Dermoidní cysta na kostrči – vše o zdraví

74,00 Kč

103,00 Kč

103,00 Kč

Dermoidní cysta na kostrči - Vše o zdraví

155,00 Kč

Dermoidní cysta na kostrči - Vše o zdraví

99,00 Kč

Dermoidní cysta na kostrči - Vše o zdraví

113,00 Kč

Dermoidní cysta na kostrči - Vše o zdraví

103,00 Kč

Dermoidní cysta na kostrči - Vše o zdraví

103,00 Kč

99,00 Kč

Dermoidní cysta na kostrči - Vše o zdraví

139,00 Kč

Dermoidní cysta na kostrči - Vše o zdraví

79,00 Kč

Dermoidní cysta na kostrči - Vše o zdraví

174,00 Kč

199,00 Kč

135,00 Kč

79,00 Kč

154,00 Kč

95,00 Kč

95,00 Kč

95,00 Kč

154,00 Kč

135,00 Kč

59,00 Kč

120,00 Kč

240,00 Kč

95,00 Kč

120,00 Kč

45,00 Kč

45,00 Kč

240,00 Kč

95,00 Kč

89,00 Kč

89,00 Kč

240,00 Kč

135,00 Kč

194,00 Kč

154,00 Kč

49,00 Kč

57,00 Kč

99,00 Kč

154,00 Kč

154,00 Kč

95,00 Kč

101,00 Kč

58,00 Kč

69,00 Kč

43,00 Kč

76,00 Kč

55,00 Kč

39,00 Kč

45,00 Kč

44,00 Kč

54,00 Kč

79,00 Kč

149,00 Kč

154,00 Kč

198,00 Kč 185,00 Kč

69,00 Kč

125,00 Kč

260,00 Kč

260,00 Kč

https://www.survio.com/survey/d/L9K9C6F6V9J5F9I3L

Pilonidální sinus neboli nemoc řidičů jeepu – co je to – příznaky, příčiny a léčba

  • Velmi zjednodušeně řečeno pilonidální sinus je taková podkožní dutinka, která ústí na kůži v oblasti kostrče.
  • Sinus pilonidalis se může objevit někdy během života, nebo může být i vrozený.
  • Sinus pilonidalis se většinou objevuje u dospělých obézních mužů s bohatým ochlupením.
  • Mezi rizikové faktory dále patří obezita, zvýšené pocení, nedostatečná hygiena a sedavé zaměstnání.

Dermoidní cysta na kostrči - Vše o zdraví

Místo postižené pilonidálním sinem je citlivé a bolestivé, okolní kůže je zarudlá a ze vzniklé dutinky vytéká hnis.

Pilonidální sinus je získané onemocnění kůže intergluteální krajiny – tedy místa mezi hýžděmi. Je to časté onemocnění zejména mladých lidí, které jim může způsobit nemalé trápení a odsoudit je k delší pracovní neschopnosti. Přestože je toto onemocnění docela běžné, pokud se neléčí, může to vést k vážnějším problémům.

Pilonidální sinus je vlastně infekce v záhybech mezi hýžděmi člověka. Vyskytuje se asi u 0,7 % populace, nejčastěji ve věku 16–25 let. Může to být jednorázový problém nebo i chronický stav. Pokud se tento problém neléčí, může chronický pilonidální sinus vést k abscesům a dalším nepříjemnostem.

Kdo často trpí pilonidálním sinem?

Kdokoli vlastně může trpět pilonidálním sinem. U mužů je však třikrát až čtyřikrát častější než u žen. To je také častější u lidí s nadváhou nebo u lidí s mnoha chlupy. Obvykle se vyskytuje mezi věkem puberty, až 40 let, s průměrným věkem mezi 16 a 25 lety.

Během druhé světové války byl pilonidální sinus často označováno jako “nemoc řidičů jeepu”. Je totiž častější u lidí, kteří sedí často, například u řidičů nákladních vozidel, autobusů a jeepů za války. Věřilo se, že nemoc způsobují špatná sedadla, která tlačí na kostrč. Nošení těsného oblečení může také zhoršit tento stav.

Příčiny – co způsobuje pilonidální sinus?

Příčiny pilonidálního sinu nejsou tak zcela známy. Předpokládá se, že je to způsobeno tím, že do pokožky vrůstávají chlupy. Zarostlé chloupky způsobují, že tělo reaguje tak, že vytvoří v tomto místě zánět. Není-li tento problém léčen, může tato infekce vést k cystě a případně k abscesu (kapsy infekce) nebo sinusu (dutina pod kůží).

Tento pilonidální problém se obvykle nejprve projeví jako oteklá oblast nebo absces s hnisem. To pak může vést k pilonidálnímu sinu.

Sinus pilonidalis může být vrozený (dermoidní cysta), nebo se objeví až během života třeba zarůstáním chlupů pod kůži. Kůže a podkoží na něj reagují jako na cizí těleso, snadno dojde k infekci, tvorbě granulační tkáně, začnou se utvářet fistuly, nebo se vytvoří abscesové ložisko, vyplněné hnisem.

Jak je problém diagnostikován?

Váš lékař začne kompletní fyzickou prohlídkou. Pouhým okem by měla být viditelná pilonidální infekce. Lékař může vidět problém, vypadá to jako pupínek nebo vytékající cysta. Může vám také položit několik otázek, včetně:

  • Zda se cysta nebo pupínek změnil ve vzhledu
  • Zda z něj vytéká tekutina
  • Zda máte nějaké další příznaky

Pilonidální sinus a jeho léčba

Pokud vaše pilonidální onemocnění pokročilo do stadia sinu, dost možná se budete muset podrobit operaci k jeho léčbě. Pokud máte absces, může být váš lékař schopen abces otevřít a vypustit tak hnis ve své ordinaci. Pak se rána vyčistí, vysuší a nechá zahojit. Budou vám pravděpodobně předepsána antibiotika na pomoc při léčbě infekce.

Existují i další chirurgické možnosti, včetně vyříznutí nemocné oblasti a ponechání rány otevřené nebo, ve vybraných případech, uzavření rány pomocí stehu.

Chirurgie je pak pravděpodobnější řešení v případech opakujících (recidivujících) se pilonidálních sinů. V tomto případě volí specialisté z oboru plastické chirurgie individuální postup.

Pilonidální sinus a prevence – jde to?

Ano jde. Hlavně jde o životní styl – nadváha, kouření, nedostatečná hygiena, stres a vyčerpání – ty mohou ke vzniku tohoto onemocnění velmi přispět. A co je důležité, tyto skutečnosti můžeme my sami ovlivnit. A měli bychom se o to snažit.

I při diagnostice tohoto onemocnění či po chirurgickém zákroku vedoucímu k jeho řešení je nutné zásadně změnit životní postoj a navštívit třeba i centrum poradenství, kde se zaměří na program, jehož cílem je prozkoumat imunitu, hormony pacienta, schopnost detoxikace těla prostřednictvím funkce jater, ledvin, střev a dále psychiku či sociální zázemí. To určitě doporučujeme.

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Řeč těla: Jaké potíže nám odkrývají cysty?

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení.

V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají.

Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc.

Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Cysta je dutý patologický útvar, ohraničený od okolní tkáně epiteliální výstelkou. Většinou je cysta vyplněna tekutinou. Některé cysty mohou být nádorového původu nebo jsou to naopak vývojové anomálie. Na rozdíl od nádorů nemají cysty autonomní růst.

Cysty mohou být vyplněny tekutinou nebo také hlenem, hnisem, mazem atd. Orgány mohou být zaplněné i mnohočetnými cystami – zde mluvíme o cystóze. Časté jsou cysty gynekologické, například na vaječnících. Také můžeme objevit cystu v prsu nebo cysty na játrech.

Zajímavé:  Kojení Alergie Na Kravské Mléko?

Možnosti vzniku jsou různé.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s cystami?

Cysty jsou spojené se vzpomínkami na minulé bolestné prožitky. Hýčkáme v sobě minulé bolesti a naše mysl je frustrovaná. Cysty na vaječnících a v prsou u žen většinou znamenají, že ženy nedokážou odpustit svým partnerům z minulosti křivdy, které na nich spáchali.

Cysty jsou plné nespokojených pocitů, zklamání, oběti a toho, že si někdo nezasloužil naši lásku. Mohou se vztahovat k dětství, ale také k blízké minulosti. Cysty a myomy jsou zhmotnělé pocity ublížení a ponížení.

Jsou chvíle, kdy na své trápení z minulosti zapomeneme, ale některé chvíle nám znovu bolest připomenou a opět se zmítáme v pocitech bolesti a ublížení. Vytěsnění pocitu není lékem. Jediným pomocným prostředkem je odpuštění.

Položte si následující otázky:

Máte sami sebe dostatečně rádi? Netrpíte pocitem méněcennosti? Zlobíte se na někoho, kdo vám ublížil v minulosti? Nechováte v sobě pocit zášti a nenávisti? Umíte odpouštět sami sobě i ostatním? Zlobíte se na svět kolem sebe? Myslíte pozitivně?

I já jsem v minulosti měla cystu. Bylo to těsně po rozchodu s mým manželem. Pamatuji si, že mi gynekolog říkal, že cysta buď praskne, nebo budu muset na operaci. Tenkrát jsem si velice přála, aby cysta praskla. Pracovala jsem na tom především mentálně.

Bylo mi jasné, že to má spojitost s mým manželstvím. Odpustila jsem vše sama sobě a především manželovi. Nebylo to jednoduché, protože po každém rozvodu následuje analýza vztahu a obviňování toho druhého z toho, že vám zničil život.

Je to přirozené, protože prožíváme zklamání nad tím, že vztah, kde jsou třeba i děti, nevyšel. Nechala jsem tomu čas a nakonec se mi to podařilo a sobě i manželovi jsem odpustila. A na další gynekologické prohlídce mi můj doktor sdělil, že na ultrazvuku žádnou cystu nevidí.

Dokonce jsem neměla ani žádné velké bolesti. Měla jsem opravdu velikou cystu. Věřím, že se prostě nějak vstřebala, stejně jako můj vztek na manžela.

Jak k nám cysty promlouvají?

Prostřednictvím cyst, které se nám vytvářejí v různých částech těla. Ty, které jsou spojeny s ženskými orgány, spojujeme s naším partnerstvím. Cysty v játrech jsou spojeny s hněvem, který jsme potlačili v minulosti a stále se k němu vracíme.

Jak si vyléčit cysty?

Léčení cyst je především přes odpuštění. Musíme si uvědomit, že pokud neumíme odpustit našemu partnerovi jeho chování a s tím související bolest, kterou jsme prožívali, ubližujeme tím nejvíc sami sobě.

V partnerství byli vždy dva lidé a na všem se oba podíleli určitou částí svého chování. Nikdy není vina jednoznačná. Náš díl viny může být třeba i v tom, že jsme v takovém vztahu zůstávali a nechali si ubližovat. Možná jsme nechtěli některé věci vidět.

To vše je však potřeba uvážit a odpustit partnerovi i sami sobě. Pak může dojít k vyléčení cysty. Sebeláska a laskavost je tím nejlepším lékem. Smiřte se s trápením v minulosti a nynějším vývojem. Pošlete lidem, kteří vám ublížili, myšlenku, aby se jim vedlo dobře.

A uvidíte, že se vám uleví. Živení nenávisti zničí pouze vás samotné.

Afirmace pro léčbu: „Mé vzpomínky na minulost jsou plné krásných a radostných vzpomínek. Mám se ráda a miluji se.“

Šárka Vávrová

Dermoidní cysta na kostrči - Vše o zdraví

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sinus pilonidalis

Sinus Pilonidalis. Rýha vlevo pokračuje k rektu.

Sinus pilonidalis (sakrokokcygeální píštěl) je absces nebo cysta, která se objevuje poblíž kostrče. Jedná se o dutý systém mezi špičkou kostrče a anální oblastí. Může být původu vrozeného nebo může být získán během života. Obvykle obsahuje zbytky chlupů či kůže.[zdroj?]

Etymologie

Termín pochází z latiny. Pilonidalis znamená hnízdo chlupů. Pilus znamená chlup, nidus pak hnízdo. Sinus znamená kanálek nebo dutina. Termín pilonidální cysta použil poprvé R.M. Hodges v roce 1880.[1]

Výskyt a rozšíření

Sinus pilonidalis se objevuje nejčastěji u hustě ochlupených mužů s tmavými vlasy mezi 15. a 25. rokem života.[zdroj?] Ve Velké Británii je zjištěno každoročně 26 nových případů na 100 000 obyvatel. Obvykle se objevuje v blízkosti kostrče, řídce se může objevit i v podpaží, poblíž pupku nebo na penisu.

[2]Kanálek či dutinka se objevuje nejčastěji díky podkožní infekci, když kůže praskne a hnis začne vytékat na povrch těla.[zdroj?] Cysta je často bolestivá, pokud z ní však hnis odtéká, pacient bolest vůbec nemusí cítit. Pokud je absces uzavřený, může se místo zanítit a průvodním jevem mohou být teploty.

[zdroj?]

Příčiny onemocnění

Jako jedna z příčin bývá uváděno zarůstání chlupů pod kůži. To se často týká lidí, kteří hodně sedí a namáhají tak více oblast nejčastějšího výskytu cysty. Kdysi se věřilo, že faktorem podporujícím vznik cysty je špatná hygiena a zvýšené pocení.

Tohle tvrzení bylo pozdĕji vyvráceno. Za druhé světové války si nemoc vyžádala hospitalizaci 80 000 vojáků a zrodil se termín ‚Nemoc řidičů Jeepu‚ (Jeep Riders disease). Věřilo se, že nemoc způsobují špatná sedadla, která tlačí na kostrč.

[3]

Léčba

K léčbě se využívá holení postižené oblasti, léčba akutního zánětu antibiotiky a oplachování teplou vodou.

Ve vážnějších případech je do kanálku nutné zavést dren a hnisavý sekret odvádět z těla ven. Pokud je zánět chronický, přistoupí lékař často k totální excizi a zanícené místo celé vyřízne.

Ránu je nutné převazovat dvakrát denně po dobu 4 až 8 týdnů, ve vážných případech dokonce rok[zdroj?].

Zajímavé:  Otrava Oxidem Uhličitým Příznaky?

Reference

  1. ↑ Pilonidal cyst from the Mayo Clinic.
  2. ↑ RAO, A.R., M. Sharma, M. Thyveetil and O.M. Karim. Penis: an unusual site for pilonidal sinus. International Urology and Nephrology. 2006, roč. 38, čís. 3-4, s. 607-608. PMID 17111086. 
  3. Pilonidal disease. DermNet NZ [online]. [cit. 2007-11-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Sinus pilonidalis ve Wikimedia Commons
  • [1] – stránky popisující zkušenosti s operací a léčbou pilonidálního sinu
  • [2] – stránky o sinus pilonidalis Česky
  • [3] – Chirurgie – Anus
  • Pilonidal.org – Pilonidal Support Alliance
  • World Wide Wounds – informace a fotografie v Angličtině
  • Pilonidal sinus – NHS Direct Online Health Encyclopaedia

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pilonidal cyst na anglické Wikipedii.

Portály: Medicína Citováno z „https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Sinus_pilonidalis&oldid=17455639“

Kostrční píštěl: Dutina u kostrče, která hrozí zánětem

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Kostrční píštěl, neboli také sinus pilonidalis, vypadá jako malý otvor v kůži u konce kostrče. Není příliš výjimečná ani nebezpečná. Alespoň dokud se nezanítí. Odkud se bere a co se s ní dá dělat?

Píštěl je drobná dutina v podkoží. Uvnitř mohou být chlupy i zbytky kůže, někdy také zrohovatělé buňky. Můžete se s ní narodit, nebo může vzniknout v průběhu života. Podle některých lékařů bývá způsobena i zarostlým chloupkem.

MAMINKY, PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ČLÁNKY:

Vrozené píštěle si často všimnou rodiče miminek při přebalování nebo koupání. „Naše dcerka má od narození nad zadečkem drobný ďolíček, kterému jsme nikdy nepřikládali větší váhu,“ říká paní Alena, maminka pětileté holčičky. „Až když jí byly tři roky, šla jsem s ní na běžnou kontrolu, kde si ho paní doktorka všimla.

Navrhovala operaci, aby nehrozilo, že se píštěl zanítí. Vyděšená jsem na její doporučení s malou ihned zamířila k chirurgovi. Ten mě uklidnil, že zatím není potřeba cokoliv dělat, jen dodržovat hygienu.“ Lékař doporučil místo sledovat a vyrazit do nemocnice v případě, že by zčervenalo nebo si dcera stěžovala na bolest.

Píštěl však může vzniknout i později, rizikovými faktory jsou sedavé zaměstnání a nedostatečná hygiena. Odborníci v publikaci Praktická proktologie uvádějí: „Píštěl každoročně působí diskomfort, těžkosti a pracovní neschopnost mnoha mladým lidem, většinou mužům do 30 let.“

MOHLO BY VÁS DÁL ZAJÍMAT:

Problém nastává ve chvíli, kdy se do dutiny dostanou bakterie. Kůže v okolí píštěle zčervená, začne se objevovat bolest a z otvoru může začít vytékat hnis. Na místě je co nejdříve vyhledat lékaře. Ten rozhodne, zda pomohou pouze antibiotika a vyčištění místa, nebo je nutná operace, při které se celá píštěl odstraní.

„Pilonidalní sinus je komplexním stavem, který působí jak nepohodlí, tak značné trápení a komplikace při léčbě v intimní partii člověka,“ upozorňuje v publikaci kolektiv autorů.

Vzhledem k tomu, že v dutině se skutečně mohou skrývat chlupy, kůže a nehty, někdy se o píštěli tvrdí, že jde o zarostlé zbytky embrya dvojčete, které v průběhu těhotenství zakrnělo a nevyvinulo se. Kvůli tomu se jí také říká chiméra. Ovšem je to opravdu jen mýtus, který nemá s realitou nic společného.

Maminka malé holčičky, které našla píštěl dermatoložka, ještě dodává: „Chirurg mě na mýty, kterými je píštěl opředená, upozornil a řekl, že jim nemám věřit, protože se nezakládají na pravdě.“

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Diskuze Dermeoidní cysta na kostrči

Prosím o pomoc, radu, zkušenosti!! Mam cystu na kostrci a je to teda peknamrška bolestiva : Udelala se mi pred Vanoci a od te dobyje to bud lepší nebo horší..byla jsem na chirurgii a tam mi řekli, že nařezání je to jeste male a tim, že mam male mimčo, tak me tam nechce tagatznovu a hotovo..nic vic mi k tomu neřekli. Tak jsem začala šmejdit po netu ačtu same hruzy a katastrofy. chtěla bych si o tom popovidat s někým kdouž ma za sebou jak ambulantni řezání, tak i operaci nebo nsjde se někdokomu se to podařilo zahnat bez doktorů??Za jakoukoliv radu a odpověď budumoc vdecna!!! 

Velikost písma:

Bez doktorů se mi to fakt rozehnat nepodařilo.

Moje tehdejší obvoďačkami dala nějaký prášky, který mi prej na to měly pomoct… (V nemocnici sedoktor jenom zeptal, jestli mě ta ženská chtěla zabít, nebo co…)Donemocnice jsem se dostala se 40° horečkama a byla jsem schopná se tam jenomsesunout po zdi.

Vyřezali mi to ambulantně. Nejhorší pak byly peroxidovývýplachy, ale proti tý bolesti před tím, kdy jsem nemohla spát, sedět,ležet ani stát, už to byla pohodička. Nechápu, proč Vám to nechtějíříznout rovnou.

Mám zkušenost jak s ambulantní léčbou – na chirurgii. Tak samovolnouléčbou, když jsem byla v zahraničí. Ani jedno není příjemný (samo mito prasklo a vznikla ne moc hezká jizvička). Můžeš potírat višňákem -urychlíš zrání.

Ja s tim byla na pohotovosti loni ve vojensky v Praze.Udelala se mi bolestiva boulicka asi jako hrach nad kostrci, nedalo se sedet,lezet, nic.

Museli mi to riznout, vycistit, druhy den znovu vyplach a po tydnu znovu.. od tedoby zatim dobre.. taky jsem to zkousela samolecbou, cernou mast a nic – jen tovse zhorsilo..

@claarca tim ja topotiram uz od Vanoc a nic, ale cetla jsem ze je dobry wobenzyma tak ho jim,takze mozna kdybych ho nejedla kdovi jak by to vypadalo ted…a kdyz se titozacalo delat za jak dlouho to uzralo?

@Mirabe1ka a je toambulatni rezani opravdu tak strasna bolest? mam z toho hrozny strach az nocnimury…vubec nevim zda si prat at mi to vyříznou ambulantne a nrbo at sezánět neudela a jit na operaci..musím se starat o špunta takze nevimco ted..

@Mirabe1ka a vy jstebyla teda i na operaci nebo ne?

@Kacatko1986 je torezani fakt takova katastrofa? A vsude ctu jeste o drenech a nevim covsechno..no des..a ty jsi mela dermeoidni??

Zajímavé:  Léčba Cysty Na Štítné Žláze?

@Nikollll no dle vsehoto byl jen absces.Udelali mi to jen s umrtvenim kuze sprejem, pak bez umrtveni, protoze pry dikyzanetu by to umrtveni ani nezabralo..No nebudu lhat, ze to bylo super. Bolelo to, ale uleva byla super. Dren jsemdostala, druhy den mi ho vymenili a vyplachli to peroxidem. a dali novy, tenjsem si mela druhy den vyndat sama a omyvat to vodou..

po tydnu jsem sla uz na ambulanci chirurgie u nas na kontrolu, dostala novydren a pak si ho mela opet vytahnout a konec..

jinak mi ten ambulantni chirurg rikal, ze on by to umrtvil tedy.. takze asizalezi lekar od lekare..

@Nikollll ještěpomáhá nahřívat pro uzrání. Já bych ale šla na chirurgii, ať ti toříznou a vyčistí

Ahoj, narazila jsem na tuhle diskuzi a vzhledem k tomu, ze za tehotenstvi(aktualne jsem 38 tt) mi tuto cystu / bolestivou boulicku nad kostrci ambulatnerezali a cistili dvakrat, zajima me jak se u vas problem vyresil??? Budu rada,kdyz najdete chvili a date vedet, prestoze je diskuze uz trochu starsi.

@Mahulenka90ahojky,já nakonec byla v červnu taky ambulantně na čištění a díky bohuse mi ID te doby neudělala. Musí byt hrozny tohle prožívat ještě těhotnáa těsně před porodem a nikdy předtím se ti to neudělalo? Myslímnež si otěhotněla.. 

Ahoj holky, prosím o radu. Jsem ve 27tt+5 a udělala se mi včeraboulička na kostrči… dost trpím při sezení a ležení a už to začínábolet i při chůzi. Mám to zarudlé, oteklé a horké..

co mám dělat, mámšílený strach o mimi a že do mě budou řezat a kde si co si…mátezkušenosti s řezáním a čištěním v těhu? Umrtví to? Můžu se hned pozákroku pohybovat? Popřípadě řídit? Předem děkuji za odp????????

@Ebbilool Přidámsvojí zkušenost, ale nevím jak v těhotenství. Každopádně řezání sečlověk nevyhne (vlastní zkušenost).

Mě nic neumrtvovali, záleží asi navážnosti (nejsem žena), po zákroku určitě sedět bude problém, já sitakhle pořádně nesedl asi cca 14 dní, jen po krajíčkách a spíš jsem selehce předkláněl při sezení abych váhu přenášel víc na stehna, nežzadek.

Pohybování bude možné (asi, záleží znovu na tom jestli nebudetřeba i hospitalizace), ale s mírou a nebude to na žádnou rychlou chůzi.Vlastní zkušenost po 8cm řezu a rok a měsíc to řeším, teď ve čtvrtekjdu na 8 kontrolu… Hodně štěstí jinak přeju ať je to co nejméněkomplikované!

Sinus pilonidalis

Sinus pilonidalis (sinus = kanálek, pilus = chlup) je onemocnění, které charakterizujeme jako cystu1 vlasového lůžka kůže v oblasti kostrče.

Sinus pilonidalis je onemocnění, při kterém se vytváří dutý systém mezi špičkou kostrče a anální oblastí. Během onemocnění vzniká jedna nebo více dutinek (kanálků) v kůži a podkoží.

Tyto dutinky obsahují vlasy, chlupy a tvoří se zde kožní maz.

Typy sinus pilonidalis

Sinus pilonidalis může být vrozený nebo získaný.

Vrozený sinus pilonidalis

Vrozený sinus pilonidalis se vyskytuje u dětí a označuje se jako dermoidní cysta. Může se vyskytnout kdekoliv v těle. Cysta obsahuje chlupy, vlasy, nehty a kožní maz.

Získaný sinus pilonidalis

Získaný sinus vzniká nejčastěji při poranění kůže vlasem nebo chlupem, kdy chlupy vrůstají do kůže. Kůže reaguje na chlup jako na cizí těleso.

Výsledkem je vznik infekce a vytvoření dutinek, které jsou někdy vyplněny hnisem. Podkožní dutinka nebo kanálek ​​je vyplněn chlupy. Chlupy může být vidět na povrchu kůže.

Postupně se mohou vytvářet další kanálky, a tak vzniká síť dutinek pod kůží.

Výskyt

Sinus pilonidalis se v populaci běžně vyskytuje. Onemocnění se častěji vyskytuje u mužů ve věku 16-25 let. Během druhé světové války se onemocnění vyskytovalo u řidičů armádních vozidel. Typický vzhled muže se sinus pilonidalis je: mladý, tmavý muž s výrazným ochlupením.

Onemocnění se v 25% vyskytuje i u žen. Sinus u nich vzniká v souvislosti s brzkým nástupem puberty3 nebo kvůli hormonální nerovnováze.

Příčiny

  • Změny hladin hormonů (např. Období puberty)
  • Vrůstání chlupů po kůži
  • Obezita
  • Výskyt dutin v rodině
  • Špatná hygiena, zvýšené pocení
  • Tření a tlak v anální a křížové oblasti:
    • Tření kůže o oblečení,
    • Sedavé zaměstnání – dlouhé sezení (řízení auta aut)
    • Jízda na kole
    • Těsné oblečení

Průběh a projevy onemocnění

Projevy onemocnění se liší u každého pacienta. Sinus pilonidalis může probíhat bez výraznějších potíží nebo jsou jeho projevy výrazné a pacientovi způsobují značný diskomfort. Onemocnění může probíhat akutně nebo chronicky.

Akutní fáze

V této fázi se rozvine infekce a v dutinkách se nahromadí hnis. K typickým projevům proto patří:

  • Zarudnutí
  • Bolestivost
  • Zvýšená teplota až horečka1
  • Otok v křížové oblasti
  • Vznik abscesu – dutina vyplněná hnisem, která může kdykoliv prasknout

Pacienti si kvůli bolesti někdy nemohou sednout, pociťují tlaky v dané oblasti a vytékající sekret zapáchá.

Chronické stádium

  • Vytékání sekretu ze vzniklých otvorů (sekret často zapáchá)
  • Pacient v této fázi nemusí mít žádné potíže

Diagnostika

  • Anamnéza – bolestivé, hnisavé ložisko
  • Fyzikální vyšetření a nález stačí k určení diagnózy

Léčba

Konzervativní léčba

Pacienti, jsou na začátku při známkách zánětu přeléčení antibiotiky1. Avšak chlupy a vlasy v dutinkách je potřebné odstranit, aby se předešlo vytvoření hnisavého ložiska.

Chirurgická léčba

  • Jediným řešením vyléčení sinus pilonidalis je chirurgické odstranění sinu
  • Během akutního stadia se dutina vyplněná hnisem nařízne, vypustí se hnis a po zahojení akutního stadia se odstraní celé ložisko. Rána se v akutním stádiu nešije, ponechá se na otevřené hojení, zhojí se sama.
  • Operace na odstranění celého sinus pilonidalis se provádí v celkové nebo lokální anestezii. Pacient leží na břiše. Chirurg si postříká celý sinus modrým barvivem, tak vidí všechny vytvořené kanálky a dutinky, které následně odstraní.

Komplikace

Prevence

  • Dostatečná hygiena
  • Odstranění chlupů – holení, depilace
  • Snažit se zabránit dlouhému sezení
  • Snížení hmotnosti u obézních pacientů
  • Udržovat křížově – anální oblast v suchu a čistotě

Prognóza

Dlouhodobá prognóza je dobrá, ačkoli 40-50% pacientů má recidivu onemocnění. Souvisí to však často s nedodržováním správných hygienických návyků a dlouhodobým sezením. Ve výjimečných případech vznikne nádor – karcinom.

Související články

Použité zdroje

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector