Suboxon – Vše o zdraví

Kombinovaná lék nabízí výhody oproti léčbě metadonem

Závislost na opiátech je v USA narůstajícím problémem, jak dokazuje vypuknutí HIV v Indii v roce 2015, které bylo připsáno zneužití drogy Oxycontin . V souvislosti s rozšiřující se epidemií se lék na předpis nazývaný Suboxone (buprenorfin + naloxon) stále více používá k léčbě závislosti na opioidech.

Pochopení opiátů

Opiáty jsou rodina omamných látek získaných přirozeně nebo synteticky z osiva rostliny makového ópia ( Papaver somniferum ).

Fungují jako sedativa k potlačování aktivity v centrálním nervovém systému, čímž snižují bolest a vyvolávají spánek.

Dlouhodobé užívání opiátů může vést ke zvýšení tolerance k léku. Pokud k tomu dojde, uživatel bude muset dávku zvýšit, aby dosáhl stejného účinku. To může způsobit rostoucí závislost, kterou jsme se seznámili jako závislost . V některých případech to může vést k náhodnému předávkování a dokonce ke smrti.

Mezi nejčastěji užívané opiáty patří:

  • heroin
  • fentanyl
  • morfium
  • Vicodin (hydrokodon)
  • oxycontin
  • oxykodon
  • kodein
  • methadon

Léčba závislostí na opioidech se Suboxone

Suboxone je perorální lék na předpis, který byl v roce 2002 schválen Úřadem USA pro potraviny a léčiva k léčbě závislosti na opioidech. Předepisovaná buď jako sublingvální tableta nebo film, obsahuje dvě účinné léky:

  • buprenorfin , částečný opioidní antagonista, který poskytuje úlevu od chutí a abstinenčních příznaků blokováním opiátových receptorů v mozku
  • naloxon , antagonista opiátů, který blokuje účinky samotného opiátového léčiva

Kombinované použití překonává některé nedostatky jednotlivých léků. Buprenorfin má například potenciál být návykový, ale je méně, protože naloxon zruší účinky opiátů.

Naloxon, naopak, funguje v pozadí jako odstrašující prostředek, který se projevuje pouze tehdy, když jsou do systému vstřikovány opiáty.

Když k tomu dojde, naloxon může vyvolat abstinenční příznaky včetně nevolnosti, bolesti hlavy, pocení, neklidu, zvracení a třesu.

Účinnost léčby Suboxone

Bylo zjištěno, že přípravek Suboxone je účinný v tom, že snižuje chuť spojená s dlouhodobým užíváním opiátů a současně odstraňuje současný stav užívání. Ve srovnání s metadonem je přípravek Suboxone méně návykový a rychlejší (jedná se o týden, než se detoxikuje ve srovnání s týdny nebo dokonce měsíce s metadonem).

Zdá se, že Suboxone pracuje lépe při delším používání. Jedna studie ukázala, že mladí lidé závislí na opiátech, kteří užívali Suboxone po dobu 12 týdnů, byli pravděpodobnější, že zůstanou abstinentní ve srovnání s protějšky, kteří podstoupili pouze dvojtýdenní léčbu detoxikace.

Jak je přípravek Suboxone předepsán

Přípravek Suboxone je předepsán jako součást strukturovaného programu detoxikace drog a pro udržovací terapii v případě potřeby. Je dostupný jako generický přípravek (pod značkami Bunavail a Zubsolve) a nabízí se v různých formulacích, které zajišťují postupné zužování používání:

  • 12 mg buprenorfinu s 3 mg naloxonu
  • 8 mg buprenorfinu s 2 mg naloxonu
  • 4 mg buprenorfinu s 1 mg naloxonu
  • 2 mg buprenorfinu s 0,5 mg naloxonu

Plány léčby Suboxone

Zatímco přístupy se mohou lišit v závislosti na léčebnách, existují obvykle čtyři kroky k jakémukoli plánu léčby přípravkem Suboxone:

  • příjem, který zahrnuje lékařské a psychosociální hodnocení, screening léků na drogy a krevní testy, které zajistí, že si drogu můžete užívat bez poškození
  • indukci přechodu od opiátů, které jste v současné době užíváte k přípravku Suboxone, s cílem minimalizovat abstinenční příznaky „cold turkey“
  • stabilizace, kdy je přípravek Suboxone nastaven na nejnižší dávku, aby potlačil abstinenční příznaky, aby bylo možné případné zužování a přerušení léčby
  • údržbu pro osoby s těžkou závislostí, kteří mohou potřebovat průběžnou lékařskou péči a podporu (včetně návštěvy anonymních nebo neaktivních skupin podpory)

Úvahy o použití Suboxone

Přípravek Suboxone by neměl být používán u osob s mírnou až závažnou dysfunkcí jater, protože může vést ke zhoršení příznaků. Časté nežádoucí účinky zahrnují bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, nadměrné pocení, zácpa, příznaky abstinenčního stavu, nespavost, bolest a akumulace tekutin v nohách (periferní edém).

Suboxone má potenciál pro nesprávné použití, pokud je podáván injekčně. V takovém případě se zdá, že relativně nízká dávka naloxonu nezhoršuje „vysokou“ hodnotu dosaženou z buprenorfinu. Přípravek Suboxone může být předepsán pouze v rámci léčebného nebo ošetřovacího programu pod dohledem lékaře.

Vzhledem k tomu, že závislost na opioidech je fyzickou a psychickou nemocí, vyžaduje léčba multidisciplinární tým schopný řešit obě tyto potřeby. Pokud máte pocit, že byste mohli užívat přípravek Suboxone, obraťte se na nemocnice nebo agentury pro duševní zdraví ve vaší oblasti, abyste se obrátili na blízké centra léčby závislostí.

> Zdroje

  • > Reuters. „Indika HIV výskytů vrcholí 100 případů: státní zdravotní úředníci.“ Vydáno 11. dubna 2015.
  • > US Food and Drug Administration. „Nejdůležitější informace o předepsaných informacích: sublingvální film SUBOXONE (buprenorfin a naloxon) pro sublingvální nebo bukální použití CIII.“ Silver Spring, Maryland; 8. října 2002; aktualizováno v únoru 2017.
  • > Woody, G .; Poole, S .; Subramaniam, G .; et al. „Rozšířený vs. krátkodobý buprenorfin-naloxon pro léčbu opioidně závislé mládeže: Randomizovaná studie.“ JAMA. 2008; 300: 2003-2011.

Sananim

Dobry den, potrebuji poradit. Jmenuji se Simona, je mi 23 let a se svym pritelem to bude ted v rijnu 3,5 roku co spolu bydlime. Za tu dobu jsem nemela nejmensi tuseni, ze by mel nekdy problem s drogami nebo necim podobnym. Nic jsem netusila, az do tehle doby. Uz ponekolikate jsem u neho nasla lek suboxobe, jehly atd. Asi celkem 3×.

Vzdy mi nerekl pravdu, lhal mi a vymyslel si nejakou historku, jen abych nic nevedela. Ja mu uverila, ikdyz mi to bylo divne.

Az do nedavna kdy jsem to nasla uz po ctvrte, kdy jsem dosla domu z prace a videla ho lezet po nocni a vedle neho mala krabicka a v ni lek suboxone, injekcni strikacka, lzicka, zakrvacene kapesnicky a vodicka „aqua pro injectione braun“. Byla jsem uz v soku.

Bylo mu jasne, ze z tohodle uz se nevylze, rekla sem mu ze chci okamzite vysvetleni a tak sel s pravdou ven. Vysvetlil mi, ze drive byl zavisly na heroinu (pry ho jen kouril,injekcne nic nebral) a zacal si uvedomovat svoji zavislost, tak vyhledal odbornou pomoc. Od te doby bere suboxone.

Nevim vubec presne, ale pry co semnou zacal (pred 3,5 byl uz pry cisty). Pry ho ted bere 1× za cca za 4 mesice asi tyden v kuse jen jako prevenci. Jako duvod toho, ze mi nekolikrat lhal byl, ze s takovym problemem se nerad chlubi a ze to neni zrovna cast zivota o kterou se chce delit.

Zajímavé:  Bršlice Kozí Noha Na Klouby?

Z moji strany to chapu, jen si myslim, ze takovou vec (hlavne kdyz chceme planovat rodinu a dalsi veci) bych mela vedet! Ja jen ted nevim cemu verit a cemu ne. Hold kdyz vam clovek nekolikrat zalze, je tezke pak verit.

V pribalovem letacku a studovanim tohodle leku na internetu jsem se docetla, ze tabletka se ma dat pod jazyk! Nic o jehlach a vodickach nepisou. Take jsem cetla, ze suboxone se muze zneuzivat (ma ho ale predepsany lekarem). Bojim se tedy aby tohle nepraktikoval. On tvrdi, ze ne.

Na muj dotaz proc si to picha odpovedel, ze pani doktorka mu doporucila aby si to pichal do svulu, ze zvisi efektivitu nebo ucinost. V jeho skrini jsem nasla plno zahrabanych uz pouzitych jehel, nekolik baleni suboxone a prazdne lahvicky od te vodicky aqua. Rekl mi ze vse vyhodil a delat to nebude, coz je podle me hloupost, musi prece dodrzovat nejakou lecbu ne? Nejde s tim prece jen tak z niceho nic seknout. Cetla jsem, ze je obtizne prestat. Nevim co si o tom myslet. Obracim se proto na Vas a byla bych rada o objasneni uzivani suboxone a celkove co si o tehle situaci myslite?. Muze se pichat do svalu jak mi tvrdi? Dekuji moc za Vasi odpoved.. Urcite mu chci pomoct, ale s jeho jednanim je to tezke.

Simca.

Dobrý den,

Suboxone je preparát, který se nazývá substituční lék. V pravém slova smyslu to ale lék není, je to vlastně jen přijatelnější náhražka za nelegální opiáty, jako je třeba heroin. Je to také opiát, také návyková látka.

Jednou z jeho velkých výhod je právě to, že se má užívat pod jazyk (a tím se předejde infekcím a potížím z injekčního užívání). Dokonce má v sobě složku, která by měla znemožnit užití jehlou. Bohužel, najdou se jedinci, kteří tento problém překonají a stejně si dávají Suboxone injekčně.

Rozhodně mu to ale nemohla žádná doktorka doporučit. Kromě toho, nemusí mít Suboxone ani od doktorky, prodává se i na černém trhu. 

Jde také o silně návykovou látku, tedy pokud – jak tvrdí – by bral týden a pak nic, poznala byste to, měl by abstinenční příznaky. Takový způsob braní je vysoce nepravděpodobný ( a to ne kvůli dodržování nějakého léčebného plánu, ale hlavně proto, že „preventivně“ se opravdu opiáty neužívají a nikdo to tak ani neumí), i když možné je všechno…

Pravděpodobně je tedy přítelova verze různě namíchanou směsí pravd a lží a těžko říct, jak to je. Co je, ale jisté je, že pokud si schovává špinavé stříkačky, není příliš zodpovědný, co se nemocí bezpečného braní týká.

Pro Vás to mimo jiné znamená velké riziko nákazy některou závažnou nemocí, jako je žloutenka typu B nebo C, dokonce i virus HIV. Všechny tyto nemoci se v nějaké míře přenáší jak sdílením stříkaček s dalšími uživateli drog (což klidně může nebo mohl dělat) tak nechráněným stykem.

Než tedy zjistíte, jak se věci mají a jaký je jeho i Váš zdravotní stav, doporučovala bych chránit se při sexu s ním a případnou rodinu odsunout na později.

Věřím, že se Vám v hlavě objeví ještě mnoho dalších otázek a nejasností. Myslím, že by stálo za to zajít si celou situaci ujasnit do některého z center, která nabízí pomoc blízkým uživatelů. Měla byste tak větší prostor ve všem se vyznat.

Pokud byste měla zájem, můžeme se domluvit na konzultaci v pražské Poradně pro rodiče, která funguje bezplatně, a když budete chtít, pak i anonymně. Více o našem zařízení najdete na http://www.sananim.cz/poradna-pro-rodice-(ppr).html. Je možné objednat se telefonicky, mailem, nebo přímo zde prostřednictvím poradny, když napíšete, jaké jsou Vaše časové možnosti.

  • Pokud je to pro Vás daleko a nevíte, kam se obrátit u Vás v okolí, napište prosím nejbližší město, kontakt Vám ráda zašlu.
  • S pozdravem
  • Jana Žáková (Justinová) 

Zpět

Státní ústav pro kontrolu léčiv

www.olecich.cz

Informační portál
pro veřejnost

nebezpecneleky.cz

Mohou nelegální léky
poškodit Vaše zdraví?

SALK

Státní agentura
pro léčebné konopí

eRecept

Informace k elektronickému
receptu

pristupy.sukl.cz

Zajištění přístupů k IT systémům SÚKL

Page 2

www.olecich.cz

Informační portál
pro veřejnost

nebezpecneleky.cz

Mohou nelegální léky
poškodit Vaše zdraví?

SALK

Státní agentura
pro léčebné konopí

eRecept

Informace k elektronickému
receptu

pristupy.sukl.cz

Zajištění přístupů k IT systémům SÚKL

Page 3

www.olecich.cz

Informační portál
pro veřejnost

nebezpecneleky.cz

Mohou nelegální léky
poškodit Vaše zdraví?

SALK

Státní agentura
pro léčebné konopí

eRecept

Informace k elektronickému
receptu

pristupy.sukl.cz

Zajištění přístupů k IT systémům SÚKL

Page 4

www.olecich.cz

Informační portál
pro veřejnost

nebezpecneleky.cz

Mohou nelegální léky
poškodit Vaše zdraví?

SALK

Státní agentura
pro léčebné konopí

eRecept

Informace k elektronickému
receptu

pristupy.sukl.cz

Zajištění přístupů k IT systémům SÚKL

Page 5

www.olecich.cz

Informační portál
pro veřejnost

nebezpecneleky.cz

Mohou nelegální léky
poškodit Vaše zdraví?

SALK

Státní agentura
pro léčebné konopí

eRecept

Informace k elektronickému
receptu

pristupy.sukl.cz

Zajištění přístupů k IT systémům SÚKL

Page 6

www.olecich.cz

Informační portál
pro veřejnost

nebezpecneleky.cz

Mohou nelegální léky
poškodit Vaše zdraví?

SALK

Státní agentura
pro léčebné konopí

eRecept

Informace k elektronickému
receptu

pristupy.sukl.cz

Zajištění přístupů k IT systémům SÚKL

Page 7

www.olecich.cz

Informační portál
pro veřejnost

nebezpecneleky.cz

Mohou nelegální léky
poškodit Vaše zdraví?

SALK

Státní agentura
pro léčebné konopí

eRecept

Informace k elektronickému
receptu

pristupy.sukl.cz

Zajištění přístupů k IT systémům SÚKL

Page 8

www.olecich.cz

Informační portál
pro veřejnost

nebezpecneleky.cz

Mohou nelegální léky
poškodit Vaše zdraví?

SALK

Státní agentura
pro léčebné konopí

eRecept

Informace k elektronickému
receptu

pristupy.sukl.cz

Zajištění přístupů k IT systémům SÚKL

Page 9

www.olecich.cz

Informační portál
pro veřejnost

nebezpecneleky.cz

Mohou nelegální léky
poškodit Vaše zdraví?

SALK

Státní agentura
pro léčebné konopí

eRecept

Informace k elektronickému
receptu

pristupy.sukl.cz

Zajištění přístupů k IT systémům SÚKL

Page 10

www.olecich.cz

Informační portál
pro veřejnost

nebezpecneleky.cz

Mohou nelegální léky
poškodit Vaše zdraví?

SALK

Státní agentura
pro léčebné konopí

eRecept

Informace k elektronickému
receptu

pristupy.sukl.cz

Zajištění přístupů k IT systémům SÚKL

Page 11

www.olecich.cz

Informační portál
pro veřejnost

nebezpecneleky.cz

Mohou nelegální léky
poškodit Vaše zdraví?

SALK

Státní agentura
pro léčebné konopí

eRecept

Informace k elektronickému
receptu

pristupy.sukl.cz

Zajištění přístupů k IT systémům SÚKL

Zajímavé:  Vyhřezlá Ploténka Bederní Páteř Cviky?

Page 12

www.olecich.cz

Informační portál
pro veřejnost

nebezpecneleky.cz

Mohou nelegální léky
poškodit Vaše zdraví?

SALK

Státní agentura
pro léčebné konopí

eRecept

Informace k elektronickému
receptu

pristupy.sukl.cz

Zajištění přístupů k IT systémům SÚKL

Page 13

www.olecich.cz

Informační portál
pro veřejnost

nebezpecneleky.cz

Mohou nelegální léky
poškodit Vaše zdraví?

SALK

Státní agentura
pro léčebné konopí

eRecept

Informace k elektronickému
receptu

pristupy.sukl.cz

Zajištění přístupů k IT systémům SÚKL

Page 14

www.olecich.cz

Informační portál
pro veřejnost

nebezpecneleky.cz

Mohou nelegální léky
poškodit Vaše zdraví?

SALK

Státní agentura
pro léčebné konopí

eRecept

Informace k elektronickému
receptu

pristupy.sukl.cz

Zajištění přístupů k IT systémům SÚKL

Klinika Suboxone v Ekurhuleni | Lékařsky asistovaná léčba

Kliniky Suboxone v Ekurhuleni byly vytvořeny s cílem pomoci těm, kteří hledají pomoc, snadno najít konsolidované místo pro její získání.

Suboxone není jediným lékem, který je k dispozici těm, kteří hledají pomoc, a je obvykle považován za lék pro ty, kteří mají o něco méně závažné abstinenční příznaky.

Těm, kteří mají nejzávažnější abstinenční příznaky, bude pravděpodobně předepsáno něco jako metadon a jejich léčebný program a plán bude vypadat jinak než někdo, kdo používá Suboxone.

Klinika Suboxone je místo, kam chodíte, obvykle ambulance, navštívit lékaře, který se specializuje na závislost, dostat vaše léky a navštěvovat poradenství a další formy terapeutických aktivit. Terapie a poradenství bude záviset na konkrétním programu, kterého se účastníte, a na závažnosti vašeho problému.

Co můžete očekávat na klinice Suboxone v Ekurhuleni

Když poprvé dorazíte na kliniku suboxone v Ekurhuleni, setkáte se s různými poskytovateli zdravotní péče, abyste prodiskutovali váš scénář, aby mohli pochopit, jak závažná je vaše závislost a abstinenční příznaky.

Vyplníte přijímací formulář, stejně jako byste měli pravidelnou návštěvu lékaře.

Jakmile bude mít zdravotnický tým dostatek informací o vašem profilu a situaci, vytvoří na klinice Ekurhuleni individualizovaný plán péče, vytvořený přímo pro vás.

To lze upravit za pochodu, pokud něco nefunguje dobře. Poté obdržíte předpis Ekurhuleni na Suboxone. To bude založeno na vaší historii a příznacích a může být také upraveno během pohybu v programu. Poté budete postupovat podle pokynů svého lékaře o tom, jak často léky užívat.

V závislosti na vaší situaci může být požadováno, abyste každý den chodili na suboxonovou kliniku v Ekurhuleni, abyste dostali své léky, nebo byste mohli dostat určitou částku domů. Lidé mohou při pohybu v programu získat určitá oprávnění, pokud dodržují svůj plán péče. Těmito privilegii může být nutnost přijít méněkrát za týden nebo měsíc kvůli disperzi léků.

Jak dlouhý je program Ekurhuleni Suboxone?

Očekávaná doba pobytu v programu léčby Suboxone v Ekurhuleni závisí na vás a vaší situaci.

Většina pacientů by měla zůstat v programu alespoň jeden rok, aby se zajistilo, že se u nich nevyvinou žádné příznaky nebo touhy, které by je přiměly k relapsu.

Někteří pacienti mohou zůstat v léčebném programu Ekurhuleni suboxone mnohem delší dobu. Vše závisí na vás a vašich konkrétních potřebách.

Kdykoli se rozhodnete program zastavit, váš poskytovatel zdravotní péče bude pomalu snižovat a snižovat množství přípravku Suboxone, které vám bylo předepsáno. Doufejme, že v době, kdy se sníží na nic, jste si vyvinuli dostatečnou odolnost, aby se nevyvinuly žádné příznaky ani touhy.

Potřebuji kliniku Suboxone v Ekurhuleni?

Klinika Suboxone v Ekurhuleni nemusí být pro každého. Léčba asistovaná léky je neuvěřitelně užitečná pro ty, kteří mají závažné abstinenční příznaky z opioidů, ale Suboxone není jediným lékem nabízeným pro tyto procesy.

Mnoho odborníků tvrdí, že Suboxone je ideální pro ty, kteří mají dostatečně závažné abstinenční příznaky, že potřebují MAT, ale ne tolik, aby museli být každý den na klinice Ekurhuleni. Ti s nejzávažnějšími příznaky často používají metadon.

Obojí je extrémně účinná léčba a váš lékař může rozhodnout, zda je Suboxone pro vás nejlepší volbou MAT.

Buprenorfin – Wikipedie

BuprenorfinNázev (INN)buprenorfin buprenorphinum (lat.) buprenorphine (angl.)Název podle IUPAC(2S)-2-[(5R,6R,7R,14S)-17-(cyklopropylmethyl)-3-hydroxy-6-methoxy-4,5-epoxy-6,14-ethanomorfinan-7-yl]-3,3-dimethylbutan-2-olKódyČíslo CAS52485-79-7Klasifikace ATCN02AE01N07BC01ChEMBL IDCHEMBL560511ChemSpider ID559124PubChem644073ChemieSumární vzorecC29H41NO4SMILESCC(C)(C)C(C)(C1CC23CCC1(C4C25CCN(C3CC6=C5C(=C(C=C6)O)O4)CC7CC7)OC)OInChIInChI=1S/C29H41NO4/c1-25(2,3)26(4,32)20-15-27-10-11-29(20,33-5)24-28(27)12-13-30(16-17-6-7-17)21(27)14-18-8-9-19(31)23(34-24)22(18)28/h8-9,17,20-21,24,31-32H,6-7,10-16H2,1-5H3/t20-,21-,24-,26+,27-,28+,29-/m1/s1Molární hmotnost467,64 g/molFarmakologieCesty podánísublingvální, intramuskulární, transdermální (vstřebá se pokožkou), intranasální, rektální, intravenózníBiodostupnostsublingválně: 30 %,intranasálně: 48 %,intravenózně: 100 %Vazba na proteiny96%Metabolismusjátra (CYP3A4, CYP2C8)VylučováníledvinyBiologický poločas20 – 70 hodinDalší informaceRegistrace v ČRanoDostupnost v ČRna lékařský předpisNěkterá data mohou pocházet z datové položky.

Buprenorfin (buprenorfin hydrochlorid), je syntetický opioid, parciální agonista / antagonista (tzv. dualista) opiátových receptorů. Je složkou řady humánních a veterinárních léků, využívaných především k analgezii (léčbě bolesti) a k substituční a detoxifikační léčbě závislosti na opiátech a opioidech. Tyto léky se užívají injekčně, sublingválně (vstřebáním do sliznice pod jazykem) a transdermálně (vstřebáním do kůže, kam se uvolňují z náplastí). Některé léky s obsahem buprenorfinu jsou uživateli drog užívány bez lékařské indikace – buď pro tzv. „divokou substituci,“ nebo přímo „jako droga“.

Historie

Buprenorfin byl objeven v roce 1960 a k léčbě bolesti se začal využívat v roce 1978.

V polovině devadesátých let se začal oficiálně používat k substituční a detoxifikační léčbě, a to především ve Francii (v ČR i jinde ve světě byl ale již v osmdesátých letech řadou lékařů pro substituci používán lék Temgesic, primárně určený pro analgesii).

V roce 2001 byl buprenorfinový lék Subutex registrován také v ČR. Předepisování Subutexu není vázáno na odbornost lékaře, jedinou podmínkou je (od roku 2003) použití tzv. „opiátového receptu“ (s modrým pruhem).

V Praze a v Severních Čechách je Subutex běžně dostupný na černém trhu za cca trojnásobek ceny, za níž je proti předpisu prodáván v lékárnách. Ve zmíněných dvou regionech je spolu s heroinem druhou až třetí nejrozšířenější injekční drogou (po pervitinu).

Účinky

Buprenorfin je smíšený antagonista / agonista opiátových receptorů. Má relativně dlouhý biologický poločas (cca 36 hodin), a proto působí déle než přírodní a semisyntetické opiáty (v opiu obsažený morfin, z opia připravovaný heroin), a déle než metadon.

Buprenorfin je výhodným analgetikem s nadprůměrně vysokou mírou bezpečnosti a podobně jako jiné opioidy má rovněž sedativní a mírně antidepresivní účinky.

Buprenorfin a léky, jež ho obsahují (především Subutex a jeho generické obdoby) představují druhou nejrozšířenější skupinu takto používaných léků (po metadonu).

Nehodí se k léčbě pacientů se silnou závislostí na opiátech, jimž může vyvolat různě výrazně vyjádřený abstinenční syndrom; v takových případech se k substituční léčbě užívá výhradně univerzálnější metadon.

Farmakokinetická data

  • Biodostupnost: cca 30 % vstřebávání z dutiny ústní
  • Vazba na receptory: 0 % (metabolit morfin 35 %)
  • Metabolismus: játra
  • Poločas eliminace: přes 30 hod
  • Vylučování: žlučí a ledvinami
Zajímavé:  Zánět Spojivek U Novorozence Léčba?

Užívání

Při polknutí léku s obsahem buprenorfinu je látka ve střevní stěně a v játrech téměř kompletně rozštěpena na neúčinné metabolity; proto se pro užívání buprenorfinu využívá výhradně parenterálních cest (mimo trávicí ústrojí): vstřebáním do sliznice z dutiny ústní (tabletou pod jazyk), vstřebáním do kůže (z náplasti) a injekcí či infúzí do žíly, případně injekcí do svalu či podkoží.

Nejznámější léky s obsahem buprenorfinu

Buprenorfin obsahují např. tyto analgetické léky: BUPRETEC[1] (vstřebáním do kůže, jen buprenorfin), TRANSTEC[2] (vstřebáním do kůže, jen buprenorfin).

Pro analgesii a zklidnění zvířat se v některých zemích užívá veterinární lék Vetergesic (injekčně do svalu, jen buprenorfin).
Léků s obsahem buprenorfinu se ale od začátku tisíciletí, kdy vypršel patent firmy Reckit Beckinser, začala vyrábět ve formě generik celá řada, a to především v Indii a ve Francii.

Ke konci roku 2018 není v České republice registrován žádný lék s buprenorfinem, který by byl určen pro intravenózní aplikaci.

Substituční léčba

Pro substituční léčbu při závislosti na opioidech je určen SUBUTEX (sublingvální užití, jen buprenorfin), SUBOXONE (sublingvální užití, buprenorfin s příměsí naloxonu), ADDNOK[3] (sublingválně, jen buprenorfin) a RAVATA[4] (sublingválně, jen buprenorfin). Všechny tyto léky si závislí pacienti hradí sami s výjimkou léku SUBOXONE, kde může část ceny hradit zdravotní pojišťovna[5].

Zneužívání léků s obsahem buprenorfinu

Přestože se u léků pro substituční a detoxifikační léčbu (Subutex, Suboxone, a jejich obdoby např.

Ravata, Buprenorphine) doporučuje výhradně sublingvální užití, zejména Subutex a jeho generické obdoby jsou mimo lékařskou indikaci (na nelegální drogové scéně, kam prosakují různými způsoby z legálních zdrojů) užívány především injekčně po rozpuštění ve vodě, a to buď samy, nebo v nebezpečné kombinaci s jinými psychoptropními látkami – nejčastěji sedativy, anxiolytiky nebo alkoholem. To s sebou nese všechna nebezpečí injekčního užívání: především riziko infekcí a při sdílení injekčního náčiní šíření těchto infekcí v populaci uživatelů drog a následně sexuálním přenosem (AIDS, virové hepatitidy) i do populace neužívající drogy; u Subutexu je další možnou komplikací neinfekční zánět žil a osrdečníku, způsobený farmakologicky neúčinnými příměsemi, jež jsou v tabletách. U kombinace s jinými léky nebo alkoholem se zvyšuje pro buprenorfin jinak velmi nízké nebezpečí smrtelného předávkování.

Suboxone, který byl uveden na český farmaceutický trh na konci roku 2007, snižuje atraktivitu injekčního užívání léku, protože u většiny uživatelů léčí abstinenční příznaky jen po sublingválním užití (buprenorfin se vstřebá, naloxon nikoliv); při injekčním užití ale působí i naloxon, který je čistým antagonistou opiátových receptorů – vytlačuje z nich čisté agonisty (jako je heroin a morfin) a snižuje agonistické účinky buprenorfinu, což by podle záměru výrobce mělo mít za následek vesměs spíše prohloubení abstinenčních příznaků než úlevu od nich a tedy nepřítomnost tohoto léku na černém trhu. Stále více studií však naznačuje, že tento předpoklad se nenaplňuje a Suboxone se v zemích, kde je dostupný, dostává na černý trh a je tam i zneužíván. Zdá se tedy, že pro značnou část uživatelů buprenorfinu neplní naloxon plánovanou „odrazující“ funkci.

Reference

  1. ↑ BUPRETEC 35 mikrogramů/hod. transdermální náplasti
  2. ↑ TRANSTEC 35 mikrogramů/hod. transdermální náplasti
  3. ↑ ADDNOK 8mg tablety (SÚKL)
  4. ↑ RAVATA 8mg tablety (SÚKL)
  5. ↑ http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0027903&tab=prices

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu buprenorfin na Wikimedia Commons
  • Článek o substituční léčbě závislosti na opiátech na stránkách Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti
  • Studie o zneužívání Subutexu a Suboxonu ve Finsku (anglický abstrakt)
Autoritní data

  • MA: 2778949969

Citováno z „https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Buprenorfin&oldid=20283466“

Úhrada substituční terapie u drogové závislosti – VZP ČR

Hradí pojišťovna substituční terapii u drogové závislosti?

Ano, VZP stejně jako ostatní pojišťovny hradí léčiva do výše a v souladu s podmínkami, které určuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten je pověřen rozhodováním o cenách a úhradách v procesu správního řízení. VZP hradí léčivé přípravky pro substituční léčbu drogové závislosti všem pacientům, kteří splňují úhradová kritéria stanovená SÚKL.

Pro substituční terapii je v současné době dostupný Suboxone (buprenorfin + naloxon), který je z veřejného zdravotního pojištění hrazený na základě preskripce psychiatra nebo lékaře s odborností „návykové nemoci“ v rámci substituční léčby na opioidech.

Jde o přípravek, jehož použití je podle podmínek SÚKL pro úhradu koncentrováno do specializovaných pracovišť. Pacient si ho tedy nevyzvedává na recept v lékárně, ale zdravotní pojišťovně ho může účtovat pouze specializované pracoviště, a to na základě smlouvy uzavřené se zdravotní pojišťovnou.

Stanovená úhrada nepokrývá možnou maximální cenu léku, takže pacient musí případně zaplatit rozdíl. Terapie Suboxonem je určena pro užití u dospělých a dospívajících nad 15 let, kteří souhlasili s léčbou závislosti. Léčba se nehradí, jestliže pacient nespolupracuje (např.

nedodržuje schéma předepsaných plánovaných návštěv).

Další možností je substituce léčivým přípravkem Subutex, což je samotný buprenorfin, který ale v této indikaci není hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

Buprenorfin (ve formě transdermálních náplastí) je indikován a hrazen při středně silné až silné bolesti při nádorovém onemocnění a silné bolesti, které nereagují na neopioidní analgetika.

Subutex je buprenorfin ve formě tablet pro substituční léčbu a pacient si ho musí hradit sám; předepisuje se na tzv. opiátový recept s modrým pruhem.

Metadonová léčba, což je asi nejznámější varianta substituční léčby, je hrazena Ministerstvem zdravotnictví, tj. mimo systém úhrad z veřejného zdravotního pojištění.

Probíhá ve specializovaných substitučních centrech, přičemž podmínkou pro vstup do metadonového programu je většinou plnoletost a také několik prokazatelných neúspěšných pokusů o léčbu vedoucí k abstinenci.

Vedle substituční léčby (která nahrazuje užívání původní drogy lékařsky předepsaným užíváním jiné látky s podobnými účinky, avšak s výrazně menšími riziky) totiž existují různé léčebné postupy a metody, jejichž cílem je přímo drogová abstinence.

Tato léčba může být ambulantní nebo pobytová a zahrnuje např. farmakoterapii při úvodní detoxifikaci, psychoterapii, poradenství, sociální práci.

I substituční léčba drogové závislosti by ovšem měla být provázena psychoterapií a také sociálním poradenstvím.

VZP spolupracuje na komplexním řešení problematiky zdravotních služeb v adiktologii s Ministerstvem zdravotnictví a Radou vlády pro koordinaci protidrogové problematiky.

Cílem je nastavit spolupráci v problematice organizace péče, sítě pracovišť pro zajištění dostupnosti služeb v adiktologii, včetně substituční terapie a nutnosti jasné definice zdravotně sociálního pomezí.

Tato problematika je řešena v kontextu reformy psychiatrické péče a navrhovaná páteřní síť referenčních adiktologických pracovišť odpovídá profilu rozšířené ambulance Center duševního zdraví. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector