Nízký diastolický tlak – Vše o zdraví

Nízký tlak neboli hypotenze je velmi nepříjemný, ale naštěstí život neohrožující stav. Způsobuje jej nedostatečné dokrvení a okysličením mozku. Následkem je motání hlavy a závratě. Nízkým tlakem trpí více mladí a subtilní lidé, zvláště pak ženy.

Nízký diastolický tlak - Vše o zdraví

Příznaky

Příznaky a projevy nízkého krevního tlaku je třeba vnímat v souvislostech. Hlavní potíže hypotenze plynou totiž z toho, že nízký tlak působí navíc proti gravitaci. Má totiž problém dostat krev až k mozku a ten pak není dostatečně prokrven a okysličen.

  • únava
  • spavost
  • slabost
  • bolesti hlavy
  • studené končetiny
  • mžitky před očima
  • zalití studeným potem
  • závratě
  • omdlívání

Omdlívání je typické zejména u mladých vysokých lidí při dlouhém stání, zejména při kombinaci s vydýchaným vzduchem. Často se tak děje v MHD, sborových pěveckých vystoupeních a velkých akcích.

Běžný projev hypotenze, který někdy v životě potká asi každého, jsou uvedené mžitky před očima, slabost a motání hlavy, po rychlém zvednutí ze sedu do stoje, nebo dokonce z lehu do stoje.

Velmi těžká hypotenze se projevuje zejména při šokových příčinách a v tom případě může vést až k bezvědomí.

Nízký diastolický tlak - Vše o zdraví

Co pomáhá?

U krevního tlaku sledujeme 2 hodnoty síly působení krve na stěny tepen. Systolický a diastolický tlak. Názvy se odvíjí od činnosti srdce, které tyto tlaky pravidelně střídá.

Když dojde ke stahu srdeční komory a pumpování krve do krevního řečiště, jde o systolický neboli horní tlak.

Nízký diastolický tlak je pak nízký spodní krevní tlak.

Prevence nízkého krevního tlaku je dost složitá. Nízkému tlaku způsobenému například jiným onemocněním předcházet nijak nelze. K prevenci hypotenze, který se projevuje z neznámé příčiny, může pomoci zejména zvyšování vaší fyzické odolnosti  a vyhýbat se situacím, ve kterých dochází k těžkému snížení tlaku. Co s tím dělat, si popíšeme.

  • sportovat, běhat, plavat nebo třeba dělat aerobik
  • vyhýbat se dlouhému stání a rychlé vstávání
  • zkřížit nohy
  • snížit polohu hlavy
  • dodržovat pitný režim

Jak si mohu pomoci sám

  • U hypotenze projevující se při prudkém vstávání je třeba provádět tento pohyb velmi pomalu a postupně. Nejčastěji jde o ranní vstávání z postele, kdy je vhodné se na své posteli nejprve na chvíli posadit a pak se teprve pomalu zvedat.
  • U lidí, kterým dělá nízký tlak potíže, při dlouhém stání ve vydýchaných prostorách, jako je tramvaj, autobus nebo třeba koncertní haly vám může pomoci zkřížit nohy, protože se tak vymáčkne alespoň trocha krve z nohou a může téct až k srdci a do hlavy.
  • Pomůže také snížit polohu hlavy, sednout si, dát si hlavu mezi kolena, ruce nahoru, sklonit se k botám a zavázat si tkaničky.
  • U těžší hypotenze spojené s omdlíváním je dobré uložit pacienta do polohy v ležezvedneme mu nohy, aby mu krev z nohou mohla lehce cestu do vrchní části těla.
  • Hypotonik by měl také hodně pít, protože by objem tělních tekutin, tedy i krve, měl být co největší. S kávou, která se zcela běžně na zvýšení tlaku doporučuje, však zacházejte velice opatrně. Navodí chvilkové zvýšení tlaku a následně vám může tlak naopak klesnout ještě víc. Mnohem vhodnější je slabý černý čaj s cukrem. Pomůže i sklenka červeného vína.
  • Doporučujeme vitamin Clékořici. Někomu může pomoci více solit.
  • Obecně je vhodné zvyšování fyzické odolnosti formou fyzické práce na zahradě, procházek v přírodě, ale i jakýmkoliv druhem sportu, výborné je plavání.
  • V sezóně navštěvujte alespoň 1x týdně saunu, protože právě saunování podporuje srdeční činnost a prokrvuje celé tělo.
  • Popíjejte také celerovou šťávu v množství 1/2 šálku 2x denně.
  • Povařte 2 cibule i se slupkou a velikosti vejce se 100 g kandovaného cukru po dobu 10 až 15minut a čaj pak během dně pijte po doušcích 3x denně.

Mohlo by vás zajímat:  Hlíva ústřičná na posílení imunity

Léčba nízkého krevního tlaku

  • Léčba hypotenze se známou příčinou

Léčba hypotenze se známou příčinou se zaměřuje především na léčbu dané příčiny. To mohou být různé nemoci, vnější krvácení, vnitřní krvácení, ale i dehydratace, nadužívání léku předepsaného na vysoký tlak, ale můžeme to třeba i sami přehnat s bylinkami. Dále se léčba zaměřuje na léčbu samotné hypotenze.

Nízký diastolický tlak - Vše o zdraví

Dnes 28.9.2021 navíc sleva 150 Kč na celý nákup na Proslim.cz při použití slevového kódu „TAJEMSTVIZDRAVI“. Kód vložte u pokladny, sleva se vám ihned odečte.

  • Léčba hypotenze s neznámou příčinou

Léčba hypotenze s neznámou příčinou se hodnotí nejprve míra potíží pacienta a při menších potížích hypotenze není nijak léčena.

U těžké dlouhodobě trvající hypotenze pak ale hrozí nebezpečí poškození některých našich orgánů, které jsou velmi citlivé na nedostatek protékající krve. Zejména jde o ledviny a mozek.

Léčba hypotenze pak probíhá za použití léků ovlivňujících napětí ve stěně cév.

Nízký diastolický tlak - Vše o zdraví

Bylinky na nízký tlak

  • Na nízký tlak krve je nejúčinnější bylinou rozmarýn lékařský. Použijte 2 čajové lžičky a přelijte je 200 ml studené vody a pomalu je pak zahřívejte k varu. Následně je odstavte a ihned sceďte. Pijte 2 šálky denně, a to nejlépe ráno a večer.
  • Smíchejte po 25 g hlohu obecného, kopřivy dvoudomé a měsíčku lékařského. Večer naložte 25 g jmelí bílého bez bobulí do 3 šálků studené vody. Směs hlohu, kopřivy a měsíčku přelijte 3 šálky vroucí vody a 5 minut vyluhujte. Pak přidejte studený výluh ze jmelí a sceďte. Pijte 3 šálky denně.
  • Rozmarýnové víno vytvoříte z 20 g sušeného rozmarýnového listu, které dáte do 1 litru bílého vína, nejlépe suchý ryzlink. Nechte 1 týden vyluhovat a slijte. Uskladněné v chladu vydrží 1 měsíc. Užívejte 2x až 3x denně 200 ml.

Nízký krevní tlak v těhotenství

Motání hlavy, pocity na omdlení, někdy jen samotné mdloby a během těhotenství i zimomřivost, studené ruce a nohy propojené se zvýšenou únavu. Za všechno může nízký tlak.

Nízký krevní tlak během těhotenství může budoucí maminky hodně potrápit, i když ve své podstatě tělu ani v těhotenství nijak neubližuje. Nejvíce potíží způsobuje nízký tlak v začátku těhotenství a pak v jeho druhé půlce. Pomůže vše, co je výše uvedeno.

Bylinky v těhotenství konzultujte vždy s lékařem.

Mohlo by vás zajímat:  Znáte holistickou medicínu?

Nízký krevní u dětí

Nejnižší tlak mívají kojenci, u kterých se pohybuje kolem 80/45mm Hg, což je normální tlak. Běžně se dětem tlak měří až od 3 let věku v rámci pravidelných preventivních prohlídek u pediatra. Mezi chlapci a dívkami mohou být výrazné rozdíly a měří se to podle tabulek. Postup léčby a projev příznaků je stejný jako u dospělých.

Nízký krevní tlak – škodí zdraví? Proč se děje a jak ho léčit?

Motá se vám hlava, když vstáváte? Na vině je nejspíš nízký krevní tlak. Je motání hlavy jediným symptomem, který ho doprovází? A škodí nízký krevní tlak zdraví? Tzv. hypotenze naštěstí není pro cévy tak nebezpečná jako vysoký krevní tlak. Umí však nepříjemně narušovat aktivní život a zkazit vám řadu příjemných chvil. Pokud nízkým tlakem trpíte, nejspíš moc dobře víte, co máme na mysli. Takže, jak tlak zvednout do optimálních hodnot?

Jak nízký krevní tlak poznat?

Běžně není potřeba, měřit si krevní tlak, abyste poznali, že je nízký.

Za optimální hodnoty krevního tlaku je považováno 120/80 mmHg, méně jak 100/70 mmHg už mohou doprovázet závratě a motání hlavy nejen při rychlém vstávání, obecně i větší únava a nutnost déle spát či si hodit šlofíka i odpoledne, špatná schopnost koncentrace – poruchy soustředění, studená chodidla a dlaně či hučení v uších, mžitky před očima nebo časté bolesti hlavy. Máte nečekaně rozmazané vidění? Chce se vám zničehonic zvracet? I takové mohou být symptomy nízkého krevního tlaku. Ale proč se to všechno děje? Znáte příčinu vaší hypotenze? Možná stojí za to se podívat, co se vlastně v těle děje… 

Lidské srdce funguje jako precizně přesná pumpa s mimořádně dlouhou životností. Pravidelnými rytmickými kontrakcemi nasává okysličenou krev z plic a pumpuje ji do cév a všech orgánů, až do poslední buňky v našem těle.

Cévy zase fungují jako pružné trubky, které se stahují a roztahují podle toho, jak je potřeba. Tlak, kterým krev působí na cévy – to je onen krevní tlak, který naměříme tlakoměrem. Při zvýšení tlaku se cévy roztahují a při nízkém naopak stahují, čímž dokáží krevní tlak v těle regulovat.

Pokud se cévy neumí dostatečně stahovat a roztahovat, přicházejí problémy s tlakem – nízkým, či nebezpečně vysokým.

Příčiny hypotenze

Příčin nízkého tlaku je celá řada a velká část z nich je způsobena nesprávnou životosprávou, jak je tomu u značného počtu onemocnění, ač hypotenze k onemocnění nepatří.

Jedení přehnaně velkých porcí jídla, dehydratace organismu, nedostatek vitaminů a všech důležitých živin v těle, dlouhodobý stres – to jsou ukázkové případy nezdravého životního stylu.

A to všechno dohromady velice efektivně snižuje tlak pod zdravou míru.

Příčin je však mnohem větší řada – nevhodně zvolené léky, endokrinní poruchy a onemocnění štítné žlázy, nepružné cévy, co se projeví jako nízký diastolický tlak, ztráta krve při krvácení, nebo plazmy při popáleninách, prudké alergické reakce, onemocnění mozku a míchy či neurologická onemocnění, jako je Parkinsonova choroba.

Nízký diastolický tlak - Vše o zdraví

Začněte s úpravou stravy a suplementací

Jíst určité druhy potravin vám může pomoci zvýšit krevní tlak. Sledujte své příznaky a pravidelně měřte svůj krevní tlak, tedy pokud máte kalibrovaný tlakoměr, abyste zjistili, co funguje. V první řadě začněte víc pít. Hydratace je základ, a to platí nejen při sportovních aktivitách.

Zkrátka pít se musí. Dehydratace totiž způsobuje pokles krevního tlaku ruku v ruce. Dobré je zařadit potraviny s vysokým obsahem folátu. Příliš málo folátu může také přispět k hypotenzi, takže pozor na to.

Ale kde se folát nachází? Mezi potraviny bohaté na folát patří chřest, fazole, čočka, citrusové plody, listová zelenina, vejce a játra. Přehnané solení sice není zdravé ale pamatujte, že slaná jídla mohou tlak zvýšit.

Nadšenci do kávy zpozorněte! Káva a kofeinový čaj mohou dočasně zvýšit krevní tlak stimulací kardiovaskulárního systému a zvýšením srdeční frekvence.

Potraviny obsahující vitamin B12 nebo samotný doplněk stravy s B12-kou, nejlépe methylcobalaminem, mohou také pomoci. Jak to? Příliš málo vitaminu B12 může vést k určitému typu anémie. Mezi příklady bylinných doplňků, které mohou ovlivnit váš krevní tlak nebo léky na krevní tlak, patří:

  • Arnica (Arnica montana)
  • Ephedra (ma-huang)
  • Ženšen (Panax quinquefolius a Panax ginseng)
  • Guarana (Paullinia cupana)
  • Lékořice (Glycyrrhiza glabra)

Co ještě na nízký tlak pomáhá?

Na nízký tlak zaručeně vyzrajete sportováním a budováním vysoké fyzické odolnosti a otužilosti. Pevnější svaly totiž vytvářejí cévám lepší oporu díky svalovému tonusu. A nemusíte se rovnou stát kulturistou. Vhodné je plavání, jízda na kole, běh nebo aktivní turistika.

Zkrátka nic extrémně náročného. K tomu přidejte pravidelné otužování, vyzkoušejte studené sprchy, nebojte se plavat ve chladné vodě. Zkrátka si zvykejte na chlad. Podpoříte tak celý oběhový systém, ale i pružnost cév.

Ideální krevní tlak zkrátka není nic, na čem by se nedalo pracovat.

Nízký nebo vysoký tlak – obojí nám může ublížit

Normální hodnota krevního tlaku se pohybuje kolem 130/80, za hranici vysokého krevního tlaku se považuje 140/90. Pokud má někdo tlak pod 110/70, hovoříme o tlaku nízkém. Někdy se udává hranice 100/60.

Obě onemocnění s sebou nesou určitá rizika, obávat bychom se však měli především vysokého krevního tlaku, který má na svědomí řadu kardiovaskulárních příhod a cévních onemocnění mozku.

Oba extrémy, tedy velmi nízký a velmi vysoký tlak, mohou nemocného ohrožovat na životě.Hodnoty krevního tlaku ukazují, jakým tlakem působí krev na stěnu cév.

Nejvyšší hodnoty tak dosahuje při maximálním stahu srdce (systole), nejnižší je naopak diastolický tlak, který působí při uvolnění srdečního svalu. Krevní tlak se udává v milimetrech výšky vytlačeného sloupce rtuti (mm Hg) klasického rtuťového tlakoměru.

Zajímavé:  Marihuana v moči - Vše o zdraví

Měříme v pohodě a ve stejnou dobu

Krevní tlak měříme pravidelně, ve stejnou dobu a v klidu. Hodinu před měřením nekouříme a nekonzumujeme alkohol ani kávu. Před měřením bychom měli být tak deset minut v klidu.

Práce u počítače může zvýšit krevní tlak o 5 mm Hg, plný močový měchýř dokonce o 10 mm Hg. Při měření nemluvíme, naměřené hodnoty si zapisujeme společně s užívanými léky.

Věková hranice, odkdy by si lidé měli nechat kontrolovat krevní tlak, není jednoznačně stanovena. Závisí to na genetické dispozici a přídatných onemocněních.

Nízký tlak

S nízkým tlakem neboli hypotenzí se někteří lidé potýkají celoživotně, protože sklony k němu se dědí, jedná se zřejmě o odchylku v nervovém nebo hormonálním řízení tlaku krve.

Někdy tlak v tomto případě s věkem postupně stoupá.

Nízký tlak může svědčit o závažnějších problémech jako jsou nemoci žláz s vnitřní sekrecí, nemoci ledvin, srdce, cév, nervového systému, dehydratace či vnitřní krvácení.

Projevy nízkého tlaku mají poměrně typický charakter – pocit slabosti, únavy, točení hlavy až závratě, bolest hlavy, zhoršení zraku a mžitky před očima, pocit potřeby spánku, zívání. Dotyčný je bledý, studeně opocený, během sychravého počasí se nízký tlak může projevit i zimomřivostí. Kvůli nízkému tlaku nám „to hůř myslí“.

Je to důsledek nedostatečného prokrvení mozkových vlásečnic a cév. Srdce totiž nedokáže dostatečně vytlačit okysličenou krev do mozku. Cirkulace krve v mozkových cévách je pomalejší, takže do mozku se dostává méně kyslíku a dalších živin. K lepšímu prokrvení a zvýšení přívodu krve do mozku napomáhá ginkgo biloba.

Účinky pocítíte už po pár týdnech pravidelného užívání.

Nízký tlak může mít podobu idiopatického onemocnění (bez známé příčiny), tedy stavu daného spíše konstitucí osoby s abnormální regulací krevního tlaku. K hypotezi mají sklon především osoby vyššího vzrůstu a štíhlé, s nízkým BMI, často mladší jedinci.

Pokud se nízký tlak objevil u někoho, kdo s ním doposud problémy neměl, je na místě pořádné vyšetření. Pokles krevního tlaku u člověka s tlakem obvykle normálním je alarmující. V krajním případě může jít dokonce o šokový stav.

Pokles tlaku nastává i při krvácení včetně útrobního či u dehydratace, úžehu nebo úpalu. Pokud u někoho tlak stále klesá, jde o oběhový kolaps.

Hypotenze může být způsobena i užíváním některých léčiv, jako jsou antidepresiva, může vzniknout i jako následek podávání vyšší dávky či kombinace léků snižujících krevní tlak.

Jak na nízký tlak?

Známe-li příčinu nízkého tlaku, pak je terapie dána léčbou základního onemocnění. Snažíme se také zlepšit celkovou kondici nemocného tělesným cvičením, hlavně aerobního charakteru, doporučuje se zvýšit dávku sodíku o 5-10 g nad obvyklou denní dávku. Někdy pomůže podávání mineralokortikoidů, po kterých dochází k zadržování sodíku a následně vody v těle.

Tím se ale bohužel zvyšuje tělesná hmotnost.Máme-li nízký tlak, většinou saháme po kávě. S její pomocí se nám tlak sice o něco zvedne – ale jen na velmi krátkou dobu. Útlum, který pak nastane, bývá většinou ještě silnější. Když to navíc s kávou na povzbuzení přeženete, budete nervózní. Lékaři proto doporučují místo kávy černý a nejlépe zelený čaj. Je zdravější a k zažívání šetrnější.

Tlak vám rychle zvedne i panák alkoholu. K snídani byste měli volit množství bílkovin a hned po ránu si dopřát sprchu, při níž budete střídat proud teplé a studené vody. Máte-li nízký tlak, zapomeňte na horké koupele. Mohou být pro vás nebezpečné. Vlivem vysoké teploty vody se vám náhle rozšíří cévy, což se projeví dalším poklesem tlaku. Vylehávání vás ještě více oslabí.

Začne se vám točit hlava a máte pocit na omdlení.

Co se tedy dá s nízkým tlakem dělat? Léčí se příznaky. Je potřeba se zavodnit a zvolit takovou polohu, aby vám krev natekla do hlavy. Nejlepší je předklon v sedě a s hlavou mezi koleny.

Nízký tlak často mívají teenageři, jejichž dospívající tělo si neví rady s regulací. U nich se to projeví motáním hlavy, někdy může puberťák i omdlít – zvláště pokud nesnídá. Dospívající ze svého extrémně nízkého tlaku časem vyrostou.

Nízký tlak se může (byť je to vzácné) vyskytovat i u malých dětí. Jejich tělíčko tak může dát najevo, že se potýká s nějakou infekcí či chorobou srdce. Často může být nízký tlak u dětí projevem stresu nebo prodělaného úrazu.

Na nízký tlak u dětí mohou ukazovat motání hlavy, únava, problémy se zrakem a sluchem.

Spoléhejte na přírodu

Nízký tlak s sebou většinou nenese žádné vážnější zdravotní potíže, je jen velmi nepříjemný. Lékaři se proto ani moc nesnaží něco s ním dělat. Léky na nízký tlak se často nepředepisují, protože mají vedlejší účinky. Nízký tlak si můžete upravit pomocí homeopatik. Pomoci může čajová směs s kručinkou barvířskou.

Tato bylinka posiluje činnost srdečního svalu a povzbuzuje krevní oběh. Díky tomu se zlepšuje zásobní organismu, a hlavně mozku, kyslíkem. Léčivou rostlinu schizandru čínskou seženete ve formě tablet. Povzbuzuje srdečně-cévní i nervový systém a odstraňuje nejen únavu a malátnost, ale i psychickou vyčerpanost.

S nízkým tlakem jde ruku v ruce oslabení cévních stěn. To se projevuje zvýšenou tvorbou modřin. Cévy posiluje pravidelné užívání rutinu v tabletách. Užívá se dlouhodobě padesát až osmdesát miligramů, nejlépe v kombinaci s vitaminem C. V přírodní formě ho naleznete v pohance nebo citrusech.

Díky rutinu budete lépe snášet i změny počasí a snížíte riziko vzniku křečových žil.

Na nízký tlak je ideální pravidelný pohyb, zejména posilování, jogging, aerobic, plavání, tenis nebo jízda na kole. Cvičit byste měli minimálně třikrát týdně. Posílíte tím srdce, které bude lépe fungovat jako oběhová pumpa.

Z postele nikdy prudce nevstávejte. Nejprve si dejte nohy na horu, například je opřete o stěnu, a až potom se pomalu posaďte. Teprve po chvíli se postavte.

Když dlouho stojíte, čas od času procvičte končetiny, abyste rozproudili krev.

Vysoký tlak

Jednoznačná příčina vysokého tlaku u většiny nemocných není obvykle známa, důležitou roli hraji více faktorů – genetická dispozice pacienta, nadměrný příjem soli, obezita, alkohol. K hypertenzi přispívají i chronický stres a nízká aerobní pohybová aktivita. Zvyšovat tlak mohou i některé léky, například kortikoidy či estrogeny.

Rozpoznání vysokého krevního tlaku není vůbec snadné – až do pokročilého stadia onemocnění se prakticky neobjevují žádné potíže a lze ho zjistit pouze měřením. Ženy jsou v období menopauzy chráněny hladinou estrogenů, které zřejmě mají vliv i na menší výskyt kardiovaskulárních chorob v tomto období jejich života.

Po menopauze ale dochází k prudkému nárůstu výskytu hypertenze, ve věku kolem 65-70  je již výskyt hypertenze a infarktu u obou pohlaví stejný.

Hypertenze je jedním ze silných rizikových faktorů pro vznik ischemické choroby srdeční, cévních mozkových příhod, ale i třeba poruch srdečního rytmu. Zvýšenému riziku vzniku hypertenze jsou vystaveni lidé, kteří trpí cukrovkou, mají vysoké hladiny cholesterolu, jsou obézní, hodně solí. Zvláštní kapitolu tvoří hypertenze vyvolaná těhotenstvím, postihuje přibližně 10 % těhotných žen.

Nízký krevní tlak (hypotenze)

Stejně jako u hypertenze můžeme mluvit o primární hypotenzi a sekundární hypotenzi, která je vyvolána jako důsledek jiné nemoci.

Sama o sobě není škodlivá jako hypertenze, nebezpečná je však ve chvíli, kdy v důsledku špatného zásobení krví mohou být poškozeny některé orgány, zejména se to týká srdce, mozku a ledvin.

Příznaky hypotenze

Pokud je hypotenze akutní, to znamená krátkodobá, projeví se mžitkami před očima, rozostřeným viděním, točením hlavy, mdlobami a celkovou nevolností. Chronická hypotenze se projevuje konstantně sníženými hodnotami krevního tlaku, celkovou únavou, nespavostí, bolestmi hlavy, zimomřivostí, závratěmi, nedostatečným prokrvením končetin a sníženou funkcí potních žláz.

Léčba hypotenze

Běžná hypotenze se neléčí. Pokud je opravdu závažná, hrozí nebezpečí poškození některých orgánů, které jsou citlivé na nedostatek protékající krve – například mozek nebo ledviny, pak lékař předepíše léky, které ovlivňují napětí ve stěně cév (např. Gutron).

Léky

Lékař může předepsat Gutron – 1-sympatomimetikum a periferní vazotonikum.

Bylinky

Z bylinek pomáhají Ginkgo biloba, zázvor, hloh a Kokoška pastuší tobolka.

Homeopatika

Z homeopatik lze použít China rubra nebo Gelsemium.

Domácí léčba a babské rady

I když se obecně říká, že na zvýšení tlaku je dobrá černá káva a alkohol, není tomu tak. Tlak vylétne nahoru skokově, ale velmi rychle se zase sníží ještě pod hladinu původního tlaku. Pomáhá pravidelný pohyb, vyhýbání se dlouhému stání a rychlému zvedání. Pomáhá také více solit a vitamín C, pití dostatečného množství tekutin.

Vyšetření

Lékař zjistí hodnotu krevního tlaku pomocí tonometru, může si vyžádat i echokardiogram – ultrazvuk srdce. Také může použít tzv. Holterovskou monitoraci.

Jedná se o připevnění monitoru na tělo pacienta, který zaznamenává a měří krevní tlak v průběhu 24 h. Pacient si současně zapisuje veškeré aktivity a údaje doplní časem.

Lékař tak může záznam z Holterovského měření porovnat s případnými aktivitami pacienta a posoudit vzájemnou souvislost.

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.

V těhotenství

V těhotenství obvykle tlak stoupá, což pomáhá ženám s hypotenzí.

Možné komplikace

Komplikací může být bezvědomí, nedokrvení ledvin a mozku.

Zdravotní cviky

Pomáhá pravidelný aerobní pohyb – nordic walking, běh, aerobic, plavání.

Prevence

Jako prevence se doporučuje pravidelný pohyb, jíst víckrát denně v malých porcích, při dlouhém sezení či stání zkřížit nohy, aby se více krve dostalo do mozku.

Kdy jít k lékaři

Při častých mdlobách, mžitkách před očima, poruchách vidění.

7 věcí, které vám lékař možná neřekl o zdravém krevním tlaku

Váš lékař pravděpodobně kontroluje váš krevní tlak na jedné ruce, ovšem studie Framingham Heart naznačila, že měření tlaku na obou rukou může pomoci lépe identifikovat pacienty s vysokým rizikem srdečního onemocnění. Když vědci analyzovali data téměř 3400 pacientů po dobu 13 let, zjistili, že okolo 10 % z nich vykazovalo vysoký systolický tlak (vyšší číslo) na jedné ruce. Pacientům s nerovnoměrným tlakem na jedné a druhé ruce, u nichž rozdíl představoval 10 nebo více bodů, hrozilo o 38 % vyšší riziko infarktu, mrtvice nebo jiného cévního onemocnění. Tyto nesrovnalosti můžou indikovat aterosklerotický plát v hlavních arteriích. Zde přinášíme několik snadných způsobů, jak zlepšit svůj systolický tlak.

2. Váš krevní tlak může být nižší, než si myslíte

Horní údaj při měření tlaku (systolický tlak) je v průměru o sedm bodů nižší, pokud ho měří sestra, než když ho měří lékař, zjistila studie Exterské univerzity.

Změna je způsobena fenoménem zvaným syndrom bílého pláště. Nechte si pro jistotu změřit tlak i od sestřičky ještě před tím, něž doktor váš začne dělat změny v předepsaných lécích.

Co dělat proti syndromu bíleho pláště?

3. Domácí tlakoměry mohou být nepřesné

Výzkum prezentovaný na výroční schůzi Americké nefrologické společnosti ukázal, že hodnoty krevního tlaku naměřené doma se mohou výrazně lišit od těch naměřených v ordinaci lékaře, a to až u 15 % pacientů. Pokud vám váš lékař doporučí měřit si tlak doma, je dobré si obstarat tlakoměr s dvojí kontrolou měření, kterou jsou vybavany digitální tlakoměry Veroval duo control od společnosti HARTMANN. 

Zajímavé:  Léčba Myomu Přírodní Cestou?

4. I drobné zvýšení hmotnosti může čísla zamotat

Jak ukázala nedávná studie kliniky Mayo, u osob, které nabraly během osmi týdnů pouhých 5 % své tělesné hmotnosti (asi 3,5 kg u osob s hmotností 68 kg) došlo k mírnému, avšak měřitelnému zvýšení krevního tlaku. V průměru to bylo o 4 mmHg u systolické hodnoty. Lidé, kteří přibrali především v oblasti břicha, měli tlak ještě vyšší. DASH dieta – nejlepší způsob stravování, který pomůže snížit krevní tlak.

5. Cvičením si můžete udržet arterie skutečně mladé

Nedávná studie provedená na téměř 14 000 mužích zjistila, že účastníci se sedavým způsobem života vykazovali ve věku okolo 45 let rané známky vysokého tlaku, zatímco účastníkům, kteří byli fit, se vysoký tlak objevil až o deset let později.

Ačkoli autoři studie nemohou s jistotou tvrdit, že cvičení bylo jediným faktorem, existuje velké množství kardio cvičení, která posílí vaše srdce.

Pomohou mu efektivněji čerpat krev a zároveň vyloučí z těla sodík, který přispívá k vysokému krevnímu tlaku. 

6. Probiotika mohou pomoci snížit tlak

Australská analýza devíti studií zabývajících se zdraví prospěšnými bakteriemi zjistila, že u lidí užívajících probiotické doplňky stravy došlo v porovnání s těmi, kdo je neužívali, ke snížení systolického tlaku (horní hodnota) v průměru o 3,56 mmHg a diastolického tlaku (spodní hodnota) v průměru o 2,38 mmHg. Tyto účinky se projevily pouze u osob, které přípravky užívaly osm a více týdnů. U lidí s více než jedním druhem kmene bakterií se krevní tlak snížil více než u lidí užívajících doplňky pouze s jedním druhem bakterií. Probiotika mohou pomoci snížit krevní tlak, protože mají mnoho dalších pozitivních účinků na zdraví. Mezi ty patří například:

  • Celkové zlepšení hladiny cholesterolu a lipoproteinu LDL, 
  • snížení krevní glukózy,
  • odolnosti inzulínu,
  • regulace hormonálního systému.

To následně reguluje krevní tlak a rovnováhu tělních tekutin.

7. Častější návštěvy lékaře umožní větší kontrolu nad krevním tlakem

Pacienti, kteří navštívili svého lékaře alespoň dvakrát ročně, měli oproti pacientům navštěvujícím lékaře jen jednou ročně více než třikrát větší šanci udržet si krevní tlak pod kontrolou.

Zjistila to nová studie provedená na 37 000 lidí zveřejněná v časopise Circulation.

Poté, co autoři studie zkontrolovali i proměnné, jako například diabetes, zdravotní pojištění, BMI a kouření, zjistili, že návštěvy lékaře jsou nejsilnějším indikátorem kontroly nad vysokým tlakem.

Přinášíme vám podrobný hodinový plán na snížení nejdůležitějšího čísla vašeho života. Plán obsahuje deset vědecky ověřených způsobů jak snížit krevní tlak.

Jídlo, které léčí – napadlo vás někdy, zda nejde snížit vysoký tlak přirozenou cestou? Sodík byl pro vysoký tlak vždy strašákem. Zbavte se ho a váš tlak na tom…

Jednoduché domácí prostředky na snížení krevního tlaku. Zkuste je i vy!

Vědci zkoumající úmrtí způsobené virem COVID-19 zjišťují, že obzvláště zranitelní jsou pacienti se srdečními chorobami.

Nízký tlak – příznaky, příčina a léčba

Nízký krevní tlak (hypotenze) neohrožuje na životě přímo, ale může vést k pádům a vážným zraněním s následkem smrti. K nejčastějším příznakům nízkého tlaku totiž patří motání hlavy, závratě a omdlévání.

Příčinou nízkého krevního tlaku je nedostatečné množství krve pumpované ze srdce nebo neschopnost cév se při průtoku krve správně stahovat…

Krevní tlak představuje sílu, jakou působí protékající krev na stěnu cév. Měří se v milimetrech rtuťového sloupce (mm Hg) a udává se ve dvou hodnotách oddělených lomítkem.

První hodnota (systolický tlak) značí výši tlaku během stahu srdce a vypuštění krve do krevního oběhu. Druhé číslo (diastolický tlak) definuje stav tlaku v klidové fázi.

Výsledná hodnota tak ukazuje stav srdečního výkonu a pružnosti cév.

Obecně se za optimální hodnotu krevního tlaku považuje 120/80 mm Hg. Reálně se však výše krevního tlaku liší podle věku, pohlaví a zdravotního stavu. U kojenců se za normu pokládá tlak 80/45 mm Hg, u starších dětí 110/70 mm Hg, u osob s diabetem 130/80 mm Hg a u dospělých trpících onemocněním ledvin 110/80 mm Hg.

Nízký krevní tlak – hodnoty podle věku, pohlaví a zdravotního stavu

Kojenec < 80/45
Starší dítě < 110/70
Dospělý muž < 100/60
Dospělá žena < 100/70
Diabetik < 110/60
Dospělý s onemocněním ledvin < 110/60

Příznaky nízkého krevního tlaku

„Při podezření na nízký krevní tlak je na místě měření tlakoměrem ideálně v domácím prostředí. Je nutné dodržet správnou techniku měření, aby byly výsledky hodnotitelné. Doporučujeme měřit tlak v sedě s oporou zad (třeba o opěradlo židle), v klidu, a to ideálně 3× po sobě v různých částech dne, případně při slabosti.

 Tlak totiž v průběhu dne kolísá, většinou je nejvyšší ráno a nejnižší večer. Pro relevantní zhodnocení stavu tedy nestačí jedno změření, ale dlouhodobější pozorování. Takový profil zhruba za týden měření výrazně pomůže lékaři zjistit příčinu nízkého tlaku,“ upozorňuje MUDr.

Lenka Rudolfová, praktická lékařka z Canadian Medical, které je součástí zdravotnické skupiny EUC.

  • Na nízký tlak vás upozorní také tyto příznaky:
  • Motání hlavy a závratě
  • Omdlévání
  • Bolest hlavy
  • Mžitky před očima
  • Hučení v uších, bušení srdce
  • Studené ruce, pocení
  • Únava
  • Časté zívání

TIP: Chcete mít svůj krevní tlak pod kontrolou? Nezapomínejte na preventivní prohlídky u praktického lékaře jednou za 2 roky, jejichž součástí je i měření tlaku. Pravidelný přehled o stavu svého krevního tlaku získáte i v pohodlí domova díky vlastnímu tlakoměru.

Mezi hlavní příznaky nízkého tlaku patří motání hlavy a omdlévání. Foto: Felix Hu, Pixabay

Příčiny nízkého krevního tlaku

„Příčinou nízkého krevního tlaku je nedostatečné množství krve pumpované ze srdce nebo neschopnost cév se při průtoku krve správně stahovat. Nejčastěji k těmto potížím dochází při užívání některých léků – hlavně těch na léčbu vysokého krevního tlaku.

Problém může vzniknout také při nemoci srdce, mozku, ledvin, orgánů s vnitřní sekrecí či při výskytu nádorového onemocnění. Na vině může být též nedostatek vitamínů a dalších živin v potravě nebo ztráta tělních tekutin (krve při krvácení, plazmy při popáleninách a vody při dehydrataci).

V bezpočtu případů vzniká nízký tlak zcela bez příčiny – často u štíhlých a vysokých žen, kdy může vést ke zmíněnému omdlévání, zvláště při horku a vydýchaném vzduchu. Nízký krevní tlak je častým problémem ve stáří, kdy je snížena potřeba pít a mnozí senioři jsou léčeni více léky pro rozličná onemocnění. Jejich cévy jsou také věkem opotřebovány a nepumpují krev již tak dobře vzhůru.

Hrozí jim hlavně riziko pádů po překotném postavení se na nohy. Dále se vyskytuje fyziologicky v těhotenství, protože plod představuje velkou zátěž pro oběhový systém matky,“ vysvětluje MUDr. Lenka Rudolfová.

Příčinou nízkého tlaku může být nedostatek tekutin a výživy, vydýchaný vzduch, ale i onemocnění srdce, cév, ledvin a jiných orgánů. Foto: Robina Weermeijer, Unsplash

Rizika nízkého krevního tlaku

Nízký krevní tlak neohrožuje nemocného natolik jako tlak vysoký, přesto vyžaduje pozornost.

Motání či bolest hlavy, závratě, únava a další příznaky nízkého krevního tlaku v dlouhodobém horizontu znepříjemňují běžné fungování.

Hlavním rizikem je pak omdlévání, které může vést i ke smrtelnému zranění – například pokud k němu dojde při přecházení silnice či řízení vozidla. Navíc může nízký tlak signalizovat závažnější onemocnění.

Jak zvýšit nízký krevní tlak

K léčbě nízkého tlaku se primárně využívá úprava životního stylu. Léky se doporučují v případě dlouhodobého komplikovaného onemocnění, kde je pravděpodobné, že režimová změna nepomůže.

Důležitý je dostatečný pitný režim, který zvyšuje množství tekutin v těle a tím zlepšuje proudění krve cévami. V jídelníčku by neměly chybět potraviny bohaté na bílkoviny, vitamíny (zejména C a B) a doporučeno je častější solení, neboť sodík obsažený v soli tlak zvyšuje.

Navýšení krevního tlaku pomáhá také pravidelná pohybová aktivita, která stimuluje krevní oběh a zlepšuje tak prokrvení mozku.

Často doporučované pití kávy a alkoholu není na zvýšení krevního tlaku vhodné, protože pomůže jen krátkodobě a podporuje močení, čímž organismus získané tekutiny vyloučí a tím může tlak naopak výrazněji klesnout. Lepší je bylinný či zelený čaj obsahující tein, který na rozdíl od kofeinu působí dlouhodoběji.

Rychlá pomoc na nízký krevní tlak

Jednorázové tipy na zvýšení krevního tlaku se liší v závislosti na jeho příčině.

Nízký tlak způsobený dlouhým stáním ve vydýchaném prostoru lze potlačit zkřížením nohou nebo snížením polohy hlavy (sednout si a dát hlavu mezi kolena, sklonit se do polohy k zavázání tkaniček apod.).

Pokud se potíže objevují při prudkém zvedání na nohy, například při vstávání z postele, pak se doporučuje nejprve se na chvíli posadit a až poté opatrně vstát.

Máte nízký krevní tlak? Můžete se poradit s odborníky ze skupiny EUC:

Praktičtí lékaři EUC

Nízký tlak (hypotenze) – příznaky a hodnoty dle věku

  • Pacienti trpící hypotenzí často pociťují závratě a mžitky před očima.
  • Nízkým tlakem mohou trpět i ty těhotné ženy, které jej nikdy předtím nezaznamenaly. Pokud zpozorují příznaky, měly by navštívit lékaře.
  • Lidé, kteří trpí nízkým tlakem, jsou velmi často unavení.
  • Diabetici mají optimální tlak vyšší, než zdraví lidé, a to 130/80.
  • Obecně se káva označuje jako lék na hypotenzi. Není to ale pravda. Po vypití šálku tlak sice vylítne velmi rychle nahoru, stejně skokově se však také sníží, a to dokonce pod původní hladinu.
  • Jako určitá prevence se doporučuje pravidelný pohyb. Konkrétně třeba běh.

Na rozdíl od vysokého tlaku, nízký tlak pacienty na životě přímo neohrožuje, výrazně ale ovlivňuje jejich zdraví. Nemocní se cítí často unavení a někteří z nich mají tendenci omdlévat, což může být nebezpečné hlavně v těhotenství, kdy vlivem pádu hrozí poranění plodu.

Na hypotenzi se obvykle neužívají žádné léky, doporučuje se změna životosprávy.

Krevní tlak a jeho měření

Jako krevní tlak lékaři označují sílu, prostřednictvím které protékající krev působí na stěny tepen. Srdce zde funguje jako pumpa rozhánějící krev po celém těle, a to právě díky svému pravidelnému pumpování. Hodnota krevního tlaku se přitom může v různých částech oběhu lišit. Nejvyšší se dá naměřit ve velkých artériích a nejnižší je naopak na periferii.

Krevní tlak se měří pomocí tlakoměrů, které se soustředí na dvě různé hodnoty.

Jedná se o systolický krevní tlak (horní tlak) měřený v momentě, kdy se srdeční sval stahuje, a diastolický krevní tlak (spodní tlak) měřený ve chvíli, kdy mezi jednotlivými srdečními stahy dojde k uvolnění srdečního svalu. Výsledná hodnota se proto skládá ze dvou různých čísel oddělených lomítkem.

Hodnoty krevního tlaku

Systolický i diastolický tlak jsou důležitými indikátory správné funkce krevního oběhu a hodně vypovídají o pacientově zdravotním stavu. U zdravého dospělého člověka se tedy krevní tlak posuzuje právě na základě těchto dvou hodnot, které se udávají v torrech nebo mmHg, což je označení pro milimetr rtuťového sloupce.

Tabulka: Hodnoty krevního tlaku (podle SZÚ)

Druh krevního tlaku Systolický tlak (mmHg) Diastolický tlak (mmHg)
Nízký krevní tlak (hypotenze) < 100 < 70
Optimální krevní tlak 100-119 70-79
Normální krevní tlak 120-129 80-84
Zvýšený krevní tlak 130-139 85-89
Vysoký krevní tlak (hypertenze) > 140 > 90
Zajímavé:  Jaké Léky Se Berou Po Infarktu?

Většina lidí za ideální krevní tlak považuje hodnotu 120/80 mmHg. Ve skutečnosti však toto číslo platí pouze pro dospělé pacienty, kteří se nepotýkají se žádnými zdravotními komplikacemi. U kojenců, diabetiků nebo třeba osob trpících onemocněním ledvin by naopak tato hodnota mohla být signálem, že je něco v nepořádku. Proto je vždy nutné hodnotit krevní tlak podle věku.

Co je nízký krevní tlak?

Nízký krevní tlak, odborně hypotenzi, vám lékař diagnostikuje tehdy, pokud horní (systolická) hodnota klesne pod 100 a ta dolní (diastolická) bude nižší než 65.

Ukazuje-li tedy tlakoměr číslo nižší než 100/65 mmHg, pravděpodobně trpíte nízkým tlakem.

Opět zde ale hodně záleží na věku pacienta a svou roli hraje také pohlaví nebo zdravotní stav konkrétního jedince. Jaké má tedy nízký tlak hodnoty?

Nízký krevní tlak: hodnoty podle věku

Věková skupina Nízký tlak Optimální tlak Vysoký tlak
Kojenec < 80/45 80/45 > 85/50
Dítě < 110/70 110/70 > 120/80
Dospělý muž < 100/60 120/80 > 140/90
Dospělá žena < 100/70 120/80 > 140/90
Dospělý s ledvinovým onemocněním < 110/60 110/80 > 120/80
Dospělý s cukrovkou < 110/60 130/80 > 130/80

Ačkoliv může být nízký tlak opravdu nepříjemný, nemívá na rozdíl od vysokého tlaku žádné výrazné negativní důsledky pro pacientův život. Tento zdravotní problém způsobuje nedokrvování a nedostatečné okysličování mozku, které ovšem ve většině případů není život ohrožující. Objevit se však mohou obtíže v podobě závratí, omdlévání a někdy dokonce poškození orgánů.

Hypotenzí obvykle trpí hubení a vysocí mladí lidé, přičemž s přibývajícím věkem pak tlak spíše stoupá.

Nejvíce ohroženi jsou obvykle dospívající chlapci a dívky nebo mladé dospělé osoby, u nichž se oběhový systém prozatím nestačil přizpůsobit vzrůstu.

Nebezpečný ovšem může být nízký diastolický tlak i nízký systolický tlak také u těhotných žen, malých dětí nebo starších osob.

O život ohrožujícím stavu se pak hovoří až tehdy, kdy se u pacienta objeví velmi nízký systolický tlak, který klesne na hodnotu 70 mmHg. V tomto okamžiku začínají selhávat orgány, přičemž daný stav může být následkem masivního krvácení, rozsáhlejších popálenin, dehydratace nebo třeba rozvinutého anafylaktického šoku.

Příčiny nízkého tlaku

Co způsobuje nízký tlak? Tímto problémem mohou lidé trpět z mnoha různých důvodů. Nejprve je však potřeba rozlišit, zda jde o akutní nebo chronický problém, protože příčiny mohou být pro každou verzi mírně odlišné.

Akutní hypotenze

Náhlý pokles krevního tlaku může být spojený například s krátkodobou ztrátou vědomí, ke které došlo vlivem nedostatku kyslíku nebo z důvodu podráždění periferního bloudivého nervu.

Mezi další příčiny akutní hypotenze (nízký tlak a vysoký tep) se pak řadí šok, který představuje reakci lidského organismu na nějaký výrazný podnět.

Šokové stavy, které vyvolávají hypotenzi, mohou být:

  • distribuční – sepse či anafylaktický šok,
  • obstrukční – ucpání krevního řečiště,
  • kardiogenní – selhání srdeční funkce,
  • hypovolemické – nedostatek tekutin (dehydratace, popáleniny…).

Chronická hypotenze

Chronická hypotenze je důsledkem poruchy regulačních mechanismů, které řídí krevní tlak. To způsobuje, že jsou hodnoty krevního tlaku neustále snížené. Svou roli přitom mohou hrát genetické predispozice, fyzická kondice pacienta, nedostatečný příjem tekutin, malnutrice nebo třeba méně či více závažné zdravotní obtíže. Kdy se chronicky nízký krevní tlak objevuje?

  • při cukrovce,
  • při roztroušené skleróze,
  • při Parkinsonově nemoci,
  • při snížené funkci štítné žlázy,
  • kvůli nedostatku vitamínů,
  • u alkoholiků,
  • při onemocnění mozku a míchy,
  • při nádorech mozku,
  • při poruchách endokrinních systémů,
  • vlivem léků užívaných na hypertenzi,
  • při těžké dehydrataci,
  • při infarktu myokardu,
  • při prudce probíhající infekci,
  • při poruchách činnosti srdce,
  • při poruchách cévního řečiště.

Ortostatická hypotenze

Jedná se o nadměrný pokles krevního tlaku způsobený vstáváním z postele nebo ze sedu. To obvykle následuje po delším období klidu, kdy pacient zachovává stejnou pozici, jako je například spánek nebo také dlouhé sezení v autě, autobuse nebo v zaměstnání. Nejvíce si na tyto obtíže přitom stěžují dospívající dívky a mladé ženy, ale nevyhýbají se ani ostatním pacientům.

Jaké má nízký tlak příznaky?

Pacienty většinou nejvíce zajímá, jak poznat nízký tlak a jaké doprovodné komplikace mohou v rámci těchto obtíží očekávat. Zatímco některé pacienty trápí nízký tlak a únava, jiní si stěžují na nízký tlak a dušnost nebo nepříjemné bušení srdce. To znamená, že se může objevit celá řada různých zdravotních problémů, které jsou značně individuální.

Nízký krevní tlak sice nebývá tak nebezpečný jako ten vysoký, ale pacientům může v mnoha ohledech znepříjemňovat život. Většinou si lidé stěžují na to, že se jim vlivem nedostatečného okysličování a prokrvování mozku motá hlava, trápí je závratě a vidí mžitky před očima, což postupem času může vést až ke kolapsu. Typické jsou pak také neustále studené ruce a nohy.

Pokud jde o další projevy nízkého tlaku, lidé, kteří se s tímto problémem potýkají, často trpí sníženou výkonností, celkovou únavou a slabostí.

Vyskytují se u nich také poruchy koncentrace, ráno bývají nevrlí a neustále působí pobledlým nebo vyčerpaným dojmem.

Jelikož je krev pumpována pomaleji, zpomaluje se také metabolismus a organismu trvá delší dobu, než se přizpůsobí novým situacím.

 Charakteristické příznaky nízkého tlaku:

  • silné bušení srdce,
  • silné pocení,
  • závratě, motání hlavy,
  • hučení v uších,
  • zrakové problémy,
  • nevolnost,
  • zvýšená únava,
  • spavost, zívání,
  • studené končetiny,
  • nápadná bledost,
  • poruchy koncentrace,
  • nižší pracovní výkonnost.

Pacienti potýkající se s nízkým tlakem jsou náchylní k omdlévání, a to hlavně při delším stání a na místech, kde je vydýchaný vzduch. Může se to tedy stát například v městské hromadné dopravě, na koncertě, ve škole či v zaměstnání.

Kromě toho, že je omdlévání samo o sobě nepříjemné, může být také nebezpečné, a to obzvláště tam, kde se člověk může praštit nebo si jinak ublížit.

Máte problémy s nízkým tlakem?

Následky hypotenze

Zejména u pacientů, kteří pozorují příznaky nízkého tlaku především při vstávání nebo při změně chladných a teplých prostor, klesá během poruchy tlak v srdci. Srdce současně bije podstatně rychleji a mezi jednotlivými tepy se nemá čas řádně naplnit krví, kterou by mohlo vhánět do oběhu.

Rychlé snížení tlaku tak může vést až k oběhovému kolapsu, kdy pacient upadá do bezvědomí. Ve stáří pak může být hypotenze příčinou závratí a nebezpečných pádů a nemocným také hrozí poškození orgánů vlivem nedostatečného okysličení.

Nízký tlak v těhotenství

Nebezpečná může být hypotenze hlavně u těhotných žen. Mohou jí navíc trpět i ženy, které ji dříve nikdy nezaznamenaly.

Krev se v době gravidity soustředí do oblasti, kde se nachází plod, a dá se říct, že zbytek těla funguje v „úsporném režimu“.

Ohroženy jsou tak zejména ty budoucí matky, které jsou náchylné k omdlévání a závratím. Během pádu by mohly zranit nejen sebe, ale také samotný plod.

Nízký tlak u dětí

Ačkoliv u malých pacientů není hypotenze příliš častá, může se objevit v důsledku různých zdravotních komplikací. Na vině bývá například nepřiměřený stres nebo prodělaný úraz. Výjimkou pak nejsou obtíže v podobě celkové únavy a ospalosti, přičemž další projevy zahrnují mdloby, závratě, mžitky před očima, bledost a studené končetiny.

V případě, že tyto symptomy přetrvávají dlouhodobě a nepříjemně ovlivňují život malého pacienta, je nutné konzultovat problém s pediatrem, který obvykle doporučí režimové změny nebo jiný způsob léčby. Problémy pak mohou nastat také u hubených a vysokých dospívajících dětí, které si často stěžují na motání hlavy nebo omdlévání.

Diagnostika

Že se pacient opravdu potýká s nízkým tlakem, se dá zjistit pomocí opakovaného měření hodnot krevního tlaku. To je v domácím prostředí vhodné provádět pomocí kvalitního tlakoměru, nejlépe dvakrát ráno a dvakrát večer. Před měřením byste měli být alespoň pět minut v klidu, přičemž tlak následně měřte vsedě, s nataženou paží na úrovni srdce a oběma nohama na zemi.

Ještě než se vydáte k lékaři, měli byste svůj tlak alespoň sedm dní v kuse zaznamenávat, aby mohl porovnat dané hodnoty s tím, co naměří u sebe v ordinaci. Potvrdí-li se následně diagnóza nízkého tlaku, lékař vám doporučí, co na nízký tlak pomáhá, jaká režimová opatření je nutné dodržovat a případně jaké léky na nízký tlak užívat.

Léčba hypotenze

Léky na hypotenzi se užívají jen ve výjimečných případech, zejména pokud hrozí poškození některých orgánů, které jsou citlivé na nedostatek krve. Jedná se hlavně o mozek a ledviny. Lékařskou pomoc by však měl vyhledat každý, kdo pociťuje časté mdloby a mžitky před očima nebo má problémy s viděním.

Jak zvýšit tlak?

Ještě než lidé začnou své problémy s nízkým tlakem řešit, obvykle je zajímá, jak vyrovnat krevní tlak bez toho, aby museli hned navštívit doktora. Tlak se totiž dá často zvýšit i bez pomoci léků. Mějte ovšem na paměti, že léčba nízkého tlaku je hodně individuální a v první řadě závisí na tom, co tyto zdravotní komplikace vyvolalo.

Zásadní je většinou úprava životosprávy, celkové zlepšení kondice a dodržování některých režimových opatření. Nemocný by měl častěji větrat, aby měl dostatek čerstvého vzduchu, a samozřejmě pomáhá také pravidelný pohyb. Obecně se pak doporučuje přestat s kouřením nebo tento zlozvyk alespoň omezit na minimum.

Pokud jde o jídelníček, důležité je dodržovat pitný režim a jíst pravidelně, spíše po menších porcích.

Dále se doporučuje zvýšit přísun vitamínu C, hlídat si objem sodíku v konzumovaných potravinách a případně zvýšit příjem soli. Oběhový systém je pak možné rozproudit také díky otužování.

Kromě toho by si pacienti měli dát pozor na rychlé změny polohy i dlouhé stání na místech s vydýchaným vzduchem.

Přemýšlíte, zda káva a nízký tlak představují dobrou kombinaci? Obecně se tento nápoj sice považuje za spolehlivý prostředek, který by měl krevní tlak úspěšně zvýšit, ale ve skutečnosti by si měl člověk dát na jeho konzumaci pozor. Káva opravdu krevní tlak rychle zvyšuje, ale má také močopudné účinky a stejně skokově tlak poté snižuje, a to dokonce pod původní hladinu.

Léky na nízký tlak

Jaká je u hypotenze léčba, pokud žádná režimová opatření nepomáhají? V takovém případě je na místě co nejdříve vyhledat lékaře, který pacienta vyšetří a doporučí vhodnou terapii.

Pokud se jedná o akutní hypotenzi a člověk upadl do šokového stavu, je nutné okamžitě situaci řešit.

Pomoci mohou léky na zvýšení tlaku podávané nitrožilní cestou, což krevní tlak dočasně stabilizuje.

Prokáže-li se, že je za nízký tlak zodpovědné jiné onemocnění, léčba by se měla soustředit především na tuto prvotní příčinu obtíží. Léky na nízký tlak se předepisují spíše výjimečně u pacientů se závažnějšími zdravotními komplikacemi, přičemž mezi tyto medikamenty patří například lék zvyšující odpor tepen na periferii.

Prevence

A jak nízkému tlaku předejít? Obecně se doporučuje dostatek pohybu, vhodný je zejména běh, aerobic nebo plavání. Při dlouhém sezení je dobré křížit nohy, aby se do mozku dostalo více krve. Z bylinek je pak dobré užívat ginkgo bilobu, zázvor a kokošku pastuší tobolku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector