Mamografie – Vše o zdraví

Mamografie - Vše o zdraví

Karcinom prsu je nejčastějším zhoubným nádorem diagnostikovaným u žen; ročně jich touto chorobou na světě onemocní více než půl milionu. Avšak zároveň, což málokdo ví, je léčba karcinomu prsu jednou z nejúspěšnějších onkologických oblastí.

Karcinom prsu v České republice: Jeden z největších problémů

Karcinom prsu představuje v současnosti jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů České republiky:

  • každoročně je u nás diagnostikováno více než 7000 nových případů onemocnění,
  • tedy více než 130 pacientek na 100 000 českých žen (křivka incidence),
  • na následky karcinomu prsu každý rok zemře přibližně 1600 českých žen,
  • na karcinom prsu tedy v přepočtu na 100 000 žen (křivka mortality) připadá více než 30 úmrtí.

Mamografie - Vše o zdravíZdroj: www.mamo.cz

Bohužel možnosti prevence vzniku onemocnění na individuální úrovni jsou omezené. Dosud totiž nebyl rozpoznán rizikový faktor vysvětlující jeho příčinu s uspokojivou spolehlivostí (jako je tomu např. u nádorů plic). Jedinou možností, jak s nemocí bojovat, je včasná diagnostika a úspěšná léčba.

Díky screeningu karcinomu prsu úmrtnost klesá

Od roku 2002 je v České republice plně dostupný celonárodní, organizovaný a kontrolovaný program prevence karcinomů prsu:

  • program se nazývá Screening nádoru prsu,
  • je určený všem ženám, a to s nejširším věkovým spektrem na světě: Využívat ho mohou ženy od 45 let (horní věková hranice byla zrušena),
  • vyšetření se provádí na mamografu, a proto se používá název mamografický screening (mamma = latinsky prs, mamografie = zobrazení prsu).

Díky programu se daří zachytávat nemoc v raném stadiu a léčba je úspěšnější. Úmrtnost na karcinom prsu od začátku programu klesla o 24 % (viz graf výše).

Jak program funguje

Ženy od 45 let mají vyšetření hrazené z veřejného zdravotního pojištění 1× za dva roky. Žádanku jim vypíše praktický lékař nebo gynekolog.

Kdy si hradíte vyšetření sama (naše zdravotní pojišťovna na ně přispívá z Fondu prevence: Prevence karcinomu prsu):

  1. jste-li ve screeningové populaci (nad 45 let), ale chcete vyšetření podstupovat častěji,
  2. jste-li mimo screeningovou populaci, tedy mladší 45 let,
  3. chcete chodit na prevenci dříve či máte nějaký problém s prsy a nemůžete či nechcete jít pro žádanku k lékaři.

Kam jít na vyšetření a jak se objednat

  • seznam akreditovaných screeningových mamografických pracovišť naleznete na mapě center, které jsou ve všech krajích,
  • máte právo si vybrat libovolné pracoviště v ČR bez ohledu na spádovost,
  • při rozhodování je dobré brát v potaz zkušenosti z minulého vyšetření, názor jiných pacientek, doporučení praktických lékařů a gynekologů, případně také délku objednací doby (je uvedena v seznamu screeningových pracovišť).

Objednat se:

  • můžete osobně, telefonicky, v některých centrech také elektronicky,
  • doporučujeme 1–2 měsíce dopředu, kvůli delším objednacím dobám,
  • při objednávání vyšetření je třeba sdělit, zda jde o pravidelné screeningové, tedy preventivní vyšetření, nebo má žena obtíže (ve druhém případě by měla pacientka dostat přednostní termín, protože by mohlo hrozit nebezpečí z prodlení).

K vyšetření si přineste žádanku (pokud nejdete jako samoplátkyně). Žádanka slouží jako poukázka k uhrazení výkonu zdravotní pojišťovnou.

Pozor, podle platné legislativy zdravotní pojišťovny v rámci screeningového programu nehradí preventivní ultrazvukové vyšetření (bez mamografie), a to ani od 45. roku věku.

Na rozdíl od mamografie totiž nebylo u ultrazvukového vyšetření prokázáno, že umožňuje snížit úmrtnost na karcinom prsu.

Pokud tedy například mamografii odmítnete a vyžadujete jen ultrazvukové vyšetření, musíte si ho zaplatit sama.

Výsledek vyšetření se dozvíte hned po vyšetření a dle zvyklostí pracoviště jej dostanete v podobě lékařské zprávy přímo do ruky, nebo pracoviště výsledek odešle indikujícímu lékaři písemnou či elektronickou formou.

Kromě svědomité účasti na preventivních prohlídkách a vyšetřeních se všem ženám (tedy i mladším, než je screeningový věk) doporučuje provádět samovyšetření prsů každý měsíc, nejlépe 5.–8. den po začátku menstruace (případně pravidelně jednou za měsíc). Správná technika je podrobně popsána na webových stránkách Mamo.cz.

Nebojte se mamografu

Vyšetření se není třeba bát. Přestože se jedná o rentgenové záření, jde o dávky tak malé, že rozhodně nemohou způsobit žádné zdravotní potíže. A už vůbec ne samotný nádor, jak se někdy můžeme dočíst na internetu. Prosíme, nevěnujte tomuto strašení pozornost. Mamograf a včasná léčba jsou skutečně jediná možnost, jak vyhrát nad karcinomem prsu.

O screeningu a samotném onemocnění se více dozvíte na webu Mamo.cz, případně Linkos.cz.

Mamograf opředený mýty. Strach z vyšetření je zbytečný | Zdraví

Během dvanácti let screeningového programu poklesla úmrtnost na rakovinu prsu o více než 30 procent, jde o třetí nejlepší výsledek v Evropě.

To vyvrací hned první mýtus o tom, že mamografie je zbytečná nebo neúčinná. Podle odborníků je to nejspolehlivější dosud známá metoda k odhalování nádorů prsu i v počátečním stadiu.

Spolehlivost metody, pokud je prováděna v akreditovaných centrech, je téměř 96 procent.

Jediný strach, který mají ženy oprávněně, je ten, že mamograf objeví nález. Podle primářky pražského Mamma centra Háje Miroslavy Skovajsové je ženy potřeba zbavit panického strachu, na druhou stranu by měly mít určitou přirozenou obavu o své zdraví, jen tak nebudou zanedbávat prevenci.

  • V Česku je každoročně diagnostikováno více než 6000 nových případů karcinomu prsu, což je přibližně 120 pacientek na 100 000 žen.
  • Na následky této nemoci zemře každý rok v Česku přibližně 2000 žen.
  • Díky preventivním prohlídkám pacientek s rakovinou prsu v posledních 12 letech přibývá, ale úmrtí na tuto nemoc je méně.

Stlačení prsu je nutné pro přehlednost tkáně a snížení dávky záření. Komfort lze zlepšit zakoupením měkké podložky podobné molitanu.

„V současné době je v mamografickém screeningovém programu díky velkému úsilí mamodiagnostiků a zvacím dopisům pojišťovny asi šedesát procent žen z příslušné populace.

Předpokládáme, že s nástupem dalších generací se počet žen zapojených do screeningu zvýší díky většímu zájmu o péči o vlastní zdraví,“ říká docentka Petra Tesařová z Onkologické kliniky při Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Právě některé chybně zažité informace, mohou ženy od návštěvy mamografického vyšetření odradit. „Odhadem asi deset procent žen věří různým článkům na internetu, které se vyjadřují negativně k mamografii,“ popisuje svou praxi Helena Bartoňková, primářka Oddělení radiologie Masarykova onkologického ústavu v Brně.

Prsa zmáčkne, ale nedrtí

Asi nejrozšířenější obavou, s níž se lékaři setkávají, je to, že mamograf bolí, nebo dokonce prsy drtí. „Stlačení prsu při vyšetření je nutné pro co nejlepší přehlednost tkáně a snížení dávky záření.

Komfort lze zlepšit zakoupením měkké podložky podobné molitanu.

Žen, které udávají bolesti při nebo po vyšetření, není velké procento, je to podobné jako u žen, které mají prsa citlivá už při běžném pohmatu sama sebe,“ říká Jozef Prattinger, lékař Radiodiagnostického oddělení v Liberci.

V souvislosti s tímse ženy obávají, že právě ono mamografické zmáčknutí může vyvolat různá onemocnění. Podle Skovajsové je to hloupost.

Vezměme si, co všechno prsní žláza za život vydrží – kolik nechtěných úderů rukou, o dveře, při sportech nebo během partnerského života. Zvládne těhotenství a kojení. „Prsní žláza je velice jednoduchý orgán, který je stavěný na různě velké objemy zátěží.

A rozhodně není tak jemná, aby mohlo krátkodobé třívteřinové větší zmáčknutí vyvolat nějakou chorobu,“ vysvětluje Skovajsová.

Mamografie - Vše o zdraví

Některé mýty jdou ještě dál a hovoří o tom, že mamografie místo toho, aby pomáhala odhalovat nádory, riziko rakoviny prsu naopak zvyšuje. Viní z toho rentgenové záření, které přístroj používá. Také v tomto případě jde o absurdní obavu, protože dávka radiačního záření je skutečně malá.

„Radiační zátěž je u mamografického snímku velmi nízká. Svědčí o tom i fakt, že mamografem můžeme s příslušným stíněním plodu vyšetřovat i těhotnou pacientku,“ připomíná Petra Tesařová.

Dávka měkkého záření z mamografu je násobně nižší a šetrnější než při běžném rentgenu kostí nebo CT vyšetření.

Mamografickým vyšetřením dostanete do těla tolik měkkého záření, jako když letíte z Prahy do New Yorku. 

Někdy je vidět špička nosu

Před třemi lety obletěla zemi zpráva která nabádala ženy k tomu, aby si při rentgenování na mamografu vyžádaly límec na ochranu štítné žlázy. Za zvýšený výskyt rakoviny štítné žlázy byla viněna právě mamografie. Následné měření a výpočty ukázaly, že množství radiace zasahující štítnou žlázu při mamografickém vyšetření je zanedbatelné. Většinou se jí paprsky navíc ani nedotknou. 

„Ženy se obávají, že jim ozařujeme štítnou žlázu. Nutno říct, že svazek měkkého záření ji zcela míjí.

Občas se nám do snímku dostane špička nosu, ten je nejvíc dopředu a paprsek o něj může líznout, ale nikdy jsme neměli v mamografii zachycenou bradu, nebo dokonce oblast krku, které jsou zcela mimo záření,“ vysvětluje Miroslava Skovajsová, která je rovněž předsedkyní Asociace mamodiagnostiků.

Když lékařka vyvrací jednotlivé mýty o škodlivosti nebo neúčinnosti mamografie, nezapomene dodat, že strach není na místě u dobře prováděné a kontrolované mamografie. Funguje u nás systém center, která jsou akreditovaná. Jejich přehled najdete na internetu na adrese www.mamo.cz.

„Když se jde žena vyšetřit do takového zařízení, má jistotu, že je akreditované centrum, přístroj i laborantky, které mamografické projekce provádějí. Tito rentgenoví laboranti jsou celoživotně proškolováni,“ podotýká Miroslava Skovajsová.

Kdy jít na vyšetření?

Jednou za dva roky má nárok na preventivní vyšetření mamografem každá žena starší 45 let, je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a musíte na něj mít žádanku od svého gynekologa nebo praktického lékaře. Ne všude v Evropě taková prevence rakoviny prsu funguje.

V mezidobí by se žena měla věnovat pravidelnému samovyšetření prsu, a pokud objeví cokoliv atypického, měly by její kroky směřovat rovněž do mamodiagnostického pracoviště. Ženy mladší 45 let nebo ženy, které si přejí být vyšetřeny mimo dvouletý interval, si vyšetření hradí samy. Cena mamografického vyšetření ve screeningových mamografických centrech se pohybuje kolem 600 až 800 korun.

Ultrazvukové vyšetření, které je určeno ženám do 40 let, stojí zhruba od 400 do 600 korun. Některé ženy se domnívají, že právě pro ně je ultrazvuková metoda lepší, rozhodujícím kritériem tu je ovšem věk (viz text Rakovina prsu se týká i mladých žen na následující straně).

Mamografie - Vše o zdraví

Mamografické vyšetření: Jak probíhá prohlídka prsů?

Po přihlášení v recepci se pokojně se posaďte v čekárně a čekejte, až Vás někdo z personálu centra vyzve.

Před mamografickým vyšetřením Vás laborantka pozve do kabinky, kde si odložíte veškeré oblečení, které by bránilo vyšetření prsů. Znamená to odložit i podprsenku. Při samotném vyšetření je velmi důležité spolupracovat s laborantkou, aby se snímky Vašich prsů zdařily a lékaři se dobře hodnotily.

Laborantka Vám vysvětlí, jak se k mamografu postavit, kam položit prs a kam dát ruku. Každý prs se rentgenovými paprsky prosvítí dvakrát v odlišné poloze. Laborantka si pokaždé prs rozloží na podložku mamografu do ideální pozice a přimáčkne jej průhledným umělohmotným držákem, aby byl prs při snímkování v neměnné poloze.

Tento moment vyšetření může být nepříjemný, mírně bolestivý. Jde o statický tlak, nejde o úder, proto se prs nezhmoždí.

Mamografie - Vše o zdraví

Ilustrační obrázek: shutterstock.com

Mírnou tlakovou bolest je třeba snést, bez ní nebude snímek kvalitní. Tlak působí jen po dobu expozice, kdy vzniká mamografický snímek. Rentgenová asistentka ihned po ukončení expozice, která trvá jen několik vteřin, stlačení na dálku uvolní pomocí tlačítka na ovládací desce mamografu.

Po mamografickém vyšetření se obléknete a posadíte opět v čekárně. V některých centrech odcházíte po mamografii domů, poté, co se Vám sdělí kdy a jak se dozvíte výsledek vyšetření.

V jiných centrech dostanete po krátké době čekání výsledek přímo do ruky nebo se dozvíte, že Vám ještě bude doplněno sonografické vyšetření prsu. Pátrejte vždy po důvodu tohoto dalšího vyšetření.

Na některém pracovišti Vám sonografické doplňující vyšetření provedou ihned, jinde dostanete termín, kdy se k němu máte dostavit.

Před sonografickým vyšetřením Vás laborantka rovněž pozve nejprve do kabinky, kde si opět odložíte oblečení. Samotné vyšetření probíhá vleže, je celkově pohodlnější než mamografie. Lékař si Vaše prsy prohlédne, případně vyšetří pohmatem.

Pak nanese na kůži Vašich prsů gel, který umožňuje klouzání ultrazvukové sondy po povrchu prsů. Lékař sedí vedle Vás, prohlíží si vzniklé obrázky vašich prsů na obrazovce ultrazvuku a Vy máte jedinečnou příležitost se zeptat na cokoli, co Vás v souvislosti s Vašimi prsy trápí.

Součástí vyšetření je také oblast podpaží, kam lékař rovněž zamíří vyšetřovací sondou. Je vhodné, když má žena odstraněné ochlupení z podpaží, není to ale nezbytně nutné. Celé ultrazvukové vyšetření je zcela nebolestivé.

Na závěr vyšetření Vás lékař informuje, zda jste zdravá a kdy by se měla uskutečnit další kontrola.

Mamografie - Vše o zdraví

Ilustrační obrázek: shutterstock.com

V závěrečné zprávě je zřetelně popsáno, jak vyšetření dopadlo. Některá centra odešlou výsledek (závěrečnou zprávu) poštou lékaři, který Vás poslal, jiná centra Vám výsledek vydají přímo do ruky. Ověřte si, zda výsledek dostal i lékař, který Vás na vyšetření odeslal.

Mamografie – jednoduché rentgenové vyšetření prsů

Mamografie - Vše o zdravíPokud vás lékař poslal na mamografické vyšetření prsů, neobávejte se. Když máte více než 40 let a neobjevila se žádná jiná závažná příčina, mělo by jít jen o preventivní vyšetření. Lékař má totiž povinnost zasílat vás od tohoto věku na mamografické vyšetření každé dva roky. Jedná se o jednoduché rentgenové vyšetření prsů, které dokáže okamžitě odhalit ještě nehmatatelné, počínající stadia rakoviny prsu.

Prevence nadevše

Nepodceňovat riziko rakoviny. Je vědecky dokázáno, že vzhledem k přibývajícímu věku stoupá u žen riziko rakoviny prsu. I z tohoto důvodu dostaly ženy u nás možnost chodit na pravidelné preventivní prohlídky se svými prsy.

Od věku 40 let má každá žena možnost jednou za dva roky podstoupit bezplatné, preventivní mamografické vyšetření, které může včas diagnostikovat rozvíjející se rakovinu a na které by vás měl poslat váš gynekolog, nebo obvodní lékař.

Při zachycení ranních stadií rakoviny prsu je obrovská šance na úplné uzdravení. Pokud by na vás váš lékař zapomněl, sama se připomeňte a toto vyšetření si vyžádejte. Může vám zachránit život.

Jak mamografie probíhá?

Mamografie probíhá ve speciálních mamografických jednotkách. Není třeba přijít na vyšetření nalačno a většinou není bolestivé.

Rentgenovými paprsky se neprosvěcuje celé tělo, jako například při rentgenu hrudníku, ale jen prsy. Pro dosažení co nejlepšího výsledku snímky, je ale nutné stisknout prs mezi dvě “desky”, což může způsobovat nepříjemné pocity.

Bez stisknutí by však snímek nebyl kvalitní a vyšetření by bylo zbytečné.

Zároveň se stiskem redukuje riziko zbytečného ozáření jiných částí těla. Žena při vyšetření stojí a každý prs se stlačuje zvlášť, ne oba současně.

Kdy se indikuje mamografie

  • jako screening – preventivní mamografie – každá žena ve věku nad 40 let s opakováním každé dva roky (u žen s hormonální substituční terapií každý rok)
  • mezi 30. a 40. rokem při podezření na karcinom
  • před 30.let života pouze při jednoznačném podezření na karcinom po sono vyšetření
  • ženy před plastickou operací, před zahájením a v průběhu hormonální terapie
  • při nálezu alespoň jednoho významného rizikového faktoru je možné provádět mamografii již od 35.roku v 1-2 letých intervalech

Rizikové faktory rakoviny prsu

  • věk nad 50 let
  • první menstruace před 11.rokem nebo po 16.roku života
  • výskyt karcinomu v minulosti
  • první porod po 40-tce
  • stres, obezita
  • plastické operace, zranění prsů, záněty prsní žlázy
  • nadměrné kouření a pití alkoholických nápojů
  • onemocnění štítné žlázy
  • genetické faktory, podobné rakovinové onemocnění v rodině, zejména přímé (matka, sestry, dcera)
  • bezdětné a nekojící ženy

Platí pravidlo: Raději zbytečně, než pozdě

Strach z toho, že “na něco přijdou” je nerozumný. Nezapomínejte, že pokud máte jakékoliv neobvyklé bolesti, či změny prsů, není nikdy nevhodné konzultovat je s odborníkem. Platí pravidlo, že vždy je lepší přijít na vyšetření zbytečně než pozdě!

A co vy? Byla jste někdy na mamografii? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Další zdroje anebo co číst dál:

VIDEO: Mamografické vyšetření by nemělo být podceňováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

Autorem článku je naše redakce

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Mamograf – zásadní vyšetření pro včasnou diagnostiku rakoviny prsu

Mýty a pověry řadu žen odradily od vyšetření, které je bezbolestné, rychlé a spolehlivé. Mamograf může odhalit rakovinu prsu již v počátečních stadiích, kdy ji lze řešit bez následků. Myslete na své zdraví, nezanedbávejte samovyšetření, choďte na preventivní prohlídky a buďte hrdé na své ženství.

Častým důvodem obav z vyšetření prsů mamografem je jeho bolestivost. Díky využití moderních přístrojů dochází však v současné době k nižší míře stlačení prsou a proces je tak spíše jen nepříjemný. To, jak vnímáme průběh vyšetření, je ovlivněno i osobními pocity a individuální zkušeností obecně.

Podle výzkumu The European Society of Breast Imaging označuje většina žen vyšetření mamografem za bezbolestné (40–50 % dotazovaných), 40 % žen za trochu bolestivé, 12 % za spíše bolestivé a pouze 4 % za velmi bolestivé.

Mamografické vyšetření probíhá navíc poměrně rychle. Nejprve vyplníte dotazník rizikových faktorů, který napomůže relevantnímu vyhodnocení snímků. Vyšetřením vás provede radiologická asistentka.

Té se nebojte svěřit ani se svými obavami či problémy, které by mohly vyšetření ovlivnit. Radiologická asistentka vytvoří mamografem celkem čtyři snímky, pro každý prs dva.

Výsledek se dozvíte na místě, SMS zprávou nebo od svého indikujícího lékaře (dle zvyků konkrétního pracoviště).

Mamografické vyšetření nebolí a využívá jen velmi nízkou dávku záření. Foto: National Cancer Institute, Unsplash

Bohužel v počátečních stádiích je nádor většinou tak malý, že ho nelze nijak nahmatat a je viditelný pouze na snímku z mamografu.

Některé nádory je i na mamografu náročné identifikovat, proto každý snímek hodnotí dva nezávislí odborníci a pro potvrzení diagnózy se vždy dělá biopsie, tedy odběr vzorku tkáně z problematického místa.

 „Je to hra o čas, proto při jakýchkoli varovných příznacích nebo potížích okamžitě navštivte svého gynekologa nebo praktického lékaře a nechte si vystavit žádanku k vyšetření prsu. Při akutních potížích vyšetřujeme ženy ihned či do druhého dne,“ vysvětluje MUDr. Ivana Zimová Hrnčířová, vedoucí lékařka EUC Mamocentra Pardubice.

Ideální je nenavštěvovat lékaře až v situaci, kdy zjistíte varovné signály, ale preventivně a pravidelně. Pokud na sobě nepozorujete žádné příznaky, doporučuje se absolvovat preventivní vyšetření na mamografii jednou za dva roky.

Nepodceňujte však ani samovyšetření prsu (nejlépe jedenkrát měsíčně) a při jakémkoli podezření kontaktujte okamžitě svého lékaře.

K nejčastějším alarmujícím symptomům patří bulka v prsu, zatvrdnutí či vyklenutí části prsu, krvácivý výtok z bradavky, změny velikosti, tvaru či vzhledu prsu a zvětšení lymfatických uzlin v podpaží a pod klíční kostí.

Mamografické vyšetření má svá pravidla:

  • Pokud mléčná žláza nereaguje na hormonální změny v průběhu menstruačního cyklu citlivě, není časová limitace pro provedení mamografického vyšetření. Při premenstruačním syndromu je vhodné toto období respektovat nebo na danou situaci aspoň upozornit při příjmu. Ženy mají možnost si zakoupit speciální podložku, která změkčí kompresi. Může se použít opakovaně, takže si ji ženy nosí na další vyšetření s sebou.
  • Nepoužívejte deodorant ani tělová mléka, která mohou zkreslit výsledky vyšetření.
  • V případě podezření na možné těhotenství informujte radiologickou asistentku nebo lékaře screeningového centra.
  • Doporučený věk pro preventivní vyšetření je od 40 let (u žen do 40 let je vhodný ultrazvuk prsou, nad 40 let je prioritní mamograf).
  • Od 45 let věku hradí zdravotní pojišťovny ženám preventivní vyšetření každé dva roky. Mladší ženy si musí vyšetření hradit samy, ale řada zdravotních pojišťoven v rámci preventivních programů již na tato důležitá vyšetření přispívá.
  • Obavy z ozáření nejsou na místě, mamografie je první volbou v prevenci nádoru prsu a je spojena s velmi nízkou dávkou záření (0,1 mSV), kterou normálně každý člověk dostává z přírodního pozadí za přibližně 15 dní.
  • Hledáte Mamocentrum, kde vás rádi vyšetří? Můžete navštívit některé z Mamocenter v rámci sítě EUC:
  • EUC Mamocentra

Nejčastější dotazy

Na dotazy odpovídá doc. MUDr. Jan Daneš, CSc., přednosta radiodiagnostické kliniky VFN v Praze.

Proč chodit na mamografické vyšetření?

V České republice zemře na následky rakoviny prsu každých 5 hodin jedna žena. Je známo, že pravidelné mamografické vyšetřování žen od určitého věku snižuje úmrtnost na rakovinu prsu až o 40%. Včas odhalený zhoubný nádor prsu je velmi dobře léčitelný.

Pravidelně si provádím samovyšetření pohmatem. Proč jít na mamografické vyšetření, když nemám žádné potíže?

Stejně jako chodíte na vyšetření ke gynekologovi, tak byste měla chodit jednou za dva roky na preventivní mamografické prohlídky. Rakovinou prsu v České republice onemocní každá 12-tá žena.

Nelze s jistotou předpovědět, která z nás je ohrožena více a která méně. Jedinou cestou, jak si být jistá svým zdravím, je preventivní vyšetření.

Mamografie umožňuje odhalit nádor mnohem dříve než vyšetření pohmatem.

Kam jít na preventivní mamografii?

V České republice existuje síť akreditovaných mamografických screeningových center, která vyhověla náročným kritériím. Aby bylo vyšetření uhrazeno ze zdravotního pojištění, je nutné navštívit některé z těchto center. Seznam pracovišť je součástí tohoto letáku a také jej najdete na webovských stránkách Asociace mamodiagnostiků ČR (www.mamo.cz).

V mé rodině se rakovina prsu nikdy nevyskytovala. Musím i já chodit na pravidelné prohlídky?

Alespoň u 90 % všech nemocných žen se rakovina prsu v rodině nikdy nevyskytovala. Riziko nádorů prsu se však týká všech žen. Pravidelná vyšetření by proto měla absolvovat každá žena bez rozdílu.

Mamografické vyšetření je prý bolestivé. Je to pravda?

Pro provedení kvalitního vyšetření je nutno rozložit tkáň prsu tak, aby byly vidět jednotlivé struktury.

Stlačení trvá jen 2-3 vteřiny a prs v žádném případě nezraňuje, rakovinu nevyvolává a mnoho žen ani neudává nepříjemné pocity. Pouze ženy s citlivými prsy mohou vnímat jisté nepohodlí.

Proto je vhodné, aby se plánované preventivní vyšetření provádělo v první polovině menstruačního cyklu, kdy jsou prsy méně citlivé.

Nezvyšuje rentgenové záření riziko onemocnění?

Při mamografii se využívá speciální měkké rentgenové záření. Pokrok v mamografii vedl ke značnému snížení dávek záření, takže preventivní vyšetření je možné provádět i každoročně bez jakékoliv obavy. Dávka záření během mamografie je nižší než ta, kterou absorbujete za celý den slunění.

Není vyšetření příliš zdlouhavé?

Celé vyšetření trvá kolem 30 minut. Domníváme se, že i velmi zaměstnaná žena může najít jednou ročně půlhodinu času k podstoupení tohoto vyšetření. Pokud je pro vás rodina či práce natolik důležitá, o to více musíte dbát o své zdraví.

Mohu jít na mamografii i v případě, že jsou moje prsy velmi hrbolaté, cystické? Slyšela jsem, že takové prsy jsou pro mamografii nevhodné

Přítomnost cyst je zcela běžná, je to způsobeno změnami na hormonální úrovni. Takové prsy neznamenají, že tkáň je abnormální, nebo že riziko rakoviny prsu je vyšší. Mamografie v pravidelných intervalech, někdy doplněná ultrazvukovým vyšetřením, je i zde vhodná.

Chodím pravidelně na snímek hrudníku. Pokud bych měla nádor prsu, prokázal by jej snímek hrudníku?

Zařízení pro snímkování hrudníku, použitý filmový materiál a celý postup se od mamografie zásadně odlišují. Snímek hrudníku proto neumožňuje odhalit ani větší nádor v prsu.

Už jsem na mamografii byla a všechno bylo v pořádku. Proč jít na nové vyšetření?

První mamografie slouží především jako výchozí bod pro srovnávání. Účelem pravidelných vyšetření je především potvrzení, že se tkáň prsu nemění a že se neobjevují podezřelá ložiska. Takto lze odhalit i velmi jemné, nenápadné počáteční změny, které by se při pohmatovém vyšetření projevily podstatně později.

Může mamografii nahradit ultrazvukové vyšetření?

Vyšetřovací metody určuje lékař screeningového mamodiagnostického centra. Ultrazvukové vyšetření je obvykle metodou číslo jedna u mladých žen s příznaky onemocnění prsu. U žen nad 40 let věku je základní metodou vždy mamografie a ultrazvuk ji pouze někdy doplňuje. Samo ultrazvukové vyšetření se pro screening nádorů prsu nehodí.

Je mamografie v odhalení rakoviny stoprocentní?

Mamografie je nejspolehlivější dosud známá metoda k odhalování nádorů prsu i v počátečním stadiu. Spolehlivost metody (pokud je prováděna v akreditovaných mamografických screeningových centrech) je přibližně 96 %.

Odpovědi byly připraveny ve spolupráci s Asociací mamodiagnostiků České republiky.

Příčina rakoviny prsu? Máme udusané ženství, říká mamoložka Miroslava Skovajsová

Svou práci děláte už víc jak třicet let. Jak se u nás ženy staví k prevenci rakoviny prsu?Rozhodně bych neřekla, že je nějaký pokles, ale každý rok se to zlepšuje, třeba o půl procenta. Možná se to lepší tím, jak dozrávají mladé ženy, které si více cení svého zdraví.

Věří ženy stran rakoviny a její prevence mýtům? Rozšířený je třeba ten, že podprsenky s kosticí způsobují rakovinu nebo že mamograf škodí zdraví.Za den pojmeme strašně moc informací a moc nepřemýšlíme o obsahu sdělení.

Pokud jde třeba o ten mamograf, máte pravdu, ženy pořád chodí a ptají se. Mamograf je měkké záření a jedna mamografická dávka odpovídá 14 dnům života. CT už je horší, to je tvrdé záření a odpovídá několika měsícům.

Lidé nerozlišují mezi měkkým a tvrdým zářením, které má kumulativní účinky horší. Ale pár mamografů za život, to nic není. Je to všechno o vyvažování. Dávku, která odpovídá mamografickému záření, chytne každá letuška, která letí z Prahy do New Yorku.

A nevím o tom, že by se u letušek rakovina prsu objevovala častěji než u ostatních žen. Když sednu do auta a pojedu po D1, je to větší riziko než jít na jeden mamograf.

Přečíst článek ›

Takže je nakonec přesvědčíte, aby na ten mamograf šly?Ne, já nikoho nepřesvědčuji, já to těm ženám vysvětluji. Když přijde žena a nechce na mamograf, protože je škodlivý, vezmu ji na ultrazvuk, vyšetřuji ji a přitom vysvětluji. Každá druhá si to nakonec rozmyslí.

V čem je tedy mamograf pro ženy ‚lepší‘?U žen nad 45 let výkonnostní schopnost ultrazvuku prudce klesá. Prs se totiž v čase mění. U stárnoucího prsu ultrazvuk funguje jako doplněk, když něco není jasné na mamografu.

Není však možné pracovat s ním u těchto žen jako s primární metodou, protože hodně věcí nevidí. U mladších žen je to jinak. Proto já používám termín mamografický typ prsu a sonografický typ prsu.

Sonograf je primární vyšetřovací metodou u žen do 40 až 45 let.

Vysvětlovat tohle ženám není asi vždy jednoduché…Když něco ženám vysvětluji, chce to klid. Dost často přicházejí a chtějí si zabojovat. Já si to nenechám udělat, já nechci! Tak to musíte laskavou, jemnou profesní převahou co nejjednodušším způsobem ženě vysvětlit tak, aby to pochopila. K tomu se hodí příměry, třeba o tom záření a letuškách.

Vy se v poslední době zabýváte léčbou pomocí technik metody ‚somatického prožívání‘. Máte pocit, že klasická západní medicína nestačí?Na západní medicíně mi vadí, že v ní lékaři nejsou zcela svobodní a léčí podle určitých schémat.

Lékaři také ztrácí čas jinými povinnostmi. Není čas na člověka, tlak na ostatní věci znemožňuje, aby byla medicína umění. A to umění spočívá v kontaktu s člověkem. Protože kromě léčby, která je jistě velmi sofistikovaná a nesmírně kvalitní, léčíte člověka ještě slovem.

Pakliže se nepřidá slovo a zájem, je to špatně. Přitom by stačilo, kdyby lékaři uměli dát každému nemocnému najevo: Mám o tebe zájem a chci ti pomoct. A to je na 15 vět, ne víc.

Můžeme říct: Ano, doktoři mají hodně nadbytečných povinností, ale na druhou stranu si myslím, že se na to někteří vymlouvají.

Před nějakou dobou jste se nechala slyšet, že rakovina prsu je důsledkem ztráty ženství. A taky nespokojené duše.Ano, v poslední době mě hodně zajímá samotná příčina. Řekla bych, že rakovina prsu je civilizační choroba, ke které přispívá úraz ženství.

Dělám to už přes třicet let, tak si můžu dovolit hodnotit. Rakovinu prsu podle mě přináší novodobý životní styl, kdy jsou ženy nucené do pracovních výkonů a nemůžou rozvinout své ženství jako matky nebo manželky. Odkládají mateřství, protože údajně musí nejprve nastartovat kariéru.

Ale co je větší kariéra než porodit děti? Proč se rakovina prsu objevuje u žen z východu, které se přestěhují na západ a přebírají západní styl života? Protože západní životní styl, který jsme kdysi přijali s otevřenou náručí, je pecka pro naše ženství! Je to krok do divného neznáma, neumožňuje ženám být ženami a mužům být muži. A nedostatek možností projevovat svoje ženství ženskému tělu vadí.

Spousta žen ale věří, že práci a mateřství dokážou skloubit. Vy si nemyslíte, že to lze?Ne, nejde to skloubit. Sama jsem byla s dětmi doma pět let, riskovala kariéru.

Pracovat s dětmi je absolutní schizofrenie. Žádná ženská to nezvládá v pohodě. A pokud to tvrdí, je k sobě neupřímná. Pracovat s malými dětmi je svým způsobem útěk z mateřské role.

Chodit do práce je totiž mnohem jednodušší než být matkou 24 hodin.

Přečíst článek ›

To s vámi ale spousta žen souhlasit nebude.No nebude. Ale žena má svoje limity, proč se překonávat za každou cenu? Proč neříct, když mám bolestivou menstruaci, jdu si lehnout a vyspat se? Nebo před zkouškou požádat, jestli by se to nedalo odsunout, protože před menstruací jsem jako bez mozku.

Ze své zkušenosti vím, že rakovinou prsu onemocněly především ženy, které si myslely, že je nutné zvládat ženskou i mužskou roli. Hodně je to celé o strachu, který ovládá celou naši společnost. Že vás v práci nahradí někdo jiný, když se po porodu hned nevrátíte do práce? No tak si najdete něco jiného. My se ale kdovíproč bojíme.

A tenhle strach spojený se západním způsobem života dává ženskému tělu na frak. A nebojím se říct, že na to dojedeme.

V čem podle vás tedy spočívá příčina rakoviny prsu? Opravdu vidíte hlavní důvod ve ztrátě ženství? V tom, že se bojíme?Já vidím jednoznačně souvislost v tom, jak se mění společnost, která nám nedovolí být ženami.

Fascinují mě starší ženy, které mají dospělé dcery a říkají: Ony to mají tak těžké, nemůžou si dovolit mít dítě, nemají rozjetou kariéru, byt. A já jim říkám: Ale děti se rodily i za války, k tomu mít dítě nepotřebujete kariéru ani super byt.

Jen odhodlání dát dítěti bezpodmínečnou lásku a pocit jistoty. A vychovávat ho můžete i v garsonce.

Vy si tedy skutečně myslíte, že kdyby se ženy v západním světě více věnovaly svému ženství, byly by méně nemocné?Ano, myslím si to. Máme udusané ženství a nedokážeme vnímat signály svého těla. Jakmile totiž žijeme ve stresu a stereotypu, ztrácíme intuici. A v čím větším městě žijete, tím je to horší.

Nejde si i v tom velkém městě najít něco, co nám pomůže ten stres minimalizovat?Jde to, ale pouze tehdy, když budete například bydlet na Roztylech, pracovat na Roztylech a mít přátele na Roztylech. Když si vytvoříte svou vesnici vazeb. Někteří lidé to umějí, ale většina je nucená cestovat přes celé město. A to ztrátové přesouvání je začátek začarovaného kruhu.

Chodit tedy někam meditovat nebo cvičit podle vás nemá smysl?Ne, to zase musíte někam jet. Vám se třeba zrovna nechce, ale překonáte se a jdete. Tím se při snaze zbavit se stresu paradoxně dostáváte do stresu ještě většího.

A když cvičit nepůjdete, budete mít zase další stres z toho, že jste tam nešla… Pokud budete chodit objímat stromy, protože vás to těší, tak dobře, ale pokud si z toho uděláte povinnost, tak to přestává fungovat.

Člověk by se měl vymanit ze stereotypů a říct si, co od života chce a jak si ho chce v rámci té šílené aglomerace užít. Když se propracuje k tomu, že se ve městě není schopen dobrat každodenního štěstí, tak by se měl zvednout a odejít.

Když řekne: Ano, tahle aglomerace mi skýtá takové životní štěstí, které jinde nezískám, tak si taky ale musí položit otázku, jestli za to štěstí taky časem nezaplatí.

No ale to chce upřímnost, kterou v sobě ne každý má…Přesně, nejdůležitější je přiznat si, kdy si lžeme. To je základ všech psychosomatických terapií. Přiznat si, že obtíže, které máte, si způsobujete sama. Ne váš manžel, ale vy. Musíte si být vědomá sama sebe a měnit svoje traumata, která vám způsobují špatné myšlenkové vzorce.

Pomáhá vám metoda ‚somatického prožívání‘ ve vaší praxi?Nesmírně. Umím ženám cíleně poradit. Včera například přišla pacientka s tím, že ji chtějí vzít obě prsa. Na počátku léčby si to totiž přála. Jedno léčebně, druhé preventivně.

A ona najednou stála před zrcadlem a říkala sama sobě, že si není jistá, zda si má nechat odstranit obě. A ptá se mě, co má dělat. Já jí na to říkám, že si už odpověděla sama. Ona se vlastně propracovala k tomu, že ta svoje prsa má ráda, že jsou součástí jejího těla.

Nejdřív na ně byla naštvaná, protože jí přinesla rakovinu, a chtěla se jich zbavit. Najednou se ale propracovala ke změně myšlení. Tak jí povídám: Chraňte si svoje hranice.

Nechte si odstranit jen to, co je nezbytně nutné, a s eventuálním odstraněním zdravého prsu počkejte třeba za rok.

Přečíst článek ›

Před dvěma lety byste jí tohle neřekla?Možná ano, já jsem vždycky říkala ženám to, co jsem intuitivně cítila. A jsem překvapená, že mi to současné studium somatického prožívání potvrzuje. Tu moji intuici.

Teď s nimi mluvím s takovou větší jistotou, že to nevychází jen ze mě, že to není okamžitý nápad, ale že je to ověřené lékaři odborníky, kteří ‚somatic experiencing‘ rozjeli.

Jsem si jistější a umím s nimi udělat v rámci vyšetření takové minutové techniky, kdy jim dám domů úkol, aby sepsaly všechny svoje životní zdroje, to, co se v nich děje, co mají rády…

Závisí tedy úspěšnost léčby i na tom, jak moc jsou ženy ochotné změnit svoje myšlení?My jako doktoři vidíme skladbu nádoru. A třeba si řekneme, že tady ta paní má tak agresivní nádor, že nemá šanci. Za tu dobu, co svou práci dělám, jsem ale zjistila, že takhle to nefunguje.

Jsou ženy, které jsme léčili před dvaceti lety na agresivní nádor, který byl rozptýlený do celého těla, a ty ženy tady pořád jsou. Ve chvíli, kdy žena do boje s rakovinou zapojí schopnost sebeléčení, když si k léčbě, kterou nabízí západní medicína, přidá něco navíc, tak skutečně může překonat původní špatnou předpověď.

A máme stovky takových žen.

Myslíte, že tyhle vyléčené ženy skutečně změnily svoje myšlení a nalezly svobodu?To jste trefila správně.

Tyhle ženy si řekly: Aha, tak mě potkala už i rakovina, mně je všechno jedno, stejně umřu, tak teď si můžu dovolit s tímhle se nebavit, protože mi pije krev, toho nemůžu vydýchat, ten mi leží v žaludku.

Když se oprostí od těchto negativních vstupů, tak může úplně změnit svůj přístup k životu – a to já vnímám jako nesmírně léčivé.

Co je to somatické prožívání…Somatické prožívání je přístup k traumatům, kdy se využívá uvědomění vlastního těla. Je výsledkem více než 40 let pozorování, zkoumání a praxe dr. Petera Levina. Přístup je založen na tom, že člověk má přirozenou schopnost překonat a zpracovat následky traumatu.

SP obnovuje zdravou seberegulaci a vrací traumatizovaným lidem pocit živosti, uvolnění a celistvosti, o něž následkem traumatu přišli. Původně se využíval při práci s válečnými veterány či oběťmi znásilnění, ale využívá se i při léčbě chronické bolesti.

Somatické prožívání je efektivní nástroj pro léčení traumat, který umožňuje terapeutovi provést klienta náročnými stavy a situacemi. Velmi specificky pracuje s tělem a nervovým systémem.

MUDr. Miroslava Skovajsová (1957)Zakladatelka screeningu rakoviny prsu a sítě českých mammacenter, která se důrazem na prevenci a osvětu zasloužila o snížení úmrtnosti na toto onemocnění. Vystudovala Fakultu dětského lékařství UK v Praze.

V letech 1988 až 1994 se začala věnovat problematice prsní žlázy. V roce 1993 založila první mammacentrum v Praze 4. V roce 2011 založila další mammacentrum pod názvem Breast Unit Prague, kde působí jako ředitelka a supervizorka složitých případů.

Je předsedkyní Asociace mammodiagnostiků ČR. Má dvě děti.

IVANA AŠENBRENEROVÁ

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector