Papilomaviry – Vše o zdraví

Celoplošný screeningový program karcinomu děložního čípku v ČR funguje dvanáct let. Od příštího roku jej mají posílit HPV DNA testy pro ženy ve věku 35 a 45 let. Těm HPV testy uhradí zdravotní pojišťovna. Vyšetření k prevenci HPV infekce si u gynekologa mohou vyžádat i ostatní ženy, za HPV test si však zaplatí. 

Papilomaviry - Vše o zdravíVíce informací o lidských papilomavirech, HPV infekci, o prevenci, očkování a následcích nákazy, přenosu i léčbě žen a mužů přinášejí ZdraveZpravy.cz v základních otázkách a odpovědích s předsedou České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP Vladimírem Dvořákem [na fotografii, pozn. red.]

Co je děložní čípek?

Děložní čípek je ta část dělohy, která vyčnívá do pochvy. Žena si jej může nahmátnout, je to drobný útvar velikosti asi posledního článku na mužském palci.

  • Co je rakovina děložního čípku, někdy nazývána i děložního hrdla?
  • Rakovina děložního hrdla je velice časté zhoubné onemocnění, které se vyvíjí plíživě, dlouho nemá žádné příznaky, ale předejít se mu dá.
  • Proč jsou důležité preventivní gynekologické prohlídky?

Hlavním cílem preventivní prohlídky u gynekologa je zachytit zavčas změny, které by mohly vést k rozvoji nádoru děložního hrdla. Preventivní prohlídka je nebolestivá, netrvá příliš dlouho, diskomfort je poměrně mírný.

Využívá toho, že děložní čípek je místem, které je lékaři přímo přístupné a kde jednoduchým stěrem z povrchu může zjistit stav, který by mohl vést k rozvoji zhoubného onemocnění.

Je to věc, která by se neměla podceňovat a žádná žena by neměla absentovat na prevenci u gynekologa.

Karcinomu děložního hrdla v ČR mnoho nebrání

HPV infekce a její původce

Co to je HPV infekce?

Infekce je způsobená lidskými papilomaviry. HPV je zkratka human papillomavirus, velice časté viry, známe desítky typů. Papilomavirová infekce je patrně jedna z nejčastějších lidských infekcí, které vůbec existují.

Jak moc je HPV infekce v populaci rozšířená?

Je velice častá. Podle studií, které proběhly po celém světě, asi 80 procent žen i mužů se s infekcí někdy v životě setká. Naštěstí ve většině případů ta infekce odezní bez toho, aby zanechala nějaké následky ve formě onemocnění.

Prevence nákazy lidským papilomavirem

Existuje řešení, jak se mohu před infekcí ochránit?

Velice spolehlivé řešení je primární prevence, to znamená vakcinace proti lidským papilomavirům. Nejlepší je, když je zkombinována s prevencí, která má mnoho forem. Klasická forma je odběr cytologie – buněčný stěr z děložního čípku. Modernější, výrazně citlivější metodou je testace na přítomnost papilomavirů.

Co jsou HPV testy, jak fungují a jsou vhodné pro všechny?

HPV DNA test je test podobný jako cytologický stěr z děložního hrdla. Je nebolestivý, udělá se krátkodobě stěr, který se pošle do příslušné laboratoře. Ten test zjistí, jestli je dotyčný jedinec infikován lidskými papilomaviry.

Nezjišťuje nemoc, zjišťuje infekci. Takže mnozí z nich, kteří jsou pozitivní, jsou zdraví, mají jen přechodnou infekci, které se brzy zbaví. Ovšem mohou tam být i jedinci, kteří mají přednádorový stav nebo nádor děložního hrdla.

Jak funguje testování těchto papilomavirů pomocí DNA?

HPV DNA test žena nepociťuje jinak než jako běžný odběr z děložního čípku. Je to velice moderní laboratorní metoda, kdy se prokáže, jestli je přítomna infekce lidským papilomavirem, konkrétně rizikovými typy, které mohou být příčinou pozdějšího rozvoje přednádorových změn.

HPV testy ženám od příštího roku zaplatí pojišťovny

Pozitivní test na HPV infekci

Co znamená, když mám HPV infekci?

Když se žena dozví, že má pozitivní test na rizikové kmeny lidského papilomaviru, neznamená, že je nemocná. Infekce je běžná, setká se s ní asi 80 procent populace. Nepříjemné je, že nikdo neví, zda zrovna nebude z té skupiny, která má smůlu, kde budou pokračovat přednádorové změny. Pokud nechodí na prevenci, se pak může objevit nádor.

Pokud je žena HPV pozitivní, záleží na typu viru?

Jsou dvě velké skupiny virů. Jedny jsou takzvaně low risk, nízce rizikové, které nezpůsobují nádory, ale způsobují jiná, nepříjemná a velice častá onemocnění. A potom jsou ty vysoce rizikové.

Ani ty nejsou všechny stejně frekventní a stejně závažné. Dva nejzávažnější typy, které jsou zároveň nejčastější, jsou 16 a 18.

Existuje i test, detekující zvlášť tyto subtypy, na které si lékař dává o něco větší pozor než na ty ostatní, které jsou též rizikové.

Jaká onemocnění HPV infekce způsobuje?

Infekce lidským papilomavirem postihuje obě pohlaví a způsobuje zdravotní potíže mužům i ženám. V žádném případě to nejsou jenom onemocnění genitálu a už vůbec nejde jen o karcinom děložního hrdla.

Namátkou u žen – kromě zmíněné rakoviny děložního hrdla – způsobuje také přednádorové a nádorové stavy zevních rodidel a pochvy, u obou pohlaví rakovinu konečníku a také některé nádory hlavy a krku. U mužů navíc rakovinu penisu.

A kromě těchto nádorových onemocnění a přednádorových stavů způsobují papilomaviry také genitální bradavice, což je velice časté a nepříjemné onemocnění, a také papilomatózu dýchacích cest, která může postihnout také velice malé děti i novorozence.

Diagnostika a léčba infekce HPV

Lze infekci HPV vyléčit?

Virová infekce se vyléčit nedá, většinou se jí zbaví organismus sám svojí imunitou. Dají se však dobře léčit nemoci, které jsou touto virovou infekcí vyvolány. To znamená, že když vznikne nějaký přednádorový stav nebo nádor, umíme jej většinou chirurgicky ošetřit. Zároveň existuje prevence těchto virových onemocnění, včetně papilomavirové infekce, a tou je vakcinace.

Co se v těle děje po infikování HPV?

Probíhá imunitní reakce, která může být natolik důkladná, že ta infekce je zastavena. Pokud se to nestane, přežívá virus v buňkách, postupně se množí a může vytvářet změny, které vedou k onemocněním způsobeným HPV.

  1. Lze se HPV infekce zbavit jinak než přirozenou autoimunitní reakcí?
  2. Pokusů je spousta, zatím neznáme žádnou spolehlivou metodu, která by garantovala, že se organismus zbaví infekce lidským papilomavirem.
  3. Pozná na sobě žena a muž, že jsou nakaženi infekcí HPV?

Infekci jako takovou jedinec nepozná. V některých případech pozná onemocnění, která jsou způsobena lidským papilomavirem, typickým případem jsou genitální bradavice.

Někdy může mít příznaky, jako například u papilomatózy dýchacích cest, že se mu špatně dýchá a hůře mluví. Většina onemocnění nezpůsobuje žádné příznaky, některá lze ale zachytit při preventivních prohlídkách.

Obecně platí, že nádory způsobují příznaky až v poměrně pokročilých stádiích, která se těžko léčí.

Jak dojde k přenosu HPV infekce?

Téměř výhradně pohlavním stykem. Není to jediná možnost přenosu, ale je to ve většině případů. Méně obvyklý je třeba přenos z matky na plod během porodu.

Je pravdivé spojení HPV infekce s promiskuitou?

Zajímavé:  Předoperační Vyšetření Praktický Lékař?

Je to zčásti pravda, protože promiskuitní jedinci mají větší šanci, že budou infikováni a že mají těch typů třeba i více. Nicméně stačí jeden styk s infikovanou osobou, aby došlo k přenosu. To znamená, že i člověk, který žije velice spořádaně, může být HPV pozitivní.

Může člověk poznat, že osoba, se kterou má pohlavní styk, je HPV pozitivní?

V některých případech ano, pokud má onemocnění, které je vidět. Typickým příkladem jsou kondylomata, genitální bradavice. Ve většině případů to ale poznat není.

Ochrana před nákazou lidským papilomavirem

Lze se proti přenosu HPV infekce chránit?

Určitě záleží na tom, proti kterému typu přenosu. Obecně když víme, že ten přenos se většinou realizuje pohlavním stykem, je dobrou ochranou pohlavní zdrženlivost, případně používání prezervativu, který sice nechrání stoprocentně, ale snižuje riziko přenosu.

Absolutní ochrana by byla celoživotní monogamie páru, tedy kdyby muž a žena od začátku sexuálního života provozovali sex jen spolu, bez dalšího subjektu. Pak by patrně ochranu ve formě vakcinace nepotřebovali.

Stejně spolehlivou ochranou je celoživotní sexuální abstinence, která nebude pro většinu jedinců akceptovatelná. Další ochranou je očkování.

Má očkování smysl pouze před zahájením sexuálního života?

To je mýtus, protože všechny klinické studie, které byly provedeny na všechny vakcinace na trhu, byly prováděny na ženách, jež žily pravidelným sexuálním životem. Ta účinnost se u nich prokázala, takže víme, že vakcíny nejsou určeny jen pro děti, ale účinkují i u žen a mužů, kteří již žijí pravidelným sexuálním životem.

Vakcinace proti papilomavirům u mužů

Jak jsou na tom muži? Má se nechat otestovat i partner?

Testace mužů se kromě vědeckých studií běžně nedělá, nicméně muži jsou také ohroženi onemocněními, která jsou způsobena lidským papilomavirem, a navíc fungují jako přenašeči. Takže určitě je smysluplná vakcinace mužů, to znamená očkování proti HPV.

Když žena zjistí, že je HPV pozitivní, co to znamená pro jejího partnera?

Neznamená to přímo nic, nicméně by mohla být přenašečkou infekce, která může teoreticky postihnout i jeho. V raritních případech hrozí třeba karcinom penisu, což je ale velice řídký nádor.

Co už je mnohem častější, jsou změny, které jsou způsobeny „nízce rizikovými“ typy lidských papilomavirů. A to jsou genitální bradavice.

S těmi se setká velká část populace a je to onemocnění, na které se sice neumírá, ale je nepříjemné, neestetické, stresující a těžko se léčí.

K jakému lékaři mohou muži zajít, pokud se chtějí poradit ohledně HPV?

Záleží na tom, kde jsou postiženi.

Vzhledem k tomu, že papilomaviry mohou postihovat i hrtan a obecně hlavu a krk, tak kdyby měli obtíže při mluvení a nezdálo se jim, že jsou opakovaně léčeni antibiotiky, že je něco škrábe v krku a špatně se jim mluví, měli by se obrátit na otolaryngologa.

Pokud mají nějaké projevy infekce na genitálu, například bradavičky nebo změny barvy na penisu, případně pozorují něco, co dříve nebylo, je vhodná návštěva dermatovenerologa nebo urologa. Určitě nic nepokazí, když půjdou nejprve ke svému praktickému lékaři.

Jsou skupiny mužů, které jsou více ohrožené?

Obecně se říká, že jsou to zejména muži, kteří střídají více partnerek, případně partnerů. Dále při některých ne úplně tradičních formách pohlavního styku. Ale ohrožen je každý, kdo žije pohlavním životem. Stačí jeden styk s infikovanou osobou, aby se onemocnění rozvinulo. Takže v žádném případě onemocnění způsobená HPV nejsou onemocněními promiskuitních jedinců.

–RED–

Papilomaviry - Vše o zdraví

OČKOVÁNÍ proti lidským papilomavirům (HPV)

Obsah:

Promeškaný termín očkováníDoba použitelnosti a skladování

Informace o nové „univerzální“ HPV vakcíně jsou uvedeny ZDE.

Charakteristika obsah  

Karcinom děložního hrdla bývá v celosvětovém pohledu druhým nejčastějším zhoubným nádorem žen mladších 45 let. Každoročně způsobí téměř 500 000 nových případů a na jeho následky téměř polovina umírá.

Zhruba 85 % všech případů tohoto onemocnění se objevuje v rozvojových zemích, mimo jiné i kvůli nedostatečnému nebo chybějícímu screeningovému programu. Ten umožňuje odhalit včas abnormální změny na sliznicích děložního čípku a zahájit tak potřebnou léčbu.

Existuje více než 100 typů lidských papilomavirů (HPV), z nichž asi 40 se šíří pohlavním stykem. Přestože jen asi 15 z nich patří mezi onkogenní typy, které mohou vést ke vzniku nádorových onemocnění, jako např. děložního hrdla, vulvy, vaginy, penisu, anogenitální oblasti či hrtanu atd.

Některé HPV typy se vyskytují častěji a některé jsou vysoce rizikové. Mezi vysoce rizikové, které bývají nejčastější příčinou změn genitální sliznice vedoucích až ke karcinomu, patří HPV genotypu 16, 18, 31, 33, 45, 52 a 58.

Naopak méně rizikové bývají genotypy 6 a 11, které se stávají nejčastější příčinou anogenitálních bradavic. Výskyt vysoce rizikových genotypů je geograficky závislý na populaci. Nejčastější příčinnou celosvětového výskytu karcinomu děložního hrdla jsou HPV typu 16 (53-70 %) a 18 (13-26 %).

Lidské papilomaviry vykazují slizniční a tkáňový tropismus výhradně k buňkám kůže a sliznice. K produktivní infekci dochází pouze v plně diferencovaných keratinocytech a epiteliálních buňkách. V nezralých buňkách bazálních vrstev kůže a sliznic mohou lidské papilomaviry navodit latentní infekci.

Ta může být aktivována poklesem imunity, hormonálními vlivy, UV zářením a jinými faktory, např. též transaktivačním účinkem časných produktů replikace virů herpes simplex. Zdrojem infekce jsou oloupané epitelie a keratinocyty, které se mohou přenášet předměty kontaminovanými sekrety nebo přímým kontaktem (také autoinokulací).

Pro některé typy HPV je charakteristický přenos sexuálním kontaktem. Infekce často probíhá nezjevně. Ke vzniku klinické manifestace HPV onemocnění dochází po inkubační době 1-20 měsíců. U většiny nakažených dochází ke spontánnímu ústupu onemocnění, ale někdy latentně přetrvávající episom HPV ukrytý v jádru hostitelské buňky může představovat potenciální riziko reinfekce.

Každý typ HPV se množí jen na preferenčních místech a má vztah k určité klinické manifestaci. K nejběžnějším projevům této infekce patří infekční bradavice (verruca vulgaris, plana nebo plantaris), perigenitálně lokalizované condyloma acuminatum a laryngeální papilomatóza.

Vzácně je pozorována epidermodysplasia verruciformis, v souvislosti s výraznou nedostatečností buňkami zprostředkované obrany (např. osoby po transplantaci nebo AIDS pacienti). Veliké plochy pokožky jsou přitom pokryty mnohočetnými plochými bradavicemi.

Některé typy HPV vyvolávají dysplasie, které mají povahu prekanceróz. Patří k nim kožní bradavice, vyvolané HPV typu 5, a léze děložního čípku spojené zejména s HPV typu 16, 18, 33, 52 a další.

HPV typ 5 je často prokazován v kožních nádorech, vznikajících na místech vystavených slunečnímu záření. HPV typ 16 je zodpovědný za 50 % případů karcinomu děložního hrdla a spolu s ostatními, méně častými typy je přítomnost HPV zaznamenávána v 90 % těchto nádorů.

Doba latence od nákazy k rozvoji tumoru se pohybuje v rozmezí 20-40 let.

Zajímavé:  Zelený Čaj A Zdravi?

Očkovací látky obsah  

Název komerční vakcíny 1) 2) 3) 4) 5) Poznámka
GARDASIL 9  HPV 13.3.2019 R
SILGARD=GARDASIL HPV

Zákeřné papilomaviry útočí až po letech

S papilomaviry se setká víc než 80 procent z nás. To, že jsme se jimi nakazili, naprostá většina z nás nezaznamená. Infekce se totiž nijak neprojevuje. Tím jsou tyto viry záludné. Imunitní aparát se s nimi ve většině případů obvykle úspěšně vypořádá. Není tomu ale tak vždycky.

Imunita některých lidí si s nimi neporadí tak, jak by měla. Viry zůstanou přítomné v organismu a čekají na svou příležitost. Obvykle řadu let.

Jakmile začne být imunitní systém z nějakého důvodu oslabený, začnou viry postupně měnit zasažené tkáně. Například na sliznici děložního čípku infikované ženy proběhnou změny, které odborníci označují jako prekancerózní, tedy přednádorové. A v takto postižené tkáni pak postupem času snadno vznikne karcinom děložního čípku, který je druhým nejčastějším zhoubným nádorem u žen.

Lidské papilomaviry však nehrozí jen karcinomem děložního čípku. Mají na svědomí také:

  • 90 procent případů rakoviny análního otvoru,
  • 70 procent případů zhoubných nádorů vaginy,
  • 40 procent případů rakoviny ženských zevních pohlavních orgánů,
  • 30 procent případů karcinomu penisu.

To ovšem není jediný zdravotní problém, který HPV dokážou vyvolat. Jinou častou potíží jsou například rozsáhlé shluky bradavic na různých místech pohlavních orgánů, ženských i mužských, ale třeba také na konečníku. Komplikují pak lidem pohlavní život, nebo jim v něm dokonce brání. Navíc jsou vysoce nakažlivé a často se vracejí.

Lékaři upozorňují v souvislosti s HPV také na alarmující nárůst rakoviny kořene jazyka, mandlí, hrtanu a dalších orgánů, obecně řečeno: úst a hlavy. Dřív se s těmito nádory setkávali u starších pacientů, kteří hodně kouřili a pili alkohol, hlavně pak ten tvrdý. Případně zanedbávali ústní hygienu a měli navíc ještě špatnou životosprávu.

Dnes se tento typ nádorů stále častěji objevuje u mladších a mladých lidí, kteří navíc nekouří ani nepijí přehnaně alkohol. Lékaři se domnívají, že příčinou je vysoká obliba orálního sexu, a tedy i nákaza HPV.

Podle profesora Jana Klozara, otorinolaryngologa, který se zabývá chirurgií hlavy a krku, způsobuje tento virus víc než polovinu nádorů úst a hrtanu.

Ostatně i populární herec a filmový producent Michael Douglas, který prodělal rakovinu kořene jazyka, v jednom z rozhovorů varoval, že vedle kouření a pití alkoholu je orální sex velmi podstatným rizikovým faktorem.

Trápí vás dlouhodobá bolest v krku? Pozor na rakovinu hrtanuZdraví

Nejúčinnějším způsobem, jak infekci předcházet, je očkování vakcínami proti HPV. Existují tři vakcíny, které chrání proti dvěma, čtyřem anebo devíti nejrizikovějším kmenům HPV. Víc se o nich dozvíte na www.hpv-college.cz.

Kdy jsou zdarma a kdy si na ně pacienti přispívají nebo si je platí, zjistíte na webu či infolince své zdravotní pojišťovny, případně vám to vysvětlí lékař.

Odborníci doporučují očkovat vakcínami proti HPV nejen dívky, které chrání hlavně před karcinomem děložního čípku, ale také chlapce. U nich to doporučují proto, aby se nestali přenašeči viru. Vakcína u chlapců navíc předejde vzniku už zmíněných nádorů a také shlukům bradavic na intimních místech.

Pediatři doporučují očkovat děti mezi 12. až 13. rokem, tedy ještě před zahájením pohlavního života. Jakmile se totiž člověk nakazí některým z rizikových kmenů, vakcína pak už proti němu neúčinkuje. Tuto vakcinaci zdravotní pojišťovny plně hradí.

Pokud rodiče nechají dítě očkovat po 15. roku života, musí na vakcínu přispět. Kolik, to zjistí na internetových stránkách své zdravotní pojišťovny.

Loni se v ČR nechala očkovat téměř třetina chlapců a kolem 60 procent dívek. U nich má ale zájem o vakcínu sestupnou tendenci: v roce 2012 to bylo 75 procent.

Každoroční prohlídku u gynekologa se nevyplácí podceňovat Zdraví

Celková proočkovanost dívek je v ČR jen asi 50 procent. V Austrálii očkování absolvovalo asi 80 procent dvanáctiletých děvčat a chlapců.

Podle Vladimíra Dvořáka, předsedy České gynekologické a porodnické společnosti ČLS, se tam za 10 let podařilo snížit výskyt HPV a genitálních bradavic o 90 procent a prekancerózních stavů o 85 procent.

I když očkování přináší největší efekt předtím, než lidé zahájí sexuální život, smysl má i po něm. Problematických HPV virů je řada, a vakcíny proto mohou přinést výrazné snížení rizika rozvoje některého z HPV onemocnění.

Vakcinace je však pouze jednou z forem prevence. Tou další jsou preventivní prohlídky žen na gynekologii, tzv. screening, který jim zdravotní pojišťovny platí jednou ročně.

„Alarmující je, že téměř polovina žen na tyto prohlídky nechodí,“ varuje Dvořák.

Karcinomům na děložním čípku, které dokáže způsobit infekce HPV, předcházejí totiž předrakovinové stavy. Ty lze obvykle odhalit pomocí mikroskopu a stěru z čípku. Díky němu lze zjistit i závažnost změn (má pět stupňů).

Přesně určit přítomnost virů je možné pomocí HPV testu i analýzou DNA. A to ještě předtím, než dojde k přednádorovým změnám tkání. Stanoví také míru ohrožení. Doporučuje se ženám starším 30 let, které chtějí mít jistotu, že nejsou infikované některým z vysoce rizikových typů HPV.

Mladším ženám se nedoporučuje. Výskyt HPV infekce je totiž mezi mladými lidmi vysoký a nemusí nic znamenat. Problémy způsobuje infekce, která trvá řadu let a může vést k rozvoji onemocnění.

Na preventivní prohlídky by neměly chodit jen mladé ženy, ale i ty starší. Rakovinu děložního čípku lékaři často zachytí právě u těch, které přestaly na gynekologii docházet. Navíc tyto prohlídky mohou odhalit nádory, které nevyvolal HPV. Proto by na ně měly chodit i očkované ženy.

Sedm příznaků cyst na vaječnících, které není radno podceňovatZdraví

Ale vraťme se zpátky k létu a k sexuálním radovánkám. K přenosu HPV není nutný pohlavní styk. Někdy stačí kontakt kůže a sliznic, třeba při pettingu.

Prezervativ, který vás docela spolehlivě ochrání před různými sexuálními nákazami, snižuje v případě HPV riziko přenosu infekce jen zhruba o polovinu. Nákaza se může přenést i z oblastí, které nepokrývá.

Je potřeba zdůraznit, že samotná nákaza HPV nemusí nutně znamenat problém. Organismus většiny lidí si s ní umí poradit. Ale nikdy nevíte, jestli i vy budete mezi tyto lidi patřit. A tak lze považovat za součást rozumné prevence jak určitou sexuální uměřenost, pokud jde o střídání partnerů, tak používání prezervativů. A to i s ohledem na riziko nákazy dalšími pohlavními chorobami.

Zajímavé:  Léčba Nemoci Motýlích Křídel?

Udává se, že vyšší riziko nákazy HPV a dalšími sexuálně přenosnými chorobami hrozí všem, kteří měli příliš mnoho sexuálních partnerů, řekněme víc než 15.

Problém statistik je ale v tom, že pánové rádi nadsazují, ženy naopak ubírají. Háček navíc není jenom v počtu partnerů, jako spíš v míře jejich promiskuity.

K tomu, aby žena v budoucnosti řešila problémy s prekancerózním stavem nebo s rakovinou děložního čípku, stačí kontakt s jedním nakaženým mužem. O opakovaných infekcích nemluvě.

Orální sex získal velkou popularitu zvlášť v posledních letech. Podle statistik ho za život vyzkouší aspoň 70 procent lidí. Řada z nich ho nepovažuje za žádný sex, a tedy vlastně ani za nevěru. Je prý oblíbenou praktikou nevěrníků.

Jeho nespornou výhodou je, že při něm nemůžete otěhotnět, ale můžete se při něm nakazit některou z pohlavních infekcí včetně už zmíněného HPV.

Podle studie zveřejněné v odborném časopise Canadian Journal of Human Sexuality ho ženy poskytují mužům dvakrát častěji, než je tomu naopak.

Pánové se ale snadněji nakazí a hrozí jim až čtyřikrát vyšší riziko rakoviny nebo jiných komplikací. Podle doktora Ashishe Deshmukha z Floridské univerzity je tomu tak proto, že se jejich imunitní systém neumí viru dostatečně efektivně bránit.

Rakovina děložního čípku. Vše, co musíte vědět

JAK FUNGUJE OČKOVÁNÍ?

Změny na děložním čípku, které vedou k rozvoji nádorů, způsobuje pohlavně přenosná infekce lidským papilomavirem (HPV). Kromě rakoviny děložního čípku může tento virus způsobovat také další nádory v genitální a anální oblasti, hrdle a ústech, nebo genitální bradavice, a to u obou pohlaví.

Tento virus je velmi rozšířený a vyhnout se mu dá pouze doživotní sexuální abstinencí nebo monogamií obou partnerů, což je pro drtivou většinu lidí nereálné.

Je tedy potřeba zabránit tomu, aby HPV virus infikoval děložní čípek a rozvinul se až v nádor.

„Spolehlivou ochranou je jedině očkování proti HPV. Díky němu si imunitní systém vytvoří protilátky, které virus zlikvidují, když s ním tělo přijde do kontaktu,“ vysvětluje prof. MUDr. David Cibula, CSc., vedoucí Onkogynekologického centra Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF v Praze

JAK FUNGUJE SCREENING?

Jde o preventivní vyšetření žen probíhající během každoroční preventivní kontroly u gynekologa, kde se provádí:

  • Kolposkopie, tzn. vyšetření děložního hrdla pohledem přes systém zvětšovacích skel (kolposkop).
  • Cytologické vyšetření, tzn. pravidelný opakovaný stěr buněk z děložního hrdla a jejich vyšetření pod mikroskopem. V České republice jej provádí gynekolog pomocí gynekologických zrcadel a speciálního kartáčku k odběru buněk 1x ročně. Cytologické vyšetření však neodhalí všechny případy závažných přednádorových změn.
  • HPV DNA testace, tzn. inovativní metoda, při níž se ve stěru buněk z hrdla děložního po speciálním zpracování v laboratoři zjistí přítomnost HPV infekce v těle ženy. Ženám věku 35 a 45 by měl být od roku 2021 prováděn tzv. HPV DNA test hrazený ze zdravotního pojištění. Ten s vysokou přesností odhalí infekci způsobenou virovým původcem onemocnění na děložním čípku.

Vhodně zvolená kombinace uvedených vyšetření zvyšuje citlivost záchytu rizikových pacientek s těžkými přednádorovými změnami.

JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY RAKOVINY DĚLOŽNÍHO ČÍPKU?

POZOR – Raná stádia, která je možné léčit, probíhají nejčastěji zcela bez příznaků!
„Takzvané předrakovinové změny na děložním čípku vyvolané infekcí HPV většinou nemají žádné příznaky.

Jde o změny, které může včas rozpoznat jedině gynekolog pomocí speciálních diagnostických metod,“ vysvětluje prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D., vedoucí lékař onkologického oddělení Gynekologicko-porodnické kliniky 1.

LF UK a VFN Praha.

Příznaky nádoru na děložním čípku jsou velmi nespecifické (neurčité) a častěji značí méně závažný problém. Je však potřeba je nepodceňovat a vyhledat gynekologa, zvláště trvají-li delší dobu, nebo se opakují.

  • Krvácení, špinění mimo menstruační fázi cyklu
  • Krvácení po pohlavním styku
  • Krvácení v přechodu (menopauze)
  • Poševní výtok
  • Bolest v pánvi, bolest zad
  • Bolest při pohlavním styku

POKUD SE JEDNÁ O RAKOVINU DĚLOŽNÍHO ČÍPKU, HRAJE ČAS OBROVSKOU ROLI. S KAŽDÝM MĚSÍCEM I TÝDNEM NAVÍC JE LÉČBA STÁLE KOMPLIKOVANĚJŠÍ – A V POZDĚJŠÍCH STÁDIÍCH S VELMI MALOU ŠANCÍ NA UZDRAVENÍ.

RAKOVINA DĚLOŽNÍHO ČÍPKU V ČÍSLECH

  • 800 žen si každoročně v ČR vyslechne diagnózu rakovina děložního čípku.
  • Přibližně 360 žen za rok v ČR na toto onemocnění zemře.
  • 80 % lidí se během svého života s infekcí HPV (původce rakoviny děložního čípku) setká, ale často ji zlikviduje vlastní, dobře fungující imunitní systém.

Ve věku 13 let je možné dívky a chlapce očkovat proti HPV, až do dovršení 14 let věku. Tato bezpečná vakcína je hrazena ze zdravotního pojištění všem bez rozdílu.

O celých 93 % se sníží riziko onemocnění díky očkování proti HPV u sexuálně naivních žen, tedy u těch, které ještě neměly pohlavní styk.

O 40–50 %  se sníží riziko onemocnění díky očkování proti HPV u žen, které již měly pohlavní styk.

Proočkovanost populace musí dosahovat alespoň 80 %, aby se výrazně snížil výskyt onemocnění.
V ČR bohužel dosahuje jen 60 % a meziročně toto číslo klesá.

Ve věkových kategoriích 35 a 45 let je nejvíce pacientek s rakovinou děložního čípku.
Ženám ve věku 35 a 45 let by měl být od roku 2021 prováděn tzv. HPV DNA test hrazený ze zdravotního pojištění. Ten s vysokou přesností odhalí infekci způsobenou virovým původcem onemocnění na děložním čípku.

Pouze 30 % žen ve věku na 55 let dochází na každoroční preventivní vyšetření u gynekologa a návštěvnost s rostoucím věkem prudce klesá.  

V průměru až za 15 let od infekce rizikovým typem HPV dochází k rozvoji přednádorových změn na děložním čípku. Proto by ani ženy po přechodu a ukončení sexuálního života neměly přestat chodit na kontroly. Např.: Má-li žena poslední sexuální styk v 55 letech a dojde při něm k přenosu HPV, může u níc dojít k rozvoji nádoru až v 70 letech. 

„Bohužel zejména u žen starších 60 let se v ČR nedaří onemocnění diagnostikovat ve stádiu, kdy je vyléčitelné,“ vysvětluje prof. MUDr. David Cibula, CSc., vedoucí Onkogynekologického centra Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF v Praze

KDE HLEDAT PODPORU, POKUD ONEMOCNÍM?

Pro podporu žen s onkogynekologickým onemocněním vznikla Pacientská organizace VERONICA.
Na stránkách www.pacientska-organizace.cz najdete příběhy žen bojujících s nemocí a získáte objektivní informace o prevenci a léčbě od předních lékařů.  

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector