Acylpyrin – vše o zdraví

  • Nové výzkumy ukazují, že každodenní užívání acylpyrinu není přínosem pro každého.
  • Vědci totiž stále častěji prokazují, že jeho každodenní užívání je spojeno se zdravotními riziky a to i při nízkých dávkách.
  • Nová studie z Nového Zélandu podporuje tato zjištění: Každodenní užívání acylpyrinu sice může být pro některé lidi přínosem, ale odborníci říkají, že by mělo být doporučeno vždy lékařem.
  • Pokud nemáte jasno, zda byste měli užívat acylpyrin v nízkém dávkování pro zdraví svého srdce, pravděpodobně nejste sami.
  • Pro mnoho Američanů, dokonce i těch zdravých, je aplikace 1-2 tablet aspirinu za den součástí zdravých návyků, souběžně s příjmem vitamínů a čištěním zubů.
  • Nové poznatky z výzkumu však stále více prokazují, že každodenní užívání aspirinu – i při nízkých dávkách – představuje vážné riziko krvácení.
  • Lékaři a zdravotnické organizace, jako je American Heart Association, také aktualizovali svá doporučení  a uznali toto riziko.

Kdo může mít prospěch z každodenního užívání acylpyrinu

  1. Je jasné, že zatímco aspirin má výhody pro některé lidi – zejména pro ty, kteří již dříve měli infarkt nebo mozkovou mrtvici – většina lidí by ho ale neměla brát, pokud si nepromluvili o jeho aplikaci se svým lékařem.

  2. Pouze malé vybrané skupina pravděpodobně přinese prospěch, který převáží nad riziky vyplývajícími z každodenního užívání aspirinu, uzavírá novou studii zveřejněnou nedávno v Annals of Internal Medicine.

  3. Vědci z University of Auckland, Nový Zéland, zkoumali skupinu téměř 250 000 jedinců ve věku 30 až 79 let bez kardiovaskulárních chorob nebo předchozího srdečního infarktu a mozkové mrtvice, aby zjistili, zda přínosy denního užívání aspirinu převyšují jeho rizika, po dobu 5 let.

  4. Zjistili, že to platí pouze pro 2,5 procenta žen a 12,1 procenta mužů.
  5. Ačkoli jen malý počet mužů a žen bude mít z každodenního užívání acylpyrinu pravděpodobně prospěch, studie také pomáhá poskytnout lepší obraz o tom, kdo jsou tito jednotlivci.

  6. Ti, kteří měli větší prospěch z denního acylpyrinu, měli obvykle tendenci být starší a měli vyšší krevní tlak, tedy větší základní riziko kardiovaskulárních chorob a horší hladiny cholesterolu.
  7. Předpokládá se, že přínosem může být také pro aktivní kuřáky, pro osoby s cukrovkou a pro lidi snižující hladiny cholesterolu.

  8. Acylpyrin - Vše o zdraví

Dr. Vanessa Selak, MBChB, PhD, lékařka a docentka na University of Auckland a vedoucí předmětné studie, doufá, že její výzkum přesvědčí více lidí, aby se svými lékaři hovořili o každodenním užívání aspirinu, aby zjistili, zda je jeho každodenní užívání pro ně prospěšné.

Zdraví jedinci by se měli rozhodnout, že budou  dennodenně užívat aspirin až po konzultaci s lékařem.

Náš výzkum ukazuje, že určení jedinců, kteří pravděpodobně získají čistý přínos z užívání aspirinu, vyžaduje osobní posouzení jejich očekávaných přínosů (předcházení kardiovaskulárním příhodám) ve srovnání s možným negativním účinkem (způsobený vážným krvácením). “          

Rostoucí poznatky o tom, že pravidelné užívání aspirinu může být škodlivé, znamená, že zahájení dialogu mezi pacientem a jejich lékaři o této droze je prvořadé.

Užívání acylpyrinu bez konzultace s lékařem

Miliony Američanů stále berou aspirin denně bez vědomí nebo souhlasu svého lékaře.

Výzkum v červenci 2019, také v Annals of Internal Medicine, zjistil, že ve Spojených státech užívá aspirin téměř 7 milionů lidí každý den bez doporučení svého lékaře. Z hlediska věku jej užívají hlavně starší jedinci.

Podle studie asi polovina dospělých ve věku 70 a více let bez srdečních chorob uváděla, že aspirin užívá denně.

V roce 2018 trio studií publikovaných v New England Journal of Medicine, které byly kritické vůči každodennímu užívání aspirinu, posloužilo pro změnu veřejného dialogu na toto téma.

3 odborné studie

První studie, randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná, zjistila, že za téměř 5 let nebyl pozorován žádný rozdíl v „přežití bez postižení“ mezi osobami užívajícími aspirin a osobami užívajícími placebo.

Druhá studie potvrdila hlavně zvýšené riziko vnitřního krvácení u osob užívajících aspirin ve srovnání s lidmi užívající placebo.

A POZOR!

  • Třetí studie NEOČEKÁVANĚ našla „vyšší úmrtnost na všechny příčiny… u zjevně zdravých starších dospělých“, kteří užívali pravidelně aspirin ve srovnání s těmi, kteří aplikovali placebo.
  • ———-
  • Trochu odbočení

Obdobně švédská studie, která trvala 20 let a zúřastnilo se jí 61 000 žen konstatovala mj.

jejich dvojnásobně vyšší pravděpodonost úmrtí v případě pravidelné vyšší konzumace kravského mléka.

———-

Acylpyrin - Vše o zdraví

„Ačkoli dřívější studie mohly získat milovníky aspirinu s bolestí hlavy, ale 3 nové studie sledující účinky aspirinu neprokázaly žádný přínos v primární prevenci a byly spojeny se zvýšeným rizikem krvácení, nicméně poskytly určitou naději v tom, že mírně otevřely dveře a uznaly, že existuje skupina pacientů, která může mít prospěch z léčby aspirinem, “ řekl Dr. Guy L. Mintz, ředitel kardiovaskulárního zdraví a lipidologie, Northwell Health's Sandra Atlas Bass Heart Hospital, Manhasset, New York.

Dr. Mintz nebyl spojen s žádnou z výše uvedených studií.

  1. Diskutujte se svým lékařem
  2. Americká asociace pro zdravé srdce, která má svůj vlastní soubor pokynů pro užívání aspirinu, konstatuje, že výsledky nových studií jsou v souladu s jejich vlastními závěry.
  3. Acylpyrin - Vše o zdraví

‚Myslím, že tento článek velmi podporuje naše doporučení,‘ řekl Dr. Amit Khera, profesor medicíny na UT Southwestern, kardiolog v Dallasu a spoluautor Pokynů pro prevenci AHA / ACC 2019.

„Někteří lidé mohou mít užitek z pravidelné aplikace aspirinu, ale je to pouze malá, vybraná skupina. Nesmíme dporučovat aspirin široce, ale selektivně, “dodal.

Dr. Khera poznamenal, že obecná moudrost při doporučování aspirinu pro osoby bez kardiovaskulárních chorob nebo anamnézy srdečního infarktu a mrtvice se v posledních letech výrazně změnila. Dříve byl aspirin obecně doporučován pro mnoho lidí, zatímco pouze ve vybraných vysoce rizikových skupinách byli lidé od jeho užívání odrazováni.

Dnes se toto doporučení převrátilo a aspirin je doporučován pouze pro malou část populace a obecně se nedoporučuje u většiny zdravých jedinců.

Všichni odborníci dotazovaní pro tento příběh nabádají pacienty, aby se svými lékaři hovořili o tom, zda je pro ně každodenní užívání aspirinu vhodné.

‚Existuje obecná představa, že je to neškodný lék, jako vitamín, pokud to přirovnám, ale není to tak.‘ Je to skutečné lék se všemi plusy i mínusy, “řekl doktor Khera.

Tak z toho farmakomafie určitě nemá radost

Источник: https://www.uspesna-lecba.cz/nemoci-a-jejich-leceni/meli-byste-pravidelne-uzivat-acylpyrin-aspirin/

Aspirin škodí více, než se myslelo

Hlavní strana > Zdraví

Acylpyrin - Vše o zdraví

24.09.2018 05:50 Původní zpráva

Miliony lidí po celém světě tento lék denně užívají jako prevenci. Pomáhá totiž snižovat rizika výskytu civilizačních chorob, jako jsou mrtvice nebo infarkt. Nejnovější vědecký výzkum ale ukazuje, že aspirin má daleko více vedlejších účinků, než se předpokládalo.

Domněnku, že léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou mohou fungovat jako ochrana, v minulosti potvrdila řada studií. Aspirin pravidelně užívají například ti, kdo v minulosti prodělali infarkt myokardu, ale i naprosto zdraví lidé, aby mu předešli. Stejnou účinnou látku mají například léky Acylpyrin či Anopyrin.

Už mnoho let je aspirin hitem například ve Spojených státech, kde ho ve strachu ze srdeční zástavy nebo mozkové příhody denně užívá kolem padesáti milionů zdravých lidí.

Vědci teď ale pomyslně zvedají ukazováček a upozorňují, že při dlouhodobém polykání těchto pilulek hrozí fatální následky.

Aspirin totiž může způsobovat vnitřní krvácení v dutině břišní, a to především u lidí starších sedmdesáti let.

Acylpyrin - Vše o zdravíRiziko hlavně pro seniory

Prokazuje to nová studie mezinárodního týmu vědců z Austrálie a Spojených států, kteří zkoumali účinky tohoto léku na více než devatenácti tisících lidech z obou zemí.

Všichni zúčastnění měli společné pevné zdraví, netrpěli srdečními problémy a nebyly u nich zaznamenány projevy demence. Všem bylo více než 70 let.

Polovině zúčastněných lékaři denně po dobu pěti let podávali 100 miligramů aspirinu, druhé polovině dávali prášky s placebo efektem.

K závažnému krvácení do břišní dutiny došlo u čtyřiadvaceti lidí z tisíce (v rámci první skupiny), což je o dvacet osob více, než prokázal výzkum zveřejněný v časopise Medical Journal před osmnácti lety. Že při užívání aspirinu hrozí komplikace spojené s vnitřním krvácením, se vědělo už dávno, problém ale byl ten, že se lék testoval především na lidech ve středních letech.

CELÝ TEXT SI PŘEČTETE V AKTUÁLNÍM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYŠLO V PONDĚLÍ 24. ZÁŘÍ. 

Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.

Источник: https://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/aspirin-skodi-vice-nez-se-myslelo_497062.html

Acylpyrin může léčit i ublížit

Podáte-li acylpyrin při virovém onemocnění dítěti, riskujte, že u něj vyvoláte tzv. Reyův syndrom. Ten se projevuje poruchami vědomí, křečemi a vysokými teplotami. „Acylpyrin by se neměl podávat dětem při chřipce a při horečnatých onemocněních,“ potvrzuje Prof. MUDr. Miloslav Kršiak, DrSc. z Ústavu farmakologie 3. lékařské fakulty UK v Praze.

Pokud se po podání acylpyrinu u dítěte objeví výše zmíněné příznaky, neváhejte a odvezte jej urychleně do nemocnice.

„Obecně jsou acylpyrin a jiné léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové pro děti nevhodné, ale nedá se říci, že by se nesměly podávat v žádném případě, například u zánětů je to možné. Je však doporučeno, aby je užívali jen dospělí a v některých případech mladiství,“ uvádí Miloslav Kršiak.

Zázrak při prevenci rakovinyNa druhou stranu je ale acylpyrin (nebo lék Aspirin či Anopyrin – jde o léky se stejnou účinnou látkou, jen s jiným výrobcem) lék s mnoha až zázračnými účinky, víte-li, jak jej užívat.

Nedávná studie potvrdila, že léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové dokážou významně snížit výskyt polypů a kolorektálního karcinomu (rakoviny tlustého střeva) u osob, které patří z hlediska dědičnosti do rizikové skupiny.

Prevencí je dlouhodobé, pravidelné užívání nízkých dávek kyseliny acetylsalicylové. Vědecké studie dokázaly, že preventivní užívání této látky u výše zmíněné skupiny osob sníží riziko výskytu rakoviny tlustého střeva až o 44 procent.

Stejně tak tato látka pomáhá při prevenci a léčbě infarktů a mozkových mrtvic.

V roce 1974 dokázal profesor Peter Elwood z College of Medicine na University of Wales, že když si pacienti po infarktu brali aspirin, snížilo to následnou úmrtnost o 24 procent.

„Byli jsme těmi výsledky fascinováni. Tehdy neexistovalo nic jiného, co by takovým způsobem snižovalo riziko infarktů,“ konstatoval Elwood.

Výskyt mrtvice klesl o třetinuKyselina acetylsalicylová brání shlukování krevních destiček a předchází tak vzniku krevních sraženin, na druhou stranu však zvyšuje riziko krvácení. Desítky studií ukázaly, že aspirin dokáže zabraňovat mrtvicím a umí je léčit − snižuje výskyt mrtvice u vysoce rizikových pacientů o 35 procent.

Kyselina acetylsalicylová je účinná i při léčbě Alzheimerovy choroby, potvrdilo to 23 nezávislých studií. Jiné studie dokázaly, že aspirin snižuje riziko rakoviny jícnu, plic, rakoviny prsu a rakoviny prostaty.

Bezpečný, ale i nebezpečnýVe všech případech při preventivním užívání léků s obsahem této látky je nutné poradit se s lékařem, protože právě kvůli zvýšené krvácivosti není lék univerzálně vhodný pro všechny pacienty.

U některých osob při dlouhodobém užívání vyšších dávek může dojít k poškození žaludeční sliznice a ke krvácení do zažívacího traktu.

Volný prodej léku Acylpyrinu, Aspirinu a Anopyrinu sice ukazuje na jejich bezpečnost při užívání, avšak překročení povolené denní dávky může mít až tragické následky. Výjimkou nejsou ani sebevraždy spáchané požitím velkého množství tohoto léku.

Источник: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/acylpyrin-muze-lecit-i-ublizit.A080228_104655_zdravi_deti_bad

Na co se používá aspirin? Na ředění krve, snížení horečky a proti bolesti

Aspirin je pro pacienty s nemocným srdcem nepostradatelný • Autor: iStock.com

Pacienti, kteří měli infarkt či mozkovou cévní příhodu, musí každý den konzumovat předepsanou dávku aspirinu. To lékaři a často i veřejnost dávno vědí, překvapivé je, jak moc je pro ně kyselina acetylsalicylová důležitá. Nová studie, zveřejněná v odborném časopise Circulation, ukázala, jak může být riskantní přestat aspirin při výše uvedených komplikacích užívat.

Výzkumníci pozorovali více než 600 tisíc lidí, kteří denně užívali nízkou dávku aspirinu (80 mg), aby odvrátili srdeční onemocnění a mrtvici. Tři roky po zahájení zkoumání se dostavily výsledky. Pacienti, kteří aspirin přestali užívat, měli o 37 procent vyšší výskyt zdravotních komplikací včetně srdečního infarktu a mrtvice než ti, kteří předepsané léky dál poctivě brali.

Pro odborníky nebyly výsledky výzkumu až takovým překvapením. Hlavním problémem zůstávají hlavně pacienti. Část z nich totiž při srdečních problémech bere pravidelně aspirin jen prvních pár měsíců od své první srdeční komplikace.

Asi polovina všech pacientů ale léky přestane časem užívat úplně. Výsledky studie tak potvrzují, jak může být zastavení léčby aspirinem nebezpečné. Vědci potvrzují, že lidé si časem své komplikace s užíváním aspirinu už vůbec nespojují.

V první fázi si zapomenou další balení vůbec zakoupit a nezodpovědně se vlastně vůbec neléčí.

Výsledky studie tak ukazují, že aspirin je důležitou současní prevence srdečních onemocnění.

Lékaři tvrdí, že tento lék dokáže snížit riziko tvorby krevních sraženin tím, že zabraňuje tvorbě trombocytů. Je ale také vhodný ke snižování zánětů v srdečních cévách.

Během let se objevila i řada studií, které účinnost aspirinu zpochybňovaly, ty byly ale dalšími vědci vždy vyvráceny.

Aspirin: Na bolest hlavy pomůže, ale dítě může i zabít

Aspirin ředí krev 

Pamatujte ale, že před zahájením léčby aspirinem, je vždy velmi důležitá konzultace s lékařem. Tento lék totiž může mít za důsledek i řadu zdravotních problémů.

Hlavní výhoda aspirinu je v tom, že pomáhá ředit krev, a tím zabraňuje vzniku krevních sraženin, a tedy i mrtvice a infarktu,“ vysvětluje lékařka Lucie Nováková s tím, že aspirin je pacientům po infarktu skutečně podávám jako takzvaná sekundární prevence.

Aspirin tak obecně zabraňuje tvorbě krevních sraženin, které jsou velmi nebezpečné, neboť mohou ucpat tepny, které zásobují srdce a mozek. To vše pak velmi zvyšuje možnost vzniku mozkové mrtvice či infarktu.

Tento známý a hojně používaný medikament také blokuje působení takzvanému enzymu cyklooxygenázy. Díky tomu tak aspirin snižuje i pocit bolesti a zabraňuje vzniku zánětů spojených s onemocněním srdce. Studie prokazují, že pacienti se srdečními problémy, kteří aspirin pravidelně užívají, se skutečně dožívají vyššího věku.

Co to je kyselina acetylsalicylová?

Aspirin čili kyselina acetylsalicylová se používá jako analgetikum, tlumí tedy bolest. Jak už bylo výše uvedeno, účinný je i proti krevním sraženinám. Díky tomu zabraňuje vzniku mrtvice a infarktu u pacientů se srdečními komplikacemi.

V těchto případech je jim lék podáván ihned po infarktu. Díky tomu se totiž zabrání odumření srdeční tkáně a infarkt se s největší pravděpodobností nebude opakovat. Aspirin také účinně zabraňuje vzniku horečky. Pozor ale u dětí, tam může způsobovat takzvaný Reyův syndrom.

Ten může být smrtelně nebezpečný.

Tento lék patří mezi takzvané nesteroidní protizánětlivé medikamenty. Dále je také vhodný pro tlumení a léčbu revmatické horečky, zánětlivých onemocnění, Kawasakiho nemoci, perikarditidy či revmatoidní artritidy. Je ale také dobrou prevencí proti rakovině tlustého střeva.

Infarkt: Jak ho poznáte a jak mu zabránit?

Autor: Daniel Mareš

Источник: https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/aspirin-je-pro-kardiaky-nezbytny-vedce-ale-prekvapilo-jak-moc-4044.html

Acylpyrin tablety

Přípravek se užívá při horečce a bolesti hlavně při akutních chřipkových onemocněních.  Dále při bolestech hlavy, při bolestech kloubů a svalů hlavně revmatického původu, při bolestech zubů, nervů a páteře.  Přípravek mohou užívat dospělí a mladiství

Přípravek je volně prodejný. 

Výrobce léku Herbacos-Bofarma s.r.o., Pardubice, ČR.

  • Účinná léčivá látka
  • Pomocné látky
  • Indikační skupina
  • Charakteristika léku
  • Použití léku
  • Kontraindikace
  • Nežádoucí účinky léku
  • Interakce s jinými léčivy
  • Dávkování
  • Způsob použití léku
  • Předávkování
  • Upozornění
  • Uchovávání léku
  • Varování
  • Balení
  • Datum aktualizace

Acidum acetylsalicylicum 500 mg v 1 tabletě. Bramborový škrob, mastek.   Analgetikum, antipyretikum. Přípravek s obsahem kyseliny acetylsalicylové účinně tlumí bolesti a efektivně snižuje teplotu.  V dávkách nad 3 g denně se může počítat s protizánětlivým účinkem Přípravek se užívá při horečce a bolesti hlavně při akutních chřipkových onemocněních.  Dále při bolestech hlavy, při bolestech kloubů a svalů hlavně revmatického původu, při bolestech zubů, nervů a páteře.  Přípravek mohou užívat dospělí a mladiství. Přípravek se nesmí užívat při známé přecitlivělosti na salicyláty a na pomocné látky, při chorobné krvácivosti, při chirurgických zákrocích spojených s větším krvácením, při vředové nemoci a při průduškovém astmatu a v posledních třech měsících těhotenství.  Těhotné ženy, kojící matky a děti do 15 let mohou přípravek užívat jen na doporučení lékaře. Přípravek je obvykle dobře snášen, ale mohou se objevit poruchy zažívacího ústrojí (žaludeční nevolnost, zvracení, krvácení).  Při dlouhodobém užívání zvýšená krvácivost, poruchy tvorby krve, poškození funkce jater a ledvin.  U přecitlivělých osob může vyvolávat různé alergické projevy (astmatický záchvat, kožní vyrážky).  U dětí s virovým onemocněním existuje možnost vzniku tzv. Reyova syndromu (poruchy vědomí, křeče, vysoké teploty).  V případě výskytu nežádoucích účinků nebo jiných neobvyklých reakcí se o dalším užívání přípravku poračte s lékařem. Účinky přípravku Acylpyrin a jiných současně užívaných léků se mohou vzájemně ovlivňovat.  Kyselina acetylsalicylová zesiluje účinek látek snižujících srážlivost krve, při současné hormonální léčbě zvyšuje riziko krvácení ze zažívacího traktu, zvyšuje účinek a nežádoucí účinky léků používaných při léčbě revmatických onemocněních.  Dále zesiluje účinek léků používaných při léčbě cukrovky a zesiluje nežádoucí účinky metotrexátu a sulfonamidů.  Kyselina acetylsalicylová snižuje účinek léků působících na močový systém. Nedoporučí-li lékař jinak, obvyklé dávkování u dospělých a mladistvých je 1-2 tablety každých 4-8 hodin.  Maximální denní dávka 8 tablet se nesmí překročit.  Minimální odstup mezi jednotlivými dávkami je 4 hodiny.  Dětem se přípravek podává výjimečně v odůvodněných případech jen na doporučení dětského lékaře.  Obvyklá dávka pro děti od 7 let je 1/2 tablety 3krát denně, pro děti nad 10 let 1 tableta 3krát denně. Tablety užijte celé nebo rozpadlé v malém množství vody, ke konci jídla nebo po něm a zapijte vhodnou tekutinou, nejlépe zásaditou minerálkou. Předávkování se projevuje hučením v uších, bolestmi hlavy, zvracením, poruchami dýchání, křečemi, rozvratem vnitřního prostředí a poruchami vědomí.  Objeví-li se tyto příznaky, ihned vyhledejte lékaře.  Při náhodném požití přípravku dítětem také vyhledejte lékaře. O vhodnosti současného užívání Acylpyrinu s jinými léky proti bolesti nebo teplotě se poračte s lékařem.  Bez lékařského doporučení užívejte přípravek nejdéle po dobu 7 dnů.  Neustoupí-li bolesti do 7 dnů nebo do 3 dnů teploty neklesnou, případně se během léčby příznaky zhorší, vyhledejte lékaře.  Během léčby Acylpyrinem nepijte alkoholické nápoje. Uchovávejte v suchu při teplotě 15-25 st. C, chraňte před vlhkem. Přípravek nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu.  Přípravek uchovávejte mimo dosah a dohled dětí. 10 tablet, 10 x 10 tablet. 2005/06/01/M

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

Источник: http://www.vseprozdravi.cz/leky/acylpyrin-tablety.html

Úspěšná léčba chřipky

Chřipku vyvolává virus přenášený vzduchem, který se usídluje na sliznici dýchacích cest. Napadá buňkysliznice, které se rozpadají a imunitní systém je oslaben asi na dva týdny. Zhruba tolik času potřebuje sliznice dýchacích cest na regeneraci. Vir se těle množí velmi rychle a už po několika hodinách ho máme v organismu dvojnásobné množství. Co dělat, když to na nás přijde?

Chřipka udeří náhle. Ráno jste v pořádku, ale odpoledne a večer se dostavují první příznaky: mrazení, únava, nechutenství, bolest hlavy a očí, bolest svalů, kloubů, zvyšuje se teplota a kašlete.

Tyto příznakymůžete pozorovat 3 až 5 dnů. Avšak léčba trvá ve skutečnosti mnohem déle. Ten, kdo chřipku přechodí, může očekávat dlouhodobou únavu a pocit vyčerpání. Horší je, že s tím nelze nic udělat.

Proto dbejte na to, aby jste chřipku důkladně vyleželi.

Co platí na chřipkuChřipku nelze léčit antibiotiky, které jsou vůči virům neúčinné. Zakoupit si můžete volně prodejné léky, jako např. Aspirin či Acylpyrin (obě obsahují tutéž účinnou látku a rozdíl je pouze v ceně).

Účinnou látkou je kyselina acetylsalicylové (ASA), jež má analgetické (tišící bolesti), antipyretické (snižující horečku) a protizánětlivé účinky. Lék je k dostání i v rozpustné formě, kdy se urychluje jeho účinek.

Jenže než si takový lék aplikujete, měli byste si být vědomí i této skutečnosti:Chřipku neléčíte, pouze potlačujete její příznakyHorečka je obranná reakce organizmu na cizí virus. Snížením horečky snižujete imunitní reakci organizmu vůči viru, vlastně tím oslabujete boj s infekcí

Budete se léčit delší dobu a po ukončení léčby se ještě dlouho nebudete cítit „fit“

Naše tělo se zvýšením teploty brání vůči viru a vytváří protilátky. Proto se někteří odborníci domnívají, že užití léku proti horečce v prvních hodinách onemocněni je přehnané. Lék bychom měli užít až tehdy, kdy horečka stoupne na více než 38°C a trvá déle než půl dne.

Dostatečné množství tekutin – 2 až 4 litry jsou základem. Vyhýbat bychom se měli  sladkým džusům a syceným nápojům, naopak velmi vhodné jsou bylinné čaje a voda.Strava by měla být spíše lehká, kašovitá a plná vitaminů. Výborným pomocníkem je také med.

Naopak mléčné a masové výrobky jsou nevhodné.Pomoc z přírody

Účinnou pomoc nabízejí i tradiční bylinky lidového léčitelství. Konvenční medicína chápe byliny jako alternativní prostředek léčby.

Ať je to jak chce, rostliny a jejich části opravdu poskytují výborný podpůrný prostředek při léčbě různých nemocí. Problémem je jejich správné dávkování a znalost použití.

V případě chřipky však existuje hned několik rostlin, které se používají již celá staletí.

Anýz, který je známý spíše jako koření, avšak podle nejnovějších poznatků má široké antivirové účinky.Lípa – květy se používají ke snížení horečky a k podpoře pocení. Odvar má také sedativní účinky.Šípky jsou oblíbené pro vysoký obsah vitaminu C, který podporuje imunitní systém.

Oblíbená skořice je rovněž známá spíše jako koření, avšak dnes se hojně využívá i při chřipce a nachlazení. Má antibiotické účinky a snižuje horečku.Mezi další byliny, které mohou podpořit léčbu chřipky, patří i šalvěj lékařská, tymián obecný, plicník lékařský, máta a další.

Kromě čajů lze využít léčivé krémy proti nachlazení, které se aplikují na hruď nemocného a pomáhají mu při dýchání.EXTRA TIP:

K podpoře léčby dýchacích cest doporučujeme vyzkoušet aromaterapii. Aromaterapie je přírodní léčebná metoda, která využívá sílu a působení koncentrovaných éterických (též esenciálních) olejů a jejich složek.

Oleje s obsahem silic jsou velmi oblíbenou skupinou olejů – působí blahodárně na dýchací ústrojí, což oceníme při častějších výskytech chřipkových onemocnění (z australského čajovníku, eukalyptu, grapefruitu, citronu, máty atd.).

Pokud jsou oleje aplikovány správně, nemají žádné škodlivé vedlejší účinky.

Источник: https://www.doktor-zdravi.cz/uspesna-lecba-chripky/

Léky, které škodí: Berete je i vy? | Žena.cz

Víte, že obyčejný acylpyrin může způsobit smrt? A že kombinace paralenu s alkoholem vám může nevratně poškodit játra? Některé zdánlivě neškodné léky mohou být smrtelně nebezpečné!

Například chloramfenikol poškozuje kostní dřeň, ale dokáže ‚zvládnout‘ těžké infekce, na něž by jiná antibiotika nezabrala. Škodit však mohou i ty nejběžnější léky, které docela určitě máte doma i vy.

Staří známí umí škodit

Reyeův syndrom je záhadné a zákeřné onemocnění, které vzniká po podání aspirinu nebo acylpyrinu. Jeho příznaky často splývají s běžnými nemocemi, při jejíž léčbě saháme obvykle právě po těchto lécích. Čím víc však „léčíme‘, tím víc stav zhoršujeme. Může skončit i smrtí.

To je také důvodem, proč někdy od 80. let čeští pediatři většinou pro doplňkovou léčbu malých dětí s „běžnými‘ chřipkami, nachlazeními apod. doporučovali spíš přípravky s paracetamolem.

S tím je však potřeba také zacházet opatrně. Tuto účinnou látku nalezneme v mnoha volně prodejných lécích léků, jako jsou např. tabletový Paralen, rozpustný Coldrex a mnohé další. Jde o běžný lék na tlumení bolesti nebo ke snížení vysoké teploty, v našich lékárnách jich můžete koupit dokonce kolem dvou stovek druhů!

Stačí jeden drink

Maximální doporučená denní dávka paracetamolu je asi 8 tablet (4 gramy). Vyšší dávky už jsou toxické a mohou vážně poškodit játra.

Na to, aby si tak pacient způsobil otravu, by však musel těchto léků sníst několik balení. Daleko ‚snazší‘ je si poškodit játra kombinací těchto prášků s alkoholem.

Tehdy již k trvalému poškození stačí daleko menší dávka, cca 10 gramů.

Játra pak musí odbourávat jak alkohol, tak i paracetamol, a proto se brzy vyčerpají a odumřou. Vzniká tak tzv. poléková hepatitida.

Pořádný problém může vzniknout také opačným způsobem. Pokud trpíte nějakou jaterní nemocí (a stává se, že člověk ani neví, že se nakazil třeba i žloutenkou, natož monoknukleózou), vezmete si lék s paracetamolem a k tomu byť jen minimální množství alkoholu, můžete se vážně ohrozit na životě.

Ubohá játra!

Játra pak ‚nestíhají‘ už vůbec a lze mluvit o štěstí, když vás z toho doktoři dostanou. Nekombinujte tedy zásadně alkohol s paracetamolem.

Aspirin, užívaný staršími lidmi jako prevence, nepomáhá na ředění krve, ale naopak způsobuje praskání cév a může tak vést k mrtvici.

Salicyláty jako je právě aspirin, dokáží často vzbudit nepříjemnou alergii, stejně jako nesteroidní antirevmatika (NSA).

Čtěte příbalové letáky!

Častým rizikem bývají situace, kdy mezi účinnými látkami vznikají nevhodné chemické reakce. Je tedy nutné číst pečlivě obaly a příbalové letáky léků, vitaminů a potravinových doplňků.

Nejčastěji předepisované léky na vysoký cholesterol dokáže zablokovat už jeden litr čaje z třezalky, která je dnes velmi oblíbená.

Naopak grapefruitový džus a v něm obsažené kumariny a flavonoidy, dokážou několikanásobně zvýšit například koncentrace u léků na vysoký krevní tlak nebo onemocnění srdce a způsobit tak závažné komplikace.

Sladké potíže

Dobré je dát si taky pozor, pokud člověk trpí fenylketonurií. Existuje mnoho léků, které sice neobsahuje fenylalanin, ale především jiné látky, ze kterých se fenylalanin v těle vytváří. Nejčastější z nich je aspartam, který je často používán jako umělé sladidlo.

Mezi nejběžnější léky, které mohou být zdrojem fenylalaninu, patří:

  • léky na odvykání kouření (nikotinové žvýkačky)
  • léky užívané při chřipce a nachlazení a léky používané k tlumení bolesti
  • léky užívané ke snížení kyselosti žaludku nebo léky proti zácpě
  • mnoho potravinových doplňků, žvýkaček a výrobků s obsahem umělých sladidel

Naopak diabetici si musí dávat pozor na léky, obsahující pravý cukr. A těch je také hodně. jak praví jeden z Murphyho zákonů : Když všechno selže, přečtěte si návod.

>

Vstoupit do galerie | 11 Cviky do vody: Půlka váhy je pryč! Vstoupit do galerie | 11 Prázdniny se psem: Užívejte si! Vstoupit do galerie | 9 9 zabijáků sexu – seznamte se!   Video Mohlo by Vás také zajímat:

Источник: https://zena.aktualne.cz/zdravi/leky-ktere-skodi-berete-je-i-vy/r~i:article:709178/

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *