Krvácení během užívání antikoncepce – Vše o zdraví

Farmaceutický průmysl se nás snaží přesvědčit, že když matka příroda tvořila jinak dokonalé ženské tělo, u hormonálního systému udělala někde chybu.

Jak jinak si vysvětlit, že jako jedna z výhod hormonální antikoncepce je uváděno i to, že žena pak nebude menstruovat, ovulovat, nebude trpět menstruačním syndromem, zlepší se jí pleť, zkrátka že hormonální antikoncepce konečně uvede ženské tělo do řádu a harmonie.

Pokud ale matka příroda přece jen chybu neudělala a s každou fází ženského cyklu měla nějaký záměr, pak se na hormonální antikoncepci lze také dívat jako na lupiče století. Žena sice neotěhotní, ale otázkou je, čím vším za to zaplatí. Takže pojďme se společně podívat na to, o co všechno zloděj jménem hormonální antikoncepce ženské Krvácení během užívání antikoncepce - Vše o zdravítělo, ale také duši, okrade…

První věc, o kterou nás hormonální antikoncepce připraví, bude ovulace. Z vejcovodu se neuvolní vajíčko, které by mohlo být následně oplodněno, takže se žena stává vlastně neplodnou. Ale o to přece jde, můžete namítnout.

Problém spočívá v tom, že když má žena své „plodné období“, je plodná na všech úrovních svého života. Nejde jen o to, že je schopna zplodit nový život, ale je schopna ho vdechnout i všem svým novým nápadům, projektům, záměrům i kontaktům. V tomto období totiž žena září.

Je plna nadšení a chuti začínat nové věci. A není divu, že to z ní okolí cítí.

Obzvláště muži byli od přírody vybaveni speciálními radary, aby přesně vycítili, kdy má žena své plodné dny. Každý muž je vybaven instinktem zachovat svůj rod, a proto také podvědomě hledá svoji Bohyni plodnosti, která by mu darovala potomka. Pokud ovšem všude naráží na ženy bez ovulace, musí být nutně trochu zmaten.

Tím nechci říci, že hormonální antikoncepce nemá své místo na světě, jen je třeba si dobře rozmyslet důvody, z jakých je užívána.

Pokud ji žena užívá například preventivně, v očekávání, že co nevidět potká prince na bílém koni, pak se tento postup může stát tak trochu kontraproduktivním. Ovulace je totiž ten nejerotičtější parfém na světě, který dokáže přivábit muže, jako světlo rozsvícené lampy láká noční motýly.

Zároveň v době ovulace je i ženin čich vybaven zvláštní schopností vybrat si partnera, který svým genetickým vybavením zajistí početí zdravého plodu bez genetických vad.

V neposlední řadě má žena největší touhu se milovat právě v období ovulace, kdy je nejvíce smyslná, vášnivá a krásná. Zdá se tedy, že příroda vše promyslela do nejmenšího detailu a je tedy na nás, ženách, jak lehce se své energie Bohyně plodnosti vzdáme…

Další věcí, o kterou nás hormonální antikoncepce oloupí, alespoň podle názoru většiny gynekologů, by měl být premenstruační syndrom. Už jen slovo syndrom může v ženách vyvolávat pocit, že je s nimi něco v nepořádku. Místo označení premenstruační syndrom proto raději používám označení „hněv Bohyně Kálí“.

Bohyně Kálí je hinduistická Bohyně, vyobrazovaná se dvěma páry rukou, přičemž v jedné drží meč, kterým nemilosrdně odsekává vše, co je již mrtvé, nepotřebné, zastaralé, aby vytvořila prostor něčemu novému. A právě tak často jedná žena v období před menstruací. Možná proto je v tomto období pro muže tak trochu děsivá.

Pokud si váš manžel beztrestně v posledních třech týdnech házel ponožky na zem a nepomáhal vám tak, jak by měl, může si teď být jist, že to náležitě schytá. Žena si v tomto období dokáže zjednat pořádek ve svém okolí. Nebojí se jít do konfliktu, vyjádřit všechny své potřeby, potlačené emoce, všechen svůj hněv, který se v ní nahromadil.

Přestože tak někdy nečiní právě harmonickým způsobem, pro její duši je to proces očistný a potřebný.

A i když by manželé a partneři byli často asi radši, kdyby hněv Bohyně Kálí dokázala zastavit nějaká kouzelná pilulka, i pro ně je to do jisté míry očista. Vzduch se pročistí, vše co nebylo vyřčeno je na světě, a muž se může těšit, že v další fázi, která nastane za pár dní, bude jeho ženuška klidná jako beránek…

Další zásadní věcí, o kterou nás hormonální antikoncepce připraví, bude menstruace. Ženy, které užívají antikoncepci 21 dní a poté na 7 dní vysadí, sice menstruují, ale nejedná se o menstruaci v pravém slova smyslu.

Jedná se o tak zvanou pseudomenstruaci, ke které dochází v důsledku poklesu hormonální hladiny a která je tedy pro ženské tělo naprosto neužitečná. Na rozdíl od skutečné menstruace při ní totiž nedochází k žádné očistě fyzické, natož mentální.

Při skutečné menstruaci ženino tělo opouští neoplodněné vajíčko, ale hlavně vše nepotřebné, co se za uplynulý měsíc nashromáždilo v děloze.

Děloha, která je srdcem ženství, se tak očistí, omládne a je připravena, čistá a svěží, vstoupit do nového lunárního cyklu. Je pochopitelné, že se žena v průběhu menstruace cítí unavena.

Vždyť tělo pracuje na plné obrátky, aby se očistilo jak na fyzické, tak na mentální úrovni. Podle tradiční čínské medicíny je menstruace silně spojena s našimi játry a tedy i naším hněvem, který s játry souvisí.

A tak s prvním dnem menstruace odchází nejen neoplodněné vajíčko, ale i všechen hněv a negativní emoce, které se v ženě nahromadily.

Důvod, proč se ženy tak snadno vzdávají své menstruace, je asi celkově negativní postoj, který k ní společnost chová. Menstruace se bere jako něco omezujícího; něco, o čem je nevhodné mluvit; něco, za co je třeba se spíše stydět.

A přitom právě z menstruace si žena může udělat krásný rituál.

Pokud se naučí vnímat, že toto období patří jen jí, že má právo se v tomto období hýčkat, rozmazlovat, naučí se zvolnit své tempo a vnímat očistný proces, který v jejím těle probíhá, pak brzo vycítí, že menstruace není její nepřítel, ale naopak spojenec číslo jedna.

V některých domorodých kmenech v Jižní Americe dodnes existují takzvané lunární chýše. Ženy, které v danou chvíli menstruují, se do ní na 4 dny odeberou a v chýši se věnují jen samy sobě.

Meditují, zpívají, sdílejí své naděje a sny s ostatními ženami, hýčkají své tělo, aby se po skončení menstruace vrátily plné síly a energie do běžného života.

Možná, že kdyby i v naší společnosti existovaly podobné „lunární chýše“ a vzájemná podpora žen při menstruaci, pak by ženy dokázaly mnohem lépe ocenit dary, které jim přináší…

Zkuste si doma udělat malý experiment. Zeptejte se svého manžela či partnera, zda by v případě, že by na trhu existovala hormonální antikoncepce pro muže, která by je učinila dočasně neplodnými, zda by takovou antikoncepci byli ochotni užívat.

U většiny z nich se na tváři pravděpodobně objeví neskrývaný úlek, ba přímo zděšení, následované zklidněním poté, co si uvědomí, že nic takového na trhu neexistuje.

Muži jsou na svou plodnost náležitě hrdí a na užívání čehokoli (snad kromě slivovice) si také moc nepotrpí.

Bohužel antikoncepci užívají stejně, ať si toho jsou vědomi či nikoli. A to dokonce tu pro ženy. Čističky odpadních vod nejsou v současné době schopny z vody vyloučit zbytky hormonální antikoncepce, která se do ní dostává z moči žen.

V našich vodách se tak nachází stále méně a méně rybích samečků, přičemž v samčí populaci žab se začínají objevovat jedinci, kterým rostou vaječníky. Čeští muži na tom zatím nejsou tak špatně jako žabáci, takže o vlivu ženské antikoncepce na jejich zdraví lze usuzovat pouze zprostředkovaně.

Zajímavé:  Jaké Vitamíny Obsahuje Česnek?

Nicméně klesající plodnost mužů, rostoucí výskyt rakoviny prostaty a v neposlední řadě počet mužů na ulici, kteří chodí v upnutých růžových tričkách a v koupelně mají víc kosmetických přípravků než jejich partnerka, je alarmující .

Mým cílem nebylo soudit ani odsoudit hormonální antikoncepci. Pouze se domnívám, že pokud žena činí jakékoli rozhodnutí, které se týká jejího těla a její duše, měla by k tomu mít všechny dostupné informace.

Protože pouze v tom případě je její volba opravdu svobodná.

A tak, ať už se milé dámy, drahé Bohyně plodnosti, rozhodnete pro hormonální antikoncepci či nikoli, mějte vždy na paměti, že příroda stvořila Vaše tělo, se vším co k němu patří, jako dokonalé a krásné…

ZDROJ:

http://www.spokojenyzivot.cz/news/zlodej-jmenem-hormonalni-antikoncepce/

Menstruace a antikoncepce

Autor: Státní zdravotní ústav

Jako menstruaci, menses či měsíčky
označujeme měsíční krvácení, při kterém se u ženy odlučuje děložní sliznice
a odchází z těla pryč. Nástup menstruačního krvácení odpradávna značí, že se dívka stává ženou.

Krvácení během užívání antikoncepce - Vše o zdraví

Nástup menstruace
u dospívajících dívek se v dnešní době uvádí od 9 do 15 let. Menstruační cyklus je řízen hormonálně. V jeho průběhu dozrává vajíčko
ve vaječníku, po dozrání se uvolňuje a putuje do vejcovodu a po oplození se uhnízdí v děložní sliznici.

Pokud k oplození nedojde, začne se narostlá děložní sliznice
odlučovat a začíná krvácení. Menstruaci mohou provázet větší či menší bolesti v podbřišku
.

Zevní ženské pohlavní orgány
by měly být vždy udržovány čisté, suché, s přístupem vzduchu, používány by měly být k tomuto účelu určené hygienické prostředky (vložky, tampóny, menstruační kalíšek).

V jakých fázích probíhá menstruační cyklus?

Menstruační fáze začíná1.–5. den menstruačního cyklu
a probíhá krvácení. Odlučuje se děložní sliznice od stěny dělohy. Během menstruace odejde z těla asi 40–80 ml směsi krve, děložní sliznice a hlenu

Regenerační fáze nastupuje po skončení menstruačního krvácení, dochází k obnovení slizniční
výstelky v děloze, trvá 1–2 dny.

Proliferační (růstová) fáze trvá do 14. dnu cyklu. Ve vaječnících
dozrává vajíčko. V polovině cyklu, tj. kolem 14. dne, se vajíčko z vaječníku uvolní, přichází ovulace
.

  • Co je to ovulace? V polovině menstruačního cyklu, tj. kolem 14. dne, se vajíčko z vaječníku uvolní, přichází ovulace. Obvykle nastává přibližně v polovině menstruačního cyklu, ale může nastat kterýkoli den, i během menstruace. Při ovulaci se uvolní z vaječníku každý měsíc většinou jedno vajíčko a putuje vejcovodem.
  • Kde dochází k oplození vajíčka? K oplození vajíčka spermií dochází ve vejcovodu. Po oplození sestoupí vajíčko do dělohy, uhnízdí se tam a začne se vyvíjet zárodek – embryo. Začíná těhotenství.
  • Co je to mimoděložní těhotenství? Pokud oplozené vajíčko do dělohy nesestoupí a zůstane ve vejcovodu, jedná se o tzv. mimoděložní těhotenství. Zárodek se ve vejcovodu začne vyvíjet, zvětšovat až vejcovod praskne, což provází silné bolesti břicha
    . Zárodek přitom zahyne.
  • Jak vznikají jednovaječná a dvojvaječná dvojčata? Pokud se z vaječníku uvolní najednou dvě vajíčka a obě budou oplozena, vyvíjí se dvojvaječná dvojčata, pokud vajíčka tři, vyvíjí se trojčata atd. Jedinci jsou si podobní více či méně, stejně jako sourozenci ze dvou, tří či více různých těhotenství. Pokud se však jedno oplozené vajíčko hned po oplození úplně rozdělí na dvě, která se pak vyvíjí samostatně, vznikají tzv. jednovaječná dvojčata, která bývají podobou k nerozeznání. Mají totiž stejné geny, které určují kromě jiných vlastností také jejich podobu.
  •  Co se děje po oplození vajíčka? Ve vaječníku v místě, ze kterého se uvolnilo vajíčko, vzniká tzv. žluté tělísko
    , které tvoří hormon progesteron
    a estrogeny
    . Ty působí na dělohu, prsní žlázy, štítnou žlázu
    a kosti. Pokud nebylo vajíčko oplozeno, žluté tělísko kolem 24. dne zanikne a změní se v jizvičku, říká se jí bílé tělísko. Naopak při oplození žluté tělísko do 5. měsíce udržuje těhotenství, pak jeho funkci přebírá placenta
    . V průběhu života jedné ženy dozraje asi 400 až 500 vajíček. Je to o hodně méně oproti mužským spermiím, kterých se jen při jedné ejakulaci uvolní desítky miliónů.

Sekreční fáze začíná 15.–28. den cyklu. Začnou se rozšiřovat sekreční žlázky v děložní sliznici. Hlavní roli v těchto změnách hraje hormon progesteron. Sliznice je připravena pro přijetí oplozeného vajíčka. Děložní sliznice dosahuje výšky až 7 mm.

Ischemická
fáze (nedokrvení sliznice) nastane 28. den cyklu,
pokud nebylo vajíčko oplozeno. Dochází k rychlému poklesu hormonů progesteronu a estrogenu. Ve sliznici začnou praskat stěny děložních
kapilár
, nastává krvácení a začíná menstruační fáze.

Jaké antikoncepční metody se používají?

  1. Přirozené – nejlevnější, nevyžadují žádné pomůcky, ovšem nejméně spolehlivé (přerušovaná soulož, metoda plodných a neplodných dnů).
  2. Bariérové – mechanicky zabraňují splynutí vajíčka a spermie
    (kondom, pesar, ženský kondom).

    Kondom chrání nejen před nechtěním početím, ale také před pohlavně přenosnými infekcemi, včetně infekce
    HIV/AIDS
    . Kondom neobsahuje hormony
    , usnadňuje penisu
    průnik do pochvy. Je levný. Nevýhodou kondomu může být alergie
    na latex nebo psychický blok u některých jedinců.

    V současné době jsou již běžně dostupné i nelatexové kondomy tzv. latex free.

  3. Chemické – využívají látky, které při kontaktu ničí spermie nebo omezují jejich pohyblivost (spermicidy ve formě vaginálních
    čípků
    nebo gelu).

  4. Hormonální – umělé hormony, které zabraňují dozrávání a uvolňování vajíčka (ovulaci) a ztěžují pronikání spermií do dělohy; patří mezi nejspolehlivější (kombinovaná pilulka, minipilulka, nitroděložní hormonální systém, náplast, injekce, podkožní tyčinka
    , vaginální kroužek).

    Hormonální antikoncepce
    zabraňuje v otěhotnění, chrání před mimoděložním těhotenstvím, snižuje sílu krvácení až k jeho vymizení, zlepšuje pravidelnost, může oddálit menstruaci. Snižuje riziko vzniku rakoviny
    dělohy a vaječníků, chrání před záněty
    , má pozitivní vliv na akné a pleť. Rizikové je použití hormonální antikoncepce
    např.

    u kuřaček, žen s těžšími cévními poruchami, trombózou
    , mozkovou cévní příhodou, těžkou cukrovkou
    , s jaterním onemocněním nebo s neléčenou hypertenzí
    . Nevýhodou může být u některých žen zvýšení objemu vody v těle, zvyšování tělesné hmotnosti.

  5. Nitroděložní tělísko – zavádí jej vždy lékař (gynekolog).

    Jsou k dispozici hormonální a nehormonální nitroděložní tělíska. O vhodnosti nitroděložního tělíska je vždy lepší poradit se s lékařem.

  6. Sterilizace – chirurgický zákrok, při němž jsou přerušeny vejcovody
    u ženy nebo chámovody
    u muže. Pozor, tento zákrok je nevratný!

Související odkazy

Informace

Zahušťuje hlen v děložním hrdle, který se tím stává obtížněji propustný pro spermie. Vytváří v děloze nehostinné prostředí pro uhnízdění vajíčka tím, že snižuje růst výstelky (sliznice) v dutině děložní. Částečně blokuje tvorbu a uvolnění vajíčka z vaječníků.

Oproti klasickým antikoncepčním pilulkám obsahuje pouze jeden hormon (neobsahují estrogen).

Jak se podává

Jednou za 3 měsíce jako injekce do hýžďového svalu.

Pro koho je vhodná?

Velkou výhodu přináší ženám, které z nějakého důvodu nesmí užívat hormon estrogen. To platí především v následujícíh případech:

  • vysoký krevní tlak
  • cukrovka
  • kouření ve věku nad 35 let
  • migréna

Dále pak pro ženy s endometriózou, protože kromě antikoncepce se Depro Provera používá též pro léčbu tohoto onemocnění. Tím, že Depo Provera neovlivňuje tvorbu mléka, je jednou z variant antikoncepce pro kojící maminky.

Tato antikoncepce může být dále užitečná pro ženy, u kterých opakovaně propukají záněty pochvy (tzv. výtoky) a to zejména v souvislosti s menstruací – typicky v období bezprostředně po menstruaci. Vhodná je též pro ženy v přechodu k odstranění nepříjemných návalů horka a pocení.

Pro koho je nevhodná?

Pro ženy plánující těhotenství brzy po jejím vysazení. Depo Provera má totiž dlouhou setrvačnost účinku, zejména při dlouhobém užívání. Průměrná doba, po které se ženám podaří otěhotnět , je zhruba 10 měsíců od poslední injekce.

Pro mladé dívky (alespoň do 18ti let věku), které ještě nemají dokončenou tvorbu kostní tkáně. Depo Provera totiž vede ke ztrátě hustoty kostní hmoty (k odvápňování kostí) a to zejména při dlouhodobém používání.

Depo Provera a zdravotní rizika

Mohou se objevit případy nespavosti, smutku, ale také depresivní stavy.

V některých případech může dojít k nepravidelnému špinění (krvácení) mimo menstruaci. Rizko výskytu nepravidleného krvácení lze snížit zvláštním schematem aplikace zejména při začátku užívání.

V souvislosti s Depo Proverou může dojít ke změně tělesné hmotnosti. Byly provedeny četné studie, které říkají, že u poloviny žen se hmotnost nezmněnila, 12% žen zhublo a 38% žen přibralo. Vše samozřejmě také souvisí s životním stylem.

Depo Provera a zdravotní přínosy

U většiny žen však Depo Provera výrazně zeslabuje mestruační krvácení, často dojde k úplnému vymizení menstruace (amenorea). Tento stav není pro organizmus nikterak škodlivý . Naopak, v mnoha případech je využíván i pro léčbu (např. endometrióza). U dalších žen pak může vyřešit silné menstruační krvácení, bolestivou menstruaci, menstruační křeče nebo například bolesti před menstruací.

Některé ženy trpí opakovanými záněty pochvy (výtoky), které se objevují vždy bezprostředně po menstruaci. Je to tím, že menstruační krev navozuje v pochvě nepříznivé (alkalické) prostředí. U senzitivních žen může právě menstruace spouštět další zánět. Proto i v těchto případech může Depo Provera pomoci.

Depo Provera také např. snižuje až o 80% riziko rakoviny dělohy.

Zpět na seznam článků

+420 605 155 758
+420 588 517 332
[email protected]

Přijímáme nové klientky bez jakéhokoli vstupního poplatku, prosíme o telefonické objednání. Jsme smluvním partnerem všech zdravotních pojišťoven.

Zaslání dotazu

Tato služba je určena především pro klientky ambulance Neumed. V rámci časových možností se budeme snažit odpovědět i na ostatní nekomplikované dotazy. V případě složitějších problémů jste u nás vítána na osobní konzultaci (prosíme o telefonické objednání). 

Mýty a pravda

Antikoncepce je dnes něco naprosto přirozeného a samozřejmého, a přece je obestřena spoustou mýtů.

Povědomí mnoha žen o vlastním těle, menstruaci, plodných dnech, vlivu hormonů a škále možností antikoncepce je skoro stejné jako povědomí jejich babiček někdy před půl stoletím.

Budete-li pokračovat ve čtení, pokusíme se vyvrátit nejčastější a nejzatvrzelejší omyly, které se o antikoncepci tradují. A třeba mezi těmi mýty překvapeně najdete i ten svůj.

Doufáme, že vám následující řádky budou k užitku, a že si po jejich přečtení budete moci zodpovědně říct: Antikoncepce je moje rozhodnutí.

Není to pravda. Přesvědčení, že menstruační krvácení je vlastně čištění těla, při kterém se měsíc co měsíc z dělohy vyplavují bakterie nebo mrtvé buňky, je mýtus zakořeněný opravdu velmi pevně. Pravda je ale jiná. Z lékařského hlediska není každoměsíční krvácení nic přínosného.

Není tedy pravda, že by vám jakkoli škodilo, bude-li vaše menstruace v důsledku používání hormonální antikoncepce kratší nebo slabší. Zajímavé je i to, že ženy nikdy v historii nezažívaly tolik menstruací jako dnes – tedy až čtyři sta padesát za život! Mohla za to četná těhotenství a dlouhá období kojení.

A tak se dokonce nabízí otázka – není vlastně nemenstruovat přirozenější než menstruovat?

Není to pravda. Tenhle názor je stejně rozšířený jako zastaralý a nepravdivý. Mnohé ženy jsou skálopevně přesvědčeny, že antikoncepční pilulky musejí pravidelně na pár měsíců vysadit, aby se tělo mohlo „zotavit“ z hormonů, které kombinované pilulky obsahují.

A protože tomu věří, skutečně to i dělají a vůbec si tím nepomáhají. Pravda je totiž taková, že k vysazování pilulek není absolutně žádný důvod, že to dokonce může být škodlivé.

Na úplném začátku užívání kombinovaných pilulek totiž existuje jisté riziko trombózy, které se časem významně snižuje. Jsou-li tedy pilulky pravidelně vysazovány, zvýšené riziko trombózy se opakovaně vrací vždycky s novým začátkem užívání.

A ještě jeden fakt: přestávky v užívání pilulek nezvyšují ani šanci otěhotnět, protože doba, po kterou je užíváte, na to nemá žádný vliv.

Pouhá polopravda. Některé hormonální metody opravdu nejsou pro kojící matky vhodné, přípravky s obsahem estrogenů by se užívat neměly, protože estrogen by mohl ovlivnit tvorbu mléka.

Naproti tomu progestiny, zejména pak ty, které mají „místní“ účinky například ve formě hormonálních nitroděložních systémů, objem a složení mléka žádným způsobem neovlivňují.

Kojící ženy mohou také bez obav využívat tříměsíční injekce, hormonální implantáty a pilulky obsahující pouze progestin. Tak jako tak je ale dobré poradit se o nejvhodnější formě se svým gynekologem.

Naprostá nepravda. Věřit něčemu takovému je nejspolehlivější cesta k nechtěnému otěhotnění.

Neužívat antikoncepci během menstruace znamená nebezpečně si zahrávat, protože k oplodnění bezesporu dojít může! Délka menstruačního cyklu se totiž u každé ženy liší a pohybuje se v rozmezí 21 až 35 dnů.

K ovulaci dochází téměř vždy asi dva týdny před začátkem menstruace, tedy mezi 7. a 21. dnem cyklu. Vzhledem k tomu, že životnost spermie je (doslova) nepředvídatelná, nechráněný pohlavní styk může vést k otěhotnění od prvního dne periody.

Navíc některé ženy špatně vyhodnotí krvácení mezi menstruacemi, domnívají se, že menstruují, a jsou tedy „přirozeně chráněny“ – což, jak už víme, je dvojitý omyl. Prostě a jasně – nechcete-li otěhotnět, musíte antikoncepci užívat pravidelně.

Není to pravda. Jako metodu volby je možno nitroděložní systémy doporučit většině žen požadujících dlouhodobou vratnou metodu antikoncepce, a to včetně žen, které dosud nerodily a žen po císařském řezu.

Pokud je nevhodné užívat pilulky nebo jiné metody (například kvůli nesnášenlivosti estrogenu), mohou být hormonální nitroděložní systémy dobrou alternativou.

Mají totiž vysokou účinnost v prevenci těhotenství, zcela odpadá nutnost každý den pamatovat na aplikaci, i menstruace je obvykle slabší, a tudíž i méně bolestivá. A jak je to s možností otěhotnět? I o tom panují zažité mýty.

Nitroděložní tělísko lze kdykoli odstranit a už příští měsíc můžete otěhotnět! I tady ale platí – zajděte za svým gynekologem a poraďte se, je-li hormonální nitroděložní antikoncepce právě pro vás to nejlepší řešení.

Není to pravda. Ano, křeče v břiše, bolest hlavy a zad, napětí v prsou, změny nálady nebo nevolnost – menstruace je pro mnohou ženu vážně utrpení. Ale je to opravdu nutné? Pokud máte podobné potíže, určitě zajděte za svým gynekologem, který vás vyšetří a poradí vám, jaké jsou možnosti úlevy od bolestí.

Každopádně je fakt, že i tady může antikoncepce výrazně pomoci. Menstruace je při užívání některých metod, například pilulek nebo hormonálního nitroděložního systému, slabší, a tudíž méně bolestivá. Je to způsobeno především potlačením růstu děložní sliznice.

A nejde jen o snížení bolesti – je tu méně omezení, například v souvislosti s dovolenou, cvičením nebo pohlavním stykem.

Naprostá nepravda. Strašení měděnými nitroděložními tělísky či kovovými spirálami se škodlivými účinky je opravdu nesmyslné. Ano, účinnost spirály je opravdu založena na iontech mědi, která narušuje pohyblivost spermií. Sliznice dělohy je krom toho pozměněna mírnou pseudozánětlivou reakcí, která zabrání usazení oplodněného vajíčka.

Dnes už ale existuje moderní alternativa měděného tělíska, a to ve formě hormonálního nitroděložního systému, který se sice podobně jmenuje, ale mechanizmus jeho účinku je jiný. Gynekolog zavede malé tělísko ve tvaru „T“, vyrobené z pružného plastu.

Tělísko obsahuje hormonální rezervoár, který postupně, po dobu několika let (podle typu) uvolňuje velmi malé množství hormonu, které navíc působí převážně lokálně, tj. přímo v děložní dutině. Hlen v děložním hrdle v důsledku toho zhoustne a chrání před proniknutím spermií. Děložní sliznice rovněž zeslábne, což zabrání usazení oplodněného vajíčka.

Vzhledem k tomu, že hormon působí spíše místně v děloze než přes krevní řečiště, obvykle se zachová přirozený menstruační cyklus s nepatrným působením na hormonální rovnováhu.

Naprostá nepravda. Tenhle mýtus už se opravdu přibližuje povídačkám o tom, že děti nosí čáp a že nejlepší antikoncepce je prášek (mezi koleny). Ano, kojení opravdu poněkud potlačuje ovulaci. Potlačuje, nikoli likviduje! Ovulaci kojící matky můžeme s jistotou zjistit až zpětně, tedy až tehdy, když zase začne menstruovat.

A ve chvíli, kdy se dítě začne přikrmovat a k mateřskému mléku se tedy přidává i jiná potrava, pravděpodobnost opětovného zahájení ovulace a návratu k plné plodnosti se výrazně zvýší – přestože matka i nadále kojí. Pokud tedy nechcete riskovat, měla byste antikoncepci užívat i během kojení.

Váš gynekolog vám spolehlivě poradí, které metody antikoncepce jsou pro vás v době kojení nejvhodnější.

Úplný nesmysl. Moderní metody dlouhodobé antikoncepce, kam patří podkožní implantáty (v ČR nejsou registrovány) a nitroděložní tělíska (ať už hormonální nebo nehormonální), dnes v běžné či typické populaci pilulky, co se týče například účinnosti kontroly před nechtěným otěhotněním, předběhly.

Není to pravda. Při užívání hormonální antikoncepce se utlumí činnost vaječníků, které následkem toho přestanou vyrábět své přirozené hormony.

V těle jsou tedy dál produkovány hormony jako dosud, jen z jiného zdroje. Jsou sice syntetické, je ale třeba vědět, že jsou těm přirozeným velmi příbuzné.

Jejich účinnost je navíc velmi vysoká, a tak je možné dávky hormonů dokonce oproti „normálnímu“ stavu organizmu ještě snížit.

Úplný nesmysl. Tampon není prostředkem ochrany před početím a nechrání před otěhotněním. Spermie mají svůj cíl, jsou vytrvalé a cestu si najdou.

Naprostá nepravda. Spermie vydrží hodně a horká voda jim rozhodně nijak neublíží.

To je samozřejmě nepravda – bez dalšího komentáře.

Postkoitální antikoncepce

  • Úvod
  • Postkoitální antikoncepce

Postkoitální antikoncepce.pdf

Jedná se o druh hormonální antikoncepce, která je určena především jako „první pomoc“ po nechráněném pohlavním styku nebo po selhání jiné antikoncepční metody (protržený kondom, zapomenutá tableta perorální antikoncepce aj.).

Tato metoda není vhodná k opakovanému užívání a nepřeruší již probíhající těhotenství. Jedná se pouze o nouzové řešení. Pilulka také nechrání před pohlavně přenosnými chorobami.

Na trhu v ČR jsou obchodované léčivé přípravky dostupné bez lékařského předpisu:

  • s účinnou látkou levonorgestrel: Postinor-2, Egianti, Escapelle, Afternor, Nulsora,
  • s účinnou látkou ulipristal acetát: EllaOne.
Způsob užíváníJe nutné užít daný přípravek co nejdříve po nechráněném pohlavním styku (nejlépe do 12 hodin, nejpozději   do 72 hod (3 dny) nebo 120 hodin (5 dní) dle typu pilulky), aby se zabránilo otěhotnění. Spolehlivost „pilulky po“ klesá s prodlužujícím se intervalem od pohlavního styku.
Postinor-2,Egianti · 2 tablety naráz se užijí tak brzy, jak je to jen možné – nejpozději do 72 hodin po styku
Escapelle, Afternor,   Nulsora · tableta se užije tak brzy, jak je to jen možné – nejpozději do 72 hodin po styku· pozn.: tato tableta obsahuje dvojnásobné množství účinné látky, než je v přípravku Postinor-2 (Egianti), proto se užívá jen 1 tableta
EllaOne: · tableta se užije tak brzy, jak je to jen možné,nejpozději do 120 hodin po styku
Po užití postkoitální antikoncepce používejte bariérovou   metodu (kondom, pesar) až do začátku dalšího menstruačního cyklu. Po 3 týdnech od užití je vhodné provést těhotenský test, případně navštívit gynekologa, abyste se ubezpečila, že přípravek byl účinný.

Možné nežádoucí účinky:

Postkoitální antikoncepce může často vyvolat bolesti hlavy, břicha, nevolnost či zvracení, tyto nežádoucí účinky většinou odezní v průběhu dalšího dne. Pokud se zvracení nebo těžký průjem objeví do 3 hodin od užití tablety, je nutné užít dávku novou.

Zvýšená dávka hormonů v nouzových tabletkách může u některých žen zapříčinit neočekávané krvácení. Toto krvácení není nebezpečné (nejedná se o potrat) a obvykle vymizí do příští periody. Pokud je však krvácení neobvykle silné, nebo ho doprovází příznaky jako silná bolest břicha nebo malátnost, je třeba kontaktovat gynekologa.

Další menstruace:

Po užití postkoitální antikoncepce může docházet ke změnám menstruačního cyklu – změny délky krvácení, zpožďování nebo předčasný nástup menstruace (až 1 týden).

Pokud se Vaše očekávaná menstruace zpozdí o více než 7 dní, nebo se v době očekávané menstruace dostaví neobvyklé krvácení, je doporučováno provést si pro jistotu těhotenský test či navštívit gynekologa.

(Pouze v ojedinělých případech dochází ke krvácení, i přestože by antikoncepční metoda selhala a žena otěhotněla. Takové krvácení bylo popisováno jako nápadně světlé a málo intenzivní.)

Užívání běžné antikoncepce po užití nouzové antikoncepce:

Po užití nouzové kontracepce je možné dále pokračovat v užívání Vaší hormonální antikoncepce tak, jak jste dosud byla zvyklá. Je však nutné chránit se před otěhotněním lokální bariérovou metodou (např. kondom) až do začátku dalšího menstruačního cyklu.

Ovlivnění s jinými léčivy:

Pokud užíváte barbituráty či jiné přípravky k léčbě epilepsie, přípravky k léčbě HIV infekce, plísňových onemocnění nebo rifampicin, cyklosporin A či přípravky s třezalkou tečkovanou, kontaktujte svého lékaře nebo se poraďte se svým lékárníkem, zda je pro Vás vhodnou metodou postkoitální antikoncepce. Těžké malabsorpční syndromy, např. Crohnova choroba, mohou účinnost levonorgestrelu snížit.

KDY JI NEMŮŽETE POUŽÍT

  • pokud máte alergii na levonorgestrel / ulipristal-acetát
  • pokud od předpokládaného početí uplynulo více než 72/120 hodin nebo máte podezření, že jste těhotná (např. menstruace zpožděná o více než 5 dní, v nezvyklé síle, …)
  • pokud máte vážné onemocnění jater, těžké astma, nevysvětlitelné záchvaty migrén
  • pokud jste prodělala v minulosti mimoděložní těhotenství
  • užití nouzové tabletky vícekrát během jednoho menstruačního cyklu není doporučováno
  • přípravky Postinor-2, Egianti, Escapelle, Afternor, Nulsora a EllaOne se nesmí užívat zároveň

DŮLEŽITÁ UPOZORNĚNÍ

  • Postkoitální antikoncepce nezabrání vývoji plodu, pokud již došlo k uhnízdění vajíčka (po uplynutí 72/120 hodin od oplodnění), tedy pokud již těhotná jste.
  • Pokud kojíte:
    • po užití léku EllaOne, je doporučeno 7 dní nekojit.
    • lék Postinor-2, nebo Escapelle užijte bezprostředně po kojení a poté dodržte pauzu 8 hodin do dalšího kojení dítěte
  • Pokud jste sexuálně aktivní, je dobré vědět, že mnohem větší jistotu před neplánovaným těhotenstvím poskytují metody antikoncepce užívané před a během sexu (např. pilulky, kondom, náplasti, …).

    Běžné metody antikoncepce mají výrazně méně nepříznivých účinků na Vaše tělo, prezervativ navíc chrání před přenosem pohlavních chorob, perorální antikoncepce upravuje nepravidelnosti menstruačního cyklu, zatímco po vysokých dávkách hormonů v postkoitálních pilulkách často dochází k jeho narušení.

  • Nikdy neužívejte více než doporučené množství tablet, účinnost antikoncepce se tím nezvýší, naopak stoupá pravděpodobnost nežádoucích účinků.

Postkoitální antikoncepce je vhodná pouze jako nouzové řešení!

Materiál byl zpracován dle nejlepšího svědomí autorů (farmaceuti UL IKEM) a bez nároku na úplnost.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector