Srdeční masáž frekvence – Vše o zdraví

Každý se může stát svědkem situace, kdy bude v ohrožení zdraví nebo dokonce život člověka. Umět v takové chvíli správně zasáhnout a zachovat si chladnou hlavu je nesmírně důležité. Ale jak to udělat, když jste pravidla první pomoci probírali naposledy ve škole a nejste si jisti, zda dokážete pomoci opravdu správně? Je to snazší, než si myslíte. Hlavní je překonat strach a zasáhnout.

„Česká republika má dobře fungující síť výjezdových základen zdravotních záchranných služeb a díky tomu jsme schopni rychle poskytnout pomoc i v odlehlejších částech země.

Nikdo z laiků tak není nucen k tomu, aby v terénu musel poskytovat složité úkony, jako třeba rovnání zlomených končetin do dlah,“ vysvětluje Marek Slabý, prezident Asociace zdravotních záchranných služeb ČR a současně ředitel Zdravotní záchranné služby Jihočeského kraje.

  • Zkontrolujte vědomí Hlasitě postiženého oslovte: „Jste v pořádku?“
  • Pokud nereaguje Zprůchodněte dýchací cesty třeba zakloněním hlavy a zkontrolujte dýchání.
  • Pokud normálně dýchá Otočte postiženého do zotavovací polohy na boku. Volejte 155. Neustále kontrolujte, zda normálně dýchá. Volejte 155
  • Pokud nedýchá normálně nebo nedýchá vůbec Volejte 155. Tam vám i poradí, jak máte postupovat. Okamžitě zahajte resuscitaci Položte postiženého na záda, dejte své ruce na střed jeho hrudníku a hrudník stlačujte do hloubky alespoň 5 cm frekvencí aspoň 100 stlačení za minutu. Stlačujte hrudník co nejvíce, nemůžete tím ublížit. Pokud jste prakticky vyškoleni v umělém dýchání, provádějte dva vdechy do úst postiženého po každých 30 stlačeních. Pokud to neumíte, srdeční masáž nepřerušujte. Pokud se postižený nebrání, nepřerušujte srdeční masáž do příjezdu záchranné služby.

Podle Slabého se mnoho lidí zbytečně obává poskytnout první pomoc právě kvůli tomu, že by museli dělat něco příliš složitého. Smyslem laické první pomoci je zachránit život zraněnému, zabránit zhoršení jeho stavu a zajistit jeho bezpečí.

Laická první pomoc zahrnuje základní opatření, která lze provést bez specializovaného vybavení, zahrnuje aktivaci zdravotnické záchranné služby a péči o postiženého do jejího příjezdu.

V praxi to znamená co nejdříve zavolat na číslo 155 a postupovat podle pokynů operátora, který je zdravotnickým profesionálem schopným poskytnout správné informace.

Vytahovat jazyk je nesmysl

Navzdory všeobecně rozšířené představě, většinu výjezdů záchranky netvoří „adrenalinové“ zásahy u dopravních nehod či různých katastrof, ale situace, kdy náhle dojde ke zhoršení zdravotního stavu člověka, který už nějaké potíže má. S takovou situací se může také laik setkat nejčastěji. Například se během nedělního oběda stane svědkem náhlé nevolnosti u svého tchána či na ulici potká člověka, kterému se udělá špatně a omdlí.

V takové chvíli je nejdůležitější zachovat chladnou hlavu a zasáhnout.

Prvním úkolem je určit, zda je člověk při vědomí, což zjistíte tak, že k němu přistoupíte, jemně s ním zatřesete a hlasitě jej oslovíte: „Jste v pořádku?“ Pokud nereaguje, zprůchodněte mu dýchací cesty a zkontrolujte dýchání.

Rozhodně se mu nesnažte vytahovat jazyk, je to nesmysl, kterým postiženému jen ublížíte. Stačí mu jemně zaklonit hlavu a pootevřít ústa. Důležité je včas zavolat zdravotní záchrannou službu, což můžete udělat vy, nebo o to požádejte někoho dalšího, kdo je poblíž.

Pokud člověk v bezvědomí nedýchá normálně (má jen ojedinělé „lapavé“ dechy) nebo nedýchá vůbec, okamžitě zahajte resuscitaci. Jak na to se dozvíte v infografice na této stránce. Případně vám se správnou resuscitací poradí operátor záchranné služby, který zůstane na telefonu.

Právě resuscitace je v případě srdeční zástavy naprosto klíčová a může postiženému zachránit život. Pokud člověk normálně dýchá, uložte jej do stabilizované polohy na boku a zavolejte profesionály. Výjimkou je pouze situace, kdy je podezření na poranění míchy, například v důsledku pádu z výšky nebo dopravní nehody.

Pak je ideální s postiženým vůbec nehýbat.

Infarkt nemusí bolet

K důležitým znalostem, které by měl mít každý laik, patří i to, kdy zavolat na číslo 155. „Základem je v případě bolestí na hrudi, dušnosti v klidu, nucení na zvracení, či zvracení volat neprodleně profesionální pomoc, nejlépe rovnou záchrannou službu.

Zpoždění na straně pacienta je největší problém v akutní péči o nemocné s infarkty nebo jinými závažnými kardiologickými stavy,“ vysvětluje docent Jan Bělohlávek, vedoucí lékař koronární jednotky II. interní kliniky 1.

lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Srdeční masáž frekvence - Vše o zdraví

Jakmile se záchranný řetězec zaktivuje, už je šance na řešení jakékoli komplikace podstatně vyšší. Neváhejte tedy zavolat, pokud se o akutní závažný stav nejedná, je pacientovi alespoň doporučen další postup.

„Toto platí především v situaci, kdy je pacient v bezvědomí, nebo má dokonce zástavu oběhu a vyžaduje poskytnutí laické resuscitace.

Dispečer záchranné služby volajícího profesionálně navede, jak má stav nemocného zhodnotit a jak dále postupovat, než posádka záchranné služby na místo dorazí,“ vysvětluje kardiolog s tím, že řada lidí má nesprávně zafixováno, že akutní infarkt myokardu se musí projevit krutou bolestí na hrudi. Bolest však může být tupá, tlaková, někdy jen mírná, ale pacient se může opotit, je mu na zvracení, nebo zvrací. To často svede laiky k tomu, že si myslí, že problém je v trávicím systému a zbytečně čekají.

U mrtvice na nic nečekejte

Fatální následky může mít také vyčkávání u cévní mozkové příhody. „Předpokladem úspěšné léčby je okamžitý přesun nemocného na specializované pracoviště iktového centra.

Hlavní úlohou laiků je přivolat zdravotní záchrannou službu.

Přivolaný zdravotní personál následně vyhodnotí klinické příznaky a ve spolupráci s dispečinkem zajistí převoz na vhodné oddělení,“ shrnuje Jan Fiksa z Neurologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Laici by si měli všímat projevů cévní mozkové příhody, jako jsou poruchy hybnosti poloviny obličeje, jedné paže, problémy s řečí. V obličeji je patrný pokles ústního koutku. Při oboustranném předpažení je pak rozeznatelná slabost jedné paže. Porucha řeči se projeví přeříkáváním, chudou slovní zásobou a podobně.

„V některých případech jsou příznaky cévní mozkové příhody neobyčejně pestré. Mohou se projevit například poruchou rovnováhy, poruchami zraku, dvojitým viděním, poruchou polykání,“ dodává neurolog.

Všímavost je na místě i u diabetiků, u kterých může nastat hypoglykemie – závažný pokles glukózy v krvi.

„Pacient se zpočátku může podivně chovat, může být dezorientovaný, zmatený – stav lze bohužel někdy zaměnit s opilostí a kolemjdoucí pacienta obcházejí, spíše než aby mu pomohli.

Pokud je hypoglykemie závažná, může se zhoršovat stav vědomí, dochází k apatii, spavosti až bezvědomí,“ popisuje docent Martin Prázný z III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Pacienti s diabetem by měli být vybaveni identifikační kartou diabetika s poznámkou, že u nich může dojít k hypoglykemii.

První pomoc pak znamená podat pacientovi, který je schopen polykat, glukózovou tabletu, cukr, sladký nápoj, nebo alespoň nějakou potravu s obsahem sacharidů (typicky pečivo, sušenku) a přivolat rychlou lékařskou pomoc. „Dost často se používá jako první pomoc při hypoglykemii čokoláda.

Je sice sladká, ale pokud není při ruce nic jiného, je to lepší než nic, obsahuje však i tuk, který zpomaluje vstřebávání cukru a zpomaluje zotavení. Máme-li k dispozici sladký nápoj, stačí i oslazený čaj, je to nejlepší řešení, protože cukr se z něho vstřebává prakticky okamžitě,“ radí lékař.

Pokud je pacient v bezvědomí nebo dobře nepolyká, nesmí se mu podat ústy žádná pevná ani tekutá strava, protože hrozí riziko jejího vdechnutí. Pak je nutno přivolat rychlou lékařskou pomoc a do jejího příjezdu uložit pacienta do stabilizované polohy.

Srdeční masáž frekvence - Vše o zdraví

Světový den záchrany života 2020

Tisková zpráva, Hradec Králové, 16. října 2020

Světový den záchrany života si každoročně připomínáme 16. října za účelem zvýšení povědomí laické veřejnosti o příznacích srdeční zástavy a významu dvou jednoduchých kroků nezbytných pro záchranu lidského života: přivolání zdravotnické záchranné služby prostřednictvím tísňové linky 155 a zahájení srdeční masáže.

Srdeční masáž frekvence - Vše o zdraví

Srdeční zástava postihuje v Evropě přibližně půl miliónu lidí ročně. Nejčastější příčinou je onemocnění srdce, například akutní infarkt srdečního svalu.

Vlivem genetických predispozic, změn životního stylu, stresu, kouření a dalších rizikových faktorů v posledních letech narůstá výskyt srdečních zástav u mladých osob, včetně sportovců.

Srdeční zástava vzniká obvykle neočekávaně, často z plného zdraví a bez varovných příznaků. Nikdo z nás neví, zda se v příštích minutách nestane svědkem takové příhody nebo nebude pomoc potřebovat sám. 

Poskytnutí pomoci je přitom velmi jednoduché. Zavolání na linku 155 pomocí mobilního telefonu nebo mobilní aplikace Záchranka a provádění srdeční masáže. Simulační studie prokázaly, že už děti od 12 let dokáží stlačovat hrudník postiženého do dostatečné hloubky a přivolání pomoci zvládnou děti od první třídy základní školy.

Operátoři tísňové linky 155 vždy po telefonu poradí, co dělat do příjezdu posádky záchranné služby.

Zajímavé:  Domácí Léčba Zánětu Žil?

Resuscitace zahájená svědky náhlého kolapsu až trojnásobně zvyšuje šanci postiženého na přežití! V různých zemích světa se míra provádění resuscitace před příjezdem zdravotnické záchranné služby pohybuje v širokém rozmezí od 13 do 82 procent s evropským průměrem přibližně 56 %. 

Česká republika se v počtu resuscitací prováděných před příjezdem záchranné služby (80 %) umístila v letos publikované mezinárodní studii EURECA TWO na vynikajícím druhém místě. Rovněž výsledky přežití mimonemocniční srdeční zástavy nás řadí mezi světovou špičku.

Ve skupině pacientů se zástavou krevního oběhu z interní příčiny, kolapsem v přítomnosti svědků a úvodním defibrilovatelným rytmem se Česká republika umístila ve výsledcích kvalitního přežití (45 %) na třetím místě z celkem 28 států Evropy, v těsném závěsu za vybranými městskými regiony Dánska a Nizozemí.

Aplikace Záchranka v letošním roce představila novinku, jejíž testování bylo od června 2020 zahájeno v reálném provozu.

Ve vybraných případech může operátor linky 155 odeslat na mobilní telefon volajícího nebo dalšího svědka v místě srdeční zástavy odkaz, po jehož otevření se zapne zadní kamera chytrého telefonu a zahájí videopřenos z místa události na zdravotnické operační středisko.

Nová technologie videopřenosu doplní standardní proces telefonického volání zdravotnické záchranné služby. Díky nové dimenzi interakce mezi operátorem a volajícím očekáváme do budoucna zvýšení kvality telefonicky asistovaných resuscitací.

Operátoři linky 155 dokáží zkontrolovat správnou polohu rukou na hrudníku při srdeční masáži, hloubku a frekvenci stlačování hrudníku nebo správnou obsluhu automatizovaného externího defibrilátoru (AED).

Srdeční zástava se projevuje náhlou ztrátou vědomí s pádem postiženého na zem. Většina lidí po vzniku srdeční zástavy nepřestane dýchat úplně, ale po dobu několika dalších minut se lapavě nadechuje („jako kapr“).

Tento stav vyžaduje okamžité přivolání záchranné služby a neprodlené zahájení resuscitace. Častou příčinou neposkytnutí pomoci bývá nerozpoznání srdeční zástavy nebo obava z vlastního selhání. Pro záchranu postiženého je nejdůležitější srdeční masáž.

Střed hrudníku musí být stlačován do hloubky 5 až 6 centimetrů frekvencí 100 až 120krát za minutu. Rytmickým stlačováním hrudníku lze rozpohybovat krev transportující kyslík do mozku.

Pro přežití dospělých osob se spatřenou srdeční zástavou doma, v práci nebo kdekoliv na veřejnosti je i samotná srdeční masáž velmi efektivní a lze ji provádět i bez předchozího nácviku.

V době pandemie onemocnění Covid-19 byly dočasně modifikovány některé postupy první pomoci, aby nedošlo k ohrožení zdraví zachránců. Hodnocení normálního dýchání je v rámci základní resuscitace prováděno u neznámých osob pouze pohledem z větší vzdálenosti. Není doporučeno přibližovat obličej zachránce k ústům a nosu postiženého.

Při volání na tísňovou linku 155 svědek navíc oznámí případné příznaky akutního respiračního onemocnění, horečky, případně pozitivní testování na Covid-19, pokud jsou takové informace známé. Pokud je to možné, měl by si zachránce před zahájením resuscitace nasadit roušku nebo jinak zakrýt svoje ústa a nos.

Pokud měl roušku v době kolapsu postižený, ponechte mu ji na obličeji. Srdeční masáž a použití AED je prováděno standardním způsobem. S výjimkou resuscitace dětí však není v době pandemie prováděno umělé dýchání z úst do úst, dýchání s resuscitační rouškou nebo resuscitační maskou, ani v případě vyškolených zachránců.

V místě probíhající resuscitace by se neměly shromažďovat další osoby, které neposkytují pomoc. Po předání postiženého záchranné službě si zachránci umyjí ruce vodou a mýdlem nebo provedou dezinfekci rukou alkoholovými prostředky, které vám poskytne zdravotnická záchranná služba.

Více než 70 % srdečních zástav však vzniká v domácím prostředí, kde první pomoc obvykle poskytují členové rodiny. V těchto případech se žádné postupy nemění.

Evropský den záchrany života byl schválen usnesením Evropského parlamentu v červnu 2012. Všechny členské státy dostaly za úkol tento osvětový den 16. října zavést a využít jej ke zvyšování znalostí laické veřejnosti, ale i lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, jak správně poskytnout první pomoc při srdeční zástavě.

V roce 2018 se podařilo kampaň rozšířit mimo Evropu a její celosvětový význam vedl k přejmenování na Světový den záchrany života. Podtitul letošní kampaně „Každý člověk na světě může zachránit život!“ pouze potvrzuje, že resuscitace je natolik jednoduchým výkonem, že jej zvládne opravdu kdokoliv.

Nebojte se zachránit život! Nikdy nevíte, kdy budete pomoc potřebovat sami.

  • #WorldRestartAHeart | @CRR_resus | @ERC_resus | @Ilcor_org | @Zachranka_App
  • Tisková zpráva ze dne 16. října 2020
  • Leták WRHD 2020 v českém jazyce

Srdeční masáž frekvence - Vše o zdraví

Nepřímá srdeční masáž – určitě ji zvládnete

O první pomoci jsme se učili a slyšeli mnoho, ale ruku na srdce. Jak zareagujete, když uvidíte na chodníku ležet člověka v bezvědomí? K záchraně života v případě srdeční zástavy není třeba žádných speciálních vědomostí, ale znalost základní resuscitační techniky, rozhodnost a samozřejmě odvaha.

Vždy, než zachránce začne komukoliv poskytovat první pomoc, musí nejprve pomyslet na vlastní bezpečí. To není sobectví. Zraněný zachránce již nikomu nepomůže. Pak je třeba zjistit, v jakém je postižený stavu.

Zachránce jemně zatřese jeho rameny a hlasitě se zeptá, zda je v pořádku. Když postižený reaguje a nehrozí mu žádné další nebezpečí, ponechá ho v té poloze, ve které se nachází.

Pokud je to nutné, zajistí pro něj další odbornou pomoc.

Dýchá postižený normálně?

Jestliže postižený nereaguje, zavolá si zachránce někoho na pomoc a začne pátrat po přítomnosti dýchání. Záklonem hlavy a zvednutí brady uvolní dýchací cesty postiženého. Následně se nad něj skloní, aby viděl pohyb hrudníku.

Pouhým uchem jsou slyšitelné dýchací šelesty a na tváři zachránce dopadá proud teplého vydechovaného vzduchu. Kontrola přítomnosti dýchání trvá přibližně 10 vteřin.

Pokud postižený nedýchá, případně se u něj vyskytuje dýchání „divné“, tedy hlučné, ojedinělé, zpomalující se, musí zachránce postupovat tak, jako kdyby postižená osoba nedýchala. Má-li zachránce jakékoliv pochybnosti, začne resuscitovat.

Život ve vašich rukou

Zachránce, nebo jeho pomocník, nejdříve zavolá na telefonní číslo 155 a poté zahájí resuscitaci. Pro lepší komunikaci se záchranáři je vhodné na telefonu aktivovat funkci hlasitého odposlechu.

Je-li k dispozici automatizovaný externí defibrilátor (AER), nechá jej zachránce přinést a postupuje podle pokynů přístroje. V případě, že AER dostupný není, zahajuje zachránce resuscitaci kompresemi hrudníku. Uvolní oděv tak, aby se na hrudníku dobře orientoval, ale neměl by oděv poškodit.

Zachránce si klekne z boku vedle hrudníku postiženého s koleny mírně od sebe a položí zápěstní část dlaně na střed jeho hrudníku. U většiny osob se tento střed nachází mezi prsními bradavkami. Na hřbet první ruky se shora přiloží dlaň druhé ruky a prsty se propletou tak, aby netlačily na žebra postiženého.

Zachránce propne svoje horní končetiny v loktech a nakloní se nad hrudník postiženého, aby horní končetiny směřovaly kolmo dolů. Přes napjaté paže stlačuje hrudní kost do hloubky přibližně 5 cm, ale ne více než 6 cm. Hrudník stlačuje opakovaně frekvencí 100 až 120 kompresí za minutu.

Komprese hrudníku se provádějí nepřerušovaně až příjezdu záchranné služby či do vystřídání. Je-li přítomno více zachránců, měli by se střídat po dvou minutách tak, aby nedošlo k přerušení oživování.

Kompletní resuscitaci provádějí vyškolení zachránci

Školení zachránci provádějí resuscitaci kompletní. Uvolní dýchací cesty záklonem hlavy a zvednutím brady. Palcem a ukazováčkem ruky položené na čele se stiskne měkká část nosu, čímž se uzavřou nosní dírky. Ústa postiženého se ponechají otevřená.

Zachránce se běžným způsobem nadechne, obejme svými rty ústa zachraňovaného a pevně je přitiskne. Poté vdechuje do úst postiženého plynule po dobu jedné vteřiny, jako kdyby běžně dýchal. Přitom sleduje, zda se hrudník zachraňované osoby zvedá, v tom případě je umělý vdech účinný.

Následně se při stále uvolněných dýchacích cestách ústa zachránce oddálí, aby mohlo dojít k výdechu. Zachránce pokles hrudníku sleduje. Jakmile hrudník přestane klesat, provede se stejnou technikou druhý dech. Po druhém umělém dechu se okamžitě pokračuje kompresemi hrudníku v dříve zvoleném kompresním bodě.

Umělé dechy následují vždy po 30 kompresích. Při prováděném umělém dýchání by přerušení kompresí hrudníku umělými dechy nemělo být delší než 10 vteřin. Pokud se zachránci podaří dosáhnout toho, že postižený začne sám normálně dýchat, uloží jej do některé z variant stabilizované (zotavovací) polohy.

Důležité je, že hlava bude v mírném záklonu a obličej skloněný dolů k zemi či podložce. Důvodem je, aby žádná tekutina nemohla zatéci do plic a způsobit dušení.

Nebojte se zachránit život

O záchraně lidského života v případě srdeční zástavy se nyní můžete dozvědět více. Od 4. září do 10. září 2017 probíhá ve vybraných lékárnách kampaň Nebojte se zachránit lidský život.

Zajímavé:  Dysplazie Děložního Čípku Léčba?

V lékárnách bude vyvěšen plakát s fotografiemi nejdůležitějších kroků a na vyžádání bude možné získat leták s detailním postupem resuscitace krok za krokem.

Lékárny, které se kampaně české lékárnické komory zapojí, budou na dveřích označeny samolepkou s logem projektu.

Autor: MUDr. Jiří Pokorný, Ph.D.

  • (Zpracováno podle Doporučených postupů pro resuscitaci ERC 2015)
  • Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
  • Srdeční masáž frekvence - Vše o zdraví

Masáž srdce – jak ji správně provést?

Srdeční masáž frekvence - Vše o zdravíKaždý z nás se jistě může dostat do situace, kdy někdo zkolabuje a zastaví se mu srdce. Jak provést nepřímou mazáž srdce?

Co a jak při masáži udělat?

  • Nejprve zkontrolujeme základní funkce – dýchání a akci srdce.
  • Dýchání můžeme ověřit přiložením zrcátka k ústům a nosu postiženého, které se v případě přítomnosti dýchání zamlží. Jinak můžeme přiložit k nosu postiženého ucho tak, abychom zároveň viděli i jeho hrudník – dech budeme cítit jednak na uchu a jednak můžeme pozorovat zvedání hrudního koše.
  • Při zástavě srdeční činnosti provádíme nepřímou masáž srdce. Postiženého uložíme na rovnou a pevnou podložku. Hrudníku se dotýkáme pouze spodní částí dlaně jedné ruky. Dlaň a prsty ruky musí být zvedány aby se nedotýkaly hrudníku. Druhá ruka se opírá o první. Stlačení hrudníku musí být prudké a krátké (zatlačit a hned uvolnit). Hloubka stlačení je u dospělých zpravidla 3 – 5 cm. Během vytlačování hrudníku musí být obě ruce natažené a člověk, který masáž provádí musí klečet nad postiženým, aby byly stlačení dostatečně silné. Při správné nepřímé masáži srdce se může stát, že se žebra zlomí. Tomuto faktu je třeba přizpůsobit sílu tlaku (tlačit o něco slabší, neboť hrudník už má menší pevnost zejména u starších lidí).
  • Oživování začíná úvodními 2 vdechy. Jednou rukou mu přidržíte hlavu zakloněnou, abychom spriechodnili dýchací cesty a prsty mu ucpat nos. Druhou rukou přidržíme bradu, aby zůstali ústa otevřená a vydechneme do jeho úst. Při vydechování pozorujeme, zda se postiženému zvedá hrudník. Jakmile hrudník postiženého klesne, opakujeme vdechnutí. Pokračujeme nepřímou masáží (viz výše) dokud se vědomí neobnoví, resp. do příjezdu rychlé zdravotnické pomoci.

Technika nepřímé masáže srdce

  • Klekněte si k jednomu z boků postižené osoby.
  • Zápěstní hranu jedné dlaně položte do středu hrudníku postiženého, druhou ruku položte na první.
  • Prsty horní ruky zaklesněte mezi prsty spodní.
  • Při masáži srdce využíváme váhu horní poloviny těla, loketní klouby musí být neustále nataženy, tlak je vykonáván na prsní kost shora dolů kolmo k podložce celou horní polovinou těla.
  • Prsty se nesmí opírat o přilehlá žebra, to vede k přenesení tlaku mimo hrudní kost a následně k snížení účinnosti srdeční masáže, zvýšení rizika poranění žeber a orgánů v hrudníku a břiše.
  • Hloubka stlačení je u dospělého 4 – 5 cm.
  • Tlak a uvolnění mají trvat stejně dlouho, dvě stlačení trvají o něco více, než 1s.
  • Frekvence stlačení zůstává 100/min, po každém stlačení je nutné povolit hrudník, ruce však neztrácí s hrudníkem kontakt.
  • Frekvence vyjadřuje rychlost stlačování, ne celkový počet stlačení provedených za minutu – ten je přerušován umělými vdechy a ve výsledku by neměl klesnout pod 80 stlačení/min.
  • Komprese hrudníku se provede 30x.
  • Po 30 kompresích hrudníku znovu uvolněte dýchací cesty (zakloňte hlavu a zvedněte bradu) a proveďte dva vdechy.

Masáž srdce u dětí

Zakloníme hlavu a nadzvedneme čelist, pokud dítě nedýchá aplikujeme 5 úvodních vdechů (při problému s vdechem kontrola ústní dutiny, případně její vyčištění, event. odstranění předmětů), pokračujeme nepřímou masáží srdce jako u dospělého (viz výše). U kojenců stlačujeme hrudník 2 prsty (použijeme tlak 2 palci s obchytením hrudníku), u dětí jednou nebo 2 dlaněmi.

Poměr kompresí hrudníku a vdechů u dětí je 30: 2 – bez ohledu na počet zachránců a platí i pro zdravotníka, který je sám.

VIDEO: Ukázka masáže srdce

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Nepřímá srdeční masáž, neodkladná resuscitace

Nepřímá srdeční masáž je třetím krokem tzv. C – „Circulation Support“ v postupu ABC. Cílem je nahradit nefungující krevní oběh nebo obnovit srdeční rytmus.

Je to jednoduchý postup, při kterém stlačujeme srdce mezi hrudní kostí a páteří. Stlačením dojde k vypuzení krve do oběhu.

Nepřímou srdeční masáží zároveň dochází ke změnám nitrohrudního tlaku, což vede k zajištění cirkulace krve a jejímu transportu k životně důležitým orgánům (mozku).

Nepřímou srdeční masáží však nikdy nedokážeme plnohodnotně nahradit spontánní činnost krevního oběhu a srdce (účinnost je asi 25-30 %). Proto je rozhodujícím faktorem osvojit si správnou techniku provádění.

  • Hlavní zásady
  • * správné určení místa stlačování (dolní třetina až polovina hrudní kosti) * přizpůsobení hloubky komprese (dospělí, děti) * kontrola správné techniky (napjaté paže, dodržování stálého rytmu a frekvence)
  • Technika nepřímé srdeční masáže

* Klekneme si vedle pacienta s koleny mírně od sebe (lépe z pravé strany), * vyhmatáme krční jamku a mečovitý výběžek hrudní kosti (tyto dva body nám určují středovou čáru hrudníku), * k vymezenému konci hrudní kosti položíme svou dlaň a zakryjeme odpovídající část sterna (obr.

1a), * druhou ruku položíme na ni a „přizvedneme“ prsty spodní ruky, masírujeme pouze spodní plochou dlaně, nikoli celou dlaní -snížíme tím riziko zlomeniny žeber (obr.

1b),* propneme paže v lokti a nakloníme se celým tělem kolmo nad pacienta, abychom při stlačování využili váhu svého těla a práci břišních svalů (obr.

2),* ve fázi uvolnění je nutné tlak zcela uvolnit, aby se hrudník vrátil do výchozí polohy,* fáze stlačení a uvolnění mají trvat stejně dlouho,* dbáme, aby dlaň zůstala při stlačení i uvolnění stále v kontaktu s hrudníkem,* po celou dobu masáže je vhodné polohlasem počítat – lépe se nám podaří udržovat optimální stálé tempo.

  1. Nejčastější chyby
  2. * Špatná technika (povolené paže…),* špatně zvolené místo srdeční masáže,* příliš pomalé/rychlé stlačování hrudníku,* nedostatečné uvolnění hrudníku.
  3. Neodkladná resuscitace

Neodkladná resuscitace je soubor jednoduchých postupů, kterými dáváme postiženému šanci na následný plnohodnotný návrat do běžného života. Všechny postupy by měly směřovat k obnovení krevního oběhu při selhávání základních životních funkcí. Nejdůležitějším kritériem při poskytování základní neodkladné resuscitace je rychlost rozhodování a správné provádění všech postupů.

Po zjištění zástavy dýchání nebo oběhu je nutné zahájit NR co nejdříve, abychom minimalizovali hypoxické poškození mozku a srdečního svalu, a vytvořili tak co nejlepší podmínky pro rozšířenou resuscitaci po příjezdu záchranné služby. Okamžitá KPR zvyšuje šance na přežití 2-3krát.

Každá minuta bez KRP snižuje tuto šanci o 10-15 %! Nejčastějšími příčinami zástavy jsou interní onemocnění, úrazy, dopravní nehody.

Diagnostika

* Postiženého hlasitě oslovíme a poklepeme dlaní po tváři, * pokud nereaguje, zkusíme bolestivý podnět vždy v oblasti obličeje (štípnutí do ušního lalůčku, do tváře) – volíme vždy oblast obličeje vzhledem k možné necitlivosti v nižších partiích po poranění míchy,* v případě, že nereaguje ani na bolestivý podnět, je nutné provést kontrolu dechu (dech musíte slyšet a cítit na své tváři, pohyby hrudníku a barva kůže mohou být zavádějící),* po této základní diagnostice je nutné aktivovat záchranný systém (viz níže) – poté znovu zopakujeme diagnostiku vědomí a dýchání (obojí se mohlo během našeho telefonátu změnit),* zdravotníci se mohou pokusit zjistit kvalitu oběhu vyhmatáním pulzu na velkých tepnách (např. krk, tříslo), ale v případě, kdy si nejste jisti, zda hmatáte opravdu pulz postiženého, do 10 sekund zahajte neprodleně nepřímou srdeční masáž,* pokud je postižený v bezvědomí a dýchá, sledujeme do příjezdu ZS životní funkce,* pokud nedýchá, provedeme uvolnění dýchacích cest (záklon hlavy, přizvednutí dolní čelisti, vyčištění úst) a znovu zkontrolujeme dech,* v případě bezdeší zahájíme KPR v poměru 30:2 (30 stlačení hrudníku v dolní třetině hrudní kosti a dva umělé vdechy – opakovaně),* KPR bez umělého dýchání snižuje šanci na přežití bez následného poškození mozku o 30-40 %, ale v případě 2-3 neúspěšných pokusů o zajištění DC a dýchání, tj. do 20-30 sekund, nebo máme-li nepřekonatelný fyzický odpor, zahájíme srdeční masáž, pokračujeme do příjezdu ZS, dokud se neobnoví dýchání nebo nejsme naprosto fyzicky vyčerpáni.

PAMATUJ! Jsou dvě výjimky (pokud jsme sami), kdy nejdříve začneme oživovacími pokusy asi na 1 minutu a teprve poté aktivujeme záchranný systém:

* děti – většinou se jedná o hypoxickou zástavu,* úrazy – pokud vidíme úraz v „přímém přenosu“, dochází zde k reflexní zástavě dechu. U obou těchto stavů se může neprodleným zahájením resuscitace obnovit dýchání nebo krevní oběh. Pokud se tak nestane, po aktivaci záchranného systému pokračujeme v KPR.

Zajímavé:  Kolik Pater Má Nejvyšší Mrakodrap?

Aktivace záchranného systému – přivolání pomoci

Číslo 155 nebo 112 (v nemocničním zařízení oddělení ARO nebo podle zvyklostí lékaře ovládajícího KPR).

PAMATUJ! Číslo na oddělení ARO by mělo být VŽDY na viditelném místě! Jakmile se vracíte zpět k pacientovi, nezapomeňte si vzít ochranné pomůcky! Co oznámit: * kdo volá, * co se stalo (počet raněných, stav vědomí, dýchání), * kde se to stalo (dobře popsat místo, orientační body).

PAMATUJ! V případě volání na ZS je nutné zůstat s dispečerem v kontaktu do té doby, dokud nezíská všechny potřebné informace a sám neukončí telefonát.

Nejčastější chyby při provádění KPR* Velká prodleva od diagnostiky zástavy do zahájení KPR,* opakované neúspěšné pokusy o zajištění DC a prodechnutí na úkor masáže,* velká prodleva mezi dýcháním a masáží,* špatná technika dýchání (viz Sestra 2/2008) a masáže (viz výše),* špatně popsané místo resuscitace (kde se to stalo).

Martina Eliášová MUDr. Martin Voldřich, ABC první pomoc s. r. o. ([email protected])

Resuscitace malého dítěte | STAČÍ MÁLO k záchraně lidských životů a majetku

Přihlásili jste se na běžecké závody, možná na maraton, možná jen na krátký charitativní běh. Příprava vrcholí. Tělo vás bolí a každý další den tréninku je jen otázkou vůle. Zmítají vámi pochybnosti, zda vše zvládnete.

Nebojte se, nejste v tom sami! Většina běžců se před závodem dostane do stádia, kdy se pro ně trénink stává nejen fyzickou, ale také psychickou zátěží. Obávají se, zda byla jejich příprava dostatečná. Mají strach z nečekaného zranění. Někteří bojují se samotnou motivací a pociťují nedostatek vůle dotáhnout vše do konce. 

Abychom vám přípravu na vybraný závod usnadnili, připravili jsme pro vás několik zásadních tipů od renomovaných expertů: fyzioterapeuta Garyho Jones, vedoucího kliniky 206 Physio ve West Middlands a profesora sportovní psychologie Andy Lana z Univerzity ve Wolverhamptonu a spoluautora knihy A Runner’s Guide To Sport Psychology and Nutrition (Běžecká příručka sportovní psychologie a výživy).

Drobná zranění

Zranění při tréninku bývají častá. „Většinou k nich dochází z důvodů každotýdenního prodlužování běžecké trasy,” upozorňuje Jones a zároveň varuje před příliš rychlým prodlužováním trasy a zvyšováním rychlosti. „Podle obecného pravidla byste proto při každém dalším tréninku neměli svou zátěž zvyšovat o více než 10 %.”

Nové trasy

Aby vás běhání neomrzelo, zamyslete se nad tím kudy běháte a s kým. „Pokud jste dosud běhali sami, možná byste si měli najít parťáka nebo partu, ke které byste se mohli připojit,” navrhuje Lane. „Prozkoumejte místní mapu nebo aplikace typu Strava nebo MapMyRun a poohlédněte se po nových trasách. Různé cíle mohou být novou inspirací, pokud vás známé trasy začaly nudit.” 

Změňte trénink

„Máte-li pocit, že u vás při běžecké přípravě dochází k rozvoji zranění, zkuste cross trénink,” doporučuje Jones.

„Cross trénink je cvičení, při kterém si uchováváte kardiovaskulární kondici třeba prostřednictvím jízdy na kole, plaváním, jízdy na rotopedu či cvičení na veslovacím trenažeru,” dodává.

„ Důležité je, abyste snížili zátěž u poraněného svalu či kloubu, a tím mu poskytli čas na rekonvalescenci, přičemž sami zůstanete i nadále aktivní.”

Odměňte se

Lehký stimul v posledních týdnech vám může pomoci zpříjemnit závěr tréninku. „Když se odměníte novým běžeckým vybavením, určitě vás to nakopne,” radí Lane. „Navíc budete mít čas vybavení před závodem otestovat.”

Uvolněte napětí

Když už teď běháte pravidelně, dopřejte svému tělu zaslouženou láskyplnou péči. „K uvolnění napětí v namožených a ztuhlých svalech zkuste použít pěnový válec,” navrhuje Jones. „Jako prevenci vzniku zranění, si dopřejte hloubkovou sportovní masáž pár dní před závodem.”

Najděte svou mantru

Posledních pár týdnů koncentrujte svou mysl na závod. „Samomluva může být účinným motivačním nástrojem, který vás na výzvu, kterou máte před sebou, pomůže připravit,” uvádí Lane.

„Uvědomte si těžké chvíle, které jste při přípravě zažili a zároveň si připomeňte nejpozitivněji naladěného člověka, který vás při jejich překonávání povzbuzoval.

Vzpomeňte si jaká slova přitom používal a opakujte si je pro sebe před závodem i během něj.”

Jde to napravit

Zranění v pozdní fázi tréninku nemusí znamenat konec vaší účasti v závodu. „Zranění v intenzivní části tréninku může být frustrující. Avšak pokud jde o poranění měkké tkáně nebo svalu, máte s pomocí fyzioterapeuta stále šanci se závodu zúčastnit,” říká Jones.

„Některá běžná zranění, jako třeba únavové zlomeniny v chodidle či kotníku, mohou být ovšem problematičtější. Hojení obvykle vyžaduje cca 6 týdnů a nelze při nich běhat.

Většina zranění způsobených při běhání, je však úspěšně léčitelná, takže neztrácejte naději!”

Nezapomeňte, proč závod běžíte

Připomeňte si, proč závod běžíte. „Běžíte-li pro charitu nebo na počest někoho pro vás výjimečného, projděte si v duchu emocionální důvody, pro které jste se na závod přihlásili,” nabádá Lane.

„Pokud se snažíte svou účastí v závodě získat peníze, vzpomeňte si, kolik lidí ve vás věří a vaši účast finančně podporuje. Využijte jejich pozitivní energii k povzbuzení v posledních týdnech tréninku.

Uvědomte si pozitivní změnu

I když běháte jen krátké trasy, ale často, bude to mít pozitivní vliv na formování vašeho těla. „Pokud s běháním začínáte, uvidíte, že jakmile si tělo začne na novou rutinu zvykat, začne se také měnit,” říká Jones. „Často dojde k úbytku hmotnosti a tonizaci svalů především na nohách. Užívejte si, jak vám cvičení mění postavu k lepšímu.”

Vizualizujte si svůj úspěch

„Před tím než si představíte sebe sama, jak probíháte cílovou čárou, představte si, jak na své cestě překonáváte všechny mezníky,” nabádá Lane. „Dívejte se dopředu, jak na sebe budete hrdí, až závod dokončíte a kolem krku se vám bude pohupovat účastnická medaile.”

První pomoc: Jen ruční technika je účinnější | Žena.cz

Zjednodušení návodů na první pomoc a resuscitaci vede ke zvýšení počtu úspěšně oživených lidí se srdeční zástavou. Víte, jak nová první pomoc vypadá?

Výzkumy posledních let ukazují, že resuscitace založená pouze na nepřímé srdeční masáži zvyšuje šance na přežití postiženého člověka stejně jako tradičně používaná kombinace s dýcháním z úst do úst. Tomu byly přizpůsobeny i oficiální instrukce.

Bez ústního kontaktu

Americká kardiologická asociace (AHA – American Heart Association) i další odborné společnosti již v současné době doporučují náhodným svědkům srdeční zástavy zahájení srdeční masáže stlačováním hrudníku o frekvenci 100 za minutu a její pokračování až do příjezdu záchranné služby.

Výsledky jsou stejné, jako dřív s umělým dýcháním, ale protože k této technice jsou lidé ochotnější, vlastně má vyšší účinnost.

Zůstat naživu

Úsměvnou, ale snadno zapamatovatelnou mnemotechnickou pomůckou přitom může být slavná hudební skupina Bee Gees a její hit Staing Alive (Zůstat naživu). Masáž by měla probíhat frekvencí odpovídající rytmu právě této písně.

Zjednodušení návodů na resuscitaci z původní kombinace umělého dýchání a nepřímé srdeční masáže pouze na „ruční techniku“, tedy srdeční masáž, zvyšuje ochotu a schopnost přihlížejících pomoci.

Dokazuje to i nová australská studie: Změna doporučení vedla v druhém největším australském městě, Melbourne, ke zvýšení pravděpodobnosti, že se v ohrožení života dostane postiženému pomoci od náhodných svědků příhody.

Ruční technika

Úspěch nových doporučení tkví v odstranění zábran spojených s nutností kontaktu ústy s postiženým neznámým člověkem. „Ruční technika“ zvýšila ochotu kolemstojících pomoci.

Tým doktorky Brayové zpětně analyzoval 3 122 případů srdeční zástavy, ke kterým došlo mimo zdravotnická zařízení v období od srpna 2006 do srpna 2009.

Před změnou doporučení byla resuscitace náhodnými svědky ještě před příjezdem záchranářů poskytnuta 45 procentům postižených, po změně byl zachycen nárůst na 55 procent případů.

Nová opatření měla vliv i na úspěšnost resuscitace, především ve skupině pacientů s nepravidelnostmi srdečního rytmu řešitelnými elektrickým výbojem (defibrilací).

Příliš složité?

Studie publikovaná v červnovém čísle časopisu Resuscitation si všímala praktického dopadu zjednodušení postupů na úspěšnost resuscitace. Nová průkopnická pravidla byla v Austrálii zavedena už v srpnu 2007.

Předchozí doporučení obsahovala klasickou resuscitaci spočívající v úvodním vdechu z úst do úst a následné kombinaci srdeční masáže a umělého dýchání. Po změně měli zachránci provést nejprve 400 zmáčknutí hrudníku a teprve poté provést 2 vdechy z úst do úst. Až do příjezdu záchranné služby pak měla resuscitace pokračovat v poměru 100 stlačení hrudníku ku 2 vdechům.

více na uLékaře Vstoupit do galerie | 9 Jak snížit vysoký krevní tlak?
Vstoupit do galerie | 9 9 zabijáků sexu – seznamte se!
  Video Mohlo by Vás také zajímat: Fotil gangy v Guatemale: Nejstrašnější bylo, když k zastřelené ženě přiběhla dcera | Video: Martin Veselovský

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector