Základní Klouby Lidského Těla?

Klouby lidského těla

 • kolenní kloub (articulatio genus)
 • loketní kloub (articulatio cubiti)
 • ramenní kloub (articulatio humeri)
 • kyčelní kloub (articulatio coxae)
 • hlezenní kloub (articulatio talocruralis)
 • zápěstní kloub (articulatio radiocarpalis)
 • meziobratlová ploténka páteře.
 • Co to je kloub?

  Kloub (articulatio) je pohyblivé spojení dvou či více kostí, které se uvnitř vazivového pouzdra dotýkají plochami povlečenými chrupavkou. Styčné plochy (facies articulares) mají zpravidla tvar kloubní jamky (fossa articularis), která je konkávní, a kloubní hlavice (caput articularis), která je konvexní.

  Kolik má lidské tělo kloubu?

  V lidském těle je více než 100 kloubů, které umožňují tělu pohyb. Chrupavky musí odolávat velkým nárazům! Při běhu či skoku dosahují zatížení až několika set kilogramů na 1 cm2!

  Který kloub je v lidském těle nejpoužívanější?

  Každý kloub je jiný: kolenní kloub je největší, nejkomplexnější a zároveň nejvíce zatěžovaný. Nejpohyblivějším kloubem v našem těle je ramenní kloub. A nejvíce používaným zase čelistní.

  Kde se nachází elipsovitý kloub?

  elipsovitý – mezi 1. krčním obratlem a kondyly kosti týlní –pohyb ve dvou vzájemně na sebe kolmých směrech. sedlovitý – mezi záprstní kostí palce a zápěstní kůstkou – pohyb ve dvou vzájemně kolmých směrech. válcový – kolový – hlavice kosti vřetenní v zářezu kosti loketní – jednosměrný pístový a otáčivý pohyb.

  Kde je kloub si?

  Sakroiliakální kloub

  Jedná se o přechod mezi kostí křížovou (os sacrum) a kostí kyčelní (os ilium), proto se do češtiny překládá jako křížokyčelní kloub. Často se také setkáte s názvem SI – „es íčko“ (vycházející ze zkratky latinského pojmenování).

  Co jsou vazy?

  Vaz je součástí kloubů, ve kterých spojuje jednotlivé kosti a brání jejich nadměrnému rozvolnění. Jindy v podobě poutek vazy přidržují svalové šlachy u kostěných struktur, aby šlachy kontrakční silou neodstávaly od kostí a kloubů.

  Zajímavé:  Jak Mobilizovat Vaší Hrudní Páteř?

  Jaký je největší kloub v těle?

  Kolenní kloub, art. genus je složený a největší kloub v těle.

  Artikulují zde tři kosti: femur, tibia a patela. Stavba kloubu: Kloubní plochy všech tří artikulujících kostí byly již popsány.

  Jaká je nejdelší kost v lidském těle?

  Stavba dlouhé kosti

  Prototypem kosti, jak si ji běžně představujeme, je dlouhá kost. Typickým zástupcem dlouhých kostí je například kost stehenní, což je zároveň největší kost v lidském těle.

  Který kloub je v našem těle nejpoužívanější čelistní nebo zápěstní?

  Čelistní (temporomandibulární) kloub, aniž si to uvědomujeme, je nejpoužívanějším kloubem lidského těla. Žvýkání, kousání, polykání potravy, mluvení, zpívání bereme jako samozřejmou součástí života. Při všech těchto pohybech je čelistní kloub aktivován.

  Kde je hlezenní kloub?

  Dolní zánártní (hlezenní) kloub, art. subtalaris je funkční jednotka na spodní straně hlezenní kosti a na horní ploše patní kosti. Subtalární kloub má dva oddíly: zadní a přední.

  Co je Artroza kloubu?

  Artróza je dlouhotrvající, pomalu se vyvíjející onemocnění kloubů, na základě opotřebení kloubní chrupavky.

  Které kostí jsou spojené svý?

  Nejdůležitější švy

 • korunový (sutura coronalis) – spojuje kost čelní a temenní
 • šípový (sutura sagittalis) – spojuje dvě kosti temenní
 • lambdový (sutura lambdoidea) – spojuje kosti temenní a týlní
 • šupinový (sutura squamosa) – spojuje temenní a spánkovou kost.
 • Kde je chrupavka?

  Chrupavka (chondros-řec. cartilago-lat.) je pojivová tkáň, která slouží k pružnému spojení kostních tkání. Je součástí pohybového ústrojí, pokrývá například hlavice kostí v kloubech.

  Jaký typ kloubů je kyčelní kloub?

  Kyčelní kloub, articulatio coxae, je jednoduchý synoviální kloub, který spojuje kosti dolní končetiny a pánev. Oba kyčelní klouby nesou trup a vyrovnávacími pohyby přispívají k udržení rovnováhy trupu, a zároveň umožňují pohyb dolních končetin vůči pánvi.

  Diskuze

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Adblock
  detector