Fisura – vše o zdraví

Hemoroidy mají všichni, ale ne všichni trpí na jejich onemocnění. Hemoroidy jsou, jednoduše řečeno, rozšířené křečové žíly v oblasti konečníku.

Pod sliznicí konečníku se nacházejí rozsáhlé žilní pleteně, které odvádějí a přivádějí do této oblasti krev. Takové žíly jsou v malém rozsahu přítomny v těle každého zdravého člověka.

Pokud se však zvětší a natečou, mluví se o tzv. hemoroidálním onemocnění.

Fisura - Vše o zdraví

První záznamy o problémech s hemoroidy se objevují již v Chammurapiho zákoníku z Mezopotámie a starověkého Egypta. Ten uvádí, že každý egyptský faraon měl svého „strážce konečníku“, což byl odborný lékař, který se staral o vládcovo zdraví.

V případě jakýchkoliv problémů v oblasti konečníku použil strážce osvědčené metody, jak faraonovi pomoci.

Mezi způsoby léčby patřilo například: vykuřovaní útrob pomocí vonných olejů či aplikace čípků z ovčí vlny, smočených ve zvířecí žluči, které měly podpořit vyprazdňování.

Fisura - Vše o zdraví

Čtěte také: Problémy s hemoroidy jsou dědičné

Co to vlastně hemoroidy jsou

Hemoroidy mají všichni, ale ne všichni trpí na jejich onemocnění. Hemoroidy jsou, jednoduše řečeno, rozšířené křečové žíly v oblasti konečníku. Pod sliznicí konečníku se nacházejí rozsáhlé žilní pleteně, které odvádějí a přivádějí do této oblasti krev. Takové žíly jsou v malém rozsahu přítomny v těle každého zdravého člověka.

Pokud se však zvětší a natečou, mluví se o tzv. hemoroidálním onemocnění. Zdravé hemoroidy tvoří jakýsi polštář, uzavírající těsně konečník a bránící samovolnému úniku střevních plynů a stolice. Až polovina populace však trpí většími či menšími problémy s konečníkem.

Problémy s hemoroidy má až každý čtvrtý Čech, avšak jen malé procento lidí vyhledá pomoc lékaře.

Pacienti nejčastěji navštěvují ordinaci až při nesnesitelných obtížích, či když mají obavy ze závažnějšího onemocnění. Včasná diagnóza a následná léčba přitom může pacientovy problémy výrazně ulehčit,“ říká MUDr. Vladimír Danda, primář chirurgického oddělení Nemocnice v Sedlčanech.

MUŽI vs. ŽENY

Na obtíže s hemoroidy trpí více ženy než muži (v poměru 4:1). U žen se potíže často vyskytují v průběhu těhotenství.

Vnitřní x vnější hemoroidy

Hemoroidy se rozlišují podle místa svého výskytu, a to na vnitřní a vnější.

Vnější hemoroidy – vyskytují se v okolí řitního otvoru a málokdy dochází k jejich dalšímu rozšíření. Možnosti jejich léčby jsou širší než u hemoroidů vnitřních – jedná se například o různé masti, sedavé koupele apod.

Vnitřní hemoroidy – vznikají uvnitř konečníku a ve svých počátečních fázích nebývají bolestivé, jejich vyhřeznutí však často způsobuje velice bolestivé komplikace.

Vnitřní hemoroidy mají čtyři stádia:

Stádium I. Žíly jsou lehce nateklé, může se objevit i občasné svědění.

Stádium II. Hemoroidy jsou nateklé a zasahují do análního otvoru, bývají bolestivé, při vyprazdňování vyhřezávají ven, spontánně se vracejí zpět do konečníku a mohou i krvácet.

Stádium III. Dochází ke zvětšování hemoroidů, přičemž přetrvávají obtíže z druhého stádia. Při vyprazdňování vyhřezávají z konečníku, lze je však zasunout zpět.

Stádium IV. Hemoroidy jsou trvale vyhřezlé a způsobují pacientovi silné obtíže. Například mu mohou znemožnit sezení.

Fisura - Vše o zdraví

Hlavní příznaky onemocnění

Toto nepříjemné onemocnění se nejčastěji projevuje následujícími příznaky:

  • Krvácení při vyprazdňování,
  • svědění konečníku,
  • hroznovité útvary kolem konečníku,
  • bolestivost při stolici.

Pokud trpíte některou z těchto obtíží, neváhejte se obrátit na lékaře. Problémy doprovázené s tímto onemocněním mohou totiž indikovat mnohem závažnější chorobu, například zhoubný nádor tlustého střeva.

Návštěvu lékaře, který vás důkladně prohlédne, neodkládejte.

V současné době není zapotřebí obávat se bolestivého vyšetření – moderní medicína má dnes k dispozici metody, které se snaží v maximální možné míře brát ohledy na pacientův komfort,“ říká MUDr. Vladimír Danda.

Rizikové faktory výskytu potíží s hemoroidy

Hemoroidy se mohou vyskytnout v jakémkoliv věku. Není výjimkou, že potížemi trpí i mladí lidé.

6 faktorů, které mohou zapříčinit vznik potíží s hemoroidy:

1. Genetické predispozice – pokud v rodině někdo trpí problémy s hemoroidy, riziko výskytu potíží se zvyšuje.

2. Obezita – na cévy v oblasti konečníku je vyvíjen velký tlak, což způsobuje zvětšení hemoroidů.

3. Špatné stravování – kořeněná a tučná jídla, potraviny způsobující tuhou stolici (například bílé pečivo) zvyšují pravděpodobnost vzniku hemoroidů. 

4. Sedavé zaměstnání – pokud se sedavé zaměstnání nekompenzuje dostatečným pohybem, zvyšuje se riziko potíží.

5. Nadměrná konzumace alkoholu a kofeinu – způsobují zvýšené prokrvení v oblasti konečníku a tím i větší náplň hemoroidálních žil.  

6. Těhotenství – na žíly je vyvíjen nadměrný tlak a jejich cévní stěna je oslabena.

Čtěte také: Hemoroidy v těhotenství potrápí nejednu ženu

Léčba hemoroidů v rámci jednodenní chirurgie

Pokud se vaše problémy s hemoroidy dostaly do takové fáze, že je není možné léčit konzervativní léčbou (tedy bez lékařského zákroku), přichází na řadu chirurgie. Vhodným způsobem, jak problémy s hemoroidy řešit, je zákrok v rámci tzv. jednodenní chirurgie. Výhodou tohoto zákroku je, že se používají tzv.

miniinvazivní způsoby operace, umožňující výrazné zkrácení pobytu nutného na nemocničním lůžku. Tyto výkony jsou zároveň ze strany pacientů velmi dobře snášeny. Rovněž pooperační bolesti po tomto typu operací jsou mnohem menší v porovnání s klasickými operacemi.

Doba hospitalizace po zákroku je běžně maximálně dva dny, což usnadňuje pacientům návrat do běžného života,“ dodává MUDr. Vladimír Danda.

Změňte jídelníček a jezte hodně vlákniny

Při prevenci problémů s hemoroidy je důležité dodržovat určité stravovací návyky a pravidelný pitný režim.

Správný jídelníček by měl obsahovat především:

  • Vlákninu,
  • ovoce,
  • zeleninu,
  • nemleté luštěniny,
  • 100% šťávy a bylinné čaje (jitrocel, mateřídouška, fenykl, anýz, badyán, zázvor…).

Čtěte také: Pohanka zmírňuje problémy křečových žil

Naopak nevhodné potraviny jsou:

  • Cukr a cukrářské výrobky,
  • tučné a tvrdé sýry,
  • velké množství pečiva,
  • strava s velkým obsahem masa
  • příliš kořeněná strava.

Proti potížím bojujte sportem

Fisura - Vše o zdraví

Nevhodné sporty při potížích s hemoroidy:

  • Cyklistika,
  • zvedání těžkého závaží (posilovna),
  • všechny sedavé sporty (kanoistika, veslování…).

Vhodné sporty při potížích s hemoroidy:

  • Plavání,
  • kolečkové brusle,
  • běh,
  • tenis.

Nejlepší prevence při boji s hemoroidy jsou dostatečný pohyb a správné stravování.  Vyvážený jídelníček by měl obsahovat alespoň 200 g zeleniny a 200g ovoce denně, například dvě jablka. Nejdůležitější je ale  dostatečný přísun tekutin, omezení pití kávy  a konzumace alkoholu,“ radí MUDr. Vladimír Danda.

Tipy pro zmírnění bolesti a svědění

  • Opláchněte se po každé stolici nejlépe pouze čistou vodou bez mýdla či dalších přípravků,
  • používejte vlhčené ubrousky a toaletní papír bez parfému a alkoholu,
  • nezadržujte stolici,
  • dávejte si střídavé studené a  teplé sedací koupele pro zlepšení krevního oběhu (např. z dubové kůry),
  • pozor – horké koupele mohou stav zhoršit,
  • při silných bolestech hemoroidů  konečník ledujte či sprchujte studenou vodou, pozor – u anální fisury (řitní trhlina) je naopak vhodná teplá voda.

Řitní trhlina aneb jak si pomoct?

Okej, v první řadě, pokud jste na tento článek narazili náhodou a problém s řitní trhlinou nemáte, raději dál nečtěte a děkujte bohu, že se vás tento problém netýká. Jedná se o docela delikátní téma a pokud jste se s tímto problémem osobně nemuseli potýkat, pak vám tento článek může přijít spíše nechutný a můžete si klepat na čelo, proč sem takové věci vůbec píšu.

Podělit se o svoje zkušenosti s řitní trhlinou jsem se rozhodla proto, že sama jsem v posledních  letech progooglila tohle téma skrz naskrz ve snaze si pomoct.

Z toho, co jsem se dočetla, se s anální fisurou často potýkají těhotné ženy nebo ženy po porodu.

Nicméně v mém případě se tento problém spustil během chemoterapie a obávám se, že už se s ním budu potýkat celý život.

Jak jsem k řitní trhlině přišla?

Jak jsem již naznačila výše, první trhlinka se mi objevila během chemoterapie.

Důvodem je to, že chemo drogy způsobují zácpu a tvrdší stolici a pokud delší dobu kakáte tvrdou stolici, střevu to dává zabrat a pokud nebudete brát laxativa, pak je pravděpodobné, že se fisura vytvoří. To byl bohužel i můj případ.

Ze začátku menší trhlinka není až takový problém, docela rychle se zahojí, nicméně pokud se nevyřeší příčina tvrdé stolice a vše se opakuje, pak se po čase anální fisura stane chronickou a těžko se už hojí na 100%.

Do chronické fáze jsem se dostala už také, víceméně se mi střídají týdny, kdy je trhlinka (resp. trhlinky, myslím, že už jich je tam víc) snesitelná a zahojí se ze dne na den a třeba týden nebo dva mám pak klid, s fází kdy se najednou objeví tvrdší stolice a doslova mě roztrhne tak, že další den nemůžu ani pořádně sedět a děsím se toho jít znova na velkou.

Zjistěte, co vám způsobuje řitní trhlinu a příště tomu přejděte

Prvotní výskyt trhlinky má u každého jiný důvod, jak jsem psala výše, u mě to bylo chemo, u jiných je to porod či těhotenství nebo spouštěč může být čistě mechanický (něco ostrého ve stolici).

Nicméně, pokud už se dostanete do chronické fáze, je dobré vysledovat, kdy se vám daří kakat bez natržení a co vám naopak trhlinky způsobuje.

Zajímavé:  Zánět Loketního Kloubu Léčba?

Pokud jste četli některé mé předchozí články, asi víte, že jsem dost analytický typ a ráda se snažím najít příčinu problému a následně její řešení.

V tomhle případě jsem udělala to samé a snažila u sebe vysledovat, co přesně mi způsobuje opakované natržení zadečku ????

Spouštěč: Spěch

Jak spouštěč funguje a jak mu předejít: Pokud nemám dost času na to, se v klidu vykakat, zjistila jsem, že se mi to pak vymstí v podobě nového natržení. Podle mě je důvodem to, že buď se mi nezadaří úplně vše dostat ven a něco tam na konci střeva zůstane, to pak jaksi ztvrdne a při další návštěvě záchoda to způsobí natržení.

Velká návštěva záchoda se pro mě stala prioritou číslo 1. Pokud bych kvůli dlouhému sezení na záchodě měla přijít pozdě do práce, na schůzku, nebo promeškat jakoukoliv jinou událost, je mi to jedno. Pravděpodobně nic z toho nebude tak důležité jako zachování mého zdraví a funkčního zadečku. Takže vám doporučuju nasadit stejný mindset a dopřát si dostatek času na trůně!

Spouštěč: Chce se mi, ale nemám kde

Jak spouštěč funguje a jak mu předejít: Tohle je hodně blbý, nazvala bych to dovolenkovým syndromem. Někdy, když to na mě přijde, tak se stane, že jsem prostě někde venku nebo v cizí zemi a v okolí žádný záchod.

V takovém případě to prostě musím zadržet a počkat, než bude příležitost. To může trvat klidně několik hodin.

Problém však je, že pak když konečně vletím na záchod, jde to všechno nekontrolovatelně rychle ven a ta rychlost mi způsobí natržení.

Radu, jak tomuhle předejít bohužel nemám. Dalo by se poradit, ať se takovým situacím vyhýbáte, jenže to byste se pak nikdy nehnuli z domu nebo z komfortní zóny a to by ten život zas byl docela nudnej ne?

Spouštěč: Životní styl

Jak spouštěč funguje a jak mu předejít: Dlouhodobé sezení v kanclu, málo pohybu a processed food. Pokud trpíte chronickou fisurou, tento životní styl vám moc nepomůže. K rychlejšímu zahojení trhlinky pomáhá dobré prokrvení konečníku. Je tedy potřeba pravidelně cvičit, dlouhé sezení přerušovat častými procházkami a nejíst sračky.

Zajděte si během dne udělat čaj, nebo si kupte malou skleničku a choďte si často pro vodu. Když jdete na záchod, rovnou si tam trochu zacvičte a protáhněte se. Zkuste ráno věnovat 10-20 minut józe a večer dejte delší procházku nebo si zacvičte.

Začleňte do jídelníčku hodně zeleniny a ovoce, ideálně smoothies nebo čerstvé šťávy. Vynechte salámy typu vysočina, bílé pečivo a nezdravé sladkosti, vaše střeva vám poděkují. Zjistěte, jestli vaše zažívání není lepší bez mléčných výrobků (kravské mléko).

Tohle všechno ovlivňuje vaše střeva a prokrvení zadečku, můžete to ovlivnit!

Jak se bezbolestně vykakat s čerstvou trhlinkou? Jak trhlinku rychle zahojit?

Tohle je otázka za všechny prachy, rovnou říkám, že nemám návod na 100% zahojení bez budoucího opakování, ale mám několik tipů, které jsem za poslední 2 roky trápení posbírala z osobních zkušeností a díky kterým mám vždycky na chvilku klid.

  1. Na záchodě trůněte s nohami na stoličce. Dejte si pod nohy stoličku, která způsobí, že budete v přirozenější pozici pro kakání, jakoby v dřepu. Postačí víceméně cokoliv, na co si můžete položit nohy a je to cca 50cm vysoký a stabilní.
  2. Netlačte to. Pokud to nejde samo, radši chvíli počkejte a pak to zkuste znovu.
  3. Nebuďte z toho, že máte trhlinku a musíte znova na záchod, ve stresu. Pokud budete na záchodě sedět vystresovaní a myslet na to, jak vás to zas natrhne, pak se to opravdu stane, protože váš zadeček ví, že se bojíte a je tím pádem staženej, zúženej a nic jím neprojde bez bolesti. Checkněte další bod jak na to!
  4. Takže, ráno se mi udělala trhlina tak, že jsem málem brečela. Ale odpoledne se mi chce znova, panebože co teď!? V prvé řadě to chce klid, sedněte, hoďte stoličku pod nohy a začněte zhluboka dýchat, asi tak jak to bývá v televizi, když někdo rodí ???? V hlavě si říkejte, že to bude dobrý, že na tohle se neumírá, uvolněte se a zasmějte se sami sobě a té situaci ve které jste. Tohle fakt pomáhá! To že se zasmějete, vám přirozeně stlačí břicho, věci se ve střevě posunou směrem ven a zároveň se smíchem přirozeně uvolní svěrač. Mě ještě pomáhá se u toho na sedátku mírně kývat ze strany na stranu, ono to pak jde jaksi líp, pomaleji a kontrolovaně ven bez dalšího natržení. Pokud se teď smějete při čtení mých rad, čekněte, jestli se vám náhodou nechce na wc a poděkujte mi později.
  5. Mazat, mazat mazat! Já mažu hemagelem, ideálně po každé velké návštěvě záchoda. Opláchnout vodou a opatrně namazat trhlinky. Nevím ani jaký je doporučené dávkování, u mě tak 3 denně (2x během dne a pak večer na noc po sprše). Hemagel mi většinou, v kombinaci s předchozími body, pomůže tak do tří dnů vše zahojit.
  6. K rychlejšímu zahojení fisury taky pomůže měkčí stolice. Do projímadel se mi moc nechce, takže já to většinou řeším větším přísunem zelených džusů a smoothies. Smoothies obsahují vlákninu, která pomáhá stolici změkčit, nicméně je potřeba k tomu také vypít dostatek vody, takže ty 2 litry aspon denně zkuste vypít.

Anální vřed

Anální vřed (anální fisura, řitní trhlina) je stav porušení výstelky řitního kanálu obklopeného vnitřním řitním svěračem. Jde o bolestivé onemocnění, jehož anatomickým obrazem je buď akutní trhlina řitní výstelky podélného směru nebo chronický vřed oválného tvaru.

Trhlina vyvolává křečové stahy (spazmy) vnitřního svěrače, což je pravděpodobně příčinou dalšího trvání onemocnění. U dětí se mohou vyvinout akutní trhliny. Řitní trhliny jsou obvykle jednotlivé a vyskytují se v zadní střední čáře nebo méně často ve střední čáře vpředu.

Na začátku jsou obvykle v dolní části řitního kanálu, při delším trvání nemoci zasahují obvykle celý řitní kanál. Chronický zánět v okolí vyvolá zbytnění sliznice při horním pólu trhliny (tzv. hypertrofická papila) a zbytnění kůže při dolním okraji trhliny (tzv.

strážní výčnělek).

Na vzniku řitních trhlin se může uplatnit více faktorů; nejčastěji vznikají poraněním při tuhé stolici, někdy drážděním průjmovitou stolicí.

Rizikovými faktory jsou psychické vlivy, chronické užívání projímadel, porodní poranění, natržení výstelky ostrými předměty, případně při vyšetření konečníku.

 Řitní trhliny mohou být spojeny se svěděním kolem konečníku a mohou způsobovat ekzém kolem konečníku.

  • Příznaky, objektivní nález
  • Léčba
  • Komentáře

Trhliny se projevují bolestí a při vyprazdňování stolice krvácejí jasně červenou krví. Obvykle se bolest objeví krátce po vyprázdnění, trvá několik hodin, a pak ustoupí až do příští stolice.

Při vyšetření konečníku prstem nacházíme zvýšené napětí svěrače, je hmatná trhlina. Diagnózu potvrdíme endoskopickým vyšetřením (tj. vyšetřením průsvitu řitního kanálu optickým přístrojem)- tzv. anoskopií.

Léčení akutní trhliny vyžaduje klid, léky proti bolesti (Spasmoveralgin), a látky změkčující stolici, minimalizující poranění řitě při vyprazdňování. Trhlina se často vyhojí při místně působících čípcích (např.

glycerinových), Při neúspěchu zmíněné léčby je nutná chirurgická léčba. Spočívá ve výkonech snižujících napětí řitního svěrače: (1) nejčastěji se provádí tzv.

divulze svěrače (mechanické roztažení vláken svěrače, (2) ve výjimečně těžkých případech se provádí částeční přetětí vláken svěrače (tzv. sfinkterotomie).

Dále pokračujte na Anální fisury.

Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. Při silných potížích, nápadných tělesných změnách nebo před užitím léků se bezpodmínečně ptejte svého lékaře nebo lékárníka. Především těhotné ženy a chronicky nemocní si musí před užitím každého léku vyžádat poučení o jeho vhodnosti a bezpečnosti. Komentujte, hodnoťte, ptejte se!

Co nejčastěji stojí za svěděním a krvácením v oblasti konečníku

Nepříjemné pocity v oblasti konečníku potrápí během života většinu z nás.Foto: Profimedia.cz

Svědění konečníku objevující se několikrát za den, kdy snaha zmírnit ho škrábáním situaci jen zhoršuje, protože na pokožce vznikají další prasklinky a oděrky, mívá nejčastěji spojitost s ekzémem nebo kvasinkovým onemocněním. Může být ale také příznakem rozšířených hemoroidálních pletení, trhlinek, píštělí nebo zánětu.

Objevuje-li se svědění konečníku především v noci, pak za problémem mohou stát střevní paraziti.

Vždy je v těchto případech nejlepší hned vyhledat lékaře a zjistit pravý důvod potíží. V případě ekzému a kvasinek jsou k dispozici masti, u hemoroidálního onemocnění pak může praktik poradit s akutní léčbou ve formě čípků a mastí a doporučit užívání venofarmak posilujících žilní stěnu, potlačujících zánět a zmírňujících otok. Důležitá je také úprava životního stylu.

Hemoroidy – civilizační onemocnění, které postihuje většinu lidíZdraví

Zajímavé:  Onemocnění mozku - Vše o zdraví

„S některými problémy se pacienti neradi svěřují a trvá jim dlouho, než se odhodlají je řešit. Je to pochopitelné, ale řešení není dobré odkládat.

Čím dříve se pacienti odhodlají k návštěvě praktického lékaře, tím dříve je možné určit správnou diagnózu a začít s cílenou léčbou.

V případě řitní oblasti se jedná zpravidla o režimová opatření a kombinaci lokální a systémové léčby,“ upozorňuje praktická lékařka Jana Vojtíšková.

Lidé by si měli uvědomit, že i když je pro ně velmi nepříjemné o těchto problémech nahlas hovořit, lékař se s nimi setkává každý den a jejich řešení je pro něj rutinou.

„Pacientovi může v těchto chvílích pomoci uvědomění si faktu, že lékař je odborník, který se s těmito problémy setkává běžně, není pro něj nijak výjimečné o nich mluvit a je zkušený v jejich řešení.

Strachy a obavy z nepochopení či výsměchu nejsou na místě, zdraví člověka musí být vždy prioritou,“ dodává psycholožka a sexuoložka Laura Janáčková.

Svědění je bludný kruhZdraví

Krev na toaletním papíře se zpravidla objeví po delším přehlížení prvních příznaků nemoci a je důrazným upozorněním, že návštěvu praktického lékaře není možné dále odkládat.

„Krev na toaletním papíře může znamenat jak život ohrožující onemocnění, tak jen nepříjemné snížení kvality života,“ upozorňuje lékař Martin Kouda z kliniky Chimare.

Prvními vodítky k diagnóze jsou pro lékaře barva krve, přítomnost hlenu a související příznaky. Určitě ho upozorněte, pokud máte zkušenosti se svěděním, pálením, bolestí, otoky v okolí konečníku a výtoky (příznaky hemoroidálního onemocnění), nebo se u vás objevují bolesti, křeče v břiše a zvracení.

Co o vašem zdraví může prozradit stoliceZdraví

Jasně červená barva krve značí nejčastěji hemoroidální onemocnění, tedy rozšíření žilních pletení v okolí konečníku.

Jednat se může též o řitní trhlinu související často se zácpou, nebo píštěl – tu zpravidla poznáte díky příměsi hlenu s hnisem. Ve všech případech se jedná o onemocnění, která při léčbě pod dohledem odborníka neznamenají větší riziko.

Příčina krvácení nemusí být jen v řitní oblasti. „Pokud dochází ke krvácení ze žaludku, poznáme jej tak, že stolice je natrávenou krví zbarvena do černa. Příkladem takovéhoto krvácení mohou být žaludeční vředy.

Obávaná rakovina tlustého střeva nebo konečníku se nemusí ihned projevit viditelnými příznaky. Proto jsou tak důležité pravidelné preventivní kontroly a zejména koloskopická vyšetření,“ upozorňuje  Martin Kouda.

Přehled onemocnění s příznaky svědění a krvácení

Příznaky: Svědění, v případě ekzému začervenání, stroupky a prasklinky, u kvasinkových onemocnění bělavý povlak.

Léčba: Lokální terapie (čípky, masti, gely a krémy).

Příznaky: Svědění, pálení nebo bolest konečníku, otoky v jeho okolí, krvácení, výtoky.

Lokální terapie – čípky, masti (vhodné jsou ty s aplikátorem). Moderní přípravky vytvářejí na pokožce ochrannou vrstvu, přispívají k hojení a snižují riziko vzniku prasklin, pomáhají i od svědění, pálení a ekzému.

Systémová léčba – venofarmaka posilující žilní stěnu doporučí praktický lékař či specialista.

Tři tisíce lidí dostanou poštou testy na rakovinuDomácí

Příznaky: Krvácení (jasně červené), bolest při stolici a bezprostředně po ní, při přechodu do chronického stadia též svědění.

Léčba: Léčba je zaměřena na uvolnění stažených svěračů zhoršujících vyprazdňování pomocí dilatátorů – pacient provádí po instruktáži sám. Vhodná je též lokální terapie – čípky, masti (vhodné jsou ty s aplikátorem). Moderní přípravky vytváří na pokožce ochrannou vrstvu, přispívají k hojení a snižují riziko vzniku prasklin.

Příznaky: Píštěl vzniká jako následek infekce a hnis, který z ní vytéká, může způsobit ekzémy a svědění.

Léčba: Nutný je chirurgický zákrok v celkové anestezii.

Příznaky: Krvácení se objeví až v případě, kdy dojde k mechanickému poškození a k infekci střevních výchlipek.

Léčba: Důležité je dodržování dietních opatření, v případě opakovaného zánětu odborníci přistupují k chirurgické léčbě.

Jak předejít rakovině tlustého střevaZdraví

Příznaky: Časná stadia nemusí mít zjevné příznaky. Nekontrolovatelný růst buněk se nejprve projeví tvorbou polypů, které mohou i krvácet. Polypy mohou, ale nemusí být rakovinné. Každopádně je důležité jejich včasné preventivní odstranění. Projevem nádoru bývá přítomnost hlenu a krve ve stolici a při vyprazdňování střídání zácpy a průjmu.

Léčba: Zahrnuje preventivní endoskopické odstranění polypů. V případě nádoru chirurgické odstranění postiženého úseku tračníku nebo konečníku a dle místa a pokročilosti nálezu chemoterapii, případně radiační léčbu.

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Hlavní zprávy

FAKTU čípky 20 kusů

Faktu čípky rychle zastavují krvácení, svědění a pálení při hemoroidech a jiných obtížích v oblasti konečníku. Mají protizánětlivý a místně znecitlivující účinek. Přípravek Faktu čípky se používá k léčbě vnitřních hemoroidů, dále při vyrážkách a svědění v oblasti konečníku a u povrchových trhlin v oblasti řitního otvoru. Čípky Faktu jsou určeny pro dospělé.

Použití čípků

Dospělí zavádějí do konečníku 2-3x denně 1 čípek po předchozím vyprázdnění stolice. Po zmírnění hlavních příznaků je možno aplikovat 1 čípek denně. Délka léčby je obvykle 2-3 týdny. Bez porady s lékařem přípravek používejte nejdéle 2 týdny. Dětem se přípravek nepodává.

Složení produktu

Léčivé látky jsou policresulenum 100 mg a cinchocaini hydrochloridum 2,5 mg v jednom čípku.

Pomocné látky jsou ztužený tuk, mikrokrystalická celulóza, koloidní bezvodý oxid křemičitý, sójový lecithin, kyselina edetová, hydroxid sodný.

Důležité upozornění

Faktu čípky obsahují tekutý sójový lecitin. Jestliže jste alergičtí na arašídy nebo sóju, nepoužívejte tento léčivý přípravek.

Balení obsahuje 20 čípků.

Registrovaný léčivý přípravek, pozorně čtěte příbalovou informaci.

  • FAKTU
  • 50 mg/g + 10 mg/g rektální mast
  • policresulenum, cinchocaini hydrochloridum
  • FAKTU
  • 100 mg + 2,5 mg čípky
  • policresulenum, cinchocaini hydrochloridum
  • Přečtěte si pozorně tuto příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat, protože obsahuje pro Vás důležité údaje.
  • Vždy používejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka.
  • Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.
  • Požádejte svého lékárníka, pokud potřebujete další informace nebo radu
  • Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Viz bod 4.
  • Pokud se do 7 dnů nebudete cítit lépe nebo pokud se Vám přitíží, musíte se poradit s lékařem.

Co naleznete v této příbalové informaci

  1. Co je Faktu a k čemu se používá
  2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Faktu používat
  3. Jak se Faktu používá
  4. Možné nežádoucí účinky 5 Jak Faktu uchovávat
  5. Obsah balení a další informace

1. CO JE FAKTU A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

Léčivou látkou přípravků Faktu mast a Faktu čípky je polykresulen a cinchokain. Přípravek Faktu rychle zastavuje krvácení, svědění a pálení při hemoroidech a dalších obtížích v oblasti konečníku. Zabraňuje vzniku zánětu a podporuje regeneraci postižené oblasti. Cinchokain způsobuje místní znecitlivění, čímž snižuje bolest a svědění v oblasti konečníku.

Faktu se používá k místní léčbě hemoroidů. Mast je určena k léčbě vnějších i vnitřních hemoroidů, čípky se používají k léčbě vnitřních hemoroidů, obzvláště jsou-li doprovázeny zánětem a krvácením. Přípravek Faktu se dále používá při vyrážkách a svědění v oblasti konečníku a u povrchních trhlin v oblasti řitního otvoru.

  1. Pouze na doporučení lékaře se přípravek Faktu používá při léčbě ran po předchozím chirurgickém zákroku v oblasti konečníku.
  2. Přípravek je určen pro dospělé.
  3. 2. ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE FAKTU POUŽÍVAT
  4. Nepoužívejte Faktu
  • jestliže jste alergický(á) na polykresulen a cinchokain nebo na kteroukoli další složku tohoto přípravku (uvedenou v bodě 6).

Upozornění a opatření

Přípravek Faktu pouze zmírňuje příznaky hemoroidů, neodstraňuje však příčinu onemocnění.

O vhodném postupu léčby hemoroidů se poraďte s lékařem co nejdříve, protože některé příznaky tohoto onemocnění, zejména krvácení a bolest, mohou být příznaky jiných onemocnění, která je třeba včas léčit.

Jestliže do 7 dnů nedojde k ústupu obtíží nebo se naopak Vaše příznaky zhorší, poraďte se o dalším používání přípravku s lékařem. Při vzniku náhlých prudkých bolestí nebo výraznějšího krvácení v oblasti konečníku je nutno neprodleně vyhledat lékaře.

Další léčivé přípravky a Faktu

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat. Bez porady s lékařem nepoužívejte současně s přípravkem Faktu jiné volně prodejné léky určené k podání do konečníku.

Těhotenství, kojení a plodnost

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek používat.

Není známo, zda je přípravek Faktu vylučován do mateřského mléka u člověka, proto by matky neměly kojit během léčby. O použití přípravku Faktu v těhotenství musí vždy rozhodnout lékař.

  • Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů
  • Faktu neovlivňuje schopnost řídit či obsluhovat stroje.
  • Faktu mast obsahuje butylhydroxytoluen a Faktu čípky obsahují sójový lecithin

Faktu mast obsahuje butylhydroxytoluen. Může způsobit místní kožní reakce (např. kontaktní dermatitida) nebo podráždění očí a sliznic. Faktu čípky obsahují tekutý sójový lecitin. Jestliže jste alergičtí na arašídy nebo sóju, nepoužívejte tento léčivý přípravek.

Zajímavé:  Jak Podávat Dětem Léky?

3. JAK SE FAKTU POUŽÍVÁ

Vždy používejte tento přípravek přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře nebo lékárníka. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

  1. Použití u dospělých
  2. Faktu je určen pro dospělé pacienty.
  3. Použití u dětí a dospívajících

S použitím u dětí nejsou klinické zkušenosti, a proto se Faktu dětem nepodává. Faktu se aplikuje do konečníku/okolí konečníku po předchozím vyprázdnění stolice.

  • Faktu rektální mast
  • Není-li předepsáno jinak, nanáší se mast 2-3x denně na postižená místa, podle možnosti se vmasíruje.
  • Způsob použití

K aplikaci masti do rekta použijte přiložený aplikátor. Aplikátor našroubujte na tubu a zaveďte jej do konečníku (řitního otvoru). Tubu poté lehce stlačujte, aby mast vytékala postranními otvory na postižená místa, a současně ji vytahujte z konečníku. Lehkým otáčením tuby lze dosáhnout rovnoměrného nanesení masti po celém obvodu konečníku.

Čípky

Čípky se zavádějí do konečníku, 2 – 3krát denně 1 čípek. Čípek se nezavádí hluboko do konečníku, ale je nutno jej zavést pouze po okraj řitního otvoru tak, aby se udržel v řitním kanálu do jeho rozplynutí. Po zmírnění hlavních příznaků je možno pokračovat v léčbě dávkou 1 čípek denně. Před použitím čípek uvolněte roztržením fólie nad špičkou čípku.

Upozornění: Při použití Faktu v oblasti řitního otvoru může dojít ke zvlhčení spodního prádla z důvodu tělesného tepla. Proto se doporučuje použití hygienických vložek či ochranné vrstvy.

Délka léčby:

Délka léčby je obvykle 2 – 3 týdny. Pokud se Vaše obtíže nezlepší do 7 dnů, poraďte se se svým lékařem. Bez porady s lékařem přípravek používejte nejdéle 2 týdny.

  1. Jestliže jste použil(a) více Faktu, než jste měl(a)
  2. Jestliže jste použil(a) více přípravku, než jste měl(a) nebo při náhodném požití přípravku dítětem, vyhledejte neprodleně lékaře.
  3. Jestliže jste zapomněl(a) použít Faktu

Nezdvojnásobujte následující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku. Další dávky použijte v obvyklém čase.

Máte-li jakékoli další otázky týkající se používání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře, nebo lékárníka.

4. MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Možné nežádoucí účinky:

Méně časté: nepříjemné pocity (např. pálení nebo svědění), které jsou způsobeny léčivými látkami a během krátké doby většinou vymizí.

Velmi vzácné: V ojedinělých případech se může vyskytnout kontaktní alergická reakce. Může se projevit ve formě zánětlivého zarudnutí kůže s puchýřky, které jsou provázeny dlouhotrvajícím svěděním.

Vyskytly se velmi vzácné případy systémových alergických reakcí (např. angioedém – náhlý otok obličeje, rtů, jazyka, hlasivkové štěrbiny a/nebo krku, který může vyvolat dýchací či polykací obtíže, otok hrtanu, kopřivka po celém těle) a anafylaxe (život ohrožující alergická reakce). V takových případech musí být léčba ukončena a je nutno vyhledat lékaře.

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři, lékárníkovi nebo zdravotní sestře. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu:

Státní ústav pro kontrolu léčiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10 webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek. Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5. JAK FAKTU UCHOVÁVAT

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí. Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce a vnitřním obalu za EXP. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Uchovávejte při teplotě do 25° C, v původním obalu, aby byl přípravek chráněn před vlhkostí.

Případné výkyvy v zabarvení masti (uvolněný tuk) a čípků (světlejší skvrny) jsou nezávadné a nemají vliv na účinnost přípravku.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek Faktu obsahuje

Rektální mast

  • Léčivé látky: jeden gram masti obsahuje policresulenum 50 mg a cinchocaini hydrochloridum 10 mg.
  • Pomocné látky: makrogol, cetostearomakrogol 300, koloidní bezvodý oxid křemičitý, dihydrát dinatrium-edetátu, kyselina edetová, hydroxid sodný, butylhydroxytoluen, čištěná voda.

Čípky

  • Léčivé látky: jeden čípek obsahuje policresulenum 100 mg a cinchocaini hydrochloridum 2,5 mg.
  • Pomocné látky jsou: ztužený tuk, mikrokrystalická celulóza, koloidní bezvodý oxid křemičitý, sójový lecithin, kyselina edetová, hydroxid sodný.
  • Jak přípravek Faktu vypadá a co obsahuje toto balení
  • Faktu rektální mast je bílá mast prostá cizích příměsí v hliníkové tubě se šroubovacím uzávěrem a aplikátorem.
  • Faktu čípky jsou čípky torpédovitého tvaru světlehnědé barvy zatavené v PVC/PE fólii.
  • Velikost balení
  • Čípky 10 nebo 20 čípků.
  • Rektální mast 20 g masti, 30 g masti
  • Na trhu nemusí být všechny velikosti balení.
  • Držitel rozhodnutí o registraci
  • Takeda GmbH Byk-Gulden Str. 2 784 67 Konstanz Německo
  • Výrobce
  • Takeda GmbH Singen Německo
  • Tato příbalová informace byla naposledy revidována:

14. 3. 2018

sp.zn. sukls115151/2018, sukls115138/2018

Hemoroidy – Brněnská lékárna – Váš partner pro zdraví

Řazení produktů

Abecedně A-Z

  • Od nejlevnějšího
  • Od nejdražšího
  • Abecedně A-Z
  • Abecedně Z-A

Alfalex rektální čípek 10×2. 5g

Alfalex je rektální čípek je zdravotnický prostředek určený k léčbě příznaků spojených s hemoroidálním onemocněním a jeho komplikacemi (např. ekzém a praskliny).

  1. skladem 2 ks
  2. 135,00 Kč
  3. 134,00 Kč

Alfalex rektální mast 25g

Alfalex rektální mast je zdravotnický prostředek určený k léčbě příznaků spojených s hemoroidálním onemocněním a jeho komplikacemi (např. ekzém a praskliny).

  • skladem 2 ks
  • 164,00 Kč
  • 163,00 Kč

ALTERMED Dubová kůra gel 50g

Gel z dubové kůry příznivě působí při hemeroidech, pocení nohou, trhlinkách, při podrážděné kůži po slunění a drobných spáleninách.

  1. skladem 4 ks
  2. 59,00 Kč
  3. 49,00 Kč

ALTERMED Dubová kůra gel s allantoinem 75ml

Gel z dubové kůry s výt z kostivalu příznivě působí při hemeroidech, pocení nohou, trhlinkách, při podrážděné kůži po slunění a drobných spáleninách.

skladem do druhého dne

88,00 Kč

Annabis Balcann dubová kůra gel 75ml

Balcann dubová kůra gel s koloidním stříbrem příznivě působí na kůži po hemoroidech a na podrážděnou pokožku bez pocitu mastnoty.

  • skladem do druhého dne
  • 241,00 Kč
  • 228,00 Kč

Gel je určen pro pokožku v okolí konečníku, která má sklony k zarudnutí, svědění a podráždění. Kombinace extraktů z dubové kůry, aloe, vilínu, řepíku, jitrocele, heřmánku, tužebníku, třezalky zklidňují podrážděnost a navodí pocit úlevy.

  1. skladem < 10 ks
  2. 139,00 Kč
  3. 103,00 Kč

Péče o pokožku v oblasti análního otvoru. Obsahuje extrakt z dubové kůry, tužebníku a allantoin s regeneračními účinky. Zklidňuje nepříjemné pocity pálení a svědění v oblasti análního otvoru. Složení je podpořeno cannabidiolem. Dermatologicky testováno.

  • skladem 1 ks
  • 179,00 Kč
  • 122,00 Kč

Dobexil H ung rct. ung. 1x20g

Kalcium-dobesilát upravuje porušenou funkci stěn hemoroidálních žil, tlumí jejich zvýšenou propustnost, zvyšuje jejich odolnost a snižuje tvorbu otoků. Čtěte pozorně příbalový leták.

  1. skladem do druhého dne
  2. 94,90 Kč
  3. 79,00 Kč

Dubová kůra galmed gel 50ml

Gel z dubové kůry příznivě působí při hemeroidech, pocení nohou, na trhlinky, na podrážděnou kůži po slunění a drobné spáleniny.

skladem do druhého dne

51,00 Kč

Dubová kůra gel 75ml Dr. Müller

Tradiční přípravek s obsahem standardního lihového extraktu kůry dubu získaného šetrným postupem zaručujícím vysoký obsah účinných látek.

  • skladem 2 ks
  • 89,00 Kč
  • 75,00 Kč

Dubová kůra mast 50ml Dr. Müller

Tradiční přípravek s obsahem extraktu kůry dubu získaného šetrným postupem zaručujícím vysoký obsah účinných látek.

  1. skladem 1 ks
  2. 79,00 Kč
  3. 69,00 Kč

Přípravek se užívá k léčbě hemoroidů. Čípky se užívají k léčbě vnitřních hemoroidů, obzvláště jsou-li doprovázeny záněty a krvácením. Přípravek se používá i při vyrážkách a svědění v oblasti konečníku (anální ekzémy, pruritus). Čtěte pozorně příbalový leták.

  • skladem < 10 ks
  • 150,00 Kč
  • 139,00 Kč

Přípravek se užívá k léčbě hemoroidů. Mast je určena k léčení vnějších i vnitřních hemoroidů. Přípravek se používá i při vyrážkách a svědění v oblasti konečníku (anální ekzémy, pruritus). Čtěte pozorně příbalový leták.

  1. skladem 4 ks
  2. 109,00 Kč
  3. 99,00 Kč

Účinně podporuje hojení hemoroidů a poranění kůže. Obsahuje koncentrát z léčivých rostlin. Protizánětlivý, hojivý a stahující účinek krému je zabezpečený vysokým obsahem výtažků z léčivých rostlin- dubová kůra, měsíček lékařský a tymián obecný.

  • skladem 1 ks
  • 54,00 Kč
  • 52,00 Kč

Fytofontana Hemorrelax krém 30 g

Fytofontana Hemorrelax krém je určený na ošetření hemeroidů a jiných onemocnění konečníku, jakými jsou anální fisury a ragády. Přináší okamžitou úlevu od nepříjemných příznaků, jakými jsou pálení, svědění, bolest v oblasti konečníku.

  1. skladem do druhého dne
  2. 241,70 Kč
  3. 239,00 Kč

Fytofontana Hemorrelax rektální čípky 10 ks

Fytofontana Hemorrelax rektální čípky jsou určené na ošetření hemeroidů a jiných nemocí konečníku jako jsou anální fisury a ragády. Přinášejí okamžitou úlevu od nepříjemných příznaků, jakými jsou pálení, svědění, bolest v oblasti konečníku.

  • skladem do druhého dne
  • 242,00 Kč
  • 239,00 Kč

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector