Roupy v pochvě – Vše o zdraví

  • MOTOLICE
  • MOTOLICE JATERNÍ – FASCIOLA HEPATICA
  • Velikost: 20 – 30 mm x 13mm

Ploší červi, mají přísavky s trny, kterými se lépe uchycují na tkáni hostitele. Jejich název naznačuje, že si naši předkové všimli souvislosti mezi tímto parazitem a točením hlavy.

Mnozí američtí vědci je dávají do souvislosti s roztroušenou sklerózou.

Dr. Hulda Clarková je dává do souvislosti s rakovinou a s únavovým syndromem.

Motolice jsou běžné. Rády ucpávají žlučovody, a když se kolem nashromáždí ještě cholesterolová zátka, na ultrazvuku pak imitují „žlučové kameny“.

Jejich larvy putují tělem jako larvy každého parazita, takže je můžeme najít prakticky všude. Ze zažívacích orgánů játra, slinivka, žaludek, střevo. Vyvolávají chronické hepatitidy až cirhózy. Zvětšená játra, zažívací obtíže, průjmy, alergické reakce.

Motolice slinivková žije především ve vnitřně sekretorické části slinivky. Bezpečně ji najdete u cukrovkářů, nebo u lidí, kteří trpí přehnanou chutí na sladké.

  1. Všechny motolice zhoršují metabolismus, a proto je často nacházím u lidí s nadváhou.
  2. Roupy v pochvě - Vše o zdraví
  3. Roupy v pochvě - Vše o zdraví
  4. Vývojová stadia motolice

Roupy v pochvě - Vše o zdraví

  • Motolice v játrech jelena
  • Roupy v pochvě - Vše o zdraví
  • Dospělci významných jaterních či gastrointestinálních motolic: Fm; Fascioloides magna, Fh; Fasciola hepatica, Pc; Paramphistomum cervi, Dd; Dicrocoelium dendriticum.

Způsob přenosu motolic: z masa býložravců, kteří pozřou cerkárii přichycenou na stéblu trávy, nebo na vodní rostlině. Z krabího a rybího masa, špatně tepelně upraveného. Možná je i kontaminace ze špatně omyté zeleniny pěstované blízko pastvin nebo vodních reservoárů.

Pokud hostitel spolkne metacerkárie, ony vytvoří cysty ve dvanáctníku, penetrují stěnou střeva a dostanou se do jater. Motolice žerou jaterní parenchym a sají krev předtím než dosáhnou žlučovodů, kde dospějí asi po 12ti týdnech. Dospělá motolice jaterní žije až 11 let.

Motolice jaterní se vyskytuje hojně zejména na Karibských ostrovech, v Jižní Americe, jižní Francii, Velké Británii a Alžírsku. Infekce u lidí se vyskytují zejména v oblastech, kde se chovají ovce a skot. Motolice působí na dobytku velké škody a snižují produkci vlny, mléka a masa.

  1. Projevy nakažení motolicemi:
  2. Destrukce jaterní tkáně
  3. Potíže žlučovodů
  4. Záněty jater, cirhózy, žloutenky, zvětšená játra
  5. Průjmy
  6. Anémie
  7. Pokud se mladí červi ztratí v břišní dutině, pak udělají cysty v břiše a často zvápenatí; potíže pak zahrnují bolesti hlavy, bolesti zad, zimnice a horečky
  8. Na Středním Východě lidé často jedí syrová játra krav a pokud je zde motolice, působí to potíže s kašlem, chrapot, bolest a podráždění hrtanu, jak se mladí červi přichytí na tkáně hrtanu a hltanu.

Vývojový cyklus motolice velké. 1. Schéma vývojového cyklu, 2. Pseudocysta v játrech jelena lesního, 3. Dospělá motolice v jaterní pseudocystě u jelena lesního, 4. Pigmentace jater jelena lesního způsobená infekcí motolicí velkou, 5. Typická lokalita mezihostitele – vodní plž (př. bahnatka malá) a definitivního hostitele – spárkatá zvěř (např. jelen lesní, daněk evropský).

  • Roupy v pochvě - Vše o zdraví
  • Roupy v pochvě - Vše o zdraví
  • Výskyt motolice v ČR u spárkaté zvěře (2002)

Na motolice nezabere Vermox, Zentel je také slabý. Motolice omezí, ale nezahubí. Tady pomůže jen Cesol nebo kvalitní Zapper.

  1. Léčba ve světě: triclabendazol 1 dávka, nebo alternativně 10 – 15 dávek bithionolu
  2. MOTOLICE ŽLUČOVÁ – CLONORCHIS SINENSIS
  3. Výskyt – Čína, Japonsko, Taiwan, Vietnam, Korea
  4. Ročně infikuje asi 19 milionů lidí.
  5. Infikují zejména žlučové cesty u plazů, ptáků a savců.

U lidí se červi usídlí ve žlučovodech, jsou velcí 12-20mm x 3-5mm širocí. Produkují vajíčka s částečně vyvinutými embryi, která jsou veliká 29×16 µm. Odcházejí střevní cestou fekáliemi ven. Motolice žlučová může přežívat ve svém hostiteli až 25 let! Hostiteli jsou zejména kočky, psi, lišky, jezevci.

Jelikož je mnoho infikovaných a lidé v těchto oblastech mají zvyk jíst syrové rybí maso, je infikace Clonorchis velký problém. Potíže závisí na množství červů, které může jít až do tisíců. U jedné autopsie bylo nalezeno kolem 6000 dospělých červů. V takovém případě dochází ke zvětšení jater, ztluštění stěn žlučovodů, fibróze a destrukci jaterního parenchymu.

Clonorchis nenapadá jaterní tkáně, proto u Clonorchis nedochází k rozsáhlé nekróze jater.

Roupy v pochvě - Vše o zdraví

Vajíčka s embryem přejdou ze žlučovodů do stolice .  Vajíčka se dostanou do vhodného hostitele – šneka .  Z každého vajíčka se vylíhnou miracidia , která projdou několika vývojovými fázemi (sporocysty , rediae , and cercariae ).

  Cerkárie vyjdou ze šneka a po krátké době, kdy volně plavou ve vodě, přijdou do kontaktu s rybou, penetrují do jejího masa, kdy udělají cysty jako metacerkárie .  Infekce u lidí je skrze maso ryby, která je špatně tepelně upravená, nakládaná, uzená… . Po požití se metacerkárie zacystují ve dvanáctníku   a později sestupují do žlučovodů .

Dospívání trvá asi 1 měsíc. Dospělá motolice měří asi 10 to 25 mm x 3 to 5 mm a usazuje se ve žlučovodech. Kromě lidí se stávají jejími hostiteli jiní savci.

  • Roupy v pochvě - Vše o zdraví Roupy v pochvě - Vše o zdraví
  • MOTOLICE PSÍ – OPISTHORCHIS FELIENEUS
  • MOTOLICE THAJSKÁ – OPISTORCHIS VIVERRINI

Motolice thajská (Opisthorchis viverrini, Stiles et Hassal,1896) (anglicky Southeast Asian liver fluke) je parazit ze třídy motolic, který se lokalizuje v játrech a žlučových cestách člověka, psa a kočky, případně dalších rybožravých savců.

Parazit se vyskytuje v Thajsku, Laosu a Kambodži. Vývojový cyklus motolice je složitý a zahrnuje 2 mezihostitele. Prvním mezihostitelem jsou plži rodu Bithynia, druhým jsou ryby z čeledi kaprovitých. Je velmi rozšíření i v České republice díky migraci asijských národů.

Historie: V roce 1911 Leips našel při pitvě dvou vězňů v severním Thajsku motolice, které identifikoval jako O. viverrini. O šest let později však Kerr (1916) uvádí, že 17% vězňů ze stejné lokality je infikováno druhem O. felineus.

Teprve Sadun (1955) v padesátých létech porovnával všechny nálezy motolic z jater lidí ze severních oblastí Thajska a potvrdil, že se jedná o motolici thajskou. Dnes se již ví, že O.

viverrini je hlavním původcem jaterní motoličnatosti u lidí nejen v Thajsku, ale i Laosu a Kambodži a jiných státech.

  1. – Vyskytuje se zejména v jižní, centrální a východní Evropě, Turecku, jižní části Ruska, Vietnamu, Indii a Japonsku, také byla zjištěna v Puerto Rico a na Karibských ostrovech, Thajsku, Laosu a jihovýchodní Asii
  2. – Vyskytuje se asi u 1-3 miliónů lidí
  3. – Pacienti zaznamenávají zejména symptomy jako průjem a eroze stěny žlučovodů
  4. Infekce u lidí vznikají z konzumace špatně tepelně upravených ryb
  5. Roupy v pochvě - Vše o zdraví
  6. MOTOLICE STŘEVNÍ – FASCIOLOPSIS BUSKII
  7. Je to největší motolice, která dosahuje rozměrů 75mm x 20mm.
  8. Je morfologicky velmi podobná motolici jaterní.
  9. Zásadní rozdíl je, že Fascilopsis Buskii obývá tenké střevo (duodenum a jejunum) a ne játra.
  10. Jsou přisáté k mukóznímu epitelu nebo jen leží přikryté mukózním sekretem střeva.

Každá z nich denně produkuje asi 25.000 vajíček. Tato vajíčka se nedají rozlišit od vajíček F. hepatica. Vajíčka odcházejí stolicí, a aby se vyvíjela, musí dosáhnout vody.

Tato motolice se u lidí vyskytuje zejména v Číně, Taiwanu, Laosu, Kambodži, Indii, Korei a v Indonésii. Vyskytuje se i v České republice díky mirgaci asijských národů a cestováním do exotických destinací. Lidé se nakazí konzumací vodních rostlin, které jsou hnojeny lidskými nebo prasečími výkaly, nebo loupáním těchto rostlin ústy před konzumací.

  • Symptomy:
  • Červi se krmí jídlem, které člověk sní, ale také jeho střevním mukózním povlakem, způsobují záněty, ulceraci a abscesy v místě, kde se přichytí.
  • Běžný je průjem, zvracení, nevolnost, bolest střev, zejména ráno.
  • Pokud je červů hodně, mohou blokovat střevo a způsobit jejich ucpání.
  • Reakce na metabolity červů může způsobit leukocytózu, anémii a eosinofílii.
  • Vajíčka fasciolopsis buski:
  • Životní cyklus Fasciolopsis buski:

Nedovyvinutá vajíčka se dostanou skrze střevo do stolice .  Ve vajíčkách se ve vodě vylíhnou embrya , z vajíček se vylíhnou miracidia , která infikují příhodného šneka .  Uvnitř šneka paraziti projdou několika vývojovými fázemi (sporocysty , rediae , a cerkárie ).

 Cerkárie se uvolní ze šneka  a zacystují se jako metacerkárie na akvatických rostlinách .  Hostitel savec se infikuje snědením metacerkárií na akvatických rostlinách. Po snědení se metacerkárie zacystují ve dvanáctníku  a přichytí se ke stěně střeva.

  Tam se vyvíjejí do dospělosti (20 to 75 mm x 8 to 20 mm) za přibližně 3 měsíce, přichycené na stěně střeva savce (člověka nebo prasete) .  Dospělí jedinci žijí asi 1 rok.

  1. Dospělí jedinci fasciolopsis buskii:
  2. MOTOLICE PLICNÍ – PARAGONIMUS WESTERMANI

Prvně byla plicní motolice popsána na Taiwanu na konci 19. Století. Od té doby bylo ve východní Asii popsáno mnoho případů. U lidí se vyskytuje zejména v Japonsku, Jižní Korei, Thajsku, Taiwanu, Číně a na Filipínách.

Jako reservoáry slouží psi, kočky, prasata a malí hlodavci.

Přenáší se především tím, že lidé jedí nedostatečně tepelně upravené maso korýšů, které obsahuje metacerkárie P. westermani. Nebo se neomyjí nástroje, kterými se korýši porcují a tak se motolice plicní přenese s jiným jídlem do trávícího traktu člověka.

Zajímavé:  Přírodní Léky Na Nervozitu?

Metacerkárie vytvoří cysty v tenkém střevě a částečně penetrují stěnu střeva. Zde zůstávají několik dní, než se začnou přesunovat skrze bránici do plic. Zde se zapouzdří a dospějí asi za 8-12 týdnů. Během migrace se někteří červi zapouzdří v jiných orgánech, produkují zde ektopické léze.

  • V plicích působí ulceraci, cysty, zjizvení, plíce vypadají jako popepřené.
  • Symptomy:
  • – kašel
  • – krvavé sputum
  • – bolest na plicích
  • – zánět pohrudnice
  • – Často je to provázeno mírně zvýšenou teplotou.

Těžko se příznaky rozlišují od tuberkulózy a zápalu plic. Červi v cystách mohou být nalezeni i na stěně břicha, v lymfatických uzlinách, v srdci a částech nervového systému. V mozku působí epilepsii a paralýzu. Při rozsáhlé infekci mohou způsobit smrt.

  1. Pokud pacient v endemických oblastech vykazuje pulmonární stres, krvavé sputum a eozinofílii + zvýšené IgE, měl by být vyšetřen na motolici plicní.
  2. Životní cyklus motolice plicní:

Vajíčka jsou spolknuta s vykašlaným hlenem z plic nebo jsou spolknuta jinak a projdou ven se stolicí .  Venku se ve vajíčkách vytvoří embrya , a vylíhnou se miracidia a hledají okamžitě hostitele, šneka, a proniknou jeho měkkými tkáněmi .

  Miracidia projdou několika vývojovými fázemi uvnitř šneka : sporocysty , rediae , ty poslední vyprodukují mnoho cerkárií , které ze šneka vylezou.

   Dále podniknou invazi do dalšího hostitele, kterým je krab, rak, langusta nebo jakýkoli korýš, zde se zapouzdří, vytvoří cysty a stanou se z nich metacerkárie. Toto stádium je infekční pro savce .  Člověk se nakazí požitím nedostatečně tepelně upraveného masa korýše, který metacerkárie obsahuje .

  Metacerkárie udělají cysty ve dvanáctníku , penetrují skrze stěnu střev do peritonea, potom skrze stěnu břicha a bránici do plic, kde vytvoří enkapsulaci a vyvíjí se k dospělosti (7.5 to 12 mm by 4 to 6 mm).  Červi také mohou dospět k jiným orgánům jako je mozek a svaly.

Zde se ovšem jejich životní cyklus nedokončí, neboť vajíčka zde nakladená zde nemohou přežít. Čas mezi enkapsulací a produkcí vajíček je 65 až 90 dnů. Infekce u lidí přetrvává i 20 let. Zvířata jako prasata, psi, kočky, jsou často hostiteli P. westermani.

Vajíčka motolice plicní:

  • Dospělý jedinec motolice plicní:
  • MOTOLICE SLINIVKOVÁ – EURYTHREMA PANCREATICUM

Hulda Clark uvádí, že všichni diabetici mají motolici slinivkovou, Eurytrema pancreaticum, v jejich slinivce. Vypadá to, že dostaneme tuto motolici tím, že jíme hovězí maso a výrobky z kravskéhomléka.

Tuto motolici není problém zabít zapperem nebo frekvenčním generátorem, ale brzy se zase reinfikujeme jejími infekčními stádii v jídle. Eurytrema se v naší slinivce nevyvíjí pokud k tomu nemá k dispozici methanol.

Znečištění Methanolem je typické pro naše jídlo  – nachází se vit is found in processe balených vodách, v umělých sladidlech, vodách sycených CO2 a všech nápojích v prášku

Když se nám podaří zabít tohoto parazita a nepoužívat nic, co obsahuje methanol, můžeme postupně snížit dávku inzulínu (s lékařem) na polovinu už během 3 týdnů. Je třeba pečlivě kontrolovat krevní cukr a dávku inzulínu, protože se slinivka rychle zotavuje.

I když 90% Langerhansonových ostrůvků bylo zničeno, mohou se zotavit tak, že postupně inzulín není potřeba.  Samotné inzulínové injekce mohou být znečištěny methanolem a tak zhoršovat průběh nemoci. Je třeba ze stravy vyloučit vše, co methanol může obsahovat.

Diabetici mají často v těle kyselinu koji. Koji kyselinaje často v kávě a také v bramborách, které mají šedá místa. Je třeba se jim důrazně vyhnout. Všichni diabetici také mají virus HA ve slinivce. Tento virus roste na kůži jako bradavice, ale rozšiřuje se po těle zejména ve slezině a játrech. Není nutné tento virus zabíjet, protože zmizí společně s motolicí slinivkovou.

  1. Velikost: (10-18 x 5-9 mm) je široká, placatá, oválná.
  2. Vajíčka (50-80 x 35-40 µm) mají v sobě embrya již v samičce.

Eurytremiasa často působí je mírné symptomy. Větší infekce se projevuje jako gastrointestinální potíže jako nadýmání, zvracení, průjem nebo zácpa. Žloutenka, zvětšená játra občas provází tuto infekci. Eosinophilie je vzácná.

Motolici slinivkovou je třeba spojovat zejména s cukrovkou. Zabít se dá zapperem nebo plasmovým generátorem.

Má vaše dítě roupy? Poradíme vám, jak se jich zbavit a jak infekci předcházet

S nástupem dětí do školky se rodiče musejí připravit na to, že děti domů nosí nejen samé zajímavé zážitky, ale také nejrůznější onemocnění. Velice delikátní záležitost představují roupy. Jedná se přitom o relativně častou dětskou nemoc.

Pro rodiče to zní až hrůzostrašně – představa červíka, který žije v břiše, není rozhodně lákavá. Když se k roupům navíc připojí i nepříjemné svědění, noční neklid a nervozita u dětí přes den, není o co stát.

Jak roupy nechytit? Jak je poznat a jak je léčit?

Roupy se týkají hlavně dětí

Parazitární infekci vyvolává červ Enterobius (synonymum Oxyuris) vermicularis, který žije v tenkém i tlustém střevě člověka. Roupy napadají výhradně lidské tělo a nejčastěji postihují děti předškolního a školního věku. Jedná se vůbec o nejčastějšího původce střevních parazitárních chorob u nás.

Jak červy vypadají?

Roup je parazit bělavé barvy a vřetenovitého tvaru. Dosahuje velikosti u dospělého samce 2-5 mm, u samiček až 8-13 mm. Dospělci se dokáží přichytit na sliznici střeva speciálními přísavkami.

Oplodněné samice naplněné vajíčky (obsahují jich až 10 tisíc!) vylézají nejčastěji v noci, když mají klid, ven z řitního otvoru, aby zde nakladly vajíčka, která na rozdíl od dospělců potřebují k dozrání kyslík.

Samice pak umírají.

Roupy – jak se děti nakazí?

K nákaze dochází požitím vajíček roupů. Z vajíček se ve střevě vylíhnou larvy, ze kterých se vyvinou dospělí jednici, schopní klást vajíčka. Nejčastěji se vajíčka dostávají do úst prsty, které přišly do styku s řitním otvorem. Dochází tak k tzv.

autoinfekci (nákaza sama sebe), kdy vzniká začarovaný kruh. Je proto důležité dětem pravidelně stříhat nehty (viz níže). Pokud se vajíčka dostanou na nějaký předmět, může dojít k nákaze nepřímo. Nejčastěji se jedná o hračku nebo ložní prádlo, příp.

se mohou nacházet i v prachu.

Roup dětský – prevence

Nejdůležitější ze všeho je samozřejmě dodržování hygienických pravidel, zejména mytí rukou po použití toalety a před každým jídlem. Dále je velice důležité, aby si děti nestrkaly ruce do úst. Měly by mít také co nejvíce ostříhané nehty. Za nehty totiž ulpívají vajíčka a nákaza se šíří dál.

Co dělat, když už děti roupy mají?

V prvé řadě byste měli zajistit, aby neměly možnost se v noci ze spaní, když samičky kladou vajíčka okolo řitního otvoru, drbat. Zašijte např.

dlouhé rukávy u noční košile nebo si můžete pořídit speciální oblečení pro děti s atopickým ekzémem, které mají sešité rukávy (aby se dítě v noci neškrábalo po těle a nezaneslo si do ekzému infekci).

Dětem dávejte na noc pod pyžámko také spodní prádlo, aby byl přístup rukou k zadečku co nejtěžší. Můžete také obléci overal.

Ráno osprchovat!

Doporučuje se každé ráno osprchovat zadeček, aby se odplavila vajíčka nakladená přes noc. Vždy používejte nový ručník. Kromě ručníků je potřeba co nejčastěji měnit také spodní prádlo a lůžkoviny. Prádlo by mělo být vyvařené, vyžehlené či vyndané ze sušičky. Vajíčka zabíjejí teprve teploty okolo 60°C. Vajíčka jsou citlivá i na denní světlo.

Roztáhněte ráno závěsy a pokud máte v rodině k dispozici UV lampu, můžete ji použít. Výborný je také speciální vysavač proti roztočům s UV lampou. Vajíčka dokáží ve vnějším prostředí přežívat i tři týdny. Pravidelně odstraňujte prach vysavačem či mokrým mopem.

Doporučuje se také omezit konzumaci sladkostí, protože roupy pro svoje přežití potřebují cukr.

Jaké nebezpečí představují domácí zvířata pro vaše děti? A jak jim předcházet?

Roupy a příznaky

Některé děti mít příznaky ani nemusejí. Většinou však můžeme pozorovat větší neklid, bolesti bříška a zejména neklidné spaní v noci. Někdy může být nákaza tak silná, že se projevuje především úporným nepříjemným svěděním v oblasti řitního otvoru, nejčastěji v noci.

Nekvalitní spánek může vést v extrémních případech až k neurotickým poruchám. Někdy bývají přítomné zvýšené teploty, nevolnost, nechutenství se ztrátou hmotnosti, nadýmání, bolesti břicha různě po celém břiše. Roupy jsou většinou vidět i ve stolici.

Je ovšem potřeba se do ní podívat ihned po vyprázdnění, protože roupy jsou světloplaché a snaží se ukrýt dovnitř.

Roupy v pochvě

U dívek se mohou vajíčka dostat i do vagíny nebo močového měchýře. Projevuje se to svěděním vagíny, vulvy, někdy i přítomností vaginálního výtoku a příznaky zánětu močového měchýře (obtížné bolestivé močení provázené řezáním a pálením, zvýšená teplota, únava). Následkem škrabání vznikají na kůži škrábance, oděrky, ekzémy.

Vyšetření infekce roupy

Lékař nejdříve vychází z anamnézy s popisem hlavních příznaků. Základním vyšetřením pro diagnózu onemocnění je přímý průkaz vajíček roupů. Ideální metodou je u dětí tzv.

Grahamova metoda, kdy se na konečník otiskne průhledná lepicí páska, která se odesílá na vyšetření. U dospělých je lepší odběr vajíček odběrovou tyčinkou.

Pro lepší záchyt vajíček se doporučuje vyšetření provést co nejdřív po probuzení, protože mytí nebo defekace mohou vajíčka odstranit. Vyšetřit se může také vzorek stolice.

Bolest břicha u dětí. Kdy vyrazit k lékaři a na co si dát pozor?

Roupy a léčba

Lékaři v současnosti ordinují nejčastěji lék Vermox, který je na předpis. Dříve bylo dostupné také Pyrvinium, které lze dnes objednat přes internet např. z Německa, kde je volně prodejné.

Léky se podávají jednorázově a v ideálním případě by měl lékař předepsat dávku i pro ostatní členy rodiny, aby se všichni odčervili najednou. Po jednom podání se obvykle vyhubí až 95% červů. Léčbu je vhodné zopakovat za 2 až 3 týdny.

Poslední dávku se doporučuje podat za další 2 týdny, aby se podchytila veškerá stádia vývoje roupů. Dalšími účinnými přípravky jsou preparáty mebendazolu nebo albendazolu.

Česnek a roupy

Kromě dodržování hygienických zásad se jako prevence doporučuje pravidelná konzumace česneku, mrkve, kyselého zelí a poupat pelyňku. Snižte spotřebu bílého rafinovaného cukru na minimum. K úlevě od úporného svrbění se doporučuje teplá koupel s půl hrnkem stolní soli a aplikace masti s oxidem zinku do okolí konečníku.

  • Roupy v pochvě - Vše o zdraví
  • Roupy v pochvě - Vše o zdraví
  • Roupy v pochvě - Vše o zdraví
  • Roupy v pochvě - Vše o zdraví
  • Roupy v pochvě - Vše o zdraví
  • Roupy v pochvě - Vše o zdraví
  • Roupy v pochvě - Vše o zdraví
  • Roupy v pochvě - Vše o zdraví

Plodné dny, těhotenský test, příznaky těhotenství, Postinor

Aspergerův syndrom, introvert, Tourettův syndrom, růstový spurt

Vigantol, seborea, fenylketonurie, neštovice, salmonela, šestá nemoc, roupy, laryngitida, molusky, meningitida, toxoplazmoza

Dušená mrkev, banánové lívance, krupicová kaše, pohanka, cuketová polévka

Roupy, zdánlivě zapomenutá dětská nemoc, která se však vrací!

V poslední době přibývá případů, kdy se stále častěji objevuje u pacientů zapomenutá dětská nemoc – roupy.  Jejich počet zřejmě letos ještě poroste. Roupy, jakožto jedno z nejčastějších parazitárních onemocnění, postihuje pouze lidi, nejčastěji děti. A neubrání se jim ani dospělí. 

Co jsou roupy a jak vypadají?

Roupy, neboli enterobióza, je tzv. onemocnění špinavých rukou, odborně parazitární infekce, vyvolaná červem zvaném Enterobius vermicularis, lidově roup dětský.

Tento drobný asi centimetr dlouhý červ bělavé barvy parazituje u nakažených osob v konečném úseku tenkého a na začátku tlustého střeva, kde se živí bakteriemi a epitelem. Oplodněné samičky ukládají svá vajíčka do prostředí řitního otvoru, kde následně vajíčka dozrávají.

Důvodem onemocnění roupy je především nedostatečná hygiena. Přenáší se přímým kontaktem s nakaženou osobou, popřípadě autoinfekcí, což znamená, že dotyčný jedinec se opakovaně sám nakazí.

Roupy v pochvě - Vše o zdraví

Příznaky onemocnění

Nejčastějším projevem roupů dětských je svědění v okolí řitního otvoru, které se zhoršuje v noci. Tím dochází k poruchám spánku, a tedy vedlejším příznakům jako je bolest hlavy, neurózy a u dětí noční pomočování.

Obtíže jsou největší v noci, protože právě v tu dobu samičky vylézají ven ze střeva, aby nakladly svá vajíčka. Svědění je velmi úporné a nutí ke škrábání.

Na postižené kůži mohou vznikat zanícené škrábance a povrchové hnisavé záněty.

Neváhejte navštívit lékaře!

Pokud máte u vašeho dítěte podezření na roupy, okamžitě navštivte dětského lékaře, který dítě vyšetří a onemocnění diagnostikuje. Základem diagnózy roupů je odběr anamnézy a pátrání po charakteristických obtížích. Při podezření na přítomnost parazitů přistupuje lékař k jejich mikroskopickému průkazu.

Používá se k tomu odběr z oblasti análního otvoru buď tyčinkou, nebo pomocí průhledné lepicí pásky. Odběry se provádí ráno před umytím a první stolicí. Alespoň jeden den předtím by si pacient neměl umývat oblast konečníku. Odebraný materiál se zkoumá pod mikroskopem a pátrá se po přítomnosti vajíček.

Roupy v pochvě - Vše o zdraví

Léčba – jak se zbavit roupů?

Cílem léčby je zahubit všechny žijící roupi v trávicím systému. Slouží k tomu několik různých léků, antiparazitik. Obvykle stačí jednoduchá léčba sestávající z jediné jednorázové dávky. Současně s nemocným je třeba přeléčit i ostatní členy jeho rodiny nebo kolektivu (např. v mateřské školce).

Prevence proti roupům.

Nezbytnou součástí léčby jsou pak režimová opatření, bez kterých nemůže být léčba nikdy účinná.

Jedná se o dodržování hygienických zásad, tedy o mytí rukou po toaletě, před jídlem, důkladné mytí celého těla, především pak konečníku, a stříhání nehtů na krátko.

Důležité je též vyvařování prádla a žehlení, střídání ručníků, osobního a ložního prádla. V případě onemocnění roupy je důležité, aby léčbu podstoupili všichni členové domácnosti.

Roupy v pochvě - Vše o zdraví

Komplikace spojené s roupy

V případě nezahájení léčby včas se může onemocnění rozvinout a objeví se průjmy, noční pomočování, svědění, vaginální výtok spojený se svěděním a vyrážkou. Při průniku červů výš v pohlavních orgánech může dojít k zánětu močového měchýře, vzácně až zánětu ledvin.

Určitě tedy mějte na paměti, že tato nemoc patří mezi velice rozšířené a jediné, co v boji proti ní může pomoci, je dodržovat výše uvedená opatření. A pokud se s touto nemocí setkáte, přejeme klidný průběh a brzké uzdravení.

Roupy – dětské roupy

Parazitární onemocnění jsou bohužel stálou součástí našich životů. Jedním z nejčastějších parazitů, který napadá výhradně člověka, je roup dětský. I když se dětský roup vyskytuje převážně právě u dětí, nemohou se před ním uchránit ani dospělí.

Jak poznáte, že má batole roupy a jaké jsou možnosti léčby? Dočtete se u nás v článku. Obsah:

Roupy jsou střevní parazité, červi. Lidově se tito červi označují jako roupy dětské. Jde o parazita bílé barvy o délce přibližně 1 cm.

Roup žije na konci tenkého a na počátku tlustého střeva. Zde mu vyhovuje epitel a bakterie, kterými se živí. Poté, co jsou samičky oplodněné, klade roup dětský vajíčka kolem zadečku. Zde vajíčka dozrávají a pokračují dále, takže lze vidět roupy ve stolici.

Jejich pohyb probíhá hlavně v nočních hodinách a způsobuje svědění konečníku. Tato nepříjemná infekce je způsobena hlavně špatnou hygienou.

Roupy – příznaky

Jaké jsou příznaky těchto parazitů v těle dítěte i dospělého? První známkou toho, že dítě může mít roupy, je svědění v oblasti zadečku. To bývá nejhorší v noci a může výrazně narušit spánek dítěte. Tito červi ve stolici pak ještě způsobí další obtíže, zvláště pokud jejich výskyt masivní:

  •         bolest hlavy
  •         bolest břicha
  •    zvracení a nucení na zvracení
  •         průjmy
  •         podráždění střev
  •         hubnutí
  •         intenzivní svědění v okolí zadečku
  •         vyrážky 

I když se vyskytnou tito paraziti v těle, příznaky nevykazuje přibližně třetina nakažených dětí.

Jak se diagnostikují roupy u dětí 

Jak se poznají paraziti v těle? Diagnostika je jednoznačná, základem je prokázat výskyt vajíček roupů. Červi ve stolici se zjišťují Grahamovou metodou. Ta je založena na přitisknutí lepicí pásky na oblast zadečku.

Páska se pak přenese na mikroskopické sklíčko a výsledek se zkontroluje. Odebírá se také vzorek stolice. To vše se provádí ráno, ještě před umytím. Vyšetření je nutno vícekrát opakovat, samička neklade vajíčka pravidelně.

Tato metoda je spolehlivým způsobem, jak poznat roupy u dětí.

Dětské roupy

Dětské roupy dokážou pořádně potrápit celou rodinu. Chcete-li vědět, jak se zbavit parazitů v těle dítěte, musíte znát nejen příznaky, ale také vývojová stádia těchto červů.

Pak budete vědět, jak poznat roupy, jak se zbavit roupů, co pomáhá na dětské roupy a jak se zbavit roupů bez léků. Dětské roupy se nejčastěji vyskytují u dětí předškolníh věku, ale nevyhýbají se ani batolatům.

 

Tím, že batolata strkají spoustu věcí do pusinky se roupy do organizmu dostávají nejčastěji spolknutím vajíčka. Ve vajíčkách jsou již vyvinuté larvy. Ty při průchodu trávicím traktem ztratí obal, usadí se v tenkém střevě a tam dorostou.

Samečci po spáření se samičkami uhynou. Larva potřebuje kyslík, proto samička v noci opouští konečník a naklade vajíčka do kůže v okolí zadečku. Samičky se hýbou a způsobují nesnesitelné svědění po celou dobu výskytu.

Tip: Pokud půjdete na procházku nezapomeňte s sebou vždy vzít vlhčené ubrousky, kterým můžete kdekoliv ruce dítěte otřít a zabránit tak případné nákaze.

Roupy u dospělých

Roupy u dětí i u dospělých mají velmi podobné příznaky. I dospělému můžou roupy výrazně snížit kvalitu života, kromě úporného svědění se stávají příčinou nespavosti, neklidu a nervozity. Zvláště ženy a dívky může potrápit nákaza roupy. Vajíčka se často dostanou od konečníku až do močového měchýře nebo pochvy.

Zde pak dochází ke zvýšenému svědění, výtokům a zánětům.

Také budoucí maminky mají obavy, aby je neohrozily roupy v těhotenství. Tento typ nákaz není v těhotenství nebezpečný, léky však musí doporučit lékař. Léky na roupy bez předpisu nejsou doporučovány.

Zvláště je nutné vyhnout se bylinným přípravkům s pelyňkem a hřebíčkem, které často doporučují na roup dětský babské rady.

Roup dětský – přenos

U naprosté většiny těch jedinců, u kterých se objeví roup dětský, příznaky nakažení a doprovodné obtíže, se jedná o nedostatky v osobní hygieně.

K přenosu dochází při přímém kontaktu s nakaženými, ale nakazit se může postižený jedinec i sám a opakovaně.

Nejvíce jsou postiženy děti v dětské kolektivy, ale vyjímnkou nejsou ani kojenci. Děti si znečištěné ruce často strkají do úst, dotýkají se vzájemně, pohybují se ve společném prostředí na kobercích a mohou spolknou vajíčka, která se vyskytují ve zvířeném prachu.

V dětském organizmu se tak octne roup dětský. Inkubační doba je poměrně dlouhá, trvá až měsíc.

Roupy v pochvě - Vše o zdraví

Léčba – co na roupy platí

Máte podezření na nakažení roupy? Likvidace parazitů je možná více způsoby. Lék na roupy je snadno dostupný, navíc účinná je na roupy přírodní léčba. Nasazují se antihelmetika, tedy přípravky, který umožňují odstranit červy v těle.

Tyto léky jsou podávány nadvakrát, mezi jednotlivými dávkami se drží odstup 14 dní až tří týdnů. I když použijete na roupy léky bez předpisu, je vhodná konzultace s lékařem, který doporučí nejvhodnější postup.

Opatrné musí být především těhotné ženy.

Důležité při plánování postupu, jak na roupy, je stanovení hygienického režimu.

Důkladné mytí rukou nejen po toaletě, před jídlem, sprchování konečníku, prádlo výhradně pro nakaženého a jeho častá výměna, údržba nehtů a opatrnost při přípravě jídla jsou neodmyslitelnou součástí léčby.

Při snaze jak se zbavit parazitů musí spolupracovat celá rodina postiženého i její okolí.

Roupy- přírodní léčbaTrápí vás nebo vaše děti roupy? Existuje na dětský roup léčba přírodního nebo domácího charakteru? Základem jakékoli léčby je dodržení hygienických zásad, častá výměna kojeneckého oblečení, velmi časté umývání rukou a celková hygiena. K nim lze přidat rady lidové moudrosti. Vždy je ale vhodné poradit se také s dětským lékařem.

Často je doporučena zvýšená konzumace česneku nebo mrkve. Co by ještě mohlo zabírat na roupy? Domácí léčba je možná ještě snížením konzumace bílého cukru a zvýšení obsahu celozrnných obilnin v potravě. Pomáhá i listová zelenina.

Za zmínku stojí i používání kysaného zelí nebo pelyňkových poupat.

Máte-li podezření na dětské roupy, příznaky svědění lze zmírnit teplou slanou koupelí, nebo použitím zinkové masti v okolí zadečku. 

Jaká je prevence

Základem toho, aby děti neměly červy ve stolici, jsou preventivní opatření. Nejúčinnější je dodržování osobní hygieny, omývání přinesených potravin, denní výměna dětského spodního prádla a zejména u miminek častá výměna a praní kojeneckého povlečení.

Protože se toto onemocnění nazývá také nemocí špinavých rukou, nelze zapomínat na mytí rukou po použití toalety, a čištění toalety samotné. Vhodné je také střihání nehtů nakrátko.

Pokud se již červ ve stolici nachází, je nutné sprchování po ránu, čímž dojde ke snížení počtu vajíček, nacházejících se u řitního otvoru.

Maminky se často ptají, zda může dítě s roupy do školky.

Bohužel právě v dětském kolektivu je riziko nákazy a přenosu vysoké, v případě výskytu je pak nutno zavést přísná hygienická opatření pro všechny, jak ve školce, tak v rodinách.

Přečtěte si i další články na éma dětské nemoci:

  • Moučnivka
  • Pátá nemoc
  • Reakce na očkování dětí

Roupy v pochvě – diagnóza, příznaky, léčba

  • Na této stránce naleznete veškeré informace o nemoci Roupy v pochvě. Popis nemoci, diagnózu, příznaky nemoci a zkušenosti lidí s nemocí Roupy v pochvě.
  • Roupy, oxyuriáza neboli enterobióza, je střevní onemocnění vyvolané parazity. Jejich přítomnost v organismu se typicky projevuje…Více info
    Tato otázka několikrát zazněla v mailech a diskusích k projektu „Početí online!“. Přinášíme poměrně optimistickou odpověď, ale…… Více info
  • Dobrý den, byl mi zjištěn roup v trávicím traktu, což podle příznaků sedí. Už to léčím Vermoxem.. bohužel mám podobné svědění i v pochvě doprovázené zapáchajícím a hustějším výtokem. Toto mám pár dní a je to velice nepříjemné, může to způsobovat samice roupu, která se mohla dostat do pochvy? Je hloupost… Nejvhodnější by bylo gynekologické vyšetření včetně kultivace a citlivosti mikobiálního obrazu poševního… Více info
    Dobrý den, prosim vás o radu. Dnes v noci se mi vzbudila dcerka 6let a strašně plakala, že jí bolí ,,pipinka,, Když jsem se podívala měla ji začervenalou a při rozevření jsem viděla jakýsi bílý malý provázek. Napadl mě hned roup, a ihned zalezl dcerce do pochvy. Mohou to být roupy? U konečníku jsem nic… Dobrý den Lenko, roup by se měl vyskytovat čistě v konečníku, pokud se vám zdá začervenalá vagina, jistě… Více info
    Dobrý den. Je mi 22 let a už delší dobu mě trápí svědění a občas po stolici pálení v oblasti konečníku. Praktický lékař mi bez vyšetření doporučil mast a čípky faktu na hemoroidy. To ale nepomohlo. Po nějaké době jsem si všiml že ve stolici mám roupy. Doktorka mi zase bez vyšetření předepsala Vermox…. Dobrý den, při onemocnění roupy je obvyklým příznakem svědění kolem konečníku, a to zejm. v noci. Problém… Více info
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je nutné ohlásit ve školce, že u mého dítěte se objevily roupy? Moje dětská lékařka mi řekla, že to nutné není. Děkuji za odpověď … Dobrý den, dítě se může vrátit do školky poté co mu byla podáno léčivo, ostříhány nehty a umyto. Sprcha každé ráno pomůže v eliminaci vajíček. Rovněž je nutno eliminovat škrábání. Ohlášení není nutné. S pozdravem. …Více info
    Dobrý den, můžu se zeptat jak se zbavým roupu v konečníku v domácnosti? Dobrý den, milý Tomáši, je nutné navštívit pediatra, který Vás vyšetří. Jen tak se roupů nezbavíte, hnízdí… Více info
    Dobrý den, dcera 2.5roku, na noc plenka, každé ráno omyta vodou na pohlaví, po stolici i mydlem na intim, od narození denně probiotika. Nijak si nestěžuje, neskrabe ale pri vyhledávání bílých nitek ktere jsou v konečníku na me vyskakuje roupa. Ve stolici jsem nic doposud behledala ale ani běžným pohledem… Sabino, nejlepší bude, abyste s dcerou navštívila dětskou lékařku, která diagnózu buď potvrdí nebo vyvrátí,… Více info
    Dobrý den, mam roupy. Dnes jsem si vzala 1.tabletu vermoxu. Za 10 dni jdu na IVF. Vloží mi již hotove embryo. Další tabletu si tedy brat nechci pokud budu tehotna. Je možnost v léčbě pokračovat? mam si vzit tabletu za 3 tydny a to uz budu asi tehotna. Je neco co se muze brát i v těhotenství? IVF nemohu… Kláro, nejsem si vědoma, že by existoval jiný přípravek, který je vhodný pro těhotné. Důležité ale je,… Více info
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, přítele už několik let trápí roup dětský. Vždy užije léky teď momentálně Vermox pár měsíců je klid a pak se objeví znova. Vždy dodržime vyvareni spodního prádla a pyžama, ložního prádla a vše s tím spojené. Pak konzumuje česnek, ale také nepomoha. Co dělat nebo kam… Dobrý den, určitě by měl zopakovat užití Vermoxu ještě cca po měsíci, čili nebrat pouze jednorázově.Otázkou… Více info
    Dobry den,vcera jsem ve stolici našla asi roupy bílá nitka a hybala se viděla jsem jen jednu.Mám doma 5měsíční holčičku plne kojenou jak se to dá resit s léčbou neodezni to samo od sebe nebo je potřeba léčba?Konečník me jen lehce svědi,ale jen občas?Doma mame jeste dva kluky 9-10let,kteří dochází jen… Dobrý den, paní Aleno, nakazit se nějakou helmintozou není nic obtíženého a divila byste se, jak jsou… Více info
    Dobrý den pane doktore. Měla bych poněkud nepříjemný dotaz. Nechápu jak, ale objevili se u mě zřejmě roupy. Pocítila jem chvilkový nepříjemný pocit u konečníku a poté zvláštní především,svědivý a velmi nepříjemný pocit na genitálu. Nalezla jsem tak v pochvě malé,bílé, pohyblivé „nitky“ cca 2 – 3mm velké…. Udávaná velikost je na roupy poněkud malá, nicméně infekci roupem dětským nelze vyloučit. Bohužel bez… Více info
    Krásný den, syn dostal roupy,na které jsme dostali lék Vermox, všichni hned 1 tabletu a za 3 týdny všichni další tabletu.To bylo v pátek..Dnes je středa,a já od pondělí svědění konečníku,bez ohledu na denní dobu,v noci mě to paradoxně netrápí a dnes,tj.nějakých 5 dní po požití Vermoxu,jsem ve stolici… Dobrý den, paní Evo, standardní léčba je 1 tbl Vermoxu a následně po 2 ( a ev i po 4 týdnech) další… Více info
  • Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Adblock
    detector