Slabá erekce – Vše o zdraví

Pokud si objednáte takové léky na internetu, první, co by vás mělo upozornit na nesrovnalost je to, že vám jej bez ostychu doručí na vaši adresu.

Tyto léky na předpis je zakázáno vydávat zásilkovým typem výdeje a pokud si takové necháte doručit, pravděpodobně se jedná o padělky, které mohou vážně poškodit zdraví člověka.

Bezpečné je pořizovat léky na předpis pouze v kamenných lékárnách a doplňky stravy v kamenných nebo internetových lékárnách.

Dočasné trápení nebo erektilní dysfunkce?

O diagnóze erektilní dysfunkce se dá mluvit v případě, kdy problém přetrvává minimálně 6 měsíců.

Projevuje se neschopností dosažení nebo udržení erekce pro uspokojivou sexuální aktivitu.

V takových případech se neváhejte rovnou obrátit na lékaře, který má atestaci z urologie nebo taky ze sexuologie. 
Potíže mohou mít dvě základní příčiny, a to psychickou a fyzickou.

Slabá erekce - Vše o zdraví Příčiny a komplikace při erektilní dysfunkci

Častými příčinami je nemoc nebo poškození tkáně, případně jiné patologické změny. Na erekci má velký vliv stav cév. Dá se tedy předpokládat, že pacienti, kteří se léčí na diabetes, vysoký cholesterol, zvýšený krevní tlak i ischemickou chorobu srdce mají poškozené cévy a s tím i související potíže s erekcí.

Rizikovou skupinou jsou přirozeně starší muži. Kromě cév se na erekci podílí také nervy. Problémy s erekcí se vyskytují při úrazech anebo onemocněních nervové soustavy. Učebnicovým příkladem je nemoc sclerosis multiplex, Parkinsonova choroba nebo úrazy páteře.

Ale tkáňové, cévní a nervové zdraví pohlavního ústrojí v tom zdaleka není samo. V perfektní kondici musí být i prostata. V případě, že je zvětšená anebo v ní roste karcinom, promítne se zdravotní stav i na erekci. Proto by měl mít každý muž po dovršení 40. roku svého urologa.

I přesto že nepociťuje žádné problémy je důležité nepodceňovat prevenci a dbát o zdraví a vitalitu svého mužství.

Slabá erekce - Vše o zdraví Léky a jejich nežádoucí účinky na erekci

U některých léků se dočtete v příbalovém letáku, že jako nežádoucí účinek se může dostavit porucha erekce.

Je to typický průvodní jev při užívání beta-blokátorů, tedy léků, které se používají na léčbu vysokého krevního tlaku, při srdečním selhávání a arytmii.

Dále může porucha erekce souviset s léky na zvýšený cholesterol, antidepresivy a léky na úzkost. Tyto léky v žádném případě ale nevysazujte a o problému se poraďte s lékařem. 

Slabá erekce - Vše o zdraví Kvalita erekce kopíruje psychický stav

Mnohem více, než zdravotní potíže, má vliv na kvalitu erekce psychický stav. Souvisí s tím permanentní stres a hektický způsob života, vytížení v práci a vztahové problémy. Nejvíce pak deprese a úzkosti.

Naučte se proto relaxovat. Dobrou kompenzací je jóga a dechové cvičení, které přinese uvolnění a ztracenou rovnováhu.

Relaxační cvičení vás naučí, jak zapomenout na problémy kolem a soustředit se pouze na svůj dech a na jeden cíl.

Slabá erekce - Vše o zdraví Soustavně se ničíte životním stylem?

Celkovému zdraví neprospívá ani hektický a nevyvážený životní styl. Zamyslete se nad svými zlozvyky.

Patří mezi ně kouření, nadměrná konzumace alkoholu a nedostatek pohybu? Pak je možné, že se časem zastavíte v zastávce – porucha erekce. Souvisí s tím nejen stav cév, které se zužují, ale také fyzická kondice a psychická pohoda.

Pokuste se své zlozvyky postupně ukočírovat a vrhněte se do zdravějšího životního stylu. Uvidíte, že s ním neporoste jen chuť na sex.

Léčba dysfunkce erekce

Pokud vás potíže trápí nejméně 6 měsíců, je na místě vyhledat lékaře. Pokud jsou potíže krátkodobé, můžete vyzkoušet doplňky stravy, které obsahují zejména l-arginin, který zlepšuje prokrvení penisu a kotvičník zemní (tribulus terrestris), který podporuje normální hormonální aktivitu a funkci pohlavních orgánů.

Vše pro erekci a prostatu     

Nestyďte se za problémy s erekcí

V České republice se s problémy spojených s erekcí potýká přibližně jeden milion mužské populace. Především stud může za to, že jen malé množství postižených vyhledá lékařskou pomoc. Problémy s erekcí se mohou objevit náhle nebo pozvolna a mohou být jen prvním příznakem závažnějších onemocnění, jako je cukrovka, nemoci cév nebo rakovina prostaty.

Slabá erekce - Vše o zdraví

Poruchu erekce (ztopoření penisu) lze definovat jako dlouhodobou neschopnost dosáhnutí a udržení erekce po tak dlouhou dobu, aby bylo ztopoření penisu dostatečné k uspokojivé sexuální aktivitě.

S problematickou erekcí mají negativní zkušenosti milióny mužů po celém světe, jen v České republice se tento problém týká více než 900 000 osob a pouze deset procent z nich se léčí. Nedostatečná erekce trápí muže ve středním i vyšším věku, není ojedinělé, že problémy s milováním mohou pocítit i muži mladší 35 let.

Nezapomínejme, že sexuální zdraví patří k nedílné a přirozené součásti celkového zdraví člověka. Přesto se většina takto „postižených“ mužů o svém problému zdráhá mluvit, a proto poruchy erekce stále zůstávají tabu.

Stále mnoho mužů nevnímá neschopnost s dosažením a udržením erekce jako zdravotní problém, ale jako pocit vlastního selhání, který je jen krůček od ztráty sebedůvěry, depresím, partnerským konfliktům nebo neschopnosti založit vlastní rodinu.

Muži se za problémy spojené se sexuálním životem často stydí a raději se pod všemožnými záminkami pohlavnímu styku vyhýbají, než aby znovu selhali.

Poruchy erekce mohou znamenat, ale i daleko závažnější zdravotní onemocnění, a proto není dobré brát poruchy s nedostatečným ztopořením penisu na lehkou váhu.

Co může způsobit poruchy erekce?

Slabá erekce - Vše o zdraví

Nejčastější příčiny problémů s erekcí:

  • přibývající věk mužů, spojený s poklesem hladiny hormonů
  • psychická nepohoda, stres, nervozita, přepracovanost, únava, deprese
  • špatná životospráva, konzumace alkoholu, cigaret
  • fyzická únava
  • postižení cév a nervů, jejichž správná činnost je nepostradatelná k dosažení erekce
  • obezita, zvýšená hladina cholesterolu, zvýšený krevní tlak, cukrovka
  • negativní vliv užívaných léků
  • rekonvalescence po nemoci

Problémy s erekcí můžeme rozdělit na krátkodobé a dlouhodobé. Krátkodobé potíže většinou sami odezní, pokud ale trvají více než šest měsíců, hovoříme o erektilní dysfunkci.

Erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce bývá velmi častým jevem u mužů nad padesát let, kdy postihuje téměř každého druhého. Výjimkou nejsou ale ani daleko mladší muži. Erektilní dysfunkce, také označována jako impotence se projevuje dlouhodobě přetrvávajícími obtížemi s dosáhnutím či udržením erekce během pohlavního styku a jedná se o nejčastější poruchu sexuálních funkcí.

Příčiny erektilní dysfunkce (mimo výše uvedených nejčastějších problémů s erekcí)

  • pokles mužských pohlavních hormonů, hormonální nerovnováha
  • nervové onemocnění
  • chronická a závažná onemocnění (cukrovka, onemocnění kardiovaskulárního systému, metabolická onemocnění, nádorová onemocnění)

V dnešní době je efektivita léčby erektilní dysfunkce poměrně vysoká, základem je obrátit se na svého ošetřujícího lékaře, a hlavně se nebát o svých problémech hovořit nejen s doktory, ale i se svojí partnerkou.

Jak na poruchy erekce?

Jako u mnohých ostatních poruch nebo onemocnění, je i u problémech s erekcí doporučována změna životního stylu. Úprava životosprávy, s omezením konzumace alkoholu a tabákových výrobků, společně s dostatečným odpočinkem a spánkem dokáže divy a vše může fungovat jako dříve.

Samozřejmě je se zdravým životním stylem spojená i pravidelná fyzická aktivita a pokud možno i omezení psychicky náročných situací. Důležitým faktorem je i partnerská komunikace, nepochopení obtíží ze strany partnerky může celou záležitost zkomplikovat.

Proto se svěřte se svými problémy, jistě Vám bude oporou.

Pokud chcete bojovat s krátkou nebo nedostatečnou erekcí přírodní cestou, jsou zejména účinné tyto léčivé rostliny:

Kotvičník zemní je rostlina pocházejí z Asie, též přezdívaná jako „rostlinná viagra“. Dnes se s kotvičníkem zemním můžeme setkat nejenom v Asii, ale také v Evropě, Austrálii i v Africe. Je to jednoletá bylina, vysoká přibližně 60 cm s řapíkatými listy a s květy žluté barvy. Plod rostliny je tvrdý a má ostré trny.

Tato bylina se dá využít jako afrodiziakum, stimulant, ale i jako léčivá rostlina. Rostlina má výborné léčebné účinky a pozitivně ovlivňuje životní funkce. Působí na reprodukční systém člověka, zvyšuje libido a tvorbu spermií, navrací chuť na pohlavní styk a prodlužuje ho.

Zvyšuje tvorbu hormonu testosteron, způsobuje nárůst síly, napomáhá ke svalové regeneraci a dodává organismu tolik potřebnou energii.

Kotvičník není jen afrodisiakem, využívá se při chorobách močových cest a ledvin, snižuje cholesterol v krvi a také snižuje riziko infekcí. Odvar z kotvičníku se dá využít jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny. Při užívání této zázračné rostliny je nutné dodržet dávkování, jinak se mohou dostavit žaludeční či střevní potíže.

Zajímavé:  Zdravi Clovek V Nezdravem Svete?

Všehoj ženšenový extrakt kořen je známý především v tradiční čínské medicíně, odtud také pochází. Čínskou medicínou je využíván již přes 2 000 let a patří mezi nejznámější cizokrajné rostliny. Lze ho označit za léčivou bylinu, ze které se k léčebným účelům používá kořen připomínající mrkev.

O ženšenu je známé, že má mnoho léčivých schopností, mezi které patří pozitivní působení na oběhový systém, centrální nervovou soustavu, snižuje negativní vliv stresových faktorů na organismus, zlepšuje koncentraci, paměť, pracovní výkonnost a podporuje obranyschopnost těla.

Také ho můžeme znát jako afrodiziakum, které zvyšuje sexuální aktivitu, u mužů zvyšuje počet spermií a jejich pohyblivost a odbourává problémy s erekcí.

Šafrán setý je rostlina nízkého vzrůstu s fialovými květy. Šafrán je znám především jako koření sytě žluté barvy, ale pro své léčebné účinky najde místo i mezi léčivými bylinkami.

Tato unikátní rostlina pochází z jižní Asie, kde byla využívána jako léčivo, barvivo, přidávala se jako jedna ze složek do parfému nebo byla používána k dochucování pokrmů. Léčivé schopnosti šafránu byly objeveny před více než 5 000 lety.

V malém množství má šafrán pozitivní účinky na trávicí systém, snižuje hladinu cholesterolu, působí jako mírné sedativum na nespavost a deprese. Dále podporuje obranyschopnost organismu a mentální výkonnost. V lidovém léčitelství je šafrán používán pro léčbu astmatu nebo kašle.

Šafrán je znám i díky svým afrodiziakálním účinkům, o kterých věděli již staří Peršané. Podle výzkumů provedených v klinických podmínkách se uvádí, že při podávání extraktu ze šafránu dochází k významnému zlepšení příznaků erektilní dysfunkce. Proto léčebné účinky šafránu ocení hlavně muži, kteří chtějí být spokojení se svým sexuálním životem.

Šarfán setý Všehoj ženšenový kořen

Erektilní dysfunkce – Porucha erekce

Erektilní dysfunkce (ED) je medicínsky definovaná jako částečná nebo úplná neschopnost udržet erekci penisu v dostatečné tuhosti a po dobu dostatečnou pro kvalitní pohlavní styk. Často se můžete setkat také s výrazem impotence – neplodnost, avšak ED nemá s s plodností či schopností prožívat vyvrcholení nic společného.

ED postihuje výhradně erekci, takže neumožňuje se do tohoto stadia vůbec dostat. K poruchám dochází, když topořivá tělíska nejsou dostatečně naplněna krví, což znemožňuje aktivaci spouštěcího nebo udržovacího mechanizmu erekce. Vyskytuje se téměř u poloviny mužů po 50. roku života a nezřídka i dříve a to již mezi 25.-40. rokem.

Problémy s erekcí má však alespoň dočasně po určitou dobu života většina mužů.

Kdy vyhledat k lékaře?

  • Slabá erekce - Vše o zdravíKdyž nepozorujete erekci při ranním probuzení.
  • Když nemůžete dosáhnout erekce při stimulaci.
  • Když nemůžete udržet erekci až do ejakulace nebo naopak pokud se erekce objeví až těsně před ejakulací.
  • Když nejde o jednorázové, ale o opakované selhání navíc ještě s poklesem libida.
  • Když je problém v některé z těchto fází: schopnost dosažení erekce, dostatečné ztopoření, schopnost udržet erekci.

Nejčastější příčiny ED

Proč je důležité se bez ostychu vypravit k lékaři co nejdříve? ED totiž nejčastěji bývá přidruženým onemocněním a může signalizovat také jiné závažné onemocnění. Navíc čím dříve se vrhnete na léčbu, tím snáze a rychleji se stav upraví a zlepší.

ED můžeme rozdělit na psychogenní (20%) a strukturální (80%), případně na jejich kombinaci. Studie dokazují, že většina dysfunkcí má opravdu somatickou příčinu.

  • Životní styl – deprese, stres a úzkost, nedostatek pohybu, nadváha a nezdravá životospráva, velké pracovní vytížení, kouření, nadměrné požívání alkoholu
  • Metabolické a systémové choroby – diabetes mellitus (cukrovka), rakovina prostaty a tlustého střeva, kardiovaskulární onemocnění, obezita, vysoká hladina cholesterolu, ateroskleróza, hypertenze (vysoký krevní tlak), alkoholismus, onemocnění štítné žlázy
  • Nervové onemocnění – roztroušená skleróza, poranění míchy, Parkinsonova choroba, epilepsie, Alzhaimerova choroba
  • Úrazy – Peyronieho choroba, traumata v oblasti pánve a kostrče.
  • Psychické příčiny – problémy v práci, vysoké pracovní zatížení, špatná vztahová situace, stres, deprese, nedostatek spánku a relaxace,…

Prevence

Na prvním místě by měla být především prevence, protože je vždy lepší poruchám předcházet, než je potom dlouhodobě a složitě léčit. Nejúčinnější je vyvarovat se rizikovým faktorům, kterými jsou kouření, nadváha, alkohol, stres a nesprávná životospráva.

Ateroskleróza představuje nejrozšířenější příčinu ED, snažte se proto vyhnout faktorům, které ji způsobují. Dopřejte svému tělu dostatek pohybu, relaxace a kvalitního spánku.

Zdravá a výživná strava a dostatek tekutin je alfou a omegou zdravého životního stylu a je prevencí všem systémovým onemocněním.

Pokud víte o dědičných systémových onemocněních ve Vaší rodině, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, diabetes, onemocnění ledvin nebo jimi už trpíte, dbejte na zvýšenou prevenci. Pokud užíváte léky, které můžou vyvolat ED, prokonzultujte to se svým ošetřujícím lékařem.

Možnosti léčby

V současnosti existují široké možnosti léčby ED a ve včasném stádiu, pokud nejsou topořivá tělíska nenávratně poškozená, je léčba jednoduchou a relativně rychlou záležitostí.

Léky

Léky na předpis (Viagra, Cialis, Levitra, Spedra, atd.) jsou primární volbou lékařů na poruchy erekce hned po prevenci a změně životního stylu. Musí se však jejich výběr zkonzultovat s ošetřujícím lékařem, aby se předešlo nežádoucím účinkům.

Tyto léky se nesmí kombinovat s nitráty (při léčbě srdečněcévních onemocnění).

V kontrolovaných klinických studiích byly prokázány následující nežádoucí účinky: červeň v tváři, bolesti hlavy, trávicí těžkosti, bušení srdce, závratě, ucpané nosní dutiny, bolest na hrudi při pohlavním styku a dočasné, či dokonce trvalé snížení a ztráta zraku na jednom nebo obou očích (v extrémním případě). Obávaným problémem, při nevhodně zvolené kombinaci léků, se může objevit priapismus – dlouho trvající a bolestivá erekce, při které může dojít k poškození topořivých tělísek už po 4 hodinách.

Stupnice tvrdosti erekce (EHS)

  • Slabá erekce - Vše o zdravíStupeň 1 – Pohlavní úd je větší než obvykle, ale není pevný.
  • Stupeň 2 – Pohlavní úd je pevný, avšak ne dostatečně na penetraci.
  • Stupeň 3 – Pohlavní úd je dostatečně pevný na penetraci, avšak není úplně tvrdý.
  • Stupeň 4 – Pohlavní úd je úplně tvrdý a rigidní (tuhý, neohebný).

Při užívání léků na léčbu ED je uvedená stupnice nástrojem pro hodnocení úspěšnosti léčby. „Skóre“ získané na Stupnici EHS slouži ke zhodnocení předepsané dávky lékařem.

Intrakavernózní léčba

Intrakavernózní léčba spočívá ve vpravení léků injekčně přímo do topořivých tělísek a využívá se, pokud je tabletová forma nedostatečně účinná. Využívá se na to především blokátor prostaglandínu E v preparátech Karon a Caverjet.

Výhodou je, že po instruktáži zvládne pacient aplikaci sám a též vysoká účinnost této léčby.

Nevýhodou je nepříjemná forma aplikace a vysoké riziko nežádoucích účinků, hlavně ve formě priapismu (stav přetrvávající bolestivé erekce, obvykle bez předchozích erotických podnětů).

Vakuové pumpy

Vakuové pumpy jsou další možností v podobě speciálních vakuových komůrek. Následkem vyvinutého podtlaku v komůrce nastává prokrvení a následná erekce.

Potom se z pumpy stáhne speciální plastový pružný kroužek na kořen penisu, který slouží k zabránění žilního odtoku krve. Tímto způsobem je erekce udržovaná.

Nevýhodou je krátkodobá účinnost, nižší komfort a finanční náročnost při obstarání přístroje.

Planární Rázová vlna

Planární rázová vlna je jedním z nejmodernějších způsobů léčby a nepochybně svojí aplikací předčí všechny ostatní.

Neinvazivní forma léčby šetří trávicí systém, minimalizuje vedlejší účinky a poskytuje komfort po provedení terapie.

Využívá zejména svoje pozitivní účinky na regeneraci, prokrvení a podporu metabolismu v místě aplikace, což je při poškození topořivých tělísek, či bolestech velmi žádoucí.

Operativní léčba

Operativní léčba je poslední volbou při selhání předcházející léčby v podobě použití penilních protéz.

Principem operace je úplné nevratné odstranění topořivých tělísek a náhrada speciálními protézami, které jsou buď semirigídní (částečně ohybné) nebo inflantabilní (nafukovací).

První typ udržuje neustálou erekci, u druhého typu speciální mechanismus zabezpečuje erekci podle přání pacienta. Nevýhodou je velmi náročná finanční odměna.

Navzdory tomu, že je problematika ED choulostivá, vyplatí se jí věnovat pozornost a řešit jí včas. Možnosti přístupu k informacím, prevence a léčby jsou v dnešní době široké. Zachovejte si delší zdraví tím, že nebudete před svým problémem zavírat oči.

Autor. FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o., Praha

Zdroj: http://www.cus.cz/pro-pacienty/diagnozy/erektilni-dysfunkce/

Poruchy erekce

  • MKN–10: Selhání genitální odpovědi F52.2

V klinické praxi nejčastější sexuální dysfunkcí je nedostatečná tuhost pohlavního údu.

S tímto problémem se alespoň někdy v životě setká naprostá většina mužů.

Zajímavé:  Příznaky Kolísavého Krevního Tlaku?

Jako klinicky relevantní sexuální dysfunkci hodnotíme, když erekce opakovaně nedosahuje té úrovně, která by byla dostatečná k uspokojivému spojení pohlavních orgánů.

Výskyt[upravit | editovat zdroj]

Výskyt poruch erekce se zvyšuje s věkem, zejména u mužů po čtyřicítce. V populární massachusettské studii stárnoucích mužů ve věku 40–70 let byla celoživotní prevalence poruch erekce vyšší než 52 %.

Rozdělení[upravit | editovat zdroj]

Porucha erekce může být izolovaná. Pak jde jen a jen o problém tuhosti (či spíše „tvrdosti“) pohlavního údu. Všechny ostatní sexuální funkce probíhají spolehlivě. Ve většině případů konstatujeme kombinaci poruch ztopoření s dalšími sexuálními dysfunkcemi. Především se sníženou sexuální apetencí, sníženou vzrušivostí nebo s předčasnou ejakulací.

Rozlišujeme poruchy erekce:

Při kompletní poruše je tvrdost pohlavního údu nedostatečná za všech okolností. Tedy také erekce spontánní (erekce noční a ranní) a erekce masturbačních a při nekoitální stimulací navozené, jsou nedostatečné.

Neúplné (inkompletní) poruchy erekce jsou v klinické praxi mnohem častější. Problémy s nedostatečnou tvrdostí erekce se u těchto pacientů vyskytují jen někdy a v některých situacích.

Jsou potíže s erekcí při koitu, nejsou však významně narušeny erekce spontánní a masturbační. Ani v této kategorii však nelze bez dalších vyšetření vyloučit organické příčiny.

Zatímco u kompletní poruchy erekce není zpravidla o organicitě pochyb, nekompletní dysfunkce jsou typicky multifaktoriální povahy. Prolínají se u nich vlivy biologické, psychické, partnerské a sociální.

Velký význam má rozlišení poruch erekce primárních a sekundárních. Primární porucha se vyskytuje od samého začátku pohlavního života. Pokud nejde o prosté debutantní selhávání přechodného charakteru, má prognózu horší, než poruchy sekundární povahy.

V následující tabulce jsou uvedeny orientační diskriminující charakteristiky „organických“ a „psychogenních“ poruch erekce:

organická p.
psychogenní p.

Náhlý začátek +
Plíživý začátek +
Nestabilita poruchy +
Věk nad 30 roků +
Psychopatologie + +
Partnerské konflikty + +

Z tabulky je zřejmé, že psychopatologické příznaky ani partnerské konflikty samy o sobě ještě neznamenají, že porucha erekce je „funkční“.

Pro stanovení adekvátní terapie je nezbytná důkladná sexuální anamnéza, jakož i tělesné vyšetření. V prvé fázi je třeba především důkladně popsat povahu poruchy.

Také osamocený muž může dokonale prozkoumat své schopnosti erekce. Důležitým vodítkem jsou zde erekce noční, ranní a zejména erekce při masturbaci.

Léčba[upravit | editovat zdroj]

Psychoterapie[upravit | editovat zdroj]

V léčení poruch erekce se uplatňuje psychoterapie. Zejména u inkompletních a kombinovaných poruch je důležitá. Ne vždy je nutná klasická párová sexoterapie. Někdy stačí racionální a explikativní přístup u samotného muže.

Farmakoterapie[upravit | editovat zdroj]

Dopaminergní preparáty (ergolinové preparáty, bromokryptin, apomorfin, yohimbin) zvyšují sexuální aktivitu centrálním účinkem.

Vazodilatační farmaka lze zkusit všude tam, kde předpokládáme tepennou lézi. Stimulancia nemají periferně příznivý vliv na erekci. Spíše naopak. Mohou však zlepšovat náladu a zvýšením úrovně bdělosti zvýšit i sexuální podnikavost pacientů.

Inhibitory fosfodiesterázy 5 (PDE 5) svým účinkem potencují účinek oxidu dusnatého v topořivých tělesech penisu (sildenafil, vardenafil, tadalafil). Působí v ose: L-arginin/NO/guanylat cykláza/cGMP. Jde o medikamenty, které zlepšují poruchy erekce až v 80 % případů. Znamenaly významný pokrok v léčení těchto poruch.

Tradičně se u mužů s poruchami erekce podávají androgeny. O aktivačním vlivu exogenního testosteronu na sexuální aktivitu hypogonadálních mužů není pochyb.

Intrakavernózní aplikace vazoaktivních látek:
Po aplikaci účinné dávky papaverinu, phentolaminu, prostaglandinu E1 (alprostadil), nebo jejich směsi do dutého topořivého tělesa penisu dojde u zdravého muže k erekci. Takto navozená erekce nastupuje během několika minut po podání a odeznívá za 1–2 hodiny.

Nepodaří-li se ani vysokou dávkou vasodilatačních prostředků navodit pevnou erekci, pak jde o těžkou cévní lézi, zpravidla nejen arteriálního charakteru, ale též s venózní složkou. Hlavním rizikem této procedury je prolongovaná erekce.

Každá aplikace vazoaktivních látek do kavernózních těles proto vyžaduje dobrou dostupnost kvalifikované urologické péče v případě prolongované erekce (pripaismu). U mužů s poruchami erekce lze někdy uvažovat o autoinjekční terapii.

Při té si pacient doma aplikuje do kavernozních těles penisu předem stanovenou dávku vazoaktivní substance a s takto posílenou erekcí realizuje pohlavní styky.

Penilní endoprotéza[upravit | editovat zdroj]

Konečně je možné jinak neovlivnitelné poruchy erekce řešit implantací penilních endoprotéz. Jde o silikonové výplně, které se implantují do kavernózních těles penisu.

Existují semirigidní jednoduché systémy.

Byly však též zkonstruovány endoprotézy inflantabilní, vybavené komplikovaným hydraulickým systémem, který umožňuje zevními manipulacemi navodit rigiditu a podle potřeby ji prodlužovat.

Odkazy[upravit | editovat zdroj]

Reference[upravit | editovat zdroj]

Autor: doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc. (přednosta Sexuologického ústavu 1. LF a VFN)

Související články[upravit | editovat zdroj]

  • Penis
  • Sexuální dysfunkce
  • Sexuální dysfunkce u mužů

Kam s poruchami erekce či přechodem? Gynekologa pro muže vyhledávají i náctiletí

Andrologie je relativně mladý medicínský obor, a tak aby lidé věděli, co si pod ním představit, říká se andrologům ‚gynekologové pro pány‘. Muži se na ně nejčastěji obracejí, když nemohou počít dítě, mají nedostatečnou erekci nebo naopak vyvrcholí příliš brzy. Nebo když se u nich objeví příznaky nedostatku mužských hormonů, takzvaná andropauza, obdoba ženského přechodu.

Jenže tyto problémy řeší i další specialisté – urologové, sexuologové, endokrinologové a genetici. Jak tedy poznat, za kterým z nich zajít?

Přečíst článek ›

Když přijdete s problémem nedostatečné erekce za urologem, specialistou na onemocnění ledvin a močových cest, bude zjišťovat, jak vám funguje prostata.

Sexuolog na to půjde ‚přes hlavu‘, protože má jeho obor základy v psychiatrii.

Androlog by měl umět obsáhnout oba přístupy, a navrch přidat své znalosti z interního lékařství o chorobách a komplikacích, jako je cukrovka, vysoký tlak a kornatění cév, i vědomosti o fungování žláz s vnitřní sekrecí.

„Andrologie je interdisciplinární obor, který nabízí komplexní, celostní pohled na fungování a poruchy mužského rozmnožovacího ústrojí a jejich léčbu,“ vysvětluje Aleš Horák, místopředseda andrologické sekce urologické společnosti ČLK JEP.

Příliš brzo, miláčku

Podle něj jsou problémy se ztopořením penisu, takzvané erektilní dysfunkce sice nejvíce diskutovanou andrologickou diagnózou, stejné množství mužů (a jejich partnerek) však trápí opačný problém – předčasná ejakulace.

Za předčasné je z medicínského hlediska považováno nekontrolovatelné vyvrcholení do jedné minuty od začátku pohlavního styku. V případě překotné ejakulace muž vyvrcholí už při zavádění penisu do pochvy nebo pár sekund poté.

„S tímto problémem se nesetkáváme zdaleka jen u mladších mužů, jak se občas myslí, ale v celém spektru věkových kategorií,“ upozorňuje Horák. „Rozdíl je, že o erektilní dysfunkci se už muži naučili mluvit, u předčasné ejakulace stále není osvěta dostatečná. Tolik se to neřeší, takže muži mají větší ostych s tím přijít a ani nevědí, na koho se obrátit.“

Přečíst článek ›

Zato problematickou erekci dnes za andrology chodí řešit jak osmnáctiletí kluci, tak osmdesátiletí pánové. „Zrovna včera jsme srovnávali penis osmdesátiletému pacientovi. Záleží na biologickém věku, ne na tom kalendářním,“ ví z praxe Horák.

Poruchy erekce nejen že znepříjemňují sexuální život, ale mohou být i ukazatelem mnohem závažnějších komplikací. „Měli jsme třeba pacien­ta, který léta trpěl problémy, a až androlog zjistil, že má cukrovku,“ vzpomíná Horák na případ z praxe.

Další důvody, které pacienty přivádějí do andrologických ambulancí, jsou ejakulatorní dysfunkce, kdy muž nedosahuje orgasmu, a anatomické abnormality genitálu. Zakřivení penisu mohou být vrozená, nebo být důsledkem úrazu či projevem Peyronieho choroby, kdy se na údu při ztopoření tvoří tuhá bolestivá jizva.

Barometr zdravíVětšina onemocnění mužských pohlavních orgánů a zhoršení jejich funkce značí, že cévy v oblasti genitálu jsou na tom špatně. Mužské zdraví zkrátka úzce souvisí se stavem cévního systému.

A to není pro muže dobrá zpráva. Cévní onemocnění totiž patří k civilizačním chorobám, jejichž výskyt stoupá. Může za to strava (vysoký příjem cukrů a tuků), nedostatek zdravého pohybu, obezita, nadměrný stres a vysoký tlak.

Čím dál více mužů andrology vyhledává kvůli mužskému klimakteriu.

„Jak se z mužského přechodu stalo atraktivní téma, o kterém se často mluví, chodí stále více pacientů s požadavkem na doplnění hladiny testosteronů,“ všímá si Horák. Další početnou skupinu tvoří pacienti s poruchami plodnosti.

A zrovna jejich léčba podle dalšího uznávaného androloga, primáře Centra andrologické péče Andro­care Vladimíra Kubíčka v Česku zaostává za terapií v zahraničí.

„Postupuje se stejně jako před 25–30 lety, kdy bylo podstatně méně informací, diagnostických i léčebných možností.

Mužská neplodnost se ‚léčí‘ umělým oplodněním jejich zdravých partnerek, ačkoli léčba muže by velmi často měla lepší efekt – těhotenství bez zátěže ženy,“ upozorňuje lékař.

Mužská neplodnost jako taková se podle něj v Česku v podstatě neléčí z toho důvodu, že moderní andrologická péče je časově náročná, vyžaduje speciální přístroje a klade vysoké nároky na erudici lékaře. „Některým lékařům proto současný stav vyhovuje,“ myslí si Kubíček.

Muži chtějí být výkonní v posteli i v posilovně:

Vyšetření prostaty nebolí

Zatímco ženy chodí ke svému gynekologovi pravidelně od svých náctých narozenin a nejpozději po prvním porodu z nich případný ostych spadne, muži se doktorů často ‚bojí‘ a jejich návštěvu odsouvají, jak jen to jde. Vždyť jde o jejich ‚nádobíčko‘! Co všechno mi tam budou dělat? Bude to bolet? Nebude to trapné? honí se jim hlavou. Podle andrologů nejsou takové obavy namístě, i když jsou pochopitelné. Vyšetření ale nebolí.

Přečíst článek ›

A to ani obávaná kontrola prostaty prováděná pohmatem přes konečník. „Jinak se k orgánům v pánvi nelze dostat,“ vysvětluje Kubíček.

Vyšetření navíc lze provést v lokální anestezii za pomoci znecitlivujícího gelu. K větší pohodě a uvolnění pa­cienta by také měla přispět organizace ordinace.

Ve vyšetřovací místnosti se nepohybuje zdravotní sestra a nezvoní tam telefony, lékař by měl mít na pacienta dostatek času.

Součástí běžné andrologické prohlídky bývá i odběr krve na test hladiny hormonů a ultrazvukové vyšetření šourku a varlat.

„Základem diagnózy je v podstatě pečlivá anamnéza,“ podotýká ostravský androlog Horák.

Pacient by tedy měl být připraven na detailní rozpravu o svém zdravotním stavu a otázky směřující na choroby objevující se u něj v rodině. Vstupní vyšetření trvá na většině klinik pod 40 minut.

Přečíst článek ›

Celkové podrobné andrologické vyšetření nicméně může zabrat i několik hodin. „Vzhledem k tomu, že k nám pacienti cestují někdy i zdaleka, snažíme se při první návštěvě provést co nejrozsáhlejší diagnostiku,“ vysvětluje českobudějovický specialista Kubíček. Důkladné vyšetření při poruše plodnosti tak celkem (v průběhu dnů) zabere až devět hodin práce.

Z vlastní kapsy

Při mužských potížích vyžadujících péči androloga je třeba počítat s tím, že pacient bude muset sáhnout do vlastní kapsy.

„Co se týče vyšetření, je hrazeno vše, co se týče léčby, není hrazeno nic,“ dodává k tomu Horák. Ceny za chirurgické výkony se pohybují v řádu desítek tisíc a ani farmakologická léčba není zrovna ‚láce‘.

Například šest pilulek léku Priligy na oddálení předčasné ejakulace vyjde na 1 400 korun.

Z diskusí na internetu se ale zdá, že pacienti investice do andrologické péče nelitují. „Až on byl schopný diagnostikovat a zjistit pravou příčinu mých obtíží a správnou medikací mi nesmírně ulevil. Je mi 30 let a předchozí zkušenosti s urology byly katastrofa. Jsem přece mladý, tak mi nic nemůže být a přeháním,“ chválí si svého androloga jeden z uživatelů stránek ZnámýLékař.cz.

Přečíst článek ›

Možnosti léčby andrologických problémů jsou jako v jiných oborech dvojí: chirurgicky nebo léky. Úspěšnost samozřejmě závisí na konkrétním případu. „U někoho se nám podaří vyřešit problém úplně, u jiného to je velmi problematické a nedaří se,“ říká Horák.

„Možnosti jsou dnes takové, že kdybychom u pacienta s erektilní dysfunkcí mohli postupně předepsat všechny existující léčebné postupy bez ohledu na finance, jeho zdravotní stav a tak dál, tak jsme teoreticky schopni mu erekci zajistit.“ Pro tyto pacienty je poslední nadějí, která se zvažuje poté, co všechny předchozí léčebné postupy selhaly, penilní protéza. Ta se voperuje do penisu a vyvolá erekci uměle. Podle typu stojí kolem 100 nebo 250 tisíc korun.

Další chirurgický zákrok prováděný andrologem je korekce genitálu. Zakřivení pohlavního údu je celkem běžná záležitost.

Někdy ale není zakřivení jen kosmetickou vadou na kráse, ale je natolik výrazné, že znemožňuje pohlavní styk.

„Při odchylce do 30 stupňů doporučujeme s tím nic nedělat, ale větší zakřivení už může znamenat problém, obzvlášť pokud vede dolů. Komplikuje to pohlavní styk a hrozí vyšší riziko fraktury penisu,“ varuje Horák.

Současná medicína umí pomoci i mužům trpícím předčasnou ejakulací. „Tento problém způsobuje nízká hladina hormonu serotoninu v mozku.

Na českém trhu je zatím dostupný jen jeden preparát určený přímo na léčbu předčasné ejakulace, Priligy, je ale finančně nákladný a ne kaž­dý ho toleruje,“ říká Horák.

V praxi se proto využívá nežádoucích účinků jiných preparátů ze skupiny antidepresiv, které zajišťují zpětné vychytávání serotoninu. Podle Horáka v 90 procentech zaberou.

Přečíst článek ›

Pokud by se čeští muži naučili chodit ke svému andrologovi jako ženy ke svému gynekologovi, podchytila by se tak jejich onemocnění dříve, než by stačila napáchat větší škody.

Andrologická péče totiž dokáže pozitivně ovlivnit i zdánlivě nesouvisející komplikace, jako je onemocnění kostí a kloubů, metabolické poruchy, kardiovaskulární onemocnění a neurologický a psychický stav stárnoucích mužů.

Jenže jak upozorňuje androlog Kubíček, specialistů je v ČR málo a preventivní andrologickou péči nemá kdo poskytovat.

Naštěstí mají muži své zdraví do určité míry ve svých rukách a sami pro něj mohou nemálo udělat.

„Úprava životního stylu a průvodních poruch, jako jsou vysoký krevní tlak, cukrovka nebo třeba obezita, mají vždy pozitivní vliv na erekci i zdraví obecně,“ připomíná Horák.

Důležité je nebýt obézní, tedy nemít objem v pase více než 92 cm, hýbat se, nestresovat se, zdravě jíst, nemít zvýšený cholesterol, krevní tlak a cukrovku. „Alfa omega pro mužské zdraví je kouření. Tabák je smrt jak pro erekci, tak pro plodnost,“ varuje androlog.

IVA VOKURKOVÁ

Mužská erekce barometrem zdraví

V rámci společného projektu FN u sv. Anny a FN Brno bylo vyšetřeno 150 mužů pro potíže s erekcí. Téměř u každého druhé z nich bylo zjištěno vysoké riziko srdečně-cévní či mozkové příhody. Právě tato onemocnění jsou v České republice na prvním místě v příčině úmrtí.

Vysoký krevní tlak, cukrovka nebo zvýšená hladina cholesterolu trápí české muže již ve středním věku. Vliv má genetická dispozice, ale důležitou roli hraje i špatná životospráva, obezita, kouření a nedostatek pohybu. S prodlužující se délkou života se prodlužuje i období aktivního sexuálního života.

Mužská erekce je barometrem zdraví, porucha erekce je často prvním projevem závažného onemocnění, nejčastěji srdečně-cévního.

Porucha mužské erekce může být důsledkem srdečně-cévního onemocnění a může až o 3 – 5 let předcházet srdeční infarkt či mozkovou mrtvici.

Mladší muži od 35 do 50 let, kteří trpí středně těžkou nebo těžkou poruchou erekce, by z tohoto důvodu měli být vždy vyšetření s cílem vyloučit závažné onemocnění srdce a cév, zejména ischemickou chorobu srdeční.

Ve srovnání se zeměmi severní, západní a jižní Evropy máme vysoký počet nemocných s vysokým krevním tlakem, zvýšenou hladinou cholesterolu, v populaci narůstá počet obézních a jedinců trpících cukrovkou.

Tyto rizikové faktory včetně kouření, fyzické inaktivity a sedavého způsobu života představují riziko pro rozvoj aterosklerózy, která je společným jmenovatelem ischemické choroby srdeční i poruchy erekce, erektilní dysfunkce.

V rámci detekce kardiovaskulárních onemocnění jsme vyšetřili 150 mužů přicházejících pro potíže s erekcí v průměrném věku 54 let (26-84 let).

Šest z 10 nemocných trpělo hypertenzí, každý pátý byl diabetik, 63% mělo zvýšenou hladinu cholesterolu, 35% bylo obézních, každý čtvrtý byl kuřák.Vysoké riziko (> 5 %) možné fatální srdečně-cévní či mozkové příhody v následujících 10 letech jsme nalezli u 41 % mužů souboru.

Významným vedlejším nálezem byla velmi nízká trénovanost a tolerance tělesné zátěže u českých mužů, kterou jsme zjistili při bicyklové ergometrii.

Odhalením onemocnění srdce a cév a jejich léčbou, současně zkvalitněním erekce pomocí moderních léků dosáhneme nejen zvýšení kvality života nemocného, ale pravděpodobně i jeho prodloužení.

Doporučujeme zvýšení pohybové aktivity, redukci váhy, zanechání kouření a změnu nezdravých stravovacích návyků (rytmus i složení stravy, snížení její kalorické hodnoty). Nezbytná je dobrá spolupráce při léčbě hypertenze, cukrovky, či zvýšené hladiny cholesterolu.

Při potížích s dosažením nebo udržením erekce je důležité včas vyhledat lékaře-sexuologa, urologa nebo i praktického lékaře.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adblock
detector