Nimesil – Vše o zdraví

Poslední roky se protrhl pytel s neuvěřitelným množstvím zaručených metod na likvidaci podkožního tuku. To vše samozřejmě rychle, bezbolestně a bez jakékoli námahy.

Jsou to hlavně ženy, které věčně nespokojené, hnané touhou po retušované dokonalosti, houfně zkoušejí nejmodernější praktiky k vylepšení svého vzhledu. Pochopitelně jde hlavně o to, aby tyto krásné ženy ve svých čtyřiceti letech vypadaly jako v sedmnácti.

Kryolipolýza, neinvazivní liposukce, kavitace a další metody patří mezi hodně propagované procedury, které slibují zázračně rychlý účinek hubnutí. Máme opravdu věřit všem těm slibům?

Ze svého okolí si však nevzpomínám na nikoho, kdo by doopravdy zhubl bez námahy, jen za pomoci přístrojů.

Většina odborníků, nejsou-li přímo najmutí některým studiem vlastnícím moderní „tukožroutský“ přístroj, se shoduje v názoru, že jedinou zaručenou metodou hubnutí je snížení energetického příjmu a současně zvýšení výdeje. Tuto rovnici se sice můžeme pokusit oklamat, ale jediným výsledkem bude o něco lehčí peněženka.

Pomáhají léky na hubnutí?

Na trhu existuje nepřeberné množství prostředků a léků na hubnutí, které využívají různé účinné látky. Obvykle snižují chuť k jídlu anebo fungují na principu účinného projímadla, pokud se zapomenete a sníte kousek tuku.

Nic proti lékům, ale než je začnete užívat, přečtěte si nejdříve příbalový leták s vedlejšími účinky na organizmus.

Doplňky stravy a zdravotnické prostředky můžeme využít jako drobnou berličku v našem snažení, jenže ani ty za nás nic nevyřeší.

Zbývá ještě zmobilizovat zdravý rozum a odhodlání a vsadit na staletí osvědčené metody: méně energie, více pohybu.

S těmito potravinami zhubnete

Konzumace proteinů dodá tělu potřebnou energii, odbourá chutě na sladké a poskytnete výživu svalům na úkor tuku. Bílkoviny se totiž v tuky nikdy neproměňují! Velmi vhodnou potravinou pro štíhlou linii a následně při snaze o udržení váhy je šmakoun, vyroben pouze z vaječných bílků. Háček je pouze v tom, že se ho musíte naučit upravovat, ale věřte, jde to.

Často se jako dobrý pomocník na hubnutí uvádí vláknina, která v kombinaci s vodou v žaludku nabobtná, a tím méně sníte. Málokdo zná semínka Chia Benexia (drobná semínka o něco větší než mák), která mohou hubnutí významně usnadnit a přitom fungují velmi jednoduše.

Díky vysokému obsahu vlákniny a kvalitních bílkovin se vyznačují vysokou sytivostí. Semínka zgelovatí při styku s vodou zhruba po 25 minutách, čímž zaplní žaludek a potlačují hlad. Stejnou funkci zajistí i vláknina, jenže ta není tak bohatá na cenné látky. Lidé v redukčních dietách bývají často unavení, bez energie a navíc hladoví.

  Proteiny obsažené v semínkách Chia Benexia jsou zdrojem energie, tělo tedy nestrádá a netrpí únavou.

TIP: Hydratační nápoj pro vitalitu a snížení hladu
Příprava: 250 ml vody, 10 g semínek Mike™ Benexia®, 2 polévkové lžíce citrónové nebo pomerančové šťávy, 1 polévková lžíce medu. Nasypte semínka do  sklenice s vodou, nechte je klesnout na  dno, znovu zamíchejte po  3 minutách, vmíchejte citrónovou šťávu a med a vypijte.

Káva nebo zelený čaj. V obou případech máme na mysli jen kvalitní surovinu. Kofein obsažen v černé kávě stimuluje metabolizmus a spálí denně zhruba 50% víc kalorií. Dáváte-li přednost zelenému čaji, pak vezte, že v kombinaci s cvičením pomáhá snižovat tělesný tuk. Obsahuje katechiny, účinné složky, které podněcují tělo spalovat větší množství energie.

Redukce váhy vždy souvisí s omezením příjmu energie, na druhou stranu je potřeba doplnit pohyb, aby nedošlo k úbytku svalové hmoty. Jasně řečeno, bez námahy to opravdu nepůjde.

Pozor na bolest a otékání kloubů. Revmatoidní artritida může končit invaliditou

Více než pět let tahali paní Evě vodu z kolene, prošla si několika operacemi a vystřídala řadu lékařů, než se dozvěděla příčinu svých zdravotních obtíží. S autoimunitním revmatickým onemocněním, které se projevuje především bolestí a otékáním kloubů, bojuje už 18 let.

Přečíst článek ›

Ortoped, ke kterému se vydala s oteklým a bolavým kolenem, měl hned v počátku podezření na revmatické onemocnění. Krevní testy ho však neprokázaly. „Obešla jsem několik dalších ortopedů a vystřídala snad osm revmatologů. Kvůli negativním krevním testům mi však revma nikdo nepotvrdil. Léčili mě obstřiky a kortikosteroidy,“ popisuje Eva.

Její onemocnění vykazuje příznaky Bechtěrevovy choroby a revmatoidní artritidy. V běžném životě ji omezuje natolik, že má přiznaný plný invalidní důchod. „Byly chvíle, kdy jsem nemohla opravdu nic. Vařit, uklízet ani starat se o dceru,“ doplňuje Eva.

Po výrazné atace loni v létě, kvůli které jí otekly chodidla a prsty na nohou natolik, že nemohla chodit a bolest jí nedala spát, se její stav dostal do tzv. střední závažnosti.

Díky tomu si mohla zažádat o biologickou léčbu. Úlevu pocítila už druhý den po aplikaci první injekce. „Cítila jsem se jako znovuzrozená. Ustaly bolesti, přestala jsem se plazit o berlích.

Najednou zmizela i veškerá únava, byla jsem plná energie,“ vysvětluje.

Přečíst článek ›

Protože však měla výraznou alergickou reakci v místě vpichu, vyměnil jí lékař biologický přípravek za lék patřící do skupiny tzv. biosimilars.

Jde o léčiva, která jsou velmi podobná originálním biologickým lékům. Na rozdíl od nich jsou ale levnější. „Nové léky mám teprve od listopadu, žádný rozdíl mezi nimi a těmi původními zatím necítím.

Alergická reakce v místě vpichu se tu zatím neukázala,“ hodnotí Eva.

Kromě léčivých přípravků jí pomáhá také pohyb, který je v léčbě revmatických onemocnění zásadní a lékaři k němu vyzývají všechny pacienty. V zimních měsících proto Eva jezdí na rotopedu, v létě jí pohyb zajišťuje opečovávání zahrady nebo plavání v bazénu.

Názor odborníků„Na trh se dostávají stále modernější léky, které umí lidem zásadně ulevit od nemoci a změnit tak život. Brzdou v jejich nasazování bývá cena. Ta však postupně klesá díky tzv.

biosimilárním lékům – kopiím originálních léků se stejným účinkem,“ říká Edita Müllerová, předsedkyně pacientské organizace Revma Liga ČR. Ředitel Revmatologického ústavu v Praze prof. MUDr.

Karel Pavelka uvedl, že biosimilární přípravky tlačí cenu drahých biologických léků dolů, někdy až o 50 procent. „Také proto se loni podařilo po pěti letech našeho úsilí dosáhnout toho, že na moderní léčbu dosáhnou nemocní, kteří spadají do kategorie střední závažnost nemoci.

Do té doby se k biologické léčbě dostali pouze v nejvyšší aktivitě nemoci – tedy když už jsou změny na kloubech většinou nevratné,“ vysvětluje Edita Müllerová.

Přestože je revmatoidní artritida nevyléčitelné onemocnění, včas zahájená léčba dokáže zmírnit jeho projevy a oddálit tak případnou invaliditu.

„Bohužel je stále mnoho pacientů na kortikoidech, které mají dlouhodobě neblahý dopad na organismus,“ připomíná předsedkyně Revma Ligy. Biologickou léčbu mohou lékaři nasadit pouze ve speciálních centrech, kterých je nyní 55.

Zajímavé:  Bakteriální Infekce Přírodní Léčba?

 Účinky biologické a biosimilární léčby na pacienty dlouhodobě sleduje registr ATTRA, který vede Česká revmatologická společnost.

Informace o nemoci

Nemoc způsobuje otoky a bolesti kloubů, v nichž zánět postupně ničí vazy, chrupavky a kosti. Nejprve napadá měkké tkáně kloubu, začíná zánětem v kloubní výstelce. Podobný zánět může vzniknout i ve šlachách. Kosti jsou postiženy osteoporózou (úbytek vápníku). Výsledkem může být těžce deformovaný, bolestivý kloub, jenž výrazně ztratil svou pohyblivost.

Přečíst článek ›

Mezi první příznaky nemoci patří bolesti a otoky kloubů, obzvláště ráno. Bývají rovněž ztuhlé.

Základem léčby jsou léky, jejichž užívání zpomaluje postižení kloubů. Patří k nim glukokortikoidy, léky na snížení bolesti (nesteroidní antirevmatika a analgetika) a klíčovým lékem je methotrexát, který se obvykle užívá v tabletách, případně injekčně.

Při těžší závažnosti a postižení více kloubů mohou lékaři přistoupit k biologické léčbě. Pokud nejsou pacienti léčeni, výrazně jim klesá kvalita života a dožívají se o 5 až 10 let méně.

Nemoc je sice nevyléčitelná, pokud je ovšem léčba zahájena včas, významná část nemocných se může zbavit příznaků a projevů onemocnění (remise) nebo se bude aspoň nemoc projevovat jen mírně (nízká aktivita).

Revma Liga ČR je společnost lidí s revmatismem, jejich rodinných příslušníků a přátel. Cílem společnosti je zvyšovat povědomí o revmatických chorobách a pomáhat nemocným. Její členové bojují za plnohodnotný a rovnoprávný život zdravotně postižených a vytvářejí pro ně regionální kluby po celé České republice.

Artritida v číslechRevmatoidní artritida je nejčastější chronické zánětlivé onemocnění. V Česku nemocí trpí přibližně 85 tisíc lidí a každý rok jich dalších asi 3500 přibude. U žen je výskyt nemoci až třikrát vyšší než u mužů. Nejčastěji se objevuje mezi 30. a 50. rokem života.

Recept pro zdraví: Zeleninové ragú

Při revmatoidní artritidě je vhodné do stravy zařadit více zeleniny, která pomáhá bojovat proti zánětu. Zkuste proto naši zeleninovou specialitu.

Ingredience: 7 větších brambor, 4 kedlubny, 4 mrkve, 1 cibule, 250 g zeleného chřestu, 30 g másla, 30 g mouky, 100 ml suchého bílého vína, 250 g smetany na vaření, 150 g hrášku, černý pepř, strouhaný muškátový oříšek, citronová šťáva, sůl

Postup: Omyjte a oloupejte brambory a vařte je cca 20 minut v osolené vodě. Mezitím si oloupejte mrkev a kedlubny a nakrájejte je na malé kousky.

Umyjte chřest, odlomte dřevnaté konce a také nakrájejte na kousky. Dejte vařit přibližně 600 ml vody, osolte ji a až se začne vařit, vložte do ní mrkve s kedlubnami a vařte asi 6 minut.

Poté přidejte chřest a povařte dalších 6 minut. Nakonec zeleninu sceďte a vývar si uschovejte.

Cibuli si nakrájejte nadrobno a osmahněte ji na rozehřátém másle. Přidejte mouku a usmažte si jíšku. Za stálého míchání přilijte bílé víno, zeleninový vývar a smetanu a vše přiveďte k varu. Do omáčky dejte dříve vařenou zeleninu spolu s hráškem a povařte ještě 6 minut. Nakonec omáčku osolte, opepřete a dochuťte muškátovým oříškem. Na závěr můžete přidat pár kapek citronové šťávy.

Přečíst článek ›

Tipy pro zdravíPro zachování pohyblivosti kloubů je pohyb pro revmatiky naprosto zásadní. Pomáhá udržet optimální tělesnou hmotnost, pevnost kostí, pružnost svalů a jejich sílu či dobrou náladu. Vyberte si pohybovou aktivitu, která vás bude bavit a určitě to nepřehánějte se zátěží. Vhodné jsou procházky, cvičení ve vodě, ježdění na kole nebo jóga.

Také se naučte odpočívat, dostatečně spát a co nejvíce omezit stres, pro organismus, který bojuje s chronickým zánětem, je tohle zásadní. Navíc při nadměrném napětí a vyčerpání se mohou projevy nemoci zhoršovat. Co se týká stravy, zkuste se zaměřit na doplnění vitaminu D, který mnoha lidem chybí, a právě u autoimunitních chorob může být jeho nedostatek zásadní.

Kvalitním doplňkem vitaminu D je například rybí olej.

NIMESIL příbalový leták

granule pro přípravu perorální suspenze
(nimesulidum)

Držitel rozhodnutí o registraci
Laboratori Guidotti S.p.A. (Menarini Group), Pisa, Itálie

Výrobce
Laboratorios Menarini S.A., Badalona, Španělsko

Fine Foods & Pharmaceuticals N.T.M. S.p.A., Brembate, Itálie

Složení

  • Léčivá látka:
    Nimesulidum 100 mg v jednom sáčku obsahujícím 2 g granulí pro přípravu perorální suspenze.
  • Pomocné látky:
  • Indikační skupina
    Analgetikum; nesteroidní antirevmatikum

Cetostearomakrogol, sacharosa, maltodextrin, kyselina citronová, pomerančové aroma

Indikace

Nimesil je nesteroidní protizánětlivý léčivý přípravek (NSA), který tlumí bolest. Používá se k léčbě akutní bolesti, k léčbě projevů bolestivé osteoartrózy (nezánětlivého onemocnění kloubů) a k léčbě menstruační bolesti. Před předepsáním přípravku Nimesil Váš lékař zhodnotí možné přínosy tohoto léku oproti rizikům rozvoje nežádoucích účinků.

Používáte proti bolesti lék Nimesil?

Kontraindikace
Nimesil nesmíte užívat v následujících případech:

  • známá přecitlivělost na nimesulid nebo kteroukoliv pomocnou látku obsaženou v přípravku
  • jestliže jste měl/a alergické reakce (např. sípání, rýma, ucpaný nos, kopřivka nebo vyrážka) po požití kyseliny acetylsalicylové (aspirinu) nebo jiných nesteroidních protizánětlivých lé­ků
  • prodělané krvácení do zažívacího traktu nebo perforace ve vztahu k předchozí léčbě nesteroidními antirevmatiky
  • játra poškozující reakce na nimesulid v minulosti
  • současné užívání jiných léků, o kterých je známo, že ovlivňují játra, např. paracetamol nebo jiné léky tišící bolest nebo NSAID léky
  • pravidelné pití alkoholu ve velkém množství
  • pokud užíváte návykové látky nebo se u Vás rozvinula závislost na drogách nebo jiných látkách
  • aktivní žaludeční nebo duodenální vřed nebo krvácení do zažívacího traktu, tvorba vředů či perforace v minulosti
  • krvácení z mozkových cév nebo jiná aktivní krvácení či poruchy krvácivosti
  • závažné poruchy srážlivosti krve
  • závažné srdeční selhání
  • závažná porucha funkce ledvin
  • onemocnění jater nebo zvýšené hodnoty jaterních enzymů
  • pokud máte horečku nebo chřipku (bolí vás celé tělo, necítíte se dobře, cítíte chlad, třesete se nebo máte zvýšenou teplotu)
  • děti mladší 12 let
  • poslední tři měsíce těhotenství a kojení

Nimesil nesmí být užíván v posledních třech měsících těhotenství nebo v období kojení.
Blokování tvorby prostaglandinů může mít negativní vliv na těhotenství a/nebo vývoj embrya/plodu, a proto se předepisování tohoto přípravku těhotným ženám v prvním a druhém trimestru těhotenství nedoporučuje.

Zajímavé:  Opar Na Penisu Léčba?

Nežádoucí účinky

Následující seznam nežádoucích účinků byl vypracován podle údajů z vyhodnocení kontrolovaných klinických studií* (přibližně 7 800 pacientů) a sledování přípravku po uvedení na trh; klasifikace četnosti výskytu nežádoucích účinků je následující: velmi častý (>1/10), častý (>1/100, 1/1000, 1/10,000,

NIMESIL – příbalový leták | Nonstop lékarna

– Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

– Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

– Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí

ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

– Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo

lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.

Co naleznete v této příbalové informaci

  • 1. Co je přípravek Nimesil a k čemu se užívá
  • 2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek Nimesil užívat
  • 3. Jak se přípravek Nimesil užívá
  • 4. Možné nežádoucí účinky

Nimesil, který obsahuje léčivou látku nimesulid, je nesteroidní protizánětlivý léčivý přípravek („NSAID“) tišící bolest. Používá se k léčbě akutní bolesti a k léčbě menstruačních bolestí.

Před předepsáním přípravku Nimesil Váš lékař zhodnotí možné přínosy tohoto léku oproti rizikům vzniku nežádoucích účinků.

  • – jestliže jste alergický(á) na nimesulid nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku
  • (uvedenou v bodě 6);
  • – jestliže jste měl(a) alergické reakce (např. sípání, rýma, ucpaný nos, nosní polypy, kopřivka) po
  • požití kyseliny acetylsalicylové nebo jiných nesteroidních protizánětlivých lé­ků;
  • – jestliže jste v minulosti po požití nimesulidu prodělal(a) reakci postihující játra;
  • – jestliže současně užíváte jiné přípravky, o kterých je známo, že ovlivňují játra, např. paracetamol nebo jiné léky tišící bolest nebo nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID);
  • – jestliže užíváte návykové látky nebo se u Vás rozvinula závislost na jakýchkoli látkách;
  • – jestliže často pijete alkohol ve velkém množství;
  • – jestliže jste v minulosti měl(a) po léčbě nesteroidními protizánětlivými léky krvácení do
  • trávicího traktu nebo perforaci
  • – jestliže máte nebo jste v minulosti měl(a) vředy v trávicím systému (žaludeční nebo dvanácterníkové), krvácení do žaludku nebo střev (dva nebo více případů prokázaného vzniku vředů nebo krvácení);
  • – jestliže jste prodělal(a) krvácení do mozku (mozkovou příhodu, mrtvici);
  • – jestliže máte problém s krvácením nebo jakékoliv problémy související se špatnou srážlivostí
  • krve;
  • – jestliže jste prodělal(a) selhání srdce nebo máte poruchu ledvin (snížená funkce ledvin) nebo jakoukoli poruchu jater;
  • – jestliže máte horečku nebo chřipku (bolí Vás celé tělo, necítíte se dobře, cítíte chlad, třesete se
  • nebo máte zvýšenou teplotu);
  • – jestliže jste v posledních 3 měsících těhotenství;
  • – jestliže kojíte.
  • Nepodávejte Nimesil dětem do 12 let.
  1. Před užitím přípravku Nimesil se poraďte se svým lékařem.
  2. – Pokud se u Vás v průběhu užívání nimesulidu objeví potíže s játry, ukončete užívání nimesulidu a okamžitě informujte svého lékaře. Příznaky naznačující potíže s játry zahrnují ztrátu chuti k jídlu, pocit na zvracení, zvracení, bolesti břicha, přetrvávající únavu a tmavě zbarvenou moč;
  3. – Pokud jste někdy v minulosti měl(a) peptický vřed, krvácení ze žaludku nebo střev, ulcerózní
  4. kolitidu nebo Crohnovu chorobu, informujte před užíváním přípravku Nimesil svého lékaře;
  5. – Pokud se u Vás v průběhu užívání přípravku Nimesil objeví horečka a/nebo příznaky podobné
  6. chřipce (bolí Vás celé tělo, cítíte se malátně, cítíte chlad nebo se třesete), přestaňte přípravek užívat a informujte svého lékaře;
  7. – Pokud máte onemocnění srdce nebo ledvin, před užitím přípravku Nimesil informujte svého
  8. lékaře; přípravek Nimesil může zhoršit funkci ledvin;
  9. – Pokud jste starší, je možné, že Váš lékař bude vyžadovat pravidelné kontroly, aby se ujistil, že
  10. Vám přípravek Nimesil nepůsobí žádné žaludeční, ledvinné, srdeční nebo jaterní problémy;

Pokud máte během léčby přípravkem Nimesil jakékoli žaludeční obtíže, např. bolest žaludku, zvracíte krev nebo máte černou stolici, přestaňte přípravek Nimesil užívat a okamžitě informujte svého lékaře. Krvácení do zažívacího traktu, vředy nebo perforace se mohou objevit kdykoli v průběhu léčby a to i když jste v minulosti neměl(a) obtíže se zažívacím traktem.

Pokud nezaznamenáte žádný prospěch z užívání tohoto léčivého přípravku, informujte svého lékaře. Pokud plánujete těhotenství, informujte o tom svého lékaře, protože Nimesil může snížit plodnost.

Léčivé přípravky jako je Nimesil mohou být spojeny s mírným zvýšením rizika srdečního infarktu (infarkt myokardu) nebo mozkové mrtvice.

Riziko je vyšší při užívání vysokých dávek přípravku Nimesil a při dlouhodobé léčbě. Nepřekračujte doporučené dávkování a délku léčby.

Pokud trpíte srdečními potížemi, prodělal(a) jste mozkovou mrtvici nebo pociťujete, že byste mohl(a) být ohrožen(a) těmito příhodami (např. pokud trpíte vysokým krevním tlakem, cukrovkou, máte vysokou hladinu cholesterolu nebo kouříte), poraďte se se svým lékařem či lékárníkem o vhodnosti tohoto přípravku.

Nimesil přestaňte užívat a ihned vyhledejte lékaře, pokud se u Vás objeví vyrážka nebo jakékoliv jiné příznaky alergie.

V souvislosti s léčbou nesteroidními protizánětlivými léky se mohou vzácně objevit závažné kožní reakce, jako jsou exfoliativní dermatitida, Stevens-Johnsonův syndrom a toxická epidermální nekrolýza. Těmto kožním reakcím často předchází příznaky podobné chřipce.

Kožní vyrážka se může rozvinout v rozsáhlé plochy puchýřů a olupující se kůže, kožní projevy bývají často doprovázeny postižením sliznic, v podobě vředů v ústech, krku, nosu, na genitáliích a zánětem spojivek.

Nepodávejte Nimesil dětem do 12 let.

  • Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.
  • Některé léčivé přípravky se nesmí současně užívat a u jiných může být při současném použití potřebná úprava dávkování.
  • Vždy informujte svého lékaře nebo lékárníka, pokud s přípravkem Nimesil užíváte nebo Vám byl předepsán jakýkoli z níže uvedených léčivých přípravků:
  • Následující léčivé přípravky se mohou vzájemně ovlivňovat s přípravkem Nimesil:
  • – ostatní nesteroidní protizánětlivé léčivé přípravky (užívají se k léčbě bolesti);
  • – kortikosteroidy, např. kortison (léčiva užívaná k léčbě zánětlivých stavů);
  • – léky ředící krev (antikoagulancia), např. warfarin nebo protisrážlivé léky jako je kyselina
  • acetylsalicylová (přípravky snižující krevní srážlivost);
  • – selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (léky k léčbě deprese);
  • – diuretika (močopudné léky), ACE inhibitory a antagonisté angiotenzinu II (léky užívané k léčbě
  • vysokého krevního tlaku)
  • – furosemid (lék, který podporuje tvorbu moči)
  • – lithium, které se používá k léčbě některých poruch nálady;
  • – methotrexát (lék užívaný k léčbě revmatoidní artritidy a nádorových onemocnění);
  • – cyklosporin (lék užívaný po transplantacích nebo k léčbě poruch imunitního systému).
Zajímavé:  Léčba Mykózy Během Menstruace?

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.

– Nimesil neužívejte během posledních 3 měsíců těhotenství. Může způsobit potíže plodu nebo při porodu.

  1. – Jste-li těhotná prvních 6 měsíců, nepřekračujte dávkování nebo délku léčby, které Vám lékař
  2. předepsal.
  3. Stejně jako ostatní nesteroidní protizánětlivé léky nedoporučuje se přípravek Nimesil užívat ženám, které se snaží otěhotnět.
  4. Neužívejte Nimesil, pokud kojíte.

Nimesil obsahuje cukr (sacharózu). Pokud Vám Váš lékař řekl, že nesnášíte některé cukry, poraďte se s ním dříve, než začnete tento léčivý přípravek užívat.

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Doporučená jednotlivá dávka přípravku je jeden 2g sáček granulí pro perorální suspenzi (100 mg nimesulidu). Užívejte 1 sáček přípravku Nimesil 2× denně po jídle. Obsah sáčku nasypte do sklenice neperlivé vody. Zamíchejte lžící, čímž získáte suspenzi s pomerančovou příchutí. Vzniklou suspenzi je třeba vypít ihned po její přípravě.

Nimesil užívejte co nejkratší dobu a ne déle než 15 dní během jednoho léčebného cyklu.

Nepodávejte Nimesil dětem do 12 let.

U dospívajících nad 12 let není nutná úprava dávkování, dospívající užívají stejné dávky jako dospělí pacienti.

Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.

Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Možné nežádoucí účinky jsou uvedeny níže podle pravděpodobnosti jejich výskytu. Tato tabulka uvádí, kolik pacientů může mít tyto nežádoucí účinky.

Časté nežádoucí účinky více než 1 ze 100 a méně než 1 z 10
Méně časté nežádoucí účinky více než 1 z 1 000 a méně než 1 ze 100
Vzácné nežádoucí účinky více než 1 z 10 000 a méně než 1 z 1 000
Velmi vzácné nežádoucí účinky méně než 1 z 10 000, včetně ojedinělých případů
  • Pokud se u Vás objeví jakýkoli z níže uvedených příznaků, přerušte užívání přípravku Nimesil a informujte okamžitě svého lékaře, protože to může znamenat, že potřebujete okamžitou lékařskou péči:
  • – trávicí potíže či bolesti břicha, nechutenství, nevolnost (nauzea), zvracení, krvácení do zažívacího traktu (do žaludku či střev), což můžete pozorovat jako zvracení krve nebo černou stolici;
  • – kožní reakce jako je vyrážka nebo zarudnutí;
  • – sípaní nebo dušnost;
  • – zežloutnutí kůže nebo očí (žloutenka);
  • – náhlá změna množství či barvy moči;
  • – otoky obličeje, chodidel nebo nohou;
  • – přetrvávající únava.
  • Léčivé přípravky jako je Nimesil mohou působit mírné zvýšení rizika infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice.
  • Nežádoucí účinky, které se mohou objevit při užívání přípravku Nimesil:
  • – Časté: průjem, nevolnost, zvracení, drobné změny v hodnotách krevních jaterních funkčních testů.
  • – Méně časté: krvácení ze žaludku nebo ze střeva, vředy a prasklé vředy dvanáctníku a žaludku, dušnost, závrať, zvýšený krevní tlak, zácpa, plynatost, svědění, kožní vyrážka, zvýšené pocení, otok (edém).
  • – Vzácné: chudokrevnost (anémie), zvýšení určitého druhu bílých krvinek (eozinofilů), přecitlivělost, kolísání krevního tlaku, krvácení, návaly horkosti, bolestivé močení nebo krev v moči, zvýšená hladina draslíku v krvi, pocit úzkosti nebo nervozity, noční děsy, rozmazané vidění, zrychlení srdeční činnosti, zčervenání kůže, zánět kůže (dermatitida), malátnost, slabost.
  • – Velmi vzácné: snížení počtu všech typů krevních buněk (pancytopenie), snížení počtu krevních destiček (trombocytopenie), které způsobuje podkožní krvácení nebo krvácení do jiných částí těla (purpura); alergie, včetně těžkých reakcí s kolapsem a potížemi s dýcháním; bolest hlavy, ospalost, poruchy mozkových funkcí (encefalopatie); poruchy vidění; závratě; abnormální kontrakce hladkého svalstva průdušek (bronchospasmus), astma; zánět žaludku (gastritida), bolesti břicha, zažívací obtíže, vředy a zánět uvnitř dutiny ústní (stomatitida), černá stolice v důsledku žaludečního nebo střevního krvácení (meléna); zánět jater (hepatitida), někdy může být velmi těžký, což může způsobit žloutenku a městnání žluči (cholestáza); kopřivka (urtikárie), otok obličeje a přilehlých oblastí (angioneurotický edém), závažné kožní reakce (známé jako erythema multiforme, Stevens-Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza); selhání ledvin, zadržování moči, nízká tvorba moči nebo zánět ledvin (nefritis); pokles tělesné teploty.

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci.

Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10, webové stránky: Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

Tento přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce a sáčku za „EXP“. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

Co přípravek Nimesil obsahuje

  • – Léčivou látkou je nimesulidum.
  • – Jeden 2g sáček obsahuje nimesulidum 100 mg.
  • – Pomocnými látkami jsou:
  • – Sacharóza, pomerančové aroma (obsahuje: kukuřičný maltodextrin, aromatické látky, arabskou klovatinu), kyselina citronová, maltodextrin, cetostearomakrogol.

Nimesil sáčky obsahují světle žluté granule s pomerančovou vůní pro bílou až světle žlutou suspenzi. Velikost balení: 9, 15 nebo 30 sáčků, jeden sáček obsahuje 2 g granulí pro perorální suspenzi.

Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci:

Laboratori Guidotti S.p.A

  1. Via Livornese, 897
  2. 56122 Pisa – La V ettola
  3. Itálie
  4. Výrobce:

Laboratorios Menarini S.A.

  • Alfons XII, 587
  • 08918 Badalona
  • Španělsko

Fine Foods & Pharmaceuticals N.T.M. S.p.A.

  1. Administrativní místo:
  2. Via Berlino, 39
  3. Zingonia-Verdellino (Bergamo)
  4. Itálie
  5. Místo výroby:
  6. Via Grignano, 43
  7. 24041– Brembate (Bergamo)
  8. Itálie

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector