Svědění močové trubice – Vše o zdraví

Magazín o zdraví a prevenci Bolestivé pálení při močení a časté nutkání na toaletu. I tak o sobě dává vědět infekce močových cest, která za život potká značnou část populace. Nepříjemnostem přitom můžete snadno předcházet. Naučte se infekci rozpoznat a včas reagovat.

Močové ústrojí patří po dýchacích cestách k oblastem těla nejnáchylnějším na různé infekce. Stačí málo pít nebo prochladnout  – a problém je na světě. Proč ale k zánětu vůbec dochází?
 

…pojem „zánět močových cest“ zahrnuje hned tři různé neduhy – zánět močového měchýře, močové trubice a ledvin?

Příčiny a rizikové faktory zánětu močových cest

Infekce vzniká zpravidla zanesením bakterií do močového ústrojí. Nejčastěji jde o bakterie Escherichia coli, které se z konečníku nebo tlustého střeva dostanou do močové trubice a následně do močového měchýře. Odtud se mohou dále šířit také do horních cest močových a způsobit až zánět ledvin. 

Mezi rizikové faktory pro vznik infekce močových cest patří také některé návyky – nedostatečná hygiena, časté zadržování moči, nízký příjem tekutin nebo frekventované střídání sexuálních partnerů a nechráněný pohlavní styk.

Svědění močové trubice - Vše o zdraví

Koho zánět močových cest postihuje

Zánět močových cest se častěji vyskytuje u žen, které mají kratší močovou trubici, což usnadňuje přenos bakterií.

Náchylnější ke vzniku zánětu jsou také starší lidé a pacienti s dalšími zdravotní problémy, jako jsou diabetes mellitus, močové kameny či zbytnělá prostata u mužů. Více ohroženi jsou také lidé s katetrem v močové trubici.

Svou roli při rozvoji zánětu mohou hrát rovněž vrozené vady močového ústrojí.

Příznaky zánětu močového ústrojí

Mezi nejčastější projevy zánětu močových cest patří:

  • bolest či křeče v podbřišku,
  • časté nucení na močení s produkcí malého množství moči,
  • řezání a pálení při močení,
  • zakalená a páchnoucí moč, někdy tmavě zbarvená.

Symptomy, které se objevují v pokročilejší fázi infekce:

  • krev v moči,
  • bolest v bedrech,
  • třesavka,
  • zvýšená teplota.

Svědění močové trubice - Vše o zdraví

Spolehlivě dokáže zánět močových cest odhalit vyšetření krve a moči. Probíhající zánět prozradí zvýšená koncentrace CRP (C-reaktivního proteinu) v krvi. CRP patří mezi produkty imunitní reakce organismu, a jeho hladina tudíž stoupá při bakteriální infekci. Moč se zpravidla vyšetřuje na přítomnost bakterií, bílkovin a bílých krvinek. 

Máte-li podezření na zánět močových cest, svůj stav si můžete ověřit i sami pomocí domácího testu Veroval – Zánět močových cest, který podobně jako laboratorní testy odhalí přítomnost bílých krvinek, nitrátů a bílkovin v moči. K samovyšetření vám postačí vzorek moči a minuta vašeho času. Test vykazuje více než 97% spolehlivost, i v domácích podmínkách tak přinese dostatečně přesné výsledky.

Jak se otestovat? 

  1. Namočte testovací proužek na 2 sekundy do vzorku moči. Ujistěte se přitom, že ponořena jsou všechna 3 testovací políčka.
  2. Vyčkejte 1 minutu a odečtěte výsledek.

  3. Pokud políčka změnila barvu, test je pozitivní.

Svědění močové trubice - Vše o zdraví

Přesný postup a více informací se dozvíte v našem videu: 

Při počínajícím zánětu si můžete pomoci i sami. Udržujte se v teple a zvyšte příjem tekutin (pijte nesycené a nedráždivé nápoje). Navýšíte tím produkci moči, která pomůže škodlivé bakterie odplavit. Vyzkoušet můžete také sedací koupele z březového listí nebo heřmánku. Bolest podbřišku pak zmírníte přiložením teplého obkladu.

Pokud samoléčba nepomáhá, je namístě návštěva lékaře. Ten provede vyšetření a odešle vás domů s dávkou antibiotik či chemoterapeutik. Léčbu můžete podpořit také jezením brusinek nebo pitím bylinkových urologických čajů.

Svědění močové trubice - Vše o zdraví

Prevence zánětu močových cest

Infekce močového ústrojí se mohou vracet. Vyplatí se proto dodržovat preventivní opatření, která pomohou zánětům předcházet:

  • Dodržujte správný pitný režim – za den byste měli vypít asi 2,5 litru tekutin.
  • Choďte pravidelně na toaletu, nezadržujte zbytečně moč.
  • Posilujte pánevní dno s pomocí Kegelových cviků.
  • Udržujte záda a břicho v teple – nesedejte na chladné povrchy, převlékejte mokré plavky a vyzkoušejte hřejivý polštářek Cosmos ACTIVE.
  • Dbejte na pravidelnou hygienu, zejména při potížích s inkontinencí.
  • Noste bavlněné spodní prádlo.
  • K intimní hygieně používejte neparfémované prostředky.
  • Po každém pohlavním styku se vymočte.

Svědění močové trubice - Vše o zdraví

Jako prevenci doporučujeme také zařadit do jídelníčku:

Brusinky – Brání bakteriím přilnout ke stěnám močového ústrojí, a tím podporují jejich vylučování. Pořídíte je ve formě džusu či doplňků stravy.

Probiotika – Pomáhají udržet bakteriální rovnováhu v těle, obzvláště při užívání antibiotik. Vitamín C – Podporuje obranyschopnost a okyseluje moč, díky čemuž je méně náchylná k bakteriálním infekcím.

Doplňte jej například pomocí Kneipp šumivých tablet Obranyschopnost s vitamínem C a extraktem z brusinek.

Normální funkci močových cest můžete podpořit také přírodní cestou – s využitím bylinek. Příznivé účinky na močovou soustavu má například bříza, přeslička nebo zlatobýl, které naleznete mimo jiné v urologických čajích.

Stárnutí pokožky zastavit nelze. Můžeme jej však zpomalit a nepříjemné projevy, jakými jsou její extrémní vysušování nebo podráždění, zmírnit.

Jak můžeme toto nepříjemné onemocnění kůže efektivně léčit a jak mu předcházet?

Lepek tvoří přirozenou součást našeho jídelníčku od pradávna. Přibližně u 1 z 200 Čechů je však jeho konzumace spjatá se zdravotní problémy,

Dostatek pohybu, správné sezení, kvalitní obuv, pohodlné oblečení a strava bohatá na bioflavonoidy – tím vším můžeme křečovým žilám účinně předcházet. Nenechte…

Zánět a infekce močových cest: Jak se nakazíte, jak je poznáte a co vás nejrychleji vyléčí?

Infekce močových cest způsobuje zánět částí močové soustavy. Do ní patří močová trubice, močovody, močový měchýř a ledviny. Příčinou je přítomnost patogenu, nejčastěji bakterie, vzácněji virů nebo plísní.

Infekce většinou postihuje dolní močové cesty, protože díky rychlé a efektivní léčbě infekce nepřejde až do ledvin. I to se ale může stát.

Záněty a infekcemi trpí častěji ženy, ale v žádném případě muže neobcházejí. Příznaky jsou nepříjemné, omezují kvalitu života a způsobují dyskomfort.

V rámci léčby se podávají antibiotika (hubí bakterie), léky snižující zánět a analgetika (tlumí nepříjemné a bolestivé stavy).

Článek přesně vysvětlí, jak se infekce a zánět projevují, jak vás lékař bude vyšetřovat a léčit, a co lze dělat doma v rámci prevence.

Svědění močové trubice - Vše o zdraví

  • DLOUHODOBÁ PÉČE O KONDICI A VITALITU MOČOVÝCH CEST A PROSTATY:
  • České rostlinné tobolky Proerecta PROSTATE pro muže, kteří pečují o své zdraví a chtějí cíleně bránit vzniku a komplikacím močové soustavy.
  • PROSTATE obsahuje Serenou plazivou, Slivoň africkou a Kopřivu dvoudomou, které prokrvují a udržují normální funkce prostaty, močového měchýře, ledvin a močových cest.

Svědění močové trubice - Vše o zdravíKlikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích Proerecta PROSTATE. V případě objednávky vám balík doručíme do 48 hodin. 1 balení vydrží na 2 měsíce péče.
CHCI CHRÁNIT MOČOVÉ CESTY >>

Zánět má obvykle jasné příznaky, takže by se nemělo stát, že by infekce prostupovala močovou soustavou a postižený o tom netušil. To je vlastně výhoda, protože nepříjemné příznaky pacienta o to rychleji dovedou do ordinace urologa (pro muže) nebo gynekologa (pro ženy).

První 3 až 8 dnů dny od infikování jsou ale projevy slabé nebo žádné, takže si je postižený nemusí všimnout.

  • silné a časté nutkání na močení
  • pálení nebo bolest během močení, podráždění
  • malé množství vyloučené moči a pocit nedostatečného vymočení
  • zakalená, silně nebo zvláštně páchnoucí, barevně výrazná a hustá moč, někdy se stopami krve (růžová, hnědá, červená moč)
  • bolesti v oblasti pánve, zad a podbřišku

VÍTE, ŽE infekce nejčastěji postihují právě v močovou soustavu? Postihují 3 až 5 % lidí mladšího věku a až 30 % lidí staršího dospělého věku. U mladých žen se infekce vyskytuje až 50x častěji, než u mladých mužů.

Vždy záleží na tom, která část močové soustavy je infekcí postižená. Od toho se odvíjejí negativní příznaky. Pro lepší lokalizaci sledujte tyto projevy:

Infikovaná část močové soustavy: Příznaky infekce a zánětu:
Močová trubice (uretra), zánět – uretritida – pálení a bolest během a po vymočení– problémy s močením– výtok z močové trubice (ojediněle)
Močový měchýř, zánět cystitida – časté a bolestivé močení– nedokonalé vymočení– bolest, tlak a dyskomfort v podbřišku– změny moči (zákal, zápach, krev v moči, barva)
Ledviny, zánět pyelonefritida – bolest zad– horečky a zimnice– žaludeční problémy (zvracení, nevolnost)

Lékaře navštivte kdykoliv pocítíte některý z těchto příznaků.

Močové cesty se zanítí nejčastěji kvůli výskytu bakterií. Ty mohou soustavu napadnou zvenčí (z 95 % případů), ale také zevnitř těla, pokud se zánět vyskytuje jinde v organismu a přes krev se dostane až do močových cest.

Bakterie vstupují přes močovou trubici do měchýře, kde se začnou množit a hromadit. Když z nějakého důvodu selže přirozená ochrana organismu (imunita), bakterie způsobí bakteriální infekci. Na přítomnost infekce imunitní systém přirozeně reaguje vznikem zánětu, který má za úkol zbavit organismus infekce.

Infekce nejčastěji postihne močovou trubici a močový měchýř. Pokud se ale s léčbou nezačne včas, infekce přechází přes močový měchýř a prostatu až do ledvin. Tam organismus opět reaguje zánětem, který má za úkol vyčistit postižené části močové soustavy.

Častou příčinou je infikování močové trubice bakteriemi z gastrointestinálního traktu (nacházejí se v konečníku) nebo jinými (nejčastěji Escherichia coli – zkráceně E. coli, až 85 % případů, dále Proteus nebo Klebsiella).

Infekce může vzniknout kvůli nedodržení hygienických zásad doma, na veřejných toaletách nebo kvůli nechráněnému sexu. Častěji postihuje ženy, protože ústí močové trubice leží blízko pochvy.

Příčinou mohou byt stejné bakterie a stejné rizikové faktory. S tím rozdílem, že infekce již prostoupila močovou trubicí až do močového měchýře.

Přidat se může infekce a zánět prostaty (prostatitida), která leží přímo pod močovým měchýřem a obepíná močovou trubici. Bakterie tedy mají velikou šanci tyto části soustavy v rychlém čase infikovat.

Infekce není vždy znakem špatné hygieny. Postižený se může bakteriemi nakazit třeba na veřejných toaletách nebo při kontaktu bakterií z konečníku s močovou trubicí. I čistotní lidé trpí záněty močových cest.

Infekce častěji postihují ženy a za život jich překonají hned několik.

  • Zablokování močových cest kvůli zvětšené prostatě nebo ledvinovým kamenům. Moč správně neodtéká z měchýře a riziko infekce stoupá.
  • Abnormální vývin močových cest.
  • Snížená obranyschopnost, která si nedovede poradit s bakteriemi v močové soustavě a příliš agresivní bakterie.
  • Nechráněný sex. Bez ochrany pro bakterie neexistuje žádná bariéra. Riziko zvyšuje i časté střídání sexuálních partnerů.
  • Pacienti napojení na katétr.
  • Diabetes, obezita, rodinná anamnéza (onemocnění se vyskytuje u členů rodiny)
  • Anatomie ženských močových cest. Ženská močová trubice je kratší, takže bakterie urazí kratší vzdálenost. O to rychleji se infekce šíří močovou soustavou. Riziko u žen zvyšuje i antikoncepční tělísko, pesary, menstruační kalíšek a menopauza.
  • Úraz (poranění míchy, mrtvice) nebo nedávný chirurgický zákrok na močových cestách.
Zajímavé:  Vyhřezlá Ploténka Bederní Páteř?

Když se povede infekci rychle zachytit a vyléčit, riziko pozdějších komplikací je minimální. Je vhodné pamatovat, že zánět se může objevit kdykoliv znovu, takže na bezpečnostní a hygienické zásady je nutné myslet soustavně. Co se ale stane, pokud se zánět nevyléčí včas a a správně?

  • Zúžení močové trubice (striktura uretry)
  • Trvalé poškození ledvin, pokud se infekce dostala až do nich
  • Opakované infekce a to hlavně pokud došlo ke 2 infekcím po sobě za méně než půl roku
  • Sepse (lidově otrava krve)

Mějte na paměti, že na vás může infekce čekat kdekoliv a kdykoliv a to i doma. Proto se snažte infekcím zodpovědně předcházet.

  • Po souloži se co nejrychleji vymočte, umyjte penis a pochvu a preventivně vypijte sklenici čisté vody.
  • Konečník vytírejte vždy zepředu dozadu (od análu směrem k zádům). Tak snížíte šance infikování močové trubice bakteriemi.
  • Pravidelný a dostatečný pitný režim. Voda ředí a čistí moč. Nutí vás močit častěji, díky čemu se z těla pravidelně vyplavují bakterie a škodliviny. Do režimu klidně přidejte i brusinkový džus plný vitamínů a živin. Neexistuje ale vědecký důkaz, že by pomáhal proti zánětům a bakteriím.
  • Nepijte nápoje, které dráždí měchýř. Vyřaďte kávu, kofeinové nápoje, alkohol, šťávy z citrusů minimálně po dobu trvání zánětu.
  • V rámci rychlé pomoci proti bolesti použijte termofor a hřejivé polštářky.

NEZAPOMEŇTE na Proeretca PROSTATE pro zmírnění zánětů a podporu funkcí prostaty a močové soustavy.

Rostlinné složení, výhodná cena a doručení do 48 hodin.

Svědění močové trubice - Vše o zdraví
CHCI CHRÁNIT MOČOVÉ CESTY >>

  • Rozbor moči. Vzorek moči donesete k lékaři. Ten bude posuzovat přítomnost bakterií nebo bílých krvinek. Aby byl vzorek čistý, otřete před odběrem genitálie antibakteriálním gelem. Podle druhu nalezené bakterie lékař předepíše vhodné léčivo.
  • Lékař si může chtít udělat podrobný obraz vašich močových cest. Ten získá pomocí ultrazvuku, počítačové tomografie nebo magnetické rezonance. Tyto postupy se využívají v případě častých infekcí.
  • Cytoskopické vyšetření spočívá v nahlédnutí až do močového měchýře. Endoskopická sonda s malou kamerou se zavádí přes močovou trubici.

V první linii léčby se předepisují antibiotika. Přesné léčivo se stanoví na základě konkrétní bakterie, která infekci způsobuje a zdravotního stavu pacienta.

Konkrétní léky a léčiva v nich: Trimethoprim, sulfamethoxazol (Bactrim, Septra), Fosfomycin (monurol), Nitrofurantoin (makrodantin, makrobid), Cephalexin (Keflex), Ceftriaxon (léky uvádíme ze zahraničného zdroje a v ČR se mohou lišit).

Tyto léky se nesnažte shánět bez předpisu ani načerno. Pro každého pacienta je vhodný jiný lék a vždy o něm musí rozhodnout lékař.

Antibiotika se užívají obvykle týden a spotřebovat se musí celé balení, pokud lékař nerozhodne jinak. Doba se může zkrátit, pokud je infekce méně komplikovaná.

Přidat se mohou i analgetika proti bolesti, pokud je silná. Znecitliví měchýř a močovou trubici, zmírňují bolesti a pálení během močení. Pokud je zánět těžký, léky lze dávkovat i nitrožilně.

Jaká je hlavní příčina vzniku zánětů močové soustavy?

Nejčastěji jde o bakteriální infekci. Bakterie vstupují do močové trubice a způsobují zánět. Nejčastěji bakterie škodí v močové trubici a v močovém měchýři, ale mohu infikovat také ledviny.

Jak se rychle a sám zbavím zánětu močových cest?

  1. – vždy jděte nejdříve k lékaři– dodržujte pitný režim, který pomáhá vyplavovat bakterie z močového ústrojí– užívejte probiotika a vitamín C (kysané mléčné výrobky, čerstvou a kvašenou zeleninu a ovoce)– močte ihned kdykoliv se vám bude chtít a moč nezadržujte– užívejte antibiotika dle doporučeného dávkování– užívejte léky tlumící bolest podle doporučeného dávkování– kupte si termofor– noste volné oblečení, které netlačí na močové cesty
  2. – během sexu používejte ochranu

Jaké jsou časté příznaky zánětu?

Zarudnutí, otoky, zvýšená teplota, bolest a ztráta přirozené funkce zaníceného orgánu nebo části těla. Bolest může navíc vystřelovat do zad nebo nohou.

Co může podráždit močové cesty?

Přítomnost dráždivých látek v močovém měchýři. Káva a kofeinové nápoje, čaj, sycené nápoje a alkohol. Dále kyselé druhy ovoce (citrusy, ovocné a zeleninové šťávy), silně kořeněná jídla.

Jaký je to pocit mít zanícenou močovou trubici?

Bolestivé a časté močení, bolest břicha. Zánět dráždí močovou trubici.

Jak dlouho trvá zánět močových cest?

Pokud začnete s rychlou léčbou, příznaky infekce vymizí do 24 až 48 hodin. Infekce ledvin nebo močového měchýře může trvat až týden nebo více.

Jak dlouho trvá zánět močových cest bez léčby antibiotiky?

Záněty mohou vymizet i bez užívání antibiotik. Podle studií na postižených zánět ustoupil bez antibiotik sám od sebe ve 25 až 50 % případů.

Kolik vody mám pít pro propláchnutí zanícených močových cest?

Pijte aspoň 2 litry čisté vody denně.

Kdy mám se zánětem močových cest navštívit lékaře?

Pokud máte podezření na zánět močových cest, návštěvu neodkládejte, Čím dříve vás vyšetří, tím dříve nastaví léčbu a o to rychleji se uzdravíte a zbavíte nepříjemných projevů.

Co bych neměl jíst a pít při zánětu močových cest?

Kofeinové nápoje, alkohol, kořeněná jídla, kyselé druhy ovoce, umělá sladidla a ochucovadla.

Dovedu se na zánět močových cest otestovat sám doma?

Ano, orientační test koupíte v lékárně nebo v drogerii. Nenahrazuje ale léčbu a výsledky jsou pouze přibližné. Testovací proužek stačí omočit a podle příbalové informace zjistíte, co test prokázal. Určitě nepodceňujte návštěvu lékaře – urologa nebo gynekologa (u žen).

Jak poznám, že se zánět močových cest rozšířil až na ledviny?

Infekce ledvin také spadá pod zánět močových cest, i když je poměrně vzácná. Lékaře vyhledejte, pokud pociťujete ostrou bolest v dolní části zad v oblasti ledvin, horečku nebo zimnici, třes a podobně.

Jak bude lékař vyšetřovat zánět močových cest?

Posuzovat bude vzorek moči, který prokáže přítomnost bakterií nebo bílých krvinek, které proti bakteriím bojují.

Budu kvůli zánětu slabý a vyčerpaný?

Většina postižených trpí slabostí, únavou a potřebou spánku. Tělo se potřebuje zbavit infekce a potřebuje co nejvíce energie.

Pomůže mi se zánětem termofor nebo hřejivý polštářek?

Ano, pomocí hřejivé pomůcky lze zmírnit bolesti, které záněty močových cest doprovázejí. Přikládejte je na břicho, záda, hráz a kdekoliv potřebujete úlevu od bolesti.

Jak poznám, že právě dochází k zanícení močových cest?

Nejčastěji podle pocitů pálení během a po vymočení, časté nutkání na močení, nedokonalé vymočení. Dále pak podle tmavé, zakalené, krvavé a zvláštně páchnoucí moči.

Existuje rozdíl mezi infekcemi močového měchýře a zánětem močových cest?

Záněty močových cest mohou ovlivnit kteroukoliv jejich část a to včetně močové trubice, močovodů, měchýře a ojediněle ledvin.

Mohu trpět zánětem močových cest a nevědět o tom?

Příznaky mohou být méně citelné, ale určitě si je všimnete. Žádný zánět obvykle není bez příznaků.

S čím si mohu zánět močových cest splést?

Nejčastěji se podobnými přiznaky projevují pohlavně přenosné nemoci jako chlamydie, kapavka a trichomoniáza. Je vhodné zajít na test, který zjistí přesný problém.

Proč mě během zánětu bolí také záda?

Bolest zad nejčastěji prokazuje, že infekce napadla také ledviny. Bolest je silná a neustává. Způsobuje také horečku, zimnici a žaludeční potíže.

Jsou bakterie způsobující infekci pohlavně přenosné?

Ano.

Jaká je inkubační doba zánětů močových cest?

Inkubační doba je čas, za který se přítomnost bakterií v močové soustavě začne projevovat citelnými příznaky. Tato lhůta je 3 až 8 dnů.

Pomohou mi na zánět a infekci močových cest homeopatika?

Absolutně ne. Homeopatika nejsou ani léky ani doplňky stravy s příznivými účinky. Homeopatikum nemá žádné léčivé účinky a nedovedou vás infekce zbavit.

Příčinou je bakterie s infekcí a tu je nutné zahubit užíváním antibiotik.

Homeopatika jsou pouze „cukrové kuličky“, které vás okradou nejen o peníze, ale navíc mohou zhoršit celou infekci, protože postižený odkládá skutečnou léčbu. Nevěřte šarlatánům a obchodníkům s lidským neštěstím.

  • KAM TEĎ?
  • NYNÍ SE PODÍVEJTE, jak přesně vám s kondicí a vitalitou močové soustavy pomohou české rostlinné tobolky Proerecta PROSTATE.
  • Od 399 Kč za balení na 2 měsíce péče, doručení do 48 hodin.

Svědění močové trubice - Vše o zdraví

Zánět močového měchýře a zánět ledvin

Močový trakt je jedním z nejčastějších míst organizmu, kde se infekce objevují. Odhadujeme, že se infekce močových cest objevují zhruba u 3-5% populace v mladším věku a u 10-30% starších jedinců. V mládí je infekce až 50 krát častější u žen než u mužů, ve vyšším věku se tento rozdíl stírá.

Ve více než 95 % případů proniká infekce do močových cest tzv. ascendentní cestou, tedy zpětně (proti proudu moči) ze zevního genitálu přes močovou trubici. Logicky se tak mnohem snadněji děje u žen, které mají kratší močovou trubici než muži, vyústění močové trubice u žen navíc těsněji přiléhá k oblasti pochvy a konečníku.

Bakterie, které do močových cest pronikají, pocházejí obvykle z oblasti střevní. U žen se mohou agresivnější střevní bakterie hromadit v pochvě, odkud pak snadno do močových cest pronikají a stávají se tak zdrojem opakovaných infekcí. Při hledání příčiny opakovaných infekcí na tuto možnost nesmíme zapomínat.

Svědění močové trubice - Vše o zdraví

Co nahrává vzniku cystitidy?

  • nedostatečná hygiena
  • pohlaví – ženy mají kratší močovou trubici, než muži
  • zadržování močení
  • časté střídání sexuálních partnerů a nechráněný pohlavní styk
  • nedostatečný přísun tekutin
  • vrozené vývojové vady močové trubice a měchýře
  • cukrovka
  • zavedený permanentní katetr v močové trubici

Pro průnik bakterií do močových cest a vznik zánětu je rozhodující poměr agresivity bakterií a obranyschopnosti močových cest.

Obranyschopnost močových cest je dána celou řadou faktorů:

  • anatomická stavba močových cest, kdy kratší močová trubice u žen ve srovnání s muži zvyšuje riziko vzniku zánětu, příčinou infekce může být i zúžená močová trubice apod.
  • funkce močových cest. Proud moči a úplné vyprázdnění měchýře vede k mechanickému vyplavení bakterií a brání jejich množení. Situace, kdy se měchýř nevyprazdňuje dokonale proto vzniku zánětu nahrávají.
  • složení moči. Moč je relativně kyselá, obsahuje navíc některé složky, které bakterie ničí
  • imunita organizmu

Existují určité situace, které vznik infekcí podporují. U žen je to například pohlavní styk nebo těhotenství, ale může to být i cukrovka, kameny či jiná onemocnění močových cest.

Jak prokážeme přítomnost infekce v moči?

„Základní vyšetření moči, tedy vyšetření moči chemicky a vyšetření močového sedimentu, nám dává pouze orientační informace, protože zachytí pouze nález, který infekci v moči doprovází – například přítomnost bílých krvinek a podobně,“ říká MUDr. Monika Purmová z UroKlinikum. K jednoznačnému průkazu infekce je nutné kultivační vyšetření moči.

Zajímavé:  Tipy, jak přestat kouřit jednou provždy – vše o zdraví

 „Odebíráme obvykle takzvaný střední proud moči, kdy pacient po očištění zevního ústí močové trubice a jeho okolí zachytí do sterilní zkumavky střední porci moči. Kultivační vyšetření nám přinese informace o přítomnosti bakterií, jejich konkrétnímu typu, jejich množství a jejich citlivost na antibiotika.

Na základě výsledku pak můžeme rozhodnout o konkrétní léčbě,“ vysvětluje lékařka UroKlinikum.

Jak se záněty močového měchýře a ledvin projevují?

Zánět močového měchýře se projevuje bolestivým nucením na močení, častým močením, často i po několika minutách, a pálením při močení. Přítomná může být i krev v moči. Teplota bývá obvykle pouze zvýšená, maximálně 37,5 stupňů Celsia.

Při zánětu ledvin je stav závažnější, objevují se vysoké horečky, bolesti v bederní krajině, pacientka je unavená, často až schvácená. Jedná se o závažný stav, který někdy vyžaduje i hospitalizaci. 

Jak pacienty s infekcemi močových cest vyšetřujeme?

Zánět močových cest, zvláště jestliže se opakuje, vyžaduje vždy celkové urologické vyšetření. Jeho součástí je vyšetření močových cest ultrazvukem a vyšetření moči.

U opakovaných zánětů obvykle doplňujeme i kultivační vyšetření stěru z pochvy, případně ústí močové trubice, vyšetření průchodnosti močové trubice a cystoskopii (endoskopické vyšetření močového měchýře).

V některých situacích může urolog doporučit i další specializovaná vyšetření, jako je CT.

Jak záněty močového měchýře a ledvin léčíme?

Základem léčby akutního zánětu je podání antibiotik, u zánětů ledvin je obvykle nutná aplikace injekční cestou. Součástí léčby je i zajištění dostatečného příjmu tekutin, pobyt v teple, případně podání léků tlumících časté nucení na močení a bolesti.

U opakovaných zánětů je nutné paušální podání antibiotik velmi pečlivě zvažovat vzhledem k nepříznivému vlivu jejich dlouhodobého podávání na bakteriální osídlení střevního traktu, pochvy apod.

V některých situacích volíme spíše preventivní podávání silně redukovaných dávek antibiotik.

Součástí léčby musí být snaha o posílení imunity močových cest (Urovaxom) a tak zvaná režimová opatření, jako je dostatečný přísun tekutin, poučení o správném provádění osobní hygieny apod.

Do UroKlinikum se můžete objednat na tel. +420 608 827 761 nebo přes objednávací formulář. V příjemném prostředí ambulancí UroKlinikum s vámi v soukromí probereme vaše problémy a navrhneme to nejlepší řešení pro vás.

Záněty močových cest

Je velmi časté onemocnění. Může jít o lehkou formu, ale i o nebezpečný zánět ohrožující ledviny. U novorozenců a malých dětí jsou častější u chlapců (mohou být způsobeny i vrozenou vadou močových cest), mezi 20.

až 50. rokem je častější u žen, u seniorů je výskyt přibližně stejný. Převážně u žen, protože mají velice krátkou močovou trubici, se infekce opakuje často v souvislosti s menstruací, pohlavním stykem a po prochlazení.

Příznaky zánětu močových cest

Hustý hnisavý výtok. Zánět močovodu bývá součástí zánětu ledvin. Zánět močového měchýře u žen po pohlavním styku, u mužů při zánětech prostaty, močové trubice nebo po vyšetření.

Časté pálivé nucení na močení, bolestivé močení malého množství, občas močová inkontinence, moč může být zkalená, někdy s příměsí krve. Mohou být i bolesti v oblasti bederní páteře, v nadbřišku, někdy i horečka a celková únava.

Velmi časté jsou infekce u pacientů s cukrovkou.

Příčiny zánětu močových cest

Příčinou infekce je přítomnost škodlivých bakterií v močových cestách, které pronikají močovou trubicí do močového měchýře. Pokud se bakterie v močovém měchýři dále pomnoží, mohou způsobit zánět močových cest a ledvin.

Většinu infekcí vyvolávají bakterie Escherichia coli. Tato bakterie je normální součástí střevní mikroflóry. Přes přísné dodržování hygienických opatření může občas dojít k jejich přenosu.

Zánět močové trubice bývá spojen u mužů se zánětem šourku, u žen se zánětem vagíny.

Návštěva lékaře při zánětu močových cest

Je nutná při opakujících se infekcích, vždy u diabetiků, při zvětšující se bolesti zejména v oblasti bederní páteře (nebezpečí postižení ledvin), při obtížích trvajících déle než 2 dny.

Léčba zánětu močových cest

Léky na předpis

Cílem je nejenom úleva od příznaků, jako jsou bolest a teplota za pomoci analgetik-antipyretik (i na volný prodej), ale zejména odstranění infekce nasazením chemoterapeutik, popř.

antibiotik, která vytvářejí vysoké koncentrace hladin v moči. Tuto léčbu předepisuje lékař na základě vyšetření. Léčba by měla být dostatečně dlouhá a účinná. U žen však stoupá riziko vzniku gynekologických mykóz.

Proto se dává u dospělých přednost kratší, ale účinné léčbě.

Přírodní a doplňková léčba

Základem prevence je dostatečný příjem tekutin. K pití jsou vhodné bylinné čaje. Nevhodné jsou limonády sycené oxidem uhličitým. Preventivním opatřením není jen úprava pitného režimu, ale i zvýšená hygiena zevního genitálu a ochrana před prochlazením.

Užívání přírodních doplňků s obsahem extraktu z brusinek má nejenom schopnost snižovat riziko vzniku zánětlivých onemocnění ledvin a močových cest, ale obsahuje kyselinu ellagikovou, která brání pomnožení bakterií (včetně Escherichia coli), a tím rozvoji onemocnění.

Vitamin C je také vhodný v doplňkové terapii, protože pomáhá okyselit moč, takže se močový měchýř stává méně příznivým prostředím pro patogenní bakterie. Zároveň také posiluje imunitní systém.

Dále lze užívat společně extrakt z echinacey (třapatky nachové), která zvyšuje obranyschopnost imunitního systému.

Močová infekce

Co je to? Močová infekce představuje infekci jedné či více částí močového (vylučovacího) ústrojí. Močové ústrojí se skládá ze dvou ledvin, dvou močovodů, močového měchýře a močové trubice.

Ledviny jsou orgány fazolovitého tvaru, nacházející se v dolní části zad pod hrudním košem. Jejich úkolem je odstraňovat z krve odpadní látky a vytvářet moč, která odpadní látky a nadbytek tekutin odvádí ven z organismu. Moč přichází z ledvin oběma močovody do močového měchýře.

Močový měchýř je dutý svalnatý orgán, který moč krátkodobě skladuje. Ten se postupně rozšiřuje, jak se v něm moč hromadí, a v určitém okamžiku člověk pociťuje rostoucí tlak. Dojde k uvolnění svalového svěrače v ústí močového měchýře, ten se stáhne a vypustí moč močovou trubicí ven z těla.

Obecný termín močové infekce se užívá často, můžeme však dále rozlišit, která část močového ústrojí je postižena:

  • Uretritida je zánět postihující močovou trubici.
  • Je-li postižen močový měchýř, hovoříme o cystitidě.
  • Stav, kdy je zanícena nebo infikována jedna nebo obě ledviny, se nazývá pyelonefritida.

Moč normálně neobsahuje mikroorganismy, je-li však její odtok znemožněn a moč se hromadí v močovém měchýři, představuje velmi dobré prostředí pro množení a růst bakterií. Většina močových infekcí je způsobena bakteriemi, které se do močového ústrojí dostávají ústím močové trubice.

Uchycují se na jejích stěnách, množí se a pohybují vzhůru močovou trubicí až do měchýře. Většina močových infekcí zůstává v dolní části močových cest (močová trubice a měchýř), kde vyvolávají potíže jako nucení na močení a pálení či řezání při močení. Většina těchto infekcí probíhá nekomplikovaně a dá se snadno léčit.

V případě, že se podcení a neléčí se, může se infekce šířit vzhůru močovody až do ledvin.

Infekce ledvin je mnohem nebezpečnější a může vést k jejich trvalému poškození. V některých případech se může močová infekce šířit až do krevního oběhu (sepse, septikémie), což může být stav ohrožující život. Vzácně může naopak infekce v krevním oběhu vést k infekci ledvin.

Přestože močovou infekci může vyvolat široké spektrum bakterií, většina je způsobena bakterií Escherichia coli, která se běžně vyskytuje v trávicím traktu a nachází se I ve stolici. K dalším bakteriím vyvolávajícím močovou infekci patří Proteus, Klebsiella, Enterococcus a Staphylococcus. Vzácně mohou být původci močové infekce kvasinky jako např. Candida albicans.

Zánět močové trubice (uretritida) je často vyvolán sexuálně přenosnými chorobami, jako je herpes, chlamydie či gonorea (kapavka). Léčba a prevence těchto osob se liší od léčby běžných močových infekcí; podrobnější údaje najdete v kapitole Sexuální přenosné infekce.

Močová infekce patří k běžným onemocněním.

Přestože může postihnout kohokoliv v každém věku, ženy jsou k močové infekci náchylnější než muži; podle statistik prodělá močovou infekci nejméně jedenkrát za život asi 40 % žen a jen 12 % mužů.

Předpokládá se, že zvýšená náchylnost žen je dána částečně anatomicky, neboť ženská močová trubice je kratší a jejich konečník a pochva jsou relativně blízko k vyústění močové trubice.

Vše, co ztěžuje odtok moči, uzavírá močové cesty nebo vnáší bakterie do močového ústrojí, může zvyšovat riziko močové infekce. Podmínky, zvyšující riziko močové infekce, zahrnují:

  • Předchozí infekce močových cest
  • Anatomické problémy jako např. zúžení močové trubice či močovodů
  • Retence moči (močový měchýř se nevyprazdňuje úplně)
  • Vezikoureterální reflux (abnormální tok moči z močového měchýře zpět do močovodů)
  • Močové konkrementy (kameny)
  • Cévkování močového měchýře, zvláště dlouhodobé zavedení močové cévky
  • Poranění páteře či nervů, zásobujících močový měchýř
  • Diabetes mellitus– způsobuje změny v imunitním systému, poškozuje ledviny a je často doprovázen vylučováním cukru močí, což podporuje růst bakterií
  • Onemocnění ledvin
  • Transplantace ledviny
  • Jakýkoliv stav tlumící imunitní systém
  • U mužů zvětšená prostata může ztěžovat odtok moči.
  • U žen menopauza může vést ke ztrátě ochranného účinku estrogenů

NA OTÁZKY ČTENÁŘŮ ODPOVÍDALA LÉKAŘKA UROLOGICKÉ KLINIKY

Lékařka Urologické kliniky FN Plzeň MUDr. Hana Sedláčková odpovídala 22. listopadu na online dotazy čtenářů Plzeňského deníku.

DOTAZ:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, trpím opakovanými záněty močového měchýře, opakují se mi i po dvou týdnech.

Měla už jsem různá antibiotika, a v tom nejhorším momentu zánětu jsem běhala po vyšetřeních, byla jsem na urologii, gynekologii, ale nikde na nic nepřišli.

V poslední době to poměrně ustalo, co byste mi doporučila jako nejlepší způsob prevence? Různé brusinkové přípravky jsem zkoušela, a teplé oblečení a snaha neprochladnout je samozřejmost. Mockrát děkuji.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, jako prevence zánětů močových cest je dostatečné množství tekutin (doporučuje se 2 litry/ den), neprochladnout, režimová opatření stran pohlavního styku (jako například nestřídat anální a vaginální pohlavní styk). Dále je také důležité, jaká bakterie zánět způsobila, samozřejmostí je provedení kultivace moči. Nejčastějším patogenem bývá E. Coli. V případě opakujících se zánětů je možné zahájit imunomodulační terapii (Uro-Vaxom).

DOTAZ:

Dobrý den, mám dotaz za manžela. Trpí obrovským pálením při močení, když ten den hodně podcení pitný režim. Popisuje to, jako kdyby z něj šel písek. Pak to ale rozpije a je po bolesti. Bolesti má, jen když vypije tak 2 dl za den, což je velmi málokdy, takže to nechce nijak řešit. Mělo by se s tím něco dělat? Děkuji.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, denní doporučený příjem tekutin pro dospělého zdravého člověka je cca 2l/den (může se zvyšovat se zvýšenou fyzickou zátěží nebo v horkých letních dnech). Vámi udávané 2dl jsou tedy zcela nedostatečné.

Do moči se vylučují odpadní látky, a pokud je moč koncentrované, začnou se vytvářet krystaly – písek, což je předstupněm tvorby urolitiázy = močových kamenů.

Takže bych doporučila zvýšit příjem tekutin a řídit se zdravým životním stylem.

Zajímavé:  Program Podpory Zdraví V Mš?

DOTAZ:

Jakým způsobem se v současné době odstraňují ledvinové kameny? Je to metoda bolestivá?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, nyní nejčastější metodou odstranění močových kamenů je endoskopie, tzn. odstranění kamene z močovodu respektive z dutého systému ledviny (ledvinná pánvička nebo kalichy) speciálním přístrojem – ureteroskopem, který je zaváděn přes močovou trubici (např. jako močová cévka) až do místa, kde je konkrement.

Poté může následovat jeho prostá extrakce nebo laserová trypse (drcení kamenu pomocí laseru), toto v případě, že konkrement je větší. Tento výkon se provádí v celkové narkóze, takže bolest necítíte. V případě, že se jedná o malé konkrementy (do 5mm) můžeme nejprve zvolit konzervativní postup (podpořit samovolný odchod konkrementu).

Další typem výkonu je například perkutánní extrakce konkrementu – ta se provádí u kamenů velkých v ledvinné pánvičce nebo kalichu ledviny.

  • DOTAZ:
  • Lze úspěšně léčit „úniky moči“?
  • ODPOVĚĎ:

Dobrý den, úniky moči = inkontinence moči lze rozdělit na 2 základní typy – stresová a urgentní, samozřejmě existuje i smíšenou inkontinenci moči. Léčba u jednotlivých typů je rozdílná, zatímco pro stresovou inkontinenci je volena operační léčba, tak pro inkontinenci urgentní léčba farmakologická. Zásadní je vyšetření urologem.

DOTAZ:

Co znamená zvětšení prostaty? Je to nebezpečné?

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, zvětšení prostaty neboli benigní hyperplazie prostaty je benigní (nezhoubné) zvětšení prostaty. Postihuje většinu mužů s přibývajícím věkem.

Projevuje se zhoršením močení ve smyslu slabého proudu moči, nutnosti tlačit při močení, pocit nedostatečného vyprázdnění po vymočení, časté močení, močení v noci.

Tyto příznaky, které se většinou objevují postupně, mohou vyvrcholit v úplnou nemožnost močení = retence moči, která musí být řešena zavedením močového katetru (cévky) a zahájením farmakologické terapie. Dále by měla být stanovena hodnota PSA (prostatický specifický antigen).

  1. DOTAZ:
  2. Často se v současné době objevuje rakovina penisu, čím je způsobena?
  3. ODPOVĚĎ:

Dobrý den, rakovina penisu postihuje zhruba jednoho na 100 000 mužů v Evropě. Rizikovým faktorem je infekce lidským papilomavirem (HPV), riziko je též zvýšené u pacientů s condylomata acuminata. Fimóza (zúžení periferní části předkožky) je též spojena s karcinomem penisu pro nedostatečnou hygienu a s tím spojené chronické dráždění zánětem. Rizikovým faktorem je též kouření cigaret.

  • DOTAZ:
  • Jak se úspěšně bránit rakovině prostaty?
  • ODPOVĚĎ:

Dobrý den, prevence rakoviny prostaty není žádná, ale velkou roli hraje výskyt v rodině a s tím spojená ev. genetická predispozice. Relativní prevencí je racionální strava, dostatek pohybu a nekouřit.

  1. DOTAZ:
  2. Mám jedno varle níž a větší, je to normální?
  3. ODPOVĚĎ:

Dobrý den, varlata nemusí být přesně symetrická a je normální, když jedno varle níže. V případě, že pozorujete náhlou změnu velikosti, hmatnou rezistenci, bolestivost vyhledejte lékaře. Důležité je též myslet na prevenci a provádět samovyšetření. Jak na to Vám pomůžou například na stránkách loono.cz

  • DOTAZ:
  • Jak vznikne nádor na ledvinách?
  • ODPOVĚĎ:

Dobrý den, v Plzeňském kraji držíme první příčku ve výskytu karcinomu ledviny. Přesná příčina není zcela jasná, ale rizikovými faktory jsou kouření, obezita a hypertenze (zvýšený krevní tlak). Dále je to též expozice specifickým karcinogenům, nadměrné užívání např.

paracetamolu nebo neaspirinových nesteroidních protizánětlivých léků nebo nefrolitiáza (močové kameny, ledvinné kameny).

Dalším rizikem jsou dědičné nádory ledvin spojené například s Von Hippel-Lindau syndrom, Birt-Hogg-Dubé syndrom, dědičnou leiomyomatózou nebo tuberkulózní sklerózou.

  1. DOTAZ:
  2. Paní doktorko, jak podle Vašeho názoru jde snížit neplodnost u mužů?
  3. ODPOVĚĎ:

Dobrý den, neplodnost je definována jako neschopnost otěhotnět po jednom roce pravidelného nechráněného styku.

Mužská neplodnost může být snížena v důsledku urogenitálních abnormalit, rakoviny nebo infekce urogenitálního traktu, genetickými nebo endokrinními poruchami. Zásadní je vyšetření spermatu.

Důležitý je zdravý životní styl, racionální výživa, dostatečný pohyb, správná hygiena genitálu. Dále je známo, že varlata potřebují ke správné tvorbě spermií teplotu nižší než je teplota těla, proto těsné prádlo není vhodné.

  • DOTAZ:
  • Mám poruchy erekce, jakým způsobem se můžu u Vás objednat na vyšetření, pokud možno co nejdiskrétněji?
  • ODPOVĚĎ:

Dobrý den, s těmito problémy se můžete objednat do jakéhokoli ambulance urologa, nejčastěji telefonicky. Váš praktický lékař Vám jistě sdělí, kde se takové ambulance v místě Vašeho bydliště nacházejí. Většinu kontaktů naleznete i na internetu.

  1. DOTAZ:
  2. Jaký je vliv teploty na varlata?
  3. ODPOVĚĎ:

Dobrý den, je známo, že spermie potřebují ke svému správnému vývoji teplotu nižší než je teplota těla, proto varlata, kde jsou spermie tvořeny, jsou uloženy v šourku. Ideální teplota je okolo 35°C. Při vyšších teplotách dochází k útlumu tvorby spermií (spermatogeneze) a při dlouhodobém působení vysokých teplot může vést až k trvalé neplodnosti.

  • DOTAZ:
  • Pro muže – doporučujete nošení slipů nebo trenek?
  • ODPOVĚĎ:

Dobrý den, tato otázka úzce souvisí s níže zodpovězenými o ideální teplotě varlat a neplodnosti mužů. V zásadě se doporučuje nenosit těsné spodní prádlo.

  1. DOTAZ:
  2. Jakým všem problémům se může preventivní kontrola na urologii předejít?
  3. ODPOVĚĎ:

Dobrý den, preventivní kontroly na urologii nejsou nutné. Důležitá je prevence – zdravý životní styl. Samovyšetřování varlat každý měsíc jako prevence rakoviny varlat.

Dále odběr hodnoty PSA (prostatický specifický antigen) u mužů nad 50 let – což může být provedeno i u praktického lékaře, v případě výskytu rakoviny prostaty dříve.

Základní vyšetření urologem spočívá ve fyzikálním vyšetření břicha a genitálu, vyšetření přes konečník (per rectum vyšetření) ultrasonografie močového traktu, dále dle obtíží jedince.

  • DOTAZ:
  • Od kolika let, jak často a kdy jsou vhodné preventivní prohlídky?
  • ODPOVĚĎ:
  • Dobrý den, odpověď na tuto otázku naleznete níže.
  • DOTAZ:
  • Hodně našich manželů trápí porucha erekce, jak lze proti této poruše bojovat?
  • ODPOVĚĎ:
  • Dobrý den, prevencí poruch erekce (erektilní dysfunkce) je zdravý životní styl, předcházet onemocnění cév, nekouřit, sportovat, duševní pohoda, dobře fungující partnerský vztah.
  • DOTAZ:

Mám občas potíže s močením (chce se mi a nejde to úplně), je mi 40 let – znamená to, že mám již problémy s prostatou? V noci spím bez močení.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, pokud se zhoršuje proud moči, musíte tlačit při močení, pociťujete časté nucení močení, pocit neúplného vyprázdnění může být příčina v prostatě, ale může se jednat například o zánět nebo zúžení v močové trubici. Vhodné by bylo kompletní vyšetření urologem. Váš praktický lékař Vám poradí, kde se nachází urologická ambulance v místě vašeho bydliště.

  1. DOTAZ:
  2. Jaké problémy urologie řeší nejčastěji u mužů a u žen?
  3. ODPOVĚĎ:

Dobrý den, nejčastějším problémem v ambulantní praxi u žen jsou močové infekci a inkontinence moči. U mužů převládá onemocnění prostaty – jak zhoubné, tak nezhoubné.

Jelikož naše Urologická klinika je vysoce specializovaným centrem pro celý Západočeský kraj setkáváme se i se vzácný onemocněním urogenitálního systému.

Dále je Plzeňský kraj na prvním místě ve výskytu karcinomu ledviny, takže léčba tohoto onemocnění je jednou z nejčastějších v nemocniční praxi.

DOTAZ:

Dobrý den, v listopadu 2017 přesně před rokem mi byla pro karciom odebraná pravá ledvina, od té doby mám často krev v moči, příjemné to není, a bývám dost unavená,,,,je prosím pravděpodobnost, že se časem mohou objevit jinde metastáze? V naší rodině jsme tři, kteří pro karciom mají ledvinu jednu a jeden dochází na dialýzu. Mějte krásný den.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, po operaci ledviny pro karcinom by každý měl být pravidelně sledován, buď na naší klinice, nebo u svého ambulantního urologa právě kvůli možnosti vzniku metastáz. Výskyt krve v moči není normální. Doporučuji se objednat na kontrolu.

DOTAZ:

Dobrý den, jako ženu by mě zajímalo, jaké jsou nejčastější příznaky problémů s prostatou? Pro muže je toto velmi citlivé téma a doma se málokdy chlubí se sebemenším problémem, proto si myslím, že by žena měla více pozorovat tyto příznaky. Děkuji

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, pokud muž pociťuje slabší proud moči, musí při močení tlačit, má pocit nedostatečného vyprázdnění po vymočení, časté močení, močení v noci, přerušované močení, potíže s oddálením močení až únik moči, můžeme usuzovat na onemocnění prostaty. Spíše tedy nezhoubné zvětšení prostaty (benigní hyperplazie prostaty), ale měl by být též vyloučen karcinom prostaty, například náběrem hodnoty PSA.

DOTAZ:

Paní doktorko na kontroly kvůli tomu docházím, když se objeví krev, nasadí mi prakt. lékař Biseptol, po kontrole u urologa pak vše v pořádku, ale časem znovu,,,nejsem spokojená se svým urologem, od té doby mi bylo i CT provedeno jen jednou na onkologii u Vás a to v květnu letošního roku, bylo by možné se obrátit na Vaší ambulanci??

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, krev v moči může být příznakem jak například zánětu v močových cestách – z toho usuzuji, že byl nasazen Biseptol, měla by být provedena kultivace moči (průkaz bakterie v moči).

Pokud je kultivace moči opakovaně negativní při výskytu krve v moči, musí být provedeno dovyšetření – CT s kontrastní látkou a endoskopické vyšetření močového měchýře = cystoskopie a cytologie moči (vyšetření buněk vyloučené močí) k vyloučení/potvrzení rakoviny močového měchýře.

Pokud nejste spokojena se svým urologem, Váš praktický lékař Vám poradí, kde jsou další urologické ambulance ve Vašem bydlišti.

  • DOTAZ:
  • Moc děkuji za Vaše rady odpovědi. Mějte se hezky
  • ODPOVĚĎ:
  • Není zač, přeji Vám hezký zbytek dne.
  • DOTAZ:

Dobrý den, paní doktorko, ráda bych se zeptala na zánět močových cest. Jak se takový zánět projevuje a jak takovému zánětu předejít. Děkuji

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, zánět močových cest se nejčastěji projevuje pálením, řezáním při močení, časté močení, bolesti v podbřišku, může se též objevit i krev v moči, nebo moč může být zakalená a zapáchající.

Dále zánět močových cest může být doprovázen horečkou a celkovou schváceností, a pokud se jedná o zánět ledviny i bolestí v bedru na postižené straně.

Infekce močových cest častěji postihuje ženy (kratší močová trubice, v blízkosti poševního vchodu) Prevencí je dostatek tekutin, neprochladnout, správné hygienické návyky, nekombinovat anální a vaginální pohlavní styk. Zásadní je přesná antibiotická terapie.

Zdroj: www.plzenskydenik.cz ze dne 22.11.2018

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector