Píchání v prsu – Vše o zdraví

Rakovina. Diagnóza, kterou v životě nechce slyšet žádný člověk. Bohužel jsou karcinogenní onemocnění velmi rozšířená a postihují značnou část populace. U žen patří mezi nejrozšířenější druhy rakovina prsu.

Až 6000 žen ročně odchází z ordinace s touto diagnózou. Nádor se vytváří z buněk, u kterých byla pozměněna původní funkce a vymkly se kontrole. Může také prostoupit do jiných částí těla a vytvářet tzv. metastáze.

Jak se projevuje a co dělat v případě prevence?

Příčiny

U nádorových onemocnění není příčina vzniku často známá. Nejvíce ohroženy jsou ženy po 40 roku věku, ale není to pravidlo, také u mladších se nádor může objevit. Další faktor zde hraje genetika. Pokud se nádor objevil u blízkých, například u matky, nebo babičky, je šance vzniku až dvojnásobně vyšší.

Projevy

Rakovina prsu se projevuje několika způsoby. Mezi nejznámější příznak patří bulka v prsu, kterou si žena může sama nahmatat. Doporučuje se dělat jednou měsíčně tzv. samovyšetření prsu, kde žena zjistí, zda-li je vše v pořádku.

Jak se správně samovyšetřit naleznete například zde. Mezi další příznaky patří rozdílná velikost prsů, výtok z bradavky, nebo bolest prsou. Tyto příznaky nemusí nutně znamenat nádor, mohou značit hormonální změny v rámci cyklu.

Je ale důležité je sledovat a v případě pochybností navštívit lékaře.

Píchání v prsu - Vše o zdraví

Diagnostika

Jak už bylo zmíněno, včasná diagnostika je alfa-omega. Na preventivních gynekologických prohlídkách lékař provádí vyšetření prsou pro vyloučení nádorů. Jestliže se mu něco nebude zdát, následují další vyšetření – ultrazvukové či mamografické.

Ženy nad 45 let mají nárok na bezplatné mamografické vyšetření jednou za dva roky. Jedná se o rentgen prsou slabým paprskem. Jestliže je v rodině nějaká predispozice, je vhodné mamografické vyšetření absolvovat i dříve jako samoplátce.

Gynekolog poradí s výběrem místa vyšetření. 

Možnosti léčby

Jestliže se nádor nerozšířil a nevytváří metastáze, většinou se přistupuje k chirurgickému odstranění. Podle velikosti a místa nádoru lékaři volí nejlepší možný způsob, protože zákrok je pro ženské tělo velmi radikální.

Mezi další možnosti patří například chemoterapie, která s sebou ale nese velké množství nežádoucích účinků. Dalšími metodami jsou například hormonální nebo biologická léčba.

Vše záleží na stavu nádoru, na jeho velikosti a na zhodnocení lékaře, co je pro ženu nejvhodnější. 

Prevence

Mezi nejdůležitější preventivní kroky se řadí samovyšetření prsou, alespoň jednou měsíčně. Dále může ke snížení rizika přispět zdravý životní styl, vyvážená strava, dostatek pohybu, omezení cigaret a alkoholu, udržovat si přiměřenou hmotnost, protože obezita patří mezi rizikové faktory. 

V případě nádorových onemocnění jde o čas, včasná diagnostika je stěžejní. Proto se klade velký důraz na dodržování preventivních gynekologických prohlídek. V případě diagnózy rakoviny prsu jsou ženě poskytnuty veškeré informace, možnosti léčby a také psychologická pomoc a terapie. I když je to náročně, správně nastavené myšlení a chuť bojovat, je v tuto chvíli zásadní. 

Zdroj: https://zdravi.euro.cz/leky/rakovina-prsu-priznaky-lecba/ https://www.loono.cz/prevence/samovysetreni

Bolest prsou. Jaké jsou příčiny?

Píchání v prsu - Vše o zdraví

Bolest prsou není nic příjemného, ale ve většině důvodů se není třeba znepokojovat. Příčinou jsou často banality. Bolest prsou velmi často souvisí s hormony. Nejčastějšími bolestmi jsou bolesti spojené s menstruací, bolest mimo menstruaci a bolest hrudi, která se zaměňuje s bolestí prsou.

Premenstruační bolesti

Bolest prsou často nastává v období před příchodem menstruace. Prsa jsou napjatá a citlivá.

V období před menstruací je vhodné omezit cvičení, nosit volnější oblečení a pohodlnou podprsenku, například bez kostic. Bolesti prsou vymizí časem, někdy až s menopauzou.

Úlevu kromě léků přináší i bylinky, například kontryhelové nebo měsíčkové čaje. Měly by se začít pít dva týdny před menstruací.

Nevhodná antikoncepce nebo menopauza

Pokud vás bolí obě prsa současně a bolest je stejná, může to poukazovat na nevhodnou hormonální antikoncepci. Takto prsa mohou bolet i s příchodem menopauzy. Na časté bolesti prsou je vhodné upozornit gynekologa.

Nevhodná podprsenka

Je známým faktem, že většina žen nosí nesprávnou velikost podprsenky.

Špatná velikost košíčků prsa deformuje a škrtící obvod nebo zařezávající se ramínka přispívají k bolestem nejen k bolesti prsou, ale i zad. Výběr vhodné podprsenky se netýká jen běžného nošení, ale i sportování.

Zejména ženy s větším poprsím by měly dbát na výběr vhodné sportovní podprsenky. Nadměrné houpání prsou vede k vytahování prsní tkáně.

Bulka v prsu

Nahmatání bulky v prsu u každé ženy vyvolá šok a strach. Je však důležité zachovat klid. Nemusí se hned jednat o nádor, může to být bulka tukového původu nebo cysta. Návštěvu lékaře však neodkládejte. Pokud bulka nebolí a místo je zarudlé nebo horké, může se jednat o zánět prsu. To dobře znají zejména kojící ženy.

Bolest na hrudníku

Při nádechu může nastat bolest hrudníku. Ta však nesouvisí s prsy, ale se zánětem chrupavek nebo blokádou žeber. Při nádechu je cítit ostrá bolest na hrudníku.

Jak ulevit bolesti?

Kromě léků můžete vyzkoušet teplé nebo studené obklady. Ty jsou vhodné zejména při kojení. Také je vhodná změna životosprávy. Je dobré omezit kofein a příjem soli, která v těle zadržuje vodu, a zvýšit příjem vlákniny.

Nezapomínejte na prevenci

Ženy starší 40 let by měly chodit na pravidelné mamografické vyšetření jednou za dva roky. Od 45 let toto vyšetření hradí pojišťovna. Zároveň je vhodné provádět samovyšetření prsou. Jedná se o nejjednodušší metodu, jak zachytit včas možný karcinom. Podívejte se, jak správně provádět samovyšetření prsou. Vyšetření by měla žena provádět každý měsíc.

Zdroj: foto-pixabay

Nezhoubné nádory prsu

U mnoha žen se v průběhu jejich života objeví bulka v prsu. Nemusí se přitom nutně jednat o rakovinu prsu
, neboť existuje i celá řada nezhoubných nádorů. I přesto, že většinou nepředstavují pro zdraví žádné riziko, ve většině případů se odstraňují.

Obecně je třeba u každé bulky zjistit, zda je zhoubná či nezhoubná. Často nelze najít přesnou příčinu nezhoubného nádoru
v prsu. Většinou je pravděpodobným spouštěčem
hormonální nerovnováha, která je vyvolána například těhotenstvím, přechodem
či procesy stárnutí.

Důležitým faktorem se zdají být také dědičné dispozice.

Četnost nejrůznějších nezhoubných (benigních) druhů nádorů závisí mimo jiné na věku ženy. U mladších žen převažují takzvané fibroadenomy, později se naopak častěji vyskytují rozptýlené uzlovité změny (mastopatie), papilomy mlékovodu nebo cysty.

Fibroadenomy

Fibroadenomy jsou nejčastější nezhoubné nádory prsu u mladých žen – převážně mezi 20. a 40. rokem života.

Vznikají zmnožením vazivové nebo žlázové tkáně, které je pravděpodobně podporováno tím, že se zvyšuje hladina estrogenu
v porovnání s ženským pohlavním hormonem
progesteronem, např. během těhotenství.

V zásadě se vychází z toho, že výskyt fibroadenomů není spojen se zvýšeným rizikem rakoviny prsu
. Beze zbytku však tato otázka vyjasněna není.

Fibroadenom lze nahmatat jako tuhou, hladkou nebo trochu hrbolatou, pohyblivou bulku. Může mít velikost od pár milimetrů do několika centimetrů. Většinou nezpůsobuje žádné obtíže. Je možné, že se před menstruací
vyskytnou bolesti způsobené pnutím v postiženém prsu. K růstu fibroadenomu může vlivem hormonů
docházet zejména v těhotenství.

Mastopatie

Mastopatie se u mnoha žen vyskytuje v období přechodu
a je způsobena kolísáním hormonů a běžným procesem stárnutí. Na rozdíl od fibroadenomu se v prsou často vytvoří několik bulek různé velikosti. Jen velmi zřídka je přitom zvýšené riziko rakoviny
. Není zapotřebí ani žádná léčba.

Cysty

V rámci mastopatie se často vyskytují také dutiny naplněné tekutinou (cysty). Cysty vznikají tak, že malé množství tekutiny nepřetržitě produkované žlázami již nemůže odtékat, protože například dojde k ucpání vývodů ze žláz. Tekutinu lze z cyst odsát jehlou a provést mikroskopické vyšetření. Dutina se může znovu naplnit, je tedy lepší cystu pro jistotu odstranit.

Zajímavé:  Účinné Léky Na Hemoroidy?

Papilomy mlékovodu

Papilom mlékovodu (intraduktální papilom) je nezhoubné, květákovité zbytnění vnitřní stěny mlékovodů, které se vyskytuje především v období přechodu.

Většinou se tvoří ve velkých mlékovodech blízko prsní bradavky, zřídka pak v malých mléčných kanálcích. Papilomy mlékovodu se mohou vyskytovat jednotlivě nebo ve větším počtu.

Typickým znakem je výtok sekretu z bradavky postiženého prsu. Tento sekret může být i krvavý.

Jak jsou nádory diagnostikovány?

Nezhoubné nádory prsu jsou diagnostikovány vyšetřením pohmatem, mamografií
a ultrazvukem
. Většinou je odebírán vzorek tkáně (biopsie). Z cyst lze jehlou odebrat tekutinu a vyšetřit ji. V případě podezření na papilom mlékovodu se provádí analýza sekretu vytékajícího z bradavky s pomocí mikroskopu.

Případně může být nezbytné rentgenové vyšetření
mléčné žlázy
(galaktografie). Během tohoto vyšetření se při lokální anestezii
naplní mlékovody velmi malým množstvím kontrastní látky
a provede rentgen. Mikroskopické vyšetření tkáně nebo tekutiny pomůže s jistotou vyloučit zhoubný nádor
(rakovina prsu).

Jak probíhá léčba nezhoubného nádoru prsu?

Na základě výsledků vyšetření se rozhodne, zda je nezbytná operace. Nezhoubné nádory se často odstraňují, i když většinou nejsou nebezpečné. Tento postup má následující důvody:

  • Žena má obtíže nebo bulku vnímá jako rušivou.
  • Bulka rychle roste.
  • Omezí se nejistota, zda se případně nejedná o zhoubný nádor nebo zda neexistuje zvýšené riziko rakoviny prsu.

V závislosti na poloze bulky může být výkon proveden buď s lokálním
umrtvením, nebo v celkové narkóze. V případě, že bulka není odstraněna, lze v případě obtíží v souvislosti s menstruačním cyklem
zahájit hormonální léčbu, například pomocí lokálně aplikovaných preparátů s obsahem progesteronu
nebo hormonální antikoncepce
.

Následná péče

Ženy, u nichž se vyskytl nezhoubný nádor prsu, by se měly se svým lékařem domluvit, v jakém intervalu jsou nezbytná kontrolní vyšetření, a zda je vhodné provádět pravidelné samovyšetření. To platí také pro případ, že došlo k odstranění nádoru prsu, neboť některé formy v důsledku toho více rostou, příp. mohou souviset s vyšším rizikem vzniku zhoubných nádorů
.

Na koho se mohu obrátit?

V případě těchto příznaků se obraťte na lékaře se specializací v oboru gynekologie
a porodnictví
:

  • nové bulky nebo zduření v prsu,
  • nový rozdíl ve velikosti prsou,
  • vtažení kůže prsu nebo bradavky,
  • změny bradavky,
  • čirý nebo krvavý sekret z bradavky,
  • ekzém
    na bradavce,
  • krevní výron nebo zarudnutí kůže prsou nebo
  • nová bulka v podpaží.

Diskuze Píchání v prsu

Velikost písma:

@Anonymní píše:
Ahoj mamči,
Nevíte, co by to mohlo způsobovat? Děkuji

Nejspise to bude bolest od patere…

@Anonymní píše:
Ahoj mamči,
Nevíte, co by to mohlo způsobovat? Děkuji

Někde jsem slyšela že to může dělat i špatná podprsenka, ale nevím
co je na tom pravdy

Zkus si prsa pořádně prohmatat, jestli nenajdeš nějakou bulku…mně se
to taky občas stávalo a stává a mám v obou prsou nalezeny fibromy
(nezhoubné vazivové nádory)

Pokud je to od páteře, což je velmi časté, stačí šikovně
prokřupnout hrudní páteř. Je to velmi snadné a zvládne to každý, stačí
jen vědět jak na to. Dobře vím, že tuto techniku znají a používají lidi
již spoustu let, stačí aby tě někdo(třeba manžel)chytl v podpaží a
zvedl nad zem.

@Dalibor7 tak to ať si
raději zajde na fyzioterapii než nějaká „prokřupovací“ samoléčba

To at si rozhodne sama, ale bude to zdlouhavé obědnávání. Navíc toto
fyzioterapeuti málo používají a často nepomůžou. Tuto metodu používám
již dlouho a mnohokrát, nic na tom není a je to zcela bezpečné.

Lidi, děkuji za všechny rady a typy.
Podprsenkou to určitě není, mám kvalitní, pevnou, nosím ji už dlouho a ta
bolest přišla až dneska.

Prokřupovací léčba – jo, už jsem o tom slyšela. Vlastně jsme jednou
s manželem i zkoušeli (na bolest zad, něco se mi bloklo) – prokřupnul mě
tak, že jsem se potom týden nemohla hýbat  

Ale mám fyzioterapeutku kamarádku, tak jí zkusím zavolat a snad mi něco
poradí. K mé smůle je teď na dovolené
Jinak, děkuji opravdu moc. Moc si vašich rad a pomoci vážím  

Ahoj holky,
už hodněkrát jsem tady našla slova útěchy, jdu si sem pro uklidnění
i dnes… Anonym snad pochopíte.

Už chvilku pociťuju píchání v pravém prsu. Není to pravidelné, bolest
není dlouhodobá, prostě mi občas při nějakém pohybu projede prostředkem
prsa bolest a pak je zase klid. Nevypozorovala jsem, jestli se to nějak mění
podle cyklu… Někdy mám týden i víc klid, jindy mě tam bodne párkrát za
den 

Mohlo by to souviset s páteří? Mám neustále zablokovanou krční a
hrudní páteř, tak jestli třeba nemůžu mít skřípnutý nějaký
mezižeberní nerv? Jinak žádné změny na prsu nepozoruju, co se týče bulek
– nic jsem nepoznala. Je mi 25 let, nejsem těhotná, nekojím.

Zmínila jsem se o tom při návštěvě obvoďačce, mám žádanku pro
jistotu na ultrazvuk, ale půjdu až příští týden…

Mám strach a asi bych potřebovala trochu uklidnit, ať se do příštího
týdne nezblázním 

@Anonymní píše:
Ahoj holky,
už hodněkrát jsem tady našla slova útěchy, jdu si sem pro uklidnění
i dnes… Anonym snad pochopíte.

Už chvilku pociťuju píchání v pravém prsu. Není to pravidelné, bolest
není dlouhodobá, prostě mi občas při nějakém pohybu projede prostředkem
prsa bolest a pak je zase klid. Nevypozorovala jsem, jestli se to nějak mění
podle cyklu… Někdy mám týden i víc klid, jindy mě tam bodne párkrát za
den 

Mohlo by to souviset s páteří? Mám neustále zablokovanou krční a
hrudní páteř, tak jestli třeba nemůžu mít skřípnutý nějaký
mezižeberní nerv? Jinak žádné změny na prsu nepozoruju, co se týče bulek
– nic jsem nepoznala. Je mi 25 let, nejsem těhotná, nekojím.

Zmínila jsem se o tom při návštěvě obvoďačce, mám žádanku pro
jistotu na ultrazvuk, ale půjdu až příští týden…

Mám strach a asi bych potřebovala trochu uklidnit, ať se do příštího
týdne nezblázním

Mela jsem to same, nic mi nenasli, brala jsem pak kapky mastodynon a moc mi
na to pomohly. pichani prestalo.ted se mi pichani objevilo v tehu, tak jsem sla
na utz znovu ze strachu a nic tam nemam…je to hormonalni…vyzkousej je.jsou
prirodni 

  • @Janitka Moc děkuju
    přesně něco takového jsem potřebovala
    slyšet, aby se mi lépe usínalo… Mně právě vyděsilo, že je to
    píchání jenom v jednom prsu, vždycky se říká, že jak jsou ty změny
    v obou, tak dobré…
    Kapky určitě vyzkouším, hned zítra pro ně zaběhnu.
  • Děkuji 

@Anonymní píše:
Ahoj holky,
už hodněkrát jsem tady našla slova útěchy, jdu si sem pro uklidnění
i dnes… Anonym snad pochopíte.

Už chvilku pociťuju píchání v pravém prsu. Není to pravidelné, bolest
není dlouhodobá, prostě mi občas při nějakém pohybu projede prostředkem
prsa bolest a pak je zase klid. Nevypozorovala jsem, jestli se to nějak mění
podle cyklu… Někdy mám týden i víc klid, jindy mě tam bodne párkrát za
den 

Mohlo by to souviset s páteří? Mám neustále zablokovanou krční a
hrudní páteř, tak jestli třeba nemůžu mít skřípnutý nějaký
mezižeberní nerv? Jinak žádné změny na prsu nepozoruju, co se týče bulek
– nic jsem nepoznala. Je mi 25 let, nejsem těhotná, nekojím.

Zmínila jsem se o tom při návštěvě obvoďačce, mám žádanku pro
jistotu na ultrazvuk, ale půjdu až příští týden…

Mám strach a asi bych potřebovala trochu uklidnit, ať se do příštího
týdne nezblázním

ahojky…moje ségra s dost podobným problémem byla dnes u svého
gynekologa a údajně to má dojezdy po kojení (a to nekojí už cca
9 měsíců). Dostala nějaké masti a uvidí se prý že nic vážného (nějaká ucpaná
žlázka nebo něco)…takže nezoufej určo to bude v pohodě 

@chromecci Díky za
uklidnění , já teda nekojím, děti ještě
nemám, ale tak snad to bude něco podobného.

Zajímavé:  Psychické Ublížení Na Zdraví?

@Anonymní píše:
@chromecci Díky za
uklidnění , já teda nekojím, děti ještě
nemám, ale tak snad to bude něco podobného.

može byt…určitě bude…nic vážného to nebude a basta 

Karcinom prsu

Primárně se léčba zářením používá pouze u pokročilých nádorů, u kterých není chirurgická léčba z jakýchkoli důvodů proveditelná. Po jejím ukončení a zmenšení rozsahu nádorového postižení může být dodatečně proveden chirurgický výkon.

Častěji se radioterapie provádí jako doplňující a zajišťovací léčba po předcházející operaci.

Děje se tak v případech, kdy při podrobném vyšetření operačně odstraněných tkání existuje podezření, že nádor v některých místech mohl klinicky nepozorovatelně přesáhnout hranice operačního výkonu.

K léčbě zářením se v současné době používají vysoce specializované přístroje, které vytvářejí vysokoenergetické rtg nebo částicové záření.

Moderní přístrojová technika umožňuje naplánovat ozařování tak, aby se maximum záření dostalo do nádorové tkáně a minimum bylo zachyceno ve zdravých tkáních.

Riziko trvalého poškození zdravých tkání při protinádorové léčbě zářením je proto minimální. V žádném případě v rámci protinádorové léčby zářením nehrozí riziko nemoci z ozáření.

Systémová léčba u karcinomu prsu

Pokud před operací nebo provedením radioterapie došlo k šíření nádorových buněk lymfatickými nebo krevními cestami, mohou vznikat vzdálená dceřiná ložiska (metastázy), jejichž léčba přesahuje možnosti jak chirurgického řešení tak radioterapie. V těchto případech je zapotřebí použít léčbu, která dokáže ovlivnit nádorové buňky v kterékoli části lidského těla. Hovoříme o systémové léčbě. K té patří:

  • léčba hormonální
  • léčba cytostatická (chemoterapie)
  • biologicky zacílená léčba

Hormonální léčba

Princip hormonální léčby karcinomu prsu se opírá o fakt, že karcinom prsu je při svém vzniku nádorem závislým na hormonální stimulaci. Stimulujícími hormony, jak jsme zmínili již dříve, jsou estrogeny.

Aby estrogeny mohly účinně působit na buňky prsní tkáně musí mít na svém povrchu specifické struktury, na které se estrogeny mohou navázat a tak zprostředkovat stimulační účinek.

Tyto struktury označujeme jako hormonální receptory, které v případě prsní žlázy a karcinomu prsu rozlišujeme na:

  • estrogenní receptory
  • progesteronové receptory

Jednou z možností hormonální léčby karcinomu prsu je použití látek, které jsou svoji strukturou podobné estrogenům, ale po navázání na hormonální receptory nevyvolávají stimulační účinek, naopak účinek estrogenů blokují. Tyto látky označujeme jako antiestrogeny nebo látky selektivně ovlivňující estrogenní receptory (SERM). Touto léčbou dosáhneme zastavení množení nádorových buněk a růstu nádoru.

Jinou možností hormonální léčby karcinomu prsu je snížení dostupnosti estrogenů pro receptory nádorových buněk. U žen před menopauzou jsou estrogeny tvořeny převážně ve vaječnících. Odstranění vaječníků (ovarektomie) vede k rychlému a trvalému poklesu hladin estrogenů.

Kromě chirurgického odstranění lze dosáhnout útlumu produkce estrogenů v jinak funkčních vaječnících podáváním chemických látek, které jsou schopny tvorbu estrogenů utlumit. Jedná se o vysoce účinné látky, jejichž účinek trvá po dobu jejich podávání. Zatímco odstranění vaječníků vede k trvalému a nevratnému zastavení tvorby estrogenů, podávání chemických látek s tlumivým účinkem (tzv.

LHRH superagonisté nebo antagonisté) vede k dočasnému útlumu, který vymizí, jakmile léčbu těmito látkami ukončíme.

Po menopauze tvorba estrogenů ve vaječnících ustává, nicméně estrogeny se mohou nadále tvořit, byť ve výrazně menším množství, v některých jiných tkáních, především v tukové tkáni. Možnosti působení takto vznikajících estrogenů můžeme zabránit podáváním látek, které blokují přeměnu výchozích látek (prekurzorů) na konečnou látku, estrogen.

Jedním z vysoce účinných mechanismů je inhibice enzymu aromatázy, zajišťující přeměnu prekurzorů na estrogen. Inhibicí aromatázy tak snížíme koncentraci estrogenů a jejich dostupnost pro hormonální receptory nádorových buněk. Další možností je inhibice tvorby estrogenních receptorů.

Pokud zamezíme novotvorbě estrogenních receptorů, snížíme nebo zcela zablokujeme stimulační působení přítomného estrogenu na nádorové buňky.

Jsou-li nádorové buňky zbaveny stimulačního účinku estrogenů, odumírají a rozpadají se, takže může dojít k úplnému vymizení existujících nádorových ložisek.

Vzhledem k rozhodující úloze hormonálních receptorů je hormonální léčba u karcinomu prsu určena pouze pro ty případy, kdy v nádorové tkáni prokážeme přítomnost hormonálních receptorů. Pokud v nádorové tkáni nejsou estrogenní ani progesteronové receptory zjistitelné, je hormonální léčba neúčinná a nepoužívá se.

Možnosti hormonální léčby karcinomu prsu:

  • Chirurgické odstranění vaječníků (ovarektomie) – použití u žen s karcinomem prsu před menopauzou.
  • Léčba pomocí LHRH superagonistů/antagonistů – použití u žen s karcinomem prsu před menopauzou.
  • Anitiestrogeny / SERM – použití u žen s karcinomem prsu po menopauze jako samostatná léčba, u žen před menopauzou lze použít pouze po předchozí ovarektomii nebo v kombinaci s LHRH superagonisty/antagonisty.
  • Inhibitory aromatázy – použití u žen s karcinomem prsu po menopauze jako samostatná léčba, u žen před menopauzou lze použít pouze po předchozí ovarektomii nebo v kombinaci s LHRH superagonisty/antagonisty Selektivní inhibice novotvorby estrogenních receptorů (SERD).

Použití hormonální léčby u nádorů s pozitivitou hormonálních receptorů

Adjuvantní hormonální léčba karcinomu prsu je léčbou, která navazuje na základní léčbu s cílem posílit její léčebný účinek. V současné době je doporučeno, aby adjuvantní hormonální léčba trvala bez přerušení minimálně 2 roky, nicméně 5-ti letá léčba poskytuje ještě lepší výsledky z hlediska dlouhodobého přežití než 2-letá léčba.

Adjuvantní hormonální léčba snižuje pravděpodobnost znovuvzplanutí nádorového onemocnění, snižuje riziko vzniku nového nádoru ve druhém prsu a prodlužuje celkovou dobu přežití. Výhodou hormonální léčby je minimum obtěžujících nežádoucích účinků. Léčba je vcelku dobře snášena.

Plně účinná je adjuvantní hormonální léčba pouze v případě, kdy probíhá po celou dobu bez přerušení.

Hormonální léčba metastazujícího karcinomu prsu je určena pro léčbu nádorů s pozitivními hormonálními receptory, u nichž došlo k vytvoření druhotných dceřiných ložisek (metastáz) nebo k opětovnému objevení se nádoru v oblasti dříve odstraněného primárního nádoru (recidiva). V těchto případech se délka hormonální léčby řídí odpovědí nádorových metastáz. Pokud na léčbu dobře odpovídají a pacientka léčbu dobře snáší, podává se hormonální léčba bez přerušení až do úplného klinického vymizení nádorových metastáz, případně ještě 2-3 měsíce po jejich vymizení. Avšak pokud při hormonální léčbě dojde k dalšímu zvětšování existujících metastáz anebo objevení se nových ložisek je léčba považována za neúčinnou a je ukončena. Následuje jiná systémová léčba (chemoterapie, biologická cílená léčba).

Neoadjuvantní hormonální léčba karcinomu prsu je v současné době užívána jen omezeně, a to u pokročilých a obtížně nebo zcela neoperovatelných nádorů. Jejím cílem je dosáhnout výrazného zmenšení nádoru a umožnit jeho následné chirurgické odstranění.

Délka neodadjuvantní hormonální léčby se řídí podle odpovědi nádoru na léčbu. Snahou je dosáhnout co největšího zmenšení rozsahu nádorového postižení prsu.

Nicméně pokud v průběhu prvých 4-8 týdnů léčby není patrná žádná odpověď, nebo pokud se nádor dále zvětšuje, je nutné léčbu ukončit a přistoupit neprodleně k léčbě zářením, případně jiné systémové léčbě.

Léčba cytostatická (chemoterapie)

Cytostatika jsou obecně chemické látky, které různým způsobem narušují buněčné pochody, zastavují buněčné dělení, případně podněcují odumírání poškozených buněk. V případě karcinomu prsu se chemoterapie používá především u nádorů, kde nebyla prokázána přítomnost hormonálních receptorů.

Společnou vlastností cytostatik je to, že jejich účinek není specifický a že působí i na zdravé buňky různých tkání a orgánů. Na cytostatika reagují nejvýrazněji buňky, které se nejvíce a nejrychleji množí.

Zatímco v případě působení na nádorové buňky je jejich poškození a odumírání vítané, v případě působení cytostatik na zdravé buňky dochází ke vzniku různých nežádoucích vedlejších účinků, které jsou pacientkami špatně snášeny a někdy mohou být i závažné.

Ze zdravých buněk jsou vůči působení cytostatik nejvnímavější krevní buňky (především bílé krvinky), buňky střevní sliznice, buňky vlasových váčků. Některá cytostatika pak vykazují selektivní toxicitu vůči jaterním nebo ledvinným buňkám, případně i buňkám srdeční či nervové tkáně.

Nicméně při správném léčebném postupu tyto nežádoucí účinky obvykle po ukončení chemoterapie odeznívají. Navíc v současné době existují možnosti jak mnoha nežádoucím účinkům předcházet nebo je tlumit. To přispívá nejen k lepší snášenlivosti cytostatické léčby, ale také ke zvýšení jejího léčebného účinku.

Zajímavé:  Zánět Nosohltanu U Dětí Příznaky?

Cytostatická léčba se obdobně jako léčba hormonální používá buď jako léčba adjuvantní, neoadjuvantní nebo jako léčba recidivujícího nebo metastazujícího nádoru. V případě adjuvantní chemoterapie je oproti adjuvantní hormonální léčbě rozdíl v délce trvání. Adjuvantní chemoterapie obvykle trvá významně kratší dobu, v průměru 6 měsíců.

Biologicky zacílená léčba

Většina nádorových onemocnění, mezi nimi i karcinom prsu, vzniká v důsledku nahromadění různých změn v biologické výbavě buněk zdravých tkání a orgánů. Jedná se především o změny, které ovlivňují buněčné dělení, funkční vyzrávání buněk a jejich schopnost dlouhodobého přežívání.

Pokud jsme schopni určit, které z buněčných změn se na vzniku nádoru podílí, můžeme vyvinout a následně léčebně využívat látky, které cíleně zablokují působení těchto změn.

Ve srovnání s cytostatiky, je účinek biologicky zacílené léčby zaměřen proti nádorově změněným buňkám a buňky zdravých tkání ovlivňuje minimálně.

Přesto i tyto vysoce účinné léčebné přípravky mohou vyvolávat pro ně specifické nežádoucí účinky, které však většinou nebývají závažné a mnohdy při pokračující léčbě odeznívají.

Psychická zátěz související s diagnózou karcinomu prsu a jeho léčbou

Pro většinu žen sdělení diagnózy karcinom prsu podvědomě znamená cosi jako vyslovení rozsudku smrti. Přestože dnes pro více než 80 % žen s karcinomem prsu existuje možnost žít dále minimálně 5 let, a pro více než polovinu možnost žít dále minimálně 10 let, zůstává diagnóza karcinomu prsu nadále velmi silným negativním faktorem, vyvolávajícím zděšení, úzkost nebo depresi.

Ženy, u nichž byl zjištěn zhoubný nádor prsu a které stojí před rozhodnutím podstoupit nezbytnou léčbu, potřebují významnou psychickou podporu, jak ze strany svých nejbližších, tak ze strany zdravotníků.

V kritických obdobích není třeba se obávat ani dočasné podpůrné léčby pomocí přípravků určených k psychickému zklidnění, snížení napětí a strachu.

Rychlé zklidnění, snížení či potlačení úzkosti nebo deprese, které farmakoterapie nabízí, může ženě pomoci k rychlejšímu obnovení psychické rovnováhy a posílit její schopnost aktivního přístupu k nezbytné léčbě i k životu samotnému.

Prsomluva: 10 věcí, které na vás prozradí vaše prsa

A měly bychom se jim věnovat mnohem víc. O našem zdraví toho totiž říkají opravdu hodně.

Rostou

Pokud vaše prsa rostou, i když máte pubertu už dávno za sebou, může to být z několika důvodů. Prvním je hmotnost. Prsa jsou kromě prsní žlázy tvořena převážně z tukových buněk, takže když přiberete, odrazí se to i na vašem dekoltu.

Další příčinou může být těhotenství, při kterém se už předem jako příprava pro kojení zvětšuje mléčná žláza, antikoncepce nebo hormonální změny spojené s menstruačním cyklem.

Prsa jsou totiž velmi citlivá na změny v hladině estrogenu a progesteronu.

Nemusíte se tedy ničeho obávat, jen si možná budete muset koupit novou podprsenku.

Zmenšují se

Pokud máte opačný problém a prsa vám někam mizí, může za tím být naopak hubnutí nebo také pokles hladiny estrogenu. To se děje například před menopauzou. Jestli ale klimakterium neočekáváte a máte i další problémy (například padající vlasy nebo akné), uvažujte o vyšetření na syndrom polycystických ovarií, který je spojený s rostoucí hladinou testosteronu.

Nebo možná jen přestaňte pít tolik kávy. Studie v odborném časopise British Journal of Cancer zjistila, že tři šálky kávy denně vám zmenší prsa. A s přibývajícími hrnečky se efekt jen zvětšuje.

Jsou velká

Příroda na vás rozhodně nešetřila? Můžete děkovat (nebo proklínat) svoji DNA. Některé studie sice spojují velká ňadra s vyšším rizikem rakoviny prsu, nejsou pro to ale dostatečné důkazy. Nemusíte mít tedy přehnané obavy.

Mění se jim tvar

DNA sice zakóduje tvar vašich prsou, ale s přibývajícími léty se všechno mění. „Tvar a vzhled prsou do velké míry závisí na věku a také na tom, zda žena rodila a kojila,“ vysvětluje americký doktor Daniel Maman. Kojením a také věkem povolují vazy, rozvolňuje se pojivová tkáň a pokožka ztrácí pružnost. Prsa pak prostě spadnou kamsi dolů.

„Jedna z mála věcí, kterou mohou ženy bojovat proti účinkům gravitace, je celoživotní nošení správné podprsenky,“ radí Maman. Pomůže také, když nebudete často hubnout a zase přibírat, protože kolísání hmotnosti povoluje kůži. A své udělá i posilování prsního svalstva.

Boule a hrbolky

V průběhu menstruačního cyklu se mohou v prsou objevovat různé bouličky a hrbolky. Hormonální změny totiž způsobují, že se benigní cysty plní tekutinou.

„Tyto fibrocystické změny jsou součástí normální struktury prsu,“ říká gynekoložka Lauren Streicherová z Northwesternské univerzity.

Hrudky, které se objevují před menstruací na stranách prsů v podpaží a/nebo vpředu a nad bradavkami, nebývají nebezpečné, obzvlášť pokud jsou symetrické. Ovšem pokud jsou bouličky bolestivé nebo máte jakékoliv obavy, raději se poraďte se svým lékařem.

Jsou hustá

Polovina žen má prsní žlázu velmi hustou. To není vidět a ani vám to nemusí nijak vadit, jediný problém bude na mamografu. Na snímku bude jen velmi obtížné rozeznat nádor. Hustá tkáň i rakovina se totiž na rentgenu ukážou bíle.

Ženy s hustou prsní tkání by tak o sebe měly dbát mnohem víc než ty ostatní. Kromě podrobných a pravidelných mamografů by se měly samy pečlivě vyšetřovat a při sebemenším podezření, že se děje něco neobvyklého, by měly navštívit odborníka.

Jsou bolavá

Příčin bolesti prsou je mnoho a mnoho, většinou ale o nic nejde. Obzvlášť pokud cítíte bolest na obou stranách hrudníku. V takovém případě může jít o následek hormonálních změn nebo vysokého příjmu kofeinu.

A co ještě za tím může být? Špatně vybraná podprsenka, premenstruační syndrom, náraz do hrudníku nebo bolest po posilování, a dokonce třeba i nošení těžké kabelky. Bolest prsou může souviset také s nedostatkem železa, které reguluje hormony štítné žlázy. Pomůže, pokud do jídelníčku přidáte jód, také ten má vliv na činnost štítné žlázy.

Na pozoru buďte, pokud ucítíte bolest jen v jednom prsu, to může značit rakovinu.

Vpáčené bradavky

Vpáčené bradavky jsou naprosto v pořádku, pokud takové byly vždy. Pokud se tak změnily až časem, je to něco neobvyklého a nebezpečného. Je to jeden ze znaků rakoviny.

Výtok z bradavky

Ani výtok není nic neobvyklého. Může to být následek sexuálního vzrušení, ale také může jít o problém. I když vás možná napadne, že je to další příznak rakoviny, seznam možných příčin je mnohem delší.

Obzvlášť pokud zaznamenáte kapky na obou bradavkách, bude důvod hormonální. Může jít o zvýšenou hladinu prolaktinu nebo poruchu činnosti štítné žlázy. Ale výtok může být také příznakem těhotenství.

Na pozoru buďte, když je výtok krvavý nebo se objeví také kožní změny a prso se změní.

Mění se barva

Pokročilejší forma rakoviny prsu může opravdu vést ke změnám barvy kůže, ovšem stejně tak může být barevná změna příznakem těhotenství. Bradavky a dvorce se zvětší a ztmavnou. Ale to se děje i s věkem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector