Výživa a pohyb u seniorů – vše o zdraví

Každý den Vám přivezeme 5 porcí čerstvého jídla pro zdravý a vyvážený jídelníček. Přesvědčte se, že zdravé stravování může být chutné a zároveň syté. Náš jídelníček sestavuje nutriční specialistka Mgr.

Kateřina Šimková (Masarykova univerzita, lékařská fakulta, obor výživa člověka) a pro přípravu využíváme kvalitní suroviny. Naše jídlo není jen krabičková dieta, nabízíme také programy zdravého stravování pro každodenní hodnotnou stravu i aktivní život.

Přečtěte si více informací o přípravě a složení našich jídel.

Novinky

Výživa a pohyb u seniorů – vše o zdraví

Zdravé stravování vám uvaří a doveze lahodné a menu složené ze snídaně, oběda a večeře. Vybírat můžete ze 3 programových variant, a to „S“, „M“, „L“ a „XL“, které zasytí jednočlenou domácnost, dvoučlennou, tříčlennou, nebo čtyřčlennou rodinu. Těšit se můžete na jídla inspirovaná českou i zahraniční gastronomií. Více zde »

Výživa a pohyb u seniorů – vše o zdraví

Chcete odlehčit svůj jídelníček? Vegan je specifický a zcela odlišný. Nenajdete zde maso a masné výrobky, mléko a mléčné produkty, vejce, ale ani med, želatinu a sádlo. Veškeré suroviny jsou tedy rostlinného původu. Více zde »

Výživa a pohyb u seniorů – vše o zdraví

PROTEIN EXTRA

Extra řešení pro extra hubnutí – 14denní program pro rychlý start redukce tuků. Pro všechny, kteří chtějí redukovat nadbytečný tuk a neúspěšně vyzkoušeli běžnou stravu i různé diety s omezením tuků a celkové energie. Více zde »   

Výživa a pohyb u seniorů – vše o zdraví

Trápí vás přebytečná kila nebo chcete jen jíst zdravě a pravidelně? Připravíme pro vás na celý den plnohodnotné a chutné jídlo. Vyzkoušejte naši krabičkovou dietu!Více zde »

Výživa a pohyb u seniorů – vše o zdraví

K nejoblíbenějšímu programu PRO ZDRAVÍ přiložíme ještě více zeleniny a ovoce Přidáme salátek, nakrájenou zeleninu, ovocná a zeleninová smoothie, prostě plody naší flóry v rozmanitých variantách. Více zde »

Výživa a pohyb u seniorů – vše o zdraví

Limitovaná nabídka letních obědových salátů pro ty, kteří v létě preferují lehčí jídla. Pro letní saláty připravujeme i nové dresingy plné zajímavých chutí.Více zde »

Výživa a pohyb u seniorů – vše o zdraví

Nemáte rádi maso? Nahradíme ho rostlinnými bílkovinami (sója, tofu apod.) Na vaše přání jídelníček rádi doplníme o ryby.Více zde »

Výživa a pohyb u seniorů – vše o zdraví

Chcete odlehčit svůj jídelníček? Vegan je specifický a zcela odlišný. Nenajdete zde maso a masné výrobky, mléko a mléčné produkty, vejce, ale ani med, želatinu a sádlo. Veškeré suroviny jsou tedy rostlinného původu. Více zde »

Výživa a pohyb u seniorů – vše o zdraví

Program speciálně vytvořený pro kojící maminky. Z jídelníčku jsme vynechali potraviny nevhodné v prvních 4 měsících věku miminka (kvůli bolení bříška a alergickým reakcím).Více zde »

Výživa a pohyb u seniorů – vše o zdraví

Program LAKTO – se sníženým obsahem laktózy obsahuje speciální mléčné výrobky, zároveň je pestrý, vyvážený a splňuje potřebné nutriční parametry. Je vhodný pro klienty s intolerancí na laktózu a všechny, kteří se z jakéhokoliv důvodu vyhýbají určitým druhům mléčných výrobků.

Pro seniory, kteří se chtějí stravovat pravidelně, chutně a vyváženě. Pouze osvědčené recepty, bez specialit zahraničních kuchyní. 

Jsou určené pro aktivní zákazníky. Vyberte si podle typu vašeho tréninku a cíle, kterého chcete dosáhnout.

Jsou určené pro aktivní zákazníky. Vyberte si podle typu vašeho tréninku a cíle, kterého chcete dosáhnout. Tato varianta krabičkové diety je navržena speciálně pro všechny, kteří upřednostňují silový tréning. Použité suroviny Vám zajistí potřebnou energii a dostatek kvalitních bílkovin na následnou regeneraci a nárůst svalové hmoty. Více zde »

Program pro ty, kteří chtějí zlepšit svůj výkon, zhubnout pár kilogramů, tak aby prospěli svému zdraví. Správná kombinace programu FIT+ a  aerobního tréninku, zrychlí a zlepší váš metabolismus. Skladba jídelníčku nezapomíná na dostatečnou regeneraci a přípravu na další trénink. Více zde »

DETOX PRO

Nastartujte a očistěte svůj organismus. DETOX program poskytuje potřebné vitamíny, minerály a vlákniny, strava je bohatá na antioxidanty. Obsahuje čerstvou zeleninu a ovoce, semínka, oříšky a vejce. V závěru týdne jsme zařadili rybu, aby byl jídelníček dostatečně pestrý. Více zde »  

Máte zvýšenou hladinu cukru v krvi? Připravíme vám menu bez přidaných cukrů: nahradíme cukr, med a jiné nevhodné potraviny náhradními sladidly nebo vhodnými potravinami. Tuto výjimku lze přiřadit k libovolnému programu krabičkové diety zdarma!

Nevyhovuje vám některá potravina nebo trpíte alergií či nesnášenlivostí na některé produkty? O tyto potraviny lze upravit jídelníček.Podrobnosti o výjimkách »

Hubnutí s krabičkovou dietou funguje! Proč?

  • Připravená zdravá výživa nezatěžuje organismus a dodává tělu vše, co potřebuje.
  • Jíte přiměřenou energetickou hodnotu vhodně rozloženou během dne.
  • Vytváříte si správné stravovací návyky.

Důvody proč zdravě jíst právě s námi!

Výživa seniorů

Výživa a pohyb u seniorů – vše o zdraví Zdravá výživa

Změnily se vaše stravovací návyky, když vás datum narození zařadilo do seniorského věku? Nebo, pokud máte k seniorskému věku ještě daleko, věnujete pozornost tomu, jak se stravují vaši nejbližší z vyšší věkové kategorie, rodiče nebo babička a dědeček?

Téma výživy je důležité pro každou věkovou skupinu, pro seniorský věk je však klíčem ke kvalitnímu životu. Výživa seniorů se dostává do popředí zájmu nejen v běžném životě, ale i ve zdravotnických zařízeních, protože kvalita výživy silně ovlivňuje uzdravování a rehabilitaci starších pacientů.

Pitný režim

Vlivem procesu stárnutí se postupně snižují funkce jednotlivých orgánů a soustav. Slábne funkce ledvin. Ztrácí se pocit žízně.

Jedním z nejvýznamnějších výživových opatření ve stáří je proto sledovat pitný režim. Ke každodennímu pití se nejlépe hodí stolní voda, ať už balená nebo z vodovodu.

Minerální vody mohou být problematické např. pro kardiaky, používají se pouze doplňkově.

Klesá výkonnost trávícího traktu, přijaté živiny jsou hůře vstřebatelné, slábne chuť k jídlu. Ve stáří přirozeně dochází k úbytku svalové hmoty a ke změnám v imunitním systému. Pokud se přidá vliv nedostatečné výživy či snížení hybnosti, celkový zdravotní stav seniora se velmi rychle zhoršuje.

Kvalita a dávkování stravy

Stravu je třeba podávat v malých dávkách, větší objem potravy najednou představuje zátěž. Nutričně však musí být výživa seniorů velmi kvalitní, musí obsahovat kvalitní bílkoviny a ostatní nezbytné živiny.

Pro lidi vysokého věku je typickým stavem podvýživa, jednak z důvodů ekonomických, dále se může projevit úbytek mezilidských kontaktů a osamělost, a s tím související špatný psychický stav či deprese. Starému člověku pak chybí vůle a motivace dojít si nakoupit a připravit si jídlo.

Potíže někdy působí už pouhý mechanický příjem stravy. Jídlo mohou znepříjemnit problémy s chrupem či zubní protézou, poruchy sliznic, ale také snížená pohyblivost či bolestivé klouby rukou.

REKLAMA

Výživa a pohyb u seniorů – vše o zdraví Výživa a pohyb u seniorů – vše o zdraví Výživa a pohyb u seniorů – vše o zdraví

Denní vaření pro seniory

Pár konkrétních postřehů ke každodennímu vaření v domácnosti seniora: Volte raději pokrmy, které se snadno a rychle připravují. Nebojte se vyzkoušet nové potraviny a postupy, buďte však opatrní a zařaďte nezvyklá jídla zpočátku pouze v malém množství, a jen v době, kdy se cítíte v dobré kondici.

Bílkoviny

Bílkoviny najdete např. v rybách, mléčných produktech, vejcích, mase, ale také v luštěninách. Maso upřednostňujte méně tučné, raději bílé, ale občas obohatí jídelníček i kvalitní hovězí.

Upravte jej podle vašich možností, dušením na tuku či na sucho. Při problémech s kousáním či polykáním maso umelte.

Z mléčných výrobků často vybírejte výrobky zakysané, jogurty, kefíry, záleží na tom, jak tyto výrobky snášíte.

Sacharidy

Sacharidy mají největší podíl ve stravě, jsou obsaženy v chlebu a pečivu, v rýži, těstovinách, obilovinách, bramborách. Zkuste vaření s méně známými produkty, jako je pohanka, jáhly, kuskus. Dají se velmi snadno a chutně připravit a obsahují cenné živiny.

Zelenina

Velmi důležitá je konzumace zeleniny. Podle možnosti jezte z celkového denního podílu zeleniny menší část syrovou, větší část tepelně upravte, např. poduste nebo vařte na páře.

Pobyt na slunci a na vzduchu

O zdravou chuť k jídlu a o dobrý životní pocit se postará přiměřený pohyb, přizpůsobte si jej podle sebe. Pobyt na čerstvém vzduchu vám dodá nejen pocit psychické pohody, ale přiměřeným kontaktem se slunečním zářením také vitamín D.

Pokud o sebe pečujeme z hlediska stravy a pohybu celý život, plynule můžeme na své zvyklosti v seniorském věku navázat.

Autor: Zuzana Šilhavá

Výživa seniorů pro zlepšení jejich zdraví

Výživa a pohyb u seniorů – vše o zdraví

Mladý vs. starý organismus

Ve stáří dochází k mnoha fyziologickým a biochemickým změnám, které stojí za povšimnutí, a pro nás, mladší generace, to může být dobrá výstraha a zároveň motivace k tomu, abychom i ve stáří dbali na svůj životní styl. Vypíši zde ty nejpodstatnější. Už jen z nich je patrné, že s výživou bychom to u starších lidí měli brát více než vážně. Postupně se mění složení těla a dochází k těmto změnám:

  • ochabnutí svalové hmoty, zvyšuje se riziko pádu
  • snížení tělesné výkonnosti
    • z hlediska sportovní aktivity se zmenšují rezervy bílkovin (svalů) a zásob glykogenu
  • snížení bazálního metabolismu a energetická potřeba
    • ve skutečnosti často senioři přijmou za den daleko více kalorií, než by ve skutečnosti měli (tím vzniká nadváha a obezita a s nimi spojené nemoci)
  • snížení kostní denzity
    • stoupá riziko osteoporózy, čemuž napomáhá i deficit vápníku ve stravě a snížená tvorba vitamínu D
  • zvyšuje se podkožní a viscerální tuk
    • to je spojeno s rizikem vzniku diabetu, zvýšené hladiny cholesterolu, hypertenzí a tím i vyšším rizikem infarktu
  • ztráta pocitu žízně
    • starší lidé mají často potíže s dostatečným pitným režimem, riskují tak vysychání sliznic v ústech, bolesti hlavy, poruchy koncentrace nebo zmatenost, která v tomto věku nebývá výjimečná
  • snížení počtu chuťových pohárků
    • množství pohárků se sníží zhruba na polovinu – to je někdy důvod, proč jídla našich babiček jsou přesolená nebo překořeněná
  • ztráta zubů
    • navíc nevyhovující protézy nutí k přípravě převážně jednostranné kašovité stravy s nižším obsahem vitamínů (některé druhy ovoce a zeleniny, celozrnné obiloviny apod.)
  • změna koncentrace hormonů a neurotransmiterů
  • změna struktury sliznic, snižuje se sekrece zažívacích šťáv a enzymů
  • snížená tolerance glukózy
  • a mnohé další
  • nutnost omezení příjmu nízkomolekulárních sacharidů na 10 % energetického příjmu; štěpení tuků a bílkovin se zpomaluje; ve stáří se redukuje absorpční schopnost střev, která spolu s nízkou enzymatickou aktivitou může mít za následek intestinální malabsorpci; snížená elasticita stěny tlustého střeva je často příčinou vzniku divertikulóz, zpomalená peristaltika má za následek sklon k zácpám
Zajímavé:  Enterobacter cloacae - vše o zdraví

Základy stravování seniorů

Hlavní doporučení

Pokud bych měla stručně shrnout základy zdravé výživy, dalo by se říci, že zdravá výživa musí být energeticky dostatečná, s vyváženým obsahem všech složek, což jsou sacharidy, bílkoviny a tuky.

Doporučená denní dávka sacharidů ve stravě je velmi podobná známým doporučením. Sacharidy tvoří 50 – 55 % celkové energetické hodnoty jídelníčku, bílkoviny 10 – 15 % a tuky 25 – 30 %.

Dále musí strava obsahovat dostatek vitamínů, minerálů, včetně stopových prvků a tekutin.

Výživa a pohyb u seniorů – vše o zdravíEnergetická hodnota

Potřeba energie může klesat v souvislosti se snížením aktivity. Platí to ale jen v situaci, kdy jde o zdravou osobu pouze se sníženou aktivitou.

Doporučená výše energetického příjmu osob starších 60 let se pohybuje v rozmezí 8000 – 8400 kJ. Základní energetická potřeba je ale často zvýšená, zejména vlivem některých chronických onemocnění (srdeční, respirační nedostatečnosti).

Skutečnou energetickou potřebu je tedy třeba určit podle konkrétní situace dané osoby.

Vitamíny

Častý nedostatek vitamínů je způsobený jejich zhoršeným vstřebáváním. Je důležité jejich množství ve stravě nesnižovat, ale spíše lehce zvyšovat, protože jejich potřeba je často zvýšená. To je způsobeno zejména kvůli vyšší nemocnosti seniorů.

Důležitý je příjem antioxidantů, které pomáhají bojovat proti škodlivým účinkům volných radikálů. Jedná se o vitamíny E, beta-karoten, vitamín C. Častý je také deficit kyseliny listové a vitamínu B12.

Dostatečné množství většiny těchto látek souvisí s pravidelnou konzumací ovoce a zeleniny.

Minerální látky

Senioři často trpí nedostatkem některých minerálních látek, a to zejména železa, zinku a vápníku. Je tedy třeba zaměřit se na jejich přísun v potravě, případně s ošetřujícím lékařem nebo poradcem výživy konzultovat jejich náhradu doplňky výživy.

Další živiny

Seniorům často chybí velmi důležité látky jako např. polynenasycené mastné kyseliny, vláknina, lecitin. Zdrojem polynenasycených mastných kyselin jsou některé rostlinné oleje (např. řepkový), rostlinné tuky (v některých tucích bylo množství těchto kyselin), rybí tuk.

Doporučuji určitě konzumovat spíše za studena lisované oleje, ořechy a semena než rostlinné margaríny. Vláknina je obsažena v ovoci, zelenině, celozrnných výrobcích, luštěninách. V neposlední řadě je důležitý lecitin, který najdeme např.

ve vejcích a výrobcích ze sóji.

Výběr potravin

U výběru potravin se výživa seniorů neliší od běžné zdravé racionální výživy. Bohužel mnoho našich babiček a dědečků má poměrně pevně zaryté stravovací návyky, které nechtějí měnit. Nechtějí zkoušet příliš nových potravin, které považují za jakousi novotu dnešní doby.

Z mého pohledu je hlavní vyloučit z jídelníčku rizikové potraviny jako například tučné maso a uzeniny, sádlo, sladké pečivo a koncentrované lihoviny.

Naopak si stále kontrolovat každodenní konzumaci zdravých potravin jako ovoce, zelenina, luštěniny, obiloviny, maso rybí, drůbeží a králičí, netučné sýry a tvaroh apod.

Tepelná úprava

Velkou roli hraje i tepelná úprava potravin. Vzhledem k tomu, že senioři mají sklony k malnutrici (podvýživě), by se mělo co nejvíce dbát na to, aby během vaření nedocházelo ke zbytečným ztrátám vitamínů.

Zelenina a ovoce by měly být nejlépe jedeny v syrovém stavu, protože tepelná úprava značně snižuje obsah vitamínů, především vitamínů A, E, C. Mezi šetrné tepelné úpravy patří vaření v páře, blanšírování nebo krátké restování.

Naopak by se měli vyvarovat dlouhému pečení, smažení, grilování nebo dušení, kde je ztráta živin vysoká a při některých tepelných úpravách dokonce vznikají zdraví nebezpečné látky.

Co dělat při onemocnění

Při onemocnění je důležité změnit stravu a přizpůsobit výživu aktuálnímu stavu. Zdravotní stav lze, stejně jako u každého, i u seniorů jednoznačně zlepšit úpravou stravování.

A pokud se již potýkáme se zdravotním problémem, se změnou jídelníčku bychom neměli otálet. Mezi nejčastější onemocnění seniorů patří zvýšený krevní tlak, osteoporóza, cukrovka a často se také objevuje dna a případy trombózy (vzniku krevních sraženin).

Ke každé nemoci připisuji základy doporučení k úpravě životosprávy.

Hypertenze

Pokud začne senior užívat léky na snížení krevního tlaku, měl by předejít zvyšování dávek léků a zapracovat na jejich odstranění a zabránění rozvoji hypertenze. Senioři mají poměrně výhodu, protože na úpravu jídelníčku reagují lépe než mladí hypertonici. Co doporučuji:

  • snížit tělesnou hmotnost
  • zvýšit fyzickou aktivitu
  • snížit příjem sodíku (příjem soli do 5 g denně, vyhnout se potravinám s obsahem soli)
  • omezit příjem alkoholu, minimalizovat kouření
  • odbourat stres, relaxovat

Osteoporóza

Výživa a pohyb u seniorů – vše o zdraví

  • příjem vápníku 1 – 1,5 g denně
  • příjem vápníku z živočišných i rostlinných zdrojů
  • příjem vitamínu D
  • pravidelný pohyb pro rozvoj kostních minerálů

Cukrovka

Ve stáří je diabetes mellitus také velmi časté onemocnění. Zcela převažuje typ 2, tedy diabetes získaný. Pro diabetiky s tímto typem diabetu je charakteristické, že 60 až 90 % z nich je obézních – prevence cukrovky je z 80 % závislá na jídelníčku každého z nás. Co doporučuji:

  • preferovat potraviny s nízkým glykemickým indexem
  • ovoce do 250 g denně
  • rozpustná a nerozpustná vláknina
  • konzumace tuků do 25 – 30 % denního příjmu
  • konzumace bílkovin minimálně 1 g na 1 kg TH
  • preferovat rostlinné zdroje tuků (n-3 mastné kyseliny)
  • vyhnout se ztuženým tukům, omezit cholesterol v potravinách
  • zamezit dehydrataci – pít minimálně 2 litry tekutin denně
  • přiměřená pohybová aktivita

Dna

Dna je onemocnění způsobené poruchou metabolismu kyseliny močové. Ta se ukládá do kloubů a ledvin nebo jiných orgánů, které poškozuje. Nejzávažnější je ukládání kyseliny močové do ledvin, kde může způsobit ledvinné selhání. Onemocnění se může projevit tzv. dnavým záchvatem. Jde o bolestivý zánět kloubu, nejčastěji palce u nohy. Co doporučuji:

  • sledovat obsah purinů v potravinách (soli kyseliny močové)
  • čemu se vyhnout: vnitřnosti (brzlík, játra, ledvinky, mozeček, plíce, slezina, krev, játrové paštiky, jitrnice), kořenící směsi (Maggi, sójová omáčka, masové kostky), maso a masné výrobky (zejména nakládaná masa, uzeniny), ryby a rybí výrobky (zejména sardelová pasta, očka, olejovky, šproty, nakládané ryby), dále některé obilniny a celozrnné výrobky, luštěniny, droždí, čokoláda, kakao, špenát, červená řepa nebo fíky
  • Vzhledem k omezením důležitých zdrojů živin je potřeba stavbu jídelníčku konzultovat s odborníkem na výživu nebo dietní sestrou, současně s přihlédnutím k laboratorním hodnotám.
  • Trombóza

Trombóza je stav, kdy dochází ke srážení krve uvnitř cévního řečiště. Dojde-li k trombóze v tepně, může dojít k přerušení zásobování některého důležitého orgánu nebo jeho části krví s kyslíkem a živinami a k ohrožení životnosti postižené tkáně. Pokud dojde ke vzniku tzv.

tromby např. v srdečním svalu, vznikne infarkt myokardu. Poté pacient užívá léky na ředění krve (Warfarin, Pelentan atd.). Účelem diety je úprava skladby potravin v jídelníčku tak, aby nebyl obsahem a nevyváženým množstvím vitamínu K narušen účinek dávkování léků.

Vitamín K se totiž podílí na srážení krve. Cílem je tedy minimalizovat příjem vitamínu K. Je dobré vědět, že vitamín K je vůči tepelné úpravě i skladování potravin je odolný. Naopak ke značným ztrátám dochází, je-li potravina vystavena dennímu světlu.

V tabulce níže najdete potraviny s vysokým obsahem vitamínu K.

potravinaobsah potravinaobsah
brokolice 130 – 270 µg květák 170 – 300 µg
čínské zelí 175 µg salát hlávkový 120 – 200 µg
kapusta 750 – 817 µg kuřecí maso 300 µg
špenát 335 – 500 µg sójový olej 193 – 542 µg
Zajímavé:  Očkování proti pneumokoku – vše o zdraví

Výživa je základem zdraví a u seniorů je obzvlášť důležitá

Výživa a pohyb u seniorů – vše o zdraví

Výživa patří mezi základní fyziologické potřeby, je důležitou podmínkou zachování lidského života a udržení zdraví. Ve vyšším věku to pak platí dvojnásob. Výživa ale neplní jenom sytící funkci, má i sociálně psychologický rozměr a stává se také určitým prostředkem prevence nemocí a malnutrice (podvýživy).

Poradit univerzální doporučení nebo obecně platný recept na správnou výživu ve stáří prakticky nelze.

Výživová doporučení jsou individuální a liší se v závislosti na věku, pohlaví, aktuálním zdravotním stavu, míře pohybové aktivity, nemocnosti a výživových zvyklostech každého seniora.

Dál je nutné zohlednit prostředí, ve kterém daný člověk žije, stupeň jeho soběstačnosti a v neposlední řadě i jeho finanční možnosti. Základní zásady správné výživy seniorů se ale příliš neliší od pravidel, kterými by se měl řídit prakticky každý člověk po celý život.

Tři základní pilíře správné výživy

Pravidelnost, pestrost a přiměřenost jsou třemi základními pilíři, jejichž dodržování tvoří základ správné výživy. Pravidelnost ve výživě znamená rozložit si stravu do několika menších porcí v průběhu celého dne. Je důležité jíst přiměřeně často: optimálně snídat, svačit, obědvat, znovu svačit a večeřet. Stejně tak je nutné dodržovat i pitný režim.

Dalším důležitým výživovým ukazatelem je pestrost, která pomáhá předcházet jak nedostatku, tak nadbytku živin. Pestrý jídelníček by měl obsahovat co nejvíc různých druhů potravin – obiloviny, pečivo, těstoviny, rýži, ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, maso, ryby, vejce, luštěniny, ořechy atd.

Pokud to nezbytně nevyžaduje zdravotní stav daného člověka, strava seniorů by se měla vyhnout zbytečným dietním omezením. Určitě není vhodné z jídelníčku vynechat potraviny a jídla, které má senior rád.

Přiměřená velikost jednotlivých porcí i celkového denního příjmu živin pak zajišťuje, že senior netloustne, ale ani nehubne, zkrátka že si udržuje optimální tělesnou hmotnost. U staršího člověka je prioritou zejména zabránit podvýživě, a proto je nutné důsledně sledovat množství snědené stravy.

Více koření a dostatečné množství ovoce a zeleniny

Vyšší věk se vyznačuje častými poruchami chuti, takže je možné při přípravě jídel používat větší množství koření. To se ale v žádném případě nevztahuje na kuchyňskou sůl. Naopak velmi vhodné jsou bylinky a zelené natě.

S ohledem na časté potíže seniorů s chrupem nebo na jeho úplnou ztrátu je nezbytné přizpůsobit úpravu a konzistenci stravy ‒ pokrmy vařit do měkka, krájet na malé kousky, rozmačkat vidličkou, mlít, mixovat, pasírovat apod.

Jídelníček každého seniora by měl také zahrnovat ovoce a zeleninu, nejlépe v několika porcích denně.

S ohledem na zmíněné komplikace je často potřeba ovoce a zeleninu upravit oloupáním slupky nebo nastrouháním, připravit je na způsob pyré nebo nějaké množství přidat do polévek, nákypů, hlavních jídel, příloh, pomazánek, koktejlů, kaší, pudinků apod.

Z pohledu způsobu přípravy pokrmů jsou vhodné především vaření, dušení a zapékání. Smažení a grilování je lepší se vyvarovat.

Kultura stolování a pitný režim

Velmi důležitá je také kultura stolování. V příjemném, hezkém a klidném prostředí a také v přirozeném kontaktu s jinou osobou se člověk nají mnohem lépe a více, než když bude jíst sám a ve stresu. Proto je potřeba věnovat pozornost i úpravě pokrmu na talíři.

Senioři bývají často ohrožení dehydratací, protože se zvyšujícím se věkem přirozeně ustupuje pocit žízně. Přitom každý člověk by měl v průběhu dne vypít alespoň osm středně velkých sklenic.

Při zvýšené ztrátě tekutin, například při horečnatých onemocněních, průjmu nebo zvracení, při zvýšeném pocení a v horkém počasí, je třeba příjem tekutin ještě zvýšit.

Druhy nápojů by se měly střídat, ale ty s obsahem kofeinu, stejně jako alkohol se do pitného režimu nepočítají.

Pomůže sipping nebo rada odborníka

Pokud potravinový příjem přirozenou cestou selhává, je třeba zajistit přísun potřebné energie obohacením stravy, např. formou sippingu. (Přečtěte si článek o sippingu.

) Jedná se o vyváženou tekutou stravu uzpůsobenou k popíjení, která obsahuje přesně definovaný poměr nutričně vyvážených složek.

Běžně k dostání v lékárnách je řada příchutí i výrobků speciálně vyvinutých pro potřeby diabetiků nebo nefrologických pacientů.

V případě, že potíže s příjmem potravy přetrvávají delší dobu a není možné je zvládnout v domácích podmínkách, doporučujeme konzultaci s nutričním terapeutem.

Kde se můžete poradit a kde sehnat vhodný sipping?

Pokud se potřebujete poradit s odborníkem, využijte některou z odborných nutričních ambulancí. Většinu péče Vám uhradí zdravotní pojišťovna.
Seznam ordinací naleznete na stránkách Společnosti klinické výživy a intenzivní metabolické péče. 

Sipping, neboli tekutou výživu bohatou na vitamíny a potřebné živiny, můžete zakoupit od několika různých značek.

Sippingy B. Braun můžete zakoupit v níže uvedených lékárnách a na eshopu Pilulka.cz:

Nemocniční lékárna FN Motol, V Úvalu 84 , 150 06 Praha 5
Nemocniční lékárna Prachatice, Nebahovská 1015, 383 01 Prachatice
Nemocniční lékárna Český Krumlov, Nemocniční 429, 381 27 Český Krumlov
Nemocniční lékárna Tábor, Kpt.

Jaroše 2000/10, 390 03 Tábor
Nemocniční lékárna Jindřichův Hradec, U Nemocnice 380, 377 01 Jindřichův Hradec
Nemocniční lékárna Havlíčkův Brod, Husova 2624, 580 01 Havlíčkův Brod
Nemocniční lékárna Nové Město na Moravě, Žďárská 610, 592 31 Nové Město na Moravě
Nemocniční lékárna Třebíč, Purkyňovo nám. 133/2, 674 01 Třebíč
Nemocniční lékárna FN Královské Vinohrady, Šrobárova 50, 100 00 Praha 10
Nemocniční lékárna FN Plzeň- Lochotín, Alej Svobody 923/80, 323 00 Plzeň 1-Severní Předměstí
Nemocniční lékárna Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem, Sociální péče 3316/12a, 400 11 Ústí nad Labem-Severní Terasa

Nemocniční lékárna Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Ke Karlovu 459/6, 120 00 Nové Město

Senioři a výživa – jak zůstat zdravý a vitální

Výživa a pohyb u seniorů – vše o zdraví

Měli by se starší lidé stravovat jinak? Jsou fyziologické důvody, proč by starší lidé měli dávat velký důraz na svou stravu. Měla by být taková, aby přispívala k celkové dobré zdravotní kondici a vitalitě a současně byla chutná a přispívala k jejich dobré životní úrovni.

Stárnutí probíhá v etapách Ve vývoji stáří jsou určité etapy, které sebou nesou menší či větší fyziologické změny.

Lidé od 60 – 75 let jsou ve fázi “mladého stáří“, lidé od 76 – 89 jsou ve fázi zralého stáří a u lidí nad 90 let hovoříme o dlouhověkosti.

Vedle fyziologických změn podle stáří musíme také přihlédnout k individuálnímu životnímu stylu, ovlivněnému kouřením, stresem, nadváhou, nevhodnými stravovacími zvyklostmi a nemocemi.

Ve věku přes 80 let všechny změny provázející proces stárnutí jsou intenzivnější. Dochází k úbytku svalové hmoty, chuť na jídlo klesá, jelikož degenerují chuťové a čichové buňky. Také potíže s kousáním a polykáním stravy mohou způsobit úbytek na příjmu stravy. I v zažívacím traktu dochází ke změnám, které mohou vyvolat potíže při trávení jako pálení žáhy, zácpu, snížený příjem vitamínů. Úbytek a spotřeba vitamínů je také daleko větší u lidí nemocných. Proto je velmi důležité dbát, aby vše co je na talíři i v malé porci obsahovalo velké množství živin. Starší lidé by se neměli v jídle odbývat, právě přesně naopak, protože na množství živin v přijaté stravě závisí jejich zdravotní stav a kondice.

Příjem tekutin Ve starším věku je velmi důležitý pravidelný pitný režim. Právě tekutiny zodpovídají za transport živin k orgánům. Přispívají ke kvalitnímu krevnímu oběhu, činnosti mozku a kvalitnímu trávení.

Příjem tekutin za den by se měl pohybovat v rozmezí 1,5 až 2 litrů.

Vhodné nápoje jsou čistá voda, horká voda, voda s citronem nebo plátkem zázvoru, detoxikační a bylinkové čaje (lapacho, kopřivový čaj, zelený čaj, meduňkový čaj, rooibos).

Vysoce kvalitní bílkoviny Pravidelný přísun bílkovin v malých porcích několikrát za den zabraňuje rychlému odbourávání svalové hmoty a udržuje imunitní systém v dobré kondici.

Jak vypadá zdravý příjem bílkovin v průběhu týdně? Ryba by se měla konzumovat nejlépe 2x týdně, bílé drůbeží maso 2 – 3x týdně, kvalitní mléčné výrobky s mléčnými bakteriemi 3x týdně a vejce 3x týdně. Živočišné bílkoviny musí doplňovat také zdroje bílkovin rostlinných.

Tedy 2 – 3x luštěniny, 2x týdně tofu a sojové mléko a denně ořechy a semena (možné i v namleté formě. Častá konzumace červeného masa a uzenin je u starších lidí nežádoucí a zvyšuje riziko nádorových onemocnění.

Pravidelná konzumace správných tuků Vysoce kvalitní oleje lisované za studena jako řepkový olej, sezamový, dyňový, lněný, ořechový jsou zdroje omega – 3 kyselin, které jsou zodpovědné za dravé srdce, celý cévní aparát, zdravý nervový systém.

Zajímavé:  Infekce močových cest - Vše o zdraví

Kromě toho mají i proti-nádorový účinek a jsou výborným lékem pro artritidu. Konzumace semen a ořechů může příjem omega – 3 kyselin v těle zvýšit a samozřejmě tučné ryby jako makrela, tuňák, losos, sardinky jsou základním zdrojem omega – 3 kyselin.

Starší člověk by se měl vyvarovat konzumaci tučných věcí jako je sádlo, škvarky, uzeniny a tučné maso. Největší riziko pro zdraví představují tuky ztužené, obsažené v margarínech, ve sladkostech, listovém těstě, sladkých pekárenských výrobcích a masoxech.

Vysoká konzumace živočišných a ztužených tuků přispívá k cévním, kloubním chorobám, k zánětům v těle, které v případě chronického zánětu mohou přecházet v nádorové onemocnění.

Dostatečná konzumace pomalých uhlohydrátů a vlákniny Starší lidé by měli razantně omezit konzumaci produktů z bílé mouky a bílého cukru, které přispívají k silnému okyselování organismu – řídnutí kostí a osteoporóze, snižují hladinu vitamínů a minerálů a zatěžují slinivku břišní. Jsou také potravou pro nádorové buňky.

Nejdůležitějšími uhlohydráty jsou celozrnné pečivo, obilniny jako pohanka, oves, jáhly, quinoa, z pšenice kuskus a bulgur a neloupaná rýže. Ty všechny jsou zdrojem vysokého množství živin tolik v pozdějším věku potřebných, jako antistresové vitamíny sk. B1 -B6, minerály a vláknina.

Z obilnin je možné připravit velmi chutné pokrmy v podobě rizot, kaší nebo je možné je přidávat do polévek.

Zelenina tepelně upravená (dušená, krátce restovaná) je velmi lehce stravitelná a vysoký obsah živin zůstává zachován. Také ovoce je možné konzumovat v podobě šetrně připravených kompotů např. s ovesnými vločkami.

Teplé pokrmy lehce stravitelné obsahující trávící bylinky a koření jsou lékem pro oslabený zažívací trak ve vyšším věku. Výživné zeleninové polévky s luštěninami a obilninami, teplé ovocné kompoty, dušená zelenina v obilném rizotu a k tomu zdravou lehce stravitelnou bílkovinu. To jsou zaručené léky, které udrží vitalitu a zdraví vašeho těla do pozdního věku.

Kvalitní zdroje vápníku Pozor nejsou to jen všude doporučované mléčné výrobky. Ty naopak ve vyšším věku je vhodné konzumovat střídmě. Zatěžují ledviny a vysoká konzumace přispívá k osteoporóze. Mléko by starší lidé neměli konzumovat vůbec, protože je těžce stravitelné.

Důležité zdroje vápníku jsou například listová zelenina obsahující kyselinu folátovou, která chrání proti Alzheimerově chorobě a kornatění cév.

Dále sezamové semínko – 3 lžičky denně pokrývají spotřebu vápníku pro jeden den, dále tofu, ořechy, brokolice, celozrnné obilniny, luštěniny, sušené ovoce.

Potravinové doplňky Zdravá a vyvážená strava společně s potravinovými doplňky dělá divy. Je to ta nejlepší a zaručeně správná cesta k dlouhověkosti, vitalitě a zdraví.

Z kvalitních potravinových doplňků určitě nepřehlédněte sladkovodní řasy (chlorella), životní elixír aloe vera , ženšenové preparáty, vilcacoru, kustovnici čínskou, ostropestřec, hlívu ústřičnou nebo shitake, omega – 3 tablety,lactobacilly a další přírodní preparáty, podporující kvalitní imunitní systém.

Vidíte, i stáří může být krásné, když se o to sami přičiníte. Pravidlo, že v životě není nic zadarmo, je v tomto případě velmi pravdivé. Čím více pro vaše tělo uděláte, tím více od něho dostanete. A to je přece FÉR!!!

Další velký problém českých seniorů: odbýváním jídla si podkopávají zdraví

Starší lidé a senioři se mnohdy v jídle „odbývají“, ať již proto, že nemají na zdravé potraviny dost financí, nechce se jim vařit, nebo se jim špatně kouše či tráví. Obvyklým jevem tak bývá, že je jejich strava nevyvážená, obsahuje nadbytek tuků i cukrů, a naopak málo bílkovin.

Kvalitní výživa je přitom zcela klíčová k tomu, aby měli dostatek energie, zachovali si dobrou kondici a cítili se fit. Podvyživený senior totiž snadno ztrácí svalovou tkáň, ubývají mu síly, má pak horší koordinaci pohybů a hrozí mu pády. O nemocech ani nemluvě.

„Senioři představují skupinu obyvatel, u kterých je stav výživy často neuspokojivý. Pokud strava neodpovídá potřebě jejich organismu, zhoršuje se tak kvalita jejich života.

Proto je zapotřebí i při přípravě jídel na toto brát zřetel a vybírat především suroviny, které obsahují plnohodnotné bílkoviny a kvalitní tuky. Zařadit do jídelníčku ovoce, zeleninu a omezit konzumaci alkoholických nápojů na minimum,“ radí pro Vitalia.

cz nutriční specialistka Kateřina Králová, která mimo jiné působí v Domově pro seniory Sedlčany.

Zásadní jsou bílkoviny

Podle ní platí v každém věku pro výživu určitá specifika. „Nutriční potřeby se u seniorů liší od potřeb osob v produktivním věku především v potřebném množství energie, bílkovin, tuků, sacharidů, vitaminů a minerálních látek,“ říká odbornice.

Každý senior je samozřejmě individualita, a tak nelze plošně říct, kolik čeho by měl přesně jíst. Obecně ale platí, že se ve stáří snižuje funkce některých orgánů, snadno ubývá svalová hmota a klesá bazální energetický výdej – je tak třeba omezit příjem prázdných kalorií například ve sladkostech. Rozhodně ale nejsou vhodné žádné dramatické redukční diety.

Naopak je u seniorů z hlediska výživy klíčový příjem bílkovin, ty jsou totiž v lidském těle stavebním kamenem nejen pro svaly, ale také pro vazy a kosti. Staršímu člověku mohou mimo jiné například pomoci v hojení po operacích a zákrocích. Ideálně by tak měl senior za den přijmout 1,2 g bílkoviny na kilogram váhy.

Někdy musí pomoci doplňky stravy

„K navýšení bílkovin ve stravě je vhodné zařazovat bílkovinné přídavky, například v podobě jogurtu, tvarohu, sýru, šunky a podobně.

Pro navýšení energie a bílkovin, pokud běžná strava nestačí, je vhodné přidávat do běžné stravy modulární dietetika, která slouží k obohacení stravy o konkrétní živiny.

Pokud ani tato opatření nestačí, je zapotřebí zvolit některý z perorálních nutričních doplňků,“ vysvětluje Kateřina Králová.

Senioři se mnohdy také potýkají s nedostatkem vitamínů, minerálů či živin. Typicky jim chybívá vitamín D, což je dáno i nedostatečným pobytem na slunci, ale také B12, „céčko“ nebo vápník.

Zhoršující vliv na to má fakt, že řada starších lidí často trpí pocity nechutenství. Někdy za to mohou medikamenty, jindy i špatné trávení. Tomu mohou ulevit, pokud si místo velkých porcí rozdělí jídlo na několik menších částí rozprostřených do celého dne.

V případě výraznějších obtíží by se senioři či jejich rodiny měli obrátit na experty.

Víc koření i mixování

„U nechutenství bych doporučila jíst častěji menší porce jídel a v ideálním případě vyhledat nutričního terapeuta či nutričního specialistu, který s danou situací pomůže.

V první řadě je nezbytné zajistit u jedinců s nedostatečným příjmem energie a bílkovin plnohodnotnou stravu. Vždy prvním krokem by mělo být v rámci nutriční intervence zajištění vhodné konzistence a chutnosti podávané stravy.

Snažit se podávané pokrmy přizpůsobit chuťovým preferencím daného jedince a dopřát mu dostatečný čas k jídlu,“ vysvětluje expertka.

Ve vyšším věku může totiž dojít i k poruše chuti, senioři tak mnohdy potřebují větší množství koření. Rozhodně je ale nevhodné zvyšovat poměr soli či pepře, dobré mohou naopak být bylinky a zelené natě.

Dalším problémem bývá částečná nebo úplná ztráta chrupu, takže se staršímu člověku hůře kouše. Ideální tak je krájet pokrmy na malé kousky, vařit vše do měkka, využívat mletí, mixování, strouhání a podobně.

Z hlediska trávení je také dobré zbavovat zeleninu a ovoce slupek i zrníček a ideálně z nich vyrobit pyré či kaši.

„Pokud konzumace některé z daných surovin dělá seniorovi obtíže, je vhodné hledat jinou formu či technologickou úpravu stravy, která mu bude více vyhovovat,“ dodává k tomu Kateřina Králová a upozorňuje, že chybou je rovněž nedostatečný přísun tekutin.

Riziko špatného pitného režimu

Starší člověk by měl vypít ke dvěma litrům, mnohdy to ale nebývá dodržováno. Senioři jsou tak často ohrožení dehydratací. „Osoby ve vyšším věku často ztrácejí pocit žízně. Zda je jedinec adekvátně hydratován a není přítomný nedostatek vody v jeho organismu, lze zjistit jednoduše z barvy a zápachu moče a dle kožního turgoru (napětí kůže, pozn.red.),“ dodává výživová specialistka.

K dalším projevům patří suché rty, problémy se zácpou, ale také podrážděnost, únava a časté bolesti hlavy či zmatenost. Špatný pitný režim tak rozhodně nelze podceňovat, v extrémním případě může vést až ke kolapsu.

Odborná spolupráce:

Výživa a pohyb u seniorů – vše o zdraví

Mgr. et Mgr. Kateřina Králová

Absolventka navazujícího magisterského oboru Nutriční specialista na 1. LF UK v Praze a Zdravotně sociální fakulty a Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Již několik let působí v Domově seniorů Sedlčany a zároveň vede soukromou praxi.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector