Špatně se mi dýchá – Vše o zdraví

V rámci výkonu svých úkolů byste mohli být nuceni pracovat v prostředí, kde byste byli vystaveni zdraví škodlivému prachu, výparům či plynům nebo kde by byl nedostatek kyslíku (nebo obojí). Nejpravděpodobněji se to může stát při prohledávání lodí. Pokud se nemůžete těmto místům vyhnout (např.

použitím jiných pracovních metod), musíte používat prostředky pro ochranu dýchacích orgánů.

Existuje mnoho různých druhů ochrany dýchacích orgánů – od prostých masek proti prachu až po složité dýchací přístroje. Tento oddíl se zabývá respirátory, jež mají chránit proti zdraví škodlivému prachu.

O dýchacích přístrojích pro ochranu proti toxickým výparům nebo nedostatku kyslíku pojednává následující oddíl.

Musíte se ujistit, že prostředky pro ochranu dýchacích orgánů jsou vhodné pro nebezpečí, jimž čelíte v místě, kde pracujete. Poté se můžete rozhodnout, jaký druh prostředků je třeba použít (viz následující oddíl). Abyste dokázali určit, zda je zvolené vybavení vhodné, položte si tyto otázky:

  • Dá se v tomto prostředí bezpečně dýchat bez prostředků na ochranu dýchacích orgánů?
  • Jaká látka kontaminuje vzduch – prach, plyn, nebo pára?

O radu můžete rovněž požádat odborníky. Oddíl o nebezpečných látkách obsahuje doporučení ke kontrole takových látek. U respirátorů používaných v mnoha správách se vzduch čistí tím, že prochází přes filtr, který ho zbavuje škodlivé látky / škodlivých látek. Existují různé druhy filtrů v závislosti na nebezpečí, s nímž se pravděpodobně setkáte. It is essential you choose the appropriate type and filter. Používat špatný typ filtru může být velmi nebezpečné, protože nebudete chráněni. WARNING: Equipment must be fitted properly and training must be provided before use.

Špatně se mi dýchá - Vše o zdraví Dust mask
  • A basic dust mask will provide LIMITED protection in dusty environments.
  • Ensure it is fitted closely to the nose and around the chin.
  • It may not provide protection against fine dust or nano-particles.
  • It will NOT provide protection against vapours and gasses.
  • SINGLE USE ONLY
Špatně se mi dýchá - Vše o zdraví Half face filter mask
  • TRAINING AND PROPER FITTING REQUIRED.
  • Uses replaceable filters.
  • Appropriate filter must be chosen for the conditions.
  • It will NOT provide protection against vapours and gasses.
  • Filters must be replaced regularly and the condition of the mask checked.
  • Additional Eye Protection may be necessary.
Špatně se mi dýchá - Vše o zdraví Full face filter mask
  • TRAINING AND PROPER FITTING REQUIRED.
  • Uses replaceable filters.
  • Appropriate filter must be chosen for the conditions.
  • Filters must be replaced regularly and the condition of the mask checked.
Špatně se mi dýchá - Vše o zdraví Powered air purifying respirator
  • TRAINING AND PROPER FITTING REQUIRED.
  • Creates a positive pressure flow of clean air around the face using a pump to filter the air.
  • Uses replaceable filters.
  • Appropriate filter must be chosen for the conditions.
  • Filters must be replaced regularly and the condition of the mask checked.
Where there is gas or vapour and or limited oxygen respiratory protection will not protect you. You must not enter such areas unless trained and equipped with Breathing Apparatus
Špatně se mi dýchá - Vše o zdraví Self-contained breathing apparatus
  • TRAINING AND PROPER FITTING REQUIRED.
  • Creates a positive pressure flow of clean air around the face using a tank of pressurised air.

See Breathing Apparatus for more information.

Full face mask and powered full face respirator can provide protection again vapours and gases – depending on the type of the filter used. Respirátory vás neochrání před toxickými plyny; mají hlavně poskytovat ochranu proti zdraví škodlivému nebo obtěžujícímu prachu. Jejich funkčnost plně závisí na filtračním materiálu – pokud tento materiál chybí, je poškozený nebo opotřebený, respirátor vás neochrání.

  • Použití při vysokých teplotách: některé druhy respirátorů se při dlouhodobém nošení v teplém prostředí mohou zdát nepohodlné.
  • Použití respirátorů proti prachu: před vstupem do prašného prostředí vždy zkontrolujte, že máte vhodný respirátor a filtr. Pamatujte: v daném prostoru může být také nedostatek kyslíku a před tímto nebezpečím vás respirátor neochrání.

Filtry v respirátorech se nakonec ucpou prachem a dýchat přes ně pak bude obtížnější. Vyměňujte filtry (mimo kontaminované prostředí) dle doporučení výrobce.

Pamatujte: některé respirátory s filtračními vložkami mají také doporučenou maximální dobu používání. Zjistěte si, o jakou dobu se jedná, a nepřekročte ji.

Respirátory byste měli vždy používat při práci v prašném prostředí. O nutnosti použití respirátorů by měli rozhodovat vedoucí pracovníci na základě posouzení rizik pro zdraví a bezpečnost.

The respiratory protection in combination with full body protection and appropriate gloves should be worn also when handling with dangerous goods or the chemicals with unknown composition.

Je důležité, abyste věděli, jak používat všechny druhy ochrany dýchacích orgánů. Váš nadřízený by měl zajistit vaše proškolení, jež by se mělo týkat následujících témat:

  • jaké je nebezpečí a co by se mohlo stát, kdybyste nepoužívali dané vybavení,
  • proč je zvolený respirátor vhodný pro konkrétní nebezpečí (tj. proti čemu vás chrání),
  • omezení tohoto vybavení,
  • jak toto vybavení používat, a
  • nacvičení manipulace, správného nasazení a přezkoušení vybavení.

Zvláště důležité je, aby k obličeji dobře přiléhala lícnice. Nesmí pod ni pronikat vzduch. Celoobličejové respirátory proto nejsou vhodné pro pracovníky s vousy či brýlemi. Před použitím zkontrolujte těsnost lícnice tímto způsobem:

  • uzavřete vdechovací ventil,
  • pozvolna se nadechněte, tak aby se lícnice lehce přisála k obličeji, a zadržte dech na 10 sekund,
  • pokud lícnice zůstává lehce přisátá a nezdá se, že by dovnitř pronikal vzduch, je její těsnost uspokojivá,
  • pokud zjistíte, že lícnice podsává vzduch, upravte její nasazení a zkoušku opakujte. Pokud i tak do ní dále proniká vzduch, je lícnice pravděpodobně vadná a nesmí se používat (nedotahujte příliš pásky upínacího systému kolem hlavy – je třeba je utáhnout jen tak, aby pod posazenou lícnici nepronikal vzduch),
  • z hygienických důvodů je lepší, aby každý dodaný respirátor používal jen jeden pracovník. Bezprostředně po použití by se mělo rovněž provést vyčištění a dezinfekce respirátoru.

Skladování: respirátor byste měli skladovat v přenosném ochranném pouzdře, čisté kovové krabici nebo čistém polyetylenovém sáčku.

Kontroly: každý respirátor před použitím kontrolujte tímto způsobem:

Lícnicová část Zkontrolujte, zda není protrhlá, propíchnutá či jinak poškozená.
Upínací systém Zkontrolujte, zda švy pevně drží.
Ventily Zkontrolujte, zda nejsou poškozené, a ujistěte se, zda se volně pohybují a jsou bezpečně upevněné.
Filtry Zkontrolujte, zda jsou nepoškozené a bezpečně připevněné a zda se jedná o správný typ s ohledem na látky, s nimiž se setkáte.
Ostatní součásti Zkontrolujte, zda jsou bezpečně upevněné a nepoškozené.

Výměna filtrů: vyměňujte filtry v souladu s pokyny výrobce nebo dříve, pokud se vám s respirátorem obtížně dýchá. Náhradní filtrační vložky je třeba skladovat na tmavém, suchém místě při pokojové teplotě. Unused filters have a shelf life and must not be used beyond the marked expiry date.

Čištění: respirátor musíte udržovat čistý a dezinfikovaný a po každém použití je třeba ho vizuálně zkontrolovat. Filtr neumývejte – respirátor byste měli rozebrat a zbytek umýt mýdlem a vodou (nepoužívejte čisticí prostředky ani rozpouštědla).

Vyčistěte a prohlédněte vydechovací ventil a vydezinfikujte celou jednotku mírným čisticím přípravkem používaným v domácnosti. Filtr znovu nenasazujte, dokud není jednotka zcela suchá – udržujte ho však mimo dosah přímého slunečního záření.

Servis a opravy: servis a opravy musí provádět pouze zkušené osoby, obvykle výrobce. Nepokoušejte se dělat ani drobné opravy, s výjimkou výměny filtračních vložek.

Více informací naleznete v právních předpisech a pokynech vydaných správními orgány vaší země.

Brániční dýchání

Obrovské množství lidí, převážně žen, vypouští z funkce nejdůležitější dýchací sval, kterým je bránice.

Neustálé přetěžování horních dýchacích svalů v okolí krku a plic je způsobené nadměrným a zbytečným zapojováním těchto svalů i při běžných denních činnostech.

Horní dýchací svaly bychom měli zapojovat až při velké zátěži, protože teprve tehdy bránice jejich pomoc potřebuje. Přetěžováním především prsních svalů, působíme negativně na postavení ramen, která pak následně vystupují dopředu a nahoru.

Svaly se nadměrným používáním zkracují a nedovolují plnohodnotné rozvíjení hrudníku. Toto všechno v konečném výsledku způsobuje neplnohodnotné využití plic a oslabení bránice. Bránice patří mezi hlavní stabilizační svaly trupu a její oslabení ohrožuje mimo jiné i stabilitu bederní páteře.

Špatně se mi dýchá - Vše o zdravíPlnohodnotné zapojení bránice do vědomého dýchání

Takzvané břišní neboli brániční dýchání nám zabezpečuje plnohodnotnou nádechovou i výdechovou fázi dýchacího cyklu. Řada výzkumů prokázala, že dýchání bránicí prospívá zdraví a budí pocit relaxace.

  • Při nádechu se bránice stahuje a klesá (kontrahuje). Umožňuje snadné nasátí vzduchu do plic a zapojení spodní časti plic do výměny plynů.
  • Výdech je pasivní děj, při kterém se bránice uvolní a zploští.

Při hlubokém dýchání se v plicích vyměňuje téměř všechen vzduch, na rozdíl od normálního lehkého nadechnutí, kdy k výměně vzduchu dochází jen v horní části plic. To znamená, že se plíce naplní čistým vzduchem plným kyslíku, který přechází do krve a oživuje všechny tělesné orgány, pokožku nevyjímaje.

Správná aktivace a pohyb bránice

Když se naučíme plnohodnotně využívat své plíce, odlehčíme obrovskou tíhu svalům horní části hrudníku a aktivujeme bránici do každého nového dne.

První cvičení k dosažení tohoto cíle spočívá v nadechnuti a pak v pozvolném vydechnutí.

Nejprve si přiložíme ruku pod pupík a po dobu nádechu do bříška cítíme, jak nám volně roste. Bránice v tomto momentě vytlačuje břišní orgány směrem dolů k pánevnímu dnu a vytváří prostor pro maximální rozvinutí a načerpání vzduchu do plic.

Břišní svaly se v tomto okamžiku nacházejí těsně pod hrudní kostí. Po dokončení tohoto pohybu se bránice opět zvedá a vypouští větší množství vzduchu z plic.

Když se tatáž skupina svalů uvolní, břicho se poněkud vyklene a pak se můžeme znovu nadechnout.

V praxi vydechujeme nosem a za normálních okolností vdechujeme vzduch znovu jen nosem.

Sliznice v nose se musí zpětným výdechem opět ohřát, aby nedocházelo k vysušení a zánětům při neustálém vdechování studeného vzduchu nosem a vydechování ústy.

Přitom by mělo docházet jenom k nepatrnému pohybu horní části hrudi, protože jde pouze o normální pravidelné dýchání. Je-li dýchání hlučné, spotřebujete k tomu mnohem více energie.

Jste-li v klidu, snažte se dýchat pokud možno zhluboka a pomalu. Dech nezadržujte, ale plynule pokračujte z nádechové fáze do prodloužené výdechové fáze. Výdech by tedy měl být delší než nádech.

Videoukázka

Špatně se mi dýchá - Vše o zdraví

Autor: FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Prodělali jste covid a máte potíže s dýcháním? Zkuste speciální trénink plic

Únava, vyčerpání, dušnost a celkově snížená výkonnost jsou nejčastější pozůstatky prodělané infekce covid-19.

Fakultní nemocnice Olomouc ve spolupráci s Fakultou tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci proto vytvořila sérii cviků, které vyléčeným pomohou dostat se zpět do formy. Vydaná příručka zahrnuje nácvik správného dýchání, silový trénink a doporučení vytrvalostních aktivit.

Pravidelné cvičení může podle odborníků zabránit plicní fibróze a pozánětlivému ztuhnutí plic, které jsou vážnými komplikacemi u pacientů vyléčených z koronaviru.

Špatně se mi dýchá - Vše o zdraví
Špatně se mi dýchá - Vše o zdraví

Foto: Fakultní nemocnice Olomouc

Koronavirus napadá horní cesty dýchací. Pokud imunitní systém včas nezasáhne, postupuje dál do plic, kde může vyvolat virový zánět. V takovém případě trvá léčba déle a pacienti mohou mít dýchací obtíže i po odeznění infekce. „U řady pacientů sledujeme po prodělané infekci změny na plicích.

Častěji se jedná o starší lidi, u nichž měla infekce horší průběh. Asi u čtyř procent nemocných, kteří u nás podstoupili podrobné vyšetření kvůli přetrvávajícím postcovidovým problémům, pozorujeme výrazné snížení plicních funkcí,“ vysvětluje primář Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc Milan Sova.

Zároveň však dodává, že u většiny pacientů se postižené plíce daří dobře léčit. „Problém nastává ve chvíli, kdy se na plicích začnou vytvářet drobné jizvy a jemná plicní tkáň tuhne,“ popisuje primář Sova příčiny plicní fibrózy, která plíce poškozuje trvale.

Z tohoto důvodu doporučuje všem, kdo covid-19 prodělali, začít se co nejdříve hýbat, posílit plíce správným dýcháním a vyrazit na čerstvý vzduch.

Odborníci nabízí pacientům po prodělání koronaviru návod a popis jednotlivých cviků, které najdete v ucelené brožuře. Ta je volně dostupná ve formátu PDF.

Experti z Olomouce sestavili pro lidi po infekci covid-19 sadu univerzálních cviků, které jsou zaměřené na posilování svalů končetin, středu těla, ale také na brániční dýchání, díky kterému dochází k lepšímu okysličení organismu, zvýšení rozvíjení hrudníku a posílení dýchacích svalů.

„Dýchání má vliv na celý náš organismus. Hodně lidí má špatný dechový vzor a nedýchají správně, což může v důsledku zhoršovat tělesný výkon, a to nejen u sportovců.

Zároveň platí, že ke správnému dýchání nestačí posilovat pouze plíce, je třeba zaměřit se i na další části našeho těla,“ vysvětluje přednostka Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace z FN Olomouc Eliška Sovová.

Silový trénink radí lidem po koronaviru absolvovat minimálně 3× týdně a každý den jej doplnit o třicetiminutovou svižnou procházku nebo jinou vytrvalostní aktivitou. Podle ní není nutné čekat měsíce, než se lidé vrátí ke sportu a zdravému pohybu.

„Těm, jež prodělali covid-19 pouze s mírným průběhem nebo dokonce bez příznaků, doporučujeme začít cvičit čtrnáct dní po nemoci. Důležité přitom je vnímat své tělo. Nadměrné pocení, velkou únavu nebo dušnost bychom měli brát jako signály ke zpomalení nebo doplnění dalších vyšetření v odborných postcovidových poradnách,“ dodává Sovová.

Na vytvoření brožury se podílela i Kateřina Neumannová z Katedry fyzioterapie Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, která je přední expertka na plicní rehabilitaci.

„Vytvořit univerzální brožuru pro pacienty po covid-19 nebylo vůbec lehké, proto chci zdůraznit, že je nutno ke každému pacientovi přistupovat individuálně.

Při nejasnostech, jak má pacient cvičení a pohybové aktivity provádět, jaká cvičení a jaké pohybové aktivity jsou pro něj vhodné, je nezbytné, aby se pacient poradil se svým ošetřujícím lékařem nebo přímo s fyzioterapeutem,“ dodává Kateřina Neumannová.

Dušnost. Vyznáte se v ní?

Jedním z příznaků infekčních nemocí, akutních zánětů dýchacích cest, ale i mnoha chronických nemocí, a to nejen nemocí plic, je stav, který dokáže v mnoha lidech vyvolat obavy o zdraví. Je to subjektivní pocit nedostatku vzduchu – DUŠNOST. 

Dušnost, latinsky pojmenovaná jako dyspnoe, je velmi subjektivním, ne úplně přesným příznakem. Pro posouzení dušnosti je vždy důležité rozlišit, zda se jedná o pocitově vnímaný nedostatek vzduchu nebo o ztížené dýchání.

Pro správnost je důležité, abychom si hned od začátku řekli jasně, že pocit nedostatku vzduchu může být zcela normální při zvýšené námaze, běhu nebo při vytrvalostních sportovních aktivitách.

Někdy se pocit ztíženého dýchání vyskytuje i při stresové situaci.

Zde se nejedná o žádný příznak nemoci, pouze tělo potřebuje více kyslíku pro intenzivnější metabolismus a „pomůže“ si zvýšeným svalovým úsilím, například zvýšeným úsilím mezižeberního svalstva.

Dušnost jako příznak nemoci

Dušnost, tedy pocit nedostatku vzduchu, jako příznak doprovází mnohé nemoci.

Pocit dušnosti nastává u zánětlivých onemocnění horních dýchacích cest, při otoku dýchacích cest, astmatickém záchvatu, zánětu průdušek, dušnost doprovází také zánět plic, rozedmu nebo chronickou obstrukční plicní nemoc. To ale není jediný stav.

Pocitem dušnosti tělo reaguje i při různých oběhových potížích, kdy různé části těla vinou selhávajícího nebo nedostatečného krevního oběhu hlásí nedostatek kyslíku.

Jak vzniká dušnost

Dříve než se dostaví psychický pocit nedostatku vzduchu a ztíženého dýchání, tělo se pokouší dyskomfort napravit. Tělo předem zareaguje zvýšenou frekvencí dýchání, zvýšeným svalovým úsilím, rozsáhlejším zapojením bránice a mezižeberních svalů. Zvýšené dechové úsilí se navenek často projeví vtahováním nadklíčních jamek a středové jugulární jamky (v dolní části krku).

Přesto pocit nedostatku vzduchu dokáže omezit pohyb jedince, proto i jedním z důležitých diagnostických kritérií u oběhového selhání je tzv. námahová dušnost.

Dušnost je velmi častým příznakem mnoha nemocí, proto je důležité ji přesně popsat podle průběhu, závislosti na pohybu, podle vnějších doprovodných jevů, například zmodrání okrajových částí těla, svalová slabost či úlevové polohy.

Dělení dušnosti

Základní členění dušnosti je vždy podle stavu, ve kterém nastává. Proto v základním orientačním dělení můžeme mluvit o dušnosti klidové a námahové. Dalším důležitým faktorem je fáze dechové tísně. Podle toho, ve které části dýchání se dušnost projevuje, lze částečně usuzovat na příčinu vzniku tohoto stavu.

Vdechová dušnost vzniká nejčastěji při překážce v dýchacích cestách, která nemusí být mechanická. Může jít o zánět, otok dýchacích cest nebo o alergickou reakci. Vdechovou dušností trpí také lidé, kteří mají stlačenou průdušnici nebo hrtan.

Výdechová dušnost doprovází stavy, kde vznikl problém na úrovni průdušek nebo menších průdušniček. Typicky bývá projevem astmatu (astma bronchiale), plicní rozedmy, vyskytuje se i u otoku plic.

Kombinovaná dušnost, nazývaná také smíšená dušnost, je velmi komplexní stav, který může vzniknout nejen u chronických plicních nemocí, ale i u příznaků srdečního selhání, srůstů a omezení vzniklých hojením infekce, nádorovým onemocněním, embolií plicní tkáně.

Dušnost z úrazových příčin doprovází poranění vnitřních orgánů, pneumotorax (proděravěnou dutinu hrudní), často dušností trpí i nemocní, kteří mají páteřní komplikace, například zkřivení (skoliózu) páteře. Dušnost doprovází celou řadu metabolických onemocnění, například anémie z různých příčin. I obezita velmi často zhoršuje kvalitu dýchání.

V kombinaci s malou tělesnou kondicí u obézních jedinců pocit dušnosti nastává i při nízké námaze.

Náhle vzniklá dušnost nás vždy natolik vyděsí, že ji obvykle rychle budeme řešit. Pokud ale dušnost vzniká u námahy, dlouho ji můžeme zanedbávat nebo podceňovat.

Určitě je dobré všímat si, za jakých okolností pocit nedostatku vzduchu nastal.

Pokud si příčinu dušnosti nedovedeme vysvětlit sportem nebo prací, navíc k ní dochází opakovaně, nastal čas kontaktovat ošetřujícího lékaře.

V životě jistě nastane mnoho okamžiků, které nám svou krásou a intenzitou vezmou dech. Dušnost by k nim ale patřit neměla.

Vaše doktorka kamarádka
Gianna Conti

Potíže po covidu: "Někdo mi seděl na prsou". Pomohl trénink plic

Když při jedné z vycházek v době vánočních prázdnin roztřásla panem Tomášem zimnice, tušil, že nepůjde o reakci na chladné počasí. Ještě ten den ulehl do postele se zvýšenou teplotou. Přidaly se problémy s dýcháním.

„Hned jsem volal praktickému lékaři, který mě poslal na testy. Ty potvrdily pozitivitu infekce Covid-19,“ vypráví Tomáš.

Přečíst článek ›

K prvním příznakům se přibližně po pěti dnech probíhající nemoci přidala ztráta čichu a následně také chuti – další nejběžnější projevy koronavirové infekce. Největší starost však Tomášovi dělalo zhoršené dýchání.

„Nemohl jsem se pořádně nadechnout. Bylo to, jako by mi někdo pořád seděl na prsou. I když jsem měl nějakou zátěž nebo jen odpočíval, pořád to bylo stejné,“ popisuje svůj zdravotní stav.

Dušnost ho neopustila, ani když se po ukončení neschopenky vrátil zpět k práci dispečera logistické firmy, která mimo jiné zahrnuje i fyzickou manipulaci s nedoručenými zásilkami. Proto navštívil plicní ambulanci, kde zahájili terapii pomocí léků určených k inhalaci, které mu pomáhají zlepšit dýchání.

Jak pan Tomáš přiznává, zhoršený zdravotní stav ho zároveň donutil zamyslet se nad vlastní fyzickou kondicí.

„Dřív jsem hrával fotbal nebo tenis a chodil jsem často plavat. Poslední dobou jsem ale sport zanedbával. Když jsem se chtěl k tenisu vrátit, skončilo to natrženou achilovkou. Chybějící fyzická aktivita se bohužel odrazila na mojí hmotnosti. Postupně jsem se přesunul do kolonky – obézní. Objednal jsem se proto na fyzioterapii do Fakultní nemocnice Olomouc,“ dodává Tomáš.

Přečíst článek ›

Dvacet minut denně

Od fyzioterapie očekával, že mu pomůže zlepšit fyzickou kondici a zhubnout nadbytečná kila. Místo pocení na rotopedu mu však specialisté doporučili dechová cvičení.

„Vysvětlili mi, že kvůli dýchacím potížím, které mě provázely v průběhu infekce Covid-19 i po ní, musíme začít zvolna a postarat se především o plíce. Mám teď sadu šesti dechových cvičení, které si opakuji každý den. Zabere mi to asi dvacet minut,“ popisuje Tomáš.

Techniky, které se věnují tréninku správného dýchání, mají za úkol zvýšit sílu dýchacích svalů a odvrátit nebezpečí plicní fibrózy, která se u pacientů po prodělané infekci Covid-19 může později objevit.

„Po měsíci cvičení se mi konečně opět lépe dýchá. Ještě mě čeká jedna kontrola na plicním oddělení a pak už bychom se v rámci fyzioterapie měli pustit do cvičení s větší zátěží,“ uzavírá Tomáš.

Přečíst článek ›

Hýbat se, posílit plíce a na vzduch

Sérii cviků pro postcovidové pacienty vytvořila Fakultní nemocnice Olomouc ve spolupráci s Fakultou tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.

Vydaná příručka zahrnuje nácvik správného dýchání, silový trénink a doporučení vytrvalostních aktivit.

Pravidelné cvičení totiž může podle odborníků zabránit plicní fibróze a pozánětlivému ztuhnutí plic, které jsou vážnými komplikacemi u pacientů vyléčených z koronaviru.

„U řady pacientů sledujeme po prodělané infekci změny na plicích. Častěji se jedná o starší lidi, u nichž měla infekce horší průběh. Asi u čtyř procent nemocných, kteří u nás podstoupili podrobné vyšetření kvůli přetrvávajícím postcovidovým problémům, pozorujeme výrazné snížení plicních funkcí,“ vysvětluje primář Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc Milan Sova.

Návod na cviky pro pacienty po Covid-19

U většiny pacientů se podle něj daří postižené plíce dobře léčit. „Problém nastává ve chvíli, kdy se na plicích začnou vytvářet drobné jizvy a jemná plicní tkáň tuhne,“ popisuje primář Sova příčiny plicní fibrózy, která plíce poškozuje trvale.

Z tohoto důvodu doporučuje všem, kdo Covid-19 prodělali, začít se co nejdříve hýbat, posílit plíce správným dýcháním a vyrazit na čerstvý vzduch.

Těm, kteří prodělali Covid-19 s mírným průběhem nebo bez příznaků, doporučují olomoučtí odborníci začít s cvičením 14 dní po nemoci.

K dechovému cvičení je podle nich vhodné připojit i kondiční procházky a postupně také silový trénink. Ten radí lidem po koronaviru absolvovat minimálně třikrát týdně a každý den jej doplnit o 30minutovou svižnou procházku nebo jinou vytrvalostní aktivitou.

„Hodně lidí má špatný dechový vzor a nedýchají správně, což může v důsledku zhoršovat tělesný výkon, a to nejen u sportovců. Zároveň platí, že ke správnému dýchání nestačí posilovat pouze plíce, je třeba zaměřit se i na další části našeho těla,“ zdůrazňuje přednostka Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace z FN Olomouc Eliška Sovová.

Věděli jste, že stres může způsobit vážné problémy s dýcháním?

Poruchy dýchacího ústrojí mohou mít různé příčiny.

Mezi nejčastější a někdy podmíněné určitou genetickou predispozicí patří poruchy z vystavení se velkému množství prachu, alergenů a konzumace některých potravin, nápojů nebo léčiv.

Příliš se ale nemluví o tom, že za těmito obtížemi může stát také stres. Opakované vystavování vypjatým situacím například v zaměstnání může vyústit dokonce ve vážné dýchací problémy.

Mezi nejčastější projevy dýchacích potíží patří pocity ztížení dechu, snížení tolerance zátěže, nucení k prohloubení dechu, tlaky na hrudníku či zádech, potřeba kašlání a pokašlávání, případně i opakované infekce dýchacích cest.

Za těmito komplikacemi mohou stát naše geny, vnější vlivy a také stres a schopnost jeho zvládání. „Po předcích máme zděděnou informaci, jak se ke stresovým situacím postavit – buď je vyřešit (útok), nebo utéct. V organizmu se v ten moment produkují látky, které nám mají pomoci zvolenou variantu realizovat.

Dnešní doba však často tyto reakce neumožňuje, a proto mohou produkované látky u predisponovaného jedince vyvolat například generalizované zúžení průdušek či astmatický záchvat. U jiných to může být srdeční arytmie, bušení srdce či dokonce srdeční infarkt nebo mozková mrtvice,“ vysvětluje MUDr.

Daniela Pavlíková z oddělení respiračních nemocí EUC Kliniky Praha – Malešice.

Když stres pomalu zabíjí

Zaměstnání, kde jsme vystaveni permanentnímu (byť jen malému) stresu, může být pro nás nebezpečné. Stres se na dýchacím ústrojí projevuje nenápadně, ve svém důsledku se ale právě důležitost tohoto systému promítá do celého životního rytmu a o to závažnější problémy může způsobit.

„Jak praví lidová moudrost, stokrát nic umořilo osla – zvíře známé pro svou odolnost a vytrvalost. Často lépe zvládneme jednu větší ránu osudu než přetrvávající mikrostresy.

Když se nám několikrát za den vlivem stresu zvýší tepová i dechová frekvence, zvětšuje se riziko, že se dostaví vážné problémy. Nepříjemný pocit na hrudníku nebo v oblasti žaludku může narušit i náš spánek, čímž se poruší biorytmus celého organizmu.

Do práce jdeme další den neodpočatí a začneme se pohybovat v bludném kruhu,“ uvádí MUDr. Daniela Pavlíková z EUC Kliniky Praha – Malešice.

Při diagnostice dýchacích obtíží je proto velmi důležité zjištění jejich příčiny.

Pokud se jedná o obtíže psychického původu, nestačí běžná léčba na pneumologii či alergologii, ale je vhodné využít také pomoc psychologa nebo psychiatra.

„Psychoterapeut pacientovi vysvětlí, kdy se jeho astma spouští a které životní situace k projevům přispívají. Může ho také naučit, jak své obavy, strachy a úzkosti lépe zvládat,“ uzavírá MUDr. Daniela Pavlíková.

Jste v častém stresu a domníváte se, že vaše zdravotní problémy s ním souvisí? Rádi se vám pokusí pomoci odborníci z EUC:

Psychiatři a psychologové v EUC

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector