Rozpraskaný jazyk – Vše o zdraví

Rozpraskaný jazyk - Vše o zdraví

Zdroj: pixabay

Rozpraskaný jazyk - Vše o zdravíRozpraskaný jazyk - Vše o zdravíRozpraskaný jazyk - Vše o zdravíRozpraskaný jazyk - Vše o zdraví Rozpraskaný jazyk - Vše o zdraví Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

To, že nám něco je nám naše tělo dává najevo mnoha způsoby. Jedním z nich je zbarvení našeho jazyka. Co všechno o nás může jazyk prozradit?

Rudá

Jasně červený jazyk znamená, že ve vašem těle probíhá nějaká infekce, která tělo postihla. Může také značit poruchu ledvin nebo nedostatek železa. Při těžkém zápalu plic se jazyk zbarvuje dokonce do fialova.

Namodralý jazyk

Značí cévní problémy, nebo jste prodělali nějakou mozkovou příhodu. Většinou se říká, že jazyk chvíli před smrtí celý zmodrá a je proto nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc!

Rozpraskaný jazyk - Vše o zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Učitelé mají občas opravdu smysl pro humor. Zde je seznam těch nejvtipnějších školních poznámek, které se dostaly do žákovské knížky

Bílý jazyk

Tedy spíše bílý povlak znamená kvasinkovou infekci, která vzniká po užívání antibiotik. Hrubší bíložlutý povlak svědčí o celkovém vyčerpání organismu, kolapsu imunity, hromadění toxinů v těle nebo problémech se žlučníkem.

Popraskaný jazyk

Znamená to, že jazyk jednoduše stárne. I tak je ale dobrá zvýšená pozornost, protože se prasklinky a trhlinky časem mohou ošklivě zanítit.

Bílé skvrnky

Jev, který je častý u lidí, kteří kouří. Tyto flíčky se mohou postupně dokonce rozvinout i v rakovinu. Flíčky a barevné nerovnosti mohou znamenat také onemocnění trávicího ústrojí a špatný psychický stav pacienta.

Jazyk – co vše nám může říci o našem zdraví?

Rozpraskaný jazyk - Vše o zdraví

V čínské medicíně se jazyk považuje za mapu, na které jednotlivá místa odpovídají určitým orgánům v těle.

Přestože vyplazení jazyka se v rámci společenských mravů považuje za velmi neslušné gesto, v ambulanci praktického lékaře jde o zcela běžný úkon. Na základě barvy, struktury a zvlhčení této svalové části ústní dutiny totiž již dávní přírodní léčitelé a experti na čínskou medicínu uměli posoudit, co se v našem organismu děje. Pokud se tedy zdravotně či psychicky necítíte nejlépe a marně pátráte po příčině, vezměte si zrcadlo, vyplazte jazyk a pozorně studujte jeho odraz.

Jazyk není jen indikátorem chuti

Jazyku připisujeme důležitý význam zejména z hlediska chuťových pohárků, které se v něm nacházejí. Jazyk je bohatě zásobený krevními cévami. Díky neustálé tvorbě slin je nonstop pročišťování, což zabraňuje tvorbě škodlivých bakterií v oblasti úst.

Pokud se člověk necítí dobře, problém lze často zjistit jednoduchým přezkoumáním právě jazyka. Neméně významné místo však tento orgán zastává i ve východní kultuře.

V čínské medicíně se jazyk považuje za mapu, na které jednotlivá místa odpovídají určitým orgánům v těle.

Co s čímž souvisí?

Abyste měli představu, která místa na jazyku vypovídají o stavu konkrétních orgánů, musíme ho podle čínské medicíny rozdělit na následující části:

  • špičku, která souvisí se srdcem
  • střed, který odpovídá žaludku a slezině
  • části mezi špičkou a středem, která reflektuje plíce
  • okraje, které vypovídají o stavu jater a žlučníku
  • kořen, který souvisí s střevy, močovým měchýřem a dělohou

Co napoví barva jazyka?

Bledý jazyk

Naznačuje únavu až letargii z nedostatku hemoglobinu. Abyste tento problém napravili, měli byste do svého jídelníčku zařadit potraviny bohaté na železo – libové maso a pečeni, brokolici, luštěniny a podobně. V tradiční čínské medicíně může bílá barva jazyka indikovat problémy s plícemi a tlustým střevem. Na vnitřní zahřátí organismu se doporučuje česnek, zázvor a skořice.

Jasně červený jazyk

Oznamuje přítomnost zánětu v organismu, ale také nedostatek železa a vitaminů z B-komplexu.

Purpurový jazyk

Může naznačovat zvýšený cholesterol, ale i chronickou bronchitidu. V důsledku nedostatečné účinnosti dýchacích cest totiž krevní řečiště není stoprocentně zásobené kyslíkem. Pod oslabenou cirkulaci krve se může podepsat také zvýšená hladina cukru nebo častá konzumace studených jídel.

Suchý jazyk

V prvním případě může jít jen o projev slabé hydratace těla, ale obvykle je přítomen i otok slinných žláz. Je to důsledek nadměrného stresu.

Abyste zabili dvě mouchy jednou ranou, vyždímejte si do litru vody jeden celý citron a popíjejte.

Čínští bylinkáři za suchým jazykem vidí také nahromaděné množství hlenu v těle v důsledku přílišné konzumace mléčných výrobků a sladkých potravin.

Tečky na jazyku

Pokud máte špičku jazyka posetou červenými tečkami jako jahoda, zřejmě jste si nedali pozor při pití horkého nápoje. Krvácejí vám současně dásně? Doplňte flavonoidy, které posílí drobné cévky v jazyce zvané kapiláry. Nejlépe uděláte, když si naservírujete ovocnou bombu plnou vitamínu C.

Jaký má být povlak jazyka?

Povlak na jazyku je zcela přirozený a měl by mít světlou, spíše bílou barvu. Pokud je však jeho vrstva příliš silná, případně nabírá žluté odstíny, máte možná co do činění s vážnou bakteriální infekcí.

Je třeba, abyste si při čištění zubů alespoň dvakrát do dne přeběhli kartáčkem i jazyk a odstranili odumřelé buňky spolu s nečistotami. Nezapomínejte na ústní vodu a jazyk pravidelně kontrolujte.

Pokud nezdravý povlak nechce zmizet, navštivte lékaře. Je docela možné, že budete potřebovat antibiotickou léčbu. O bílém povlaku jazyka jsme také psali.

TIP: Barva jazyka a co říká o vašem zdraví

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Čtení z jazyka: zdravý je růžový, světle žlutý ukazuje na plicní infekci

Diagnostiku tradiční čínské medicíny si můžete sami vyzkoušet – tak schválně, podívejte se do zrcadla a vyplázněte na sebe jazyk. První, čeho si na svém jazyku asi všimnete, je povlak.

Obecně bílý odpovídá vnějšímu napadení škodlivinou, žlutá barva zrcadlí vnitřní stav. Silnější žlutý povlak znamená většinou zažívací potíže, tenký světle žlutý povlak plicní infekci. Hodně tmavý, až černý povlak signalizuje vážné zdravotní problémy.

Čtěte v magazínu Rodina DNESV pátečním magazínu MF DNES Rodina DNES najdete rozhovor s herečkou Alenou Mihulovou i článek o křečových žílách, nebo jak naučit děti jezdit na skateboardu.Rozpraskaný jazyk - Vše o zdraví

„Zdravý jazyk by měl být růžový nebo světle červený s nevýrazným tenkým bílým povlakem. Měl by být ohebný, hladký a středně vlhký,“ shrnuje Petra Kučerová z brněnského Centra tradiční čínské medicíny Duhový lotos. Dětské jazýčky jsou podle ní trochu jiné, například červené tečky ještě nemusí znamenat problém.

Zajímavé:  Roliga Lekar För Vuxna?

Odborník na tradiční čínskou diagnostiku si samozřejmě všímá i dalších znaků – celkového vzhledu jazyka i jeho pohybů. Třeba bledý a vlhký jazyk prozradí slabé ledviny, bledý a suchý nedostatečnost krve. Zahleněnost se projeví oteklým jazykem, třeba i s otlaky zubů na okrajích. Špatnou hydrataci poodhalí popraskaný jazyk. Když se neustále chvěje, znamená to pravděpodobně potíže s játry.

Ostatně i pro západní medicínu je jazyk zajímavým indikátorem, „například vychýlený jazyk na jednu stranu může být příznakem mrtvice,“ upřesňuje Kučerová.

Zprávy o ledvinách

Podle starých Číňanů je jazyk propojený s orgány a prozradí o nich téměř všechno. Špička je spojována se srdcem, přední část s plícemi, střední část s žaludkem a slezinou, u kořene je prostor vyhrazený ledvinám a močovému měchýři.

Strany odrážejí stav jater a žlučníku. Takže i to, v jaké části se objevují skvrny, praskliny, rýhy, hraje svoji roli. Napoví, které vnitřnosti je potřeba podpořit, aby se organismus znovu dostal do rovnováhy – ve slovníku tradiční čínské medicíny do rovnováhy jin a jang, tedy ženského a mužského principu.

Pomohou i rty

Dá se dokonce ledacos poznat, aniž byste museli vypláznout jazyk. Třeba ze rtů. Jsou-li tmavé a fialové, prozrazují špatný krevní oběh, světlé a suché zase špatnou funkci žaludku.

Velké oči a řídké obočí na vás řeknou, že se stravujete hlavně „jinovými“ potravinami (sladkými), nositel(ka) malých očí a krátkých řas konzumuje hlavně „jangové“ potraviny (maso a živočišné produkty). A tmavé kruhy pod očima doslova křičí: zadržujete příliš tekutin a vaše ledviny nezvládají.

Alena Bartošová, MF DNES Rodina Dnes

Jaké všechny choroby a zdravotní problémy lze vyčíst z jazyka?

Zdroj: Angel Simon / Shutterstock.com

21. 06. 2020 | Doba čtení 3 minuty

Vyplazování jazyka na veřejnosti, zvlášť na nějakou konkrétní osobu, se většinou považuje za nevhodné chování. Ale čas od času se vyplatí vypláznout jazyk sami na sebe a podívat se při tom do zrcadla. Víte, co všechno o vás může jazyk prozradit?

Jazyk je svalový orgán, který má v ústech většina obratlovců. Pomáhá při žvýkání potravy a jejím polykání. Na horní ploše jazyka se nacházejí chuťové pohárky. Lidem jazyk umožňuje řeč. Průměrná délka lidského jazyka je od ústní části hltanu (oropharynx) po špičku 10 cm.

Nejslavnější vyplazený jazyk světa

Snímek vyplazeného jazyka Alberta Einsteina se dočkal mnoha dalších ztvárnění. Zdroj: Akimov Igor / Shutterstock.com
Tak bychom asi mohli označit snímek, který vznikl 14. března 1951 při oslavě 72. narozenin Alberta Einsteina. Fotograf Arthur Sasse.

prý tehdy žádal proslulého vědce, aby se na něj usmál. Jenže místo toho se dočkal poněkud rošťáckého gesta.

Fotku však nezahodil a po prvotním váhání zda něco takového vůbec publikovat, se právě z tohoto snímku stal téměř ikonický obraz tvůrce obecné teorie relativity.

Popraskaný jazyk

Praskliny mohou signalizovat nedostatek vitamínů, infekční zánět, ale i některou z chorob. Anglicky se popraskaný jazyk nazývá fissured tongue, latinsky lingua plicata. Trhliny mohou být různě hluboké, primární trhlina se objevuje uprostřed jazyka.Určitě byste tento stav neměli podceňovat a dlouhodobě přecházet.

Nejlépe, když lékař se specializací  otorhinolaryngologie (ORL) doporučí vhodný postup na základě celkového vyšetření a krevních odběrů. Někdy bývá tento stav zaměňován za geografický či mapovitý jazyk.

První krok však můžete udělat sami: co nejpečlivěji si pravidelně čistit nejen zuby, ale také ústní dutinu ústní vodou a měkkým zubním kartáčkem.

Geografický jazyk

Geografický či někdy též mapovitý jazyk (lingua geografica) řadíme k zánětům neznámeho původu nebo vývojovým anomáliím. V každém věku jím trpí přibližně 5-10% pupulace, často je toto postižení dědičné. 2x častěji postihuje dívky než chlapce.

Častěji se vyskytuje u dětí, které trpí různými alergiemi a také u lidí s častějším výskytem aftů v ústech. Někdy bývá mapovitý jazyk provázen pálením či bolestí v ústech.

V takovém případě je vhodné se vyhnout dráždivým potravinám a doplnit vitamin E a B komplex.

Chvějící se jazyk

Samovolné záškuby (fascikulace) jazyka připomínají záškuby (tiky) v oku. Mohou se objevit po delší době mluvení, ale také po nadměrném pití kávy či kofeinových nebo energetických nápojů. Klidové záškuby mohou souviset i s nedostatkem vitamínu B a hořčíku.

Tento stav jazyka může také signalizovat zvýšený stres, úzkost. Třes (tremor) patří k nejznámějším příznakům Parkinsonovy nemoci. Často postihuje dolní i horní končetiny, ale objevit se může i v oblasti jazyka, rtů a krku.

Proto je v případě zvýšených potíží vhodné kontaktovat specialistu – neurologa.

Nejčastější změny, které se projevují na jazyku u lidí. Zdroj: tozzi.marta / Shutterstock.com

Forma jazyka

Leccos vypovídá také forma jazyka. Tenký jazyk může být projevem metabolických problémů a dehydratace. Naopak oteklý jazyk může signalizovat potíže se štítnou žlázou. V případě příliš silného jazyka může jít také o nedostatek vitamínu B12.

Co o vašem zdraví prozradí jazyk

Bílé skvrny na jazyku se obvykle vyskytují u lidí se špatnou ústní hygienou, u kuřáků či chronických alkoholiků. Jakmile dojde v důsledku podráždění k otoku papil na povrchu jazyka, začnou se zde zachytávat bakterie, odumřelé buňky a zbytky jídla.

Za problémem může ale stát i kvasinková infekce či stav nazývaný leukoplakie neboli metaplazie. Slizniční epitel je v důsledku zvýšeného dráždění sliznice nahrazen odolnějším epitelem dlaždicovým. Může se jednat o neškodný stav, ale také o karcinogenní změny.

Za bílým plakem na jazyku může stát i kvasinková infekce či stav nazývaný leukoplakie.

Foto: Profimedia.cz

Bílé povlaky jsou ohraničené a nelze je setřít. Pokud nedojde k léčbě problému, kůže může zrohovatět.

Pokud tedy máte na svém jazyku bílé skvrny, které jsou stále patrné i po týdenním důkladném čištění jazyka hrbolatou zadní stranou zubního kartáčku, je dobré navštívit lékaře, který povlak na jazyku vyšetří. Jelikož k leukoplakii jsou náchylnější i lidé HIV pozitivní, lékař by měl provést zároveň i test na HIV.

Afty se objevují v důsledku oslabené imunity a nedostatku vitamínu BZdraví

Červený jazyk může být známkou, že vaše chuťové buňky reagují špatně na určité jídlo, stres, ale i nedostatek vitaminů skupiny B, a to zejména kyseliny listové a B12.

Zajímavé:  První Pomoc Při Otravě Léky?

Někdy za červeným jazykem ale může stát i jen sucho v ústech a nedostatek hydratace.

Jasně červený jazyk doprovázený bolestmi v krku může být i známkou infekce. Může se jednak jak o streptokokovou infekci, spálu či šarlatovou horečku, a to v případě, když problém doprovází i svědivá vyrážka. V těchto případech je zapotřebí vždy vyhledat lékaře, jelikož se obvykle neobejdete bez léčby antibiotiky.

Jasně červený jazyk může značit streptokokovou infekci, spálu či šarlatovou horečku.

Foto: Profimedia.cz

Zářivě červený jazyk může poukazovat i na srdeční či krevní choroby. Kromě nedostatku železa, vitaminů B a dalších důležitých živin je tak zapotřebí zjistit pravou příčinu problému.

Jak na nepříjemný zápach z ústZdraví

Jak vypadá zdravý jazyk
Zdravý jazyk je obvykle narůžovělý s drobnými hrbolky (papily) na povrchu. Na dospělém jazyku se nachází přibližně 9000 chuťových pohárků, které nám umožňují rozlišovat chutě na sladké, kyselé, slané či hořké.

Může být známkou špatně fungujících jater, plísňového onemocnění, ale i jen nedostatku vitaminu B3. Než půjdete k lékaři, tak nejprve zkuste doplnit tento vitamin.

Drobná poranění jazyka mohou být způsobena některým jídlem, zejména když je horké či pikantní. Obvykle tyto drobné ranky velmi rychle samy zmizí.

Někdy se ale na jazyku mohou utvořit i drobné vřídky či opary, které mohou způsobit řadu nepříjemností. Nicméně i tyto neduhy obvykle zmizí samy od sebe, jen to trvá déle.

Pokud se na vašem jazyku objevují rýhy, pak se často jedná o dědičnou záležitost či spojitost s minulostí. Mnoho lidí se například již rodí s prasklým jazykem.

Odborníci tomuto problému nepřičítají žádný vážný problém, jen všem doporučují, aby se na tyto rýhy zaměřili při čištění jazyka, jelikož v nich mohou uvíznout zbytky jídla, což může způsobit zápach úst, ale i rozvoj škodlivých bakterií, které mohou podporovat vznik zubního kazu.

Může vzniknout v důsledku vypití velmi horkého nápoje, ale i náhodným kousnutím do jazyka. V některých případech ale může jít i o alergickou reakci na něco, co jste zkonzumovali. V takovém případě se může jednat o velmi nebezpečnou záležitost, jelikož otok může postupně začít bránit dýchání. Pokud tedy u sebe nemáte silné antihistaminikum, je zapotřebí okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

  • Čistěte si zuby dvakrát denně

Pravidelným čištěním zubů měkkým kartáčkem odstraňujete nahromaděné bakterie v ústech. Chráníte tak nejen samotné zuby před vznikem zubního kazu, ale i celou dutinu ústní před vznikem infekcí.

Nezapomeňte se vždy pravidelně věnovat i mezizubnímu prostoru a dásním.

Špatné bakterie v ústech se rády živí sladkostmi, při jejich přemnožení přitom může docházet k poškozování zubní skloviny. Pokud snížíte příjem cukru ve svém jídelníčku, zredukujete i tyto špatné bakterie v dutině ústní.

Kouření může vést ke žloutnutí zubů, ale i k onemocnění dásní, ztrátě zubů a v závažnějších případech i k rakovině úst. Pokud jste kuřák, popřemýšlejte o tom vždy, než si zapálíte další cigaretu.

  • Pijte velké množství vody

Sucho v ústech nebo nedostatek slin může vést k onemocnění celé dutiny ústní. Dostatečným pitným režimem dokážete i v ústech udržet tolik potřebnou vlhkost v ústech a minimalizovat tak podráždění sliznic a vznik infekce.

Parodontóza není projev stárnutíZdraví

V dutině ústní, na jazyku, dásních, ale i rtech se mohou objevit nejrůznější druhy zhoubného onemocnění.

Riziko těchto onemocnění přitom nejvíce hrozí lidem nad 40 let, a to zejména kuřákům. Tito lidé by měli být obezřetní a při přetrvávající bolesti v ústech či vzniklých hrudek či ran na straně jazyka raději vždy vyhledat lékaře.

Mezi další příznaky rakoviny dutiny úst mohou patřit červené či bílé skvrny na sliznicích či neobvyklé krvácení či necitlivost sliznic.

Pokud odhalíte rakovinu dutiny ústní včas, je velká naděje, že dojde k úplnému vyléčení.

Jazyk a nehty jako indikátory zdraví

Nejsou vaše nehty v pořádku? Lámou se, tvoří se na nich bílé flíčky? Pak se zamyslete nad svým zdravím. Potíže s nehty většinou signalizují nedostatek vitamínů skupiny B. Zvláště se to týká zahnědlých nehtů a nehtů se zakřivenými konci. Dopřejte si proto ořechy, luštěniny, celozrnné pečivo, jídlo obsahující kvasnice a libové maso.

Nehty prozradí, které vitamíny tělu chybí

Měkké a křehké nehty mohou také signalizovat nedostatek vápníků nebo vitamínu A. Bílé flíčky na nehtech se tvoří z nedostatku bílkovin, vitamínu C nebo zinku. Praskliny v nehtech jsou jasným důkazem, že tělo nedostatečně zásobujete tekutinami – zvyšte pitný režim alespoň na 2l tekutin denně.

Slabé nehty mohou být též známkou nemocných či oslabených jater. Játra znovu posílíte dostatkem ovoce a zeleniny a vyškrtnutím alkoholu, kávy a černého čaje z jídelníčku.

Jazyk jako indikátor zdraví

Také zbarvení a povlak jazyka mohou být dobrými ukazateli našeho zdravotního stavu. Podle alternativní medicíny se veškeré patologické změny v organismu okamžitě projeví na jazyku.

Barva jazyka mnohé napoví

Normální jazyk má narůžovělé zbarvení, běžný je lehký bílý povlak. Je-li ovšem příliš bledý, vypovídá o vyčerpanosti organismu.

Příčinou může být chronický únavový syndrom, chudokrevnost nebo hormonální nerovnováha.

Výrazně červený jazyk zase signalizuje nedostatečnou prokrvenost tkání, způsobenou nejčastěji infekcí nebo zamořením organismu toxiny. Namodralý jazyk upozorňuje na srdeční nebo cévní potíže.

Všímejte si i povlaku

Je třeba rozlišovat mezi barvou samotného jazyka a barvou povlaku – rozlišíte je nejlépe tak, že povlak z jazyka setřete – pak uvidíte skutečnou barvu obojího.

Trochu povlaku má na jazyku každý člověk, právě ten ale bývá příčinou vzniku zubního kazu. V povlaku jazyka se nachází miliony bakterií, které neustále působí na zubní sklovinu.

Nemáte-li možnost si po každém jídle umýt zuby, setřete po něm z jazyka lžičkou alespoň povlak!

Jak už bylo řečeno, trocha povlaku je běžná. Jestliže ale váš jazyk pokrývá silná bílá vrstva, s vaším trávicím systémem není něco v pořádku. Nejčastěji se jedná o zanesená střeva – doporučuji detoxikaci, hydrokolon terapii nebo klystýr. Nažloutlý, těžký povlak zase signalizuje potíže s játry, žlučníkem či vysokým cholesterolem.

Máte rozpraskaný jazyk ?

Pokud máte jazyk po celé délce popraskaný, pravděpodobně trpíte nedostatkem vitamínu B3. Při nedostatku tohoto vitamínu se na jazyku může také objevit hnědý povlak. Rozpraskaný červený jazyk bez povlaku mívají lidé trpící bolestmi zad, alergickou rýmou nebo pískáním v uších. Suchý jazyk volá po tekutinách, je známkou silné dehydratace.

Zajímavé:  Příznaky Hiv Po Půl Roce?

Foto: Profimedia

Diagnostika z jazyka: Poznejte nemoci, než propuknou naplno!

Foto: racorn, Shutterstock.com

Občas na sebe vypláznout jazyk se opravdu vyplatí. Naučíme vás, co z něho vyčíst

Jazyk je mnohdy opomíjený orgán. Z jeho stavu se ale dá vyčíst mnohé o vašem zdraví. Změny na povrchu mohou signalizovat nedostatečnou ústní hygienu, závažnější infekce nebo dokonce rakovinu.

Určování onemocnění z jazyka sice patří mezi metody tradiční čínské medicíny, ale i v ordinaci praktického lékaře nezřídka slyšíte větu: Vyplázněte na mě jazyk. A nemusí se vždy jednat jen o kontrolu mandlí.

Podle zastánců tradiční čínské medicíny odrážejí určité části jazyka zdraví jiných tělesných částí nebo vnitřních orgánů. Na každém úseku se tak může promítnout jiné onemocnění.

Tím, že na sebe budete pravidelně vyplazovat jazyk a kontrolovat jeho stav, můžete některé nemoci po poradě s lékařem odhalit už v zárodku a úspěšně je léčit. „Na jazyku se hodnotí úplně vše – velikost a tvar, barva, rýhy, vnímání chuti i známky čerstvých či starších zranění,“ vysvětluje praktický lékař MUDr. Daniel Dvořák.

Foto: Image Point Fr, Shutterstock.com

Nejen čínská medicína dá na vzhled jazyka. Kdy jste byli naposledy u lékaře vy?

Lékař Giovanni Maciocia ve své knize Diagnostika podle jazyka definuje vzhled normálního orgánu, se kterým je vše v pořádku. „Barva těla by měla být bledě červená a svěží, podobně jako u kousku čerstvého masa.

Zdravý jazyk je dále ohebný, není moc ochablý ani příliš ztuhlý. Není popraskaný a netřese se. Když je vyplazený, není nateklý ani tenký. Nejsou na něm žádné vřídky. Výskyt tenkého bílého povlaku je zcela běžný.

Jeho přítomnost dokazuje správné fungování trávení,“ popisuje lékař.

Jak již bylo řečeno, určitá míra bílého povlaku je zcela normální. Pokud ovšem zaznamenáte jeho větší výskyt, měli byste vzít v úvahu následující varianty. Nejprve je samozřejmě nutné hledat mezi méně závažnými příčinami.

Silný bílý povlak může souviset se zanedbáním ústní hygieny, s nedostatečným pitným režimem i s kouřením. Cigaretový kouř totiž povrch jazyka poškozuje a vysušuje. Jazyk se přirozeně mění i při běžných onemocněních, jako je angína.

Na vině mohou být také kvasinky a plísně, popřípadě problémy s trávicí soustavou. Silný povlak může odkazovat i na nesprávné fungování slinivky břišní.

Pokud se nachází v zadní části, zpravidla to souvisí se zhoršenou činností tlustého střeva.

Foto: Andrey_Popov, Shutterstock.com

Při zkoumání svého jazyka dbejte na jeho barvu i tvar

Tím ovšem výčet možných změn vzhledu jazyka ani zdaleka nekončí. V případě, že na jeho povrchu pozorujete tvorbu vřídků, neváhejte s návštěvou lékaře. Jednou z možných variant je totiž rakovina. Mezi její další příznaky patří kromě zarudlých krvácivých vřídků problémy s polykáním způsobené zvětšováním jazyka a poruchy chuti.

Z jazyka můžete vyčíst i to, že se vašemu tělu nedostává určitých vitaminů a živin. „Červený a vyhlazený jazyk signalizuje perniciózní anémii, tedy nedostatek vitaminu B12,“ říká Daniel Dvořák. Hluboké příčné praskliny na povrchu mohou naznačovat dispozice k cévním poruchám nebo skryté neurózy. Nerovné okraje, takzvané zuby, nejčastěji souvisejí s poruchou jater a trávení.

„Dá se říct, že obličej a dutina ústní jsou výkladní skříní vašeho zdravotního stavu, ale vzhledem k možnostem doplňkových vyšetření je příčina nemoci často odhalena dříve, než se na jazyku samém vlastně projeví,“ uzavírá Daniel Dvořák.

Kontrolujete si pravidelně ústní dutinu?

Diskuze Bolavý, rozpraskaný jazyk

Ahoj všem,
mám takový nepříjemný problém.
Už od dětství (tedy nevím přesně, začala jsem to registrovat, co si
pamatuji tak kolem 12 let) mám „divný“ jazyk. Uprostřed, spíš
v přední části mám celkem hlubokou prasklinu, která mi však nikdy
nevadila, nebolela, nic. Ale čas od času mi po stranách jazyk jakoby
popraská a u té praskliny se mi udělají „výrustky“ nebo jak to
nazvat.

Jinak ani můj praktický doktor, ani stomatolog nic neříkali, protože jsem
to nikdy neměla zrovna „rozpraskané“ po těch stranách, když jsem
u nich byla. Ale někdy to bolí tak, že nemůžu pomalu ani jíst a mluvit,
jak se mi ten jazyk tře třeba o zuby Za pár dní to zmizí samo. Na netu jsem
četla, že se podle jazyka dají poznat choroby jater, srdce, žlučníku a
tak, ale myslím, že není moc lidí, co mají „ukázkový“ jazyk jako tam
prezentovali
Nevíte, co to může být? Popravdě nesnáším doktory a představa, že
někde běhám a na každého plazím jazyk mě dost děsí. Čím myslíte, že
by to mohlo být?

Velikost písma:

Jazyk mi prijde ok,to po stranach,nemas dole nejakou korunku ci spatne
udelanou plombu?

Já tedy nemám nejmenší tušení, každopádně bych naklusala k dr.
v momentě, kdy to vypadá takhle a očekávala, že mi přinejmenším udělá
rozbor krve a možná i nějaký stěr Ale tím, že to nikomu z doktorů neukážeš,
si vlastně vůbec nepomůžeš 

Zašla bych si stím k doktoroj,ale divím se že tě ta prasklina
nebolí,nevypadá to moc hezky.

ahojky holky…já jsem byla u léčitele a ten léčí podle čínské
medicíny. Mám úplně stejnou rýhu v prostředku jazyka a to mi řekl,že to
značí problém se zažíváním…se střevama.

U mě se trefil,protože já
mám problémy s trávením na které beru laktobacily.A to praskání …si
myslím,že budeš překyselená…špatné Ph v ústech.

Protože ,kdyby to
byla nějaká kvasinková infekce,což může také praskat jazyk…ale zase
u toho je býlý povlak na jazyku a ten ty nemáš.

Ahoj Lidický, na praskliny jazyku a male vridky pomáhá selen, zinek a
vitamin c, a bekomplex _b. zapit pouze vodou nikoliv alkoholem. vynechat ostrá
jídla, pozor na horké či ledové nápoje. jedna-li se o alergii na trávu,
sdno, jetel pomůže zodac. ahoooj

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector