Špinění po menstruaci – Vše o zdraví

Pomocí iOS 13 a watchOS 6 nebo novějšího můžete snadno sledovat menstruační cyklus a udělat si ucelený obrázek o svém zdraví.

Menstruační cyklus můžete sledovat v aplikaci Zdraví na iPhonu nebo v aplikaci Sledování cyklu na Apple Watch. Taky si můžete zapnout upozorňování na nadcházející periodu nebo plodné dny.

Aplikace Sledování cyklu je součástí watchOS 6. watchOS 6 je kompatibilní s Apple Watch Series 1 nebo novějšími. Upgrade na watchOS 6 vyžaduje iPhone 6s nebo novější s iOS 13 nebo novějším.

  1. Na iPhonu otevřete aplikaci Zdraví a klepněte na panel Prohlížet. 
  2. Klepněte na Sledování cyklu.
  3. Klepněte na Začít a postupujte podle pokynů na obrazovce. 

Špinění po menstruaci - Vše o zdraví Špinění po menstruaci - Vše o zdraví

  1. Na iPhonu otevřete aplikaci Zdraví a klepněte na panel Prohlížet.
  2. Klepněte na Sledování cyklu.
  3. Přejeďte na správný den a pak klepnutím na ovál zaznamenejte průběh periody.
  4. Další informace doplníte tak, že posunete zobrazení dolů, klepnete na kategorii, provedete změnu a klepnete na Hotovo. Můžete zaznamenávat symptomy, špinění, bazální tělesnou teplotu a další ukazatele.

Chcete-li cyklus sledovat na Apple Watch, otevřete aplikaci Sledování cyklu, přejeďte na správné datum a pak klepnutím na ovál zaznamenejte průběh periody.

Můžete také přidat faktory, které by mohly ovlivnit načasování a délku vašeho cyklu, například těhotenství.

  1. Na iPhonu otevřete aplikaci Zdraví a klepněte na panel Prohlížet.
  2. Klepněte na Sledování cyklu.
  3. V části Záznam cyklů klepněte vedle položky Faktory na Nastavit.
  4. Zvolte Těhotenství, Laktace, Používání antikoncepce nebo Nic z uvedeného.
    Špinění po menstruaci - Vše o zdraví
  5. Zadejte datum začátku daného faktoru a klepněte na Hotovo.

Pokud byl faktor přidán nesprávně, klepněte na něj a klepnutím na Smazat faktor ho odeberte.

Chcete-li faktor ukončit, klepněte na něj a pak na Skončilo. Zadejte datum konce a klepněte na Hotovo. Klepnutím na Zobrazit všechny faktory zobrazíte historii všech předchozích faktorů.

Po otevření aplikace Zdraví nebo Sledování cyklu na první pohled vidíte, v jaké fázi periody nebo plodných dnů se nacházíte. Tady je vysvětlení symbolů a barev v aplikaci.

Světle modrý ovál označuje předpovídané šestidenní plodné období.

Červené proužky v kroužku označují předpovídaný začátek periody.

Plné červené kroužky označují zaznamenané dny periody. 

Fialové tečky označují dny, ze kterých máte zaznamenané informace.

Špinění po menstruaci - Vše o zdraví

  1. Na iPhonu otevřete aplikaci Zdraví a klepněte na panel Prohlížet.
  2. Klepněte na Sledování cyklu.
  3. Pravděpodobný začátek příští periody zobrazíte posunutím na Předpovědi. Pokud odhad nevidíte, klepněte na Zobrazit vše vedle Předpovědí.
    Špinění po menstruaci - Vše o zdraví
  4. Posunutím na Souhrn zobrazíte datum poslední periody a obvyklou délku cyklu.

Na Apple Watch si data zkontrolujete tak, že otevřete aplikaci Sledování cyklu a přejedete na Předpověď periody nebo Poslední periodu. 

Špinění po menstruaci - Vše o zdraví

  1. Na iPhonu otevřete aplikaci Zdraví a klepněte na panel Prohlížet. 
  2. Klepněte na Sledování cyklu.
  3. Posuňte zobrazení dolů a klepněte na Volby.
  4. Vyberte Předpověď periody nebo Oznámení periody. Tahle oznámení vás budou upozorňovat na nadcházející periodu a potom se dotazovat, jestli perioda skončila. 
  5. Vyberte Předpověď plodnosti nebo Oznámení plodnosti. Tahle oznámení vás upozorní na pravděpodobný začátek plodných dnů.
    Špinění po menstruaci - Vše o zdraví

Předpovědi začínají po zadání poslední periody do aplikace Sledování cyklu a vycházejí ze zaznamenaných dat. Pokud si zaznamenáte periodu před jejím předpovídaným začátkem, pro daný cyklus už upozornění nedostanete. Oznámení se zobrazují na Apple Watch a na iPhonu podle toho, jaké zařízení používáte. 

Špinění po menstruaci - Vše o zdraví

Předpovědi periody jsou založeny na uložených údajích o předchozích periodách a délce cyklu, včetně počtu dnů, po který vaše perioda obvykle trvá, a délky vašeho typického cyklu.

Když nastavíte Sledování cyklu, budete moct zadat údaje o předchozích cyklech – včetně dne začátku vaší předchozí periody a typické délky cyklu. Tato data můžete zadat ručně, nebo můžete v aplikaci Zdraví potvrdit data zadaná aplikacemi jiných výrobců.

Zaznamenávání každého dne periody pomáhá zlepšit výpočty předpovědí.

Plodné dny jsou šest dnů, kdy máte největší pravděpodobnost plodnosti na základě dat zaznamenaných o periodě nebo pozitivního výsledku ovulačního testu. Předpověď plodných dnů vychází z tradiční kalendářové metody.

Plodné dny se počítají odečtením 13 dnů (luteální fáze) od odhadovaného počátečního data dalšího cyklu.

Když zadáte pozitivní výsledek ovulačního testu, předpověď plodných dnů se upraví, aby se pátý plodný den shodoval s prvním pozitivním výsledkem ovulačního testu v cyklu.

Špinění po menstruaci - Vše o zdraví

Kromě údajů, které zaznamenáte o předchozích periodách a cyklech, může aplikace Zdraví ke zlepšení předpovědi využít také údaje o srdečním tepu z hodinek Apple Watch.* Používání údajů o srdečním tepu z Apple Watch ke zlepšení předpovědí je ve výchozím nastavení zapnuté, ale můžete ho kdykoli vypnout.

  1. Na iPhonu otevřete aplikaci Zdraví a klepněte na panel Prohlížet. 
  2. Klepněte na Sledování cyklu.
  3. Posuňte zobrazení dolů a klepněte na Volby.
  4. Vypněte Data srdečního tepu.

*Funkce Data srdečního tepu je dostupná jen v některých zemích a oblastech a vyžaduje Apple Watch spárované s iPhonem s iOS 15 nebo novějším. 

Špinění po menstruaci - Vše o zdraví

Aplikace můžete odstranit přímo z plochy Apple Watch:

  1. Stisknutím korunky Digital Crown přejděte na plochu.
  2. Držte prst na aplikaci Sledování cyklu, dokud se ikona aplikace nezačne chvět. Pokud se ikona aplikace nechvěje, možná tisknete moc silně.
  3. Klepněte na tlačítko smazání  a potom na Smazat aplikaci. Některé výchozí aplikace Apple nelze odstranit.
  4. Postup dokončete stisknutím korunky Digital Crown.

Pokud máte aplikace zobrazené jako seznam, přejeďte přes aplikaci Sledování cyklu doleva a klepnutím na ikonu koše ji odstraňte.

Zajímavé:  Oranžová stolice - Vše o zdraví

Jak aplikaci Sledování cyklu znovu nainstalovat.

  • Aplikace Sledování cyklu a odhady plodných dnů by se neměly používat jako forma antikoncepce. 
  • Data z aplikací Zdraví a Sledování cyklu by se neměla používat k diagnostice zdravotních problémů.
  • Se Sledováním cyklu se dají používat i aplikace jiných vývojářů, které pracují s aplikací Zdraví. 

Informace o produktech, které nevyrábí Apple, a o nezávislých webech, které Apple nemá pod kontrolou a netestuje je, jsou poskytovány bez doporučení nebo záruky za jejich obsah.

Apple v souvislosti s výběrem, výkonem nebo použitím webů nebo produktů třetích stran nepřebírá žádnou odpovědnost. Apple nijak nezaručuje přesnost nebo spolehlivost webů třetích stran.

Další informace vám poskytne příslušný výrobce.

Děkujeme za zpětnou vazbu.

Menstruace – Wikipedie

Menstruační cyklus

Menstruace je periodicky se opakující krvácení, které nastává u žen v rámci menstruačního cyklu.

Kromě lidí menstruuje asi 1,5 % druhů ostatních savců (převážně jiní úzkonosí primáti), na rozdíl od estrálního cyklu u většiny druhů savců.[1]

Název, etymologie (původ slova)

Menstruační krev či menstruace samotná se dříve nazývala čmýra, poněkud zastaralé je i označení perioda, obvyklé je označení měsíčky či v současnosti nejběžnější menzes, v lidové mluvě pak silně expresivně zabarvený výraz krámy. První menstruace se označuje jako menarche.

Termíny „menstruace“ a „menses“ pocházejí z latinského mensis (měsíc), které souvisí s řeckým mene (Měsíc).

Mezi menstruačním cyklem a fázemi Měsíce není přímé spojení, ale za průměrnou hodnotu normálního ovulačního cyklu ženy se obecně považuje 28 dní, což přibližně odpovídá době oběhu Měsíce kolem Země (synodický lunární měsíc, perioda mezi 2 novými Měsíci, trvá asi 29 a půl dne).

Přehled

Menstruace je normální částí přirozeného cyklického procesu vyskytujícího se u zdravých žen mezi pubertou a koncem reprodukčního věku. Začátek menstruace nazývaný i menarche nastupuje průměrně ve věku 13 let, ale může nastoupit kdykoli mezi 10 a 15 lety.

Poslední perioda – menopauza se vyskytuje obvykle ve věku 45–55 let. Odchylky od těchto hodnot vyžadují lékařskou prohlídku. Amenorea označuje prodlouženou absenci menses během plodného věku ženy z jiných příčin nežli těhotenství. Např.

ženy s velmi nízkým tělesným tukem jako např. sportovkyně nebo anorektičky mohou přestat menstruovat. Přítomnost menstruace nedokazuje, že nastala ovulace a ženy, které nemají ovulaci, mohou mít menstruační cykly.

Tyto anovulační cykly mají tendenci nastat méně pravidelně a mají větší variabilitu v délce cyklu.

V průběhu menstruačního cyklu se v sexuálně zralém samičím těle vyvine 1 vajíčko (příležitostně 2 i více, z nichž mohou vzniknout neidentická dvojčata či „vícerčata“) a uvolní se v době ovulace. Výstelka dělohy – endometrium – roste synchronně. Po ovulaci se výstelka změní a je připravena na potenciální uhnízdění oplodněného vajíčka a vznik těhotenství.

Pokud nenásleduje oplodnění a těhotenství, děloha se zbaví výstelky a začne nový menstruační cyklus. Proces zbavování se výstelky se nazývá menstruace. Menstruace se navenek projevuje formou menses: základní část endometria (výstelky) a krevní produkty, které vycházejí z těla vaginou.

Třebaže se tento krevní výtok obvykle označuje jako krev, složením se od žilní krve liší.

Toto krvácení znamená, že nezačalo těhotenství, třebaže ne jednoznačně, neboť někdy se může v raném stupni těhotenství krvácení vyskytnout. V zásadě však lze říci, že v plodném věku ženy vynechání menstruace indikuje těhotenství.

Zdravotní potíže spjaté s menstruací jsou v euroamerické společnosti svízelnější než dříve, neboť průměrná žena dnes za svůj život prožije kolem 400 menstruací, zatímco na přelomu 19. a 20. století to bylo jen kolem 40 cyklů. To je zapříčiněno hlavně dnešním většinou menším počtem dětí na rodinu a převažujícím kratším či zcela chybějícím kojením.[2]

Průběh normálního menstruačního cyklu u žen

Podrobnější informace naleznete v článku Menstruační cyklus.

I když se délka cyklu může měnit, 28 dní se obecně považuje za průměrnou hodnotu normálního ovulačního cyklu ženy. Konvence považuje začátek menstruačního krvácení za začátek cyklu, proto první den krvácení se nazývá „prvním dnem cyklu“. Menstruační cyklus lze rozdělit do 3 fází:

Menstruace

Menstruace trvá několik dní (obvykle 3–5 dní, ale hodnoty 2–7 dní jsou považovány za normální) a představuje ztrátu asi 50 ml krve (včetně vyloučeného endometria).

Enzym plazmin – obsažený v endometriu — inhibuje (tlumí) srážlivost krve. Kvůli této ztrátě krve mají ženy vyšší potřebu přijímat v potravě železo než muži k prevenci nedostatku železa.

Mnoho žen prožívá v této době křeče dělohy, zvané dysmenorhea (menstruace je bolestivá).

Folikulární fáze

Pod vlivem folikuly stimulujícího hormonu (FSH) začne ve vaječníku růst několik folikulů (váčků), které následně produkují estrogeny, primárně estradiol.

Tyto estrogeny iniciují vývoj nové vrstvy endometria s vývojem typického histologického (tkanivového) vzorku zvaného proliferační endometrium. Estrogeny poskytují negativní cyklus zpětné vazby do hypofýzy a snižují sekreci FSH. Inhibin vylučovaný největším folikulem též snižuje FSH.

Standardně jen nejvyvinutější folikul se může dále vyvíjet, protože má více receptorů FSH; ostatní folikuly růst zastaví.

Ovulace

Podrobnější informace naleznete v článku Ovulace.

Když folikul dozraje, vylučuje dostatek estradiolu na spuštění akutního uvolňování luteinizačního hormonu (LH). V 28denním cyklu tato LH vlna začíná okolo 12. dne cyklu a může trvat 48 hodin. Uvolněním LH dozraje vajíčko a oslabí se stěny folikulu ve vaječníku.

Zajímavé:  Show Jana Krause Lékař?

Tento proces vede k ovulaci: uvolnění nyní již zralého vajíčka, což je největší buňka těla (s průměrem asi 0,5 mm). Zdá se být náhodné, který z vaječníků ovuluje; žádná známá pravo-levá koordinace není. Vejcovod potřebuje uchytit vajíčko a poskytnout prostor k oplodnění.

Charakteristicky jasný a vláknitý hlen vykazující elasticitu vznikne v cervixu (děložním hrdle) a je připraven přijmout spermie z pohlavního styku. Některé ženy mají v době ovulace charakteristickou bolest zvanou „middle pain“ („bolest uprostřed“), která trvá několik hodin.

Mnoho žen vnímá vaginální změny a změny cervikálního hlenu během ovulace, zvláště pokud si kontrolují známky plodnosti.

Neoplodněné vajíčko se rozloží.

Menstruační symptomy

Podrobnější informace naleznete v článku Premenstruační syndrom.

Různé nepříjemné symptomy vyvolané působením účastnících se hormonů a křečemi dělohy mohou předcházet nebo provázet menstruaci.

Závažnější příznaky mohou zahrnovat značnou menstruační bolest (dysmenorhea), abdominální (břišní) bolest, migrénu, depresi a dráždivost. Některé ženy zažívají syndrom předmenstruačního stresu (PMS nebo premenstruační syndrom) — cyklickou klinickou entitu. Seznam a intenzita prožívaných potíží je individuální.

Navíc i u jednotlivých žen se může intenzita symptomů měnit od cyklu k cyklu. Bolestivý průběh menstruace se může upravit po prvním porodu.

Abnormality menstruace

Výtok

Normální menstruační výtok obsahuje 50 ml ± 30 ml. Výtok nad 80 ml (hypermenorea nebo menorrhagie) může pocházet z hormonální poruchy, děložních abnormalit včetně děložního leiomyomu nebo rakoviny a jiných příčin. Opačný jev — velmi malé krvácení — se nazývá hypomenorea.

Trvání

Prodloužené krvácení (metroragie, též meno-metroragie) nezapadá do pravidelných intervalů. Dysfunkční děložní krvácení naznačuje abnormality hormonálně způsobeného krvácení, typicky anovulace. Všechny tyto abnormality krvácení vyžadují medicínské vyšetření. Protože i těhotné pacientky mohou krvácet, test těhotenství tvoří součást vyšetření abnormálního krvácení.

Hygienické aspekty

Pro potřeby menstruujících žen vznikl celý průmysl. Ženy obvykle používají menstruační vložky (nošené zvenku vaginy, přiložené na vulvu) nebo menstruační tampóny (zaváděné do pochvy), oblíbené jsou i tenké slipové vložky používané jako prevence ušpinění oděvu. Vložky se vyrábějí z celulózy a syntetických produktů.

Během historie byly používány pratelné látky; moderní verze se produkují z bavlny, podobně jako pratelné nebo jednorázové plenky. Tampony (savý materiál vložený do vaginy) se staly populárními v posledních letech, ale vyžadují častou výměnu pro možnost vzniku zánětu z bakteriálního rozkladu krve.

V některých případech může dojít až ke vzniku syndromu toxického šoku, což je závažné, život ohrožující, toxické onemocnění. Je vyvoláno bakterií Staphylococcus aureus, která produkuje toxin TSST–1 (toxic shock syndrom toxin) a enterotoxin A.

Od roku 2000 je na trhu také menstruační kalíšek – silikonový kalíšek, který se zavádí do pochvy, kde sbírá menstruační krev (nenasakuje ji tedy jako tampón). Kalíšek je znovupoužitelný a nehrozí u něj nebezpečí toxického šoku.

Historické aspekty

Menstruaci byl v průběhu historie připisován značný, ač různý význam. U primitivních národů s objevením se první menstruace byla dívka považována za dospělou a vdavekschopnou.

Některé kultury stále vnímají menstruaci, zejména pak první, jako pozitivní aspekt dívčího života. Např.

v jižní Indii dostávají dívky po své první menstruaci dárky a probíhají oslavy, aby si tento zvláštní den zapamatovaly.

Obecně však byla žena v čase menstruace považována za nečistou (v některých kulturních prostředích dokonce byla vyloučena ze styku s ostatními členy komunity) a po jejím skončení se musela často rituálně očistit.

Podrobnější informace naleznete v článku Menstruační tabu.
Podrobnější informace naleznete v článku Nida (judaismus).

Bible v patnácté kapitole knihy Leviticus popisuje období menstruace a uvádí, že v tomto období je žena rituálně nečistá. Toto tabu je natolik velké, že nejen sama žena trpí touto nečistotou, ale i „každý kdo by se jí dotkl, bude nečistý až do večera.“

Někteří vědci se domnívají, že křesťanské učení tohoto tabu stojí za zapovězení ženám stát se v římskokatolické církvi knězem (resp. kněžkou). Uvádějí, že církevní právo zavedlo tento zákaz kvůli „rituální nečistotě.“[zdroj?]

Ostatní náboženství menstruaci rovněž vnímají v negativním světle. Například hinduismus zapovídá menstruujícím ženám účastnit se normálního života. Žena tak musí být „očištěna“ předtím, nežli je jí povolen návrat domů. Ženy žijící v jižní Indii nesmějí v období menstruace po tři dny spát ve svém domě.[zdroj?]

Silně negativní zmínka je uvedena v středověkém byzantském encyklopedickém slovníku Suda, kde je popisována epizoda ze života filosofky Hypatie: ta, aby odradila neodbytného ctitele, mu ukázala svou použitou látku určenou k zachycování menstruační krve se slovy, že takto odpudivá je pravá přirozenost toho, po čem touží a co považuje za krásné.

Podobné, třebaže ne natolik výrazné příklady lze nalézt i v našem prostředí v nedávné minulosti – podle lidových zvyků ženy v době menstruace nesměly vykonávat některé činnosti (např.

zadělávat těsto, péci chleba), aby nezapříčinily jejich nezdar; tyto konsekvence lze klást do souvislosti s častými objektivními potížemi (jak fyzickými, tak psychickými) při menstruaci nebo s premenstruačním syndromem, nepochybně však i s nepříjemnými projevy doprovázejícími menstruaci v důsledku nedostatečné hygieny (znečištění těla a oděvu krví, následný zápach).

Odkazy

Reference

  1. ↑ BELLOFIORE, Nadia; ELLERY, Stacey J.; MAMROT, Jared. First evidence of a menstruating rodent: the spiny mouse (Acomys cahirinus). American Journal of Obstetrics & Gynecology. 2017-01-01, roč. 216, čís. 1, s. 40.e1–40.e11. PMID: 27503621. Dostupné online [cit. 2020-09-07]. ISSN 0002-9378.

    DOI 10.1016/j.ajog.2016.07.041. PMID 27503621. (English) 

  2. ↑ Magowan, Brian – Owen, Philip – Drife, James. Clinical obstetrics & gynaecology. 2nd edition. Edinburgh – New York : Saunders, 2009. ISBN 978-0-7020-3069-7. Kapitola 14 – Heavy menstrual bleeding and dysmenorrhoea, strana 135.

Literatura

  • Ferin, M., Jewelewicz, R., & Warren, M. (1997). Menstruační cyklus. Praha: Grada + Avicenum.
  • Standard Dictionary of Folklore, Mythology, and Legend. Příprava vydání Maria Leach. Svazek 2, J–Z. New York: Funk & Wagnalls, 1950. 1196 s. S. 706–707. (anglicky) 

Související články

  • Menstruační cyklus
  • Ovulace
  • Plodné období
  • Menstruační tabu

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu menstruace na Wikimedia Commons
  • Slovníkové heslo menstruace ve Wikislovníku
  • Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž tématem je Menstruace
  • Menstruace Archivováno 26. 3. 2009 na Wayback Machine – Menstruace a vše o ní. Najdete zde vše o menstruačním cyklu, zjistíte co dělat při opožděné a první menstruaci, jak se používá menstruační kalíšek nebo co dělat při menstruaci v těhotenství. Je možné stáhnout menstruační kalendář do mobilu nebo ho kalendář online.
  • Menstruace.name – menstruační cyklus a jeho fáze, nejčastější problémy menstruačního cyklu, hygiena při menstruaci, možnost využití antikoncepce, anatomie a fyziologie pohlavní orgánů, nejznámější pohlavní choroby a jejich projevy.
  • Změny v chování ženy – Stručné shrnutí výsledků práce Dr. Bena Jonese z University of St. Andrews ve Skotsku, jíž se účastnilo 600 žen ve věku dvaceti let
  • iDNES.cz – Sex při menstruaci: pravidla, která musíte dodržovat
  • Museum menstruace (anglicky)
  • Menstruační a ovulační kalendář Informace o menstruačním cyklu, výpočet ovulace a plodných dnů
  • Menstruační kalendář Online kalendář s přehledem plodných a neplodných dnů, podpora tisku a grafů
Autoritní data

  • NKC: ph194786
  • BNE: XX525224
  • BNF: cb11978596g (data)
  • GND: 4038666-1
  • LCCN: sh85083604
  • NDL: 00562317

Portály: Medicína

Citováno z „https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Menstruace&oldid=20061659“

Endometrióza: příčiny a příznaky

Endometrióza
je benigní
(nezhoubné), často chronické onemocnění
, které se může vyskytnout kdykoli mezi pubertou a obdobím přechodu
. Ačkoliv v posledních desetiletích došlo k velkému pokroku při výzkumu endometriózy, není vznik tohoto onemocnění (patogeneze) stále zcela objasněn. Dnešní medicína předpokládá, že se na vzniku podílí několik faktorů.

Děložní dutina
je uvnitř kompletně vystlána děložní sliznicí (endometriem). V průběhu každého menstruačního cyklu
se její buňky rozmnoží, zvětší svůj objem a připravují se na přijetí oplodněného vajíčka
. Nedojde-li k oplození, je část vytvořené sliznice vypuzena a nastává menstruační krvácení. Růst a rozpad děložní sliznice
je řízen ženskými pohlavními hormony
(estrogen
, progesteron).

Při endometrióze děložní sliznice roste i mimo děložní dutinu. Endometrium se tak může vyskytovat například v prostoru vaječníků, pochvy
, střeva, v močovém měchýři
nebo na jeho povrchu, ale také mimo pánevní nebo břišní dutinu
. Přitom se slizniční
tkáň mimo dělohu chová stejně jako sliznice uvnitř dělohy. Roste a krvácí pod vlivem ženských pohlavních hormonů
.

Jaké jsou příčiny endometriózy?

Existuje několik teorií, přičemž dvě teorie jsou považovány za stěžejní – Mayerova teorie metaplazie
a teorie transplantace
podle Sampsona.

Teorie transplantace předpokládá, že během menstruace buňky děložní sliznice neodtékají, jako je tomu normálně, přes dělohu, ale procházejí cestou vejcovodů
do dutiny břišní.

Teorie metaplazie vychází z toho, že endometrióza
vzniká přeměnou některých buněk, které pocházejí ze stejné buněčné linie jako endometrium.

Jaké příznaky se mohou vyskytnout?

Endometrióza se může projevovat bolestmi, obvykle před menstruací
a během menstruace nebo při pohlavním styku. Nahromadění sliznice (ložiska) však mohou probíhat také chronicky a být spojena se silnou bolestí.

V závislosti na umístění endometriálních ložisek je možný také výskyt bolestí zad
, podbřišku
, jakož i bolestí nebo ovlivnění funkce při vyprazdňování močového měchýře nebo střev a nepravidelného krvácení.

Bolesti jsou často pociťovány jako křečovité a mohou být doprovázeny nevolností, zvracením a průjmem
. Jejich intenzita však nezávisí na velikosti ložisek nebo na rozsahu endometriózy.

Někdy i malé ložisko může vyvolat silné bolesti a rozvinutá endometrióza může probíhat bez obtíží.

V průběhu onemocnění se mohou endometriální ložiska zvětšit, nebo se vytvoří cysty. Endometriální cysty na vaječnících
(endometriomy), ložiska na vejcovodech nebo na děložních
vazech
mohou snižovat plodnost.

Časté příznaky

Mezi časté příznaky endometriózy patří mimo jiné:

  • Dysmenorea
    :
    Menstruační krvácení spojené s mimořádně silnými křečovitými bolestmi podbřišku. Za spouštěč
    se považuje zvýšená produkce prostaglandinů
    v děložní sliznici. Ty ovlivňují stahování děložního svalstva. Více informací naleznete v článku Menstruační potíže.
  • Dyspareunie
    :
    Bolesti při pohlavním styku, které jsou často pociťovány jako pálení nebo křeč
    . Více informací naleznete v článku Bolestivý pohlavní styk.
  • Obtíže v podbřišku: Vyskytují se v různé intenzitě a většinou se neobjevují v souvislosti s menstruací.
  • Pocit plnosti nebo střevní obtíže: Při postižení močového měchýře nebo střeva může být vyprazdňování nebo močení bolestivé.

Poznámka: Příznaky nemusí být typické pouze pro endometriózu, ale vyskytují se také u mnoha dalších onemocnění v abdominální oblasti! To, zda je příčinou obtíží skutečně endometrióza, a jak jsou obtíže silné, se u jednotlivých žen výrazně liší.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector