Dentální hygiena – vše o zdraví

Pokud se Vám článek líbí, oceňte ho!

Líbí se mi to! Už se mi to nelíbí!

Čistit si zuby jsme se všichni naučili jako malé děti a nikdo by o sobě asi neřekl, že to „neumí“. Pravda ale je, že jen výjimečně se u mě na křeslo hned napoprvé posadí někdo, komu bych neměla co ukázat a nebylo co čistit.

Návštěvu ordinace dentální hygienistky bere hodně lidí jako „zbytečný“ nadstandard, který navíc nehradí zdravotní pojišťovna.

Ve finále se ale tato investice vyplatí: klienti, kteří chodí na zubní hygienu, předcházejí výdajům za ošetření v zubní ordinaci, za zubní výplně nebo náhrady zubů. A v první řadě si ušetří bolestivé trápení.

A ještě jedna věc, která možná není tak zřejmá: ústa jsou vlastně brána do těla a jsou propojená se zdravím celého organismu, takže mají vliv například na celková onemocnění.

To, že dobře udržované zuby jsou taky hezké, už je jenom takový milý bonus.

To abyste si udělali obrázek o tom, co všechno můžete čekat od zubní hygieny. Zdaleka to není jen „kosmetická“ procedura.

  • V první řadě pomáhám lidem, aby se jim zuby nekazily a měli zdravé dásně.
  • Nacvičuji s nimi správnou techniku čištění zubů a vyberu jim vhodné dentální pomůcky.
  • Odstraňuji pigmentace, které způsobují zabarvení zubů. Zuby mohu i vybělit.
  • Hledám příčinu zápachu z úst a ukážu pacientovi, jak ji řešit.
  • Díky správné péči pomáhám léčit záněty dásní. Moji pacienti tak předchází parodontitidě čili onemocnění tkání, ve kterých máme ukotveny zuby.
  • Když přijde pacient s probíhající parodontitidou, postupným ošetřením a úpravou domácí péče můžeme onemocnění zastavit.
  • Po ošetření na dentální hygieně se lépe pracuje i zubaři.

Kdy dorazit poprvé? V každém věku, ale opravdu čím dříve, tím lépe – a nejlepší je začít už v dětství. Často se setkávám s odkládáním návštěvy své i zubní ordinace s tím, že když dítě nic nebolí, není to potřeba. Prevence je ale zásadní. Zubní kaz je přece jen nejčastější infekční onemocnění. A vždy je nejlepší, když malí pacienti odchází z ordinace s úsměvem a pochvalou.

Dentální hygiena - Vše o zdraví

Co čekat od první návštěvy?

S pacientem si ukážeme, kde má zuby špatně vyčištěné. Naučím ho čistit je správně a pak mu zuby i dásně ošetřím.

Ano, první návštěva může být nepříjemná, pokud na tom nejste úplně dobře, ale samo se to nespraví. Když vidím, že pacient má třeba velmi citlivé dásně v zánětu nebo citlivé zubní krčky, nabídnu mu mírné lokální znecitlivění, které může mít i podobu „jenom“ spreje místo obávané injekce.

První sezení zabere jednu hodinu. Začneme tím, s jakým přáním či problémem klient přichází, zda ho odesílá zubní lékař, nebo se objednal z vlastní iniciativy. Vyptávám se, jaké má hygienické návyky a jaké pomůcky používá.

Zajímá mě i celková životospráva. Například jestli klient kouří, pije červené víno, kyselé nápoje nebo si dopřává kořeněná jídla. Často klienty zaskočí, když se zajímám i o celkovou zdravotní anamnézu a jestli berou nějaké léky.

Někdy si pacient mylně myslí, že není potřeba nahlásit třeba onemocnění srdce, duševní onemocnění nebo alergii na mléko, protože na první pohled nevidí souvislost se zuby. Tělo je však nutné brát jako celek.

Pro následující vyšetření přímo v ústech a stanovení plánu ošetření jsou tyto informace moc důležité.

Pokračuji v prohlídce povrchu zubů, vyšetřím stav dásní a zhodnotím stav celkové ústní hygieny, například podle množství a lokalizace zubního plaku, pigmentací nebo zubního kamene. Ten může být ukrytý například i pod dásní.

Klient si drží v ruce zrcátko a na můj pokyn pozoruje se mnou, co jsem právě našla a co budeme ošetřovat. Samozřejmě se najdou i tací, kteří se dívat nechtějí, těm vysvětlím jejich problém například s pomocí speciálního zubního atlasu.

Pokud si klient přinese rentgenový snímek, lze ukázat potíže i na něm.

Dentální hygiena - Vše o zdraví

Následuje barvení zubního plaku speciálním fialovým roztokem. Pro děti to bývá ohromná zábava, pro dospělé velké překvapení. Zuby potřu fialovou barvou a klient si vypláchne ústa vodou.

Barva zůstane pouze na místech, na kterých si klient nesprávně vyčistil zuby. Podle různých odstínů se dá také určit, jak starý plak se na zubech nachází.

Vše si fotím, abychom s klientem zaznamenali počáteční stav a mohli snadno hodnotit společné úsilí s dentální hygienou.

Dalším krokem je trénink správné techniky domácího čištění. Podle nového trendu zkoušíme jak manuální kartáček, tak sonický elektrický kartáček. To je vždy velkým zpestřením. Protože se sonickým kartáčkem barva, tedy plak, mizí mnohem snadněji a rychleji.

Jelikož nestihneme kartáčkem odstranit veškerý obarvený povlak, ošetřím zuby i dásně velmi jemným pískováním speciálním přístrojem. Klientům vysvětluji, že ošetření funguje podobně jako malá „vapka“ a nemusí se ničeho bát, protože je to bezbolestná a pro mnohé naopak velmi příjemná procedura.

Na první návštěvě nestihneme samozřejmě ošetřit vše naráz. Je to i proto, že při komplikovanějším problému by ošetření mohlo být nepříjemné. Občas má klient pocit, že když za jednu dentální hygienu zaplatí, dentální hygienistka mu doslova vygruntuje ústa a on hned odejde z ordinace se zářivým a zdravým úsměvem.

To, co se v jeho ústech za dosavadní život kumulovalo, se ale za hodinu nedá stihnout pečlivě a šetrně odstranit. Občas je to běh na delší trať, ale stojí za to. Klientům aspoň odstraním největší nánosy zubního kamene a pročistím mezizubní prostory, abychom mohli začít s mezizubními pomůckami.

Dentální hygiena - Vše o zdraví

Na závěr pacientovi odpovím na jeho otázky, předám pár základních rad a zopakuji, jak budeme pokračovat. Po kompletním vyčištění klient přechází do takzvané „recallové“ fáze, kdy dochází na pravidelné kontroly po půl roce.

6 nejčastějších problémů, kterých se pacienti „bojí“

„Při čištění zubů mi krvácí dásně, proto se jim raději vyhýbám a mezizubní kartáčky kvůli tomu nepoužívám.“

Pokud dásně krvácí, je to signál, že je něco špatně. V dásních je zánět kvůli přítomným bakteriím. Úpravou techniky čištění nebo zvolením lepší dentální pomůcky stihne zánět do týdne ustoupit!

„Do mezizubních prostorů se mi nevleze ani ten nejmenší mezizubní kartáček.“

Mezizubní prostory jsou často ucpané zubním kamenem, který je nutno odstranit, tím se prostor uvolní. Druhý důvod může být špatné zavádění mezizubního kartáčku. Třetím důvodem můžou být překřížené zuby. Tam používáme zubní nit.

„Na zubní hygieně jsem ještě nebyl(a), protože si myslím, že to bude bolet.“

Samotné odstranění zubního kamene může být na první návštěvě nepříjemné pro ty, kteří přicházejí se závažným zánětem dásní, neošetřenými zubními kazy nebo s velmi citlivými zuby. V tomto případě může pomoci aplikace znecitlivující látky nebo odklad ošetření do příští návštěvy.

„Na čištění zubů a mezizubních prostor stejně nebudu mít čas nebo energii.“

Čištění zubů by se mělo přeměnit z nutného zla na každodenní příjemný rituál. Často klientům radím, aby si zuby čistili od plaku například u sledování televize, v posteli nebo když přijdou domů a jdou si umýt ruce.

Těsně před spaním už zuby v rychlosti přečistí od zbytků večeře. Vůbec mojí nejoblíbenější radou je pořízení již zmiňovaného sonického elektrického kartáčku. Ušetří spoustu času i námahy a zuby jsou po něm neskutečně hladké.

Dentální hygiena - Vše o zdraví

„Mým zubům už stejně nic nepomůže. Tak špatné je mám po pradědovi.“

Některá zubní postižení už sice vrátit nelze, ale můžeme je zlepšit nebo zastavit jejich zhoršování.Jeden z mých pravidelných pacientů ke mně přišel před pár lety z donucení jeho zubní lékařky. Po vyšetření odcházel z ordinace naštvaný a nedokázal pochopit, proč by ještě měl znovu přijít, zaplatit a jakkoli měnit svůj ne zcela dobrý postoj k čištění zubů.

Netušil, že ve třiceti trpí parodontitidou a silným zápachem z úst. Nevěřila jsem, že se ještě někdy vrátí. Po dvou týdnech se ale objednal s úplně novým postojem k dentální hygieně. Po pár hodinách u mě na křesle se začal více usmívat a přiznal, že si toho všimla i jeho přítelkyně. Jeho problém jsme stabilizovali díky společné spolupráci a on věří, že není podmínkou ve stáří přijít o zuby.

Pokud ke mně dochází celá rodina, zjišťuji, že s úrovní hygieny jsou na tom všichni členové vcelku podobně. Jestliže má maminka výborně vyčištěno, většinou se pečlivě stará i o zuby svých dětí, a naopak.

„Mám velmi citlivé zuby.“

Snažíme se s klientem vypátrat příčinu a pokusíme se o zmírnění citlivosti změnou stravovacích návyků nebo zavedením posilňujících preparátů.

Například celodenní popíjení vody s citronem je sice považováno za zdravé a osvěžující, ale v ústech je neustále kyselé pH, což vede k erozi skloviny a jejímu postupnému ztenčování. Zuby jsou pak citlivější na studené, horké či tlak.

Vyhněte se popíjení slazených a energetických nápojů. Zdraví prospěšné smoothie a šťávy se snažte zapít vždy douškem čisté vody.

Lidé můžou mít zuby například i „obroušené“ vlastním zatínáním zubů při nervozitě nebo ve fitku, nočním skřípáním nebo špatnou technikou čištění zubů. V tomto případě upravím čištění a vyrobím jim individuální formičky na jejich zuby – chrániče zubů.

Prostě: chcete-li svůj úsměv rozzářit, zlepšit své zdraví nebo trápí-li vás nějaký problém, věnujte sami sobě návštěvu dentální hygienistky. Pomůže vám odstranit případný problém a navrhne používání pro vás nejvhodnějších pomůcek.

Prevence je pořád nejlevnější. Nenechte se cenou odradit od dentální hygieny, vyplatí se | Zdraví

Nabídka dentální hygieny už je ve většině zubních ordinací standardem. Některé odrazuje cena, nicméně prevence je vždy méně bolestivá než řešení jakéhokoli problému.

Možnosti moderních zubních ordinací jsou stále větší. Zubaři díky nim mohou provádět cílenější zákroky, rychleji a méně bolestivě. Na technologický pokrok však stejně rychle nereaguje veřejné pojištění. Takže pokud chce pacient využít nejmodernějších vymožeností při léčbě zubu, musí někdy sáhnout hluboko do kapsy, částky se mohou vyšplhat přes sto tisíc korun.

Oproti tomu cena za provedení dentální hygieny je minimální, i když průměrně přesahuje tisíc korun za jedno sezení. Podstatné však je, že pomáhá předcházet problémům se zuby, a tedy nejen dalším finančním výdajům, ale hlavně bolestivým a nepříjemným zákrokům.

Nicméně právě prevence u řady pacientů pokulhává, a nejvíce u těch, kteří ji opravdu potřebují, protože s chrupem problémy mají.

Je to jako začarovaný kruh – zuby je bolí, ale kvůli bolestivému ošetření k zubaři nejdou. Ve chvíli, kdy je bolest neúnosná, podstoupí ošetření, které je pravděpodobně rozsáhlejší a bolestivější, než kdyby přišli včas.

Nesou si tak nepříjemnou vzpomínku, která jim nedovolí navštěvovat zubaře pravidelně.

„Mám několik takových pacientů, kteří si přesně pamatují, kdy jejich strach vznikl. U někoho se podařil potlačit až minimalizovat, u jiných však nikoli. Na pacientovi, který má strach, to bývá na první pohled zřejmé. Zajímavé je, že každý má jinou strategii na jeho potlačení.

Někdo se celý třese, někdo preventivně křičí. Někteří pacienti mlčí, někteří naopak neustále mluví. A někteří mají i tendence kousat nebo dokonce utéct z ordinace.

Většinou ale po tom, co zjistí, že ošetření nebolí, se uklidní a vše společně zvládneme“, říká své zkušenosti zubní lékař Ondřej Šrámek z pražské Dentální kliniky Hradčanská.

I vedoucí zubař kliniky Studio 32 v Praze Jiří Škrdlant má zkušenost, že ve chvíli, kdy se pacient konečně odhodlá do ordinace přijít, již vyšetření většinou zvládne.

Zajímavé:  Léky Na Alergii Proti Kočkám?

Kde péče pokulhává

Co vše dentální hygiena obstarává? Při první návštěvě ukáže hygienistka pacientovi, kde jeho péče o chrup nejvíce pokulhává. Naučí jej správnou techniku čištění, doporučí pro něj nejvhodnější pomůcky. Odstraní zubní plak a kámen a pigmentové skvrny nad dásní.

„Při další návštěvě odstraňuji zubní kámen pod dásní, což je asi ta nejméně příjemná část dentální hygieny. Samozřejmě zkontroluji, jak se pacient zlepšil v technice čištění. A podle toho jej objednávám na další dentální hygienu,“ popisuje svou praxi dentální hygienička z litvínovské stomatologické skupiny Medoz Věra Černá.

Povinnost při paradontóze

Návštěvy dentální hygieny by měly být běžnou praxí pro ty, kteří trpí paradontózou. „U odhalených zubních krčků je technika čištění zubů naprosto zásadní.

V důsledku ústupu dásní navíc vznikají takzvané parodontální choboty. Tedy prostor mezi kořenem a dásní. „V těchto ,kapsách‘ zůstávají zbytky jídla, které vyhnívají.

Pokud se choboty prohlubují, může dojít k zánětu nervů, viklavosti zubu a následné ztrátě zubu,“ dodává hygienistka.

Udělejte z čištění zubů hru

Protože u dentální hygieny je podstatná spolupráce klienta, u dětí je vhodné na ni začít pravidelně docházet zhruba kolem osmého roku. Pravidelná hygiena dutiny ústní je nicméně nutná už od narození. A první návštěva zubaře by měla přijít co nejdříve od prořezání prvního zoubku.

Je to důležité i z psychického hlediska dítěte. Malý pacient si tak může postupně zvykat na prostředí ordinace. Navíc se na těchto kontrolách nedějí nijak bolestivé věci, ale pouze jednoduchá vyšetření.

„Děti často vozíme i na křeslech, snažíme se jim z návštěvy udělat hru. Dítě si pak spojí návštěvu zubaře s pozitivní reakcí. Postupně se tak začne vyvíjet vztah a důvěra mezi pacientem a lékařem, což je klíčové při další spolupráci, vysvětluje Ondřej Šrámek.

Dentální hygiena - Vše o zdraví

Pozor si musejí dát rodiče i v tom, co před dětmi říkají. „Děti často přebírají názory od svých rodičů.

Proto když rodiče sami mají ze zubařů strach nebo například děti stomatologem straší a říkají věty typu ,když si nebudeš čistit zuby, doktor ti je všechny vytrhá‘, může si dítě podvědomě vytvářet negativní postoj. Rodiče mají na utváření vztahu k lékařům, nemoci i bolesti významný vliv.

Určitě stojí za zamyšlení, jestli strašení zubařem, lékařským zákrokem a podobně bude ku prospěchu nejen v dětství, ale i později v dospělosti,“ říká psycholog Ondřej Pečený z pražské kliniky Kappa.

Dětem také mohou rodiče vyrobit nástěnku, kam si jejich ratolest po každém čištění nalepí obrázek.

Dentální hygiena - Vše o zdraví

Jak na perfektní ústní hygienu? Máme 9 hlavních bodů

Dentální hygiena - Vše o zdraví

Zdraví zubů je důležité. Nejen kvůli naší vizáži, ale i pro naše celkové zdraví.

Řekněte sýr! To je nejčastější výzva od fotografa. Jsme si jistí, že jste už tato slova slyšeli i vy. Účelem této výzvy samozřejmě je, aby vaše zuby byly na fotografii pěkně viditelné a abyste měli krásný úsměv. Ruku na srdce, stojí vaše zuby o zvěčnění na fotografii? Že ne? A co vaše zubní hygiena? Zlepšete ji!

Pokud máte špatnou zubní hygienu, může být pro vás obtížně zuby nebo úsměv ukazovat veřejně. Nemoci, jako je onemocnění dásní, žluté zuby, rakovina ústní dutiny a špatný dech (který je často známkou jiných ústních problémů), mohou napadnout vaše ústa a udělat vám ze života peklo.

Zde je několik tipů pro zubní hygienu, abyste zajistili, že si vždy udržíte zdravé bílé zuby. Už se nebudete bát úsměvu. Už nebudete muset držet rty pevně u sebe. Pokud budete dodržovat dobrou ústní hygienu, vaše zuby se vám odmění nádherným úsměvem.

1. Pravidelně a správně čistěte svoji ústní dutinu

Ano, řekli jsme ústní dutinu, ne zuby. Důvodem je, že vaše zuby nejsou jedinou věcí v ústech – dále tam máte dásně, jazyk a horní či spodní stranu úst. Ty je třeba také vyčistit.

Při čištění zubů kartáčkem umístěte štětiny zubního kartáčku do 45 stupňového úhlu poblíž hranice mezi zuby a dásněmi tak, aby štětiny kartáčku byly v kontaktu jak s zuby, tak s dásní. Kartáčkem pohybujte jemně nahoru a dolů. Takto vyčistěte všechny zuby, ani jeden nevynechejte.

Když skončíte, opakujte stejný postup i pro vnitřní stranu zubů a dásní. Mnoho lidí na vnitřní stranu zubů při jejich čištění zapomíná. Ale copak i vnitřní stranu zubů nepoužíváte? Nebo nejsou tyto části zubů vaše? Určitě na ně při čištění úst nezapomínejte, nedělejte tuto chybu jako většina lidí.

Po takovémto vyčištění zubů se zaměřte povrch jazyka a vrchní část úst. I ty opatrně vyčistěte. To pomůže zbavit ústa bakterií, které způsobují špatný dech.

Zuby a dásně si čistěte velmi měkkým kartáčkem. Ne měkkým. Ale velmi měkkým. A na zuby ani dásně nějak moc netlačte. Stomatologové dokonce doporučují držet zubní kartáček jen ve 2 prstech, nikoliv v celé dlani.

Při čištění zubů a dásní opravdu není potřeba nijak moc tlačit. Pokud máte tvrdší zubní kartáček a navíc hodně tlačíte, můžete tím způsobit více problémů než užitku. Takže na to pozor.

Buďte při čištění ústní dutiny jemní a opatrní.

Také si zvykněte na čištění zubů alespoň dvakrát denně, nejlépe ráno a večer. Ideálně pak ještě jednou po obědě.

2. Zubní nitě se nebojte

Umývání zubů kartáčkem může vyčistit povrch zubů, ale nemůže úplně dobře vyčistit mezery mezi zuby. Tak to prostě je. To je místo, kde se často bakterie nachází. A to i po vyčištění zubů. Je proto potřeba tato místa také řádně, opatrně a jemně čistit.

Dentální hygiena - Vše o zdraví

Zvykněte si na používání zubní nitě.

Zubní nit vám pomáhá zbavit se zbytků potravin a dalších škodlivých látek přilepených mezi zuby. Pokud se opravdu chcete poctivě starat o zuby a dodržujete kvalitní zubní hygienu (měli byste), zvykněte si používat zubní nit a to alespoň jednou denně.

3. Zaměřte se na potraviny, které prospějí vašim zubům

Pro většinu lidí, pokud ne pro všechny, je hlavním důvodem, proč dávají přednost některým potravinám, je to, že chutnají dobře. Ale uvažovali jsme někdy o tom, co potraviny znamenají pro vaše zuby?

Potraviny, jako jsou ořechy, ovoce (například jablka), sýr, kuře a zelenina jsou pro zuby přátelské. Mnoho potravin způsobuje, že vaše slinná žláza produkuje více slin, což neutralizuje kyselinu. Na takové potraviny se zaměřte.

Obecně dobré potraviny pro vaše zuby:

  • Kvalitní čaj – sloučeniny nazvané polyfenoly, které se nacházejí v černém a zeleném čaji, zpomalují růst bakterií spojených s chorobami dásní. Vědci z Illinoisské univerzity v Chicagu dokonce zjistili, že lidé, kteří si pravidelně 1 minutu vyplachovali ústa černým čajem, měli 10x méně zubního plaku než lidé, kteří si vyplachovali ústa vodou. Čaj také podkopává schopnost některých bakterií hromadit se s jinými bakteriemi.
  • Sýr – výzkum publikovaný v časopise General Dentistry na začátku letošního roku informoval, že 12 až 15-ti letí lidé, kteří jedli sýr cheddar, měli nižší hladiny kyselin v ústech než ti, kteří jedli jogurt bez cukru nebo pili mléko.
  • Rozinky – přirozeně sladké, rozinky neobsahují sacharózu nebo stolní cukr. Cukr pomáhá bakteriím držet povrch zubů a nechává je produkovat plaky. Rozinky jsou také zdrojem fytochemikálií, které mohou zabíjet bakterie způsobující různé problémy v ústní dutině. Některé sloučeniny v rozinkách také ovlivňují růst bakterií spojených s onemocněním dásní.
  • Křupavé potraviny – jejich konzumace vyžaduje žvýkání. Máme na mysli třeba potraviny jako mrkev, jablka a okurky. Křupání není marné. Může krásně sloužit jako čisticí mechanismus. Takže místo toho, aby bakterie zůstaly v ústech a usadily se na zubech, tak se tímto moc pěkně vyčistí.
  • Potraviny bohaté na vitamíny a minerály – potraviny obsahující vápník – jako je sýr, mandle a listová zelenina – a potraviny s vysokým obsahem fosforu – jako je maso, vejce a ryby – mohou podle stomatologů pomáhat udržet zubní sklovinu silnou a zdravou. Různé kyselé potraviny a nápoje mohou způsobit malé poškození zubní skloviny, vápník a fosfát pomáhají vrátit minerály zpátky do těchto lézí. Vápník je také dobrý pro kosti, včetně vaší čelisti.
  • Žvýkačka bez cukru – po jídle si dejte žvýkačku bez cukru. Žvýkání zvyšuje sekreci slin, odstraňuje některé bakterie. Klíčové slovo zde je “bez cukru”. Bakterie se spoléhají na sacharózu k produkci plaku. Tak jim ji nedopřejte.
  • Mléko – ve studii, která byla publikována v časopise Journal of the American Dental Association výzkumníci zjistili, že pití sklenice mléka po konzumaci sladkých potravin snížilo hladinu kyseliny v ústech více než pití vody nebo jablečné šťávy. Mléko neutralizuje kyselinu z bakterií. Pití sklenice mléka po konzumaci sladkého dezertu, jako je čokoládový dort, vám může také chránit zuby. Pokud nemáte zrovna po ruce mléko, dejte si kvalitní sýr.
  • Brusinky – ty obsahují polyfenoly (stejně jako zmíněný čaj), které mohou zabránit tomu, aby se zubní plak držel na zubech, čímž se sníží riziko zubních problémů. Dejte pozor, mnoho brusinkových produktů má přidaný cukr, což může ovlivnit případné přínosy pro zuby. Vybírejte si produkty úplně bez přidaného cukru.

A kterým potravinám se naopak vyhnout? Jsou to sladkosti, kyselé nápoje, sladké nápoje. Ty jsou pro naše zuby (a i pro naše zdraví) spíše pohromou než pomocníkem. Takže se jim raději vyhněte.

4. Omezte sladké nápoje, alkohol a kouření

Kouření je určitě něco, čemu byste se měli vyhnout. Pokud se kouření vyhnete, může vám to ušetřit některé parodontální komplikace, jako je například rakovina ústní. Kromě toho nebudete muset pracně maskovat zápach tabáku.

Měli byste také omezit příjem sody, sladkých limonád a šťáv i alkoholu. Obsahují fosfor, který je důležitým minerálem pro zdraví. Ale všeho moc škodí a to platí i pro fosfor. Příliš mnoho fosforu může vyčerpat hladinu vápníku v těle, což způsobuje různé dentální problémy, jako je zubní kaz a onemocnění dásní.

Zaměřte se proto na nápoje, které pomohou vytvořit silné zuby. Třeba na již zmíněné mléko a na vodu, která hydratuje vaše tělo lépe než jakýkoli sladký nápoj.

Zde je užitečný tip: jste třeba na party a musíte pít limonády nebo alkohol? Pijte je slámkou, abyste zabránili tomu, že nápoj bude v přímém kontaktu se zuby. To pomůže.

5. Pravidelně navštěvujte zubaře

I když budete dělat všechno, co je uvedeno v předchozích bodech, není to určitě důvodem k tomu, abyste nechodili na pravidelná zubní vyšetření. Vše, co můžete sami pro zdraví zubů a ústní dutiny dělat dělejte, zbytek pak nechte odborníkům na zubní péči.

Pravidelně 2x ručně navštěvujte svého zubaře. Dbejte na preventivní prohlídky. Existují zubní problémy, které možná nebudete schopni identifikovat sami. Dodržování tohoto bodu vám může ušetřit mnoho problémů se zuby či dásněmi v dlouhodobém horizontu.

6. Před spaním nechte trochu fluoridu v ústech

Fluorid pomáhá zpevnit povrch zubů, tak proč ho po vyčištění zubů pastou vyplachovat?

Jasně, pro mnoho lidí nemusí být ideální, aby měli zbytky zubní pasty v ústech po celý den a upřímně řečeno nemá to ani žádný logický význam, protože s největší pravděpodobností s prvním jídlem nebo pitím bude všechen fluorid ten tam. Ale co v noci před spaním? To je lepší čas toto udělat. Nechte fluorid ulpět na povrchu zubů tím, že po čištění zubů pastou si nevypláchnete ústa vodou. Alespoň nějaký čas to tak zkuste dělat.

7. Převalování oleje v ústech

Tak toto je fakt super věc. Jedná se o převalování oleje v ústech. A co vlastně jde? Už podle názvu si můžete odvodit, že jde o používání olejů (ideální je třeba kokosový olej) k vyčištění úst. Vezmete lžíci oleje a dáte si ji do úst.

Pak ji 20 minut žmouláte a převalujete v ústech. Je to úžasná věc pro zdraví (dezinfekci) ústní dutiny a i pro celkové zdraví. Zuby budou čistější a vy spokojenější. Jednoznačně tento bod patří do ústní hygieny, kterou doporučujeme provozovat.

8. Použijte ústní vodu

Ústní voda vám pomůže mít zuby čistší a bělejší. Použití ústní vody vám může pomoci předejít nebo snížit zubní kámen, plak a záněty dásní (onemocnění dásní v časném stádiu). Ústní voda tak nějak doplňuje umytí zubů kartáčkem a použití nitě. Ústní vody tedy mohou pomoci odstranit veškeré zbytky, které mohou zůstat po umytí zubů kartáčkem a vyčištění nití.

Ale dejte pozor. Použití ústní vody nenahrazuje čištění zubů.

9. Čistěte si kartáček

Nepotřebujete speciální vybavení pro provádění ústní hygieny. Ale potřebujete, aby byl kartáček čistý. Na kartáčku se skutečně mohou rozmnožovat nové bakterie a vy si je pak zavedete do úst.

A to určit nechcete. Místo toho si jednoduše důkladně opláchněte kartáček vodou po každém použití a nechte jej uschnout. Samozřejmě se vyhněte sdílení kartáčku s ostatními, dokonce i se svými dětmi.

Také nezapomeňte na to, že štětinky kartáčku se zhoršují s postupujícím časem a s použitím. Takže pokud používáte stejný kartáček na zuby po dobu několika měsíců, možná už nebude úplně čistý. Spíše se snažte kupovat kartáček každé 2 měsíce (nebo po každé nemoci, chřipce, rýmě a tak).

Ústní hygiena by měla být součástí denní rutiny každého z nás. A co vy? Jak dbáte, a jak vykonáváte ústní hygienu vy? Budeme moc rádi za další tipy.

A co si dále přečíst o hygieně úst?

VIDEO: Reportáž TV Prima z kliniky Mediestetik o dentální hygieně

VIDEO: Jak si správně čistit zuby

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Miláčku, co takhle dentální hygiena?

Zubní kartáčky jsou úrodnou půdou pro řadu kmenů virů a bakterií včetně těch, které způsobují běžnou chřipku. Nepodceňujte starost o ně a ani o svoji ústní dutinu. Je vaší vizitkou.

Zubní hygienista je jedna možná obrana, pokud jde o orální zdravotní péči. Zubní hygienisté jsou skutečnými partnery vašeho zubaře, pomáhají vám porozumět nejlepším způsobům, jak zvládnout zdraví vaší dutiny ústní.

Co dělá dentální hygienista?

  • Provádí rentgen, pokud je k jeho zdravotnímu výkonu potřeba.
  • Čistí vaše zuby od plaku a zubního kamene.
  • Aplikuje fluoridovou úpravu pomocí ústního gelu nebo pěny.
  • Ukazuje, jak správně zuby čistit a jak čistit mezizubní prostory.
  • Mluví s vámi o dobrých stravovacích návycích a o tom, jak ovlivňují vaše zdraví.

Jaké vzdělání má dentální hygienista?

Zubní hygienista obvykle stráví na studijním oboru Diplomovaný dentální hygienik tři roky.

Praktické uplatnění po vystudování tohoto oboru je nácvik a kontrola postupů dentální hygieny, odborné čištění zubů včetně odstranění zubního kamene a další výkony samostatně nebo v týmu se zubním lékařem nebo parodontologem.

 Absolvent je oprávněn po absolvování většiny tohoto studijního oboru užívat za jménem titul DiS (diplomovaný specialista). 

Jaký je rozdíl mezi zubařem a hygienistou?

Zubní lékař stráví roky studia stomatologie a musí mít licenci k výkonu praxe. Zubní lékař také diagnostikuje specifické zubní problémy, jako je potřeba extrakce, chirurgie nebo jiné problémy související s vaším ústním zdravím.

Zubní lékaři také provádějí složitější procedury, jako je čištění kořenových kanálků a tvoření výplně. Jsou také oprávněni předepisovat léky. Hygienista je zodpovědný za služby, jako jsou čištění a fluoridové ošetření.

Oba dva dohromady jsou pro zdraví vaší ústní dutiny velmi potřební.

Proč byste měli dentálního hygienistu navštívit?

Celkové zdraví

Výzkumníci zjistili, že onemocnění dásní je spojeno s dalšími zdravotními problémy, jako jsou třeba srdeční choroby, mrtvice a diabetes.

Zuby udržujte po celou dobu životnosti

Bylo dosaženo mnoha pokroků v oblasti zubního lékařství a údržbě zubů, avšak pokud je to vůbec možné, je stále žádoucí zachovat si své vlastní původní zuby.

Postupem času lidé, kteří nosí zubní protézy, mají potíže s konzumací určitých druhů potravin, mohou být pro mnohé velmi nákladné, velmi zatíží rodinný rozpočet a většinou trvá delší dobu, než se jim povede na nové zuby našetřit. Prevence je méně nákladná než oprava.

Zabraňujte vzniku onemocnění v žaludku

Důležité jsou každodenní zvyky, čištění zubů, ale také čištění mezizubních prostor. Nesprávné čištění je nejčastější příčinou ztráty zubů u dospělých, stejně u nejrůznějších nemocí. Mnohokrát lidé nevědí, že mají onemocnění dásní, protože je v raných stádiích zcela bezbolestné.

Pravidelná návštěva zubního hygienisty pomáhá odstranit tvrdé usazeniny na zubech, změnit odstín zubní skloviny, posoudit dásně a pomoci při jakékoli problematice údržby.

Stejně jako preventivní údržba vašeho vozu je nutná, aby se udržel váš motor zdravý, stejně tak byste měli dělat preventivní údržbu i u vašich zubů a dásní.

Předcházejte rakovině plic

Screening rakoviny by měl být dělán každoročně, zejména pokud jste kuřáci.

Rakovina ústní dutiny, která byla zachycena v počátečních stádiích, má větší pravděpodobnost, že bude léčitelná a jednou i vyléčená.

Váš zubní hygienista by vám měl vždy při každé návštěvě orální screening proti rakovině provést. Jestli tomu tak není, neváhejte se ho zeptat. Zdraví máte jenom jedno.

Dentální hygiena - Vše o zdraví

Zabraňujte špatnému dechu

Důkladné čištění dentálním hygienistou může určitým jednotlivcům pomoci se špatným dechem. Pokud jste mezi těmi, kteří mají takové problémy, neustálé čištění zubů vám s tím pomůže jenom částečně. Jestli jsou tedy vaše problémy s nezdravým dechem delšího trvání, zkuste dentálního hygienistu.

Zdravý úsměv

Pravidelným navštěvováním zubního hygienisty můžete vyčistit zuby a postarat se o jakékoli další problémy, které by mohly vzniknout před poškozením zubů nebo dásní. Každý bude mít jednou kazové zuby a zubní kámen.

Po vyčištění zubů se odstraní tvrdé a měkké usazeniny, které se vytvářejí v oblastech, do kterých se vy sami nemůžete jen tak dostat. A ruku na srdce, kdo opravdu dodržuje vše, co mu jeho zubař říká.

Používáte všechny doporučené gely, kartáčky i pasty s nějakou pravidelností? Málokdo to tak dělá a nechává si na čištění zubů delší dobu než tu, kdy dá pastu na kartáček a „nějak tak“ i zuby vyčistí.

Jak udržovat váš zubní kartáček čistý?

Jestli jste jako většina lidí, po vyčistění zubů svůj kartáček pouze opláchnete a vložíte do kalíšku. I po viditelném opláchnutí mohou zubní kartáčky zůstat kontaminovány potenciálně patogenními organismy.

Jak tedy na to?

Neuchovávejte zubní kartáček v uzavřeném obalu, pokud jste doma. Větší vlhkost v uzavřeném obalu vytváří dobré prostředí pro růst bakterií.

Dávejte si zubní kartáček do pouzdra pouze, když cestujete, aby nedošlo ke zvýšení nečistot nebo bakterií. Ujistěte se, že je váš zubní kartáček suchý před vložením do ochranného krytu nebo pouzdra.

Čistit ho můžete i v ústní vodě nebo jiné antibakteriální látce.

Zubní kartáček skladujte ve svislé poloze. To umožňuje odvodnění vody ze štětin. Také tyto štětiny udržuje pryč od bakterií, které rostou při styku s vodou. Pokud uložíte zubní kartáček do kalíšku nebo skleničky, možná jste si všimli, že spodní část se začne zabarvovat. Vyplachujte a vymývejte i tuto nádobu.

Chraňte své zubní kartáčky od toalety nejméně půl metru. Když spláchnete, mohou malé částice vody, které obsahují fekální hmotu, uniknout z toalety a přenést se na zubní kartáček, pokud je příliš blízko k toaletě. I když neexistují dostatečné důkazy o tom, že tyto stopové množství bakterií způsobují onemocnění, je nejlepší být v bezpečí.

Očistěte držák na zubní kartáčky jednou týdně. Bakterie, které se hromadí na držáku zubního kartáčku, mohou být přenášeny na kartáček a potom do úst.

Je obzvláště důležité pravidelně čistit držák, pokud má uzavřené dno a může obsahovat i již zmiňovaný kalíšek. Umyjte držák nebo šálek zubního kartáčku mýdlem a vodou. Nedávejte jej do myčky nádobí.

Nikdy neumísťujte elektrickou zubní kartáček do myčky nádobí.

Pokud ukládáte více kartáčů v jedné nádobě, ujistěte se, že se nedotýkají, protože to umožní přenos bakterií a tělesných tekutin z jednoho kartáčku do druhého. Nesdílejte zubní kartáčky.

Pokud sdílíte zubní kartáček, sdílíte také tělesné tekutiny a bakterie, které mohou vést k infekci. Před manipulací s kartáčkem si vždy umyjte ruce. Po každém použití ho umyjte. Po čištění zubů opláchněte kartáček horkou vodu z vodovodu.

Ujistěte se, že jste odstranili všechny zubní pasty a nečistoty.

Vyměňte si kartáček na zuby každé tři měsíce. Je-li elektrický, vyměňte hlavu každé tři až čtyři měsíce.

Udělejte to dříve, pokud zjistíte, že štětiny jsou ohnuté nebo roztřepené, nebo když se zabarvují barevné štětiny.

Dětské kartáčky na zuby mohou být potřeba vyměňovat častěji než dospělé zubní kartáčky, neboť děti se často nenaučily, jak nejlépe pečovat o své zuby a mohou příliš tvrdě tlačit.

Udělejte zvláštní opatření, pokud je někdo ve vašem domě nemocný. Vyhoďte zubní kartáček a všechny další kartáčky, s nimiž se dostaly do styku, aby se zabránilo šíření nemoci.

Namočení zubního kartáčku do antibakteriální ústní vody po dobu deseti minut po ukončení vašeho onemocnění může zabít bakterie, které by mohly způsobit návrat nemoci.

Lepší nápad je však nahradit zubní kartáček. 

Úsměv a vaše zuby jsou velmi důležité, protože jsou vaší vizitkou. I když se chcete seznamovat, musíte vypadat dobře, stejně jako když hledáte zaměstnání. Potencionální partnery s krásný úsměvem a zdravým chrupem najdete také zde. I vědecký seznamovací dotazník vám v tom může pomoci, pokud dáte spíš na vlastnosti než na vzhled.

[kač]

Sdílejte tento článek na:

Profesionální dentální hygiena

Preventivníprohlídky jsou jedním ze základních kamenů správné péče o dutinu ústní.Rozhodně to ale neznamená, že tím to končí.

Spolu s preventivnímiprohlídkami je vhodné absolvovat dvakrát až třikrát ročně i dentální hygienu.

Častomůžeme slyšet i názor, že absolvování profesionální dentální hygieny je pouzevýdobytkem doby, která se snaží ždímat naše peněženky, podle dentistů to takale rozhodně není.

V prvnířadě je nutné si uvědomit, že dentální hygiena není kosmetický či zkrášlovacízákrok. Jde o léčebný proces, kterým se odstraňují příčiny zánětu dásní(gingivitidy) a parodontitidy.

Námitka, která se nám snaží vnutit názor, ženaši předci takovou proceduru nepotřebovali, je sice pravdivá, ale lze jivyvrátit argumentem o zdraví a kvalitě jejich zubů. Bohužel nejsou výjimečnéani případy, kdy člověk přijde o všechny zuby kolem padesátého roku.

A to všehlavně v důsledku neléčeného zánětu dásní a následné parodontitidy.

Každýmedicínský obor se vyvíjí a přichází stále nové metody, které se snaží zlepšitkvalitu života a léčit dříve nevyléčitelné nemoci. Stomatologie není výjimkou.

Průběh výkonu

V případě,že se bojíte dobrovolně si sednout do zubařského křesla a hodinu v němsetrvat, pak je potřeba vás ujistit, že tato obava je pouze z neznalostiprocedury. Zákrok je zcela bezbolestný. Pokud jdete na dentální hygienu poprvé,pak pro vás možná některé úkony nebudou úplně příjemné, ale bolest cítitopravdu nebudete.

Dentálníhygiena začíná krátkým rozhovorem s profesionální hygienistkou. Budeteprobírat, jak a čím si čistíte chrup, zda chodíte na pravidelné prohlídky kesvému zubnímu lékaři či zda máte nějaké bolestivé potíže.

Pak už může nastatsamotný výkon. K objektivizaci úrovně ústní hygieny se používají indexykrvácivosti dásní. Zdravé dásně nekrvácí.

Jelikož hygienistka prohlíží dutinuústní opravdu pečlivě, může se stát, že narazí i na nějaké kazy a doporučí vámtedy návštěvu zubního lékaře.

Pakuž může začít se samotným čištěním zubů. Je nutné odstranit veškerý naddásňovýzubní kámen, který se nejčastěji nachází na zadní straně dolních předních zubů.Tento kámen má skoro každý z nás. Dále následuje pískování (tzv.

airflow), kdy se pomocí velmi jemného písku odstraňují zbytky zubního kamene apředevším pigmentace na zubech, které jsou způsobeny potravou nebo kouřením.V dalším kroku je vám odstraněn i poddásňový kámen, což je také součástléčby parodontitidy.

V případě diagnostiky parodontitidy je ale vhodnéstav předem konzultovat se zubařem, který stanoví přesný léčebný proces.

Jenkartáček nestačí

Součástí dentální hygieny je i podrobnáinstruktáž správné techniky čištění zubů. Důkladná domácí péče je jedním zezákladních předpokladů pro zdravé zuby a dásně. Často se setkávám s lidmi,kteří se velmi diví, že jejich zuby či dásně nejsou v dobrém stavu, apřitom si zuby pravidelně čistí.

V takovém případě je s největšípravděpodobností na vině jejich špatná technika čištění zubů. Důležité je takési uvědomit, že samotný kartáček a pasta nestačí. Zub má pět plošek, které jepotřeba vyčistit. Je tedy nutné používat i mezizubní kartáčky a zubní nit.

Právě nedostatečně čištěný mezizubní prostor je častou příčinou onemocněnídásní. Hygienistka či lékař vám poradí, jaký zubní kartáček máte používat a coje hlavní, doporučí vám, které z palety mezizubních kartáčků jsou pro vásvhodné. A nedivte se, když budete odcházet s několika velikostmi kartáčkůna čistění mezizubí.

Jen málokdo je takový šťastlivec, že má všechny mezizubníprostory stejně veliké.

Posledním krokem je kontrolní návštěva u hygienistyv individuálně stanoveném čase. Specialista se přesvědčí, zda jste zvládlitechniku čistění chrupu tak, aby byla vaše denní ústní hygiena co nejefektivnější.Případně provede reinstruktáž správné péče o zuby a dásně.

Jak si správně čistit zuby?

Dentální hygiena - Vše o zdraví

Podstatný je výsledek, tedy aby zuby byly čisté a dásně zdravé. Nedá se obecně říct, že nelze vyčistit zuby mnoha způsoby. Z praktického hlediska jde vždy o totéž. Docílit správného sklonu štětin kartáčku tak, aby čištění bylo co nejrychlejší a zároveň nedocházelo k poškozování dásní a zubů. Každý člověk má trochu jiný chrup a jsou pro něj vhodné jiné pomůcky dentální hygieny. Na zdraví svých dásní často zapomínáme, což je chyba, neboť dásně jsou pro zdraví zubů a udržení chrupu jako celku velmi důležité! Jak efektivně čistit Vás nejlépe naučí zubní lékař nebo dentální hygienistka.

Cílem dentální hygieny je dokonalé očištění zubů. Lékař nebo hygienistka zhodnotí úroveň Vaší ústní hygieny, identifikuje chyby, kterých se při čištění dopouštíte, určí vhodnou velikost mezizubních kartáčků a pravděpodobně doporučí i další pomůcky vhodné k perfektní každodenní ústní hygieně.

Samotná hygiena spočívá zejména v odstranění zubního kamene ve všech částech chrupu (nejčastěji u dolních předních zubů a v mezizubních prostorech), dočištění rotačním kartáčkem, seznámení se správnou technikou čištění chrupu individuálně upravenou na potřeby pacienta a její praktický nácvik.

Někdy je součástí hygieny i odstranění poddásňového zubního kamene. V dalších návštěvách se pak lékař nebo hygienistka věnují odstranění posledních chyb při čištění a zaměřují se s klientem na problematická místa. Pokud dáseň nekrvácí nebo v další návštěvě je možné odstranění pigmentů pískováním (airflow).

Na závěr lze doplnit aplikaci remineralizačního fluoridového přípravku.

Ano. Pomůcky ústní hygieny lze zakoupit na recepci kliniky. Nabídku si můžete prohlédnout i v elektronickém katalogu.

Jakou zubní pastu byste mi doporučili?

Zobrazit odpovědi v poradně

Profese: dentální hygienistka

Přestože se snažíte o vaše zuby sami dokonale pečovat, měli byste se jednou až dvakrát do roka svěřit odborníkovi. Většina lidí za něj u nás považuje pouze zubního lékaře, ale ten většinou nemá dostatek času se prevencí a důkladnou zubní hygienou zabývat a přenechává ji právě zubním hygienistkám. Tato profese je ve světě zcela běžná, prim zde hrají zvláště Švýcarsko a Spojené státy. V západní Evropě a USA si lidé na své zuby dávají velký pozor, protože dobře vědí, že nedbalost a špatná péče by je přišla zbytečně draho. Ošetření u zubního lékaře je dnes již nejen v zahraničí, ale i u nás, dost nákladná záležitost. Proto také lidé k zubnímu lékaři chodí se skutečnými zdravotními problémy a prevenci zajišťují právě dentální hygienistky. Činnost kvalifikované dentální hygienistky šetří čas zubnímu lékaři a ten se tak může věnovat specializovaným a závažnějším zákrokům.

Dle autorky populární americké učebnice Ester Wilkinsové je dentální hygienistka je odbornice s licencí k výuce orálního zdraví a k výkonům v dutině ústní, která jako pomocnice zubního lékaře používá vědeckých metod ke kontrole a prevenci stomatologických onemocnění tak, aby pomohla jednotlivcům i skupinám obyvatelstva k získání a udržení optimálního orálního zdraví. Co se za touto jazykově docela složitou definicí skrývá?

První návštěva dentální hygienistky a jak dál?

 

Hlavní činností při první návštěvě je odborné vyšetření stavu chrupu a dásní pacienta, včetně detekce plaku, množství zubního kamene a stanovení indexů vypovídajících o úrovni zdraví a vaší péče. Součástí je následná pečlivá instruktáž a nácvik nejvhodnějšího způsobu čištění včetně doporučení pomůcek, které jsou skutečně účinné a nepoškozují vaše zuby a dásně. I to se totiž může nesprávným používáním nevhodných pomůcek stát.

Když si tedy při první návštěvě sednete, nebo spíše lehnete do pohodlného křesla v ordinaci, hygienistka s nezbytnou rouškou a ochrannými rukavicemi vám standardními zubařskými nástroji velmi šetrně a ohleduplně prohlédne zuby a dásně. Přesně vám popíše jejich stav i množství přítomného zubního plaku a kamene.

V případě potřeby také zhotoví rentgenové snímky, na kterých lze zjistit skryté kazy při prohlídce těžko odhalitelné. Zubní plak navíc může v případě potřeby zviditelnit pomocí speciálního barviva. Stanoví pomocí speciální kalibrované parodontologické sondy tzv. indexy.

Ty se používají za účelem orientačního zjištění onemocnění dásní a parodontu, úrovně ústní hygieny a dále k posouzení účinnosti terapie a motivaci.

Následně zjistí vaše návyky event. i zlozvyky při čištění a doporučí správnou techniku čištění pomocí vhodných pomůcek.

Změří velikost vašich mezizubních prostor pomocí speciální k tomu účelu vyrobené sondy. Velmi důležité totiž je, abyste používali správný typ a velikost kartáčku – běžného i těch speciálních, například mezizubních. Jejich špatný rozměr může vaši snahu přivést vniveč a můžete si i uškodit.

Barevné jsou interdentální kartáčky proto, aby se odlišila jejich velikost, která musí odpovídat mezerám mezi zuby. Malý kartáček totiž mezeru dokonale nevyčistí a velký se do ní nedostane. Přitom zbytky jídla a plak jsou hlavním důvodem vzniku kazů v mezizubních prostorách a běžným kartáčkem je není možné vyčistit ani při nejlepší snaze.

Stejně se pro každého hodí jiná zubní nit. V případě potřeby a dle úrovně ústní hygieny a stavu dásní vám může doporučit i přípravky pro výplachy úst, které účinně likvidují bakterie zubního plaku.

Tyto přípravky však nikdy nemohou nahradit dokonalé mechanické odstraňování plaku správnou technikou a pomůckami, ale mohou se stát v indikovaných případech vhodným doplňkem domácí péče o ústa a dásně.

Pokud jsou vaše dásně zdravé, tzv, parodontální kapsy (choboty) nejsou hlubší než 2 mm a dásně nekrvácejí, je na závěr obvykle doporučeno a provedeno preventivní čištění dentálního plaku a zubního kamene nad dásní s nástrojem zvaným kyreta nebo ultrazvukem, odstranění povrchových pigmentací kalíškem nebo pískovačem. Další pravidelná návštěva u dentální hygienistky by v těchto případech měla následovat s odstupem 6-9měsíců. Pravidelná návštěva u dentální hygienistky trvá přibližně 45-60 minut podle počtu zubů

Pokud ale jsou dásně postižené zánětem nebo se dokonce zjistí počínající, střední či pokročilý typ parodontitidy (úbytek kosti zubních lůžek, parodontální kapsy (choboty) jsou hlubší více než 3 mm, dásně krvácejí, může být přítomna i viklavost zubů a odhalené krčky), je obvykle doporučenou terapií více návštěv pro omezení zhoršujícího se stavu.

V tomto stádiu už máte pod dásní zubní povlak a zubní kámen, které není možné odstranit domácí péčí. K terapii jsou používané stejné nástroje, ale čištění vyžaduje delší dobu a více času.

Nejdůležitější je pravidelné odstraňování zubního kamene a to jak kamene usazeného nad dásní, tak kamene usazeného pod okrajem dásně, který je sice na první pohled neviditelný, ale pro zub mnohem nebezpečnější.

Terapie se provádí pouze v jednotlivých částech úst a každá část může trvat 45-60 minut.

Návštěvy u zubní hygienistky nejsou hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění, návštěva vás přijde na 600-1500,-Kč dle ordinace a prováděných služeb, ale jsou to peníze velmi dobře investované.

Skutečně kvalitní léčba zhoubných následků zubního kazu, zánětu dásní a parodontózy totiž dnes již také zdravotními pojišťovnami hrazena není a ceny jsou mnohonásobně vyšší než prevence či včasné léčba v podobě péče dentální hygienistky.

Další výkony: profesionální čištění, fluoridace, bělení, zubní šperky

Kromě výše popsané činnosti, která je hlavní náplní práce dentální hygienistky, je možné se domluvit na dalších, často již více estetických výkonech, ke kterým je hygienistka kvalifikovaná. K těm patří profesionální čištění zubů a odstranění nevzhledných pigmentací např. pomocí techniky air-flow (pískovač) zubů, bělení zubů či aplikaci zubních šperků. Zubní hygienistka vám také může pomoci s problémem citlivých zubních krčků nebo doporučit a provést pečetění fisur jako prevenci vzniku zubního kazu a lokální fluoridaci zubů u dětí i dospělých pomocí speciálního gelu, který zvýší odolnost skloviny vašich zubů, provést pečetění fisur a úpravu tvaru výplní či jejich vyleštění. 

V současné době je možné studovat obor dentální hygienistka na těchto školách:

Vzhledem ke svému intenzivnímu školení ve speciálních preventivních úkonech patří dentální hygienistka ve světě k žádaným a oblíbeným profesím, jejíž prestiž u pacientů je vysoká. V současné době jsou dentální hygienistky školeny a vykonávají profesi ve více než 20 státech světa.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector