Med – Vše o zdraví

Med - Vše o zdraví

Tlustý, sirupovitý med je vyroben včely z květinového nektaru – jeho barva a příchuť jsou určeny květy, které včely navštíví. Jetel, lucerna, divoká květina a tupelo jsou jen některé z více než 300 druhů medu vyrobených ve Spojených státech.

(LEARN: Více o více než 300 odrůdách medu dostupných v USA)

Výhody zdraví

Kromě toho, že je neodolatelně sladká, med zabraňuje růstu bakterií a obsahuje antioxidanty bojující proti onemocnění.

Honeyova pověst panacea je předmětem debaty mezi vědci, ale mnoho současných výzkumů podporuje lidovou moudrost – že med může sloužit mimo jiné jako přírodní lék na zažívací potíže nebo jako rychlý energizér.

Může být také použit jako obvaz pro rány a popáleniny a jako mast pro mnoho kožních podmínek.

Někteří praktičtí lékaři dokonce předepisují med pro alergie.

Teorie spočívá v tom, že stejně jako při alergických záběrech může každodenní vystavení malému množství alergenu – v tomto případě pyl, velmi stejná složka, kterou včely používají k výrobě medu – mohou desensitizovat tělo. Chcete-li to vyzkoušet, jíst 1 čajovou lžičku denně syrového, nefiltrovaného medu vyrobeného do vzdálenosti 20 mil od vašeho domu.

Vzhledem k tomu, že všechny druhy medu mohou obsahovat spory, které velmi mladá těla nemohou snášet, neměly by být podávány dětem až po jejich prvních narozeninách. Pro zbytek rodiny však může být cenným přírůstkem stravy.

(CHECK OUT: Více Buzzworthy zdraví přínosy medu)

Med - Vše o zdraví

Med je dostupný buď surový nebo zpracovaný – filtrován pro odstranění pevných látek nebo zahřátý ke snížení krystalizace – a v různých formách. V USA se nejčastěji získává med z hřebene a prodává se jako kapalina. Další, rustičtější variantou je hřebíčkový med, surový med uzavřený úsek.

Nebo med může být prodáván v kombinaci jako hříbkový med, s kousky honey-in-the-hřeben plovoucí ve sklenicích tekutého medu. Smetanový med, nazývaný také šlehaný nebo zvlákňovaný med, je výsledkem pečlivě řízeného procesu krystalizace.

To zanechává med osvětlený, mírně zahuštěný a ideálně vhodný k šíření.

Zpracovaný tekutý med nalezený v nádobách a dávkovačích plastových medvědů na regálech supermarketů jsou směsi několika různých druhů medu, které byly předtím, než byly baleny, přehřáté a filtrované.

Jednokřídlé medy jsou vytvořeny z nektaru jednoho typu květiny a barva, která se může pohybovat od bílé až tmavě hnědé, a to prostřednictvím mnoha odstínů zlata a jantaru mezi nimi, poskytuje stopu její chuti.

Jako pravidlo platí, že světlé medy jsou jemné, jantarové medy mají bohatě jemné chuti a tmavé medy jsou asertivní.

Najděte různé druhy medu v pekárničce nebo džemu u většiny supermarketů nebo vyhledávejte místní med na farmářských trzích a silnicích. Podívejte se na “100 procent čistého medu” na štítku; vyhnout se těm, které obsahují kukuřičný sirup nebo jiné přísady.

Med - Vše o zdraví Fotografie: Jonathan Lovekin

Avšak med je zpracován a skladovat ve vzduchotěsné nádobě při pokojové teplotě (asi 70 stupňů) po dobu až dvou let. Je důležité udržovat kontejnery z medu těsně uzavřené; jinak hygroskopické (vodu milující) cukry v medu absorbují vlhkost ze vzduchu a vedou k růstu nežádoucích kvasinek.

Med může také krystalizovat a ztuhnout – ztuhne, když se přírodní glukóza (cukr) oddělí od vody. Někdy se to stává kvůli pylu ve vysoce jakostních odrůdách nebo po změně vlhkosti nebo teploty.

Neexistuje žádný způsob, jak efektivně zvrátit efekt, ale pokud potřebujete měřítko pro recept, můžete ho dočasně roztavit a ohřát ho v misce s teplou vodou.

V opačném případě můžete stále bezpečně jíst na toast, rozmíchat se do čaje, rozpustit v marinádě, nebo byste si ji běžně užívali.

Med - Vše o zdraví

Při vaření s medem můžete použít všechny odrůdy, které máte na dosah ruky, s dobrými výsledky. Ale pro nejlepší výsledek, přidejte med na misku. Obecně používejte jemné medy, pokud nechcete mít výraznou medovou chuť; více asertivní medy, když chcete mít výraznější medovou přítomnost; a vysoce aromatické medy, chcete-li ochutnat med, aby ovládal pokrm.

  • Některé z našich oblíbených: 
  • Tupelo: Jeho krémová struktura (skutečná věc nikdy granuluje) a hruškovitou chuť tvoří toastový lesk.
  • Kaštan: Aromatická a nuancovaná, vyžaduje hrdost místa na sýrovou desku.
  • Eukalyptus: Tučně, s mírně zvlněnou pachutí, přidává zajímavou poznámku k salátovým dresinkům.
  • Jetel: Udržujte tuto neutrální spáru na stůl pro vylepšení v poslední chvíli.

Med - Vše o zdraví Fotografie: Joseph De Leo

A nezapomeňte přemýšlet mimo šálek! Zkuste přidat med do marinády pro vepřové panenky, kotlety nebo žebra. Použijte ho k oslazení hořčice nebo arašídového másla pro snadné ponoření. Zmrzlý med přes čerstvé ovoce, jako banány, hrušky nebo pomeranče, nebo na ricotta sýr pro lehký dezert.

Honey také krásně funguje v pečivě, protože pomáhá udržet vlhkost déle než ostatní sladidla. Nahrazení menšího množství medu za cukr je složité. Nejlepší je hledat recepty, které jsou vyvinuty pro med, spíše než hádat ve správném poměru. Nicméně, pokud chcete experimentovat, nezapomeňte nahradit medem jen asi polovinu cukru v receptu.

Med je o 20 procent sladší než granulovaný cukr, a tak snížit množství o pětinu. Pro každou použitou šálek medu je také třeba snížit množství další kapaliny v receptu o 1/4 šálku a přidat asi 1/2 čajové lžičky sódy na pečení. Nakonec je dobré snížit teplotu trouby o 25 stupňů, abyste kompenzovali výraznější vlastnosti hnědého medu.

(GET: Naše oblíbené medové recepty, od sladké po pivní)

Contents

  • 1 Co to je
  • 2 Výhody zdraví
  • 3 Co hledat
  • 4 Jak uložit
  • 5 Jak vařit

Med – léčivé účinky, recepty, historie, zajímavosti

Med je od nepaměti považován za pokrm bohů, prostředek mládí, moudrosti a nesmrtelnosti. Včely, které med produkují, byly v dávných dobách uctívány a považovány za posvátné.

Dnes už víme, že med je jednou z nejvydatnějších potravin, a kromě vynikající chuti skrývá léčivé účinky. Napomáhá růstu, posiluje kosti, má povzbuzující, uklidňující a antiseptické účinky, pomáhá při chudokrevnosti, nachlazení a astmatu.

Je prospěšný pro srdce, játra, žaludek i mozek.

Pohled do historie

Spojení medu s božstvy je známo od pradávna. Ve středověkém Egyptě věřili, že se včely zrodily z boha Slunce prostřednictvím slz, které ronil. V Koránu zase považují med za první požehnání, které Bůh na zemi seslal a bible popisuje zemi, kterou hledá izraelský národ jako místo, kde podávají manu, mléko a med.

Průkopníky chovu včel byli staří Egypťané, kteří jako první zkonstruovali úl pro získání medu z pláství. Med používali jako konzervant potravin, mumií, pro přípravu léčivých mastí a léků a jako obětinu bohům.

V Řecku se med těšil oblibě ve velkém množství jako lék na dlouhověkost. Ve starověkém Římě se dokonce stalo včelařství hlavním řemeslem.

Vikingové se posilovali v drsných podmínkách válek medovinou, kvašeným nápojem z medu a vody, který je považován za nejstarší alkoholický nápoj vůbec (starší než pivo a víno).

Med byl hlavním zdrojem cukru až do začátku 18. století, než byla objevena cukrová třtina a později cukrová řepa. Med se však těší oblibě stále, a to pro své výživové, léčivé a chuťové vlastnosti.

5 FAKTŮ O MEDU

VYSOKÁ ENERGETICKÁ HODNOTA
Med obsahuje 70–80 % cukru, což ho řadí mezi potraviny s nejvyšší energetickou hodnotou.

NEMĚNNÉ VLASTNOSTI
Na rozdíl od ovoce a zeleniny, které během sklizně a uskladnění ztrácí své vlastnosti, med se ani po uskladnění nekazí. Pokud je správně skladován tzn. v nádobě na temném místě bez přímého slunečního svitu, vydrží i několik let.

KOMPLEXNÍ A VYVÁŽENÝ
Kromě vysoké energetické hodnoty obsahuje med dalších 180 zdraví prospěšných látek, což z něj dělá velmi komplexní a vyváženou potravinu. Zmiňme například vitamín C, všechny vitamíny skupiny B, železo, fosfor, vápník, hořčík, glukózu a fruktózu.

VHODNÝ PRAKTICKY PRO VŠECHNY
Díky nutričním hodnotám je med prospěšný a vhodný pro všechny věkové kategorie, vyjma dětí do 18 měsíců, kterým se nedoporučuje podávat žádná sladidla. Pozor! Některé osoby mohou být na med a jeho složky alergické.

RYCHLÁ ENERGIE PRO TĚLO
Velkou výhodou medu je jeho rychlé vstřebání a okamžité využití energie pro životní funkce organismu.

Med - Vše o zdravíHerbalistova zajímavost

V mnoha jazycích se líbánky překládají doslovně jako „Medový měsíc“ (např. anglicky honeymoon). Spojení nevzniklo jen tak náhodou. Pochází ze starého římského zvyku, kdy matka nevěsty nechá ve svatební komnatě džbánek medu pro novomanžele, aby nabrali síly po svatební noci.

MED A ZDRAVÍ

ANTISEPTICKÉ VLASTNOSTI – Med působí proti mikrobům a podporuje regeneraci buněk. Používá se při spáleninách, na drobné poranění a při léčbě vředů. Medové masky a kosmetické produkty podporují léčbu akné (postupy a návody naleznete na konci článku).

Zajímavé:  Mudr Diblík Oční Lékař?

HRDLO – Med zmírňuje bolest v krku, pomáhá při léčbě zánětů hltanu a hrtanu.

JÁTRA – Vysoký obsah cukru, který je pro buňky rychle dostupný, chrání játra a doplňuje zásobu glykogenu.

KOSTI – Med usnadňuje vstřebávání vápníků, který je klíčovou složkou k správnému vývoji kostí a zubů. Důležitý je pro děti, v období dospívání a u žen před menopauzou.

MENSTRUACE – Med zmírňuje bolesti během menstruace a pomáhá ustálit menstruační cyklus.

SRDCE – Med dodává srdci energii a povzbuzuje krevní oběh. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu.

ŽALUDEK – Med je v těle okamžitě vstřebán a není třeba ho trávit. Nezatěžuje proto žaludek a díky antiseptickým vlastnostem zabraňuje množení bakterií v zažívacím traktu. Zároveň pomáhá při žaludečních vředech a působí jako projímadlo.

UKLIDNĚNÍ – Med je přirozené sedativum, které se doporučuje všem včetně dětí na nespavost. Účinek zvýšíte přidáním medu do zklidňujícího bylinného čaje například čaje z meduňky.

KONZERVACE – Med je skvělým konzervačním prostředkem a používá se k uchovávání potravin.

Tipy pro zdraví

  • Proti rýmě, chřipce a horečce pomůže med s citrónovou šťávou nebo s mlékem
  • Bolest v krku zmírní med rozpuštěný v teplé vodě nebo mléce
  • Pro lepší spánek vypijte před spaním lžičku medu s teplým mlékem
  • Hmyzí bodnutí nebo otoky zmírní potření postiženého místa medem
  • Na žaludeční vředy pomůže lžička medu na lačno
  • Únik mateřského mléka omezí obklad z medu na prsou
  • Jemnou, pružnou a hydratovanou pleť pomůže uchovat maska z medu, která se hodí pro všechny typy pleti.

VÝROBA MEDU

Úl představuje absolutně disciplinované a uspořádané společenstvo, kde má každý jedinec svojí nezastupitelnou funkci a prospěch úlu je nadevše. Pokud včela úl opustí, nepřežije déle než dva nebo tři dny. Ve včelím společenstvu žijí tři kasty včel: včelí královna, dělnice a trubci.

Med - Vše o zdraví

KRÁLOVNA – Jedna jediná v celé kolonii, dokonalá matka, která snáší veškerá vajíčka. Ačkoliv je o královnu dobře postaráno a dělnice ji krmí, zůstává po celý život v buňce úlu, kam ani sluneční svit nedosáhne. Život královny trvá čtyři až pět let a denně snáší tisíce vajíček.

TRUBCI – Jediným úkolem trubců je spářit se s královnou.  Během svatebního letu, kdy královna vyletí z úlu, se spáří pouze s jedním trubcem. Ten za to zaplatí životem a po spáření umírá. Ostatní trubci už nejsou potřeba a po skončení doby páření jsou samičkami nemilosrdně ubodáni.

DĚLNICE – Nejpočetnější skupina včel (až 90 000) zastávající většinu úkolů v úlu. Během života, který trvá zhruba 40 až 45 dnů, čistí plástve, krmí larvy pylem, medem a mateří kašičkou, kterou sami vyrábějí. Později se věnují výstavbě a opravám pláství a mají na starost větrání. Některé z nich úl opouští a hledají vodu, nektar a pyl.

Výroba medu v číslech

Kolonie spotřebuje ročně 160–180 kg medu, 25 kg pylu a asi 60 litrů vody. K získání 1 kg medu je potřeba navštívit více než 5 milionů květů a uskutečnit 40 000 letů s plným nákladem.

Zajímavost – včelí tanec

Včely vynikají mimořádnými komunikačními dovednostmi. Zní to neuvěřitelně, ale včela, která se vrací s nákladem pylu do úlu, předvádí ostatním tanec, při kterém popisuje cestu (směr, vzdálenost k místu), kde se nachází nektar, ale také množství a kvalitu nektaru.

Od nektaru k medu

Dělnice přináší do úlu nektar a předávají ho ostatním včelám, které jej zpracovávají. Během toho dochází ke snížení vlhkosti tekutiny a obohacení o enzymy, které včely produkují.

Tato tekutina je umístěna do pláství, ale protože má stále dost vysokou vlhkost, musí se větrat (včely mávají křídly) dokud vlhkost neklesne na přibližně 18 %. Poté je plástev uzavřena voskem a med samovolně dozrává.

Protože včely vyrobí velkou zásobu medu, která převyšuje spotřebu úlu, včelaři mohou zbylý med vytočit, aniž by narušili chod společenstva.

PRODUKTY ÚLU

MED – Med je vyroben z nektaru květů, který se smísí s výměšky včelích žláz a dozrává v plástvích. Obsahuje především cukr a vodu, které je maximálně 18 %. Při důkladném zkoumání bychom v medu našli sacharózu, glukózu, fruktózu, dextrin, vitamíny a fermenty.

Vlastnosti medu (chuť, barva) závisí na původu pylu a nektaru. Tmavší a výraznější chuť mají medy pocházející z ovocných stromů a lesních oblastí, naopak čirý med pochází většinou z jednoho zdroje nektaru. Spotřebitelé preferují medy tekuté, proto včelaři během stáčení med zahřívají.

Zahřátím med ztrácí nejenom chuť, ale i cenné látky.

VOSK – Vosk je produktem samotných včel. Dělnice za specifických podmínek zvýší teplotu těla nad 30 °C a voskové žlázy umístěné na břiše začnou vytvářet kousky vosku. Včely vosk smísí se slinami a uschovají na případné úpravy a výstavbu pláství.

PYL – Včely sbírají nektar, který je výchozí surovinou pro výrobu medu. Zatímco jej sají, z květů se jim na tělo lepí zrnka pylu, která slouží rostlinám k rozmnožování.

Včely mají na nohách malé košíčky, které po naplnění pylem odnáší do úlu do speciálních buněk. Pyl je velmi důležitý produkt, neboť se jim živí larvy.

Pylová zrnka jsou velmi komplexní potravou, obsahují proteiny, vitamíny, cukr, aminokyseliny, tuky, sacharidy, enzymy, koenzymy, růstové faktory a minerály.

Pyl zlepšuje náladu, pomáhá při vysokém tlaku, anémii, anorexii a úzkosti. Upravuje trávení, preventivně působí proti vypadávání vlasů, zlepšuje zrak a v kosmetice se používá pro lepší hydrataci pokožky. Na druhou stranu jsou pylová zrna u mnohých z nás častým a agresivním spouštěčem imunitní odpovědi, která vede k alergii.

PROPOLIS – Propolis má antibakteriální, fungicidní a zklidňující účinky a používá se například při léčbě popálenin nebo bradavicí. Včely propolis vyrábí smísením vosku, pylu, výměšků slinných žláz a rozmanitých pryskyřic, které získávají z kůry stromů. Propolis jim slouží na opravu pláství a pro obranu vstupu do úlu.

VČELÍ JED – Ani včelí jed by neměl uniknout naší pozornosti. Bodnutím včela vypouští toxickou látku, která má léčivé účinky u nemocí kloubů nebo při revmatismu.

MATEŘÍ KAŠIČKA – Mateří kašička je objevem nedávné doby. Dnes už víme, že zvyšuje tělesnou teplotu i duševní výkonnost a konzumace určitého množství denně vede k nabuzení metabolismu, zlepšení paměti, reflexů a schopnosti soustředit se.

Upravuje činnost endokrinního systému, podporuje růst a má vasodilatační, antibiotické a příznivé dermatologické vlastnosti. Mateří kašičku produkují včely tzv. kojičky, které jsou staré 5–12 dnů. Během prvních 3 dnů s ní krmí larvy a poté už kašičku dostává jen královna.

Ostatní včely v úlu se živí směsí pylu, medu a vody.

Med - Vše o zdraví

MED – VŠE, CO VÁS ZAJÍMÁ

Může se med zkazit?

Med se nekazí a můžete ho v ideálních podmínkách (ve stálé teplotě 0 °C, ve tmě) uchovávat po dobu několika let, aniž by změnil barvu nebo vlastnosti. V muzeu zemědělství v Dokki v Egyptě jsou uchovány džbány medu, pocházející z roku 1400 př. n. l. a med lze dosud konzumovat!

Jakou má med výživovou hodnotu?

100 gramů medu obsahuje přibližně 1360 kJ (325 kalorií). Jako se vším, ani s medem se to nesmí přehánět, a to hlavně při redukční dietě.

Jaký med je nejlepší?

Nejlepší med je od ověřeného včelaře, jehož včely měly k dispozici dostatek květů v čistém prostředí. Domácímu medu dejte vždy přednost před medem ze supermarketu, který může být pouhou náhražkou ve formě rozpuštěného cukru.

Jaký med je nejzdravější?

Často slýcháváme, že med lesní je zdravější než med květový. Co je na tom pravdy? Medy se liší svým složením podle rostlin, z kterých včely pyl a nektar získávají. Léčivé byliny, které med obsahuje, najdou včely jak v lese, tak na louce a složení medu se bude vždy trochu lišit. Nejde proto říci, že by byl med lesní zdravější než med květový.

Co se zkrystalizovaným medem?

Krystalizace (tvorba drobných krystalů, které se spojují) je přirozenou vlastností medu. Pokud med zhruba do roka nezkrystalizuje, můžeme se domnívat, že byl včelařem tepelně upraven.

Během přeměny (krystalizace) nedochází k znehodnocení látek a med si zachovává veškeré zmiňované vlastnosti. Naopak tepelnou úpravou se část látek z medu ztrácí. Pokud vám med v tuhé podobě nevyhovuje, můžete ho rozpustit ve vodní lázni.

Zajímavé:  Předávkování Léky Na Ředění Krve?

Trvalého efektu docílíte pravidelným mícháním čerstvého medu po dobu asi 14 dnů.

>> Pokračování v článku Návody a tipy na použití medu v kosmetice 

Med se skořicí – co všechno dokáže? | Rodinná firma Pleva

O bylinkách a alternativní medicíně si můžeme myslet cokoli, při nachlazení ale po čaji s medem a citrónem sahá každý z nás. Pojďte se podívat, jak moc tuto kombinaci dokáže okořenit obyčejná skořice. Určitě budete překvapeni.

Skořice v medu si dokáže podle starého učení poradit s takovou dávkou problémů, že až zůstává rozum stát. První zmínky o jejích skvělých účincích najdeme už tisíce let před naším letopočtem v tzv. ajurvédské medicíně, ke které se mnoho vědců začalo vracet posledních několik desítek let.

Věděli to už v Indii

Skořice pochází z Asie, takže největší zkušenosti s jejími účinky najdeme v čínské a ajurvédské (indické) medicíně. Obě učení přitom vychází ze stejné myšlenky, že jakákoli nemoc způsobená nerovnováhou v našem těle – a cestou k vyléčení nemá být odstranění nemoci, ale uvedení organismu zpět do rovnováhy.

Vznikla tak celá řada studií, které tyto údajné účinky zkoumaly, a světe div – mnoho z nich se skutečně potvrdilo.

Samotná skořice například dokáže snížit hladinu cholesterolu a cukru v krvi, pozitivně působit na zažívací systém nebo dokonce ničit bakterie.

Podobně, jako se o grepfruitu nebo česneku říká, že jsou to přírodní antibiotika, tak i skořice prokazatelně dokáže působit dezinfekčně a ničit cizorodé zárodky. A je toho více.

Podle mnoha receptů to dokáže právě med se skořicí. Léčitelé upravovali druh medu a poměr skořice podle konkrétních problémů, receptů tak existují celé stovky.

Med - Vše o zdraví

Skořice ke zmíněným účinkům přidává ještě několik dalších bonusů, například snížení obtíží při revmatismu, preventivní posílení imunity nebo, pokud na to trpíte, zmírnění krvácení z nosu. Umí také zvýšit chuť k jídlu, což se může zdát u receptu na hubnutí jako problém, na druhou stranu podporuje štěpení tuků a zlepšuje celkový metabolismus, což misky vah táhne na stranu štíhlé linie.

Med rovněž obsahuje mnoho enzymů podporujících trávení, takže obyčejná sklenka medu, vody a skořice dokáže spravit vaše zažívání během několika málo dnů. A u spokojeného bříška začíná jakákoli cesta ke zdraví. Mezi další účinky patří zklidnění, antibakteriální účinky a při vnějším použití také podpora hojení ran a popálenin.

Nic se nemá přehánět

Skořice má opravdu silné účinky a neměli bychom jí přijímat více než 4 gramy za den. U citlivých jedinců se mohou objevit alergie už při menším množství. Pozor by si měli dát především diabetici a lidé s potížemi s játry.

Jak to tedy všechno může fungovat dohromady?

Hubnutí

V horké (nikoli vařící vodě) necháte 10 až 15 minut louhovat půl čajové lžičky mleté skořice, pak přidáte čajovou lžičku medu a vypijete půl hodiny před prvním jídlem. Druhý nápoj si dáte večer před spaním.

Nečekejte, že koktejl udělá vše za vás, spíše jen nasměruje organismus ke spalování tuků a pomůže vám s rychlejším úbytkem hmotnosti. Pokud upravíte jídelníček, tj.

vynecháte tučná jídla a uměle slazené nápoje, a alespoň dvakrát do týdne si zasportujete, můžete reálně shodit až 1 kilo za týden.

Med - Vše o zdraví

Zlepšení funkce mozku

Zmíněný nápoj skvěle prokrvuje, což se pozitivně odráží i v dalších aspektech lidského těla. Jedním z nejužitečnějších může být bystřejší mozek a jasnější mysl.

Studené ruce a nohy

Máme skoro půlku srpna, už brzy nastane období podzimních plískanic. Přesně to je čas na teplý čaj s medem a skořicí, který dokáže báječně prokrvit věčně studené končetiny. Příjemným bonusem bude v tomto období i to, že se posílí imunita.

Zlepšení sexuální výkonnosti

Dnes už jsou na to větší kalibry, ale skořice byla dříve používána při léčbě poruch erekce.

Zažívání a trávení

Med a skořice působí na náš žaludek jako pohlazení a dokážou jej dostat dostat do správné rovnováhy. Podle některých poznatků chrání před vznikem žaludečních vředů. Jedna lžička skořice a dvě lžičky medu před jídlem dokážou zabránit překyselení žaludku.

Pro zdravější měchýř

Ve velké sklenici s vlažnou vodou rozpusťte dvě lžičky medu a 3 gramy skořice. Tento poměr dokáže skvěle pročistit močový měchýř a vyplavit nezvané bakterie.

Problémy s pokožkou

Lžičku skořice vmíchejte lžičkou do tří lžiček v medu a utvořte hustější pastu. Směs aplikujte na pupínky, ekzémy nebo místa napadená plísní. Nechejte působit několik hodin, nejlépe přes noc.

Chřipka a nachlazení

Do tradičního čaje s medem a citrónem přidejte i skořici (na jednu lžíci medu zhruba 1/4 – 1/2 kávové lžičky skořice). Čaj (nebo klidně jen skořici rozmíchanou v medu s citrónem) si dejte ráno i večer a do pár dnů se vám uleví a navíc podpoříte svůj imunitní systém.

Hledáte inspiraci pro recepty na medové dobroty? Stáhněte si náš ebook!

Získejte ebook s medovými recepty + novinky na e-mail, maximálně jednou týdně

  • Proč použít med do těsta?
  • Jak poznat pravý med
  • Recepty na medové cukroví, ale i na kachnu na medu
  • Recepty pro zdraví s medem

Vyrobte si zázrak na hubnutí z křenu a medu. Lžíce po ránu rozproudí vše v těle

10. 06. 2021 | Doba čtení 5 minut

Získat a udržet si vysněnou postavu někdy není snadné. Bez vyvážené stravy a fyzické aktivity se většinou neobejdeme, navíc je možné naši snahu podpořit různými doplňky stravy, které nám pomohou spálit tuk. Ale takový veskrze zdravý sirup urychlující látkovou výměnu si můžete vyrobit i doma. Je snadný na výrobu a silný svým účinkem. 

Zdroj: www.ceskatelevize.cz, ceskozdrave.cz, living.iprima.cz, www.bylinkyprovsechny.cz, bylinkářka Simona Tancerová-Berková

Kdo by nechtěl mít na léto dokonalou postavu. Jen málokomu je ale dáno od přírody, a jak postupuje náš věk, tím větší nasazení si touha po štíhlé postavě žádá.

Zabojovat je často nutné hned na několika frontách, a to minimálně zdravou stravou a cvičením zaměřeným na problémové partie. Pomoct nám mohou i různé doplňky stravy, jako odvodňovací a detoxikační čaje či bylinné kapsle.

Ale sirup, který povzbudí naše tělo a pomůže nám spálit nežádoucí tuk, si můžete vyrobit i sami.

Křen působí na naše tělo povzbudivě Zdroj: PIXbank CZ / Shutterstock.com

Sirup složený z těch nejosvědčenějších surovin

Jeho složkami jsou křen, med, zázvor, citrony a skořice, tedy suroviny samy o sobě nabité cennými a zdraví prospěšnými látkami.

„Křen obsahuje mnoho minerálů, enzymů a velké množství vitaminu C, vlastně větší, než obsahují citrony,“ nedá na kořen křenu selského dopustit bylinkářka Simona Tancerová-Berková.

„Působí na naše tělo povzbudivě, dá se říct až rekonvalescenčně, jeho dalším důležitým účinkem je, že je antibakteriální, je to vlastně takové přírodní antibiotikum,“ pochvaluje si účinky křene bylinářka Simona, známá i ze seriálu České televize Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli. Kromě těchto vlastností křen také příznivě ovlivňuje zažívání a podporuje látkovou výměnu neboli metabolismus, upravuje střevní mikroflóru a má močopudný účinek. A to se právě může při hubnutí hodit.

Med obsahuje velké množství antioxidantů a působí antibakteriálně Zdroj: Shutterstock.com

Další složky za křenem nikterak nezaostávají. Med obsahuje velké množství antioxidantů a působí antibakteriálně, tradičně ho používáme na bolesti v krku a při nachlazeních, a to často právě v kombinaci s křenem.

Skořice je doslova zásobárnou užitečných látek – obsahuje zdraví prospěšné silice, bílkoviny, vlákninu, minerály včetně hořčíku, draslíku, selenu, ale i vitaminy C, E, K, kyselinu listovou či pantotenovou. Její složení působí blahodárně na zažívání, má antibakteriální a protiplísňové účinky, vhodná je v kombinaci s medem.

A co je v tomto případě zvlášť důležité, zrychluje metabolismus, má zahřívací účinek, navíc snižuje chuť na sladké. Její detoxikační schopnosti se využívají i v kosmetice, například v krémech a zábalech proti nenáviděné celulitidě.

Zázvor je také osvědčeným prostředkem tradiční medicíny Zdroj: asharkyu / Shutterstock.com

Zázvor je také osvědčeným prostředkem tradiční medicíny. Jeho oddenky mají silné antioxidační účinky, působí protizánětlivě a posilují imunitu.

Zázvor reguluje hladiny krevního cukru a tím snižuje chuť k jídlu, ale zároveň působí příznivě na trávicí systém a má detoxikační účinky. Citrony jsou prakticky synonymem pro vitamin C, ale obsahují i prospěšné flavonoidy a minerály.

Díky svému složení působí antisepticky a detoxikačně, ale také zvyšují pružnost cév a podporují metabolismus.

Silný svými účinky, snadný na přípravu

Z těchto ingrediencí, z nichž každá je zdravá sama o sobě, nemůžete získat nic jiného než produkt s vynikajícími účinky. Ostatně, přesvědčte se sami.

Zajímavé:  Priznaky Kdyz Chybi Horcik?

Na výrobu sirupu budete potřebovat:

125 g čerstvého křenu, 4 citrony, 3 lžíce medu, 2 lžičky skořice, kousek zázvoru o délce zhruba 2 cm

Křen a zázvor oloupejte a pro usnadnění mixování je nakrájejte na drobnější kousky. Ty vložte do mixéru, přidejte šťávu z citronů a umixujte do hladké konzistence. Poté přidejte skořici a med.

Vznikne hustší sirup, který můžete uchovávat v lednici. Nejvhodnější dávkování je dvě polévkové lžíce denně, nejlépe před jídlem nebo fyzickou aktivitou, například cvičením.

Sirup berte tři týdny, pak je potřeba udělat týden pauzu.

Sirup podpoří váš metabolismus a hubnutí půjde snadněji a rychleji. Navíc do těla vpravíte spoustu cenných látek, které posílí vaše zdraví celkově. Vzhledem k tomu, že příprava sirupu je snadná, ingredience dostupné a finančně nenáročné, nestojí jeho vyzkoušení nic v cestě. A výsledek vás jistě mile překvapí.

Léčivé účinky medu

Med je velmi zajímavým produktem včel. Ty létají z květu na květ a sbírají nektar, medovici a sladké šťávy obsažené v rostlinných orgánech. V úlu je pak obohatí látkami z vlastního těla, pozmění je ve svém trávicím ústrojí a uskladní v plátech.

Přenášením z buňky do buňky med dozrává a zhodnocuje se. Další dozrávání probíhá i po zavíčkování buňky včelami voskovým víčkem. Jakmile je med zralý, včelař pláty z úlu odbírá a ty nahrazuje zase prázdnými.

Med z plástů se získává vytáčením odstředivou silou.

Alternativní medicína si medu velmi cení a používá ho k léčbě zažívacích problémů, snížení bolestivosti peptických vředů, regeneraci jaterní tkáně, posílení srdce a také coby přirozené projímadlo.

Tento sladký produkt včel funguje také jako lehký zdroj energie využitelné k rychlému zotavení unavených svalů a při vyčerpanosti organismu. Jeho hustá sirupová konzistence je výborná na zklidnění podrážděného krku a hlasivek.

Z čeho se skládá med?

Med má úžasné složení. Převažují v něm jednoduché cukry, především glukóza (30 – 35 %) a fruktóza (35 – 40 %). Obsahuje i menší množství vody (15 – 18 %), bílkoviny a aminokyseliny.

Z vitamínů je to především C, A, B1, B2, B6, B12, D, K, E, dále flavonoidy, karotenoidy, organické kyseliny (jablečná, vinná, citronová).

Z minerálních látek a stopových prvků jsou to draslík, fosfor, vápník, sodík, chlor, železo, křemík, hořčík, měď, síra a selen.

Med a alergie

Med ovšem může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci. Obvykle se projevuje do patnácti minut po jeho konzumaci. Typickými projevy jsou škrábání v krku, puchýřky na rtech a v dutině ústní, křeče v břiše, průjem. Abychom těmto nepříjemnostem předešli, je dobré si provést tuto zkoušku:

Vnitřní stranu předloktí si potřeme troškou medu a vše necháme třicet minut působit. Pokud se nám neobjeví žádná kožní reakce (zčervenání, pupínky, svědění) tak můžeme med „s klidným srdcem“ konzumovat.

  • Doporučuji vždy upřednostnit med tuzemský před dovozovým z exotických zemí.

Med likviduje choroboplodné zárodky

Med má silné antibakteriální účinky. Řada nemocí je způsobena právě bakteriemi. Ty ke svému životu a rozmnožování potřebují vodu, teplo a zbytky buněk.

Med je jejich velkým nepřítelem, poněvadž je složen s různých druhů cukru, které jim osmotickým tlakem odebírají potřebnou vodu. Tím bakterie pukají a nemohou se dále rozmnožovat. S odsávanou vodou se odplavují zbytky buněk a odumřelé tkáně.

V medu je obsažená i aktivní glukózo-oxidáza neboli enzym štěpící glukózu za vzniku peroxidu vodíku. Ten ničí přítomné bakterie.

Med zklidňuje nervovou soustavu

Při stresových situacích či nervozitě si můžeme pomoci konzumací 1 lžíce medu, medového piva či medového mléka. Organismus obdrží rychlou energetickou vzpruhu a nervový systém se následně zklidní.

Potřebujeme: 3 dl kvalitního černého piva, 1 lžíci medu Postup: Pivo zahřejeme asi na 70 stupňů Celsia a poté do něj přimícháme med. Hotový nápoj popíjíme po douškách.

Medové mléko

Potřebujeme: 3 dl mléka (můžeme použít i rostlinnou variantu – rýžové, jáhlové, ovesné, sójové), 1 lžíci medu, špetku skořice Postup: Mléko zahřejeme na 70 stupňů Celsia a poté do něj přidáme med a skořici. Popíjíme po douškách.

Med rozpohybuje lenivá střeva a posílí imunitu

Při potížích se zácpou si můžeme pomoci touto medovou kúrou…

Potřebujeme: 1 lžíci kvalitního medu, 3 dl vlažné vody, 1 lžíci lněného semene Postup: Med zalijeme vlažnou vodou a počkáme, dokud se úplně nerozpustí. Potom tímto nápojem zalijeme 1 lžíci lněného semene. A vše následně vypijeme. Tuto proceduru provádíme po dobu deseti dní. Poté preventivně 1× týdně.

Med posiluje imunitní systém, urychluje rekonvalescenci po krátkých i dlouhých nemocích. Můžeme ho konzumovat přímo nebo v nápojích.

Potřebujeme: 3 dl mléka (můžeme použít i sójové, rýžové či ovesné), 1 žloutek, 2 lžičky kvalitního medu, špetku skořice Postup: Všechny přísady dobře rozmixujeme, nalijeme do sklenice a nápoj podáváme dle chuti – vlažný či vychlazený.

Medové víno

Potřebujeme: 2 dl kvalitního červeného vína, 1 žloutek, 2 lžičky medu, špetku skořice, půl lžičky tlučeného hřebíčku (koření), půl lžičky tlučeného badyánu Postup: Všechny přísady rozmixujeme, hotový nápoj popíjíme po douškách.

Med jako rychlá dezinfekce…

Med pomáhá hojení ran rychleji než mnohá farmaka. Zmírňuje otoky, v ráně ničí odumřelé buňky a bakterie a rovněž stimuluje tvorbu nových tkání. Na ránu naneseme tolik medu, aby byla celá přikrytá, vše pak zakryjeme gázou a zavážeme obvazem. Medový zábal měníme jednou denně a med z rány nijak neodstraňujeme. Tento postup opakujeme až do úplného vyhojení.

Med je třeba dobře uskladnit

Důležité je pravidlo: Pokud chceme zachovat všechny účinné látky v medu, nesmíme poškodit jeho původní složení. Řada cenných složek se téměř úplně zlikviduje například vysokou teplotou či dlouhodobým skladováním. Medu rovněž neprospívá kov, časté přelévání a sluneční záření. Měl by být uskladněn nejlépe ve skleněné či keramické dobře uzavíratelné nádobě a na tmavém místě.

Med a jeho vliv na zdraví

Včelí med je jedním z nejzdravějších přírodních produktů. Poradíme, jak vybrat, který koupit a kdy a jak tento poklad použít.

Med se používal již dávno v minulosti. Jeho popularitu posílil fakt, když lékaři prokázali, že toto přírodní antibiotikum umí zlikvidovat dokonce zlatého stafylokoka, se kterým moderní medicína velmi bojuje.

Za účinnější bývá považován med květový (většinou světlý). Ovšem i med lesní (většinou tmavý) obsahuje cenné látky. Pokud chcete kvalitní med, je nejlepší se obrátit na zkušeného včelaře. Neměl by obsahovat velké množství vody (být velmi tekutý).

V jeho složení nejsou zapotřebí žádné přídatné látky jako konzervanty, barviva. Abyste ho udrželi co nejdéle v dobrém stavu, skladujte jej na tmavém, suchém a chladném (ideálně do 15 °C) místě. Pokud med zcukernatí, což není na škodu, zahřívejte ho v případě potřeby max.

do teploty vody 40 °C.

Zásobárna cenných látek a vitamínů

Z vitamínů je to A, C, vitamíny skupiny B (B1, B2, B6, B12), D a K. Z minerálů stojí za zmínku železo, vápník, hořčík, draslík a fosfor. V medu se také ukrývají bílkoviny, enzymy, aminokyseliny a éterické oleje.

Prevence a posílení organismu

Med se může pochlubit především protizánětlivými a posilujícími účinky. Saháme po něm běžně při nachlazení, chřipce nebo zánětech dýchacích cest. V těchto případech se kombinuje med s vlažným mlékem, případně med s nastrouhanou cibulí.

Protože med zvyšuje odolnost organismu, funguje také preventivně a současně je ideální s jeho pomocí navrátit sílu po nemoci. To ale zdaleka není vše. Med umí zbavit tělo toxinů a volných radikálů, které jsou zodpovědny za rychlé stárnutí buněk.

Proti překyselení žaludku můžete působit lžičkou medu denně. Med také léčí zácpu, má vliv na správné trávicí procesy a působí proti nadýmání. Využívá se při hojení žaludečních a dvanáctníkových vředům, význam má i pro zklidnění žlučníku a žlučových cest. Pro čisticí a filtrační schopnosti je velmi vhodné využívat med pro jeho působení na močové cesty a ledviny.

Účinky na pleť a psychiku

Protože nejen vyživuje, ale také zvláčňuje a rozjasňuje, je vhodné zvolit tento přírodní produkt jako součást přírodní masky. Kosmetický průmysl ho také využívá třeba do šamponů a krémů. Jelikož je med příznivý pro pokožku, skvěle se hodí na popáleniny, omrzliny, ale také vyrážky nebo proleženiny.

A na závěr máme něco pro ty, kteří mají problémy se spánkem. Než se vydáte „do kuťat”, zkusili jste už sníst lžičku medu? Zklidňuje a působí proti depresím.

Přestože se jedná o tak zdravý produkt, vyhýbat by se mu měli alergici, diabetici (i když se uvádí, že lžička světlého medu by při dietě uškodit neměla) a jedinci, kteří mají problém s cévami.

Lucie Cermanová

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector