Bolesti kolen – vše o zdraví

Trápí vás bolest kolene? Tahle nepříjemná patálie může postihnout kohokoli bez ohledu na věk – nejen seniory, jak se mnozí mylně domnívají, ale také aktivní sportovce, kteří tenhle složitý a k poranění náchylný kloub nadměrně zatěžují.

Příčinou bolesti může být i „obyčejná nadváha“, či naopak revmatoidní artritida, která může v nejhorším případě skončit úplnou výměnou kolenního kloubu.

Obecně však platí, že nejlepší prevencí je cvičení – posilování svalů kolenního kloubu, kterým lze příznivě ovlivnit už vzniklé bolesti.

Bolest kolene má mnoho různých podob. Může vás to bolet pod kolenem, od kolene dolů, ze zadní strany nebo na vnitřní či vnější straně kolene, případně v oblasti čéšky. Pomineme-li zranění, opotřebení sportem a nemoci kloubů a kostí (osteoporóza, artróza atd.), bývá obvyklou příčinou bolesti svalová nerovnováha.

Bolesti kolen - Vše o zdraví

Všeho moc škodí

Například bolest na vnitřní straně pod kolenem, na kterou si lidé tak často stěžují, je způsobená zvýšeným napětím svalů, které se zde upínají. K této nežádoucí tenzi dochází většinou při poruchách kyčelního kloubu, špatném postavení pánve nebo blokádách páteřních obratlů. Velmi typický pro tento typ bolesti je otok, který pacienti popisují jako „bochánek“.

Bolest na zevní straně pod kolenem se zase nejčastěji hlásí při blokádě hlavičky lýtkové kosti (v místě, kde se kloubí s kostí holenní). Příčinou téhle blokády je přetěžování dvouhlavého stehenního svalu, který opět souvisí s postavením pánve, blokádou v oblasti bederní páteři a také nesprávným zapojením břišních svalů.

Špatná svalová souhra zapříčiňuje i bolest čéšky, konkrétně zvýšené napětí čtyřhlavého stehenního svalu, který se zde upíná.

Jak se zbavit bolesti

Co se týče prevence zranění u sportovců, platí jednoduchá zásada rozcvičování. Každou část těla, včetně kolen, je nezbytné před zahájením sportovní aktivity důkladně protáhnout, zahřát a rozpohybovat. Obecně pak pomůže i správné držení těla a zdravý pohyb. A samozřejmě různá posilovací cvičení. Vyzkoušejte některé z následujících cviků.

Cvičení se židlí

Provádějte ve stoje (případně s oporou jedné ruky o opěradlo židle), nebo v sedu na židli. Pravou nohu zvedněte mírně nad podlahu a:

  1. střídavě propínejte špičku a přitahujte ji vzhůru směrem ke koleni,
  2. provádějte kroužky oběma směry,
  3. snažte se co nejvíc roztáhnout prsty od sebe (nejprve zkuste s nohou položenou na zemi, později s nohou zvednutou nad zemí),
  4. zopakujte s levou nohou.

Bolesti kolen - Vše o zdraví

Cvičení s páskem

Zaujměte výchozí pozici: lehněte si na bok, nohy mějte natažené v kyčlích i kolenou. Mezi kolena si můžete vložit malý polštářek. Horní nohu si chytněte v oblasti kotníků přes pásek.

Patu opatrně přitáhněte směrem k hýždím do pocitu jemného tahu přes stehno a přes koleno. Nohu se snažte jakoby narovnat a jemně ji tlačte proti odporu pásku. Vydržíte tak 10 sekund.

Potom opět pomocí pásku nohu přitahujte k hýždím a s výdechem 10 sekund uvolňujte. Totéž zopakujte i na druhou stranu.

Jemné přetlačování

Sedněte si na židli, skrčte pravou nohu a opřete pravý kotník o levé koleno. Pravou rukou uchopte pravý kotník a prsty levé ruky opřete o zadní stranu prstů pravé nohy. S výdechem zatlačte prsty levé ruky na prsty pravé nohy ve směru pravého kolene a uvolněte. Totéž zopakujte i s druhou nohou.

Bolesti kolen - Vše o zdraví

Uvolňování lýtek

Postavte se a opřete ruce o stůl nebo o zeď. Jednou nohou nakročte dopředu (cvičíte nohu, která zůstává vzadu). Zadní noha směřuje špičkou dopředu, koleno je napnuté, pata leží na zemi.

Špičku zadní nohy tlačte do země, vydržte tak 10 sekund. Povolte a zkuste posunout tělo kousek dopředu do pocitu lehkého tahu v lýtku. Vydechněte a dalších 10 sekund se snažte vědomě uvolňovat napětí v lýtku.

Poté zopakujte na druhou stranu.

Bolesti kolen - Vše o zdraví

Bolest se dá rozdýchat

Úlevu od bolesti může přinést také jóga. Pracuje s dechem a vnitřní energií, která plyne tam, kam směřujeme svou pozornost. Zkuste na chvilku zavřít oči, posadit se do pohodlné pozice a vnitřním zrakem projít celé své tělo odspoda nahoru.

Najděte místo, kde pociťujete napětí či bolest a s nádechem se na něj soustřeďte. Představujte si, jak se nádech rozšiřuje a nasává všechno, co vás bolí. S výdechem pak vše, co jste nabrali, vypusťte. Pokračujte tak dlouho, než pocítíte značnou úlevu.

Bolest kolena? Důležitá je prevence

O svá (nejen) kolena je však pečovat pravidelně, nikoli jen v okamžiku, kdy se hlásí bolestí o pozornost.

Pokud váš pohybový aparát není zrovna v dobré kondici, je vhodné zvážit i kvalitní doplňky stravy, neboť ty dodají do příslušných míst potřebné živiny.

Vhodné je zařadit například vitamín D a vitamín K, případně specializované přípravky (například ty z mořských zdrojů, neboť tělo je umí dobře zpracovat).

Zdroj fotografií v tomto článku: www.shutterstock.com

Bolesti kolen - Vše o zdraví

Nošení vysokých kramflíčků je pro klouby velkou zátěží. Vědci spočetli, že osmicentimetrový podpatek zatěžuje nohu od kotníku dolů třikrát víc než třícentimetrový. Nošení podpatků navíc škodí i kloubům kolenním, kterým hrozí osteoartróza (onemocnění kloubů, které začíná úbytkem chrupavky a může vyústit v postižení okolních tkání).

Opotřebení chrupavky a oslabování kostí pomáhají předejít potraviny bohaté na vápník, tedy například římský či hlávkový salát, brokolice, špenát, kapusta nebo petržel. Jen pozor, abyste to nepřeháněli s majonézou nebo tučnými zálivkami. Vápník najdete také v mléčných výrobcích, fících nebo lososu.

Ani celodenní sezení, ani celodenní stání nejsou pro klouby zdravé: snažte se proto tyto polohy střídat. Pokud máte sedavé zaměstnání, alespoň po půlhodině se projděte. Několikrát denně se protahujte.

TIP: Dobré je také mít zpevněný střed těla (břicho, záda, kyčle), aby tělo bylo stabilnější. Tomuto mohou pomoci cvičení typu pilates nebo jóga.

Kouření může přispívat k úbytku kostní hmoty, což může vyústit v osteoporózu (řídnutí kostí), proto je lepší nekouřit. Navíc dost ušetříte.

Snažte se držet tělesnou hmotnost v optimálním rozmezí. Každé kilo navíc zatěžuje vaše kolena čtyřnásobnou silou. A naopak: stačí jen malý úbytek hmotnosti, a vašim kolenům se hned uleví. Už zhubnutí šesti kilogramů může vylepšit kondici kolena a snížit riziko osteoartrózy o 50 procent. Kromě dostatku pohybu především dbejte na jídelníček: měly by na něj přibýt ryby, ovoce a zelenina, naopak ubýt by měl cukr a zbytečný tuk. Jídlo si dělte na více porcí během celého dne.

TIP: Existuje řada rad, jak si pomoci při dodržování zdravého jídelníčku. Například abyste se soustředili na barvu jídla: váš talíř bude veselejší, když na něj dáte hodně zeleniny a ovoce. Nebo si do ledničky „nastražte“ předpřipravené zdravé zobání – nakrájenou mrkev, papriku nebo třeba meloun, abyste mohli snadno sáhnout po něčem zdravém, když vás bude honit mlsná.

Pokud už vaše tělo je pro klouby zátěží, spíš než na zumbu se vydejte do bazénu: posilování i aerobik se vám ve vodě budou provozovat lépe, protože voda vašim kloubům odlehčí.

Svaly i klouby se potřebují před sportovním výkonem zahřát, podobně jako auto v zimě před rozjetím. Abyste je zbytečně nezatížili, vždy se alespoň pět minut rozcvičujte – například rychlou procházkou, která uvolní klouby, vazy a šlachy. Teprve potom začnete se samotným cvičením.

Existují různé finty, jak ulevit kloubům, když musíte přemísťovat větší náklad.

Například je dobré ulevit menším kloubům na ruce tím, že zapojíte klouby větší (například si dáte tašku na rameno či předloktí místo do ruky) a váhu budete rozkládat (chytnete velkou krabici rukama s roztaženými dlaněmi a prsty od sebe a do pohybu zapojíte celé paže).

Předměty si při přenášení držte blízko u těla, to kloubům ulevuje. Spíše než v předklonu náklady zvedejte v dřepu. A pokud to jen trochu jde, místo zvedání a přenášení se snažte předměty „šoupat“.

Pokud máte chuť si něčím osladit život, zkuste si dát pomeranč nebo udělejte čerstvou pomerančovou šťávu. Vitamin C totiž pomáhá chránit před osteoartrózou.

Studie upozorňují, že zvýšený příjem kofeinu může oslabovat kosti. Proto si po ránu dejte jen jeden šálek místo dvou nebo tří.

Nebojte se užívat i doplňky stravy, abyste doplnili potřebné živiny: vápník a vitamin K (síla kostí), vitamin C (regenerace tkání), vitamin E (úleva od bolesti), kyselinu listovou a další. POZOR: Vždy se poraďte s lékařem nebo lékárníkem, než nějaký potravinový doplněk začnete užívat.

Obuv si vybírejte pro to, aby byla přátelská k vaší noze, ne proto, že zrovna „frčí“: měla by mít širokou špičku (kulatou nebo hranatou), aby se prsty mohly volně pohybovat, a pohodlnou a ohebnou podrážku, nejlépe gumovou.

Vyberte si takový sport, při kterém nezatížíte svoje klouby nárazy: spíš než kickbox nebo aerobik volte jízdu na kole nebo plavání. I svižná chůze je ke kloubům poměrně šetrná, a přitom pomůže vaší fyzičce: ať už obejdete oblíbená místa v okolí nebo si dáte delší procházku se psem.

Kloubům také pomůžete, když je budete protahovat – tím si zvětšíte rozsah, v němž jsou schopné se pohybovat. Ideální je strečink, a pokud ho doplníte i nějakou zátěží, budete zároveň i posilovat, což klouby dále zpevní.

Je dobré si uvědomit, že nemusíte být pořád ve víru společenského života. V zájmu svého zdraví byste si měli najít prostor pro cvičení, zdravé jídlo a úlevu od stresu. Kloubům mohou obzvláště pomoci procedury, které si obvykle dopřáváme na dovolené: koupel v teplé vaně, parafínové zábaly nebo masáž.

Pokud už máte nějaké bolesti kloubů, především kolen, chraňte je při sportu – nejen při squashi, ale třeba i golfu – použitím ortézy. Samozřejmostí jsou ochranné prvky na klouby při kontaktních sportech nebo bruslení.

POZOR: Poslechněte svou bolest! Je normální, že vás po cvičení bolí svaly. Pokud ale bolest trvá déle než 48 hodin, příště zpomalte. Cvičení přes bolest může vést ke zranění nebo k poškození kloubů.

Aby člověk ulevil kloubům, je dobré umět správně sedět i stát. Pokud v práci sedíte, zařiďte si pracovní místo ergonomicky: podložte si pohodlně lokty a předloktí, nastavte si vhodnou výšku monitoru, mějte stehna rovnoběžně s podlahou atd.

Sedět i stát byste měli rovně: známe to, člověku se často chce se trochu „hroutit“ nebo „hrbit“, ale pro klouby to opravdu není vhodné; a pokud si na zdravý rovný postoj navyknete, svaly už to nebude zatěžovat a budou automaticky uvolněnější, než když vás musí držet v „šišatém“ postoji.

Aby vás tělo udrželo rovně, můžete je posilovat například plaváním nebo rychlou chůzí.

Zajímavé:  Zánět Žlučníku A Žlučových Cest Příznaky?

Je tolik možností, jak trávit čas produktivněji než sezením u bedny! Pokud nemáte zahrádku, kde byste se realizovali, nebo se vám nechce vytáhnout kolo na projížďku, můžete si alespoň sednout rovně a číst: je to rozhodně lepší než se povalovat na gauči. Text: Kristina Procházková, foto: Shutterstock a archiv redakce

Klouby české populace jsou celkově v dobrém stavu, tedy podobném jako v ostatních vyspělých evropských zemích. Nicméně s ohledem na převládající sedavý a konzumní styl života se více objevují problémy spojené s nedostatkem pohybu, např. bolesti zad.

Také se častěji setkáváme s obezitou, která zvyšuje riziko artrózy, a jelikož bude česká populace stárnout, bude těchto pacientů stále více.

Zatímco u zánětlivých revmatických onemocnění jsme schopni nabídnout úspěšnou léčbu u většiny nemocných, u pacientů s obtížemi v důsledku nevhodného životního stylu žádné jednoduché řešení není.

Nedostatkem pohybu a nevhodným pohybem. Hlavní funkcí pohybového ústrojí – tedy kloubů a svalů – je pohyb. Pokud však svaly nepoužíváme nebo používáme jen některé, začnou jiné oslabovat, zátěž kloubu se tak zvyšuje a může pak snadno dojít k jeho přetížení. Obezita je dalším důsledkem nedostatku pohybu a to, že zvyšuje mechanickou zátěž kloubů (kolen, páteře), je dobře známo. Nevhodná strava s nadbytkem masa, masných výrobků a alkoholu často vede ke zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi. Její krystaly se pak mohou ukládat v kloubních tkáních a vyvolat dnu. Jaké základní změny by lidé měli udělat, aby s bolestí kloubů nemuseli k lékařům tak často?Možná to zní jako klišé, ale zdravý pohyb, racionální strava a optimální váha postačí. Existuje samozřejmě řada zánětlivých revmatických onemocnění, kterým se předejít nedá, ale ta postihují jen malé procento populace. Pokud již je nějaké revmatické onemocnění diagnostikováno, je třeba dbát doporučení lékaře včetně doporučené změny životního stylu. Častým problémem je, že si pacient není ochoten přiznat, že za jeho obtíže nemohou „borelie“, ale on sám, resp. jeho nevhodný životní styl.

Prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc., ředitel Revmatologického ústavu v Praze

Další informace najdete v únorovém vydání měsíčníku Zdraví.

Co vězí za bolestí kolene?

Bolesti kolen - Vše o zdravíBy: Mikko Koponen

Bolesti kloubů, např. kolene, mohou udeřit kdykoliv. Většinou při pohybu jak při chůzi, tak i při běhu, i když při bolesti kolene nemá nikdo na běh ani pomyšlení. Koleno bolí i při stoupání do schodů nebo při ranním vstáváním. Občasné praskání v koleni, je normální. Nemělo by ale být doprovázeno bolestí. Pokud se bolesti objeví při pohybu nebo i v klidu, měl by se dotyčný obrátit na lékaře.

Průběh a popis bolesti

Pokud koleno bolí v předu, jde o problémy spojené s čéškou, pokud je bolest typická spíše vevnitř kolene, jde o poškození vazů nebo problémů s holenní kosti. Bolest ze strany kolene většinou značí poškození menisku. K bolesti se přidává i otok kolene, který nelze přehlídnout. Potíž se může objevit v kterémkoliv věku.

Bolesti jsou z počátků mírné, ale později mohou přerůst do velmi silných bolestí a nepříjemně komplikují pohybové situace. Sportovci si mohou přivodit poškození vazů, které vzniká při zranění a způsobuje pohybovou nestabilitu. Měknutí chrupavky v koleni způsobuje bolesti a problémy s čéškou.

Uzamknuté koleno je potíž, kdy se člověk nemůže ohnout, např. nemůže si kleknout a vykonávat jiné pohyby přes koleno. Většinou jde o signál zranění nebo problém s chrupavkou.

Vyhození kolena je to, že se kousek posune a nesedí na správném místě. Většinou jde o přetržení vazů, nebo taky natažením vazů.

Časté nemoci kolen

Osgood-Schlatterova choroba

Je choroba, která poskytuje mladé lidi a děti, které sportují. Je to stav kdy zánět ohrožuje zatěžovaný kloub. Vyznačuje se bolesti, která je i celkem nepříjemná, jak choroba ale přijde, tak i stejně odejde.

Bursitida

Nemoc, která postihuje rameno, kotník, loket, kyčle, ale i koleno. Vzniká při opakované námaze daného kloubu. Bursitida kolene vzniká v činnosti vyžadující klečení. Vznikne ale i z nárazu nějakého tělesa do kolene, nebo u lidí s nadváhou.

Bolest je tupá, která se zvyšuje při námaze a činnosti, která s kloubem souvisí. Na kloubu je přítomný zarudlý otok. Bursitida omezuje ten určitý pohyb, proto se objevuje bolest.

Osteochondritida

Vzniká u dětí a mladých lidí. Příčina je neznámá. Lze ji přirovnávat k častým zraněním kloubu. Jde o nesrovnalosti mezi chrupavkou a kolenních kostí. Jde ji rozpoznat podle bolesti a ztuhlosti kolenního kloubu. Omezuje pohyblivost kolene.

Osteoartritida

Je zánět, který postihuje chrupavky v kloubech. Nejčastěji těch kolenních. Vzniká u starých lidí, nebo u lidí, kteří mají tuto nemoc v rodině. Příznakem je opakovaná bolest při používání kloubu.

Jak je koleno léčeno?

Léčby kolenních kloubů jsou zejména rehabilitační, stabilizační a operativní.

Rehabilitace je terapie, která se zaměřují na postižený pohyblivý aparát a kdy není za potřebí operace. Rehabilitace pomou usnadnit pohyb postižené oblasti a možnost se znovu navrátit k normálnímu pohybu.

Stabilizace je možnost, jak postižený kloub zafixovat pomocí určených produktů jako je například dlaha nebo ortéza. Blízko k tomuto má repozice, což je zajištění kloubu při zranění, je uložen do sádry nebo obvazu.

Operace je vnímána jako poslední možnost. Nejčastěji je používána metoda artroskopie, kdy jsou vloženy do těla v místech kloubu nástroje, které pomáhají zlepšit pohyb bez potíží.

10 tipů, jak posílit kolena a udržet je zdravé

Kolena jsou zodpovědná za stabilitu, podporu a flexibilitu nohou. Pomáhají nám chodit, běhat, skákat, stát, otáčet se a dělat věci, které jsou dnes pro nás naprosto běžné.

Je proto velmi důležité, aby byla kolena zdravá a silná. Kolena jsou přirozeně oslabená věkem, starší lidé mají často problémy. Nicméně, s koleny nemusejí mít problémy jen starší lidé.

Existuje spousta důvodů, které mohou vést ke slabým kolenům a problémům s nimi.

Bolesti kolen - Vše o zdraví

Problémy s koleny

Některé problémy mohou mít být zapříčiněny nedostatečnou a správnou výživou, zraněním, velkou zátěží, která je kladena na kolena, nadměrným přísunem sodíku, sedavým způsobem života, pitím, kouřením nebo důsledkem osteoartrózy kolene. Slabé kolena či bolest v kolenou je možno léčit přirozeně a to prostřednictvím změny životního stylu a změn v jídelníčku. Přinášíme vám deset způsobu, jak můžete posílit kolena a bránit tak bolesti.

Protizánětlivé potraviny

Bolest a slabá kolena mohou být způsobená zánětem. Proto je vždycky dobré, když do své stravy zahrnete protizánětlivé potraviny.

Mezi ně patří například špenát, zázvor, kurkuma, vlašské ořechy, lněná semínka, olivový olej, avokádo, třešně, borůvky nebo sladké brambory. Ze své stravy vyhoďte či rapidně omezte konzumaci zánětlivých potravin.

Které to jsou? Bílá rýže, sladké potraviny, výrobky z bílé mouky a potraviny s vysokým obsahem nasycených trans-tuků.

Plavání

Pro klouby je velmi prospěšná koupel a plavání. Pomůže celkové kondici, snižuje ztuhlost kolen, posiluje kosti a svaly kolenních kloubů. Denně je dobré plavat půl hodiny. A jaký plavecký styl? Doporučuje se motýlek, kraul i znak. Naopak se doporučuje vyvarovat plaveckému stylu prsa, jelikož ty působí tlak na kolena.

Existuje mnoho cvičení, které mohou podpořit a zlepšit vaše slabá kolena. Stačí jen posilovat svaly okolo nich. Takováto cvičení obvykle zahrnují stupňovité pohyby, jednostranné dřepy, dřepy se Swiss ballem a podobně.

Snažte se cvičit cviky, které se na kolena zaměřují. Nejlepší je nechat si poradit od odborníka. Tyto cviky pak cvičte půl hodiny denně a to čtyřikrát až pětkrát týdně.

Jestliže vám však cvičení bude působit bolest nebo tuhost kolenou, přestaňte a navštivte svého lékaře.

Masáž

Terapie pomocí masáže je další účinný způsob, jak léčit bolesti kolene a posílit tuto oblast. Jestliže provádíte masáže pravidelně, zlepší se vám oběh.

Vyzkoušejte jemné, ale přesto pevné krouživé pohyby a to pomocí teplého kokosového ořechu nebo olivového oleje a to jak ve směru, tak i v protisměru hodinových ručiček. Tuto masáž provádějte dvakrát denně (je-li to potřeba) 10 – 15 minut.

Trpíte-li chronickou bolestí kolene, pak je lepší se před samotnou masáží poradit se zkušeným terapeutem.

Epsom sůl

Lidé, kteří mají slabá či bolavá kolena následkem osteoporózy či revmatoidní artritidy mají často extrémně nízkou hladinu hořčíku. Proto se doporučuje používat Epsom sůl, která je bohatá na hořčík. Této soli se daří velmi rychle snižovat zánět kolem kolenních kloubů. Navíc, hořčík je také potřebný pro správné fungování svalů, protože může pomoci vstřebávání vápníku.

V polovině šálku teplé vody rozpusťte dvě polévkové lžíce Epsom soli. Aplikujte tento roztok za pomoci žínky na postiženou oblast a nechte působit 15 – 20 minut. Následně opláchněte vlažnou vodou.

Tuto metodu použijte jednou či dvakrát týdně. Další možností je připravit si teplou lázeň s jedním šálkem Epsom soli a ponořit do ní své tělo na nejméně 20 minut.

Vychutnejte si tuto lázeň jednou či dvakrát týdně.

Jde o důležitý vitamín pro zdraví kloubů a kostí. Riziko minimálních zlomenin a úbytku kostní hmoty se zvyšuje ve chvíli, kdy se zvyšuje nedostatek vitamínu D. Také lidské tělo nebude schopno absorbovat dostatek vápníku, pokud má nedostatek vitamínu D.

Je známo, že vitamín D je ve slunci, tudíž je dobré se minimálně 15 minut denně pohybovat na slunci. Kromě toho vitamín D najdeme také v rybách, obohacených obilovinách, žloutcích, oleji z tresčích jater a mléčných výrobcích.

Je možno užívat také doplňky stravy, to však doporučujeme konzultovat přímo s lékařem.

Vápník

Vápník je pro kosti velmi důležitý, jeho nedostatek vede ke ztenčení a oslabení kostí, což v konečném důsledku může vést až k osteoporóze. Protože lidské tělo nevytváří vápník přirozeně, musíte jej do těla dodávat pomocí potravin a doplňků.

Vápník je možno získat díky konzumaci sýru, mléka, mandlí, sardinek, cereálií obohacených vápníkem, melasy z černého lusku a fortifikovaného (obohaceného) pomerančového džusu. Ve chvíli, kdy se rozhodnete sáhnout po doplňku stravy, ujistěte se, že budete mít dostatek vitamínu D, který pomáhá vstřebávání vápníku.

Poraďte se s lékařem, jaký doplněk je vhodný a jak jej dávkovat.

Vitamín C

Tento vitamín je rozhodující pro vytvoření jedné z hlavních složek kolenní chrupavky – kolagenu. Je důležitý pro kvalitu kostní hmoty, syntézu kolagenu a normální vývoj kostí.

Vitamín C zlepšuje hmotnostní hustotu kostí a snižuje riziko zlomenin. Dobrý zdroj vitamínu C jsou papriky, brokolice, citron, pomeranče, papája, jahody, kiwi, špenát, květák a růžičková kapusta.

Zajímavé:  Plíseň Na Nehtech Nohou Léčba?

Opět platí, že budete-li chtít tento vitamín dostávat do těla s pomocí doplňků stravy, pak se poraďte se svým lékařem.

Rybí tuk

Rybí olej obsahuje omega-3 mastné kyseliny, kyselinu dokosahexeanovou (DHA) a kyselinu eikosapentaenovou (EPA). Zvyšují hustotu kostí a posilují klouby kolene. Má také silné protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají zmírnit tuhost a bolesti kloubů.

Zdravá hmotnost

Také nadměrná hmotnost může mít vliv na oslabení kloubů. Na kolena a klouby obecně se vyvíjí větší tlak, udělají mnohem víc práce. V takovém případě hrozí riziko náhrady kyčelního či kolenního kloubu. Aby se zvýšila síla a stabilita kolenou a kloubů, je nutno bojovat s nadbytečnými kilogramy.

Další tipy:

  • K posílení kolenou doporučujeme cyklistiku či chůzi
  • Sáhněte raději po botách bez podpatku
  • Nepoužívejte příliš mnoho soli, to může vést ke ztrátě vápníku
  • Neprovozujte činnosti, ve kterých se zvyšuje bolest kolen
  • Dodržujte pravidelný pitný režim
  • Naučte se několik pozic z jógy, které kolenům pomáhají
  • Nedoporučujeme kouřit a pít alkohol
  • Vyhněte se delšímu stání či sezení ve stejné pozici
  • Nedoporučujeme sporty, ve kterých se klade důraz na kolena či kde se mění pozice na skákání, rychlé zastavení či zkroucení

Svá kolena můžete také pomoci posílit a to dokonce přírodním prostředkem. Jak na něj?

Ingredience:

  • 2 lžíce organické želatiny
  • 4 polévkové lžíce sezamového semínka
  • 2 lžíce lněného semínka
  • 40 gramů dýňových semínek
  • 3 lžíce rozinek
  • 200 gramů organického surového medu

Postup:

Všechny výše uvedené ingredience smíchejte ve velké míse a to tak, aby se vytvořila homogenní směs. Jakmile máte hotovo, dejte tuto směs do skleněné nádoby. Tento lék je dobré využívat denně a to v podobě jedné čajové lžičky dvakrát denně. Ideální je před snídani a před obědem.

Zdroj

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku a na celém webu Vitalitis.cz psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Trápí vás bolavá kolena? Poradíme, jak si ulevit od bolesti během chvilky – Napadov.cz

Kdo zažil bolest kolen, ten potvrdí, že jen málokterá bolest je více nepříjemná. Kolena tvoří základ naší pohybové soustavy a potřebujeme je při jakémkoliv pohybu. Jen obyčejné zvednutí ze židle se kvůli bolestivým kolenům může stát nepřekonatelným problémem. A co teprve chůze či běh?

Bolesti kolen mohou postihnout jak mladé, tak i starší generaci. Příčin může být celá řada a k úspěšné léčbě bolesti je nutné nejprve správně stanovit její příčinu.

Jedním z nejběžnějších důvodů je osteoartritida. Zjednodušeněji řečeno, jedná se o stav, kdy jsou kolenní chrupavky opotřebované nebo dokonce v určitých místech již úplně chybí, a kosti se tak o sebe začínají třít na přímo. To pak logicky vede ke vzniku bolesti.

Bolest je často znatelná nejen během pohybu, ale také v rámci odpočinku. Nemůžete tedy ani pořádně relaxovat či spát. Taková bolest vám pak již znatelně komplikuje život a výrazně snižuje jeho kvalitu.

Pokud jste si mysleli, že je tento stav prakticky nezvratitelný a vy se musíte s bolestí smířit, jste na omylu! Existuje jednoduchá technika, která vám může pomoci zbavit se bolesti, nebo ji alespoň zmírnit.

Jakmile totiž ustoupí bolest, můžete se zaměřit na opravdu pečlivé řešení příčiny. S nápravou tohoto stavu vám nejlépe pomůže lékař, který vám předepíše účinné preparáty. Ty dokážou opotřebované chrupavce pomoci.

Jak si rychle ulevit od bolesti kolen

Základem je pochopit, jak bolest v koleni vzniká. Jak už jsme si řekli, její nejčastější příčinnou je to, že na sebe kosti v koleni až příliš těsně naléhají a dřou o sebe.

Naším cílem tedy je pokusit se, aby se kosti držely dále od sebe a vznikl mezi nimi alespoň provizorní prostor. Tak docílíme dočasné úlevy od bolesti. Zní to složitě? Nebojte, není. Budete potřebovat jen ručník a židli nebo křeslo.

Jak na to?

Jedná se vlastně o jednoduchý cvik. Přesto je potřeba provádět jej precizně a postupovat podle pokynů. V žádném případě nejděte přes bolest a buďte nad míru opatrní, abyste si neublížili.

  1. Vezměte si ručník a srolujte ho přibližně tak, aby měl na šířku okolo 20 cm.
  2. Posaďte se na židli či na křeslo. Snažte se sedět tak, aby vaše kolena byla v pravém úhlu.
  3. Vložte ručník pod koleno a nohu zvedněte tak, abyste si chodilo mohli opřít o okraj židle. Je-li to pro vás nemožné, posaďte se na nižší židli nebo si přistavte nízkou stoličku, o kterou si chodilo zvládnete opřít.
  4. Nyní zapojte lýtkový sval. Pomocí něj přitahujte lýtko směrem ke stehnu, a tak stlačujte ručník umístěný pod kolenem. Jedná se o krátký pohyb, není třeba velkého rozsahu. Cílem je tímto pohybem uvolnit a protáhnout kolenní kloub.
  5. Opakujte přibližně desetkrát a poté vystřídejte nohy.
  6. Můžete zařadit ještě druhou sérii. Vše se odvíjí od vašeho osobního pocitu. Pokud vás něco bolí, okamžitě s cvičením přestaňte. Pokud naopak cítíte, že ještě jedno opakování zvládněte, s chutí do toho.
  7. Tímto způsobem dochází k protažení a uvolnění kolena. Kosti se od sebe oddálí a bolest prakticky okamžitě vymizí. Jedná se samozřejmě pouze o dočasné řešení, ale potřebujete-li se bez bolesti pohybovat alespoň po bytě, pak je to výborné řešení.
  8. Cvik tedy provádějte kdykoliv začnete pociťovat bolest.

Základem pro zdravé klouby je dostatek kolagenu v těle. Jedná se o látku, která je zodpovědná za pružnost a vitalitu chrupavek a její nedostatek může vést k vážnému poškození kloubů. Zaměřte se na konzumaci potravin, které pomáhají přirozené tvorbě kolagenu v našem těle. Mezi ně patří například:

  • banány, ořechy a čokoláda – přirozené zdroje hořčíku
  • šípky, černý rybíz, kiwi, citrusy a další ovoce, které má vysoký obsah vitamínu C

Hořčík a vitamín C hrají klíčovou úlohu při tvorbě kolagenu v našem organismu.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Bolesti kolene jako projevy psychosomatických poruch?

Říká se, že tělo je jedna velká pavučina propojení a to, v jakém stavu máme své psychické zdraví, ať už chceme nebo ne, se odráží na našem fyzickém zdraví. Jednoduše řečeno – boje, jaké vedeme uvnitř sebe, se také odráží i navenek.

Když se u většiny z nás objeví nějaké zdravotní potíže, s návštěvou lékaře neotálíme a snažíme se společně přijít na to, proč tomu tak je. Proč se však v některých případech objevují zdravotní potíže i přesto, že podle testů a celkového vyšetření je daná osoba naprosto v pořádku? Odborníci se domnívají, že 70 % našich zdravotních potíží si přivodíme my sami našimi psychickými problémy.

Když se zamyslíme nad tím, v jaké uspěchané době plné stresu žijeme, nezní to vůbec nereálně a lecco by to vysvětlovalo.

Těmto psychickým potížím se jinak říká také psychosomatické poruchy, za kterými vždy stojí vztek, strach, problémy v rodině či ve vztahu, nejrůznější obavy a především stres.

Potíží, kterými nám naše tělo chce něco sdělit, je mnoho, my se však dnes zaměříme na koleno, protože se jedná o nejsložitější kloub v lidském těle. Psychické problémy se u kolene projevují jako poškozený kloub, voda v koleni, meniskus, otoky a dokonce i jako křeče v lýtku.

Duševní potíže rovná se bolest v koleni

Naše vysoké a tvrdohlavé ego je jednoznačně spojeno s kolenem. Pokud však v sobě pociťujeme strach či porážku v jakémkoliv slova smyslu, projeví se to právě v této části našeho těla.

Pokud vás trápí voda v koleni, vaše tělo vám chce říct, abyste přijmuli to, co vám život nabízí a přestali se vzpouzet změnám, které přichází. Je čas přijmout něco, co je přesně dané, protože to jediné, co vám stojí v cestě, jste vy sami a vaše ego.

Jestliže vás však naopak trápí silné křeče v oblasti lýtek, značí to, že jste člověk, který toho potřebuje stihnout co nejvíce. Snažíte se zastavit či ovládnout něco, co se vám nelíbí.

Křeč je nahromaděný strach z toho, že víte, že tohle je nad vaše síly. Pokud vás tedy často trápí křeče, tělo vám jasně říká, abyste zvolnili tempo a nechali plynout to, co stejně nemůžete změnit.

Život není o tom mít věci neustále pod kontrolou a ovládat jej.

Zdroj: Shutterstock.com Pokud si však nejste jisti, zda opravdu jsou bolesti kolene spojeny s vaší vnitřní nerovnováhou, zeptejte se sami na těchto pár otázek:

  • Cítíte se svobodní?
  • Když mají ve vašem životě přijít změny, bojíte se?
  • Jste si jisti svými rozhodnutími?
  • Máte strach z budoucnosti?
  • Jste ve svých názorech neústupní?

Jak se bolestí zbavit?

Za všemi vašimi problémy je vaše hrdost a ego, kterého se nesmí nikdo ani dotknout. Zkuste tedy změnit váš životní postoj a neberte tolik věcí vážně. Povzneste se nad věcmi, které nemůžete ovlivnit, které nemůžete změnit a buďte vděční za to, co vám život přináší.

Jak na bolesti kloubů, kyčlí, kolen, příčiny bolesti, otoky

Příčin může být několik. Kolena mají spojistost s ledvinami a žlučníkem. Ledviny hospodaří s vodou a kolagenem a žlučník tráví a připravuje k využití zase z tuky. Z tuku a kolagenu je složena chrupavka.

Pokud máme dlouhodobé problémy se žlučníkem nebo ledvinami, chrupavky se přestávají správně regenerovat a časem dochází k opotřebení kloubu. Jakmile dojde k ke styku kosti na kost, kdy nás kloubu již zřetelné bolí, dochází k zánětu a otokům.

Nedostatečným trávením a vylučováním také může vznikat DNA – zadržování kyseliny močové v těle. Také zanašení kloubů neodvedenými metabolity je velký broblém, který způsobuje překyselení organismu.

Akutní pomoc při bolestech

Existují silné mastičky pro akutní použití jako kolafit nebo homeopatický traumeel, které je možno střídat ze sádlem, tuto proceduru aplikujte ráno a večer po dobu 14 dní. Mast z kostivalem je také velmi silný pomocník, většinou je přidán do sádla.

Dlouhodobá pomoc – Obnova chrupavky

Jak již bylo řečeno, chrupavka je tvořena kolagenem a tukem.

Nejlépe tedy namazat bolavou oblast sádlem a udělat si vývar s kuřete, nebo hovězího, kde je kolagen.

Pokud trpíte žlučníkovými kameny, vývar odtučněte, tak že ho neháte vychladnout a dáte do ledničky a tuk zezhora posbíráte, potom znovu přihřejete, nebo předpečením masa, aby z něj tuk vytekl.

Je možno jíst také želatinu z řasy agar agar, nebo koupenou hovězí nebo vepřovou. Vývar z kuřecích čvrtek, kde je kůže je ale dostačující. Je to výživová kolagenová bomba.

Zapomínat by se nemělo na přísun vitaminu C, který tvorbě kolagenu přispívá. Nejvíce vitaminu C má KIWI a GRAVIOLE. Také je dobré podpořit příjem křemíku, který je významný stavební prvek potřebný k tvrobě kolagenu! Je obsažen například v přesličce.

Zajímavé:  Tluste Strevo A Alergie?

Homeopatická léčba, aneb není bolest jako bolest

Jestliže vás bolí klouby vždy v souvislosti s přechodem ročních období do chladných měsíců, zkuste lék Natrum sulfuricum 15 C 1-2 x denně (5 granulí). Lék je také velmi účinný při artróze kloubů.

Při bolestech kloubů, které se výrazně zlepší rozhýbáním kloubu, vám pomůže lék Rhus toxicodendron 9 C při dávkování 5 granulí 3–4 x denně. Je to lék, který využijete v zimě i na léčbu a prevenci oparů. V rámci prevence užívejte lék 1x denně, při akutních projevech i 5x denně 1 dávku (tj.5 granulí nechat rozpustit v ústech).

Dalším lékem, který můžeme použít při bolestech kloubů je lék Bryonia. Podáváme jej v případě, kdy se bolesti kloubů zlepšují absolutním klidem a teplem. Lék užíváme v ředění 9 C 3-4x denně 1 dávku (5 granulí) až do vymizení obtíží.

Lék Ruta graveolens 9 C používáme při potížích způsobených poškozením kloubního vaziva, kloubní výstelky a svalových úponů. Lék opět podáváme v množství 5 granulí, 3-4x denně.

Jestliže nás trápí bolesti kloubů dnavého původu a bolest se zlepšuje studenými obklady nebo ledováním, pak je velmi efektním lékem Ledum palustre 9 C v dávce 4-5 x denně (5 granulí).

Bolesti kloubů, které začínají nebo se velmi zhoršují prochlazením, zvládneme dobře lékem Aconitum napellus 15 C, opět 5 granulí 3-4x denně. Tento lék je vhodný na všechny příznaky vzniklé po prochlazení organismu (teplota, kašel, rýma, zánět močových cest…).

V uvedených indikacích dokáží často homeopatické léky účinně nahradit analgetika i antirevmatika, čímž šetří náš žaludek, dvanácterník, játra a další orgány, které musí chemické léky metabolizovat.

Duchovní očista

Krom fyzické pomoci je také dobré čistit se psychicky, kolena mají spojitost s pokorou a vztahy. Dát si dopořádku rozhádané vztahy, udělat něco tak, jak si to přeje druhá strana a né já, je také silná pomoc.

Bolest kolene – příčiny a vhodná léčba

Těžká bolest kolene se může vyskytnout u lidí všech věkových kategorií z řady důvodů. Pokud známe příčinu bolesti kolene můžeme hledat vhodnou léčbu, zmírnit příznaky a zpět získat pohyblivost.

Koleno je kloub mezi kostmi horní a dolní končetiny. Umožňuje ohnutí nohy a zajišťuje stabilitu těla. Koleno podporuje pohyby, jako je chůze, běh, přikrčení, skákání a otáčení.

  • Několik částí pomáhá kolenům dělat svou práci: kosti, chrupavka, svaly, vazy a šlachy.
  • Každá z těchto částí je náchylná k onemocnění a zranění, což může vést k těžké bolesti kolene.
  • Tento článek rozděluje běžné příčiny bolesti kolen do pěti kategorií: trauma, infekce, metabolické, degenerativní poruchy a poruchy pojivové tkáně.

Trauma

Přímé nebo postupné trauma může způsobit bolest kolene. Nadace Arthritis Foundation uvádí koleno jako jeden z nejvíce zranitelných kloubů[1].

Celková struktura a části kolene zvyšují riziko určitých typů poranění, které mohou způsobit bolest a zabránit plnému fungování.

Častá zranění kolene se vyskytují kvůli poškození jednoho ze tří hlavních vazů kolene.

  • přední zkřížený vaz (ACL – anterior cruciate ligament)
  • mediální kolaterální vaz (MCL – medial collateral ligament)
  • zadní zkřížený vaz (PCL – posterior cruciate ligament)

Úrazy těchto vazů jsou u sportovců velmi běžné. Náhlé stočení nebo změna směru může poškodit ACL. Toto je jedno z nejčastějších zranění kolen[2].

Lidé mají tendenci zranit PCL s přímým dopadem na oblast, jako při autonehodě nebo při fotbalu. Přímý úder na koleno může vést k poškození MCL.

Poškození vazů často vyžadují operaci.

Poranění kolene může také vést ke zraněním v důsledku přepracování nebo přetažení šlachy. Zánět, tendinitida nebo ruptury mohou způsobit bolest kolene. Zapojení do činností, které zahrnují šlachy, jako je běh, skákání a zvedání těžkých předmětů, může způsobit zranění šlach.

Patelární tendinitida (skokanské koleno) je termín, který popisuje podráždění a zánět patelární šlachy v koleně. Silně roztržená šlacha obvykle vyžaduje chirurgický zásah.

Méně závažné případy mohou být léčeny tuhou podporou neboli dlahou, která udržuje koleno v pevné pozici během procesu hojení.

Kolenní bursitida

Poškození, které zapálí bursy, může vést k bursitidě. Bursae jsou malé, tekutinou naplněné vaky, které polstrují vnější stranu kolenního kloubu a umožňují aby šlachy a vazy snadno klouzaly po kloubech.

Náhlá rána do přední části kolene může poranit bursue. Alternativně, může dojít k poškození, pokud lidé tráví spoustu času na kolenou bez ochrany. Bursitida může vést k otoku, teplu, bolesti a ztuhnutí kolena.

Většina lidí může vyřešit příznaky bursitidy terapií a perorálními léky, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Terapie může zahrnovat odpočinek, led, elevaci končetin a splinting.

Lidé s vážnou bursitidou mohou vyžadovat steroidní injekce. Jednotlivci obvykle nepotřebují operaci k úplnému uzdravení a obvykle dosáhnou plné funkce kloubu s řádnou léčbou.

Zlomeniny

Trauma z pádu nebo kolize může způsobit zlomeniny kostí kolene.

Koleno obsahuje několik kostí, které se mohou zlomit, včetně kolenní čéšky, také známá jako patella.

Jednotlivci s osteoporózou nebo jinými degenerativními poruchami, které oslabují kosti, mohou zlomit koleno jednoduše tím, že sestoupí z chodníku nesprávným způsobem. Vážné zlomeniny vyžadují operaci, ale někteří lidé se zlomeninou kolene potřebují pouze fyzikální terapii.

Dislokované koleno

Některá zranění mohou způsobit, že se kolenní kloub oddělí.

Lékař může koleno bez problému napravit. Rentgenový snímek může identifikovat jakékoli doprovodné zlomeniny v dané oblasti. Pacient může použít dlahu k fixaci, aby umožnil měkké tkáni kolem patelly se vyléčit. Příležitostně, stav bude vyžadovat operaci pro předcházení dalších dislokací.

Dislokované koleno je vzácné, ale nebezpečné zranění a liší se od vykloubeného kolenního kloubu. Chce to opravdu velmi silný úder, aby tento stav nastal. Ačkoliv je reverzibilní, dislokace kolene je velmi bolestivá.

Lékař musí omezit dislokaci a zajistit, aby nedošlo k dalším zraněním. Poranění cév a nervů kolem kolene jsou u tohoto zranění běžné a mohou ohrožovat život.

Lékař téměř vždy doporučí operaci k opravě poškozených struktur při dislokaci kolene. Léčení z vykloubené čepičky může trvat asi 6 týdnů. Toto je stav lékařské pohotovosti a vyžaduje okamžitou pozornost.

Degenerativní tkáňové poruchy

Degenerativní tkáňové poruchy jsou běžnou stížností pacientů s bolesti kolene.

Osteoartróza způsobuje degeneraci v chrupavce a okolních tkáních kolene. Může vyvolat bolest, ztuhlost a dysfunkci kloubů.

Degenerativní stav nastává nejčastěji v důsledku stárnutí. V USA se vyskytuje u 10% mužů a 13% žen starších 60 let. I když pro tuto degenerativní chorobu neexistuje žádný lék, lidé mohou zvládnout symptomy cvičením, preventivní úpravou stravy, vhodnými doplňky stravy a popřípadě nasazení léků proti bolesti.

Vážné poškození může vést k náhradě kloubů nebo k jiným formám chirurgického zákroku. Lékař zpočátku nařídí rentgen, aby posoudil rozsah poškození a rozhodl o nejlepším průběhu léčby.

Poruchy pojivové tkáně

Revmatoidní artritida může být příčinou bolesti kolene. Revmatoidní artritida (RA) je zánětlivé autoimunitní onemocnění, které postihuje klouby. Imunitní systém napadá kloubní tkáně místo škodlivých prvků v těle.

Na rozdíl od degenerativních poruch tkáně, RA a další poruchy pojivové tkáně ovlivňují výstelky kloubů. Výsledkem je bolestivý otok kolenních kloubů. Pokud pacient nedostane léčbu, RA může vést k erozi kostí a dokonce k deformaci kloubů. I když se bolest může vyskytnout pouze v oblasti kolen, RA může poškodit i jiné části těla.

Metabolické příčiny bolesti kolene se často vyskytují vedle nemoci, která postihuje několik částí těla, jako je dna. Nahromadění krystalů kyseliny močové v kloubech může způsobit dnu, jeden z nejčastějších metabolických poruch, které mohou ovlivnit zdraví kolene.

Dna je forma artritidy a může být velmi bolestivá. Způsobuje otok a zánět v koleni a může snížit rozsah pohybu v této oblasti. Lékař často doporučuje protizánětlivé léky nebo jinou léčbu, která pomáhá rozložit látky obsažené v krystalech dny.

Pseudo-dna má podobné příznaky. Lidé ji běžně mylně považují za dnu. Způsobuje, že se krystaly obsahující vápník vytvářejí v tekutině kloubu, což vede k otoku kolene.

Léčba dny a pseudo-dny je často podobná.

Infekce

Cellulitis (nezaměňovat s celulitidou) je velmi závažná bakteriální kožní infekce, která může ovlivnit koleno a okolí. K infekci může dojít i po jednoduchém škrábnutí na koleni, pokud osobě není poskytnuta vhodná léčba na cellulitis. Symptomy často zahrnují zarudnutí infikované oblasti a kůži, která je pocitově horká a velmi jemná na dotek.

Infekce se může rozšířit do dalších oblastí těla, včetně lymfatických uzlin a krevního oběhu. Cellulitis může být životu nebezpečná infekce, pokud dojde k opožděné léčbě.

Věnujte velkou pozornost případným škrábancům, zejména pokud se nezdá, že se správně hojí. Ve většině případů může jedinec léčit cellulitis užíváním antibiotik. Příznaky a symptomy obvykle vymizí během několika dnů léčby.

Je také možné, že se v kloubech kolene objevila infekce zvaná septická artritida, která způsobuje otok, bolest a zarudnutí. Někteří jedinci si také stěžují na horečku.

Léčba je jednoduchá a účinná, pokud pacient rychle dostane vhodnou léčbu na septickou artritidu. Ale ponechání infekci neošetřenou může vést k trvalému poškození chrupavky kolene.

Doplňky stravy na bolest kolene

Některé doplňky stravy mohou pomoci snížit zánět a podpořit zotavení z poranění nebo degenerativních onemocnění. Některé z nejlepších doplňků pro bolest kolene zahrnují:

Cviky na bolesti kolene

Slabé svaly a ztuhlost jsou dva z hlavních problémů spojených s poraněním kolen. Zatímco cvičení je důležité pro udržení zdravých kolen, musíte dát svému tělu čas na regeneraci. Někteří lidé musí vynechat cvičení až několika týdnů, aby vyléčili poškozené koleno, nebo alespoň omezili aktivity s velkým dopadem na zátěž kloubů.

Abyste se chránili před zraněním, vždy se lehce protáhněte před cvičením. Po cvičení se ujistěte, že se protáhnete znovu a máte dostatek času, abyste se řádně zotavili, nejméně 1–2 dny (zejména po intenzivním tréninku).

Vhodné aktivity s nízkým dopadem na klouby:

  • plavání
  • vodní aerobik
  • svižná chůze
  • eliptické školení
  • cyklistika
  • jóga

Nevhodné aktivity při bolesti kolene:

  • běh
  • skákání
  • lyžování
  • intenzivní cyklistika
  • činnosti, které zahrnují opakované pohyby nohou
  • vysoce aktivní sporty (horolezectví apod.)

[1] Arthritis Foundation – Knee Injury

[2] OrthoInfo – Anterior Cruciate Ligament (ACL) Injuries

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector