SZÚ: Onemocnění pneumokokem – vše o zdraví

Zjistěte více o očkování

Pneumokok neboli Streptococcus pneumoniae je kulovitá bakterie, která může způsobit závažná onemocnění, jako je například zápal plic, zánět mozkových blan či otravu krve.

Často je též původcem zánětu středního ucha, který postihuje nejčastěji kojence a batolata a děti do tří let věku.

Které skupiny lidí jsou pneumokoky ohroženy nejvíce? A je vůbec možné infekcím předcházet?

SZÚ: Onemocnění pneumokokem – vše o zdraví

Pneumokoky jsou bakterie, které jsou běžně přítomny v ústech i celém nosohltanu zdravých dětí i dospělých, aniž by působily zdravotní obtíže. Jestliže u jedince dojde, z nějakých důvodů, k porušení obraných mechanizmů, které zabraňují proniknutí bakterií do prostor, které jsou za normálních okolností mikrobu prosté, např.

dolní dýchací cesty, obličejové dutiny, oblast středního ucha, dojde v těchto místech k zánětu. Ten způsobí buď lokální nákazu, jako je zánět středního ucha, nebo bakterie pronikne i do krve a vyvolá závažné onemocnění, např. zápal plic či bakteriální zánět mozkových blan.

Bakterie Streptococcus pneumoniae se šíří kapénkovou cestou – kašlem a kýcháním – tímto způsobem může nosič nakazit i další osoby.

Státní zdravotní ústav v Česku v roce 2018 zaznamenal 481 výskytů invazivního pneumokokového onemocnění, z nichž 84 vedlo k úmrtí pacienta. Onemocnění se nejvíce vyskytuje na podzim a v zimě, kdy v populaci stoupá počet virových onemocnění, která vedou k oslabení organismu. Ten se pak hůře brání pneumokokovým infekcím.

Na pozoru by se měli mít děti a senioři

Pneumokoková infekce má zpravidla závažnější průběh u dětí do pěti let a seniorů nad 60 let. Potenciálně ohroženi jsou lidé s chronickými onemocněními, jako jsou choroby srdce, plic nebo diabetes, ale také pacienti na imunosupresivní léčbě nebo kuřáci. Pneumokokům obecně nahrává oslabená nebo nedostatečně vyvinutá obranyschopností těla.

Zrádnost pneumokokové nákazy spočívá v tom, že prvotními příznaky může připomínat „obyčejnou“ chřipku. Pacient má zvýšenou teplotu, zimnici, kašle, zvrací nebo ho trápí bolest hlavy. Proto se nezřídka stává, že nemocný nebo jeho okolí mylně vyhodnotí, že se nejedná o vážné onemocnění a bude se tak stačit vyležet s hrnkem čaje.

Pokud se ale za chřipkovými příznaky ukrývají pneumokoky, napadá onemocnění jednotlivé orgány, kde způsobuje závažné záněty. Postiženo může být středouší, plíce i mozek, v němž se může rozvinout nebezpečná pneumokoková meningitida neboli zánět mozkových blan. Bakterie, která se dostane do krevního řečiště, postupuje v organismu velmi rychle a nemocnému jde o čas.

V případě podezření na pneumokokové onemocnění je proto nezbytně nutné co nejdříve navštívit lékaře, který pacientovi nasadí vhodnou léčbu. Ta zpravidla spočívá v podávání analgetik na tlumení bolesti a antibiotik, která působí proti bakteriím. Včasná návštěva lékaře je opravdu klíčová, neboť v krajním případě může mít pneumokoková nákaza trvalé, nebo dokonce fatální následky.

Jak se před pneumokoky bránit?

Vzhledem k tomu, že se pneumokokové bakterie šíří vzduchem, je v podstatě nemožné se proti nim zcela chránit. Proto účinný způsob prevence představuje očkování.

Vakcína Prevenar 13 pomáhá chránit organismus před 13 typy pneumokoků, které způsobují většinu závažných invazivních onemocnění. Vakcína v organismu aktivuje imunitní systém, aby si sám vytvořil tzv.

paměťové buňky a potřebné protilátky, které zničí bakterie pneumokoků.

Dospělým pacientům se aplikuje jedna dávka vakcíny, a to prostřednictvím tenké jehly do deltového svalu na paži, případně kojencům do stehna. Osobám starším 65 let, u nichž je riziko onemocnění pneumokokovou infekcí vyšší, očkování kompletně hradí zdravotní pojišťovna. V rámci preventivních programů ale některé pojišťovny na očkování alespoň částečně přispívají pacientům mladším 65 let.

Pokud jde o další ohroženou skupinu, tedy děti, patří vakcína Prevenar 13 mezi nepovinná očkování, a tak rozhodnutí, zda proti pneumokokům očkovat, nebo neočkovat zůstává na rodičích. Vakcinace proti pneumokokům probíhá v závislosti na věku, kdy je dítěti aplikována první dávka, podle několika schémat.

U nejmenších dětí (9 týdnů věku), u nichž je očkování doporučeno Českou vakcinologickou společností (viz očkovací kalendář https://www.vakcinace.eu/ockovani-v-cr) ve schématu 2 + 1 jsou první dvě dávky aplikovány do 7. měsíce věku dítěte a poslední dávka ve věku 11.–13. měsíců věku dítěte. V tomto případě je vakcína Prevenar 13 částečně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Zdroje

  • Státní zdravotní ústav: Tisková zpráva invazivní pneumokokové onemocnění
  • Pneumokokové nákazy a možnosti očkování proti nim, Prof. MUDr. Jiří Beran, CSc., Prof. MUDr. Jiří Havlík, DrSc., Maxdorf 2006
  • Invazivní pneumokokové onemocnění v České republice v roce 2018, Jana Kozáková, Zuzana Okonji, Helena Šebestová, Martina Klímová, Pavla Křížoví, SZÚ 2019
  • Co je pneumonie a jak ji překonat, Informace pro pacienty postižené zápalem plic, prof. MUDr. Vítězslav Kolek, CSc., SOLEN, 2015
  • Co bychom měli vědět o očkování, abychom dělali správná rozhodnutí, Praktická příručka nejen pro rodiče, MUDr. Zuzana Vančíková, CSc., Vydáno pod odbornou záštitou OSPDL ČLS JEP, 2015
  • Česká vakcinologická společnost ČLS JEP: Očkování v ČR
  • OFID: Pneumococcal Disease in Adults
  • Hygienická stanice hlavního města Prahy: Tisková zpráva; Proti pneumokokem vyvolanému zápalu plic existuje očkování
  • Souhrn údajů o přípravku Prevenar 13
  • Státní ústav pro kontrolu léčiv: Úhrada Prevenar 13
  • Metodický postup k vykazování očkování od 1.5.2019

Státní zdravotní ústav: Invazivní pneumokokové onemocnění

Těžký zápal plic, zánět mozkových blan, otrava krve, akutní zánět středního ucha, záněty vedlejších nosních dutin. To jsou jen některá onemocnění dětí i dospělých, která může mít na svědomí bakterie Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok.

Foto: Státní zdravotní ústav Popisek: Státní zdravotní ústav

V roce 2017 bylo zjištěno 444 případů invazivního pneumokokového onemocnění (IPO), z toho 79 pacientů infekci podlehlo.1 K nejvíce ohroženým skupinám patří děti pod 5 let věku, senioři nad 65 let a osoby s oslabeným imunitním systémem.

Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je kulovitá bakterie, která běžně osídluje sliznici úst, nosu a horních cest dýchacích.

„Pneumokoky se šíří vzdušnou cestou, tedy kašlem a kýcháním, ale nakazit se lze i od nosičů, kteří nemusí mít žádné projevy nemoci. Těm nemusí působit problémy, dokud ale nedojde k oslabení obranyschopnosti organismu například při viróze.

Zajímavé:  P. Nečas: Deficit pojišťoven bude letos zhruba stejný jako loni – vše o zdraví

Pak mohou proniknout do dalších částí těla a způsobit závažnou infekci,“ přibližuje praktická dětská lékařka MUDr. Alena Šebková.

Podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bylo v roce 2017 nahlášeno 444 případů invazivního pneumokokového onemocnění, což je o 121 případů více než v roce 2016. Nejpočetnější skupinou byli pacienti 65 a více letí, kterých bylo celkem 238. Ve věkové skupině 40 – 64 let bylo zjištěno 150 případů IPO.

Pneumokok se v minulém roce nevyhýbal ani dětem pod 5 let věku, u kterých počet případů invazivního pneumokokového onemocnění od roku 2016 stoupl, a to na 15 případů. Dle SZÚ v 79 případech skončila invazivní pneumokoková infekce smrtí, nejčastěji u  pacientů seniorů.

(1) „Počet invazivního pneumokokového onemocnění v roce 2017 významně vzrostl, a to o více jak 120 případů. Vyšší byl i počet úmrtí, nejvíce opět ve věkové skupině seniorů nad 65 let, kdy v roce 2017 invazivnímu pneumokokovi podlehlo 45 pacientů,“ komentuje situaci MUDr. Jana Kozáková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro streptokokové nákazy.

„V souvislosti se vzestupem počtu IPO v loňském roce je nutné opět upozornit na to, že nejlepší prevencí pneumokokových nákaz je očkování, a to ve všech věkových kategoriích,“ dodává.

Podle MUDr. Šebkové je: „Očkování efektivní a rozšířený nástroj prevence závažných infekčních onemocnění. Ročně očkování v České republice zabrání více než 150 000 onemocněním a 500 úmrtím.“ Očkování proti pneumokokovi se řadí mezi tzv. nepovinná očkování.

Spolu s povinnými je zařazeno do očkovacího kalendáře, který je sestaven na základě doporučení odborníků, která jsou podepřena vědeckými důkazy. „Děti jsou od letošního roku očkovány podle schématu 2+1, což znamená, že první dávka vakcíny se aplikuje od 9.

týdne věku dítěte. Druhá dávka se aplikuje 2 měsíce po 1. dávce, třetí dávka ve věku 11 – 15 měsíců,“ dodává MUDr. Šebková. Dospělí jsou očkováni jednou dávkou konjugované vakcíny.

Kojencům a seniorům nad 65 let je očkování proti pneumokokovým infekcím hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Očkováním podle platného očkovacího kalendáře lze předejít vyššímu počtu onemocnění, komplikací i úmrtí na infekční nemoci.

Díky plošnému očkování se podařilo vymýtit některá vážná onemocnění (pravé neštovice celosvětově, dětská obrna ve většině světa), u jiných významně omezit jejich výskyt (zarděnky, černý kašel).

Například ve Francii, kde očkování proti spalničkám není povinné a proočkovanost proti spalničkám nedosahuje požadovaných 95 % (doporučení WHO), došlo poměrně nedávno k rozsáhlé epidemii spalniček mezi neočkovanými či neúplně očkovanými dětmi. (2)

Očkování je opředeno mnoho mýty a nepravdivými informace. Jeden z nejrozšířenějších je, že je důvodem autismu u dětí, což ale vyvrátilo několik celosvětových studií.

I přes skutečnost, že je očkování doprovázeno mnohdy velmi nepříjemnými vedlejšími účinky, jako je například horečka, nebo bolestivý otok v místě v pichu, rozhodnutím o neočkování vystavují rodiče své děti mnohem závažnějším rizikům.

O vlastní zkušenost s očkováním se podělila tanečnice a maminka dvou dětí, Libuška Rohlíčková: „V očkování se snažím najit zlatý střed. Neočkovat vůbec mi v dnešní době přijde jako risk. Hodně dám na názor pediatra. Děti jsou očkovány povinnými vakcínami a po mé vlastní zkušenosti se zánětem mozkových blan jsou očkovány i proti pneumokokům“.

Zdroj:

(1) Zprávy CEM (SZÚ,Praha) 2018; 27(2) (2) Mýty a nepravdy spojené s očkováním, Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE. Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

zdravotnictví , SZÚ , Státní zdravotní ústav

autor: Tisková zpráva

Pneumokoková onemocnění

Původcem onemocnění jsou bakterie Streptococcus pneumoniae, s velkým počtem různých sérotypů. Onemocnění se přenáší z člověka na člověka prostřednictvím kapének při mluvení, kašlání a kýchání.

Mezi hlavní projevy invazivních pneumokokových onemocnění patří zejména zánět mozkových blan, zánět středního ucha, septikémie, bakteriémie a zánět plic.

Průběh onemocnění závisí na virulenci sérotypu a na aktuálním zdravotním stavu jedince.

Původcem onemocnění je bakterie Streptococcus pneumoniae, tzn. pneumokok s velkým počtem různých sérotypů (více než 90). S. pneumoniae patří mezi významné lidské patogeny, ale běžně se nachází na sliznici horních cest dýchacích, kde je součástí normální mikroflóry u 5–10 % zdravých dospělých a u 20–40 % dětí.

Pneumokoková onemocnění a závažné, tzv. invazivní pneumokokové onemocnění (IPO) patří mezi hlavní příčiny nemocnosti a úmrtnosti na infekční onemocnění v Evropě i ve světě, přičemž nejvyšší výskyt je zaznamenán u malých dětí a starších lidí.

Prevence

Velké části IPO lze předcházet očkováním.

Pravidelné očkování proti pneumokokovým nákazám se provádí u osob umístěných v léčebnách pro dlouhodobě nemocné a v domovech pro seniory.

Očkování se provádí rovněž u osob umístěných v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem, pokud trpí chronickým nespecifickým onemocněním dýchacích cest, chronickým onemocněním srdce, cév nebo ledvin nebo diabetem léčeným inzulínem.

Očkování jako služba hrazená zdravotními pojišťovnami

Očkování proti pneumokokovým infekcím je v ČR hrazeno u dětí, je-li základní očkovací schéma podáno do sedmého měsíce věku dítěte; hrazenou službou je dále i přeočkování do 15. měsíce a očkování provedené po uplynutí lhůt stanovených v tomto ustanovení, pokud došlo k odložení aplikace jedné nebo více dávek očkovacích látek z důvodu zdravotního stavu pojištěnce.

Očkování proti pneumokokovým infekcím je společně s očkováním proti chřipce, invazivním meningokokovým infekcím a invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae typ b hrazeno rizikovým skupinám osob s porušenou nebo zaniklou funkcí sleziny, po transplantaci kmenových hemopoetických buněk, u osob se závažnými imunodeficity, které vyžadují dispenzarizaci na specializovaném pracovišti, nebo u osob po prodělané invazivní meningokokové nebo invazivní pneumokokové infekci.

Očkování proti pneumokokovým infekcím je hrazeno pojištěncům nad 65 let.

Příznaky onemocnění

Původce způsobuje onemocnění horních cest dýchacích. Mezi hlavní projevy IPO patří zejména zánět mozkových blan, zánět středního ucha, septikémie, bakteriémie a zánět plic. Za IPO je považována zjištěná přítomnost pneumokoka v materiálu za normálních podmínek sterilním u klinicky závažných případů (zánět mozkových blan, sepse, zánět plic).

Zajímavé:  Vláknité Mikromycety Plísně , Mykotoxiny A Zdraví Člověka?

Četnost závažných onemocnění převládá zejména u seniorů starších 65 let. Další rizikovou skupinou jsou děti mladší dvou let. Průběh onemocnění závisí na virulenci sérotypu a na aktuálním zdravotním stavu jedince.

Mezi osoby s vyšším rizikem onemocnění pneumokokovou infekcí se řadí osoby s chronickým onemocněním plic, ledvin, srdce, slinivky a osoby s poruchou imunity.

Další důležité informace

  • Inkubační doba: nejčastěji 1–3 dny.
  • Původce: bakterieStreptococcus pneumoniae.
  • Zdroj: nemocný člověk nebo bezpříznakový nosič.
  • Přenos: kapénkovou nákazou (při mluvení, kašlání a kýchání) i kontaktem s kontaminovanými předměty.

Období nakažlivosti, vnímavost a imunita: původce onemocnění je vylučován v období infekce. Období nakažlivosti může být dlouhé, zejména u bezpříznakových nosičů. Nakažlivost mizí po léčbě antibiotiky. Vnímavost k nákaze je všeobecná, imunita se vytváří po očkování nebo po prodělaném onemocnění.

Pneumokokových nemocí ubylo. Důvodů může být více, i koronavirus

Pavel Cechl

Opatření proti koronaviru, se kterým se Česko potýkalo v prvním pololetí letošního roku, se odrazila i na počtu pacientů s invazivním pneumokokovým onemocněním.

Jejich počet totiž podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) poklesl.

„V souvislosti s výskytem nemoci covid-19 těchto hlášených onemocnění v České republice rapidně ubylo,“ konstatují autoři studie SZÚ.  

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock.com

Důvodů podle nich může být více. Například domácí karanténa dětí i dospělých, kdy lidé seděli doma a pneumokoková onemocnění je nepostihla. Dalšími důvody mohou být absence návštěv u lékařů, nadbytečné užívání antibiotik nebo to, že lékaři pacienty na pneumokoková onemocnění nevyšetřovali.

Přečíst článek ›

Tato onemocnění přitom patří mezi nejzákeřnější. Ohrožují pacienty svým rychlým průběhem a závažnými komplikacemi, jež mohou skončit tragicky. „Zanedbání léčby může vést až ke smrti nemocného,“ varuje Ludmila Mazylkinová, praktická lékařka ze společnosti Moje ambulance.

Pětina úmrtí

Původcem pneumokokových onemocnění jsou bakterie. Infekce, které způsobují, mají prudký začátek s vysokou horečkou, dráždivým kašlem, bolestí na hrudníku a dušností. „Může vzniknout zánět průdušek, zápal plic, zánět obličejových dutin a středouší, původce může proniknout do krve a způsobit i zánět mozkových blan či sepsi,“ říká Mazylkinová.

Přečíst článek ›

Počet pneumokokových onemocnění se každý rok řádově pohybuje okolo několika stovek. Loni jich bylo 483. Tento nízký počet je dan tím, že je více lidí v Česku očkováno. Problém ovšem je, že se podíl nemocných, kteří na pneumokoka zemřou, pohybuje už pár let okolo pětiny.

Navíc proočkovanost populace na tato onemocnění klesá. Ještě před několika roky byla okolo osmdesáti procent. „Nyní klesáme na 63 procent, což je málo,“ konstatovala Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR.

27.8.2020

  • Koronavirus,
  • nemoc,
  • Státní zdravotní ústav,
  • Česko

Škoda Octavia první majitel, servisní knížka, koupeno v A, nehavarované Škoda Fabia první majitel, servisní knížka, koupeno v A, nehavarované Ford Kuga první majitel, servisní knížka, koupeno v A, nehavarované Ford C-Max první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ Ford Galaxy koupeno v CZ Ford C-Max koupeno v F Ford C-Max první majitel, servisní knížka, koupeno v B Ford Fiesta koupeno v A + PRODAT AUTO

Pneumokokové nákazy

Pneumokokové infekce způsobuje bakterie Streptococcus pneumoniae. Složitost a komplikace tohoto onemocnění spočívá v tom, že existuje více než 90 sérotypů této bakterie, která vyvolává více či méně závažné infekce. Ty se mohou rozvinout i u zcela zdravých jedinců, jednoznačně častěji však onemocní senioři, malé děti, kuřáci a osoby s chronickým onemocněním.

Máte zájem o očkování a chcete příspěvek? Připravili jsme pro vás rychlý přehled příspěvků pojišťoven.

Infekce se přenáší vzdušnou cestou ve formě kapének, tzn. kašláním, kýcháním, smrkáním, nebo vzniká jako vnitřní infekce u bacilonosiče, u kterého umožnil oslabený imunitní systém vytvoření vhodných podmínek pro pomnožení této bakterie. K nákaze může dojít také nepřímo, kontaktem s kontaminovaným předmětem.

Zdroj nákazy

Zdrojem pneumokokové nákazy jsou infikované osoby, které nemusí mít žádné projevy onemocnění.

Na této stránce jsou odborně garantované informace. Můžete se také přímo objednat na očkování do některého z očkovacích center.Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Inkubační doba se odhaduje na 1–3 dny.

Příznaky

Infekci a projevům pneumokokového onemocnění předcházejí zpravidla jiné infekce, které oslabují imunitní systém.

Nejčastějším projevem pneumokokových infekcí jsou pneumokokové zápaly plic, hnisavé záněty mozkových blan nebo infekce horních cest dýchacích – záněty dutin a středouší. Příznaky se odvíjejí od toho, který orgán je postižen.

Při zápalu plic se jedná o prudký začátek s vysokou horečkou, dráždivým kašlem, bolestí na hrudi a dušností. Při hnisavém zánětu mozkových blan jde o teploty, bolesti hlavy, zvracení, poruchy vědomí či neurologické příznaky.

Záněty středouší jsou provázeny teplotou, bolestí ucha a bolestí hlavy. Nejsou zřídkavé ani projevy celkové infekce, kdy se streptokok množí v krevním řečišti a poškozuje vícero orgánů. Řada těchto stavů nemocného přímo ohrožuje na životě.

Na této stránce jsou odborně garantované informace. Můžete se také přímo objednat na očkování do některého z očkovacích center.Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Léčba probíhá antibiotiky, rezistence vůči nim se však zvyšuje. Kromě očkování proti pneumokokovým nákazám je v rámci prevence žádoucí zdravý životní styl a osobní hygiena.

Na této stránce jsou odborně garantované informace. Můžete se také přímo objednat na očkování do některého z očkovacích center.Upozornění: Rozhodnutí ohledně vhodného očkování patří plně do kompetence odborníků. Odbornou konzultaci Vám poskytnou lékaři v centrech Očkování a cestovní medicíny Avenier.

Pneumokok útočí nejen na děti, ale i na seniory

V Česku se každý rok potvrdí asi 400 případů pneumonií (zápalu plic), na nemoc umírá přibližně 14 procent nakažených dětí mladších pěti let. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) trpí invazivním pneumokokovým onemocněním v přepočtu 6,3 člověka 100 000 lidí ze skupiny starších 65 let. V této věkové kategorii umírá asi čtvrtina nakažených.

Zajímavé:  Přírodní Léčba Ječného Zrna?

Stát vakcinaci zajišťuje v léčebnách dlouhodobě nemocných a v domovech pro seniory. Ostatní si na prevenci musejí myslet sami, řekl v úterý MUDr. Roman Prymula z České vakcinologické společnosti.

Plošné očkování by stálo v České republice asi 400 miliónů. „Náklady na plošné očkování by se zhruba do deseti let vrátily. Klesly by totiž výdaje za léčbu i na dávky pro nemocné či pro lidi, kteří je ošetřují,“ dodává Prymula.

Navíc očkování chrání i neočkované. Ubývá totiž lidí, kteří jsou schopni pneumokoky dál přenášet. Podle studie z USA klesl výskyt pneumokokových onemocnění u dětí po očkování o 94 procent, u dospělých o 55 procent.

Plošné očkování malých dětí by ovšem mělo významný vliv také na nemocnost starších lidí. Starší osoby jsou velmi náchylné k onemocněním pneumokokem, jejichž přenašeči bývají často děti.

Vakcinace dětí by každý rok mohla zamezit 216 úmrtím dospělých, 115 případům invazivních pneumokokových infekcí a více než 500 případům pneumokokových onemocnění u dospělé populace,“ doplnil Suchopár.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v posledních letech stále častěji vyzývá především vyspělé země k vyšší pozornosti očkování a zavedení plošné vakcinace dětí proti pneumokokovým infekcím. Jejich zákeřnost nepodceňuje většina bývalých členských států EU.

„Do roka by měly očkování zavést také v Irsku, Dánsku, Švédsku, na Kypru, Novém Zélandu, v Kostarice a Panamě,“ upozornil prof. MUDr. Roman Prymula z České vakcinologické společnosti. Ta u nás podporuje snahy o zahrnutí vakcíny proti pneumokokům do povinného očkovacího programu.

Význam očkování proti pneumokokům není úplně doceněný, řekl Prymula. Pneumokokové infekce totiž úzce souvisejí s chřipkovými nákazami. V případě chřipkové pandemie, kterou epidemiologové čekají v nejbližších letech, by mohlo očkování proti pneumokokům zachránit mnohé životy.

Pandemické plány některých zemí, například Slovenska, počítají s očkováním proti chřipce i pneumokokům zároveň. V ČR podle Prymuly ochrana proti pneumokokům v pandemickém plánu chybí. O změnách se prý ale diskutuje.

Pneumokokové infekce jsou velkým problémem především v rozvojovém světě. Jen zápal plic tam způsobuje více úmrtí než AIDS, malárie a spalničky dohromady. Každoročně dochází v rozvojových zemích ke 150 miliónům případů zápalu plic u dětí do pěti let, což představuje 95 procent všech nových případů na světě.

Hlavním problémem plošné vakcinace jsou peníze. Podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta je možné, že k zavedení vakcinace dojde, ale zřejmě ne v dohledné době. „Plošné očkování proti pneumokokům by znamenalo navíc 400 miliónů korun. Ty nemáme a ani do roku 2010 je ministerstvo zdravotnictví ze státního rozpočtu nenárokuje,“ řekl hlavní hygienik ČR Michael Vít.

I přesto probíhá proočkování ohrožených skupin dětí s různými chronickými onemocněními například záněty středního ucha nebo sníženou imunitou. Rodiče ostatních dětí, jichž se u nás narodí každým rokem kolem 100 tisíc, musí zatím vakcínu hradit sami (jedna dávka zhruba 2000 Kč/dle věku dítěte max. 4), případně využít příspěvek od své zdravotní pojišťovny.

Co je to pneumokok?
Pneumokoky jsou bakterie, které mohou vyvolávat nejnebezpečnější a život ohrožující onemocnění.
Tyto organismy osídlují oblast nosu a hltanu mnoha lidí, aniž by jim bezprostředně způsobily nějakou chorobu.
Šíří se kapénkovou infekcí (např. kašlem či kýcháním), a to k rizikovým skupinám, jako jsou malé děti či starší lidé.
Ročně pneumokokové bakteriální infekce zabijí 1,6 miliónu lidí, z toho polovinu tvoří děti do pěti let
  • zánet mozkových blan(meningitida)
  • otrava krve
  • zápal plic
  • zánět středního ucha

Hlavní zprávy

Analýza: Očkování dětí proti pneumokokům zabránilo úmrtím

Očkování nejmenších dětí proti pneumokokům zabránilo řadě zbytečných úmrtí dětí do jednoho roku věku, omezilo také počty pneumokokových zápalů plic a středního ucha, klesla spotřeba antibiotik. Vyplývá to z analýzy Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Očkování dětí proti pneumokokům je v Česku dobrovolné, odpůrci vakcinaci odmítají s odkazem na možné poškození vyvíjejícího se organismu.

„V roce 2014 došlo k poklesu nemocnosti u dětí ve věku 0 až 11 měsíců. Ve srovnání s rokem 2013, kdy bylo na 100 tisíc dětí tohoto věku hlášeno 9,2 případu, jich v roce 2014 bylo jen 6,5.

Pozitivní trend lze přičíst programu prevence invazivních pneumokokových onemocnění a očkování,“ uvádí na webu vedoucí oddělení vzdušných nákaz bakteriálního původu a vedoucí národní referenční laboratoře pro streptokokové nákazy SZÚ Jana Kozáková.

Vakcinaci dětem do 11 měsíců věku hradí už pět let zdravotní pojišťovny, rodiče se mohou rozhodnout, zda dají dítě očkovat. V prvním roce po zavedení očkování bylo očkováno téměř 85 procent dětí tohoto věku, do roku 2013, ze kdy jsou data, klesla proočkovanost na 75 procent.

„Pozitivní trend lze přičíst programu prevence invazivních pneumokokových onemocnění a očkování“

„Z deseti hlášených invazivních pneumokokových onemocnění v této věkové skupině bylo v roce 2013 šest způsobených sérotypy zahrnutými ve vakcíně. Z deseti nemocných dětí bylo očkováno jedno,“ uvedla Kozáková.

Vedle nejmenších dětí patří k nejohroženějším skupinám senioři, chystaná novela zákona má zavést hrazené očkování pro lidi od 65 let věku. Invazivní pneumokokové onemocnění v ČR loni postihlo 337 lidí, rok předtím 424. Loni zemřelo 52 osob, přibližně u každý sedmý nemocný.

Ve skupině lidí nad 65 let bylo loni 154 onemocnění, to je 8,4 na 100 tisíc obyvatel, 30 seniorů zemřelo. Pneumokok působí často zápal plic, který mívá u starších lidí komplikovaný průběh. Následná rekonvalescence je zdlouhavá a nezřídka zůstávají trvalé následky. Znatelný nárůst nemocnosti je patrný už po 40.roce věku.

Invazivní pneumokoková onemocnění podle věkových skupin v roce 2014
počet případů nemocnost na 100 tisíc obyvatel počet úmrtí smrtnost v procentech
0-11 měsíců 7 6,5 8 28,6
1-4 roky 18 3,9 0 0
5-9 let 12 2,2 0 0
10-14 let 4 0,9 0 0
15-19 let 4 0,8 1 25
20-39 let 26 0,8 3 11,5
60-64 let 112 3,1 16 14,3
65+ 154 8,4 30 19,5

Čeští cestovatelé podceňují očkování

Mírnější tresty za neočkování

Autor: ČTK

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector