Krupice na obličeji – Vše o zdraví

Akné je jedním z nejčastějších kožních onemocnění v pubertě, vyskytuje se až u pětadevadesáti procent náctiletých. Stále častěji ale postihuje i ženy a muže ve vyšším věku.

U jednotlivých pacientů se liší závažností projevů. Těžší formy mohou zanechat trvalé, někdy velmi zohyzďující jizvy. Léčbu je nutno zahájit co nejdříve, k dispozici je široká škála účinných přípravků.

Krupice na obličeji - Vše o zdraví
Autor: Shutterstock.com

Na vzniku akné se podílí celá řada faktorů, tím nejdůležitějším je zvýšený mazotok, proto se objevuje tam, kde je kůže bohatá na mazové žlázy (obličej, horní polovina trupu, oblast ramen a záda).

„Dalšími faktory jsou porucha folikulárního rohovění, zmnožení některých bakterií, genetická predispozice, hormony (androgeny), zánět a imunoreakce,“ vyjmenovává dermatoložka Zuzana Nevoralová, vedoucí ambulancí kožního oddělení Nemocnice Jihlava, která je také vedoucí lékařkou Akné poradny v Jihlavě.

Za život se s akné setká skoro každý, rozdíl je ale v závažnosti projevů u jednotlivých osob. V některých případech přetrvává onemocnění do dospělého věku.

Základní na kůži viditelné změny jsou: uzavřené komedony (uhry), otevřené komedony (uhry), papuly (pupínky), pustuly (neštovičky), uzly, cysty a jizvy, někdy přechodně hnědé a růžové plošky po zhojení.

Téměř u každého pacienta je základem léčba kombinovaná, tedy několika přípravky zároveň. Při léčbě je důležitá nejen správná volba přípravků lékařem, ale také trpělivost a dobrá spolupráce ze strany pacienta, eventuálně i jeho rodičů. „První výsledky léčby jsou viditelné většinou až po jednou či dvou měsících léčby, na což je třeba pacienta upozornit,“ říká kožní lékařka.

Léčba akné se dělí na léčbu místní, celkovou, fyzikální a chemickou. Nezbytná je i vhodná doplňková léčba akné, tedy správně zvolená lékařská kosmetika. „Při užití nevhodných kosmetických prostředků může dojít naopak k intoleranci léčby a ke špatnému hojení projevů.

Přípravků lékařské kosmetiky je celá řada, je nutno vybrat přípravek vhodný pro danou pleť,“ doplňuje dermatoložka.

Vztah jídla a akné je diskutován již více než padesát let. V poslední době byla a je prováděna řada studií zkoumajících závislost stravy a stavu akné. Výsledky nejsou jednoznačné, takže zatím nebylo možno stanovit dietní opatření u akné. Obecně se doporučuje pestrá a zdravá strava s dostatkem vitaminů A a C. Obézní by měli zhubnout. Vždy je vhodné nekouřit.

2. Růžovka

Růžovka neboli rosacea je relativně časté chronické kožní onemocnění, které postihuje především centrální oblasti obličeje (tváře, bradu, nos a čelo).

Je charakterizováno zarudnutím na obličeji (občasným nebo trvalým), přítomností papul (pupínků), pustul (neštoviček), rozšířenými cévkami nebo zmnožením vaziva, někdy také otokem.

Krupice na obličeji - Vše o zdraví
Autor: Shutterstock.com

Nejčastěji jsou postiženy ženy fototypu II ve věku mezi třiceti a šedesáti lety. „U mužů bývají přítomny závažnější formy se zbytněním tkání. Příčina vzniku choroby není stále plně objasněna,“ říká Zuzana Nevoralová. Velmi důležité jsou provokační faktory. Ty nezpůsobují rosaceu, ale zhoršují její příznaky.

Faktory zhoršující rosaceu

  • UV záření, horké podnebí, horké koupele, emocionální stres
  • kosmetické přípravky obsahující fluoridy, fluorované zubní pasty, dále kosmetika s obsahem alkoholu, acetonu, kyseliny sorbové a abrazivní a peelingové přípravky
  • pikantní, kořeněná a horká jídla a horké nápoje, potraviny s vysokým obsahem histaminu (červené víno, přezrálé sýry, jogurt, pivo, slanina a další)
  • fyzické aktivity spojené s pocením, tlakem, třením, horkou koupelí a saunou
  • některé léky (např. nikotináty, vazodilatancia, některá antihypertenziva, steroidy, některá biologika)

Prvotními příznaky růžovky jsou přechodné návaly horka, později trvalé zarudnutí, pupínky, některé až s neštovičkami, rozšířené cévky. Druhotnými příznaky růžovky jsou štípání a pálení doprovázené olupováním, vyvýšená a zarudlá ložiska, často až květákovitého tvaru (hlavně na nose), suchý vzhled kůže, otok, oční postižení – pálení, svědění, hyperemie spojivek, zánětlivé postižení víček.

Léčba růžovky musí být komplexní. „Zahrnuje základní péči o kůži (vhodné čištění, promazávání pleti, fotoprotekce, make-up i úpravu poruchy kožní bariéry). Při výběru přípravků je nutno pamatovat na vysokou senzitivitu kůže,“ doporučuje lékařka. Nutné je vyloučení možných provokačních faktorů.

Samotná terapie je vedena podle přítomnosti jednotlivých projevů růžovky. Například na zarudnutí může lékař doporučit lokální gel, jehož účinek nastupuje do třiceti minut a trvá maximálně dvanáct hodin. K redukci rozšířených cévek lze použít lasery.

Řada léků existuje i na pupínky, neštovičky a zbytnění tkání.

Přečtěte si: Rosacea hyzdí tvář i duši

Krupice na obličeji - Vše o zdraví
Autor: Vitalia.cz

3. Letuščí nemoc

Vyskytuje se více u žen. Ty jsou postiženy nejčastěji ve věku od pětadvaceti do čtyřiceti let. Objevit se ale může již i u dětí.

Za hlavní příčiny potíží je považován fluor (ten obsahují zubní pasty, ústní vody, vodovodní voda, hormonální masti), kosmetika, voňavé kapesníčky, ale také vousy partnera.

„Jde o drobné růžové papulky na zarudlém podkladě, ojedinělé šupinky, které lehce pálí,“ popisuje dermatoložka.

Krupice na obličeji - Vše o zdraví
Autor: Archív Zuzany Nevoralové

Jak napovídá plný název nemoci – periorální dermatitida – projevuje se zejména kolem úst (kromě zhruba centimetru od rtů), ale také u očí.

Nejvhodnější léčba je v první řadě odstranění příčin, dále omývání převařenou vodou a šetrná kosmetika. Podle lékařky tu platí zásada: „Čím méně, tím lépe!“

Ekzémy

Ekzém je povrchní, neinfekční, zánětlivé onemocnění kůže, nejčastěji alergické povahy, vyvolané nejrůznějšími zevními a vnitřními faktory. Má většinou dlouhodobé trvání. Typické je silné svědění kůže.

Jaký vzhled je pro ekzémy typický? U akutního – krátce trvajícího ekzému jsou to drobné pupínky, lékařka přibližuje: „Jde o růžové pupínky konického tvaru upořádané v ´ekzémových hromádkách´, jako špetka soli.“ U chronických (dlouhotrvajících) projevů je typické zhrubění kůže a „šupění“.

Existuje mnoho typů ekzému, podle Zuzany Nevoralové na obličeji je nejčastější kontaktní alergický ekzém, atopický ekzém a seborhoická dermatitida.

Ekzémy možno zaměnit s lupénkou, ta je ale méně častá, spíše nesvědí. Někdy je obtížné odlišit seborhoický a atopický ekzém, atopický výrazně svědí, seborhoický spíše ne.

4. Kontaktní alergický ekzém

Vzniká po kontaktu s látkou, na který je daný člověk „alergický“. Projevuje se pupínky, mokváním, někdy až otoky a svěděním kůže.

Léčba spočívá zejména v odstranění alergenu a v odstranění nespecifického dráždění (mytí, mydlení, zapocení…). Lékař doporučí vhodnou lokální léčbu, při výrazných projevech celkovou léčbu (antihistaminika, kalcium, kortikosteroidy). „Velmi důležité je vyloučení kontaktu s alergenem po celý další život!“ zdůrazňuje MUDr. Nevoralová.

5. Atopický ekzém

Je jednou z nejčastějších kožních chorob, postihuje deset až dvacet procent dětí a asi dvě procenta dospělých. Podkladem je zvláštní druh vrozené alergie, tzv. atopie. „V rodině, eventuálně i u pacienta mohou být přítomny alergický zánět spojivek, senná rýma, astma, kopřivka,“ říká lékařka.

Krupice na obličeji - Vše o zdraví
Autor: Shutterstock.com

Onemocnění probíhá ve třech fázích:

  1. Kojenecká fáze: začíná ve 2. až 3. měsíci na tvářích, postupně je možná progrese na celou hlavu, krk, trup i končetiny, většinou jde o červené živé plochy, silně svědí.
  2. Dětská fáze: hlavně v loketních a podkolenních jamkách, na zápěstích, na hlavě a krku, projevy jsou spíše chronické, hnědorůžové barvy, zhrubělé, výrazně svědí.
  3. Fáze mladistvých a dospělých: postihuje symetricky obličej, krk, šíji, ramena a horní partie hrudi, loketní a podkolenní jamky, ruce. Projevy jsou spíše chronické, kůže je zhrubělá, silně svědí.
Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

Při léčbě atopického ekzému je důležité poučení pacienta, eventuálně celé rodiny a přijetí obecných opatření.

vhodné oblečení, prevence zapocení, vyloučení provokačních faktorů, odstranění nespecifického dráždění (mytí, mydlení, zapocení…), trvalá správná péče o pokožku (olejové sprchy, promazávání), lokální léčba (kortikoidy, lokální imunomodulátory, deriváty dehtu)

K celkové léčbě se používají antihistaminika, prospívá pobyt v lázních, u moře, solné jeskyně, (fototerapie) i psychoterapie.

6. Seborhoická dermatitida

Jde o časté onemocnění neznámého původu. „Zatím známé kofaktory choroby jsou vrozená dispozice, vztah k tvorbě mazu, narušení hormonálních funkcí, změna složení bakteriálního osídlení kůže, výskyt nežádoucích mikroorganismů (Pityrosporrum ovale),“ uvádí dermatoložka.

Autor: Wikipedia.org / Roymishali, podle licence: CC BY-SA 3.0

Nemoc probíhá ve třech fázích:

  1. Fáze kojenecká: začíná ve druhém měsíci, na hlavičce v oblasti kštice, možná generalizace, projevy: růžové plošky s mastnými šupinami.
  2. Fáze dětská: mladší školní věk, jde o bělavá ložiska s šupinkami na krku nebo hrudníku.
  3. Fáze dospělých: lokalizace: vlasy, obočí, řasy, po stranách nosu, mezi lopatkami. Jde o růžové plošky s mastnými šupinami, které většinou nesvědí.

K léčbě se používají zvláčňující krémy, krémy s ureou nebo kyselinou salicylovou, šampony nebo roztoky s antimykotiky, šampony nebo roztoky s dehtem, sírou, sloučeninami zinku, kyselinou salicylovou, kortikoidy, celkově zinek, antimykotika, výjimečně kortikoidy.

Krupice na obličeji - Vše o zdraví

Odborná spolupráce:

MUDr. Zuzana Nevoralová, Ph.D.

Absolventka doktorského studia v oboru dermatologie (zaměření na akné) pracuje jako vedoucí ambulancí kožního oddělení Nemocnice Jihlava. V roce 1999 založila a dosud je vedoucí lékařkou Akné poradny v Jihlavě.

Vědecký sekretář Nemocnice Jihlava, členka Vědecké rady Nemocnice Jihlava, členka Etické komise Nemocnice Jihlava, tajemník čestné rady JIMEA (Jihlavské medicínské akademie), spoluzakladatelka sekce Akné a obličejové dermatózy České dermatovenerologické společnosti JEP, místopředsedkyně výboru této sekce.

Přednesla více než 400 přednášek a publikovala téměř 150 publikací na téma dermatologie, autorka monografie Izotretinoin v praxi.

Zrcadlení našich vnitřních orgánů aneb diagnostika těla pomocí obličeje

Napadlo vás někdy, co všechno o nás vypovídá obličej? Nemyslím pouze naši jedinečnou vizáž, mimiku či zobrazení našich nálad, ale především naši celkovou kondici. Obličej odráží stav našich vnitřních orgánů, je to vlastně takové naše zrcadlo, „vnější sonda“, která ukazuje správně fungující orgány i ty, které jsou v nepořádku.

Krupice na obličeji - Vše o zdraví

A protože v těle souvisí všechno se vším, podíváme se, jak porozumět signálům našeho těla. Jak tedy „číst“ ve svém obličeji? Které živiny naše tělo postrádá? A jak na sametově hebkou pleť a rozzářený obličej? To všechno se dozvíte v tomto a následujícím článku.

Podle ajurvédy a tradiční čínské, japonské i tibetské medicíny stačí pohled na obličej a diagnostika vnitřních orgánů je na světě.

Konkrétně se mapujeme tvar, uspořádání a vzhled celého obličeje, konkrétní vlastnosti očí, úst, nosu nebo uší pomáhají určit zdravotní stav vnitřních orgánů a případnou náchylnost k určitým tipům nemocí.

Není přece od věci, podívat se na svůj obličej za účelem analýzy, s cílem vnímat signály vlastního těla a díky tomu naslouchat více přirozeným procesům těla.

Tvar obličeje napoví…

Yinovou tvář s širokým čelem, špičatou bradou a rysy daleko od sebe mají lidé s tendencí k únavě a svalové slabosti.

Naopak yangový obličej s hranatou čelistí, malým čelem a rysy blízko u sebe symbolizuje spíš osoby s predispozicí k zánětům, bolestem kloubů a podrážděnému střevu.

Velké oči naznačují konzumaci spíše jinových potravin, tedy cukru, stejně jako řídké obočí a malá pusa s úzkými rty. Naproti tomu malé oči, krátké řasy či velká ústa s tlustými rty ukazují převahu jangových potravin, jako je maso a živočišné produkty.

Zjistěte si, jak jsou na tom vaše orgány

Krupice na obličeji - Vše o zdravíOd špičky nosu k hornímu rtu se nachází oblast vypovídající o kondici žaludku. Pokud vám špička nosu často červená, máte žaludek podrážděný. Stejně tak může jít i o zánět žaludeční sliznice. Zduřelý ret prozrazuje špatnou funkci žaludku a popraskané koutky úst naznačují zažívací problémy s žaludkem a dvanáctníkem. Pomůže jídelníček sestavený z lehce stravitelných, zásaditých jídel jako jsou zelené potraviny (například Vitamineral Green, chlorela či mladý ječmen), chia semínka, snadno vstřebatelné rostlinné proteiny či reishi. MSM zase pomáhá vyrovnávat pH a neutralizovat tak kyselost organismu.

Tenké střevo symbolizuje čelo, tlustému střevu zase odpovídá oblast brady a rtů.

Činnost střev stimuluje schisandra, dále MSM, které optimalizuje pohyby střev a obecně fyziologické procesy v celé trávicí soustavě.

Od zácpy uleví perlový prášek a chia semínka, které jemně a efektivně odvádějí nánosy potravy nalepené na stěnách střev a tím umožňují pročištění a zlepšení vstřebatelnosti živin.

Stav plic se ukazuje na tvářích, například pupínky v této oblasti vyvolávají hlenové usazeniny na dýchacím ústrojí. Okolí nosních dírek nám sděluje, jak jsou na tom naše průdušky. I v tomto případě je téměř zázračným lékem schisandra, která obsahuje všech pět elementů, z nichž právě kov podporuje plíce.

Stejně tak má tato superpotravina výrazně pozitivní vliv i na činnost srdce – v elementech se jedná o oheň. Kondici srdce vyčteme ze stavu našeho nosu. Naběhlý nos vypovídá o rozšíření srdce, červené zabarvení nosu je důkazem přetíženosti srdce. Šelest na srdci může prozradit rýha ve střední části špičky nosu.

Ledviny jsou párové orgány a odpovídají jim oči a uši. Tmavé kruhy pod očima upozorňují na příliš mnoho soli v potravě, pupínky v oblasti očí naznačují usazování tuku a hlenu v ledvinách. Výrazně jim prospívají zelené potraviny – například Vitamineral green, chlorela a mladý ječmen anebo kustovnice. 

Stav reprodukčních orgánů odrážejí vlasy. Roztřepené vlasy ukazují na slabost pohlavních orgánů a ochablé sexuální funkce. Lidský vlas má být silný a odolný proti lámavosti, každý pramen vlasů vypovídá o naší minulosti – špička každého vlasu prozrazuje naši kondici ve vzdálenější minulosti, kořen vlasu náš současný stav.

Krupice na obličeji - Vše o zdraví

Zdravé tělo = krásná pleť

Všechny produkty, které jsme si vyjmenovali, podporují nejen svěží a krásnou pleť, ale především napomáhají správnému fungování vnitřních orgánů a tím přispívají k ideálnímu stavu celého organismu. Samotnou pokožku ještě můžeme pohýčkat přírodními oleji – kakaovým máslem, kokosovým, bambuckým, avokádovým či mandlovým olejem.

Rozjasněnou a rozzářenou pleť podpoříme i vnitřním užíváním bylinek krásy – tedy schisandrou a goji. Jak už jsme si řekli, schisandra obsahuje všech pět elementů vyskytujících se v přírodě, takže harmonizuje celé tělo včetně pokožky. Goji podporuje zdravý vzhled kůže stejně jako MSM, jež má pozitivní vliv i na vlasy, zuby a nehty.

Pokožku výrazně vyživuje i unikátní perlový prášek, který zamezuje stárnutí kůže a tvorbě vrásek. Exkluzivní perly jsou jedním z tajemství krásných žen Orientu. Produkty z konopí předcházejí oxidačnímu poškození tkání a přispívají k čištění buněk od volných radikálů. Mladá pšenice léčí akné, zahlazuje jizvy, čistí pokožku a vyživuje ji.

Pevně věřím, že jsme vás našimi tipy inspirovali k analýze, jak na tom vaše tělo je. A také k zamyšlení, co a jak by se dalo zlepšit. Experimentujte a vnímejte své tělo! To je cesta k sobě samému. A věřte, že výsledek bude nejen vidět, ale že jej budete cítit i uvnitř!

Zajímavé:  Finanční Limit Na Léky?

Diskuze Krupice všude na obličeji

Zbavila jsem se akné, ale za to mám všude na obličeji krupici. Na čele a
bradě extrémně moc a postupně se mi dostává i na tváře… A to se
o pleť starám jak mám. Však kdyby ne, tak se nezbavím akné. Každopádně
já fakt nevím co s tím:(( Ta krupicka jsou takový ty malý pupínky. Spíš
jenom hrbolky, protože nejsou ani červený… Neměla to nějaká z vás?

Velikost písma:

Podle me máte suchou plet. Chtelo by to hodne hydratovat !

@Katka.Kate no mně se
zdá, že jak jsem ji začala hydratovat, tak mi možná ta krupice kvůli tomu
začala… Já nevím:/

Nejpravděpodobnější vysvětlení je že je to reakce na některou složku
z kosmetiky, kterou používáš.

Zejména pokud jedeš drogerkové a agresivnější kosmetice, tak to zjevně
pleti nedělá dobře. Případně se to ještě může kombinovat a posilovat
nějakou nesnášelivostí nějaké potraviny.

@Anonymní píše:
@Katka.Kate no mně se
zdá, že jak jsem ji začala hydratovat, tak mi možná ta krupice kvůli tomu
začala… Já nevím:/

Tak to bude asi nevhodny krem..

@Ou ja jsem ty krémy praveze
vystřídala. Zkoušela jsem bioderma hydra a teď mám od yves rocher…

@Anonymní píše:
@Ou ja jsem ty krémy praveze
vystřídala. Zkoušela jsem bioderma hydra a teď mám od yves
rocher…

A nedá se, že by mi to třeba vymackala kosmeticka a pak bych viděla,
jestli to budu mít znovu? Protože ty pupínky úplně stejný se drží
klidně několik měsíců…

@Mawajka00 zkusila by
jsem onu kosmetiku vysadit pokud je to díky ní, měla by krupička
vymizet…

@Anonymní píše:
@Ou ja jsem ty krémy praveze
vystřídala. Zkoušela jsem bioderma hydra a teď mám od yves
rocher…

Po yves rocher bych mela neco horsiho nez krupici.
Napis jak se staras o plet. A co teda pouzivas. Jestli to mas jen na obliceji,
pouzivas neco, co ti nesedi.

Já bych se spíš zaměřila na střeva – co jíš?

To je alergická reakce. Viděl jsem to už několikrát. Časem
to zmizí.

@Emimin7 píše:
To je alergická reakce. Viděl jsem to už několikrát. Časem to
zmizí.

Pokud se dal bude patlat tim, co ji to zpusobuje, tak ne

@Verun83 píše:
Pokud se dal bude patlat tim, co ji to zpusobuje, tak ne

Duh, to da rozum.

Nevím kolik ti je let, ale já měla akné boláky ještě dlouho po
30,vystřídala všechno možné a nejvíc se mi to dělalo po cukru. Když mi
najednou vyrazila krupice minulý rok tak to bylo těhotenství.

Zpětně to ale
vidím, že celou dobu to byla hormonální záležitost, takže bych se
zaměřila na antikoncepci pokud bereš, nebo naopak může pomoct, přemíru
cukru a celkové pročištění organismu a pak ty alergie na kosmetiku – mě
třeba nedělá dobře kyselina hyaluronová co je v krémech na vrásky a
spíš používat kosmetiku z lékárny a u kosmetičky laser.

@Verun83 Ja už ale fakt
nevím co s tím ksichtem dělat. I když jsem používala věci z lékárny
od Biodermy nebo La Roche, tak buď jsem měla total vysousenou pleť nebo
krupici.

Teď používám krém a čistící gel od Yves Rocher, protože mi
zmizelo akné bez toho, abych ten ksicht vysusovala. Jenže na druhou stranu
mám krupici.

Ale tu jsem měla i po hydra krému od Biodermy… Zas nechci
utratit všechny peníze za různý krémy atd… A pouze ze vzorečku se
očividně nedozvím co pomáhá… Je mi 15když tak.

Pupínky: Zjistěte, co znamenají a zbavte se jich | Žena.cz

Abyste se pupínků mohli konečně zbavit, musíte poznat příčinu, proč se vám neustále tvoří. U každého člověka je samozřejmě důvod trochu jiný, ale kromě toho záleží i na tom, kde míváte pupínky nejčastěji. Ty na čele totiž způsobuje něco úplně jiného než ty na tvářích či na bradě.

Pupínky už dávno nejsou jen záležitostí dospívajících. Trpí jimi i čím dál více dospělých, bez ohledu na věk. Často to svádíme na to, že pleť je v čím dál špinavějším životním prostředí více namáhaná, a tím pádem citlivější. Jenže to není tak úplně pravda.

Respektive je, ale mnohem větší vliv nemá venkovní prostředí, ale to, co se odehrává uvnitř v našem těle. Tedy to, jak se o sebe staráme, jak jsme zdraví a co jíme.

Tvář prozradí vše

Obličej je v tomhle ohledu skvělé zrcadlo, protože celkem věrně odráží stav vašeho těla. Pokud vás občas trápí pupínky, můžete o sobě díky nim leccos zjistit – a taky se jich konečně zbavit.

Podle doktora a odborníka na tradiční čínskou medicínu Johna Tsagarise však neexistuje jednoznačná odpověď na to, proč pupínky vznikají. Záleží totiž na tom, v jaké části obličeje se objeví.

Pro deník Daily Mail proto zpracoval přehled všech možných příčin, který by vám mohl při řešení tohoto nepříjemného problému pomoct.

Čelo

Pokud se vám dělají pupínky především na čele, měli byste se zaměřit především na stravu. „Pomůže, když začnete jíst méně průmyslově zpracovaného jídla a také méně tuků. Tyhle věci totiž významně ovlivňují trávicí systém a zažívání,“ vysvětluje John Tsagaris.

Zdravější stravu byste měli podpořit ještě dostatečným pitným režimem, který by se měl skládat především z čisté vody či bylinných čajů. A dbejte také na to, abyste měli sedm nebo osm hodin spánku každou noc. Důležitá je pravidelnost i délka – tělo si potřebuje zvyknout na to, že má dostatek času na to, aby přirozenou cestou vyrovnalo veškerou nerovnováhu v zažívání.

Tváře

Na tvářích raší pupínky především tehdy, když žijete ve stresu. Zkuste tedy zpomalit a naučte se brát věci s větším nadhledem a klidem. Kromě psychických příčin tu jsou ale i další.

Zajímavé:  Jaké Jsou Příznaky Žaludečních Vředů?

Na vině může být i tlak, který kladete na dýchací systém. Pokud se pohybujete v prostředí, kde není úplně čistý vzduch, nebo pokud kouříte, máte pupínky z toho. Stav pleti ale bohužel mohou zhoršovat i alergie. 

Ani v tomto případě ale nepodceňujte zdravější stravu, a životní styl obecně. Co vám může pomoci, je zelená a listová zelenina. „Zvyšte příjem zeleniny a omezte maso a mléčné výrobky,“ dodává Tsagaris.

Ústa a brada

Pokud máte pupínky a další skvrny v okolí úst a na bradě, zamyslete se, jestli ve vašem těle neproběhly nějaké hormonální změny. Další možnou příčinou je i tady stres, ale také špatná činnost ledvin, kterou jste mohli způsobit i tím, že málo pijete.

Mimochodem, pupínky kolem úst se také velmi rády tvoří po některých zubních pastách. Zkuste tedy tu svoji oblíbenou pro jistotu vyměnit.

Nos

Nos je další oblastí, kde stav kůže určuje především to, co jíte. Vyhněte se nadbytečným hormonům, nejezte dietní produkty s označením „light“ a braňte se volným radikálům, které do těla dostáváte třeba v přepáleném oleji, a které právě způsobují záněty v kůži.

Obecně ovšem platí, že pupínků se bez zdravé životosprávy nezbavíte. Doktor Tsagaris kromě výše zmíněných doporučení ještě radí, abyste do jídelníčku zařadili spoustu tekutin, salátovou okurku, vodní meloun, celer, mrkev, zelí, řepu, aloe vera, hlávkový salát, brambory, třešně a višně, papáju, hrušky, pohanku, proso, hnědou rýži, fazole mungo, čočku a hrách.

Naopak se pokud možno úplně vyhýbejte cukru, čokoládě, mléčným výrobkům, kofeinu, perlivým nápojům, ořechům, semínkům, korýšům, a samozřejmě mastným a smaženým jídlům a také potravinám plným chemie.

Foto: archiv PR

Produkty na fotografii:

Prevence proti akné v dospělosti, Breakout Control Blemish Prevention, KIEHL'S, 1320 Kč; Obličejový peeling s tea tree oil a jojobou, MARK SCRUB, 319 Kč, www.markscrub.cz; protizánětlivý krém s kyselinou salicylovou, Effaclar Duo SPF 30, LA ROCHE-POSAY, 459 Kč. 

Také nezapomeňte pleť důkladně a dvakrát denně čistit. Můžete totiž žít, jak zdravě chcete, ale jakmile se nebudete důkladně odličovat, stejně se vám budou póry zanášet a z toho se tvořit pupínky. Takže si zvykněte na to, že jeden odličovací tamponek je zoufale málo. Měla byste jich použít přesně tolik, dokud ten poslední nezůstane úplně čistý, což jsou zpravidla nejméně tři.

Co se kosmetiky týče, výborně působí přípravky s tea tree olejem, dobře působí i levandule a heřmánek. Produkty by měly být protizánětlivé, a pozor – to, že máte pupínky, nemusí nutně znamenat, že máte mastnou pleť. V takovém případě se pak vyhněte zmatňujícím přípravkům, aby vaši pleť zase zbytečně nevysušovaly.

 

  Video Mohlo by Vás také zajímat: Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Co prozradí obličej o našem zdraví?

Datum: 17.09.2020

Obličej je velmi silně vypovídajícím místem našeho zdraví stejně jako třeba plosky nohou, oči nebo ušní boltce. Projděme si společně jeho místa.

Naším obličejem prochází celá řada akupunkturních drah a je zde umístěno velké množství reflexních bodů. Každý z nich náleží nějakému hlavnímu orgánu v našem těle.

Prohlédněte si pečlivě svůj obličej

Nacházíte na stále stejných místech vaší tváře začervenání, pupínky, afty nebo zánětlivá kožní ložiska? Může to být způsobeno právě chronickou dysfunkcí některého z vašich vnitřních orgánů.

Zánětlivé procesy probíhající v tomto orgánu se následně začnou manifestovat právě na výstupních místech některého z reflexních bodů či akupunkturních drah.

Podívejme se blíže

1. oblast spánků a čela = ŽLUČNÍK

Akupunkturní dráha žlučníku je jednou z nejsložitějších a mimo jiné prochází oblastí za ušima přes spánkovou oblast a také čelo. Pokud trpíme chronickým zánětem žlučníku, manifestuje se nám tento zdravotní problém právě v popsané lokalitě.

Chronický zánět žlučníku nemusí nutně znamenat žlučníkové záchvaty, ale pro organismus to je jistá dysfunkce, která nám může způsobovat nadýmání, říhání a nepravidelné vyprazdňování.

Žlučník si můžeme podráždit špatnou skladbou stravy, zejména pokud obsahuje velké množství kombinace bílé mouky a cukru a také přepálených tuků. Na žlučník má však také vliv dlouhodobý chronický stres.

Všechny chronické kožní potíže v oblasti spánků a čela souvisí se žlučníkem. Při léčbě proto volíme byliny, které podporují trávení jako je třeba dobromysl, řepík, řebříček

2. oblast koutků úst = ŽALUDEK

Právě kolem koutků úst prochází akupunkturní dráha žaludku. Pokud trpíme problémy se žaludkem, máme chronické překyselení žaludku.

Vnitřní prostředí v tomto orgánu není celkově v pořádku, tak se nám zvýší výskyt různých druhů virů a bakterií, které se velmi často manifestují právě v místě našich ústních koutků.

Velmi rády se zde usazují i plísně, které máme v zažívacím traktu.

Při léčbě těchto kožních onemocnění musíme vždy dbát na úpravu kyselin a zásad v oblasti žaludku a užívat přípravky působící na viry a bakterie, rádi se zde množí. Pomůže nám k tomu úprava stravy a také byliny jako jsou třeba pampeliška, andělika či fenykl 

3. oblast tváří a lícních kostí = TENKÉ STŘEVO

Akupunkturní dráha tenkého střeva prochází právě kolem našich lícních kostí, přes tváře a krk. Zdravé střevo je základ imunity.

Pokud se nám v těle vytváří chronický zánět střevní sliznice, narušujeme si celkový imunitní systém.

Následně můžeme trpět trávicími problémy, chronickými rýmami, alergiemi, chronickou únavou, ale i zánětlivým akné, které se velmi těžko léčí.

Často dochází ke spojení špatné funkce žlučníku a následně chronického zánětu tenkého střeva.

Tento stav je způsobený špatným dávkování žluči do tenkého střeva a následně nedostatečným trávením stravy. Ta následně kvasí ve střevech a způsobuje chronické záněty.

Velmi účinnou bylinou proti kvašení a zánětu ve střevě je čubet benedikt.

4. oblast kořene nosu = TLUSTÉ STŘEVO

Oblast kořene nosu a také dolní čelisti patří akupunkturní dráze tlustého střeva.

Problémy s tlustým střevem, špatné vyprazdňování, divertikulóza střev, záněty střevní sliznice – to vše se následně může odrážet na kůži právě v této oblasti.

Při léčbě musíme v první řadě dbát na správnou vyváženou stravu s dostatečným množstvím vlákniny. Pomohou nám byliny jako jsou třeba řepík, fenykl, proskurník

Našli jste kožní defekty na více místech? Je to pravděpodobné, jelikož naše tělo a naše orgány nefungují odděleně, nýbrž společně. Začněte s léčbou jednoho a ostatní se pak postupně také upraví. Poslouchejte signály vašeho těla a pomozte mu bylinami a změnou stravovacích návyků!

Nechcete přijít o další články? Zde vyplňte svůj e-mail

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector