Parazité – Blechy – vše o zdraví

S teplým jarním počasím přichází nebezpečí v podobě blech a klíšťat, kterým vyšší teploty vyhovují. Všichni zodpovědní majitelé před nimi chrání své psy i kočky, a tím i své zdraví. A jaké přípravky můžete nejlépe použít v boji proti těmto zákeřným potvůrkám? Co třeba výrobky z řady Beaphar Immo Shield?

Parazité - Blechy – vše o zdraví

Jedná se o produkty založené na bázi silikonového oleje dimetikonu, který se používá například do různých kosmetických výrobků nebo do lidských šamponů proti vším.

Dimetikon likviduje na fyzikálním principu klíšťata, dospělé blechy i jejich vajíčka, larvy a kukly a případně i vši, všenky, komáry nebo roztoče.

Obalí totiž povrch jejich těla nepropustnou lepivou vrstvou, která jim znemožní pohyb, a paraziti se tak udusí. Díky tomuto mechanismu účinku nevznikají rezistence a blechy ani klíšťata nemají šanci. A to je přeci skvělé, ne?

Efektivní ochrana proti parazitům

A právě silikonový olej dimetikon obsahuje řada Immo Shield, která nabízí přípravky určené pro boj s parazity nejen přímo na zvířeti, ale i v okolním prostředí.

Začít můžete s Immo Shield šamponem, který kromě dimetikonu obsahuje i aloe vera, která zklidňuje podrážděnou kůži, což se hodí v případě napadení blechami. Srst pak navíc bude krásně lesklá a půjde dobře rozčesat.

Můžete jej použít u psů a koček od 12 týdnů věku. 

Parazité - Blechy – vše o zdraví

Další možností je aplikace Immo Shield Line-on, což je pipeta, jejíž obsah se aplikuje na kůži zvířete podél páteře od krku po ocas. Účinek trvá po dobu 4 týdnů nebo jej můžete přidat do koupele. K dostání je v kočičí a několika psích variantách v závislosti na hmotnosti zvířete. 

Parazité - Blechy – vše o zdraví

Posledním výrobkem je Immo Shield sprej, který lze použít k ošetření psů, koček a hlodavců, ale i prostředí, ve kterém zvířata žijí. Při aplikaci na zvíře se sprej stříká proti srsti tak, aby se lehce namočila.

Po uschnutí stačí srst rozčesat a zvíře je chráněno po dobu 4 týdnů nebo než ho vykoupete. Sprej je ideální i k ošetření pelíšků, a to se náramně hodí při boji s blechami.

Bleší vajíčka totiž odpadávají ze zvířat do okolního prostředí, z nich se pak stanou larvy a kukly, které tak jsou novým zdrojem infekce. Důkladná očista prostředí je proto nezbytnou součástí terapie napadení blechami.

Doporučujeme vyluxovat celou domácnost, vyprat vše, co jde, a pelíšek ošetřit Immo Shield sprejem. Díky tomu nebudou mít žádná bleší stádia šanci. 

Parazité - Blechy – vše o zdraví

Výrobky Beaphar řady Immo Shield jsou neškodné pro zdraví psů a koček, nedoporučujeme je ale používat v době březosti a laktace.

2 kroky k odblešení – Svetkocicek.cz

Blecha je velice nepříjemný parazit, ale není obtížné se ho zbavit, pokud zvolíme dobrou strategii na jeho odstranění. Jak zničit blechy se dozvíte níže.

Jak poznám, že se jedná o blechu

Kočka či pes se škrábe, na kůži můžeme nalézt kousance červené barvy. Zvířátko může mít také lysiny na kůži (objevují se spíše u hlavy), potom mluvíme o alergii na bleší kousnutí.

Blecha měří několik milimetrů, je plochá a viditelná pouhým okem. Barva je zrzavá až tmavě zrzavá. Můžete si také všimnout, že dobře skáče.

Parazité - Blechy – vše o zdraví

obrázek: canva.com

Blecha klade vajíčka a vylučuje trus, který najdete v srsti. Vypadá jako černé kuličky. Pokud tyto kuličky položíte na papír a navlhčíte je, okolí se zbarví do červena. Je to proto, že trus obsahuje nestrávenou krev, kterou se pak živí larvy.

Blecha klade vajíčka, která se ale neudrží na srsti zvířete, a tak se ze srsti uvolňují do okolního prostředí. Asi za 4 týdny vyroste dospělý jedinec, který pak začne sát krev zvířátka. Může ale kousnout také člověka.

Jak se zbavit blech

Parazité - Blechy – vše o zdraví

1. krok ODBLEŠENÍ ZVÍŘETE

Doporučuje se použít antiparazitní šampon. U koček je tento postup většinou nevyhovující. Postačí důkladné vyčesání srsti tzv. blešákem.

Zároveň je potřeba aplikovat zvířátku antiparazitní spot-on (ten je nejúčinnější). Doporučujeme Frontline Combo. Přípravky pro kočky najdete v této kategorii. Pro pejsky doporučujeme Frontline Combo pro psy. Můžete si vybrat také jiný antiparazitní přípravek. Nestačí přípravek jen pro prevenci.

V popisu vždy hledejte, že je antiparazitikum určeno pro LÉČBU napadení blechami (zabije dospělé blechy) + nejlépe také účinnost proti VŠEM VÝVOJOVÝM STADIÍM (zabije i vajíčka a larvy).

Pro velmi malé kotě či štěně doporučujeme sprej Bolfo, který účinkuje proti blechám i dalším parazitům a je možno jej použít i na okolí (viz další krok níže).

2. krok ODBLEŠENÍ OKOLÍ

Je smutnou realitou, že dospělé blechy, které najdete v srsti, tvoří pouze malou část bleší populace, která se nachází v bytě.

Je bezpodmínečně nutné vyhubit všechna vývojová stádia těchto parazitů, a proto vypereme všechny látkové materiály, které je možné vyprat.

Vše ostatní důkladně vysajeme, tvrdé povrchy vystříkáme přírodním přípravkem Max Biocide nebo sprejem Bolfo, který je po zaschnutí bezpečný pro kočky i psy.

Parazité - Blechy – vše o zdraví

Druhou možností je, že látkové povrchy (a případně také tvrdé povrchy), rohy, skuliny vystříkáme přípravkem Bio Kill (zvažte zakoupení většího balení – alespoň 1 litr na dvoupokojový byt bez koberců).

Bio Kill je možné použít také v domácnosti s kočkami, pouze zajistíme, aby kočky – obecně zvířata – nebyla přítomna v místnosti při aplikaci tohoto přípravku. Zvířátka často nesnesou vysavač, proto doporučujeme aplikovat přípravek hned po/při vysávání. Zvířátko pustíme do místnosti, jakmile přípravek zaschne.

Takto lze vystříkat přípravkem místnost po místnosti. Pokud má blešky venkovní zvířátko, aplikujte Bio Kill či Bolfo na jeho pelíšek.

Takto důkladný úklid se doporučuje zopakovat cca po 4 týdnech, tak aby došlo ke zničení případných zapomenutých vajíček.

Blecha může být přenašečem parazitů (tasemnice), proto doporučujeme provést odčervení (přírodní odčervení pejska, Svetkocicek.cz má vyzkoušeno a doporučuje přírodní odčervení kočky) či analýzu trusu.

Ačkoliv jsou blechy velkým strašákem, prakticky vám na jejich likvidaci stačí 3 hodiny (doba se odvíjí od počtu koček a velikosti bytu). Jak vidíte, zbavit se kočičích nebo psích blech není tak těžké, pokud jsme při postupu důslední a pokud zásah učiníme co nejdříve.

Autorka článku: Bc. Ellen Černochová

Kopírování článků ani jejich částí bez uvedení zdroje není dovoleno. Za sdílení článků děkujeme.

Kočičí parazité – blechy a klíšťata

Parazité jsou malí tyrani našich zvířat, kteří se živí jejich krví. Nejenže kočku obtěžují, ale můžou přenášet i řadu nemocí. V následujícím článku se dozvíte všechno, co byste měli vědět o parazitech, kteří ohrožují kočky, především tedy o blechách a klíšťatech.

Jakmile se venku oteplí a teploty vystoupají nad 10 stupňů, začnou se v trávě ukrývat klíšťata. Patří k nejznámějším parazitům, a především volně se pohybující kočky jsou tímto nepříjemným hmyzem ohroženy.

Sání krve není pro kočky pouze obtěžující, ale také nebezpečné, neboť klíšťata přenášejí řadu nemocí, jako je borelióza nebo babesióza. Naštěstí jsou kočky mnohem méně často než psi nebo lidé nakaženy původci onemocnění, kteří jsou klíšťaty přenášeny.

Nicméně u jedinců s oslabenou imunitou může také dojít k propuknutí onemocnění. Kromě toho se mohou klíšťata, která napadla kočku, pak dále přesunout na psa nebo na člověka.

Čím dříve klíště odhalíte, tím menší bude riziko, že se do rány dostane organismus způsobující onemocnění.

Především při přenosu boreliózy je důležité být co nejrychlejší – borelie se nacházejí ve „střevech“ klíštěte – odtud putují do místa kousnutí, aby opanovala nového hostitele. Tento proces trvá minimálně 12 hodin.

Pokud je klíště nakažené, avšak je včas odstraněno z hostitele, k přenosu nemoci zpravidla nedojde.

Kočku tedy prohlédněte nejlépe po každém návratu z venkovní procházky. Klíšťata upřednostňují oblasti hlavy, uší, krku, břicha a vnitřní strany stehen. Prohlédněte však celé tělo kočky, velikost klíšťat se různí podle toho, zda přijala a kolik přijala krve. Mohou být tedy velká jako špendlíková hlavička i jako plod třešně. Více méně je tedy můžete poměrně dobře vidět.

Nejsnadněji je odstraníte pomocí pinzety na klíšťata. Tyto malé pijavice mají kusadla, díky nimž se dokáží zahryznout zvířeti do kůže. Pomocí pinzety můžete klíšťata opatrně vytáhnout. V žádném případě je nemačkejte.

Mohlo by se totiž stát, že obsah jejich žaludku a s ním i choroboplodné zárodky skončí v ráně hostitele, a tedy v krevním řečišti kočky. Je důležité klíště odstranit celé. Zůstane-li přítomna hlavička, dojde k zánětu.

Domácí prostředky k odstranění klíštěte jako jsou olej, lepidlo, odlakovač rozhodně nedoporučujeme. I tyto látky totiž můžou vést ke zvrácení obsahu žaludku.

Parazité - Blechy – vše o zdraví

  1. Použijte pinzetu na klíšťata, abyste mohli klíště odstranit.
  2. Umístěte pinzetu tak blízko k pokožce kočky, jak to je jen možné.
  3. Vezměte za hlavu klíštěte a opatrně ji rovnoměrně vytahujte směrem nahoru z rány ven.
  4. Přesvědčte se, že klíště bylo odstraněno celé.
  5. Vydesinfikujte ránu a pravidelně ji kontrolujte. Pokud se v místě rány začne tvořit zánět, navštivte veterináře.
  6. Udržujte v paměti, že kočka byla klíštětem napadena. Pokud by časem začala působit nemocně, malátně nebo měla horečku, navštivte určitě veterináře a skutečnost oznamte.
Zajímavé:  Požadavky Na Zpracování Plánu Bezpečnosti A Ochrany Zdraví Při Práci Na Staveništi?

Pokud jste klíště úspěšně odstranili, vyvstává otázka, co s ním. Je známo, že jde o velmi odolné parazity, proto se majitelé zvířat často uchylují k drastickým metodám jako je zapálení, aby tak ochránili sebe i svého mazlíčka. Pomůže Vám však i jednoduchý trik – Položte klíště na kousek lepící pásky a přehněte ji, aby se oba konce slepily. Tak jste se klíštěte bezpečně zbavili.

Klíšťata nejsou jen nepříjemná, mohou přenášet i nemoci, které byste neměli podceňovat. Kočky jimi sice bývají infikovány poměrně zřídka, ale jedinci s oslabenou imunitou ohroženi jsou. K těmto onemocněním patří:

  • Borelióza: je infekční onemocnění, které je vyvoláno působením bakterií borrelia. Tyto bakterie potřebují přenašeče, jako jsou klíšťata, aby se jejich kousnutím dostaly do krve hostitele a mohly se dále vyvíjet.
  • Babesióza: je infekční onemocnění, které je způsobené jednobuněčným parazitem, který je opět přenášen klíšťaty žijícími na loukách a usazuje se v červených krvinkách.
  • Anaplazmóza: je infekční onemocnění, které vyvolává bakterie třídy Anaplasma, ta je přenášena klíšťaty a usazuje se v bílých krvinkách.

Lepší, než pozdě plakat nad rozlitým mlékem, je zvolit prevenci – proto byste měli kočku před možností napadení klíštětem chránit. Existují různé preparáty, které klíšťata odpuzují nebo jim zabraňují, aby se přisála.

  • Spot-On: Tyto preparáty jsou účinné až po dobu 4 týdnů proti klíšťatům i jiným parazitům. Aplikují se mezi lopatky zvířete, účinná látka se vstřebá do kůže, proto je třeba látku aplikovat tam, kam si zvíře nedosáhne, aby se odtud rozšířila do celého těla.
  • Spreje: Působí účinně jak proti klíšťatům, tak proti dalším parazitům, chrání zvíře až po dobu 4 týdnů.
  • Obojky: Další z možností, jak se před klíšťaty chránit. Obojek umístíte na krk zvířete, přičemž klíšťata se pachu vycházejícímu z obojku obloukem vyhnou.

Aplikujte pouze přípravky, které jsou pro kočky určené. Přípravky pro psy obsahují většinou látku Permethrin, ta je pro kočky jedovatá a aplikace takového přípravku může končit smrtí zvířete.

Parazité - Blechy – vše o zdraví

Když jsou kočky sužovány svěděním, mohly by být napadeny blechami. Blechy patří mězi jedny z nejotravnějších parazitů, které jsou nepříjemné, a navíc původci různých chorob.

K napadení blechami dochází zpravidla poté, co se zvíře potká s jiným napadeným jedincem. Nicméně blechy se rády uhnizďují i v tkaninách jako jsou koberce, polštáře nebo gauče. Pokud dospělá blecha najde hostitele, jen zřídka ho mění. Drží se svojí oběti a saje její krev.

Množení probíhá opravdu rychle: blechy vyprodukují průměrně 30 vajíček denně, ty jsou nakladeny do srsti zvířete a odtud se mohou vytřást do okolí, tedy na pohovku, koberec atd. O 4 až 12 dní později se z vajíček vylíhnou larvy, které se živí výkaly blech a buněčným materiálem.

Larvy se po nějaké době zakuklí a následně se z nich vylíhnou nové blechy, které se vydají hledat svého hostitele. Proto je důležité potírat nejen již dospělé blechy, nýbrž i ostatní vývojová stádia, tedy vajíčka a larvy.

Blechy jsou přenosné i na člověka, i když se obvykle specializují na jednoho konkrétního hostitele (např. blecha psí, kočičí), ovšem na druhou stranu nejsou nijak vybíravé.

Pouhým okem je blecha těžko viditelná – bohužel je velká pouze pár milimetrů. Hlavním symptomem při napadení blechami je nadměrné svědění. Zvíře se začne škrábat, olizovat nebo kousat, což vede k poraněním a ekzémům.

Pokud máte podezření, že má Vaše kočka blechy, pečlivě zvíře prohlédněte. Pokud objevíte aspoň jeden exemplář, je nákaza prokázána, pokud ne, můžete velmi snadno tuto skutečnost prověřit, a sice tak, že se poohlédnete po bleších exkrementech.

Takto blechy u kočky identifikujete:

  1. Postavte kočku na hladkou zem, která je dostatečně světlá na to, aby se na ní daly odhalit bleší exkrementy, pokud by vypadly ze srsti zvířete. Vhodné jsou dlaždice nebo vana.
  2. Pročešte srst zvířete co možná nejjemnějším hřebenem, pokud jsou výkaly přítomny, zůstanou ve formě malých černých hrudek zachyceny na hřebenu nebo spadnou na podlahu.
  3. Sesbírejte tyto hrudky bílým ubrouskem a opatrně je navlhčete.
  4. Jedná-li se o bleší výkaly, objeví se po navlhčení na ručníku červené fleky. Protože výkaly jsou tvořeny strávenou krví napadeného zvířete.

Blechy nejsou pouze obtížným hmyzem, ale nesou s sebou i jistá rizika:

  • Anémie: pokud je kočka opanovávána vysokým počtem blech, vede tento stav ke značné krevní ztrátě a anémii (tedy chudokrevnosti).
  • Alergie na bleší sliny: při kousnutí blecha vyloučí do rány určité množství slin, ty jsou zodpovědné právě za pověstné svědění, přičemž některé kočky mohou po kousnutí vykázat alergickou reakci.
  • Tasemnice: blechy mohou přenášet vajíčka tasemnic, pokud taková blecha přenašečka je kočkou pozřena, doputují vajíčka tasemnice společně s blechou až do střeva zvířete, kde se z vajíčka vyvine dospělí jedinec. Jestliže kočka měla blechy, měli byste ji pro jistotu i odčervit.
  • Hemobartonelóza: toto infekční onemocnění je vyvoláno bakteriemi čeledi mykoplasma. Blechy jsou přenašeči těchto bakterií, které dokáží ničit krvinky v těle zvířete.
  • Bartonelóza (nemoc kočičího škrábnutí): blechy jsou hlavními přenašeči bartonely. Zatímco tyto bakterie nevyvolávají u kočky žádné symptomy, u člověka může nemoc bartonelóza (nemoc z kočičího škrábnutí) klidně propuknout.

Parazité - Blechy – vše o zdraví

Abyste kočku zbavili parazitů jako jsou blechy, musíte náležitě ošetřit nejen zvíře, ale i okolí, v němž se pohybuje:

  1. Jak ošetřit postižené zvíře a zvířata s ním žijícíNa trhu existuje řada přípravků schopných blechy zlikvidovat: Spot-on, které se aplikují mezi lopatky zvířete, spreje proti parazitům nebo ochranné obojky. Jsou dostupné i určité typy tablet, které jsou schopné některé z parazitů zlikvidovat.
  2. Jak ošetřit okolí, v němž zvíře žijePokud má kočka blechy, došlo k zablešení i jejího okolí, proto jej musíte řádně ošetřit, abyste potřeli všechna vývojová stádia blech. Podložky a dečky vyperte minimálně na 60 stupňů, často sáhněte po vysavači a pořádně luxujte všechna inkriminovaná místa. Po vyluxování prostor pytlík z vysavače ihned odneste do popelnice. Můžete použít i antiparazitický sprej.

Parazité – Blechy

  •  Znáte dobře své protivníky? 
  • Většina zkušených chovatelů jistě dobře ví, že věta „To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou“ neplatí, a to také s ohledem na skutečnost, že v našich zeměpisných šířkách se  potýkáme spíše s blechou kočičí – Ctenophalides felis.
  • Parazité - Blechy – vše o zdraví

Blecha psí Ctenocephalides canis trápí naše zvířecí přátele méně často a až pomyslné třetí místo v četnosti výskytu obsadila blecha lidská Pulex irritans. Blechy patří do řádu drobného, druhotně bezkřídlého hmyzu živícího se krví zvířat (95 % savci) a lidí. Bleší dospělec dosahuje délky pouze 1-3 mm a jeho beznohá, chlupatá a našedlá larva měří pouhých 0,5 mm. Během stádia larvy, které trvá pět až jedenáct dní, konzumuje larva organický materiál a exkrementy vylučované dospělou blechou. Protože jí vyhovuje tma a vyšší vlhkost prostředí, přežívá především ve vláknech koberce nebo ve spárách na podlaze. Přechodným stádiem mezi larvou a dospělcem je bělavý hedvábný kokon, ze kterého se v teplém a vlhkém prostředí líhne za jeden až dva týdny dospělec. Pokud jsou podmínky prostředí nepříznivé (sucho, nízké teploty), vegetuje dospělá blecha v kokonu až pět měsíců. Nově vylíhnutý dospělec vydrží bez nasátí dva až tři dny. Již dva dny po prvním nakrmení klade blecha vajíčka, průměrně asi 28 vajíček denně, celkem po dobu čtyř až devíti dní. V průběhu tohoto náročného období přijme denně obrovské množství krve – až patnáctinásobek hmotnosti svého těla. V srsti krátkosrstých plemen psů a koček přežívají blechy až osm dní, v dlouhé srsti vydrží dokonce ještě o několik dní déle. Běžně blecha kočičí nebo psí člověka nenapadá, ovšem při masivním zamoření prostředí může potrápit také samotné majitele psů a koček.

 Co vše může blecha přenést?

Dobře známá je alergická dermatitida vznikající v reakci na sliny, které se dostanou do těla bleším  bodnutím. Občas se můžeme setkat u štěňat a koťat silně napadených blechami s chudokrevností. Velmi nebezpečné je mezihostitelství vývojového stádia tasemnice psí Dipylidium caninum, takzvaného  cysticerkoida.

Do trávicího traktu psa se tento zárodek tasemnice dostane při spolknutí blechy po úporném olizování a vykusování kůže a srsti. Ve střevě se ze zárodku vyvine dospělec dosahující až kolem 50 cm, přičemž tělo tasemnice je tvořeno množstvím článků. Tyto články obsahující množství vajíček lze najít také na srsti zvířete nebo v jeho pelíšku, na miskách apod.

Zajímavé:  Světový Den Ústního Zdraví?

Přítomnost tasemnice psí v trávicím traktu se může projevovat průjmy a hubnutím; odcházející články tasemnice tvaru okurkového semínka navíc vyvolávají svědění v oblasti konečníku. Blechy mohou přenášet i pro člověka nebezpečnou bakterii Bartonella henselae, původce takzvané nemoci z kočičího škrábnutí.

Blecha šíří infekci z infikované kočky na zdravá zvířata, především koťata, v jejichž organismu se bakterie dostane velmi rychle do krve. 

U koček se klinické projevy infekce nemusí projevit, ale u člověka poškrabaného kočkou –bacilonosičem- se mohou rozvinout příznaky horečky, celkové slabosti a zvětšených mízních uzlin, infekci vzácně  omplikuje zánět osrdečníku nebo kostí.

Zvláště u vnímavých koťat, která člověka při hře sice drobně, ale o to častěji poraní, je prevence zablešení účinnými prostředky s obsahem fi pronilu velmi důležitá. Blecha kočičí se zařadila mezi vektory přenosu nitrobuněčné bakterie Rickettsia felis, která patří do skupiny rickettsií vyvolávajících u člověka skvrnitou horečku.

Příznaky jsou podobné symptomům skvrnitého tyfu, což jsou bolest hlavy, zimnice, horečka, zvracení, celková slabost a kožní léze objevující  se zpočátku na hrudníku; průběh choroby je ovšem o něco mírnější. U senzitivních pacientů může výjimečně dojít k poškození ledvin a centrální nervové soustavy.

Zdrojem bakterie, kterou blecha přenáší sáním krve mezi jednotlivými zvířaty, jsou často kočky- bacilonosiči, bez klinických příznaků.

  1. Parazité - Blechy – vše o zdraví
  2. JAK BLECHY Z DOMÁCNOSTI ÚSPĚŠNĚ ELIMINOVAT?
  3. Vysáváním podlah a koberců lze odstranit pouze 30 % larev a 60 % vajíček! Nejefektivnějším způsobem eliminace bleší populace z prostředí je pravidelná aplikace účinných a bezpečných antiparazitárních přípravků
  4. s obsahem fipronilu, FIPRON spot on.
  5. Přípravky je nezbytné používat v přesných intervalech zvláště u těch psů i koček, kteří se pravidelně dostávají do kontaktu s divoce žijícími kočkami, případně volně žijícími zvířaty (ježci, veverky, kuny…).

Antiparazitárním přípravkem se musí ošetřit všechna zvířata v domácnosti současně. Pokud použijete FIPRON spot on u psa, aplikujte přípravek i u kočky. Nepřetržitým zdrojem blech pro ostatní jsou právě ta zvířata, která nebyla antiparazitikem ošetřena a žijí ve společné domácnosti.

  • FIPRON spot on aplikujte v přesné dávce, jednu pipetu nerozdělujte mezi více zvířat.
  • Po koupeli a/nebo šampónování vyčkejte s aplikací přípravku nejlépe 48 hodin.
  • Účinné antiparazitární přípravky používejte také k ošetření prostředí.
  • Pelíšek perte jednou týdně, antiparazitárním přípravkem ošetřete řádně i jeho okolí, kde je koncentrace blech a larev největší.
  • Nezapomeňte vyčistit a ošetřit antiparazitikem také škrabadla, přenosky a transportní klece, boudy, prostory

auta, podlahy garáží, sklepů apod., tedy místa, kde se pes nebo kočka často zdržují.

Z vnějšího prostředí odstraňujte organický materiál, který představuje pro larvy blech potravu.

Antiparazitika na blechy a klíšťata | BENU.cz

K nejznámějším vnějším parazitům, kteří se mohou nastěhovat do kožichu vašeho psa či kočky patří blechy, klíšťata a všenky.

Blechy

  • Blechy dokáží vašim chlupáčům nejen pěkně otrávit život, ale mohou být i nebezpečné:
  • Když je včas neodhalíte, a nezlikvidujete, zamoří vám celý byt. Každá samička blechy dokáže denně vyprodukovat desítky vajíček, která trousí váš mazlík všude kolem. Na zemi se z vajíčka stane larva a pak dospělec. A tak pořád dokola.
  • Blecha vašeho mazlíčka trápí opakovaným zakusováním do kůže. 
  • Některá zvířata trpí alergií na bleší kousnutí.
  • Blechy přenáší zárodky tasemnice.

Klíšťata

Mírné zimy hrají klíšťatům do karet a způsobují jejich přemnožení. Vyskytují se v křoví i v trávě, kde čekají na svého hostitele. Proč jsou klíšťata nebezpečná:

  • Přenášejí infekční onemocnění, jako je lymská borelióza a klíšťová encefalitida. 
  • Při masivním napadení klíšťaty, trpí váš pes či kočka celkovým oslabením ze ztrát krve. 
  • Sliny, které klíšťata produkují, dráždí kůži v místě uchycení. 

Všenky

Všenky patří do rodiny bezkřídlých a stráví celý život v srsti svého hostitele, kterého opouští jen v případě, že hledají nového. Pohybem v srsti způsobují nepříjemné dráždění. 

Parazité - Blechy – vše o zdraví Jak na ně – vnější antiparazitika

Nejlepší je sázet na prevenci a držet si krvelačné vetřelce od těla, ale nebojte se, všechny přípravky skvěle fungují i v případě, že už došlo k invazi. V naší internetové lékárně si vyberete ze tří forem: antiparazitní obojek, pipeta a sprej. Každý typ má své výhody a nevýhody. Dali jsme pro vás dohromady důležité rady, které byste měli znát před výběrem:

  • V žádné případě nezaměňujte přípravky určené pro psy a pro kočky
  • Pokud kupujete pipetu nebo antiparazitní obojek vybírejte podle váhy a věku (koťe, štěně, dospělý) svého mazlíka. Ostatně u štěňat je, stejně jako při jejich výchově, potřeba vždy zvýšené pozornosti a péče. 
  • Pipety neboli spot-on kapky se hodí pro zvířata, která máte doma a hrají si s nimi děti. Je nutné jejich aplikaci pravidelně opakovat – v řádech týdnů.
  • Sprej je vhodný pro zvířata, která se pohybují především ve městě. Po aplikaci vydrží pouze krátkou dobu.
  • Antiparazitní obojky vydrží celou sezónu a jsou vhodné především pro zvířata, která žijí trvale venku. Vyzkoušejte obojky Foresto.

Parazité - Blechy – vše o zdraví Výhody a nevýhody antiparazitních přípravků

Antiparazitní obojky

+ Dlouhodobá účinnost 
Snadná aplikace
– Hrozí nebezpečí ztráty
Zvíře se může o něco zachytit

Antiparazitní pipety

+  Nehrozí nebezpečí ztráty a zachycení
+ Snadná aplikace
+ Jsou vhodné i pro koťata/štěňata, ale vždy čtěte příbalový leták
Častější aplikace – působí kratší dobu

Antiparazitní spreje

+ Dají se aplikovat i na místa, kde se zvíře často zdržuje – pelíšek
Krátká doba působení po aplikaci

V naší internetové lékárně najdete jak antiparazitika pro psy, tak pro kočky. Vybírejte z oblíbených značek, jako jsou Frontline, Fypryst, Bolfo, Bayer a Arpalit. Kromě vnějších antiparazitik nabízíme i vnitřní antiparazitika – odčervovací pasty a tablety, kloubní výživu pro psy i kočky a vitamíny pro krásnou srst.

Pro kočky      Pro psy

Blechy a jiní paraziti škodí víc lidem než zvířatům

Většina nemocí přenosných ze zvířat na člověka je způsobena parazity. Nejčastějším z nich jsou blechy. „Zablešená kočka je zdrojem infekce, které se říká nemoc z kočičího škrábnutí.

Projevuje se bolestivým zduřením mízních uzlin, horečkami a vyžaduje léčbu antibiotiky,“ vysvětluje veterinářka Vlasta Svobodová z Ústavu parazitologie Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně.

Podle ní je v České republice až 60 procent koček nositeli této infekce. „Psi a kočky mohou onemocnět stejně jako člověk, ale i když sami neonemocní, bývají často nositeli infekce,“ říká veterinářka Vlasta Svobodová.

U psů se často objevuje svrab, který se projevuje svěděním a je také přenosný na člověka. Silným svěděním se ohlašují také dravčíci, což jsou drobní roztoči, kteří snadno pronikají i přes několik vrstev oblečení a napadají člověka při mazlení se štěnětem nebo kotětem.

Nebezpeční jsou i takzvaní vlasovci, kteří způsobují záněty. Tito zevní parazité jsou podle odborníků velmi rozšíření a není možné se jim ubránit ani při nadstandardní péči o domácí zvíře jako je časté česání nebo koupání.

„Jedinou cestou je pouze komplexní přístup spočívající v aplikaci přípravků ve formě spot-on, tedy na malou plochu kůže zvířete, obvykle mezi lopatky“ tvrdí Vlasta Svobodová. Tyto přípravky chrání zvíře před zevními parazity a brání také výskytu parazitů vnitřních.

Ochrana je v prevenci

Nejrozšířenějšími vnitřními parazity jsou podle veterinárního lékaře Václava Bartoše z Veterinární kliniky ZooVet v Hradci Králové škrkavky a tasemnice.

„Škrkavky parazitují ve střevech psů a koček,“ vysvětluje Václav Bartoš. „Ti pak denně vylučují trusem statisíce infekčních vajíček, která nejsou viditelná okem. Jedna škrkavka je schopna během jednoho dne vyprodukovat až 200 tisíc vajíček.

Ta mohou být zdrojem infekce i pro člověka. Vajíčko tohoto parazita je schopno venku přežívat až několik let.“

Podle odborníků se v České republice vyskytují škrkavky asi u 16 procent psů ale až u 40 procent mladých psů do jednoho roku. Škrkavky má také 18 až 30 procent koček. Člověk se nakazí pozřením vajíčka, třeba tak, že si pořádně neumyje ruce po úklidu trusu svého zvířete. Stejným způsobem se člověk může nakazit i tasemnicí zvanou měchožil zhoubný.

Její vajíčko se v těle vyvine v larvu, která proniká přes stěnu střeva do krve a dále do nejrůznějších orgánů – do jater, plic anebo mozku, kde roste a způsobuje vážné zdravotní potíže. Svými příznaky může připomínat nádorová onemocnění.

Častěji se však vyskytuje tasemnice psí, kterou mají i kočky. Přenášejí ji blechy, a proto je vždy důležité odblešit nejen zvíře, ale i prostředí, v němž se pohybuje. „Málokdo ví, že více než 90 procent bleší populace, což jsou vajíčka a larvy, žije mimo zvíře v okolním prostředí,“ říká veterinář. Chránit prostředí i zvíře lze opět použitím prostředků spot-on.

„Nejlepší ochranou je však prevence,“ tvrdí Václav Bartoš. Na trhu je v současnosti několik běžně dostupných preparátů účinkujících na škrkavky i tasemnice zároveň.

Zajímavé:  Natura Siberica Živé Vitamíny Recenze?

Napadají srdce a plíce

Ten, kdo se zvířetem cestuje na dovolenou, měl by si dát pozor na onemocnění takzvanými srdečními červy neboli vlasovcem psím, který se vyskytuje zejména v zemích jižní Evropy – v Chorvatsku, Itálii, jižní Francii, ve Španělsku nebo v Řecku.

V posledních letech se však tito paraziti objevují i v České republice. Tento červ se usazuje v pravé části srdce psa a kočky a způsobuje zvířeti vážné onemocnění srdce a plic. Pro člověka tak nebezpečný není, přenáší se velmi zřídka. K přenosu infekce dochází bodnutím infikovaným komárem. Prevence u zvířat je ale jednoduchá – opět přípravky, které se nanášejí na kůži.

Prevence proti škrkavkám a tasemnicím Štěňata je nutné preventivně odčervovat jedenkrát měsíčně od dvou týdnů věku, koťata pak od čtyř týdnů. Mladé psy a kočky od půl roku věku odčervujte jedenkrát za tři měsíce.

U dospělých psů lékaři doporučují odčervit dvakrát až čtyřikrát do roka a u koček žijících venku minimálně čtyřikrát do roka.

ZDENA LÍKAŘOVÁ

Aby antiparazitikum skutečně fungovalo

Datum: 19.2.2017 Fialková Soňa

Účinnost antiparazitika nezávisí jen na účinné látce a tedy na samotném výrobku. Stejně důležitá je správná aplikace přípravku i pozdější „údržba“. Máme pro vás několik zásadních doporučení, na která byste neměli zapomenout. Jde o nejčastější chyby, které majitelé psů dělají při aplikaci antiparazitik a snižují tak jejich účinnost v boji proti klíšťatům, blechám a dalším parazitům.

Každý majitel psa očekává od antiparazitního obojku či pipety maximální ochranu svého psa. Účinnost antiparazitika však nezávisí jen na účinné látce a tedy na samotném výrobku. Stejně důležitá je správná aplikace přípravku i pozdější „údržba“. Co se týká aplikace přípravku, vždy čtěte příbalový leták.

Máme pro vás několik zásadních doporučení, na která byste neměli zapomenout. Jde o nejčastější chyby, které majitelé psů dělají při aplikaci antiparazitik a snižují tak jejich účinnost v boji proti klíšťatům, blechám a dalším parazitům.

Antiparazitní obojky

Aby antiparazitní obojek dobře fungoval, musí docházet po celou dobu nošení k postupnému a efektivnímu uvolňování účinné látky. To zajistí pouze správně nasazený a čistý antiparazitní obojek. Mezi obojkem a povrchem krku psa po celou dobu nošení musí docházet ke kontaktu. Obojek nasaďte tak, že se vám mezi obojek a krk vejdou ještě dva prsty, ne více, ne méně.

Zbytek obojku odstřihněte asi 5 cm od spony. Funkce obojku spočívá v tom, že se účinná látka šíří po celé kůži psa (v lipidové vrstvě kůže, neproniká do krve). Plná účinnost antiparazitního obojku proto nenastává ihned, ale až zhruba od druhého týdne nošení. Psa byste po tuto dobu neměli koupat, aby mohlo dojít k rozšíření účinné látky po kůži psa.

Konkrétní informace o odolnosti antiparazitního obojku vůči vodě se mohou u jednotlivých typů lišit. Například obojek Scalibor® Protectorband je odolný vůči vodě a příležitostný kontakt s vodou neomezuje jeho účinnost. I zde však platí pravidlo, že koupat psa prvních cca 7 dnů od nasazení obojku se nedoporučuje. Také se nedoporučuje koupat psa dva dny před nasazením obojku.

Jak je uvedeno výše, příležitostný kontakt s vodou nevadí, časté koupání či časté šamponování však na účinnost antiparazitika bude pochopitelně mít vliv. Antiparazitní obojky u psa účinkují celou sezonu (zpravidla 6 – 7 měsíců). Po čase si všimnete, že je obojek špinavý. Omyjte ho hadříkem namočeným do mýdlové vody.

Tím se uvolní póry v obojku a bude opět docházet k pozvolnému uvolňování účinných látek.

Antiparazitní pipety

Oblíbenou formou antiparazitik jsou vedle obojků také antiparazitní pipety, někdy označované jako spot-on. Mezi nejoblíbenější značky patří Frontline či Advantix. Existují také spot-on přípravky na přírodní bázi.

Tyto přípravky ve formě tekutiny se aplikují mezi lopatky zvířete. Opět po několika dnech dojde k rozšíření přípravku do kůže zvířete (nikoliv do krevního oběhu). Pro koupání platí stejná pravidla jako u antiparazitních obojků. Pipetu je vhodné aplikovat večer a zajistit, aby její obsah neolízalo ani jiné domácí zvíře v domácnosti.

100 % účinné antiparazitikum neexistuje

Je potřeba mít na paměti, že žádné antiparazitikum není 100% účinné. To znamená, že pokud vezmete psa do lesa či na louku, kde je vysoká koncentrace klíšťat, je velmi pravděpodobné, že si nějaké domů ponese.

Bez obojku by jich však přinesl několikanásobně více! Vyvarujte se proto míst, kde se může vyskytovat velké množství klíšťat, nenechávejte psa běhat ve vysoké trávě a podobně. A po každé procházce psa prohlédněte a odstraňte klíšťata, která se i přes ochranu přisála (použijte vytahovače, pinzety, háčky či hřebínky).

V prvních dnech po aplikaci antiparazitika myslete na to, že jeho účinek ještě není na maximální možné míře.

Dalším častým omylem je, že majitelé psů očekávají od antiparazitika zneškodnění již uchycených parazitů. Takto ale antiparazitika nefungují, jejich funkce je pouze repelentní. Jejich odpuzující účinek zabraňuje usazování, bodnutí nebo kousnutí parazitů. Pokud má váš pejsek blechy či jiné parazity, je potřeba se jich nejdříve zbavit jak na zvířeti, tak v jeho blízkém okolí. Tzn. v pelíšku, kobercích atd. (pro ošetření okolí jsou vhodné např. přípravky Bio Kill).

Lze antiparazitika kombinovat či dělit mezi více psů?

Mnoho majitelů se snaží zvýšit účinnost antiparazitik jejich kombinací. Toto nikdy nedělejte, nekombinujte obojky s pipetami. Pokud aplikujete pipetu, nedávejte další antiparazitikum dříve než za měsíc, nezvyšujte ani dávku antiparazitika.

Vhodný antiparazitní obojek nebo pipeta jsou dány váhou zvířete. Vždy vyberte odpovídající velikost obojku či odpovídající označení na pipetě, které se shoduje s váhou vašeho psa. Nekupujte obojek dlouhý 65 cm, který je určený pro velké psy s tím, že jej rozdělíte mezi dva malé psy. V takovém případě by oba menší psi dostali mnohem více účinné látky než je nutné a hrozilo by velké zdravotní riziko. Stejně tak u pipet – nekupujte pipetu pro 25 kg psa s tím, že ji rozdělíte dvěma psům s poloviční hmotností. 

Antiparazitika (kromě těch na přírodní bázi) jsou vyhrazenými veterinárními léčivými přípravky, která podléhají kontrole ze strany státních orgánů. Přesto je potřeba dodržet několik hlavních zásad.

1. Při koupi antiparazitika se obraťte na specializovanou prodejnu (seznam prodejců na stránkách ÚSKVBL), lékárnu nebo veterináře.

2. Každý prodejce musí být na prodej antiparazitik proškolen a mít vhodně vybavené prostory.

3. Před použitím antiparazitika si vždy přečtěte příbalový leták a v případě nežádoucích účinků je potřeba se řídit pokyny v příbalové informaci, obojek ihned sundat a kontaktovat prodejce.

Vnější paraziti domácích mazlíčků. Jak na ně? Vše se dozvíte v naší radioporadně

MVDr. Petr Falta a veterinární radioporadna. Péče o naše domácí mazlíčky. Téma: Vnější paraziti.

Parazity nebo také cizopasníky můžeme rozdělit na ektoparazity tedy vnější parazity a endoparazity, čili vnitřní parazity. Nejznámějšími vnějšími parazity jsou blecha, klíště a veš či všenka.

BlechyBlecha je nepříjemný parazit, živící se krví jedince, kterého si vybrala za hostitele. Zvlášť aktivní jsou samičky, které se musejí opakovaně vydatně nasát, aby byly schopny produkovat potomstvo.

Efektivní ochrana proti blechám je nezbytností. Vyžaduje použití účinného antiparazitika, které dokáže usmrtit parazity co nejrychleji a jehož účinek po ošetření nastupuje co nejdříve.

KlíšťataMírné zimy posledních let umožnily početní nárůst klíštěcí populace a celkový trend globálního oteplování bude tento vývoj zřejmě i nadále podporovat. Pes a kočka jsou tvorové, kteří, pokud nejsou chováni výhradně doma, jsou s rostlinným pokryvem v bezprostředním kontaktu. Možnost jejich napadení je podstatně vyšší než vpřípadě člověka.

Ochranu proti klíšťatům zajistíte pomocí spolehlivého antiparazitárního přípravku. Podaří-li se zahubit parazita ještě dříve, než dojde k jeho uchycení nebo pokud se již stihl přisát na kůži než dojde k jeho plnému nasátí, tedy nejlépe nejpozději do 24 hodin po uchycení, zabrání se s vysokou pravděpodobností riziku přenosu nemoci.

VšenkyVšenky jsou bezkřídlý hmyz, který stráví celý svůj život v srsti psa a opustí jej dobrovolně pouze tehdy, pokud se rozhodne přestoupit na jiného hostitele. Živí se odumřelými buňkami a chlupy.

Jak dospělí jedinci, tak i vajíčka se dají u psa zjistit při pečlivější prohlídce. Vajíčka jsou nalepená na chlupech, zatímco dospělci se pohybují na povrchu kůže a způsobují intenzivní dráždění.

Zdá se, že především dlouhosrstí psi poskytují perfektní „domov“ tomuto nepříjemnému hmyzu. Ale i zvířata s jiným typem srsti se mohou stát objektem jejich zájmu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector