Účinky Kávy Na Zdraví?

Čím je káva zdraví prospěšná? Káva například podporuje hubnutí a působí jako prevence proti některým (dokonce i nádorovým) onemocněním. Bylo zjištěno, že pití kávy může snižovat riziko vzniku srdečních a respiračních chorob, mrtvice a diabetu. Účinky jsou však zcela individuální.
Kofein způsobuje snížení únavy a zvýšení mozkové aktivity. Stimulační účinek kofeinu na mozkovou činnost byl ověřen řadou klinických studií. K dalším účinkům kofeinu patří zrychlení reakčního času, zlepšení nálady, zvýšení bdělosti a zlepšení kognitivních funkcí (paměť, učení, etc).

Co se týče účinků kávy?

Vedle kladných účinků kofeinu je nutné zmínit i účinky méně příznivé. Konzumace kávy s sebou přináší i řadu negativních účinků (i když četnost výskytu těchto účinků je značně individuální).

Jaký je vliv kávy na zdraví?

Na druhou stranu káva obsahuje kofein, stimulační látku, která může u některých lidí způsobit obtíže a narušit spánek. V tomto článku se na problematiku vlivu kávy na zdraví podíváme podrobně a s ohledem na aktuální stav vědeckého výzkumu v této oblasti.

Proč je káva zdraví prospěšná?

Díky vysokému obsahu antioxidantů je káva jedním z nejvíce zdraví prospěšných nápojů. Průměrný člověk, který konzumuje typickou západní stravu, získá více antioxidantů z kávy, než z ovoce a zeleniny ( 2, 3 ).

Jaký účinek má káva na lidský organismus?

Účinky kofeinu v lidském těle

Zvyšuje krevní tlak a produkci žaludečních kyselin, zrychluje puls, zlepšuje využití tukových zásob a tukové kyseliny uvolňuje do krevního řečiště. Tyto účinky mohou trvat od několika hodin až do dvanácti hodin, ale již po čtyřech dnech pravidelného užívání se tělo stane rezistentním.

Jak působí káva na tělo?

Káva obsahuje kofein – žádná novinka. Kofein sám o sobě není zdraví škodlivý, pouze brání spánku a zvyšuje naši schopnost soustředit se (více o účincích kávy v článku Ranní káva se může vymstít). Stimulačních účinků kofeinu si samozřejmě všimla i medicína, a tak se s kofeinem můžeme setkat v celé řádě léků.

Zajímavé:  Toxoplazmoza Příznaky U Koček?

Proč káva škodí?

U citlivých jedinců může mít kofein vliv na zvýšení srdeční frekvence až tachykardii (toto se nebude objevovat u lidí, kteří kávu pijí pravidelně – zde je již organismus zvyklý na dodávku kofeinu), dále způsobuje nervozitu, neklid, překyselení žaludku, průjmy, dehydrataci.

Kdo by neměl pít kávu?

Kdo by neměl pít kávu

Pokud máte vysoký krevní tlak, zánětlivá onemocněními gastrointestinálního traktu nebo srdeční onemocnění, neměli byste kávu pít. Káva sama o sobě nepřispívá k rozvoji nemocí, ale může přetížit orgány a zhoršit chronická onemocnění.

Proč děti nesmí kávu?

Kofein může zvyšovat úzkost, vyvolávat vysoký krevní tlak, způsobovat kyselou pachuť v ústech (kyselý reflux) a podle Lékařské fakulty Johna Hopkinse může také ovlivňovat spánek. Tyto problémy někdy dělá časté pití kávy i dospělým. A děti mají menší těla, takže stejné množství kofeinu na ně může mít výraznější účinky.

Jak moc škodí kofein?

Je známo, že kofein zvyšuje bdělost. Blokuje účinky adenosinu, chemické látky v mozku, která způsobuje, že se cítíte unavení. Zároveň spouští uvolňování adrenalinu, hormonu, který souvisí se zvýšenou energií (8). Při vyšších dávkách však mohou tyto účinky zesílit, což vede k vyvolání úzkosti a nervozitě.

Na co pomáhá kafe?

Kafe nás dělá šťastnými

Dvě až tři kávy denně podle vědců podporují produkci serotoninu, dopaminu nebo noradrenalinu, hormonů, které jsou také jindy nazývány hormony štěstí a mají vliv na náš mozek. Dokonce podle Müllera má káva vliv i na duševní nemoci a deprese, které dovede upravit a působí na ně blahodárně.

Jak funguje kafe?

V lidském organismu funguje kofein jako stimulátor centrální nervové soustavy (CNS), dočasně potlačuje únavu a probouzí bdělost. Nápoje obsahující kofein jako káva, čaj, limonády a energetické nápoje se těší velké oblibě.

Zajímavé:  Atopický Ekzém Prirodni Lecba?

Kdy káva skodi?

Navíc, pokud pijete kofein ve chvíli, kdy ho vůbec nepotřebujete, vytváříte si vůči němu rychlejší odolnost a jeho účinky na vás vlastně pak vůbec nepůsobí. Pokud například vstáváte v 6.30, tak produkce kortizolu vrcholí mezi 8:00 – 9.00 hodinou. Proto si raději naplánujte svou dopolední pauzu na kávu od 9:00 – 12:00.

Kdy se má pít káva?

Podle odborníků je proto lepší ráno začít čajem nebo sklenicí vody s citronem a kávu si dopřát až během dopoledne, kdy je hladina kortizolu nejnižší. Kafíčko po obědě nebo po příchodu z práce oproti tomu vůbec není špatná volba.

Jak často pít kávu?

Mírná konzumace kávy může podle nedávné studie snížit riziko vzniku Alzheimerovy choroby až o 20 procent. Odborníci to zaznamenali u těch lidí, kteří pili tři až šest šálků kávy denně.

Proč nepít kávu?

Kofein totiž může přispívat k rozvoji a komplikaci kardiovaskulárních onemocnění, být nežádoucím stimulantem a způsobovat křeče či arytmii. Dále zvyšuje hladinu aminokyseliny homocysteinu, která ve vyšších dávkách ohrožuje žaludek, cévy a srdce a může hrát roli i při vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby.

Jak si odvyknout od kávy?

Proto je dobré se snažit vyhnout její nadměrné konzumaci.

  1. Fyzické příznaky odvykání kofeinu. Existuje pár fyzických příznaků při odvykání kofeinu.
  2. Motivujte se, přesvědčte hlavu.
  3. Naučte se odpočívat.
  4. Pijte dostatek tekutin.
  5. Pozor na to, co jíte.
  6. Zkuste místo kávy raději čaj.
  7. Zajistěte optimální teplotu v místnosti.
  8. Hýbete se.

Proč pít kávu?

Jak je dobře známo, káva je bohatým zdrojem kofeinu – látky která zvyšuje funkci mozku a dokáže urychlit metabolizmus. Lidé jí proto vyhledávají nejčastěji, když potřebují načerpat energii a po ránu probudit rozespalý mozek. Kofein v kávě stimuluje aktivitu mozku a přispívá tak ke snížení únavy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector