Vitamíny V Zelenine A Ovocí?

Obsah vitamínů a minerálů v potraninách Zkoumaná složka Stav složky v mg/100g potraviny v roce
Mrkev hořčík 6
Špenát vápník 15
vitamín C 18
Jablka vitamín C 2

Jaké vitaminy obsahuje ovoce a zelenina?

V pestré nabídce ovoce nalezneme celý komplex vitamínů, minerálních látek, vlákniny a dalších vitálních složek. Z vitamínů se za nejdůležitější považuje přísun vitamínu C, ale i betakoren (provitamín A) a vitamíny skupiny B. Z minerálů zejména draslík, hořčík a železo. V ovoci je velké množství antioxidantů.

V jakém ovoci je nejvíce vitamínů?

Jahody

 • Jahody.
 • 180 kJ/100g. Obsahují vitaminy C, A, B, E. Dále v nich je draslík, zinek, hořčík a další. Jablko.
 • 260 kJ/100g. Obsahuje hlavně vitamin C a pektin. Hroznové víno.
 • 290 kJ/100g. Obsahuje vitamin C a draslík. Meruňky.
 • 240 kJ/100g. Je bohatý na vitaminy A, B, C. Ostružiny.
 • Jaké prospěšné látky obsahuje zelenina?

  Zelenina je výrazně nízko energetickou potravinou. Právě v zelenině se nacházejí látky – antioxidanty, které nás chrání. Patří mezi ně beta-karoten, vitaminy A, E, C a selen. Zelenina povzbuzuje peristaltiku střev, poněvadž má velký obsah vlákniny.

  Která zelenina má nejvíce vitamínů?

  Odpověď na otázku: Která zelenina má nejvíc vitamínů? zní jednoduše, i když ji zejména děti neuslyší rády: Favoritkou je brokolice, která obsahuje vitamíny A, B, C a navíc draslík, vápník, fosfor, kyselinu listovou a další.

  Co je to listová zelenina?

  Listová zelenina je zelenina, u které jsou konzumní části listy nebo stonky. Tato zelenina bývá nejčastěji konzumována syrová v různých salátech. Listová zelenina obsahuje chlorofyl. Většina druhů se pěstuje jak pro domácí potřebu tak i ve velkém, téměř každý druh v mnoha odrůdách.

  Jaké ovoce obsahuje vitamin C?

  10 druhů ovoce a zeleniny, které vás nadopují vitaminem C

  1. Černý rybíz. 187 mg ve 100 g.
  2. Žlutá paprika. 183 mg ve 100 g.
  3. Chilli papričky. 109 mg ve 100 g.
  4. Kiwi.
  5. Růžičková kapusta. 85 mg ve 100 g.
  6. Brokolice. 83 mg ve 100 g.
  7. Citron.
  8. Liči. 72 mg ve 100 g.
  Zajímavé:  Zanet Mocoveho Mechyre Zeny Příznaky?

  V jaké Potravine je nejvíce vitamínů C?

  Pro mnohé bude velkým překvapením, že hodně „céčka“ obsahuje listová zelenina, zejména pak růžičková kapusta, brokolice nebo zelí. Například 100 gramu růžičkové kapusty obsahuje 115 miligramů vitamínů C, z 90 miligramy následuje brokolice a nejméně obsahuje zelí a to 49 miligramů.

  Ve kterém ovoci a zelenině je nejvíce vitamínů C?

  Červená paprika

  A nejlepší jsou ty červené, obsahují totiž až 190 mg vitamínu C ve 100 gramech své hmotnosti, což je vlastně více než dvojnásobek doporučené denní dávky.

  V kterém ovoci je nejvíc vitamínů C?

  Víc céčka než pomeranč

  Jahody – 66 mg ve 100 g – „Řada studií prokazuje, že mají nejvyšší antioxidační kapacitu z porovnávaných druhů ovoce, což je až 1,3krát víc než pomeranč,“ říká Karolína Smutná. Ananas – 56 mg ve 100 g – Napomáhá zvyšovat imunitu podporou trávení. Kromě vitaminu C obsahuje i enzym bromelain.

  Které potraviny obsahují minerály?

  Hořčík a vápník bychom měli v těle udržovat v poměru 1:2. Nejlepším zdrojem hořčíku jsou: zelená listová zelenina, luštěniny, různá semínka, ořechy, celozrnné obiloviny a výrobky z nich, pšeničné klíčky, jablka, ryby, klíčky.

  Jaká zelenina obsahuje cukr?

  Množství cukru obsahuje i mrkev, hrášek, pórek, růžičková kapusta, červené a žluté papriky nebo červená řepa. Z toho důvodu není tato jinak vynikající a zdravá zelenina při redukční dietě zrovna vhodná, rozhodně ne na každodenní konzumaci ve velkém.

  Co je to vitamín?

  Vitaminy jsou organické látky nezbytné v malých množstvích, které si lidské tělo neumí samo vytvořit a musí je proto přijímat v potravě. Jejich nejdůležitější funkcí je katalytický účinek v řadě metabolických reakcí, kde některé vitaminy působí jako koenzymy.

  Co obsahuje nejvíce vitamínů k?

  Vitamín K v potravinách

  Nejbohatším zdrojem vitamínu K je zelená a listová zelenina (avokádo, brokolice, růžičková kapusta, zelí, řepkový olej, pažitka, koriandr).

  Zajímavé:  Autoimunitní nemoc - vše o zdraví

  Kde je nejvíce vitamínů?

  10 výjimečných: zelenina a ovoce, které předčí pomeranč!

 • Chilli papričky. Jeden středně velký pomeranč obsahuje zhruba 60 mg vitamínu C.
 • Červená paprika. Červená paprika je ještě silnější jak chilli papričky.
 • Zelená paprika.
 • Brokolice.
 • Papája.
 • Jahody.
 • Růžičková kapusta.
 • Ananas.
 • Která zelenina je nejzdravější?

  Nejlepší zelenina je ta nejzelenější. Špenát, kale, brokolice. Tyto druhy jsou doslova nabity vitamíny, minerály a dalšími látkami, které chrání buňky, podporují imunitní systém a navíc mají minimum kalorií. Ideální množství je jeden až dva hrnky této zeleniny týdně.

  Diskuze

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *