SÚKL: Počet hlášení od zdravotnických pracovníků vzrůstá – vše o zdraví

Největší logistická akce v moderní historii Česka. Tak někteří odborníci označovali začátek očkování. Tato logistická akce začala na konci loňského roku, konkrétně 27. prosince, kdy první dávky vakcíny v pražské Ústřední vojenské nemocnici podali zdravotníci premiérovi Andreji Babišovi a válečné veteránce Emilii Řepíkové. 

Tentýž den dostal první dávku vakcíny i ministr zdravotnictví Jan Blatný. V Česku tehdy byla první symbolická dodávka 9 750 vakcín od společnosti Pfizer a BioNTech. 

Jaká je realita po měsíci od začátku očkování? Do pondělí 25. ledna bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví vyočkováno 207 043 dávek vakcíny, kromě té od Pfizer a BioNTech se již používá také očkovací látka společnosti Moderna. 

„Těší mě, že zájem o očkování mezi občany roste. Daří se nám postupovat v souladu s očkovací strategií a naplňovat ji. Nicméně počet očkovaných je samozřejmě odvislý především od aktuálních dodávek vakcín, přičemž třeba s krácením dodávek od společnosti Pfizer samozřejmě dopředu počítáno být nemohlo,“ poznamenal k průběhu očkování pro iDNES.cz Blatný. 

SÚKL: Počet hlášení od zdravotnických pracovníků vzrůstá – vše o zdraví

Přehled vykázaných očkování v ČR dle věkových skupin (26. leden 2021)

Státní ústav pro kontrolu léčiv k 25. 1. 2021 eviduje celkem 183 hlášení podezření na nežádoucí účinky vakcín proti onemocnění covid-19.

Nežádoucí účinky po očkováníMezi dalšími hlášenými reakcemi byly alergické reakce mírnější až střední závažnosti. V několika případech byla nahlášena a také podezření na závažnější alergickou reakci. Podle SÚKL se objevily také stress-related reakce, kdy člověk reaguje na vlastní proceduru očkování. „Může se objevit mdloba, nevolnost, bušení srdce a u některých jiných vakcín byly v rámci této reakce pozorovány také křeče. V jednom případě bylo nahlášené závažné zhoršení zdravotního stavu u pacienta nad 80 let se závažným onemocněním, u kterého se po očkování objevila nevolnost a zvracení,“ dodala mluvčí. Podle úřadu není počet hlášení nijak alarmující.

„Nejčastěji jde o nežádoucí účinky podobné příznakům chřipky, například zvýšená teplota nebo horečka, únava, bolest svalů a kloubů. Dále lidé hlásili reakce v místě vpichu, které patří mezi nejčastěji pozorované v klinických studiích, dále také bolest hlavy, nevolnost či zvracení,“ uvedla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Klára Brunclíková. 

„Všechna hlášení jsou ale pouhými podezřeními, nikoliv prokázanými nežádoucími účinky vakcín. Mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné souvislosti,“ upozornila mluvčí.

Měsíc od začátku očkování se Česko s 1,94 procenta naočkované populace drží kolem průměru v EU. Ten činí za celou unii necelá dvě procenta. Vůbec nejrychleji očkuje Izrael, kde již vakcínu dostalo přes 40 procent lidí a přibližně pět procent i druhou dávku.

Hned po premiérovi a ministrovi měli přijít na řadu zdravotníci, kteří jsou v první linii a bojují o životy nakažených koronavirem. První část veřejnosti přišla na řadu až 15. ledna 2021. Právě tehdy se v osm hodin ráno spustil rezervační systém pro občany starší 80 let. 

Jeho spuštění provázely od prvního dne komplikace. Systém během prvních hodin čelil zahlcení, lidé čekali na potvrzovací kódy i termíny k očkování. Objevil se i problém s validací rodných čísel u nejstarších lidí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný toho dne po poledni uvedl, že zpočátku nebyla do systému úspěšně validována čísla se třemi čísly za lomítkem.

Resort nicméně uvedl, že senioři nad 80 let se mohou k očkování registrovat kdykoliv a ubezpečilo, že budou mít při očkování prioritu. 

Omezení dodávky vakcíny

Nyní však i tato prioritní skupina společně se zdravotníky na své vakcíny v podstatě čeká. Farmaceutická firma Pfizer totiž v polovině ledna omezila dodávku své vakcíny. Snížení dodávek bylo důsledkem omezení produkce Pfizeru tak, aby firma mohla zvýšit svou výrobní kapacitu z původních 1,3 miliardy na dvě miliardy dávek ročně.

Česko tak dostane v příštích týdnech od firmy Pfizer/BioNTech méně vakcíny. Původní počet dávek očkovací látky by se měl dorovnat do poloviny února, pak by se měl zvýšit.

S omezením dodávek se také odkládá plánovaná registrace zdravotníků, kteří ještě nebyli očkováni. Ti měli mít možnost přihlásit se k očkování 18.

ledna, termín se však odložil a ministerstvo zdravotnictví slibovalo, že registrace bude spuštěna nejpozději do 22. ledna, k tomu ale také nedošlo. Registrovat se mohou až od úterý.

Dosud se zdravotníci hlásili o očkování přímo v očkovacích centrech.

„Zpoždění nevidíme jako něco, co by měl být výrazný problém. Bohužel nedostatek vakcín, kterému v současné době musíme čelit, výrazně omezí počty očkování na zhruba další tři týdny,“ podotkl už dříve Blatný a otevřeně tak upozornil, že se očkování v příštích týdnech zpomalí. 

SÚKL: Počet hlášení od zdravotnických pracovníků vzrůstá – vše o zdravíSÚKL: Počet hlášení od zdravotnických pracovníků vzrůstá – vše o zdravíSÚKL: Počet hlášení od zdravotnických pracovníků vzrůstá – vše o zdravíSÚKL: Počet hlášení od zdravotnických pracovníků vzrůstá – vše o zdraví

Na vakcínu si nyní bude muset počkat i 3,5 milionu obyvatel, pro které se měla registrace a rezervace na očkování otevřít 1. února. Babiš v neděli totiž uvedl, že se otevře, až bude dostatečné množství vakcíny. V čase zveřejnění plánu se navíc počítalo s tím, že jim bude přidělen termín až poté, co budou naočkováni všichni lidé z ohrožených kategorií.

To původně mělo skončit v únoru, potrvá ale nejspíš do konce března. Data z neděle ukazují, že zatím bylo naočkováno zhruba 54 procent zdravotníků, 18 procent pracovníků a klientů sociálních služeb a 18 procent seniorů ve věku nad 80 let.

Po měsíci od začátku očkování navíc skončil i ve své funkci také národní koordinátor vakcinační strategie Zdeněk Blahuta. Podle ministra zdravotnictví Blatného to učinil ze zdravotních důvodů. Ve funkci ho nahradí Kateřina Baťhová, která dosud na ministerstvu působila jako ředitelka odboru mezinárodních věcí a EU.

Stále bez kampaně

Očkování má také provázet kampaň, se kterou má ale ministerstvo zdravotnictví zdržení. Podle Andreje Babiše se chystá komplexní kampaň na očkování, na kterou byl ale vzhledem k tomu, kdy má začít očkování pro širokou veřejnost, dostatek času. 

„Vyhodnocení a soutěž ke kampani, by měla být nejpozději do konce ledna,“ řekl Babiš při svém prvním očkování.

Česko se tam zatím, co se týče očkovací kampaně, dostalo k jednomu videospotu, letákům a k pár výzvám k očkování v novinách. V deníku MF DNES se například objevila reklama, kterou kritizoval i sám premiér.

SÚKL: Počet hlášení od zdravotnických pracovníků vzrůstá – vše o zdraví

Inzerát Ministerstva zdravotnictví k plánované vakcíně proti onemocnění covid-19

Vláda si však podle dokumentu „Mediální a informační podpora“ klade v rámci kampaně za cíl přesvědčit k očkování až 65 procent populace. A to během čtvrt roku.

Komunikační kampaň má tak zejména přesvědčit část skeptické české společnosti o nutnosti i výhodách očkování proti koronaviru. Vzniknout mají videospoty a dokonce i minipořady.

Podle dokumentu chce navíc Blatný z očkování udělat „prvek národní hrdosti“.

„V kampani je třeba ukázat, že úspěšné očkování i průchod krizí je výsledkem společné práce všech,“ píše se ve strategii. Součástí má být i poskytování praktických informací potřebné pro jednotlivé skupiny. 

Kdo všechno předbíhal?

V Česku navíc od začátku očkování došlo k několika případům přednostního očkování lidí, kteří nespadají do rizikové skupiny. Kvůli očkování ve Státním zdravotním ústavu odvolal ministr zdravotnictví Jan Blatný svou náměstkyni Alenu Šteflovou, která se nechala přednostně očkovat společně s manželem. Na její místo nastoupí nynější šéfka kabinetu ministra Pavla Seilerová.

Přednostně se nechal ve vinohradské nemocnici očkovat ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek z důvodu zajištění ochrany svého okolí. I po tomto incidentu zůstává ve své funkci. Správní rada pro něj nevyvodila žádné důsledky, protože k očkování podle Kabátka došlo na základě doporučení ošetřujícího lékaře.

Krátce před spuštěním centrálního registru pro očkování skončil kvůli předbíhání ve frontě na vakcínu šéf Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský. K očkování se rozhodl proto, že byl pod velkým tlakem, aby vakcíny spotřeboval co nejdřív.

Přednostně byla očkovaná také například manželka krajského radního pro zdravotnictví a bývalého hradeckého primátora Zdeňka Finka či slovenská tenistka Dominika Cibulková.

Zatím dvě vakcíny

V současné době se očkuje především v nemocnicích, klienti domovů pro seniory dostávají vakcínu také přímo v nich, někde se zapojili i praktičtí lékaři.

Zajímavé:  Matrace Pro Bolavou Páteř?

Ve většině krajů včetně Prahy se pro hlavní fázi, kdy bude v závislosti na dodávkách vakcín možné očkovat desítky tisíc lidí denně, chystají velká očkovací centra.

První již vznikla v záložní nemocnici na brněnském výstavišti nebo na Výstavišti v Českých Budějovicích, další mají fungovat v hale O2 Universum v Praze či na stadionech.

Ke zrychlení očkování měla pomoct registrace další vakcíny, 6. ledna vydala Evropská komise rozhodnutí, jimž udělila podmínečnou registraci vakcíně firmy Moderna. Česko má tento týden k dispozici přibližně 8 tisíc dávek této vakcíny. Další by měla přijít ještě do konce tohoto týdne. V únoru by jí pak mělo být dalších 110 tisíc dávek.

Původně měla Moderna už v lednu dodat 80 tisíc dávek, nakonec dodá zhruba čtvrtinu. V pátek by měla dostat předběžné schválení i třetí vakcína, AstraZeneca.

Česko má objednáno kromě zmíněných tří vakcín také očkovací látky Johnson & Johnson a CureVac.

Vejce, maso, ovoce, káva i víno. Co dalšího Češi nakupují víc než obvykle?

Češi opět zaplnili obchody a nakupují více potravin než obvykle. Podle potravinářských řetězců situace odpovídá tomu, že jsou zavřené školy a restaurace. Poptávka je po čerstvém zboží jako ovoce, zelenina či maso. Někde již zaznamenali vyšší zájem o víno. Lidé se podle řetězců nemusejí bát, že by byl něčeho nedostatek.

Obchody Penny v posledních dnech evidují vyšší prodeje u většiny kategorií zboží. „Nárůsty zaznamenáváme zejména u mléčných výrobků, vajec, čerstvého masa nebo zeleniny. Výrazně vzrostl také prodej kávy a čaje.

Zdaleka největší nárůsty, a to v řádu desítek procent, zaznamenáváme u ovoce, kdy se zákazníci snaží posílit svoji imunitu. V souvislosti s prevencí je pak také vetší zájem o hygienické a dezinfekční prostředky.

Jako přímý důsledek uzavření restaurací jsme v tomto týdnu zaznamenali výrazný růst poptávky po víně,“ uvedl mluvčí společnosti Penny Market Tomáš Kubík.

K tématu

SÚKL: Počet hlášení od zdravotnických pracovníků vzrůstá – vše o zdraví

V Globusu tento týden podle jeho mluvčí Lutfii Volfové vzrostl zájem o čerstvé maso, pečivo, ovoce a zeleninu. Velká poptávka je po hotových jídlech. „Jde o běžné nákupy, jaké známe z víkendů. Předpokládáme, že další nárůst se odehraje o víkendu, kdy vedle potravin bude zvýšený zájem o pivo nebo víno, a to v důsledku uzavření restaurací,“ řekla Volfová. Vyšší poptávka je podle ní také po dezinfekčních prostředcích a pomůckách.

U kamenných prodejen podle mluvčího společnosti Tesco Václava Koukolíčka stále platí, že nakupuje méně lidí, ale výrazně vzrostl jejich nákupní košík. Vyšší prodeje Tesco nyní sleduje u alkoholu, hotových jídel a mraženého zboží.

Zásob je dostatek

Obchodníci se shodují na tom, že mají dostatečné zásoby a případnou zvýšenou poptávku dokážou uspokojit. „Po jarních zkušenostech již nyní předzásobujeme prodejny vybraným trvanlivým zbožím i kosmetikou. Díky tomu jsme si vytvořili prostor v logistice v případě zvýšené poptávky po dalším zboží,“ popsal mluvčí obchodů Albert Jiří Mareček.

Upozornil na to, že zatímco při první vlně měli lidé dojem, že krize potrvá jen omezenou dobu, nyní pochopili, že potrvá déle. Dá se tak předpokládat pokles spotřeby a vyšší zájem o zboží v akci nebo levnější výrobky. Podle Marečka v některých prodejnách je tento přístup již zřejmý.

V Kauflandu zaměstnanci bezpečnostní služby dohlížejí na počet vstupujících lidí do prodejny, zakrytí dýchacích cest a udržování odstupů v obchodě. „Jen ve zcela ojedinělých případech se stane, že je na toto opatření naši pracovníci musejí upozornit, vše však je zcela v klidu a lidé domluvu respektují,“ řekla mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

V uzavřených prostorech platí povinnost nošení roušek. Lidé by si při vstupu do obchodů měli dezinfikovat ruce. Zejména u pečiva by měli využít jednorázové rukavice. Do prodejen smějí vstupovat maximálně ve dvojicích. V obchodech se nesmějí po více než dvou shlukovat a měli by dodržovat dvoumetrový odstup od ostatních.

SÚKL: Počet hlášení od zdravotnických pracovníků vzrůstá – vše o zdraví SÚKL: Počet hlášení od zdravotnických pracovníků vzrůstá – vše o zdraví

Protilátka VIR-7831 má být další účinný lék na covid-19

Monoklonální protilátka VIR-7831 může být další účinný lék na nemoc covid-19. Evropská agentura pro léčivé přípravky [EMA] zkoumá jeho účinnost i bezpečnost. Předběžné výsledky dokládají snížení rizika hospitalizace a úmrtí na covid-19 u zranitelných pacientů.

Další nadějí pro úspěšnou léčbu pacientů s nemocí covid-19 bez potřeby dodatečné léčby kyslíkem bude zřejmě brzy i monoklonální protilátka zvaná VIR-7831 [GlaxoSmithKline]. Předběžné výsledky klinických studií dokládají snížení rizika hospitalizace a úmrtí až o 85 procent. To při jejím včasném podání pacientům, kteří jsou v ohrožení závažného průběhu nemoci covid-19.

„Předběžné výsledky ukazují, že VIR-7831 snížil riziko hospitalizace o více než 1 den nebo snížil riziko úmrtí o 85 % ve srovnání s placebem,“ uvádí ve své zprávě Státní ústav pro kontrolu léčiv [SÚKL].

Protilátka VIR-7831 se váže na spike protein koronaviru

SÚKL: Počet hlášení od zdravotnických pracovníků vzrůstá – vše o zdraví

„Když se protilátka naváže na S-protein, virus není schopen vstoupit do lidských buněk. Protilátky se váží na různé části proteinu a jejich použití v kombinaci může mít větší účinek než jejich použití samostatně,“ uvedl již dříve úřad.

V Brně otevřeli denní stacionář pro léčbu covidu-19

EMA vydá doporučení pro použití látky VIR-7831

EMA nyní zkoumá dostupné údaje o použití monoklonální protilátky VIR-7831 pro pacienty s covidem-19. Výsledky pak poslouží unijním zemím jako odborná podpora pro rozhodnutí o jejím nouzovém použití na léčbu covidu-19. A to ještě před samotnou registrací léku.

„Výsledek tohoto přezkumu poskytne doporučení vnitrostátním orgánům EU, které mohou přijmout rozhodnutí o mimořádném použití léčivého přípravku v rámci nouzového použití,“ potvrzuje SÚKL.

Přezkumné hodnocení evropské lékové agentury prověřuje údaje z klinické studie o účincích látky VIR- 7831 oproti placebu u pacientů s mírným až středně závažným onemocněním covid-19. Jde zároveň o pacienty ve vysokém riziku zhoršení zdravotního stavu v důsledku nákazy koronavirem.

„Přezkum provádí Výbor pro humánní léčivé přípravky [CHMP], který odpovídá za oblast týkající se humánních léčivých přípravků,“ upřesňuje SÚKL s tím, že výbor vydá své odborné stanovisko ve zkráceném režimu.

Čeští pacienti už mají s léčbou protilátkami zkušenosti

K již podávaným monoklonálním protilátkám v Česku patří lék kasirivimab- imedivimab známý jako REGN-CoV2 od americké farmaceutické společnosti Regeneron. A dále bamlanivimab od amerického výrobce Eli Liily Tyto monoklonální protilátky se taktéž váží na S-protein, tedy spike protein viru SARS-CoV-2 a to na jeho různých místech.

Monoklonální protilátky dostanou i nemocní v Česku

Přípravky indikují lékaři u pacientů s covidem, u nichž hrozí riziko závažného průběhu nemoci. Podávat se mají už v počátcích nemoci, kdy zdravotní stav pacienta nevyžaduje doplňkovou léčbu kyslíkem. Nejčastěji jimi lékaři léčí pacienty s onkologickým onemocněním, diabetem, autoimunitními nebo vážnými plicními nemocemi, obézní či transplantované pacienty.

–RED–

SÚKL: Počet hlášení od zdravotnických pracovníků vzrůstá – vše o zdraví

Hlaste podezření na nežádoucí účinky léčiv, vyzývá SÚKL

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) sleduje všechna hlášená podezření na nežádoucí účinky léčiv v České republice, jak mu ostatně ukládá zákon o léčivech.

Stejný zákon ukládá povinnost také všem pracovníkům ve zdravotnictví, aby hlásili na SÚKL všechna svá podezření na závažné nebo neočekávané nežádoucí účinky léčiv, se kterými se setkají ve své zdravotnické praxi.

Svá podezření na nežádoucí účinky mohou hlásit i sami pacienti.

Možné je hlásit i taková podezření, která sice nesplňují kritéria pro závažné či neočekávané účinky léčiv, ale které zdravotník či pacient považuje za významné či zajímavé.

  • Při užívání léků se může pacient setkat s nepříznivou odezvou na podaný lék, kterou označujeme jako nežádoucí účinek léku.
  • Nežádoucí účinek je nepříznivá a nezamýšlená odezva na podání léku.
  • Závažný nežádoucí účinek je každý nežádoucí účinek, který má za následek úmrtí pacienta, ohrožení života, vyžaduje přijetí do nemocnice nebo prodloužení pobytu v nemocnici, má za následek trvalé či významné poškození zdraví nebo omezení schopností nebo se projeví jako vrozená anomálie či vada u potomků.
  • Pokud má být lék považován za bezpečný, měly by být přínosy léčby větší než jakékoliv riziko poškození související s podáním přípravku. Všechny léky mohou způsobit nežádoucí účinky, je však důležité, aby se u většiny lidí při užívání léku neobjevily závažné nežádoucí účinky.
  • Informace o možných nežádoucích účincích a jejich případném předcházení jsou uvedeny v souhrnech údajů o přípravcích a příbalových informacích, které naleznete v databázi léků SÚKL.
Zajímavé:  Mateřská Péče A Duševní Zdraví?

Zdroj: Encyklopedie SÚKL

Hlášena je jen malá část případů

Hlášení nežádoucích účinků je důležité, protože mnohé z nich je možné zjistit pouze z pozorování a hlášení během používání léčiv.

„Poznání nového nežádoucího účinku vede vždy k hodnocení, zda nová informace mění poměr přínosů a rizik daného léčiva, také se posuzují možnosti, jak nové riziko co nejvíce omezit.

Vyzýváme proto všechny pracovníky ve zdravotnictví, aby nám svá podezření na nežádoucí účinky hlásili,“ uvádí SÚKL s tím, že počet hlášení nejen z ČR, ale i z celé Evropy, USA a dalších částí světa je velmi malý ve srovnání s tím, kolik závažných nežádoucích účinků je ve skutečnosti v klinické praxi pozorováno.

Počet hlášení na nežádoucí účinky léčiv roste

Od roku 2013 zaznamenává SÚKL pozvolný a trvalý nárůst počtu hlášení. Za rok 2017 jich byly necelé čtyři tisíce (3791).

SÚKL: Počet hlášení od zdravotnických pracovníků vzrůstá – vše o zdraví
Autor: SÚKL

Počty hlášení podezření na nežádoucí účinky léčiv z ČR

Nejvíce podezření na nežádoucí účinky léčiv ohlásili loni přímo na SÚKL lékaři (964), zejména pediatři, praktici a imunologové, ze zdravotníků dále farmaceuti (325) a blíže nespecifikovaní další zdravotníci (103).

Významnou skupinou oznamovatelů jsou pacienti; ti v loňském roce ohlásili 711 podezření. K tomu se přidává početná skupina (1766) hlášení, které SÚKL dostal přímo od farmaceutických firem.

Některá podezření jsou hlášena duplicitně, stejný případ je například oznámen lékařem i pacientem.

Mezi všemi hlášeními za loňský rok bylo dle SÚKL 84,4 % hlášení závažných, z toho 3 % hlášení se smrtí a ve 23,4 % vedl hlášený nežádoucí účinek k hospitalizaci. „Hlášení popisující úmrtí pacienta se v naprosté většině týkají infaustně nemocných pacientů, především s onkologickými onemocněními,“ upřesňuje lékový ústav.

České specifikum: vakcíny

„Určitým specifikem České republiky je velký zájem o bezpečnost vakcín. V loňském roce bylo přijato 795 hlášení na vakcíny, ostatních léčivých přípravků se týkalo 2996 hlášení. Hlášení na vakcíny tedy tvořila přes čtvrtinu všech hlášení v ČR, zatímco v celoevropském průměru tvoří hlášení na vakcíny přibližně jen 5 % všech hlášení,“ uvádí SÚKL.

Hlášení podezření na nežádoucí účinky jak vakcín, tak všech léčiv přispívají k lepšímu poznání rizik jednotlivých léčiv a k umožnění jejich bezpečnějšího používání.

Potřebné informace o hlášení včetně webového či papírového formuláře najdete na www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek.

Státní ústav pro kontrolu léčiv

Informace SÚKL o zrušení úhrad volně prodejných léčivých přípravků od 1. 7. 2012.
 

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění (č. 458/2011 Sb.) ruší dnem 30. června 2012 úhradu ze zdravotního pojištění u všech léčivých přípravků, které je možné vydávat i bez lékařského předpisu, u kterých zároveň nebyla podána žádost o výjimku od všech zdravotních pojišťoven. Žádost o ponechání úhrady mohly zdravotní pojišťovny předložit do 1. června 2012.

  • K uvedenému termínu obdržel SÚKL žádost od Všeobecné zdravotní pojišťovny i Svazu zdravotních pojišťoven, který sdružuje 7 zdravotních pojišťoven.
  • Žádost VZP
  • Žádost SZP
  • Shoda zdravotních pojišťoven nastala u těchto léčivých přípravků:
Kód SÚKL Název léku Doplněk názvu
0045087  ARUFIL  OPH GTT SOL 1X10ML
0045111  ARUFIL  OPH GTT SOL 3X10ML
0099580  BRUFEN SIRUP  POR SIR 1X100ML/2GM
0016430  HYPOTEARS PLUS  OPH GTT SOL 1X10ML
0017982  HYPOTEARS PLUS  OPH GTT SOL 3X10ML
0016429  HYPOTEARS PLUS SDU  OPH GTT SOL 20X0.4ML
0146118  IBALGIN BABY  POR SUS 1X100ML/2GM
0032016  IBALGIN SUS  POR SUS 1X100ML/2GM
0014814  KREON 10 000  POR CPS ETD 50
0014811  KREON 25 000  POR CPS ETD 50
0056167  PANGROL 20000  POR TBL ENT 50 I
0040378  PANZYNORM FORTE-N  POR TBL FLM 30
0125117  PANZYNORM FORTE-N  POR TBL FLM 10
0054534  PANZYTRAT 25 000  POR CPS DUR 50-SKLO
0015004  SICCAPROTECT  OPH GTT SOL 3X10ML
0054092  SICCAPROTECT  OPH GTT SOL 1X10ML
0162300  SICCAPROTECT  OPH GTT SOL 1X10ML
0162301  SICCAPROTECT  OPH GTT SOL 3X10ML
0049629  TEARS NATURALE II  OPH GTT SOL 1X15ML
0084325  VIDISIC  OPH GEL 1X10GM
0084785  VIDISIC  OPH GEL 3X10GM

U výše uvedených léčivých přípravků bude tedy v souladu s požadavky zákona ponechána stávající úhrada ze zdravotního pojištění i po 30. 6. 2012.

U zbývajících léčivých přípravků bude úhrada ze zdravotního pojištění dnem 30. 6. 2012 zrušena – přehled, soubor typu xls, (61,5 kB).

Tiskové a informační oddělení
5. 6. 2012

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje úhradu 30 gramů léčebného konopí ze zdravotního pojištění

Současná cena léčebného konopí je pro některé pacienty velmi zatěžující, a to zejména pro ty, kteří jsou v invalidním důchodu a mají nízké příjmy. Dokonce může vést k nelegálnímu domácímu samopěstování konopí neznámé kvality. Ministerstvo zdravotnictví proto navrhlo úhradu 30 gramů léčebného konopí z veřejného zdravotního pojištění ve výši 90 %.

O dostupnosti a preskripci léčebného konopí v klinické praxi, výzkumu a právní úpravě užívání konopí pro léčebné účely v Lichtenštejnském paláci Praze diskutovali odborníci z Česka a Izraele.

Mezinárodního sympozia se zúčastnili zástupci Ministerstva zdravotnictví Izraele, izraelské Agentury pro léčebné konopí, Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, Léčebného centra v Tel Avivu nebo Centra bolesti nemocnice Sheba.

Cena léčebného konopí bude ze strany Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nově regulována a maximální doplatek bude zastropován. Návrh počítá s limitem pro množství konopí hrazeného z veřejného zdravotního pojištění na 30 gramů měsíčně.

Toto množství je podle zkušeností z praxe dostatečné, protože jeden pacient v současnosti spotřebuje v průměru do 10 gramů měsíčně. Potvrdila to jak statistická data SÚKL, tak i provedené dotazníkové šetření mezi předepisujícími lékaři.

Ve výjimečných případech na základě návrhu ošetřujícího lékaře po schválení revizním lékařem bude možná i úhrada nad tento limit.

„Uvědomujeme si, že současná cena je pro pacienty, u kterých již nezabírá standardní forma léčby a konopí pro ně představuje poslední možnost, jak projevy nemoci zmírnit, příliš vysoká. Díky našemu návrhu bude výše doplatku srovnatelná s doplatky u léčby chronických onemocnění a pacienti zaplatí maximálně pár stovek měsíčně,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Úhradu léčebného konopí z veřejného zdravotního pojištění podporuje také národní koordinátorka pro protidrogovou politiku Jarmila Vedralová: „Zvyšování dostupnost léčebného konopí je důležitým krokem ve veřejném zdravotnictví, ale je skutečně třeba odborně kontrolovat správnou preskripci a dodržování pravidel užívání léčebného konopí, to znamená využívat této látky, ne ji zneužívat. Konopí je a bude psychoaktivní látkou, která neléčí všechny nemoci u všech pacientů, kdykoli a v jakémkoli množství. Vyžaduje tedy individuální přístup, proto jsem ráda, že máme možnost se o zkušenosti z klinické praxe podělit s kolegy z Izraele.”

Návrh Ministerstva zdravotnictví počítá s možností získání odborných poznatků o terapii prostřednictvím povinného sběru anonymizovaných údajů od lékařů z klinické praxe. Například eRecept na léčebné konopí bude nově obsahovat informaci o diagnóze, množství léčebného konopí, dávkování, lékové formě a o cestě podání.

„V současné době řešíme celosvětový nedostatek odborných dat a klinických studií k léčbě konopím a bohužel zatím nejsou žádné signály o tom, že by měl nastat výrazný posun.

Praktický nedostatek informací potvrdilo i naše dotazníkového šetření mezi lékaři předepisujícími konopí.

Nově sesbíraná anonymizovaná data od lékařů tak budou znamenat zejména pro samotné lékaře skutečný informační průlom, který povede k výraznému zlepšení kvality této léčby.

Inspirací nám byl vládní projekt, který spustilo Německo, taktéž se zavedením úhrady léčby konopím z prostředků veřejného zdravotního pojištění,“ dodala Irena Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Hlášení, která budou lékaři zasílat lékovému ústavu, budou minimálně administrativně náročná a pro české zdravotnictví budou mít nesmírný význam.

Zajímavé:  Leky Na Mořskou Nemoc?

Spotřeba konopí v ČR kontinuálně roste

Zkušenosti z Česka rok od roku poukazují na zvyšující se zájem o léčebné konopí. Ke konci května tohoto roku bylo léčebné konopí alespoň jedenkrát předepsané a vydané 665 pacientům.

Násobně se zvýšil i počet registrovaných lékařů k předepisování konopí, celkově jich léčebné konopí aktuálně předepisuje téměř 100.

S cílem zvýšit erudici českých lékařů v oblasti léčebného konopí probíhají dvakrát ročně na Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví speciální kurzy.

V roce 2018 bylo vydáno 4 800 gramů léčebného konopí, což je téměř čtyřikrát více než v roce 2017 a dvakrát více než v roce 2016.

Od začátku roku ke konci května tohoto roku bylo vydáno 5 347 gramů konopí pro léčebné účely.

Přibližně 90 % celkového množství léčebného konopí je v současnosti vydáváno na diagnózu chronické neztišitelné bolesti, následuje roztroušená skleróza u cca 4 % z celkového množství konopí.

Izraelská zkušenost: je třeba postupovat vyváženě

„Jsem velice rád, že se má návštěva v Izraeli v únoru letošního roku transformuje na konkrétní spolupráci. Jeden z bodů, který jsem projednával s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, bylo léčebné konopí.

Pan profesor Hanuš se výzkumu léčebného konopí věnuje padesát let. Jsem rád, že během návštěvy v Izraeli jsem s panem profesorem Hanušem o tomto tématu hovořil,“ řekl premiér Andrej Babiš na úvod tiskové konference.

Podle doc. RNDr. Lumíra Ondřeje Hanuše, DrSc., jednoho z odborných izraelských hostů na sympoziu, který v současnosti působí jako profesor na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě, čeští pacienti stále nemají konopí v dostatečném množství.

„Je třeba se učit ze zahraničí, ale ne převzít slepě vše, nýbrž jen ty přístupy, které fungují. Je třeba vnímat konopí jako lék pro pacienty a překonat tak jeho stigmatizaci. Je třeba vrátit se do doby, kdy se konopím léčilo a udělat pro to vše potřebné.

Přeji v této věci panu premiérovi, aby se jeho snaha pomoci pacientům setkala s úspěchem,” uvedl Lumír Hanuš a zároveň zdůraznil potřebu vyváženého postupu.

„Při léčebném použití konopí je nutné identifikovat nejen takové pacienty, kteří z užívání mohou mít prospěch a kterým může pomoci, ale i ty, kterým by mohlo naopak uškodit,” apeloval na odpovědný přístup lékařů Lumír Hanuš.

Dále zdůraznil, že při nesprávném postupu a předávkování tetrahydrokanabinolem (THC) může u osob s nízkou tolerancí a bez zkušeností vyvolat užití konopí pocity strachu, paranoie, zmatku a v některých případech i prožitku vlastní smrti.

Jako jednu z výhod kanabinoidů vnímá docent Lumír Hanuš skutečnost, že působí specificky na rakovinné buňky a nemají jakýkoliv toxický účinek a nepoškozují normální nerakovinné buňky.

„To je skutečně obrovská výhoda, ve srovnání s konvenční léčbou chemoterapií, která naopak působí na celý systém a má mnohdy devastující účinky,”dodal Hanuš.

doc. RNDr. Lumír Ondřej Hanuš, DrSc

Lumír Hanuš vyučoval na Katedře hygieny a epidemiologie lékařské fakulty Palackého Univerzity a připravoval pro fakultní lékárnu extrakty k léčebnému použití ve Fakultní nemocnici, dále na Ústavu přírodních látek Farmaceutické školy Lékařské fakulty Hebrejské Univerzity izoloval z mozku první endogenní ligand, který se váže na kanabinoidní receptory, což otevřelo cestu k léčbě konopím, neboť právě tímto krokem byly vysvětleny pochody v lidském organizmu. Kromě toho se věnoval léčebnému konopí z hlediska kvalitativního hodnocení jeho vhodnosti k léčbě. Ve společnosti Asana Bio Group se nyní věnuje snaze nalézt z konopí ten správný přípravek (rozumějte s těmi správnými léčebnými látkami) při léčbě endometriózy, kterou trpí na světě asi 10 procent žen.

EU 2019: vysoké užívání konopí se promítá do nových žádostí o léčbu závislosti na něm

Co se týče konopí jako takového, minulý týden Agentura EU pro drogy v Lisabonu (EMCDDA) ve své Evropské výroční zprávě o drogách 2019 potvrdila informaci, že konopí zůstává nejběžněji užívanou nelegální drogou v Evropě, což se promítá i do dat ohledně prevalence, záchytů a nových žádostí o léčbu. Odhaduje se, že v loňském roce užilo konopí přibližně 17,5 milionu mladých Evropanů (ve věku 15–34 let).

V roce 2017 nahlásily členské státy EU 782 000 případů záchytu konopných produktů (marihuany, hašiše, rostlin konopí a konopného oleje), což z konopí činí nejčastěji zachycenou drogu v Evropě.

Množství zachyceného hašiše je více než dvakrát vyšší než množství zachycené marihuany (466 tun oproti 209 tunám).

Z nedávné studie EMCDDA vyplynulo, že v marihuaně a hašiši se za poslední desetiletí zdvojnásobil obvyklý obsah tetrahydrokanabinolu (THC), což vyvolává obavy z potenciálních škodlivých účinků.

„Je třeba zdůraznit, že v roce 2017 v Evropě nastoupilo léčbu závislosti v souvislosti s užíváním konopí přibližně 155 000 osob, z čehož asi 83 000 o ni požádalo poprvé.

U osob nově nastupujících léčbu závislosti je nyní konopí z pohledu Evropy nejčastěji uváděnou látkou, která představuje jejich hlavní důvod, proč se obrátili na poskytovatele léčebných služeb,” dodala Jarmila Vedralová a znovu zdůraznila potřebu rozumného postupu také v oblasti předepisování léčebného konopí a v oblasti objektivní komunikace jeho účinků i s ohledem na skutečnost, že se jedná o psychoaktivní látku.

Kontakty pro média:

MgA. Renata Povolná, Odbor protidrogové politiky ÚV: +420 728 302 397; [email protected]
Ing. Gabriela Štěpanyová, Ministerstvo zdravotnictví ČR: +420 725 590 276; [email protected]  

Zdroj: Vláda ČR

Z 240 000 podaných vakcín eviduje Státní ústav pro kontrolu léčiv 198 podezření na nežádoucí reakci

Kde se nacházíte: iROZHLAS.

cz / Životní styl a společnost / Zdraví | Související témata: Státní ústav pro kontrolu léčiv vakcína Česko Andrej Babiš Pfizer ANO 2011 koronavirus koronavirus v Česku očkování proti koronaviru koronavirus Česko

Projevy, které lidé po podání vakcíny měli, nemusí s očkováním souviset. SÚKL to uvedl na svém webu. Zdravotníci už lidem podali zhruba 240 000 dávek vakcín.

Vakcíny podle předběžných studií zabírají i proti mutacím covidu-19, vysvětluje mikrobioložka

Číst článek

Většinou lidé hlásí očekávané potíže, které jsou popsány v oficiálních dokumentech k vakcínám. V 81 případech SÚKL zaznamenal celkové příznaky, tedy například horečku, třesavku, únavu a slabost nebo reakci v místě vpichu.

Čtvrtina podezření se týká takových reakcí, jako je bolest hlavy, závrať, třes, pocit na omdlení, mdloba a mravenčení.

Asi tři desítky hlášení, které SÚKL obdržel, popisují reakce ovlivňující svaly, klouby a kosti a zhruba stejný počet se týká reakcí majících vliv na trávicí soustavu, tedy například nevolnost, zvracení, průjem či obtížné polykání.

Někteří pacienti měli vyrážku, dušnost, alergickou reakci nebo potíže, které by mohly souviset s ovlivněním cévního a kardiovaskulárního systému.

Podle SÚKL je celkový počet reakcí vyšší než počet podezření na nežádoucí účinky. Jedno hlášení, které SÚKL obdrží, totiž může obsahovat i více reakcí. Pokud by se objevil větší počet hlášení určité reakce, která pro používané vakcíny není dosud známa, mohli by odborníci zahájit podrobné hodnocení možného nežádoucího účinku.

V Česku se zatím očkuje dvěma vakcínami, a to od firem Pfizer a BioNTech a od společnosti Moderna. Vakcínu dostávají především zdravotníci a senioři nad 80 let.

Celkem bylo podle středečního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) podáno 237 936 dávek a seniorů starších 80 let bylo očkováno 66 200.

Potřebnou druhou dávku podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví dostalo zatím 22 227 lidí.

Základní informace o koronaviru →

Další články

Nejčtenější

Vrbětice, Koronavirus, MS hokej 2021, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Olympijské hry 2020 Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Euro 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT – rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector