Sportem k vytoužené postavě – vše o zdraví

Sportem k vytoužené postavě – vše o zdraví

Proteiny pro zdraví

Proteiny neboli bílkoviny vás zasytí na dlouhou dobu, a tím pomáhají při hubnutí. Je důležité, aby bílkoviny člověk přijímal každý den – to je klíč ke zdravému organismu. Na druhou stranu, ani s bílkovinami se to nesmí přehánět. Příliš mnoho bílkovin může uškodit životně důležitým orgánům!

Více

Sportem k vytoužené postavě – vše o zdraví

Jóga proti depresím?

Žijeme v uspěchané době. Málokdo si po příchodu z práce dokáže oddychnout. Většinou si domů přineseme akorát tak plnou hlavu starostí nebo tašku a diář přeplněný úkoly. V dnešním uspěchaném světě si jen málokdy najdeme čas na oddych a relaxaci.

Více

Sportem k vytoužené postavě – vše o zdraví

Některá doporučení o zdraví mohou i uškodit

Sebeuvědomění důležitosti zdraví a správné životosprávy je sice důležité, ale na druhou stranu musíme dávat pozor na nejrůznější doporučení, které jsou experimentální či zakládající se na osobní zkušenosti jedinců, kdy se mohou názory značně lišit.

Více

Sportem k vytoužené postavě – vše o zdraví

Krůček po krůčku k vytoužené postavě

Cítit se skvěle, vypadat dobře- to je ideál každé spokojené a silné osobnosti, to tvrdí známá cvičitelka Hanka Kynychová. Ta už léta doporučuje zdravý životní styl a neslibuje nemožné, pokud nepoužijete vlastní úsilí a pevnou vůli. Sobotní den otevřených dveří 20. září v jejím fitness clubu v Praze byl určen široké veřejnosti…

Více

Sportem k vytoužené postavě – vše o zdraví

Začínáme s cvičením, co dělat jako první?

Pokud se rozhodnete začít se cvičením, je dobré stanovit si cíle a priority a uvědomit si, proč se cvičením vlastně začínáte. Každý má ke cvičení své důvody

Více

Sportem k vytoužené postavě – vše o zdraví

Příliš alkoholu se odráží na vaší váze

Ano i ne. V kombinaci se zdravou stravou může být alkohol prospěšný fyzicky i psychicky. Sám o sobě vás alkohol neudělá tlusté, nicméně v kombinaci s nezdravým jídlem skoro okamžitě zastavujete úbytek tuku, nebo dokonce na váze přibíráte. Myslete na to, až si zase příště dáte svou oblíbenou sklenku.

Více

Sportem k vytoužené postavě – vše o zdraví

Novinky ve světě pohybu a zdraví

Zdravý životní styl se stává celosvětovým fenoménem. Chceme jíst věci, které nám neškodí, bydlet v domech bez bakterií, být fit. Češi jsou stále zdatnými jedlíky masa a možná i z tohoto důvodu je v poslední době zvýšený zájem o tzv. paleo dietu.

Více

Sportem k vytoužené postavě – vše o zdraví

Zdravé potraviny pro zdravý organismus

Pokud jsme ve stresu, například po návratu z práce, kdy nás čeká ještě jedna „směna“ v rámci naší domácnosti, jsme schopni sníst mnohem více jídla a kalorií

Více

Sportem k vytoužené postavě – vše o zdraví

Obezita u dětí je čím dál vyšší

Obezita a nadváha postihují v České republice čím dál více dětí. Hodně z nich se pak nabraných kilogramů těžko zbavuje a nesou si je do dospělosti …

Více

Sportem k vytoužené postavě – vše o zdraví

Stali jste se obětí vlčího hladu?

Každý z nás zná ty příšerné stavy, kdy je člověk schopen polknout všechno, co mu přijde pod ruku. Tento stav rozhodně nepřispívá k dobrému zažívání nebo vaší váze. Ale jak vyzrát na „vlčí“ hlad? Přitom stačí opravdu málo, začít během dne pravidelně jíst a pokud možno potraviny…

Více

CO BYSTE MĚLI VĚDĚT O DIETÁCH

20.02.2020

Mnoho žen i mužů, kteří snili o perfektní postavě, se rozhodli vydat cestou nekonečných diet. Kdyby se však na křižovatce, která vede k dokonalé postavě, na chvíli zastavili, možná by zjistili, že se rozhodli pro špatný směr.

Cesta lemovaná dietami totiž téměř nikdy nekončí a nevede k vytouženému cíli. Proč diety nedokáží splnit vaše očekávání a proč vám za ně vaše tělo nepoděkuje? Přečtěte si více o lákavém, ale zároveň devastujícím světě diet.

Sportem k vytoužené postavě – vše o zdraví

Tisíc a jedna dieta

Dukanova dieta, Atkinsova dieta, proteinová dieta, dělená strava, dieta podle krevních skupin… Už jste o nich jistě slyšeli i Vy. Ve chvíli, kdy do vyhledávače zadáte kouzelné slůvko dieta, vyjede vám celá řada rozličných diet, které slibují odměnu v podobě perfektní postavy.

Že lidé v diskuzích píší, že fungují? Ale jistě! Většina z nich opravdu efekt má. Otázkou zůstává, na jak dlouho. Mějte však na paměti, že efekt žádné diety nikdy nebyl, není a pravděpodobně ani nikdy nebude trvalý. A navíc: Kila možná zhubnete, ale místo tuku shodíte vodu a svalovou hmotu.

A to nechcete, nebo ano?

Dieta jako přímá cesta do pekla

Větu „Největší peklo jsou diety“ několikrát použil jeden z předních českých výživových poradců.

On, stejně jako řady dalších odborníků přes výživu, dobře ví, že jsou diety nerozlučně spojeny s jo-jo efektem, stresem i rozhozeným metabolismem.

Dieta nemá ani zdaleka nic společného se zdravou stravou, jedná se o dva naprosto rozličné směry. A v případě diet se z pohledu lékařů jedná o směr, který může způsobit vážné zdravotní komplikace.

Zhouba pro tělo i pro mysl

Věděli jste, že je vědecky prokázáno, že se z diet nehubne, ale přibírá? Měli byste se připravit na to, že v první fázi ztratíte zhruba 5 až 10 % své původní váhy, ale vzápětí se váha začne znovu zvyšovat a ve většině případů vede k vyšší váze než před začátkem diety. Před tím, než se pustíte do diety, měli byste také vědět, že zátěž z opakovaného nabírání a následného hubnutí je pro tělo tak velká, že se nevyplatí. A řeč není jen o fyzické stránce a rozhozeném metabolismu, vaše tělo bude totiž strádat i psychicky.

Rozlučte se s oslavami a večírky

Už jste se někdy pokoušeli odolat tomu, co jste si zakázali? Pokud ano, jistě sami moc dobře víte, jak je to náročné.

A zejména v okamžiku, kdy jste pozváni na oslavu, na které se stoly doslova prohýbají pod množstvím „zakázaného“ jídla. V takovémto případě si oslavu pravděpodobně neužijete a budete se jen trápit.

Ze statistik dokonce vychází, že lidé, kteří se pustili do diet, omezili svůj sociální život na minimum.

Co zázračné pilulky na hubnutí?

Snad každý, kdo kdy uvažoval o zhubnutí se setkal s nějakou formou hubnutí skrz hubnoucí tabletky a koktejly. Minimálně jsme viděli mnoho zaručených reklamních sloganů slibujících zázračné výsledky.

Mohou tyto pilulky fungovat? Je to správná volba na zhubnutí? Ne, bohužel není nebo spíše lépe řečeno – bohudík není! Nejsme přeci kosmonauti, abychom polykali kapsle. Homo sapiens sapiens je přeci všežravec a příroda to zařídila tak, že máme jíst jídlo a ne pilule.

Pokud jste však aktivní sportovec, který nepotřebuje zhubnout, ale doplňky stravy Vám pomáhají k rychlejší regeneraci organismu, doplňujete jimi minerální látky a stopové prvky, pak je jejich užívání v naprostém pořádku.

Ne nadarmo se těmto pilulkám říká „doplňky stravy“, to znamená, že by měly „doplňovat“ běžnou stravu a ne jí plně nahrazovat. 

Sportem k vytoužené postavě – vše o zdraví

Sečteno podtrženo

Víte, jak by asi vypadala pravdivá reklama na každou dietu? Přibližně následovně: Chcete držet dietu? Připravte se na navýšení stresu i hmotnosti, zpomalení metabolismu, zhoršení sociálního života a na zdravotní problémy. Pravděpodobnost neúspěšnosti diety? Neuvěřitelných 99 %!

I vy jste tím, co jíte

Asi nám dáte za pravdu, že věta „Jste to, co jíte“ opravdu platí. Čím tedy můžete být ve chvíli, kdy nejíte téměř nic? A čím v okamžiku, kdy začnete jíst zdravě? Je rozhodně na místě opakovat neustále dokola, že jediná cesta k vytoužené postavě vede skrze vyváženou, pravidelnou, chutnou a kvalitní stravu. Což zní mnohem lépe než život založený na odříkání, souhlasíte?

Zajímavé:  Výrůstek Na Palci U Nohy Léčba?

Sportem k vytoužené postavě – vše o zdraví

Přejete si získat svou vysněnou postavu a vydat se cestou zdravého životního stylu? Vsaďte na 20 let zkušeností a objednejte se na vstupní nezávaznou konzultaci do NUTRIČNÍ ORDINACE. Rádi Vám pomůžeme. 

          Tweet    

Chcete změnit svou životosprávu, postavu i jídelníček?

Domluvte si termín vstupní konzultace s nutričním specialistou!

Sportem ku zdraví aneb hlavní důvody proč sportovat

Zdravý životní styl je téma, o kterém se hodně mluví – co si však pod ním představit? Jednotlivé návody jak „dodržovat zdravý životní styl“ se různí, ale snad všechny mají jedno společné – správně se stravovat, vyvarovat se kouření a alkoholu, mít kvalitní spánek a pravidelný odpočinek a hlavně se pravidelně a správně hýbat. To všechno už jsme slyšeli nejméně tisíckrát, ale jaké jsou důvody toho, proč to děláme je to nejdůležitější, co bychom si měli neustále připomínat.

Sportem k vytoužené postavě – vše o zdraví

Sport

To s čím má většina lidí největší problém je pohyb, do kterého se mnoho lidí nedokáže donutit. Proto se Vám v tomto článku budeme snažit připomenout hlavní důvody toho, proč je tak důležité sportovat. Nejprve si připomeňme co pojem sport vlastně znamená.

Cvičení je fyzická aktivita, která zvyšuje energetický výdej, a díky ní se zpevňují svaly a tvarují se tělesné kontury.

 Prvním z důvodu, proč cvičit tedy může být to, že nám sport formuje postavu a pomáhá v boji proti stále se rozšiřující civilizační chorobě, jakou je obezita.

Vhodné cvičenítaké odstraní psychické napětí, zlepší se nám díky ní nálada a dobije energie. Aktivní pohyb je přínosný pro naše zdraví a fyzickou kondici – zlepšuje dechovou výkonnost, snižuje otoky nohou a předchází zácpě.

Také nám pomáhá se chránit před mnoha závažnými civilizačními chorobami, které vznikají v důsledku obezity, jako je například cukrovkavysoký krevní tlakateroskleróza či oběhová onemocnění.

 Ve všech těchto případech však musí být doplněn zdravou stravou a správným životním stylem. Další výhodou sportu je to, že se zbavíte nespavosti. Pokud se Vám stává, že máte problémy s usínáním nebo se v noci často budíte, pravidelný pohyb Vám může pomoci.

Podle některých studií stačí, když budete sportovat alespoň dvakrát týdně a kvalita vašeho spánku se zlepší až o dvacet procent.

Cítíte se unavení, vyčerpaní a apatičtí? Pak sedněte na kolo, běžte si zaplavat nebo zahrát tenis. Během sportu se vylučují chemické látky, kterým se říká endorfiny. Ty vám prakticky okamžitě zvednou náladu a pomohou snížit stres a napětí.

Není divu, že lékaři doporučují jakékoli cvičení jako jedno z nejúčinnějších přírodních antidepresiv. Cvičení také oživí váš mozek. Mentální funkce se zlepší díky produkci serotoninu v mozku.

Prostě vám to bude pálit! Najednou budete mnohem produktivnější v práci a vynalézaví i ve volném čase. Sport také pomáhá navázat a utužovat vztahy.

Pohyb je vždy zábavnější, když si ho užíváte s někým blízkým, ať je vaším partnerem přítelkyně nebo vaše dítě. Navíc společně dosáhnete snadněji cílů, které si stanovíte, protože se navzájem můžete podporovat.

Sportem k vytoužené postavě – vše o zdraví

Bedna pro sportovace

Samozřejmě, každý z nás by si měl vybrat sportovní aktivitu podle svých zdravotních, fyzických, ale i časových možností. U sportu víc než učehokoliv jiného platí, že co je přínosné pro jednoho, nemusí vyhovovat druhému. Nejjednodušší je začít chůzí. Rychlá, energická chůze představuje jednoduchý sport, který je lehce a kdykoliv dostupný pro každého.

Delší procházka ve svižném tempu prospěje vašemu kardiovaskulárnímu systému, zpevní svaly na nohou a hýždích. Zkuste se projít denně alespoň půl hodiny – třeba cestou z práce vyměňte jízdu autobusem či tramvají za procházku. Zhubnete, přirozeným způsobem si zpevníte postavu a ještě k tomu si po celodenním sezení v kanceláři nádherně provětráte hlavu.

A aby se vám sportovalo ještě o něco lépe, tak jsme pro Vás přichystali Bednu pro Sportovce!

Sportem a jídlem k vytoužené postavě

Snažíte se zhubnout a formovat tělo pohybem? Pak děláte správně. Dbejte však na to, aby váš jídelníček obsahoval vše, co vaše tělo potřebuje.

Snažíte se zhubnout a formovat tělo pohybem? Pak děláte správně. Dbejte však na to, aby váš jídelníček obsahoval vše, co vaše tělo potřebuje.

Lidé, kteří cíleně sportují, obvykle o výživě něco vědí. Otázkou však je, co. Pojďme si tedy popořádku říci, které živiny je třeba doplňovat a proč a jaké potraviny jsou vhodné. Jídelníček pro tzv. rekreačního sportovce následuje hned po tomto článku.

Aktivní versus rekreační sportovec

Je velký rozdíl mezi tím, když si jde člověk rekreačně zacvičit, a mezi tím, když cíleně trénuje. V obou případech je základem zdravý, pestrý a vyvážený jídelníček.

„Fyzicky zatěžovaný organismus má vysoké nároky na vyvážený přísun všech živin, vitaminů, minerálů a jeho požadavky jsou významně odlišné od organismu neaktivního,“ vysvětluje Petr Havlíček v knize Jídlo jako životní styl II a dodává: „Tento fakt si bohužel uvědomuje jen malé množství nejen fyzicky aktivních jedinců, ale i profesionálních sportovců.“ V případě, že strava není dostatečně pestrá a člověk si dává hodně „do těla“, začne se organismus bránit.

Místo načerpané energie se naopak dostavuje únava, pokles fyzické výkonnosti a také úbytek aktivní tělesné hmoty, jinak řečeno svalů. „V extrémních případech i zdravotní komplikace typu chudokrevnosti, časté praskliny svalů, únavové zlomeniny a další a další,“ upozorňuje Petr Havlíček.

Pokud se tedy vrhnete do víru sportu, poraďte se předem s odborníkem na výživu, co jíst, abyste pokryli veškeré nároky svého organismu.

A zase na druhou stranu byste neměli bez sportovní zátěže, což jsou minimálně 4 hodiny intenzivnějšího pohybu týdně, jíst to, co sportovec, když chcete zhubnout.

Není sport jako sport

Aby toho nebylo málo, velmi laicky lze pohybovou aktivitu rozlišovat i na silovou a vytrvalostní a podle typu by se měl upravit i jídelníček. „Maratonský běžec bude mít ve své stravě méně bílkovin a energeticky procentuálně více tuků, než má kulturista,“ vysvětluje Petr Havlíček.

Maratonec pokrývá svůj výkon z velké části z tuků, zatímco kulturista potřebuje bílkoviny pro tvorbu svalové hmoty.

Zajímavé je, že vrcholoví, silově založení sportovci mají obvykle obdobný body mass index jako lidé s nadváhou, či dokonce s obezitou.

Důvodem je, že rovnice, jež vypočítá výsledný BMI z tělesné hmotnosti v kilogramech děleno tělesná výška v m2, často nerozlišuje svalovou hmotu od tuku. Z toho vyplývá, že nelze všem měřit stejným metrem.

Lidé, co hubnou, protože to z nějakého důvodu potřebují, si musí hlídat neřesti v jídelníčku více než ti, co mají vysoký energetický příjem.

„Jedinou podmínkou je ovšem to, aby i toto jídlo bylo vyrobeno z kvalitních surovin bez použití různých náhražek a polotovarů tak, aby byly zachovány všechny nutriční hodnoty původních potravin.

Zajímavé:  Brneni Leve Ruky Priznaky?

Je potřeba zase odlišit, o jaký typ sportu se jedná, vytrvalec s tučnějším jídlem asi problémy mít nebude, zato krasobruslařka, aerobička či moderní gymnastka ano,“ doplňuje Petr Havlíček v knize. Liší se zároveň i to, v jaké fázi přípravy je sportovec, zda trénuje, nebo závodí.

Sacharidy v jídelníčku sportovce

Jsou nejlepším zdrojem energie pro svalovou práci a zároveň hrají důležitou roli v regeneraci. Měly by tvořit přibližně 60 % z celkového energetického příjmu dne. V praxi to lze u dospělého člověka přepočítat na 7–10 g na 1 kg tělesné hmotnosti na den.

Pravidelný trénink zvyšuje schopnost svalstva skladovat sacharidy ve formě glykogenu a pomáhá energii hospodárně spalovat, to znamená využívat metabolismu tuků jako zdroje energie a šetřit sacharidy. Zásobní glykogen se při intenzivním tréninku vyčerpá již za 60 minut, následně se dostaví únava a hlad.

„Rychlým řešením je v tomto případě dostat do sebe cukr, nejlépe ve formě čisté glukózy či maltodextrinu, což je štěpený škrob. Vhodné v této situaci jsou energetické nápoje, různé gely či tyčinky,“ radí Petr Havlíček v knize Jídlo jako životní styl II.

Pokud tedy jdete sportovat už ráno, neměli byste se zapomenout nasnídat. Jídlo by ale mělo být lehké a dobře stravitelné, nemělo by obsahovat velké množství tuků a bílkovin. Mezi vhodné pokrmy před sportem, ať už cvičíte ráno, odpoledne, či večer, patří např.

müsli s jogurtem, vařená obilná kaše, ojediněle i celozrnné sušenky.

Naopak asi tak hodinu před sportováním si dejte sacharidy s nízkým glykemickým indexem s hodnotou pod 50. Budou se pozvolna uvolňovat a dodávat potřebnou energii. Mezi ně patří např. celozrnné pečivo, ovesné vločky, přírodní rýže, brambory, méně sladké ovoce a zelenina. Po výkonu se trénovaný sval opětovně snaží co nejrychleji vytvářet zásoby sacharidů ve formě glykogenu.

Přibližně do 40 minut po tréninku přijímá a ukládá si všechny přijaté sacharidy. „Po sportu by vždycky mělo následovat s určitým časovým odstupem kvalitní jídlo proto, aby měl organismus z čeho regenerovat.

Určitě potřebuje kvalitní sacharidy a kvalitní bílkovinu pro regeneraci svalů. To, co není nutné ve velké míře po sportu, jsou tuky,“ doporučuje Petr Havlíček.

Zaměřit byste se tak měli po sportu na kvalitní masový vývar, drůbeží rizoto a trochu zeleninového salátu.

Čemu byste se měli vyhnout?

  • • Sladkostem – čokoládě, bonbonům, dortům, zmrzlině apod.
  • • Sladkým nápojům typu kola
  • • Pečivu z bílé mouky
  • • Čištěné rýži
  • • Smaženým tučným jídlům
  • • Alkoholu

Tuky jako důležitý zdroj energie

Dodávají až dvojnásobné množství energie oproti sacharidům nebo bílkovinám. Zároveň šetří glykogen především vytrvalostním sportovcům, ale i lidem při tréninku s nižší a střední intenzitou. Což je dobrá zpráva pro všechny, kdo chtějí sportem zhubnout.

V prvních 20 minutách intenzivního pohybu se využívá energie ze sacharidů, poté u trénovaných lidí dochází ke spalování tuků, ovšem s tím předpokladem, že je zachován příjem sacharidového minima.

„V případě, že by energetický příjem krasobruslařky pocházel z jídel tučných, která by zároveň obsahovala málo kvalitních sacharidů a málo bílkovin, výsledkem bude samozřejmě nárůst váhy a únava,“ vysvětluje Petr Havlíček v knize a dodává: „Takže vždy jde o to, respektovat, jaký sport dělám a jaké živiny používám jako zdroj energie.

“ Doporučený celkový energetický příjem tuků v jídelníčku sportovce se pohybuje okolo 25 %. Podíl tělesného tuku na celkové hmotnosti trénovaného muže je 5–15 % a u ženy je mezi 10–25 %.

  1. Jaké jsou hodné tuky?
  2. Mononenasycené a vícenenasycené – rostlinné oleje (řepkový, olivový, slunečnicový, kukuřičný apod.), ořechy, semínka, ryby a mořské plody
  3. Jaké tuky by vám naopak mohly škodit?
  4. Nasycené a hydrogenované tuky – máslo, sádlo, tučné mléko, smetana, vepřové a hovězí maso

Doplňte plnohodnotné bílkoviny

Jsou to základní stavební látky těla, podílejí se na tvorbě svalových vláken, enzymů, hormonů, imunitního systému, neuronů, jsou důležité pro růst a vývoj orgánů a tkání. Společně se sacharidy vytvářejí glykoproteiny, jež jsou zase základní stavební látkou pro chrupavčité tkáně. Některé aminokyseliny si lidské tělo vytváří samo, jiné, tzv. esenciální, potřebuje přijmout ze stravy.

Bílkoviny na rozdíl od tuků nebo sacharidů nevytvářejí v těle zásoby, jsou plně funkční. V jídelníčku sportovce by tak měly tvořit okolo 15 % celkového energetického příjmu dne.

U dospělého člověka lze denní doporučený příjem spočítat na 0,8 g na 1 kg tělesné hmotnosti, u sportovců se hodnota zvyšuje až na 1,2–1,4 g na 1 kg tělesné hmotnosti.

Tady je nutné podotknout, že je zbytečné přijímat více, než se doporučuje, nevede to ke zvýšení výkonnosti!

Mezi hodnotné bílkoviny patří:

  • Libové maso – především drůbeží, telecí, hovězí, zvěřina a skopové maso
  • Ryby – spíše tučnější, jako je losos, makrela, sardinky, sleď, pstruh, platýz
  • Vejce – jako celek obsahuje všechny esenciální aminokyseliny
  • Nízkotučné a polotučné mléko a mléčné výrobky
  • Luštěniny – hrách, fazole, čočka, sója a výrobky z nich

Vitaminy a antioxidanty

Kromě malého množství vitaminů A a D si lidský organismus nedokáže sám tyto prospěšné látky vytvářet a musí je tedy přijímat ze stravy. Vitaminy jsou součástí enzymů, jež zabezpečují metabolické a energetické děje v těle. Zvláště pak u sportovců je jejich potřeba zvýšená.

Základní potřeby organismu by měl pokrýt pestrý jídelníček, ideálně v podobě 3 porcí zeleniny (400 g) a 2 porcí ovoce (250–300 g) denně.

Co je však třeba zvýšit, je v první řadě vitamin C, u běžného člověka se doporučuje přijmout 100 mg, u sportovce až 500 mg kyseliny askorbové denně.

Nachází se v citrusových plodech, rybízu, rakytníku, šípku, ze zeleniny pak v brokolici, kapustě, bramborách nebo paprice.

Pro sportovce je důležitý příjem antioxidantů, nejenže chrání tělo proti volným radikálům, pomáhají i v rekonvalescenci po zranění. Ochranně působí nejen vitamin C, ale také E a beta-karoten jakožto provitamin A. Dále pak vitaminy skupiny B (B1, B6), selen a zinek.

Zaostřeno na minerální látky

Patří mezi anorganické sloučeniny, jež tělo neprodukuje ani plně nevyužije, odplavují se v moči, stolicí a potem, a je tedy nutné je průběžně doplňovat. Sportovci potřebují především chlorid draselný v podobě kuchyňské soli, jeho doporučené denní množství se pohybuje okolo 5 g, při pocení se však ztrácejí až 3 gramy soli z těla.

Pokud se průběžně nedoplňuje v kvalitních potravinách či nápojích, mohou se dostavit svalové slabosti a křeče. Další důležitou látkou, jež může zamezit svalovým křečím, je draslík. Jeho denní potřeba je okolo 2–4 g, doplňuje se hlavně po tréninku ideálně prostřednictvím čerstvého, sušeného ovoce nebo v podobě ovocných šťáv.

Nachází se v banánech, meruňkách, rajčatovém protlaku, bramborách, luštěninách a mandlích. A v neposlední řadě hořčík, jenž dostal přezdívku Sůl vnitřního klidu.

Jeho nedostatek v organismu se projevuje zvýšenou svalovou únavou a křečí.

Naleznete jej nejen v minerální vodě, ale také v kakaovém prášku, rýži, luštěninách, celozrnném pečivu, v rybách, jako je pstruh nebo makrela, v drůbežím a skopovém mase, ve zvěřině, sýrech a ořeších.

Pitný režim na závěr

Dostatečný příjem tekutin u sportovců je více než důležitý. Podceňovat by ho ale neměl nikdo, zvláště pak v teplejším počasí. Voda utváří až 60 % tělesné hmotnosti, aktivní lidé ji vyloučí z těla ven rychleji než ti, co nic moc nedělají. Každý gram glykogenu na sebe váže až 3 gramy vody, nemělo by tedy dojít k dehydrataci, naopak je třeba tekutiny dodávat průběžně během dne.

Zajímavé:  Drogy Vliv Na Zdraví?

Při sportu by měli ženy i muži vypít okolo 1,5–2 dl vody, polovina pitného režimu může být hrazena iontovými nápoji, za každou čtvrthodinu. Pozor, nikdy by se nemělo pít až při pocitu žízně, to už tělo hlásí stav částečné dehydratace. Během aktivního dne byste tak měli vypít minimálně 3 litry tekutin.

Autor: Jana Vašáková (Dieta)

Cyklistika

Zdravý životní styl 8. 9. 2020 Toužíte po změně životního stylu? Chcete začít žít zdravě? Proč ne? Pojďme na to! Zdravé dítě 10. 7. 2020 Jízdu na kole lze naučit takřka v jakémkoli věku. Pokud jste však vášniví cyklisté a těšíte se, až konečně vyrazíte na výlet na kolech i se svým potomkem, můžete ho základům učit od raného věku. Pohyb 11. 5. 2020 Jsme národem sportovců. A nejen těch pasivních, co sedí s pivkem před televizí a sledují sportovní přenosy, ale i aktivních. Ukázal to nedávný průzkum Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) na reprezentativním vzorku dospělých občanů ČR. Pohyb 20. 4. 2020

Jaro vítají všichni cyklisté bez výjimky: Ti, pro které ani zima se sněhem a mrazem není překážkou v pravidelném ježdění, stejně jako ti, kdo už se nemohou dočkat, až po nucené zimní pauze opět usednou do sedla a šlápnou do pedálů.

Pohyb 12. 11. 2019

Asi jen málokdo s nadšením vítá podzim a vše, co s tímto ročním obdobím přichází: chladno, sychravé počasí, stále kratší dny. Pro mnohé z nás to znamená konec letních radovánek, jako je ježdění na kole.

Pohyb 6. 4. 2020

Chcete se zbavit nějakého toho kila navíc? Jízda na kole je skvělý způsob, jak začít hubnout, ale…

Pohyb 1. 7. 2020

Na první šlápnutí do pedálů se většinou nezapomíná. Je to začátek společných rodinných vyjížděk a dobrodružných výprav s kamarády. I tady ovšem platí, že žádný učený z nebe nespadl.

Pohyb 29. 7. 2019

Vyrazit pěkně po svých na procházku, nebo sednout na kolo a projet se? Možná také dumáte nad tím, co je pro vaše tělo prospěšnější, čím si víc upevníte zdraví a čím lépe shodíte nějaké to kilo navíc. Jak to tedy je?

Hubnutí 24. 5. 2019

Existuje řada „zaručených“ diet slibujících úbytek váhy, ale lepší cestou je kombinace pohybu a vyvážené stravy. Zkrátka je důležité si hlídat nejen příjem kalorií, ale zrovna tak i jejich výdej. Pravidelný pohyb a sportování jsou klíčem, ale ne každý sport zaručuje vytoužené hubnutí.

Pohyb 30. 10. 2018

Tomáš Petreček zasvětil svůj život extrémním sportům. Letos v červenci se vypravil na další himálajskou expedici, jejímž cílem je vrchol deváté nejvyšší hory světa Nangat Parbat.

Jak zhubnout 5 kg rychle a zdravě?

Člověk je tvor netrpělivý, má rád vše hned a bez čekání. U hubnutí to platí dvojnásob. Rozhodnutí, že se svou postavou musíte něco udělat, padne většinou ve chvíli, kdy zjistíte, že nedopnete své oblíbené džíny nebo šaty. Najednou potřebujete rychle zhubnout 5 kilo a hledáte způsob jak. Máme pro vás pár osvědčených tipů.

Get Fit Online

My osobně doporučujeme zhubnout 5 kilo nejdříve za měsíc. Budete tak mít jistotu, že ztracená kila hned nenaberete zpátky tzv. jojo efekt. Pokud se do tohoto cíle chcete pustit s námi, tak klikněte zde a můžeme začít.

Nic nejde hned, buďte trpěliví

Dočtete se mnoho zaručených rad a tipů, jak na tukové polštářky vyzrát jednou provždy. Musíte si ovšem uvědomit, že kila, které jste nabrali za několik měsíců a možná i let, neshodíte během pár dní. Aby se metabolismus zase dostal do své původní kondice, je třeba změnit zaběhnutý nefunkční režim. Tělo potřebuje svůj čas, proto buďte trpěliví, věřte si, nevzdávejte to!

Vše začíná v hlavě!

Abyste docílili vytoužené postavy, musíte být pevně rozhodnuti. Nikdo vás nedovede k úspěchu, pokud sami nebudete chtít. Zapomeňte na krátkodobé diety, dnes již víme, že abyste začali hubnout je potřeba změnit celý svůj dosavadní životní styl.

Možná to nebude snadné, ale nezoufejte. Důležité je, abyste se v novém režimu cítili dobře, brali ho jako přirozenost, která vás těší a dovede k vytouženým výsledkům. A hlavně, nedávejte si nereálné cíle.

Zhubnout 5 kg za týden je velice nezdravé a rozhodně to nedoporučujeme. Vše má svůj čas.

Zdravé jídlo = zdravé tělo

Říká se, že úspěchem štíhlé postavy je ze 70 % zásluhou stravy a 30 % pohybu. Zaměřte se na jídelníček složený z kvalitních čerstvých surovin, které jsou výživné a doplní potřebné množství energie. Jídlo by mělo chutnat.

Zapomeňte na polotovary, nebo fastfoody.

Zprvu se možná bude zdát, že se s vaším tělem nic neděje, ale i přesto že navenek není vidět nic, uvnitř začíná restartující proces! Metabolismus se pomalu rozjíždí a tuky se místo ukládání spalují.

Bez pohybu to nepůjde

Nemůžeme opomenout pohyb, jež jde se stravou ruku v ruce. Při jakékoli pohybové aktivitě se nám do těla vyplavují endorfiny tzv. hormony štěstí a tím sport přináší fyzickou i psychickou pohodu.

Díky pohybu vydáte energii navíc a budujete si aktivní svalo¬vou hmotu, která i v klidu potřebuje více energie. Také okysličuje buňky v těle. A kila půjdou dolu snadněji. Často je překážkou jen prvotní odhodlání, zvednout se z gauče a začít.

Jestli vás na pohyb moc neužije, začněte s něčím nenáročným, zajděte s pejskem nebo dětmi na procházku, vyzkoušejte běh, anebo jógu. Uvidíte, že se vám zlepší i spánek.

Pitný režim

Pokud už jste pro svou postavu udělali tolik, neničte to pitím slazených nápojů. Dejte si slabý čaj, nebo vodu, kterou můžete ochutit kapkou citronu, či grepu.

Nenechte se odradit

Připravte se i na to, že ne každý bude vaše rozhodnutí podporovat. Nedejte na ostatní, děláte to pro sebe. Jestli budete pro své úsilí potřebovat podporu, jistě se v okolí najde dobrá duše, která vám bude držet palce, donese zdravý nákup a půjde se s vámi projít. Jakmile budou výsledky viditelné, okolí určitě změní postoj. Vydržte!

Opravdu to chce čas

Myslet si, že zhubnete 5 kg za týden je opravdu bláznivé. Každé rychlé bezhlavé hubnutí vede k fatálním následkům.

Zcela zaručeně se dostaví jojo efekt a bezesporu i řada dalších komplikací, jako třeba nevolnost, únava, malátnost, nesoustředěnost.

Tělo tím ochudíte o týdenní výživu, kterou jistě bude po nějakou dobu postrádat. Hubněte proto zdravě a s rozumem. A hlavně budete se cítit skvěle.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector