Pigmentové skvrny – Vše o zdraví

Nejednotné zbarvení kůže neboli hyperpigmentace postihuje pokožku obličeje, rukou, dekoltu anebo nohou. Zjistěte, jak vznikají pigmentové skvrny, jaké jsou možnosti jejich odstranění a jak předcházet tvorbě nežádoucích tmavých skvrn na kůži.

Pigmentové skvrny vznikají nejčastěji následkem slunečního záření, kterému byly postižené oblasti vystavené.

Pigmentové skvrny na obličeji, rukou a nohou

Tmavě zabarvené skvrny na obličeji a dalších částech těla má na svědomí melanin, pigment, který dodává naší kůži její přirozenou barvu. Nadměrná tvorba melaninu může způsobit jeho nerovnoměrný výskyt, známý jako pigmentové skvrny, nebo také stařecké skvrny. Nejvíce se objevují kolem 40. roku života, ale mohou se vyskytnout už mnohem dříve, ne nutně jen následkem stárnutí pleti.

Pigmentové skvrny – příčiny

 • UV záření
 • hormonální změny (těhotenství, hormonální antikoncepce)
 • genetické faktory
 • věk
 • poranění a záněty kůže

Pigmentové skvrny po opalování

Zatímco ženy v tropických oblastech používají ochranné krémy denně už od mládí, množství českých žen doporučení dermatologů nedodržují. Nechráněné vystavování se slunečnímu záření je přitom jednou z nejčastějších příčin pigmentových skvrn!

Proto je třeba používat každý den ochranné krémy s UV faktorem a ve slunečných dnech jejich aplikaci opakovat každé dvě hodiny.

I na jaře, na podzim a v zimě, kdy sluneční paprsky nemusí být tolik intenzivní, je třeba se chránit krémem s ochranným faktorem.

A o krásu se bát nemusíte: ideální krém pro vás si můžete vybrat podle svého typu pleti, takže nehrozí mastná nebo vysušená pleť.

Kromě denních krémů obsahuje UV faktor také množství make-upů, bází a pudrů, které vás ochrání před paprsky a navíc budete vypadat skvěle!

Pigmentové skvrny na obličeji – odstranění

Pigmentové skvrny na kůži obličeje často přispívají k nespokojenosti s pletí, především u žen. Jsou totiž často spojovány se stárnutím a ubírají pleti na jednotnosti.

Jak lze pigmentové skvrny na obličeji odstranit? Účinných možností léčby nadměrné tvorby melaninu (hyperpigmentace) je několik.

Pigmentové skvrny odstranění – Diamantový peeling

Procedura, která je u nás známá jako microdermabraze, je neinvazivní a nechemická procedura, která působí jako jakýsi vyhlazovač pleti: odstraní odumřelé buňky a dokáže si poradit i s pigmentovými skvrnami a jizvičkami po akné.

Pro viditelný účinek je třeba peeling v kosmetickém salonu opakovat alespoň 5x. Diamantový peeling působí také na pigmentové skvrny po akné a odstraňuje přebytečnou mastnotu pokožky.

Pigmentové skvrny odstranění – Chemický peeling

Při tomto ošetření pleti se na zvolená místa pokožky aplikuje kyselý roztok, který odstraní povrchové vrstvy pokožky. Je invazivnější než diamantový peeling, protože při něm vznikají puchýřky jako při spálení pleti. Ty se postupně odloupnou a nová kůže pod nimi je světle zabarvená, bez skvrn.

Pigmentové skvrny odstranění – laser a IPL

Kosmetické ošetření laserem je další vyhledávanou a účinnou metodou odstranění pigmentových skvrn. Postižená oblast se ochromí vysoce energetickým světlem, který působí podle estetické závažnosti hyperpigmentace buď pouze v povrchové vrstvě pokožky (epidermis) anebo ho profesionál v kosmetickém salonu nechá proniknout do hlubších vrstev kůže.

Jak na pigmentové skvrny – zmírnění a prevence

Existují také kosmetické a lékárenské přípravky, které zmírňují viditelnost a zamezují další tvorbě pigmentových skvrn.

Výrobky určené pro léčbu hyperpigmentace (ať už se jedná o stařecké pigmentové skvrny či nejednotné zabarvení pleti, vyskytující se často v těhotenství a následkem hormonálních změn), využívají jednu či více aktivních složek k zesvětlení tmavých pigmentových skvrn anebo zpomalují tvorbu melaninu (pigmentu).

Kyselina glykolová

 • používá se při chemickém peelingu či jako součást bělících krémů určených k lokální aplikaci

Vitamin C

 • deriváty vitaminu C se používají společně s dalšími látkami v krémech, které mírní nerovnoměrné zabarvení pokožky či v omlazujících sérech

Retinoidy (deriváty vitaminu A)

 • stejně jako deriváty vitaminu C se vyskytují v kosmetických produktech určených pro zmírnění hyperpigmentace, obnovení buněk, i při léčbě akné
 • nežádoucí účinky: zvýšení citlivosti na sluneční záření, což může tmavé skvrny ještě zhoršit
 • retinoidy nesmí být aplikovány v období těhotenství a kojení

Butyl resorcinol

 • složka přidávaná do kosmetických přípravků, dokáže při pravidelném používání snížit tvorbu melaninu a zmírňuje tak nežádoucí zabarvení pokožky
 • podle dermatologických testů nezpůsobuje žádné, anebo jen mírné podráždění pokožky

Ochranné krémy – prevence pigmentových skvrn

 • krémy s ochranným faktorem proti slunečnímu záření je třeba používat denně, protože dokáží zamezit další tvorbě pigmentových skvrn

Ačkoliv ve většině případů nejednotného zabarvení pleti se jedná o estetický problém, mohou se objevit zdravotní kombinace spojené s kožním pigmentem. Pokud pozorujete změnu barvy, tvaru či velikosti pigmentových skvrn, anebo postižená pokožka svědí či krvácí, navštivte dermatologa pro vyloučení nádorového onemocnění kůže či diagnostiku zánětu, který je třeba léčit.

Stařecké skvrny na rukou a nohou

Pro odstranění či zmírnění hyperpigmentace dalších slunečnímu záření vysoce exponovaných částí těla lze použít stejné metody, jako v případě pigmentových skvrn v obličeji.

Jak na pigmentové skvrny – babské rady

 • Naše babičky na stařecké skvrny používaly vitamin C, přesněji citron, který nanášely na pokožku a nechávaly působit.
 • Čtěte také: Jak vybrat nejlepší opalovací krém? 11 tipů pro bezpečné opalování
 • Přírodní kosmetické značky také nabízejí výrobky, které kombinují složky, působící jako inhibitory tyrozinázy (enzymu, který vytváří pigment melanin) s citronem a zklidňujícími látkami.

Je ale třeba si přiznat, že nejúčinnější metodou pro předcházení tvorby pigmentových (stařeckých) skvrn je nevystavovat pokožku slunečnímu záření, tedy nechodit vůbec na slunce. Tento zákaz můžete obejít každodenním důsledným používám ochranných krémů s SPF, a to na všech místech, která jsou během dne nezakrytá (obličej, ruce, dekolt, nohy).

 • Pigmentové skvrny - Vše o zdraví
 • Pigmentové skvrny - Vše o zdraví
 • Pigmentové skvrny - Vše o zdraví
 • Pigmentové skvrny - Vše o zdraví
 • Pigmentové skvrny - Vše o zdraví
 • Pigmentové skvrny - Vše o zdraví
 • Pigmentové skvrny - Vše o zdraví
 • Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Máte na kůži tmavé skvrny? Toto jsou způsoby, jak je vybělit doma a bez chemie

Zdroj: LADO / Shutterstock.com

21. 02. 2021 | Doba čtení 2 minuty

Nerovnoměrná pigmentace pokožky, označovaná také jako hyperpigmentace, je běžným kožním problémem.

Tmavé skvrny, nazývané také stařecké skvrny nebo sluneční skvrny, nebo tmavé plochy pokožky se často objevují na obličeji, rukou a jiných částech těla pravidelně vystavovaných slunci.

Ne vždy musíme na jejich zesvětlení používat drahou kosmetiku. Mnohé přípravky máme běžně doma.

Obvykle jsou tyto skvrny neškodné a pro většinu lidí představují spíše kosmetický problém. Je třeba dodat, že na ztmavnutí kůže mohou mít vliv i některé léky. Pokud máme takové podezření, je dobré situaci konzultovat s lékařem. Skvrny se častěji objevují s přibývajícím věkem. Vhodnou ochranou před slunečním zářením můžeme jejich vzniku předcházet.

Tmavé skvrny, známé jako stařecké skvrny nebo sluneční skvrny. Zdroj: Madcat_Madlove / Shutterstock.com

V prodeji je celá řada přípravků, které napomáhají s odstraňováním pigmentových skvrn. Zároveň však existuje řada možností, jak zesvětlit pigmentové skvrny domácími prostředky. Představíme vám tři, které jsou velmi snadno dostupné: Ačkoli jsou to všechno přírodní látky, je třeba s nimi zacházet opatrně. Každý organismus je jedinečný a co pomáhá jednomu, může jinému způsobit komplikace.

jablečný ocet -ocet obsahuje kyselinu octovou, která pomáhá zesvětlit pigmentaci. Použití je velmi snadné:

 • Smíchejte v nádobě 1 díl jablečného octa a 1 díl vody
 • Směs naneste na tmavé skvrny a nechte působit 2-3 minuty.
 • Pokožku opláchněte vlažnou vodou.
 • Postup opakujte 2x denně, abyste dosáhli požadovaných výsledků.

Aloe vera obsahuje přírodní depigmentační sloučeninu aloin, která podle studie z roku 2012 zesvětlila pokožku a účinně funguje jako netoxická léčba hyperpigmentace. Použít můžeme buď vlastnoručně připravený nebo zakoupený gel z aloe vera. Postupujeme takto:

 • Čistý gel z aloe vera naneseme před spaním na pigmentovaná místa.
 • Ráno opláchneme pokožku teplou vodou.
 • Opakujeme každý den, dokud se barva vaší pokožky nezlepší.

červená cibule – extrakt z červené cibule (Allium cepa) je obsažený v některých komerčně dostupných krémech na zesvětlení pokožky a jizev. Výzkum zjistil, že vysušená slupka červené cibule může účinně zesvětlit pokožku.

Zdroj: cs.wikipedia.org, www.healthline.com, www.wikihow.cz

Pigmentové skvrny (fleky): co pomáhá a jak se jich zbavit? (Ověřeno)

Hnědé pigmentové skvrny jsou strašákem, který vůbec nemusí souviset s vyšším věkem. Nevzhledné tmavé skvrny na pokožce těla, zejména na obličeji, trápí běžně i mladou generaci. Jestli postihnou právě vás, závisí na několika faktorech. Dobrou zprávou je, že mnohé z nich dokážete ovlivnit.

Jak a proč vlastně vzniká taková nepříjemná hyperpigmentace? Jak se jí vyhnout, na co si dát pozor, jak preventivně vůbec zabránit vzniku skvrn? Případně, pokud již byla škoda napáchaná, jak se pigmentových skvrn zbavit? Všechno se dozvíte v následujícím textu. Nezastupitelnou roli v tomto boji hraje opět kolagen.

Jak vypadají pigmentové skvrny a jak vznikají

Pigmentové skvrny jsou maličké hnědé oblasti, které kontrastují se zbytkem bledší pokožky. Vznikají tak, že v pokožce se tvoří nadměrné množství melaninu, pigmentu, který zbarvuje pokožku dohněda. Proto se často spojují s pojmem hyperpigmentace.

Zajímavé:  Nervová soustava - Vše o zdraví

Ve většině případů jsou tmavé pigmentové skvrny neškodné. Jde spíše o estetický problém, kterého se většinou chceme rychle zbavit. Pigmentové skvrny se objevují většinou na obličeji, na rukou, dekoltu a jiných částech těla, které bývají nejčastěji vystavovány slunečnímu záření.ň

Pigmentové skvrny rozeznáme od jiných typů skvrn podle toho, že jejich výskyt je dlouhodobý, tedy bez našeho zásahu samy obvykle nezmizí. Například, na rozdíl od pih na nose a tvářích, které jsou sezónní záležitostí a spojují se nám s létem a pohodou, pigmentové skvrny s příchodem podzimu neodezní a pokožka zůstává až flekatá, co mnohé frustruje.

Typy pigmentových skvrn

Pigmentové skvrny dělíme podle příčin, kvůli kterým vznikají. Při jejich výskytu může hrát roli i dědičnost. Nejčastějšími typy pigmentových skvrn jsou:

 • skvrny od sluníčka následkem účinků UV záření,
 • melasma, která se spojuje s hormonálními změnami v těle,
 • pozánětlivé pigmentové skvrny,
 • pigmentové skvrny po užívání určitých léků,
 • stařecké skvrny, které se objevují ve vyšším věku,
 • skvrny jako reakce určitých kosmetických přípravků (například parfémů),
 • skvrny jako následek některých vážných onemocnění (Addisonova choroba, hemochromatóza).

U všech typů je výsledek stejný. Objeví se nehezké hnědavé flíčky, skvrny, které nejdou z pleti jen tak snadno odstranit. Proto na ně musíme vytáhnout zbraně silného kalibru. Například kolagen.

Ušetřete při nákupu Inca Collagenu

Nakupte nyní o 140 korun výhodněji přes e-shop. Získáte dopravu zdarma a také dárek – balení vitamínu C
pro lepší vstřebávání.

Zadejte v e-shopu kód: C01000666 a objednejte.

Kde se tvoří pigmentové skvrny

Z výše napsaného je zřejmé, že největší odpovědnost za vznik hnědých pigmentových skvrn nese sluneční záření. Proto se nejčastěji  mohou tvořit:

 • pigmentové skvrny na obličeji – právě tvář vystavujeme slunci nejvíce a nejčastěji se přitom skvrny tvoří na nejjemnější kůži obličeje, například pod očima, na tvářích, ale také na čele, případně na nose
 • dále se tvoří pigmentové skvrny na dekoltu, který je po tváři druhou nejvíce odhalenou částí těla
 • pigmentové skvrny na rukou a nohou jsou také časté
 • pigmentové skvrny se však mohou objevit i na krku a zádech, zvláště pokud jde o následek zánětlivých procesů v kůži
 • melasma jako důsledek hormonálních změn se může vyskytovat také na břiše

Pigmentové skvrny jako důsledek nezdravého opalování

Sluneční paprsky, konkrétně UVA a UVB záření, mají přímý vliv na tvorbu pigmentových skvrn. Při nedostatečné ochraně pokožky dochází k nadměrné tvorbě melaninu v kůži a výsledkem jsou pak pigmentové skvrny.

Ale nejen to. Pokud před slunečními paprsky pokožku nechráníte vhodnými opalovacími krémy a neužíváte doplňky pro prevenci spálení, velmi riskujete. Kromě nejběžnějších následků – spálení kůže či alergické reakce – hrozí dlouhodobé následky: předčasné stárnutí kůže, různé karcinomy či vznik melanomů. Je proto důležité pochopit, jak se správně opalovat, abyste se těmto rizikům vyhnuli.

Pak budete schopni zabránit i tvorbě pigmentových skvrn. UVA záření totiž proniká přímo do spodní vrstvy kůže, zvané dermis. Zde dochází k ničení fibroblastů, které produkují kolagen.

Nedostatek kolagenu a elastinu v pokožce je hlavním předpokladem pro vznik pigmentových skvrn, protože oba tyto nepostradatelné proteiny se starají o elasticitu, vyrovnaný tón a pěknou strukturu pokožky.

Kolagen je pro pokožku esenciální, protože tvoří až 80% kůže a pracuje jako pojivo buněk.

Problém spočívá v tom, že lidské tělo si kolagen tvoří v dostatečném množství jen do určitého věku a také vnější okolnosti ovlivňují jeho degradaci. Slunce je typickým příkladem.

Náš tip! Víte, co udělá s tělem nedostatek kolagenu? Možná budete sami překvapeni, co všechno tato životodárná bílkovina ovlivňuje. Doporučujeme udělat si test, při kterém si budete všímat několika hlavních příznaků, kdy má tělo nedostatek kolagenu.

Po 25. roce života se zásadním způsobem snižuje tvorba vlastního kolagenu a po čtyřicítce už ho tělo netvoří téměř vůbec. To má vliv na celé tělo, primárně ale na pokožku a pohybové ústrojí. Pleť začíná ochabovat, ztrácí kontury, přibývají vrásky a neopatrné vystavování se slunečním paprskům tento proces ještě urychluje.

Proto je nesmírně důležité preventivně doplňovat kolagen již v mladém věku. Nejlepším způsobem, jak to udělat, je spolehnout se na kvalitní výživový doplněk v podobě prášku, který se rozmíchá ve sklenici vody a vypije. Takovým je prémiový třísložkový Inca Collagen.

Jde o mořský hydrolyzovaný kolagen špičkové kvality. Není ničím aromatizovaný ani obohacený a účinky kolagenu plně pocítíte. Je totiž velmi důležité, aby kolagen, který pravidelně užíváte, byl čistý, zpracovaný šetrnou metodou zastudena – hydrolýzou.

Jen tehdy je totiž kolagen správně připravený na vstřebání do těla – je v takzvané živé podobě (bioaktivní kolagen). Při hydrolýze se molekula kolagenu štěpí na frakce, které mají schopnost dostat se krevním oběhem přesně tam, kam je třeba a kde odvede kolagen svou práci.

V tomto případě přímo v naší kůži.

Inca Collagen obsahuje tři hlavní typy kolagenu – ty nejpodstatnější pro naši pokožku z dermatologického hlediska. “Kolagen typu I je v lidském těle nejrozšířenější.

Je hlavní součástí kůže, kostí a šlach. Kolagen typu III se v kůži nachází v okolí kožních adnex (vlasy, nehty) a cév.

Kolagen typu II se nachází v chrupavce, “ vysvětluje doktorka Jana Molčanová z dermatologické kliniky Medoderm.

Pravidelným každodenním pitím kvalitního kolagenu můžete tento protein doplňovat tam, kde ho tělo nejvíce potřebuje. Kolagen hydratuje pleť zevnitř a pečuje o opětovné spojování buněk. Dá se říci, že pomáhá obnovovat pleť.

Výsledkem je pružnější, zdravější a odolnější pokožka. Zpomaluje stárnutí kůže, je prevencí nejen vůči vráskám, ale i různým poškozením kůže následkem spálení sluncem.

Tím se stává i výborným prostředkem v boji proti pigmentovým skvrnám.

Potvrzují to nejen mnohé výzkumy, ale i slova odborníků. “Protože sluneční záření způsobuje výrazně rychlejší stárnutí pokožky, je užívání kolagenu vhodným způsobem, jak mu zabránit,” míní doktorka Molčanová.

Pigmentové skvrny mohou zaútočit i během těhotenství

V těhotenství dochází v těle ženy k mnoha změnám, ke kterým patří i kolísání hormonů. Právě tehdy můžete pozorovat melazmu, neboli pigmentové skvrny vzniklé následkem hormonálních změn.

Kolagen je výborným prostředkem, na hojení po porodu a týká se to i pigmentových skvrn. Velmi často dostáváme otázky o vhodnosti jeho užívání během těhotenství a kojení.

Kolagen v těhotenství bohužel doporučit nemůžeme kvůli legislativě (výživové doplňky by neměly užívat těhotné a děti), ale po porodu už vám v užívání kolagenu nic nebrání.

Přece jde o čistě přírodní, tělu přirozenou, bílkovinu.

Pokožka, která možná během těhotenství trpěla následkem hormonálních změn, případně nedostatkem různých živin, přísun kolagenu rozhodně ocení. Pleť se stane pevnější, má zdravější strukturu i tón. A s tím souvisí i nižší náchylnost na vznik pigmentových skvrn.

Kolagen však pomůže při zotavení po porodu nejen pokožce, ale celému tělu. Díky němu se lépe hojí rány a jizvy jsou po zhojení méně viditelné. Pomáhá při problému se striemi, hormonálním akné, lámavými nehty a v neposlední řadě zlepšuje kvalitu a růst vlasů.

Blogerka Silvia Škultéty: Kolagen mi pomohl na těhotenské pigmentové skvrny

Známá blogerka Silvia o pigmentových skvrnách vzniklých následkem hormonálních změn cosi ví. Jelikož však dala šanci kolagenu, zařadila se rychle mezi jeho nadšené fanoušky. “Mně doplňování kolagenu citelně zlepšuje nehty, vlasy, hydratuje pokožku, změkčuje staré vrásky a strie. Eliminuje i pigmentové skvrny, které se po porodu zhoršily a je to u nás dědičné.

Pití kolagenu se vždy 2x ročně stane mojí ranní rutinou a výsledky jsou opravdu viditelné. Doporučuji dodávat si ho před létem. V létě naše pokožka prostě vyžaduje dvojnásobnou péči. Nejenže je vystavována přímému slunci, ale i očím našeho okolí. Dostatek kolagenu v pokožce pomůže odolat podráždění, stárnutí, spálení kůže nebo tak velmi nežádoucím pigmentovým skvrnám.

Ušetřete při nákupu Inca Collagenu

Nakupte nyní o 140 korun výhodněji přes e-shop. Získáte dopravu zdarma a také dárek – balení vitamínu C
pro lepší vstřebávání.

Zadejte v e-shopu kód: C01000666 a objednejte.

Pigmentové skvrny jako následek zánětů a poškození kůže

Často se pigmentové skvrny vyskytují na místech, kde došlo k poškození kůže nebo jako následek zánětu. Typickým příkladem je boj s akné, po kterém zůstávají pigmentové skvrny. Mohou se vyskytnout na místech, které byly postiženy zraněním a zůstaly po něm jizvy, například i po popáleninách prvního stupně.

Ve vyšším věku vznikají stařecké skvrny

Stařecké skvrny jsou naprosto stejné pigmentové skvrny jako kterékoliv jiné. Tento výraz se vžil v souvislosti s tím, že jsou typické pro starší lidi. Věk je skutečně rizikovým faktorem pro vznik pigmentových skvrn.

Zajímavé:  Příznaky Těhotenství Tvrdé Břicho?

Kolagen je však synonymem mládí. Proto se jeho užíváním zbavíte spousty problémů. “Kolagen můžeme doplňovat do organismu stravou nebo ve formě výživových doplňků. Zejména po 40. roku věku je vhodné užívání výživových doplňků s obsahem kolagenových peptidů, “doporučuje doktorka Molčanová z Medodermu.

A teď optimističtěji – následují rady a reálné řešení. Co tedy s těmi nešťastnými pigmentovými skvrnami? Nemusíte zoufat, máme účinné tipy, jak se jich zbavit a to nadobro! V následujících řádcích vám nabídneme řešení, která se týkají jednak předcházení, ale i odstraňování již existujících pigmentových skvrn.

Jak se zbavit pigmentových skvrn

Na boj s pigmentovými skvrnami můžete využít účinné látky v kosmetice, vnitřní výživu kůže, ale i dermatologické zákroky. Zkusit můžete:

 • kolagenovou kúru
 • zesvětlující krémy
 • chemický peeling
 • laserovou léčbu
 • mikrodermabrazi
 • microneedling

Dejte kůži kolagen

Tak jako při všem, co se týká pleti, kolagen užívaný vnitřně v nápoji si najde cestu i k pigmentovým skvrnám. Navíc pokožku hydratuje, což je výborným základem pro další kroky při zesvětlení pleti.

Dopřejte si kolagenovou kúru. Užívejte kolagen tři měsíce nepřetržitě po 3000 miligramů denně, což je podle vědeckých poznatků přesně vyvážená dávka. Inca Collagen  doporučenou denní dávku balí do nezaměnitelných zlatých sáčků pro snadné každodenní dávkování.

Ideálním obdobím na kolagenovou kúru je právě období před létem a během léta. Věděli jste, že kolagen pomáhá udržet opálení? Souvisí to s regeneračními procesy v pokožce, která je dobře vyživená a není suchá, čímž opálení přetrvává.

Prodlužte si léto a také na podzim se budete moci pyšnit krásně opálenou a sjednocenou zdravou pokožkou.

V případě, že pozorujete skutečně velké poškození pokožky (a to speciálně platí v případě, že jste se nepěkně spálili), denní dávku kolagenu lze krátkodobě zvýšit až na 10000 miligramů denně.

Kosmetika na zesvětlení pigmentových skvrn – opravdu funguje?

Účinných látek, které zabírají je hned několik. Vitamín C, retinoidy (deriváty vitaminu A), ale i pravidelná exfoliace pomocí AHA a BHA kyselin, které šetrně odstraňují odumřelé buňky v nejsvrchnějších vrstvách pokožky, tím postupně odstraňují i ​​pigmentové skvrny. Tyto složky ale musí být ve správné koncentraci, aby správně fungovaly.

Hledání správného krému na pigmentové skvrny je jako hledání jehly v kupce sena. Kosmetických produktů je obrovské množství a je důležité nenaletět reklamním sloganům. Protože krém, ve kterém je mizivé množství účinné látky vám sotva pomůže zbavit se pigmentových skvrn.

Naproti tomu stoprocentní hydrolyzovaný Inca Collagen je díky způsobu výroby spolehlivou výživou pro kůži celého těla, čímž dokáže pomoci i prevenci a zjemnění pigmentových skvrn.

Navíc účinkuje přímo zevnitř, protože jde o mikronizovaný kolagen štěpený na malé peptidy schopné jednoduše proniknout přes tenké střevo do krevního oběhu a tím do celého těla. Kolagenová molekula je příliš velká, proto je třeba ji takto štěpit.

I z toho důvodu jsou krémy s obsahem kolagenu neúčinné, protože se v nich nacházejí celé molekuly kolagenu neschopné proniknout přes póry pokožky. Oproti tomu je hydrolyzovaný kolagen, který se užívá pitím, vždy lepší volbou.

Nejlepší řešení na pigmentové skvrny? Prevence!

Pokud ještě pigmentové skvrny nemáte, je to skvělé a rádi bychom vám pogratulovali. Je tu však jedno ALE. Pigmentové skvrny se tvoří celé roky a nemusí být viditelné hned. I když vy je nevidíte, ony se už mohou tvořit, protože kůže si pamatuje všechno. Opakované spálení v mládí, ale i nešetrné zacházení a nezdravý životní styl. To vše se vám ve vyšším věku může nepěkně vymstít.

Pokud se ptáte, kdy s prevencí začít, naše odpověď je jednoznačná: čím dříve, tím lépe. Podtrženo a sečteno –  nejlepší prevencí je výživa pleti zevnitř i zvenčí, hydratace a ochrana před UV zářením.

Pečujte o svoji pleť, dodávejte jí pravidelně bioaktivní kolagen, pijte dostatek vody a snažte se zlepšit životosprávu, protože to, jak žijete, se vždy odrazí na vaší pleti. Užívejte i vitamín C, který je esenciálním antioxidantem pro celé tělo.

Podporuje vlastní tvorbu kolagenu v těle a navíc pomáhá dodanému kolagenu, aby se snadněji do organismu vstřebal. Právě proto Inca Collagen ke každé objednávce kolagenu zasílá zdarma i balení vitamínu C.

Kolagen a vitamin C spolu dokonale ladí nejen pro posílení imunity, ale i při prevenci poškození kůže.

Mimo jiné je kolagen prevencí i proti stařeckým skvrnám díky celkovému zpomalení stárnutí pokožky. Začněte proto s kolagenem co nejdříve, abyste se takovým problémům spojeným se stárnutím úspěšně vyhnuli. Dopřejte tělu mládí déle, než příroda plánovala! Nejenže zpomalíte vznik vrásek, ale zamezíte i mnohým poškozením kůže spojeným se stárnutím, včetně pigmentových skvrn.

Co se týče prevence zvenčí, o svou pleť pečujte pomocí kosmetiky určené pro váš typ pleti tak, abyste se  – pokud je to možné – vyhnuli zánětlivým procesům v kůži.

Pokud máte sklon ke kožním chorobám, jako je akné či různé dermatitidy, věnujte se pleti ještě důsledněji. Neváhejte řešit její stav s dermatologem.

Pamatujte na to, že záněty kůže jsou rizikovým faktorem pro pozdější vznik pigmentových skvrn.

K používání správné kosmetiky patří i ochrana před slunečním zářením. Zdravé opalování spočívá v používání vysokého ochranného faktoru v krému (SPF 50+). Před slunečními paprsky se ale chraňte celoročně, i když se neopalujete.

UVA paprsky vás sice nespálí, ale pronikají hluboko do pleti a jsou zodpovědné za předčasné stárnutí kůže, pigmentové skvrny a mnoho dalších poškození. Proto si zvykněte na každodenní používání pleťového krému na obličej s faktorem alespoň SPF 20.

A to i během zimy.

Při ochraně před sluncem pomůže i mechanická bariéra, jako je klobouk či šátek a sluneční brýle. Pokud užíváte různé druhy léků, zejména antibiotika či antikoncepci, ve styku se sluncem buďte o ještě opatrnější.

Pigmentové skvrny jsou, jak vidíte, propojené s mnoha rizikovými faktory a mohou být důsledkem špatné péče o pleť v minulosti.

Kolagen se ne nadarmo nazývá také elixírem mládí a ve spojení s další péčí a prevencí dokáže velmi účinně zamezit i tomuto nepříjemnému problému.

Tato esenciální bílkovina spojuje buňky a řeší několik problémů současně. Pravidelným užíváním Inca Collagen rozhodně nešlápnete vedle.

Přejeme vám krásnou a zdravou pleť bez pigmentových skvrn!

Pigmentové skvrny. Babské rady i profi řešení

Pigmentové skvrny jsou malé (nebo i větší) flíčky na pokožce, které mají viditelně tmavší odstín než okolní kůže.

Nejčastěji se pigmentové skvrny objevují na obličeji a na rukou, někdy v dekoltu a na krku, zkrátka na místech, která jsou často vystavená slunečnímu záření.

Jsou hladké, nevystupují nad povrch okolní pokožky a mohou mít různé odstíny hnědé barvy od světlé až po velmi tmavou, téměř černou barvu. 

Za vznikem pigmentových skvrn v obličeji i na dalších částech těla stojí zvýšená produkce melaninu. Jedná se o přirozený pigment, jehož tvorbu spouští sluneční záření a který vzniká jako přirozená obrana pokožky před UV zářením.

Melanin pokožce propůjčuje svůdný bronzový odstín, ale když se ho na některých místech začne tvořit nadbytek, vznikají pigmentové skvrny.

Klíčovou roli zde sehrává zmíněné sluneční záření, jemuž je pokožka často vystavená, ale jistý vliv může mít i životní styl, jídelníček a diety, kouření, pohyb ve znečištěném prostředí a další faktory.

Dobrá zpráva je, že pigmentové skvrny na obličeji ani rukou v naprosté většině případů nebývají nebezpečné, jedná se spíš o kosmetický problém, se kterým ale lze efektivně bojovat. Jestli však máte sebemenší podezření, zdá se vám, že pigmentové skvrny mění barvu a tvar, že se zvětšují, nechte si raději pokožku zkontrolovat kožním lékařem.

Melasma: Pigmentové skvrny v těhotenství

Někdy se setkáte i s pojmem melasma nebo také „těhotenská maska“. Jedná se o tmavé skvrny, které vznikají zejména vlivem hormonálních změn, velmi často se objevují v těhotenství. Tvoří se, stejně jako pigmentové skvrny, v oblastech vystavovaných slunci, zejména na čele, tvářích, nose a nad horním rtem. Těhotenské pigmentové skvrny většinou postupně zmizí po porodu.

Odstranění pigmentových skvrn: Jak na pigmentové skvrny?

 • Nejúčinnějším receptem na pigmentové skvrny je prevence. Dodržujte proto běžné zásady pro opalování. 
 • Pořiďte si opalovací krém na obličej a na tělo s vysokým SPF faktorem a používejte ho vždy, když se chystáte ven. 
 • Když se pohybujete na slunci, opakujte aplikaci krému na opalování každé dvě hodiny. 
 • Během poledne se přímému slunci raději úplně vyhněte. 
 • Chraňte svou pleť pod kloboukem, oblečením a velkými slunečními brýlemi.
 • Nezatěžujte pleť opalováním v soláriích.
Zajímavé:  Vitamíny A B C D?

Jaký krém na pigmentové skvrny je nejoblíbenější?

Na trhu existuje nespočet pleťových krémů na pigmentové skvrny, ale také účinné masky a séra, které mají za cíl zesvětlit pigmentové skvrny, sjednotit tón pleti a předcházet dalšímu vzniku tmavých skvrn.

Dodržíte-li instrukce k používání krému na pigmentové skvrny a budete-li tyto přípravky používat opravdu pravidelně, výsledky se dostaví.

Záměrně zde nepíši brzy, boj s tmavými skvrnami je totiž skutečně běh na dlouhou trať a viditelné výsledky se dostaví až po nějaké době poctivé a pravidelné aplikace zesvětlujícího krému.

8 přírodních léků, které odstraní tmavé pigmentové skvrny na obličeji

Dokonalou pleť nemá téměř nikdo, protože existuje celá řada externích a interních faktorů, které v negativním směru ovlivňují její celkový vzhled.

Jedná se hlavně o dlouhé vystavovaní se slunečnímu záření, používání nekvalitní kosmetiky nebo výskyt různých zdravotních problémů.

Mnoho lidí se tak každodenně potýká s obtížemi, jako jsou tmavé pigmentové skvrny, černé tečky na pokožce. Týká se to hlavně obličeje, ale objevit se může i na místech, která jsou často vystavena tlaku nebo mnutí (například kolena a lokty).

 • Dobrou zprávou je, že existují potraviny, které můžete rozetřít na pokožku a jejich účinky ji následně zesvětlí a zlepší její celkový vzhled.
 • Jsou to tak říkajíc přírodní léky, kterými dosáhnete skutečný rozdíl, zesvětlíte pokožku a zdokonalíte její vzhled.
 • 1) Lékořice
 • Lékořice je nejen lahodná jako přísada do jídel, ale také silný léčivý prostředek, kterým výtečně rozjasníte svou pokožku.

Při povrchových aplikacích se doporučuje používat lékořici v prášku. Působí tak, že snižuje tvorbu melaninu v kůži a zesvětluje místa, na kterých jsou přítomny tmavé skvrny.

 1. Můžete ho používat v kombinaci se studeným mlékem, dokud z něj nevytvoříte jemnou pastu.
 2. Tu pak aplikujte přímo na pokožku, alespoň po dobu 7 dní, abyste získali pozorovatelné výsledky.
 3. Jako alternativu můžete použít směs prášku z lékořice, ovesného prášku a vody, díky čemuž se vám začnou odlupovat poškozené části ztmavnuté pokožky.
 4. 2) Santalové dřevo
 5. Prášek ze santalového dřeva je dalším přírodním lékem, který je určen pro lokální použití a má úžasné vlastnosti při zesvětlování pokožky.
 6. Dá se použít i na odstraňování akné.
 7. Přímou aplikací na pokožku můžete zesvětlit tmavé pigmentové skvrny, stejně jako léčit jakékoliv skvrny nebo akné přítomné na kůži.
 8. Pro dosažení nejlepších účinků se doporučuje smíchat prášek ze santalového dřeva s citronovou šťávou a extraktu z růží.
 9. Tuto pastu byste měli aplikovat alespoň týden, abyste dosáhli viditelné změny.
 10. 3) Okurky
 11. Okurky obsahují velké množství vody, díky čemuž působí hydratačně a léčí mnohé kožní onemocnění.
 12. Pokud máte tmavé skvrny na pokožce, aplikujte si na ni okurky.

Můžete smíchat nastrouhanou okurku s gelem z aloe vera a tuto směs naneste na vaši pokožku. Po týdnu byste měli zpozorovat zlepšení jejího zbarvení.

Jako alternativu můžete smíchat nastrouhanou okurku s 1 gramem mouky a citrónovou šťávou. Tuto směs si nechte na pokožce, dokud neuschne.

Doporučená doba aplikace je také jeden týden.

4) Červená čočka

Červenou čočku můžete používat jako součást různých jídel, ale současně je vhodná pro zesvětlení kůže. Je bohatá na bílkoviny.

Tento přírodní prostředek vám také pomůže zbavit se pochmurného vzhledu pleti.

Červenou čočku můžete použít k odstranění mrtvých buněk nahromaděných na povrchu pokožky.

Pro dosažení těch nejlepších účinků doporučujeme namočit červenou čočku na noc. Na druhý den ráno ji rozemelte do pasty a přimíchejte do ní kokosový olej a rajčatovou šťávu.

Pro dosažení nejlepších účinků nechte pastu na pokožce působit 15 minut. Používejte tento přírodní prostředek týden, abyste dosáhli požadovaného výsledku.

článek pokračuje na další stránce…

Pigmentové skvrny

Hyperpigmentace je charakterizována jako porucha tvorby nebo distribuce pigmentu, při které dochází ke ztmavnutí kůže. Velikost zasažené plochy, stejně jako výsledný tvar hyperpigmentovaných skvrn se může výrazně lišit a není určujícím rozlišovacím znakem.

Příčiny hyperpigmentace pokožky:

Poruchy pigmentace jsou tvořeny nejčastěji základními typy fyziologických barviv – melaninem, hemoglobinem (oxyhemoglobin, karboxyhemoglobin) nebo karotenem.

Hyperpigmentace můžou být též projevem jiných patologických jevů – nejčastěji některá metabolických onemocnění, která se můžou projevit poruchami tvorby a ukládání různých látek barevného charakteru (hemosiderin, bilirubin, kyselina homogentisová), tato onemocnění jsou však poměrně vzácná a s tímto typem poruch pigmentace se nesetkáváme často.

Ve většině případů se naštěstí jedná pouze o kosmetický problém. Nejčastěji řešenou poruchou pigmentace jsou melaninové hyperpigmentace.

Kožní pigment melanin je nejdůležitějším faktorem pro výslednou barvu kůže. Tvoří ho specifické buňky – melanocyty – v bazální vrstvě epidermis.

Výchozí látkou pro tvorbu je aminokyselina tyrozin, která řadou metabolických pochodů přeměňována na melanin.

Počet melanocytů je u všech lidí přibližně stejný, liší se však intenzita tvorba melaninu. Podle stupně pigmentace se pak následně určuje fototyp pokožky.

Podle původu lze melaninové hyperpigmentace rozdělit na:

Vrozené hyperpigmentace Vrozené depigmentace se projevují jako pihy. Jsou geneticky podmíněné a vyskytují se zejména u rusovlasých nebo světlovlasých jedinců (tzv. keltský typ). Typicky se vyskytují v centrální části obličeje, na pažích, v horní třetině hrudníku nebo zad.

Získané hyperpigmentace Melaninové hyperpigmentace častěji postihují osoby s vyšším fototypem. Melaninové hyperpigmentace se nejčastěji vyskytují u žen středního věku, jejich výskyt ale stoupá i u mužů (muži je však obvykle nepovažují za závažný kosmetický problém). Hyperpigmentace obvykle nemá jednu vyvolávající příčinu, ale jedná se o komplexní děj.

Nejčastější jsou tzv. chloasma, která jsou vyvolané kombinací UV záření a hormonálních výkyvů (těhotenství, užívání antikoncepce), používání některých kosmetických prostředků nebo užívání některých léků. Změnu pigmentace se vyskytuje až u 10-20% žen v aktivním věku užívajících antikoncepci, proto právě tato skupina žen by měla věnovat velkou pozornost prevenci.

Prevence hyperpigmentace pokožky:

Základním postupem je vyloučení příčiny, která hyperpigmentaci vyvolává. Protože tvorba melatoninu je přirozenou reakcí pokožky na UV záření, pigmentové skvrny se mohou v případě nové sluneční expozice kůže objevit rychle znovu.

Je důležité si uvědomit, že vznik pigmentových skvrn vyvolávají všechny zdroje UV záření (slunce, solárium nebo jiné umělé zdroje). Nejedná se však pouze o záměrné opalování, ale o jakýkoliv pobyt na slunci. Často se např. zapomíná, že přes sklo (doma, v kanceláři, v autě) přechází značná část UV-A záření.

Už několikaminutová expozice může u predisponovaných jedinců způsobit nerovnoměrnou aktivaci melanocytů a vznik hyperpigmentace. Je proto velmi důležité dodržovat zásady správné ochrany pokožky proti UV záření. Fotoprotekce je nejdůležitější zejména u nejvíce exponovaných částí těla, tj. na obličeji a dekoltu.

Léčba hyperpigmentace pokožky:

Bělení pigmentových skvrn

bělení pigmentových skvrn je vždy dlouhodobou záležitostí, která vyžaduje pravidelné ošetřování a stále dodržování pravidel ochrany proti slunečnímu záření.

V roce 1961 se k bělení pigmentových melaninových skvrn začal používat hydrochinon. Hydrochinon blokuje klíčový enzym přeměňující tyrozin na výchozí prekurzor melaninu, dihydroxyfenylalanin (DOPA). Vzhledem k mechanizmu účinku však nedokáže vybělit již vytvořený pigment, ale zamezuje jeho nové tvorbě. Bělící přípravky tohoto typu se proto museli používat dlouhodobě.

Zkušenosti však ukázali, že hydrochinon může blokovat tvorbu pigmentu i v místech vzdálených cílené aplikaci a způsobovat tak nedostatečnou pigmentaci na jiných místech. Krom toho, při dlouhodobé aplikaci hydrochinonu může dojít k paradoxnímu ztmavnutí míst aplikace (tzv. exogenní ochronóza).

V současné době je proto používání hydrochinónu v bělících krémech od roku 2000 v Evropské unii zakázáno.

Další možností je tvz. chemický peeling. Při této metodě dochází k rozrušení nejvrchnější části pokožky, při kterém dochází i k odstranění výše uložených melanocytů. Neodstraňuje však hlouběji uloženou pigmentaci.

Provádí se působením některých kyselin, jako např. kyseliny glykolové, salicylové nebo trichlóroctové. Pouze některé přípravky jsou vhodné na domácí použití, ve většině případů musí ošetření provádět kožní lékař.

Při příliš agresivním postupu hrozí riziko poškození i hlubších vrstev pokožky.

Novinkou jsou tzv. diové kyseliny. Tyto kyseliny (např. kyselina oktadecéndiová, azelainová a další) tlumí tvorbu melaninu a podporují jeho rovnoměrnou distribuci v pokožce. Dochází tak ke stírání hranic mezi hyperpigmentovaným ložiskem a okolní kůží. Jejich velkou výhodou je velmi dobrá snášenlivost. Můžou se proto bez ohrožení používat i v domácích podmínkách.

Z fyzikálních metod se využívá tzv. intenzivní pulzní světlo (IPL) nebo speciální lasery. Intenzivní pulzní světlo vede k tzv.

fotorejuvenaci – omlazení pokožky a obecně k odstranění nežádoucích kosmetických vad. Specificky působící lasery využívají přednostního vychytávaní energie laserového paprsku pigmentem zbarvenými buňkami.

Dochází tak k selektivní fototermolýze, která odstraňuje zbarvení buněk.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector