Skryté volání o pomoc – vše o zdraví

Kamarád si vymknul kotník. Ztratili jste se. Už nemůžete dál. To všechno se vám může nejenom v přírodě stát. Jak si přivolat pomoc a co udělat nejdřív, vám poradí odborníci, kteří sestavili tento článek.

• Důležitá je samozřejmě prevence. Tedy do situace, kdy potřebujete přivolat profesionální pomoc, se vůbec nedostat.• Výlet či trasu si pečlivě naplánujte.• Kromě trasy sledujte počasí a místní podmínky (sníh, ledovka, vodní toky).

• Nespoléhejte pouze na elektronické mapy v telefonech. Mějte i papírovou mapu.

• Nepřeceňujte síly.

• Mějte časovou rezervu. Určete si i body návratu. Mějte náhradní plán a zálohy.

• Před tím, než vyrazíte, dejte vědět kamarádům či známým, jaký máte úmysl a kam jedete.• Buďte náležitě vybaveni. To však neznamená být přetížení a postupovat tak pomalu nebo se vysilovat.

Kromě toho navigačního vybavení (navigace, mapa, busola, nabitý mobil) mějte i to nouzové. U většiny záchranných akcí se potkávají profesionálové s nevhodným nebo nedostatečným vybavením. A to hlavně s nevhodnou obuví a oblečením. Používejte „battery pack“ a mějte nabitý telefon. Šetřete na telefonu energii.

Vypněte všechny nepotřebné funkce. Udržujte jej v teple a suchu (nepromokavý obal). V telefonu mějte uloženy potřebná telefonní čísla. Ty nejdůležitější si pamatujte. Dvě lékárničky jsou více než jedna. Ideální stav je, když lékárničku mají všichni členové výpravy.

Pak je dost materiálu na ošetření včetně izofólie apod. Nezapomínejte ani na čelovku.

V opravdové divočině se používají pro přivolání pomoci GPS přístroje se satelitním signálem, který dovoluje podle typu zařízení přivolat pomoc nebo po připojení s telefonem i odesílat zprávy (Garmin InReach Mini, Garmin InReach SE+ a Explorer+, Spot Gen3, ACR Eletronics ResQLink+ aj.)

Skryté volání o pomoc – vše o zdraví
Podle náročnosti výpravy může nabýt lékárnička různých rozměrů. V batohu by ale neměla chybět ani při jednodenní túře v horách.

ČÍSLA NOUZOVÉHO VOLÁNÍ

  • 112 – nouzové volání v Evropě (číslo je platné i v ČR a SR). U mobilních telefonů GSM je možné na toto číslo volat i bez SIM karty.
  • TÍSŇOVÁ VOLÁNÍ PRO ČESKOU A SLOVENSKOU REPUBLIKU 150 – Hasiči, 155 – Záchranná služba, 158 – Policie
  • HORSKÁ SLUŽBA ČR +420 1210
  • HORSKÁ SLUŽBA EU, USA, CANADA (0)450531689 – PGHM Chamonix, 18300 – Slovensko, 140 – Rakousko, 1414 – Švýcarsko, 144 – Švýcarsko Valais a Lötschental, 118 – Itálie, Jižní Tyroly, Val d´ Aoste, 911 – USA a Canada
  • Všechny telefonní čísla si před odjezdem ověřte a uložte do více telefonů ve skupině. Případně poznamenejte písemně.

Kam je nejlepší volat?

V ČR a SR je určitě nejefektivnější Aplikace Záchranka, která lokalizuje okamžitě místo události a nově umožňuje i videopřenos.

112 je univerzální číslo nouzového volání pro Integrovaný záchranný systém v Evropě. Pokud ovšem známe nouzová čísla jednotlivých složek (záchranná služba, hasiči, policie) v jednotlivých zemích EU, vyplatí se volat přímo na tato čísla. Zásah se zkrátí a informace jsou méně zkreslené.

Tj. v případě úrazu/naléhavého zdravotního problému v ČR/SR určitě rovnou volat 155, nikoliv 112.

Ztraceni na horách: buď 112 nebo místní horskou službuÚraz či nehoda na horách: buď 112 nebo místní horskou službuZtraceni v krajině (v přírodě): Horská služba (ČR + 420 1210)Autonehoda: App Záchranka, 155Úraz nebo mdloba ve městě, budově či v civilizaci: App Záchranka, 155Požár: 150Lavinová nehoda: App Záchranka, Horská služba + 420 1210Pád ve skalách (Česko): App Záchranka, 155Úraz na kole (Česko): App Záchranka, 155

Skryté volání o pomoc – vše o zdraví
Stáhni si aplikaci Záchranka do svého telefonu.

Než zavoláte o pomoc

V případě, že začínají potíže, volejte dříve než později. Například stačí zavolat na chatu, že máte problémy a dorazíte později nebo se vracíte. Nejdůležitější je však vědět, kde jste. Zkuste si před voláním tohle ujasnit a dát dohromady všechny informace, které máte.

Během hovoru pak šetříte čas a energii. V případě, že nevíte, snažte se popsat, odkud jste vyrazili, kam jste měli namířeno, po jaké značce, jak dlouho jste na cestě z bodu XY, kdy jste naposledy viděli značenou cestu, tyče nebo například horskou chatu či boudu.

Dále co se stalo a kolik lidí je zraněno nebo ztraceno. Najděte si případně bezpečné místo, které pokud možno neměňte a nepřesouvejte se jinam.

Důležité je být vidět! V případě, že někde čekáte na pomoc skryti, označte vaše místo pomocí přebytečného vybavení (zapíchnuté lyže, hole, šála, prázdný batoh, natažené lano, apod.).

Ne vždy je „letovo“ a pomoc může přijít po zemi, a to může trvat i dost dlouho. Takže nespoléhejte pouze na profesionální pomoc. Když je situace zoufalá? Připravte se na nejhorší a doufejte v nejlepší. Myslete na vlastní bezpečnost. Zraněný nebo dokonce mrtvý další člen výpravy situaci komplikuje.

Skryté volání o pomoc – vše o zdraví
Integrovaná píšťalka do hrudního popruhu batohu je velice užitečná věc.

Nemáte signál nebo je telefon nefunkční – Volání o pomoc

Vizuální kontakt

YES a NO signál. V případě, že se blíží pomoc (po zemi nebo vzduchem), můžete na sebe upozornit i pouhým postavením se do vzpřímené pozice a s rukama nad hlavou do tvaru písmene Y (jako YES).

Vhodné zvláště, když v údolí nebo na kopci se pohybuje více skupinek tak, aby vás záchranná skupina lehce identifikovala.

V případě, že nepotřebujete pomoc a nad vám stále krouží vrtulník, postavte se do pozice písmene N (jako N).

Skryté volání o pomoc – vše o zdraví
YES – potřebuji pomoc. NO – nepotřebuji pomoc.

Volání či signály

ALPSKÝ NOUZOVÝ SIGNÁL

Vysílání viditelných (baterka, blesk fotoaparátu…atd.) nebo zvukových signálů (píšťalka, volání…atd.). Nejsnazší a nejčastější je použití baterky, píšťalky nebo blesku fotoaparátu, které máme vždy pravděpodobně s sebou. My signál vysíláme (volání o pomoc) a záchranáři odpovídají.

  • VOLÁNÍ O POMOC
  • 6 x za minutu v pravidelných intervalech – 1 minuta pauza – 6 x za minutu v pravidelných intervalech atd…
  • ODPOVĚĎ ZÁCHRANÁŘŮ
  • 3 x za minutu v pravidelných intervalech – 1 minuta pauza – 3 x za minutu v pravidelných intervalech atd…

Skryté volání o pomoc – vše o zdraví
Alpské signály, které můžete signalizovat píšťalkou nebo třeba čelovkou.

Nemáte mobilní signál

Během túry se snažte zapamatovat místa, kde jste signál ještě měli. Ideální je občas signál vyzkoušet. Například v sedle, na vrcholu nebo při vstupu do údolí.

Telefonní hovor – NAHLÁŠENÍ ÚRAZU

  1. KDO – Jméno, pohlaví, telefon
  2. CO – Co se stalo, jak se to stalo
  3. KOLIK – Kolik lidí potřebuje pomoc
  4. KDY – Kdy se stal úraz
  5. KDE – Místo úrazu, jsou na místě letecké překážky (elektrické vedení, lanovky… atd.)

POČASÍ – V místě nehody (mlha, vítr, viditelnost atd.) Nikdy nekončit hovor jako první – hovor končí vždy záchranáři nebo operátor.

Budete-li vyzváni, abyste nezavěšovali, zůstaňte na telefonu a vyčkejte na navázání dalšího kontaktu (hluché místo, kdy operátor řeší Vaši událost, která se jeví jako ukončený hovor). Naučte se u Vašeho mobilního telefonu zapínat tzv.

handsfree (v překladu – volné ruce). Právě pro případy, kdy budete potřebovat v poskytování první pomoci obě ruce volné.

Operátoři Vás budou na tísňové lince 155 vyzývat k poskytování první pomoci nebo neodkladné resuscitace, do příjezdu profesionálního týmu ZZS.

Voláte-li z mobilního telefonu, nechte jej zapnutý, aby se Vás operátoři mohli v případě jakýchkoliv nejasností nebo komplikací dovolat zpět.

Mobilní aplikace Záchranka – Aplikace, která pomáhá, www.zachrankaapp.cz

Pro jednoduchý a rychlý kontakt Zdravotnické záchranné služby. Ke stažení zdarma! První pomoc. Nouzové tlačítko. Pouhým stiskem nouzového tlačítka přivoláte první pomoc, varovná upozornění, horská služba, vodní záchranná služba. + nově možnost videopřenosu z místa události

Mapy

Mějte uložené mapy offline tak, abyste nepotřebovali signál a mobilní data. V offline mapách vám stačí zapnout GPS (Umístění) a zjistíte tak svoji polohu.

Rady zkušených

Skryté volání o pomoc – vše o zdravíKarel Kříž, Horský vůdce UIAGM/IFMGA, www.karelkriz.cz

První pomoc, horskou službu nebo zkrátka záchranáře jsem už musel za těch 20 let, co se pohybují v guidovském řemesle, volat hodně krát a většinou je to stresová situace. Jedna z nejdůležitějších věcí při volání záchrany je určitě znát, a hlavně umět popsat svou polohu.

Pokud mám signál a nabitý mobilní telefon, je to v současnosti úloha poměrně snadná. Bohužel i v horách platí Murphyho zákony a jen málokdy se pos*** jen jedna věc. A tak se občas stává, že v okamžiku, kdy potřebuji urgentně volat záchranu, jsem mimo signál nebo mi dojdou baterky v mobilu.

Vím, že není v lidské povaze (díky bohu ;-)) v době, kdy je krásně a vše je zalito sluncem, myslet na katastrofické scénáře. Ale hory všeobecně a pohyb v nich je zkrátka nebezpečné prostředí, a tak bych k tomu měl od začátku přistupovat a mít naučené něco jako „guidlines“ (zásady), o kterých se nediskutuje.

Zajímavé:  Suché Bílé Víno Zdraví?

Co tím mám na mysli? Mít se sebou správné vybavení, na túru se vždy připravit (počasí, orientace, sníh a laviny, plánování túry), mít časový plán a znát klíčová místa túry a také si stanovit nějaký break point (zlomový bod).

Co to znamená a proč zrovna toto zdůrazňuji? Break point je jednoduše řečeno místo, kde túru raději otočím a vrátím se zpět, pokud tam nejsem v určeném čase anebo je to také místo, které když překročím bude již návrat složitější než nucený postup vpřed.

A proč mluvím o tomto bodu? Jelikož se domnívám, že největší množství nehod nebo situací, kdy lidé potřebují volat pomoc, je právě kvůli tomu, že si nestanoví takové místo anebo jej ignorují. Touha túru dokončit nebo dosáhnout vrcholu je později přivede do neřešitelné situace. Vím, že je to někdy těžké, zvlášť, když má člověk v hlavě nějaký plán nebo touhu. Ale jak říkají staří horolezci, vrátit se můžeme vždycky. Hory tu zůstanou, ale na život máme jen jeden pokus.Hore zdar!

Skryté volání o pomoc – vše o zdravíPetr Novotný, vodák s horský průvodce s 30letou zkušeností plánováním a přípravou dobrodružných cest a výprav, ředitel CK Adventura, www.adventura.cz

Moje praktická rada a zkušenost z pozice toho, kdo skupinu vede, je – úkolujte a koordinujte s citem, ale razantně celou skupinu. Jeden volá, druhý ošetřuje.

A ještě jedna zdánlivá drobnost, ať jste již kdekoliv, promyslete si a ověřte si, komu a kam byste v případě nehody či jakéhokoliv problému volali.

A ještě rada zkušeným – mapujte si i ve známém prostředí místa s dobrý signálem, ať jej nemusíte v případě potřeby zdlouhavě hledat.

K satelitním telefonům bych rád doplnil: možná, že dobu, kdy jsme v odlehlých oblastech, ale třeba i v Alpách ukončí globální pokrytí internetem.

Přesto do té doby – naučte se a vyzkoušejte si, jak takový satelitní telefon v reálu funguje. Zmapujte si u každé sítě reálný dosah pokrytí v rámci regionu, kde se pohybujte.

A pozor – i vzdálené celosvětové pokrytí má svoje limity – jsou země, které použití této techniky zcela zakazují, nebo omezují za podmínek lokální včasné registrace.

Skryté volání o pomoc – vše o zdravíKristina Höschlová, lékařka záchranářka, zakladatelka Kurzu horské medicíny, www.kurzhorskemediciny.cz

Pokud nemáte aplikaci „Záchranka“, nevadí, je třeba se pokusit co nejlépe lokalizovat a popsat místo události. Jedná-li se o odlehlé místo, užitečné jsou i informace o aktuálním počasí (viditelnost, vítr, srážky). Do doby příchodu záchranářů je na vás, o zraněného/nemocného pečovat.

Pokud si nejste jisti první pomocí, vše můžete konzultovat s operačním střediskem záchranky. Nemocného vždy dobře tepelně izolujte a sledujte jeho stav.

Mobilní telefon mějte zapnutý při sobě, to kvůli spojení se záchranáři kvůli lokalizaci místa a informování o průběhu zdravotního stavu pacienta.

Zahájení tísňového volání na iPhonu

V případě nouze můžete z iPhonu rychle zavolat pomoc. Pomocí funkce Tíseň SOS můžete snadno a rychle přivolat pomoc v krizové situaci a upozornit nouzové kontakty.

Pokud sdílíte své zdravotní ID, iPhone může poslat vaše zdravotní informace tísňové službě, když zavoláte nebo pošlete textovou zprávu na tísňovou linku nebo použijete funkci Tíseň SOS (jen v USA).

Poznámka: V USA můžete v nouzi požádat o pomoc zasláním textové zprávy na číslo 911 (k dispozici jen v některých oblastech). Viz článek podpory Apple Text 911 on iPhone or Apple Watch (Zaslání textové zprávy na číslo 911 z iPhonu nebo Apple Watch).

  1. Na obrazovce přístupového kódu klepněte na volbu Krizová situace.

  2. Vytočte číslo tísňové linky (v ČR např. 112) a potom klepněte na .

  • Na iPhonech s Face ID, iPhonu SE 2. generace, iPhonu 8 a iPhonu 8 Plus: Stiskněte a podržte současně postranní tlačítko a kterékoli z tlačítek hlasitosti. Jakmile se zobrazí jezdec Tíseň SOS, držte tlačítka dále, dokud iPhone nepřehraje varovný tón a nespustí odpočítávání. (Odpočítávání můžete přeskočit přetažením jezdce Tíseň SOS.) Po dokončení odpočítávání iPhone zavolá tísňovou službu.iPhone můžete také nastavit tak, aby se volání tísňovým službám spustilo, když pětkrát stisknete postranní tlačítko. Přejděte do Nastavení  > Tíseň SOS a zapněte volbu Volání pomocí postranního tlačítka.
  • Na ostatních modelech iPhonu: Stiskněte pětkrát postranní tlačítko nebo tlačítko Spánek/Probuzení (v závislosti na modelu) a potom přetáhněte jezdec tísňového volání.

Skryté volání o pomoc – vše o zdraví

Po skončení tísňového hovoru iPhone uvědomí vaše nouzové kontakty, že jste volali, a zašle jim vaši aktuální polohu (pokud je k dispozici).

  • Na iPhonech s Face ID: Třikrát stiskněte postranní tlačítko. Pokud je zapnutá funkce Zkratka zpřístupnění, stiskněte současně postranní tlačítko a libovolné tlačítko hlasitosti a podržte je, dokud se neobjeví jezdce. Pak přetáhněte jezdec Tíseň SOS.
  • Na iPhonech s tlačítkem plochy: Třikrát stiskněte postranní tlačítko nebo tlačítko Spánek/probuzení (v závislosti na modelu).

Při standardním nastavení iPhone přehraje varovný tón, spustí odpočítávání a potom zavolá na tísňovou službu.

Po skončení tísňového hovoru iPhone uvědomí vaše nouzové kontakty, že jste volali, a zašle jim vaši aktuální polohu (pokud je k dispozici).

  1. Přejděte do Nastavení  > Tíseň SOS.

  2. Proveďte kterékoli z následujících akcí:

    • Zapnutí a vypnutí automatického volání: Pokud je automatické volání zapnuté, iPhone při použití funkce Tíseň SOS přehraje varovný zvuk, spustí odpočítávání a potom zavolá na tísňovou službu ve vaší oblasti.
    • Zapnutí a vypnutí zvuku odpočítávání: Je-li zapnutá volba Zvuk odpočtu, iPhone bude přehrávat varovný zvuk i při zapnutém tichém režimu nebo funkci Nerušit.
    • Správa nouzových kontaktů: Klepněte na volbu „Nastavit nouzové kontakty“ nebo „Upravit nouzové kontakty“. Viz Vytvoření a sdílení zdravotního ID v aplikaci Zdraví na iPhonu.
  • Pokud je k dispozici signál mobilní sítě, můžete iPhone na mnoha místech použít k tísňovému volání. Na tuto funkci byste však v případech nouze neměli spoléhat. Některé mobilní sítě nemusí tísňové volání z iPhonu přijmout, pokud není aktivovaný, pokud není kompatibilní s danou mobilní sítí nebo nakonfigurovaný pro práci v ní nebo pokud neobsahuje SIM kartu nebo je‑li SIM karta uzamčena kódem PIN.
  • Když zahájíte tísňové volání, v některých zemích a oblastech můžou poskytovatelé tísňových služeb získat přístup k informacím o vaší poloze (pokud ji lze určit).
  • Chcete‑li se o omezeních tísňových volání přes Wi‑Fi dozvědět více, přečtěte si informace o tísňových voláních u svého operátora.
  • V síti CDMA iPhone po skončení tísňového volání přejde na několik minut do režimu tísňového volání, aby umožnil pracovníkům tísňové služby zavolat zpět. Během této doby jsou blokovány datové přenosy a textové zprávy.
  • Po zavolání na tísňovou linku mohou být některé funkce, které blokují příchozí volání nebo vypínají jejich zvuk, po určitou dobu vyřazeny z provozu, aby mohli pracovníci tísňové služby zavolat zpět. K nim patří funkce Nerušit, Vypnout zvuk pro neznámé volající a Čas u obrazovky.
  • Jestliže na iPhonu se dvěma SIM pro některou linku nezapnete Wi-Fi hovory, budou v případě, že je druhá linka obsazená, příchozí hovory na této první lince (včetně volání tísňových služeb) rovnou přesměrovány na záznamník (je-li u vašeho operátora dostupný); nedostanete ani oznámení o zmeškaném hovoru.Pokud nastavíte podmíněné přesměrování hovorů z jedné linky na druhou, když je první linka obsazená nebo mimo provoz (podporuje‑li tuto funkci váš operátor), hovory se nebudou přesměrovávat na záznamník. Informace o nastavení vám poskytne váš operátor.

Manipulátor dobře pozná, na koho si může troufnout. Jak se ubránit?

Všichni čas od času používáme manipulativní chování. Když o něco moc stojíme, potřebujeme pohlídat psa, kočku či dítě, udělat si volno z práce nebo jen prostě ulovit nejlepší kousek z narozeninového dortu své nejlepší kamarádky. To jsou vcelku omluvitelné prohřešky.

Prostě pravdu zaonačíme tak, že nám dotyčný či dotyčná vyhoví (ač to původně neměli v úmyslu, prostě je rafinovaně přemluvíme) a my máme volnou cestu k vytouženému cíli. Jaký je rozdíl mezi občasným manipulativním chováním a manipulativní osobností? Velký.

Seznamte se

Manipulativní osobnost dělá vždy a vše jen pro svůj prospěch, a co je důležité – dělá to na úkor druhých. Existují lidé, kteří s kamenným výrazem psychicky manipulují s partnerem (partnerkou), v zaměstnání se svými kolegy a podřízenými, ale i s přáteli, a dokonce též s neznámými lidmi.

Neumí to jinak. Tím, že se cítí sami sebou nejistí, snaží se tento deficit naplnit hrou s ostatními, kteří je však (alespoň zpočátku) považují za okouzlující osobnosti.

Manipulátoři jsou totiž zpravidla nadprůměrně chytří, s bystrým a rychlým úsudkem, proto snadno odhalí vaše slabá místa a tento poznatek použijí jako klíč, který zapadne do správného zámku. Mají vás v hrsti, aniž to tušíte.

Na první pohled jsou milí, zábavní a moudří. Skočíte jim na lep s velkou radostí.

Zajímavé:  Jak Poznat Priznaky Tehotenstvi?

Není ti špatně?

Už vám někdy někdo řekl: „Vypadáš nějak špatně. Je ti dobře?“ Jen tato nevinná věta dokáže s naší psychikou udělat divy. Začneme usilovně přemýšlet, jestli opravdu vypadáme špatně. Může nám to neskutečně slušet, ale manipulátor tímto výrokem zaseje do našich představ obludného brouka a my se chtě nechtě začneme skutečně cítit divně.

Byly dokonce učiněny vědecké pokusy s dobrovolníky, kterým během jednoho dne řeklo v zaměstnání tuto větu více lidí. Daný člověk, byť se ráno cítil naprosto skvěle, po poledni odešel k lékaři s tím, že je vážně nemocný. Jen proto, že se ho několik lidí zeptalo, jestli se necítí špatně.

Tak funguje naše psychika..

Manipulátor chce zasít semínko pochybnosti o nás samých. Větu „Není ti něco, vypadáš divně?“ proto nechte odplynout, aniž byste si ji připustili k srdci. Naučte se odpovídat lehkým, žertovným stylem: „Možná potřebuješ nové brýle.“ Případně se pouze mírně usmějte.

Psychická odolnost je nezbytností

Je pravda, že ohrožení jste jen tehdy, když je vaše sebevědomí na nedostatečně vysoké úrovni, váš hlas je nesmělý a celé vaše chování prozrazuje, že se neumíte příliš prosadit, respektive necháte se znejistit a zastrašit. Manipulátor velmi dobře rozpozná, na koho si může troufnout.

A pakliže to výjimečně nerozpozná a snaží se manipulovat s člověkem, který na první pohled nevypadá vnitřně pevný (ale pevný je!), manipulátor včas vycouvá (ledaže by chtěl poměřit síly, kdo bude silnější). Nezapomeňte tedy, že na manipulaci se vždy podílejí dva: manipulátor a manipulovaný.

Charakteristické znaky manipulátora:

  • • navozuje u druhých pocit viny a dovolává se přitom morálky a lásky • přenáší zodpovědnost na druhé • mění své názory, postoje, chování a city tak, aby z toho měl prospěch • své potřeby vždy zakrývá logickými důvody • zpochybňuje schopnosti a charakterové vlastnosti druhých, kritizuje je a podceňuje • zasívá nesvár, podněcuje podezíravost, nedůvěru, žárlivost, aby mohl situaci kontrolovat • dělá ze sebe oběť (přehání své potíže, křivdy a podobně) • nedbá na potřeby a žádosti druhých (přes svůj proklamovaný altruismus) • morálních zásad druhých zneužívá k naplnění vlastních potřeb • skrytě (nenápadně) vyhrožuje nebo zcela otevřeně vydírá • překrucuje a křivě interpretuje výroky druhých • nesnáší kritiku a dokáže popírat i zjevné věci • užívá lichotek, drobných dárků a úsluh, aby si druhé zavázal, a poté požaduje revanš • partnera mnohdy posílá k psychologovi (psychiatrovi) s doporučením, aby se léčil
  • • tíhne k závislostem na návykových látkách (alkohol, drogy) či sexu

Kontramanipulace

V každém případě se při obraně před manipulací vyhněte agresivitě, byť by vámi vztek cloumal sebevíce. Zachovejte klid. Dobré je mluvit v krátkých větách. Nezamotávat se do dlouhých souvětí, v nichž pak sami (v rozčilení) ztratíte nit a zesměšníte se.

Účelem je ukázat manipulátorovi, že o jeho hře víte, a co víc – nehodláte ji hrát! Dejte to najevo jasně, stručně a pevným hlasem. Své pocity ventilujte, až budete mimo zorné pole, ale tváří v tvář zpravidla kamenné masce manipulátora (své pocity nedává najevo) zůstaňte klidní, bdělí a pevní. Ideální je, když zvládnete celou situaci (nátlak, kritiku) převést do humoru.

Tipy, jak odrážet zjevnou manipulaci:

• Mám jiný názor. • To je možné. • Přijde na to… • Zdání klame. • Viď?! • Nikdo není dokonalý. • Nedělej si se mnou starosti. • Každý máme své zkušenosti. • Děkuji za tvůj názor. • Dělá ti to starost? • Mohl bys to upřesnit?

  1. • A ty?

Z nepříjemných situací si můžeme pomoci i oklikou, například větou: „Nemáte, prosím, papírový kapesník? Spustila se mi alergická rýma.“

Nebo judistickou technikou, kdy nečelíme útoku protiúderem, ale uhneme ve směru síly: „Máš pravdu, zase jsem přišla pozdě.“ A samozřejmě velmi účinné je převedení situace do lehkého žertovného tónu, kupříkladu na narážku, že jste při těle, zareagujte: „Máš pravdu. Už se spolu nevejdeme ani do dveří.“ Nebojte se udělat si ze sebe legraci. Vezmete tím manipulátorovi vítr z plachet.

Partnerství plné slz

Následující otázky patří především ženám: Jste v současném partnerství šťastná? Nebo máte obavu, s čím zase partner přijde, co se mu nebude líbit, co zkritizuje nebo prohlásí? Ponižuje vás, nic mu není dobré, předhazuje vám, že jste k ničemu a navíc umí mistrně překrucovat pravdu? Pakliže jste v područí manipulátora (možná se ptáte sama sebe, kdy se tak změnil) a sama nejste typ, který se manipulaci umí postavit (proto si vás koneckonců vybral), utečte.

Dříve než vás partner zdeptá psychicky a posléze možná též fyzicky. Přestaňte doufat v zázračný obrat lusknutím prstů. Vězte ale, že žádný strom neroste do nebe a že jednou si na vašeho manipulátora posvítí někdo ještě daleko „zručnější“. Jen takto nastavené pravdivé zrcadlo někdy dokáže diktátora pobídnout ke změně.

Není pravděpodobné, že by se sám od sebe zastyděl, spíše je u něj zapotřebí odborné psychologické pomoci. Občas se však stává, že žák přeroste svého učitele. I manipulovaný se posléze může stát manipulátorem, a to větším, než je jeho původní utlačitel. Kroťte tedy své ego a neoplácejte stejné stejným. Jen tak se dá vnitřně růst.

Odhalte manipulátorské tendence kolem sebe i v sobě

Pomůže vám v tom workshop Jitky Ševčíkové, mentorky, koučky a lektorky (www.jitkasevcikova.cz), která se specializuje na lidské vztahy jak v osobní, tak v pracovní rovině. „Účelem workshopu je naučit se rozpoznat manipulativní chování a umět se mu bránit.

Pochopit strategii a neverbální složku komunikace manipulátora a předcházet jeho útokům změnou svého pohledu a chování. Naučíte se být jistější ve vypjatých situacích a nenecháte se už tak klidně zatlačit do kouta. Uvědomíte si též své případné manipulátorské sklony.

Jednoduše řečeno, přestanete být boxovacím panákem pro silnější jedince a usměrníte své nutkání k manipulaci nastavením zrcadla od ostatních,“ poznamenává koučka.

Patologických manipulátorů jsou podle odhadů odborníků v populaci asi tři procenta. Konečně u někoho cítíte porozumění, pochopení, máte pocit, že o vás pečuje. Netušíte, že vše je ve skutečnosti trochu jinak!

Obranou proti manipulaci je správná míra sebejistoty, sebedůvěry a víry ve své vnitřní pocity i intuice. Podle Jitky Ševčíkové se až 80 % manipulace odehrává v nevědomé rovině.

Zbývajících 20 procent manipulátorů si své jednání plně uvědomuje, respektive vědomě jedná pro svůj prospěch jak v práci, tak v osobních vztazích.

Častá nemoc či její předstírání jsou velkou manipulací (s okolím, rodinou, partnerem).

Autor: Helena Míková

Skryté volání o pomoc a podvýživa seniorů

Přiznat si, že na určité věci již fyzicky nestačíme není jednoduchá věc. Ale právě to může v případě seniorů odstartovat vážné a dlouhodobé problémy.

Jak rozpoznat, že nám blízký člověk již na každodenní aktivity nestačí a potřebuje naši, případně odbornou pomoc? Sledujte je a konejte! Zdravotní péče, dostatek pohybu a správná a vyvážená strava jsou tři významné faktory, které přispívají k prodloužení života ve zdraví.

Málokdo dobrovolně přizná potřebu pomoci
Každý se pravděpodobně někdy setkal s reakcí svých blízkých staršího věku, že pomoc nepotřebují a že na vše stačí sami. Realita tomu ale často neodpovídá.

V řadě případů si sami senioři nejsou ochotni připustit potřebu pomoci, stydí se za ni a často proto předstírají, že je vše v pořádku. Projevy stárnutí jsou individuální stejně jako jeho důsledky, včetně ztráty soběstačnosti.

Čekat na to, až sám senior o pomoc požádá by byla chyba. Návštěvami svých blízkých můžete problémům předejít.

Pozorujte
Důležité je lidi staršího věku dobře sledovat a všímat si i drobných změn. Ptejte se a nenechte se odbýt neurčitými nebo vyhýbavými odpověďmi.

Je mnoho ukazatelů, kterých si můžete sami všimnout. I v chování lze vypozorovat indikátory, že člověk potřebuje pomoc.

Nic dobrého nevěstí úbytek na váze, spánek po většinu dne, uzavření se do sebe, ztráta zájmu, nápadné zpomalení chůze, obtížné vstávání ze sedu a další.

Nečekejte příliš dlouho
Pokud vypozorujete některé z těchto signálů, neotálejte a reagujte. „Mluvte se svými blízkými a pokládejte jim věcné a konkrétní dotazy.

Proč sis nedošla nakoupit? Bolí tě nohy? Bojíš se, že nebudeš mít sílu na cestu zpět? Dokud si oni sami nepřiznají, že potřebují pomoc, bude jednání dost obtížné. Důležité je ale myslet na to, že čím déle budou zapírat a nepřipouštět si pravdu, tím horší pak bude zvrácení nastalého stavu,“ říká přední česká gerontoložka, docentka Iva Holmerová.

Vhodná je také konzultace s odborníky nebo lidmi s podobnými zkušenostmi. To vše podpoří včasnému zavedení podpůrných opatření a řešení nastalé situace.

Zajímavé:  Voda V Koleně Příznaky?

Kudy vede cesta?Ideální stav je, když je člověk soběstačný, aktivní a zároveň se nebojí čerpat určitou míru pomoci.

Pokud si senioři zvyknou na občasné návštěvy a výpomoci ze strany pečovatelů, v pozdějším věku nebudou mít již problém přijmout další pomoc, nebude to pro ně taková změna,“ říká Michaela Stachová, ředitelka Nadace Krása pomoci. Rozpoznání prvních změn je na rodinných příslušnících.

Důležitá je fyzická a mentální aktivace a nezastupitelnou úlohu má také výživa. Ta dodává energii, chrání před negativními vlivy prostředí a působí preventivně proti nemocem. Měla by být vyvážená a obsahovat dostatek plnohodnotných bílkovin.

Problémy s příjmem potravy vedou k podvýživě (malnutrici), jejímž důsledkem může být i ztráta soběstačnosti. Problematice podvýživy se věnují třeba stránky www.vyzivasenioru.cz, kde lze nalézt odborné rady, jak daný stav zvrátit.

Pokud člověk není schopen přijmout denní doporučenou dávku všech potřebných živin, doporučuje se zařadit vysokoenergetickou výživu, jakou je například nutridrink. „Co si budeme nalhávat, starost o seniora je nejen nákladná finančně, ale také časově i jinak náročná.

Nutriční nápoje a podobné doplnění stravy však starost ulehčují. Obsahují všechny důležité živiny v optimálním poměru a nezatěžují organismus. Je možné je podávat dlouhodobě, neobsahují lepek a jsou dostupné v různých chuťových variantách. Ti, kteří se starají o své blízké ocení, že jsou určeny k okamžitému použití, šetří čas a celkově usnadňují péči o nemocného,“ dodává docentka Iva Holmerová.

Screening součástí vyšetřeníNutriční screening je jednoduchý nástroj pro zhodnocení nutričního stavu pacienta. Lékaři jej také často používají k vytipování rizikových onemocnění.

Pravidelné sledování stavu výživy pacienta by mělo být součástí vyšetření u lékaře. Existuje řada typů screeningu. Zahrnují různě podrobné informace zejména o váze člověka a jejím vývoji, ale i další údaje. Nutriční screening provádí jak lékaři, tak také nutriční terapeuti.

Pokud tedy chcete znát opravdový stav svůj či vašeho blízkého, obraťte se na odborníky.   
 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál! Přidat komentář Alternativní a doplňkové metody léčby

Když vám zavolá anonym uprostřed noci

Nejistota vyvolaná anonymním telefonátem dráždí fantazii a spouští strach.
Foto: Profimedia.cz

Když se to stane poprvé, myslíte si, že jde o omyl. Podruhé už vás obtěžující telefonát ze skrytého čísla zarazí: Volá mi někdo z jiného časového pásma? Je to zlý úmysl? Nebo jen náhoda? Potřetí je jasné, že o náhodu nejde.

Teď mám dilema: Zvednout? Nezvednout? A co uslyším? Funění? Nadávky? Výhružky? Ticho? Poradila jsem se o tom s psycholožkou.

„Hodně záleží na okolnostech. Jednorázové anonymní volání z neznámého čísla bych asi neřešila, může to být náhoda, pubertální žert nebo opilecká zábava.

Kdyby mi někdo volal z neznámého čísla a já měla telefon po ruce, pravděpodobně bych ho zvedla.

Jestliže půjde o omyl nebo pubertální vtip, tak hovor ukončím a budu spát dál, aniž by mě to znepokojilo,“ říká Veronika Šporclová z katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

„U opakovaného volání bych byla víc obezřetná,“ dodává.

Jak poznám, jestli mi volá „pouze“ nevyrovnaný člověk, nebo nebezpečný blázen?

„Mohlo by se jednat o stalking, sice jen vzdálený, ale oběť nikdy nemůže vědět, jestli skryté číslo volá z druhého konce republiky nebo třeba z její ulice. Motivace stalkerů může být různorodá, každopádně je vždy na místě opatrnost.

Osobnost stalkerů může být více či méně narušena. Narcisté, lidé závislí, emočně nestabilní nebo nadměrně sebestřední mohou tímto nevhodným chováním reagovat na odmítnutí, zátěž, nebo si vyřizovat s obětí konkrétní, i dřívější konflikty.

Problém nastává, když volá někdo opravdu nebezpečný…

Foto: Profimedia.cz

Skutečný problém však nastává, když vás obtěžuje někdo opravdu nebezpečný. Psycholožka Šporclová upozorňuje, že by mohlo jít o závažnější duševní poruchu, například schizofrenii nebo jiné onemocnění psychotického typu, takže pokud se v telefonátu se skrytým číslem objeví jakákoli forma výhružky nebo verbální agrese, není radno ji podceňovat.

„Takové nebezpečné chování může mít výrazný dopad na život oběti. Jestliže se cítí ohrožená, měla by se obrátit na policii s podezřením na trestný čin neznámého pachatele. Je proto vhodné si hovory nahrávat a poté je poskytnout policii jako důkazní materiál,“ radí psycholožka.

Je půl třetí ráno. Další telefonát ze skrytého čísla. Jak poznám, jestli mi volá „pouze“ nevyrovnaný člověk, nebo nebezpečný blázen? Najednou jsem úplně probuzená. Jako každý správný filmový divák totiž dobře vím, že jakmile osudový hovor zvednu, nic už pohromu nezastaví…

Když nezvednu, neposkytnu žádný prostor pro případné výhružky. Volající nebude mít zpětnou vazbu a třeba ho to přestane bavit: konec konců, on sám musel zůstat dost dlouho vzhůru, aby mě mohl probudit. A tak to vytípnu potřetí.

Muž obtěžoval bývalou přítelkyni, poslal jí 5000 esemesekKrimi

Teď už mi ale ty noční telefonáty vrtají hlavou. Neměla jsem skryté volání přijmout a říct anonymovi od plic, co si o něm myslím? Nebo by naopak byla chyba přistoupit na jeho hru? „Záleží na motivu volajícího,“ konstatuje psycholožka Veronika Šporclová.

„Hlavně si nenechávejte anonymní obtěžování pro sebe!“ radí psycholožka Veronika Šporclová.

Foto: Petr Hloušek, Právo

„Na některé osoby platí, když se člověk nenechá zastrašit a vymezí hranice: dá zřetelně najevo, že mu obtěžování není příjemné, a že pokud neustane, udělá kroky vedoucí k nápravě. Může se ale jednat o opravdu nebezpečnou osobu se závažnějším duševním onemocněním, kde jakákoliv reakce – tedy i zvednutí telefonu a přistoupení na ‚hru' – bude vodou na její mlýn a povede ke zvýšení agrese.

Každopádně je důležité, aby se oběť nezalekla, nenechávala si anonymní obtěžování pro sebe, ale řešila věc s pomocí policie nebo organizací, které pomáhají obětem stalkingu, jakou je například Bílý kruh bezpečí.“

Milý mladý policista na příslušném místním oddělení policie ČR mě pozorně vyslechne, byť se trochu podivuje: „Kvůli takovým věcem k nám lidé obvykle nechodí,“ podotýká. Připadám si v tu chvíli trochu hloupě: udělala jsem z komára velblouda?

Tohoto trestného činu se podle § 354 trestního zákona dopouští ten, kdo

  • jiného dlouhodobě pronásleduje tím, že vyhrožuje ublížením na zdraví nebo jinou újmou,
  • vyhledává jeho osobní blízkost nebo jej sleduje,
  • vytrvale jej kontaktuje,
  • omezuje jej v jeho obvyklém způsobu života,
  • zneužije jeho osobních údajů za účelem získání osobního nebo jiného kontaktu, 

pokud toto jednání vzbudí důvodnou obavu o život nebo zdraví pronásledovaného nebo osob jemu blízkých. Trestní sazba je odnětí svobody až na jeden rok nebo zákaz činnosti.

Jak mi totiž policista vysvětlí, když vám někdo opakovaně volá v noci ze skrytého čísla, ale nevyhrožuje, případně to ani nezvednete, nejde o trestný čin, nýbrž o přestupek proti občanskému soužití. Tomu, kdo se schválnosti dopouští, lze uložit pokutu až do výše 20 000 Kč. Pokud se mu ovšem prohřešek prokáže…

K tomu je třeba zjistit, kdo volal. Jenže identifikaci skrytého číslo si policie u telefonního operátora vyžádat nemůže. To smí pouze soud v případě trestného činu. Což není můj případ.

Uděláme tedy jediné, co dělat lze: sepíšeme úřední záznam o podání vysvětlení, v němž situaci shrneme. Mile mě překvapí, že záznam hned neskončí v koši.

Policie mi ještě dvakrát volá, jestli nenastaly nové okolnosti, než případ uzavře.

Fenomén doby? Sledování expartnerů na sociálních sítích Styl

Nejdřív se snažím vypořádat s anonymem technicky. Na webu Letem světem Applem najdu radu:

  • Vytvořte kontakt a přidejte k němu číslo 000-000-0000.
  • Uložte tento kontakt a následně jej zablokujte.
  • Nyní jsou blokovány všechny hovory ze skrytých čísel!

Postupuji podle návodu a zkouším to rovnou ověřit hovorem s kamarádkou. Skryje si číslo a zavolá mi z něj. Dovolá se bez problémů, takže blokace přes uložení deseti nul evidentně nefunguje.

Konkrétní skryté číslo nelze odhalit vlastním úsilím – a tudíž ani zablokovat

Jak mi vzápětí potvrdí správce webu AnonymniInternet. cz Adolf Pupík, konkrétní skryté číslo nelze odhalit vlastním úsilím – a tudíž ani zablokovat. Přesto mi poradí: „Pokud nechcete, aby se anonym dovolal na vaše číslo, existují jednoduché aplikace pro systém Android, které umí vytvořit takzvaný black list. Vyzkoušet můžete třeba Calls Blacklist od vývojáře Vlada Lee.“

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector