Sinus pilonidalis – Vše o zdraví

  • Velmi zjednodušeně řečeno pilonidální sinus je taková podkožní dutinka, která ústí na kůži v oblasti kostrče.
  • Sinus pilonidalis se může objevit někdy během života, nebo může být i vrozený.
  • Sinus pilonidalis se většinou objevuje u dospělých obézních mužů s bohatým ochlupením.
  • Mezi rizikové faktory dále patří obezita, zvýšené pocení, nedostatečná hygiena a sedavé zaměstnání.

Sinus pilonidalis - Vše o zdraví

Místo postižené pilonidálním sinem je citlivé a bolestivé, okolní kůže je zarudlá a ze vzniklé dutinky vytéká hnis.

Pilonidální sinus je získané onemocnění kůže intergluteální krajiny – tedy místa mezi hýžděmi. Je to časté onemocnění zejména mladých lidí, které jim může způsobit nemalé trápení a odsoudit je k delší pracovní neschopnosti. Přestože je toto onemocnění docela běžné, pokud se neléčí, může to vést k vážnějším problémům.

Pilonidální sinus je vlastně infekce v záhybech mezi hýžděmi člověka. Vyskytuje se asi u 0,7 % populace, nejčastěji ve věku 16–25 let. Může to být jednorázový problém nebo i chronický stav. Pokud se tento problém neléčí, může chronický pilonidální sinus vést k abscesům a dalším nepříjemnostem.

Kdo často trpí pilonidálním sinem?

Kdokoli vlastně může trpět pilonidálním sinem. U mužů je však třikrát až čtyřikrát častější než u žen. To je také častější u lidí s nadváhou nebo u lidí s mnoha chlupy. Obvykle se vyskytuje mezi věkem puberty, až 40 let, s průměrným věkem mezi 16 a 25 lety.

Během druhé světové války byl pilonidální sinus často označováno jako „nemoc řidičů jeepu“. Je totiž častější u lidí, kteří sedí často, například u řidičů nákladních vozidel, autobusů a jeepů za války. Věřilo se, že nemoc způsobují špatná sedadla, která tlačí na kostrč. Nošení těsného oblečení může také zhoršit tento stav.

Příčiny – co způsobuje pilonidální sinus?

Příčiny pilonidálního sinu nejsou tak zcela známy. Předpokládá se, že je to způsobeno tím, že do pokožky vrůstávají chlupy. Zarostlé chloupky způsobují, že tělo reaguje tak, že vytvoří v tomto místě zánět. Není-li tento problém léčen, může tato infekce vést k cystě a případně k abscesu (kapsy infekce) nebo sinusu (dutina pod kůží).

Tento pilonidální problém se obvykle nejprve projeví jako oteklá oblast nebo absces s hnisem. To pak může vést k pilonidálnímu sinu.

Sinus pilonidalis může být vrozený (dermoidní cysta), nebo se objeví až během života třeba zarůstáním chlupů pod kůži. Kůže a podkoží na něj reagují jako na cizí těleso, snadno dojde k infekci, tvorbě granulační tkáně, začnou se utvářet fistuly, nebo se vytvoří abscesové ložisko, vyplněné hnisem.

Jak je problém diagnostikován?

Váš lékař začne kompletní fyzickou prohlídkou. Pouhým okem by měla být viditelná pilonidální infekce. Lékař může vidět problém, vypadá to jako pupínek nebo vytékající cysta. Může vám také položit několik otázek, včetně:

  • Zda se cysta nebo pupínek změnil ve vzhledu
  • Zda z něj vytéká tekutina
  • Zda máte nějaké další příznaky

Pilonidální sinus a jeho léčba

Pokud vaše pilonidální onemocnění pokročilo do stadia sinu, dost možná se budete muset podrobit operaci k jeho léčbě. Pokud máte absces, může být váš lékař schopen abces otevřít a vypustit tak hnis ve své ordinaci. Pak se rána vyčistí, vysuší a nechá zahojit. Budou vám pravděpodobně předepsána antibiotika na pomoc při léčbě infekce.

Existují i další chirurgické možnosti, včetně vyříznutí nemocné oblasti a ponechání rány otevřené nebo, ve vybraných případech, uzavření rány pomocí stehu.

Chirurgie je pak pravděpodobnější řešení v případech opakujících (recidivujících) se pilonidálních sinů. V tomto případě volí specialisté z oboru plastické chirurgie individuální postup.

Pilonidální sinus a prevence – jde to?

Ano jde. Hlavně jde o životní styl – nadváha, kouření, nedostatečná hygiena, stres a vyčerpání – ty mohou ke vzniku tohoto onemocnění velmi přispět. A co je důležité, tyto skutečnosti můžeme my sami ovlivnit. A měli bychom se o to snažit.

I při diagnostice tohoto onemocnění či po chirurgickém zákroku vedoucímu k jeho řešení je nutné zásadně změnit životní postoj a navštívit třeba i centrum poradenství, kde se zaměří na program, jehož cílem je prozkoumat imunitu, hormony pacienta, schopnost detoxikace těla prostřednictvím funkce jater, ledvin, střev a dále psychiku či sociální zázemí. To určitě doporučujeme.

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Martyrium kvůli „pár chloupkům“? To je pilonidální sinus

Způsob, jakým tzv. pilonidální sinus vzniká, dobře vystihuje populární název choroby „jeep disease“ neboli džípová nemoc. Vžil se za druhé světové války díky armádním řidičům, kteří začali trpět obtížemi v sedací oblasti po nekonečných hodinách sezení za volantem v horku a s nízkou úrovní hygieny.

Za takových typických podmínek dojde nejen k podráždění kůže, ale též k poškození vlasového folikulu některého chlupu, který běžně roste v rýze mezi hýžděmi. Jelikož dráždění trvá, tkáň se k takovému chlupu začne chovat jako k cizímu tělesu. Rozvine se obranná reakce – zánět.

Záhy se přidá infekce, což je nasnadě už díky sousedícímu konečníku. Výsledkem je vznik podkožního ložiska, které obsahuje zánětem změněnou tkáň a chlupy. Z ložiska vede na povrch kůže jedna nebo více chodbiček, tzv. píštělí. To jsou kanálky vydlážděné buňkami dlaždicového epitelu, stejného, jaký kryje kůži.

Na pohled jejich ústí vypadají jako rozšířené póry, ze kterých případně vyčnívá nějaký ten chloupek.

Nastalý chorobný stav si obrazně představíme, pokud přeložíme i latinský název: Sinus pilonidalis. Sinus znamená dutina, pilos vlas a nidus je hnízdo. Jedná se tedy o dutinu, ve které se zahnízdil vlas.

Vrozený pilonidální sinus občas najdeme i u malých dětí. Tehdy se vlas ocitl uvnitř dutiny následkem poruchy vývoje kůže. Vzniklý útvar označujeme názvem dermoidní cysta.

Většinou se ale pilonidální sinus objevuje až v průběhu života, a to nejčastěji mezi 15. až 25. rokem.

Některé osoby bohužel mají pro vznik onemocnění příhodné tělesné dispozice. Bývají to mladí, bohatě ochlupení muži-bruneti s nadváhou a sedavým způsobem života.

Zajímavé:  Intolerancia Na Histamin Priznaky?

Pilonidální sinus se nevyhýbá ani ženám, i když ty tvoří jen asi čtvrtinu pacientů. Často je na vině začátek puberty v nižším věku nebo vyšší hladina pohlavních hormonů.

Zdravotnické statistiky amerického námořnictva, které se zachovaly z let druhé světové války, vykazují u vojáků s diagnózou džípové nemoci neuvěřitelné statisíce dnů bojové neschopnosti.

V České republice se nyní vyskytuje nějaká forma pilonidálního sinu zhruba u 26 osob ze 100 000. Také v dobách míru bývá příčinou neschopnosti, a to pracovní.

Pravda ovšem je, že některý nositel o svém stavu vůbec neví, dokud si jeho zadní partie zblízka neprohlédne někdo jiný.

Většinou se pilonidální sinus nějak ohlásí. Působí dlouhodobý pocit tlaku a nepohodlí, bolest, nebo z píštělí vytéká zapáchající sekret, takže nepříjemná záležitost dříve nebo později přinutí postiženého navštívit lékaře.

Až polovina pacientů se do ordinace dostaví teprve ve chvíli, kdy se pro bolest nemůže ani posadit. Lékař pak při vyšetření inkriminované oblasti nachází bolestivé, teplejší a zarudlé ložisko, což ukazuje, že pilonidální sinus zhnisal, a vyvinul se absces.

Takový absces někdy sám praskne.

Pacienti se v rámci prvního kontaktu obracejí na praktického lékaře, gynekologa nebo kožního lékaře, avšak vlastní léčba pilonidálního sinu je doménou chirurgů.

V akutní fázi, kdy je přítomen absces, je léčebný postup celkem jednoznačně dán. Ložisko se v místním znecitlivění nařízne a dobře vyčistí.

V ráně se na nějakou dobu ponechá drén, aby mohl volně odcházet sekret, a při troše štěstí se vše do několika týdnů zahojí.

Jistý problém nastává při komplikacích v podobě opakovaných abscesů nebo při přechodu do chronického stádia s více píštělemi. Velmi pak záleží na odborných kvalitách a zkušenostech daného chirurga, protože existuje vícero odlišných operačních postupů.

Není jednoduché rozhodnout, který z nich bude pro konkrétního pacienta nejlepší. Léčba pilonidálního sinu se navíc stále studuje, propracovává a zdokonaluje. Může se dokonce různit i podle zvyklostí, zkušeností a vybavenosti jednotlivých pracovišť.

Na jedné společné zásadě, nebo spíše varování, se ale lékaři ze všech pracovišť shodují:

Stává se to výjimečně, ale dráždění kůže zánětem, který trvá několik let, může vyvolat zhoubný zvrat ložiska.

Tzv. spinocelulární karcinom neboli spinaliom (forma rakoviny kůže) může pacienta ohrozit na životě. Proto je důležité léčbu pilonidálního sinu zbytečně dlouho neodkládat. V případě, že se vzhled kůže postižené oblasti mění a začíná vypadat jako vyvýšený vřídek, strup nebo bradavice, je rozhodně na místě brzká konzultace s kožním lékařem.

Ohroženým osobám se doporučuje vyhýbat se dlouhodobému sezení, což může být problém třeba právě u profesionálních řidičů. V každém případě je nezbytná pečlivá hygiena. Obtíže mohou působit také chlupy vypadlé ze zad nebo vlasy, které se zachytily mezi hýžděmi.

Obecně tedy pomáhá preventivní vyholování kůže přímo v rizikové oblasti a na zádech. Je možná i trvalá depilace pomocí laseru. A pozor, rovněž je důležité, aby někdo (partner, zdravotník…

) krajinu kolem kostrče a mezi hýžděmi pravidelně a za dobrého osvětlení prohlédl a zkontroloval.

Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Diskuze Sinus pilonidalis – je vždy nutná operace?

Ahojky všem
Poslední 4 dny mám takový problém… udělala se mi jakoby nad konečníkem
malá dirka, cca 1mm2. Vytékal z ní hnis, jinak jsem bez byla bez bolestí.
Dnes jsem požádala přítele, aby to zkusil zmáčknout, vyteklo z toho
hrozně moc krve a pravděpodobně hnisu. Mačkání téměř nebolelo, spíše
mi z toho bylo špatně, jak sem cítila, že to teče Může se jednat o sinus pilonidalis? Co jsem
o tom četla různé diskuze, prý to bolí tak, že si lidi nemohou ani
sednou, časem ani chodit. Mě to do vymáčknutí nebolelo vůbec, jen z toho
vytékal hnis a malinko krve. Teď mě to trošku bolí při stažení půlek,
jinak se to pomalu lepší. Mám to mázlé betadinou a přelepeno. Nevím,
jestli se s tím mám stavit u doktora, jelikož to téměř nebolí a hlavně
mám jet za 5 dní na 10 dní na dovolenou k moři a po návratu za 14 dní
opět k moři… A jsem si jistá že po operaci to bude bolet 100× víc než
teď. Na druhou stranu může to být v počátku a bojím se, abych něco
nezanedbala. Co jsem také četla, většinou jedna operace nestačí, četla
jsem něco o oxytocinu, že se to do pár dní zatáhne a pak se to za pár
měsíců zase objeví..
Má s tím někdo zkušenosti? Nebo je šance, že by to mohlo být něco
jiného?

Velikost písma:

Ahojky, no může to být pěkně svizelny problém.

Tak já bych buď za
A)vzhledem k dovce to zatím nechala být a doufala, že se to zlepší, more
může na to mít třeba dobrý vliv…A nebo za B)zašla k dr ať to zkoukne
a pokud uzná za vhodné napíše atb, ale to bys pak zase nesměla moc na
sluníčko…Operovat tě takhle na rychlo si myslím určitě nebudou…A nebo
se nechat přeléčit atb v mezidobí mezi oběma moři, to je taky
varianta

@Lussinda Necekala bych
a sla k Dr., zrejme by napsal ATB, pokud je tam zanet. Jet s tim k mori bez
konzultace… co kdyz se to zhorsi a vice zaniti? V cizine se ti to fakt bude
dobre resit 

Dítě známé to mělo, operaci odkládali až do té doby, kdy se vytvořil
zánět, krev, hnis a vysoké horečky. Bylo v několika měsících na akutní
operaci, ale od té doby má klid – má dva roky.

Nebyla to náročná operace,
toto není žádný orgán. První den nástup, potom výkon a nemocnici
zůstali dva dny – protože šlo o pětiměsíčního kojence. Kdyby šlo
o starší dítě nebo dospělého, mohli by jít domů hned na druhý den.

Před tím se to taky snažili léčit ATB mastmi a zásypy.

Manžel tohle měl, operace, čím dřív se to provede tím menší
pravděpodobnost recidivy. Operace na trvalé odstranění vypadá tak, že
doktoři dutinu vyplní barvivem a pak se odstraní a zašijou všechny
struktury, které se s časem prolubují a je pak těžší je odstranit.

Zajímavé:  Nador Slinivky Brisni Priznaky?

Po
operaci je potom hospitalizace na týden, při které se smí jen ležet na
boku/břiše a poprvé vstát z postele je možné 5. den. A potom měsic
klidového režimu, kde se nesmí sedět.

Ta operace s jednodenní
hospitalizací je pouze na ulevení od akutních problémů, nikoli trvalé
řešení.

Manžela jsem na operaci dokopala po třech opakováních zánětu a
při operaci zjistili, že měl hraniční nález, dutinky neobrostly kosti a
šly snadno odstranit, jakmile se totiž dostanou na úroveň kostí, tak nejde
odstranit celý problém a je vysoká pravděpodobnost recidivy.

@Heivka Tak to jsem
nevěděla Ta známá to brala jako banální
zákrok, řešili to u pětiměsíčního chlapečka akutně, když mu z toho
tekl hnis a měl vysoké horečky. Na ten problém přišli asi ve dvou
měsících, kdy to začalo hnisat poprvé, dostával ATB masti a zásypy, do
té doby bez horeček, tak ten zákrok k vůli narkoze oddalovali, až
bude větší.

Být zakladatelkou, tak co nejdřív navštívím lékaře, aby vůbec
zhodnotil situaci.Ono jedno není totéž, stejný problém může být
u různých pacientů jinak závažný, třeba ani ten radikální zákrok
potřebovat nebude. Dále ještě na stejný problém mohou nahlížet různí
lékaři různě, někdo může preferovat zákrok co nejdřív, někdo
konzervativní postup.

Ahoj já měla sinus a cca před rokem a půl jsem
byla na odstranění. Bolelo to spíš, když se mi tam hnis tvořil,
vymáčknutí bolestivé nebylo, navíc to má u každého jiný průběh…
zákroku se neboj, já si 3 dny poležela v nemocnici a pak doma,
nepříjemný je dren, ale dá se to.
Problém je jiný. Po roce a půl se mi to zas vrací, poznám to podle té
šílené bolesti. Vědět to, tak na operaci prdim. 

Operaci určitě neodkládejte, na nic neprďte a řešte to co nejdřív.
Jiná možnost, jak se toho zbavit NEEXISTUJE. Riziko recidivy tu samozřejmě
je, ale při zvolení správného postupu, metody operace a dodržení
některých návyků po operaci se dá snížit na minimum.

Já jsem to měl
pět let, pět let mě to omezovalo. Kolik peněz jsem dal za různé
desinfekce, krytí, náplasti, višňáky. Po každé sprše to vymačkávat,
desinfikovat. Kolikrát se mi to zanítilo, že jsem ani nemohl chodit. A bylo
to horší a horší. Byl jsem prostě srab.

Přitom vlastně vůbec o nic
nejde. Teď jsem 48 hodin po operaci a jsem za to strašně rád. Jen si klepu
na čelo, proč jsem s tím nešel už dávno.

Kdybyste měl kdokoliv
jakýkoliv dotaz, napište sem, nebo na lemx89(zavináč)seznam(tečka)cz a
poradím s čímkoliv, co se tohoto problému týká. Přeji hezký den.

@Hanzel píše:
Operaci určitě neodkládejte, na nic neprďte a řešte to co nejdřív. Jiná
možnost, jak se toho zbavit NEEXISTUJE. Riziko recidivy tu samozřejmě je, ale
při zvolení správného postupu, metody operace a dodržení některých
návyků po operaci se dá snížit na minimum. Já jsem to měl pět let, pět
let mě to omezovalo. Kolik peněz jsem dal za různé desinfekce, krytí,
náplasti, višňáky. Po každé sprše to vymačkávat, desinfikovat.
Kolikrát se mi to zanítilo, že jsem ani nemohl chodit. A bylo to horší a
horší. Byl jsem prostě srab. Přitom vlastně vůbec o nic nejde. Teď jsem
48 hodin po operaci a jsem za to strašně rád. Jen si klepu na čelo, proč
jsem s tím nešel už dávno. Kdybyste měl kdokoliv jakýkoliv dotaz,
napište sem, nebo na lemx89(zavináč)seznam(tečka)cz a poradím
s čímkoliv, co se tohoto problému týká. Přeji hezký den.

@Hanzel zdravim právě
téhle operace se strašně bojím nevím co mě čeká a hlavně mám strach
z nemocnice a především narkozy uz to mam po 3 za 4 roky a pořád se to
vrací je pravda že jsem tu předepsanou hygienu nedodržoval takže si můžu
za to vlastně sám ale asi to bude to nejlepší podle toho co čtu
u tebe děkuju

Snad tímto příspěvkem rozšířím povědomí o dalších možnostech
operace…

Spoustu těch operací jsou totiž zastaralé a nespolehlivé.
Existují alternativy, které mají vysokou šanci na úspěch bez recidivy a
krátkou dobu pracovní neschopnosti.
Zkuste se u svého lékaře pozeptat na ošetření elastickou ligaturou či
laserem nebo v kontextu se sinus pilonidalis o tom něco pogooglovat.

Pro léčbu sinus pilonidalis používají na Slovensku někteří
zkušenější kliniky elastickou ligaturu. V ČR je pár pracovišt, které
nabízí léčbu laserem, ale bohužel za nemalé peníze.

@IvkaBP byla jsem na tom
v roce 2016.. Bohužel jsem to měla pod kostrci a muselo se to vyskrabat až
od kosti větší bolest nikomu nepreju????od ty doby mám klid a nic…
Předtím jsem dostala otravu krve z toho takže operace jediné řešení.

@Misasisi tak to si me
teda nepotesila. Predpokladam, ze kdyz to bylo az na kosti, tak ti to nedelali
laserem, ale klasickym vyriznutim toho se prave obavam a muzu se zeptat jak dlouho se ti to pak hojilo,
resp omezovalo v beznem zivote?

Sinus pilonidalis – Wikipedie

Sinus Pilonidalis. Rýha vlevo pokračuje k rektu.

Sinus pilonidalis (sakrokokcygeální píštěl) je absces nebo cysta, která se objevuje poblíž kostrče. Jedná se o dutý systém mezi špičkou kostrče a anální oblastí. Může být původu vrozeného nebo může být získán během života. Obvykle obsahuje zbytky chlupů či kůže.[zdroj?]

Etymologie

Termín pochází z latiny. Pilonidalis znamená hnízdo chlupů. Pilus znamená chlup, nidus pak hnízdo. Sinus znamená kanálek nebo dutina. Termín pilonidální cysta použil poprvé R.M. Hodges v roce 1880.
[1]

Výskyt a rozšíření

Sinus pilonidalis se objevuje nejčastěji u hustě ochlupených mužů s tmavými vlasy mezi 15. a 25. rokem života.[zdroj?] Ve Velké Británii je zjištěno každoročně 26 nových případů na 100 000 obyvatel. Obvykle se objevuje v blízkosti kostrče, řídce se může objevit i v podpaží, poblíž pupku nebo na penisu.

Zajímavé:  Jaké Je Dph Na Léky?

[2]
Kanálek či dutinka se objevuje nejčastěji díky podkožní infekci, když kůže praskne a hnis začne vytékat na povrch těla.[zdroj?] Cysta je často bolestivá, pokud z ní však hnis odtéká, pacient bolest vůbec nemusí cítit. Pokud je absces uzavřený, může se místo zanítit a průvodním jevem mohou být teploty.

[zdroj?]

Příčiny onemocnění

Jako jedna z příčin bývá uváděno zarůstání chlupů pod kůži. To se často týká lidí, kteří hodně sedí a namáhají tak více oblast nejčastějšího výskytu cysty. Kdysi se věřilo, že faktorem podporujícím vznik cysty je špatná hygiena a zvýšené pocení.

Tohle tvrzení bylo pozdĕji vyvráceno. Za druhé světové války si nemoc vyžádala hospitalizaci 80 000 vojáků a zrodil se termín „Nemoc řidičů Jeepu“ (Jeep Riders disease). Věřilo se, že nemoc způsobují špatná sedadla, která tlačí na kostrč.

[3]

Léčba

K léčbě se využívá holení postižené oblasti, léčba akutního zánětu antibiotiky a oplachování teplou vodou.

Ve vážnějších případech je do kanálku nutné zavést dren a hnisavý sekret odvádět z těla ven. Pokud je zánět chronický, přistoupí lékař často k totální excizi a zanícené místo celé vyřízne.

Ránu je nutné převazovat dvakrát denně po dobu 4 až 8 týdnů, ve vážných případech dokonce rok[zdroj?].

Reference

  1. ↑ Pilonidal cyst from the Mayo Clinic.
  2. ↑ RAO, A.R., M. Sharma, M. Thyveetil and O.M. Karim. Penis: an unusual site for pilonidal sinus. International Urology and Nephrology. 2006, roč. 38, čís. 3–4, s. 607–608. PMID 17111086. 
  3. Pilonidal disease. DermNet NZ [online]. [cit. 2007-11-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Sinus pilonidalis na Wikimedia Commons
  • [1] – stránky popisující zkušenosti s operací a léčbou pilonidálního sinu
  • [2] – stránky o sinus pilonidalis Česky
  • [3] – Chirurgie – Anus
  • Pilonidal.org – Pilonidal Support Alliance
  • World Wide Wounds – informace a fotografie v Angličtině
  • Pilonidal sinus – NHS Direct Online Health Encyclopaedia

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pilonidal cyst na anglické Wikipedii.

Portály: Medicína

Citováno z „https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Sinus_pilonidalis&oldid=20220837“

Sinus pilonidalis

Sinus pilonidalis (sinus = kanálek, pilus = chlup) je onemocnění, které charakterizujeme jako cystu1 vlasového lůžka kůže v oblasti kostrče.

Sinus pilonidalis je onemocnění, při kterém se vytváří dutý systém mezi špičkou kostrče a anální oblastí. Během onemocnění vzniká jedna nebo více dutinek (kanálků) v kůži a podkoží.

Tyto dutinky obsahují vlasy, chlupy a tvoří se zde kožní maz.

Typy sinus pilonidalis

Sinus pilonidalis může být vrozený nebo získaný.

Vrozený sinus pilonidalis

Vrozený sinus pilonidalis se vyskytuje u dětí a označuje se jako dermoidní cysta. Může se vyskytnout kdekoliv v těle. Cysta obsahuje chlupy, vlasy, nehty a kožní maz.

Získaný sinus pilonidalis

Získaný sinus vzniká nejčastěji při poranění kůže vlasem nebo chlupem, kdy chlupy vrůstají do kůže. Kůže reaguje na chlup jako na cizí těleso.

Výsledkem je vznik infekce a vytvoření dutinek, které jsou někdy vyplněny hnisem. Podkožní dutinka nebo kanálek ​​je vyplněn chlupy. Chlupy může být vidět na povrchu kůže.

Postupně se mohou vytvářet další kanálky, a tak vzniká síť dutinek pod kůží.

Výskyt

Sinus pilonidalis se v populaci běžně vyskytuje. Onemocnění se častěji vyskytuje u mužů ve věku 16-25 let. Během druhé světové války se onemocnění vyskytovalo u řidičů armádních vozidel. Typický vzhled muže se sinus pilonidalis je: mladý, tmavý muž s výrazným ochlupením.

Onemocnění se v 25% vyskytuje i u žen. Sinus u nich vzniká v souvislosti s brzkým nástupem puberty3 nebo kvůli hormonální nerovnováze.

Příčiny

  • Změny hladin hormonů (např. Období puberty)
  • Vrůstání chlupů po kůži
  • Obezita
  • Výskyt dutin v rodině
  • Špatná hygiena, zvýšené pocení
  • Tření a tlak v anální a křížové oblasti:
    • Tření kůže o oblečení,
    • Sedavé zaměstnání – dlouhé sezení (řízení auta aut)
    • Jízda na kole
    • Těsné oblečení

Průběh a projevy onemocnění

Projevy onemocnění se liší u každého pacienta. Sinus pilonidalis může probíhat bez výraznějších potíží nebo jsou jeho projevy výrazné a pacientovi způsobují značný diskomfort. Onemocnění může probíhat akutně nebo chronicky.

Akutní fáze

V této fázi se rozvine infekce a v dutinkách se nahromadí hnis. K typickým projevům proto patří:

  • Zarudnutí
  • Bolestivost
  • Zvýšená teplota až horečka1
  • Otok v křížové oblasti
  • Vznik abscesu – dutina vyplněná hnisem, která může kdykoliv prasknout

Pacienti si kvůli bolesti někdy nemohou sednout, pociťují tlaky v dané oblasti a vytékající sekret zapáchá.

Chronické stádium

  • Vytékání sekretu ze vzniklých otvorů (sekret často zapáchá)
  • Pacient v této fázi nemusí mít žádné potíže

Diagnostika

  • Anamnéza – bolestivé, hnisavé ložisko
  • Fyzikální vyšetření a nález stačí k určení diagnózy

Léčba

Konzervativní léčba

Pacienti, jsou na začátku při známkách zánětu přeléčení antibiotiky1. Avšak chlupy a vlasy v dutinkách je potřebné odstranit, aby se předešlo vytvoření hnisavého ložiska.

Chirurgická léčba

  • Jediným řešením vyléčení sinus pilonidalis je chirurgické odstranění sinu
  • Během akutního stadia se dutina vyplněná hnisem nařízne, vypustí se hnis a po zahojení akutního stadia se odstraní celé ložisko. Rána se v akutním stádiu nešije, ponechá se na otevřené hojení, zhojí se sama.
  • Operace na odstranění celého sinus pilonidalis se provádí v celkové nebo lokální anestezii. Pacient leží na břiše. Chirurg si postříká celý sinus modrým barvivem, tak vidí všechny vytvořené kanálky a dutinky, které následně odstraní.

Komplikace

Prevence

  • Dostatečná hygiena
  • Odstranění chlupů – holení, depilace
  • Snažit se zabránit dlouhému sezení
  • Snížení hmotnosti u obézních pacientů
  • Udržovat křížově – anální oblast v suchu a čistotě

Prognóza

Dlouhodobá prognóza je dobrá, ačkoli 40-50% pacientů má recidivu onemocnění. Souvisí to však často s nedodržováním správných hygienických návyků a dlouhodobým sezením. Ve výjimečných případech vznikne nádor – karcinom.

Související články

Použité zdroje

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector