ÚZIS: Lékárny v ČR loni přijaly 73 milionů receptů – vše o zdraví

ÚZIS: Lékárny v ČR loni přijaly 73 milionů receptů – vše o zdraví

Lékárny v Česku loni utržily za léčiva a zdravotnické prostředky zhruba 73 miliard korun, meziročně o 7,5 procenta více. Vyplývá to z údajů, které poskytl Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Největší podíl měly tržby od zdravotních pojišťoven. Činily 35 miliard korun proti 32,5 miliardám v roce 2014.

Za léky bez lékařského předpisu Češi loni v lékárnách zaplatili 8,2 miliardy korun, o 12,3 procenta více než předloni. Výše tržeb z doplatků od pacientů za částečně hrazené léčivé přípravky a zdravotnické pomůcky klesla o tři procenta na 7,8 miliardy korun.

Výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Martin Mátl ČTK řekl, že trh s léčivými přípravky v Česku sice roste, ale ne rovnoměrně.

„Hlavním motorem růstu jsou léky používané při takzvané centrové léčbě, tedy například biologické léky, které se nevydávají na předpis v lékárnách, ale jsou pacientům aplikovány ve specializovaných centrech.

Nikoliv přípravky běžně vydávané na recept v lékárnách,“ uvedl.

Podle údajů Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) bylo na konci loňského roku v Česku 2562 lékáren, meziročně o 39 méně. Fungují také výdejny léčiv, kterých bylo 245. Nejvíce lékáren, přes 390, má síť Dr.Max, která patří investiční skupině Penta. Dr.Max loni v Česku utržil 13,8 miliardy korun, meziročně o 14 procent víc.

Mluvčí společnosti Michal Petrov ČTK řekl, že s ohledem na zrušení třicetikorunových regulačních poplatků v lékárnách od začátku roku 2015 jde o velmi dobrý výsledek. „Zrušení poplatků pro naši síť znamenalo ztrátu příjmů ve výši asi 40 milionů korun,“ uvedl. Marže lékárníků podle něj stagnují, jejich přesnou výši ale neuvedl. Lékárenský trh v ČR je podle něj konsolidovaný.

Zřizovatelem ÚZIS je ministerstvo zdravotnictví. Ústav je správcem Národního zdravotnického informačního systému, spolupracuje například s nemocnicemi, sdruženími lékařů, odbornými lékařskými společnostmi a zdravotními pojišťovnami. Na mezinárodní úrovni spolupracuje s organizacemi jako jsou WHO (Světová zdravotnická organizace), OECD, OSN a Eurostat.

Aktuality

Publikováno: 7. 5. 2021

Sběr dat a jejich analyzování, které umožňuje popsat celkovou zátěž zhoubnými novotvary (ZN) v české populaci, patří k dlouholetým prioritám Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. U příležitosti Světového dne boje s rakovinou vaječníků, který již tradičně připadá na 8. května, přinášíme shrnutí základních epidemiologických charakteristik této diagnózy.

Publikováno: 26. 4. 2021

Česká republika patří mezi onkologicky více zatížené populace Evropy, u řady onkologických diagnóz dokonce obsazujeme přední místa evropských statistik (např. 2. místo u ZN ledviny, 3. místo u ZN slinivky břišní, 3. až 5. místo u ZN žlučníku a žlučových cest a 8.

místo u ZN prostaty).

Práce přináší rozbor hlavních trendů, které determinují současnou epidemiologickou situaci: setrvale rostoucí populační onkologická zátěž, nedostatečná včasná diagnostika řady nádorových onemocnění, regionální rozdíly v incidenci a mortalitě onemocnění.

Publikováno: 23. 4. 2021

Vážení uživatelé Národního onkologického registru, od 1. 1. 2019, kdy vstoupila v platnost nová metodika předávání údajů do Národního onkologického registru (NOR), bylo po přechodnou dobu během let 2019 a 2020 tolerováno předávání údajů též v listinné podobě.

Dovolujeme si Vás upozornit, že předávání údajů poskytovateli zdravotních služeb (PZS) do NOR je plně v souladu s platnou legislativou1 možné již výhradně elektronickou formu a listinné hlášenky již nebudou nadále akceptovány.

Publikováno: 22. 4. 2021

Vzhledem k technickým problémům a pozdější distribuci informačních dopisů na poskytovatele nelůžkové péče byl termín pro odevzdání výkazů pro poskytovatele nelůžkové péče posunut z 30. 4. 2021 na neděli 30.5.2021 včetně.

Publikováno: 20. 4. 2021

V roce 2019 u 189 poskytovatelů lůžkové péče v ČR čerpalo zdravotní služby 127,6 tisíc cizinců, s celkovými náklady v hodnotě 1,085 mld. Kč. Z tohoto počtu 60,7 tisíc ošetřených cizinců (48 %) pocházelo ze zemí Evropské unie.

Nejčastěji byli ošetřeni pacienti ze Slovenska (22 %), Ukrajiny (18 %), Ruska (7 %) a Německa (7 %). Největší objem plateb za ošetření byl cizinci hrazen prostřednictvím zahraničního zdravotního pojištění (37 %) a v hotovosti (33 %).

Ke konci sledovaného období činily pohledávky za neuhrazenou zdravotní péči o cizince po lhůtě splatnosti 48 mil. Kč (4,4 %).

Publikováno: 14. 4. 2021

Zpravodajskými jednotkami jsou všechna kardiologická pracoviště v ČR (aktuálně celkem 24). V posledních letech je do registru NRKI vkládáno cca 24 až 25 tisíc záznamů ročně. Počet kardiovaskulárních intervencí se ročně pohybuje v ČR kolem 25 000, v roce 2019 to bylo 25 345.

Větší počet intervencí je prováděn u mužů, v roce 2019 to bylo 17 858 u mužů, a u 7487 intervencí žen.

U některých pacientů proběhlo v jednom roce více intervencí, takže počet (unikátních) pacientů, u kterých byla provedena jedna nebo více kardiovaskulárních intervencí, byl v roce 2019 celkem 21 468, což je přibližně 201 intervencí na 100 000 obyvatel.

Publikováno: 25. 3. 2021

Z důvodu opakujících se dotazů upřesňujeme aktuálně platné metodické pokyny NRHOSP o doplňující informace.

Publikováno: 23. 3. 2021

Vzhledem k zátěži personálu PZS v souvislosti s epidemií COVID-19 a rovněž vzhledem k technickým problémům u systémů ÚZIS pro sběr dat byl posunut termín pro odevzdání výkazů E (MZ) 2-01 – Roční výkaz o složkách platu, personálním a provozním vybavení poskytovatele zdravotních služeb a E (MZ) 3-01 – Roční výkaz o složkách mezd, personálním a provozním vybavení poskytovatele zdravotních služeb.

Publikováno: 12. 3. 2021

Přesně před rokem byl ve spolupráci Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR) a Institutu biostatistiky a analýz Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (IBA LF MU) oficiálně spuštěn web s oficiálními a aktuálními informacemi o koronavirové epidemii v ČR.

Publikováno: 10. 3. 2021

Od 11. března 2021 dojde na webu COVID-19: Přehled aktuální situace v ČR ke změně v publikaci celkových počtů aktivních případů. ​​​​​​Box s celkovým počtem aktivních případů bude nahrazen počtem potvrzených případů ve věkové skupině 65+ a trendový graf aktivních případů bude nad daty o 4 týdny zpět.

Publikováno: 4. 3. 2021

Zajímavé:  Posudkovy Lekar Frydek Mistek?

Vstupem pro publikaci jsou údaje z Národního registru potratů. Údaje o potratech jsou tříděny podle místa trvalého bydliště ženy, rodinného stavu, věku ženy, stáří plodu v týdnech, druhu potratů (samovolné, miniinterrupce, jiná legální UPT, ostatní potraty a mimoděložní těhotenství), užívané antikoncepce.

Publikováno: 2. 3. 2021

ÚZIS ČR přijme nového kolegu do webstudio.team na pozici senior PHP developer.

Publikováno: 2. 3. 2021

ÚZIS ČR přijme nového kolegu do webstudio.team na pozici senior frontend developer.

Publikováno: 2. 3. 2021

Tato zpráva podává informace o stavu vybraného přístrojového vybavení zdravotnických zařízení dle ročního výkazu T (MZ) 1-01 (dále jen T1). Výkaz se zaměřuje převážně na sledování zdravotnického přístrojového vybavení využívajícího ionizující záření a vybranou nákladnou zdravotnickou techniku.

Publikováno: 25. 2. 2021

Zejména zájemce o problematiku otevřených dat si dovolujeme pozvat na virtuální veletrh [PANDEMIC] Open Data Expo. Akce nabídne zhodnocení učiněných vládních opatření v kontextu využívání a analýzy dat. Představí zkušenosti ze zahraničí a dá prostor institucím, které s daty inovativně pracují a zároveň svá data otevírají.

Publikováno: 22. 2. 2021

Pro oddělení analýzy dat hledáme kolegy/kolegyně na pozici datového analytika, kteří mají chuť nám pomoci se správou a zpracováním velkých objemů dat z oblasti zdravotnictví. Hlavní náplní práce bude zpracování, integrace a analýza zdravotnických dat v rámci Národního zdravotnického informačního systému a příprava výsledkových reportů.

Publikováno: 17. 2. 2021

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR vytvořil očkovací portál ocko.uzis.cz, kde si každý občan může velmi jednoduchým způsobem ověřit záznam o provedeném očkování proti onemocnění COVID-19.

Současně si zde může zobrazit a stáhnout certifikát o provedeném očkování.

  Tento očkovací portál, který je součástí modulu „Očko“ Informačního systému infekčních nemocí, hodlá v budoucnu nabídnout kompletní zabezpečený elektronický přehled o všech typech očkování proti infekčním nemocem.

Publikováno: 15. 2. 2021

Pouze třicet pět procent žen starších padesáti let chodí v ČR pravidelně na preventivní prohlídky proti rakovině děložního čípku. Mnohé ženy tak nereagují na opakované pozvánky zdravotních pojišťoven.

Preventivním gynekologickým vyšetřením lze tomuto zákeřnému onemocnění ve většině případů předejít. Přesto v ČR každoročně onemocní rakovinou děložního čípku přibližně 800 žen a více než 300 jich umírá.

Právě na ženy mezi 50 a 65 lety, které se v posledních letech nezúčastnily screeningu, cílí nový pilotní projekt Národního screeningového centra Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR). Od úterý 16. 2.

2021 budou poštovní zásilkou dostávat samoodběrové sady, pomocí kterých si budou sami moci odebrat stěr z děložního čípku a odeslat ho na vyšetření přítomnosti HPV infekce do laboratoře. Cílem projektu je postupně oslovit až pět tisíc českých žen.

Publikováno: 5. 2. 2021

Mezi početné datové sady o epidemii COVID-19, které ÚZIS ČR poskytuje veřejnosti, přibyla nová otevřená datová sada poskytující informace o vakcinacích na úrovni jednotlivých očkovacích míst.

Publikováno: 4. 2. 2021

Sběr dat a jejich analyzování, které umožňuje popsat celkovou zátěž zhoubnými novotvary v české populaci, patří k dlouholetým prioritám Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. U příležitosti Dne boje proti rakovině, který každoročně připadá na 4. února, přinášíme shrnutí z aktuální statistiky k tomuto tématu.

Publikováno: 25. 1. 2021

Světová zdravotnická organizace (WHO) jmenovala 18. ledna 2021 Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR) spolupracujícím centrem WHO pro oblast mezinárodních klasifikací ve zdravotnictví (WHO Family of International Classifications Collaborating Centre, WHO-FIC CC).

ÚZIS ČR se tak dostal do mezinárodní sítě dvaceti nejprestižnějších institucí, které mají v této oblasti zásadní vliv. Status spolupracujícího centra WHO mu zároveň otevírá cestu k intenzivnější výměně informací, k rozsáhlé odborné spolupráci a také k zajímavým finančním zdrojům.

Publikováno: 21. 1. 2021

(Aktualizace 21. 1. 2021) V lednu 2020 vydala Světová zdravotnická organizace (WHO) pokyn k použití kódu U07.1 Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN-10) pro kódování případů s laboratorně potvrzeným onemocněním COVID-19, následně byl uvolněn další kód U07.2 (pro případy bez laboratorního potvrzení).

ÚZIS ČR provedl aktualizaci českého vydání MKN-10 s těmito kódy v březnu (resp. květnu u U07.2). Pro potřeby identifikace případů negativně testovaných na COVID-19 při poskytování zdravotních služeb byl v ČR zaveden kód U69.75 Podezření na COVID-19.

V září 2020 vydala WHO další mimořádnou aktualizaci se zařazením nových kódů U08-U10 pro vyznačení stavů, které vznikly v souvislosti s onemocněním COVID-19. Tyto kódy byly do českého vydání MKN-10 zařazeny s platností od roku 2021.

Vzhledem k tomu, že podle harmonogramu tvorby klasifikace CZ-DRG tato nebyla upravena pro specifické zařazování pomocí těchto nových kódů, mohou být tyto kódy pro vykazování akutní lůžkové péče použity pouze na pozici VDG.

Publikováno: 20. 1. 2021

Doplnění Metodiky NZIS, Národní registr reprodukčního zdraví, RODIČKY, verze 034_20201022 – platná od 22. 10. 2020. Toto „doplnění“ nepřináší žádné změny obsahu hlášení, povinně či nepovinně sbíraných údajů ani změnu vstupních kontrol. Jedná se pouze o rozšíření popisu výše uvedených položek, verze pokynů 034_20201022 zůstává nadále v platnosti.

Publikováno: 14. 1. 2021

Metodický návod k zaznamenání provedeného očkování proti onemocnění COVID-19 v systému ISIN.

  • Otevřít návod (PDF soubor, 1,1 MB)

Publikováno: 5. 1. 2021

K 1. 11. 2020 byl registr IS LPZ převeden pod jednotnou technologickou platformu. V souvislosti s tím došlo ke 31. 12. 2020 k vypnutí starého IS LPZ.

Zajímavé:  Alergie Na Heřmánek Projevy?

Publikováno: 21. 12. 2020

Lékárenskou péči zajišťovalo (podle Národního registru poskytovatelů zdravotních služeb k 31. 12. 2019) 2 749 lékáren včetně odloučených oddělení výdeje léčiv a 220 výdejen zdravotnických prostředků. Na 1 lékárnu v roce 2019 připadalo v průměru 4 218 obyvatel (bez OOVL).

Zařízení za loňský rok přijala více než 74,1 mil. receptů a téměř 3,9 mil. poukazů na zdravotnické prostředky, tj. 6,93 receptů a 0,36 poukazu na 1 obyvatele ČR.

Každý obyvatel v průměru zaplatil v lékárně na doplatcích k receptům a poukazům spolu s volným prodejem léčivých přípravků a zdravotnických prostředků 1 769 Kč. Celková částka za doplatky léků činila 8,48 mld.

Kč, následně byla zdravotními pojišťovnami vybraným skupinám pacientů vrácena z doplatků částka 776,0 mil. Kč. Celkové tržby lékáren a výdejen zdravotnických prostředků za léčivé přípravky a zdravotnické prostředky činily 91,97 mld. Kč.

Publikováno: 21. 12. 2020

Národní registr pitev a toxikologických vyšetření na odděleních soudního lékařství je novým zdravotním registrem. Tento registr obsahuje data o všech pitvách a toxikologických vyšetřeních, které byly provedeny na odděleních soudního lékařství. V roce 2019 bylo identifikováno 42 případů smrtelných předávkování nelegálními drogami a 133 úmrtí pod vlivem drog z jiných příčin než předávkování.

Publikováno: 10. 12. 2020

Dne 27. listopadu 2020 byla ve Sbírce zákonů ČR v částce 191 zveřejněna vyhláška č. 466/2020 Sb., o Programu statistických zjišťování na rok 2021.

Publikováno: 7. 12. 2020

Podrobná publikace o incidenci onkologických onemocnění v ČR v roce 2017 podle dat Národního onkologického registru.

Publikováno: 3. 12. 2020

U příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením, který každoročně připadá na 3. prosince, představují odborníci z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ČR a z Univerzity Karlovy druhé aktualizované české vydání publikace Mezinárodní klasifikace funkčních schopností, disability a zdraví (MKF).

Publikováno: 22. 11. 2020

Informace o volných kapacitách lůžkové péče pro hospitalizované pacienty s pozitivním výsledkem testu na onemocnění COVID-19 zveřejňuje ÚZIS ČR pravidelně od října 2020. Tato data jsou nyní dostupná ve formátu otevřených dat, a to zpětně pro období „první“ vlny (duben a květen 2020) i „druhé vlny“ (říjen 2020 až současnost).

Publikováno: 18. 11. 2020

Aktuální epidemiologická situace související s onemocněním COVID-19 je od 18. 11. 2020 mapována prostřednictvím Protiepidemického systému ČR (PES), na jehož tvorbě se pod garancí MZ ČR podíleli odborníci ze státní správy a akademické sféry. Na tzv. index rizika, který je počítán z několika epidemiologických ukazatelů, je navázána série opatření podle vážnosti aktuální situace.

Publikováno: 30. 1. 2019

Od 1. 1. 2019 je v platnosti nová metodika předávání údajů do NOR, která se týká novotvarů nově diagnostikovaných od 1. 1. 2019. Pracoviště oborů patologie / cytologie nevyplňují žádné samostatné hlášení, ale pouze předávají do NOR kopii výsledku bioptického či cytologického nálezu.

Publikováno: 11. 1. 2019

Od 1. 1. 2019 je v platnosti nová metodika předávání údajů do NOR, která se týká novotvarů nově diagnostikovaných od 1. 1. 2019. Rozsah předávaných informací byl výrazně redukován na nezbytně nutné údaje (viz vzorový formulář) a předávání údajů do NOR je postupně převáděno na výhradně elektronickou formu.

Archiv

Úbytek zdravotních sester v nemocnicích se zastavil, přibyli také lékaři

„Podařilo se nám zastavit dosavadní kontinuální úbytek všeobecných sester a porodních asistentek v nemocnicích. Počet lékařů stabilně roste. Současné řady lékařů navíc za pár let doplní také absolventi ročníků lékařských fakult, jejichž kapacitu jsme navýšili o 15 procent,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Rok 2019 byl podle ÚZIS prvním rokem od roku 2012, kdy se zvýšil počet úvazků sester v akutní lůžkové péči. Nyní je jich více než 48 000, pořád ale zhruba o 1 900 méně než v roce 2010. Čtyři roky po sobě rostou i kapacity v dlouhodobé a následné péči. Asi o dvě procenta přibylo i lékařů.

Adam Vojtěch @adamvojtechano

Odměny u lékařů dosáhly průměru ve výši 82 333 Kč, to je nárůst o cca 6 %. Průměrná odměna sester a lékařů v roce 2019 významně převýšila průměrnou odměnu v ČR. Díky kompenzační vyhlášce udržíme navzdory covid růst odměn zdravotníků i v dalších letech. https://t.co/Hy57m9BIJs

26. června 2020 v 10:06, příspěvek archivován: 26. června 2020 v 12:42

oblíbit retweet odpovědět

Průměrná mzda v ČR byla v roce 2019 podle dat Českého statistického úřadu 34 125 korun. Sestry v lůžkové péči pobíraly průměrně 43 865 korun, plat lékaře byl loni v průměru 82 333 korun.

Odbory kritizují významný rozdíl mezi výdělkem lékařů a sester ve státních nemocnicích, které se musí řídit platovými tabulkami, a smluvními mzdami v nemocnicích měst, krajů nebo soukromých. Požadují, aby byly pro zdravotníky platové tabulky jednotné. U zdravotních sester letos bude rozdíl dosahovat až  7 000 korun měsíčně. Například u lékařů ale loni mzdy rostly rychleji než platy.

ÚZIS upozorňuje také na velký podíl přesčasové práce zdravotníků. Základní tarif u lékařů v akutní péči tvoří 49 procent platu a 58 procent mzdy. U zdravotních sester jde o 56 procent platu a 66 procent mzdy.

Odměny zdravotníků v lůžkové péči

Lékař akutní

Lékař ostatní

Sestra akutní 

Sestra ostatní

Rok 2019 Odhad 2020
Průměr Plat Mzda Průměr Plat Mzda
81 448 Kč 85 238 Kč 77 738 Kč 88 312 Kč 90 293 Kč 85 342 Kč
76 213 Kč 73 282 Kč 79 143 Kč 81 729 Kč 81 432 Kč 82 494 Kč
43 865 Kč 46 841 Kč 39 840 Kč 47 498 Kč 50 660 Kč 43 154 Kč
42 514 Kč 47 876 Kč 37 152 Kč 48 277 Kč 51 883 Kč 38 949 Kč
Zajímavé:  Pigmentové skvrny - Vše o zdraví

V Itálii dosáhla epidemie nového maxima, země hlásí 40 tisíc nakažených za den | Aktuálně.cz

Ačkoliv v Česku epidemie začíná pomalu brzdit, v Itálii dosahují čísla dosavadního maxima. Ve čtvrtek ohlásily italské úřady 40 tisíc nově nakažených pacientů za jediný den. Celá čtvrtina z nich je z Lombardie, která je aktuálně nejpostiženějším regionem země stejně jako při první vlně epidemie na jaře. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.

Aktualizovat reportáž

Přehled nejdůležitějších událostí:

  • Vývoj epidemie covidu-19 vykazuje zejména v posledním týdnu známky brždění. Počty nově diagnostikovaných jsou ale stále vysoké.
  • Nový protiepidemický systém bude mít název PES a bude se řídit indexem rizika. Index rizika má škálu 0 až 100, je navázán na 5 stupňů opatření. Momentálně je Česko na stupni 4. Index zohledňuje, kolik lidí se nakazilo za posledních 14 dní, kolik z toho bylo seniorů, zjednodušený výpočet reprodukčního čísla a záchyt nakažených. Jeho hodnotu bude od 16. listopadu ministerstvo zdravotnictví denně zveřejňovat. Bude se jím řídit rozvolňování opatření.
  • Na takzvaném cestovatelském semaforu budou od pondělí nově označeny červeně Německo, Švédsko a Kypr. Znamená to nutnost testu na koronavirus při návratu do České republiky i pro přijíždějící cizince.
  • Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) bude žádat o prodloužení nouzového stavu o 30 dní. Některá opatření, zejména ta, která omezují shromažďování, jej vyžadují.

23:00

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobil pandemii nemoci covid-19, se objevil i u norků chovaných v Řecku. Informovalo o tom dnes řecké ministerstvo zemědělství. Nákaza u těchto kožešinových zvířat se pečlivě sleduje kvůli mutaci koronaviru, která se objevila na dánských farmách a kterou se pak zpětně od těchto šelem nakazili lidé.

Koronavirus se objevil zatím na dvou farmách na severu Řecka poblíž měst Kozani a Kastoria. Na jedné z nich se nakazil i majitel a veterináři nařídili vybít všech 2500 chovaných zvířat. Podle řeckých úřadů zatím testy neukázaly, že by nakažená zvířata byla nositeli potenciálně rizikové mutace viru.

20:12

Ve Francii se dál snižuje počet nových potvrzených případů nákazy koronavirem. Za posledních 24 hodin se infekce potvrdila u 23.794 lidí, informovala dnes agentura Reuters. Minulý pátek hlásila Francie ještě 60 486 nových případů. V Británii za 24 hodin zaznamenali 27 301 nových případů, tedy o něco méně než ve čtvrtek, kdy byl přírůstek rekordní.

19:51

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček dostal během dnešní návštěvy Portugalska prototyp plicního ventilátoru, kterých Česko získá od jedné z portugalských firem darem celkem devět.

Informoval o tom Černínský palác. V jihoevropské zemi jednal Petříček s tamním premiérem i šéfem diplomacie a shodli se mimo jiné na tom, že by si země EU měly navzájem uznávat testy na koronavirus.

19:48

K úplnému zavření všech škol by současný ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nepřistoupil. V polovině října nařídil uzavření škol včetně základních jeho předchůdce Roman Prymula, otevřené zůstaly jen školky.

Data ze zahraničí neukazují, že by kompletní uzavření škol bylo pro omezení šíření epidemie covidu-19 nutné, řekl dnes Blatný v České televizi. Ve středu 18. listopadu se po téměř měsíci mají vrátit do škol žáci prvních a druhých tříd.

19:13

Testování v domovech pro seniory a dalších lůžkových zařízeních sociálních služeb prozatím prokázalo nákazu covidem-19 asi u pětiny jejich klientů. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Testovat klienty a zaměstnance má pravidelně zhruba 1500 zařízení. Podle ankety ČTK to všechna ještě nestihla, některá déle čekala na dodávku testovacích sad.

18:39

Spojené státy zaregistrovaly ve čtvrtek přes 153 000 nových pozitivních testů na koronavirus, čímž již posedmé za posledních devět dní překonaly své dosavadní jednodenní maximum. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse.

List The New York Time přitom uvádí, že nových infekcí bylo v USA za poslední den ještě o asi 10 000 více.

Řada těžce zasažených států znovu zvažuje zavedení rozsáhlých uzávěr, tým demokrata Joea Bidena, který se podle médií stane v lednu příštím prezidentem, však neplánuje plošné restrikce v celých USA.

18:27

V Portugalsku za poslední den přibylo přes 6600 lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší číslo od začátku epidemie. Celkem se počet infikovaných přehoupl přes hranici 200 000, informovala agentura Reuters. Obyvatelé na většině území mají nařízenou karanténu, během dvou nadcházejících víkendů platí i zákaz vycházení od 13:00 do 5:00.

18:13

V Itálii za uplynulý den přibylo přes 40 000 lidí nakažených koronavirem, což je nové maximum. Čtvrtina nových případů je z Lombardie, vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví. Podle italských médií se vláda chystá rozšířit počet takzvaných červených zón, v nichž platí nejpřísnější pravidla, a nově by mezi nimi měly být regiony Toskánsko a Kampánie.

17:38

Model uvolňování restrikcí, který dnes představilo ministerstvo zdravotnictví, je v případě wellness a bazénů nelogický.

Omezení by mělo brát v úvahu schválenou kapacitu těchto provozů, místo toho se bude řídit pravidly určenými pro shromažďování na jiných akcích. Vyplývá to z dnešních vyjádření zástupců zmíněných provozů.

Bazény ani sauny nejsou podle provozovatelů ohnisky nákazy. Naopak jejich návštěva přispívá k zlepšení imunity.

16:53

Pacienti z příbramské nemocnice již jsou na cestě do pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Převáží je kolona osmi sanitek, všichni mají středně těžký průběh nemoci.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector