Popáleniny od slunce – Vše o zdraví

Sluníčko nabírá na síle a všude kolem nás pozorujeme více lidí, kteří si užívají jeho první jarní paprsky. Po dlouhé zimě nás dobíjí energií, jsou příjemné a hřejivé. Víte však, jak sluneční záření ovlivňuje naše zdraví? Možná více než tušíte.  

Dlouhodobé dopady vystavení pokožky slunci 

Ve chvíli, kdy si užíváme sluneční paprsky a dokonce i o několik týdnů či měsíců později nezpozorujeme rozdíl, jak se nám pokožka působením slunce změnila. Naopak pokožka se nám může zdát bezprostředně po opálení zdravější, protože získá atraktivní hnědozlatý nádech.

Prohlédněte si však obličej na fotografii níže. Jedná se o 69letého muže, který strávil 28 let řízením kamionu, takže jednu stranu obličeje měl často vystavenou slunci, zatímco druhá část mu zůstala ve stínu kabiny.[1]

Popáleniny od slunce - Vše o zdraví

Možná si říkáte, že už nikdy nepůjdete bez opalovacího krému ani vynést odpadky. Než se ale vystavíte takovému extrému, pojďme si říct, co se s kůží tohoto muže stalo a jak podobnému projevu předcházet. 

Struktura slunečního záření a vliv na pokožku

Sluneční záření se skládá z těchto záření:

1.    Viditelného2.    Infračerveného3.    UV = UVA + UVB + UVC

Zatímco u viditelného a infračerveného záření je méně pravděpodobné, že způsobí poškození kůže, u UV záření je prokázáno, že vyvolává vysoce reaktivní volné radikály, které poškozují kožní buňky.

Jelikož UVC záření je blokováno ozonovou vrstvou, můžeme ho tedy přeskočit, a věnovat se UVA a UVB. 

UVA záření: příčina předčasného stárnutí a alergií 

UVA záření proniká hluboko do kůže, kde působí tmavé opálení, které si rádi vozíme domů z dovolených. Lehce přitom zapomeneme na to, že každá instantní krása si vybírá svoji daň – UVA záření dokáže proniknout do hlubší vrstvy kůže, hraje roli v dlouhodobém než v akutním okamžitém poškození kůže sluncem. Jedná se o:

  • Předčasné stárnutí: Tím, že UVA záření proniká do hlubších vrstev pokožky, poškozuje pojivou tkáň, což vede ke ztrátě pevnosti kůže a vzniku vrásek (tak, jako u muže na obrázku).  
  • Alergie(začervenání, svědění, lehká letní vyrážka) 

UVB záření: příčina spálení a rakoviny kůže

UVB záření naproti tomu proniká vrchní vrstvou kůže a působí její rychlé opálení. Je hlavní příčinou akutního poškození kůže sluncem. Ta jsou: 

Slunce má prokazatelně i pozitivní účinky – zlepšuje nám náladu a má vliv na tvorbu vitamínu D3, který je důležitý pro naše kosti. K tomu nám však stačí pouze malá dávka slunce, a to asi 15 min denně. Poškození kůže UV zářením je však mnohem závažnější.
  • Spálení
  • Rakovina kůže [2]

O tom, jak UV záření poškozuje pokožku, pohovořil i Dr. Ankit ve svém edukačním videu níže (pouze v angličtině, pochopíte však i jen z obrázků):

Zataženo ještě neznamená výhru

Není také od věci zmínit, že před UVA zářením nejste v bezpečí ani když je zataženo, neboť UVA paprsky procházejí i takovými překážkami jako jsou mraky, smog či dokonce i okno. Tím se liší od UVB záření, které takovými překážkami neprojde jako na obrázku Irish Skin Foundation níže.

Popáleniny od slunce - Vše o zdraví

Jak poškození kůže předcházet? Základní pravidla prevence

Ať už je vaší motivací prevence rakoviny nebo jen to, že nechcete vypadat jako muž na obrázku výše, je zapotřebí dodržovat pravidla prevence, na kterých se shodují odborníci:

      1. Vyhýbejte se přímému slunečnímu záření, tzn. zůstávejte ve stínu, noste zahalující oblečení, brýle a pokrývku hlavy.
      2. Oblečení noste volné s dlouhými rukávy.
      3. Vyhýbejte se pobytu venku mezi 10. – 14. hodinou.
      4. Zvolte kvalitní opalovací krém.

Pro více informací o prevenci doporučuji přečíst můj článek – 7 pravidel jak předejít rakovině kůže.

Kvalitní opalovací krém – jak vybrat

Kvalitní opalovací krém by měl být součástí prevence rakoviny kůže stejně jako pravidelné čištění zubů je prevence zubního kazu. Vybrat si můžete opravdu z široké škály různých opalovacích krémů. Aby byl opalovací krém maximálně účinný, dbejte na to, aby splňoval tyto vlastnosti:

      1. SPF 30 a vyšší – odfiltruje 97% UVB záření
      2. Širokospektrální – chrání před UVA i UVB zářením
      3. Voděodolný – i po dvou 20minutových koupáních nás stále chrání alespoň z 50 %

Kdybych měla vybrat 3 nejlepší opalovací krémy, které splňují výše uvedené, tak sáhnu po značce: 

Popáleniny od slunce - Vše o zdraví Vystudovala klinickou farmacii na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradce Králové. Zanedlouho poté začala provozovat svoji vlastní lékárnu, kterou má až do současnosti. Za tu dobu si rozšířila odborný rozhled nejen řadou certifikovaných kurzů o poradenství ve farmacii, ale především denodenní prací s pacienty,  kteří se za ní vrací již přes 30 let. V praxi využívá své bohaté znalosti a zkušenosti s pacienty společně s poznatky současné medicíny. Práci ve farmacii má ráda, přináší jí radost a proto se jí věnuje celý život.

Zdravé opalování – poškození kůže sluncem

Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Jak to ale udělat, aby lékař nemusel právě tam, kam slunce chodí až moc?

Popáleniny od slunce - Vše o zdraví

Jak jsme si řekli v minulém článku o opalování, v létě musíme kůži chránit především před spálením. Když je kůže spálená, velmi bolí, pálí a člověk se mnohdy ani nevyspí. Po pár dnech se kůže zhojí, ale často se může sloupat a tím nás připraví o kýžené zhnědnutí.

Spálení není ale jen akutní problém. Daleko horší jsou jeho dlouhodobé následky, jelikož kůže si všechna spálení moc dobře pamatuje. Ztráta elasticity pleti a zvýšená tvorba vrásek může být pro některé z nás učiněná noční můra, ale slunce na naší kůži dokáže napáchat daleko větší a závažnější škody. Co nám může slunce způsobit kromě spálení?

Zhoubné nádory

Největším strašákem mezi komplikacemi v důsledku nadměrného slunění je rakovina kůže, z jejíchž forem je nejobávanější melanom. Je to nádor vzniklý přeměnou buněk tvořících pigment. Bývá agresivní a snadno metastazuje (rozšiřuje se do jiných částí těla).

Za vznik melanomu může především UV-B záření, přičemž největším rizikem je opakované spálení kůže, zejména v období dětství a dospívání. Svůj vliv má také výskyt melanomu v rodině, světlost kůže či vyšší počet znamének na těle.

Kůži je potřeba aspoň jednou ročně pořádně před zrcadlem zkontrolovat a podezřelá znaménka nechat vyšetřit kožním lékařem (dermatologem).

Dermatolog může znaménko vyříznout a poslat na histologické vyšetření, čímž se odhalí, zdali se znaménko nezvrhlo v nádorové bujení. Může vám to zachránit život.

Podezřelá znaménka by se také proto nikdy neměla odstraňovat laserem bez konzultace s dermatologem.

Jak poznat nebezpečná znaménka – pravidlo ABCDE

  A – asymetrie (asymetry) – znaménko je nesouměrné, nemá pravidelný oválný či kulatý tvar
  B – okraje (border) – znaménko nemá ostrý okraj, má neohraničené výběžky;
  C – barva (colour) – znaménko nemá jednotnou barvu (část je tmavší až do černa, nebo dokonce „hraje všemi barvami“)
  D – průměr (diameter) – znaménko je větší než 6 mm
  E – vývoj (evolution) – pigmentová skvrna se mění v čase

Popáleniny od slunce - Vše o zdraví

Pravidlo ABCDE

Bod E je ze všech nejdůležitější, protože u některých typů melanomu se příznaky A, B, C a D vyskytovat nemusí. Hlídáme tak jakékoli změny, především změnu velikosti a barvy, ale také zda znaménko svědí nebo krvácí.

Bazaliom neboli bazocelulární karcinom

Existují i další typy rakoviny kůže, na které si také musíme dát pozor. Nevznikají z buněk tvořících pigment, nejsou to tedy změněná mateřská znaménka. Jde zejména o tzv. bazaliom neboli bazocelulární karcinom.

Ten postihuje obvykle starší lidi a zpravidla bývá umístěn na hlavě, obličeji či horní části trupu. Bazaliom má mnoho podob, může připomínat malý lesklý uzlík či bulku, otevřenou ránu, načervenalou skvrnu či růžový výrůstek.

Prakticky nikdy nemetastazuje, ale k okolní tkáni se chová velmi destruktivně.

Spinaliom neboli spinocelulární karcinom

Méně častý, ale závažnější než bazaliom, je pak spinaliom neboli spinocelulární karcinom. Ten se také objevuje spíš u starších lidí a může vznikat ve zdravé kůži, ale i třeba v jizvách či vředech. Vypadá jako tuhý, postupně se zvětšující uzel růžové až červené barvy, ale i barvy kůže. Poměrně rychle roste, může vředovatět a také metastazovat.

Také pro vznik těchto nádorů hraje zásadní roli poškození UV paprsky, dbejte proto na důslednou ochranu před sluníčkem pomocí přípravků s ochranným faktorem. A když už se podezřelá změna kůže objeví, je nutné neodkladně vyhledat lékařskou pomoc, dříve než bude pozdě.

Pigmentové skvrny

Oproti rakovině kůže se problém s pigmentovými skvrnami tváří jako legrace. Přesto ale dokáže potrápit mnoho žen z estetického hlediska. Nejvíc potrápí skvrny na obličeji a na rukou, kde také nejčastěji vznikají.

Zajímavé:  Vaginální Mykóza Volně Prodejné Léky?

Hlavní podíl viny na vzniku pigmentových skvrn nese vždy UV záření, ostatní faktory jejich vznik usnadňují. Nejdůležitější je tedy ochrana před sluncem. Přípravky s ochranným faktorem bychom měli začít používat nejpozději od dubna, kdy už slunce začíná mít sílu. Kdo má ale k tvorbě skvrnek sklony, měl by se chránit celý rok. Především nesmíme opomenout hřbety rukou.

Velmi nebezpečné je slunění po kosmetických či estetických procedurách (např. depilace chloupků v obličeji, chemický peeling). Kůže je podrážděná, proti slunci se brání zvýšenou tvorbou kožního barviva melaninu a mohou tak vznikat trvalé pigmentové skvrny. Někdy mohou skvrny vznikat jen přechodně – např. v těhotenství, kdy po porodu často samy mizí.

Skvrny vznikají také při zhoršené funkci jater a blednou po detoxikační kúře. Doporučuje se také zvýšený přísun vitamínů B3 (niacin), C a E, ovoce a listové zeleniny. Nezdravá strava může mít také svůj vliv na tvorbu pigmentových skvrn. Vyhýbejte se proto průmyslově zpracovaným potravinám a jídlům z fast foodu.

Příčiny vzniku pigmentových skvrn

  UV záření, slunění bez použití přípravku s ochranným faktorem
  stáří
  dědičnost
  kolísající hormonální hladiny (těhotenství, menopauza, hormonální antikoncepce)
  špatná funkce jater
  látky zvyšující citlivost kůže na světlo (např. bergamotová silice v parfému, třezalka)

Prostředky k vybělení kůže

Pokud se nám pigmentové flíčky již vytvořily, nemusíme je pouze zakrývat makeupem. Dnes máme k dispozici velký výběr přípravků pro bělení pigmentových skvrn. Jsou to krémy a séra od různých značek (např. SynCare, Fytofontána, Bioderma, Eucerin, Topicrem, NeoStrata atd.).

Pokud ale ani po dlouhodobém používání bělícího prostředku nedojde ke zlepšení, je vhodné přistoupit k radikálnějšímu řešení problému. Pigmentové skvrny se pak dají odstranit např. laserem, intenzivním pulsním světlem, laserem či chemickým peelingem. Tyto procedury se pro dosažení kýžených výsledků musí obvykle několikrát opakovat.

Po zákroku je nutné se vyhnout slunění a soláriu a kůži pečlivě chránit přípravkem s vysokým ochranným faktorem, aby nedošlo k opětovnému vzniku pigmentové skvrny.

Alergie na sluníčko

Mezi další nepříjemnosti, které nám může intenzivní slunění způsobit, patří sluneční alergie.

Často se ale nejedná o alergii na slunce v pravém slova smyslu, ale stav, kdy se jinak zdravá pokožka začne po slunění chovat jako alergická.

Projeví se jako svědivé zarudnutí, krupička či kopřivka až mokvající puchýřky na místech, která byla vystavena slunci. Alergie na sluníčko po nějaké době sama odezní.

Podrážděné kůži můžeme pomoci např. Fenistil gelem, Panthenolem a je nutné postižené místo skrývat před sluncem, dokud se pokožka nezklidní. Často vznikne po náhlém intenzivním slunění, kdy pokožka není na takovou sílu slunečních paprsků po zimě připravena. Je tedy lepší nechat pokožku si na slunce postupně zvykat.

Dobrého pomálu

Přísloví, že všeho moc škodí, platí u opalování dvojnásob. Proto se pečlivě chraňme a nenechme si zkazit potěšení ze slunce poškozením kůže.

Co na spáleniny od slunce | BENU.cz

Celý den jste na sluníčku, užíváte si letních radovánek a sluníčko vás přitom pálí do zad. Spálení od slunce vznikne velmi snadno a rychle – především ve vodě, kde se odráží sluneční paprsky. Buďte obezřetní a mazejte pokožku opalovacími prostředky s dostatečným SPF faktorem. Když už se ale nedá nic dělat a vaše kůže je spálená, tak jí věnujte patřičnou péči. 

Mezi typické projevy spálení od slunce patří:

  • zarudlá pokožka, 
  • bolestivá místa v oblasti spálenin,
  • mírný otok,
  • vznik puchýřů,
  • bolest hlavy, únava, horečka.

Jak ošetřit spálenou kůži

Co na spálenou kůži od sluníčka? Nejdřív pokožku pořádně zchlaďte. Dejte si třeba studenou sprchu nebo vyzkoušejte chladivé obklady – stačí ručník namočený ve studené vodě.

Po spálení kůže potřebuje pořádnou, dávku hydratace, tak jí to dopřejte. Následně namažte tělo přípravky po opalování. Pokožka pak déle udrží svou vlhkost. Na zchlazení a regeneraci pokožky je vhodné aloe vera, obsažené např.

v Aloe Vera chladivém gelu. 

Oblasti spálené kůže mažte několikrát denně zklidňujícími přípravky. Panthenol regeneruje a přináší vaší pokožce okamžitou úlevu. Zajistěte, aby byl tento přípravek vždy součastí základní výbavy vaší lékárničky. 

Spálenou pokožku znovu nevystavujte slunci. 

Puchýře – druhý stupeň popálenin

Pokud objevíte na těle puchýřky, je to známka vyššího stupně spálení. Puchýřky nemačkejte ani nepropichujte – nechejte je jen tak v klidu. Urychlíte tak hojení a zabráníte infekci.  

Popáleniny od slunce - Vše o zdraví Pijte více než obvykle

Spálení od slunce vyžaduje od těla hodně vody. Proto pijte dostatečné množství tekutin a dodávejte tělu to, co potřebuje. Nestačí dodržovat pitný režim – pijte více než obvykle. 
V případě nedostatečného přísunu vody může dojít k dehydrataci, která se zpočátku projevuje bolestí hlavy. 

Popáleniny od slunce - Vše o zdraví Co na spáleniny od slunce

Rychlou úlevu od spálenin máte blíž než si myslíte. Máte po ruce okurku, bílý jogurt nebo tvaroh? Tak je použijte. Tyhle drobnosti, které najdete v ledničce, spálenou kůži příjemně ochladí a hydratují. Další možností úlevy je tělo potírat odvarem ze zeleného či heřmánkového čaje.  

Návštěva lékaře

Ve většině případů si se spáleninou poradíte sami. Ale v jakých případech už je lepší se spálenou kůží zajít k lékaři? 
Když jsou spáleniny rozsáhlé a tvoří se na nich puchýře. 

V případě dalších doprovodných příznaků jako vyrážka, horečka či pocity svědění. 

Spálenou kůži slunci neukazujte, radí odbornice | Zdraví

LN Sezona slunění je v plném proudu, změnil se nějak přístup Čechů k ochraně kůže za dobu vaší kariéry?Když jsem se v roce 2001 vrátila z Berlína za prací do Prahy na Královské Vinohrady, hned mě upoutala jedna věc.

Lidé začali po revoluci více cestovat, zejména za sluníčkem, ale o ochraně proti slunci a rizicích spálení se u nás nemluvilo vůbec. Vehementně jsme se do toho s kolegy pustili, začali iniciovat osvětové kampaně, promlouvat o rizicích spálení v médiích nebo stavět na Václavském náměstí vyšetřovací stany.

Za těch sedmnáct let se přístup Čechů k opalování významně změnil, zhruba 75 procent jich ví, že k dovolené patří ochranný krém, ale pořád je co zlepšovat.

LN Drogerie jsou nyní plné opalovacích krémů, mlék, olejů a sprejů se širokou škálou ochranných faktorů. Podle čeho mají lidé vybírat nejvhodnější variantu?Vhodný krém vybíráme podle tří zásad: přihlížíme jednak k SPF, což je ochranný faktor, který číselně vyjadřuje sílu ochrany.

Dále si vybíráme podle rozpouštědla: pro mastnou pleť se hodí tekuté základy, jako jsou mléka či tolik populární spreje nebo mlhy, pro suchou pokožku mastné krémy.

A rozhodujeme se i podle místa dovolené – na koupací dovolené sáhnu po voděodolném prostředku, abych se nemusela domazávat úplně po každém vykoupání.

Promovala na Univerzitě Karlově, působila jako lékařka na kožní klinice při Svobodné univerzitě Berlín. Od roku 2002 pracuje na Dermatovenerologické klinice 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Specializuje se na prevenci kožních nádorů, dermatoskopii, dermatochirurgii. Od února je proděkankou této fakulty.

LN Lze na pokožce poznat, že je nejvyšší čas se jít schovat do stínu?Každý člověk má jinak dlouhou přirozenou ochranu kůže proti spálení.

Nejcitlivější pokožka začne rudnout po 20 minutách na přímém poledním slunci, u odolných to trvá čtyřikrát déle. Prvním varovným signálem by mělo být zčervenání, pálení, bolest v místě oslunění.

Maximální zčervenání se ale objeví až po osmi hodinách, takže na vaši otázku neexistuje bezpečná odpověď.

LN Je důležité se každý večer namazat i krémem po opalování?Sluníčko, mořská i chlorovaná voda extrémně zatěžují kůži zejména tím, že ji vysušují. Proto je dobré po slunění použít kvalitní zvláčňující sprchový gel, který ideálně neobsahuje parfémy, parabeny a nemění pH kůže.

Ten pak doplníme krémem, který kůži hydratuje. Spousta lidí ví, že se po pár dnech u moře začne kůže olupovat. Je to tím, že sluníčko jako jeden z obranných mechanismů nastartuje nejen tvorbu pigmentu, ale také zesílení rohové vrstvy pokožky.

K olupování ale samozřejmě dochází také po spálení.

LN Stále častěji rodiče dětem kupují i speciální koupací oblečení, které nepropouští sluneční záření – není to už trochu přehnané?Slunce je pro nás v různých ohledech velmi prospěšné, a navíc se mu v běžném životě těžko úplně vyhneme.

Vitamin D získáváme právě působením slunečního záření a statistiky ukazují, že středoevropská populace trpí chronickým nedostatkem vitaminu D. Kromě toho světlo zlepšuje náladu, takže bez sluníčka by to nešlo.

Je ale důležité najít vhodnou mez, aby člověk svou kůži neohrozil a následně pak nevznikly takové problémy jako kožní rakovina. Z praxe víme, že vysokým rizikem vzniku kožních nádorů je spálení od sluníčka. V tomto směru má kůže sloní paměť.

Zajímavé:  Vitamíny Na Dodání Energie?

Pokud se spálíte v dětství do puchýřů, zvyšuje se riziko zhoubného nádoru melanomu v dospělosti dvakrát. Proto bychom měli k ochraně dětí před spálením přistupovat opravdu zodpovědně a ochrana textilem je například v zahraničí naprostým standardem.

LN Pokud si však přece jen kůži spálíme, jak ji správně ošetřit, aby nezůstaly následky?Po spálení na dovolené doporučuji slunce vynechat alespoň tři až pět dní, dokud je kůže citlivá na dotek.

Zpočátku aplikujte pěny s obsahem panthenolu, poté regenerační tělové emulze. Ty vybírejte podle složení, nikoliv podle vůně a obalu přípravku.

Měly by obsahovat lipidy, a to především ceramidy, které jsou nejpodobnější přirozeným součástem kožní bariéry. Tím pomůžeme pokožce v regeneraci.

LN Co se vlastně s kůží děje, když člověk přežene opalování?Poškození kůže sluncem má dva rozměry – v akutní fázi se rozšíří cévy, zvýší se prokrvení, dojde k otoku, zánětu a vzniku puchýřů. Je to podobné stavu, kdy se opaříte horkou vodou nebo horkým vzduchem.

Z dlouhodobého hlediska je ale nebezpečné zejména poškození DNA – genetické informace v kožních buňkách. Proti takzvaným mutacím se v mladším věku kůže účinně chrání opravnými enzymy. Jejich aktivita však s věkem klesá a k poškození DNA dochází častěji. Právě zlomy v DNA mají za následek vznik kožní rakoviny.

Ze statistik víme, že každý třetí Evropan po 65. roce věku onemocní rakovinou kůže.

LN Stane se, že se lidé spálí tak, že skončí v nemocnici?Každý rok se na ambulanci naší kliniky objeví lidé, kteří to na sluníčku přehnali a mají spáleniny. Minulý rok jsme museli hospitalizovat dívku, která usnula v soláriu a na kůži měla již nekrózy – odumřelou tkáň.

LN Říká se, že sluníčko u moře opaluje „jinak“. Je na tom něco pravdy?Říká se, že barva kůže od moře je jedinečná.

Je to tím, že v odpoledních hodinách je v nižší nadmořské výšce u hladiny moře významně odfiltrována složka UVB, zodpovědná za spálení, a převládne intenzivní UVA záření, které způsobuje zhnědnutí.

K tomu ale přispívá i blahodárný efekt mořské vody, která má prospěšné protizánětlivé vlastnosti a dokáže kůži změkčit a lépe na opálení připravit.

LN A které sluníčko je nejnebezpečnější?Ve vysokých horách se člověk bez ochrany spálí prakticky vždy, stejně je tomu přes poledne u moře. Zrádné je slunce zejména, když si jeho vliv neuvědomujeme – při cyklistice, tenisu, golfu, vodních sportech, zahrádkaření.

Popáleniny od slunce - Vše o zdraví

Foto autor| FOTO SHUTTERSTOCK Foto popis| Opalovací substanci si muž na snímku bere sice správně, ale už poněkud pozdě

Spálení od sluníčka

Vždycky když se mluví o spálení, vzpomenu si na svého tátu. Nikdy se nemazal a jen se usmíval, když na nás děti maminka vypatlávala jeden krém za druhým. Ten krém byl trochu namodralý a moc krásně voněl.

Měl velice nízký UV faktor, ale tehdy ještě nebyla ozónová díra a my jsme se nejjižněji dostali do Bulharska, tak to vlastně ani nevadilo. Navíc nás maminka v poledne zahnala k obědu do chatky nebo stanu a celé léto jsme strávili s šátkem nebo kšiltovkou na hlavě.

Zato táta se pravidelně spálil. Byl červený jako rak, skučel a nebyla s ním zrovna zábava.

Téměř všechno se od té doby změnilo. Ozónová vrstva je vážně narušená, jezdíme si po světě, kam se nám zachce, včetně tropů. Všude kolem sebe vidíme i slyšíme různé informace o negativním vlivu slunečního záření.

Všichni víme, jak se chránit, a máme dostupné nepřeberné množství všech možných (i nemožných) přípravků s UV filtry. Přesto to řada z nás ignoruje a každý rok se pravidelně spálí, přesně jako to dělal můj otec.

ČTĚTE TAKÉ: S námi se nespálíte

Spáleniny (ať jsou způsobené jakkoliv) můžeme rozdělit do třech hlavních skupin. Popáleniny I. stupně – kůže je zarudlá, ale bez viditelného poškození. Popáleniny II.

stupně – na kůži se objevují puchýře, pokožka pod nimi je červená, ale škára (dermální vrstva) je neporušená. Někdy, při mírném narušení škáry, mluvíme o typu II. b, který už se hojí déle a je u něj vyšší riziko vzniku jizev. Popáleniny III.

stupně – tento typ spálenin bývá zpravidla způsoben hořením, elektrickým proudem apod.

Nebezpečí spojené s popáleninami je vyšší u dětí, starých lidí a u popálenin postihujících velkou část těla. Obecně se dá říci, že u dospělých je popálenina postihující méně než 20 % povrchu těla považovaná za lehčí.

U dětí do tří let je za těžkou popáleninu považovaná již ta postihující 5 až 10 % povrchu těla a za život ohrožující popálenina na více než 20 % povrchu těla.

U dětí do jednoho roku a lidí nad 80 let je za život ohrožující považované popálení více než 10 % povrchu těla.

Za děti zodpovídáme my – dospělí. Dbejme tedy na důslednou péči o jejich pokožku, abychom spálení zabránili.

Popáleniny už od II. stupně mohou vyvolat tzv. popáleninový šok. Jeho rozvoj je rychlý, nastupuje do několika minut, ale může trvat hodiny. Tekutina z krevního řečiště se přesune na postižená místa, což je příčinou vážných, dle stupně poškození i život ohrožujících stavů.

Většina spálenin se zhojí, ale neexistuje nic, co by pomohlo napravit poškození DNA v kožních buňkách a snížit riziko vzniku rakoviny kůže. Proto neberte péči o pokožku při opalování na lehkou váhu.

Jakmile zaregistrujete zrůžovění pokožky, lehké pálení, svědění nebo mravenčení, ihned odejděte do stínu nebo lépe do uzavřené budovy. V tuto chvíli už nepomůže namazat se opalovacím krémem a dále zůstat na slunci. Kůže už je totiž spálená a spálenina se bude vyvíjet několik následujících hodin, které pro vás nebudou příjemné. Čím déle pak na slunci setrváte, tím horší následky ponesete.

2. Zchlaďte se

Osprchujte se studenou (děti ne) nebo vlažnou vodou. Led či ledová voda se dnes už tolik nedoporučují kvůli riziku podchlazení. Zůstaňte ve stínu, v klidu a v dobře větraném prostoru.

3. Doplňte tekutiny

Pijte! Doplnit tekutiny je základ, zejména pokud máte zvýšenou teplotu nebo pokud hrozí rozvoj popáleninového šoku. Pokud se jedná o spáleniny I. stupně, dodejte vodu i kůži. Použijte pěny, gely či jemná mléka, abyste pokožku zbytečně „netrápili“ intenzivním vtíráním krému či masti. Ideální jsou přípravky s obsahem hojivých látek jako např. panthenolu, aloe vera či alantoinu. Při popáleninách II. stupně a horších na kůži nedávejte nic jiného než studenou nebo vlažnou vodu.

4. Začněte s léčbou

Jestliže budete mít teplotu, vezměte si léky na její snížení a dostatečně je zapijte. Nečekejte, až se váš stav zhorší.

5. Vyhledejte lékařskou pomoc

Při popáleninách II. stupně a horších na nic nečekejte. Popálené jen zchlaďte vodou a spálená místa můžete zakrýt např. přežehlenou čistou plenou nebo utěrkou a co nejrychleji vyhledejte lékařskou pomoc. Na kůži nic dalšího (masti, pěny apod.) neaplikujte. Lékaře vyhledejte také v případě rozvoje popáleninového šoku (otoky v místě popálenin), dehydratace (malátnost, horečka, zástava močení) nebo v případě popálenin u malých dětí.

Mgr. Leona Štěpková, Alphega lékárnice Hostomice nad Bílinou

Babské rady jak se rychle a účinně zbavit spálenin od sluníčka

  • Kdo to zažil, ví jak moc kůže spálená od sluníčka bolí. Rychlá a účinná pomoc je ale jednoduchá a určitě ji máte i vy doma v kuchyni. Čím ošetřit popálenou kůži?

    Syrový vaječný bílek je výborný na spáleniny v kuchyni, kůži zchladí a zklidní. Je proto skvělý i na kůži spálenou od sluníčka. Namažte na postižené místo a nechte působit několik minut, pat setřete vlažnou vodou.

    Aloe vera je rostlina, jejíž výtažek je v kosmetickém, ale i farmaceutickém průmyslu dobře známý. Pokožku zchladí a zklidní. Je užitečné mít doma tuto nenáročnou rostlinu, odříznout list a menší postižená místa namazat šťávou. Na větší spálené plochy se vyplatí koupit si gel z této květiny nebo přímo krém po opalování s výtažkem z aloe vera.

    Bylinkové obklady na spálenou kůži

    Jednou z možností, jak zmírnit bolest popálené kůže, jsou obklady z bylinek. Na zchlazení skvěle funguje máta, protizánětlivě i na uklidnění kůže použijte obklad z heřmánku. Látky v zeleném čaji, jako jsou třísloviny a teobromin, pomáhají proti bolesti. Z uvedených bylin udělejte výluh, nechte vychladit a přikládejte jako obklady.

    Na spálenou kůži pomáhá i jogurt

    Mléčné výrobky mají na kůži uklidňující a hojivé účinky. Ne nadarmo se používají i jako pleťové masky. Probiotický jogurt obsahuje živé probiotické kultury a enzymy a pomáhá léčit pokožku.

    Vychlazený jogurt nebo tvaroh zlehka namažte na popálenou kůži a nechte působit, dokud nezteplá (5 až 10 minut), potom smyjte vlažnou vodou.

    Pokud máte jen mléko, namočte do něj hadřík, vyždímejte a přikládejte na postižené místo.

    Víte, jak vybírat jogurt nejen na spáleniny? Podívejte se naše video.

    Odborná garantka iniciativy Vím, co jím Karolína Hlavatá poradí, jaký ovocný jogurt si vybrat a jaký rozhodně nekupovat • VIDEO Adam Balažovič / BPŽ

  • Voda je skvělá, ale zvenku vám na popáleniny moc nepomůže. Užívejte ji hlavně zevnitř. Tělo potřebuje více tekutin na chlazení organismu. Navíc váš organismus bojuje vlastně se zraněním, takže každá pomoc navíc se mu hodí.

    Pijte minerálky s obsahem draslíku a sodíku, protože tyhle látky ztrácí vaše tělo v horku nejrychleji.

    Není nutné pít je s ledem, protože tělo pak spotřebovává energii na to, aby je zase uvedlo na normální teplotu, a vlastně se zahřívá.

    Zapomeňte na slunce

    Určitě vás to už napadlo, ale jen pro pořádek – pokud jste spálení, nechoďte na slunce. Alespoň dva dny.

    Spálená místa zakrývejte lehkou prodyšnou látkou, když už musíte ven, držte se ve stínu a v chladu, mažte se ochranným krémem s vysokým faktorem a hodně pijte.

    Pokud se vám vytvořily na pokožce puchýře, tak je nepropichujte, tekutina v nich léčí, navíc je velké riziko zanesení infekce. Trpíte-li zimnicí a máte horečku, vyhledejte lékaře.

  • Rady, jak účinně a rychle zmírnit spálení od slunce

    Někdy stačí ke spálení jen pár minut na přímém slunci, jindy si kůži spálíte až po celodenním opalování na pláži. Míra spálení totiž záleží i na intenzitě slunečního záření či na kožním fototypu.

    Je velmi důležité nepodceňovat ochranu před slunečními paprsky. Každé spálení totiž znamená zvýšení pravděpodobnosti vzniku rakoviny kůže v budoucnu. Kromě toho nadměrné opalování a opakované spálení pokožky značně urychluje její stárnutí. A jak poznáte, že jste to s pobytem na slunci přehnali?

    „Příznaky spálení sluncem jsou svědění, při těžkém popálení i napětí kůže a bolest, také bolest hlavy, zimnice, pocit zvýšené teploty a slabosti. Přitom může mít pacient horečku a zrychlený tep.

    Na kůži se začíná objevovat zarudnutí asi za 6 hodin a dosahuje maxima za 24 hodin.

    Při velké intenzitě záření se mohou objevit i otok kůže, puchýřky a velké puchýře,“ vyjmenoval dermatolog Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7.

    Statistiky ukazují, že pět nebo více spálenin pokožky ve věku od 15 do 20 let může zvýšit riziko melanomu – nejvíce smrtelného typu rakoviny kůže – o 80 procent, varuje dermatoložka Shari Lipnerová z Weill Cornell Medicine a členka American Academy of Dermatology. Ta doporučuje každodenní používání ochranného opalovacího krému, kterým můžete snížit riziko melanomu na polovinu.

    Podle doktorky Lipnerové je také velmi důležitá správná péče o spáleniny, která může hrát velkou roli v tom, jak rychle se uzdravíte. Doktorka Lipnerová odhaduje, že spálení kůže může trvat něco mezi třemi dny a týdnem, než zmizí, v závislosti na závažnosti. Přečtěte si, jak nejlépe postupovat, abyste následky nadměrného slunění zmírnili.

    Schovejte se před slunečními paprsky

    Při prvních příznacích spálení je zásadou číslo jedna držet se ve stínu. Příznaky spálení často vymizí během několika hodin po pobytu na slunci.

    Pokud i přes očividné zarudnutí pokožky zůstanete na slunci déle, můžete spálenou oblast ještě více poškodit, nebo ji rozšířit, varuje dermatoložka Lipnerová.

    Ta podotýká, že písek, slaná voda a chlor mohou ještě zhoršovat stav pokožky, která tak bude bolestivější a náchylnější k infekci. Hrozí dokonce mokvavé a bolestivé puchýře.

    Nejlepší je bezprostředně po spálení si dopřát klid v domácím prostředí. Pokud se však z nějakého důvodu nemůžete odlepit od pláže, pak určitě aplikujte opalovací krém s minimálním SPF 30 na postižené místo a také na celý zbytek těla.

    Rozhodně se držte ve stínu a zakryjte spálenou oblast oblečením. Jakákoli tkanina, skrze kterou neprosvítá světlo, když ji podržíte proti slunci, by podle Lipnerové měla mít natolik pevnou vazbu, aby vás ochránila.

    Ochranu před sluncem je také vhodné posílit nošením klobouku se širokou krempou.

    Dejte si studenou sprchu

    Vzhledem k tomu, že mnoho spálenin od slunečních paprsků se nevyznačuje jen zarudnutím, ale také otoky, může studená sprcha nebo koupel uklidnit pokožku a poskytnout úlevu od bolesti. Na spálenou kůži se však nehodí lázeň provoněná vonnými oleji a koupelovými pěnami.

    Pokud už si chcete dopřát poležení ve vaně, můžete zvolit koupelové přípravky s obsahem ovesných vloček nebo sóji, které mají na pokožku uklidňující efekt. Voda by samozřejmě neměla být příliš teplá, ani když vás po spálení postihne zimnice a chcete se prohřát. Horká chlorovaná voda může totiž vaši kůži ještě více vysušit.

    Jelikož nemůžete strávit další tři až pět dní po spálení v chladné sprše nebo vaně, můžete chladivý efekt vody nahradit studenými obklady, které je potřeba vyměňovat každých 15 až 20 minut. Rychlou úlevu poskytne i led, který zabalíte do ručníku.

    Namažte si pokožku

    Existuje spousta babských rad, které mohou dobře posloužit v případě spálení sluncem.

    Doktorka Lipnerová se domnívá, že nejlepší je přípravek s aloe vera, který má protizánětlivé účinky a navíc má ochlazují efekt na pleť.

    Přípravky po opalování a pleťové krémy s obsahem sóji, ovesných vloček a ceramidů podle Lipnerové také ochrání a zklidní pokožku. Nevhodné jsou naopak parfémované krémy a pleťová mléka, které mohou dráždit kůži.

    Dermatolog Miloš Kravciv radí mírné spálení léčit chlazením kůže, potíráním prostředků po opalování s obsahem panthenolu, vitaminu E nebo výtažku aloe vera.

    „Lékař může eventuálně předepsat i slabě účinné kortikosteroidy, které mají protizánětlivý účinek. Celkově je možné reakci zklidnit podanými protizánětlivými léky (kyselina acetylosalicylová, indometacin).

    Pokud se objeví doprovodné příznaky jako teplota, bolest hlavy, nevolnosti a závratě, vyhledejte lékaře a zaměřte se na dostatečnou hydrataci. Proti teplotě a bolesti můžete použít léčivo na bázi paracetamolu. Velký pozor si dávejte v momentě, kdy naskákají puchýře.

    Nesnažte se je propichovat, jinak si říkáte o dost nepříjemnou infekci. Navíc čirá tekutina uvnitř ránu ochlazuje a dezinfikuje.

    Při těžkém spálení kůže se doporučuje klid na lůžku, případně může být pacient i hospitalizován a léčen s pomocí infúzí,“ vysvětlil doktor Kravciv a dodal, že při mírných spáleninách lze kůži chladit pomocí jogurtu nebo zakysané smetany. Syrovátka v nich obsažená působí protizánětlivě. U jakýchkoli těžších forem spálenin je samoléčba vysokým rizikem, upozornil lékař.

    Pozměňte svou rutinu v péči o pleť

    Poškození sluncem může zvýšit citlivost pokožky na ingredience v kosmetice, kterou obvykle používáte bez problémů. Ta pak může reagovat podrážděním, které se projeví jako svědění, vyrážka nebo dokonce puchýře.

    Po spálení pokožky se snažte používat jen minimum kosmetiky, volte raději pouze jemné čisticí prostředky a hydratační krémy pro citlivou pleť. Rovněž není vhodné dopřávat si po spálení pleťové masky, přípravky na pleť, které bojují s akné, protistárnoucí kosmetiku, pleťové vody, tonika a peelingy.

    Pozor si dejte také na produkty, které obsahují lidokain nebo benzokain, které mohou způsobit zanícení spálené pokožky. Pokud si spálíte obličej, odolejte nutkání zakrýt si rudou tvář make-upem, který může pleť ještě více podráždit, radí doktorka Lipnerová.

    Hodně pijte

    Dostatečný přísun tekutin je v horkých dnech pro zdraví velice důležitý, navýšit přísun vody byste měli také po spálení pokožky.

    I když neexistuje dostatek údajů o tom, kolik vody je nutné vypít při spálení kůže sluncem, doktorka Lipnerová doporučuje pít častěji a ve větším množství než obvykle. Zároveň radí důsledně se po spálení vyhýbat konzumaci alkoholických nápojů, které mají dehydratační účinky a mohou tělo a pokožku ještě více vysušit.

    Noste vzdušné oblečení

    Přiléhavý oděv a těsná ramínka od podprsenky mohou vyvolat bolestivé puchýře na pokožce, která byla poškozena sluncem. Pokud nechcete své kůži ještě přitížit, volte po spálení volné oblečení, které se nelepí na kůži a nikde netlačí.

    Jestliže máte spálená ramena, není vhodné zatěžovat je ramínky od podprsenky, která se mohou bolestivě zarývat do spálené kůže a znesnadnit tak hojení.

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector