Pupínky na bradavkách – Vše o zdraví

Čerstvé maminky ve svém okolí slýchají, že je naprosto normální, že kojení hlavně na začátku bolí. Je to ale opravdu tak? Zeptali jsme se odbornice na slovo vzaté, laktační poradkyně Simony Lazzari.

„Na úplném začátku může být kojení výrazně nepříjemné, jazýček miminka je drsný, technika přisátí miminka ještě ne zcela perfektní, naprosto nevyhnutelné je napravit techniku přisátí a pečovat o prsa,“ vysvětluje Simona. 

Jak pečovat o prsa při kojení 

Doporučujete bradavky pravidelně promazávat?

„Je-li vše v pořádku a nebolestivé, stačí rozetřít po bradavce a dvorci mateřské mléko, nechat je zaschnout a pak udržovat v suchu, a pohodlné podprsence. Je-li situace horší, doporučuji návštěvu laktační poradkyně, která zjistí proč dochází k poranění.

 Existuje celá řada kosmetických přípravků, osobně doporučuji Nipple cream, nebo Diaper balm od Motherlove, se kterými mám skvělou zkušenost. Purelan od Medely je též vhodný, ale živočišný lanolín nemusí každé mamince vyhovovat.

 Olej s kapkou levandule též zklidňuje, hojí…“

Mohou se bradavky omývat běžným mýdlem?

„Není to nutné, jen když je přítomná kvasinka, která se musí zaléčit vhodným přípravkem.“

K nalití prsou často dochází hlavně na začátku kojení, konkrétně v prvních několika dnech. Prsa jsou bolestivá, citlivá, nalitá mlékem a miminko má problém s přisátím.

Jak bojovat s nalitými prsy?

Předem prohřát teplým obkladem, promasírovat, je-li nutné pomoci bradavce ke zformování, tak před kojením odstříkejte trochu mléka, miminko se díky tomu bude moci lépe přisát.

Po kojení na prsa také pro zmírnění bolesti můžete přikládat studené obklady, mokrou plenu, tvaroh a prsa masírovat.

Bolavé bradavky

Rozpraskané a bolavé bradavky dokáží kojení znepříjemnit až kojení postupně ukončit. Kůže na bradavkách může být popraskaná, krvácet, mokvat, nebo na ní mohou být malé puchýřky. 

Proč vznikají? 

Pokud je miminko ve správné poloze, má dostatečně otevřenou pusinku, je bradavka opřená o horní patro v umístěná v zadní části pusinky, jazýček si přitahuje dvorec a přitlačuje dásněmi okolí dvorce a stimuluje vylučovací reflex a MM se uvolňuje.Pokud ale bradavka není dostatečně vzadu v pusince, bude se jazyk opírat o bradavku, což začne způsobovat bolest, dítě bude nespokojené a MM se nebude uvolňovat.

Tento problém se často objevuje hlavně u miminek, které byly přikrmovány lahvičkou.

Jak bojovat proti rozpraskaným bradavkám? 

  • Je nutné napravit techniku přisátí miminka a jeho polohu, tam bude stěžejní problém.
  • Existují preparáty již zmiňované, hydrogelové obklady, chrániče na bradavky, kalciové masti, Hemagel, Nipple cream, nebo Diaper balm od firmy Motherlove, Purelan od Medely, stříbrné kloboučky,…
  • „Pokud si nevíte rady, vždy se raději obraťte na laktační poradkyni,“ doplňuje Simona.

Může bolavé bradavky způsobovat dlouhé kojení?

„Nepřiměřeně dlouhé kojení bude bradavky velmi zvlhčovat, způsobovat mokvání a tím iritovat jemnou kůži bradavky, která pak praská a je velmi přístupná infekci nebo kvasince,“ vysvětluje Simona Lazzari. 

Bradavky jsou bolavé a to jak při krmení, tak mezi ním. Maminky často popisují bolest jako pálení nebo řezání, někdy mluví o bodavém pocitu od bradavky směrem k lopatce. Na bradavkách a dvorci se může objevit červený ohraničený flíček, kůže je prosáklá, jemná a lesklá. Miminko bude mít pravděpodobně bílý povlak na vnitřní sliznici úst nebo na jazyku.

Proč vzniká?

Kvasinky máme v těle všichni, ale když se přemnoží, nastane problém. Tělo ženy je po porodu dočasně méně odolné a kvasinky se vyskytují na běžných površích již v porodnici, přes veškerou hygienu, která tam probíhá.

Tato situace může nastat i po užívání antibiotik, nebo při nízkém množství železa v těle matky.

Pupínky na bradavkách - Vše o zdraví

Prevence, by měla být automatická již v porodnici, kvasinka se šíří kapénkovou nákazou, tzn. že velmi snadno a velmi rychle. Doporučuji ženám svědomitou dezinfekci rukou vždy, když se chystají kojit, sahat na miminko, dotýkat se prsou, obličeje, genitálií. 

Prsní vložky udržujte suché a stále čisté, během kojení je nenechávejte na otevřeném místě, aby nedocházelo ke kontaminaci – schovejte je třeba pod polštář… Tato opatření platí pro porodnici, doma stačí ruce dobře umýt.

Pokud máte podezření na kvasinkovou infekci, prsa omyjte mýdlovou vodou po kojení – zbavíte se tím zbytků mateřského mléka, které je sladké a kvasinky z něj profitují.

„Naneste na prso Diaper balm od firmy Motherlove (přírodní a účinný preparát, kterému dávám přednost před chemickými medikamenty), před kojením se nemusí odstraňovat.

Doporučuji také  Canesten/ Pevaril (v lékárně dostupné bez receptu), před kojením je však nutné prsa omýt mýdlovou vodou. I miminko by mělo být ošetřené v ústní dutině, osvědčený ale pouze z Německa přivážený je preparát Infecto Soor Mundgel, nebo genciánová violeť.

 V každém případě se obraťte na odborníka – laktační poradkyni, nebo vyhledejte vašeho lékaře, který vám předepíše účinné léky.“

Ucpaný mlékovod, neboli retence mléka 

Prso může být zarudlé a bolestivé, boule v prsu je na dotek hmatatelná. Může být citlivá jen bradavka a dvorec a při veškeré snaze nelze mateřské mléko z prsu odsát.

Proč vzniká?

Mlékovod se může „ucpat“ během krmení, při nedostatečném sání, velmi krátkém kojení, i nevhodná poloha se může na stavu podílet.

 Důsledkem toho se mléko v mlékovodu a mléčných váčcích hromadí, dochází k přetlaku, opuchlinám, zúžení mléčných kanálků, které se pak mohou ucpávat.

Během odstraňování tohoto problému lze dokonce pozorovat, jak z prsu vychází jakýsi útlý ztužený mléčný „hádek“, který byl mechanickou bariérou.

Jak bojovat s ucpaným mlékovodem?

Především lokálně dobře zahrát, jemně, ale důsledně pomasírovat a pak odsát, aby se bradavce i celému prsu ulevilo.

Preventivně dbát na správnou techniku kojení, viz výše, dopřát dítěti čas, upravit polohu dítěte tak, aby bradičkou směřovalo k poškozenému místu (docílí se tak intenzivnějšího odtoku mateřského mléka), nebo zahájit odsávání mateřského mléka odsávačkou, která splňuje optimální předpoklady pro svou funkci.

Pokud problémy přetrvají, vyhledejte vašeho lékaře.

Zajímavé:  Kvasinková Infekce Léčba Česnekem?

Mastitida

Prsa jsou horká, červená, napjatá, velmi citlivá a bolestivá. Mastitidu obvykle provází také horečka a pocit schvácenosti, únavy a vyčerpání, je přirovnatelná k chřipkovému onemocnění.

Proč vzniká?

Mastitida je zánětlivý proces probíhající v prsu. Na vině může být oslabení imunitního systému maminky, vyčerpání, ale zvlášť půjde o nevyprázdněná prsa během kojení, nahromaděné mateřské mléko, spojené s retencí, zánětlivé ložisko, které mohlo vzniknout na bradavc. Neléčená mastitida je nebezpečná a vyžaduje rychlou pomoc.

Jak bojovat s mastitidou?

Pokud zachytíte náznaky na začátku rozvíjejícího se onemocnění, stačí prsa odsát, zchladit studeným obkladem, nejlépe tvarohem, nebo zelným listem (pomačkaným, aby se lépe uvolnily silice) přiloženým přímo na prso a překrytým studeným obalem.

Homeopatie konkrétně Belladonna 5/9CH užívaná po častých dávka (poraďte se s homeopatem), může situaci zvrátit k uzdravení. Vydatný odpočinek, ideálně klid na lůžku je podmínkou.

Pokud příznaky přetrvají déle než 24 hodin, nebo se stav rychle zhoršuje, vyhledejte svého lékaře. Obvykle se mastitida léčí antibiotiky na 7-14 dnů.

 Během léčby stále dochází ke kojení, tak jako dříve, pouze pokud by odcházel hnis, nebo krev se kojení nedoporučuje.

Nebojte se přenosu infekce na dítě, myslete stále na to, že mu současně s mateřským mlékem dopřáváte i ochranné látky, které jsou součástí, a tím jej chráníte.

Počítejte ve dnech onemocnění a po něm s poměrně významným poklesem množství mateřského mléka. Během rekonvalescence a po ní pak častým přikládáním, střídáním prsů během kojení a nočního kojení stav napravíte.

Pokud ne, jsou prostředky, které pomohou ke zvýšení laktace.

„Nejdůležitější pro prevenci všech těchto starostí je správná technika kojení a důsledná péče o prsa. Informací je mnoho a všude, není snadné se v nich zorientovat, proto doporučuji – kontaktujte laktační poradkyni, která situaci zanalyzuje, diagnostikuje, poradí a vše vysvětlí,“ uzavírá Simona Lazzari. 

Článek vznikl ve spolupráci s laktační poradkyní, porodní asistentkou, dětskou sestrou a dulou Simonou Lazzari.

Simona se dále věnuje předporodním kurzům, lekcím plavání s miminky a cvičení pro děti v předškolním věku.

Jak sama říká – „Má práce je můj koníček, stálá motivace a zároveň obrovská satisfakce. Mám to životní štěstí, že se mi podařilo skloubit to co mám ráda s tím co je důležité, velmi potřebné a žádané.“

Pupínky na bradavkách - Vše o zdraví

Akné

Je to časté zánětlivé onemocnění mazových žlázek a vlasových folikulů. Nejběžnější formou akné je Acne vulgaris, zánětlivé onemocnění tzv. pilosebaceosní jednotky (vlasový folikul a do něj ústící mazová žláza). V období dospívání se s ním setkáváme téměř ve 100%.

Toto onemocnění se projevuje jako Acne comedonica (ucpaná ústí mazových žláz – bílé a černé komedony, které po ústupu akné nezanechávají na kůži prakticky žádné stopy) a Acne papulo-pustulosa se zánětlivými papulami a hnisavými pustulami, kdy se po zanícení komedonů přidruží sekundární zánětlivé změny.

Příznaky akné

  • Povrchní akné: Komedomy otevřené (černé tečky) a uzavřené (bílé tečky), povrchní cysty, pustulky.
  • Hluboké akné: V hloubce zanícené uzlíky, až hnisem vyplněné cysty, které praskají, nebo se mění v abscesy.
  • Místa výskytu: Nejčastěji obličej, ale i šíje, hruď, záda, ramena.

Příčiny vzniku akné

Příčiny vzniku akné jsou známy. Na vzniku se podílí folikulární hyperkeratóza (ucpávání kanálků mazových žláz), zánět s bakteriální složkou a seborea (zvýšená tvorba mazu).

Příčiny jsou tedy komplexní. Hormonální nerovnováha, bakteriální infekce, stres, potravinová alergie, užívání některých léčiv (orální antikoncepce, steroidy, antidepresiva, léky proti epilepsii), chronická zácpa, velký podíl chemicky konzervovaných potravin ve stravě, vysoká spotřeba potravin s vysokým obsahem soli, nedostatek některých složek potravy a vitamínů, nevhodná kosmetika.

Jednou z funkcí kůže je vylučování toxických látek, pokud je nemohou ledviny a játra efektivně zpracovat. Jak toxiny odcházejí pokožkou, narušují její zdravou soudržnost a odolnost. Toto je také jeden z faktorů vzniku mnoha kožních poruch, včetně akné.

Návštěva lékaře při akné

Je nutná při rozsáhlém postižení, při celkových projevech zánětu, při hlubokém akné, při šíření infekce do očí.

Prevence vzniku akné

  1. Dodržování zásad racionální výživy:
  2. – omezit v jídelníčku tučná jídla, uzeniny, sladkosti, bílé pečivo, instantní výrobky, příliš slaná a kořeněná jídla, nápoje typu Coca-cola, Fanta a kupované džusy
  3. – zařadit do jídelníčku ve zvýšené míře zeleninu, ovoce, celozrnné pečivo, bílé maso, luštěniny, bílé jogurty, celozrnné obiloviny a těstoviny

Léčba akné

Léky na předpis

a) Přípravky na zevní použití:

  • přípravky obsahující síru, která upravuje sekreci mazu
  • retinoidy k zevnímu použití, mají keratolytický účinek, změkčují komedony
  • peroxidy (benzoylperoxid) – otvírají a uvolňují póry, antiseptický účinek
  • lokální antibiotika (např. erytromycin, tetracyklin, klindamycin) pro potlačení mikrobiální složky

b) Celková (perorální) léčba:

  • antibiotika při silných zánětech
  • hormonální antikoncepce pro snížení tvorby mazu
  • celkové retinoidy

Volně prodejné léky

Přípravky upravující sekreci mazu, čisticí a antiseptické.

Přírodní a doplňková léčba

Léčebná kosmetika Pro mechanické čištění pleti u lehčích forem akné.

Použití vhodných kosmetických přípravků ke každodennímu ošetřování pleti vhodně doplňuje případnou terapii a napomáhá předcházet problémům, včetně použití dekorativní kosmetiky v případě postižení obličeje.

Je důležité si uvědomit, že nezáleží jenom na obsahu účinných látek v přípravku, ale také na jeho formě (gely, krémové emulze, roztok aj.).

Homeopatie

  • Sulfur – na červené, zanícené, bolestivé formy akné, které se často zhoršují po umytí vodou (svědění).
  • Hepar sulfur – na bolestivé, zanícené komedony se silným hnisáním.
  • Pulsatilla – lék vhodný pro pubertální formu akné.
  • Silicea – na hluboké akné, často způsobující jizvy v případech, kdy se netvoří hnisavé hlavičky.

Potravinové doplňky Vhodnými potravinovými doplňky jsou tablety s obsahem zinku, vitaminu B6, vitaminu C, vitaminu E, popř. selenu.

Pobyt u moře, přípravky s obsahem mořské soli (Mrtvé moře)

Fungal infections – LOVI

Mykózy jsou infekční nemoci způsobené mikroskopickými plísněmi, hlavně kvasinkami Candida albicans. Jsou odpovědné za afty v ústech miminka a za plísňové infekce prsu. Kvasinky se přirozeně vyskytují v trávicím traktu člověka, ale pokud se přemnoží, vznikají problémy.

Zajímavé:  Černý Jeřáb A Zdraví?

Svědění a olupování kůže na bradavkách jsou typickými příznaky mykózy. Bradavky jsou citlivé a bolestivé na dotek. Kůže infikovaná plísněmi je začervenalá, napjatá, vypadá leskle, snadno praskne a krvácí.

Někdy se na bradavce a dvorci objevují bílé skvrny nebo malé hrudky, které nejdou setřít. Maminka cítí ostrou až bodavou bolest v prsou, a to nejen při kojení, ale i mezi kojeními.

Plísňová infekce prsu je často doprovázena vaginálními mykózami.

Když se nakazí maminka, je obvykle nakaženo i miminko. Mykóza mu způsobí vyrážku (drobné červené pupínky) kolem genitálií a afty v podobě bílých skvrn na sliznici v ústech (na patře, dásních, vnitřní straně tváří, jazyku). Tyto skvrny vypadají jako povlak od mateřského mléka a při snaze o setření krvácejí. Afty nejsou nebezpečné, ale mohou být pro miminko bolestivé a ztěžují sání mléka.

Příčiny infekce

Plísňové infekce prsu se mohou objevit, když:

  • maminka nebo miminko berou antibiotika (např. po císařském řezu),
  • miminko má afty nebo kožní mykózu v oblasti genitálií,
  • maminka často trpí vaginálními mykózami,
  • ostatní členové rodiny trpí mykózami,
  • poškozené a krvácející bradavky nejsou adekvátně ošetřeny (např. jsou v kontaktu s mokrými, zřídka měněnými a neprodyšnými prsními vložkami),
  • maminka má mastitidu,
  • maminka užívá hormonální antikoncepci.

Co můžete dělat?

Pro úspěšný boj s mykózou je nezbytné:

  • Léčit maminku i miminko zároveň, i když se symptomy objevily pouze u jedné osoby. V opačném případě bude infekce „cestovat” tam a zase zpátky mezi vámi a vaším miminkem.
  • Použít protiplísňovou léčbu, u miminka výplach/vytírání úst (dásní, vnitřní strany tváří) asi 3-4krát denně. Prsa (dvorec s bradavkou) je potřebné oplachovat po každém kojení. Protiplísňová léčba by měla trvat 10 až 14 dní. Lékaři také doporučují potírání úst miminka a prsou maminky genciánovou violetí nebo speciální protiplísňovou mastí na dvorce a bradavky maminky. Infikovaná genitální oblast miminka musí být léčena vhodnými přípravky a pravidelně větrána.
  • Zavést probiotika do každodenní výživy (vaší i vašeho miminka), které pomohou znovu nastolit správnou bakteriální rovnováhu v těle.
  • Dodržovat hygienická opatření. Umývejte si pravidelně ruce před i po kojení, nehty stříhejte nakrátko. Ručníky, spodní prádlo, pyžama (vaše i miminka) často měňte, perte při vysokých teplotách a žehlete. Hračky, dudlíky a další potřeby používané během kojení často a důkladně umývejte, a pokud je to možné, i sterilizujte.
  • Během léčby nepoužívejte mycí houby nebo pemzy, ve kterých se shromažďují plísně, protože podporují jejich rozmnožování.
  • Často měňte prsní vložky, aby nebyly příliš nasáklé.
  • Prsa často větrejte.
  • Před nasazením podprsenky prsa důkladně osušte.

Pokud budete dodržovat tyto pokyny, uvidíte zlepšení už během jednoho týdne – bolest ustoupí a prasklinky se zacelí. Pokud ale žádné zlepšení nepřijde, můžete mít bakteriální infekci nebo mastitidu. Léčení může být také zpomaleno nesprávnou polohou při kojení nebo nespráným přisátím miminka.

Můžete přesto kojit?

Plísňová infekce není kontraindikací kojení, obzvlášť, když je léčeno miminko i maminka. Pokud vám praskliny na bradavkách způsobují silné bolesti, použijte tabletky proti bolesti s paracetamolem nebo ibuprofenem.

A pokud to nepomůže a bolest je nesnesitelná, odsávejte mléko pomocí odsávačky mléka až do doby, dokud se bradavky nezahojí. Pravidelně odsáté mléko podávejte miminku tak, aby nebyl ohrožen sací reflex.

Nezapomeňte také důkladně mýt a sterilizovat všechny použité pomůcky.

Bradavka: Vpáčená, plochá, vyčnívající a další typy. Které máte vy?

  • To, že prsa mají všechny možné tvary a velikosti, je vám určitě jasné, ale věděla jste, že jsou i různé druhy bradavek? Existuje jich osm různých druhů, a protože příroda je hravá, je dost dobře možné, že máte dokonce kombinaci dvou z nich. Většina lidí je totiž značně asymetrická. Pojďme se tedy podívat, jaké to jsou.
  • V podstatě klasifikované jako „běžné“ nebo „normální“. Jsou to takové bradavky, které vyčnívají nad povrchem dvorce alespoň o pár milimetrů a směřují ven. Pokud je chladno nebo je-li majitelka těchto bradavek vzrušená, vztyčí se ještě více a ztvrdnou.
    TIP NA VIDEO: Jak zdůraznit menší prsa?
     • VIDEO: Petr Cífka/ BPŽ

    Co o zdraví prozrazují vaše prsa? Na co dávat pozor?

  • Na rozdíl od vyčnívajících bradavek tady nic nevyčnívá. Prso se zdá být v podstatě jakoby hladké, bradavka totiž splývá s povrchem dvorce a pouze tehdy, pokud je ženě zima nebo když se vzruší, mohou bradavky malinko vystoupit. Podívejte se, jak si správně vyšetřit prsa:
    Jak si správně vyšetřit prsa? Podívejte se na návod! • VIDEO: Adriana Krátká

  • Nejen bradavka, ale i celý dvorec jsou jako nafouknutý muffinek a sedí na vrcholku prsa. Jsou na omak měkké, ale samozřejmě že jako všechny ostatní ztvrdnou, pokud jsou vystaveny erotické stimulaci nebo se rapidně sníží teplota.
    6 důvodů, proč je to s vámi v posteli lepší než s pornoherečkou

  • Bradavky mohou být vpáčené několika způsoby. Nejmenší problémy způsobují ty, které jsou jen mírně vpáčené, a tak mohou být jednoduše stimulací dovedeny do stadia běžné bradavky. V nejtěžším třetím stadiu bývá jediným řešením problémů operace. Vpáčené bradavky dělají problém při kojení, dost často se ale stav v těhotenství upraví sám a bradavky vystoupnou.
    Podívejte se na video, kde odbornice radí, jak vyzrát podprsenkou na malá prsa:
    Takhle vaše prsa nevyniknou! Chyby při výběru podprsenky na malá ňadra • VIDEO: Adam Balažovič/BPŽ

  • Stejný problém jako u výše zmíněných – ale zde je pouze jedna taková bradavka. Jestliže se vpáčená bradavka u vás objevuje už od narození, potom je všechno v pořádku. Pokud se ovšem bradavka objevila náhle v pozdějším věku, bylo by dobré jít na vyšetření. Může to být totiž známka toho, že se něco děje!
    Podívejte se, jak cvičit, abyste měla prsa jako ve dvaceti:
    Prsa jako ve dvaceti? Naučte se dělat pořádné kliky! • VIDEO: Adam Balažovič/BPŽ

  • Na prsních dvorcích mohou být hrbolky, což je absolutně přirozené. Tyto hrbolky se nazývají Montgomeryho žlázky a jsou to zvětšené potní žlázy. Každý je má, ale u některých lidí jsou viditelnější než u jiných. Při kojení mají za úkol zvlhčovat okolí bradavky. Mohou se zanítit podobně jako akné.
    Ženy přiznaly, v které poloze nejsnadněji dosahují orgasmu

  • Ano, dámy – ani vy, které se stydíte za to, že vám z dvorců kolem bradavek vyrůstají chloupky, v tom nejste samy. Je to úplně běžná věc a je bezpečné si pomoct pinzetou, a ochlupení se tak zbavit. Každý máme v této oblasti folikuly, ze kterých mohou vyrůst chloupky, některé ženy mají k růstu ochlupení ale větší sklony než jiné.
    Skutečné ženy přiznaly: Co nás tak přitahuje na starších mužích?

  • Nebojte se, nejste žádný mutant, pokud máte o jednu – někdy i více než o jednu – bradavku navíc. Ty, které jsou navíc, bývají o něco menší, mnohdy vypadají trochu jako piha nebo mateřské znaménko. Jen pamatujte, že v době těhotenství se dočasně zvětší.
    Už víte, jaké máte bradavky? Podívejte se také, CO O VÁS PROZRADÍ TVAR A VELIKOST VAŠICH PRSOU. Vánoční čarování s jablky: Věštění i ochrana Skuteční Ken a Barbie! Který ze sourozenců je víc umělý?

8 důvodů, proč vás svědí bradavky. Pozor na rakovinu | Žena.cz

Svědí vás prsa či bradavky tak, že si je musíte podrbat i na veřejnosti? Určitě zbystřete, protože se může jednat o celou řadu lehčích i závažnějších problémů.

Mnoho žen nám jistě dá zapravdu, že jsou prsa jedním z nejcitlivějších míst našeho těla. V období menstruace či těhotenství natékají, pobolívají nebo dokonce pálí. Neměly bychom na péči o ně zapomínat. Co všechno může být příčinou nepříjemného podráždění?

Důvod č. 1: Zanedbaná péče

Co si budeme povídat, kolikrát si je po sprchování či koupeli namažeme tělovým mlékem? Citlivá kůže dobře pozná, když je vysušená nebo ji podráždí příliš tvrdá voda. Namažte se hydratačním tělovým mlékem i několikrát za den. Pokud intenzivnější péče nezabere, vyzkoušejte přípravky na olejové bázi. Jsou kvalitnější a účinkují rychleji.

Důvod č. 2: Alergická reakce

Ve chvíli, kdy pokožka začne pálit, svědění se nedá vydržet a hydratování nepomáhá, nejspíš jde o alergickou reakci. Vyměňte všechny kosmetické přípravky, které přichází do kontaktu s citlivou kůží. Jedná se o sprchové gely, tělová mléka či případné hydratační oleje.

Doporučujeme: 10 nejzajímavějších faktů o prsou. Pobaví i poučí

V lékárně si zakupte přípravky na citlivou pokožku. Lidé s citlivou pletí dobře snáší Eucerin, Biodermu či sensitivní řady Dermacolu, Ryoru nebo La Roche-Posay.

Pokud zjistíte, že jde o alergickou reakci. Berte několik dní volně prodejná antihistaminika jako Aerius, Claritine, Fenistil, Zodac nebo Xyzal.

Důvod č. 3: Nevhodné oblečení

O tom, že bychom podprsenku neměly nosit celý den, už jsme několikrát psali. Ale v případě, že vás často svědí bradavky, je třeba se nad tím zamyslet ještě víc. Může vám vadit těsnější prádlo, materiál či špatně zvolený prací prášek

Když už se bez „podpory“ neobejdete, dejte šanci alespoň sportovním podprsenkám nebo investujte do kvalitnějšího prádla, které je bavlněné.

Umělý materiál zadržuje vlhkost a způsobuje nemalé problémy. Než ale svou oblíbenou podprsenku vyhodíte, vyměňte nejprve prací prášek a aviváž za dětské přípravky, které pokožku nedráždí.

Možná jde jen o alergickou reakci na některou složku.

Pánům mohou způsobovat problémy nevhodně zvolená tílka či neprodyšná trička. Pokud se více potíte, určitě potřebujete oblečení bavlněné. Na umělé látky raději zapomeňte.

Důvod č. 4: Kvasinková infekce

Jsou-li vaše prsa zarudlá, svědí, odlupují se z nich šupinky kůže, na podprsence zůstávají bílé skvrnky nebo se případně objeví na bradavkách červené flíčky, objednejte se ke kožnímu lékaři. Nejspíš půjde o kvasinkovou infekci. Specialista vám předepíše hojivou mast a v případě, že by nezabrala, nasadí antibiotika.

Důvod č. 5: Pozor na rakovinu

Svědění bychom určitě neměly přehlížet, obzvlášť, když se objeví náhle a přetrvává.

V případě, že je bradavka velmi citlivá nebo bolestivá delší dobu, vyhledejte gynekologickou pomoc či se případně objednejte na mamograf.

 Přehlížíte-li drobné příznaky, zbystřete alespoň, když na své bradavce či prsním dvorci najdete šupinkovité ranky nebo se kůže zdá na dotek teplejší.

Náš tip: Rakovina prsu nebolí, říká lékařka. Tím hůř!

Nechceme vás strašit, ale prevence je velmi důležitá a můžete tak předejít vážnější formě rakoviny prsu. Všímejte si každé změny.

Důvod č. 6: Ovulace

Mnoho žen popisuje, že je prsa svědí právě v období ovulace. Nejde o nijak lékařsky potvrzený fakt, ale také jej gynekologové ani nevylučují. V ženském těle se v tu dobu odehrávají velké změny.

Důvod č. 7: Možná jste těhotná

I když nejde o běžný příznak těhotenství, řada žen na diskuzních fórech opravdu potvrzuje, že je v prvním trimestru bradavky nesnesitelně svěděly.

Některé z nich se na tento „těhotenský signál“ i spoléhají. Každopádně zbytečně nejásejte nebo nepanikařte.

Klidně si pro větší jistotu udělejte test, ale věřte, že v mnoha případech půjde spíše o banálnější důvod.

A na závěr dovolte jednu drobnou poznámku. Pokud vynecháme 6. a 7. důvod, měli by v případě svědění bradavek zpozornět i muži. I jim hrozí rakovina prsu, proto by neměli být ke svému tělu lhostejní a dlouhodobější problémy řešit se svým lékařem.

Máte i vy nějaké zkušenosti? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

  • Vyzkoušela jsem vše z 50 odstínů. Za jeden víkend
  • Matka slyšela po 18 letech tlukot srdce zesnulého syna
  • Designéři použili na nábytek starý Boeing 747

  Video Mohlo by Vás také zajímat: Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector