Rakovina jater – Vše o zdraví

Onemocnění jater je jedním z nejběžnějších onemocnění u psů. Tak jako my lidé trpíme mnohými civilizačními chorobami, které prakticky provázejí každou naši generaci, tak i psi mají své civilizační slabiny. Jednou z nich jsou játra.

Proč právě játra?

Játra jsou hlavním filtrem těla. Jsou největším orgánem v těle, sestávají ze šesti laloků a účastní se většiny procesů v těle. Prochází přes ně všechno, co by tělu mohlo ublížit, játra látky zmetabolizují a pošlou dále nebo vyloučí. Metabolizují tuky a toxiny, cukry i bílkoviny.

Proč jsou tak často nemocná? V prvé řadě je důležité zaměřit se komplexně na potřeby psa. Pokud jej krmíte granulemi a z nich se mu usazuje na zubech zubní kámen, který se nemá jak přirozeně obrušovat, než dojdete jednou za čas k veterináři na čištění zubů, v zubním kameni se množí bakterie a pes je spolu s potravou polyká.

Pokračují do trávicího systému, který díky sterilní stravě je taktéž sterilní a neobsahuje žádné bakterie ničící kyseliny. Bakterie se pak někdy usazují na srdci, někdy na ledvinách. Prvořadě je odbourávají játra a snaží se je odstranit z těla, což je pro orgán značně během života vyčerpávající. Druhořadě je tělo zanášeno všemi nekvalitními složkami potravy.

A pokud již nemá pes v genech nějakou jaterní slabost a vrozenou vadu, doplatí na všechny tyto faktory na stará kolena.

Co všechno mají na starosti?

Játra kromě metabolizmu toxinů z těla mají za úkol také některou tvorbu hormonů jako například hormony ovlivňující krevní tlak nebo transformaci hormonů štítné žlázy.

Pokud tak u vašeho psa zjistíte potíže se štítnou žlázou nebo vysokým tlakem, může být primární příčina v játrech a je dobré zaměřit se komplexně na celý psí organismus.

Pokud je porucha v metabolizmu dlouhodobějšího rázu, může organismus strádat a výjimečně může dojít až k jaternímu kóma a poškození mozku. Pes, trpící na onemocnění jater, špatně tráví bílkoviny, působí podvyživeně a vyhuble.

Co dělat, když je problém?

Jater se může týkat hned několik různých onemocnění – akutní zánět, zánět chronický, vrozené cévní poruchy, poruchy metabolizmu, přetočení jaterního laloku, sekundární onemocnění (například vlivem onemocnění slinivky), nádorová onemocnění.

V případě dlouhodobějšího zánětu jaterní buňky (hepatocyty) odumírají a tvoří zjizvenou, nefunkční tkáň jater. Nádorová onemocnění lze řešit asi jen v 50 % případů. Stejně tak jako vrozené vady mají jen omezenou míru řešení. Všechno ostatní ale naději na vyléčení vždy má. Alespoň nějakou.

Především u starších psů lze problém s játry poznat jako zvětšenou dutinu břišní – na veterinárních snímcích je vidět tekutina v břiše a větší játra. Jde o dlouho probublávající problém, který takto propukne a těžko se v této fázi léčí. Většina starších psů je v tomto případě utracena.

To, že mají játra problém je poznatelné až v případě, kdy už je opravdu problém rozsáhlý. Projevuje se to obvykle nechutenstvím, zvracením, apatií, poruchami s vyměšováním, únavou, pes častěji pije a více močí, obvykle tmavěji zbarvenou moč.

Rakovina jater - Vše o zdraví

 

Fena nebo pes?

Nejhorší diagnózou je rakovina jater. Ta může snadno metastázovat do plic a na mozek a paradoxně postihuje především psy. Nejčastěji se vyskytuje u psů nad 10 let.

Infekci mohou mimo jiné způsobovat viry, bakterie nebo také chemikálie či nadužívání léků. Především si dávejte pozor, abyste nepodávali svému psovi léky, které užíváte sami.

Paracetamol, který je ve většině lidských léků na chřipku, nedokáží psí játra metabolizovat a může jim způsobit rychlou smrt!

Jak můžete pomoci?

Prvním krokem při diagnostikovaném onemocnění jater bývá obvykle dieta. Je důležité vyvážit stravu tak, aby se eliminovaly škodliviny a podpořila se regenerace jater.

V tomto případě jsou nápomocné i doplňky stravy jako například ostropestřec nebo Hepatosil. Strava musí být dobře stravitelná a rozdělená do několika krmných dávek během dne.

Dále pak veterinář obvykle nasadí potřebné léky, jako jsou antibiotika nebo kortikoidy.

Co s pacientem?

Většinou i po doléčení je potřeba chodit na pravidelné testy a kontroly krevního obrazu, a to především díky tomu, za kolik procesů v těle jsou játra zodpovědná a jak snadno by se mohlo nějaký nedostatek přehlédnout. Léčba však rozhodně má smysl a nijak vážně psa do budoucna nepoznamená.

Onemocnění jater je jedním z nejběžnějších onemocnění u psů. Tak jako my lidé trpíme mnohými civilizačními chorobami, které prakticky provázejí každou naši generaci, tak i psi mají své civilizační slabiny. Jednou z nich jsou játra.

 Rakovina jater - Vše o zdravíRakovina jater - Vše o zdraví

Dále by Vás mohlo zajímat:

Rakovina jater patří mezi nejčastější. Nehrozí právě vám?

„Karcinom jater neboli hepatocelulární karcinom patří mezi nádory, u kterých poměrně přesně známe příčiny a mechanismy jejich vzniku. Základním poznatkem je skutečnost, že nádor tohoto typu vzniká u lidí, kteří mají nějakou jaterní chorobu,“ říká docent Petr Urbánek z Interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústřední vojenské nemocnice Praha.

„Je naprostou raritou, když nádor jater vznikne u jinak zdravých osob,“ dodává lékař.

  • – Člověk s virovou hepatitidou B a C
  • – Porucha metabolismu železa – tzv. dědičná hemochromatóza
  • – Metabolická jaterní onemocnění, a to i ve spojení s jinými nemocemi (diabetes mellitus)
  • – Alkoholová jaterní cirhóza a jiná toxická jaterní onemocnění (užívání anabolických steroidů)
  • – Vliv mohou mít aflatoxiny – jedy, které produkují plísně napadající obiloviny, arašídy apod.

Celosvětový program

Docent Urbánek upozornil na speciální program, který se týká právě rakoviny jater.

„V souvislosti se znalostmi příčin vzniku nádoru a s poměrně dobře vymezenými skupinami osob, u kterých je reálné riziko vzniku nádoru, je po celém světě uplatňován program screeningu hepatocelulárního karcinomu. Dlouhodobá péče o nemocné s rizikovými nemocemi má tento screening vždy jako jednu z hlavních součástí,“ říká Petr Urbánek.

Diagnóza nádoru se opírá o kombinaci několika metod. Součástí je laboratorní vyšetření, ultrazvuk, CT, kontrastní ultrasonografie a magnetická rezonance. „V některých případech je nutné použít i metody morfologické, tedy vyšetření histologického vzorku odebraného biopsií podezřelého útvaru v játrech,“ upozorňuje lékař.

Proč zrovna játra

Jak rakovina jater vlastně vzniká? „Rakovinové buňky jater mohou pocházet z několika zdrojů. Jaterní buňky se mohou změnit v rakovinné, jestliže dojde k narušení normálních buněčných procesů.

Rakovinové jaterní buňky se pak postupně množí a mění se v nádor.

Léčba hepatocelulárního karcinomu se často komplikuje, protože mnoho pacientů má chronické onemocnění jater, cirhózu nebo virovou hepatitidu,“ vysvětluje docent Jindřich Fínek z Onkologického a radioterapeutického oddělení Fakultní nemocnice v Plzni.

Nebezpečné metastázy

Do jater se také mohou šířit rakovinové buňky z jiných orgánů, jako je tlusté střevo, žaludek, prsa nebo plíce. Tím v játrech vytvářejí takzvané dceřiné nádory. Tento proces se nazývá jaterní metastázy neboli druhotná rakovina jater.

„Většina typů rakoviny jater začíná jako malé nádory a šíří se játry. Dokud zůstávají malé, mohou využívat veškerý kyslík a výživu z okolních cév. V určité fázi však už nádor nemůže růst, aniž by si zajistil vlastní prokrvování. Dělá tak tím, že uvolňuje chemické látky, které napomáhají novým cévám vzrůstat do samotného nádoru,“ vysvětluje Jindřich Fínek proces bujení.

Se zvyšujícím se prokrvováním se může nádor zvětšovat a rakovinné buňky mohou putovat krevním oběhem k dalším orgánům (mozku, plicím, játrům nebo slinivce břišní).

Mezi úplným a částečným vyléčením

„Metody léčby se dělí na ty, které umožňují úplné vyléčení pacienta, a na takzvané paliativní metody, které nevedou k úplnému vyléčení, ale mohou významně prodloužit a zkvalitnit život nemocného člověka,“ říká Petr Urbánek.

Rakovina jater - Vše o zdraví

Do první skupiny přitom patří chirurgické metody, jako transplantace jater nebo vynětí nádoru neboli resekce. Mezi paliativní metody patří různé techniky spadající především do oboru invazivní radiologie, jejich principem je destrukce nádorové tkáně, které se dociluje různými způsoby, jako jsou místní podávání cytostatik nebo destrukce tkáně pomocí mikrovln.

„S neléčeným karcinomem jater mohou pacienti přežívat jen zhruba šest až devět měsíců,“ upozorňuje Martin Oliverius z pražské Kliniky transplantační chirurgie IKEM.

„Vzhledem k nepochybné souvislosti tohoto nádoru s jaterní cirhózou musíme tyto nemocné pečlivě sledovat a diagnostikovat nádor v časném stádiu, což umožní jeho chirurgickou léčbu,“ dodává lékař. Zdaleka nejlepší výsledky léčby má transplantace jater. Tato metoda řeší jak samotné nádorové onemocnění, tak i jeho příčinu.

Léčbou, která pacientům s karcinomem jater významně prodlouží život, je takzvaná systémová léčba.

„U této léčby ve formě tablet je prokázán pozitivní přínos prodloužení doby přežití pacientů.

Děje se tak díky účinné látce sorafenib, která funguje tak, že brání růstu rakovinných buněk a prokrvování nádorů. Účinek této látky byl prokázán ve dvou velkých mezinárodních klinických studiích.

Nově je léčba pomocí této látky hrazena také v České republice,“ říká Jindřich Fínek z Fakultní nemocnice v Plzni.

ima, pro iDNES.cz

Metabolismus: Uzdravte svá játra

Autor: Žaneta Kremsa, FNLP

Játra jsou místem, kterým přímo interagujeme s okolním světem. Zažívací trakt, který je nejčastěji asociovaný s metabolismem, je důležitý, ale játra jsou víceméně vstupním místem pro vše, s čím se náš organismus setkává, ať už se jedná o jídlo, bakterie, které jsou součástí naší diety, ale i vnější vlivy našeho prostředí. (1)

Zajímavé:  Jak Na Ztuhlou Krční Páteř?

Játra mají v těle řadu životně důležitých funkcí, jako je například metabolismus sacharidů, tuků a bílkovin, zajišťují také metabolismus vitamínů a minerálů, jsou zodpovědné za detoxikaci organismu či sekreci žluči.

Udržení jater ve zdravém stavu je zásadní pro zdraví a dobrou kvalitu života. Bohužel játra bývají často zatěžovaná toxiny z životního prostředí, špatnými stravovacími návyky, alkoholem, léky či v některých případech i drogami.

To vše může játra oslabit a poškodit a v konečném důsledku to může vyústit v hepatitidu, cirhózu nebo steatózu jater. (2)

Většina lidí se dnes potýká s problémy s váhou i s nedostatkem energie. Ty jsou často způsobeny změnami ve fungování štítné žlázy a adrenálním zdravím, asociovanými například s menopauzou u žen či andropauzou u mužů.

Ačkoliv mají játra poměrně dobrou schopnost vlastní regenerace, pokud jsou stále přetěžovaná, schopnost regenerace se postupně vytrácí. Jestliže pacient začíná mít problémy s játry, může se to projevit na úplně jiných orgánových systémech těla. Navíc na první pohled tyto problémy nemusí vůbec souviset s játry.

Přetížená játra nemusí zvládat detoxikaci, což se může projevit příznaky jako dyspepsie (trávicí obtíže, které zahrnují mimo jiné pocit plnosti v břiše, nevolnost, zvracení, průjem, zácpu či plynatost), malátnost, bolesti hlavy, poruchy menstruační periody, bolesti kostí a svalů a ztuhlost.

Játra postupně přestávají správně fungovat, tělo zaplavují toxiny a vše může vyústit v poškození a ve změny na jaterní tkáni a následnému onemocnění jater.

Pokud jsou játra poškozena nemocí, tak k příznakům patří žluté zabarvení kůže a očí, tmavá moč, žlutá nebo světle zbarvená stolice, nevolnosti, zvracení, ztráta chuti k jídlu, zvracení krve, otoky břicha, bolesti břicha, poruchy spánku, zmatenost a únava. (2)

Játra se během života opotřebovávají a mění. Mění se například i množství krve, které je schopno protéct játry. Bylo zjištěno, že objem krve, který jimi proteče, se s rostoucím věkem snižuje. Autoři této studie mimo jiné zdůrazňují, že to může přispívat k nižšímu vstřebávání léčiv, která podléhají metabolizmu v játrech. (3)

V knize The metabolism reset diet mluví Dr. Christianson, o tom, jak je důležité se na tento orgán zaměřit ve všech dietách, které bychom chtěli zařadit.

Co se týká procesu uzdravení našich jater, mnoho knih mluví o různých způsobech stravování nebo o bylinkách, které nám mohou pomoci, někdo holduje půstům. Dle Dr. Christiansona je klíčem mít dostatek potravy, které játra nezatěžují, ale dodají jim dostatek energie na to, aby mohla správně pracovat.

Paradoxem detoxů je to, že během nich musí játra pracovat více než obvykle, aby zpracovala všechen „odpad“, který jde z našeho těla ven. (1)

Obecně stravování, které udržuje zdravý metabolismus a játra, je založeno na rozmanitých zdrojích vlákniny, rostlinných zdrojích potravy, dobré hladině bílkovin, dostatečné hydrataci a pohybu.

Příjem různorodé pestré stravy bohaté na rostlinné potraviny může na pacienta působit terapeuticky. Menší množství mnoha sloučenin může mít pro biochemické funkce spíše podpůrné účinky, než je tomu u stravy s vysokou koncentrací živin a opakovaným denní přísunem stejného množství potraviny. (4)

Pro ty, kteří se chtějí dopracovat ke zdravým játrům, je vhodné do jídelníčku zařadit potraviny s nízkou hladinou sacharidů a tuků a vyšší hladinou bílkovin.

Je dobré se zaměřit na konkrétní skupiny potravin, jako například košťálová zelenina, která játrům prospívá. Dr. Christianson doporučuje i rezistentní škroby, které podporují tvorbu mastných kyselin s krátkým řetězcem.

Ty napomáhají detoxu jater a regulaci hladiny cukru v krvi. Tyto škroby můžeme najít například v uvařených a poté zchlazených bramborách, bílých fazolích, či nedozrálých banánech.

Jsou unikátní v tom, že nám poskytují energii až poté, co byly zpracovány bakteriemi v tlustém střevě, a tím pádem nepotřebují inzulin, aby byly zprocesovány a stabilizovány. Tím se nám díky nim dostává stabilní, dlouhodobá hladina energie.

Pozitivní vliv dlouhodobé diety s vysokým obsahem rezistentních škrobů na játra potvrzují i tyto vědecké studie (5,6). I přestože byly provedeny na zvířatech, dokazují, že pokud jsou rezistentní škroby dlouhodobě přítomny ve stravě, mohou zvyšovat citlivost na inzulín či změnit metabolismus tuků v játrech.

Přibírání na váze není jediným příznakem lidí, kteří nemají zdravá játra. Měli bychom si dávat pozor i na kolísající hladiny energie, anebo obecnou nemocnost a zánětlivost u člověka.

Vypadá to, že adipokiny, toxické zánětlivé chemikálie, které jsou vylučovány právě v jaterním tuku, mohou napáchat ohromné škody.

Pro odborníky to implikuje, že musí s pacienty, kteří mají problémy s hubnutím, i přesto, že dělají vše „správně“, jít více do hloubky a hledat příčiny například ve funkčnosti orgánů jako jsou játra.

Například Japonští vědci sledovali prevalenci steatózy jater u japonských mužů a potvrdili, že toto onemocnění souvisí s vyšším věkem, obezitou a zvýšenou konzumací alkoholu. Prevalence steatózy jater u mužů mladších 19 let byla pouze 1,2 %, nejvyšší počet nemocných byl ve věku od 40 do 44 let.

Obezita byla stanovena jako nejčastější přidružený faktor steatózy jater, ale další významný parametr byla i konzumace alkoholu. (7) Studie publikovaná v Americkém vědeckém časopise potvrdila, že u žen a mužů bez metabolických poruch je nadváha a obezita silně spojena se zvýšeným výskytem Nealkoholického steatózy.

(8) Nealkoholická steatóza jater je v současnosti považována za nejčastější příčinu chronického onemocnění jater na celém světě. Ve vyspělých zemích trpí tímto onemocněním více než 30 % dospělých osob a číslo se stále zvyšuje.

Většina pacientů má formu jednoduché steatózy jater, ale až u jedné třetiny pacientů onemocnění postupuje do těžší formy nealkoholické steatohepatitidy, která je charakterizovaná zánětem a poškozením jater, což jsou predispozice pro vznik fibrózy a rakoviny jater. Nealkoholická steatóza je považována za projev metabolického syndromu na játrech.

Nicméně játra nejsou pouze pasivním cílem, ale naopak ovlivňují patogenezi metabolického syndromu a jeho další komplikace. Patofyziologické změny v jiných systémech, jako například tuková tkáň, střeva nebo imunitní systém, byly identifikovány jako spouštěče a promotory progrese nealkoholické steatózy. (9)

Rakovina jater - Vše o zdraví

Jak je popsáno výše, chronické poškození jater je patologický stav, který je charakterizován progresivním vývojem od steatózy do chronické hepatitidy, fibrózy, cyrhózy a hepatocelulárního karcinomu. Ústřední roli v progresi a patogenezi jaterních onemocnění hraje oxidační stres buněk.

Právě z tohoto důvodů jsou jako terapeutické látky navrhovány látky s antioxidačním účinkem. Při vědeckých studiích a experimentech in vivo a in vitro byly zjištěny velké rozdíly v účincích různých typů antioxidantů.

Záleželo samozřejmě na použité dávce antioxidační látky, ale i na její biologické dostupnosti a schopnosti jater akumulovat různé sloučeniny. Některé výsledky naznačují, že na léčbu některých jaterních patologií by bylo vhodné použít látky bohaté na lykopen. Nicméně jiné studie uvádí dobré výsledky i s α-tokoferolem, β-karotenem a trans-resveratrolem.

(10) Steatóza jater souvisí s nepříznivými změnami metabolismu glukózy, mastných kyselin a lipoproteinů.

Je pravděpodobné, že abnormality metabolismu mastných kyselin ve spojení s tukovou tkání, záněty jater a chronickými záněty v organismu jsou klíčovými faktory, které se podílejí na vzniku inzulínové rezistence a diabetu, dyslipidémie a dalších kardiometabolických rizikových faktorů spojených se steatózou jater. (11,12) Souvislost s obezitou, onemocněním jater a následným vznikem rakoviny potvrzují například i tyto další vědecké studie. (13,14,15)

Zajímavým ukazatelem jsou například „epigenetické hodiny“, které jsou udávány jako biomarker stárnutí a berou v potaz vztah mezi indexem tělesné hmotnosti (BMI) a stupněm metylace DNA. Byla testovaná DNA lidské krve, jater, svalů a tukové tkáně.

Významná korelace byla právě prokázána mezi vyšším BMI a metylací DNA jater, což lze vyložit, jako čím vyšší má člověk nadváhu či obezitu, tím více jeho jaterní tkáň stárne.

A právě stáří jaterní tkáně může hrát významnou roli v souvislosti s inzulínovou rezistencí a rakovinou jater. (16)

Jojo diety či příliš restriktivní diety mohou mít negativní vliv na náš celkový metabolismus, neboť játra potřebují komplexní pohon. Potřebujeme jak sirky, tak polínka, abychom rozdělali oheň.

V případě jater jsou polínka a sirky metaforou pro triglyceridy a glykogen, přičemž restriktivní diety dokážou vyprodukovat relativně dost triglyceridů, zato glykogen vzniká ze sacharidů, a tak na něj restriktivní diety, které zahrnují málo sacharidů, nestačí. Naše játra pak mají polínka, ale není je čím zapálit.

Játra jsou jediným orgánem, který nemůže spalovat ketony a používat je jako zdroj energie. Lidé pak hubnou a detoxikují tělo, ale játra nedostávají dost paliva na to, aby tento „odpad“ mohla zpracovat.

Existují specifické potraviny, které mohou regulovat nebo příznivě vyvažovat metabolické cesty, tak aby napomohly biotransformaci toxinu a následně jeho eliminaci. (17)

Pro dobrou funkci jater je výborné zařadit co nejširší spektrum potravin, různá semínka, ořechy, veškeré zdroje vlákniny. Všude se zmiňuje důležitost probiotik, ale prebiotika jsou neprávem opomíjená. Nesmíme zapomínat i na rozmanitost „makrokategorií“, to znamená, že nebudeme zařazovat jen různé druhy zeleniny, ale různé druhy kategorií potravin.

Mnoho lidí bude mít problémy s procesováním vlákniny, ať už zažívací, anebo jiné. Už toto bývá znamením toho, že odolnost jejich střeva není dobrá.

Zajímavé:  Přírodní Léčba Onemocnění Jater?

Ale i tyto počáteční kroky k zařazení vlákniny a rozmanité stravy jsou důležité. Důležité je u tohoto způsobu stravování neskočit do všeho najednou.

Je to uzdravovací proces, nemusíme zařadit všechny potraviny hned, postupná a pomalejší cesta je i více udržitelná.

Dalším velikým tématem, když se bavíme o játrech, jsou bílkoviny. Existuje na ně mnoho názorů. Někteří odborníci zdůrazňují, že je prakticky nemožné mít nedostatek bílkovin, který by byl životu-ohrožující. Ale je rozdíl mezi délkou života a délkou zdraví. Debata, která se zabývá tím, jak nízké hladiny bílkovin mohou prodloužit život, jsou podle Dr.

Christiansona spekulativní a nejsou založené na lidských datech. Zato existuje robustní základna výzkumu, která ukazuje, že vyšší hladiny bílkovin mohou pozitivně ovlivnit délku zdravého života. Musíme se podívat na otázky jako je životnost kostí a kloubů, naše pohyblivost a všechny aspekty našeho zdraví, které to ovlivňuje.

Data ukazují, že ti, kteří mají optimální hladinu bílkovin, mají lepší vyhlídky, co se týká délky zdravého a aktivního života. Zároveň je vhodné to s příjmem bílkovin nepřehánět do extrémů a držet se optimální hladiny. (1) Například tyto studie (18,19) právě řeší ideální hladinu příjmu bílkovin, respektive esenciálních aminokyselin.

Je totiž prokázáno, že snížená konzumace červeného masa je zdraví prospěšná a podporuje dlouhověkost. Z tohoto důvodů je vhodné ji omezit na úkor konzumace rostlinných zdrojů bílkovin, nicméně nesmíme zapomínat, že červené maso je zdrojem i dalších látek, jako jsou vitamíny a minerální látky.

Je proto důležitá pestrost stravy, aby v našem jídelníčku bylo doslova „od všeho trochu“. Je to prokázáno napříč různými druhy živočichů, od hlodavců po člověka.

Tímto procesem můžeme nejen zvrátit nastupující diabetes typu 2, ale spoustu chronických zánětlivých onemocnění. Často není odpověď na tyto problémy nijak složitá a jde opravdu jen o to, zbavit se nadbytečného toxického tuku na játrech.

Onemocnění jater a špatný mikrobiom střev spolu také velmi úzce souvisí.

Často je to primárně způsobeno tím, že pacient nemá vhodnou životosprávu, konzumuje nevhodnou stravu a alkohol, čímž podporuje růst patogenní mikroflóry ve svých střevech.

Ta pak může způsobovat záněty ve střevech, které mohou zasáhnout i játra. Mikrobiální metabolity, které jsou produkovány patogenní mikroflórou ve střevech, hrají významnou roli v patogenezi jaterních onemocnění. (20)

Játra a jejich funkci lze posílit kromě výše zmíněného i například bylinami. Zde je krátký přehled vybraných bylin, které mají na játra pozitivní vliv.:

  • Právenka latnatá (Andrographis paniculata) má schopnost chránit tkáně před toxiny indukovanou hepatotoxicitou, dále obsahuje látky, které zvyšují hladinu glutathionu, což může snížit náchylnost tkání k oxidačnímu poškození.
  • Kořen Kutki (Picrorhiza kurroa) se tradičně používá v Ajurvédské medicíně jako jaterní tonikum, pročišťuje játra, pomáhá při hepatitidách či otravách. Dokonce u pacientů, kterým byl podáván kořen Kutki v dávce 375 mg/3 krát denně po dobu 14 dnů, došlo k rychlému poklesu hladiny bilirubinu v séru směrem k normálním hodnotám, než u kontrolní skupiny pacientům, kterým bylo podávano placebo. Zotavení proběhlo bez vedlejších účinků. Také by kořen Kutki měl chránit před hepatotoxicitou vyvolanou konzumací alkoholu.
  • Kořen Zázvoru (Zingiber officinale) se běžně používá k podpoře trávení. Má stimulační účinek na žaludeční sekreci a pozitivní účinky na metabolismus organismu a na oběhovou soustavu a posiluje terapeutické účinky dalších bylin.
  • Plody Vidangy (Embelia ribes) se používá při jaterních obtížích.
  • Kořen a části listů Neshodice (Eclipta alba) pomáhají vylučování žluči a pročišťují žlučovody, pomáhají při žloutence a dalších nemocech, která postihují játra a žlučník. Z Neshodice byly izolovány dva druhy kumestanů a to wedelolakton a demethyl-wedelolakton. Obě složky vykazují anti-hepatotoxickou aktivitu a mají významný stimulační účinek na regeneraci jaterních buněk. (3)

Literární přehled

  1. CHRISTIANSON, Alan. The metabolism reset diet: repair your liver, stop storing fat, and lose weight naturally. New York: Harmony Books, [2019]. ISBN 9780525573449.
  2. TREADWAY, Scott. An Ayurvedic Herbal Approach To A Healthy Liver. CLINICAL NUTRITION INSIGHTS[online]. Advanced Nutrition Publications, 1998, 6(16), 1-3.

CO VÁS ZAJÍMALO? RAKOVINA JATER – TÉMA NAŠÍ ONLINE PORADNY

V rámci Zdravého úterý přicházely  otázky na téma Rakovina jater do online poradny FN Plzeň, odpovídal přednosta Chirurgické kliniky prof. MUDr. Vladislav Třeška DrSc.

Rakovina jater je velmi závažné onemocnění, jehož výskyt v populaci bohužel trvale narůstá. Jedinou radikální léčbou, která nabízí kvalitní dlouhodobé výsledky, je léčba chirurgická – resekce jater nebo jejich transplantace. Ta je však možná jen u 30 % nemocných s rakovinou jater. U zbývajících nemocných je metodou volby onkologická léčba.

Zde představujeme nejzajímavější otázky s odpověďmi.

OTÁZKA:        

Dobrý den, z hlediska vlivu alkoholu na stav jater se často hovoří o tzv. rozumné dávce. Jak je vhodné si tuto rozumnou dávku představit v číslech a v četnosti užívání alkoholu (a jakého druhu alkoholu). Je reálné a správné si myslet, že může být alkohol v určité malé dávce vhodný pro stimulaci činnost jater, když se někdy zmiňují lidé o tom, že stimuluje krevní oběh a metabolismus? Děkuji

ODPOVĚĎ:    

Pro funkci jater rozhodně není dobrý tvrdý alkohol a samozřejmě větší denní dávky vína a piva. Nelze přesně specifikovat, co je velká a malá dávka. Každý člověk má rozdílnou funkci jater v detoxikaci alkoholu.

OTÁZKA:        

Dobrý den,

jak jako laik mohu zjistit, že mě postihla rakovina jater? Mají ji více alkoholici nebo ji může mít i abstinent? Hezký den.

  • ODPOVĚĎ:    
  • Časná stadia rakoviny jater lze zachytit jen vyšetřením – nejčastěji sonografií jater, nebo odběrem krve na nádorové markery.
  • OTÁZKA:        
  • Jak poznám, že mám nemocná játra?
  • ODPOVĚĎ:    
  • Prakticky jen z krevních testů.
  • OTÁZKA:        

Dobrý den, prosím o informaci, jaké jsou rizikové faktory onemocnění jater a které z nich mají pak důležitý vliv na vznik rakoviny jater. Kolik procent v tom hraje dědičnost? Jak je rakovina jater (případně obecně nemoci jater)rozšířena u nás a v Evropě? Děkuji

ODPOVĚĎ:    

K rizikovým faktorům rakoviny jater patří jaterní postižení – např. cirhoza, ztukovatění jater, chronické jaterní záněty, dědičnost není rizikovým faktorem. V současnosti je výskyt primárních nádorů jater v naší populaci 5-6 nemocných / 100 000 obyvatel / rok.

OTÁZKA:        

Dobrý den, prosím, jaká z účinných látek, které jsou obsaženy v lécích proti bolesti, zatěžuje více játra než ty ostatní? Je mezi nimi velký rozdíl? Patří k těm více známým – ibuprofen, paracetamol, diclofenac, ještě další? Děkuji

ODPOVĚĎ:    

Určitě Paracetamol, diclofenac, ale pokud se používají dle předpisu, neměl by být žádný problém. Důležité je tyto léky nebrat trvale, ale jen skutečně při potížích.

Další otázky a odpovědi naleznete na našich stránkách: http://old.fnplzen.cz/chat_archiv.asp

Rakovina jater je tichý zabiják. Jaké má příznaky?

  • Rakovina jater zpočátku často probíhá zcela bez příznaků, v Česku každoročně přibude asi 800 případů.
  • Karcinom jater vzniká v důsledku onemocnění chronickou jaterní cirhózou, nadměrného užívání alkoholu nebo také onemocnění virovou hepatitidou či dalšími druhy jaterních chorob.
  • Mezi hlavní projevy rakoviny jater patří bolesti břicha, velká únava, nechutenství, úbytek váhy, žloutenka či zvětšení břicha kvůli výpotku.
  • Játra bývají při rakovině zvětšená, tuhá a na povrchu nerovná.
  • Hlavním způsobem léčby rakoviny jater je chirurgické odstranění nádoru, krajním řešením je také transplantace jater.

Rakovina jater sice nepatří mezi nejčastěji se vyskytující nádorová onemocnění, pro pacienty je však velice nebezpečná.

Zpočátku často probíhá zcela bez příznaků a když lékaři nemoc odhalí, bývá už příliš pozdě. Rakovina jater většinou vzniká u pacientů, kteří již nějakou jaterní chorobou trpí, v Česku každoročně přibude asi 800 nových případů.

Podle původu lékaři rozlišují dva druhy zhoubných nádorů jater. Může se jednat buď o primární nádory, které vznikají přímo z jaterních buněk, nebo jde o metastázy, které se do jater dostávají krevní cestou z jiných orgánů (především z plic, tlustého střeva nebo konečníku). Zhoubné buňky se do jater mohou dostat také ze žlučníku či žlučových cest.

Příčiny vzniku rakoviny jater

Nejčastěji se vyskytujícím primárním nádorem jater je hepatocelulární karcinom, který tvoří až 90 % případů. Vzniká často v důsledku onemocnění chronickou jaterní cirhózou, nadměrného užívání alkoholu a kouření. Dále jsou rakovinou jater ohroženi lidé, u kterých se projeví:

  • Virová hepatitida B a C
  • Alkoholová jaterní cirhóza
  • Metabolická jaterní onemocnění
  • Toxická jaterní onemocnění
  • Dědičná hemochromatóza (porucha metabolismu železa)

Rakovina jater se může projevit také v souvislosti s užíváním anabolických steroidů nebo hormonální antikoncepce u žen. Vliv mohou mít také aflatoxiny, což jsou plísňové jedy napadající různé druhy potravin (především arašídy, obiloviny, různé druhy ořechů nebo koření).

Jak se pozná rakovina jater

Prvotní příznaky rakoviny jater bývají často velmi nespecifické, proto je těžké toto onemocnění včas odhalit. Hlavní projevy jsou:

  • Bolesti břicha (zejména na pravé straně pod žebry)
  • Velká únava a vyčerpání
  • Nechutenství, úbytek váhy
  • Vyšší teploty nebo naopak zimnice
  • Žloutenka
  • Zvětšení břicha kvůli výpotku
  • Pocit plnosti po pozření malého množství stravy
  • Névy (prokreslené cévy na kůži)
  • Svědění kůže
Zajímavé:  Gta 5 Doplneni Zdravi?

Játra bývají zvětšená, tuhá a na povrchu nerovná, na pohmat jsou však nebolestivá. Pokročilý nádor může utlačovat další orgány a průběh onemocnění může být proto velice bolestivý. Mezi nejčastější komplikace patří metastázy v plicích a uzlinách. V posledním stádiu může také dojít k zánětu žlučníku a žlučových cest nebo k úplnému selhání jater

Vyšetření

Časná stádia tohoto onemocnění mohou být po řadu měsíců či let naprosto bezpříznaková, proto je těžké ho včas diagnostikovat a úmrtnost pacientů je poměrně vysoká.

K odhalení karcinomu jater lékaři využívají několik základních vyšetření. Provádí se speciální odběr krve, vyšetření ultrazvukem nebo RTG hrudníku.

Jelikož nádor poškozuje jaterní tkáň, projeví se to také na zvýšených jaterních testech.

Léčba rakoviny jater

Prognóza karcinomu jater je závislá především na velikosti nádoru, ale také na dalších doprovodných faktorech.

Hlavním způsobem léčby je chirurgické odstranění nádoru neboli resekce jater. Tato léčba má jako jedna z mála velkou šanci na úspěch, lze ji však provést pouze ve zlomku případů.

Krajním řešením pro pacienty, kteří splní přísná kritéria, je transplantace jater.

Pokud nelze nádor přímo odstranit, lékaři mohou operaci provést vpichem injekce naplněné ethanolem, který je pro nádorovou tkáň velmi toxický. Aplikace 95% alkoholu způsobuje vysušení nádorových buněk a jejich následné odumření.

Pokud rakovinu jater nelze léčit chirurgicky, další možností je radioterapie spojená s chemoterapií, která se využívá pro zmenšení nádoru. V případě, že se onemocnění již nedá vyléčit, lékaři se zaměřují především na zkvalitnění života pacienta. Ke zpomalení růstu nádoru se využívá tzv. embolizace ucpáním cév do jater.

Biologická léčba rakoviny jater

Systémová léčba rakoviny jater zahrnuje speciální tablety, které dokáží nemocným výrazně prodloužit život a mají vliv i na jeho kvalitu. Tento lék obsahuje účinnou látku s názvem sorafenib, jež brání prokrvování nádoru a růstu zhoubných buněk. V současné době je biologická léčba rakoviny jater v České republice plně hrazena zdravotní pojišťovnou.

Rakovina jater a prevence

Lidé, kteří se chtějí karcinomu jater vyvarovat, by měli dodržovat několik základních doporučení:

  • Nechte se očkovat proti žloutence
  • Dodržujte správnou osobní hygienu
  • Omezte nadměrnou konzumaci alkoholu
  • Vyvarujte se konzumaci potravin, u kterých se objevují zárodky plísně.

Nádory jater, rakovina jater: Příznaky, léčba

Játra jsou častým místem vzniku jak primárních nádorů, tak i metastáz jiných nádorovitých onemocnění. Zhoubný nádor se do jater může dostat také ze žlučníku a žlučových cest, které tlačí na játra, a může do nich tedy nádory vrůstat.

Nejznámějším a často vyskytujícím se maligním nádorem jater je hepatocelulární karcinom, jehož příčinou vzniku bývá zejména onemocnění chronickou jaterní cirhózou a užívání alkoholu a kouření.

Příznaky nádoru jater

Příznaky a projevy jsou mnohdy velmi nespecifické a špatně odhalitelné. Někdy probíhá bezpříznakové období řadu měsíců nebo i let. Nádory se mnohdy ukrývají v pozadí jiné nemoci nebo jsou s ní zaměnitelné. Můžou se objevovat vyšší teploty nebo i zimnice jako v případě běžného infekčního onemocnění. Při nárůstu tumoru je hlavním projevem začínající bolest.

Při možném výskytu nádoru v játrech je signálem narůstající bolest horní části břicha na pravé straně pod žeberním obloukem. V některých případech karcinomu, především u pokročilých stavů, se rozvíjí žloutenka.

Ta se projevuje zažloutnutím kůže na těle a bělma očí. Častým projevem jsou fyzické změny těla jako nepřiměřený úbytek váhy, časté vyčerpání a pocit schvácenosti.

Tyto projevy jsou obvykle následkem ztráty chuti k jídlu, nevolnosti a slabosti v končetinách.

Léčba

Léčba vyžaduje chirurgický zákrok k odstranění nádoru, tzv. resekci jater. Pouze tato léčba má velkou šanci zajistit úspěšný léčebný výsledek, avšak lze ji provádět jen ve zlomku případů a především při včasném odhalení.

Pokud nelze nádor přímo chirurgicky odstranit nebo je tento zákrok z nějakého důvodu nebezpečný nebo náročný, lze tuto operaci provést vpichem přímo do nádoru pomocí injekce naplněné ethanolem, který je toxický pro nádorovou tkáň.

Pod jeho vlivem nádorové buňky odumřou.

Další možností léčby je tzv. radioterapie, tedy ozáření. Tato metoda léčby se provádí zejména v případě nemožnosti operativního zákroku. Játra jsou ozářena rozumnou dávkou záření a díky ní lze nádor zničit a minimalizovat poškození okolních zdravých tkání. Obvykle je tato léčba doprovázena chemoterapií.

Některé případy rakoviny jsou v určitém stádiu nevyléčitelné. V těchto případech se poskytují léčebné metody pro zkvalitnění života pomalu umírajícího pacienta. Provádí se zejména tzv. embolizace ucpáním cév do jater, což může vést ke zpomalení růstu nebo odumření části nádoru díky jeho „vyhladovění“.

Krajním řešením je transplantace jater.

Vyšetření

Provádí se speciální odběr krve, v němž se odhalují specifické látky, které nádor produkuje. Pro potvrzení diagnózy se provádí vyšetření ultrazvukem nebo RTG vyšetření hrudníku.

Ze snímků RTG lze zjistit posunutí brániční klenby, a tedy možnost zvětšení objemu jater kvůli tumoru, ultrazvuk zobrazí stav a velikost jater přímo. U pacientů trpící chronickou cirhózou se provádí vyšetření ultrazvukem pravidelně. Nádor poškozuje jaterní tkáně, což se promítá ve zvýšených jaterních testech.

Při takovém nálezu se nabírá látka AFP – alfa1 fetoprotein,  tzv. tumor markers, kdy je v případě nemoci rakoviny jater její koncentrace výrazně vyšší.

V těhotenství

Projevy nevolnosti a i jiné příznaky rostoucího nádoru mohou být v těhotenství zamaskovány za dočasné těhotenské obtíže a odpoutat pozornost od jiných možných závažných problémů. Případné objevení nádoru a nutnost jej řešit může být i důvodem k přerušení těhotenství.

Možné komplikace

Nejčastějšími vážnými komplikacemi rakoviny jater jsou metastázy v uzlinách a v plicích. Dochází k rozšíření nádorových buněk z primárního infekčního ložiska krevními nebo lymfatickými cestami po celém organismu. Nevčasné odhalení rakoviny jater nebo otálení s léčbou zabraňuje využití radikálních léčebných postupů s vysokou účinností, a tedy vyšší šanci na přežití.

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Prevence

Vhodnou prevencí je očkování proti hepatitidě B a C. Důležitá je správná osobní hygiena. Měl by být brán zřetel na rozumné konzumování alkoholu a vyvarovat se zvýšenému riziku onemocnění cirhózou.

Konzumovat kvalitní a nezkažené potraviny, především ne ty, u kterých dochází k objevujícím se plísňovým zárodkům.

V případě onemocnění cirhózou nebo poškozením jater je důležité chodit na pravidelná ultrazvuková vyšetření k včasnému odhalení vznikajícího nádoru v těle.

Kdy jít k lékaři

Pokud zpozorujete některé výše uvedené potíže, neváhejte jít k lékaři.

Hepatocelulární karcinom jater

  1. Průvodce pacienta
  2. Diagnózy
  3. Karcinom jater
  • K rozvoji tohoto karcinomu dochází nejčastěji u pacientů s chronickým jaterním onemocněním, zejména u cirhózy různého původu: nadměrná konzumace alkoholu, chronická hepatitida B a hepatitida C,
  • vyskytuje se častěji u mužů než u žen,
  • ve věku 50 let a výše.
  • Bolest břicha
  • Modřiny a krvácení
  • Zvětšené břicho
  • Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti
  • Žloutenka

Hepatocelulární karcinom se léčí několika přístupy: transplantací jater, chirurgickým odstraněním nádoru, lokoregionálně, cíleně a chemoterapií. 

Prevence

Prevence hepatocelulárního karcinomu může spočívat v preventivním ultrazvukovém vyšetření břicha, který může odhalit nejen začínající změny na játrech, ale také jiné změny v dutině břišní. 

Pacienti s HCC, který se projeví klinickými symptomy, mají velmi špatnou prognózu (5leté přežití se pohybuje mezi 0-10 %); naproti tomu pacienti s asymptomatickým HCC diagnostikovaným v rámci skríningu přežívají díky radikální léčbě 5leté období ve více než v 50 %. V současné době je skríning určen pro pacienty, kteří jsou již v péči specialisty pro chronické jaterní onemocnění. 

Steatóza jater neboli ztukovatění jater je metabolická porucha, při které dochází k nadměrnému ukládání tuku v jaterních buňkách. Jejich hromadění pak způsobí výrazné zvětšení jater.

Pokud se jaterní steatóza neléčí, může přejít až v jaterní cirhózu, která výrazně zvyšuje riziko rakoviny jater. Toto onemocnění vzniká nejčastěji ze dvou důvodů, a to z nadměrné konzumace alkoholu a dlouhodobě zvýšené hladiny cholesterolu v krvi.

Léčba jaterní steatózy spočívá především v abstinenci a úpravě stravy. 

  • Jsou největší žlázou lidského těla
  • Mají hmotnost přibližně 1,5 kg
  • Přibližně 25 % objemu krve vydaného srdcem protéká játry
  • Vychytávají, skladují a zpracovávají živiny, léčiva a jedovaté látky
  • Podílejí se na řízení hladiny krevního cukru.
  • Vychytávají, skladují a zpracovávají živiny, léčiva a jedovaté látky, probíhá v nich odstraňování buněčného odpadu a metabolismus škodlivin a alkoholu

Hepatocelulární karcinom je možné zjistit pomocí vyšetřovacích a zobrazovacích metod:

  • Vyšetření nádorových markerů z krve
  • Rentgenové vyšetření hrudníku
  • Ultrazvukové sonografické vyšetření jater
  • CT vyšetření břicha
  • Magnetická rezonance
  • Angiografické vyšetření jater
  • Jaterní biopsie
  • Laparoskopie

Reference:

  1. Worldwide cancer data. American institute for cancer research. Dostupné na: https://www.wcrf.org/dietandcancer/cancer-trends/worldwide-cancer-data (naposledy navštíveno 3. 10. 2020)
  2. O nádorech jater. Linkos.cz. Dostupné na: https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/onkologicke-diagnozy/nadory-jater-a-zlucniku-c22-24/o-nadorech-jater/ (naposledy navštíveno 3. 10. 2020)
  3. Liver cancer – hepatocellular carcinoma. Medlineplus.gov. Dostupné na: https://medlineplus.gov/ency/article/000280.htm (Naposledy navštíveno 3. 10. 2020)
  4. Pracovní skupina „HCC 2011“. Doporučený postup pro léčbu a diagnostiku hepatocelulárního karcinomu. Guidelines: Doporučené postupy České hepatologické společnosti. Dostupné na: https://www.ces-hep.cz/guidelines (Naposledy navštíveno 3. 10. 2020)
  5. Steatóza jater – příčiny, projevy, diagnostika a léčba. Medlicker.com. Dostupné na: https://cs.medlicker.com/71-steatoza-jater-priciny-projevy-diagnostika-a-lecba (naposledy navštíveno 18. 10. 2020)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector