Hellp syndrom – vše o zdraví

Hellp syndrom - Vše o zdraví

HELLP syndrom je život ohrožující komplikace těhotenství a bývá označován jako jedna z forem preeklampsie. Jak HELLP syndrom, tak preeklampsie se nejčastěji objevují v pozdějších stádiích těhotenství a někdy mohou vzniknout i po porodu.

  • HELLP syndrom objevil doktor Louis Weinstein v roce 1982 a toto označení vyplývá z jeho hlavních příznaků:
  • H (hemolýza neboli rozpad červených krvinek)
  • EL (zvýšení jaterních enzymů, z angličtiny E – elevated (zvýšený), L (liver) – játra)
  • LP (trombocytopenie neboli snížená koncentrace krevních destiček v krvi, z angličtiny L – low (snížený), P (platelet) – krevní destička)

Diagnostika HELLP syndromu bývá obtížná, zejména pokud se při běžných kontrolách v těhotenství u pacientky nepodaří naměřit vysoký krevní tlak či zjistit bílkovinu v moči (což se často stává). Příznaky HELLP syndromu jsou někdy mylně považovány za příznaky zánětu žaludku (gastritida), chřipky, akutního zánětu jater, onemocnění žlučníku či jiných onemocnění.

Úmrtnost na HELLP syndrom je poměrně vysoká a dosahuje až 30%. Proto je velice důležité, aby nastávající maminky byly o tomto „onemocnění“ a jeho příznacích informovány a věděly kam se mají obrátit pro co nejrychlejší diagnostiku a léčbu.

Příznaky

Hlavními příznaky HELLP syndromu jsou vysoký krevní tlak (hypertenze) a přítomnost bílkoviny v moči, ale ty se zjistí až následně. Většinou příznaky HELLP syndromu zpočátku připomínají preeklampsii a mezi ty nejčastější, mimo jiné, patří:

  • bolesti hlavy
  • nevolnost, zvracení či jiné zažívací potíže s bolestmi břicha po jídle
  • pocit tlaku v břiše nebo na hrudi a v pravém horním kvadrantu břicha (pravé hypochondrium), kvůli zvětšeným játrům
  • bolest ramene a bolesti při hlubokém nádechu
  • krvácení
  • zhoršení zraku
  • otoky

Důležité je, aby lékař při vyšetření na HELLP syndrom pomyslel a změřil pacientce tlak a otestoval moč na přítomnost bílkovin.

Pokud se ve spojení s výše uvedenými příznaky objeví bílkovina v moči a hypertenze, je HELLP syndrom velmi pravděpodobný.

Nejčastějším důvodem úmrtí pacientek na HELLP syndrom je ruptura (prasknutí) jater nebo cévní mozková příhoda (mozkový edém nebo krvácení do mozku). Pokud je HELLP syndrom zachycen včas, lze těmto těžkým komplikacím předejít, je ale nutné okamžitě vyhledat lékaře, pokud jste těhotná a objeví se u vás kterýkoli z výše uvedených příznaků.

Léčba

Většinou je jediným možným způsobem léčby HELLP syndromu porod dítěte. Pokud plod není životaschopný (je mladší než 22.

týdnů), snaží se lékaři u pacientky s HELLP syndromem udržet těhotenství co nejdéle a pacientce krevními transfúzemi doplňují červené krvinky, krevní destičky a plazmu.

Často se podávají také kortikosteroidy, které urychlují dozrávání plic plodu (pomáhají zrychlit tvorbu takzvaného surfaktantu, což je látka, která udržuje plicní sklípky rozepjaté a bez které není možné dýchat a tedy ani přežít.

Jaké je riziko vzniku HELLP syndromu?

  1. Četnost preeklampsiev ČR je zhruba 1/3800 porodů (1).
  2. Odhaduje se, že u zhruba 15% žen s preeklampsií se vyskytnou příznaky HELLP syndromu.
  3. Včasnou a rychlou diagnostikou a léčbou preeklampsie tak pomůžeme současně snížit i počet případů HELLP syndromu.

Prevence

V současné době bohužel neexistuje žádný způsob prevence HELLP syndromu.

Nejlepší je dodržovat následující obecná doporučení:

  • Snažte se před těhotenstvím dostat do dobré fyzické kondice
  • V průběhu těhotenství choďte na pravidelné prohlídky a prenatální skríningová vyšetření
  • Informujte svého lékaře o předchozích rizikových těhotenstvích, které jste prodělala a také o tom, zda se nikdo z rodiny neléčil nebo neléčí s HELLP syndromem, preeklampsií nebo vysokým krevním tlakem.
  • Naučte se rozpoznat varovné známky a příznaky HELLP syndromu a preeklampsie a v případě, že se u vás některý z výše uvedených příznaků objeví, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc. Vhodné je také pravidelně si během těhotenství měřit tlak (ideálně 2x denně, ráno a večer).

Pokud máte pocit, že něco není v pořádku, neodkládejte návštěvu lékaře.

Klasifikace HELLP syndromu

Závažnost HELLP syndromu se hodnotí třemi stupni podle takzvané Mississipské klasifikace, která dle počtu krevních destiček v krvi matky.

  • Třída I: těžká trombocytopenie (počet krevních destiček v krvi) pod 50×109 + hladina jaterního enzymu AST v krvi vyšší než 1,17 µkat/l + hladina LDH (laktátdehydrogenáza) v krvi vyšší než 10 µkat/l
  • Třída II: středně závažná trombocytopenie v rozmezí 50 – 100 x 109 + hladina jaterního enzymu AST v krvi vyšší než 1,17 µkat/l + hladina LDH (laktátdehydrogenáza) v krvi vyšší než 10 µkat/l
  • Třída III: mírná trombocytopenie v rozmezí 100 – 150 x 109 + hladina jaterního enzymu AST v krvi vyšší než 0,69 µkat/l + hladina LDH (laktátdehydrogenáza) v krvi vyšší než 10 µkat/l

Jak HELLP syndrom ovlivňuje zdraví plodu?

Pokud má novorozenec matky s HELLP syndromem porodní hmotnost nad 1 kg, jsou jeho zdravotní rizika a riziko úmrtí stejná jako u novorozenců se stejnou porodní hmotností, kteří se rodí matkám bez HELLP syndromu.

Bohužel u dětí s porodní hmotností nižší než 1 kg, které se narodí matkám s HELLP syndromem, je prognóza podstatně horší.

Několik studií naznačuje, že tyto děti v nemocnici tráví podstatně delší dobu a je u nich mnohem vyšší pravděpodobnost, že budou potřebovat ventilační podporu (napojení na umělou plicní ventilaci). Bohužel zatím nevíme jaké potíže mohou děti narozené předčasně matkám s HELLP syndromem mít po porodu či později během života.

V rozvinutých zemích je mrtvorozenost (úmrtí dítěte v děloze po 20. týdnu gestačního věku) zhruba 51/1000 těhotenství.

Je důležité poznamenat, že riziko, že se budoucí mamince narodí mrtvý plod je vyšší než riziko závažné preeklampsie a eklampsie.

Celková perinatální mortalita dětí matek s HELLP syndromem (mrtvorozenost + úmrtí novorozence) se pohybuje od 7 do 60%.

Příčinou úmrtí plodu je nejčastěji abrupce placenty (předčasné oddělení placenty od dělohy), selhání placenty s intrauterinní asfyxií (plod nemá dostatek kyslíku a umírá) a extrémní nezralost plodu (plod není životaschopný, protože se narodil před 22. týdnem, kdy plíce ještě neprodukují surfaktant).

Riziko HELLP syndromu při dalším těhotenství

Maminky, které v těhotenství prodělaly HELLP syndrom mají v následujících těhotenstvích vyšší riziko všech forem eklampsie a preeklampsie, včetně HELLP syndromu.

Riziko preeklampsie v následujících těhotenstvích je vyšší o 16 – 52% a riziko HELLP syndromu je nejvyšší ve druhém trimestru těhotenství a podle různých studií se pohybuje od 2 do 19%.

Co si z článku odnést?

HELLP syndrom je závažná, život ohrožující komplikace těhotenství. Někteří lékaři ho považují za jednu z forem preeklampsie.

Projevuje se rozpadem červených krvinek (hemolýzou), zvýšenou hladinou jaterních enzymů a nedostatkem krevních destiček (trombocytopenií).

Jediná dostupná léčba je ukončení porodu, což může být problém před 22. týdnem těhotenství, kdy ještě plod nemá zralé plíce a není životaschopný.

  • Proto se při HELLP syndromu lékaři snaží udržet těhotenství co nejdéle, aby plíce plodu měly čas vyzrát dítě mělo šanci přežít.
  • Mezi první příznaky HELLP syndromu patří, kromě výše uvedených, vyšší krevní tlak.
  • Proto je důležité v těhotenství chodit na pravidelné lékařské prohlídky a absolvovat všechna skríningová vyšetření.
  • Můžete si také tlak měřit doma a v případě, že zaznamenáte jeho zvýšení bez zjevného důvodu, neprodleně vyhledejte vašeho gynekologa. 

HELLP syndrom

Závažná komplikace HELLP syndrom postihuje dle statistik starší rodičky a projevuje se více u bělošek. Nese s sebou vysoké riziko pro matku i pro nenarozené dítě.

Hellp syndrom - Vše o zdraví

Nejčastěji jej lékaři diagnostikují mezi 27. a 36. týdnem těhotenství. Mateřská mortalita dosahuje 1 až 24 %, prenatální až jedné třetiny případů. Syndrom se objevuje u 0,17 až 0,85 % těhotných. Při dalším těhotenství je pravděpodobnost, že jím matka bude opakovaně trpět až 27 %. Onemocnění může souviset s preeklampsií.

Co je HELLP syndrom

HELLP syndrom nastoupí velmi pomalu, ale dochází k jeho prudkému rozvoji a může se zhoršit až 48 hodin po porodu. Lékaři sledují, zda se zvýšil počet trombocytů.

Zajímavé:  Kolik Pater Má Nejvyšší Budova Na Světě?

Onemocnění se pozná z laboratorního obrazu, kde se zjišťuje:

  • H: hemolýza (vysoký krevní tlak, hypertenze)
  • EL: výsledky jaterních testů (zvýšené ukazatele jaterních enzymů, elevated liver enzymes)
  • LP: trombocytopenie (nižší množství krevních destiček, low platelet)

Syndrom se projevuje všemi nálezy dle testů, případně se jedná o částečný HELLP syndrom, který značí vybrané laboratorní výsledky (zvýšená hodnota jaterních testů).

Rodička má  vysoký krevní tlak, trápí ji otoky a výsledky jaterních testů ukazují vysoké hodnoty.

Nízká hodnota krevních destiček spolu s vysokými hodnotami jaterních testů způsobí v pokročilém stádiu nemoci krvácení.

Symptomy

Pacientka nepozná, že onemocněla, a syndrom není patrný jinak než z krevních testů. Přesto se projevují příznaky zcela totožné s klasickým onemocněním v těhotenství. Žena pociťuje bolest hlavy, poruchy vidění, trápí ji nauzea, zvracení, bolest v podžebří, může být unavená a nadměrně přibývá na váze.

Závažné komplikace

Název Popis Procento výskytu
Diseminovaná intravaskulární koagulopatie (DIC) Patří mezi nejzávažnější projevy onemocnění, kdy dochází k nadměrnému srážení krve, vyčerpání koagulačních faktorů (bílkoviny obsažené v krevní plazmě mající za úkol srážet krev) a masivnímu krvácení. 21
Abrupce placenty Předčasné odloučení placenty 16
Akutní renální selhání (ARF) Selhání ledvin 8
Eklamptický záchvat Křeče v obličeji a horních končetinách, nastávají tonické křeče v celém těle a zastaví se dýchání. Po odeznění těchto křečí upadne těhotná do kómatu. 30
Nekardiální plicní edém a subkapsulární hematom jater V plicní tkáni dochází k nahromadění tekutiny, v játrech ke krvácení. 2

Pramen: Zazula, R., Poporodní spontánní ruptura jater při HELLP syndromu, Interní medicína pro praxi, 10/2004

HELLP syndrom vzniká například v důsledku autoimunitního onemocnění, chronického renálního onemocnění (snížená funkce ledvin), hypertenze (vysoký krevní tlak) nebo může být spouštěčem diabetes mellitus (cukrovka).

Léčba

Není možné jej léčit medikamenty. Jediným dostupným a případným řešením, jak zachránit zdraví matky i dítěte, je porod.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Porod císařským řezem

Hellp syndrom – příznaky, příčiny a léčba

Hellp syndrom - Vše o zdravíSyndrom HELLP představuje vzácný, ale potenciálně velmi závažný patologický stav vázán na těhotenství. Jako syndromse vyskytuje buď v kompletní podobě a s klasickými příznaky preeklampsie, nebo v inkompletní formě, přičemžlaboratorní znaky a klinické příznaky onemocnění mohou být vyjádřeny v nejrůznější míře. Exaktně predikovattuto závažnou komplikaci těhotenství zatím není možné a diagnóza bývá stanovena až na základě klinických příznaků

a laboratorních parametrů akronymu HELLP.

Jedinou kauzální terapií je ukončení těhotenství, další terapie je symptomatická a podpůrná. Typické subjektivní varovné příznaky HELLP bývají často podceňovány a diagnóza je proto stanovena až při plně rozvinutém syndromu.

HELLP syndrom je považován za variantu preeklampsie. Zkratka HELLP vznikla z úvodních písmen hlavních příznaků v angličtině:

  • H (hemolysis) – hemolýza, rozklad červených krvinek
  • EL (elevated liver enzymes) – zvýšení jaterních enzymů
  • LP (low Platelet count) – nízký počet krevních destiček

K hlavním rizikům HELLP syndromu patří akutní selhání ledvin, selhání jater, plicní edém a vnitřní krvácení.Diagnostika a léčba je podobná jako u preeklampsie. U sledovaných a léčených pacientek je riziko úmrtí asi 1%, riziko úmrtí dítěte je 7 -12%, až 40% dětí má nízkou porodní hmotnost na svůj gestační věk.

Prevence preeklampsie a HELLP syndromu

Oficiálně neexistuje možnost zabránit preeklampsii v těhotenství. Přinejmenším však můžete omezit rizikové faktory jako obezita, vysoký krevní tlak a inzulínová rezistence. Nejvyšší riziko HELLP syndromu mají ženy trpící preeklampsií.

Preeklampsií trpí 5 až 8 procent těhotných žen a přibližně u 15 procent z nich se rozvine nebezpečný HELLP syndrom. Bohužel, neexistuje žádný způsob, jak předejít tomuto onemocnění, ale můžeme snížit jeho riziko.

Jak? Zde je několik základních zásad, které nám pomohou mít zdravé těhotenství:

  • optimalizace hmotnosti před otěhotněním – úprava stravy, doplnění živin, cvičení
  • optimalizace krevního tlaku – omezte stres, přidejte cvičení stimulující kardiovaskulární systém (stačí 1h procházka denně)
  • bojujte s inzulínovou rezistencí a PCOS – úprava stravy
  • nevynechávejte pravidelné prohlídky během těhotenství
  • důležité je také uvést, pokud máme v rodině případ HELLP syndromu preeklampsie nebo problémy s vysokým tlakem. Také je důležité informovat lékaře o minulých komplikacích během těhotenství a potratech.

Šanci na zdravé těhotenství dále zvýšíte preventivní aplikací léčebných masáží či tradiční čínské medicíny.

Jak se HELLP léčí?

Nejčastějším a také nejlepším a definitivním řešením HELLP syndromu je porod dítěte. Mnohé ženy, které trpí tímto onemocněním potřebují podporu i ve formě krevní transfuze, často se podávají i kortikosteroidy na pomoc zrání plic miminka a steroidy k lepším výsledkům maminky.

Samozřejmě HELLP syndrom ovlivňuje i miminka – cílem lékařů je udržet matku v bezpečném stavu, dokud dítě nebude mít bezpečnou hmotnost na porod. Jinak se jeho šance na přežití výrazně snižuje.

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Jak vyléčit HELLP syndrom? Jedině porodem – Babyweb.cz

HELLP syndrom patří do stavů, které jsou vázané výhradně na těhotenství. Patří do kategorie tzv.

 pozdních gestóz, což jsou stavy, které se vyskytují víceméně v období třetího trimestru, v zásadě se nemohou vyvinout v prvním trimestru. Onemocnění se projevuje zejména tím, že jsou výrazně změněné jaterní enzymy.

Existují názory, že s největší pravděpodobností jde o podmnožinu preeklampsie, která je hlavně zaměřena na poškození jaterní buňky.

Projevy syndromu odráží zkratka, která nemoc pojmenovala: H značí hypertenzi – vysoký krevní tlak, EL jako Elevated Liver Enzymes – zvýšené jaterní enzymy, LP jako Low Platelet – nízké množství krevních destiček.

„Typický klinický obraz vypadá tak, že žena přichází s vysokým krevním tlakem, má otoky a laboratorní testy prokazují jaterní enzymy, které vykazují mnohonásobně vyšší hodnoty a poukazují na to, že patologický proces významně poškodil jaterní buňku.

Zároveň se objevují hodně nízké trombocyty (krevní destičky), což může mít za následek krvácivé stavy.

Pacientka má velice často bolesti hlavy, poruchy vidění a stěžuje si také na epigastrickou bolest – bolí ji v podžebří, což je způsobeno tím, že jsou napjatá játra,“ popisuje lékař z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí a zároveň odborník na klinice CMC doc. MUDr. Ladislav Krofta, CSc.

Léčba HELLP syndromu

V zásadě jediný způsob, jak lze takový stav vyřešit, je ukončení těhotenství. Není jiná možnost. Záleží pak na tom, jak byl stav rozběhnutý, v jaké fázi žena přišla a s tím souvisí i úprava do normálu. Každopádně když se tento stav rozvine u ženy jednou, je vyšší pravděpodobnost, že se může vyskytnout znovu.

„Problém je, když se HELLP syndrom rozvine velice brzo a ukončení těhotenství je spojeno s těžkou nezralostí dítěte. Potíže nastávají také v případech, kdy žena přichází se stavem, který se vyvíjí hodně rychle.

Dokonce se může rozvinout během několika málo dnů. Velice často není v takových případech možné u pacientky vaginální porod, a protože je třeba jednat rychle, na řadu přichází císařský řez,“ vysvětluje MUDr.

Krofta a dodává:

„Situace je komplikovaná také tím, že kvůli nízkému počtu krevních destiček může u ženy dojít k poměrně velké krevní ztrátě, která se objeví v průběhu operace nebo v časném pooperačním období. To znamená, že technika operace při HELLP syndromu má určitá specifika, která jsou odlišná od jiných císařských řezů.“

Lze onemocnění předcházet?

Již v minulosti lékaři znali určité ukazatele, které mohly ukázat na ženy se zvýšenou pravděpodobností vzniku HELLP syndromu. Jedná se o rasové predispozice a obezitu, rizikovou skupinu představovaly i ženy, které měly v anamnéze, že se u nich tento stav už jednou rozvinul.

Zajímavé:  Vzp Klub Pevného Zdravi?

V současnosti se hledají určité markery, jak u žen riziko preeklampsie, a tedy i HELLP syndromu zjistit co nejdříve. Má totiž zásadní vliv na nemocnost ženy, ale také na nemocnost, eventuálně i úmrtnost, dítěte. Existuje snaha vytipovat tyto ženy dopředu, protože i jejich děti zpravidla bývají menší, než by měly v daném týdnu těhotenství být.

„V současné době máme jednu zcela novou věc, která se jeví velice slibně, a to je placentární růstový faktor, který by se mohl dát nabírat už ve 13. týdnu těhotenství, kdy se dělá screening na vrozené vývojové vady.

A pokud se dané parametry ukážou jako abnormální, jsme schopni už v této fázi těhotenství na základě screeningu ženě říct, jakou má pravděpodobnost, že se u ní takové onemocnění vyvine.

Hlavní význam vidím v tom, že pokud se u ženy prokáže zvýšené riziko, je možné začít už takto brzo s medikací, která může významně oddálit nástup rizikového stavu, jeho klinickou manifestaci, nebo se to může eliminovat zcela,“ vysvětluje nové možnosti MUDr. Krofta s tím, že toto vyšetření mohou nastávající matky podstoupit na klinice CMC jako součást programu Materna II.

Medikací, která může pozitivně ovlivnit nástup HELLP syndromu, je podávání aspirinu. Je ale nutné začít ho podávat co nejdříve, ideálně od počátku druhého trimestru, protože například ve 20.

 týdnu už je na to pozdě. Aspirin výrazně ovlivňuje mikrocirkulaci a všechny tyto stavy pravděpodobně mají co dočinění s patologickou mikrocirkulací v placentárním řečišti.

Existují studie prokazující, že to skutečně funguje.

Čtěte také:

Na co si dát pozor?

Známkou preeklampsie může být rapidní váhový přírůstek, tvorba otoků, bolesti hlavy a bolesti v podžebří, poruchy vidění. Žena může méně močit, mohou se objevovat určité krvácivé projevy, modřiny…

HELLP syndrom jako příčina úmrtí

Co se týče úmrtnosti žen v České republice, na prvním místě jsou krvácivé stavy. Stavy související s vysokým tlakem – s preeklampsií – jsou až na třetím místě. Jsou samozřejmě popsané případy, kdy žena k lékaři nechodí či přijde moc pozdě nebo stav není rozpoznán, a když je rozpoznán, nelze již adekvátně rychle reagovat. Je to závažný stav, kterého se všichni obávají.

„Co se týče úmrtnosti kojenců v souvislosti s tímto onemocněním, HELLP syndrom se může rozvinout už třeba v 28.

 týdnu těhotenství, což je spojeno s tím, že dítě je menší, než má být, protože – jak již bylo řečeno – je porušená mikrocirkulace placenty. Dítě je tedy nejen předčasně narozené, ale ještě hypotrofické (tj.

 s nízkou porodní váhou), což mu samozřejmě nepřispívá. Takže se může stát, že v důsledku prematurity (nedonošenosti) zemře,“ vysvětluje MUDr. Krofta.

Na závěr zkušený lékař uvádí, že se ve své praxi s nebezpečnou nemocí často setkává: „Těch případů je ročně několik.

A v řadě z nich se jedná o extrémně závažný stav, protože ženy přicházejí s obrovsky vysokým tlakem, mají špatné laboratorní parametry, nemočí… Těhotenství se ukončí a následně v důsledku špatných koagulačních faktorů mohou nastat závažné formy krvácení, žena krvácí například do břicha, musí být operována, může přijít o dělohu. Ženy by tedy měly vědět, že se může poměrně rychle rozvinout závažný stav, a proto není radno jeho příznaky podceňovat.“

Přední český gynekolog a porodník doc. MUDr. Ladislav Krofta, CSc., působí v Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí a na klinice Canadian Medical Care. Se svým týmem provedl v rámci Centra fetální medicíny ÚPMD již devatenáct operací plodů v těle matky.

Preeklampsie. Strašák budoucích maminek, který může mít fatální následky

„Také jsem měla preeklampsii. Nikomu bych to nepřála. Dcera se narodila 29+5 týden těhotenství akutním císařským řezem. Pět dní předtím jsem dostala léky na tlak, který jsem měla vysoký, ale nestihly ani trochu zabrat a nikdo neměl ani ponětí o tom, že bych měla preeklampsii,‘ říká Michaela.

Přečíst článek ›

Až když večer nemohla dýchat, jela do nemocnice. ‚Zde mi lékaři rychle píchli kortikoidy na dozrání plic Natálky. Následoval převoz do Českých Budějovic. Během vyšetření mi tamní paní doktorka řekla, že musím ihned na sál, že jsem přijela za pět minut dvanáct. Do té doby jsem neměla ponětí, co preeklampsie je,‘ pokračuje.

Počty

*Projevuje se po 20. týdnu těhotenství.

*Je celosvětově hlavní příčinou mateřských a novorozeneckých úmrtí.*Riziko hrozí až 10 % těhotných žen.*V České republice fatální následky nemívá, ale je příčinou 20 % předčasných porodů.

‚Teď čekám druhé miminko. Jsem 36+4, obden si měřím tlak, poctivě sleduji otoky nohou, rukou a přitom neustále klepu na zuby.

Vyšetření na preeklampsii jsem ani tentokrát v prvním trimestru neměla a popravdě, jsem za to ráda. Kdyby vyšlo pozitivní, asi bych jen čekala, kdy to přijde. Takhle vím, že riziko je.

Je nižší, ale jsem optimista a pořád věřím, že tentokrát bude vše v pořádku,‘ je ráda Michaela.

Natálka vše dohnala, dokonce ji do roka a půl kojila, takže vše dopadlo nakonec na výbornou. ‚Přeji všem nastávajícím maminkám, aby se jim ‚mrcha‘ preeklampsie vyhnula velkým obloukem.“

Názor lékaře

Během fyziologického vývoje se placenta propojuje s cévami dělohy, aby do ní mohla proudit mateřská krev. Pokud toto propojení neproběhne správně, matčiny cévy nejsou zcela otevřené a k plodu se nedostává dostatek kyslíku a živin.

Plod bojuje o život produkováním látek, které matce zvyšují krevní tlak, aby placentou proudilo dostatečné množství krve. Tyto látky však nepůsobí pouze na placentu, ale ohrožují i další orgány těhotné ženy. Těhotné ženy mohou v I.

trimestru absolvovat vyšetření, které se nazývá screening preeklampsie.

Přečíst článek ›

V případě pozitivního výsledku screeningu lze přijmout preventivní opatření a zabránit komplikacím a fatálním následkům. Kromě screeningu preeklampsie v I. trimestru je možné ještě těhotným dále nabízet test na odhalení rizika preeklampsie.

„Test je určen těhotným ženám s rizikem preeklampsie.

Tedy těm, kterým vyšel pozitivně screening na riziko preeklampsie, mají preeklampsii, eklampsii nebo HELLP syndrom v osobní anamnéze, nebo jim byl při vyšetření naměřen opakovaně vysoký krevní tlak,“ vysvětluje MUDr.

Michal Koucký, PhD., vedoucí lékař oddělení rizikového těhotenství Gynekologicko-porodnické kliniky VFN v Praze a vedoucí výzkumu příčin a prevence předčasného porodu.

Jedinou léčbou preeklampsie je ukončení těhotenství. Přistupuje se k němu při zhoršení zdravotního stavu ženy nebo plodu. Často se tak děje dlouho před termínem porodu.

Informace o nemoci

Zdravá žena s dosud bezproblémovým těhotenstvím se může během pár hodin ocitnout v ohrožení života. Ženě selhávají orgány, placenta nefunguje. Plodu se nedostává kyslík a živiny, i on bojuje o život.

Preeklampsie se dále může rozvinout v eklampsii a ve velmi nebezpečný stav HELLP syndrom, kdy jsou životy ženy i plodu vážně ohroženy.Komplikací je někdy také odloučení placenty, kdy může být pro miminko už pozdě a lékaři se snaží zachránit ženu.

Přečíst článek ›

Mezi rizikové faktory patří preeklampsie v osobní nebo rodinné anamnéze, první těhotenství, věk pod 20 let nebo nad 40 let, obezita, vícečetné těhotenství či těhotenská cukrovka.

Příznaky nemoci jsou vysoký krevní tlak (v klidu vyšší než 140/90), zvýšené množství bílkovin v moči, otoky – zejména obličeje a rukou, nepřiměřeně velké přírůstky na váze, silná bolest hlavy, poruchy zraku a v pozdějších fázích i výrazná bolest v pravém podžebří.

Světový den preeklampsie připadá na 22. května. Další informace najdete na www.nedoklubko.cz/preeklampsie.

Zajímavé:  Přírodní Léky Na Paměť?

Tipy pro zdraví: Kurkuma jako všelékTohle indické koření se používá jako podpůrný prostředek proti zánětům, k léčbě kožních problémů či podpoře hubnutí. Chrání játra proti akutnímu poškození a rozvoji jaterní cirhózy. Jeho pravidelné užívání dokáže také snižovat hladinu cukru v krvi, takže ho mohou vyzkoušet i diabetici.

Pro posílení imunity je vhodné užívat kurkumu pravidelně. Doporučená dávka je asi jedna čajová lžička na dospělého člověka. Proto využijte koření při přípravě marockých či indických jídel, do kterých se skvěle hodí, nebo si udělejte čaj se zázvorem a kurkumou.

Komplikace těhotenství III. – HELLP syndrom

HELLP syndrom je komplikace v těhotenství, která se vyskytuje poměrně vzácně. Jedná se o poruchu placenty. Objevuje se v průběhu 3. trimestru gravidity nebo v úzké souvislosti s porodem.

  • H-hemolysis (hemolýza-rozpad červených krvinek)
  • EL- elevated liver enzymes (elevace jaterních enzymů v séru)
  • LP-low platelet count (pokles počtu trombocytů)

HELLP syndrom může navazovat na předchozí preeklampsii. Jsou však známy i případy, kdy se diagnostikoval náhle a preeklampsie HELLP syndromu nepředcházela.

Každé mé setkání s Leou, maminkou miminek, dvojčátek, je pro mě milým a příjemným zpestřením dne.

Jako těhulka si svůj stav velmi užívala, vzpomínám si, jak se na miminka těšila, připravovala se na mateřskou roli s velkou chutí a elánem. Ještě pár dní před porodem jsme spolu seděly v cukrárně a hezky si povídaly. Tehdy byla Lea moc veselá, plná života, aktivní, se spoustou nápadů, plánů…

Lee se narodily dvě krásné zdravé děti. Kdo má štěstí tuhle drobnou maminku s širokým kočárkem potkat, většinou se usměje. Ona i ta maminka se převážně usmívá. Protože je šťastná.

Maminky miminek a malých dětí se často ochotně vracejí vzpomínkami zpět do porodnice a vyprávějí o svém zážitku z porodu, o pocitech, bolesti a zároveň zrodu té veliké radosti, kterou si z nemocnice odvážely.

Když jsme se včera s Leou na chvíli sešly a otevřely jsme dosud celkem čerstvé a ostré vzpomínky, dostaly jsme se až k velmi křehkému tématu.

Naším povídáním jsme se dotkly pomyslné hranice života a smrti.

Přiznám se, že když jsem poslouchala vyprávění své kamarádky a u toho se dívala na dvě postýlky zaplněné spokojeně spícími človíčky, chtělo se mi brečet. Štěstím, že to všechno dobře dopadlo…

Část z našeho včerejšího hořkosladkého povídání vám nyní přináším.

Leo, vím o tobě, že jsi prožila pohodové těhotenství. U dvojčátek až neobvyklé. Netušila jsi, že přijde velký zdravotní problém…

„Skutečně jsem nečekala, že to bude tak zlé. Miminka se mi měla narodit dříve, než je obvyklý termín, s gynekologem jsme se předem domluvili na císařském řezu, který byl ze zdravotních důvodů nutný. Na poslední těhotenské prohlídce v 36. tt.

se mnou lékař hovořil už přímo k porodu a všemu, co mě brzy čeká. Ke konci těhotenství jsem měla o něco vyšší tlak, nijak výrazné výkyvy, ale v normě nebyl. Cítila jsem se už docela nemotorná, špatně se mi hýbalo, bolelo celé tělo. Měla jsem oteklé nohy.

Těšila jsem se na porod a další životní kapitolu.“

Pak jsi začala rodit…

„Ano, spustil se porod. Bylo to zvláštní, porod neprobíhal v celkové anestezii, tedy jsem vnímala všechno, co se děje. Chvílemi jsem pociťovala pocity na zvracení, celkovou slabost, rozbolela se mi i hlava. Tyhle problémy jsem přiřazovala k vedlejším jevům císařského řezu, ke všemu co se děje, přece jen se mi narodily děti dvě, nejdřív jsem si myslela, že je to relativně v pořádku.“

Uviděla jsi své děti…

„Bylo to moc krásné, vidět svoje miminka. Cítila jsem neskutečnou radost a pocit štěstí. Řekli mi, že mám zdravá dvojčátka.“

Ovšem potom se spustila šňůra velikých zdravotních problémů…

„Po porodu jsem se cítila hůř a hůř. K nauzee a bolestem hlavy se přidala bolest žeber. Lékaři mi naměřili velice vysoký krevní tlak, objevila se mi bílkovina a krev v moči. Bylo mi řečeno, že mi selhávají ledviny. Propíchaná jsem byla spoustou hadiček, stále mně monitorovali tlak a pokud se ke mně dostala aktuální zpráva o mém zdravotním stavu, byla špatná a za chvíli ještě horší…“

Přeložili tě na ARO…

„To už bylo moc zlé. Řekli mi, že mám HELLP syndrom, výsledky testů a všechno, co mi hrozí, jak se to nelepší. Volala jsem své rodině. Všichni se o mě moc báli. V partnerově hlasu jsem slyšela veliký strach. Najednou mi došlo, co se děje.

Psychicky jsem šla dolů. Mé myšlenky, záchvěvy všeho, co jsem vnímala a co ve mně spustila všechna ta sdělovaná fakta. Jsem zdravotník a věděla jsem, co je HELLP syndrom a co se děje s mým tělem. Že je to zlé.

Až tak moc, že rozhodli převoz do fakultní nemocnice.“

Co bylo dál?

„Hrozná cesta v nepohodlné sanitce. Bolest. V hlavě neskutečný zmatek. Z myšlenek i z fyzické bolesti. Myšlenky na moje dvě miminka, která zůstala v malé nemocnici, kde jsem rodila. Uvědomování si, že od nich budu daleko.“

Ve velké fakultní nemocnici už tvůj stav řešili jinak…

„Ano, najednou jsem cítila, že kolem mě je tým skutečných odborníků, každý se věnoval sledování jiné životní funkce, dostávala jsem léky, ta péče a monitorování na ARO ve fakultce byla prováděná s klidem a jistotou,přenášely se i na mě pocity veliké důvěry v to, co se děje. Ač mě všechno bolelo, psychicky jsem se zde výrazně zlepšila. Podle všech těch čísel a údajů hned v návaznosti s psychikou se začalo uzdravovat i tělo.

Později mne přeložili na JIP, dovolili mi vstát. Zároveň probíhala další vyšetření, odběry a léčba (např. plicní vyšetření kvůli objevené vodě na plicích, rentgen plic, spirometrie). Dozvěděla jsem se, že se mi zlepšil krevní obraz.

Když mi bylo ještě o něco lépe, přeložili mne na lůžkovou část gynekologie.“

Vrátila ses zpět za svými dětmi…

„To bylo radosti. Úplně jiná cesta, když vás vezou kvůli zlepšení zdravotního stavu za dětmi. Čekalo mě veliké vítání. Lékařů, sester, personálu. Přiznali se, že se o mě moc báli.

Dojemné přivítání s miminky. Přesto, že jsem byla stále velmi slabá a unavená. Konečně jsem mohla svoje dvojčátka poznávat, radovat se s nimi, učit se o ně starat.

Stále jsem se bála měření krevního tlaku. Pokaždé jsem při tom měření doslova trnula. Představa, že by se všechno, co jsem prožila, zopakovalo, mě děsila.

Dva dny před propuštěním mi krevní tlak zase vyskočil vysoko. Najednou jsem cítila uvnitř sebe takový zvláštní klid. A svoji sílu. Rozhodla jsem se zvítězit. Jednalo se o hluboké rozhodnutí. Myslím, že hrálo v procesu mého uzdravování klíčovou roli.

Po propuštění z nemocnice jsem navštívila internistu a pokračovala v medikamentózní léčbě. Konečně jsme byli doma a všechno se měnilo k lepšímu. Jsem šťastná.“

Tohle je zkušenost mé kamarádky Ley. O strachu, bolesti, ale také o vítězství. Děkuji za sdílení vzpomínek s naším portálem a přeji celé rodince už jen zdraví a radost.

HELLP

  • Příznaky HELLP syndromu: možná předchozí preeklampsie (nemusí být), bolest hlavy, nauzea, zvracení, hypertenze bolest žeber, bílkovina v moči.
  • Léčba HELLP syndromu spočívá v ukončení těhotenství (hrozí velké zdravotní komplikace a to jak u maminky, tak u dítěte). Dále se monitorují životní funkce maminky i plodu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector