Co je to osteoporóza?

  • Brožura – Osteoporóza a pohyb | www.richtergedeon.cz
  • Seznam pracovišť s DEXOU

Osteoporóza je jednou z nejvýznamnějších civilizačních chorob. Jedná se o onemocnění kostí. Pro osteoporózu je charakteristické takzvané řídnutí kostí. Snižuje se kostní hmota, kosti jsou křehčí a snadno se lámou.

Osteoporóza se nejčastěji vyskytuje u žen po přechodu. Její výskyt má souvislost se změnou hladin hormonů v těle ženy. Osteoporóza se však vyskytuje i u mužů. Statistiky ukazují, že osteoporózou onemocní každá třetí žena a každý pátý muž starší padesáti let. Může se však vyskytovat i v mladším věku.

Osteoporóza představuje současně velký společenský problém. Zlomeniny, vznikající díky osteoporóze, postihují mnoho lidí, mají za následek pracovní neschopnost, často dlouhodobou, a v mnoha případech i částečnou nebo trvalou invaliditu. Diagnostika a léčba osteoporózy není pro společnost levná, ale následky nezjištěné a neléčené osteoporózy (léčení zlomenin, pracovní neschopnost, invalidita) jsou mnohem nákladnější. Tak, jak naše populace stárne, dá se právem předpokládat rychle rostoucí výskyt osteoporózy a zlomenin jako jejích následků.

Pro osteoporózu má velký význam prevence, předcházení vzniku onemocnění, včasná diagnostika, tedy zjištění onemocnění, a účinná terapie, tedy léčba onemocnění.

Osteoporóze lze do jisté míry předcházet, lze ji včas odhalit a také účinně léčit.

Osteoporóze můžeme předcházet především dostatkem přiměřeného tělesného pohybu a současně odpovídajícím přísunem vápníku v potravě. Předcházení vzniku osteoporózy je nejúčinnější v dětském a mladistvém věku.

Včasné odhalení osteoporózy je nejdůležitější podmínkou pro její správnou léčbu a zastavení či zpomalení rozvoje choroby. Známe řadu ukazatelů, které pomáhají určit riziko vzniku osteoporózy. Jedním z dobrých nástrojů je takzvaný minutový test, který publikujeme na úvodní stránce ČNFO na internetu. Pacient, který má obavu z osteoporózy, vyhledá svého registrujícího praktického lékaře nebo v případě ženy registrujícího gynekologa, který mu (jí) doporučí další postup. Existuje několik vyšetření, která umožňují zjistit, zda pacient osteoporózou trpí, v jakém stádiu a jak rychle se choroba rozvíjí. Na základě vyšetření doporučí lékaři odpovídající postup.

Osteoporózu je možné úspěšně léčit. Léčba může zpomalit i zastavit rozvoj nemoci. Léčba se skládá z úpravy životního režimu s důrazem na přiměřenou tělesnou aktivitu, a dietních opatření s cílem zajistit organismu dostatečný přísun potřebných minerálů. Součástí léčby mohou být podle rozhodnutí lékaře i účinné léky.

Pokud máte jakýkoliv dotaz ohledně osteoporózy, napište nám na adresu [email protected].

Navštivte také otázky a odpovědi.

Adblock
detector