Puchýřky na genitáliích – Vše o zdraví

Ve školce a škole si děti najdou spoustu kamarádů. Čím více dětí je v kolektivu, tím je větší riziko, že se nakazí viry a bakteriemi. Z nevinného kýchnutí kamaráda máte doma pacienta s horečkou a vyrážkou. A právě vyrážky vám napoví, co to asi váš mrňous domů přinesl.

Syndrom ruka – noha – ústa

Puchýřky na genitáliích - Vše o zdraví

Příznaky nemoci ruka – noha – ústa

Po propuknutí onemocnění má dítě horečku, je slabé, malátné, mrzuté. Může to vypadat jako chřipka. Pár dní poté se mu na a v ústech objeví vyrážky, pro které dítěti nechutná jíst. Později vyrážky projdou i na ruce a nohy. Hojný výsyp na rukou a nohou může způsobit až slezení nehtů. V těžších případech se může přidružit i zánět mozkových blan.

Léčba nemoci ruka – noha – ústa

Nemoc ruka – noha – ústa zvládnete s dítětem za týden až deset dní. Na svědění zabírají antihistaminika, horečku nad 38 °C zmírníte léky proti teplotě. Dbejte, aby nemocné dítě pilo dost tekutin, protože hrozí dehydratace. Zvyšte mu příjem vitaminů, vařte mu lehkou, kašovitou stravu a nevystavujte ho sluníčku.

Kdy může jít dítě do kolektivu?

S nemocným dítětem nevycházejte z domu, nemoc je snadno přenosná. Připravte se na týdenní až 10denní ošetřování člena rodiny.

Prevence nemoci ruka – noha – ústa

Prevencí této nemoci je důkladná hygiena rukou po použití toalety, příchodu zvenčí, před jídlem a před přípravou jídla, po přebalování miminka. Děti s příznaky choroby držte mimo kolektiv.

Spalničky

Puchýřky na genitáliích - Vše o zdraví

Spalničky jsou závažným dětským onemocněním, které může přejít do zápalu plic, průdušek, centrálního nervového systému a v závažných případech může skončit smrtí. Mimořádně nakažlivý virus se přenáší kašlem a kýcháním, ale i při mluvení.

Příznaky spalniček

Spalničky probíhají ve dvou fázích. Osm až jedenáct dní po nakažení se u dítěte objeví příznaky jako při chřipce či jiném běžném virovém onemocnění – je malátné, neklidné, bolí ho bříško, má horečku.

Přidruží se rýma a štěkavý kašel a v ústech vyskočí bílo-červené skvrny, tvořící až povlak. Oči slzí. O tři–čtyři dny teplota klesne. Po klesnutí teploty se v druhém stadiu objeví vyrážka za ušima, na obličeji, na krku a postupně na těle a teplota opět stoupne.

Klesat začne, když vyrážky dosáhnou chodidla. Symptomy se pomalu ztrácejí a kůže se loupe.

Léčba spalniček

Léčba spalniček spočívá v klidu na lůžku a při světloplachosti v tmavé místnosti. Člověk, který překonal spalničky, je vůči nim už imunní. Proti spalničkám je možné očkování.

Kdy může jít dítě do kolektivu?

Teprve když odezní všechny příznaky spalniček, můžete dítě poslat zpět do školy nebo školky.

Prevence spalniček

Prevencí spalniček je očkování a přeočkování dětí. Neočkované děti by se měly vyhýbat nemocným se spalničkami.

Plané neštovice

Puchýřky na genitáliích - Vše o zdraví

Vysoce nakažlivé onemocnění planých neštovic způsobuje lidský herpetický virus. Nejvíce postihuje předškoláky a mladší školáky. Čím později člověk plané neštovice dostane, tím větší komplikace hrozí. Hlavně u těhotných žen jsou plané neštovice nebezpečné dvojnásobně – pro matku i pro vývoj dítěte. Po překonání planých neštovic zůstává v těle neaktivní virus, který se ale může probrat a projevit jako pásový opar.

Příznaky planých neštovic

Zhruba po dvou týdnech od nakažení se při zvýšené teplotě na těle, obličeji a ve vlasech objeví malé červené flíčky, které se mění na vodnaté svědící puchýře. Ty praskají a tvoří se stroupky. Celý proces jedné vyrážky trvá do čtyř dnů a krusty odpadnou za jeden až tři týdny. Pupínků může být až pět set.

Léčba planých neštovic

Plané neštovice speciální léčbu nepotřebují. Zatímco má dítě teplotu, udržíte ho na lůžku, ale pak se mu už ležet nebude chtít. Mělo by však mít klidový režim. Důležité je, aby dost pilo, a také mělo dostatek vitaminů. Stravu upravte na bezmasou a nedráždivou, tedy málo soli, pepře.

První dva dny dítě nekoupejte, pak pouze krátká koupel v trošce hypermanganu, řepíku, heřmánku, bazalce a následná sprcha bez mýdla. Při utírání dávejte pozor, abyste krusty neodloupli, zůstaly by po nich jizvy.

Proti svědění si v lékárně vyžádejte účinný prostředek, i když podle nejnovějších metod se vyrážky nedoporučuje natírat ničím.

Kdy může jít dítě do kolektivu?

Protože plané neštovice jsou vysoce nakažlivé, dítě musí být po celou dobu trvání nemoci izolované doma. Podle průběhu neštovic se bude léčit dva až tři týdny. Zpět do školky či školy může jít až po doporučení lékařem.

Prevence planých neštovic

Před planými neštovicemi se můžete bránit očkováním. Kdo už plané neštovice překonal, je vůči nim imunní.

Šestá nemoc

Puchýřky na genitáliích - Vše o zdraví

Šestou nemoc nebo-li roseolu dostanou nejčastěji děti mezi 6. měsícem a 2. rokem života. Vyvolává ji herpetický virus, přenáší se kapénkovou cestou, takže stačí kýchnutí nebo slabé zakašlání. Zpravidla se šestá nemoc vyskytuje na jaře.

Příznaky šesté nemoci

Asi deset dní od nakažení dostane dítě náhle horečku, která může trvat tři dny až týden. Když klesne, na trupu se objeví vyrážka a odtud se rozšiřuje na celé tělo. Po zatlačení vyrážka zbledne. Dítě může mít zvětšené lymfatické uzliny i kašel.

Léčba šesté nemoci

Léky na roseolu, tedy šestou nemoc, neexistují. V léčbě šesté nemoci se zaměřte na snižování vysoké horečky léky, zábaly, vlažnou sprchou a na pravidelné pití tekutin, abyste předešli dehydrataci.

Zajímavé:  Limit Poplatků Za Léky?

Kdy může jít dítě do kolektivu?

Po návratu teploty do normálu, zmizení všech vyrážek a případného kašle.

Prevence šesté nemoci

Šesté nemoci se dítě může vyhnout tak, že se nebude kontaktovat s nemocnými dětmi.

Spála

Spálu způsobují bakterie, které jsou schopny měsíce přežívat na předmětech. Častěji se však spála přenáší kapénkovou infekcí.

Puchýřky na genitáliích - Vše o zdraví

Příznaky spály

Asi tři dny po nakažení může mít dítě příznaky jako při angíně. Bolí ho hrdlo, má oteklý hltan a mandle. Tyto příznaky ale mohou chybět, pokud se spála dostala do organismu přes kůži, a ne dýchacími cestami.

Lymfatické uzliny jsou bolestivé a zvětšené, v ústech naběhnou afty a na jazyku se vytvoří bílý povlak. Po pár dnech povlak zmizí, na jazyku se objeví malé pupínky a změní barvu na malinovou.

Nesvědivé vyrážky se začnou objevovat na krku a hrudníku, podbřišku, vnitřní straně stehen, v podpaží. Kůže se může oloupat.

Léčba spály

Bakteriální infekci vyléčí antibiotika. Spolu s nimi podávejte dětem probiotika. Horečku snižujte léky proti teplotě. Dítě potřebuje ležet a hodně pít. Po skončení léčby je vhodné provést vyšetření moči, zda bakterií nenapadly i močové cesty.

Kdy může jít dítě do kolektivu?

Po vyléčení se ze spály, resp. po dobrání antibiotik by mělo dítě ještě týden zůstat doma, kvůli důkladně rekonvalescenci.

Prevence spály

Prevencí spály je nekontaktování se s nemocnými, vlastní nádobí, dodržování hygienických zásad.

Jaké nemoci hrozí dětem z pískoviště?

Pátá nemoc

Vyrážkou na kůži se projevuje i pátá choroba. Způsobuje ji virus, nebezpečný zejména pro těhotné ženy a lidi s oslabenou imunitou. Zatímco předešlé onemocnění napadají zejména mladší děti, pátá nemoc se nevyhýbá ani 15letým teenagerům.

Příznaky páté nemoci

Příznaky páté nemoci se mohou objevit až tři týdny po nakažení. Nemocný je nakažlivý ještě dříve, než se příznaky objeví.

Ty u dětí v málo a u dospělých ve více případech zahrnují slabost, bolesti kloubů, teplotu, ale spolehlivým příznakem páté nemoci je vyrážka.

Projevuje se zejména u dětí do 10 let a to nejprve červenou skvrnou na tváři, odkud se šíří na tělo. Přibližně po 5–10 dnech začne vyrážka mizet. Jakmile se vyrážka objeví, dítě již není infekční.

Léčba páté nemoci

Pátá nemoc se léčí jako jiné virové onemocnění. Nemocný potřebuje ležet, pít dostatek tekutin, jíst lehkou stravu. Horečku snižujte léky.

Kdy může jít dítě do kolektivu?

Dítě přestává roznášet virus, když se objeví první vyrážky. Mezi děti však může jít až poté, co vyrážka zmizí.

Prevence páté nemoci

Riziko nakažení se pátou nemocí se snižuje dodržováním hygienických zásad.

Posilte dětskou imunitu přirozeně

Zdroj: wikipedia.sk, wikipedia.org, detskechoroby.rodinka.sk, solen.sk, kidshealth.org, primar.sme.sk, choredieta.sk

Covid opět překvapil. Mezi jeho příznaky se zařadily vyrážka a zarudnutí kůže

Podle nedávné studie byla kožní vyrážka u 17 procent pacientů, léčících se s vícero příznaky covid 19, tím prvním symptomem, který se objevil, a u 21 procent pacientů trpících tímto onemocněním byla jediným příznakem.

Přečíst článek ›

Schopnost identifikovat podle vyrážky správně covid-19 by mohla umožnit podchytit toto onemocnění dříve, a tím také omezit jeho šíření.

Server Science Alert proto s odvoláním na práci vědců Vassiliose Vassilioua a Subothini Sary Selvendranové z Výchoanglické univerzity zveřejnil čtyři nejčastější typy kožních změn, jež se mohou při nákaze novým typem koronaviru projevit, a možné důvody, proč k nim dochází.

Léze podobné omrzlinám

Jde o červené, nateklé nebo puchýřovité kožní léze, postihující zejména prsty na nohou, jimž se začalo lidově přezdívat „covidové prsty“. Většinou se po jednom až dvou týdnech ještě více zabarví a zplasknou, poté samy spontánně vymizí i bez léčby. 

Vědci již zaznamenali těchto kožních poškození značný počet, zejména u dospívajících a mladých dospělých lidí, kteří měli jinak jen mírné nebo žádné příznaky covid-19.

 Léze také představují mezi kožními problémy spojenými s virem tu největší skupinu.

Podle dvou mezinárodních zpráv, popisujících různé formy možných kožních projevů nemoci covid-19, zmiňovalo tyto „oznobeniny“ přibližně 60 procent pacientů, kteří si stěžovali na problémy s kůží.

Přečíst článek ›

Vzhledem k tomu, že se tento příznak vztahuje nejčastěji k mírnému průběhu nemoci, projevily se u řady pacientů poprvé v době, kdy podle testů nebyli „covid pozitivní“ a 55 procent z nich bylo jinak bez příznaků.

Souvislost výskytu lézí s nemocí covid-19 také nebylo přímo prokázána, i když rychlý nárůst jejich výskytu během pandemie naznačuje, že zde vzájemný vztah je. Podle obou autorů nové studie je možné, že je způsobuje nějaký související faktor.

Zřejmé není úplně ani to, v jaké fázi nákazy se projeví. Ve studii analyzující 26 pacientů s kožními problémy, jež mohly souviset s nemocí covid-19, se léze připomínající omrzliny objevily u 73 procent pacientů.

Žádný z nich přitom neměl dýchací potíže a všichni byli v době, kdy zaznamenali léze poprvé, covid negativní.

Možným vysvětlením je, že léze se objevují až s velkým zpožděním po prodělané nákaze – třeba až třicet dnů po infekci.

Co přesně je vyvolává, je zatím předmětem odborné diskuse. Může to být působení interferonů typu 1, tedy bílkovin, které regulují antivirové vlastnosti imunitního systému.

Přečíst článek ›

Podle jedné z hypotéz může vést vysoká produkce těchto interferonů k tomu, že se pacientův organismus rychle zbaví koronaviru, ale za cenu rozsáhlejšího zánětu a poškození vlastních cév. To by vysvětlovalo, proč se kožní poškození projevuje v souvztažnosti s mírnými nebo žádnými vnějšími příznaky nemoci.

Další teorie se týká ACE2, tedy enzymu zvaného angiotenzin-konvertáza, což je bílkovina, kterou koronavirus používá k proniknutí do buněk. Tento enzym se vyskytuje na mnoha typech buněk, včetně těch, které se nacházejí v potních žlázách na dlaních a na chodidlech. Proto by tedy mohly být tyto části lidského těla na poškození virem obzvláště citlivé.

A konečně vědci zvažují i možnost, že poškození krevních cév, způsobené ať už virem nebo imunitní odpovědí organismu, vede k odumírání a rozpadu buněk a k mnoha miniaturním krevním sraženinám v prstech.

Zajímavé:  Lékař Pod Vlivem Alkoholu?

Makulopapulární vyrážka

Tento složitě znějící termín popisuje zčervenalou kůži, na níž se vyskytují jak skvrny (makuly), tak pupínky (makuly). Podle studie provedené na 375 pacientech ve Španělsku mělo tento druh vyrážky 47 procent pacientů, u nichž se v souvislosti s covid-19 projevily kožní změny. 

Přečíst článek ›

Vyrážka se objevovala hlavně na trupu pacientů ve věkovém rozmezí od středního věku až po starší lidi a většinou byla spojena se závažnějšími příznaky nemoci covid-19. Přetrvávala obvykle sedm až 18 dní a objevovala se zhruba 20 až 26 dní poté, co se člověk nakazil.

Jako možnou příčinu vědci zvažují přehnanou reakci tělního imunitního systému. U některých pacientů totiž dochází sedm až deset dní po infekci k hyperzánětlivé reakci, jež vede k poškození tkání a může způsobit i závažnější onemocnění nebo smrt.

Kopřivka

Svědivá zarudlá vyrážka v podobě vystouplých pupenů, známá také jako kopřivka, může být další formou kožního projevu covidu. Ve studii zahrnující čtyři nemocnice v Číně a Itálii se tato vyrážka objevila u 26 procent pacientů s covid-19, kteří si stěžovali na kožní problémy.

Kopřivka je častější u pacientů středního věku a často se bohužel pojí se závažnější nemocí. Virové infekce jsou jejím známým spouštěčem, protože způsobují rozpad buněk a uvolňují v imunitním systému hormon histamin.

Není zcela jisté, že kopřivku vyvolává sama nemoc, protože tato vyrážka je také známým vedlejším účinkem mnoha léků, které se proti covid-19 používají, například kortikosteroidů nebo remdeseviru.

Puchýřky

Další formou kožního onemocnění jsou vezikulární léze, tedy podkožní průsvitné puchýřky naplněné tekutinou, podobné těm, které se vyskytují u planých neštovic. Ve srovnání s výše uvedenými kožními problémy jsou méně časté: ve zmíněné španělské studii kožních změn je mělo pouze devět procent pacientů.

Přečíst článek ›

Na druhé straně se tento příznak považuje za specifičtější známku nákazy covidem než ty předešlé, proto jsou užitečnější pro diagnostiku. Zatím se zdá, že se objevují u pacientů s mírným onemocněním přibližně čtrnáct dní po infekci.

Vědci předpokládají, že je způsobuje déle trvající zánět, při němž protilátky napadají a poškozují vrstvy kůže, což vede ke vzniku puchýřků naplněných tekutinou.

Opar: příznaky, léčba (herpes)

Herpes patří mezi celosvětově nejrozšířenější infekce. Je to
nakažlivé puchýřnaté onemocnění vyvolané virem jménem Herpes
simplex virus
. Patří do skupiny lidských herpetických virů
(čeleď herpesviridae) s osmi zástupci vyvolávajícími různá
onemocnění.

Herpes simplex virus (HSV) má dva typy, 1a 2. Typ HSV
1
 je prvotně odpovědný za vznik oparů v oblasti tváře,
nejčastěji na rtech.

Přenáší se hlavně slinami při
líbání, zatímco HSV 2 je původcem
genitálních oparů. Patří mezi sexuálně přenosné
infekce.

Avšak v některých případech může HSV 1 vyvolat herpes na
genitálu a HSV 2 opar na rtech.

Do skupiny lidských herpetických virů patří také tzv.
Varicella-zoster virus. Způsobuje pásový opar
(herpes zoster).

Herpetické infekce probíhají ve dvou fázích. Při prvotním průniku
viru do organizmu se může nebo nemusí rozvinout tzv.

primoinfekce připomínající chřipkové
onemocnění
, někdy s výsevem puchýřků nebo jiných útvarů.
U HSV 1 k ní dochází již v batolecím věku, u HSV 2 v době
začátku sexuální aktivity tj.

mezi 14. a 29. rokem. Při výskytu HSV
2 u dětí je třeba dát pozor na možnost sexuálního zneužívání.

Po vyléčení primoinfekce mizí sice příznaky, ale virus tělo
neopouští. Má vysokou náklonnost k nervovému systému a
přetrvává v tzv.

gangliích periferních nervů, což jsou vlastně shluky
nervových buněk. Nijak se neprojevuje. Je v tzv. latentní fázi a
v případě, že dojde k oslabení organizmu nějakou nemocí, velkým
stresem atd.

, se může znovu aktivovat a ukázat již v podobě dobře
známého puchýřku.

Rizikové faktory oparu

Onemocnění se přenáší kontaktem. Nebezpečný z hlediska nákazy je
proto jakýkoliv kontakt s nemocným, který oparem trpí
(přímo líbáním, pohlavním stykem, nepřímo společným používáním
osušek, ručníků, příboru).

Velice infekční je herpes v době mezi objevením se a vznikem krusty. Po
jeho vysušení již riziko nákazy klesá, ale může se v ojedinělých
případech stát, že stále obsahuje nějaké množství virů.

Rizikovým faktorem je dále jakékoliv oslabení obranyschopnosti
jedince
. Může vzniknout při velké zátěži fyzickým nebo
psychickým stresem, při vysokých teplotách, slunění, jiném onemocnění,
v období menstruace.

Prevence oparu

Je velice těžké zabránit vzniku primoinfekce. Prevence se proto opírá
především o zabránění vzniku oparů jako sekundárních infekcí,
o zabránění jejímu přenosu na jiné části těla, nebo přenesení na
jiné lidi.

Patří sem vyhýbání se přímému kontaktu s člověkem
s oparem, společné používání ručníků, příboru, balzámů na rty.
Měli byste mít stále čisté ruce, pokud zrovna oparem trpíte a dotýkáte
se jiných osob, nebo jiných částí svého těla.

Zajímavé:  Zánět Šlach Na Holeni Příznaky?

V neposlední řadě, pokud to ovšem jde, vyhýbat se
stresorům
, které by mohly infekci vyvolat.

Sem patří používání
opalovacích krému a nevystavování se přímému slunci, zabránění vzniku
různých onemocnění povzbuzováním svého imunitního systému zdravou
životosprávou (zdravá strava zahrnující hodně zeleniny, vitaminů a
stopových prvků, dostatek tekutin, vyhýbání se alkoholickým nápojům.
Také nekouřit, otužovat se, pravidelně cvičit, a mít denně dostatek
spánku).

Velmi důležitá je prevence vzniku oparu u osob s atopickým
ekzémem
a vůbec atopiků, také u nemocných s poruchami imunity
následkem nádorových onemocnění, u nemocných čekajících na
transplantaci, atd.

Protože je nákaza virem HSV2 sexuálně přenosná infekce, prevencí
nákazy je v některých případech používání bariérové antikoncepce-
kondomu. Když však se opar nachází mimo oblast krytou kondomem,
prevence selže.

Může dojít i k přenosu infekce na dítě od infikované matky při
porodu. V takovém případě se preventivně provádí porod
císařským řezem.

Příznaky a projevy oparu

Primární infekce Herpes simplex virem 1

Vyskytuje se u malých dětí a batolat, vzácně později. Příznaky velice
často nebývají vůbec vyjádřeny, a pokud ano, vysvětlují se jako jiné
onemocnění (díky nespecifickým příznakům).

Začínají
zvýšenými teplotami a bolestmi v krku, později se
v oblasti krku objevuje zarudnutí a za několik dnů se
objevují v ústní dutině na sliznici bolestivé bílé flíčky
podobné aftám
.

Bývá přítomné také zduření krčních uzlin. Potíže
obvykle ustávají do dvou týdnů.

Onemocnění se může projevit i zánětem spojivek. Bývá doprovázen
zduřením uzlin. Oko je velmi citlivé na světlo, slzí a víčka jsou rudá a
nateklá.

Primoinfekce u Herpes simplex viru 2

Objevuje se v pozdějším věku. Zpravidla v období začátku sexuální
aktivity. Projeví se výsevem puchýřků na pohlavních
orgánech. Puchýřky jsou velice bolestivé a bývají
provázené celkovými příznaky. Je zvýšená teplota, únava, nechutenství
a zduřené lymfatické uzliny.

Sekundární infekce u HSV1

Projeví se nejčastěji na rtu (herpes labialis), někdy na
nosu (h. nasalis), vzácně na bradě či prstech. Může
vzniknout také na oku, na rohovce.

Ještě před jeho výsevem se objevují nepříjemné pocity
svědění či dráždění. Cítíme už
zduření, ale ještě není nic vidět.

Pak většinou do jednoho dne od těchto tzv. prodromů se na rtu objeví
malý, průhlednou tekutinou naplněný puchýřek. Většinou
svědí, pálí a bolí. Po několika dnech se jeho obsah zakalí, puchýřek
praskne. Postupně začne vysychat a vznikne na něm stroupek,
který časem odpadne. Trvá to 7 až 10 dnů.

Herpes genitalis– vypadá a projevuje se stejně jako opar
na rtu. Může být přítomná bolestivost a pálení při
močení
. U mužů se objevuje na žaludu, u žen nejčastěji na
vulvě, ve vagíně a na děložním čípku. Při provozování análního sexu
se puchýřky objevují v oblasti análního otvoru.

Léčba oparu

Nekomplikovaný opar se zahojí do deseti dnů. Pro urychlení léčby oparu
a zmírnění bolestí lze užít antivirové přípravky-
acyclovir
. Jsou podávané ve formě tablet, infuzí,… dle
závažnosti postižení. Je zapotřebí ale s léčbou začít včas.

U oparu rtu se doporučuje použití volně prodejných acyclovirů
mastičce (Herpesin, Zovirax). Mastička se ale musí
aplikovat na začátku (v prodromální fázi), kdy cítíme nepříjemné
pocity na rtu, nejlépe ještě před vznikem puchýřku. Pokud opar praskl,
doba léčby se už neurychlí.

Když opar nezmizí ani přes léčbu (domácí) po dvou týdnech, je
potřebné navštívit lékaře.

Také u genitálního oparu by se měl navštívit
dermatovenerolog. Hlavně proto, aby se potvrdilo, zda jde
o herpes, nebo jinou sexuálně přenosnou infekci.

Když jsou bolesti velké, je možno použít prášky proti bolesti (např.
Ibuprofen).

Jak si mohu pomoci sám

Je důležité, aby se opar hojil v klidu, to znamená, že se nesmí
rozškrábat či utrhnout. Hrozí pak riziko, že se roznese na větší plochu.
Můžete vyzkoušet přikládat teplé nebo studené
obklady
.

Doporučuje se potírat si opar propolisovou tinkturou,
vyplachovat ústa heřmánkem nebo
šalvějí.

Komplikace oparu

Velmi komplikovaný průběh se závažným stavem může mít opar
u nemocných se sníženou imunitou, například u onkologicky nemocných,
u nemocných s HIV/AIDS, nebo u pacientů s transplantovanými orgány.
Také opar u jedinců s atopickým ekzémem představuje závažnou
komplikaci.

Komplikací oparu oka je vznik zánětu se zjizvením rohovky i spojivky
vedoucí až ke slepotě.

Málo častou, ale velice závažnou komplikací je herpetická
meningoencefalitida
. Je to zánět mozku a mozkových blan.

Projevuje
se horečkou, světloplachostí, někdy zvracením a různými neurologickými
příznaky dle postiženého laloku.
Dochází např. ke změnám osobnosti, halucinacím, poruchám schopnosti
rozumět řeči nebo mluvit.

Může dojít k poruchám hybnosti či výpadkům
ve zrakovém poli. V nejtěžších případech může dojít ke komatu
až smrti
.

U genitálního oparu se infekce může rozšířit z genitálu na další
místa pohlavního ústrojí se vznikem například zánětu pochvy
(vulvovaginitida).

Když dojde k nákaze dítěte před nebo během porodu, mohou se rozvinout
různé formy infekce, přes meningoencefalitidu až k velmi nebezpečné,
život ohrožující novorozenecké sepsi.

Je to závažný
stav daný celotělovou odpovědí organizmu na přítomnost virů v krvi.
Proto, když má matka při porodu genitální opar, porod se provádí
císařským řezem. Herpes viry jsou nebezpečné i pro plod
v časných fázích gravidity.

Může dojít k potratům a různým
vrozeným vadám.

Diskuse

  • Opar
    na rtech v těhotenství
  • Opar –
    očkování

Další názvy: herpes, herpes simplex, herpes labialis, herpes nasalis, herpes genitalis

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector