Léze na játrech – Vše o zdraví

Játra jsou taková malá chemická továrna. Odehrávají se v nich metabolické procesy a proto jsou pro náš život nepostradatelná. Život bez funkcí, které játra zastanou, není možný. Játra mají hnědočervenou barvu, váží asi 1,5 kg a jsou uložené dohromady se žlučníkem pod pravým žeberním obloukem.

  1. čistící funkce: filtrují z krve škodlivé, odpadové a cizorodé látky. Čistí krev nejen od produktů vlastního metabolismu těla ale také od léků. Dá se říct, že mají detoxikační funkci.  
  2. tvorba žluče: věděli jste, že žluč se ve žlučníku pouze uchovává a ve skutečnosti se tvoří v játrech? Spolu se žlučí odchází z jater i odpadové látky přímo do střev, kde se následně vyloučí z těla.  
  3. produkce enzymů: v játrech vznikají látky, které ovlivňují procesy v celém lidském těle. Jde o látky bílkovinné povahy, které jsou potřeba při srážení krve, hojení ran, odpověď imunitního systému nebo přenosu železa.  
  4. skladování energie a dalších látek: játra uchovávají komplexní cukr (glykogen) a tuky na dobu, kdy je tělo bude potřebovat pro svou práci. Uskladňuje také vitamíny a minerály včetně železa.  
  5. látková proměna, neboli metabolismus: játra regulují metabolismus cukrů, tuků, vitamínů a minerálů. Dokáží bílkoviny a sacharidy proměnit na tuky a vytvořit transportní látky, které je následně přenesou to tukových buněk. V případě potřeby se tuk transportuje do jater, kde slouží jako zdroj energie.

Léze na játrech - Vše o zdraví

Léze na játrech - Vše o zdraví Regenerace jater

Játra mají výbornou schopnost regenerovat se, buňky se dokáží rychle obnovit a dorůst. Obnova jater je neustálý proces. Při čištění krve od odpadových látek se buňky jater poškozují a následně se obnovují.

Játra dokáží dorůst do původní velikosti, třeba po transplantaci jater a to u dárce i u příjemce. Regenerační schopnost jater je možná jen do určité míry.

Při dlouhodobém vystavení jater hepatotoxickým látkám může dojít až k nevratným procesům poškození jater a přestavbě tkáně.

Léze na játrech - Vše o zdraví Nejen pití ale také jídlo ohrožuje zdraví jater

Játra mají několik nepřátel, kteří ohrožují dobrou regenerační schopnost a následně i funkci. Dlouhodobé působení negativních faktorů může být příčinou závažných poruch a onemocnění jater.

Nejdůležitější škodlivé vlivy:

  • Alkohol: hladina, kolik alkoholu je pro játra již toxická, je u každého velice individuální. Obecně se pokládá za nezávadný příjem u muže do 20 g čistého alkoholu denně a u ženy do 10 g čistého alkoholu denně. Je to opravdu malé množství alkoholu, jen pro představu, ve 2 dcl 12 % vína se nachází 19 g alkoholu a ve 0,5 l 12° piva je 20 g alkoholu. Poškození jater v důsledku nadměrné konzumace alkoholu se projeví až ve chvíli, kdy dochází k pokročilým chorobným změnám.  
  • Obezita: nadměrný příjem kalorií a nedostatečné spalování způsobuje nadváhu a obezitu, která poškozuje i játra. Nemoc, kdy se tuk ukládá v játrech se nazývá nealkoholové ztučnění jater a je to jedno z nejčastějších onemocnění jater. Může vyústit až do zánětu jater.  
  • Cukrovka: pokud trpíte cukrovkou II. typu, proces ukládání tuku v játrech a vzniku steatózy je mnohem rychlejší.  
  • Stres: pokud žijete ve stresu a nutíte tělo podávat neustále maximální duševní a fyzický výkon, játra musí nepřetržitě mobilizovat potřebnou energii a nezůstane jim prostor na vlastní regeneraci.  
  • Léky a jiné chemické látky: léky, podobně jako jiné chemické látky považuje tělo za cizí a zbavuje se jich metabolizací v játrech. Existují účinné látky, které jsou více hepatotoxické, jedním z nich je i volně prodejný paracetamol nebo tetracykliny vázané na lékařský předpis.  
  • Viry: játra mohou být ohrožena i viry, které napadají výhradně jejich tkáň. Infekční hepatitidu způsobují viry žloutenky nebo herpes virus.

Léze na játrech - Vše o zdraví Nemoc zvaná nealkoholové ztukovatění jater, co o ní víme?

Nealkoholové ztukovatění jater (NAFLD) je nemoc, při které se hromadí tuk na játrech bez nadměrné konzumace alkoholu. Možná jste o této nemoci jater slyšeli jako o jednoduché steatóze jater nebo difuzní jaterní lézy, která se s rozvojem cukrovky II.

typu a obezity v populaci dostává čím dál tím více do popředí. Odhaduje se, že až více než 25 % procent celosvětové populace trpí na nealkoholové ztukovatění jater.

Příčinou je častý výskyt poruchy metabolismu tuků, známý jako vysoký cholesterol, kdy tělo neumí nadměrný příjem tuku zpracovat a ukládá ho v cévách a játrech.

Játra obalená tukem ztrácí schopnost se regenerovat a časem přechází nemoc do pokročilé steatózy jater, zánětlivého stádia (tuková steatohepatitida) a následně jaterní cirhózy.

Nebezpečí této nemoci spočívá především v tom, že projevy ztučnění jater nejsou bolestivé a potíže se začnou projevovat až při závažnějším poškození jater.

Příznaky steatózy jater nemusíte rozpoznat od běžných trávicích těžkostí: pocit těžkosti a plnosti břicha, nadýmání, tlak pod pravým žebrem, zvětšená játra, únava a časté nadýmání.

Léze na játrech - Vše o zdraví Test rizika ztukovatění jater

Rozhodli jste se, že budete žít zdravěji? Vyzkoušejte test rizika ztukovatění jater. Několik otázek o životním stylu vám napoví, do jaké míry jsou vaše játra ohrožena nealkoholovým ztukovatěním a jak svá játra ochránit a kdy zahájit léčbu jater.

Léze na játrech - Vše o zdraví

Léze na játrech - Vše o zdraví Při odtučnění jater pomůže zdravý životní styl

Jak odtučnit játra? Běžné nealkoholové ztučnění jater má jednoduché řešení a tím je úprava životního stylu. Co v tomto případě zahrnuje? Jde především o pravidelný aktivní pohyb, který pomůže spálit tuky, rozproudí krev a roztáhne cévy. Snížením nadměrné hmotnosti se uleví nejen kloubům, svalům a cévám, ale také játrům.

Zaměřte se také na dietní stravu, která má základy v racionálním stravování. Jednou z věcí, které pomohou vašim játrům vrátit se zpět do formy, je vyhnout se konzumaci alkoholu a dodržovat jaterní dietu. Při jaterní dietě omezte příjem tuku, hlavně toho živočišného a jednoduchých cukrů.

Cílem je co nejméně zatížit zažívání a následně i játra, kde se tuky metabolizují. Jídelníček pro ztučnelá játra vylučuje i nadýmavé potraviny, jako jsou čerstvé pečivo, luštěniny, zelí a cibule. Pokud se zároveň léčíte na cukrovku II.

typu, s jídelníčkem při steatóze jater vám pomůže výživový specialista v rámci zdravotního pojištění.

Hledáte recept, jak čistit játra? Čtěte také Jak vyčistit játra

Při léčbě steatózy jater pomohou i esenciální fosfolipidy ze sójového oleje, především kyselina linolová a linolenová. Jejich zabudování do jaterních buněk ulehčuje regeneraci poškozené jaterní tkáně a pomáhá při alkoholovém i nealkoholovém ztučnění jater.

Pokud nespoléháte na babské rady na játra, raději sáhnete po osvědčených přípravcích, vyzkoušejte bylinky na játra. Nejznámější bylinkou na ztučnělá játra je ostropestřec mariánský a výtažek z něj, silymarin.

Doplňky stravy na játraJátra

Metabolismus: Uzdravte svá játra

Léze na játrech - Vše o zdraví

Játra jsou místem, kterým přímo interagujeme s okolním světem. Zažívací trakt, který je nejčastěji asociovaný s metabolismem, je důležitý, ale játra jsou víceméně vstupním místem pro vše, s čím se náš organismus setkává, ať už se jedná o jídlo, bakterie, které jsou součástí naší diety, ale i vnější vlivy našeho prostředí. (1)

Játra mají v těle řadu životně důležitých funkcí, jako je například metabolismus sacharidů, tuků a bílkovin, zajišťují také metabolismus vitamínů a minerálů, jsou zodpovědné za detoxikaci organismu či sekreci žluči.

Udržení jater ve zdravém stavu je zásadní pro zdraví a dobrou kvalitu života. Bohužel játra bývají často zatěžovaná toxiny z životního prostředí, špatnými stravovacími návyky, alkoholem, léky či v některých případech i drogami.

To vše může játra oslabit a poškodit a v konečném důsledku to může vyústit v hepatitidu, cirhózu nebo steatózu jater. (2)

Většina lidí se dnes potýká s problémy s váhou i s nedostatkem energie. Ty jsou často způsobeny změnami ve fungování štítné žlázy a adrenálním zdravím, asociovanými například s menopauzou u žen či andropauzou u mužů.

Ačkoliv mají játra poměrně dobrou schopnost vlastní regenerace, pokud jsou stále přetěžovaná, schopnost regenerace se postupně vytrácí. Jestliže pacient začíná mít problémy s játry, může se to projevit na úplně jiných orgánových systémech těla. Navíc na první pohled tyto problémy nemusí vůbec souviset s játry.

Přetížená játra nemusí zvládat detoxikaci, což se může projevit příznaky jako dyspepsie (trávicí obtíže, které zahrnují mimo jiné pocit plnosti v břiše, nevolnost, zvracení, průjem, zácpu či plynatost), malátnost, bolesti hlavy, poruchy menstruační periody, bolesti kostí a svalů a ztuhlost.

Játra postupně přestávají správně fungovat, tělo zaplavují toxiny a vše může vyústit v poškození a ve změny na jaterní tkáni a následnému onemocnění jater.

Pokud jsou játra poškozena nemocí, tak k příznakům patří žluté zabarvení kůže a očí, tmavá moč, žlutá nebo světle zbarvená stolice, nevolnosti, zvracení, ztráta chuti k jídlu, zvracení krve, otoky břicha, bolesti břicha, poruchy spánku, zmatenost a únava. (2)

Játra se během života opotřebovávají a mění. Mění se například i množství krve, které je schopno protéct játry. Bylo zjištěno, že objem krve, který jimi proteče, se s rostoucím věkem snižuje. Autoři této studie mimo jiné zdůrazňují, že to může přispívat k nižšímu vstřebávání léčiv, která podléhají metabolizmu v játrech. (3)

V knize The metabolism reset diet mluví Dr. Christianson, o tom, jak je důležité se na tento orgán zaměřit ve všech dietách, které bychom chtěli zařadit.

Co se týká procesu uzdravení našich jater, mnoho knih mluví o různých způsobech stravování nebo o bylinkách, které nám mohou pomoci, někdo holduje půstům. Dle Dr. Christiansona je klíčem mít dostatek potravy, které játra nezatěžují, ale dodají jim dostatek energie na to, aby mohla správně pracovat.

Zajímavé:  Zlomenina Baze Lební Léčba?

 Paradoxem detoxů je to, že během nich musí játra pracovat více než obvykle, aby zpracovala všechen „odpad“, který jde z našeho těla ven. (1)

Obecně stravování, které udržuje zdravý metabolismus a játra, je založeno na rozmanitých zdrojích vlákniny, rostlinných zdrojích potravy, dobré hladině bílkovin, dostatečné hydrataci a pohybu.

Příjem různorodé pestré stravy bohaté na rostlinné potraviny může na pacienta působit terapeuticky. Menší množství mnoha sloučenin může mít pro biochemické funkce spíše podpůrné účinky, než je tomu u stravy s vysokou koncentrací živin a opakovaným denní přísunem stejného množství potraviny. (4)

Pro ty, kteří se chtějí dopracovat ke zdravým játrům, je vhodné do jídelníčku zařadit potraviny s nízkou hladinou sacharidů a tuků a vyšší hladinou bílkovin. Je dobré se zaměřit na konkrétní skupiny potravin, jako například košťálová zelenina, která játrům prospívá.

 Dr. Christianson doporučuje i rezistentní škroby, které podporují tvorbu mastných kyselin s krátkým řetězcem. Ty napomáhají detoxu jater a regulaci hladiny cukru v krvi.

  Tyto škroby můžeme najít například v uvařených a poté zchlazených bramborách, bílých fazolích, či nedozrálých banánech.

Jsou unikátní v tom, že nám poskytují energii až poté, co byly zpracovány bakteriemi v tlustém střevě, a tím pádem nepotřebují inzulin, aby byly zprocesovány a stabilizovány. Tím se nám díky nim dostává stabilní, dlouhodobá hladina energie.

Pozitivní vliv dlouhodobé diety s vysokým obsahem rezistentních škrobů na játra potvrzují i tyto vědecké studie (5,6). I přestože byly provedeny na zvířatech, dokazují, že pokud jsou rezistentní škroby dlouhodobě přítomny ve stravě, mohou zvyšovat citlivost na inzulín či změnit metabolismus tuků v játrech.

Přibírání na váze není jediným příznakem lidí, kteří nemají zdravá játra. Měli bychom si dávat pozor i na kolísající hladiny energie, anebo obecnou nemocnost a zánětlivost u člověka.

Vypadá to, že adipokiny, toxické zánětlivé chemikálie, které jsou vylučovány právě v jaterním tuku, mohou napáchat ohromné škody.

Pro odborníky to implikuje, že musí s pacienty, kteří mají problémy s hubnutím, i přesto, že dělají vše „správně“, jít více do hloubky a hledat příčiny například ve funkčnosti orgánů jako jsou játra.

Například Japonští vědci sledovali prevalenci steatózy jater u japonských mužů a potvrdili, že toto onemocnění souvisí s vyšším věkem, obezitou a zvýšenou konzumací alkoholu. Prevalence steatózy jater u mužů mladších 19 let byla pouze 1,2 %, nejvyšší počet nemocných byl ve věku od 40 do 44 let.

Obezita byla stanovena jako nejčastější přidružený faktor steatózy jater, ale další významný parametr byla i konzumace alkoholu. (7) Studie publikovaná v Americkém vědeckém časopise potvrdila, že u žen a mužů bez metabolických poruch je nadváha a obezita silně spojena se zvýšeným výskytem Nealkoholického steatózy.

(8) Nealkoholická steatóza jater je v současnosti považována za nejčastější příčinu chronického onemocnění jater na celém světě. Ve vyspělých zemích trpí tímto onemocněním více než 30 % dospělých osob a číslo se stále zvyšuje.

Většina pacientů má formu jednoduché steatózy jater, ale až u jedné třetiny pacientů onemocnění postupuje do těžší formy nealkoholické steatohepatitidy, která je charakterizovaná zánětem a poškozením jater, což jsou predispozice pro vznik fibrózy a rakoviny jater. Nealkoholická steatóza je považována za projev metabolického syndromu na játrech.

Nicméně játra nejsou pouze pasivním cílem, ale naopak ovlivňují patogenezi metabolického syndromu a jeho další komplikace. Patofyziologické změny v jiných systémech, jako například tuková tkáň, střeva nebo imunitní systém, byly identifikovány jako spouštěče a promotory progrese nealkoholické steatózy. (9)

Léze na játrech - Vše o zdraví

Jak je popsáno výše, chronické poškození jater je patologický stav, který je charakterizován progresivním vývojem od steatózy do chronické hepatitidy, fibrózy, cyrhózy a hepatocelulárního karcinomu. Ústřední roli v progresi a patogenezi jaterních onemocnění hraje oxidační stres buněk.

 Právě z tohoto důvodů jsou jako terapeutické látky navrhovány látky s antioxidačním účinkem. Při vědeckých studiích a experimentech in vivo a in vitro byly zjištěny velké rozdíly v účincích různých typů antioxidantů.

Záleželo samozřejmě na použité dávce antioxidační látky, ale i na její biologické dostupnosti a schopnosti jater akumulovat různé sloučeniny. Některé výsledky naznačují, že na léčbu některých jaterních patologií by bylo vhodné použít látky bohaté na lykopen. Nicméně jiné studie uvádí dobré výsledky i s α-tokoferolem, β-karotenem a trans-resveratrolem.

(10) Steatóza jater souvisí s nepříznivými změnami metabolismu glukózy, mastných kyselin a lipoproteinů.

Je pravděpodobné, že abnormality metabolismu mastných kyselin ve spojení s tukovou tkání, záněty jater a chronickými záněty v organismu jsou klíčovými faktory, které se podílejí na vzniku inzulínové rezistence a diabetu, dyslipidémie a dalších kardiometabolických rizikových faktorů spojených se steatózou jater. (11,12) Souvislost s obezitou, onemocněním jater a následným vznikem rakoviny potvrzují například i tyto další vědecké studie. (13,14,15)

Zajímavým ukazatelem jsou například „epigenetické hodiny“, které jsou udávány jako biomarker stárnutí a berou v potaz vztah mezi indexem tělesné hmotnosti (BMI) a stupněm metylace DNA. Byla testovaná DNA lidské krve, jater, svalů a tukové tkáně.

Významná korelace byla právě prokázána mezi vyšším BMI a metylací DNA jater, což lze vyložit, jako čím vyšší má člověk nadváhu či obezitu, tím více jeho jaterní tkáň stárne.

A právě stáří jaterní tkáně může hrát významnou roli v souvislosti s inzulínovou rezistencí a rakovinou jater. (16)

Jojo diety či příliš restriktivní diety mohou mít negativní vliv na náš celkový metabolismus, neboť játra potřebují komplexní pohon. Potřebujeme jak sirky, tak polínka, abychom rozdělali oheň.

V případě jater jsou polínka a sirky metaforou pro triglyceridy a glykogen, přičemž restriktivní diety dokážou vyprodukovat relativně dost triglyceridů, zato glykogen vzniká ze sacharidů, a tak na něj restriktivní diety, které zahrnují málo sacharidů, nestačí. Naše játra pak mají polínka, ale není je čím zapálit.

 Játra jsou jediným orgánem, který nemůže spalovat ketony a používat je jako zdroj energie. Lidé pak hubnou a detoxikují tělo, ale játra nedostávají dost paliva na to, aby tento „odpad“ mohla zpracovat.

Existují specifické potraviny, které mohou regulovat nebo příznivě vyvažovat metabolické cesty, tak aby napomohly biotransformaci toxinu a následně jeho eliminaci. (17)

Pro dobrou funkci jater je výborné zařadit co nejširší spektrum potravin, různá semínka, ořechy, veškeré zdroje vlákniny. Všude se zmiňuje důležitost probiotik, ale prebiotika jsou neprávem opomíjená.  Nesmíme zapomínat i na rozmanitost „makrokategorií“, to znamená, že nebudeme zařazovat jen různé druhy zeleniny, ale různé druhy kategorií potravin.

Mnoho lidí bude mít problémy s procesováním vlákniny, ať už zažívací, anebo jiné. Už toto bývá znamením toho, že odolnost jejich střeva není dobrá.

Ale i tyto počáteční kroky k zařazení vlákniny a rozmanité stravy jsou důležité. Důležité je u tohoto způsobu stravování neskočit do všeho najednou.

Je to uzdravovací proces, nemusíme zařadit všechny potraviny hned, postupná a pomalejší cesta je i více udržitelná.

Dalším velikým tématem, když se bavíme o játrech, jsou bílkoviny. Existuje na ně mnoho názorů. Někteří odborníci zdůrazňují, že je prakticky nemožné mít nedostatek bílkovin, který by byl životu-ohrožující. Ale je rozdíl mezi délkou života a délkou zdraví. Debata, která se zabývá tím, jak nízké hladiny bílkovin mohou prodloužit život, jsou podle Dr.

Christiansona spekulativní a nejsou založené na lidských datech. Zato existuje robustní základna výzkumu, která ukazuje, že vyšší hladiny bílkovin mohou pozitivně ovlivnit délku zdravého života. Musíme se podívat na otázky jako je životnost kostí a kloubů, naše pohyblivost a všechny aspekty našeho zdraví, které to ovlivňuje.

Data ukazují, že ti, kteří mají optimální hladinu bílkovin, mají lepší vyhlídky, co se týká délky zdravého a aktivního života. Zároveň je vhodné to s příjmem bílkovin nepřehánět do extrémů a držet se optimální hladiny. (1) Například tyto studie (18,19) právě řeší ideální hladinu příjmu bílkovin, respektive esenciálních aminokyselin.

Je totiž prokázáno, že snížená konzumace červeného masa je zdraví prospěšná a podporuje dlouhověkost. Z tohoto důvodů je vhodné ji omezit na úkor konzumace rostlinných zdrojů bílkovin, nicméně nesmíme zapomínat, že červené maso je zdrojem i dalších látek, jako jsou vitamíny a minerální látky.

Je proto důležitá pestrost stravy, aby v našem jídelníčku bylo doslova „od všeho trochu“. Je to prokázáno napříč různými druhy živočichů, od hlodavců po člověka.

Tímto procesem můžeme nejen zvrátit nastupující diabetes typu 2, ale spoustu chronických zánětlivých onemocnění. Často není odpověď na tyto problémy nijak složitá a jde opravdu jen o to, zbavit se nadbytečného toxického tuku na játrech.

Onemocnění jater a špatný mikrobiom střev spolu také velmi úzce souvisí.

Často je to primárně způsobeno tím, že pacient nemá vhodnou životosprávu, konzumuje nevhodnou stravu a alkohol, čímž podporuje růst patogenní mikroflóry ve svých střevech.

Ta pak může způsobovat záněty ve střevech, které mohou zasáhnout i játra. Mikrobiální metabolity, které jsou produkovány patogenní mikroflórou ve střevech, hrají významnou roli v patogenezi jaterních onemocnění. (20)

Zajímavé:  Nosohltan - Vše o zdraví

Játra a jejich funkci lze posílit kromě výše zmíněného i například bylinami. Zde je krátký přehled vybraných bylin, které mají na játra pozitivní vliv.:

  • Právenka latnatá (Andrographis paniculata) má schopnost chránit tkáně před toxiny indukovanou hepatotoxicitou, dále obsahuje látky, které zvyšují hladinu glutathionu, což může snížit náchylnost tkání k oxidačnímu poškození.
  • Kořen Kutki (Picrorhiza kurroa) se tradičně používá v Ajurvédské medicíně jako jaterní tonikum, pročišťuje játra, pomáhá při hepatitidách či otravách. Dokonce u pacientů, kterým byl podáván kořen Kutki v dávce 375 mg/3 krát denně po dobu 14 dnů, došlo k rychlému poklesu hladiny bilirubinu v séru směrem k normálním hodnotám, než u kontrolní skupiny pacientům, kterým bylo podávano placebo. Zotavení proběhlo bez vedlejších účinků. Také by kořen Kutki měl chránit před hepatotoxicitou vyvolanou konzumací alkoholu.
  • Kořen Zázvoru (Zingiber officinale) se běžně používá k podpoře trávení. Má stimulační účinek na žaludeční sekreci a pozitivní účinky na metabolismus organismu a na oběhovou soustavu a posiluje terapeutické účinky dalších bylin.
  • Plody Vidangy (Embelia ribes) se používá při jaterních obtížích.
  • Kořen a části listů Neshodice (Eclipta alba) pomáhají vylučování žluči a pročišťují žlučovody, pomáhají při žloutence a dalších nemocech, která postihují játra a žlučník. Z Neshodice byly izolovány dva druhy kumestanů a to wedelolakton a demethyl-wedelolakton. Obě složky vykazují anti-hepatotoxickou aktivitu a mají významný stimulační účinek na regeneraci jaterních buněk. (3)

Literární přehled

  1. CHRISTIANSON, Alan. The metabolism reset diet: repair your liver, stop storing fat, and lose weight naturally. New York: Harmony Books, [2019]. ISBN 9780525573449.
  2. TREADWAY, Scott. An Ayurvedic Herbal Approach To A Healthy Liver. CLINICAL NUTRITION INSIGHTS[online]. Advanced Nutrition Publications, 1998, 6(16), 1-3.

Steatóza jater: příčiny, projevy,diagnostika a léčba

Léze na játrech - Vše o zdraví

Steatóza neboli ztučnění jater je jedním z velmi častých onemocnění, které v játrech narušuje klíčové metabolické pochody. Jedná se o nadměrné ukládání tuku v jaterních buňkách, způsobené buď zvýšenou tvorbou nebo sníženým uvolňováním tukových částic. Jejich hromadění způsobí výrazné zvětšení jater. V případě, že je steatóza dlouhodobě neléčena, může onemocnění přejít až na jaterní cirhózu, která významně zvyšuje riziko vzniku rakoviny jater.

Mezi nejčastější příčiny vzniku patří  na prvním místě nadměrná konzumace alkoholu. Větší množství alkoholu způsobí  zahlcení jaterních enzymů a aktivaci takzvané alternativní cesty jeho odbourávání. Produkty trávení alkoholu vyvolají v jaterních buňkách (hepatocytech) nadměrnou tvorbu tuku.

Rychlost odstraňování vzniklých kapének tuku se pak při déletrvajícím nadměrném požívání alkoholu nedokáže vyrovnat rychlosti přibývání nových buněk. Dochází tak v podstatě k nafukování buněk a ke vzniku steatózy (ztučnění). Vliv alkoholu na jaterní buňky dobře ilustruje následující obrázek.

Léze na játrech - Vše o zdraví

Druhou častou příčinou steatózy jater je dlouhodobě zvýšená hladina cholesterolu v krvi. Zvýšený cholesterol je doprovodným znakem například u obezity, kde je nejčastěji způsoben zvýšeným příjmem tuků. Vyšší riziko vzniku steatózy je také u pacientů s diabetes mellitus I. i II. typu. 

Steatóza se může vyskytnout i u těhotných žen, v drtivé většině se však vše samo upraví po ukončení těhotenství. Pokud ne, hrozí akutní těhotenská steatóza, stav, který může vyžadovat až přerušení těhotenství.

Mezi méně časté důvody vzniku jaterní steatózy patří i léčba kortikoidy nebo třeba otrava muchomůrkou zelenou. Ztučněním jater se projevuje Reyův syndrom vyvolaný neznámým mechanismem po podání aspirinu dítěti s virovou infekcí. 

Příznaky a projevy

Steatóza se projeví zvětšenými a tužšími játry, ta mohou tlakem na orgány v břišní dutině vyvolávat pocity naplnění nebo i bolesti. Mezi další příznaky může patřit i žloutenka, protože játra, jejichž funkce je narušena nejsou schopny normálně tvořit žluč.

Steatóza může být v některých případech bez výraznějších příznaků a nemusí být objevena, může však přejít do stavu akutního.

Akutní steatóza, ve kterou se alkoholická či těhotenská steatóza může zvrhnout, se projeví únavou a nevolností, později dochází k poškozením srdce, mozku a slinivky břišní vlivem nepřítomnosti detoxikační funkce jater. Následuje selhání ledvin a nemocný upadá do kómatu. Akutní steatóza tak může končit až smrtí, alkoholická i náhle, bez předcházejících příznaků.

Diagnostika

Pro diagnózu steatózy jsou vhodné zobrazovací metody umožňující vidět, jak jsou játra velká a jaký je charakter jejich tkáně, např. ultrazvuk nebo CT vyšetření s podáním kontrastní látky. Stoprocentním důkazem je pak histologický rozbor jaterní tkáně získané biopsií. 

Léčba

Léčba tohoto onemocnění spočívá hlavně v abstinenci a úpravě stravování.

Může být doplněna podpůrnými prostředky, léčivy kterým se říká hepatoprotektiva (léky chránící játra před poškozením), nemají však bez spojení s dietou a absolutním vyloučením alkoholu žádný význam. Dodrží–li pacient popsané kroky, onemocnění ve většině případech samo ustoupí.

V případě alkoholiků jevšak třeba brát v úvahu abstinenční příznaky, a také fakt, že steatóza nemusí být zdaleka jediným onemocněním jater i v případě, že se ještě nevyvinula jaterní cirhóza.

Játra a jejich důležitost – Příroda léčí, Blog

Játra

Jsou největším vnitřním orgánem lidského těla a zároveň největším orgánem dutiny břišní. U dospělého váží okolo1,5 kg, muži mají všeobecně větší játra než ženy. Z hlediska čínské medicíny se jedná o jangový- tedy mužský orgán. V dutině břišní jsou tedy uložené na jangové – tedy pravé straně.

Játra se skládají ze dvou jaterních laloků: pravý jaterní lalok je větší než levý. Játra jsou tedy spojena dvěma vazy s bránicí a dalšími vazy přirostlá k břišní stěně. Z pohledu filozofského jsou játra symbolem kreativity a dynamiky.

Živel odpovídající je síla velkého zeleného stromu, který je svými kořeny zapuštěn v zemi a rozrývá ji, jsou – li kořeny dostatečně živeny vodou,(zalévány) Z pohledu starověké filozofie odpovídá játrům též živel větru (rozuměj proudícího vzduchu) který je symbolem neustálého pohybu a přeměny v přírodě.

Játra jsou chemická továrna v pravém slova smyslu. Jejich základem je jaterní buňka. Uvádí se, že v jaterní buňce probíhá nejméně 500 druhů různých chemických reakcí, které buď rozkládají velké molekuly na menší (katabolické procesy) nebo z menších sestavují látky větší (anabolické procesy), jež mají v organismu nějaký konkrétní význam.

S játry jsou spojeny další velké cévy- jaterní tepna a jaterní žíla. Jaterní tepna přivádí okysličenou krev do jater k zajištění základní energetické nároky na probíhající chemické reakce. Jaterní žíly odvádějí okysličenou krev do dolní duté žíly, která krev předává do srdce.

Jaterní žilní krev je tedy bohatá na nové látky, které byly přeměněny v játrech.

Z hlediska filozofie čínského pentagramu jsou játra před srdcem. Srdce je tedy posilováno a podporováno játry. Prvně se metabolizované látky objeví v srdci (tj. dříve než v ostatních orgánech)- to je souvislost více než výmluvná. Jaterní buňky jsou seskupeny ve větší útvary-jaterní lalůčky.

Každý lalůček je obklopen sítí drobných tepen, žil a začínajících žlučovodů, které jsou postupně spojeny s většími a většími větvemi. Regenerace jaterních buňky a jater je tedy obrovská! Po zranění nebo po operaci jater (např.

po nádoru)mohou dorůst i více jak dvě třetiny buněk Přirozená obnova všech tkání jater se udává jeden rok!

Hlavni funkce jater lze shrnout do následujících bodů:

Metabolismus tuků- játra jsou hlavní metabolický orgán, v němž jsou zpracovány tuky. Z hlediska detoxikace, označujeme jaterní toxiny jako právě ty typy toxinů, které jsou rozpustné v tucích.

V játrech probíhá syntéza triacylglyceridů, které jsou základní formou zásobního tuku v tukových buňkách (adipocytech). Triacylglyceridy jsou syntetizovány jednak z přebytečných cukrů, jednak z přebytečných tuků.

Samotná játra jsou též zásobárnou tuků, u zdravého jedince tvoří tuková zásoba až 10 % hmotnosti jater.

Syntéza cholesterolu: tento proces řadíme opět k metabolismu tuků. Organismus tedy „nespoléhá „ na cholesterol obsažený v potravě, ale syntetizuje si ho nanovo.

Hladinu cholesterolu lze potravou ovlivnit jen částečně, hlavní faktory jsou genetické a záleží také na správné funkci jater.

Cholesterol slouží pro stavbu buněčných membrán a pro syntézu steroidních hormonů jako jsou např. pohlavní hormony testosteron nebo estrogen.

Degradace cholesterolu a tvorba žluči: v játrech se odbourává přebytečný cholesterol- vznikají žlučové kyseliny, důležité pro správné štěpení tuků.

Metabolismus sacharidů: jaterní buňky jsou schopny“vychytat „ glukózu obsaženou v portální krvi. Pomocí speciálních enzymů jí skladují ve formě glykogenu, ten tvoří až 40 % hmotnosti jater.

Glykogen se dále ukládá ve svalech- člověk ho potřebuje pro dlouhodobý tělesný výkon, např. dlouhý běh.

U netrénovaného jedince se glykogen zhruba po dvou hodinách vytrvalostního výkonu spotřebuje a dojde k prudkému poklesu výkonnosti, až k vyčerpání organismu. Glukóza může být také přeměňována v tuk.

Degradace hormonů:-játra jsou důležitým regulačním činitelem v udržování hladiny hormonů v krvi. Regulační mechanismus je zajištěn odbouráním nadbytečných hormonů.

Ukládání vitamínů v játrech- v játrech se ukládají vitamíny A-B12-D-E-K, hlavně vitamíny rozpustné v tucích.

Ukládání důležitých kovů: játra jsou zásobárnou železa a mědi. Železo je nezbytné pro správnou funkci červených krvinek, měď je použita pro tvorbu aktivního jádra enzymů, které se podílí na metabolismu cukrů nebo pro správnou funkci nervového systému. Existuje genetická nemoc-tzv. Wilsonova choroba, při níž dochází k akumulaci mědi v organismu.

  • Odstraňování toxinů: játra štěpí a odstraňují zbytky léků a jiných toxických látek, včetně alkoholu a antibiotik.
  • S játry souvisejí emoce a stavy jako: agrese, vztek, nenávist, závist, žárlivost, vnitřní neklid a napětí těla. Nezvladatelné projevy těchto emocí leze většinou překonat detoxikací mozku a orgánů okruhu jater,
  • Pár zajímavostí:
  • Játry protéká značné množství krve, až jedna čtvrtina minutového srdečního výdeje což představuje asi 1,5 litru krve za minutu.
Zajímavé:  Hodně Zdraví V Nocém Roce?

Během embryonálního vývoje savců jsou játra orgánem, kde probíhá krvetvorba. V případě těžkého poškození kostní dřeně se může tvorba krevních elementů v játrech obnoviti u dospělých jedinců.

Játra mají velkou funkční rezervu, základní funkce je schopna plnit jen pětina jaterní tkáně.

Játra obsahují vysoké množství vitamínu A. Jeho vysoké dávky mohou být zdraví škodlivé- v minulosti se takto polárníci otrávili játry ledního medvěda, průzkumníci Dougles Mawson a Xavier Mertz se otrávili pojídáním jater tažných psů plemene hasky.

Nemoci jater a žlučníku – Brněnská lékárna – Váš partner pro zdraví

Řazení produktů

Abecedně A-Z

  • Od nejlevnějšího
  • Od nejdražšího
  • Abecedně A-Z
  • Abecedně Z-A

Přípravek se používá jako doplněk léčby při žlučníkových kamenech, chronickém zánětu žlučníku a při trávicích potížích u chronických onemocnění jater. Čtěte pozorně příbalový leták.

  1. skladem < 20 ks
  2. 90,00 Kč
  3. 74,00 Kč

Essentiale 300mg cps. dur. 50

Essentiale se podává pro zlepšení subjektivních obtíží jako je ztráta chuti k jídlu, pocit tlaku v pravém epigastriu v důsledku toxicko-metabolického poškození jater a při hepatitidě. Přípravek mohou užívat dospělí a mladiství od 12 let. Čtěte pozorně příbalový leták.

  • skladem 1 ks
  • 319,00 Kč
  • 272,00 Kč

FEBICHOL 100 mg cps. mol. 50

Přípravek je určen k léčbě trávicích obtíží při chronických onemocněních jater a žlučových cest. Působí tak, že zvyšuje vylučování žluče. Čtěte pozorně příbalový leták.

  1. skladem > 20 ks
  2. 109,00 Kč
  3. 79,00 Kč

Flavobion por. tbl. flm. 50x70mg

Pomocná léčba u chronické perzistující a aktivní hepatitidy, jaterní cirhózy, toxicko-metabolických lézí jater (steatóza jaterní, lékové poškození, otrava hepatotoxickými látkami). Čtěte pozorně příbalový leták.

  • skladem < 20 ks
  • 249,00 Kč
  • 189,00 Kč

Isochol drg. 30x400mg (lahv. )

Přípravek zvyšuje tvorbu a vylučování žluče a uvolňuje bolestivé křeče hladkého svalstva žlučníku, žlučovodů a především jejich svěračů. Čtěte pozorně příbalový leták.

  1. skladem < 10 ks
  2. 189,00 Kč
  3. 154,00 Kč

Toxicko-metabolická poškození jater jako steatóza, poškození alkoholem, jedovatými látkami, event. léky, otravy houbami apod. Podpůrná léčba při chronických zánětlivých onemocnění jater (perzistující a aktivní chronická hepatitida), cirhóza jater. Čtěte pozorně příbalový leták.

  • skladem < 10 ks
  • 259,00 Kč
  • 183,00 Kč

Laktulosa Sandoz 670mg-ml por. sol. 1x500ml-335g IIA

Čirý, bezbarvý až světle hnědo-žlutý viskózní roztok pro symptomatickou léčba zácpy, nebo pro léčbu portální systémové encefalopatie (onemocnění jater). Čtěte pozorně příbalový leták.

  1. skladem do druhého dne
  2. 203,00 Kč
  3. 184,00 Kč

Legalon 140mg cps. dur. 30x140mg

Legalon 140 obsahuje extrakt z plodů ostropestřce mariánského a používá se jako podpůrná léčba při toxickém poškození jater, při chronickém zánětlivém onemocnění jater nebo při jaterní cirhóze. Legalon 140 není vhodný k léčbě akutních otrav. Čtěte pozorně příbalový leták.

  • skladem do druhého dne
  • 213,20 Kč
  • 193,00 Kč

Legalon 70mg cps. dur. 30

Legalon 70 se používá jako podpůrná léčba při toxickém poškození jater, při chronickém zánětlivém onemocnění jater nebo při jaterní cirhóze. Čtěte pozorně příbalový leták.

  1. skladem do druhého dne
  2. 149,00 Kč
  3. 134,00 Kč

LEROS The Salvat por. spc. 20x1g sáčky

Leros Thé Salvat léčivý čaj choroby žlučníku a žlučových cest. Je vhodnou součástí jaterní a žlučníkové diety. Podporuje tvorbu a vylučování žluči. Čtěte pozorně příbalový leták.

  • skladem do druhého dne
  • 52,70 Kč
  • 50,00 Kč

LEROS The Salvat spc. 1x100g IV sypaný

Leros Thé Salvat léčivý čaj choroby žlučníku a žlučových cest. Je vhodnou součástí jaterní a žlučníkové diety. Podporuje tvorbu a vylučování žluči. Čtěte pozorně příbalový leták.

  1. skladem do druhého dne
  2. 67,70 Kč
  3. 63,00 Kč

Megafyt Žlučníková čajová směs por. spc. 20×1. 5g

Tradiční rostlinný léčivý přípravek podporující vylučování žluči při přechodném nechutenství a mírných trávicích obtížích, provázených nadýmáním, pocitem plnosti a napětím v břiše. Přípravek mohou užívat dospělí a mladiství od 12 let. Čtěte pozorně příbalový leták.

  • skladem < 10 ks
  • 55,00 Kč
  • 52,00 Kč

Přípravek je určen k léčbě onemocnění jater, žlučníku a žlučových cest, včetně rozpouštění žlučových kamenů. Čtěte pozorně příbalový leták.

  1. skladem 1 ks
  2. 169,00 Kč
  3. 152,00 Kč

Přípravek je určen k léčbě onemocnění jater, žlučníku a žlučových cest, včetně rozpouštění žlučových kamenů. Čtěte pozorně příbalový leták.

  • skladem 2 ks
  • 269,00 Kč
  • 210,00 Kč

Rowachol por. gtt. sol. 10ml

Přípravek je určen k léčbě onemocnění jater, žlučníku a žlučových cest, včetně rozpouštění žlučových kamenů. Čtěte pozorně příbalový leták.

  1. skladem 1 ks
  2. 199,00 Kč
  3. 166,00 Kč

Silymarin AL 50mg tbl. obd. 100

  • skladem 4 ks
  • 192,00 Kč
  • 161,00 Kč

Až o třetinu horší zdraví. Pandemie se podepsala i na játrech a žlučnících

Problémy s játry má i Milan, kterému je 67 let. Poprvé se objevily loni v létě, kdy měl žlutě zabarvené oči, otoky nohou či modřiny. V tomto období se však nedostal k žádnému vyšetření, které potřeboval. Neustále se odkládala. 

Milan nakonec skončil ve Všeobecné fakultní nemocnici, poprvé ho hospitalizovali letos na jaře s projevy těžkého selhávání jaterních funkcí.

„Zjistili jsme, že s největší pravděpodobností trpí vrozenou chorobou, která způsobuje střádání železa a vede k cirhóze,“ uvedl Radan Brůha, přednosta 4. interní kliniky VFN a 1. LF UK.

V játrech pacienta nyní lékaři objevili ložisko podezřelé z nádoru, tedy rakoviny. 

Nyní tak Milan čeká na případnou transplantaci jater. Sám ovšem potvrzuje, že poté, co je v rukou lékařů, je mu o něco lépe. „Nemám žádné bolesti. Stále se mi ale motá hlava a zvedat nic nesmím. Nohy mi otékají,“ popsal muž. 

Přednosta Brůha zdůraznil, že kdyby byl Milan včasně diagnostikován, mohlo se jeho vývoji v nemoci předejít. Jeho případ je jedním z mnoha, které lékaři v nemocnicích nyní potkávají. 

VFN v Praze například registruje stoprocentní nárůst hospitalizací pro jaterní choroby, které souvisejí s poškozením alkoholem v období za letošní duben a květen ve srovnání s rokem 2020.

„Poškozená játra nadměrnou konzumací alkoholu má v ČR asi 8 procent populace.

Období izolace v době pandemie zvýšilo riziko škodlivého pití alkoholu, což je množství přesahující 1‒2 piva denně,“ uvedl Brůha. 

Problémy s játry

Nárůst hospitalizací odborníci zaznamenali i v případě žlučníkových kamenů. Těmi trpí až 25 procent dospělých v Česku. Za letošní květen a duben zaznamenali dvojnásobné množství hospitalizací kvůli komplikacím se žlučovými kameny a o 50 procent více endoskopických zákroků pro jejich uvolnění.

„V případě, že se plánovaná operace, nebo dokonce prvotní vyšetření odkládá, mohou se objevit závažné komplikace, ke kterým patří zánět žlučníku, ucpání žlučových cest, zánět žlučových cest, podráždění slinivky,“ varoval Brůha. 

„Všechny tyto komplikace prodlužují hospitalizaci pacientů a délku jejich pracovní neschopnosti a velmi často vyžadují další léčebné zákroky, jakými je třeba endoskopické uvolnění kaménků ze žlučových cest. V nejzávažnějších případech mohou znamenat i riziko úmrtí,“ dodal lékař. 

Stejně varující je podle odborníků i současná situace u nemocí jater.

„Problém je v tom, že poškození jater se vyvíjí pomalu, často desetiletí, ale u části pacientů nevyhnutelně přechází do stadia jaterní cirhózy či rakoviny jater,“ uvedl Brůha.

Ke vzniku cirhózy vedou dvě cesty – poškození jater alkoholem, nebo poškození nadměrným ukládáním tuku. VFN v souvislosti se ztukovatěním jater registrovala opět vyšší počet hospitalizací. 

„Nadměrným ukládáním tuku v játrech trpí 25 procent populace. Podle dat Ipsos z letošního roku víme, že až třetina dospělých Čechů během pandemie přibrala,“ popsal Jaroslav Macášek, primář 4. interní kliniky VFN a 1. LF UK. 

„Pandemie přinesla změnu životního stylu – dlouhodobý lockdown, zavření škol, využívání home office a snížení pohybové aktivity lidí,“ dodal s tím, že podle studií během 2 až 3 měsíců restriktivních opatření lidé přibrali přibližně dvě kila. 

Odkládání jiných operací, například ortopedických, kvůli kterému lidé déle užívali léky na bolest, mohlo vést k častějšímu vzniku vředů.

„Tyto léky mohou poškodit sliznici žaludku a dvanáctníku, mohou přispět ke vzniku vředů často doprovázených závažným krvácením do horní části trávicího traktu,“ dodal Tomislav Švestka z kliniky.

Počet výkonů, které s těmito potížemi souvisí, vzrostl ve VFN meziročně o 30 procent.

Podle Davida Felta, ředitele Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, se nyní nemocnice nachází v takzvané postcovidové inventuře.

Sám ovšem vyjádřil radost nad tím, že se lékaři opět vrací k neakutním zákrokům a „normální medicíně“. „Máme tady asi 11 pacientů s covidem, z toho 2 ve vážném stavu, což je radostná situace. Pacienti se vrací.

Je evidentní, že se ten život vrátil do naprostého normálu,“ uvedl s tím, že práce je nyní hodně. 

Pandemie měla podle odborníků dopady na mnoho oblastí lidského zdraví, kromě zažívacího traktu také na nemoci srdce a cév nebo psychické zdraví. V dalších oblastech, třeba neurologických či plicních, se projevují dlouhodobé následky nákazy covidem-19.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector