Papilomavirus – Vše o zdraví

Sponzorovaný odkaz: Papilomavirus - Vše o zdraví Lidský papilomavirus (zkratka HPV pochází z anglického označení human papilloma virus) patří mezi viry, které napadají buňky lidské pokožky a sliznic. Virus HPV patrně provází člověka po miliony let vývoje lidského druhu. Je relativně stabilní a odolný, ve vlhkém prostředí může vyvolat infekci i za několik měsíců. Doposud bylo identifikováno již více než 130 odlišných typů. Viry nemají vlastní buňky. Jsou tvořeny pouze řetězcem ribonukelové (RNA) nebo deoxyribonukleové kyseliny (DNA), která nese jejich jedinečnou informaci. Bílkovinná schránka, tzv. kapsida, má pro každý virus typický tvar. Viry nejsou schopné samostatného života, a tak parazitují v buňkách svého hostitele. Tyto buňky po napadení virem, respektive jeho vstupu do buňky, začlení jeho genetickou informaci do své. Poté produkují množství nových virů. Když je buňka zcela přeplněna virem, zaniká a virus se uvolní do okolí.

Šíří se zejména pohlavním stykem nebo přenosem z rukou či úst na pohlavní orgány. Před dosažením věku 50 let se genitální HPV infekce objeví u 80 procent žen a u nejméně 50 procent mužů. Většinou spontánně vymizí bez znatelných následků do 2 let od nakažení. Pokud k tomu ale nedojde, infekce může vést k rozvoji řady onemocnění napadající různá místa na těle mužů i žen.

Tento virus vyvolává vznik genitálních bradavic (tzv. kondylomů) u mužů i žen a za přednádorové změny na děložním čípku a rakovinu děložního čípku. HPV infekce dále může být přítomna v nádorech vulvy (zevních rodidel) a vaginy, karcinomu konečníku, karcinomu penisu, karcinom krku (především tonzil).

Dělení virů HPV

Virus lidských papilomatózních lézí se množí výhradně na kůži nebo sliznicích (genitál, konečník, dutina ústní). Jednotlivé typy HPV infikují vždy určitou anatomickou lokalitu. Imunitní odezva je buněčné povahy, nejspíše specifická k jednotlivým typům virů.

HPV viry se dělí dle rizika vyvolání přednádorových změn v postižené tkáni na:

Papilomavirus - Vše o zdraví

  • HPV typy s nízkým rizikem = LOW RISK (LR) vyvolávají pouze lehké přednádorové změny a tvorbu genitálních bradavic (např. typ 6 a 11)
  • HPV typy s vysokým rizikem = HIGH RISK (HR) vyvolávají vznik těžkých přednádorových a nádorových změn na děložním čípku (např. typ 16 a 18).

Lidská imunita si dokáže poradit s těmito viry: V USA byla zjištěna přítomnost viru na čípku u zhruba 60% žen ve věku kolem dvaceti let, když byly testovány každé tři měsíce po dobu tří let. Avšak u většiny těchto žen (81 %) virus vymizel do 18 měsíců od jejich prvního pozitivního testu (u většiny vymizel do 6-ti až 12-ti měsíců) [4].

(ne)Obyčejné látky pro zdraví žen

Papilomavirus - Vše o zdraví

Některé látky obsažené v doplňcích stravy mohou ženám nabídnout mnohem více efektu, než se vůbec předpokládá. Proč? Ženy jsou dnes vytíženější než dříve. Mezi prací, kariérou, vyděláváním peněz, zajištěním chodu domácnosti musejí zvládnout i výchovu dětí a přitom o sebe dbát. Vynakládají více energie, než dávno předtím a jsou na ně kladeny větší nároky. Několik studií odhalilo skrytý význam čistě přírodních látek, které ženám mohou pomoci zvýšit ochranu před HPV infekcí, chránit vaječníky před polycystickým syndromem, vyřešit nespavost, nebo zmírnit premenstruační syndrom.

Vitaminy bojují proti infekci HPV (papilomaviry)

Lidský papilomavirus (HPV), který stojí za vznikem infekčních bradavic a změn na tkání děložního čípku (později mohou vést k rakovině děložního čípku), má menší šanci k propuknutí v případě užívání některých látek, informuje o tom odborný časopis International Journal of Gynecokological cancer. Téměř 1100 žen ve věku 18 až 65 let byly podrobeny výzkumu ohledně jejich návyků užívání suplementů. Zjistila se souvislost mezi užíváním vitaminu A, C a E, dále vápníku, kdy pravidelný příjem těchto látek byl významně propojen s nižším rizikem abnormalit vyskytujících se na děložním čípku.

Kyselina Alpha Lipoic Acid (ALA) pro ochranu vaječníků

Polycystický syndrom vaječníků (PCOS) postihuje zhruba jednu ženu z 20 v produktivním věku a úzce souvisí s endokrinním systémem a jeho výkyvy.

Přesněji, je propojen s hormonální nerovnováhou a dysbalancí hladiny cukru v krvi. Symptomy onemocnění zahrnují bolesti v pánevní oblasti, akné, přibývání na váze, problémy s menstruací, ale také s depresemi.

Současné výzkumy naznačují, že kyselina alfa lipoová může být při těchto obtížích velmi nápomocná.

Celkem 6 žen, které neměly diagnostikované onemocnění diabetes, ale trpělo onemocněním PCOS, užívalo denně 1200 mg kyseliny alfa lipoové po dobu 16 týdnů.

Po této době průměrně zaznamenaly 14% zlepšení inzulínové citlivosti, dále došlo ke snížení krevních tuků (triglyceridů) a rovněž se vylepšila hladina cholesterolu.

Přestože studie proběhla na malém počtu účastníků, výsledky jsou opravdu slibné.

Magnézium pomáhá lepšímu spánku

Potíže se spánkem jsou dnes běžnou záležitostí. Podle jisté klinické studie mají potíže se spánkem vysokou souvislost s nedostatkem hořčíku v organizmu. Studie zahrnula 100 dospělých ve věku kolem 60 let, kteří si stěžovali na spánkové poruchy.

Ještě před začátkem studie se zjistilo, že 58 % účastníků mělo v krvi nízkou hladinu hořčíku a celá jedna třetina (37 %) měla absolutní deficit tohoto prvku. Doplnění hořčíku 320 mg denně po dobu 7 týdnů zlepšilo kvalitu spánku.

Navíc se zjistilo, že užívání hořčíku je spojeno se snížením proteinu, který je přítomen v organizmu během zánětu.

B Vitaminy na premenstruační syndrom (PMS)

Nejraději byste nikoho neviděla a nenávidíte všechno kolem? Trpíte-li výkyvy nálad a opakuje se to pravidelně každý měsíc, pak je to projev premenstruačního syndromu. Podle vědců vám chybí dostatek vitaminů skupiny B.

Zajímavé:  Zákon O Ochraně Zdraví Před Nepříznivými Účinky Hluku A Vibrací?

 Vědecká studie na skupině 3100 žen přinesla zajímavé výsledky. U žen, které vykazovaly dostatečný příjem vitaminů thiaminu a riboflavinu, zaznamenala studie až o 35 % nižší výskyt PMS než u žen, které tyto vitaminy neužívaly.

Jednoduchým postupem je změna jídelníčku tak, aby obsahoval dostatek potravin bohatých na vitaminy skupiny B a případně užívání 30 mg B-komplexu denně. Zkrátka, udělejte si výlet do prodejny zdravé výživy. Možná pochopíte, jak některé potraviny umí zlepšit náladu a dodat životní energii.

Zdroj: časopis Alive, Canada, july 2011

O HPV

Zhruba 630 milionů lidí na celém světě je nyní nakaženo lidským papilomavirem. Před dosažením věku 50 let se genitální HPV infekce objeví u 80 procent žen a u nejméně 50 procent mužů. Většina typů viru HPV spontánně vymizí bez znatelných následků. Pokud k tomu ale nedojde, infekce může vést k rozvoji řady onemocnění napadající různá místa na těle mužů i žen.

Lidský papilomavirus (HPV z angl. human papillomavirus) je virus z rodiny Papillomavirus a jako všechny viry z této skupiny napadá kůži a sliznici. HPV napadá pouze lidské buňky, člověk je jediným přenašečem tohoto viru.

Kompletně popsáno je více než 100 typů. Z pohledu lidského zdraví má význam 40 typů, které infikují epitel kůže a sliznic, zejména oblast genitálu a konečníku. Ty označujeme jako lidské papilomaviry.

Dle schopnosti vyvolávat změny v infikovaných buňkách vedoucí k nádorovému bujení se HPV dělí na vysoce rizikové (HR = high risk) a nízce rizikové (LR = low risk).

  • Vysoce rizikové typy 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82
  • Nízce rizikové typy 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81, 89

S nízkým rizikem

Nízké riziko zde znamená, že tyto typy HPV nevyvolávají nádorové bujení, tedy nezpůsobují rakovinu. Onemocnění, které způsobují, neohrožují ženy a muže na životě, ale nelze o nich v žádném případě říci, že jsou nezávažná. Přinášejí pacientům velké zdravotní, sociální a partnerské potíže. Mnohdy vyžadují dlouhodobou opakovanou léčbu a operační zákroky.

Infekce HPV s nízkým rizikem (zejména typy 6 a 11) způsobuje genitální kondylomata (genitální bradavice), rekurentní respirační papilomatózu a některé mírně závažné přednádorové stavy děložního čípku, pochvy (vaginy) a zevních rodidel (vulvy).

S vysokým rizikem

Infekce těmito typy HPV způsobuje nádorové bujení a může vést k rozvoji rakoviny u žen i mužů. Infekce HPV s vysokým rizikem (zejména typy 16 a 18) vyvolává nádorové bujení a způsobuje rakovinu děložního čípku, rakovinu zevních rodidel (vulvy), rakovinu pochvy (vaginy), rakovinu penisu, rakovinu análního otvoru, rakovinu v oblasti hlavy a krku.

HPV je v současnosti nejčastější sexuálně přenosná infekce. Světová zdravotnická organizace vzrůstající výskyt HPV onemocnění považuje z epidemiologického hlediska za závažnější než epidemii HIV.

Kdo je v riziku

HPV se týká každého z nás. Nejčastěji se nakazí lidé ve věku 18–25 let, ale riziko přenosu této nemoci je celoživotní.

Zhruba 80 % infikovaných nemá žádné potíže ani v následujících letech po infekci, ale u zbylých 20 % z nakažených po několika měsících nebo letech dochází k rozvoji onemocnění. Vývoj od infekce k nádoru trvá průměrně 15 let. Vývoj od infekce ke vzniku genitálních bradavic pouhé 4 měsíce.

 Vzhledem k neustále narůstajícímu výskytu chorob, které jsou způsobeny HPV infekcí, nabývá ochrana před lidskými papilomaviry na mnohem větším významu než tomu bylo dříve.

HPV se přenáší především pohlavním stykem nebo přenosem z rukou či úst na pohlavní orgány. Nemusí tedy jít jen o pohlavní styk, k přenosu může dojít i při jiných nekoitálních aktivitách (orálním sexu či mazlení). Ani kondom tedy není dokonalou ochranou.

Lidský papilomavirus napadá buňky sliznic a pokožky, a to nejraději v oblasti přechodu sliznice v kůži nebo různých typů sliznic.

Nejvnímavější k infekci je oblast přechodu dlaždicového a cylindrického epitelu (děložní čípek, anální otvor, hrtan), kde viry infikují nezralé buňky, ke kterým pronikají přes miniaturní poranění.

 Vaginální sex, orální sex, anální sex, petting, netting (mazlení) – při všech těchto praktikách probíhajících mezi heterosexuály i homosexuály může dojít k přenosu HPV infekce.

Přenos z dospělého na dítě

Jako každá pohlavně přenosná nemoc má i HPV infekce svůj vliv v případě přenosu při porodu i na děti. Přenos HPV v průběhu porodu je naštěstí vzácný.

Jedná se výhradně o infekci HPV nízkého rizika, u matek způsobujících kondylomata, u dětí pak růst papilomů v dýchacích cestách – rekurentní respirační papilomatózu.

Stejně jako obdobné onemocnění u dospělých vede k poruchám dýchání zužováním dýchacích cest.

Papilomavirus - Vše o zdraví

Další videorozhovory o problematice HPV najdete zde >>>

Papilomaviry

Lidských papilomavirů (HPV) je více než 100 typů a mnohé z nich napadají kůži nebo sliznici ženského pohlavního ústrojí.

Nejviditelnějším projevem papilomavirové infekce jsou špičaté nebo květákovité výrůstky na zevním pohlavním ústrojí ženy i muže (mohou však být i v pochvě, na děložním čípku, v močové trubici nebo v konečníku), condylomata accuminata neboli flíčky či také genitální bradavice. Je to onemocnění nepříjemné a neestetické, ale celkové zdraví ženy neohrožuje.

Závažnější důsledky mohou mít méně nápadné infekce některými jinými kmeny (tzv. HR-HPV, tj. „high risk“ kmeny, především HPV-16, HPV-18 a četné další, jejichž výskyt je vzácnější).

Tyto kmeny napadají především děložní čípek a vyvolávají na něm změny, které však lze zjistit pouze kolposkopicky (optické vyšetření zvětšeného děložního čípku), cytologicky (mikroskopické vyšetření setřených buněk čípku) nebo přímým laboratorním průkazem viru.

Dále jsou schopny vyvolat nádorovou transformaci buňky a být tak přímou příčinou rakoviny děložního čípku. Více než 99 % nádorů čípku, velká část nádorů pochvy, zevního pohlavního ústrojí a řitního otvoru má přímou souvislost s papilomavirovou infekcí.

Zajímavé:  Příznaky Spalniček U Dětí?

Papilomavirová infekce se přenáší především pohlavním stykem. Výskyt je velmi vysoký v populaci mladých žen, kde se počítá na desítky procent. Imunitní systém organismu však ve většině případů virus časem zlikviduje.

Přetrvává-li přítomnost papilomavirové infekce rizikovými kmeny i po 35. roce života ženy, zařazuje ženu do nejrizikovější skupiny z hlediska karcinomu děložního čípku.

Tyto ženy musejí být pečlivě sledovány, aby se případné nádorové změny zachytily dříve, než vznikne invazivní (tj. prorůstající, „opravdový“) nádor.

Léčba, která by odstranila papilomaviry z těla, neexistuje.

Genitální bradavice lze odstranit chirurgicky nebo použitím některých chemických látek, které se na ně nanášejí. Virus však v těle přetrvává a proto jsou recidivy poměrně časté. Naštěstí infekci časem obvykle zlikviduje vlastní imunitní systém.

U dysplazií (přednádorových změn) děložního čípku se postupuje obdobně. Postižené místo se odstraní malou operací, což zabrání dalšímu rozvoji v nádor.

Proti infekci dnes existuje očkování, které jednoznačně chrání před infekcí, avšak již získané léčit nedokáže. Nechat se očkovat je lékaři velmi doporučováno a nejlepší doba je ještě před zahájením pohlavního života. Mnoho zemí už přijalo strategii očkování proti HPV obou pohlaví. Očkování provádějí gynekologové a pediatři.

Základem prevence je dnes jednoznačně očkování a všechny mladé dívky by měly být očkovány před tím, než zahájí pohlavní život.

Před přenosem viru výrazně chrání také důsledné používání kondomu.

Máte otázky týkající se menstruace, antikoncepce nebo těhotenství? Potřebujete poradit s výběrem vhodné antikoncepce? Zeptejte se lékaře!

VÍCE

Gynekology nejčastěji léčenou diagnózou jsou poševní výtoky. Neohrožují život, výrazně však snižují komfort každé ženy a často přechází i do chronických potíží.

VÍCE

Převažují výhody spojené s užíváním pilulek nad nevýhodami? Ať už pilulku užíváte, nebo o jejím předepsání uvažujete, přečtěte si základní pro a proti.

VÍCE

Co je papillomavirus?

V poslední době se často mluví o očkování, jež by mělo ženy ochránit před viry, jež vyvolávají rakovinu děložního čípku.

Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc. upozorňuje, že vakcínu Gardasil na evropském trhu dostupnou pod názvem Silgard, považují američtí experti za nejnebezpečnější vakcínu, kterou se dnes očkuje. Přitom řešení v lidovém léčitelství v boji s HPV – papillomavirem je i vitální houba.

Podle tradiční čínské medicíny 

  • Silné imunomodulační účinky
  • Napomáhá při protivirových účincích
  • Působení při nesprávném buněčném dělení buněk … 

Existují studie, ale bohužel musíme respektovat Nařízení EU a u vitálních hub je nesmíme uvádět. Coriolus pro země EU musí být zahrnut do kategorie veterinární.

Nespecifické složky imunitního systému vychází hlavně z vysokého obsahu β glukanů a proteoglukanů. Tato kombinace se zdá být velmi příhodnou pro potírání infekce human papilloma virem (HPV), který stojí za nesprávným dělení buněk děložního čípku, ale i v oblasti úst a krku.

Co je papillomavirus?

HPV infekce je karcinom děložního hrdla, který napadá lidské buňky. Přenáší se pohlavním stykem nebo pouhým kontaktem s kůží nakaženého partnera v oblasti genitálií (přenos i rukou, ústy, ale jsou zaznamenány případy přenosu nepohlavní cestou např. ručníkem …) 90% rakovin děložního čípku vzniká na podkladě HPV infekce.

Některé studie přinášejí i zprávy o možné souvislosti mezi infekcí HPV a rakovinou prostaty. V prvních stádiích, kdy se na děložním čípku objeví předrakovinné změny, se provádí pouze sledování, změny se neřeší, ale i u nich je riziko další progrese. Je tedy nutná pravidelná observace, aby se v případě zhoršování invazivně zasáhlo.

Pokud by bylo možné zasáhnout již v této fázi nějakou účinnou neinvazivní metodou, bylo by to více než žádoucí.

Veškeré další informace a klinické studie byly odstraněny na základě Nařízení EU …

Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …

Lidský papilomavirus (HPV)

Infekce lidským papilomavirem (HPV) je virová infekce, která se přenáší zejména sexuální cestou prostřednictvím přímého kontaktu s nakaženou osobou. Je to celosvětově nejrozšířenější sexuálně přenosná infekce.

Existuje více než 100 typů virů HPV. Přibližně 40 z nich může infikovat genitálie. Přinejmenším 14 typů HPV, které jsou klasifikovány jako „vysoce rizikové“, může vyvolat nádorová onemocnění, jako je rakovina děložního čípku u žen.

Rakovina děložního čípku je v Evropě po rakovině prsu druhým nejčastějším nádorovým onemocněním postihujícím ženy ve věku od 15 do 44 let (1). „Vysoce rizikové“ typy HPV mohou rovněž způsobit nádorová onemocnění řitního kanálu a genitálií a určitá nádorová onemocnění hlavy a krku, a to u žen i mužů.

Typy HPV s „nízkým rizikem“ mohou vyvolat genitální a anální bradavice.

Ve většině případů infekce HPV samovolně odezní, aniž by způsobila nějaké zjevné příznaky nebo problémy. Někdy však může HPV infekce přetrvávat a po několika letech vyvolat některé z níže uvedených komplikací.

Jaké jsou komplikace spojené s HPV?

Pokud infekce HPV neodezní, může vyvolat:

  • rakovinu děložního čípku či jiné druhy nádorových onemocnění (např. nádorová onemocnění postihující vulvu, vagínu, řiť nebo penis a určitá nádorová onemocnění hlavy a krku)
  • genitální a anální bradavice
Zajímavé:  Zánět Kolenního Kloubu Léčba?

HPV se přenáší přímým kontaktem, převážně sexuálním, s nositelem viru.

Kdo je ohrožen rizikem nákazy HPV?

Rizikem nákazy HPV je ohrožena každá sexuálně aktivní osoba.

Očkování dívek a chlapců proti HPV může zabránit infekcím HPV a v důsledku toho také nemocem souvisejícím s HPV u obou pohlaví, včetně genitálních a análních bradavic, rakoviny děložního čípku a dalších nádorových onemocnění způsobených HPV. Rutinní očkování proti HPV se obvykle provádí ve věku 9–14 let, v závislosti na vnitrostátním očkovacím kalendáři.

Používání kondomu není v prevenci přenosu viru 100% účinné. Je to z toho důvodu, že HPV může občas postihnout i okolní kůži, která není kondomem chráněná.

Jak se HPV léčí?

Žádná léčba samotného viru neexistuje, jím způsobené zdravotní potíže však lze léčit různými způsoby. Genitální bradavice je možné léčit pomocí léčivých přípravků nebo chirurgicky. Ohledně konkrétních možností léčby je třeba se poradit s poskytovatelem zdravotní péče.

Rakovinu děložního čípku a tkáně děložního hrdla popisované jako „prekancerózní“ lze odhalit v raném stadiu prostřednictvím screeningu rakoviny děložního čípku a také úspěšně léčit.

Toto vyšetření je ženám nabízeno v souladu s vnitrostátními doporučeními. Ostatní nádorová onemocnění související s HPV lze rovněž snáze léčit, pokud jsou diagnostikována v raném stadiu a je včas zahájena jejich léčba.

Pro tato onemocnění však neexistují žádné specifické screeningové programy.

——————————————————————–

Odkaz:

(1) GLOBOCAN – Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny – IARC: https://gco.iarc.fr/today/home (EN)

Poznámka: Účelem informací uvedených v tomto informačním přehledu je poskytnout obecné údaje a neměly by sloužit jako náhrada odborných znalostí a úsudku zdravotnického pracovníka.

Infekce lidskými papilomaviry (HPV)

Lidský papilomavirus
(zkratka HPV pochází z anglického názvu human papillomavirus) je nejčastější pohlavně přenosnou infekcí
. Většina sexuálně aktivních mužů a žen se v průběhu svého života s virem
setká.

HPV mohou způsobit genitální bradavice ale i zhoubné nádory
– nejčastěji rakovinu děložního
čípku
, ale také rakovinu
zevních rodidel (vulvy), pochvy
(vaginy), penisu
, análního otvoru a nádory
v oblasti hlavy a krku.

Bylo popsáno více než 300 typů HPV, infekci u člověka může vyvolat asi 120 typů. Nejméně 14 typů HPV, klasifikovaných jako „vysoce rizikové“, může vyvolat rakovinu
děložního hrdla
u žen a je spojeno i s jinými karcinomy (ca).

HPV 16 a HPV 18 jsou nejčastějšími „vysoce rizikovými“ typy viru
, způsobují přibližně 70 % všech případů rakoviny děložního
čípku
.

„Nízkorizikové“ typy HPV, nejčastěji HPV 6 a HPV 11, jsou zodpovědné za přibližně 90 % případů genitálních bradavic (condyloma acuminatum).

Karcinom
děložního čípku
je druhým nejčastějším karcinomem (první je ca prsu), který postihuje ženy ve věku 15–44 let v zemích Evropské unie. Každý rok je v EU hlášeno přibližně 33 tisíc případů onemocnění a 15 tisíc úmrtí.

Prevence

Historie: očkovací látky
proti HPV jsou k dispozici od roku 2006. Účinnost proti typům HPV, zastoupeným ve vakcíně, je velmi vysoká (více než 90%) a dlouhodobá.

S věkem efekt očkování
klesá, u osob již kolonizovaných HPV vakcinace nevede k eliminaci viru, ani k potlačení již existujícího nádorového bujení.

Očkování v dospělosti může zabránit infekci jinými typy HPV, které by mohly stav zhoršit.

Současnost: v ideálním případě by očkování proti HPV mělo být dokončeno před zahájením pohlavního života.

Očkování je služba hrazená zdravotními pojišťovnami
u dívek i chlapců, je-li u nich očkování zahájeno od dovršení třináctého do dovršení čtrnáctého roku věku (2 dávky – 0, druhá za 6 až 12 měsíců), očkovat ale lze už od 9 let.

Příznaky onemocnění

Většina HPV infekcí (9 z 10) probíhá bezpříznakově, po určitém čase (1 až 2 roky) sama zcela odezní.

Někdy však infekce
HPV může přetrvávat, vytvářejí se abnormální
změny (léze), z nichž se může vyvinout nádorové onemocnění
(nejčastěji karcinom děložního čípku
, pochvy
a vulvy
u žen; u mužů karcinom penisu
; u obou karcinom konečníku
a karcinom v orofaryngeální oblasti (v oblasti dutiny ústní a hltanu). V případě nákazy nízkorizikovými typy HPV se infekce projevuje jako bradavice (verruca vulgaris, condyloma acuminatum, papilloma venerum).

Další důležité informace

  • Inkubační doba: v případě nákazy nízkorizikovými typy HPV (bradavice) je inkubační doba
    nejčastěji 2–3 měsíce, u vysoce rizikových HPV nelze inkubační dobu přesně definovat.
  • Původce: lidský papilomavirus
    (human papillomavirus, HPV).
  • Zdroj: člověk.

Přenos: přenos HPV infekce je určen několika faktory: citlivostí hostitele, velikostí infekční dávky a délkou kontaktu.

K přenosu infekce dochází převážně pohlavní cestou, přímým stykem při úzkém kontaktu, dotykem kůže, sliznic
, může k němu dojít tedy i při nepenetrativním styku, případně nepřímo kontaminovanými
předměty.

Možný je i přenos infekce z matky na dítě během porodu při průchodu porodními cestami. Přenesení viru přes placentární bariéru z matky na plod během těhotenství není vyloučeno.

Období nakažlivosti, vnímavost
a imunita
:
míra kolonizace HPV (a tím i nakažlivost) během života kolísá, 80 % sexuálně aktivních osob se s HPV infekcí setká, první kolonizace HPV se objevuje brzy po zahájení pohlavního života. Vnímavost je všeobecná. Infekce je spojována zejména se vznikem rakoviny děložního hrdla u žen, infikují se ale i muži, kteří mohou být zdrojem nákazy pro své partnerky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector