Testováno na kvalitu – vše o zdraví

Dostatečně dlouhý, kvalitní a především zdravý. Takový by měl být náš každodenní spánek. Co je k němu třeba? Kromě správných návyků a zdravého prostředí v ložnici je důležitou podmínkou zdravé lůžko – rám postele, rošt a matrace. A právě posledně jmenovanou součást nemusí být snadné vybrat, nabídka je opravdu široká… Jak na to?

Rám postele, rošt a matrace spolu tvoří celek. Zatímco rám může téměř beze změny sloužit mnoho let a kvalitní rošt v podstatě také, u matrace je životnost časově omezena – kvalitní výrobek dobře poslouží osm až deset let.

Matraci je tedy nutné podle potřeby obměnit. A i když v mládí následky spaní na nevhodné matraci možná tolik nepociťujete, dobrá matrace je skvělou investicí pro zdraví v jakémkoli věku.

Podle čeho poznáte, že je opravdu kvalitní?

Testováno na kvalitu – vše o zdraví

Matrace Karup Comfort Black s paměťovou pěnou, potah 70 % bavlna a 30 % polyester, 120 x 200 cm, výška 15 cm, 5459 Kč, www.bonami.cz

TESTY A OSVĚDČENÍ

Zárukou toho, že matrace skutečně udělá něco pro vaše zdraví, není jen pečlivý výběr, ale ideálně především osobní ozkoušení po poradě s odborníkem, který zhodnotí vaše požadavky, vezme v úvahu vaše tělesné propozice, spánkové zvyklosti i případná zdravotní omezení či potíže.

Spolehlivou formou záruky je také označení „zdravotní“. „Matrace s tímto označením prokazatelně prošla řadou testování, atesty použitých materiálů, které musí být výrobce schopen doložit klinickým hodnocením a příslušnými certifikáty.

Označení zdravotní matrace znamená jistotu, že kvalita a benefity pro zdraví, které výrobce deklaruje, prověřili odborníci a garantují je,“ radí rekondiční masérka Hana Kostrhúnová. Skutečně zdravotní matraci poznáte také tak, že spadá do kategorie výrobků se sníženou daní z přidané hodnoty.

Pojem zdravotní matrace je podle masérky dnes často nesprávně používán – například v reklamách. Označení by mělo být použito jen tehdy, pokud je podloženo osvědčeními a závaznými rozhodnutími příslušných autorizovaných osob či akreditovaných zkušeben.

Pokud jde o další atesty týkající se zdravotních kvalit, vhodné je zaměřit se také na test na hořlavost, na absenci škodlivin a alergenů a vlastnosti potahů, které by měly zabraňovat množení roztočů, plísní a mikroorganismů.

Testováno na kvalitu – vše o zdraví

Postel Aston Morrisson 1000. Složení: hedvábí, bavlna, kašmír a polyesterová vlákna. 180 x 200 cm, 98 300 Kč. www.dreambeds.cz

ČÍM JE ZDRAVÁ?

Co ale vlastně slibuje označení „zdravotní“, jehož užívání má tak přísná pravidla? „Jako zdravotní je potřeba matrace vnímat ve smyslu použití kvalitních materiálů a ortopedického působení na tělo spáče. Mohou být navrženy tak, aby předcházely bolestem zad nebo je mírnily a poskytovaly co nejkvalitnější spánek.

Kvalitní zdravotní matrace zaručuje optimální oporu pro odpočívající lidskou kostru, umožňuje správnou polohu páteře a tím spontánní relaxaci všech svalů na ní upnutých, podpoří léčbu bolestí páteře, nebude je zhoršovat a napomůže tomu, aby nevznikly,“ doplňuje Hana Kostrhúnová. Dnes si každý může vybrat matraci na míru.

Kromě toho nejdůležitějšího, čímž je obecně dobrá služba pohybovému aparátu, lze zvolit také produkt, který bude respektovat případné konkrétní potíže či omezení, například vyhřezlé ploténky, sesedání páteře nebo skřípnuté nervy.

Obecně můžete dále vybrat například matraci s bylinnými extrakty, které podpoří léčbu kožních chorob, zánětů v těle nebo regeneraci kloubů. Ti, kteří trpí návaly horkosti, mohou sáhnout po matraci s chladivým efektem a tak dále.

Testováno na kvalitu – vše o zdraví

Aston Baxley 3000, 100% přírodní postel vyrobená ručně, tradičními postupy. Luxusní výplňové materiály – britská vlna a bavlna, unikátní pružinový systém. 180 x 200 cm, 93 800 Kč. www.dreambeds.cz

MATRACE JAKO VĚDA

Proč je výběr matrace taková věda? Za každým produktem stojí dlouhý vývoj. Výroba samotné matrace je složitý proces, od myšlenky – návrhu, přes počítačové modely až po vlastní konstrukci a výrobu prototypů.

Ty jsou pak pečlivě testovány na různé typy postav a váhové kategorie, výsledky měření vyhodnocují počítačové programy za přítomnosti zkušených technologů a konstruktérů. Každý typ matrace je před uvedením na trh podroben zátěžovým zkouškám, které věrně simulují dobu užívání.

Klinické testování je pak vodítkem pro zákazníky, pro které je zárukou, že slibované vlastnosti matrace opravdu má.

Testováno na kvalitu – vše o zdraví

Vybírat matraci byste měli opravdu pečlivě. Na počátku by mělo být podobně jako v jiném sortimentu renomé a tradice výrobce.

Firma s dlouhou historií nebude riskovat pověst nabízením nekvalitního výrobku a obvykle takové subjekty také investují do výzkumu, spolupracují s odborníky a při výrobě zohledňují moderní vývoj v oboru.

Další podmínkou je možnost matraci osobně vyzkoušet, tedy navštívit kamennou prodejnu s vyškoleným personálem a na matraci si několik minut poležet tak, jak jste zvyklí. Některé společnosti již nabízejí i možnost otestovat výrobek doma, matraci na několik dní jednoduše zapůjčí.

Ani od sebekvalitnějšího výrobku však nečekejte, že vydrží věčnost nebo že je bezúdržbová a žádná neléčí v pravém slova smyslu. I zdravotní matrace, u které výrobce používá toto označení oprávněně, má jen určitou životnost, letitou bolest zad nezažehná mávnutím proutku a budete o ni muset pečovat.

Takže nepodlehněte při výběru nereálným slibům… Možná je dobré říci si, jak vypadá matrace nekvalitní. Někdy stačí první pohled. Nekvalitní matrace je měkká, nízká nebo jsou v ní při doteku cítit pružiny. Varováním může být také extrémně nízká cena. Při výběru tak srovnejte produkty z podobné kategorie.

Testováno na kvalitu – vše o zdraví

Kontinentální postele Spirit, řada Prezident: přes pět tisíc pružin ve třech vrstvách a sedmi zónách se zdvojenými pružinami systému AirForce dává posteli „cit pro tělo“ a schopnost reagovat na každý jeho záchvěv. Libovolná kombinace čela, barvy čalounické látky, nožiček a topperu. Více na www.spirit-continental.cz.

SPRÁVNÁ PÉČE

Průměrná životnost kvalitní matrace se pohybuje v rozmezí 8 až 10 let. Potah by měl být ideálně snímatelný a pratelný, lze používat také chránič, savý, prodyšný, ale odolný proti propouštění vlhkosti, který zvýší hygienu lůžka a snadno jej vyperete v pračce.

Matrace by měla být umístěna na pevném prkenném nebo pevném lamelovém roštu, aby mohla oběma směry dýchat. Kvalitní matraci na vhodné podložce stačí provětrat jednou ročně, pokud se nadměrně potíte, jednou za čtvrtletí. Po nemoci (viróza a podobně) matraci rovněž vyvětrejte třeba na terase.

Snímatelný potah si nechte vyčistit v čistírně také jednou ročně.

NEJVYŠŠÍ KATEGORIE

Nejvyšší zdravotní certifikací matrací v rámci Evropské unie je Medical Device Class 1, označení pro zdravotní produkt první kategorie, který je akceptován ve všech zemích Evropské unie. Takto certifikovaná matrace poskytne dokonalou oporu páteři, kloubům a svalům a navíc odstraňuje tlakové body, zabraňuje tvorbě proleženin a neobsahuje žádné zdraví škodlivé substance.

SPANÍ PRO ALERGIKY

Ti, kteří trpí alergií, by měli s ohledem na své zdravotní omezení vybírat matraci s odpovídajícími vlastnostmi (hypoalergenní materiály). A pozor, není to jen alergie na roztoče.

Velmi nebezpečná je třeba alergie na latex. Obecně vybírejte mezi výrobky ze zdravotně nezávadných materiálů bez použití škodlivých chemikálií a podobně.

Pro alergiky zejména jsou důležité i vlastnosti lůžkovin – materiál a výplně pokrývek, polštářů, povlečení.

Testováno na kvalitu – vše o zdraví

JAK NA POLŠTÁŘ

„Polštář by měl mít speciální tvar, který musí odolávat tlaku hlavy až do váhy přibližně pět kilogramů.

Má speciální tvar, který v kombinaci s účinky kvalitních materiálů zmírňuje tlak, poskytuje maximální pohodlí v oblasti šíje a umožňuje šíjovým a ramenním svalům úplné uvolnění.

Polštář by neměl vyvíjet na krk příliš velký tlak, protože by mohlo dojít k omezení zásobování mozku krví. Správný anatomický polštář nesmí být ani příliš měkký, protože by páteř nepodepřel a napomáhal by jejímu borcení.“ Hana Kostrhúnová, rekondiční masérka

Text: Kateřina Nová Foto: archiv firem

Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2018, které si můžete zakoupit na www.nasobchod.cz.

 • Testováno na kvalitu – vše o zdraví
 • Uložit
 • Uložit

Testováno na kvalitu – vše o zdravíTestováno na kvalitu – vše o zdravíTestováno na kvalitu – vše o zdraví

Edit: Andrea Moudrá

Kterých 7 krevních testů je dobré si nechat udělat?

Testováno na kvalitu – vše o zdraví

Nemusíme být závislí na systému a lékařích. Na krevní testy můžeme chodit sami. A když už nám krevní testy udělá lékař, můžeme se nad výsledky zamyslet kriticky: „Co mně ten člověk změřil? Jak to vyhodnotil? Jak ví, co je pro mě dobré?“ Přední český biohacker Jan Hovad vysvětluje, co si nechat v krvi měřit, jak často, kde a za kolik. Aneb rady pro úplné začátečníky. ????

Jak s krevními testy začít

Z minulého režimu jsme zvyklí, že když jdeme k lékaři na preventivní prohlídku a krevní testy, a uslyšíme „Paciente, všechno je v pořádku, běžte domů,“ tak dáme lékaři plnou důvěru – že to je tak, jak říká.

Zajímavé:  Léčba Artrózy Vlastními Kmenovými Buňkami?

Ale když se nad tím zamyslíme trochu víc, zjistíme, že nám nezměřil skoro nic, co je potřeba změřit. Že se řídí jenom nějakou směrnicí (co změřit, když je pacientovi 40, 50, 60 let…). Krevní test pak vůbec není komplexní.

Každý měsíc platíme drahé zdravotní pojištění a za své peníze dostaneme test v přepočtu za 200 – 300 Kč. Tomu se v Čechách říká prevence.

Krevní testy jsou ale mnohem rozsáhlejší.

Jak si může každý udělat test na samoplátce, popisuje Jan Hovad (více o Honzovi v prvním díle seriálu o biohackingu): „Není nutné chodit kvůli tomu k doktorovi, kterého je navíc často složité se doprosit.

Můžeme jít sami do laboratoře a udělat si test na samoplátce. Funguje to tak, že si vyškrtáme sami žádanku a řekneme, že to není na pojišťovnu, ale na samoplátce. Vytáhneme peněženku a podle ceníku jednotlivých ošetření to zaplatíme jako v supermarketu.“

Jaká je cena a po jaké době testy opakovat?

„U většiny testů, které běžný člověk potřebuje, se částky pohybují od desetikorun po stokoruny,“ vysvětluje Hovad a pokračuje: „Pak jsou samozřejmě hodně specializovaná vyšetření, například rakovinotvorné markery nebo imunologické věci, kde se ceny mohou pohybovat od několika tisíc korun.

Kvalitní testy na boreliózu mohou stát šest, sedm, osm tisíc. Na tyto ale jiné specifické testy se už vyplatí odborníka, který vám to na pojišťovnu napíše, protože částky i interpretace mohou být nedostupné. Na většinu základních testů ale běžný člověk normálně dosáhne.“

Honza si nechává dělat vybrané krevní testy na samo-plátce 2 – 3 x do roka: „Ve většině případů mě to vyjde na 2 200 – 2 500 Kč. Pokládám to za úplně minimální částku, naše tělo máme totiž jenom jedno.

A pokud se o něho nebudeme starat, tak nám všechny peníze, které někde máme, budou k ničemu.“ Podle Honzy se v celé problematice dá zorientovat základně velmi rychle, je zbytečné odpovědnost za svoje zdraví převádět plně na systém a na stát.

To ale neznamená, že jsou odborníci k ničemu, jen je důležité myslet i na svoji roli v péči o své tělo a být proaktivní.

Kam na krevní testy zajít?

„Ideální je zadat do vyhledávače slova „laboratoř“ a „samoplátce“, říká Honza. „V laboratořích jsou zvyklí, že minimálně jeden, dva lidi tam za den přijdou právě jako samoplátci.“

V Praze má zkušenost s Aeskulabem a Poliklinikou Budějovická. V Hradci Králové nebo Pardubicích doporučuje zase laboratoř – Medilla: „Většina laboratoří má ceníky na webu, nebo dokonce interaktivní žádanky. Člověk si vykliká na webu všechno, co potřebuje, vytiskne a donese to do laboratoře.“

Co je podle Honzy v žádankách často zbytečné zaškrtávat

Prvky jako železo, hořčík, sodík, vápník… „Spíš dávám důraz na to, abych měl kvalitní stravu, dostatek makro a mikro nutrientů. Jako samoplátce si většinou tyto prvky měřit nenechávám, v žádankách je většinou přeskakuji, protože mi je vždy někdo změří při běžných kontrolách. Jejich hladiny navíc v čase hodně kolísají mezi minimy a maximy.“

Testováno na kvalitu – vše o zdraví

Kterých sedm věcí má naopak smysl nechat si změřit

Jan Hovad doporučuje především těchto sedm následujících věcí:

 1. CRP a rozbor bílých krvinek

„Za posledních deset let slýchám od svých přátel i klientů několikrát do roka stále stejný příběh: „Měl jsem chřipku, šel jsem k doktorovi, on se na mě podíval a řekl: „To je jasný“ a dal mi antibiotika.

“ Jak Honza říká, „antibiotika jsou atomová bomba do střev. Zlikvidují vše, co tam mají, celou mikroflóru. Šest měsíců se pak z toho imunitní systém regeneruje.

“ Oslabení lidé podle něj znovu často onemocní, znovu jdou k lékaři, který jim znovu předepíše antibiotika, aniž by se na ně lékař před tím podíval.

Takže podle Honzy první věc, když někdo dostane chřipku nebo angínu, je udělat si určitě CRP a krevní rozbor a zjistit, jak na tom jsou bílé krvinky.

„Když lékař předepisuje antibiotika, je dobré si pohlídat, aby udělal CRP a krevní obraz. Nikdy nic bez toho nepolykat. Jsou to dnes velmi dostupné věci.“ CRP stojí 100-115 Kč. Krevní obraz cca 20 Kč. Sérum další dvacetikorunu.

Přinejhorším se dá CRP koupit i v lékárně a člověk si test může udělat i sám doma.

 1. Hormony štítné žlázy – TSH, fT4 a fT3, aTPO, aTG

„Štítná žláza je v Čechách i ve světě špatně diagnostikována a špatně léčena. Navíc v českých laboratořích nemají tak úplně dobře nastavené normy, kdy je ještě člověk v pořádku,“ říká Honza. „U diagnózy je problém, že pokud jdete k doktorovi, změří vám z žádanky TSH a volné T4, označované v žádance jako volné fT4.

To jsou dva údaje, které nekorelují s tím, jak se člověk cítí. T4 je zásobní hormon, který je potřeba přetvořit na aktivní verzi hormonu, který je v žádance označen jako fT3. Lékaři ale fT3 málokdy změří. Dělá se jen TSH.

Pokud je vysoké, znamená to, že štítná žláza nefunguje člověku dostatečně, a pokud je nízké, funguje přespříliš,“ vysvětluje Honza.

Jenomže je potřeba změřit všechny tři ukazatele a ideálně v jeden okamžik. A k tomu i jednou za pár let protilátky. To znamená – aTPO a aTG.

Snížená funkce lidem způsobuje úzkosti, přibírání na váze, vypadávání vlasů, srdeční arytmie, zimomřivost. Naopak zvýšená má opačný efekt, metabolismus je rychlejší. Lidé více hubnou, mají vyšší srdeční tep, mohou mít opět arytmie a tak dále.

„A léčba – jestli tomu vůbec říkat léčba – je spíše udržování v určitých statisticky stanovených mezích a podporování farmaceutického průmyslu. V Čechách se štítná žláza léčí pomocí syntetických přípravků jako je Euthyrox/Leprax, který obsahuje neaktivní T4, který je teprve v těle potřeba konvertovat na T3.

Ale ne všem lidem tato konverze v těle funguje. Takže doporučuji sledovat hodnotu fT3, a případně si v zahraničí sehnat přípravek, který T3 obsahuje,“ je znovu kritický Honza. „Zmiňuji to takto podrobně, protože onemocnění štítné žlázy se dnes stává doslova epidemií a jeho příčina je opět komplexní záležitostí.

 1. Krevní cukr – HbA1C a orální glukózový toleranční test (OGGT)

Dobré je znát nejen cukr měřený na lačno (15 Kč), ale především hodnotu hemoglobinu A1c. „V žádankách je to HbA1c a stojí to okolo dvou stovek,“ vysvětluje Honza.

„Můžeme si to představit jako jakýsi klouzavý průměr cukru za šest týdnů až cirka tři měsíce. Je to mnohem přesnější ukazatel toho, jak se naše tělo s cukrem popere.

Ukáže nám, zda nemáme sklon jít do cukrovky nebo do stavu inzulinové rezistence.“

Můžeme si udělat i orální glukózový toleranční test (v žádankách OGTT). „Člověk vypije, zjednodušeně řečeno, sladké nápoje a oni mu během toho časového okna (cca dvou hodin) udělají dva až tři odběry. Zjistí se, jak funguje inzulin.“

 1. Jaterní testy, ledviny – ALT, AST, ALP, ACR, GFR

„Celá sekce jaterních testů a ledvin je obvykle levná a je fajn si je čas od času nechat udělat.“

 1. Cholesterol, tuky – lipoprotein A, Apo(B), Triacylglyceroly

„Většina praktických lékařů vám změří cholesterol, tedy jeho transportér, lipoprotein. Ten o vysoké hustotě – HDL, a také o nízké, LDL. A pokud je LDL větší, často vám předepíší prášky na „cholesterol“. Cholesterol nebezpečný ale není, ucpávat cévy ale může právě ona LDL částice. Je hrozný tohle sledovat, protože bez cholesterolu člověk zemře,“ nebere si Honza opět servítky.

„Samozřejmě, že pro úzkou skupinu lidí může být počet určitých částic opravdu nebezpečný,“ pokračuje. „Ale většinou je potřeba změřit nejen HDL a LDL, ale udělat si i například detailní rozbor počtu/koncentrace částic, tedy lp(A)[-P] a ApoB.

Případně si zajít na specializované pracoviště a vše dořešit s odborníky, změnit mnoho dalších provázaných aspektů v životě. Hodnoty všech ukazatelů mohou korelovat s různými dalšími onemocněními.

“ Jak ale Jan Hovad říká, není třeba z cholesterolu dělat bubáka, jakého z něj dělají v současnosti lékaři a farmaceutický průmysl.

» Balencien « – Vše pro zdraví

Skip to content

Přinášíme vám produkty značky Balencien, které slouží pro kompletní podporu vašeho zdraví. Zdraví máme jen jedno, proto ho netřeba zanedbávat. Potěšte sebe nebo své blízké. Produkty a doplňky, které jsou připraveny na podporu zdravého životního stylu v každém směru!

Jsme Balencien a našim hlavním posláním je přinášet prémiové zdravotní doplňky za přijatelné ceny.

Naše produkty jsou vhodné pro široké spektrum věkových a cílových skupin, na své tak přijdou senioři, lidé které trápí nadváha, těžce pracující ale i profesionální sportovci.

  Mezi naše priority patří kvalitní vztahy se zákazníky, proto vám nabízíme čistě profesionální přístup, vstřícnost, rychlé dodání produktů a mnoho speciálních akcí, také odměny za věrnost. Na zdraví!

Jsme připraveni na vaše otázky a rádi vám pomůžeme když se naskytne nějaký problém.

Prodáváme pouze produkty 100% kvality, které jsou plně testovány a certifikovány.

Pravidelně pro vás připravujeme různé akce, které vám pomohou ušetřit.

Při nákupu nad 2000Kč od nás získáváte dopravu zdarma!

Máme více než 50 000 spokojených oběratelů!

Nikdo nerad čeká, proto vaše objednávky vyřizujeme do 24 hodin!

Jsme Balencien a našim hlavním posláním je přinášet prémiové zdravotní doplňky za přijatelné ceny.

Naše produkty jsou vhodné pro široké spektrum věkových a cílových skupin, na své tak přijdou senioři, lidé které trápí nadváha, těžce pracující ale i profesionální sportovci.

  Mezi naše priority patří kvalitní vztahy se zákazníky, proto vám nabízíme čistě profesionální přístup, vstřícnost, rychlé dodání produktů a mnoho speciálních akcí, také odměny za věrnost. Na zdraví!

Jsme připraveni na vaše otázky a rádi vám pomůžeme když se naskytne nějaký problém.

Prodáváme pouze produkty 100% kvality, které jsou plně testovány a certifikovány.

Pravidelně pro vás připravujeme různé akce, které vám pomohou ušetřit.

Při nákupu nad 2000Kč od nás získáváte dopravu zdarma!

Máme více než 50 000 spokojených oběratelů!

Nikdo nerad čeká, proto vaše objednávky vyřizujeme do 24 hodin!

Testováno na kvalitu – vše o zdraví

Pokud souhlasíte, zanechte nám prosím své telefonní číslo a co nejdříve budete kontaktováni jedním z našich specialistů.

Ústřední téma: vše z jednoho zdroje – TEEKANNE

Náš příslib kvality

„Všechno z jednoho zdroje“ je naším příslibem kvality, který pro nás znamená, že je třeba se aktivně zapojit do každé fáze celého řetězce tvorby hodnot – od počátku až k hotovému produktu. Fungování tohoto příslibu vysvětlíme na příkladu

1/6

Nejlepší výběr – Nakupování na základě partnerství

Nakupování na základě partnerství – Abychom zajistili dobrou kvalitu důležitých surovin, nakupuje společnost TEEKANNE suroviny zejména na základě smluvního pěstování a/nebo od dodavatelů, kteří jsou našimi dlouhodobými partnery.

Výběr na místě – Již na počátku řetězce tvorby hodnot v zemi původu ověřují zemědělští inženýři společnosti TEEKANNE dodržování norem kvality. Počátečním bodem je výběr optimálních pěstebních oblastí našimi odborníky. Zásadní význam přitom mají takové faktory, jako je podnebí, vlastnosti půdy, vystavení slunečnímu záření a čistá voda.

Vybrané farmy nakonec získávají poradenství a podporu ze strany zemědělských inženýrů společnosti TEEKANNE v oblasti plánování pěstebních oblastí, výběru perfektních semen a optimálního dalšího zpracování produktů.

Další pěstování a sklizeň jsou pravidelně sledovány odborníky společnosti TEEKANNE na místě s ohledem na holistický koncept pěstování a úvahy o lidských zdrojích, přírodě a životním prostředí. Naši odborníci mohou například nabídnout doporučení ohledně hnojení a provést speciální zkoušky půdy.

2/6

Nejlepší výběr

Pesticidy jsou používány pouze v nezbytných případech a musí obsahovat aktivní látky povolené v EU. Další zpracování sklizně, například v případě černého čaje opalování, rolování, fermentování, sušení a skladování, je regulováno pravidly a procesními postupy společnosti TEEKANNE.

Společnost TEEKANNE pravidelně kontroluje dodržování přísných norem ochrany životního prostředí a hygieny.
Poradenství poskytované společností TEEKANNE podporující výrobce a neustále jim poskytují poradenství.

Dlouhodobá spolupráce s našimi výrobci a dodavateli vede ke vztahům založeným na důvěře, které jsou vedle průběžných kontrol dalším důležitým pilířem zajišťování kvality.

3/6

Kontrola kvality – Zajištěná kvalita

Ve společnosti TEEKANNE je oddělení zajištění kvality a vývoje produktů samostatným oddělením s 29 zaměstnanci, které funguje v souladu s normou DIN EN ISO 9001:2008 a s mezinárodní normou pro potraviny.

Laboratoř společnosti TEEKANNE
V Německu má společnost TEEKANNE svoji vlastní, vysoce specializovanou pro testování kvality, kde 12 zaměstnanců každoročně provádí 20 000 analýz.

Tato laboratoř má nejmodernější zařízení, díky kterému je možné testovat mnohem větší počet parametrů, než kolik požaduje zákon.

Čtyřnásobná kontrola kvality – Každá surovina podstupuje čtyři kontroly kvality: před nákupem, při přijetí zboží, po smíchání a po dokončení výroby. Díky tomu se v rámci zajišťování kvality rozhoduje, zda zboží splňuje vysoké požadavky společnosti TEEKANNE a zda může být použito pro naše produkty.

4/6

Kontrola kvality – Sensorické zkoušky

Kromě laboratorních zkoušek všechny suroviny navíc podstupují i sensorické zkoušky, které hodnotí vzhled, vůni a chuť každé suroviny. Naši ochutnávači čajů a jejich tým kontrolují vzorky zboží a dodaných surovin v průběhu celého výrobního procesu ve společnosti TEEKANNE v Düsseldorfu.

Tímto způsobem je zajištěna sensorická kvalita produktu před jeho uvedením na trh.
Kvalita obalů – Dokonce i obaly produktů společnosti TEEKANNE musí splňovat nejvyšší normy kvality. Používáme výhradně obaly, které splňují naše sensorické a laboratorní požadavky.

Pro zajištění dobré kvality produktů společnosti TEEKANNE si sami nakupujeme všechny suroviny i balící materiály.

5/6

Vlastní tvorba – Ochutnavač čaje

Každý produkt společnosti TEEKANNE má svoji jedinečnou, nesrovnatelnou a rozpoznatelnou chuť. Náš tým zkušených a speciálně vycvičených ochutnavačů a vývojářů produktu zajišťuje, že to tak zůstane i do budoucna. Čaj je přírodní produkt a jako takový podléhá přírodním výkyvům. Region původu a okamžik sklizně mají velký vliv na jeho chuť.

Abychom tyto vlivy vyvážili, naši odborníci s použitím různých složek vytvářejí oblíbené značkové směsi společnosti TEEKANNE, které vždy chutnají stejně. Naši odborníci ochutnávají stovky vzorků surovin, aby rozhodli o konečném složení směsi.

Speciální směsi – Pro čaje společnosti TEEKANNE se používají výhradně speciální třídy lístků nebo speciální kvalitní byliny a ovoce, protože pouze tento speciální výběr zajišťuje správnou chuť.
Vývoj produktů – Oddělení vývoje produktů každoročně vyvíjí mnohé nové produkty. Než je ale jejich uvedení na trh možné, je ochutnáno více než 500 různých vzorků a směsí.

Vývoj nového produktu společnosti TEEKANNE vyžaduje mnohé faktory: suroviny musí mít skvělou kvalitu a musí být k dispozici v dostatečném množství.

6/6

Vlastní tvorba

A konečné rozhodnutí se samozřejmě provádí na základě chuti jednotlivých složek a zároveň také na jejich vzájemné chuti. Cílem složení každé směsi je dosažení mimořádné chuťové zkušenosti.
Výroba a logistika – Téměř všechny produkty společnosti TEEKANNE jsou baleny na strojích společnosti TEEPACK, které jsme vyvinuli my sami.

Informace pro poskytovatele zdravotních a sociálních služeb

Informace pro poskytovatele zdravotních a sociálních služeb – screeningové POC antigenní testy ke stanovení přítomnosti antigenu viru SARS-CoV-2

V návaznosti na Usnesení Vlády ČR č. 1105 ze dne 27. 10. 2020, 1141 ze dne 2. 11. 2020 a č. 1143 ze dne 2. 11. 2020 (dále jen „Usnesení Vlády ČR“) a Mimořádná opatření MZ ČR č.j. MZDR 47828/2020-3MIN/KAN ze dne 2. 11. 2020 a č.j. MZDR 47828/2020-2/MIN/KAN ze dne 2. 11.

2020 (dále jen „Mimořádná opatření MZ ČR“) vydaná k ochraně obyvatelstva a prevenci nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2, kterými se ukládá vybraným skupinám poskytovatelů zdravotních služeb a poskytovatelů sociálních služeb (dále též jen „poskytovatel“) realizovat v pravidelných intervalech preventivní vyšetření na stanovení přítomnosti antigenu viru  SARS-CoV-2 prostřednictvím screeningových POC antigenních testů.

V souvislosti s potřebou zajistit realizaci výše uvedeného došlo mezi všemi zdravotními pojišťovnami a distributorem Avenier a.s. dne 6. 11.2020 k uzavření Smlouvy o zajištění komplexní dodávky a distribuce screeningových POC antigenních testů ke stanovení přítomnosti antigenu viru SARS-CoV-2.

Dne 9. 11. 2020 byla zahájena distribuce. Distribuce je rozdělena do dvou etap. V první etapě budou poskytovatelům v nejbližších dnech, nejpozději do 16. 11. 2020, prostřednictvím výše uvedeného distributora dodány screeningové POC antigenní testy na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS-CoV-2. Druhá etapa bude realizována po 16. 11.

2020 na základě dalších požadavků (objednávek) poskytovatelů zdravotních/sociálních služeb uvedených v Usneseních Vlády ČR a Mimořádných opatřeních MZ, a to v minimálním počtu 100 objednaných kusů screeningových POC antigenních testů zaslaných smluvnímu distributorovi zdravotních pojišťoven na adresu: info@avenier.

cz, případně na telefonickou linku: 800 11 22 33.

ČPZP dne 9. 11.2020 aktualizuje  své opatření pro poskytovatele na webových stránkách. V opatření pro poskytovatele je popsána distribuce testů ze strany distributora a povinnosti poskytovatelů tj. podmínky vykazování a úhrady předmětných výkonů provádění testování prostřednictvím screeningových POC antigenních testů.

Pro vykazování provedených testů jsou zavedeny dva výkony VZP 99946 a 99947. Vykazování těchto výkonů provádí poskytovatel elektronicky – přes Portál ČPZP u smluvních poskytovatelů, nesmluvní poskytovatel vykazuje v elektronické podobě na datovém nosiči (např. CD/DVD) zaslaného prostřednictvím poštovních služeb na adresu místně příslušné pobočky ČPZP.

ČPZP věří, že aktuálně realizovaná protiepidemická opatření povedou co nejdříve ke snížení rizika přenosu onemocnění COVID-19 a zvýšení ochrany zranitelných osob.

Škrtneme párky z jídelníčku?

Párky vždy patřily mezi oblíbené a široce používané české potraviny. Dnes však prochází změnami, které, jak se zdá, vedou spíše ke zhoršení kvality.

Čerstvě v paměti máme nedávný test vídeňských párků, který prokázal, že obchodníci své zákazníky šidí a kvalita prodávaného zboží neodpovídá etiketám, a to dokonce ani u výrobků, které jsou vhodné pro děti.

Máme proto vyřadit párky z jídelníčku? Nebo se najdou i kvalitní výrobky? A jestli ano, proč se o nich neví?

Chutné české párky s garantovaným složením, které je navíc pravidelně laboratorně ověřované, opravdu existují. Párky se Šmakounem představují výrobek, který nabízí nejen racionálnější alternativu běžným, byť i kvalitním párkům, ale navíc jde o výrobek velice dobré chuti se zajímavými výživovými hodnotami.

Kromě vysokého podílu kvalitního masa (celkem 55 %) obsahuje ještě na bílkoviny bohatou českou potravinu Šmakoun. Jestliže klasické párky většinou obsahují také sádlo a vepřové kůže, Párky se Šmakounem nic takového nemají. Tento „prostor“ byl nahrazen podstatou z čistého vaječného bílku.

Ve finále posuďte sami:

Průměrné hodnoty párků:

Minim. obsah  masa   celkem v % Max. obsahtuku  v % Vepřové sádlo,kůže a škrob Obsah bílkovin Energ. hodnota kJ / 100g
Běžné vídeňské párky  55 % 40  %  obsahují Většina neudává Většina neudává
Šmakoun párky  55 % 11,8  % neobsahují 15,2 %  768 kJ

Všechny uvedené informace jsou pro spotřebitele dobrým vodítkem k nákupu a měly by být označeny na etiketě výrobků. Párky se Šmakounem jsou pravděpodobně jedním z mála výrobků, který údaje uvádí komplexně, tedy včetně „nepovinné“ energetické hodnoty a žádoucí živočišné bílkoviny. Navíc si tyto hodnoty může každý ověřit na internetu, kde je umístěn výsledek aktuálního laboratorního rozboru.

Ing. Jiří Plánička, který stál u zrodu potraviny Šmakoun a několik let pracoval také v masném průmyslu, poznamenává: „Většina výrobců masných produktů vůbec neuvádí na etiketách obsah bílkoviny a energetickou hodnotu, protože jim to žádný předpis neukládá.

  Dle mého názoru je právě bílkovina tou pozitivní výživovou složkou, kterou si z masa a masných výrobků bereme. Nebo jíme uzeniny kvůli tuku?” Dále Ing. Plánička uvedl, že pro koncového zákazníka je velmi důležitá chuť a konzistence párků. A podle ohlasů zákazníků by si na Párcích se Šmakounem pochutnali i fajnšmekři.

Proč se o dobrých potravinách neví? Sami obchodníci nevytváří racionálnějším výrobkům dostatečný prodejní prostor. Dávají přednost potravinám s větší marží.

Kvalitní potraviny v Čechách opravdu existují. Je velká škoda, že odborníci nezařadili mezi testované výrobky i Párky se Šmakounem, s největší pravděpodobností by v testu obstály. Vyšší obsah bílkovin, nízký obsah tuku, vysoký podíl masa a přitom výborná chuť! Co víc si zákazník může přát?

Více informací na http://www.smakoun.eu/

 • párky
 • párky se šmakounem
 • šmakoun

Už 374 firem nabízí v Česku antigenní testy. Kvalita se neověřuje

Antigenní test. Ilustrační fotografie.

Ministerstvo zdravotnictví udělilo téměř 400 firmám výjimku, díky které mohou na českém trhu prodávat antigenní testy. Kvalita testů se ale neověřuje, proto se podle odborníků dostávají na trh i nekvalitní výrobky.

Dodávali kuchyňské linky, vyráběli vlajky, lihoviny nebo je živilo zámečnictví. Poté, co udeřil covid, se ale rozhodli vydělávat v jiném segmentu – na antigenních testech.

Podle seznamu, který zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví, dostalo k 22. březnu celkem 374 firem výjimku, díky které mohou prodávat antigenní testy v Česku. Ze seznamu firem se dá vyčíst, že mnohé z nich dosud neměly se zdravotnictvím nic společného. Jenže to není podmínka.

Od firmy, která chce obchodovat s antigenními testy, úředníci potřebují pouze to, aby předložila o testu základní dokumenty o deklarované kvalitě od výrobce. A podle podmínek resortu nemusí být firma ani registrována u Státního ústavu pro kontrolu léčiv jako dodavatel zdravotnických potřeb.

V současnosti je zhruba 300 firem ze seznamu pouze přeprodejcem testů, které někde nakoupily, ať už se jedná o testy, které se odebírají z přední části nosu, zadní části nosu nebo ze slin.

Antigenní testy jsou v současnosti, kdy Česko zavedlo povinné testování ve firmách a na úřadech, nenahraditelné v tom, že výsledek dostanete na počkání. Žádný jiný test si také nemůžete udělat a vyhodnotit sami, protože pro ostatní testy je zapotřebí laboratoř nebo zdravotnický personál.

Zároveň se ale vyrojily problémy s falešně pozitivními testy, které zbytečně vyřadí zaměstnance, než je mu proveden ověřovací PCR test, nebo naopak bývají testy falešně negativní.

Odborníci, s nimiž hovořily Seznam Zprávy, se proto shodují, že je potřeba prověřovat antigenní testy, které se na český trh dostávají. To se ale v současnosti neděje.

Foto: Ministerstvo zdravotnictví

Požadavky na dodavatele testů, které nastavilo Ministerstvo zdravotnictví.

Firma musí při žádosti přiložit k testům, které chce prodávat, validační studii. Test musí mít citlivost alespoň 90 procent a klinická specificita musí být minimálně 98 procent.

„Uvedené údaje musí být doloženy na vzorku nejméně 100 vyšetřených osob, z toho musí být minimálně 50 s negativním výsledkem testu referenční metodou,“ stojí v podmínkách.

Podle viroložky Ruth Tachezy jsou takové podmínky nedostatečné, nedokazují totiž skutečnou kvalitu testu.

„Výrobce vyvine test, následně deklaruje, že jeho test splňuje citlivost a specificitu, a ukáže výsledky na 100 vzorcích. Ale to jsou naprosto nedostatečná kritéria, která nechápu, že někdo může přijmout,“ řekla Seznam Zprávám viroložka Tachezy. „Je to hrozně málo, v podmínkách není specifikováno, co za vyšetřované osoby to má být,“ uvedla Tachezy.

Podle ní tak hrozí, že řada testů na trhu může být nekvalitních, protože v současném systému nedochází k důsledné kontrole. Podle ministerstva trvá udělení výjimky pět až deset dní.

Seznam Zprávy se ministerstva ptaly, zda chystá změny podmínek pro žadatele o udělení výjimky pro prodej antigenních testů. Na dotazy však dosud nereagovalo. Že by mohlo dojít k úpravě od května, ale naznačuje informace pro žadatele na stránkách resortu.

„Tato žádost bude posuzována dle podmínek, které budou zveřejněny pro období od 1. 5. 2021. K této žádosti doporučujeme přiložit původní rozhodnutí ministerstva,“ uvádí ministerstvo.

Podle právníka a odborníka na zdravotnické prostředky Jakuba Krále by ministerstvo mohlo zabránit nekvalitním testům tím, že by po dodavatelích chtělo, aby základní dokumenty a spolehlivost testů ověřil akreditovaný nezávislý subjekt při zohlednění způsobu odběru vzorků uvedených v návodu k použití.

„Ministerstvo by mělo požadovat přetestování spolehlivosti testů, které se mají hromadně nakupovat. Ostatně i v rámci prodloužení výjimek ministerstva by mi dávalo smysl stanovení podmínky dodání výsledků takových testů,“ řekl Seznam Zprávám Jakub Král z poradenské a konzultační společnosti Porta Medica.

O tom, že si Ministerstvo zdravotnictví uvědomuje, že ne všechny dodávané testy jsou kvalitní, svědčí doporučení, které udělilo pro nákup testů pro školy Správě státních hmotných rezerv.

Podle doporučení měly státní rezervy oslovit stovky firem, kterým dal resort výjimku, a chtít po nich doklad, že citlivost testů posoudil nezávislý úřad.

Problematiku udělování výjimek řešil s Blatným také premiér Andrej Babiš, který ministrovi napsal minulý týden vytýkací dopis. V něm psal, že předpokládá, že citlivost testů Ministerstvo zdravotnictví posuzuje už ve chvíli, kdy udílí výjimku pro antigenní testy určené pro samotestování.

„Tato činnost je ryze v gesci Ministerstva zdravotnictví a mělo by to být součástí prověřování před vydáním výjimky,“ stojí v dopise, který mají Seznam Zprávy k dispozici.

Kvalitou antigenních testů se začala zabývat také skupina poradců vlády (MeSES) v čele s epidemiologem Petrem Smejkalem.

„Existuje mnoho antigenních testů, které sice splňují kritéria pro uvedení na trh v EU, ale svou citlivostí a specificitou se velmi liší. Efektivita testování a zachycení pozitivních jedinců proto významně závisí na kvalitě použitých testů,“ píše skupina ve svém stanovisku.

Mezioborová skupina pro epidemické situace proto doporučuje, aby pro plošné testování zaměstnanců byly použity pouze testy s nezávisle laboratorně ověřenou citlivostí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector