Záněty močových cest – vše o zdraví

Většinou jde o bakterie. Ty se dostávají z vnějšího okolí – velmi často z konečníku přes močovou trubici do močového měchýře, zde se usadí a množí.

Často ji v přemnožení pomáhá i naše nedůslednost v dodržování pitného režimu. S dostatkem přijímaných tekutin by totiž proud moči drobnou infekci eliminoval.

V případě, že se zhoršující se stav neléčí, může infekce postupovat do ledvin a způsobit tak infekci ledvin.

Záněty močových cest – vše o zdraví Trápení, které vás nutí často na močení

Infekce, která vás nutí často na močení postihuje většinou část močových cest. Když postihne dolní močové cesty, jde o zánět močového měchýře – cystitidu. Pokud postihne horní močové cesty, jedná se o zánět ledvin – pyelonefritidu.

Obojí může být způsobeno bakteriemi, které běžně obývají střevní trakt jako Escherichia coli, Pseudomonas, Klebsiella a Proteus, ale i sexuálně přenosnými mikroorganismy jako je Chlamydie trachomatis, Mycoplasma a Ureaplasma. Zřídka zánět způsobí i virus.

Neléčené napadení močových cest takovými patogeny vede i k přenosu infekce na další orgány včetně pochvy, prostaty, ledvin i varlat.

Záněty močových cest – vše o zdraví Jak poznáte, že máte zánět močových cest?

Chodíte často na toaletu a močení je doslova nepříjemné. Provází jej pálení, řezání a bolest a přitom ze sebe téměř nic nedostanete. Proud moči je nitkovitý a máte neustále pocit, že jste se zcela nevyprázdnili.

Trápí vás i bolest v podbřišku, cítíte se unaveně a jako přirozený obranný mechanismus se může dostavit i zvýšená teplota. Vaše moč je zakalená, zbarvená krví a většinou s sebou nese nepříjemný zápach. Zjistit, zda máte zánět můžete i doma rychlým domácím testem – potvrdit diagnózu si ale nechte lékařem.

Lékař vyšetří bolestivost zaníceného místa pohmatem podbřišku a nechá otestovat vaši moč jednoduchým biochemickým rozborem. Na místě může ověřit i stav moči papírkovým testem. V moči přitom hledá buňky imunitního systému (leukocyty) a červené krvinky (erytrocyty), které by infekci potvrdily.

Pokud jsou nálezy nejednoznačné, provádí se i vyšetření ke zjištění přesného původce zánětu – provede se kultivace moči. Dále také i zobrazovací vyšetření jako je ultrazvuk nebo RTG snímek močového ústrojí.

Záněty močových cest – vše o zdraví Jaké faktory nahrávají vzniku cystitidy?

  • Pohlaví – ženy mají kratší močovou trubici, než muži
  • Nedostatečná hygiena
  • Zadržování močení
  • Nedostatečný přísun tekutin
  • Cukrovka – moč lidí trpících cukrovkou obsahuje větší množství cukru, a toto sladké prostředí bakteriím prospívá
  • Vrozené vývojové vady močové trubice a měchýře
  • Časté střídání sexuálních partnerů a nechráněný pohlavní styk
  • Zavedený permanentní katetr v močové trubici

Záněty močových cest – vše o zdraví Předcházejte zánětu močových cest

  • Pijte každý den dostatečné množství tekutin.
  • Noste kvalitní bavlněné dámské spodní prádlo.
  • Nezadržujte zbytečně močení.
  • Vymočte se po každém pohlavním styku.
  • Nepoužívejte obyčejné sprchové gely, které narušují poševní mikroflóru.
  • Otírejte se po stolici správným směrem.
  • Dopřávejte si bylinné čaje a doplňky stravy pro zdravé močové cesty.

Záněty močových cest – vše o zdraví Léčba zánětu močových cest

S každým zánětem, který vás přivede až k lékaři, je třeba dodržet odpočinkový režim s dostatkem přísunu tekutin. Po všech vyšetřeních vás lékař pošle domů s první dávkou antibiotik nebo chemoterapeutik. Ty, i když netuší s jakým přesně původcem zamávají, by vám měly pomoci.

Většina lékařů kalkuluje s tou nejpravděpodobnější možností – že vám zánět způsobila bakterie. Pokud vám léčba nezabere do 3 dnů, lékař vám dle výsledků kultivace moči nasadí jinou a přesnější léčbu. Ta zabírá a léčí infekt do 7 dnů.

Při užívání antibiotik se obecně doporučuje užívat probiotika pro obnovu střevní mikroflóry. 

Záněty močových cest – vše o zdraví Léčbu můžete podpořit i dalšími léčivými přípravky a bylinkami jako

  • Terpény (ROWATINEX) – zvyšuje sekreci moči a uvolňuje křeče močových cest. Taky zlepšuje prokrvení ledvin a zvyšuje vylučování málo koncentrované moči, čímž se tlumí zánět močových cest.
  • Enzymy (WOBENZYM) – obsahuje vhodně sestavené enzymy, které mají schopnost účelně ovlivňovat imunitu a tlumit zánět. Doporučuje se jako preventivní léčba, když žena trpí chronickými a recidivujícími záněty a infekcí močových cest.
  • Výtažky z bylin a plodů – Už naše prababičky věděly, že silným bojovníkem s trápením s močovými cestami je příroda kolem nás. Proto i dnešní doplňky stravy obsahují jejich silné koncentrace tak, aby pomohly tělu se s mikroorganismy vyrovnat. V podpoře vám pomohou i přípravky s výtažky z brusinek, které pomáhají k normální funkci močové soustavy. Dále z březové šťávy, která podporuje normální funkci močových cest a ledvin a přesličky rolní, která se stará o normální funkci celé močové soustavy.

…………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
INZERCE

 Podpora doplňky stravy:

  • D-manosa (BLOKURIMA) – je přírodní monosacharid, který se běžně vyskytuje v ovoci, ale naše tělo ho nezvládá metabolizovat. Proto putuje až do močového měchýře, kde znemožní uchycení E. coli na sliznici a ty poté s proudem moči odcházejí z těla. Zaručí tak, že se nemohou přemnožit a vytvořit nežádoucí problémy.

Záněty močových cest – vše o zdraví

Léky na zánět močových cest a ledvin Vše pro ledviny a močový měchýř

Infekce močových cest

Záněty močových cest – vše o zdraví

Infekce močových cest (IMC) jsou po zánětech dýchacích cest druhou nejčastější bakteriálních infekcí. Až jedna polovina žen si během svého života tímto projde alespoň jednou. Muže postihuje toto onemocnění 5 x méně často.  Ženy mají kratší močovou trubici v blízkosti zakončení GT a TT.  Vše jen usnadní prostup infekce přes močovou trubici. Původci bývá nejčastěji bakterie Escherichia coli, bakterie běžně obývající střevní mikroflóru. Dále je mohou způsobovat Klebsiella, Proteus, Enterococcus, Pseudomonas, a někteří pohlavně přenosní původci, Chlamydie trachomatis, Ureaplasma, Mycoplasma,…

Záněty se dělá dle místa zánětu na záněty ledvin, močového měchýře, močové trubice a prostaty u mužů. Ale často se zánět přenáší na více orgánů a tím se pojí i různé symptomy a léčba je také mírně odlišná.

Akutní cystitida

Zánět močového měchýře vzniká infekcí od močové trubice. Často je původcem E.coli, což jsou přirození kolonizátoři střevního traktu.

Důvodem je anatomické diferenciace u žen, predispozice UT, snížená imunita, prochlazení, těhotenství, cukrovka, infekce v oblasti gynekologických cest, instrumentace, cévkování,…Objevuje se pálení, řezání při močení, pocit neúplného vymočení, močení po malých dávkách nucení na močení, bolesti v podbřišku. Moč bývá zkalená, s příměsí krve a může zapáchat. Může toto provázet i teplota.

Při každé infekci močových cest je třeba dodržovat zvýšený pitný režim a klid na lůžku. Někdy není vyhnutí a musí se nasadit antibiotická léčba. Většinou se dělá postup, že se nasadí poprvé naslepo, počká se na účinek a případně se léčba doladí. Na to se používá metoda kultivace.

Nejsem s touto metodou sdílná, jsem raději, když se problém vyšetří ihned a použijí se cílená ATB s jasným účinkem. Takto to mé klientky řešily roky a bez výsledně, nehledě na to, co to udělalo s celkovým imunitním systémem. Léčba obvykle trvá mezi 3 až 7 dny.

Vzhledem k tomu, že pravděpodobný i přes kvalitní léčbu návrat onemocnění, doporučuje se dodržovat preventivních opatření, jako dodržování pitného režimu, příjem vitamínů, dodržování intimní hygieny.

V poslední době se často mluví a píše o častějším nadužívání antibiotik. Proto pak vznikají i na běžná antibiotika odolné a více agresivní kmeny bakterií, na které už staré typy antibiotik neučinkují. Vývoj a schválení bývá zdlouhavý proces plný byrokracie.

Poselství tohoto článku je být zodpovědní, neodbýt se a nechat se vyšetřit na přesný kmen bakterií, který dělá potíže, správně přeléčit, dodržet dávkování a dobu léčby, suplementovat při léčbě i po ní kvalitní probiotika.

Tato terapie je doporučována u pacientek s přetrvávajícími recidivujícími infekcemi močových cest. Jedná se o podávání antibiotik v redukovaných dávkách, ale po delší dobu. Důvodem je předejít další infekci.

Probiotika potřebují i prebiotickou výživu, kterou může být čekankový sirup na úkor ostatních sladidel s minimální výživnou hodnotou. Inulin posiluje činnost probiotických bakterií a tím chrání celé tělo před návratem infekčních onemocnění bakteriálního původu.

Pokud nezabere ani změna návyků ve stravě, změna hygienických návyků, spodního prádla, je doporučeno při komplikovaných infekcích jejich léčbu přesunout hlavně do rukou specialisty, urologa.

Opakující se infekce znamená 3x a více za 12 měsíců. Nejvíce jde o ženy v reprodukčním věku s vyšším mírou incidience s vyšším věkem.

Dále se u chronických obtíží doporučuje dostatečně pít, nápoje pijte o pokojové teplotě. Doporučuji i naše bylinné čaje pro dobrou činnost ledvin a vylučování. Volte volné spodní prádlo, vzdušné, stejně jako oblečení. Důležité je držet bedra a nohy v teple.

Nepoužívejte agresivní intimní kosmetiku. Pozor na gely antibakteriální mýdla, který vysušují. Pozor také na horké koupele s pěnou ke koupání. Raději se s ohledem na prevenci sprchujte, nenavštěvujte bazény a veřejná koupaliště. Vyhněte se teplé až horké termální vodě.

Zajímavé:  Léky Na Uvolnění Napětí?

Používejte na hygienu speciální mýdla pro tuto oblast, dbejte správnou hygienu při pohlavním styku, omezte kouření cigaret, konzumaci pikantních složek v jídle, solení a příliš sladká jídla a řepný cukr.

Ženám s vleklými problémy se nedoporučují ani nitroděložní způsoby antikoncepce.

Proč doporučuji Moringu nejen jako součást prevence a úlevy při potížích se záněty močových cest a měchýře?

Často lidem chybí i základní vitaminy a minerální látky, proto vidím jako dobrý podpůrný doplněk i na dlouhodobější užívání právě Moringa oleifera.

 Moringa olejodárná (Moringa oleifera) je strom, který pochází z oblasti pod Himalájemi v Indii, Pákistánu, Bangladéši a Afghánistánu, ale v současnosti se Moringa rozšířila už i v tropech v Asii či Americe.

Moringa je po právu popisována jako velice všestranná, užitečná rostlina s bohatým zastoupením živin, vitaminů a minerálních látek. I díky všestrannosti a bohatému zastoupení živin se Moringa označuje názvy jako „zázračný strom“ či „zelený diamant“.

 Proto se s ní můžete setkat nejen v gastronomii, lidovém léčitelství u původních obyvatel a objevitelů, v Ájurvédském léčitelství, ale i v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu. Její velkou výhodou je i to, že se dá spotřebovat celá rostlina, od kořenů, přes kůru, po plody a květy.

Nejčastěji se však u nás můžeme setkat s výrobky z listů Moringy. Je ale například známo, že šťáva z plodů Moringy má vysoký obsah vápníku, vitaminů skupiny B, draslíku a také bílkovin. Po celé Africe i Ásii můžete najít rostlinu jako zeleninu v polévce a dalších zeleninovo-masových pokrmech.

Není proto divu, že ji lidé znají a používají již více, jak 4000 let! Složení Moringy je velmi pestré, obsahuje celý komplex známých přírodních minerálních látek, vitaminů i antioxidantů. Je významným zdrojem rostlinné bílkoviny.

Z organických látek bych chtěla jmenovat významné zastoupení mastných kyselin omega-3 a omega-6 ve správném a pro tělo dobře zpracovatelném poměru. Tyto mastné kyseliny ochraňují tělo proti rizikům aterosklerózy, infarktu či mrtvice.

Přítomné omega-9 mastné kyseliny pomáhají regulovat hladinu cholesterolu v těle a vláknina v této zázračné rostlině zabraňuje zpětnému vstřebání žlučových kyselin a tím i cholesterolu z tlustého střeva zpět do krevního řečiště. Důležité je také zmínit komplex antioxidantů.

To vše v dokonalé harmonii, proč si nedopřát kvalitu každý den a udělat maximum pro své zdraví?

Zánět močových cest, zánět močového měchýře – Mojezdraví.cz

Příčinou zánětu jsou nejčastěji bakterie. Některé se přirozeně nacházejí v našem zažívacím traktu (např. Escherichia coli). Problém nastane ve chvíli, kdy se dostanou do močového ústrojí.

Záněty postihují častěji ženy kvůli odlišné anatomii močového ústrojí. Ženy mají kratší močovou trubici, která navíc ústí blízko konečníku.

A právě z něj se mohou bakterie přes hráz snadno dostat do močové trubice a z ní rychle a snadno do močového měchýře, kde se pomnoží a vznikne zánět.

Podrobnější informace si přečtěte zde.O tom, proč má zánět močových cest tendence se vracet, čtěte zde.

K zánětu může přispívat i nevhodný pitný režim (zvyšuje se koncentrace moči, kde se bakterie mohou lépe množit, naopak časté močení přispěje k vypláchnutí bakterie z těla ven) nebo zadržování močení.

Riziko stoupá i při prochladnutí, které sice samotné zánět nevyvolá, ale oslabí imunitní systém a bakterie se lépe rozmnoží.

 Riziko nákazy je zvýšené i při análním sexu, po porodu kvůli ochablému svalstvu, při těhotenství nebo během menopauzy.

Zánět se může častěji vyskytnout i u lidí s cukrovkou – cukr v moči tvoří prostředí, které bakteriím vyhovuje, a mohou se tak snáze množit. Další důvodem mohou být vrozené vady močového ústrojí, zánět může být projevem i jiného onemocnění (inkontinence, zúžení močové trubice a další).

Příznaky zánětu močových cest

  • časté močení (přečtěte si více o příčinách u žen i u mužů)
  • pocity pálení a řezání, bolest při močení
  • bolest na konci močení
  • časté nutkání k močení, i když člověk nakonec vymočí minimum
  • bolesti v podbřišku, v bederní oblasti
  • kalná, zapáchající moč někdy s příměsí krve
  • zvýšená teplota

Zánět se dá rozdělit v podstatě na dvě základní formy. První forma je cystitida, tedy zánět močového měchýře a dolních cest močových (uretritida). Pokud se akutní zánět řádně nezaléčí, mohou bakterie přerůstat proti směru toku moči, až dosáhnou ledvin. Pokud se zánět v měchýři a močových cestách dostane do tohoto stadia, pak může způsobit komplikace, např. poruchu funkce ledvin, tvorbu jizev v ledvinách a snížení vylučovací schopnosti ledvin.

Léčba

Léčba obvykle trvá mezi 3 až 10 dní. Při akutním zánětu močového měchýře se doporučuje klid v teple a podávání léků (antibiotik) podle doporučení lékaře.

Množství tekutin by mělo zvýšeno, ale jen potud, pokud nevyvolává močení ukrutné bolesti.

Vzácně – pokud se nemoc neléčí, se mohou bakterie rozšířit z močového měchýře až do ledvin, odkud mohou přestoupit do krevního oběhu a způsobit otravu krve (sepsi). 

Jak si poradit se zánětem močových cest u dětí čtěte zde. 

Léky

Nejčastěji lékař (urolog) nasazuje antibiotika. 

Bylinky

Velmi účinná je tinktura z lichořeřišnice větší a česneku medvědího. Pomáhá také zlatobýl. 

Nálev ze zlatobýlu na urologické problémy

Smíchejte 3 dílky zlatobýlu, 1 díl truskavce, přesličky rolní a rdesna blešníku. Směs přelijte vroucí vodou, nechte 15 minut louhovat a pak sceďte. Čaj pijte ideálně 3x denně před jídlem, celková doba kúry by měla trvat měsíc až dva.

Homeopatika

Hepar supfuris 15 CH

Léčí zánět s výrazným sklonem k akutnímu a někdy i chronickému hnisání s přecitlivělostí na bolest. Stav se zlepšuje teplem. Dávkování: 5 granulí 3x týdně.

Cantharis 9 CH

Pacienta trápí prudké bolesti před močením, během něj a po něm, moč je tmavá, někdy s obsahem krve. Bolesti jsou silné, pálivé, zhoršení při močení, které je časté a málo hojné. Dávkování: 5 granulí po každém bolestivém močení

Arsenicum album 9 CH

Pacient si stěžuje na velmi palčivé bolesti, které se zlepšují přikládáním teplých obkladů. Pacient je zimomřivý, oslabený, úzkostný. Stav se zhoršuje v noci mezi 1. a 3. hodinou. Dávkování: 5 granulí 3x denně.

Staphysagria 9 CH

Pacient si stěžuje na pálení mezi močením, při močení se pálení snižuje. Potíže s močením a močovými cestami se objevují po mechanickém traumatu (např. cévkování) nebo po neúspěchu, selhání, utrpěné urážce či ponížení. Tento lék používáme i v případě zánětů, u kterých v moči není žádný nález. Dávkování: 5 granulí při každém močení.

(Zdroj: MUDr. Kateřina Formánková, MUDr. Miriam Kabelková, MUDr. Ilona Ludvíková: Poznáváme homeopatii, Grada, 2008)

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Domácí léčba a babské rady

Dostatečným proplachováním močového traktu podpoříme vyplavování bakterií. K pití se nejčastěji doporučuje obyčejná voda nebo urologický čaj.

Dále se doporučují přípravky s extraktem z brusinek, ty obsahují velké množství antioxidantů, které pomáhají při zvládání infekce a zánětu.

Vhodné je i zvýšit příjem vitamínu C, ten zvyšuje kyselost moči, což může zpomalit růst bakterií.

Vyšetření

Vyšetření probíhá odebráním moči, kterou lékař odesílá na biochemický rozbor nebo ji vyšetřuje pomocí papírkového testu. V moči jsou patrné leukocyty (zánětlivé buňky), bakterie, mohou být patrné i erytrocyty (červené krvinky). Dále se může vyšetřit moč na přítomnost bakterií = kultivační vyšetření. Výsledek tohoto vyšetření se dozvídáme až po několika dnech.

Papírkový domácí test, který vám poslouží k rychlé orientaci, co může být příčinou vašich potíží, seženete i v lékárně.

V těhotenství

Infekce močových cest v těhotenství může způsobit předčasný porod.

Možné komplikace

Záněty močových cest mají tendenci k recidivě.

Prevence

Při prevenci je důležité dodržovat správnou hygienu po vykonání potřeby. Intimní partie mají ženy otírat vždy směrem odpředu dozadu, aby se zamezilo přenosu bakterií z okolí řitního otvoru do oblasti kolem ústí močové trubice.

Noste vhodné spodní prádlo, nejlepší je bavlněné a nepříliš těsné. Pijte dostatek tekutin a pravidelně se vyprazdňujte – koncentrovaná nebo nahromaděná moč vytváří příznivé prostředí pro množení bakterií.

Důležité je dodržovat hygienu i při pohlavním styku, také při něm může dojít k jednoduchému přenosu bakterií z oblasti konečníku do oblasti ústí močové trubice.

Zánět močových cest – příčiny, příznaky, léčba

Zánět močových cest (IMC) je častěji problémem žen, může však trápit i muže. Většinou se jedná konkrétně o zánět močového měchýře, přičemž nezahájení včasné léčby může vést až k poškození ledvin. Jaké jsou příčiny a příznaky tohoto onemocnění, jak se léčí a čím léčbu podpořit?

Zajímavé:  Kvasinky V Zaludku Priznaky?

Zánět močových cest je souhrnný název, který se týká celého močového ústrojí, tedy močové trubice (uretritida), močového měchýře (cystitida) a ledvin (pyelonefritida). Nejčastějším problémem, který trápí hlavně ženy, je právě zánět močového měchýře.

Infekce vzniká nejčastěji ascendentně čili vzestupně – z tlustého střeva přes hráz (perineum) do močové trubice (uretra). Zánět močových cest začíná u žen kolonizací vaginálního vestibula, u mužů předkožkového vaku. Následně se infikuje močová trubice, močový měchýř a vzácně i horní močové cesty.

Zjednodušeně – moč funguje jako přirozená dezinfekce, která z močových cest oplachuje bakterie zanesené z kůže a oblasti řitního otvoru. Ne vždy ale tělo zvládne zbavit se všech bakterií – ty se posléze rozmnožují, což vede k vyvolání zánětu.

Příčiny zánětu močových cest

Infekci nejčastěji vyvolávají gramnegativní bakterie, hlavně Escherischia coli. Dále grampozitivní bakterie (rod Enterococcus a Staphylococcus saprophyticus).

Mezi rizikové faktory pro vznik infekce močových cest patří:

  • nedostatečná hygiena,
  • časté zadržování močení,
  • nedostatečný přísun tekutin,
  • pohlaví – ženy zánětem močových cest trpí častěji hlavně kvůli kratší močové trubici,
  • vrozené vývojové vady močové trubice a měchýře,
  • cukrovka – moč diabetiků obsahuje velké množství cukru (glykosurie), což vytváří prospěšné prostředí pro bakterie,
  • zbytnění prostaty u mužů,
  • močové kameny,
  • časté střídání sexuálních partnerů a nechráněný pohlavní styk.

Nejvíce jsou k zánětu močových cest náchylné ženy v těhotenství, kdy se močový měchýř stlačovaný plodem nemůže správně vyprazdňovat. Nezahájení včasné léčby může vést až k předčasnému porodu. Mezi další rizikové faktory patří instrumentální vyšetření, močová cévka a zavedený permanentní katetr v močové trubici.

Těhotné ženy bývají k zánětu močových cest náchylnější.

Příznaky zánětu močových cest

Hlavním příznakem zánětu močových cest je pálení, řezání a bolest při močení a časté nutkání močení.

Proud moči bývá nitkovitý, množství nepatrné a po močení převažuje pocit neúplného vyprázdnění. Vyskytuje se také bolest v podbřišku, únava a leckdy i zvýšená teplota.

Moč může být zakalená, zbarvená krví a může zapáchat. Souhrnně (dle stádia zánětu) mezi příznaky tedy patří:

  • silná bolest při močení,
  • častá potřeba močení s produkcí malého množství moči,
  • stopy krve v moči,
  • kalná a zapáchající moč.

V pokročilém stádiu zánětu se pak jedná o tyto příznaky:

  • vyšší tělesná teplota,
  • třesavka,
  • výtok z močové trubice,
  • bolest zad.

Příznaky pokročilého stádia vyžadují lékařskou pomoc – infekce se totiž pravděpodobně rozšířila dál a zasáhla i ledviny.

Přítomnost zánětu lze zjistit také domácím testem – potvrdit diagnózu však vždy musí lékař.

Ten vyšetří bolestivost zaníceného místa pohmatem podbřišku, zajistí test moči biochemickým rozborem, případně ověří její stav papírkovým testem – v moči hledá leukocyty čili bílé krvinky (buňky imunitního systému) a erytrocyty čili červené krvinky, jejichž přítomnost infekci potvrzuje. Pokud jsou nálezy nejednoznačné, následuje vyšetření ke zjištění přesného původce zánětu (kultivace moči), dále zobrazovací vyšetření (ultrazvuk nebo RTG snímek močového ústrojí).

Léčba zánětu močových cest

V počátečním stádiu pomáhá domácí léčba formou běžně dostupných vitamínů a léčiv. V pokročilém stádiu je nezbytné vyhledat pomoc lékaře, který zpravidla předepíše antibiotika.

„S každým zánětem, který vyžaduje návštěvu lékaře, je třeba dodržet odpočinkový režim s dostatečným přísunem tekutin. Po vyšetřeních jde pacient domů s první dávkou antibiotik nebo chemoterapeutik, která by měla s původcem zánětu zatočit (i přes jeho neúplnou identifikaci).

Většina lékařů počítá s nejpravděpodobnější možností, kterou je bakteriální původ. Pokud léčba nezabere do 3 dnů, lékař dle výsledků kultivace moči nasadí konkrétnější léčbu, která by měla infekci zlikvidovat. Při užívání antibiotik se obecně doporučuje užívání probiotik pro správnou obnovu střevní mikroflóry,“ vysvětluje MUDr.

Vladimír Lelek, praktický lékař pro dospělé a lékař pracovnělékařských služeb EUC PLS.

TIP: Přečtěte si v našem článku o tom, jak správně užívat probiotika a jak si vybrat ta nejvhodnější.

Domácí léčba infekce močových cest – léky a bylinky

Při prvních projevech infekce jsou vhodné zvýšené dávky vitamínu C. Ten okyseluje moč, měchýř se tak stává pro bakterie méně „pohodlným“.

Jako prevence zánětu působí brusinky, které také okyselují moč, a navíc zabraňují infekčním bakteriím držet se na sliznici močových cest.

Dále se doporučuje pravidelný a vydatný pitný režim (cca sklenice vody za hodinu). Zvyšuje se tak průtok moči, která odplavuje škodlivé bakterie.

Při prvních projevech infekce jsou vhodné zvýšené dávky vitamínu C, jako prevence jsou pak vhodné brusinky, které okyselují moč.

Užitečné jsou i běžně dostupné léky jako např. Apo-Brusinky s kvalitním extraktem brusinek, Urinal Akut s vysokou koncentrací kanadských brusinek, případně Blokurima pro přirozenou funkci močového ústrojí.

Dále léčbu podporuje např. WOBENZYM s enzymy pro ovlivnění imunity a tlumení zánětu. Doporučuje se jako preventivní léčba pro ženy trpící chronickými a recidivujícími záněty močových cest. Dále pomáhají tzv. terpeny, např. ROWATINEX pro zvýšení sekrece moči, uvolnění křečí močových cest, zlepšení prokrvení ledvin atd.

Vhodné jsou též výtažky z bylin a plodů – přípravky s výtažky z brusinek (viz výše), březové šťávy, příp. přesličky rolní. Dále lichořeřišnice, vřes, výtažek z heřmánku, hluchavky a celíku zlatobýlu.

Brusinky mají antiadhezní působení, odlupují bakterie ze sliznic močového měchýře a urychlují očištění této oblasti.

Chronický zánět močového měchýře

Pokud se zánět objeví minimálně 3× do roka, jedná se o chronické onemocnění. Důsledkem dlouhodobě přetrvávající infekce se kapacita měchýře výrazně snižuje, což pochopitelně způsobuje nutnost častějšího močení. Během pokročilejšího stádia takového zánětu pak může dojít až k zánětu ledvin.

Zánět močových cest u mužů

Muži zánětem močových cest trpí méně často než ženy, a to kvůli délce močové trubice, která je oproti té ženské delší. Bakterie tak musí překonávat delší vzdálenost, než doputují do měchýře a rozmnoží se tam.

Zánět močových cest se u mužů projevuje totožně jako u žen, přičemž nejčastější příčiny jeho vzniku je nedodržování pitného režimu, zbytnění prostaty či močové kameny, nechráněný anální sex či užívání některých léků.

Zánět močových cest u dětí

Přehlížet příznaky zánětu močových cest u dětí je (také) nebezpečné. Nezahájení včasné léčby může vést k chronickému zánětu močových cest, případně až k selhání ledvin. U dívek takové zanedbání může později dokonce zapříčinit neplodnost.

Stěžuje-li si tedy dítě na evidentní příznaky zánětu močových cest, neotálejte s návštěvou lékaře, který případně nasadí vhodnou léčbu.

Zánět močových cest z psychosomatického hlediska

Infekce všeobecně může být brána jako zhmotnělý konflikt. Problémy s močovým ústrojím mohou často vycházet např. z problémů ve vztazích atp. Ženy většinou řeší takové situace mnohem déle. Přemýšlí nad nimi nejen vědomě, ale zůstávají s nimi dlouho i podvědomě.

Problémy s močových měchýřem u žen mohou pramenit také z problému ve vztazích.

Močový měchýř (zvláště u žen) dokáže signalizovat, že osoba na něčem trvale lpí, je zatvrzelá, ačkoliv již situaci dávno mohla vyřešit. Z emočního hlediska je tedy jediné řešení – dostat příčinu (vnitřního) konfliktu ven, mluvit o ní.

Obezřetnost se vyplácí

Zánět močových cest je velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění močového ústrojí. V počátečním stádiu je vhodná domácí léčba ve formě běžně dostupných vitamínů a léčiv.

Pokud však příznaky nadále přetrvávají, neváhejte navštívit lékaře, který vám s největší pravděpodobností předepíše antibiotika. Buďte obezřetní – neléčená infekce močových cest může způsobit závažné a nevratné poškození ledvin.

Sháníte praktického lékaře nebo pediatra? Objednejte se k profesionálům v oboru na některé z našich pracovišť. Jsme největším poskytovatelem ambulantní lékařské péče v ČR, svěřte se do dobrých rukou.

Praktičtí lékaři z EUC

Pediatři z EUC          

Léto a záněty močových cest: Co jste možná nevěděli…

Koupání, krátké sukně a skromné sandálky neodmyslitelně patří k létu.

Zdánlivě příjemné aspekty prázdninových měsíců představují ale velké riziko pro močové cesty, které jsou kvůli nim ohroženy prochlazením, infekcí a v případě zanedbání i zánětem ledvin s nutnou hospitalizací.

V tom nejhorším případě se bakterie způsobující zánět ledvin může dostat i do krevního oběhu a způsobit tak celkový zánět organismu, který ohrožuje na životě i jinak zdravého jedince.

Jak vypadá zánět močových cest a co ho způsobuje

PĹ™i zánÄ›tu moÄŤovĂ˝ch cest se typicky objevuje pálenĂ­, Ĺ™ezánĂ­ pĹ™i moÄŤenĂ­, pocit neĂşplnĂ©ho vyprázdnÄ›nĂ­ moÄŤovĂ©ho mÄ›chýře, moÄŤenĂ­ po malĂ˝ch porcĂ­ch, ÄŤastĂ© nucenĂ­ na moÄŤenĂ­ a bolesti v podbĹ™išku. MoÄŤ mĹŻĹľe bĂ˝t zkalená, zapáchat i s eventuálnĂ­ přímÄ›sĂ­ krve. PĹ™i vĂ˝raznÄ›jším prĹŻbÄ›hu mĹŻĹľe bĂ˝t i mĂ­rnÄ› zvýšená teplota a celková Ăşnava.

Zajímavé:  Alfa 1 Antitrypsin Léčba?

Infekce močových cest jsou po zánětech dýchacích cest druhou nejčastější lokalizací bakteriálních infekcí. Až polovina žen během svého života onemocní alespo� jedenkrát infekcí močových cest. U mužů se objevují méně častěji, a to pouze u každého pátého. Toto je dáno hlavně anatomickou stavbou močových cest.

U žen je, oproti mužům, kratší močová trubice, která je lokalizovaná v blízkosti gynekologických cest a také blízko konečníku. To vše usnad�uje vstup bakterií do močového traktu. Z tohoto plyne, že nejčastějším místem vstupu infekce je právě přes močovou trubici.

K případnĂ© infekci moÄŤovĂ˝ch cest mohou rovněž napomáhat celkovĂ© faktory jako stres, prochlazenĂ­ a obecnÄ› oslabenĂ­ imunitnĂ­ho systĂ©mu.

Léčba zánětu močových cest

Při každé infekci močových cest je třeba dodržovat zvýšený pitný a klidový režim. Pokud vás příznaky dovedou k lékaři, pravděpodobně vám předepíše antibiotika, nebo chemoterapeutika močových cest.

Ty se nasazují naslepo podle očekávaného účinku na nejčastěji se vyskytující bakterie v dané oblasti. Podle výsledků kultivace moči se pak léčba může cíleně upravit. Léčba obvykle trvá mezi 3 až 7 dny.

Pokud vás už zánět močových cest jednou postihne jste následně náchylnější k opakování infekce.

Proto se obecně doporučuje dodržování preventivních opatření, jako dodržování pitného režimu, příjem vitamínů, dodržování intimní hygieny a pravidelné užívání preparátů na bázi brusinek či Manózy, které mají jednak preventivní vliv, dále i podpůrný účinek během samotné antibiotické léčby.

Pokud nebude infekce moÄŤovĂ˝ch cest řádnÄ› zalĂ©ÄŤena, jednak dotyÄŤnĂ˝ riskuje vzestup infekce do hornĂ­ch moÄŤovĂ˝ch cest a postiĹľenĂ­ ledvin akutnĂ­m zánÄ›tem, coĹľ je jeden z stavĹŻ vyĹľadujĂ­cĂ­ hospitalizaci a intenzivnĂ­ antibiotickou lĂ©ÄŤbu. EventuálnÄ› pĹ™echod do tzv. chronickĂ© fáze zánÄ›tu moÄŤovĂ˝ch cest, kdy výše uvedenĂ© příznaky mohou bĂ˝t dlouhodobÄ› vyjádĹ™eny v menší ÄŤi vÄ›tší intenzitÄ› a podstatnÄ› hĹŻĹ™e se jiĹľ lĂ©ÄŤebnÄ› ovlivĹ�ujĂ­.

Zánět močových cest versus putující kámen: Jak je rozpoznat?

RozlišenĂ­ mezi zánÄ›tem moÄŤovĂ˝ch cest a ledvinovou kolikou, zpĹŻsobenou zablokovánĂ­m vĂ˝vodnĂ˝ch cest z ledviny nejÄŤastÄ›ji moÄŤovĂ˝m kamĂ­nkem, je obvykle moĹľnĂ© jiĹľ z příznakĹŻ, kterĂ© pacient popíše.

Ledvinová kolika se vÄ›tšinou projevuje prudkou a nesnesitelnou bolestĂ­ v boku ÄŤi v prĹŻbÄ›hu konkrĂ©tnĂ­ho moÄŤovodu, kterĂ˝ je „zablokován“ kamĂ­nkem.

Jako doprovodnĂ© příznaky mĹŻĹľe pacient popsat pocit na zvracenĂ­, zvracenĂ­, ÄŤastÄ›jší moÄŤenĂ­, eventuálnÄ› i krev v moÄŤi.

NenĂ­ vylouÄŤen i fakt, Ĺľe ruku v ruce s ledvinou kolikou mĹŻĹľe bĂ˝t i zánÄ›t moÄŤovĂ˝ch cest, protoĹľe jakákoli pĹ™ekážka ve volnĂ©m odtoku moÄŤi je predisponujĂ­cĂ­m faktorem pro vznik zánÄ›tu. Proto se nÄ›kdy příznaky stĂ­rajĂ­ a je pouze na zkušenostech lĂ©kaĹ™e, aby toto správnÄ› rozpoznal.

Zánět ledvin versus zánět močového měchýře

Vzhledem k tomu, že zánětu ledvin může předcházet zánět močového měchýře, mohou být příznaky bohaté.

VÄ›tšinou se objevujĂ­ bolesti v bedru a horeÄŤky spoleÄŤnÄ› s příznaky zánÄ›tu dolnĂ­ch moÄŤovĂ˝ch cest. MĹŻĹľe bĂ˝t přítomen pocit na zvracenĂ­ ÄŤi zvracenĂ­.

Při pokročilém onemocnění se může vyskytovat celkové zhoršení stavu, schvácenost, zimnice, třesavky.

Při fyzikálním vyšetření je přítomna bolestivost při pohmatu v oblasti břicha, kde je umístěna postižená ledvina.

Nebezpěcnost akutního infekčního zánětu ledvin je dána více faktory. Jednak tím, že už relativně snadno může být překonána bariéra a bakterie způsobující zánět se mohou dostat do krevního oběhu a způsobit tak tzv. celkový zánět organismu, neboli sepsi.

Toto už je život ohrožující komplikace, která může na životě ohrozit i jinak zdravého jedince. Dále při ohraničení zánětu na ledvinu může vzniknout tzv. hlíza, neboli absces, což je dutina vyplněna hnisem.

Tento stav jiĹľ vyĹľaduje operaÄŤnĂ­ zákrok za účelem vypuštÄ›nĂ­ tohoto loĹľiska a v nÄ›kterĂ˝ch případech nenĂ­ jiná moĹľnost, neĹľ odstranit ledvinu kompletnÄ›.

AkutnĂ­ infekÄŤnĂ­ zánÄ›t ledvin se lĂ©ÄŤĂ­ zejmĂ©na kombinacĂ­ antibiotik podávanĂ˝ch do žíly za hospitalizace pacienta v nemocnici. Další lĂ©ÄŤba se mĹŻĹľe odvĂ­jet od komplikacĂ­, kterĂ© mohou nastat a jsou uvedeny výše.

Jak léčit akutní a chronický zánět močových cest?

Zánět močových cest bývá často podceňovaný a i přes velmi nepříjemné a bolestivé projevy ponechaný ve stavu nedoléčení. Právě v tomto případě hrozí rozšíření infekce do ledvin s následkem jejich poškození a ohrožení jejich funkčnosti.

Infekcemi močového ústrojí trpí hlavně ženy, které s příchodem teplejších dnů ztrácejí obezřetnost a dávají přednost lehčím kouskům oblečení. Odhalená záda a mokré plavkynabízejí ideální podmínky pro přemnožení bakterií odpovědných za infekci.

Zánět močových cest u žen způsobuje nejčastěji bakterie Escherichia coli a to až z 80% případů. U mužů bývají na příčině jiné bakterie a to ze skupiny streptokoků a stafylokoků. Za záněty močového ústrojí však mohou i chlamydie, stres, zadržování moči, prochlazení, nevhodné oblečení a také nedostatek tekutin. Příčin však bývá mnohem více. Co dělat, když vás zánět překvapí?

Akutní zánět močových cest

Pociťovat příznaky infekce můžeme několik dnů, jenže často onemocnění propukne v plné síle během pár hodin. V počátku, kdy zaznamenáme první příznaky zánětu, lze infekci ještě zvrátit.

Pokud se však infekce plně projeví, objeví se krev v moči, horečka nebo silná bolest v bederní oblasti, je zapotřebí okamžitě vyhledat lékaře.

Léčba probíhá nasazením antibiotik, chemoterapeutik a případně dalších léků proti bolesti.

Při prvních příznacích (časté močení, pocity pálení) se doporučuje co nejdříve zvýšit pitný režim a nasadit koncentrovaný brusinkový extrakt.

Důvod, proč brusinky dovedou velmi účinně zápasit s bakterií Escherichia coli je v omezení uchycení této bakterie na sliznici močových cest. Bakterie se tak snadněji „vyplaví“.

Brusinky mají navíc vysoký obsah organických kyselin, které příznivě ovlivňují kyselost močových cest a omezují tak rozmnožování streptokoků a bakterie E. coli.

Jak vybírat výrobky z brusinek?

Lékárny nabízejí různé přípravky na bázi brusinkového extraktu, avšak mnohé z nich neobsahují dostatečné množství účinné látky – proanthokyanidinů (PAC).

 Často slýchávaný argument, že v jedné kapsli nebo odměrce vypijete až několik skleniček brusinkového džusu, má jeden vážný nedostatek. Samotné množství brusinkového džusu není žádnou garanci k obsahu účinných látek – již zmiňovaných PAC.

Navíc výrobci sázejí kromě brusinek i na další pomocné látky obsažené v jejich přípravcích, na které však doposud nebyla stanovena žádná křivka nebo kritérium o potřebném množství, i když v budoucnu možná bude existovat. Vyjma PAC.

Řada klinických testů totiž stanovila minimální potřebné množství PAC, které je účinné při urologických infekcích, na 36 mg denně.

Chronický a často se opakující zánět močových cest

Záludnost urologických infekcí spočívá v oslabení imunity a časté recidivě zánětu. V takovém případě mluvíme o chronickém zánětu močových cest, který se může opakovat i víckrát do roka. Tento stav je důvodem k návštěvě lékaře.

Zánět může souviset i s jiným onemocněním, proto je nutné tuto možnost předem vyloučit. U chronických případů je důležitá prevence a omezení faktorů, které mohou podnítit zánět. Užívání léků ve snaze předcházet onemocnění není reálným řešením.

I v tomto případě nám skvěle poslouží preparáty z brusinek, jelikož jsou bezpečné i při dlouhodobé konzumaci.

Zapamatujte si

Abychom udržely potřebné množství účinných látek v moči, je zapotřebí užívat brusinky v pravidelných zhruba šestihodinových intervalech.Nabízí se také pití urologických čajů a zvýšení příjmu vitaminu C. Naopak vyvarovat bychom se měli konzumaci kávy, černého čaje a slazených nápojů.

Nejznámější přípravky s obsahem brusinek na trhu

Walmark Urinal Akut® (10 tbl.) – obsahuje výtažek z brusinek (Vaccinium macrocarpon) a výrobce udává, že denní dávka (1 tableta denně) zajišťuje 36 mg PAC. Neudává však analytickou metodu, jakým bylo toto množství měřeno a to je poměrně zásadní.

Barny´s SuperCranberry™ (20 kapslí) z kanadských brusinek je vhodný pro akutní případy a obsahuje v denní dávce až 22,5 mg (měřeno metodou BL-DMAC) anebo 125 mg (měřeno metodou Eu. Pharm.) Tím se stal až 3,5 krát silnější než ostatní výrobky na trhu. Má navíc prodloužený účinek a působí i během spánku.

GS Brusinky Akut (10 cps.) – obsažené jsou velkoplodé brusinky (Vaccinium macrocarpon) v dávce 500 mg brusinkového extraktu. Negarantuje obsah PAC.

Swiss Mega Brusinky (50 cps.) – 500 mg přírodního extraktu z koncentrované šťávy a vlákniny – ekvivalentní 17000 mg čerstvých velkoplodých kanadských brusinek (Vaccinium macrocarpon). Nezmiňují se o obsahu PAC.

Barny´s Cran-Urin megaPAC brusinky (60 kapslí) obsahuje dostatečné množství PAC v denní dávce (40 mg PACEu.Pharm. v každé kapsli), je vhodný pro dlouhodobé užívání.

Autor: redakce DZ

Zdroj informací: web stránky výrobců a popisky výrobků ke dni 4.5.2012

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector