Poruchy vidění – Vše o zdraví

Poruchy vidění - Vše o zdraví

Rozmazané vidění je ztráta ostrosti zraku, kdy se jednotlivé předměty jeví jako rozostřené a zamlžené. Nejčastější příčinou rozmazaného vidění jsou refrakční oční vady, jako například krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatizmus a vetchozrakost (presbyopie).

  • Rozmazané vidění ale může být také známkou závažnějšího problému, včetně některých život ohrožujících neurologických onemocnění nebo chorob, které mohou způsobit trvalou ztrátu zraku.
  • Rozmazané vidění se může objevit také po některých očních operacích, při kterých se užívají oční kapky na znecitlivění operovaného oka a/nebo roztažení zornice (například po laserových operacích očí mívají pacienti nějakou dobu rozmazané vidění, ale tento stav většinou rychle a bez léčby odezní sám od sebe).
  • Ve většině případů postihuje rozmazané vidění obě oči, nicméně někteří lidé mohou mít rozmazané vidění jen na jednom oku.

S rozmazaným viděním souvisí také zamlžené vidění, kdy pacient vidí jednotlivé předměty jako v mlze nebo mléku. Zamlžené vidění bývá většinou známkou nějakého onemocnění, jako je například šedý zákal.

Rozmazané nebo zamlžené vidění mohou být známkou závažného problému, a to zejména v případě, pokud se vyskytnou náhle, z plného zdraví (pacient například večer vidí normálně a ráno má zamlžené vidění a/nebo se rozmazané vidění objeví z ničeho nic).

V případě, že zaznamenáte rozmazané či zamlžené vidění nebo se objeví jakékoli jiné potíže (například zdvojené vidění, zúžení zorného pole, apod.), je nutné co nejrychleji vyhledat očního lékaře a nechat si oči důkladně a pečlivě vyšetřit.

Příčiny a léčba rozmazaného vidění

Příčin rozmazaného nebo zamlženého vidění je celá řada a lze je rozdělit na méně závažné a závažné.

Mezi nejčastější méně závažné příčiny rozmazaného vidění, mimo jiné, patří:

Krátkozrakost (myopie)

Mezi příznaky myopie patří rozmazané vidění na jednom nebo obou očích, bolesti hlavy, mhouření a zvýšené namáhání očí a někdy také šilhání. Myopie je nejčastější refrakční vadou a vzdálené předměty krátkozraké oko vnímá jako neostré a rozmazané.

Léčba

Léčba krátkozrakosti spočívá v korekci vady kontaktními čočkami, brýlemi (v tomto případě se nejčastěji užívají dvojduté čočky označované jako rozptylky) a/nebo v laserové operaci očí (například LASIK).

Dalekozrakost (hyperopie)

Při hyperopii vnímá dalekozraké oko blízké předměty rozmazaně, což kromě rozmazaného vidění způsobuje nadměrné namáhání očí a únavu. V případě těžké dalekozrakosti se někdy mohou zdát rozmazané i vzdálené předměty.

Léčba

Stejně jako u krátkozrakosti, i dalekozrakost se koriguje brýlemi, kontaktními čočkami (v tomto případě s používají dvojvypuklé čočky označované jako spojky) a/nebo laserovou operací očí.

Astigmatizmus

V případě, že se vám zdají rozmazané jak blízké tak vzdálené předměty, může to být známkou astigmatizmu. Jedná se o refrakční vadu způsobenou nejčastěji nepravidelným tvarem (zakřivením) rohovky.

  1. Lidé s astigmatizmem nedokážou správně zaostřit do jednoho místa na sítnici, což vede k rozmazanému a neostrému vidění.
  2. Léčba
  3. Stejně jako ostatní refrakční vady i astigmatizmus se léčí korekčními metodami, a to brýlemi a kontaktními čočkami (nejčastěji se používají takzvanécylindrické čočky) a/nebo laserovou operací.

Vetchozrakost (presbyopie)

S věkem dochází k postupnému zhoršování zrakové ostrosti. Pokud je vám 40 a začínáte při čtení textové zprávy, jídelního lístku v restauraci nebo jiných textů psaných drobným písmem vidět rozmazaně a neostře, může se jednat o presbyopii neboli vetchozrakost, což je fyziologické (normální) zhoršení zraku ve „vyšším“ věku.

  • I když jsou příznaky vetchozrakosti stejné jako příznaky dalekozrakosti (tedy rozmazané vidění na blízko a zvýšená námaha očí při čtení) je presbyopie způsobená věkem podmíněným zhoršením schopnosti zaostřit na blízké předměty z důvodu „ztvrdnutí“ oční čočky.
  • Léčba
  • Možností léčby presbyopie je celá řada, od progresivních čoček (multifokální čočky), přes brýle načtení až po operace, mezi které patří implantace rohovkových prstenců, konduktivní keratoplastika nebo metoda LASIK monovision.
  • Někteří lékaři a oční optici u brýlí doporučují opatřit skla antireflexní vrstvou nebo používat brýle s fotochromatickými skly (fotochromatické brýle), které pomáhají zkvalitnit vidění a brání nežádoucímu oslnění.

Syndrom suchého oka

Syndrom suchého oka způsobuje celou řadu potíží, jako jsou například zčervenání oka, zvýšená citlivost na světlo, pocity řezání a pálení v oku a samozřejmě i rozmazané vidění. I když umělé slzy (lubrikační oční kapky) pacientům přináší úlevu, těžké případy syndromu suchého oka vyžadují užívání léků a ucpávky slzných kanálků.

Slzení oka

Příčin slzení očí je celá řada, od infekčních onemocnění, přes ucpání nebo zúžení odvodných slzných cest až po nadměrnou tvorbu slz. Jedním z příznaků tohoto problému může být i rozmazané vidění, protože přes oči plné slz má pacient pocit zamlženého či rozostřeného vidění.

Těhotenství

Rozmazané a někdy i dvojité vidění (diplopie) poměrně běžně trápí těhotné ženy. Důvodem je skutečnost, že vlivem hormonálních změn v těhotenství dochází ke změně tvaru a tloušťky rohovky, což vede k rozostření zraku.

Stejně tak těhotné ženy často trpí na syndrom suchého oka, který je rovněž jednou z příčin rozmazaného vidění.

Pokud se v průběhu těhotenství vyskytnout jakékoli změny kvality zraku, je nutné informovat svého lékaře. I když rozmazané vidění v těhotenství nemusí být známkou ničeho závažného, může se jednat o příznak gestačního diabetu (těhotenské cukrovky) nebo vysokého krevního tlaku (a počínající preeklampsie).

Oční migréna nebo migrenózní bolesti hlavy

Mezi příznaky oční migrény nebo migrenózních bolestí hlavy, mimo jiné, patří rozmazané vidění, světelné záblesky nebo aura. I když tyto příznaky časem většinou odezní bez jakékoli léčby, dokáže oční migréna či migrenózní bolesti hlavy pacienty pěkně potrápit.

Mžitky před očima

Jako mžitky před očima označujeme drobné skvrny, tečky, saze a další drobné „předměty“, které plavou v zorném poli. Jedním z příznaků tohoto problému je i rozmazané vidění.

Mžitky před očima vznikají z důvodu postupného odlupování sklivce uvnitř oka s přibývajícím věkem, což vede k tomu, že drobné kousky sklivce plavou v zorném poli a hází stíny na sítnici, které člověk vnímá jako mžitky před očima.

Ve většině případů nejsou občasné mžitky před očima nic závažného, ale pokud se objeví náhle, ve větším množství a/nebo opakovaně, je nutné neprodleně vyhledat lékařskou pomoc, protože by se mohlo jednat o odchlípnutí sítnice.

Rozmazané vidění po laserové operaci LASIK a dalších očních operacích

Bezprostředně po laserové operaci LASIK a dalších operacích refrakčních vad může pacient zaznamenat rozmazané vidění. Zraková ostrost se obvykle do několika dní upraví, nicméně než se zrak po operaci stabilizuje úplně může trvat i několik týdnů.

Oční kapky a léky

  1. Některé druhy očních kapek, zejména pak oční kapky, které obsahují konzervační látky, mohou způsobit podráždění oka a rozmazané vidění.

  2. Stejně tak některé léky, jako jsou například léky na alergii (antihistaminika) mohou mít nežádoucí účinky v podobě syndromu suchého oka a rozmazaného vidění.

  3. Pokud máte podezření, že by za rozmazaným viděním mohly být nežádoucí účinky léků nebo oční kapky, informujte o tom svého lékaře a požádejte ho o doporučení alternativních léků, které tyto problémy nezpůsobují.

Nesprávné nošení kontaktních čoček

Dlouhodobé nošení jednorázových kontaktních čoček bez výměny po každém použití nebo nedostatečná hygiena kontaktních čoček může narušit tvorbu slzného filmu na oku, což vede k rozmazanému vidění a navíc to zvyšuje riziko očních infekcí.

Mezi závažné příčiny rozmazaného vidění, mimo jiné, patří:

Makulární díra

V případě, že vám je více než 60 let a náhle se objeví rozmazané vidění na jednom oku, může se jednat o makulární díru (otvor ve střední části sítnice).

Infekční onemocnění očí a očních adnex

Rozmazané vidění se také může objevit u dalších onemocnění očí, jako jsou odchlípení sítnice, herpetické oční infekce (včetně pásového oparu), záněty víček, živnatky, záněty mazových žlázek na očním víčku (včetně ječného nebo vlčího zrna) a záněty zrakového nervu (optická neuritida – často se vyskytuje u pacientů s roztroušenou sklerózou).

Některá onemocnění očí mohou způsobit trvalou ztrátu zraku, takže pokud zaznamenáte jakékoli zhoršení zraku, včetně rozmazaného, rozostřeného, zamlženého nebo dvojitého vidění, je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Šedý zákal

Pokud zaznamenáte změny zraku, projevující se rozmazaným a zamlženým viděním, které se postupně zhoršuje, může to být známkou šedého zákalu.

Neléčený šedý zákal (katarakta) se postupně stále zhoršuje a může vést až k úplnému oslepnutí, které naštěstí bývá dočasné a většinou se pacientovi podaří zrak obnovit po úspěšné náhradě oční čočky.

Zelený zákal (glaukom)

Zelený zákal je onemocnění způsobené progresivní degenerací zrakového nervu, které může vést až k úplnému oslepnutí. Mezi jeho příznaky patří tunelové nebo rozmazané vidění.

Věkem podmíněná makulární degenerace

Rozmazané vidění a zhoršení vnímání obrysů předmětů (rovné tvary a čáry se zdají zakřivené nebo zvlněné) mohou být známkou věkem podmíněné makulární degenerace, která je nejčastější příčinou slepoty u starších lidí.

Diabetická retinopatie

Jednou z častých komplikací diabetu je takzvaná diabetická retinopatie, která se, mimo jiné, projevuje rozmazaným viděním. Jedná se o závažné onemocnění, které poškozuje sítnici oka a může způsobit až trvalou ztrátu zraku.

Cévní mozková příhoda a/nebo krvácení do mozku

Rozmazané vidění, často ve spojení s diplopií (dvojitým viděním) a dalšími příznaky, jako je setřelá nebo nesrozumitelná řeč, oslabení končetin na polovině těla a/nebo pokles ústního koutku či očního víčka na jedné straně obličeje, mohou být známkou závažného a život ohrožujícího onemocnění, jako je cévní mozková příhoda nebo krvácení do mozku.

Roztroušená skleróza

Rozmazané vidění (často spolu s dvojitým viděním a optickou neuritidou), může být časnou známkou roztroušené sklerózy.

Arteriální hypertenze

Vysoký krevní tlak škodí nejen našemu srdci, ale poškozuje také drobné tepny v sítnici, což se může projevit jako rozmazané vidění. Neléčená hypertenze může vést až k závažnému trvalému poškození sítnice a ztrátě zraku a/nebo jiným život ohrožujícím stavům, jako je infarkt myokardu a/nebo cévní mozková příhoda.

Zajímavé:  Léčba Horních Cest Dýchacích?

Kdy vyhledat lékaře a co si z článku odnést?

Pokud máte pocit, že občas vidíte rozmazaně nebo neostře a tento stav sám od sebe odezní a nezhoršuje se, většinou se jedná o únavu očí nebo reakci na nadměrnému vystavování se slunečnímu záření (oslnění).

Nicméně pokud rozmazané vidění vznikne náhle (na jednom či obou očích), váš stav se nelepší a objeví se další příznaky, jako jsou zamlžené, tunelové či dvojité vidění, pokles ústního koutku nebo očního víčka na jedné straně obličeje, oslabení nebo nemožnost hýbat končetinami na jedné polovině těla, ztrátou schopnosti mluvit nebo rozumět mluvenému slovu (včetně náhle vzniklého mumlání nebo drmolení, apod.), je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Rozmazané vidění –

Oční problémy, např. rozmazané vidění, mohou výrazně ovlivnit kvalitu života. Když vidíte zamlženě a nedokážete zaostřit zrak, jen stěží dokážete provádět každodenní činnosti, např.

řídit automobil, číst nebo pracovat na počítači. Kromě toho, že rozmazané vidění může ovlivnit váš každodenní život, může být také příznakem dalších, vážnějších zdravotních nebo očních problémů.

LEPŠÍ VIDĚNÍ vysvětluje možné příčiny a jak lze postupovat, abyste si zrak zlepšili.

K provádění každodenních činností potřebujete dobře vidět. Provádění jednoduchých činností, např.

chození po schodech, aniž bychom nespadli, čtení zpráv na chytrém telefonu nebo dojíždění do práce, často bereme za samozřejmé.

Jakmile se ale potkáte se ztrátou ostrosti vidění, uvědomíte si, jak je zrak skutečně důležitý. Někteří lidé si svůj špatný zrak uvědomí, až když jsou léčeni nebo používají zrakovou pomůcku, např. korekční brýle.

Rozmazané vidění je většinou popisováno jako ztráta kontrastu nebo omezené rozlišení detailů. Věci vidíme zamlženě a na různé vzdálenosti nedokážeme zaostřit. Některé lidi postihne rozmazané vidění jednoho oka (toho si všimnete, když zavřete „dobré“ oko) a jiné obou očí.

Zakalené nebo zamlžené vidění je běžným příznakem souvisejícím se zákaly. Často se vyskytuje spolu s rozmazaným viděním. Pokud máte pocit, jako byste se dívali přes bělavý oblak nebo film, okamžitě se obraťte na očního lékaře.

Závratě a rozmazané vidění pociťované najednou mohou být také příznakem vážného zdravotního problému. Pokud se u vás tyto příznaky neočekávaně nebo opakovaně objevují, vyhledejte lékařskou pomoc.

Jak už bylo zmíněno výše, rozmazané vidění se pojí s celou řadou zrakových a zdravotních stavů. Rozmazané vidění může být způsobeno jednoduše zhoršeným zrakem. Ke zhoršení zraku dochází s rostoucím věkem, nicméně s rozmazaným viděním se potýkají lidé všech věkových kategorií. Je důležité pravidelně docházet na vyšetření zraku a obměňovat předpis na brýle nebo kontaktní čočky. Krátkozrakost neboli myopie je častou refrakční vadou, která může vést k zamlženému vidění v kombinaci s mžouráním, bolestmi hlavy a namožením očí. Blízké předměty vidíte ostře, ale lidi a předměty v delší vzdálenosti už nikoli. Krátkozrakost je nejběžněji popisována jako stav, když je oční bulva příliš dlouhá v poměru ke schopnosti oční čočky a rohovky zaostřit. Mezi příčiny krátkozrakosti patří genetické faktory a podmínky prostředí. Vaše oči může velmi unavit a vést k rozmazanému vidění dalekozrakost (viz níže) nebo dlouhá práce na digitálních zařízeních, např. tabletech, noteboocích nebo chytrých telefonech. Může se jednat o dočasný problém, který napravíte jednoduše tím, že očím dopřejete odpočinek. Pokud se vaše oči snadno unaví, promluvte si s očním lékařem o speciálních brýlích proti únavě a digitálních brýlových čočkách. Dalekozrakost neboli hypermetropie je typ refrakční vady, kdy dobře vidíte vzdálené předměty, ale blízké předměty nezaostříte a jsou rozmazané. Dalekozrakost má nicméně u různých lidí různé podoby. Někteří mohou rozmazaně vidět na blízko i na dálku. Presbyopie je přirozený stav očí související s věkem. Většina lidí si rozmazaného vidění na blízko (např. při čtení knihy nebo práci na chytrém telefonu) začne všímat okolo 40 let věku nebo později. Presbyopie je způsobena postupným ztenčováním nebo ztrátou flexibility čočky uvnitř oka. Často začíná únavou očí, postupuje k obtížím s viděním na blízko a později k celodennímu rozmazanému vidění. Refrakční vada, kterou může způsobovat nepravidelně tvarovaná rohovka. Astigmatismus může vést ke zkreslenému vidění jak na blízko, tak na dálku. Někteří lidé se s astigmatismem rodí, ale může se vyskytnout a rozvinout i v průběhu času. Diabetická retinopatie je komplikace související s cukrovkou, která poškozuje sítnicové cévy. Diabetikům se doporučuje v součinnosti s lékařem regulovat svou hladinu cukru v krvi. Velmi důležité je na tento stav brzy přijít. Pokud tedy máte cukrovku a trápí vás rozmazané vidění, v zorném poli máte tmavé skvrny nebo nedokážete rozlišovat barvy, okamžitě se obraťte se na svého očního lékaře. Oční tkáň může otéct nebo se zanítit, když dojde k infekci oka, pohmoždění oka nebo vniku cizí částice či toxinu do oka, případně pokud lidské tělo zasáhne několik onemocnění najednou. Zánět neboli uveitidu charakterizuje bolest očí, rozmazané vidění, červené oči a někdy citlivost na světlo. Závratě a rozmazané vidění lze někdy přičítat nízkému krevnímu tlaku. Vidět můžete rozmazaně například ,když cvičíte nebo trávíte dlouhý čas v teple. Nízký krevní tlak může být příznakem jiného skrytého problému. Pokud těmito příznaky tedy trpíte často, obraťte se na lékaře. Zelený zákal neboli glaukom je vážné onemocnění očí, které může vést ke slepotě. Může se s ním pojit ztráta periferního vidění (tunelové vidění), rozmazané vidění, bolest očí a další poruchy zraku. Zelený zákal má akutní a pozvolnou podobu, přičemž obě podoby vyžadují lékařské vyšetření a léčbu.
Výskyt zákalu či zákalů může značit rozmazané a zamlčené vidění, světelné kruhy a oslnění. Přestože zákaly očí mohou způsobit i slepotu, jedná se o onemocnění očí, které lze léčit. Operace zákalů mají obvykle velmi vysokou míru úspěšnosti. 
Rohovku mohou poškrábat částečky např. prachu nebo písku a způsobit tak podráždění a rozmazané vidění. Při svařování nebo provádění tesařských prací vždy noste ochranu očí a pokud máte pocit, že něco máte v oku, okamžitě se obraťte na lékaře. K odchlípení sítnice dochází, když je sítnice vychýlena ze své obvyklé polohy nebo když dojde k navýšení nitroočního tlaku kvůli zelenému zákalu nebo pohmoždění oka. Jedná se o vážný stav, který je nutné okamžitě léčit, aby nedošlo k oslepnutí. Pokud vás tedy trápí rozmazané vidění, záblesky světla, zastíněné vidění nebo tmavé skvrny v zorném poli, vyhledejte lékařskou pomoc. Rozmazané vidění je díky hormonálním změnám v těle poměrně častým průvodním jevem těhotenství. Změna vidění ale může značit také vážnější problémy související s těhotenstvím, např. těhotenskou cukrovku nebo preeklampsii, proto svého lékaře informujte o veškerých pociťovaných příznacích. Aby oči dobře fungovaly a byly zdravé, musí být náležitě promazané. Rozmazané vidění mohou způsobovat i chronicky suché oči, které se obvykle léčí lubrikačními nebo zvlhčujícími očními kapkami. Pokud máte závažně suché oči, promluvte si se svým očním lékařem. Když podstoupíte operaci očního zákalu, laserovou operaci oka nebo jakýkoli jiný typ korektivní operace oka, můžete jako vedlejší účinek operace po dobu jednoho nebo dvou dní pociťovat rozmazané vidění. Tyto stavy proberte s lékařem na navazující návštěvě. Nošení kontaktních čoček po delší dobu, než na kterou jsou předepsány, může způsobit infekce očí nebo rozmazané vidění. Nezapomeňte svým očím dopřávat odpočinek, co nejčastěji to jde, a střídat nošení kontaktních čoček s brýlemi. Bolest očí a rozmazané vidění se někdy pojí s fyzickým zraněním oka nebo očního důlku. Ke zranění může dojít při kontaktním sportu, např. boxu nebo míčových hrách, kde oko nebo obě oči může zasáhnout míč letící vysokou rychlostí. Traumatický stav oka je široký pojem. Konkrétní diagnózu provádí lékař. Lidé pravidelně trpící migrénami ví, že tento oslabující typ bolesti hlavy často začíná rozmazaným viděním. Rozmazané vidění a výpadky zorného pole (skotom) jsou hlavními příznaky věkem podmíněné makulární degenerace. Jedná se o hlavní příčinu slepoty u starších lidí (50 let a starší), která se projevuje jako postupné rozmazávání a ztráta zraku. Rozmazané vidění může značit celou řadu zdravotních potíží. Náhlý výskyt zamlženého zraku a motání hlavy je vždy nutné brát vážně. Jste-li na pochybách, vyhledejte pomoc lékaře.
* Tento seznam je ryze informativní a uvádí pouze některé z možných příčin rozmazaného vidění. Odbornou diagnózu vám vždy provede oční nebo obvodní lékař.

Rozmazané vidění může značit vážný zdravotní stav. Vyskytne-li se u vás náhle rozmazané vidění a kterýkoli z příznaků uvedených níže, zavolejte místní záchrannou službu nebo požádejte člena rodiny či kamaráda, aby vás odvedl na nejbližší pohotovost:

  • intenzivní bolest hlavy
  • vážná bolest očí
  • pocit dezorientace
  • náhlé postižení zraku
  • obtíže mluvit nebo se hýbat
  • světelné kruhy nebo tmavé skvrny v zorném poli

Na doktora se obraťte, také pokud kterýkoli z výše uvedených příznaků pociťujete trvale, a to i když je bolest velmi mírná nebo není příliš intenzivní.

Rozmazané vidění v kombinaci s chronickou únavou očí, suchýma očima nebo obtížemi zaostřit zrak jsou dostatečným důvodem pro návštěvu očního lékaře, který vám oči a zrak vyšetří.

Lékař vaše rozmazané vidění bude léčit podle provedené diagnózy.

Vážná oční onemocnění, např. zákaly, včetně zeleného zákalu, lze léčit operativně, zatímco jiné zdravotní problémy vyžadují léky a změny životního stylu.

S refrakčními vadami, např. krátkozrakostí, dalekozrakostí, astigmatismem a presbyopií, lze bojovat brýlemi na předpis nebo kontaktními čočkami. V některých případech mohou zrak zlepšit také korektivní laserové operace.

Na vašem zraku se může negativně podepsat také digitální a nomádský životní styl v kombinaci s individuálními potřebami vašeho věku.

Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Optometristovi či optikovi vždy poskytněte podrobné informace o vašich každodenních vizuálních úkonech, aby pro vás dokázal najít ideální předpis.

Požádejte o více informací o brýlových čočkách ZEISS SmartLife Lenses, které jsou speciálně navrženy, aby vyhověly vaším moderním zrakovým návykům a potřebám souvisejícím s věkem.

ZEISS Online Oční Test Proveďte online kontrolní vyšetření zraku a otestujte si kvalitu svého vidění. Obočí nelže Co o nás prozrazuje naše obočí Jak se vyrábí brýlové čočky? Od plastových po skleněné brýlové čočky ZEISS – vše, co si přejete vědět o výrobě brýlových čoček. Rozpoznání problémů se zrakem Krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus atd.: Jaké poruchy vidění existují a jak je můžeme napravit?

Běžné problémy s očima: existují rady, díky kterým se dá nemocem předejít

Zrak je nejdůležitějším lidským smyslem, měli bychom si ho chránit doslova „jako oko v hlavě“. Některá oční onemocnění jsou banální a odezní samy. Jiné vyžadují zvláštní péči a pozornost. Pojďme se podívat na ta nejběžnější.

Únava očí, ale i dlouhá a bujará noc, nedostatek spánku nebo alergie mohou být příčinou zarudnutí. Cévy se při podráždění nebo infekci rozšiřují, což je přirozené, ale krvavé oči mohou být i příznakem jiného očního onemocnění, například zánětu spojivek nebo poškození sluncem. Proto pokud jim nepomohou ani odpočinek, ani oční kapky bez předpisu, potřebují péči odborníka.

Přečíst článek ›

Častá je i únava očí z přemíry četby, práce na počítači nebo dlouhých hodin za volantem automobilu. Potřebují si zkrátka také občas odpočinout, stejně jako ostatní části našeho těla. Pokud máte pocit, že jsou příliš namáhané, dopřejte jim chvíli volna, jděte ven a dívejte se do zeleně, to pomáhá. Trvá-li ale únava i v dalších dnech, poraďte se s lékařem, zda se nejedná o jiný problém.

Nejčastější nemoci oka

Špatné vidění

O špatném vidění mluvíme tehdy, když nejsme schopni vidět ostrý obraz. Tato nedokonalost je přirozeným důsledkem postupujícího věku a časem se přihodí každému. Můžete začít mít problémy s oslněním nebo se vám může zdát obtížné číst či řídit auto.

Špatné vidění může být také důsledkem některých dědičných poruch, poranění mozku nebo rakoviny oka. Lidé s jinými očními poruchami, jako jsou makulární degenerace, glaukom a diabetické oční onemocnění, jsou ohroženi špatným viděním více než kdokoli jiný.

Opotřebení sítnice

Na cestě životem vás mohou potkat další nemoci oka, které jsou projevem stárnutí. Jde například o opotřebení sítnice (makula). Mezi příznaky tzv. věkem podmíněné makulární degenerace patří rozmazané vidění, zkreslené skvrny ve středu toho, co vidíte, a zkreslené vnímání barev. V časném stadiu se na sítnici hromadí žluté skvrny, později pod ní začnou růst cévy.

Jednou za půl roku si zajděte k očnímu lékaři. Jedině tak se na případné oční onemocnění přijde dříve, než bude pozdě.

Pokud máte v rodině někoho, kdo makulární degenerací trpěl, je pravděpodobnější, že se u vás rozvine také. Riziko jejího vzniku zvyšuje kouření, vysoký krevní tlak, obezita a sedavý způsob života. A pozor! Toto onemocnění není kurabilní neboli vyléčitelné. Existují sice léky, které pomáhají zpomalit proces degenerace, ale „pouze“ odsouvají úplnou ztrátu zraku do budoucnosti.

Nejlepší je proto prevence, některé studie například naznačují, že riziko vzniku makulární degenerace pomáhají snižovat omega-3 mastné kyseliny. Zkusit můžete i zinek a vitamin A.

Šedý zákal

Naše přirozená čočka je obvykle čirá, aby nám pomáhala jasně vidět. Šedý zákal je stav, kdy se zakalí a my vidíme jen nejasný a rozmazaný obraz. Proč k tomu dochází? Bílkoviny v našich očích se začnou shlukovat a vytvářet zákalky, které nám brání ve vidění.

S věkem se navíc pravděpodobnost tohoto stavu zvyšuje. Proto je velmi důležité dávat si pozor a při podezření navštívít odborníka. To umožní rychlejší diagnostiku a případnou léčbu.

Zajímá vás, co vede ke shlukování bílkovin, a tím k zákalům? Existují různé příčiny. Například úraz, cukrovka, nadměrné slunění, nedostatek živin či radioterapie. Mezi příznaky patří rozmazané vidění, citlivost na světlo, dvojité vidění (vidění dvou obrazů stejného objektu), vybledlé barvy a závratě.

Přečíst článek ›

„Pro stanovení diagnózy budete muset podstoupit několik vyšetření, včetně refrakčního testu. A pokud bude diagnóza potvrzena, bude nutné při rozsáhlejším poškození provést operaci, při které se zakalená čočka nahradí čočkou umělou,“ říká Markéta Brožková, lékařka z pražské oční kliniky Lexum.

Vždy je proto lepší šedému zákalu předcházet. Dbejte na ochranu očí před škodlivým slunečním UV zářením. Kdykoli vyjdete ven, noste certifikované sluneční brýle.

Myslíte-li to se svým zrakem dobře, měli byste se také vyhnout nadměrné konzumaci alkoholu a kouření. Rizikovými faktory mohou být obezita či vysoký krevní tlak.

Je to důležité nejen pro šedý zákal, ale i pro předcházení mnoha dalším běžným očním onemocněním.

Diabetické oko

Obezita jde ruku v ruce s cukrovkou a s ní souvisí tzv. diabetická retinopatie, jedno z nejčastějších očních onemocnění u starších lidí, které může nakonec vést k nevratné ztrátě zraku.

Zjednodušeně řečeno jde o poškození cév v naší sítnici. Zrádné je zejména to, že v raných stadiích se neprojevují žádné příznaky, v pozdějších se objevuje zhoršené noční a obecně rozmazané vidění.

Je možné, že začnete vidět bezbarvé skvrny plovoucí v zorném poli.

Příčinou diabetické retinopatie je vysoká hladina glukózy v krvi, která vytváří tlak na cévy, jež zodpovídají za výživu sítnice. Cévy se nakonec ucpou, což vede k požadavku na tvorbu nových. Protože jsou však tyto nové cévy slabé, rozpadají se a do oka uniká tekutina. Tento stav způsobuje zamlžení a zablokování sítnice a nakonec ztrátu zraku.

Pro prevenci diabetické retinopatie je nezbytné řídit svoji cukrovku a krevní tlak. Zapomeňte na panáčka nebo dvě decky vína i labužnickou cigaretku. Žádoucí je udržovat zdravou hmotnost, k čemuž vám pomůže jak důsledné cvičení, tak i konzumace vyvážené stravy.

Glaukom

V našem mozku se nachází zrakový nerv, který do něj přenáší signály ze sítnice. Právě ten nám pomáhá vidět. Glaukom je souborem příbuzných očních poruch, které způsobují poškození zrakového nervu. Jde o jedno z běžných očních onemocnění, které způsobuje slepotu. Obvykle je nebolestivé a nemá žádné příznaky. I když v jedné jeho fázi můžete pociťovat nevolnost či rozmazané vidění.

Uvádí se, že cvičení v přiměřené míře snižuje riziko vzniku glaukomu. Pokud jde o léčbu, lékaři obvykle navrhují léky, u závažnějších případů může být vhodnou volbou laserová léčba nebo chirurgický zákrok ke snížení nitroočního tlaku, který způsobuje poškození zrakového nervu.

Přečíst článek ›

Suché oko

Syndrom suchého oka je stejně častý jako běžné nachlazení. S tímto problémem se setkávají všichni, od mladých lidí až po seniory.

Je to prostě pocit sucha, který máte v oku například po sledování dlouhého filmu. Lidské oko za běžných okolností za den mrkne více než 14 000krát.

Mrkání je zásadní pro zachování zdraví oka a jeho průběh je zajištěn tzv. slzným filmem, který se nachází na jeho povrchu.

„Ten se mrkáním rovnoměrně roztírá po celém povrchu oka, rohovky a spojivky a zajišťuje tak lesk, průhlednost a ve výsledku dokonalou zrakovou ostrost. Udržuje povrch oka vlhký, hladký a čistý. Současně ale zajišťuje i výživu rohovky a chrání proti infekci,“ říká oční lékařka Pavlína Skalická z 1. LF UK a VFN v Praze.

Mezi příznaky suchých očí patří zarudnutí, svědění, únava, citlivost na jasné světlo a pocit pálení. Tyto projevy bychom neměli ignorovat, stejně jako někdy ignorujeme běžnou rýmu. Suché oči totiž mohou vést k zánětu nebo zjizvení povrchu oka a následně ke ztrátě zraku. Jednoduché a komfortní je používat oční kapky, které neobsahují léky.

Nejčastější oční vady u dětí

Zrak dětí po narození není dokonalý. V prvních letech života postupně dozrává a jeho vývoj je završen až kolem osmého roku. V tomto období se mohou také objevit různé oční vady, které se dají většinou dobře léčit.

Nedojde-li ovšem k jejich včasnému odhalení, hrozí riziko trvalého poškození zraku.

Kojenec či batole samozřejmě nedokážou říct, že špatně vidí, proto je důležité, aby si především rodiče všímali, jak jejich dítě reaguje na různé podněty.

  • Typy špatného vidění
  • Noční slepota – neschopnost vidět předměty při špatném osvětlení
  • Rozmazané vidění – předměty se zdají být rozostřené
  • Snížené periferní vidění – potíže s viděním předmětů na kterékoli straně oka kromě centrální části
  • Snížené centrální vidění – potíže s viděním předmětů ve středu zraku

Na první pohled může být patrné šilhání. Dalšími častými vadami jsou krátkozrakost, dalekozrakost či tupozrakost. Prozradit je může nezvyklé chování dítěte. Obzvlášť pozorní by v tomto ohledu měli být rodiče, jež sami trpí oční vadou, případně se s nějakou v dětství léčili.

„Příznaků, kterými rodiče mohou rozpoznat oční vadu či onemocnění u dítěte, je mnoho. Patří k nim například občasné šilhání, nepřirozený náklon či natáčení hlavy – dítě tak může vyrovnávat určitý typ šilhání, pravidelné přivírání jednoho oka, světloplachost nebo naopak nízká reakce na světlo.

Zajímavé:  Jak Fungují Léky Proti Alergii?

Rozpoznat problém je možné i podle odlišností přímo v oku. Varováním by měla být bělavá či žlutě zářící zornice, velká nehybná zornice při dopadu světla, zvláštní odlesky v zornici nebo viditelné kmitavé nebo bloudivé pohyby očí,“ vypočítává Pavel Stodůlka, primář zlínské oční kliniky Gemini.

Přečíst článek ›

Většinu očních vad lze odstranit pomocí brýlové korekce, v případě tupozrakosti ale nastává boj s časem a je nutné ji léčit dříve, než se zcela vyvinou zrakové funkce mezi mozkem a okem. Při absenci léčby totiž mozek slabší oko „vypne“ a rozvoj zrakových funkcí se zastaví. Důležité je proto tupozrakost rozpoznat včas, ideálně do věku 5 let.

Pokud se léčba zanedbá, může být dítě v pozdějším věku značně handicapované – ztratí prostorové vidění, může mít problémy se čtením i psaním. V dospělosti pak tato zraková vada omezuje člověka nejen ve schopnosti řídit auto, ale například také při výběru povolání.

Cvičte pravidelně oční jógu:1. 10x zamrkat2. 10x se podívat nahoru a dolů3. 10x se podívat doprava a doleva4. 10x se podívat do úhlopříčky zprava nahoře vlevo dolů5. 10x se podívat do opačné úhlopříčky – tedy zleva nahoře doprava dolů6. 10x zakroužit očima doprava7. 10x zakroužit očima doleva

8. 10x zamrkat

Dvojité vidění: příčiny, projevy a léčba

  • Diplopie je stav, kdy člověk v danou chvíli jasně vidí dva obrazy jediného předmětu. Zdroj: Shutterstock.com
  • Ve většině případů je dvojité vidění způsobeno narušenou funkcí okohybných svalů, které ovlivňují zrakovou osu. Zdroj: Shutterstock.com
  • Při monokulární diplopii se dvojité vidění projevuje pouze u jednoho oka. Zdroj: Shutterstock.com
  • V případě binokulární diplopie je narušen souhyb obou očí. Zdroj: Shutterstock.com
  • Binokulární diplopii může způsobit třeba oční migréna, strabismus, roztroušená skleróza, cévní mozková příhoda, nádor, cukrovka, otřes mozku nebo infekční zánět. Zdroj: Shutterstock.com
  • V některých případech může být dvojité vidění pouze dočasné. Na vině bývá opilost, některé léky, stres či únava. Zdroj: Shutterstock.com
  • S diplopií bývají spojeny také další zdravotní komplikace, jako je bolest hlavy, nevolnost nebo zraková slabost. Zdroj: Shutterstock.com
  • Léčba diplopie vždy závisí na její příčině. Pomoci mohou léky, cviky na posílení okohybných svalů, chirurgické zákroky nebo i speciální brýle či nošení okluzoru. Zdroj: Shutterstock.com

Dvojité vidění, které se odborně označuje jako diplopie, představuje stav, kdy člověk v danou chvíli jasně vidí dva obrazy jediného objektu.

Může se projevit pouze jako chvilkové rozmazané vidění, někdy postihuje pouze jedno oko, ale jindy se pacienti musí potýkat s vadou souhybu obou očí najednou.

Většina lidí už rozmazané vidění někdy zažila. Pokud se však nejedná o doprovodný projev opilosti, který do druhého dne společně s vystřízlivěním sám od sebe vymizí, může pacienty pořádně vystrašit. A není se čemu divit, tento stav totiž může člověka trápit pouze příležitostně, ale někdy přetrvává dlouhodobě a může být spojený s celou řadou závažných onemocnění.

Co je diplopie?

Jako dvojité vidění či diplopii označujeme takovou situaci, kdy pacient současně vnímá dva obrazy jediného předmětu.

Tento problém může být spojen pouze s jedním okem, ale častěji se jedná o poruchu souhybu obou očí, kdy každé z nich vidí pozorovaný předmět trochu jiným způsobem.

Pacienty navíc může trápit také občasné dvojité vidění, které se projeví jen v konkrétních situacích.

Obraz, který pacienti vnímají dvojitě, může být posunutý různými směry. Někdo tedy vidí dva obrazy nad sebou (posun ve vertikálním směru), jiný je může pozorovat vedle sebe (posun v horizontálním směru) a další ho může vnímat jako částečně rotující.

Co způsobuje dvojité vidění?

Dvojité vidění je ve většině případů následkem narušené funkce okohybných svalů, které ovlivňují zrakovou osu.

Správné zaměření sledovaného předmětu vyžaduje dokonalou souhru všech dvanácti svalů (pro každé oko jich je šest).

Pokud je však jejich funkce nějakým způsobem narušená, obě oči sice fungují senzoricky správně, ale zároveň nedokáží zacílit na pozorovaný objekt a dochází k vychýlení zrakové osy.

Příčiny dvojitého vidění

Zajímá vás, jaké může mít dvojité vidění příčiny? Při hledání toho, co tyto nepříjemné zdravotní komplikace způsobilo, je nutné rozlišovat, o jaký druh diplopie se jedná. Důvody, proč si lidé stěžují na zhoršené vidění, se totiž liší podle toho, zda se tento problém pojí s oběma očima, nebo se jedná o dvojité vidění na jedno oko.

Monokulární diplopie

Tento druh dvojitého vidění je specifický tím, že se projevuje pouze u jednoho oka. Není sice tak obvyklý jako binokulární diplopie, ale pacientům může způsobit celou řadu nepříjemností. Jak poznat, že se jedná o monokulární diplopii? Pokud si postižené oko zakryjete, mlhavé vidění by mělo zmizet. Při zakrytí zdravého oka však problém přetrvává.

Mezi nejčastější příčiny dvojitého vidění na jedno oko patří šedý zákal neboli katarakta. Na vině ovšem může být také patologické vyklenutí rohovky, subluxace čočky, oční zánět nebo třeba poškození zrakového centra v mozku. Jestliže pacient vnímá jedním okem více než dva obrazy, pak lékaři hovoří o monokulární polyopii.

Binokulární diplopie

V případě binokulární diplopie je nějakým způsobem narušen souhyb očí a svaly, které mají za úkol zaměřit pohled na konkrétní objekt, nefungují tak, jak by měly.

Na vině je tedy na rozdíl od monokulární diplopie porucha oční motility.

Dalším faktorem, pomocí kterého můžete binokulární diplopii odlišit od monokulární, je skutečnost, že v tomto případě dvojité vidění zmizí při zakrytí kteréhokoliv oka.

Co se týče binokulární diplopie, vždy hodně záleží na tom, který z okohybných svalů je porušený. Někteří pacienti si totiž na dvojité vidění stěžují neustále, zatímco jiní tento problém pociťují pouze v konkrétních situacích.

Špatná funkce okohybných svalů může mít různé důvody, a to od mechanického poranění přes poruchy nervosvalového spojení a přerušení hlavového nervu až po závažné systémové onemocnění.

U pacienta se diplopie může projevit například v důsledku strabismu, kdy dochází k přiklonění nebo odklonění osy vidění od fixovaného bodu, takže obraz pozorovaného předmětu dopadá mimo žlutou skvrnu.

Mezi další příčiny binokulární diplopie patří:

Na vině ovšem může být také úraz hlavy. Dvojité vidění se většinou dočasně vyskytuje třeba u otřesu mozku, který zároveň doprovází také silné bolesti hlavy nebo zvracení. Stejné zrakové nepříjemnosti může způsobit také fraktura orbity, některé infekční záněty mozku nebo zánět očního nervu.

Dalším spouštěčem dvojitého vidění pak podle lékařů bývá třeba onemocnění štítné žlázy nebo vliv botulotoxinu. U některých pacientů, jejichž mozek nedokáže spojit obrazy obou očí a nedokáže ani jeden z obrazů ignorovat, se mohou projevit nepravidelné a velice křečovité pohyby oka.

Přechodná diplopie

V některých případech se může stát, že se dvojité vidění objeví z ničeho nic a pacienta nepříjemně překvapí. Příčinou může být například opilost, ale také vliv některých léků.

Někdo pak pociťuje dvojité vidění při únavě, zatímco jinému se to děje v důsledku přílišného stresu.

Podle lékařů může někdy způsobit rozmazané dvojité vidění krční páteř a špatné prokrvení dané oblasti.

Diplopie vyvolaná vlastní vůlí člověka

Někteří lidé jsou schopní vědomě rozostřit viděný obraz a sami si tak vyvolat diplopii. Dva obrazy je také možné vidět třeba při pozorování vzdáleného a blízkého předmětu současně. V tomto případě však dvojité vidění není škodlivé.

Trápí vás dvojité vidění?

Další příznaky spojené s diplopií

Proč je pro člověka dvojité vidění tak nepříjemné? Pacienti si často stěžují, že kvůli této zdravotní komplikaci pociťují zhoršení prostorové orientace. Zároveň mívají výrazné problémy se čtením a udržováním rovnováhy. Občas se také stává, že jejich oči vypadají, jako by se mimovolně pohybovaly nebo šilhaly.

V některých případech se s dvojitým viděním pojí také další nepříjemné příznaky, jako je například:

  • Nevolnost
  • Bolest hlavy
  • Padání očních víček
  • Zraková slabost

Diagnostika

Ať už vás trápí dvojité vidění pouze příležitostně, nebo se s ním naopak potýkáte neustále, je načase co nejdříve vyhledat očního lékaře, který váš zrak vyšetří a pokusí se zjistit příčinu vašich obtíží.

Kromě fyzikálního neurologického vyšetření se obvykle provádí také CT mozku. Velikost odchylky je možné odhalit prostřednictvím vyšetření na Hessově plátně, ale také pomocí Worthových světel.

Ta slouží k otestování korespondence sítnic.

Dvojité vidění a jeho léčení

Léčba diplopie vždy závidí na tom, co dvojité vidění u pacienta způsobilo a jaký je rozsah zrakového poškození. Problém je nutné konzultovat s očním lékařem a s neurologem, kteří rozhodnou o vhodné individuální terapii. Mezi možná léčebná řešení se řadí třeba cviky na posílení okohybných svalů, podávání medikamentů nebo dokonce i chirurgický zákrok.

Pokud je na vině nějaké závažnější onemocnění, je třeba zahájit vhodnou léčbu, pomocí které se odstraní, zmírní nebo stabilizuje daná příčina.

Existují však i případy, kdy dvojité vidění není možné vyléčit. V takové situaci jsou k dispozici prostředky, jež pacientům život s diplopií usnadní.

Může to být například korekce prizmaty pomocí speciálních brýlí nebo zakrytí jednoho oka okluzorem.

Dvojité vidění u dětí

Malí pacienti si na dvojité vidění stěžují velice zřídka. Jejich mozek se totiž postupem času neustále vyvíjí a snaží se zabránit diplopii tak, že ignoruje obraz z jednoho oka. To ovšem může vést až k tupozrakosti a trvalému poškození zraku.

Zdroje: wikiskripta.eu, coopervision.cz, stefajir.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector