pociťovat hořkosladkou, slanou nebo dokonce kovovou chuť v ústech.

Studie však vysvětlily, že je to vedlejší účinek mnoha léků, ať už na předpis nebo volně prodejných, jako jsou antibiotika, protizánětlivé léky, léky na vysoký tlak nebo na alergie.

Stejný účinek mohou mít dokonce i některé multivitamíny. Účinek však naštěstí trvá jen po dobu účinku léku nebo doplňku stravy.

9. Vaše ústní hygiena možná potřebuje zlepšit

Naše ústa obývá mnoho typů bakterií. Dobrých i zlých. Pokud nedodržujete správnou ústní hygienu pomocí zubního kartáčku a dentální nitě, umožňujete tak množení škodlivých bakterií, což povede k podezřelé chuti v ústech. Zároveň můžete mít potíže se zápachem úst a dásněmi, což celý problém dále zhorší.

Doporučujeme vám navštěvovat svého zubního lékaře alespoň každých šest měsíců a držet se jeho doporučení. Zažili jste někdy divnou nevysvětlitelnou pachuť v ústech? Jak jste to řešili? Napište nám o tom v komentářích! (zdroj: brightside.me)

SLANA CHUT V USTACH

Téma

Neobvyklé chutě v ústech mohou být nepříjemné. Často jsou důsledkem mnoha věcí, které požíváte nebo konzumujete. Tak jako tak jde o nepříjemnou záležitost, která může být banální, ale i fatální. V tomto článku se dozvíte více, tak si jej přečtěte.

Zdroj: Pocit mýdla v ústech

V diskuzi AKO SA ZBAVIT LICHENU V USTACH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Anka.

Ahojte . Vie mi niekto poradit ako sa zbavit lichenu v ustach ? Ak ma niekto skusenosti poslite mi na môj mali [email protected] vdaka.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a bude moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Ako sa zbavit lichenu v ustach

  • botanický název: Laminaria japonica
  • čínský název: kunbu
  • užívaná část: tato mořská řasa se užívá celá
  • chuť: slaná
  • povaha: chladná
  • podporují: ledviny

Zdroj: Potraviny posilující ledviny

V diskuzi SLANO V ÚSTECH se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Lenka Sochorová.

Dobrý den,mám velký problém a to slano v ústech.Začalo to po přípravcích Energy,které jsem začala brát.Bylo to z důvodu suchého dráždivého kašle.Sice kašel se zlepšil,ale nastala stálá, slaná chuť.

Ihned jsem přípravky přestala brát,ale v ústech mám slano pořád 24 hod.denně už 4 roky. Je to strašné,žádné jídlo není dobré a nic mi nechutná.Hledám informace,kde se dá,ale zatím nic.I u lékařů.

Je mi 62let a léčím se už mnoho let se štítnou žlázou a beru Letrox 100 5x v týdnu. Prosím poraďte mi.

S pozdravem Sochorová Lenka

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a bude moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Slano v ústech

Slaná chuť v ústech není onemocnění, ale jedná se o příznak. Vždy je tedy důležité hledat nejprve příčinu konkrétního nemocnění.

Někdy lze slaný pocit v ústech vyřešit omezením solení, nahraďte obyčejnou sůl mořskou solí, výrazně snižte příjem potravin obsahujících glutaman sodný a konzervanty, omezte ochucovadla (ocet, hořčice, kečup), pijte denně aspoň 2 dl sladkého mléka, zachovávejte pitný režim, a pokud vás zároveň trápí pocity pálení žaludku, zkuste užívat Helicid.

Zdroj: Slaný pocit v puse

V naší poradně s názvem DOTAZ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Klára.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jaké množství by mělo být toho ranního slaného drinku? Bohužel jsem to nikde zde nevyčetla.

Předem děkuji za odpověď..

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Kamča.

Slaná voda se připraví v 1/2 litrové láhvi vody, do které jsou rozmíchány 2 lžičky soli. Pak se to pije každé ráno po probuzení v množství, které zvládnete vypít, alespoň 250 ml.

Zdroj: diskuze Dotaz

Slaná chuť v ústech nic speciálního neznamená.

Slanost v ústech přichází buď jako projev poruchy nervového zásobení ústní dutiny, ale to je opravdu vzácné, nebo jako průvodní jev užívání některých léků či nedostatku některých vitamínů, jako jsou vitamíny skupiny B (zde se také objevují bolavé ústní koutky).

Možnou příčinou je i nedostatek železa (pak jsou někdy přítomny i pálící nebo bolavé ústní koutky), případně jiné faktory včetně nedostatku tekutin, které by teoreticky vedly ke zvýšenému obsahu soli ve slinách a potu.

Slaná pachuť v ústech může být rovněž dozvukem konzumace některých aromatických jídel (koření), požívání alkoholu, kouření tabáku nebo užívání drog. Ovšem pachuť v ústech nemusí mít tyto zdůvodnitelné příčiny. Může se jednat o příznaky některé nemoci, nákazy, otravy nebo jiných nežádoucích změn v organismu.

Člověk může v ústech pociťovat různé chutě, nejen slané. Nemá-li slaná pachuť příčinu v konzumaci léků či jídla, může jít o zdravotní problém. Jestliže jste si tedy jistí, že za vaše problémy nemůže například cibule, česnek či šalotka, které mohou způsobit slanou pachuť v ústech, poraďte se se svým lékařem.

Slaná pachuť v ústech se projevuje nepříjemným slaným pocitem v dutině ústní a na rtech.

Zdroj: Slano v ústech

V diskuzi PORUCHY JAZYKA se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ivana Králová.

Můj 75letý otec má tmavě červený jazyk a neustále ho samovolně vyplazuje aniž by to sám registroval.Mate s tím někdo nějakou zkušenost?

  • Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Miluska.
  • Dobry den nema někdo zkušenost,co je přičinou Fialoveho jazyka,navic mam v něm mravence Jako lehke brněni a necitim žadnou chuť A nachlazeny nejsem.
  • Dekuji za vaše odpovědi ,je mi 57let.
  • Zdroj: diskuze Poruchy jazyka
Zajímavé:  Lehká Forma Autismu Příznaky?

Máte v ústech slanou pachuť, aniž byste něco slaného jedli, a nemůžete se jí zbavit? Na vině mohou být některé nemoci ledvin či močových cest. Zaměřte se proto na to, jestli u sebe nepozorujete i další příznaky problémů s těmito orgány, a pokud ano, je na místě urychleně vyhledat lékaře.

Slaná chuť v ústech může souviset také s nedostatečným pitným režimem a někdy jde o průvodní jev užívání některých léků. Jestliže nějaké užíváte a pociťujete v ústech slanost, informujte se u lékaře, který vám léky předepsal.

Slanost v ústech způsobuje i nedostatek některých vitamínů a minerálů. Vzácně jsou poruchy chuti způsobené poruchou nervového zásobení ústní dutiny.

Zdroj: Slaný pocit v puse

V diskuzi LUPÉNKA (PSORIÁZA) A LÉČBA POMOCÍ PŘÍRODNÍCH LÁTEK. NOVÉ VĚDECKÉ ZJIŠTĚNÍ. se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Ditunka.

podívej se na www.bolestikloubu.cz, tam je seznam pracovišť, kde se biologická léčba provádí.

Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Josef.

dobry vecer mam lupenku na leve ruce na dlani vyskousel sem vsechny pripravky nic stoho nepomaha skousel sem more slana voda mi pomohla jen nacas potom dovolena skoncila a zase se to vratilo da se sehnat nekde morska sul a jak to funguje dekuji za jakoukoliv radu.zpozdravem pan josef.

Zdroj: diskuze Re: Lupénka (psoriáza) a léčba pomocí přírodních látek. Nové vědecké zjištění.

Slanost v ústech u dětí může být způsobena špatnou skladbou potravin. V dětském věku by dítě mělo minimálně konzumovat uzeniny, které jsou přesolené a dětem škodí. Další možností slané chuti v ústech u dítěte může být zvracení. Slaná pachuť v ústech u dětí vzniká rovněž po antibiotikách.

Zdroj: Slano v ústech

V diskuzi WWW.ČÍM ZVÝŠIT CHUŤ K JÍDLU se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Anna Řezníková.

Manžel má rakovinu prostaty. Chodil na chemoterapii a teď mu dávají radioaktivní injekce, protože má poškozené i kosti. Byl nemocný s chřipkou, ale tři dny co snědl to zvrátil. Zhubl o čtyři kila a nemá vůbec potřebu jíst. Nevím co mu uvařit a nebo podat, aby měl chuť k jídlu.

Děkuji za odpověď

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a bude moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Www.čím zvýšit chuť k jídlu

V případě nechutenství si můžete pomoci i tím, že do svého jídelníčku zařadíte jídla, která chuť k jídlu povzbuzují a podporují. Může jít třeba o kyselé mléko, jogurt, žaludeční čaje.

Potraviny, které povzbuzují chuť k jídlu:

  • pomeranče – stimulují produkci trávicích enzymů, zlepšují trávení a podporují apetit;
  • grepy – tonizují žaludek a zvyšují chuť k jídlu;
  • jablka – podporují produkci enzymu pepsinu v žaludku, který se podílí na štěpení bílkovin;
  • česnek – podporuje trávení a chuť k jídlu.

Zdroj: Chuť k jídlu

V diskuzi VÝBORNÁ CHUŤ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Anett.

zelenou kávu jsem začala pít před x měsíci. Dělala jsem si dost silnou klasickou kávu a pak jsem se na netu dočetla, že zelená obsahuje více kofeinu, tak jsem ji vyzkoušela. Zaujala mě její zvláštní chuť, spíše připomínající čaj. Po šálku kávy jsem se cítila plná energie. Od té doby piji už jen zelenou kávu.

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a bude moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Výborná chuť

Pocit slanosti v ústech u dětí může být způsoben špatnou skladbou potravin. V dětském věku by dítě mělo minimálně konzumovat uzeniny, které jsou přesolené a dětem škodí. Další možností slané chuti v ústech u dítěte může být zvracení. Slaná pachuť v ústech u dětí vzniká rovněž po antibiotikách.

Zdroj: Slaný pocit v puse

V diskuzi BOLEST JATER se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Stanislava Mašková.

Dobrý den, mám zvětšená játra a bolí mi při zmačknutí břicha, Mám divnou chuť v puse. Děkuji za radu

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a bude moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Bolest jater

Nezvladatelnými chutěmi tělo naznačuje, že něco není v pořádku. Obvykle jde o výsledek akutního nedostatku nějaké konkrétní látky, kterou organismus potřebuje.

Neustálá chuť k jídlu může být výsledkem psychického vypětí, negativních pocitů či únavy. Tento typ reakce je velmi nebezpečný.

Pokud se člověk naučí reagovat na stresové situace zvýšenou konzumací, obvykle kaloricky velmi vydatného jídla, z dlouhodobého hlediska se tak vystavuje riziku obezity a všem zdravotním důsledkům, které z ní plynou.

Chuť na sladké ve většině případů způsobuje psychika, která je závislá na serotoninu. Konzumace sladkého dokáže nárazově prudce zvednout hladinu serotoninu, což je také důvod, proč se po jeho konzumaci cítíte tak dobře.

Pokud jste v depresi nebo se cítíte vyčerpaní, vaše tělo reaguje tímto konkrétním typem chuti. Chutí na sladké také reaguje na nízkou hladinu krevního cukru. Sladká jídla dokážou krevní cukr pozvednout velmi rychle, i když na velmi krátkou dobu.

Jinak je to s čokoládou. Ta je pro mnoho lidí spojená s pozitivními emocemi a přestavuje prostředek k úniku z každodenního tlaku. Kromě toho je dokonalým spojením cukru a tuku, takže po ní řada lidí sáhne v případě, že se cítí zcela vyčerpáni.

U žen může být chuť na čokoládu spojená i s nedostatkem hořčíku, mědi a železa, často také s premenstruačním syndromem.

Chutí na výrazně slaná jídla vám tělo naznačuje, že by potřebovalo mnohem víc vody. Sůl reguluje množství vody v těle, a pokud se začíná projevovat dehydratace, sůl zadržuje vodu a tělo si tak snaží udržet alespoň ty zásoby tekutin, které už má.

Až příště pocítíte nutkání dát si dvojitou porci hranolků, vypijte místo toho raději sklenici vody. Chuť na slané je také projevem deficitu minerálů. Sodík zvyšuje vylučování vápníku a tělo tak má pocit, že problém s jeho nedostatkem byl odstraněn.

Při akutní chuti na slané vám pomůže kousek celeru nebo okurky, které vašemu tělu dodají sodík.

Pokud nemáte chuť na nic jiného než na maso, jde pravděpodobně o známku nedostatku vitamínu B12, tuku nebo železa.

Chuť na těstoviny či na pečivo je důsledkem příliš malého přísunu kalorií. Touhou po sacharidech tělo signalizuje nedostatek energetického paliva a nutnost jeho doplnění.

Prázdné kalorie, jako jsou například sladká jídla, však problém nevyřeší. Soustřeďte se raději na kvalitní potraviny, které vám dodají energii a přitom se nepromění na tukové zásoby.

Jezte víc bílkovin, jídel bohatých na vlákninu, čerstvou zeleninu a ovoce.

Zdroj: Chuť k jídlu

V naší poradně s názvem PLÍSEŇ NEHTŮ se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Petra.

Dobrý den, cca 1,5 měsíce jsem užívala Terbinafin actavis.Projevily se u mne nežádoucí účinky,vysoké jaterní testy,zavrate, průjem a přestala jsem cítit chuť jídla v ústech. Teď již 14 snímek neberu, jaterní testy jsou stále vyšší ale hlavně necítím pořád tu chuť. Můžete mě prosím napsat, kdy cca může dojít ke zlepseni? Děkuji

  1. Petra
  2. Svou reakci k tomuto příspěvku přidal uživatel Cempírek.

Až osm týdnů trvá než zmizí tyto nežádoucí účinky Terbinafinu. Nezoufejte, vše se vrátí do normálu, jen musíte být trpělivá.

  • Zdraví Cempírek!
  • Zdroj: diskuze Jak se zbavit plísně nehtů na nohou
Zajímavé:  Cushingův syndrom - vše o zdraví

Škrob, který je obsažen v bramborách, potlačuje chuť k jídlu. V bramborech je obsažen přírodní rezistentní škrob, který má podobné účinky jako vláknina. Brambory pomohou cítit se sytě, hlavně vařené a pak ochlazené. Jako neúčinnější, nikoliv nejzdravější, jídlo, které potlačuje hlad, by se dal označit bramborový salát. 

Zdroj: Potraviny, které snižují chuť k jídlu

V diskuzi ENERGIE se k tomuto tématu vyjádřil uživatel Katka.

Tak o žvýkacích tabletách jsem neslyšela. Jsou dobré na chuť?

Na tento příspěvěk jestě nikdo nereagoval. Chcete se k němu vyjádřit? Klikněte na tlačítko a bude moci vložit svůj komentář.

Zdroj: diskuze Energie

Pravdou je, že mnoho druhů potravin může omezit chuť k jídlu, ale to neznamená, že se po nich hubne. Právě umírněnost v jídle je opravdu klíčem ke štíhlé postavě. Mluvíme-li o potravinách, které potlačují hlad, tak hovoříme o potravinách, které mohou zasytit i v menších porcích.

Je pravda, že každý příjem potravy odstraní pocit hladu, ale na druhou stranu ne všechny potraviny jsou pro hubnutí dobré. Potraviny potlačující chuť k jídlu, mají vysoký obsah vlákniny a některý druh škrobu. Zejména vláknina umožní cítit dříve pocit nasycení, protože nemůže být strávena.

Mezi potraviny zabraňující chuti k jídlu patří potraviny bohaté na vlákninu, jako je ovoce a zelenina, jenže tyto potraviny jsou dost často přehlíženy.

Proto, hledáte-li potraviny, které potlačují chuť k jídlu, tak byste měli vybírat brambory, fazole, čočku, hrách a listovou zeleninu. 

Zdroj: Potraviny, které snižují chuť k jídlu

Mastná chuť v ústech může být příznakem těchto onemocnění:

  • Překyselení,
  • Refluxní choroba jícnu GERD,
  • Infekce horních cest dýchacích,
  • Zánět dutin,
  • Jaterní poruchy,
  • Nemoci zubů,
  • Hormonální poruchy,
  • Užívání některých léků,
  • Psychologické poruchy.

Bohužel někdy se stává, že jde o tak zvanou idiopatickou pachuť, což znamená, že mastná chuť je bez zjevné patologické příčiny.

Zdroj: Mastná pachuť v ústech

  • botanický název: Cornus officinalis
  • čínský název: shanzhuyu
  • užívaná část: plody
  • chuť: kyselá
  • povaha: teplá
  • podporuje: ledviny

Zdroj: Potraviny posilující ledviny

  • botanický název: Juglans regia
  • čínský název: hutaoren
  • chuť: sladká
  • povaha: teplá
  • ovlivňují: ledviny

Zdroj: Potraviny posilující ledviny

Jak to vypadá, když chuť vypoví službu?

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Rádi si pochutnáte na něčem dobrém? Někteří lidé to štěstí nemají. Existují poruchy vnímání chuti, kdy můžete v ústech cítit pachuť soli či kovu nebo také vůbec nic. Jak a proč se projevují a dá se s nimi něco dělat?

Chuť je jedním z pěti smyslů a její narušení mívá na běžný život velký dopad. Zdravý smysl totiž motivuje k jídlu a chrání před pozřením zkažených pokrmů či nápojů, takže jeho poškození může být nebezpečné.

Člověk rozeznává pět chutí: sladkou, kyselou, hořkou, slanou a umami. „Někdy se jich uvádí i šest a místo umami se zahrnuje pálivá a trpká,“ informuje MUDr. David Frej z pražského Centra funkční a holistické medicíny. Nevíte, co je to chuť umami? Specifické receptory v ústech byly objeveny teprve v roce 2000.

„Tuto chuť má kyselina glutamová a její soli glutamáty, které jsou známé jako nezdravé zvýrazňovače chuti. Kyselina glutamová je ale přirozeně obsažena například v sušených rajčatech, houbách, parmazánu, lahůdkovém droždí nebo v mateřském mléce,“ vysvětluje biochemička Michaela Bebová. Co je příčinou smyslových problémů s chutí a jak se léčí?

Foto: Michal Kowalski, Shutterstock.com

Ztráta chuti může být pro člověka docela ohrožující – klidně sní něco závadného

K vnímání chuti přispívá i vůně, protože chuť a čich jsou provázané. Jen si vybavte, jak často pořádně necítíte, co jíte, když máte rýmu. Proto není neobvyklé, že ztráta chuti bývá zaměňována za ztrátu čichu. Jak ale vlastně dojde k tomu, že necítíte chuť? Někteří lidé mají tu smůlu, že se s poruchou narodí, jiným se rozvine po zranění nebo nemoci.

Mezi hlavní příčiny změn chuťového vnímání, případně úplné ztráty chuti, patří infekce horních cest dýchacích nebo středního ucha, nákaza covidem-19, ozařování při rakovině hlavy a krku, působení chemických látek (alkohol) nebo některých léků (antibiotika, antihistaminika) a různá neurologická onemocnění (mrtvice, alzheimer, parkinson, roztroušená skleróza, zánět mozku). Objevuje se při cukrovce, po zranění hlavy, operacích nosu, krku a zubů. „Ztrátu chuti může způsobit i nedostatek zinku, který souvisí s nedostatkem vitaminu A,“ doplňuje David Frej. Roli hraje také stárnutí – i chuťové buňky ztrácejí kondici.

Problém je složitější a odborníci obecně rozlišují více stupňů ztráty chuti. Nejedná se o nechutenství, kdy postižený rozpoznává chuť jídla, ale z různých důvodů po něm netouží. Jde o skutečnou poruchu smyslového vnímání.

Rozlišujeme ale tři poruchy, a to dysguezii, hypoguezii a aguezii. Při první je v ústech cítit pachuť soli nebo kovu a bývá doprovázena syndromem pálení jazyka či celých úst.

Při druhé zmíněné je chuť oslabena a při třetí zmíněné je chuť zcela utlumena.

Foto: Estrada Anton, Shutterstock.com

Někdo se s poruchou chuti už narodí, jinému ji způsobí zranění anebo nemoc

Poruchy chuti má na starosti lékař na ORL (ušní, nosní, krční). Ten pomocí speciálních testů určí, o jakou poruchu se jedná a jak závažná je. Na co se připravit? Můžete být požádáni, abyste popisovali a porovnávali chutě různých látek nebo určili rozdíly mezi různými koncentracemi zdravotně nezávadných chemikálií.

Lékař vyšetří uši, nos a hrdlo, vyptá se vás na anamnézu a návyky ústní hygieny. Léčba se odvíjí od původce poruchy: je-li příčinou lék, přestanete jej užívat, když infekce dýchacích cest, začne se léčit. A pokud má lékař podezření na jiné zdravotní obtíže, pošle vás za dalším specialistou. Někdy se chuť vrátí i spontánně, bez jakékoliv léčby.

Pokud máte pocit, že ztrácíte schopnost vychutnat jídlo, nemusíte hned běžet za doktorem. Nejprve zkuste pokrmy lépe dochutit, případně začít léčit rýmu.

„Je také nutné se věnovat ústní hygieně, protože zánět dásní či parodontitidu může doprovázet právě ztráta chuti k jídlu,“ upozorňuje David Frej. Je tedy důležité si správně čistit zuby, mezizubní prostory i jazyk.

Jestliže se stav nelepší a přetrvává déle než několik dní, navštivte praktika a poraďte se s ním o dalším postupu.

  • Popis – Ztráta (ageuzie) či porucha chuti (dysgeuzie či hypogeuzie) je smyslová porucha, při které člověk vnímá chuť jídla špatně, jinak, či dokonce vůbec. Nejedná se o nechutenství.
  • Příznaky – Kovová chuť v ústech doprovázená pálením, zhoršené či zcela zaniklé vnímání chuti pokrmů a nápojů.
  • Léčba – Porucha může být vrozená či získaná nemocí, operací či úrazem – podle příčiny se řídí i léčba. Někdy problém odezní sám.
  • Prevence – Správná ústní hygiena, léčba rýmy a vhodná terapie nemoci, která potíže způsobila.

Víte, jak se provádí pořádná jógová očista jazyka džihva dhauti?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector