Slzení očí – Vše o zdraví

Slzení očí - Vše o zdraví

Nadměrné slzení očí (epifora) je onemocnění, při kterém nedochází k normálnímu odvádění slz a ty tak mohou vytékat z oka na tvář. Příčinou je nejčastěji nadměrná tvorba slz nebo ucpané odvodné slzné cesty (slzovod – ductus nasolacrimalis či slzné kanálky v oku – canaliculi lacrimales).

Slzy jsou velice důležité, protože tvoří součást ochranného slzného filmu na povrchu oka, který chrání oko před infekcí a podílí se také na zachování ostrosti zraku. Nicméně pokud oko nadměrně slzí, dochází ke zhoršení zraku (rozmazané vidění), což například zvyšuje riziko nehody při řízení motorových vozidel.

Slzení očí postihuje osoby bez rozdílu věku, ale nejčastěji se vyskytuje u dětí mladších 1 roku a u osob starších 60 let. Může postihnout jedno nebo obě oči současně.

Naštěstí lze většinou slzení očí poměrně dobře a účinně léčit.

Příčiny

V zásadě existují dvě hlavní příčiny nadměrného slzení očí, a to ucpání nebo stenóza (zúžení) odvodných slzných cest a nadměrná produkce slz.

Ucpání nebo stenóza odvodných slzných cest

Někteří novorozenci se rodí s nedostatečně vyvinutými odvodnými slznými cestami a mají několik prvních týdnů po narození „vodnaté oči“, než se jim tyto cesty dovyvinou.

U dospělých a starších dětí je nejčastější příčinou ucpání nebo zúžení slzovodů nebo slzných kanálků v oku v důsledku otoků či zánětu.

Při ucpání či stenóze odvodných slzných cest slzy neodtékají, ale hromadí se v slzném váčku ve vnitřním koutku oka. To vede nejen k výtoku vodnatého sekretu z očí, ale také ke zvýšení rizika infekce a zánětu.

Při častých zánětech oka a očních víček může také dojít ke zúžení či zablokování drobných slzných kanálků uvnitř oka (canaliculi lacrimales), v důsledku otoku nebo pozánětlivých změn (zjizvení).

Nadměrná tvorba slz

Podrážděné oči tvoří více slz než normálně, protože tělo se snaží odplavit z oka škodlivé látky nebo cizí tělesa.

Mezi stavy a látky, které způsobují podráždění očí a zvýšenou tvorbu slz, mimo jiné, patří:

  • některé chemické látky, jako je kouř nebo výpary při krájení cibule
  • infekční konjunktivitida (infekční zánět spojivek)
  • alergický zánět spojivek (alergická konjunktivitida)
  • poranění oka, jako jsou například poškrábání nebo podráždění rohovky, cizí těleso nebo smítko prachu v oku, apod.
  • trichiáza, což je onemocnění, kdy řasy rostou směrem dovnitř
  • ektropion – stav, kdy se okraj dolního víčka vytáčí směrem ven

Někteří lidé tvoří slzy s vysokým obsahem tuků (lipidů). Vysoký obsah tuků často brání rovnoměrnému roztírání slzného filmu po povrchu oka, na kterém pak zůstávají „suchá“ místa, která se snadno podráždí a oko pak začne tvořit více slz.

Ostatní příčiny

Existuje celá řada dalších příčin nadměrného slzení očí.

Slzení očí - Vše o zdraví

Nejčastější příčinou slzení očí je ucpání odvodných slzných kanálků. Slzy se pak hromadí v oku a nemohou odtékat.

Mezi ty nejčastější, mimo jiné,patří:

  • Keratitida (zánět rohovky)
  • Rohovkový vřed (ulcus corneae), což je defekt rohovky (vzniklý „otevřeným“ poraněním nebo jiným narušením její struktury), do kterého se dostanou mikroorganizmy a vyvolají zánět rohovky
  • Ječné nebo vlčí zrno, což jsou bulky, které vznikají na okrajích očního víčka při ucpání mazových nebo hlenových žlázek
  • Bellova obrna (paréza VII. hlavového nervu – nervus facialis), která se, mimo jiné, projevuje poklesem očního víčka a koutku úst na postižené straně obličeje, což vede k vysychání slzného filmu a podráždění rohovky, na což tělo reaguje nadměrnou tvorbou slz
  • Syndrom suchého oka
  • Alergie, včetně sezónní pylové alergie (senné rýmy)
  • Ucpání či jiná onemocnění Meibomských žlázek na očních víčkách
  • Nežádoucí účinky některých léků

Léčba

  • Léčba nadměrného slzení očí závisí na příčině a závažnosti problému.
  • V případě, že jsou potíže pacienta jen mírné, lékaři často jen sledují další vývoj situace a doporučí vhodné změny životního stylu.
  • Další možnosti léčby závisí na vyvolávající příčině nadměrného slzení:
  • Podráždění: pokud oko nadměrně slzí z důvodu infekční konjunktivitidy (infekční zánět rohovky), lékaři většinou doporučí týden s léčbou vyčkat, a pokud se stav pacienta nezlepší, nasazuje se antibiotická léčba.
  • Trichiáza: v případě, že jsou potíže s nadměrným slzením oka vyvolané dovnitř rostoucími řasami nebo cizím tělesem v oku, oční lékař provede jejich odstranění.
  • Ektropion: při tomto onemocnění se dolní oční víčko otočí směrem ven a v případě, že to způsobuje závažnější problémy s vysycháním oka nebo nadměrným slzením, provádí se operace, při které se „přitáhne“ a dopne šlacha držící dolní víčko ve správné poloze.
  • Ucpané odvodné slzné cesty: v případě ucpaného slzovodu, který odvádí slzy ze slzného váčku oka do dutiny nosní, lékaři pacientovi operativně vytvoří nový kanálek ze slzného váčku do nosu, kudy slzy mohou odtékat. Tato operace se jmenuje dakryocystorinostomie (DCRS) a provádí se dnes nejčastěji endoskopicky, jako takzvaná endoskopická endonazální dakryocystorinostomie. Pokud je příčina nadměrného slzení v ucpaných nebo zúžených odvodných slzných kanálcích v oku (canaliculi lacrimales), oční lékař se pokusí s pomocí speciální sondy tyto kanálky rozšířit. Při úplném zablokování těchto kanálků je někdy nutné provést operační zákrok na jejich zprůchodnění.

Nadměrné slzení očí u dětí a novorozenců

U novorozenců se nadměrné slzení očí často samo upraví během několika týdnů po porodu, kdy ještě dochází k dokončení vývoje odvodných slzných cest.

Dětem někdy teče z očí hustší hlenovitý výtok, který může odvodné slzné cesty ucpat. Pokud se tak stane, můžete opatrně hlen z okolí oka a koutků setřít vatičkou namočenou ve sterilní (převařené) vodě.

Slzení očí - Vše o zdraví

U dětí a kojenců často dochází k ucpání odvodných slzných cest hlenem, což může vést k nadměrnému slzení očí.

Převařenou vodu je nutné nechat zchladnout na teplotu lidského těla (37°C) předtím, než jí použijete k odstranění hlenu.

Někdy je možné přebytečné slzy odstranit šetrnou masáží odvodných slzných cest. Ta se provádí jemnými krouživými pohyby palce a ukazováku v místě slzného váčku  (tam, kde kůže vnitřního koutku oka přechází na nos). Důležité je si ruce před takovou masáží pořádně umýt a osušit a provádět tuto masáž velmi šetrně (zbytečně netlačit).

Další možnosti jak zmírnit příznaky nadměrného slzení

Pokud vám nadměrně slzí oči, můžete své potíže zmírnit dodržováním následujících zásad:

  • omezte činnosti, které namáhají oči (čtení, sledování televize nebo práce na počítači)
  • pokud máte potíže se syndromem suchého oka, který způsobuje nadměrné slzení kvůli nerovnoměrnému slznému filmu, můžete si v lékárně koupit umělé slzy a kapat si je do oka podle pokynů lékaře či lékárníka
  • zavřete oči a oční víčka a vnitřní koutky jemně masírujte vlhkým hadříkem. To někdy pomůže uvolnit zablokované odvodné slzné cesty

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud se kromě nadměrného slzení objeví některé z následujících příznaků, je nutné vyhledat pomoc očního lékaře:

  • zhoršení zraku
  • bolest nebo otoky kolem očí
  • pocit cizího tělesa v oku
  • přetrvávající zčervenání oka

Diagnostika

  1. Diagnostikovat nadměrné slzení očí (epifora) je poměrně snadné, protože lékař prostě vidí, že pacient má „oči zalité vodou“.
  2. Zásadní je zjistit příčinu tohoto stavu.

  3. Oční lékař bude s pomocí různých vyšetření zjišťovat, zda je příčinou nadměrného slzení zánět, nádorové onemocnění, entropion (dovnitř podhrnutý okraj nejčastěji dolního očního víčka) nebo ektropion (ven se vyklenující okraj dolního víčka).

  4. S pomocí malé sondy, kterou pacientovi lékaři strkají do oka, se snaží odhalit zablokování nebo stenózu odvodných slzných cest.

  5. K ověření průchodnosti odvodných slzných cest se někdy používá speciální vyšetření, kdy lékaři vstříknout pacientovi do oka tekutinu se speciálním barvivem a pod rentgenem sledují průtok barviva odvodnými slznými cestami.
  6. Toto vyšetření umožňuje přesně lokalizovat místo, kde je stenóza (zúžení) odvodných slzných cest, což je důležité pro případnou operaci.

Co si z článku odnést?

Nadměrné slzení očí je poměrně častým onemocněním. Důvodem je buď nadbytečná tvorba slz nebo zablokování či zúžení odvodných slzných kanálků.

  • S nadměrným slzením očí se často fyziologicky setkáváme u novorozenců, kteří po narození ještě nemají úplně vyvinuty odvodné slzné cesty a trvá několik týdnů, než se tento stav upraví.
  • K nadměrné tvorbě slz často dochází v důsledku podráždění oka cizím tělesem, záněty, špatně rostoucími řasami (trichiáza) nebo při syndromu suchého oka či porušení funkce svalů, které udržují oční víčka ve správné a normální poloze (entropion a ektropion).
  • Léčba nadměrného slzení očí spočívá v léčbě základního onemocnění, které tento problém vyvolalo.
  • Při zánětech se užívají antibiotika, při syndromu suchého oka se do očí kapou například umělé slzy a při stenóze odvodných slzných cest je někdy nutné tento problém odstranit operací.

Jak se zbavit syndromu suchého oka

Odborně se dá syndrom suchého oka definovat jako onemocnění slz a povrchu oka, které vede v příznakům jako je diskomfort, nestabilita slzného filmu, narušené vidění a potenciální poškození povrchu oka.

Slzy se tvoří ve slzních žlázách a děje se tak automaticky na základě reflexů při mrkaní, bez toho abychom si to uvědomovali nebo nějakým způsobem ovlivňovali. Odtok slz zajišťuje systém slzného kanálku, slzného vaku a slzovodu a za normálních podmínek je tvorba slz a jejich odtok v rovnováze. Slzy tvoří na povrchu oka tzv. slzní film, který se skládá ze tří vrstev.

Díky spodní vrstvě, mucínové, slzní film přilne na povrch oka. Střední vrstva, vodní, je ta největší a jejím úkolem je zvlhčovat a vyživovat rohovku. Nejsvrchnější vrstvu tvoří lipidy a jsou tam na ochranu vodní vrstvy, brání totiž odpařování.

Slzní film se nám tvoří kvůli čištění oka, zvlhčování, které potřebujeme na ostré vidění, výživě rohovky a také tvoří prvotní antibakteriální ochranu oka.

Zajímavé:  Příznaky Těhotenství Paleni Pochvy?

Slzení očí - Vše o zdraví Příznaky suchých očí

Když pociťujete při práci na počítači potíže se zrakem, možná vás ani nenapadne, že by mohlo jít o syndrom suchého oka a jeho příznaky. Typické projevy jsou řezání a pálení oka, pocit cizího předmětu, svědění oka, únava očí a zarudnutí.

Také můžete mít pocit, že máte problém zaostřit. Paradoxně suché oči hodně slzí a to hlavně při pobytu v klimatizované nebo zakouřené místnosti, větrnosti na horách, při dlouhém čtení, koukání na obrazovku a s přibývajícím věkem.

Úleva přichází, když zavřete oči a necháte je odpočinout. Při zhoršení příznaků, kdy se netvoří absolutně žádné slzy nebo je slzní film úplně nefunkční, mluvíme o těžkém syndromu suchého oka.

Člověk pociťuje světloplachost, zhoršené vidění a při dlouhodobé únavě očí při syndromu suchého oka i bolest hlavy.

Příčiny, proč slzní film nechrání oko:

1) Poškozená vodní nebo lipidová vrstva slzného filmu: jak je rozeznat? Lidi s narušenou lipidovou vrstvou pociťují největší potíže hlavně ráno na rozdíl od lidí s narušenou vodní vrstvou, kterým se příznaky zhoršují večer.

2) Nošení kontaktních čoček: i když je v některých situacích pohodlné mít kontaktní čočky místo brýlí, čočky brání toku slz a rozprostření slzného filmu po celém povrchu oka. Naštěstí existují kapky do očí, které jsou bez konzervantů a mohou se používat i při nošení kontaktních čoček.

3) Pobyt v místnosti, kde je klimatizace, topení, smog, cigaretový kouř může slzní film narušit a zvýšit odpařování vodní vrstvy.

4) Dlouhé koukání na obrazovku: tato příčina syndromu suchého oka je typická nejen pro lidi pracujících s počítačem ale také pro každého, kdo kráčí s dobou a využívá technologie jako mobilní telefon, tablet, elektronické knihy, monitor, televize a další.

Nejen že vyzařují modré světlo ve větší nebo menší míře, ale také při čtení a soustředění zapomínáme mrkat. Tím se zvyšuje odpařování slz a snižuje jejich tvorba.

Mrkání je banalita, kterou si ani neuvědomuje, ale je nezbytná pro rozprostření slzného filmu, odtok slz a obnovu molekul, které zajišťují vidění.

5) Snížená tvorba slz věkem: suché oko je typické pro vyšší věk a časem se příznaky prohlubují. Jde o věkovou skupinu starší 40 let, kdy začíná klesat tvorba pohlavních hormonů, jak u žen tak i u mužů.

6) Užívání některých léků: i léky, které na první pohled se zrakem nesouvisí, mohou ovlivňovat tvorbu slz a složení slzného filmu. Jde o některé léky na vysoký krevní tlak, léky na deprese a úzkost, léky na alergii také konzervační látky při dlouhodobém používání některých očních kapek.

7) Onemocnění oka a chirurgické zákroky: porucha tvorby slz se vyskytují při poruchách mrkání, různých typech zánětů a virové infekce, souvislost má také syndrom suchého oka a laserová operace. Po operaci je tedy nezbytné aplikovat umělé slzy a vyčkat, až se oko úplně zregeneruje.

8) Celkové onemocnění: suché oko a nedostatečná kvalita slzného filmu se může objevit při onemocnění štítné žlázy, při cukrovce, alkoholismu, a různých autoimunitní onemocnění.

Slzení očí - Vše o zdraví Test na suché oko

Pokud se vám syndrom suchého oka nedaří dostat pod kontrolu, je vhodné navštívit očního lékaře.

Nejdříve mu popíšete příznaky a pak vám může udělat i diagnostický test na suché oko, Schirmerův test. Ten se provádí pomocí malého proužku filtračního papíru, zasunutého pod víčko.

Hodnotí se tím kvalita vodní vrstvy a také reflexní tvorba slz podle počtu milimetrů zvlhčeného papíru.

Další test se provádí tzv. štěrbinovou lampou, speciálním mikroskopem, která sleduje stabilitu slzného filmu.

Na základě vyšetření vám doporučí i vhodné oční kapky.

Slzení očí - Vše o zdraví Léčba suchého oka spočívá v aplikaci očních kapek

Když pociťujete oční diskomfort, řešením je aplikace očních kapek se zvlhčujícím účinkem. Na trhu jich je nepřeberné množství a někdy trvá i delší dobu, než objevíte ty pravé, nejvíce vyhovující. Jak si tedy vybrat ty správné kapky na syndrom suchého oka?

1) S konzervanty nebo bez konzervantů: konzervační látky prodlužují trvanlivost kapek a tím i dobu použití. Na opačnou stranu, při častém používání syndrom suchého oka mohou zhoršovat.

Kapky s konzervanty jsou vhodné pro toho, kdo používá kapky jednou za čas a nechce si každý měsíc kupovat nové balení. Pokud potřebujete použít kapky několikrát denně, zvolte variantu bez konzervantů.

Aby i kapky bez konzervantů vydrželi 6 měsíců po otevření, balí se do jednorázových obalů alebo speciálních obalů bez přístupu vzduchu.

2) Viskózní nebo méně viskózní: nízká viskozita vyžaduje kapání někdy i po hodinách, ale nemají vliv na vidění. Naopak viskóznější (hustší) kapky stačí aplikovat 4x denně. Nejvíce viskózní jsou oční gely, které stačí použít jednou denně ale s tím, že po aplikaci je vidění chvíli rozostřené. Z toho důvodu se oční gely aplikují na noc.

3) Možnost používat při nošení kontaktních čoček: některé oční kapky obsahují již zmíněné konzervanty, které nejsou vhodné pro povrch kontaktních čoček. Pro nositele se proto doporučuji oční kapky bez konzervantů. Vhodné jsou kapky s nízkou nebo střední viskozitou.

4) Stádium syndromu suchého oka, které vám diagnostikuje lékař:

  • I. stádium (mírné): kapky nízké viskozity, které obsahuji PVA (polyvinylalkohol) ,PVP (povidon) nebo hypromelózu.
  • II stádium (střední): kapky nízké viskozity, které obsahuji PVA (polyvinylalkohol) ,PVP (povidon) nebo hypromelózu, bez obsahu konzervačních látek.
  • III stádium (pokročilé): kapky vyšší viskozity, které obsahují hypromelózu nebo karbomer (gelové formy umělých slz), deriváty kyseliny hyalurónové, s nízkou koncentrací konzervačních látek.
  • IV. stádium (těžké): vysoko viskózní kapky, karbomery ve formě očního gelu, kombinace karbomerů a PVP, PVA bez konzervačních látek.

Kromě očních přípravků, tzv. oftalmologik, je stejně důležité vyhýbat se přetopeným místům, místnostem s cigaretovým kouřem nebo prašném prostředí. K zlepšení potíží pomáhá také úprava návyků. Dbejte tedy na dostatečný spánek, rozumné nošení kontaktních čoček a celém dni stráveném za počítačem nechte večer oči odpočinout a místo televize vyražte raději na procházku.

Strašák jménem pálení očí

Pocity svědění či nepříjemného pálení a vysychání očí můžou mít různé příčiny. Na červeném bělmu očí lze vidět drobné žilky a světlo vše navíc zhoršuje. Nejde o žádnou banální potíž – časté pálení očí velmi ztěžuje každodenní činnosti, snižuje pracovní výkony a celkově zhoršuje kvalitu života. 

Navíc jsou zarudlé oči nevzhledné. Nicméně snaha o zakrytí unaveného pohledu, skleněných očí a mhouření make-upem naopak dráždí oči ještě víc

Mnoho lidí volí nejpohodlnější řešení – kapky na suché oči. Ty ale zase léčí pouze příznaky, nikoli samotnou příčinu červených očí, a navíc je lze užívat pouze omezenou dobu. 

Co tedy způsobuje pálení očí a jak se můžete tohoto problému zbavit jednou provždy?     

Potíže můžou být způsobeny nedostatečnou tvorbou nebo rychlejším odpařováním slz. V první řadě je proto potřeba zjistit příčinu pálení očí, kterých je celá řada. Když oko vysychá, dochází k jeho podráždění a organizmus reaguje zvýšeným prokrvením očí.

Slzení očí - Vše o zdraví

Mezi nejčastější důvody patří:

  • Alergie:  Častou příčinou pálení očí je alergie. Tato nejrozšířenější civilizační nemoc bývá doprovázená rýmou a v případě dlouhodobých potíží je vhodné ji léčit. Jestli trpíte alergiemi, dbejte doma na zdravý a čistý vzduch, ten zajistíte například pomocí čističky vzduchu. Oteklé oči u dětí můžou znamenat vážnější alergickou reakci. V takovém případě se poraďte s lékařem. 
  • Infekce a záněty: Zarudlé oči jsou v případě zánětu doprovázené bolestí a štípáním očí. Bakteriální infekci poznáte podle hnisavých příznaků – v takovém případě vám doktor předepíše antibiotika. 
  • Jiná nemoc: Podrážděné oči můžou být doprovodným symptomem jiného onemocnění, například cukrovky. Jestli trpíte nějakou chronickou nemocí, poraďte se se svým doktorem, zda červené oteklé oči můžou být způsobené léčbou anebo samotnou nemocí.
  • Mechanické podráždění: Poranění rohovky anebo přítomnost cizího tělesa může způsobit nadměrné slzení očí, ale i suchost oka. V takovém případě zkuste cizí těleso odstranit výplachem. Jestli to nezvládnete anebo je zasažená i rohovka, obraťte se na doktora.
  • Nedostatečný či nekvalitní spánek: Únava způsobuje nejen pálení očí, ale celou řadu zdravotních potíží, a proto kvalitní spánek nepodceňujte – dopřejte si každý den alespoň 7 hodin spánku bez světelného či zvukového rušení. Vylepšíte si tak celkovou kondici a zbavíte se červených očí po ránu.
  • Nošení kontaktních čoček: Jestli pozorujete oteklé oči v souvislosti s přechodem na kontaktní čočky, příčina je jasná – zkuste používat jemnější fyziologický roztok. Jestli ani to na svědění oka nezabere, měli byste zvážit brýle anebo operaci. 
  • Nevhodné prostředí: Zejména zakouřené, klimatizované, suché a prašné prostředí zhoršuje stav oka. Mnoho lidí ani netuší, že si syndrom suchého oka způsobují právě nedostatečně vlhkým či prašným vzduchem v domácnosti. 
  • Sledování monitorů: Televize, mobil či počítač jsou nedílnou součástí našich životů, ale dbejte vždy na umírněnost. Většina moderních přístrojů dnes sice nabízí filtr modrého světla, ale vaše oči a zrak ohrožuje i nízká frekvence mrkání, která je pro sledování monitorů příznačná. Právě mrkání pomáhá udržovat naše oči vlhké.
  • Nevyvážená strava: Nedostatečný příjem vitamínu A je příčinou řady problémů se zrakem a v nejhorších případech může vést až k částečné či úplné slepotě. 

Ať už je příčina vašich zarudlých očí jakákoli, musíte svému organizmu pomoct vytvořit stabilní a rovnoměrný slzný film na povrchu oka. To je důležité nejen jako řešení stávajícího problému, ale i jako prevence vzniku syndromu suchého oka.

Vůbec nejdůležitější je v případě podrážděných očí udržovat neprašné a dostatečně vlhké prostředí. Pyl a drobné částice ve vzduchu způsobují podráždění sliznic, a to nejen očních. Vystavování se těmto vlivům může navíc vést k a mnohdy rozvoji alergiíastmatu.

Zajímavé:  Léky Po Datu Spotřeby?

Ani důkladný úklid bohužel neodstraní všechny dráždivé mikročástice v domácnosti. Pomoct vám proto může čistička vzduchu, která vaši domácnost zbaví všech zbytkových alergenů a polétavého prachu. Čistička vzduchu navíc zlikviduje i nejrůznější původce onemocnění, nečistoty od domácích zvířat i pach – dokonce i ten cigaretový.

Vyhýbejte se přílišnému stresu, nedostatku spánku a nadměrnému sledování monitorů. Prevenci můžete podpořit i pestrou a zdravou stravou. Je vhodné konzumovat potraviny bohaté na vitamin A, například mrkev, šípky či játra. Dobré jsou také pokrmy s omega 3 mastnými kyselinami, jako jsou vlašské ořechy či ryby.

Na unavené oči může pomoci sáček černého čaje, který namočíte do vroucí vody, necháte lehce oschnout a vlažný na 5 minut přiložíte na víčka.

Když ani tak nic nepomáhá, můžete si krátkodobě od pálení očí ulevit pomocí očních kapek, které oči hydratují a jsou k dispozici bez předpisu v každé lékárně. Ale pozor – kapky proti pálení a slzení očí užívejte pouze doporučenou dobu, kterou naleznete v příbalovém letáku. V opačném případě můžete svůj stav ještě zhoršit.

I když lze většinou suché oči vyléčit svépomocí a správnou životosprávou, u některých doprovodných příznaků zbystřete. Podrážděné oči nepodceňujte, obzvlášť pakliže pozorujete nezvykle červené oči u dětí.

Jestli máte výrazně oteklé oči anebo oční víčka a pociťujete tupou bolest očí, může se jednat o zánět spojivek, který je nutné léčit. V případě, že je zarudnutí a pálení očí doprovázeno nevolností či rozmazaným viděním, s návštěvou pohotovosti neváhejte. Důvodem můžou být různá závažná onemocnění, včetně neurologických.

Zdravotní problém: slzící oči

Když se lidé smějí nebo pláčou, je to úplně normální: slzné kanálky se otevírají a slzy proudí. Začnou-li však vaše oči slzet bez jakékoli zřejmého důvodu, může být příčinou oční vada. Avšak není třeba se obávat, protože tyto problémy se obvykle vyřeší rychle.

Pláč z radosti, vzteku nebo ze zuřivosti, kvůli urážce nebo strachu – to jsou normální lidské reakce. Slzy mají čisticí účinek. Obsahují enzym, který ničí bakterie a brání infekci. Určité výpary, jako výpary, které vystupují z krájené cibule, mohou také způsobovat slzení. Jsou-li však vaše oči uslzené a neexistuje žádný zřejmý důvod proč, pak může být příčina někde jinde.

Jednou z nejčastějších příčin pro slzení očí je zánět spojivek. Je to podráždění nebo infekce spojivky nebo bílé oblasti oka. V takových případech je typickým příznakem kromě slzení očí také výrazně viditelné zarudnutí. Lékaři rozlišují mezi infekčními a neinfekčními formami.

Infekční zánět spojivky způsobují viry nebo bakterie, zatímco mezi neinfekční podráždění spojivky patří alergie, reakce na velmi ostré světlo, cizí částečky nebo chemikálie. V obou případech se naléhavě doporučuje navštívit oftalmologa a popsat mu příznaky.

Okamžitě dostanete termín návštěvy, protože taková nemoc je infekční.

Antibiotika napomáhají léčení bakteriálních infekcí. Jinak obvykle postačí, když se původcům infekce vyhnete. Zvláštní tip: za účelem vysoušení vašich slzících očí byste měli používat buničinu.

Také se doporučuje pravidelné mytí rukou. Tímto způsobem můžete provádět prevenci proti přenášení infekce.

Navíc lidé, kteří byli infikováni, by se měli vyhnout nošení kontaktních čoček; měli by nosit brýle.

Další známou příčinou slzících očí je špatná korekce zrakového problému., který způsobuje, že oko se musí více namáhat, aby vidělo dobře. Optimální a individuálně přizpůsobené brýlové čočky, jako jsou čočky ZEISS Multi Individual 2, mohou hodně pomoci.

Slzení očí také někdy způsobuje špatné složení slzné tekutiny. Kromě velkého obsahu vody naše slzy rovněž obsahují proteiny a ochrannou lipidovou vrstvičku na horním povrchu slzného filmu. V důsledku toho slzný film neulpívá na povrchu oka a stéká dolů. V takovém případě může oftalmolog pomoci předepsáním speciálních kapek.

Dalšími možnými příčinami slzících očí jsou zranění povrchu rohovky způsobená cizími částečkami nebo škrábnutími. V reakci na taková zranění tělo produkuje podstatně více slz.

Někteří lidé také mohou mít víčka, která nejsou ve správné poloze. Odborníci se zmiňují o entropiu, což je vchlípení víčka směrem dolů, nebo ektropiu, což je vychlípení víčka směrem vzhůru.

V závislosti na vážnosti problému se může zvažovat korekční operace.  

Zní to paradoxně, ale oči, které jsou příliš suché, mohou také být příčinou slzení očí. Vysvětlení spočívá v tom, že oči, které byly dlouhou dobu příliš suché, začnou produkovat příliš mnoho slzné tekutiny. Léčení může tento problém odstranit.  

Spustit kontrolu zraku nyní!

Jak si mám dezinfikovat brýle a jak zamezím mlžení brýlí, když nosím roušku? 10 tipů pro zdravé oči Jak můžete zabránit suchým očím a očnímu napětí. Zelený zákal (glaukom) – vše, co potřebujete vědět o druhé nejčastější příčině slepoty Zelený zákal je vážné onemocnění očí, které ovlivňuje nitrooční tlak. Proč by dětské brýle měly zajišťovat tu nejlepší UV ochranu Co by všichni rodiče měli vědět o ochraně dětských očí před škodlivým ultrafialovým zářením (UVR)?

Když nám nadměrně slzí oči

Zdá se vám, že vám oči nadměrně slzí?

Jsou-li vaše oči zarudlé a slzí, příčin může být hned několik. Pokud jsou viníkem vnější iritanty, pak je reakce očí na ně zcela normální.

Slzy totiž oči zklidňují a udržují je dostatečně vlhké. Pokud se dostaneme do prostředí plného prachu a kouře, oči se brání tím, že začnou ve zvýšené míře vylučovat slzy. Co ale dělat v případě, že vám oči slzí neustále – dokonce i tehdy, přejdete-li do jiného prostředí?

Podívejme se na možné příčiny slzení očí a způsoby, jak je řešit.

Příčiny slzících očí 

Jsou-li vaše oči zarudlé a nadměrně slzí, nejčastějším původcem bývá alergie. Nezáleží na tom, že v dětství jste žádnou alergií netrpěli. Naše tělo se s věkem mění a co je v pořádku letos, může být příští rok úplně jinak.

Alergickou reakci může vyvolat i změna ve vašem okolí,

a nemusí se zrovna jednat o přestěhování do oblasti s vysokým výskytem pylu nebo rostlin zvaných ambrózie; příčina může být daleko méně zjevná. Položte si několik otázek:

  • Přestěhovali jste se v nedávné době do nového bytu či domu?
  • Pořídili si vaši přátelé před nedávnem domácí zvířátko?
  • Změnili jste zaměstnání?

Všechny uvedené okolnosti mohou být zdrojem nových látek dráždících oči.

V novém bytě či domě – i když se zdá velmi čistý – se může skrývat něco, co u vás vyvolává nadměrnou tvorbu slz.

Pokud jste nastoupili do nového zaměstnání, v kanceláři vám možná ventilace fouká přímo do obličeje a vysušuje oči; ty pak musí vyvíjet několikanásobné úsilí, aby udržely nutnou hladinu vlhkosti.

Srst a šupinky kůže nového psa nebo kočky vašich přátel se vám mohou dostat do očí, aniž byste navštívili jejich domácnost.

Jestliže vaší situaci neodpovídá ani jedna z výše uvedených možností, je třeba zvážit další možné příčiny slzících očí. Jednou z nich může být i věk.

Léčba slzících očí a co můžete udělat vy

S přibývajícím věkem se kvalita slz postupně snižuje. Slzy jsou totiž mnohem více než pouhá voda. Tělo produkuje směs „namíchanou“ tak, aby očím zajišťovala dostatečné zvlhčení. Pokud ale oči strádají nedostatkem vlhkosti, je možné, že se snaží problém vyřešit nadměrnou tvorbou slz – a proto pak tolik slzí.

Jde-li o chronický stav, lékař vám může nabídnout několik možností léčby. Je velmi důležité jednat.

Příčinou slzících očí může být něco, co lze snadno napravit. Není tedy důvod řešení odkládat. I v případě, že váš stav vyžaduje operaci, jde obvykle o ambulantní zákrok. Věnujte tedy tomuto problému pozornost zavčasu, abyste se mohli i nadále těšit ze života.

Výroky zveřejněné v tomto článku nejsou míněny jako lékařské rady ani nenahrazují doporučení zdravotnických odborníků. Máte-li jakékoli konkrétní dotazy, informujte se u očního specialisty.

Kapky do očí: jak vybrat a na co?

V dnešním světě dostávají oči pořádně zabrat. Neustále koukáme do počítače, na televizi nebo do mobilních telefonů. Do toho na oči působí i další nepříznivé faktory.

Musí se vypořádat s větrem, poletujícím prachem, ostrým sluníčkem a často také s klimatizací. Pokud chcete mít zdravé a odpočaté oči, musíte se o ně správně starat.

Ideální volbou mohou být přírodní kapky do očí, které mají v mnoha případech doslova blahodárné účinky.

Problémy s očima začínají většinou nenápadně a s železnou pravidelností zrovna v tu nejméně vhodnou dobu. Při delší cestě autem se dostaví nepříjemný pocit unavených očí. Vysněnou dovolenou vám zkazí otravné pálení očí, které navíc často doprovází neustálé slzení. Podráždění očí může dokonce vést i k rozmazanému vidění a dalším obtížím.

Přesně v takových situacích se vyplatí mít po ruce oční kapky, které vám bleskově uleví od mnoha zdravotních problémů. Častokrát stačí jediná kapička, aby se oko zvlhčilo, pročistilo a utvořila se na něm spolehlivá ochrana před nežádoucími vlivy.

Správně zvolené oční kapky pomohou i se syndromem suchého oka, zánětem spojivek a dalšími zdravotními komplikacemi. Přírodní kapky založené na naturálních léčivých látkách se navíc skvěle hodí i k dlouhodobé prevenci.

V záplavě různých kapek do očí určitě nepřehlédněte spolehlivý přípravek na přírodní bázi – Oculocin Propo. Volně dostupné kapičky udrží vaše oči v dokonalé kondici i za náročných podmínek.

Populární kapky do očí se hodí k pravidelné hydrataci suchých očí. Pomohou tak při každodenní péči o vaše oči a stanou se rychlou záchranou během dlouhé cesty autem anebo při náročné práci u počítače.

Oculocin Propo oceníte i v dalších situacích. Přírodní látky obsažené v kapkách mají pozitivní vliv také na podrážděné, unavené a zanícené oči. Stačí několik minut od aplikace a už na sobě pocítíte doslova nepopsatelnou úlevu.

Zajímavé:  Počáteční Příznaky Roztroušené Sklerozy?

Výhody kapek Oculocin Propo:

  • Neobsahují antibiotika
  • Neobsahují konzervační látky
  • Nemají vedlejší účinky
  • Neštípou a nepálí
  • Mají dlouhodobý účinek (stačí jedna kapka)

Oční kapky založené na síle přírody

Průmyslově vyráběná antibiotika sice zachránila spoustu lidí, ale někdy je dobré se vrátit zpět ke kořenům, k přírodě. Přesně v tomto duchu se nese poselství kapek do očí Oculocin Propo. Můžete se tak o své zdraví starat přírodní cestou bez průmyslově vyráběných antibiotik a preparátů s konzervanty.

Mezi hlavní léčivé složky patří:

  • Propolis. Úžasný produkt včely medonosné, který přírodním kapkám do očí dodává antibakteriální, antimykotické a regenerační vlastnosti. O blahodárných účincích propolisu se píše už v odborné vědecké práci z roku 1908.
  • Aloe vera. Léčivá rostlina, která se pro své zklidňující a hojivé účinky používá už tisíce let po celém světě. Za unikátní vlastnosti vděčí především přírodním antioxidantům, enzymům a vitamínům A a C.
  • Heřmánek. Další přírodní zázrak, který pomáhá na celou řadu zdravotních problémů. V souvislosti s očima se používá do léčebných produktů pro své protizánětlivé vlastnosti.

Lahvička nebo ampulky?

Klasické balení v lahvičkách asi všichni moc dobře známe. Pro většinu případů se jedná o ideální obal, ale u některých produktů může občas po otevření lahvičky docházet k potenciálním problémům. Může se například snížit účinnost léčivých látek a vzrůst riziko zanesení bakterií do balení.

Přesně z těchto důvodů si můžete pořídit oční kapky Oculocin Propo ve sterilních ampulkách. Balení obsahuje celkem 10 ampulek. Pokaždé si vezmete novou ampulku s objemem 0,5 ml, kterou ihned po otevření spotřebujete. U ostatních dávek zabalených do jednorázových obalů tak nehrozí žádná kontaminace ani zhoršení kvality.

Pokud však chcete oční kapky používat pravidelně, můžete si bez obav koupit 10 ml lahvičku Oculocin Propo, která je ekonomicky výhodnější.

Jestli máte citlivé oči na slunce a vítr, určitě sáhněte po očních kapkách Oculocin Solar. Léčebný přípravek založený hlavně na přírodních látkách se postará o hydrataci a zklidnění vašich očí. Účinně tak brání vysoušení, zanícení a dalším problémům s očima.

Kapky Oculocin Solar neobsahují antibiotika ani konzervanty, takže je můžete bez obav používat podle potřeby. Buď několikrát denně, nebo pouze v kritickém období, kdy na sobě pociťujete zdravotní potíže. Doporučené dávkování je 1-2 kapky do každého oka.

Balení očních kapek Oculocin Solar obsahuje celkem 10 ampulek, které vám zpravidla pohodlně vystačí na celou dovolenou. Na rozdíl od klasického lahvičkového balení máte navíc výhodu, že nevypotřebované ampulky si můžete klidně schovat na příště. Kvalita očních kapek v ampulkách zůstane stejná i po několika měsících.

Přírodní oční kapky Oculocin Solar jsou určené především:

  • Sportovcům na čerstvém vzduchu (cyklistům, běžcům, horolezcům, plavcům atd.)
  • Všem, kteří se chystají k moři, do hor a na další místa, kde budou vaše oči vystavené působení externích faktorů
  • Lidem, které trápí citlivé oči

Oculocin Solar jsou oční kapky založené hlavně na přírodních léčivých látkách, na které se lidstvo spoléhá už v podstatě od nepaměti.

Mezi důležité složky patří propolis a aloe vera, o kterých jsme už psali u kapek Oculocin Propo. Zdraví vašich očí navíc podpoří také výtažek ze zeleného čaje a extrakt z borůvek, který obsahuje nesmírně důležitou složku – lutein s antokyany.

Teď už konečně víte, jaké oční kapky zvolit, abyste měli zdravé a odpočaté oči za všech okolností. A pokud stále váháte, rádi vám s výběrem poradíme. Na e-shopu máme chat, na kterém běžně odpovídáme na vaše dotazy do několika minut.

Problémy s očima

Co je zraková únava a jak jí předcházet?

Každý, kdo tráví dlouhé hodiny prací na počítači, čtením nebo sledováním mobilního telefonu, zrakovou únavu zná. Zraková únava se také často vyskytuje u lidí, kteří zrak namáhají například dlouhých řízením auta.

Za normálních okolností se zraková únava neřadí mezi onemocnění, ale mezi příznaky. To ovšem neznamená, že by nemohla způsobovat komplikace, zvlášť pokud narušuje naše každodenní aktivity. Když ji budeme delší dobu zanedbávat, může vést problémům, jež vyžadují léčbu.

Unavené oči dobře znají třeba spisovatelé nebo studenti náročných oborů. Změna zaměstnání či zanechání studia samozřejmě není rozumné řešení – mnohem spíš je namístě myslet na prevenci.

Co zrakovou únavu způsobuje?

Zraková únava, které se odborně také říká astenopie, je důsledkem únavy očního aparátu. Když se oči delší dobu soustředí na jeden předmět nebo úkol, oční svaly jsou přespříliš namáhány a tělo pak může reagovat rozmazaným viděním, bolestí hlavy a právě zrakovou únavou. Lidé trpící únavou očních svalů se mohou setkat i s dalšími příznaky, jako je dvojité vidění nebo migréna.

Příznaky zrakové únavy se mohou zhoršovat, když si už tak náročnou činnost ještě ztěžujeme. Typicky třeba tím, že čteme příliš drobné písmo, díváme se do monitoru z moc malé vzdálenosti, čteme při slabém světle nebo mžouráme při snaze o zaostření na dálku.

Kombinace stresu či vzrušení a přepracování očních svalů na nervy působí ještě intenzivněji. To je často případ lidí, kteří dlouhé hodiny bez odpočinku a dost častého mrkání hrají počítačové hry. Tam navíc hraje roli i nadměrné oslnění. Kromě únavy očí to dost často vede i k jejich vysoušení.

Dalším faktorem, který může hrát roli, je refrakční vada (třeba krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus). Pak je namístě zajít do oční optiky k odborníkovi – optometristovi, případně k očnímu lékaři. Ti provedou měření zraku a navrhnou správný způsob korekce.

Ke zrakové únavě může přispívat i nošení brýlí nebo kontaktních čoček s nesprávným počtem dioptrií. Na to pozor! Oči se totiž během života mění a je potřeba chodit na pravidelný test zraku, aby dioptrie odpovídaly tomu, co oko doopravdy potřebuje.

Příznaky zrakové únavy

Nejčastěji budete mít při zrakové únavě tyto příznaky:

  •  bolavé oči
  •  nepříjemný pocit v očích, často spojený s jejich suchostí
  •  rozmazané, zamlžené či dvojité vidění
  •  bolesti zad a krku
  •  potíže při zaostřování
  •  citlivost na světlo, a to jak na slunce, tak na umělé osvětlení
  •  pocit tlaku ve spáncích a na čele
  •  bolesti hlavy a migrény

Typy zrakové únavy

Obecně se únavě zraku říká astenopie. Mluvíme o ní, když člověka začnou bolet oči už po krátké době zatížení a cítí se silně unavený. Typy zrakové únavy sahají od CVS („computer vision syndrome“, česky syndrom počítačového vidění) po astigmatismus.

Se syndromem počítačového vidění se můžete setkat po dlouhém používání počítače nebo mobilu. Když jsou svaly nuceny fungovat příliš dlouho, je pro oční zornice obtížné vyrovnat se s nepřetržitým průchodem paprsků. To se pak projeví vyčerpáním očí. CVS má některé příznaky obdobné jako astigmatismus.

Ten je ale způsoben nesprávným zakřivením rohovky.

S astigmatismem se lze vypořádat s pomocí brýlí nebo i čoček. Nošení brýlí zlepší vidění a zároveň sníží namáhání očí.

Důležitý je také dostatek spánku, aby si oči důkladně odpočinuly. K dalším řešením patří nastavení svitu monitoru nebo osvětlení v místnosti tak, aby se očím ulevilo. To vše snižuje zrakovou únavu a zlepšuje zdraví očí.

Lze zrakovou únavu léčit nebo trvale vyřešit?

Několikahodinové sezení na jednom místě, posouvání obrazu na displeji nahoru a dolů nebo dlouhé nepřetržité psaní může být (a velmi často také je) jednou z příčin zrakové únavy. Proto také vznikl termín CSV, o kterém jsme psali výše.

Zraková únava se hodně liší podle životního stylu jednotlivců. Ať už se u vás jedná o CVS nebo něco jiného, může se stupeň zrakové únavy pohybovat od mírného až po závažný. Ve většině případů může zraková únava odeznít poté, co si dopřejete odpočinek od aktivity, kterou zrak nejvíce zatěžujete.

Bez ohledu na situaci by se zraková únava neměla ignorovat. Zanedbání tohoto problému může mít závažnější následky, jako jsou změny zraku, slzení nebo další zrakové vady.

Prevence je zároveň vždy lepší než léčba. Je proto dobré dojít do oční optiky a nechat si profesionálním optometristou změřit zrak a zkonzultovat s ním konkrétní obtíže. Právě test zraku může hodně napovědět a pomoci v nalezení správného řešení včas.   

Jak předcházet zrakové únavě

Několik jednoduchých pravidel může velmi pomoci k tomu, abychom únavě zraku předcházeli.

  •  Dopřejte svým očím dostatek odpočinku: Není nic lepšího než zavřít oči a užít si uvolňující pocit odpočinku po dlouhém a hektickém dni. Ačkoli možná nebudete moci zavřít oči nadlouho, udělejte to alespoň na několik vteřin.
  •  Změna osvětlení: Typ světla, při kterém pracujeme, hraje pro zdraví očí důležitou roli. Snažte se nepracovat a nečíst při nedostatečném osvětlení. Přírodní osvětlení je také pro oči lepší něž to umělé – pokud můžete, pracujte tedy raději při denním světle.
  •  Používání počítače a mobilního telefonu: Náš každodenní život se točí kolem těchto dvou přístrojů. Ačkoli přestat používat počítač, laptop nebo mobilní telefon je téměř nemožné, můžete si na nich nastavit jas displeje, který nebude očím tolik škodit.
  •  Pravidelné přestávky: Dlouhodobé soustředění může být únavné pro oči i pro celé tělo. Na několik minut se proto zvedněte a projděte se. Dobré je zařadit do pracovního dne i protažení těla a dodržování pravidla 20-20-20: po 20 minutách práce na počítači se na dobu 20 vteřin zaměřte na objekt vzdálený 20 stop (přibližně 6 metrů).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector